Haarlems Dagblad 15 December troepen-rapport Azerbeidsjan in staat van verdediging Dienstplicht voor Vrouwen Uitkeering aan ouden van dagen Wetsontwerp noodregeling ouderdomsvoorziening ingediend Oproep tot verwerping der overeenkomst van Cheribon paard 61e Jaargang No. 18495 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 28 November 1946 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN de Daily Herald, het dagblad van de in Engeland regeerende Labour Par ty, bepleit Barbara Ayrton Gould de in voering van militairen dienstplicht voor vrouwen. Zij doet dit met geestdrift, onder den titel „Conscript Women!" en begint haar betoog met eraan te herinneren, dat de prestaties der vrouwen gedurende den oorlog wel bewezen-hebben van hoe groot belang de aanwezigheid van tenvolle ge trainde vrouwen bij de strijdkrachten is. De Britsche regeering zegt nu, dat zij zich vrijwillig aan kunnen melden. Miss Gould weet, dat zij daar tenvolle bereid toe zijn: er zijn lange wachtlijsten voor alle dienst takken voor vrouwen. En men heeft in Engeland al de waarschuwing ontvangen dat als een nieuwe oorlog zou uitbreken, er geen „adempauze" voor training zou zijn. Aangezien ^iemand (zegt Miss Gould) zal durven beweren, dat een oorlog gewonnen kan worden zonder volledig uitgeruste vrouwenkorpsen, heeft het geen zin om de vrouwen niet tegelijk met de mannen in dienst te roepen. „Dat dienstplicht noodzakelijk is moge een bittere pil zijn, maar die is noodig voor onze veiligheid en daarom kunnen wij niet beter doen dan zoo efficiënt te werken als mogelijk is. Heeft de Premier (Attlee) niet gezegd dat alle verplichtingen algemeen moeten gelden? Niemand moet er zich door bevoorrechting aan kunnen onttrekken. Maar in den huidigen toestand verkeeren alle vrouwen in een bevoorrechte positie. Zij willen gelijkheid, geen oneerlijk voor deel. Zij vragen niet alleen om gelijke be taling en kansen, maar ook om gelijke ver antwoordelijkheid. Er is veel werk in de Services, dat vrouwen evengoed kunnen doen als mannen. Bij sommige soorten van precisie-werk, bij Radar bijvoorbeeld, is naar men zegt de gemiddelde bekwaamheid van vrouwen grooter dan die van mannen. Andere op drachten, die vakkennis eischten en gevaar opleverden, werden door vrouwen gedu rende den oorlog uitstekend uitgevoerd, zooals de bezetting van afweer-ballonpos- ten en het besturen van Roode Kruisn auto's en vrachtwagens tijderis luchtaan vallen. Vrouwen werden aan parachutes neergelaten achter het front van den vijand en deden uitstekend werk in verzetsbewe gingen, onder de gevaarlijkste omstandig heden. Nu, en dan is er verder de voor de hand liggende vrouwelijke arbeid, zooals verpleging en dergelijke." Dat zegt Miss Gould allemaal. Teveel vrouwen zullen er niet zijn, als dienstplicht wordt ingevoerd, want de gehuwden vallen erbuiten. En als men haar zegt dat dienst plicht voor vrouwen impopulair zou zijn antwoordt zij, dat alle dienstplicht terecht impopulair is in Engeland. Vrouwen conscriptie zou echter ook het voordeel heb ben, dat men den verplichten oefentijd voor mannen zou kunnen verkorten, want die moeten nu alles leeren: ook hetgeen de vrouwen kunnen doen. De verplichte op leidingstij d zou voor iedereen van ander half tot één jaar kunnen worden terug gebracht. „In deze nieuwe wereld", zegt Miss Gould en ik begrijp niet wat zij er voor nieuws in ziet, ofschoon haar andere argu menten mij allemaal erg duidelijk zijn, heeft de gansche natie burgerrechten, maar burgerrechten brengen verantwoor delijkheid mee". Mijn commentaar zij kort. Het valt niet te ontkennen dat deze Engelsche vrouw een aantal zeer logische overwegingen naar voren brengt en zich terecht beroept op het vele belangrijke werk, door vrouwen in den oorlog verricht. Dat soort werk hebben de menschen in dit land niet aanschouwd, maar het is gedaan en ook niet alleen in Engeland. Het was een logisch gevolg van den „totalen" oorlog, die de geheele bevol king in den strijd betrekt, met uitzondering van kleine kinderen en ouden van dagen. Niettemin voelen de Engelschen blijkbaar nog niet voor Dienstplicht voor Vrouwen en zelfs Miss Gould's verheerlijking van de gelijkheid der seksen zal hen er wel licht niet toe bekeeren. Maar als het door gaat met de oorlogen zullen zij wel moeten, want er is immers logisch zooveel voor te zeggen. Dat zij er een afkeer van hebben be grijp ik ten volle. En anderen en ik zullen dien afkeer steeds behouden, wat er ook gebeuren moge. Durft Miss Gould niet verder te gaan? Durft zij haar logische gevolgtrekkingen niet verder door te zet ten en te verklaren, dat terwille van „de veiligheid" het geheele leven zich dan maar op oorlog als normalen levenstoe stand moet instellen en vredestijd slechts als een „adempauze" voor oefening en voorbereiding beschouwen? Mij zou het weliswaar duidelijker zijn als Miss Gould en andere vrouwen al haar krachten in zetten voor de vredesbeweging, die deer lijk gebrek aan steun heeft en den waanzin van den totalen oorlog bestreden. Maar blijkbaar is zoo iets te „idealistisch". Miss Gould staat met beide beenen op den grond, vraagt dienstplicht voor vrouwen en spreekt van deze nieuwe wereld. Ik be grijp dat niet. Een nieuwe wereld is'er een zonder oorlog. Dit is de oude. R. P. Opnieuw gerucht over geheim Duitsch leger Radio Moskou heeft een bericht aangehaald uit de „Prawda", waarin wordt beweerd, dat Engeland bezig i6 een geheim Duitsch leger, genaamd de ..Zwarte Reichswehr" op te rich ten. De Berlijnsche correspondent van de Prawda seint, dat de Britten, in tegenstelling met de beloften aan den geallieerden bestuurs raad, de Duitsche legergroepen niet ontbon den hebben, maar dat zij zelfs, volgens in lichtingen van bevoegde zijde, zekere speciale militaire afdeelingen aan het inrichten zou den zijn. waaronder de zoogenaamde ..Zwarte Reichswehr". Fransche communisten roeren de groote trom Het centrale comité van de Fransche com munistische partij heeft het premierschap voor zijn leider, Maurice Thorez, onmiddellijk opgeëischt en een plan, dat door andere par tijen wordt aangehangen en waarbij het hui dige kabinet onder Georges Bidault tot Januari zal mogen fungeeren, verworpen. Het centrale comité der communistische partij heeft tevens alle actieve leden der so cialistische partij aangeboden om zich bij de communistische partij aan te sluiten met be- j houd van dezelfde rechten en positie, die zij j in de socialistische partij genoten. De regeering heeft, vooruitloopend op de definitieve herziening der sociale verzekering en de daarbij te treffen overgangsregeling voor personen boven een bepaalden leeftijd, een noodvoorziening ontworpen ten behoeve van de ouden van dagen. Als maximum-inkomen, waarboven men niet meer voor een uitkeering in aanmer king komt, is voor gehuwde mannen in groote gemeenten gesteld een jaarinkomen van f 1375, in de middelgemeenten een jaarinkomen van f 1225 en in kleine gemeenten een jaarinkomen van f 1075. Voor ongehuwden bedragen deze maxima respectievelijk f 875, f 775 en f 675. De maximiun-uitkeering voor gehuwde mannen bedraagt per maand in groote ge meenten t 78, in middelgemeenten f 70 en in kleine gemeenten f 61. Voor ongehuwden zijn die maxima gesteld respectievelijk op f 44, f 39 en f 35 De kosten worden geschat op 150 a 200 millioen gulden per jaar. De maximum-uitkeeringen worden al leen verstrekt aan hen, die geen hooger eigen inkomen hebben dan 50 gulden per jaar. Wordt een hooger eigen inkomen ge noten, dan wordt dat voor ongeveer de helft op de maximum-uitkeering in minde ring gebracht. Doordat bij de voorgestelde noodvoorziening de helft van het eigen in komen geheel wordt Vrijgelaten, blijft men belang houden bij een eigen inkomen. Uitgangspunt bij de ontworpen regeling is geweest de gedachte, dat de voorziening niet beperkt dient te blijven tot de ouden van dagen die in loondienst zijn geweest, doch dat allen, ongeacht de plaats welke zij in het maatschappelijk leven hebben in genomen, daarvoor in aanmerking moeten kunnen komen, als hun financieele om standigheden het noodig maken. De thans ontworpen regeling loopt voor uit op de toekomstige overgangsregeling voor een ouderdomsverzekering. Dan zal behalve het verzekeringselement ook het verzorgingselement een rol moeten spelen. De financieele last van een ook maar eenigermate voldoende regeling zal zeer zwaar wegen. Daarom komt het de regee ring voor, dat een stelsel van uniforme uit- keeringen aan allen die devn 65-jarigen leef tijd bereikt hebben, in het kader dezer noodregeling niet gewenscht is, op welk peil de uitkeeringen ook worden gebracht. Het igt overigens voor de hand, dat ge'en ouderdomsuitkeering, waarvoor niet is bij gedragen, wordt gegeven aan wie reeds een voldoende pensioen genieten. Uiteraard dient dan echter ook rekening te worden gehouden met lijfrenten, rente uit kapitaal en dergelijke. Ook deze over weging leidt tot het leggen van verband tusschen de uitkeering en bestaande in komsten. Ongetwijfeld zal de ontworpen regeling in de toepassing meer moeilijkheden met zich brengen dan een regeling van unifor me uitkeeringen zou doen. De bedoeling van het wetsontwerp is de hulp der orga nen van openbare armenzorg in den regel overbodig te maken en den ouden van da gen in zekeren zin een aanspraak op een. uitkeering te geven. Het ligt niet in de bedoeling, dat met in komsten van inwonende gezinsleden be halve met die van de echtgenoote en alimentatie-bijdragen van kinderen reke ning wordt gehouden. Uit de uitkeeringsschalen blijkt, dat bij de hoogere inkomens de uitkeering met grootère sprongen afneemt. Hieraan ligt de gedachte ten grondslag, dat het eigen in komen en de ouderdomsuitkeering tezamen niet mogen uitkomen boven de inkomen- grenzen, waarboven men niet meer voor uitkeering in aanmerking komt. De regeering heeft gemeend bij de uit voering der regeling in de eerste plaats de Raden van Arbeid te moeten betrekken. Bij dezen berust in eerste instantie de beslis sing over de vraag, of iemand voor een uit keering in aanmerking komt. Bij het nemen van hun beslissingen wor den de Raden van Arbeid voorgelicht door plaatselijke commissies van onderzoek. Het ligt in de bedoeling, dat in de plaatselijke commissies van onderzoek bij voorkeur worden benoemd personen, die reeds zit ting hebben in de districtsraden voor het consumentencrediet. Voor de betaalbaarstelling der uitkee ringen kan gebruik worden gemaakt van het aanwezige technische apparaat dér Rijksverzekeringsbank. Een nauwkeurige raming der kosten is thans nog niet mogelijk. Naar ruwe schat ting zal het aantal ouden van dagen, dat voor een uitkeering in aanmerking komt, maximaal 500.000 bedragen. De kosten der regeling, afgezien van de kosten van ad ministratie, zullén vermoedelijk niet min der dan 150 millioen gulden per jaar be dragen en een bedrag van 200 millioen gul den per jaar niet te boven gaan. Tegenover dezen last staat een vermindering van de uitkeeringen aan ouden van dagen door de organen van openbare armenzorg, welke vermindering, naar een summier onder zoek uitwees, rond 20 millioen per jaar zal bedragen. Voorts komt hierbij nog het weg vallen van de tijdelijke toeslagen op ren ten krachtens de Invaliditeitswet en de Oudersdomswet 1919, voor zoover deze worden genoten door 65-jar:ge en oudere personen, die voor de onderhavige nood voorziening in aanmerking komen. Het be drag van laatstbedoelde toeslagen kan op rond 10 millioen gulden per jaar worden gesteld. Dekking der kosten Het gunstige verloop van de opbrengst der Vereveningsheffing staat toe, het be drag van 40 millioen, waarmede de raming voor 1947 die voor 1946 (710 millioen) te boven gaat, te beschouwen als bestemd te zijn voor het dekken van de kosten dar onderhavige voorziening, die overigens nog niet over het geheele jaar 1947 zal kun- I nen werken. Het nieuw uit te geven bedrag zal voorts, grootendeels langs velerlei omwegen, aan de opbrengst van allerlei belastingen ten goede komen. Een totale bate van 9 mil lioen kan hieruit worden geraamd. Voorzoover de kosten van de voorgestel de voorziening 49 millioen te boven gaan, kan de voorgestelde wijziging van de Om zetbelasting grootendeels worden be schouwd als"dekking van dit restant ad 101 millioen. De wijziging van omzetbelasting zal immers opbrengen 122 millioen. De regeering is overigens overtuigd, dat ons volk bereid zal zijn de voor het met dit ontwerp beoogde doel onvermijdelijke offers te brengen. Aan de gehuwde vrouw wordt geen af zonderlijke ouderdomsuitkeering verstrekt. De uitkeering is voorts voorbehouden aan personen van Nederlandsche nationaliteit. De mogelijkheid bestaat de voorziening ook van toepassing te doen zijn op onder danen van een vreemden staat, welke in dien staat woonachtige Nederlanders ten aanzien van uirceeringen als de onderha vige op gelijke wijze behandelt als zijn eigen onderdanen. Voor een ouderdomsuitkeering komen niet in aanmerking degenen, die niet jaren onafgebroken binnen het rijk, Nederlandsch Indië, Suriname of Curasao hun woonplaats hebben gehad. Degenen, die tengevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk buiten het rijk, Nederlandsch-Indië, Suriname of Cu rasao hebben vertoefd, vallen buiten deze bepaling. Zij, die door het uitoefenen van een bedrijf of beroep in hun levensonder houd voorzien, en zij die, hoewel tot arbeid in staat, hebben nagelaten vóór het be reiken van den 65-jarigen leeftijd regel matig in de behoeften van zich en hun ge zin te voorzien, komen niet voor uitkee ring in aanmerking. Kapitein De Meester van de Nederlandsche ambassade begroet de Nederlandsche voetballers. Van rechts naar links: Smit, Roozen, Wilkes en Drager. Achter den kapitein aanvoerder Bas Paauwe en de heer K. J. Lotsy. Ceen wijziging doch ontbindi ng van het Koninkrijk" Een comité, bestaande uit de heeren dr. W. K. Feuilleteau de Bruyn, Lt. Admiraal J. Th. Fürstner, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, hoogleeraar të. Delft, prof. dr. V. J. Koningsberger, hoogleeraar te Utrecht, mr. W. A. Th. C. Schiebergen, algemeen voor zitter van het N.J.V. en generaal H. C. Winkelman, oud-opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, heeft een oproep aan het Nederlandsche volk gericht tot „ondub belzinnige afkeuring van het gevoerde bp- leid der Cojnmissie-Generaal, het zich uit spreken tegeft de voorstellen dezer com missie en tot bezinning op de zelfstandig heid der overzeesche rijksdeelen binnen het koninkrijk, zooals aangegeven in de Koninklijke rede van 7 December 1942". Bovengenoemd comité beschuldigt in zijn oproep de Commissie-Generaal ervan niet een wijziging doch de ontbinding van het koninkrijk te willen en noch de belangen van het koninkrijk, noch die van de Indo nesiërs, noch die van de Nederlanders te hebben behartigd, doch hare bevoegdheden te hebben overschreden. Zij heeft de Ne derlandsche en Indonesische bevolking Resoluties van de politieke commissie der U.N.O. De politieke commissie der U.N.O. heeft met 33 tegen 17 stemmen bij 2 onthou dingen het eerste gedeelte van de Britsche resolutie, waarbij verklaard wordt, dat zoowel rapporten over troepen als ont wapening twee facetten zijn van de zelfde kwestie, namelijk de beperking en regeling der bewa'pening, aangenomen. Met 36 stemmen tegen 12 bij 4 onthou dingen werd het tweede gedeelte van de Britsche resolutie aangenomen, luidende: „Als eerste stap bij de bestudeering van deze kwestie stelt de commissie voor, dat de algemeene vergadering alle leden der (JNO zal aanbevelen, inlichtingen aan den secretaris-generaal voor mededeeling aan den Veiligheidsraad en de andere leden der UNO te verstrekken". Zonder oppositie werd het volgende Brit sche voorstel, dat rapporten betreffende troepen in gebieden van leden der UNO betreft, aangenomen. Ook nam de commissie zonder oppositie twee punten aan, die door de Sovjet-Rus sen naar voren waren gebracht, en volgens welke in de rapporten ook gegevens over troepen in voormalige vijandelijke landen en lucht- en marinebases in alle bovenge noemde gebieden zouden worden opgeno men. De stemming oVer het gedeelte van de Amerikaansche amendement op het Brit sche voorstel dat den datum voor het indie nen van rapporten op 15 December bepaalt, aan te nemen. De ministers van buitenlandsche zaken der vier groote mogendheden zijn WoenS?* dagavond te New-York met hun adviseurs in plenaire zitting bijeengekomen. Over eenstemming werd bereikt over alle kwes ties betreffende het statuut van Triëst, uit gezonderd over enkel® voorstellen inzake de vrijhaven en economische voorwaarden. De vier ministers hebben besloten voor- loopig op te houden met de formeele bij eenkomsten en over te gaan tot geheime besprekingen, meldt Un. Press. Over"het verloop der besprekingen zullen geen of- ficieele mededeelingen worden gedaan, voordat een geheele serie van zulke be sprekingen ten einde is. Sinaasappelen voor iedereen Per hoofd der bevolking zal binnenkort 500 gram sinaasappelen beschikbaar wor den gesteld. Hiertoe moet men bon voor een voldongen feit willen stellen en zij heeft getracht daartoe een beslissing op korten termijn af te dwingen. De wet tot 'nstelling van de Commissie- Gener£al gaf deze slechts de bevoegdheid tofr het voeren van besprekingen ter voor bereiding van nieuwe staatkundige verhou dingen binnen het koninkrijk. Het comité wijst in zijn oproep op het feit, dat de souvereiniteit van de Vereenig- de Staten van Indonesië een werkelijk op pergezag van H.M. de Koningin als staats hoofd van de Nederlandsch-Indonesische Unie uitsluit. Brief van hoogleeraren De hoogleeraren in de rechtsgeleerdheid J. Ph. Suyling, J. A. Eigeman, J. H. Het woord is aan. Anonymus: Opschepperij moge geen ge luk brengen, maar niemand, die een heel groote visch heeft gevangen, gaat naar huis door een achterstraatje. Aken onder protectoraat Belgische eischen door het Rijn-comité geformuleerd Het Belgisch Rijncomité, dat Dinsdag on der voorzitterschap van Prins Louis de Me- rode bijeenkwam, heeft besloten de Bel gische regeering te wijzen op de noodzake lijkheid voor België, naar het voorbeeld van Nederland territoriale eischen ten aanzien van Duitschland te formuleeren. Na de Nederlandsche eischen onderzocht te hebben, zette baron Nothomb, senator, het geval van Aken uiteen. Het bezit van deze stad, ofwel door de Belgen, ofwel door de Nederlanders, zou de argwaan hunner buren opwekken. Hij heeft bijgevolg voor gesteld er een Belgisch-Nederlandsch con dominium van te maken, door er twee aan grenzende steenkolenbekkens bij te voe gen, wat aan dit grondgebied een bevolking van zoowat 350.000 inwoners zou geven. Kolonel Delannoy eischte voor België, om dringende strategische redenen, de aan hechting van een grondgebied van 1400 vierkante km., waarvan 1.000 km2 wou den, met daarenboven de electrische con trole van Godesberg. Volgens generaal Ley zouden de Belgi sche grenzen zich op de Eiffel-toppen moe ten bevinden. Op het einde der bespreking werd een motie goedgekeurd, waarin werd verklaard dat het programma der Belgische eischen benevens den eisch van economische voor- deelen, ook den eisch moet bevatten van de kantons Mondschau, Schleiden en Prum. Deze kantons zijn rijk aan bosschen, dam men en ertsen. De inwoneft zijn er weinig talryk en het meerendeel was vroeger Bel gen. België moet die kantons opeischen tot aan de lijn die voor de militaire verdedi ging noodig is. „Ook moeten wij het bezit opeischen van de mijnen rond Aken.' Dit gebied zou van Duitschland moeten wor den gescheiden, om een Belgisch-Neder- landsch-Luxemburgsch protectoraat te worden". Verzijl, W. J. A Kernkamp en E. H. s'Jacob j^et Belgisch comité heeft besloten Spaak, hebben een brief eericht tot den minister- Minister van buitenlandsche zaken, een hebben een brief gericht tot den minister raad, waarin op staatsrechtelijke gronden is betoogd, dat goedkeuring van de ont- werp-overeenkomst van Cheribon door de Staten-Generaal op dit oogenblik in rechte' ongeoorloofd is De schrijvers achten het ontwerp in strijd met tal van grondwette lijke bepalingen. Het argument van beroep op nood wordt op staatsrechtelijke gron den met klem afgewezen. De onderteeke naars wijzen verder op de alles beheer- schende noodzakelijkheid van een staats rechtelijk zuiver uitgangspunt. In geen ge val mag de regeering in regelingen of op- lóssingen van onbestemden aard vervallen, welke straks slechts tot ernstige meenings- verschillen, teleurstellingen en misgrepen aanleiding kunnen rijn. Het schijnbaar voordeel van een zgn. soepele oplossing aldus de onderteekenaren met de daar aan verbonden noodzaak de hand te lich ten met onze staatsrechtelijke instellingen, mag niet gekozen worden boven een weg. die wellicht langer en moeilijker zal zijn maar die de beste waarborgen biedt voor een hechten staatsrechtelijke!» grondslag voor nieuwe staatkundige verhoudingen. Fusie-plan voor Amerikaansche en Britsche zóne gereed Naar United Press meldt, zijn de plan nen voor de economische samensmelting 1 van de Britsche en Amerikaansche zönes in Duitschland thans gereed en wachten deze slechts op het fiat van de Engelsche regeering inzake de gemeenschappelijke stichting van een groot voorzieningsfonds, kosten kan voorzien. De Britsche en Ame rikaansche autoriteiten, die aan de eco nomische en financieele aspecten van de fusie arbeiden, hebben den Maandag be- 50-8 Algemeen bij een handelaar In groen- stee? het opstellen van de laatste ta, .hhalhlnLn nlfeHiilr nn Kribóri» P™>ten der overeenkomst. De defimtiev. telegram te zenden, waarin die worden uiteengezet. Britten de „bevrijders van het Duitsche volk" Het Engelsche Labour-parlementslid Richard Stokes, die herhaaldelijk de aan dacht van het Engelsche parlement op den toestand in Duitschland heeft gevestigd, verklaarde Woensdagavond in het Lager huis, dat hij niet in het minst verrast zou zijn, indien de jonge Duitsche generatie Hitier boven de Engelsche orde stelde, wanneer de behandeling van de laatste 18 maanden geen wijziging ondergaat. De wetten tegen de verbroedering moeten vol gens Stokes worden afgeschaft en de En gelschen moeten zich bevrijders, niet over winnaars van het Duitsche volk noemen. Hij stelde voor, in de komende zes maan den den export van steenkolen uit het Ruhrgebied stop te zetten om de Duitsche industrie weer op gang te helpen. John Hynd, die verantwoordelijk is voor het Britsch bestuur van Duitschland, kan vol gens Stokes onmogelijk Duitschland van Londen uit besturen en moet zich in de Britsche zóne vestigen. De Engelsche zui veringspoli tiek met een lijst van 133 vra gen aan 1.370.000 Duitschers noemde hij „waanzinnig' Robert Boottby (Conservatief) en Mi chael Foot (Labour) vielen- Stokes bij. John Hynd antwoordde, dat hij deze zeer - sombere en tragische beschrijving van den toestand in Duitschland niet wilde corri- geeren. Hij wees er alleen op. dat de voed- ten en fruit inleveren, uiteiiijk op Zaterdag 7 December. De aflevering der sinaasappe len geschiedt naarmate deze aangevoerd bekendmaking van de details kan te Washington geschieden of eventueel door Britsche resolutie, die een telling der troe- wÓrdeTu^ra^ zalde aflevering on den den geallieerden contróleraad in Duitsch- oen in het hinnr-n- en hnüenlenrt voorstelt w<irden. Uiteraard zal de aiievering OP aen Vereenierfe Staten en Kneelnn, pen in het binnen- en buitenland voorstelt, werd door Molptof onderbroken met een amendement om den aard van bewapening, zooals atoombommen, raket-wapens, vlie gende bommen e.d., bekend te maken. Zoo wel Noel Baker (Gr.Br.) als Connally (V.S.) maakten hier bezwaar tegen, daar de stemming reeds ver gevorderd was. Ook het Britsche voorstel om bij troe pentellingen de troepen in eigen gebieden te betrekken werd met 40 tegen 10 stem men bij 2 onthoudingen aangenomen. Met 25 stemmen voor en 19 tegen bij 7 onthoudingen besloot de commissie het voor de kindergroepen D en E bekend gemaakten bon voorgaan. Arabische Liga en Indonesië Het Fransche persbureau A.F.P. deelt mede: De raad van de Arabische Liga heeft als eerste punt op de agenda van haar zit ting geplaatst de erkenning van de onaf hankelijkheid van Indonesië. Dit had plaats op denzelfden dag, waarop te Batavia^ het accoord gesloten werd. Volgens de secretaris van de Liga, Rah man Azzam Pasja, heeft de Liga op deze wijze uitdrukking willen geven aan haar belangstelling „voor dit eerste Oostersche volk, dat volledig bevrijd is van het juk van vreemd imperialisme door een natio nale revolutie". De Arabische pers ziet in de Indonesi sche natie een macht, die in de toekomst Japan kan vervangen in de algemeene economie van de Pacific. Groote brand op Texel Door het omvallen van een petroleumlamp is brand ontstaan in de groote boerderij van H. Smit bij Den Burg op Texel. De hevige wind wakkerde het vuur aan, zoodat de boerderij in korten tijd in lichterlaaie stond. Door overwaaiende vonken geraakte ook de nabijgelegen boerderij van D. Keyzer in brand. De brandweren uit Den Burg en Den Hoorn konden niet verhinderen, dat beide boerderijen tot den grond toe afbrandden. Het vee voornamelijk schapen ontkwam aan de vlammen. Smit en Keyzer waren slechts laag verzekerd. Augustus land- De Vereenigde Staten en Engeland hebben herhaaldelijk te kennen gegeven, dat het hun welkom zou zijn wanneer Frankrijk en Rusland tot het economische unificatieplan zouden toetreden. selpositie een bewijs is van de noodzake lijkheid om ten aanzien van Duitschland in de politiek één lijn te trekken met de ge- cllieerden. Verdwijnt „Commentaar"? .De regeering overweegt de uitgave van „Commentaar" van den Regeeringsvoorlich- tingsdienst tegen 1 Januari 1947 stop te zet ten. De kosten van dit weekblad bedroegen 60.000.per jaar. doch aan abonnements gelden werd 50.000.ontvangen. Spoedige aanval der regeeringstroepen verwacht De verwikkelingen in Perzië hebben een keeren, melden dat er groote spanning in Weerbericht Uit den wedstrijd EngelandNederland: De Vroet in een vliegende tackle met Lawton, den Engelschen middenvoor. MINDER WINT» Verwachting geldig tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met wolken velden voornamelijk in de hoogere lagen. Plaatselijk eenige lichte regen. Geleide lijk iets afnemende, doch aan de kust tijdelijk nog krachtige Zuidelijke wind. Iets kouder. groote spanning veroorzaakt in Teheran zoowel als in de Azerbeidsjaansche kringen. Na het binnentrekken der regeeringstroe pen in Zenjan is de opmarsch in Azer beidsjaansche richting voortgezet. Volgens United Press zijn Woensdagmor gen nog meer wagens met regeeringstroe pen in de richting van Azerbeidsjan ver trokken. De strijdkrachten van Azerbeids jan hebben, voordat zij Zenjan verlieten, op strategische punten, zooals spoorbrug gen en kruispunten van wegen, mijnen neergelegd. De premier van Perzië Gavam es' Sul- taneh, heeft gisteren gedurende twee uur geconfereerd met den Sjah over „drin gende en urgente staatsaangelegenheden". Reizigers, die uit Azerbeidsjan terug- Prinses Irene's sloeg op hol Op den rijksweg bij paleis Soestdijk werden eenige wandelaars opgeschrikt door een op hol geslagen paard, dat met een klein meisje op den rug, den paleistuin uitrende Men wist het dier tot staan te brengen en ontdekte dat de jeugdige paardrijdster Prinses Irene was De drie personen, die het Prinsesje voor een ongeluk hebben behoed hebben naar .Trouw" meldt, van Prinses Juliana een brief ontvangen, waarin zij voor hun daad worden bedankt. De brief ging vergezeld van een geschenk. deze provincie heerscht en dat voorberei dingen worden getroffen voor verdediging in geval de centrale strijdkrachten zouden aanvallen, hetgeen spoedig verwacht wordt. Een hooge regeeringsautoriteit ver klaarde tegenover United Press, dat Tehe ran een beroep op de organisatie der Ver eenigde Volken zou doen, wanneer de Rus sen Azerbeidsjan opnieuw zouden steunen tegen de centrale regeering. „Onze zaak staat ditmaal sterker, omdat wij verschil lende documenten tot onze beschikking hebben, maar natuurlijk verwachten wij, dat Firouz deze kwestie tot een goed einde zal weten te brengen". Prins Firouz is ge zant in Moskou. Britsche vloot verlaat Alexandrië Een woordvoerder der Britsche admira liteit heeft volgens U. P. medegedeeld, dat de Royal Navy zich reeds uit Alexandrië heeft teruggetrokken en als basis voor de Middellandsehe Zeevloot naar Malta is ge gaan. Slechts drie of vier man marine personeel zijn in Alexandrië achtergeble ven om het radio-station der marine te verzorgen. De schepen die hun basis in Alexandrië hadden kregen daarvoor andere havens aangewezen. De ontruiming is een van -de laatste phases van de uitvoering der op 7 Mei be kendgemaakte regeling tusschen Egypte en Engeland.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1