ten schakel m de keten Brief van ex-politieke gevangenen 17 7*71. tegen grenscorrecties Ze kruipen tegen Uw beenen op, Het wonderlijk avontuur van Thomas Toverbal Zuivering van kunstenaars Critiek treft den wetgever van H.B.S. Wereldnieuws IN DE WERELDPOLITIEK: Het Duifsche protest Wat gebeurt er in Italië? De minister* president, de Gasperi, verzekert herhaal delijk dat er niets gebeurt althans niet iets waarover de geallieerden zich onge rust zouden moeten maken, maar op den dag dat Mussolini's beruchte marsoh naar Rome verjaarde, 28 October, wapperden in vele steden fascistische vlaggen en de carabinieri hadden de handen vol om de talrijke verdachte personen te arresteeren, die pijlenbundels op muren en schuttingen schilderden en fascistische liederen zongen. Het is mogelijk dat deze en dergelijke feiten niet ernstig genoeg zijn om de on gerustheid der geallieerden gaande te ma ken, maar het lijkt er toch veel op dat de leiders van de nieuwe Italiaansche repu bliek er nog niet in geslaagd zijn, grondig af te rekenen met degenenen die als volge lingen van den Duce, bij diens dood wraak gezworen hebben en thans druk bezig zijn orde te scheppen in de wanordelijke nala tenschap van het fascisme. Als men de schaarsche berichtgeving over dit onderwerp en de periodieke uitin gen van correspondenten in de Italiaan sche hoofdstad mag gelooven, gaat het met die ordening van een leien dak, zoodat de organisatie van de „neo-fascisten" steeds hechter wordt, vooral in de Noord-Ooste lijke streken van het land. In de buurt van Venetië, Padua en Udine hebben groepen fascistische jongelui kans gezien, wapenen te veroveren en betrouwbare geallieerde waarnemers, die deze streek bezochten, spreken volgens United Press van een nieuw „fascistisch leger", dat slechts wacht op de ontruiming van de geallieerde buf ferzone langs de Joegoslavische grens om de gewapende macht van de republiek ge weld aan te doen. Het blijkt reeds zoover te zijn gekomen dat neo-fascistische leiders zich er op beroemen, een partij met meer dan 200.000 leden te hebben gevormd in vlugschriften en illegale bladen wordt een heftige propaganda gevoerd voor de fascistische leerstellingen, waarbij de wrij vingen tusschen Italië en Joegoslavië als mede ae bittere levensomstandigheden on der het geallieerde bewind als dankbare reclame-middelen worden gebruikt. Het feit dat de geallieerden zich tot nu toe aan het Italiaansche crypto-fascisme weinig laten gelegen liggen, zou doen ver onderstellen, dat de aan het licht gebrachte feiten in werkelijkheid niet een zoo ver ontrustende beteekenis hebben als de cor respondenten het soms doen voorkomen maar toch wijst dit alles op een gevaar, dat in wezen en oorzaak hetzelfde is als datgene, waartegen van bepaalde zijden ten aanzien van Duitschland gewaarschuwd wordt: Het gevaar, dat het falen van de geallieerde na-oorlogsche bezettingspoli- tiek het fascisme en nationaal-socialisme een posthume onderscheiding geeft. De levensomstandigheden in Italië zijn op dit oogenblik in alle opzichten verre van ideaal. Niet alleen ontbreken bij de voed selvoorziening practisch alle levensmidde len, die niet totaal" onmisbaar zijn om het leven te houden, doch bovendien leeft het Italiaansche volk in een voortdurende im passe ten aanzien van de wijze, waarop het de kans zal krijgen weer aan hét werk te gaan om tenminste eenigszins op eigen beenen te komen staan. Het vredesverdrag eischt enorme herstelbetalingen, de produc tie is nihil zoolang de grondstoffen er niet zijn en in het algemeen is de toekomst zoo somber en weinig belovend, dat de energie en de lust om op te bouwen wat verloren ging, ontbreekt. Weliswaar hebben Enge land en Amerika afstand gedaan van hun eischen tot herstelbetalingen, doch Rusland heeft zijn niet geringe aanspraken gehand haafd en is er slechts met moeite toe ge bracht, de formidabele som die aanvanke lijk gevraagd was, eenigszins tot minder- astronomische cijfers terug te brengen. De Joegoslavische en Grieksche verlangens ko men daar nog bij, en in het algemeen staat die sluipende geniepige rheumatische pijnen. Het zijn de onzuiverheden in het bloed, die U belagen. Wapen U daartegen. Volg dé weldadige Krusohenkuur. Met Kruschen Salts de heilzame Engelsohe samenstelling van de zes minerale zouten die Uw gestel noodig heeft. In dit klimaat en in dit jaargetijde des te méér. Fahr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). (Adv.) Tekst van Bep Smits, met tekeningen van J. Giesberts Italië met zijn verwoest en gedesorgani seerd productie-apparaat voor een hope- looze periode van armoede en ontbering in alle opzichten. Men kan daarbij aanvoeren, dat de Italianen dit alle? aan zichzelf te wijten hebben en nu maar eens moeten ondervinden wat het is. geplunderd en ge kortwiekt te worden door vreemde bezet ters, maar dezé phrase mist alle realiteits waarde wanneer men bedenkt, dat de wel vaart der wereld een keten is, waarvan alle schakels de totale kracht uitmaken. De welvaart der wereld is afhankelijk van de welvaart der staten Europa gaat een r'oekeloozen weg door enkele zijner vol ken in naam van de wraak tot den bedel staf en nog erger te brengen. De zoetste en doelmatigste wraak kan alleen die zijn welke bewijst dat het dom en kortzichtig was, vóór fascisme en natio naal-socialisme te kiezen wraak die be wijst dat de geallieerden een eerlijken en goeden strijd streden met de waarheid en de rede aan hun zijde. Wanneer volken, die voor een percentage bestonden uit mis dadigers, maar voor de rest uit menschen die onder die misdadigers hadden te buk ken, thans ondervinden dat bukken en lij den ook onder de andere partij hun deel is, waar blijft dan de les? Wanneer Italië op den goeden weg kan worden gebracht door wat fabrieken niet te ontmantelen, door wat minder dollars te eischen en door het volk een minimale doch hoopgevende be staanszekerheid te schenken wel, dan staat de democratie voor een goeden koop en dan zou zij onmiddellijk tot den hand slag moeten overgaan J. L. aan den ministerraad Het bestuur van de Nederlandsche Ver- eeniging van ex-politieke gevangenen heeft een brief gezonden aan den minister raad. Daarin wordt gezegd: „Met groote verwondering heeft het be stuur kennis genomen van het feit, dat in Duitschland de mogelijkheid bestaat, om openlijk en met schijn van recht te pro testeeren tegen het voornemen van de regeering van een der overwinnende lan den bepaalde voorwaarden (zooals het af staan van grondgebied) aan den overwon nene, die onvoorwaardelijk heeft gecapi tuleerd en bovendien in staat van beschul diging verkeert wegens misdaden tegen de menschheid en de menschelijkheid, op te leggen. Afgezien van de vraag, of grenscorrec ties noodzakelijk of gewenscht zijn, meent het bestuur van de Nederlandsche regee ring met klem te mogen eischen, dat de daarvoor aangewezen autoriteiten gewezen worden op dezen hoogst eigenaardigen toe stand, waaruit blijkt, dat het Duitsche volk meent nog steeds denzelfden toon tegen het Nederlandsche volk te kunnen aanslaan als tijdens de jaren van zijn over macht". HET HOUTGEBRUIK BIJ WONINGBOUW. In een bericht betreffende de vermindering van het houtgebruik bij woningen heeft het A N.P. gemeld, dat voor boerderijen de maxi mum hoeveelheid hout voorloopig gesteld is op 1/7 tot 1/9 procent van den totalen inhoud van boerderij en woning tezamen. Het A.N.P. deelt thans mede, dat dit moet zijn 1.7 tot 1.9 procent van den totalen inhoud van boerderij en woning tezamen. "1» Drie Duitsche minister-presidenten. Van links naar rechts: dr. Wilhelm Högner, minister-president van Beierendr. Reinhold Maier, minister-president van Würten- berg-Badenprofessor dr. Geiler, minister-president van Groot Hessen. Verhooging der posttarieven brengt 18 milllioen op Van de verhoogde posttarieven wordt een hoogere opbrengst van rond f 18 mil- lioen verwacht. Het bedrag, waartoe rechtstreeks door het publiek wordt bij gedragen wordt op circa f 24 millioen be groot. De verhooging der tarieven, zoo wordt in de Memorie van Antwoord op de P.T.T.-begrooting medegedeeld, was noodig wegens de aanzienlijk gestegen exploitatiekosten als gevolg van de stijging der loonen, van de verhoogde vervoers kosten en materialenprijzen, alsmede van de hoogere lasten, voortvloeiende, uit ge wijzigde inzichten op sociaal gebied. Gezien de functie van het P.T.T.-bedrijf, vooral in het huidige tijdsbestek van op bouw van het maatschappelijke en econo mische leven, kon van inkrimping van de door den postdienst aan het publiek te be wijzen diensten geen sprake zijn. Het handelsverdrag met Zweden Voor het jaar 1947 is een handelsover eenkomst met Zweden geparafeerd. De wederzijdsche leveranties en diensten zul len ongeveer een waarde van f 180 mil lioen Zweedsche Kronen vertegenwoordi gen. Voor den uitvoer van Zweden naar Nederland zijn contingenten vastgesteld voor cellulose en houtslijp, bepaalde hout waren, papier en papierwaren, ijzer en pyriet, diverse ijzer- en staalproducten, machines en gereedsohappen, instrumen ten en lucifers. De Nederlandsche export naar Zweden zal bestaan uit gietijzer, ver schillende ijzer- en staalproducten, tin, cokes, zout, chemische producten, kunst zijde, garens, textielwaren, electro-tech- nische en radio-artikelen, rubber, bloem bollen, specerijen en diverse landbouw producten. VISCH NAAR DE MESTVAALT. Het Tweede Kamerlid de heer Vondeling heeft den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat alleen reeds in Friesland wekelijks tienduizenden kg. zoet^ watervisch naar de mestvaalt worden ge bracht. daar deze visch practisch onverkoop baar blijkt te zijn? Is de minister niet van meening. dat een dergelijke vernietiging van kostelijk voedsel bij de huidige schaarschte in ons land en in de wereld ontoelaatbaar moet worden ge acht, en is de minister bereid en in staat maatregelen te treffen, waardoor de afzet tegen redelijke prijzen wordt verzekerd? De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 17.25 Muzikaal babbeltje. 18.15 Kwartet Jan Corduwener. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Nederlandsche componisten. 19.30 „Ons vrijzinnig geloof". 20.08 Henriëtte Bosmans. 20.30 „Godsdienstig onderwijs op de lagere school". 21.00 Men vraagten wij draalen. 21.30 Buiten- landsch overzicht. 21.45 Ensemble „Attentla", 22.15 Jazz-ultzending. 22.40 Avondwijding. 23.15 Symphonlsch concert, werken van Debussy. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 17.30 De jeugd treedt aan. 18.00 Diner-muziek. 18.15 Wat het buitenland leest. 18.50 "s Avonds als ik slapen ga. 19.15 Uit de Amsterdamsche havens. 19.45 R.K. arbeidersbeweging. 20.05 De gewone man zegt er het zijne van. 20.15 Eddy de Late. 20.55 „Het groote avontuur van Alexaander Piran dello", hoorspel. 21.30 Wie weet hoe deze plaat heêt. 22.20 „Onze wedloop met de atoombom". 22.35 Avondgebed. 23.00 Mlke Anoi. 23.50 Dans muziek (gramofoon). 33. Iets scheen zijn val onderbroken te hebben, iets, dat hard was en grillig van oppervlak. Ternauwernood ontwaakt uit zijn lichte verdoving, toog Thomas nieuws gierig op onderzoek uit. Het geheimzinnige voorwerp was spiegelglad, die ondervin ding deed hij al gauw op! Reeds pinkten talloze sterretjes aan de hemel, en nóg was Thomas niet veel wijzer geworden om trent zijn vreemde verblijfplaats. Maar één ding stond voor hem vast: hij had tegelijk met een wonderlijk avontuur ook een won derlijke ontdekking gedaan! Terwijl alle geleerden van Luilekkerland ijverig in hun boeken zochten naar een verklaring voor het onbekende natuur verschijnsel, onderzocht Thomas met bon zende slapen en kloppend hart de nauwe ravijn, waarin hij terecht was gekomen. Intussen verkeerden Vader en Moeder To verbal in de hevigste ongerustheid over zijn spoorloze verdwijning. „Ik ga naar den burgemeester", riep Toverbal vertwijfeld uit en holde blootshoofds weg. Katholieke middenstand tegen controle-sensatie Prijspolitiek mag niet zijn koude saneering" Op een buitengewoon congres te Utrecht heeft de Katholieke Middenstandsbond een resolutie aangenomen, waarin hij zich ten principale achter de thans noodzakelijke politiek van handhaving van het loonpeil, opvoering der arbeidsproductiviteit en verlaging van prijzen schaart. Hij eischt echter tegelijk, dat de econo mische en fiscale politiek positief gericht zij op de ontwikkeling en bescherming van het gezonde middenstandsbedrijf overeen komstig de aankondiging der regeering in de jongste troonrede. Het congres acht een doeltreffende prijscontróle vooralsnog onmisbaar, doch protesteert met nadruk tegen, en acht ten eenenmale onaannemelijk, een sensatio- neele controle door strategische prijzen slagen, waardoor zonder eenigen grond of recht de blaam van onjuiste prijzen op den winkelstand wordt gelegd. Het congres verlangt een stelsematig overlag met het georganiseerde bedrijfs leven over de normen der prijsvaststellin gen. Het congres acht noodzakelijk dat de prijzen gebaseerd worden op den kostprijs van het goed geleide, goed uitgeruste; goed gefinancierde en voldoend bezet bedrijf. Vaststelling van den prijs op basis van den kostprijs van het meest efficiente bedrijf voor het klein-bedrijf onaanvaardbaar. Bij het noodzakelijk streven naar op voering van een doelmatige concurrentie mag een gerechtvaardigde ordening in de bedrijfstakken in het belang van het ge zonde middenstandsbedrijf niet onmogelijk worden gemaakt. Het congres stelt vast, dat de prijspoli tiek niet mag worden misbruikt voor een zoogenaamde „koude saneering". De prijsvaststelling mag niet worden ingesteld op uitschakeling van bedrijven. Het congres dringt tenslotte aan op een scherpe bestrijding van den zwarten han del. Belasting op belooning voor aangenomen werk Met ingang van 1 Januari wordt ingevoerd een voorheffing op de Inkomstenbelasting voor belooningen, welke worden ontvangen voor het verrichten van werkzaamheden in aangenomen werk. Onder de regeling vallen die werkzaamheden, welke niet bedrijfsmatig en niet in dienstbetrekking worden verricht, doch in het algemeen ook in dienstbetrekking zouden kunnen worden verricht. Door deze regeling wordt, op een met de loonbelasting overeenkomende wijze, in den loop van het jaar volgens een percentsgewijs tarief een bedrag aan belasting ingehouden. Na afloop van het jaar wordt in den regel een aanslag in de Inkomstenbelasting opge legd, waarbij de reeds ingehouden belasting wordt verrekend. Zij. die. werkzaamheden in aangenomen werk verrichten, zijn verplicht vóór 1 Januari en. indien zij met de werkzaamheden eerst in den loop van het iaar beginnen, vóór dat tijdstip een belastingboekje voor aangenomen werk aan te vragen bij den inspecteur der belastingen. De opdrachtgevers zijn verplicht tot het inhouden van de belasting, het invullen van het belastingboekje en het bijhouden van een collectieven loonstaat. Deze laatste kan even eens bij den Inspecteur worden aangevraagd. In onderstaande beschouwing wordt van de zijde van den Centralen Eereraad voor de Kunst gereageerd op de verschillende mis vattingen, die over taak en werkwijze van dezen raad bij het publiek blijken te bestaan. Rondom de zuivering van de kunstenaars ontstaat rumoer: Een deel van het publiek, onbekend met de geldende regeling en ge neigd met een snel en gemakkelijk oordeel de zaken af te doen, laat hooren dat de Cen trale Eereraad voor de zuivering van Kun stenaars een „slap college" is, geneigd om de spons te halen over allerlei ongerechtig heid, naar aanleiding waarvan kort na de bevrijding kunstenaars zich vérstrekkende maatregelen zagen opgelegd Blijkbaar, zoo meent dit deel van het publiek, heeft de Centrale Eereraad het er op gezet, zijn uit spraken te richten naar het devies „alles is vergeven en vergeten", met als gevolg, dat artist als de pianist Cor de Groot, in eersten aanleg door den Eereraad voor de Muziek voor tien jaar van openbaar optreden uitgesloten, prompt door den Centralen Eere raad wordt vrijgesproken. Niet alleen in wij den kring van het algemeene publiek, ook in den engeren van de kunstbroeders wekt zulk een gang van zaken ontevredenheid. Men zoekt een zondebok en de Centrale Eereraad is daartoe thans uitverkoren. De historie der kunstenaarszuivering leert, dat zich in vrijwel alle kringen van kunste naars tijdens de bezetting een reeks onge schreven wetten ontwikkelde, die tezamen een richtlijn vormden voor de jegens den vijand aan te nemen houding. Allengs groeide onder de kunstenaars een overtuiging omtrent de grenzen van goed vaderlandsch gedrag, en daarnaast groeide de overtuiging dat de kun stenaar, die deze grenzen te buiten ging, na de bevrijding beoordeeld en aan corrigeerende maatregelen onderworpen zou moeten wor den. Na de bevrijding kreeg Militair Gezag de taak om het persoonlijke gedrag te toetsen aan de ongeschreven wetten van vaderland- sche verantwoordelijkheid. Deze instantie ging met groote voortvarendheid over tot het instellen van een aantal Eereraden, die moes ten werken zonder een enkelen geschreven norm, waaraan zij het persoonlijk gedrag van een kunstenaar konden meten. De gebrekkige verbindingen maakten het dikwijls onmoge lijk de kunstenaars in kwestie persoonlijk te hooren of door getuigenverklaringen zijn ge dragslijn en zijn motieven nauwkeurig vast te stellen. Er waren kunstenaars, die bij „collectieve uitspraak" tot staking van hun werkzaam heden werden veroordeeld, terwijl zij nim mer gehoord waren. Er waren anderen, die nooit nauwkeurig op de hoogte waren ge bracht van de jegens hen bestaande bezwaren en niet in de gelegenheid waren geweest, zich van een raadsman te voorzien. Van allerlei zijden rees dan ook de vraag, of het niet rechtvaardig zou zijn, de mogelijkheid tot hooger beroep open te stellen en de wijze van behandeling in appèl nauwkeurig te regelen. Minister Van der Leeuw beantwoordde die vraag bevestigend. Hij diende bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet in, dat onder no G 84 als „wet van 5 April 1946. betreffende Zuivering van de Kunstenaars" het Staats blad bereikte. Op 25 April volgden drie Mi- nisterieele Beschikkingen, regelende de pro cedure voor de Eereraden. de procedure voor den Centralen Eereraad en de tenuitvoer legging der uitspraken van de Eereraden en van den Centralen Eereraad. .Wat ln de bezettingsjaren ongeschreven recht geworden was, werd hiermede geschre ven recht. Voortaan had een Eereraad (en ook de Centrale Eereraad) het gedrag eens kunstenaars niet meer te toetsen aan eigen of anderer overtuiging, doch aan vaste wettelijk geformuleerde nonnen. Welke? Op die vraag geeft artikel 1 der Wet ondubbelzinnig antwoord. Wil een Eere raad of de Centrale Eereraad een kunstenaar eenigerlei maatregel opleggen, dan moet wet tig en overtuigend zijn bewezen verklaard dat hij óf zich in dienst heeft gesteld van de vijandelijke propaganda dan wel die heeft bevorderd; óf zijn beroep op zoodanige wijze heeft vervuld dat mede daardoor nationaal-socia- listische beginselen of denkbeelden ingang zouden hebben kunnen vinden; óf op andere wijze als kunstenaar den vijand hulp heeft verleend. Daarnaast zegt artikel 1 lid 4 der wet, dat „geen maatregelen worden genomen indien de kunstenaar uit noodzaak heeft gehandeld of met het oogmerk en in de redelijke ver onderstelling, daardoor uiteindelijk een zoo danig Nederlandsch belang te dienen, dat verdere beroepsuitoefening gerechtvaardigd kan worden geacht." Waar uit deze gebondenheden uitspraken voortvloeien, die indruischen tegen de uit de bezettingsjaren omtrent de grenzen van goed vaderlandsch gedrag gegroeide ongeschreven overtuigingen, daar treft de critiek» niet den Centralen Eereraad, maar den Wetgever, die dien Raad een smal pad heeft aangewezen,, waarvan hij, zooals vanzelf 6preekt, geen duimbreed mag afwijken. De Japansche roof loopt in de millioenen In een Maandag gepubliceerde verkla ring heeft de beheerder van de burgerlijke eigendommen bij den opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Azië een en ander medegedeeld over den omvang van de Japansche plundering in Neder- landsch-Indië. Deze verklaring is geba seerd op overzichten, welke op last van den geallieerden opperbevelhebber door het Japansche ministerie van financiën zijn opgemaakt. Het voorloopige Japansche rapport vermeldt bijna alle soorten eigen dommen, van edele metalen ter waarde van millioenen dollars tot geheele fa- brieksinventarissen als rubberinstallaties en olie- en suikerraffinaderijen. Vele mil lioenen gallons petroleum en vele duizen den kilogrammen kinine, kinabast, koehui den en ruwe rubber werden naar Japan verscheept. Uit Java kwamen groote hoe veelheden platina voor de vervaardiging van electroden, sisal, nikkel, erts, copra, mangaan en verder werden bijna alle an dere soorten onafgewerkte plantaardige en minerale producten tot Augustus 1945 toe naar Japan overgebracht. Agenda voor Haarlem Schouwburg: Hoofdstad Operette: „In 't Witte Paard. 20 uur. Rembrandt: Het intieme leven van Don Juan (18 j.). Palace: Buchenwald (18 j.) i/uxor: Het geheim van Mr.Wong (13 j.) Deze drie: 14.00. 16 15. 19.00 en 21.15 uui Frans Hals. Contrabande (14 j.) 14.00, 16.30 19.00 en 21.15 uur City: Gewetenswroeging 14.15, 16.30, 19.00 cn 21.15 uur. Spaarne: Ridder zonder vrees 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. ZATERDAG 30 NOVEMBER Schouwburg en Bioscopen: als Vrijdag, Amerikaansche staking treft Europa De Amerikaansche kolenuitvoer naar Euro pa is als gevolg van de mijnwerkersstaking stopgezet. Tot dusverre werden gemiddeld 350 000 ton per week verzonden. Op den uit voer van tarwe heeft de staking nog geen invloed gehad. De spoorwegen zullen, zoo zij al in staat zijn, iets meer te vervoeren, eerder levensmiddelen dan kolen naar de havens brengen Ook op het andere verkeer heeft de staking reeds haar invloed doen gelden en op het oogenblik mogen slechts levensmidde len, kleeding en medicijnen naar de havens getransporteerd worden Sportprogramma's voor Zondag Het programma van den Kon. Ned. Voetbal bond voor Zondag luidt: District I, eerste klas: VSV—'t Gooi; EDO—DWS; Hermes—Ajax; RFC —Sparta; Emma—ADO. District n, eerste klas: HBSHaarlem: NeptunusExcelsior; De Vole- wijekersDOS: Blauw Wit—Stormvogels; Xerxes DHC. District J, tweede klas A: Hilversum— HVC; ZFC—AFC; Zeeburgia—West Frisia; Spar taan—WFC; RCH—De Kennemers. Tweede klas B: SDW—HBC; TOG—DWV; Watergraafsmeer— ZVV; Velsen—Vriendenschaar. Derde klasse: AhrendsHalfweg; Bloem endaalGVO; QSC Terrasvogels; RapiditasDEM; Always Forward KinhelmAalsmeer—Beverwijk; Ripperda WA; De Meteoor—Schoten; IVV—Zandvoort- meeuwen. Vierde klasse: DSSVVD; DCO ADW; BSM—Amstel; CNF—Spaarnevogels; DIO— SDZ; NAS—LOC: EHSASR; Ontwaakt—Vlie gende Vogels; WEIEVSCA—Onze Gezellen; VVB—Fokke Meer vogelsETODistrict H, derde klas A: HFC—SJC; LFC—TYBB. Vierde klas A: HillegomLisse. In de afdeeling Haarlem zijn vastgesteld. Eerste klas A: HFC 3—Geel Wit; Hoofddorpsche BoysOnze Gezellen 2; VVB 2Spaarndam; DEM 2—RCH 4; Halfweg 2—Beverwijk 2. Eerste klas B: Concordia—Schoten 2; Haarlem Stormvogels 3; Waterloo—TYBB 2; EDO 3—RCH 5; DSK—Hillinen 2. Tweede klas A: Stormvo gels 4Haarlem 5; Beverwijk 3—EHS 2; Dem 3 —HFC 4; HBC 3—Schoten 3; Kinheim 3—EDO 4. Tweede klas B: HFC 5—Halfweg 3; DIO 2—SVY Kennemers 4—TYBB 3; Terrasvogels 2—Haarlem 6. Tweede klas C: WH—DCO 2; Bloemendaal 3 —Velsen; TYBB 4—Kennemers 5; WE 2—VSV 4; Schoten 4RCH 6. Tweede klas D: Nieuw Ven nepHeemstede; Vliegende Vogels 2RCH 7; EHS 3—Ripperda; Vogelenzang—DIO 3; Hille gom 2Spaamestad. Het programma van den Kon. Ned. Korf- balbond vermeldt: Eerste klasse: Koog Zaandijk DED; Blauw Wit—Oosterkwartier; Wetterkwar- tier—Archipel; Samos—Rohda. Tweede klasse B: O'kwartier 2—ZKV 2; Tweede klasse C: N'dam— Sport Vereent; ZKV 1—Watervliet. Derde klasse C: Aurora—KVD. Derde klasse D: Aurora 2— Victoria, 12 uur. Derde klasse E: THBDTV 3. De Haarlemsche Korfbalbond heeft het vol gend programma: Eerste klasse: Oosthoek 1— Aurora 3; Watervliet 2—Nieuw Flora; Sport Vereent 2—Animo Ready. Tweede klasse: Flora 2 Onder Ons 1; THB 3O'kwartier 4; Watervliet 3—SV 3 A. Derde klasse: Animo Ready 2—Animo Ready 3; Aurora 6^-Haarlem 3; Sport Vereent 4 —Watervliet 5. Het programma van de Waterpolocompetitie luidt: Dames: DWR 2—VZV 1; Heeren. Afd. I: DWR 2—HPC 2. Afd. II: HPC 3—Haarlem 2. Afd. Ill: HZV 1—Haarlem 3. Centralé wintercompetitie van de KNZB: DWR 1—HZPC 1. Bekercompetitie KNZB: Haarlem—Zijl. Engelsche voetbaloefen- meester naar Nederland De bestuursleden van den Kon. Ned. Voet balbond hebben tijdens hun verblijf in Hud- dersfield besprekingen gevoerd met ver scheidene Engelsche deskundigen in verband met het feit dat men in ons land zoo spoedig mogelijk een Engelschcn oefenmeester wil aanstellen ten einde het Nederlandsch voetbal op hooger peil te brengen. Verscheidene na men zijn voor deze functie genoemd. Men heeft een gesprek gehad met den bekenden Engelschen scheidsrechter Jewell Een beslis sing op korten termijn is evenwel niet te ver wachten, aangezien deze aangelegenheid eerst in het bestuur van den K.N.V.B. zal worden gebracht. Het ligt in de bedoeling den coach voor langer dan één jaar aan te stellen, men overweegt zelfs een contract van drie jaar te sluiten. De rollende rechtsbuiten Walt Disney in Ierland Walt Disney houdt er over het algemeen niet van om aan den weg te timmeren, en toen hij dezer dagen in Southampton aan kwam was er dan ook niet de rumoerige menigte die gewoonlijk de aandacht van filmberoemdheden gadeslaat. Maar onop gemerkt bleef de teekenaar toch ook niet en hij vertelde, dat hij op weg was naar Ierland, om denkbeelden te verzamelen voor een nieuwe geschiedenis over elfen "en geesten, die „Little people" zal heeten. Nauwelaerts. Uit een kluwen spelers komt een klein mannetje te voorschijn. Hij wordt getackled. krijgt een „dof", zooals dat in Den Haag heet en gaat tegen den grond. Het publiek houdt zijn adem in. Onnoodig. Het mannetje rolt als een kat door en staat vliegensvlug weer op zijn beenen; dat niet alleen, hij heeft zelfs den bal weer te pakken en speelt hem alsof er niets gebeurd is. Een klein mannetje, maar een groot voetballer. Hij laat alle ruwe voet balkrachtpatsers voor gek staan en het H.B.S.- publiek noemt hem Sarrasani. Toen het met H.B.S. slecht ging zes wedstrijden gespeeld en zes ver loren deed men een beroep op Nau welaerts. Hij speel de mee en H.B.S won van Stormvo gels en Excelsior en speelde gelijk tegen D. O. S. Om een verkla ring van dit pheno- meen te vinden, zijn we met Nau welaerts gaan pra ten in een zeer sti- muleerende omge ving. namelijk zijn eigen sportschool in Bloe mendaal. Een sportschool, waar voorloopig Jiu-Jitsu de hoofdschotel vormt van het on derricht. Dat Jiu-Jitsu tevens de sleutel is van het raadsel van Nauwelaerts' katachtige methodes op het voetbalveld, laat zich mak kelijk gissen, temeer als men weet dat hij op het gebied van deze zelfverdedigingssport een van de experts in Nederland is. Hier vandaan stamt zijn perfecte valbreektechniek, zijn enorme soepelheid en volledige beheersching van het lichaam onder alle omstandigheden. Allemaal dingen waaraan het gewone voet ballers nog wel eens ontbreekt. Wij hebben hem eens gevraagd aan welke sporten hij allemaal deed. Ziehier het lijstje: voetbal, schaatsen, ijshockey, boksen, scher men, hockey, tennis, cricket, zwemmen en waterpolo. Judo en Jiu-Jitsu Vandaar, dat deze jeugdige bondsoefenmeester want dat is hij ook al in ideale conditie is. Wie Zondag naar Houtrust tijgt, lette eens op dien kleinen rechtsbuiten en hetzelfde ad vies, alleen met een beetje méér nadruk, geldt voor zijn tegenspeler, den Haarlemschen linksback v. Bakel. Aan voorspellingen voor Zondag wilde Nauwelaerts zich niet wagen, maar hij gaf ons de verzekering, dat H.B.S., geïnspireerd door de overwinningen der laat ste weken „braaf stand zal houden". Sport fn het kort ZWEMVEREEN. „DE WATERVRIENDEN". Het jaarlijksche Sint Nicolaas zwemfeest van de zwemvereeniging „De Watervrienden" wordt Zondagmiddag 1 December ln het Sportfondsen- bad gehouden. 300 kinderen zullen het program ma in het water verzorgen. Na de massale op- marsch en ontvangst van Sint Nicolaas zullen de nummers worden afgewerkt. SIMULTAANSéANCE TH. TOLENAARS. De hoofdklasse clubkampioen der Haariemsche Damclub, de heer Th. Tolenaars. gaf in het club lokaal dezer vereeniging een simultaanséance aan 20 borden, meerendeels bezet door geoefen de clubspelers. De slmultaanspeler won in 2% uur 10 partijen, speelde 7 partijen remise en ver loor 3 partijen tegen de heeren N. L. Somers, N. Warnars en L Risseeuw, Disney met zijn vrouw bij hun aankomst in Southampton. Bij deze gelegenheid gaf Disney eenigs zins schoorvoetend toe, dat het mogelijk ij dat hij niet langer de korte teekenfilms zal maken, waarmee hij beroemd geworden is. Kleine films van een minuut of acht maakt hij al niet meer. De reden van deze koers wijziging is, dat de productiekosten hoog zijn. Of deze opvatting een vooruitgang zal blijken te zijn betwijfelen velen. Weliswaar zijn Disneys groote films waarvan we in ons land alleen nog maar „Sneeuwwitje" gezien hebben, boeiend en knap gemaakt, maar Disney's groote verdiensten als die- rencaricaturist komen op hun best tot uiting in zijn kleine, kernachtige werken. Zijn oude karakters zal hij echter niet verloochenen en zoo zal hij volgend jaar beginnen aan „Mickey en de boonenstaak", waarin de uit verscheidene films bekende buikspreker Edgar Bergen en zijn pop Charlie McCarthy mee zullen werken. Ver der denkt Disney „Peter Pan" te verfilmen en thans is hij bezig aan. een „Song of the South". Wij zullen het echter voorloopig alleen van hooren zeggen hebben. Waarom de eereraad voor architectuur aftrad De Eereraad voor de Architectyur en de Toegepaste Kunst, die is afgetreden wegens verschil van inzicht met den Centralen Eereraad, die enkele uitspraken van den Eereraad voor de Architectuur ongedaan heeft gemaakt, herinnert in zijn motivee ring van dit aftreden aan een uitspraak van den Centralen Eereraad in de zaak tegen een architect, die door den Eereraad voor de Architectuur tot 1 Jan. 1955 was uitge sloten. De Centrale Eereraad heeft deze uit spraak vernietigd en slechts zijn afkeuring over de houding van dezen architect uit gesproken. Bedoeld geval is in architecten- kringen een der meest sprekende gevallen van ontrouw aan het vaderland gedurende den tijd der bezetting, van schending van de eer van het beroep en van het kunste naarschap, en van uitlevering van de vrij heid van de Nederlandsche cultuur aan den vijand. Nu in een dergelijk geval door den Centralen Eereraad de lichtste maatregel op den betrokkene is toegepast, is het den Eereraad voor de Architectuur onmogelijk geworden zijn werk voort te zetten. Het zou volkomen in strijd zijn met de overtui ging van zijn leden zich te voegen naar de waardeering der feiten, die door den Cen tralen Eereraad wordt gevolgd en indien hij zou voortgaan uitspraken te doen over eenkomstig den tot nu toe door hem aange nomen maatstaf, zou hij monnikenwerk verrichten, daar ieder van zijn uitspraken gevaar zou locpen door den Centralen Eereraad te worden vernietigd. Uit wei-ingelichte kringen in New Delhi verneemt Un. Press dat Lord Wavell uit van de Britsche regeering Pandit Nehroe, het hoofd van de voorloopige Brttsoh-Indische re- geering, Jinnah, den leider der Moslimliga en andere leden der voorloopige regeering uitgenoo- digd heeft voor het bijwonen van een conferen tie te Londen, bedoeld om de huidige politiek» crisis oj^ te heffen. De Joodsche verzetsorganisatie Irgun Zval Leumi heeft aan haar leden bevolen om zonder waarschuwing op leden van de Hagana (het Joodsche ondergrondsche leger) te schieten die bij operaties van de Irgun tusschenbeide zouden komen, aldus meldt U. P. uit Tel-Aviv. Het door de Amerikanen uitgegeven „NewJ of Germany" deelt volgens Un. Press mede, dat blijkens de jongste uitspraak van een Beiersch hof van appèl, het mishandelen van slachtoffer» der concentratiekampen, onder de Duitscha derrazificatiewet niet beschouwd kan worden als een gewelddaad. Tijdens zijn eerste zitting nuleerde het Hof van appèl te Ansbach in Beieren de beslissing van een lager denazificati hof, waarbij twee beklaagden schuldig bevonden werden aan mishandeling van slavenarbeiders. Russische ijsbrekers en vliegtuigen met voedsel en warme kleeding aan boord haas! zich naar het Noordelijk deel van de Kaspische Zee om 200 visschersbooten met meer dan dui zend man aan boord, te redden van den dood door honger en koude. De reddingsoperaties begonnen Maandag, toen meer dan 1000 visschersbooten geholpen moesten worden. De visschers waren aan het werk bij laag water toen een storm opstak en hooge winden het peil van het water deden dalen en waardoor de booten op de zandbanken droog kwamen te liggen. De Britsche en Duitsche functionarissen Hamburg houden zich thans bezig met de be studeering van woongelegenheid in een geheel «tn al verlaten „stad" ongeveer 75 km. van de kelderwoningen te Hamburg. In deze stad, be kend als de-„stad zonder naam", kunnen personen worden gehuisvest. Zij is op geen enkele kaart aangegeven en werd op -bevel van Hitier gebouwd als centrum voor Duitsche mili tairen. De stad is geheel modern uitgerust en ook meubelen zijn aanwezig.. Generalissimus Tsjang Kal Tsjek heeft gis teren de herziene ontwerp-grondwet te Nanking aan de Nationale Vergadering aangeboden. Tsjang. die het beleid ln China gedurende de laatste 25 jaar in handen heeft gehad, merkte op, dat het thans aan het volk was om te regee- ren en dat hij zijn politieke loopbaan als ge ëindigd beschouwde. ,,Ik ben 60 Jaar", zoo zeide hij. „en ln de afge. loopen dertien Jaar, na den dood van Soen Yat Sen, ben ik voor het bestuur verantwoordelijk geweest. Nu de nationale vergadering deze ver antwoordelijkheid heeft overgenomen, heb geen ambities meer".

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2