Haarlems Dagblad 1 i s:np ss zsrs/z ss Groote vijf zijn uitgepraat over de veto-aangelegenheid Belgische gemeenteraadsverkiezingen leveren geen verrassingen op Na een half jaar terug in Batavia Blij met een bed en een on gemeubileerde kamer „Ik voel niet veel voor deze overeenkomst" Perzische regeeringstroepen trekken Azerbeiclsjan binnen Schoenenbon op nummer 2 IJmuider stoomtrawlers nemen verlaten dok op sleeptouw 61e Jaargang No. 18492 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Maandag 25 November 1946 Verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal f 4,— - Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De groote vijf hebben Zaterdag geen overeenstemming kunnen bereiken ten aanzien van de kwestie van het recht van veto der groote mogendheden in den Vei ligheidsraad. Molotof verklaarde, dat hij geen der drie voorstellen, gedaan door Engeland, de V.S. en China, kon aanvaarden. Molotof's voor stel was ona -nvaardbaar voor de vertegen woordigers der vier andere landen. Men besloot geen vergaderingen der groote vijf over de kwestie van het veto meer te houden. De kwestie gaat thans, naar men meent te weten, terug naar de politieke commis sie, welke haar besprekingen over dit on derwerp had uitgesteld om de groote vijf de gelegenheid te geven middelen te vin den waardoor het recht van veto in zijn huidigen vorm effectief kan zijn. Molotof stelde voor, dat de groote vijf een resolutie zouden opstellen, waarin de algemeene vergadering wordt verzocht te verklaren, dat zij elke poging om het handvest der UNO te wijzigen ongelegen acht en alle voorstellen, die er op gericht zijn het gebruik van het veto te beperken verwerpt. Hij verklaarde, dat de eenige manier om verbetering te brengen in het gebruik van het veto is, verbetering van den geest, waarin de Veiligheidsraad zijn werk doet, en niet het toevoegen van regle menten. Hij ontkende dat een der mogend heden het veto misbruikt had. Bevin, de Engelsche minister, verklaarde, dat hij enkel een gedragscode wenschte. Byrnes, de Amerikaansche minister, vond. dat het veto alleen moet worden gebruikt in belangrijke aangelegenheden. Molotof crisiseerde tenslotte het werk van den Veiligheidsraad waar, zoo zeide hij, de meerderheid dikwijls had getracht haar wil aan de minderheid op te leggen. Triëst. Molotof heeft zyn collegas der groote vier ervan in kennis gesteld dat hij zal blijven vasthouden aan zijn eisch dat de Amerikaansche en Britsche bezettings troepen uit Triëst worden teruggetrokken Zwitsers redden Dakota-passagiers Alle inzittenden in veiligheid Met acht vluchten vice versa in zes uur zijn de Zwitsersche piloteen ma joor Hitz en kapitein Hug er Zondag middag in geslaagd de twaalf Dakota- passagiers- van den Wetterhorn-glet- scher te redden met hun van ski's voorziene Fieseler-Storch vliegtuigen. Ondanks de zware ontberingen, die de luchtschipbreukelingen gedurende vijf dagen en vijf nachten in sneeuwstor men en vries-kou.de hebben geleden, was hun toestand zoodanig, dat slechts twee van hen op draagbaren moesten worden vervoerd. De Zwitsersche reddingsploeg, die de verongelukten over land trachtte te berei ken, heeft met bijna onoverkomelijke moeilijkheden te kampen gehad. Zij kon het vliegtuig slechts bereiken langs een zeer steile helling met het gevaar een la wine te veroorzaken doch toen geen an dere weg openstond, heeft zij het risico genomen. Het bleek, dat de inzittenden van de Dakota ter nauwernood aan den dood wa ren ontsnapt. Hun vliegtuig had een nood landing moeten maken en was vervolgens over de sneeuw gegleden tot op achttien meter van een ravijn. Bovendien werd het vliegtuig, dat onbeschadigd was, op enkele meters na gemist door een geweldige la wine, die het in een afgrond had kunnen vegen. Toen om 11 uur Zondagmorgen de eer ste Fieseler-Storch in zicht kwam, was de reddingsploeg met de geredden reeds on- op een vastgestelden datum na de sluiting van het vredesverdrag met Italië. Molotof verwierp de pogingen van Byrnes om een compromis te vinden, zoodat de onderhan delingen weer in een impasse zijn geraakt. Het wordt hierdoor waarschijnlijker dat de besprekingen over de vredesverdragen met de as-satellieten tijdelijk zullen wor den onderbroken om de Duitsche kwestie aan te snijden. Portret van de Koningin voor paleis in Batavia Naar de Nieuwe Courant verneemt heeft de kunstschilder Sierk Schroder opdracht ontvangen een groot portret van 2 bij 3 meter te schilderen van de Koningin. Dit portret is bestemd voor het paleis te Bata via ter vervanging van de door de Japan ners uit de lijst gesneden beeltenis van Hare Majesteit. De schilder zal in een ver trek van het paleis op den Dam te Amster dam zijn opdracht uitvoeren. Mr. E. A. J. M. Povel neemt ontslag Mr. E. A. J. M. Povel, officier-fiscaal te Amsterdam, voormalig gemachtigde voor de vrijlating van politieke delinquenten zal zijn functie op 1 Januari 1947 neerleg gen. Hij zal zich weer aan zijn advocaten praktijk gaan wijden. Het woord is aan. Mahatma Gandhi: De zaak is niet hoeveel mil- lionairs er in een land zijn, maar hoe weinig armen. Zondagmiddag is de heer Max van Poll, lid van de Commissie-Generaal per Skymas- ter uit lndië teruggekeerd. Links de heer Van Poll, rechts mr. P. Sanders, secretaris van de commissie-Generaal. (Van onzen medewerker) I Een Skymaster bracht me naar Batavia in precies 70 uur. En het eerste levende wezen, dat ik hier zag, was een Jap Eenige Jappen dienden namelijk als geïmproviseerde bakens langs de startbaan op Kemajoran, waar onze Amerikaansche piloot het zware vliegtuig feilloos neerzette. Thans, in den vroegen ochtend van mijn tweeden dag in Batavia, zit ik op een geïm- proviseerden stoel achter een geïmproviseerde tafel om u mijn eerste indrukken te melden van het leven hier. Men moet zich weten te behelpen met wat er is en bijzonder veel is dat nog niet. De eerste moeilijkheid, waarvoor de pas aangekomene zich hier geplaatst ziet, is het probleem der huisvesting. In Batavia moeten op het oogcnblik ongeveer een millioen men- schen wonen, d.w.z. tweemaal zooveel als vóór den oorlog. Het aantal woningen echter is gedaald. Er is er niet één bijgekomen in de afgeloopen vier jaren, alle zijn verwaarloosd en vele onbruikbaar geworden. Zoodat ik al heel blij was toen ik voor den eersten nacht, dank zij goede vrienden, een bed kon vinden op voorwaarde dat ik den volgenden dag weer verhuizen zou. Met veel moeite en veel mede werking van vele zijden heb ik nu voor de drie volgende nachten weer een bed en zelfs een ongemeubileerde kamer. Ik ga dus voor uit. En overmorgen zien we wel verder! Wat is er hier veranderd sinds den dag, zes maanden geleden, dat ik met repatrieerings- verlof Batavia verliet? Niet veel, zoo op het eerste gezicht. Waarbij men overigens in aan merking gelieve te nemen, dat ik, tot dusver, mij uitsluitend heb moeten bezig houden met dat primaire probleem van het vinden van een voorloopig onderdak. Fantastische pryzen. Na te hebben ontdekt, dat alle hotels en alle particuliere huizen vol, maar dan ook overvol zijn, betrof mijn eerste indruk de fantastische prijzen, die men voor transport te betalen heeft. Op jacht naar een bed zocht ik eenige kennissen op. Zij woonden niet bij zonder ver: een afstand van ongeveer 10 mi nuten fietsen. Ik ontdekte een taxi en dat leek me een heele vooruitgang, want taxi's waren hier zes maanden geleden nog niet. De man vroeg 10 gulden voor die luttele kilo meters. Ik bedankte hem vriendelijk en be sloot mijn toevlucht te nemen tot een betja, de driewieler volgens het bakfiets-model, die vanouds het goedkoopste vervoermiddel in Batavia is geweest. Na veel heen-en-weer ge praat kreeg ik den toekang-betja ten slotte zoover, dat hij het voor dezen keer wel voor 1.50 wilde doen. Deze duurte betreft niet alleen het vervoer. Een eenvoudige schotel in Hotel des Indes als maatstaf nemende, zou de republikeinsche gulden dus ongevfer 1.50 waard moeten zijn. e „republiek" echter schreef voor, dat haar gulden gelijk zou staan aan 15 Nica-gul- dens Dit was natuurlijk een beetje al te dwaas en thahs waardeeren Chineesche en Indonesische handelaren de beide guldens on geveer gelijk. Maar het resultaat is geweest, dat de onzekerheid omtrent de waarde van het ruilmiddel wederom een duw in de ver keerde richting kreeg, met alle gevolgen van dien. „Krap-geld-politiek" Intusschen houdt onze regeering vast aan haar krap-geld-politiek, zoodat de Nederlan der slechts een deel van zijn salaris in han den krijgt. De rest wordt geblokkeerd. En hoewel er nog steeds niets behoeft te worden betaald voor huishuur, water en licht (de luxe van gas kan men zich nauwelijks meer herin neren), is het duidelijk dat niemand toekomt met een paar honderd gulden per maand. Het eenige wat er op zit is alles te verkoopen, wat men nog te verkoopen heeft, en voor de zwarte prijzen, die men hiervoor krijgt, zwarte levensmiddelen in te slaan. Gemakkelijk is het leven hier dus niet. Maar in de oorlogsjaren heeft men hier ge leerd van vrijwel niets te leven in omstan digheden, vergeleken waarmee de huidige bijna ideaal mogen worden genoemd. Er wordt hard gewerkt op velerlei gebied, en overeenstemming in de hooge politiek zal wellicht den weg openen naar een spoedige verbetering, een uitweg uit den huidigen chaos op financieel en uit de enorme moei lijkheden op economisch terrein. Batavia, 16 November. !iïjo°rr Hife'dThet vliegtuig Surft <™aar fen ™a5.ta ff<e"g™Bak' reddingsploeg in den wind en landde op een 20 meter lange strook sneeuw. Om kwart voor twaalf (plaatselijke en Neder- landsche tijd) landde de Storch veilig met brigade-generaal Hayes, die er het slechtst aan toe was, op het vliegveld Meiringen en om kwart voor vijf werd de piloot van de Dakota kapitein Tate, in de bewoonde wereld teruggebracht. Behalve de passa giers van de Dakota werd nog een der leden van de reddingsploeg, die gewond was geraakt, door de Storchs in veiligheid ge bracht. Spaaiische minister in Nederland De heer Rafael Sanchez Guerra, minis ter zonder portefeuille in de republikein sche Spaansche regeering, brengt op het oogenblik een bezoek aan ons land. Zon dagmorgen heeft hij voor de vereeniging „Vrij Spanje" te Amsterdam een lezing gehouden Hij verklaarde'na afloop aan journalisten, dat practisch vaststaat dat binnenkort België, Denemarken, Noorwe gen, Uruguay, Chili en Frankrijk de di plomatieke betrekkingen met Franco'zul len verbreken. De heer Guerra was er van overtuigd dat bjj een vrije verkiezing in Spanje Franco niet meer dan tien procent van het aantal stemmen zou krijgen. Het aantal communisten in Spanje schatte hij op vijf tien procent. Engeland dringt aan op vrije Poolsclie verkiezingen De Britsche gezant te Warschau heeft Vrijdag j.l. aan de Poolsche regeering een nota overhandigd over de aanstaande Pool sche verkiezingen, die op 19 Januari a.s. zullen worden gehouden. In de nota wordt verzocht, dat alle de mocratische partijen gelijke faciliteiten zullen hebben om de verkiezingscampagne vrij en zonder intimidatie te voeren en dat alle partijen in alle commissies, die met de verkiezing belast zijn, vertegenwoordigd zullen zijn. De wijze, waarop deze voorwaarden zul len worden vervuld, zal het standpunt be ïnvloeden, dat de Britsche regeering zal innemen ten aanzien van het representa tieve karakter der verkiezingsuitslagen en van een te vormen regeering. de prijzen van vleesch, groenten en fruit ?ijn navenant. En iedereen is genoodzaakt deze sommen tè betalen, daar de distributie van de voornaamste levensmiddelen absoluut on voldoende is. De oorzaak der inflatie ligt in het feit, dat hier twee muntsoorten naast elkaar in omloop zyn. Tot voor kort waren dit de Nederlandsch Indische en de Japansche gulden. Sinds drie weken is het laatstgenoemde papier vervan gen door het republikeinsche geld. En toen gingen de prijzen pas goed omhoog. De republikeinen bepaalden de waarde van hun munteenheid op 50 Japansche guldens. Bij den invoer van het Nederlandsch-Indische geld in Maart van dit jaar was de verhouding tusschen den Nica- en den Japanschen gulden vastgesteld op 1 33. Het Japansche papier Reddingsploegen en vliegtuigen namen deel aan de pogingen om de twaalf op déh Wetterhorn gestrande passagiers van een Amerikaansch Dakota-toestel in veiligheid te brengen. Deze pogingen werden ten slotte met succes bekroond. De foto toont een ploeg Zwitsersche Alpinisten onderweg naar de bijna ontoegankelijke plaats waar f de Dakota neerkwam. I Een speciale verslaggever van ons blad, die jarenlang als journalist in lndië heeft geioerkt, is dezer dagen per vlieg tuig naar Batavia vertrokken om onze lezers voor te lichten omtrent de ge beurtenissen daar. Zijn eerste indruk ken, direct na aankomst neergeschre ven, zijn in bijgaand artikel samengevat. Tribunaal gelast nader onderzoek inzake Haarlemsch predikant Hedenmorgen wees de voorzitter van de eerste kamer van het Haarlemsche tribunaal een tus- schenvonnis tegen den vroegeren predikant, Ds. P. W. F die veertien dagen geleden reeds terecht heeft gestaan. Dit tusschenvonnis hield in, dat een nader onderzoek zal worden inge steld naar de gedragingen van beklaagde, vooral ten aanzien van zijn rol bij de benoeming van een nieuwen voorzitter van de Christelijke Ver eeniging tot verpleging van lijders(essen) aan vallende ziekten, en verder over verdachte's hou ding tegenover de Duitschers. Op 23 December zal deze zaak in raadkamer verder worden behandeld. Gisteren hebben in België de eerste ge meenteraadsverkiezingen sinds 193^ plaats gehad. Ofschoon nog niet alle uitslagen be kend zijn, mag worden aangenomen dat er geen massale verschuivingen hebben plaats gehad in vergelijking met de parlementaire verkiezingen die op 27 Februari van dit jaar plaats hadden. Overigens is het moeilijk een vergelij king te treffen daar er thans een grootere verscheidenheid tusschen de kiezers bestaat tengevolge van locale omstandigheden, terwijl nu ook de vrouwen meestemden. In Brussel, waar de C.V.P. vooruitgang heeft geboekt, gingen ook de Liberalen eenigszins vooruit. De positie der Socialis ten wijzigde zich practisch niet. De Com munisten wonnen eveneens eenig terrein. In verschillende plaatsen won de C.V.P. zetels die in 1938 door de Rexisten waren bezet. In Antwerpen kon de Socialistisch- Liberale coalitie zich handhaven. In Luik kregen de katholieken 25 zetels, evenals de Socialisten. De Communisten bezetten er 5 en de Liberalen 4 zetels. In enkele klei ne en middelgroote plaatsen werd de C. V. P. door de Socialistisch-Liberale coali tie voorbijgestreefd. In een aantal andere Lt.admiraal Helfrich en It.generaal Kruis bezorgd over Indische situatie „Dc commandant van de marine-strijdkrachten, Luit.-Admiraal C. E. L. Helfrich, en de chef van den generalen staf, Luit.-Generaal mr. H. J. Kruis, hebben tijdens een onderhoud met een redacteur van het ANP bevestigd, dat zij den militairen kant van de ontwerp-overeenkomst van Cheribon Woensdag j.l. met H.M. de Koningin hebben besproken. Terwijl hij weigerde de bïHchten te bevestigen, volgens welke hij en generaal Kruis voornemens waren af te treden, indien de overeenkomst door de regee- ring werd goedgekeurd, verklaarde Admiraal Helfrich: ,.Ik voel niet veel voor deze overeenkomst", er aan toevoegend, dat hij zou afwachten wat de toekomst zou brengen. De Admiraal uitte twijfel, of de militaire voorzieningen van de overeenkomst van Cheribon, n.l. tot wederzijdsche vermin dering van de strijdkrachten en Neder- landsch-Indonesische samenwerking, zou den kunnen worden uitgevoerd. „De geheel situatie is zeer onzejcer en onduidelijk", aldus verklaarde de Admiraal. „Wij weten, hoe het aan onzen kant staat, maar ik denk niet, dat de Indonesiërs we ten hoe het aan hun zijde staat. Zij kennen niet de sterkte en de ligging van hun le gers, indien men deze als zoodanig beschou wen kan. Het zijn eerder guerrilla-benden en ongeregelde troepen". Ook drukte Admiraal Helfrich twijfel uit, of de republikeinsche autoriteiten de bepalingen van het onlangs geslotén be- De Perzische premier Ghavam es Soel- Soeltaneh aan dr. Salamoellah Dj avid, gou- taneh heef Zondag bekend gemaakt dat hij verneur-generaal van Azerbeidsjan, op aan de Perzische troepen opdracht heeft een desbetreffende vraag geantwoord, dat gegeven, Azerbeidsjan binnen te trekken de regeering veiligheidstroepen door ge- om toezicht te houden op de verkiezingen die daar den zevenden December zullen plaats vinden. Ghavam zeide dat hij den Azerbeids- jaanschen gouverneur hiervan reeds ver wittigd had en hem daarnevens instructie had gegeven om er bij alle Azerbeidsjanen op aan te dringen dit nieuws rustig op te nemen. De spanning nam in geheel Perzië ten zeerste toe. Onbevestigde berichten bleven binnenloopen over gevechten tusschen de troepen van de centrale regeering en Azer beidsjanen in de stad Zen jan, waar gisteren door de regeeringstroepen in de geheele provincie de staat van beleg is afgekon digd. Dit geschiedde op bevel van premier Ghaj-am en de maatregel wordt hiermede gemotiveerd dat Azerbeidsjaansche solda ten politie-beambten -der regeering zouden hebben aangevallen „en een ware terreur uitoefenen"."In Zenjan werden de Perzi sche troepen met groot enthousiasme door de bevolking ontvangen. Intusschen heeft heel Perzië zal zenden, Azerbeidsjan inbe grepen, en dat van 6 December af in Azer beidsjan verkiezingen zullen worden ge houden onder toezicht van speciale inspec teurs en van Teheran uit te zenden regee ringstroepen. John Lewis voor het Hof Heden komt het federale gerechtshof te Washington bijeen om de Amerikaan sche regeering en Lewis, leider van de 400.000 vetkoolmijnwerkers die in staking zijn, de gelegenheid te geven langs rechts kundigen weg eikaars krachten te meten. De 66-jarige leider der mijnwerkers moet zijn stelling verdedigen, dat hij niet gestraft zou hoeven te worden voor het feit. dat hij niet gehoor gegeven heeft aan het bevel van het hof om zijn opdracht, volgens welke het contract van de mijn werkers met de regeering moest worden geannuleerd, in te trekken. Indien Lewis zich niet voldoende weet te verdedigen, zal hij Woensdag „of op een door het hof te bepalen anderen datem" voor een jury stand zouden kunnen uitvoeren, „niet om dat zij onwillig hiertoe zijn, maar omdat hun troepen moeilijk zijn te bereiken en de verbindingen slecht zijn". Generaal Kruis verklaarde, dat ook hij op het standpunt stond van wachten op de ontwikkeling van den toestand. Hij voegde hieraan toe, dat Admiraal Helfrich en hij meer bezorgd waren over de algemeertè militaire situatie dan over de overeenkomst van Cheribon op zichzelf. Zondagmiddag om ca. 15.15 uur arriveer de de heer Max van Poll, lid van de Com missie-generaal met het Indië-vliegtuig op het vliegveld Schiphol. De andere leden van de commissie zullen eveneens per Skymaster, terugkeeren. De talrijke journalisten, die den commissaris bestorm den, teneinde hem te bewegen iets te zeg gen over zijn missie en over zijn kijk op de situatie, hadden weinig succes. Op besliste wijze weerde hij hen af en weigerde, hoe dan ook, zich uit te laten over het branden de vraagstuk, dat thans zoozeer de gemoe deren bezig houdt. „Het eenige, dat ik u kan zeggen is, dat er niets te zeggen is", sprak hij lachend, terwijl hij in de gereed staande auto plaats nam. Onder de vrien den en familieleden, die hem op het vlieg veld verwelkomden, bevond'zich prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Kath. Tweede Kamerfractie. Het KLM-toestel, waarmee de leden der Commissie-generaal Schermerhorn en De Boer de reis naar Nederland maken, heeft in Singapore oponthoud gehad, zoodat het een dag later en wel in den loop van Dins dag 26 November zal aankomen. kleine plaatsen gebeurde het omgekeerde. In Gent en Antwerpen kreeg de C.V.P. de meerderheid. Wanneer van eenige verschuiving der stemmen kan worden gesproken, dan heeft die voornamelijk plaats gehad bij de link- sche partijen, daar in sommige plaatsen socialistische zetels naar de communisten overgingen. Frankrijk koos opnieuw De Fransche mannen en vrouwen zijn Zon dag voor de zesde maal in dit jaar ter stembus gegaan, ditmaal ter verkiezing van 75.000 kiesmannen, die over twee weken op hun beurt een deel der leden van den nieuwen Fransehen Senaat zullen kiezen. Volgens schatting heeft 25 procent van de kiezers zich van stemming onthouden. Wanneer men de eerste uitslagen be kijkt, valt het allereerst op, dat de radica len goed voor den dag komen, terwijl de socialisten naar verhouding weinig stem men krijgen. (De radicale partij is een fusie van de oude radicaal-socialistische partij van Herriot met de Soc.-Dem. Verzetsunie, een kleine partij). Volgens de definitieve uitslagen uit 50 van de 90 departementen in Frankrijk (Parijs nog niet meegerekend), hebben de communisten de leiding, die zij na de eer ste uitslagen hadden verkregen, verloren en staat de MRP van Bidault bovenaan. Deze 50 departementen hebben 35.274 kies mannen gekozen, over de verschillende partijen als volgt verdeeld: M. R. P9.788 Communisten 9.410 Socialisten 5.283 Radicalen4.588 Gematigden en Conservatieven 6.205 MacArthur's hulde aan onze Koningin Luitenant generaal W. Schilling, hoofd van de Nederlandsche militaire missie te Tokio, is Vrijdag door H.M. de Koningin in audiëntie ontvangen. Bij die gelegenheid heeft generaal Schilling aan H.M. mede- deeling gedaan van de woor&en, welke tij dens de receptie op 31 Augustus 1946 door generaal Douglas MacArthur, thans ge allieerd opperbevelhebber van Japan, wer den gesproken. Deze woorden waren: „Het is een groote eer voor mij, tegen over het portret te staan van H.M. de Koningin der Nederlanden, die ik het meest bewonder van alle vrouwen van dit tijdperk. Gedurende haar regeering heeft zij niet alleen de liefde en bewonde ring van haar eigen volk verworven maar van alle vredelievende volken der wereld". Chocolade in vreemde verpakking Zaterdag werd door de Haarlemsche Politie een man aangehouden, die vijf en derUg kilo chocolade brokken ln een jutezak vervoerde. Bij onderzoek bleek, dat hij deze chocolade ont vreemd had uit de chocoladefabriek „N.V. Union" aan de Paul Krugerkade. Zij wier stamkaartnummer op het cüfer 2 eindigt, zullen in den loop van de maand December een schoenenbon ontvangen. Komt het convooi naar IJmuiden? r- f rechtbank moeten verschijnen. Volgens de ten OT TWee nieuwe „Washington Post" wil de regeering aan Ministers Problemen na het aftreden van ir. Ringers Als opvolger van Dr. ir. Ringers, den afgetreden minister van Openbare Werken en Wederopbouw wordt genoemd ir. Kraay- vanger te Rotterdam. De heer Kraayvanger is Roomsch-Katholiek, zoodat zijn benoe ming een verstoring van het politiek even wicht in het kabinet zou beteekenen. Een oplossing zou volgens een parlementairen medewerker van het ANP daarin kunnen worden gevonden, dat de Partij van den Arbeid er ook een zetel bij zou krijgen, bij voorbeeld door splitsing van Wederopbouw, dus met een afzonderlijk departement van Waterstaat, doch dan zou het aantal mi nisters uitgebreid moeten worden, hetgeen de minister-president zoo mogelijk wil voorkomen. Het is ook mogelijk, dat mi nister Vos Verkeer met Wederopbouw blijft combineeren, maar deze samenvoe ging zou voor één minister toch wel een uitermate zware taak zijn. Zou Waterstaat terugkomen en Weder opbouw zijn eigen leiding krijgen, dan zou dit in het Zuiden des lands toegejuicht wor den, omdat men daar van meening is, dat de wederopbouw te zeer onder leiding is komen te staan van waterstaatsingenieurs. het hof voorstellen, den bond van mijn werkers een boete van 200.000 dollar per dag en Lewis gevangenisstraf op te leggen. Men verwacht, dat Lewis zijn verdediging zal baseeren op de 20 jaar oude wet, die volgens Lewis regeeringsbevelen inzake het tot staan brengen van stakingen ver biedt. Ministerraad bespreekt de Indische kwestie Woensdag vergadering met de Commissie-generaal De Zaterdag gehouden ministerraad, waarin een voorloopig standpunt der re geering zou worden bepaald ten aanzien van de door de commissie-generaal geslo ten basisovereenkomst, heeft geduurd van 9 tot 1 uur. Woensdag zal de ministerraad opnieuw bijeenkomen ter behandeling van het Indi sche vraagstuk. In deze vergadering zullen nok de leden van de commissie-generaal aanwezig zijn. Zeer spoedig daarna zal een afzonderlijke ministerraad worden gehouden ter bepaling van het definitieve standpunt der ring. Een groot droogdok drijft verlaten op de Noordzee. Zware zeeën beuken tegen de hooge wanden van het ge vaarte, dat een speelbal is van wind en stroom. Het is een vreemd ver schijnsel, maar het kan ons toch niet doen denken aan den mygterieuzen vliegenden Hollander, want die joeg met volle zeilen in den stormnacht over de witbeschuimde golven. De Fairplay 4, een sleepboot van de Fairplay Towage and Shipping Co. te Lon den zou een 4000-tons dok van Engeland naar Ksagerö in Noorwegen sleepen. Maar het werk zou te zwaar blijken te zijn voor één sleepboot, hetgeen feitelijk wel te voorzien was en in zeevaartkundige krin gen heeft het groote verwondering ge baard, dat men zulk een zwaar karwei in het ruwe jaargetij door één sleepboot heeft laten uitvoeren. Eenige weken lang moet de sleepboot het dok reeds op sleeptouw hebben gehad, want reeds bijna vier weken geleden heeft een IJmuider stoomtrawler het convooi bij Doggersbank gezien. Men heeft deze week kunnen lezen, dat de Fairplay 4 het dok op de Noordzee in den steek heeft moeten laten, omdat de kolen op waren. De sleep boot stoomde naar Kristiansand om te bunkeren en daarna het dok weer op te pikken. Maar door den storm kon de sleep boot geen zee kiezen en sinds jl. Maandag dreef het dok in z'n eentje op zee rond. vermoedelijk ergens tusschen de Groote Visschersbank en het Skagerrak Totdat de thuisstoomende trawler Utrecht de verrassende tijding bracht, dat vier IJmuiden trawlers, de Viking- bank, Gloria, Christine en Ewald het dok hebben opgepikt. Hebben de trawlers het dok zien drijven regee- en zijn ze er toen op afgegaan? Of hebben de schippers het bericht opgevangen, dat er een verlaten dok ronddreef en hebben ze daarop de visscherij in den steek gela ten om te trachten, het dok te bergen, in welk geval een prachtig bergloon verwacht kan worden? Wij vernamen, dat Zaterdagmiddag 3 uur reeds sleeptrossen van het dok afhin gen. waaruit kan worden afgeleid, dat er zich op dat tijdstip reeds runners op be vonden. Later werd vernomen, dat drie trawlers vastgemaakt hadden en dat de vierde, de Vikingbank daarmee nog doen de was. Het wordt niet onmogelijk geacht dat ze er mee naar IJmuiden zullen komen, al hoewel ze dan nog een lange reis voor den boeg hebben. In elk geval zal het een moeilijke op gave zijn, daar van de Noordzee voortdu rend slecht weer wordt gemeld en een droogdok nu eenmaal een lastig sleepob- ject is. Volgens berichten van hedenmorgen hebben de vier trawlers, die het dok op dc Noordzee oppikten, met veel moeilijkhe den te kampen, tengevolge van het storm weer. Gemeld werd dat de verbinding van een der trawlers met het dok verbroken is. Aangezien de schepen zich nog op groo- ten afstand \>an een haven bevinden vermoedelijk ongeveer 350 mijl van IJmui den zal het nog wel eenige dagen du ren alvorens een gunstig resultaat van de berging als een vaststaand feit kan wor den aangenomen. Weerbericht ENKELE BUTEN Verwachting geldig tot Dinsdagavond- Tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid west en West. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Weinig verandering van temporatuur.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1