Haarlems Dagblad d Perzische burgeroorlog voor de deur Russische démarche Begrooting van Marine goedgekeurd Russische troepen gaan naar huis Visdag 29 November 1916 Samenwerking Indonesische verloven ingetrokken Gevechten bij Batavia Fransch kabinet treedt af Verrassende eenstemmigheid der vier ministers Gevolg van demobilisatie 61e Jaargang No. 18496 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen» Abonnementsprijs per week 31 cent; per» kwartaal 4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE eindelooze twisten der groote mogend heden, die het maar zelden over een zaak van belang eens schijnen te kunnen worden, zoodat de gewone man, „the man in the street" soms den indruk moet krijgen dat oneenigheid het doel van de inter nationale conferenties is, geven de wereld geen goed voorbeeld. Zij belemmeren het herstel en den opbouw en veroorzaken in het geval van Duitschland zelfs onnoodige afbraak, die op den duur fatale gevolgen zou kunnen hebben. De invloed van groote volken op kleinere is ten allen tijde een zaak vap beteekenis. Hij kan, in een zin van beschaving en algemeene cultuur, goed zijn. Maar hij kan ook ongunstig werken, al geschiedt het dan niet in een vorm van menschelijke verwording, zooals .de Nazi's toonden, die in de meeste landen maar be perkten aanhang verwierven en de meer derheid tot afkeer, later, door hun wan daden, tot verzet brachten. "Slechte invloed van het vele getwist der groote mogendheden, doet.zich gevoelen doordat zij, als toonaangevers, geen een dracht kunnen bereiken. In de landen, die door den oorlog getroffen zijn, moet men door samenwerking tot herstel zien te ko men. Want al is het een oude en afgezaagde spreuk, nog steeds geldt: l'Union fait la force, hetgeen wil zeggen: „De eendracht maakt de kracht", wat een betere formu leering is dan „Eendracht maakt macht". Dat is immers beperkter. Machtsuitoefening behoeft het doel niet te zijn en zal het ook vaak niet zijn. Zulke oude spreuken wor den vaalt gedachteloos geuit, als een klank waarover men niet meer behoeft na te den ken. Maar dat is niet zoo als het woorden betreft, die niets van hun waarde hebben ingeboet. Omdat het de eendracht is die de kracht maakt en de wereldinstelling, die den fraaien maar ongerechtvaardigden naam Vereenigde Volken draagt, tot dusver van eendracht is verstoken, blijkt het interna tionale beleid krachteloos te zijn. Het ver vult tevens allerlei menschen, die gewoon zijn met de mode van hun tijd mee te gaan, met dergelijken onwil tot samenwerking. Dat is ook in Nederland te merken en zij, die in vereenigingen en verbonden, in col leges en commissies van allerlei aard een dracht pogen te bereiken en bereid zijn, daartoe aan anderer meeningen tegemoet te komen, ondervinden het tot schade van hun streven. Herhaaldelijk stuiten zij op een verzet, dat koppig en star aan eigen inzicht vasthoudt, alle bemiddeling afwijst, elke concessie onvoldoende noemt en daar nog voldoening in vindt ook. De eigen meening wordt tot onaanvechtbaar begin sel verheven en tijd en energie worden in eindeloos, vaak vruchteloos geredeneer ver kwist. Zoo komen wij er niet. Men moet zich aan voorbeelden en zelfs aan een mode weten te onttrekken als men ziet, dat er niets goeds in zit. De gewone gang van zaken bij de U.N.O. verdient blaam, geen navolging. En wij moeten met onzen tijd en onze mogelijkheden zuinig omgaan. Het leven is kort en gaat snel; onze mogelijk heden zijn, na den tweeden wereldoorlog, schaarsch. Het schijnt misschien wat wonderlijk om een zoo geweldig gróót lichaam als de U.N.O., waarvan vijftig staten lid zijn, te vergelijken met vereenigingen in Neder land, maar ik doe het juist om den invloed van het groote, alombekende op het kleine, slechts in den eigen kring bekende, te signaleeren. Wat is een vereeniging? Het woord zegt het: een instelling waarin een aantal menschen zich vereenigt om geza menlijk iets te bereiken, te bevorderen, in stand te houden. In het woord vereeniging zit de erkenning van de spreuk: de_ een dracht maakt de kracht. Als men dit sa menzijn van verschillende menschen slechts bezigt om te beproeven eigen inzicht door te drijven, ten koste van oneenigheid en het uitblijven van een bevredigend resul taat, handelt men tegen het hoofdbeginsel van de instelling. Want dat is: vereeniging, niet -slechts van personen, maar ook en vooral van hun inzichten en streven. Dit zijn eenvoudige dingen. Men heeft ze vlak voor zijn neus. Het zou dan ook geen zin hebben erover uit te weiden, als tegenwoordig juist de eenvoudige dingen, die men vlak voor zijn neus heeft, niet zoo vaak onopgemerkt bleven. Het is noodig dat zij wel opgemerkt worden, want wij hebben aan de eendracht, die de kracht maakt, meer dan ooit behoefte in dit land. Wij kunnen ons op geen enkel gebied ver oorloven, bij gebrek aan eendracht krach teloos te zijn. Het gaat niet zoo goed in Ne derland. In de eerste maanden na de be vrijding was de wil tot samenwerking zichtbaar sterker dan hij nu is. Men kan dat niet aan ondervonden tegenslagen toe schrijven. Tegenslagen zijn er altijd en zij zijn extra talrijk, als zooiets moeilijks als de wederopbouw van land-en-volk vol bracht moet worden. Maar het hapert vaak aan goeden geest. Wie terwille van de al gemeene zaak iets bereiken wil, moet zich zelf, zijn direct eigenbelang en ook als het geen hoogere overtuiging geldt zijn inzichten en meeningen weten weg te cijfe ren. Wij hebben allen soms ongelijk. Het i: goed dat te beseffen en bij tijden om eigen verkeerd inzicht te kunnen lachen. Wie werkt maakt fouten en wij zijn immers maar menschen, die zich vaak dienen te troosten met de gedachte: ook het pogen is schoon. Als dan ook maar met volle toe wijding gepoogd wordt! Er zijn menschen, die niet slechts op een vergadering toege ven, omdat de meerderheid tegen hen is. maar die ook in staat zijn te zeggen: „U hebt mij overtuigd: ik erken dat ik het bij het verkeerde eind had". Weinig uitingen oogsten meer respect. Terecht. Ook zijn dat gelukkige menschen en zijn zij van nut voor de algemeene zaak. Want zij weten, wat samenwerking beteekent. R. P. De „Oranje" op 5 December in Amsterdam Het m.s. „Oranje" met 465 repatrieerenden uit Indië aan boord, zal 3 December in Southampton aankomen. Het schip wordt Woensdag 4 December om zes uur 's avonds in IJmuiden verwacht. De ontscheping zal Donderdagmorgen 5 December te Amsterdam geschieden. Archief van het voormalig rijkscommissariaat opgespoord Ambtenaren van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie zijn er in geslaagd in West-Duitschland een gedeelte van de ar chieven van het voormalige rijkscommis sariaat op te sporen. De documenten, welke tezamen anderhalve ton wegen, zijn aoeds naar Amsterdam overgebracht. Uit Indonesische bron komen berichten over een gespannen militaire situatie in Indo nesië. Zelfs spreken deze berichten al van gevechten, die zouden zijn uitgebroken 24 km ten Z.O. van Batavia, tusschen eenheden van het Nederlandsche en het Indo nesische leger. Ook in het havengebied van Batavia hebben na troepenontschepingen gevechten plaats gehad Volgens het Republikeinsch-Indonesische persbureau Antara is officieel bekend ge maakt, dat alle Indonesische militaire ver loven met ingang van 27 November zijn ingetrokken. Volgens genoemd persbureau houdt dit verband met den gespannen toe stand aan alle fronten, hetgeen het gevolg is van het mislukken der conferentie tot vaststelling van de demarcatielijn. Volgens een ander bericht van dit In donesisch persbureau is uit gezaghebben de bron vernomen, dat op het oogenblik een ontwerp voor uitbreiding van de stad Djokjakarta wordt bestudeerd. Dit houdt verband met de mogelijkheid, dat deze stad definitief de hoofdstad van de republiek Indonesië zal worden. Ultimatum Volgens het Indonesisch-republikeinsche persbureau heeft lt.-generaal Soedirman,. opperbevelhebber van de T.R.I., op een persconferentie o.m. het volgende gezegd: „In tegenstelling tot de verwachtingen, die gekoesterd werden ten aanzien van het resultaat der politieke besprekingen heb ben de Nederlandsche commandanten van Midden- en West-Java pamfletten ver spreid, waarin geëischt wordt, dat de In donesische troepen zich terugtrekken ach ter de d<jor de Nederlanders zelf bepaalde demarcatielijnen". Soedirman verklaarde, dat het Neder landsche ultimatum in flagranten strijd was met den geest der wapenstilstandson derhandelingen en dat er voor de republi- keinsche troepen geen reden was aan het ultimatum gevolg te geven, aangezien de voorwaarden „onaanvaardbaar" waren. :,4 Engelsche telefoon-vionteurs, die in weer en wind reparaties aan hooge leidingen moesten verrichten, heschen een van de tenten, die gewoonlijk voor grondwerk worden gebruikt, omhoog en wisten zich zóó te beschermen. Met het oog op deze kwestie maakt pre sident Soekarno thans een reis door West- Java en zal hij naar Djokjakarta terug- keeren teneinde den toestand te bespre ken. De Fransche Nationale Vergadering is door den voorzitter op de hoogte ge steld met den inhoud van George Bi- dault's ontslagbrief. Het Fransche ka binet treedt af. In zijn ontslagbrief deelt Bidault mede, dat de huidige coalitieregeering in functie zal blijven totdat de nieuwe regeering ge vormd is. Bidault drong aan op de spoe dige formatie van een stabiele regeering, die tegen de „moeilijke financieele situatie" is opgewassen. De Fransche socialistische partij heeft gisteren besloten Vincent Auriol candidaat te stellen voor het presidentschap van de nationale vergadering, waarvoor de ver kiezing Dinsdag a.s. wordt gehouden. Vin cent Auriol heeft tijdens de laatste twee voorloopige regeeringen deze functie be kleed. Zuid-Af rika' s annexatie-ei schen -;a Bevolking 1.250.000. :'EE C1; SWAZI föV BtAND iloemf.» JksASOETO ylAND LOderit P. Nolloth' Goud Diomonl Verlanad geb Koopstc Nadat Nederland zijn eischen ten opzichte van Duitschland kenbaar gemaakt heeft, voelt Zuid-Afrika zich geroepen dit voor beeld na te volgen, echter op iets grootere schaal. Maarschalk Smuts, de Zuidafrïkaansche premier, heeft nl. aan de beheerscommis sie der Vereenigde Volken verklaard, dat zijn land Zuid-West-Afrika wenscht in te lijven. Z. W. Afrika met een inwoneraantal van 360.000, ts een voormalige Duitsche kolo nie, welke sinds den eersten wereldoorlog onder mandaat van de Zuidafrïkaansche Unie staat. Nadat een beslissing omtrent het toe komstig lot van Z. W. Afrika is genomen, is de Zuidafrïkaansche regeering voor nemens de UNO te verzoeken de 3 Britsche protectoraten Betsjoeanaland, Swaziland en Basoetoland te mogen annexeeren. De inheemsche bevolking van deze ge bieden telt meer dan 1.250.000 zielen. Donaukwestie en Triest pracfisch opgelost De vier ministers van Buitenland- sche Zaken der vier groote mogend heden zijn Donderdagavond te New York over het meerendeel der econo mische clausules in de vredesverdragen tot overeenstemming gekomen. De kwestie van vrije scheepvaart op de Donau werd practisch opgelost. De ministerraad moet thans alleen nog herstelbetalingen en vergoedingen be handelen. Molotof stelde voor, dat de verklaring, van den raad der ministers van Buiten- landsche Zaken over de Donaukwestie in. de eerste plaats de volgende bepaling zou bevatten: „De scheepvaart op de Donau zal vrij zijn voor passagiers- en goederenschepen van alle staten op basis van gelijkheid met be- tiekking tot haven- en vaargelden en de beDalingen der handelsscheepvaart binnen de grenzen van de gebruikelijke handels betrekkingen." De overige leden van den ministerraad konden zich hier in beginsel mee vereeni gen. Byrnes wilde echter, dat deze bepa ling in de verdragen zelf zou worden op genomen, omdat vooral Roemenië zich schuldig maakt aan het scheppen van uit zonderingsposities ten nadeele van andere staten. Couve de Murville (Frankrijk) wil de een duidelijke omschrijving van den term „gebruikelijke handelsbetrekkingen". De spanning in Perzië is gisteren tot een hoogtepunt gekomen met een verklaring van dr. Djavid, den gouverneur-generaal van Azerbeidsjan, dat alle overeenkom sten tusschen deze provincie en de centrale Perzische regeering niet langer van kracht waren. Ghavam es Soeltaneh, de Perzische mi nister-president, heeft op deze verklaring geantwoord met een telegram aan dr. Dja vid, waarin herhaald wordt, dat Perzische legergroepen de provincie Azerbeidsjan zullen binnenrukken om toezicht te houden bij de verkiezingen aldaar en dat tegen stand van de zijde der Azerbeidsjaansche militaire macht de verkiezingen slechts vertragen en „onberekenbare reacties" uit lokken. Ghavam zond een gelijk telegram aan den Koerdischen leider Ghazi Moham mad. Men ziet thans de mogelijkheid van een burgeroorlog in Perzië onder oogen. Volgens berichten van betrouwbare zijde zou Iwan Sadsjikof, de Sovjet-Russische ambassadeur te Teheran, een bezoek ge- bracht hebben aan den Sjah- van Perzië om een klacht in te dienen tegen de „on vriendschappelijke politiek" van de regee ring van Ghavam es Soeltaneh ten op zichte van de Sovjet-Unie. De ambassadeur zou den Sjah in herin nering gebracht hebben, dat Ghavam be loofd had de Azerbeidsjaansche kwestie op vriendschappelijke wijze te regelen, doch dat zijn regeering de jongste ontwik kelingen in Perzië als „onvriendschappe lijk'' tegenover haar beschouwde. De ambassadeur heeft eenzelfde protest uitgebracht, enkele uren later, bij den mi- nister-president, Ghavam es Soeltaneh. Ghavam zou, naar verluidt, geweigerd heb ben over „binnenlandsche aangelegenhe den van Perzië" in discussie te treden. Ook zou Ghavam gezegd hebben, dat het voor de Perzische regeering onmogelijk was aan de Sovjet-Unie een olie-concessie te verleenen zonder goedkeuring van het par lement. Voordat het parlement bijeen ge roepen kan worden, moeten echter verkie zingen plaats hebben, en ter verzekering van vrije verkiezingen moest de regee ring, aldus zeide Ghavam, in het geheele land, met inbegrip van Azerbeidsjan, troe pen stationeeren. Generaal Razmara, de chef van den Per- zischen generalen staf, heeft medegedeeld, dat het hoofddoel van het zenden van ver sterkingen naar Zendjan is te beschouwen als de voorbereiding tot de bezetting van Tebris. Fransche zóne krijgt geen voedsel of kolen Engeland en de Vereenigde Staten heb ben, naar uit betrouwbare bron vernomen wordt, geweigerd in den komenden win ter aanvullende hoeveelheden graan en steenkool aan de Fransche zóne in Duitsch land te leveren. Verklaard werd, dat de onmiddellijke reden voor deze weigering gelegen is in de transport- en aanvoer- problemen. Het is duidelijk, zoo voegde deze bron er aan toe. dat de Vereenigde Staten en Engeland teleurgesteld zijn over Frankrijk's weigering om deel te nemen de besprekingen over de-fusie der zones. Naar voorts vernomen wordt hebben Byrnes en Bevin gisteren tegenover den Fransche gedelegeerde de Murville ver klaard, dat „zij niet konden begrijpen hoe de Fransche zóne in Duitschland van voed sel en steenkool kon worden voorzien, zoo lang de Fransche zóne zich niet aansloot bij de Amerikaansche en Britsche zones". DUITSCHERS TE BANDOENG WORDEN „GECONCENTREERD". Thans is te Bandoeng een begin gemaakt met de concentratie van Duitschers, waarbij gelet wordt op hun gedragingen tijdens de Japansche bezetting. Tevens verwacht men van dezen maatregel een verlichting van het huisvestingsprobleem. Weerbericht TIJDELIJKE O PK DAR IN GEN Verwachting geldig tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, aan de kust aan vankelijk tijdelijk krachtige wind tus schen Zuid en West. Iets kouder, vooral des nachts. Molotof vroeg om bedenktijd en de zaak werd naar de plaatsvervangende ministers verwezen ter nadere bestudeering. Daarna werd de raad het eens over de tekst van het statuut van Triëst, die door de plaatsvervangers na de officieuze over eenstemming van den vorigen dag werd opgesteld. 27 clausules in de vijf vredes verdragen, betrekking hebbende op ver schillende economische kwesties, zooals eischen aan Duitschland van andere ex- vijandelijke landen, de petroleum- en ver zekeringsrechten en de overdracht van cultureele bezittingen werden aangenomen. Toen de raad op het punt stond over te gaan tot bespreking van de herstelbeta lingen, herinnerde Byrnes er aan, dat het „Thanksgivingday" was (dankdag in de V- S. op de laatsten Donderdag in Novem ber) en dat de directie van het hotel twee „turkeys" (kalkoenen) voor de afgevaar digden had laten bereiden. Molotof merkte glimlachend op, dat niet „turkey" (Tur kije), maar „herstelbetalingen" het vol gende punt van de agenda vormde. Hij was het er echter mee eens de zitting te ver dagen en zich naar de eetzaal te begeven. Vandaag zullen de ministers de door de plaatsvervangende ministers opgestelde lijst van nog niet afgehandelde aangele genheden in alle vredesverdragen bespre ken. Nieuwe Commissaris der Koningin in de provincie Limburg Aan mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Commissaris der Koningin in Limburg, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Met ingang van 2 Januari 1947 is benoemd tot Commissaris der Koningin in Limburg mr. dr. F. J. M. A. H. Houben te 's-Graven- hage. Mr. Houben is 48 jaar oud. Als reserve-officier heeft mr. Houben ge diend bij het regiment jagers en gedurende de mobilisatie en de oorlogsdagen bij den staf van het le legercorps Als lid van de Bin nenlandsche Strijdkrachten maakte hij deel uit van den districtsstaf 's-Gravenhage. Mr. Houben maakt deel uit van tal van raden en commissies. Hij is o.a. voorzitter van de Katholieke Actie in het Bisdom Haar lem. In den bezettingstijd was mr, Houben secretaris-generaal van het interkerkelijk bureau te 's-Gravenhage (noodvoedselvoor- ziening en kinderuitzending) en voorts ge delegeerde van den z.g. „Zeemanspot". De Koningin naar Amsterdam De Koningin is voornemens omstreeks de jaarwisseling voor een verblijf van eenige weken haar intrek te nemen in het Paleis te Amsterdam. Katwijksclie trawler bij Petten gestrand De stoomtrawler KW 157 „Dirk", welke van Grimsby op weg was naar IJmuiden, is gisteravond door een onjuiste aanwij zing van het kompas uit den koers geb raakt en voor de kust van Petten gestrand. De dertien opvarenden konden met het wippertoestel van de Noord-Zuidholland- sche Reddingmaatschappij van boord wor den gehaald. PROTESTVERGADERING VAN KAPPERS. De organisaties in het kappersbedrijf heb ben in Den Haag een gezamenlijke protest vergadering gehouden tegen de huidige ta rieven. Verklaard werd. dat deze te laag zijn om een loonende exploitatie mogelijk te ma ken. De voorzitters der organisaties zijn ver volgens naar het ministerie van Economische Zaken en naar het Directoraat voor de Prij zen gegaan, waar zij hun wenschen kenbaar maakten Het woord is aan. Josh Billings: Het is erg gemakkelijk de zaken van onze buren te be hartigen; de moeilijkheden komen als het onze eigen zaken betreft. Grieksch leger onder Britsck oppercommando De correspondent van de „P. M." te Washington verwijst in een artikel naar hoogst vertrouwelijke berichten uit Grie kenland, volgens welke het Grieksche le ger dermate gereorganiseerd zou worden, dat het practisch gesproken een Britsch dominion-leger zou worden. Naar het schijnt, aldus de correspondent, hebben Britsche waarnemers en verbindingsofficie ren in het Grieksche ministerie van Oor log en den generalen staf de bevoegdheid om bevelen uit te vaardigen over de hoof den van bepaalde Grieksche commandan ten heen. Naar verluidt, zouden Britsche agenten benoeming van hooge officieren o£ ontslag van andere bepalen. De strategi sche en tactische organisatie van het Griek sche leger zou aangepast zijn aan de be hoeften van het Britsche leger. De correspondent besluit zijn artikel met de mededeeling, dat de chef van den Griek- schen generalen staf en het hoofd der Brit sche militaire missie in Griekenland in Londen besprekingen voeren over de guerrilla in Noord-Griekenland, Offensief der rebellen De Grieksche partisanen hebben gedu rende de laatste dagen van de bergen Pai- kon, Tzena en Vermion uit in de richting van de vlakte van Vanitza een algemeen offensief ingezet. Geïsoleerde gendarme- posten hebben zware verliezen geleden, maar door het ingrijpen van jachtvliegtui gen en het leger werden de partisanen ge dwongen zich in de bergen terug te trek ken. In Grieksche militaire kringen vreest men, dat de partisanen een aanval zullen doen op verdedigingsposten op den berg Tzena bij de Joego-Slavische grens en de contróle over het Vardar-dal verkrijgen, waardoor de strategische haven Saloniki zou worden bedreigd. Hevige gevechten worden verder gemeld in het gebied van Kozani, waar de regee- ringstroepen in een strijd tegen 500 parti sanen zijn gewikkeld. De Grieksche minister van Oorlog, Dra- goemis, die van zijn inspectietocht in Ma cedonië te Athene is teruggekeerd, heeft verklaard dat de toestand in Noord-Grie kenland critiek is. TWEEDE KAMER Marine-miliciens die van 1940 af in dienst zijn, worden 1 Januari gedemobiliseerd Geldigheidsduur brandstoffen- bonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de volgende brandstoffenbonnen van de brandstoffenkaart geldig blijven tot en met den daarachter vermelden datum: 62 BV (een een heid) tot en met 30 November 1946 63 BV (twee eenheden) tot en met 31 December 1946 60 BV (drie eenheden) tot en met 31 Januari 1947 en 61 BV (drie eenheden) tot en met 28 Februari 1947. Brandstoffenhandelaren kunnen deze bonnen resp. tot en met December 1946, 11 Januari 1947, 8 Februari 1947 en 8 Maart 1947 bij den plaatse lijken distributiedienst inleveren. De periode-bonnen le t.m. 9e periode van de kaarten WA en WB 606 blij ven'tot nader order geldig. In het Britsche Oorlogmuseum is een tentoonstelling ingericht die speciaal den laat sten oorlog tot onderwerp heeft. Allerlei vindingen op militair terrein van vriend en vijand zijn hier te bezichtigen. De foto toont een exemplaar van de bekende doch niet zeer effectief gebleken eenmans-duikboot, waarmede de Duitschers de invasievloot te lijf trachtten te gaan. Van onzen parlementairen redacteur) Nadat de heer Schoonenberg (Comm.) had uitgelegd, dat er niets vreemds in zit, dat zijn fractiegenooten hier tegen en in Frankrijk, waar zij immers in de regeering zitten en aldus meewerken aan den opbouw van een werkelijk volksleger en dito vloot, vóór de militaire begrootingen stemmen kwam mi nister Schagen van Leeuwen aan het woord. Hij begon met woorden van hulde voor het geen ons marinepersoneel en de mannen van de koopvaardij onder groote offervaardigheid in de moeilijke oorlogsjaren hadden gepres teerd. De bewindsman verdiepte zich vervol gens eenigermate in historisCh-strategische bespiegelingen om verder kenbaar te maken, dat hij vóór een staatsmarine, tegen fusie van Oorlog en Marine is, dat het schema voor een ondeelbaar vlootplan nog slechts een voor- loopig karakter heeft, dat hij tot zijn leed wezen, alweer tengevolge der benarde geld middelen, geen toezegging kon doen inzake inhalen van den achterstand in den aanbouw van allerlei materieel. In tegenstelling tot hetgeen geldt voor de rest, was het in acht nemen van eenige reserve ten opzichte van den aanmaak van onderzeeërs wegens even- tueele nieuwe vindingen. Op de vraag van den heer Vorrink betref fende het gebeurde met luitenant-admiraal Helfrich, kreeg deze ten antwoord, dat de minister het ter; zeerste had betreurd, dat genoeipde vlagofficier, nadat hij in verband met de overeenkomst van Cheribon een be zoek aan de Koningin had gebracht, zich tegenover het A.N.P. had uitgelaten. De mi nister had hem dit ook doen blijken. Ten ein de in deze zeer bewogen tijden het veroor zaken van politieke onrust te voorkomen, is er thans voor alle officieren een verbod uit gevaardigd om buiten 's ministers voorkennis mededeelingen aan de pers te verstrekken. Dc dienstplichtigen der marine, die sinds Mei 1940 onafgebroken onder de wapenen zijn geweest, zullen uiterlijk. 1 Januari gedemobi liseerd zijn, tenzij zij in dienst willen blijven. Vermeld zij nog. dat de bewindsman geen cijfers ter beschikking had, waaruit op te maken ware, welke resultaten het patrouil leeren ter bestrijding van den smokkelhandel tusschen Sumatra en Malakka oplevert en voorts, dat hij het vraagstuk der op het mo ment slecht misbare Marva's nog eens zal bestudeeren. De Kamer nam zonder hoofdelijke stem ming deze begrooting aan, onder aanteekening van het „tegen" der communisten. In de avondvergadering kwam minister Lieftinck aan het woord om de begrooting van Financiën te verdedigen. Van het vele, dat hij besprak, moge hier vermeld worden, dat er van dezen bewinds man noch opheffing van het bankgeheim, noch een wet op de nationalisatie van parti culiere banken te verwachten is. Nieuwe wijziging in de deblokkeeringsregelen komt er niet, want dat zou maar weer nieuwe moeilijkheden veroorzaken en de grootste be zwaren op dit gebied zijn nu wel verdwenen, ook bij de banken In totaal is er op het oogenblik 5.4 milliard gulden geblokkeerd, te weten 3 milliard bij de banken, 1.8 op het Grootboek 1946 en 0.6 aan papier bij anderen. Naar mate de geldzuivering vordert, waar van de afwikkeling sterk afhankelijk is van het tempo waarin de bijzondere heffingen tot stand komen, zal de minister komen tot een verdere bevrijding van den beurshandel, voor al wat betreft de binnenlandsche effecten. Amsterdam weer volkomen open stellen voor den vrijen handel in Amerikaansche effecten achtte hij met het oog op het deviezenpro- bleem te bezwaarlijk. Aangestipt zij nog, dat herziening van de Grondbelastingen over weging is, doch die zal moeten wachten op de beslissing of er een huur- of waardever meerderingsbelasting komt. De bewindsman wenschte niet alle geuite verlangens in te willigen, aangezien hij ons niet op den weg naar inflatie wil brengen Met voldoening verklaarde hij, dat wij, vergeleken bij het buitenland, er aardig in geslaagd waren mo netaire ontwrichting te voorkomen. Belgisch kabinet wankelt weer Naar uit Brussel wordt gemeld, is een nieuwe Belgische regeeringscrisis uitgebro ken. doordat de regeering in den Senaat bü de behandeling der begrooting geen meerderheid kreeg. De nederlaag is toe te schrijven aan de toevallige afwezigheid van twee leden der meerderheid. Onmiddellijk na de opschor ting der zitting zijn de verschillende poli tieke fracties bij elkaar gekomen. De premier, Camille Huysmans, ant woordde op een verklaring der oppositie, dat de regeering niet zou aftreden. Hij zeide, niet te zullen toegeven aan een „par lementaire gril" en deelde mede dat de be grooting naar de Kamer zou worden ver wezen om, wanneer zij daar is goedge keurd, opnieuw in den Senaat te worden behandeld. Volgens berichten uit Oost-Duitschland zijn de Russische troepen aldaar met een belangrijk percentage verminderd en gaat het terugtrekken op groote schaal voort. Deze berichten zijn van Sovjet-Russische zijde bevestigd. „Groote contingenten worden terugge trokken, in 't kader van de demobilisatie", aldus verklaarde een Sovjet-Russisch of ficier. Volgens reizigers, die uit de Sovjet-zóne te Berlijn aankomen, is het terugtrekken jongstleden Vrijdag begonnen. Men spreekt van terugtrekking van „zes divisies en vier brigades", hoofdzakelijk uit Thüringen en Saksen. Het schijnt hoofdzakelijk te gaan om infanterie. Over terugtrekking van luchtmacht-onderdeelen is nog geen be richt ontvangen. Men neemt aan, dat tot dusver slechts één of twee regimenten, bestaande uit en kele divisies, in Oostelijke richting zijn vertrokken, doch men twijfelt er niet aan, dat een aanzienlijke troepenihacht voorbe reidingen treft af te marcheeren. Berichten uit Moskou maken melding van het stichten van doortochtcentra en cantines voor de terugkeerende troepen en van demobilisatie in een aanzienlijk ver sneld tempo. In Berlijn, zelfs in den Sovjet-sector van de stad, ziet men veel minder Sovjettroe pen dan voorheen en de door de Sovjets gebruikte gebouwen schijnen minder streng te worden bewaakt dan eenigen tijd gele den.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1