Haarlems Dagblad De regeering is tegen blokvorming De militaire wrijvingen in Indonesië Volgend jaar hoogere tabaksrantsoenen Natuurreservaat Oud-minister Logemann geeft zijn opinie over de ontwer D-overeenkomst Optimisme sterk bekoeld De andere oplossing 61e Jaargang No. 18497 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 30 NovemEer 1946 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,Postgiro 2731Ó7 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET was goed nieuws, dat wij gisteren konden geven over het lang verwachte natuur-reservaat in de duinen. Het schijnt heusch werkelijkheid te zullen worden, zij het dan niet in den grootschen vorm, die in vooroorlogsche jaren beraamd werd. Toen behoorde het geheele duingebied tusschen de Waterleiding-duinen bij Vogelenzang en IJmuïÖen tot het plan, met inbegrip van Elswout en andere buitenplaatsen. Nu geldt het alleen nog het duingebied tusschen den Bloemendaalschen Zeeweg en IJmuiden. Het is groot, heeft weinig in den oorlog ge leden en is rijk aan natuurschoon. Volgens het departement van Onderwijs staan de kansen gunstig: er zijn voldoende geldmid delen voor uitgetrokken, onderhandelingen met de Erven van der Vliet zijn aange knoopt en men verwacht een goed resul taat. Het ziet er dus veelbelovend uit. Dit dichtbevolkte district mag ook waarlijk wel aanspraken doen gelden op een uit breiding van zijn toegankelijk natuur schoon. Veel kan men slechts op een af stand bewonderen, nog meer alleen ver moeden. Palen en draden hebben sinds lange tijden het grootste deel der schoon heid van Kennemerland aan zijn bevolking zijn bezoekers onttrokken. Nergens in den lande kan art. 461 W.V.S., dat Verbo den Toegang legaliseert, zoo berucht zijn als in dit deel van Nederland. Eenige maan den geleden was ik in Arnhem en genoot van zijn schoone omstreken. Zij bieden schier eindelooze mogelijkheden. Men krijgt den indruk dat alles mag. En in '45 had ik een brief van een Arnhemmer ont vangen, die naar Haarlem was verhuisd. Hij schreef zoo ongeveer: „Het is misschien vreemd, maar ik ben dol op wandelen. De omgeving lijkt mij hier heel mooi. Maar hoe kom ik erin? Waarom mogen de Haar lemmers zooveel minder dan de Arnhem mers?" Men geneert zich een beetje tegen over den nieuwen stadgenoot, als men zoo'n brief krijgt. Er schijnt iets te ontbreken aan het Welkom, Vreemdeling! Welke an dere troost kon 'k aanbieden, dan dat er nog zooveel Duitsche landmijnen achter die afzettingen lagen, zoodat onze bezorgde overheid onze levens wilde beveiligen en dat een openstelling van meer duinge bieden op komst was? Nu daghet het zoowaar. Het daghet, al klinkt dat raar, in het Westen. Den Haag verklaart, dat bij dezen aan koop het natuurreservaat in de eerste plaats komt en de opening van een ontspannings oord voor de bewoners van Midden-Ken- nemerland in de tweede. Dit neemt niet weg, dat ik oo het groote belang van dat tweede in de eerste plaats wil aandringen. Volgens de ons verstrekte inlichtingen zal een klein gedeelte van het betrokken duin gebied als zuiver natuurreservaat afgeslo ten worden, o.a. voor zeldzame vogels en planten. Een veel grooter deel zal „be perkt" toegankelijk gesteld worden en het overblijvende, vermoedelijk niet het groot ste, door ieder betreden kunnen worden. „Gepoogd zal worden, aan de ontspannings behoefte zooveel mogelijk tegemoet te ko men, maar daarbij moet rekening gehou den worden met de kwetsbaarheid van duinterreinen". Dit stemt mij niet geheel gerust. Hoe groots-zal dat „overblijvende deel, vermoe delijk niet het grootste", zijn? Het wil mij voorkomen dat het zeer zeker het grootste zal moeten wezen. Het is nuttig zooiets meteen naar voren te brengen, want nu is nog niets beslist. Laat ons tijdig stemming ervoor maken. Een traditie van afzettingen en artikel 461 W.v.S. wijkt, naar de erva ring leert, niet gemakkelijk. Met allen eer bied voor het behoud van zeldzame vogels en planten, alsmede voor de kwetsbaar heid van het duinterrein, pleit ik toch nog liever voor het behoud van dat eveneens kwetsbare, zij het geenszins zeldzame twee- beenige wezen: den mensch. Hij reeft erge behoefte aan vrije natuur in deze streek, die op enkele tientallen vierkante kilome ters een kwart millioen exemplaren van zijn soort herbergt. Dat beseft hij zelf niet altijd. Hij heeft moeten leeren, zich aan te passen. De meeste menschen in deze streek zijn, evenals grootstedelingen, het contact met de vrije natuur volkomen kwijt. Zij weten er niets meer van. Zij verdringen zich in .queues voor bioscopen, om een beetje verbeeldingswereld deelachtig te worden dat bekoorlijker is dan hun dage- lijksche zorgen en eentonigheid en weten niet dat er nog een andere tooverwereld bestaat, schooner en zuiverder dan die der films: de vrije, wijde natuur, waarin men niet op elke vijftig meter (minstens) andere menschen ontmoet en waarin men stilte en schoonheid, maar toch ook leven kan vin den: leven zonder lawaai. Het departement van Onderwijs heeft gezegd, dat aan de ontspanningsbehoeften' zooveel mogelijk tegemoet gekomen zal worden. Dat is, naar mijn meenmg, een verkeerde voorstelling van zaken. Ik denk aan den mari die mij zei: de meeste men schen toonen niet veel neiging tot de vrije natuur. Neen, dat is waar. Wij moeten zoo veel begrip toonen en zooveel verbeeldings kracht, dat wij erkennen dat wij hen zul len moeten aansporen om naar die duinen te gaan, als zij opengesteld zullen zijn. Zij zijn dat afgeleerd in den tijd der techniek en der afzettingen. Zooals de negentiende eeuw den mensch duidelijk moest maken, dat naleving der hygiëne tot zijn lichame lijk heil zou strekken en dat heeft heel wat inspanning gekost zoo zal de twin tigste hem, na haar verkeerd inzicht da. techniek en vooruitgang hetzelfde waren, moeten gaan beduiden, dat hij blijder, ge zonder en gelukkiger leven kan door de Natuur terug te vinden. Ook in Kenne merland, ontdaan van een aantal van zijn palen, draden en bordjes. Daarom ben ik geschrokken van het Haagsche denkbeeld, de duinterremen al leen toegankelijk te stellen tegen betaling van een kleine bijdrage, zooals ook toege past wordt bij de duinen van de Amster- damsche waterleiding. Die „zal zoo gering zijn, dat zij voor niemand een beletsel kan zijn om van de natuur te genieten". Dat zal zij juist wel zijn. Geen controles, geen voorschriften, geen entrées! Anders krijgt men de menschen niet! Men moet minder afwachten wat zij willen, het tenslotte morrend doen en dan zien wat er nog uit te halen is. Men moet hen tegemoetkomen en helpen en hun iets moois in volle vrij heid aanbieden .Als zij het niet dadelijk begrijpen, moet men het hun duidelijk ma ken en er bij hen op aandringen: evenals de negentiende eeuw deed met de hygiëne. Want van de menschen moeten wij het tenslotte hebben, nietwaar, om weer een krachtig volk te worden, dat met plezier werkt en leeft. Dat een oud plan verwezenlijkt belooft te worden verheugt mij. En ik heb het Zij acht den tijd nog niet gekomen om het denkbeeld van een Europeesche federatie te verwezenlijken In de Memorie van Antwoord op de begrootingen van Buitenlandsche Zaken ver klaart de minister, dat z.g. blokvorming, hetzij in West-Europa of waar ook elders, er naar het gevoelen der regeering in de huidige omstandigheden niet toe zal kunnen bijdragen om de bestaande tegenstellingen te verzachten. Blokvorming zal er, alle goede bedoelingen ten spijt, toe kunnen leiden dat ook elders een dergelijke groepee ring tot stand komt, met als gevolg dat niet slechts staten doch groepen van mogend heden tegenover elkaar kunnen komen te staan. De door sommigen op korten termijn gewenschte samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland is ook naar het gevoelen der regeering niet meer dan een droombeeld. Deelneming van Duitschland aan een Westersch blok acht zij evenmin waarschijnlijk, nog afgezien van het feit dat een dergelijke ontwikkeling de regeering gevaarlijk en derhalve ongewenscht voorkomt. Eenzelfde bezwaar bestaat tegen opneming van de Westelijke helft van Duitschland in een zoodanig blok. Evenmin acht de regeering den tijd gekomen om het denkbeeld van een Europeesche federatie tot een begin van verwezenlijking te brengen, aangezien Europa geographisch geen politieke, economische of cultureele gestalte bezit. De minister geeft voorts een uiteenzet-brengt dat ook het bestuur in het door Ne ting van de richtlijnen van zijn buiten-1 dcrlandsche troepen te bezetten gebied landsch beleid. Vast staat, dat neutraliteit in de toekomst een minder deugdelijk mid del zal zijn om Nederland buiten conflicten te houden, dan zulks in het verleden het geval is geweest. Voor de regeering is hier in een reden te meer gelegen om de ge dachte van collectieve veiligheid naar mo gelijkheid te bevorderen. Ook om deze reden zal Nederland zijn vollen steun aan .de Vereenigde Volken schenken en er toe "trachten bij te dragen, dat deze organisatie zal uitgroeien tot een lichaam, dat den vrede en de veiligheid op bevredigende wijze zal weten te verzekeren. De regeering deelt niet de meening van hen, die de positie van het rijk in Europa zien als een bruggehoofd in het geallieerde politieke systeem. De kern van het Europeesche vraagstuk wordt gevormd dpor het Duitsche vraag stuk. Wil Duitschland op den duur weer als volwaardig lid der volkerengemeen schap worden aanvaard, dan zal een diep gaande en derhalve langen tijd vorderende verandering in de psyche van het Duitsche volk noodig zijn. Een nieuwe generatie in Duitschland zal moeten bewijzen bereid te zijn, eenerzijds afstand te doen van het streven naar heerschappij over andere vol keren en anderzijds de onmiskenbare ener gie en begaafdheden, die de Duitschers in menig opzicht kenmerken, op een her nieuwden opbloei van- het z&aar geteister de Europa en een betere toekomst van hun eigen land te concentreeren. Indien een oplossing bereikt kan worden zooals die der regeering voor oogen staat, behoeft niet gevreesd te worden, dat Ne derland een bruggehoofd in militairen zin zal worden. De regeering acht den tijd nog niet ge komen oni een uiteenzetting te geven van de beginselen volgens welke zij zich bij de behandeling van het Duitsche vraagstuk laat leiden. Bij overleg met de Belgische regeering is een groote mate van overeen stemmend inzicht gebleken. Er is een beter begrip ontstaan voor de Nederlandsche problemen ten opzichte van Duitschland. Delegaties uit de Amerikaan- sche en Fransche bezettingszones hebben reeds besprekingen in Den Haag gevoerd; een Britsdie delegatie wordt nog verwacht. Concrete resultaten zijn slechts in zeer ge ringe mate bereikt. De moeilijkheden bij het reizigers- en handelsverkeer zijn groot, onze scheepvaart en havens worden zoo mogelijk gebruikt en bij den export kan het Nederlandsche belang slechts on voldoende tot zijn recht komen. Britsche en Amerikaansche bezettingsautoriteiten trek ken de Duitsche havens voor boven de Nederlandsche uit overwegingen welke met zuiver economische kostenverhou- dingen niets te maken hebben. Reeds is aangekondigd dat, zoodra vol doende troepen beschikbaar zijn," Nederland aan de bezetting van Duitschland zal deel- nemén. Ter vermijding van misverstand wordt opgemerkt, dat deelneming aan de bezet ting van Duitschland niet met zich mede- STAATSCOMMISSIE VOOR PARTICULIERE MIJNEN. Zeer spoedig is de instelling van een staatscommissie te verwachten, die zal nagaan of er verandering dient te komen in de positie der particuliere steenkool mijnbouwondernemingen in Nederland. door Nederland gevoerd zou worden. Hoe wel de regeering de opvatting onderschrijft, dat een zoodanig Nederlandsch bestuur in geen enkel opzicht voor dat van andere be zettende mogendheden zou behoeven onder te doen, acht zij, in het licht van de erva ringen met een vierledig bestuur van Duitschland opgedaan, nog verder door gevoerde splitsing bepaald onraadzaam. Annie van Ees vertolkte Vrijdagavond in Zandvoort voor den duizendsten keer „Boefje" en werd na afloop van de voor stelling hartelijk gehuldigd. Ingevolge het zuiveringsbesluit is aan dr. R. W. Weitzenböck, hoogleeraar aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam, ontslag uit zijn functie verleend. „Welke andere oplossing is mogelijk?" „Er wordt in deze dagen in het land te gen het ontwerp-accoord. dat in Indonesië is tot stand gebracht met zulk een heftig heid en in zulk een omvang geageerd, dat juist daardoor, naar ik hoop, bij zeer velen de wensch zal zijn ontstaan naar een iet wat rustiger voorlichting over een stuk werk, dat de Commissie-Generaal, vier goede, bekwame, van hun zware verant woordelijkheid diepbewuste Nederlanders dan toch meenen aan de regeering te mo gen voorleggen als een aanvaardbare en zelfs vruchtbare bijdrage tot oplossing van het conflict in Indonesië". Aldus begon oud-minister prof. dr. J. H. A. Logemann zijn radiorede van Vrijdagavond over het accoord van Cheribon. „Men moet, om te mogen oordeelen ten eerste zich goed rekenschap geven van het karakter van het accoord en ten tweede moet men bij het verwerpen van een be paald beleid of een bepaalde oplossing zich steeds afvragen welk ander beleid, welke andere oplossing men dan meent te kunnen bieden", aldus vervolgde prof. Logemann. „Het was noodig, de grooté beslissende punten op te sporen, waaraan de gevoe ligheden over en weer zich hechten en daarvoor een oplossing te schetsen - zon der hinderlijk bijwerk dat voor de we- derzijdsche gevoelens aanvaardbaar leek. Dat is hier gebeurd en daarom heeft de Commissie-Generaal deze bijeenkomst te recht betiteld als basis-accoord. Aanvaarding hiervan moet beteekenen, dat de meerderheid aan beide zijden hiel de basis vindt voor een verzoening. Dat zet de gevoeligheden en overgevoelighe den opfcij en dat baant den weg voor het eigenlijke werk. Dit is geen constitutie die men als een juridisch werkstuk zal mogen beoordee- len. Het is een pacificatie die de belofte voor een constitutie in zich houdt. Veel critiek op de vaagheid en onvolledigheid van het accoord geeft blijk dit niet te be grijpen. De functie van het accoord is vredestich- ten, komen tot naast elkaar samenwerken inplaats van tegenover elkaar in het veld en aan de groene tafel te strijden. Aan vaarding beteekent eindelijk samen aan den slag gaan voor orde en opbouw. Ver werping beteekent conflict. Gelijkwaardigheid beteekent inderdaad geen waarborgen, die eenzijdig in Neder- land's hand liggen. Ge moet voor het blij vend samengaan van Indonesië en Ne- derland op den duur niet meer vertrouwen op macht maar op de bewezen waarde van het samengaan. De grondwet. Is de grondwet geschonden? Hoe kan men onderhandelen, heeft prof. Romme te recht in de Tweede Kamer betoogd over een ingrijpende staatshervorming en, niet raken aan toekomstige veranderingen in de grondwet? Is het dan ongrondwettig om het ac coord te sluiten, voordat de grondwet ge wijzigd en aangepast is? Ik wil geen ju- ristenstrijd in een radiokwartiertje uit vechten. Maar zijn de juridische pleit bezorgers van zulk een grondwettige pro cedure dan blind voor het feit dat zulk een formeele eenheid van de grondwet min stens een of anderhalf jaar langer het halve koninkrijk in staat van revolutie zou laten? Is de defacto-erkenning van de repu bliek en daarmee van de positie van ir. Soekarno zedelijk onaanvaardbaar? Ik stel slechts het alternatief: Is de breuk, op dezen grond, met het Indone sisch nationalisme dat die republiek en die persoon nu eenmaal anders waardeert dan wij zedelijk aanvaardbaar? Maakt de voorgestelde Unie ons konink rijk kapot? De haastige uitleggers van het accoord, die nu ^1 weten, dat de Koningin niets te zeggen zal hebben, ja zelfs geen staatsstuk van de Unie zal te zien krijgen, lezen wat er niet staat. Maar de functie van de Kroon zal geen instrument zijn voor verkapte Nederlandsche leiding. Ge mengde Unie-organen zullen met en voor dp Kroon de Unie-verantwoordelijkheden dragen. Het arbeidsveld van de Nederlandsch- Indonesische Unie is nog vaag geschetst. Het ömvat in beginsel evenveel als vroe ger steeds aan de organen van het her vormde Koninkrijk is toegedacht. Moet dan om den naam een vruchtbare oplossing verketterd worden en de vrede verjaagd? Denk niet dat ook maar een insider u met dit accoord een periode van rozen geur en maneschijn belooft. De weg dien wij dan inslaan is moeilijk, voor de In donesiërs en voor ons. Maar het is een weg. De eenige weg. Verwerping beteekent: geen weg, maar het moeras, waarin Ne- derland's en Indonesië's volkskracht zullen verzinken". Britsche troepen uit Batavia Volgens een verklaring, uitgegeven door het geallieerde hoofdkwartier in Z.O. Azië zijn de laatste Britsche troepen heden uit Batavia vertrokken. Slechts een staf van ongeveer 20 personen, ter registratie van schadevergoedingseischei en van graven, en verbindingsofficieren van leger, marine en luchtmacht blijven achter. Engeland zal aan het einde van dit jaar meer dan een millioen fietsen voor den export hebben gefabriceerd. De wereldbehoefte wordt op ongeveer 50 millioen stuks geschat. Voor den oorlog waren Duitschland en Japan de grootste exporteurs van rijwielen. Het woord is aan... Lord Beveridge: Zoolang een oorlog mogelijk schijnt, zoolang zullen er voor bereidingen tot oorlog getrof fen worden en voorbereidingen zullen tot oorlog leiden. (Uit: The Price of Peace, 1945). Onze speciale verslaggever seinde heden uit Batavia: Bij het vertrek van de laatste Britsche troepen is de toestand in Indonesië bepaald verslechterd. De spanning op Java en Su matra is toegenomen sinds het tot stand komen van het basis-accoord. Anderhalve maand na het sluiten van de principieele wapenstilstandsovereenkomst is cr nog steeds strijd aan vier fronten: Soerabaja, Semarang, Medan en Padang. Er is duide lijk gebrek aan discipline aan de zijde der republikeinen. Het aanvankelijk optimisme in officieele kringen, inzake een spoedige bekrachtiging van het baSis-accoord is sterk bekoeld, door de wijze, waarop het in Holland is ontvangen. De republikeinen worden geleidelijk sceptischer en wan- trouwender. De Merdeka waarschuwt Sjahrir tegen een begin van samenwerking met de Nederlanders, zoolang de ratificatie niet vaststaat. De stemming is bovendien geprikkelder geworden door incidenten, die hebben plaats gevonden bij het onderzoek van treinen en schepen. Hooge republi- keinsche autoriteiten werden hierbij ver nederd en vaak urenlang opgehouden, het- Er kan in herinnering worden gebracht, dat de order „staakt het vuren", zooals op 4 November was overeengekomen, nog steeds niet is gegeven, zooals ook blijkt uit de officieele bekendmaking van Soe- dirman, van 15 November, waarin deze een verklaring van het republikeinsche ministerie van voorlichting, dat het staakt het vuren thans van kracht was, weerlegt. Elke bekendmaking van republikeinsche zijde, dat deze order aan alle verantwoor delijke republikeinsche troepencomman danten is gegeven, is met de feiten in strijd. Niettegenstaande alle pogingen van de Nederlandsche commandanten om contact op te nemen met hun republikeinsche te genstanders zijn deze op Java alleen ge slaagd in de sectoren Buitenzorg, Tjiandoer en Lembang. In de sectoren Tangerang en Bekassi werd contact verkregen op 22 November. Alleen in Noord-Bandoeng werd overeen stemming betreffende een demarcatie-lijn verkregen". „De republikeinsche agressie heeft el ders onverminderd voortgeduurd. Om aan deze actie een eind te maken hebben de Nederlandsche commandanten op groote schaal vlugschriften verspreid, waarin in gematigde termen werd medegedeeld, dat maatregelen zouden worden genomen te gen hen, die de vastgestelde demarcatie lijnen zouden overschrijden. Deze demar- buiten de geen door de Indonesiërs ernstig is opgevat. (Volgens Nederlandsche militaire auto- catielijn ligt twee Kilometer riteiten heeft een onderzoek uitgewezen, I zone van October, dat van vernederingen en onnoodig opont houd geen sprake is geweest. Red.) „Geen gevechten op groote schaal". Naar aanleiding van berichten als zou den gevechten zijn uitgebroken op ver schillende plaatsen van Java, verneemt Un. Press uit Batavia dat deze berichten onjuist zijn. Het republikeinsche ministerie van voor lichting heeft in een communiqué bekend gemaakt dat er geen aanwijzingen zijn van gevechten op groote schaal, en de Ned. Legervoorlichtingsdienst maakt bekend: „Er is geen sprake van plotseling toene mende gevechtshandelingen". Een te Batavia verschenen officieel com muniqué van den Nederlandsch-Indischen Legervoorlichtingsdienst deelde gisteren o.m. het volgende mede: „Door beide partijen was in de op 4 Nov. gehouden bijeenkomst van de gemeng de bestandscommissie overeengekomen, vóór 20 November op alle fronten con tact met elkaar te zoeken, demarcatie lijnen te bepalen en mogelijke geschillen zoo spoedig mogelijk plaatselijk te regelen. Van Nederlandsche zijde was den troe pencommandanten last gegeven alle vijan delijkheden te vermijden en hun patrouil les tot een strook van 2 Kilometer buiten de geallieerde zóne te beperken. Weerbericht FRJSSCHE WIND Verwachting geldig tot Zondagavond: Hedenavond en -nacht eenige regen. Morgen overdag enkele buien, afgewis seld door perioden met zonneschijn. Frisch en buiig, tijdelijk krachtige Wes telijke tot Zuid-Westelijke wind. De trawler KW 157 „Dirk" van de reederij Parlevliet te Katwijk, welke van Grimsby op weg was naar IJmuiden, is door een onjuiste kompasaanwijzing uit den koers ge raakt en bij Petten gestrand. De bemanning kon met een reddingslijn van boord gehaald worden. De heeren Ch. J. I. M. Welter, prof. dr. C. W. de Vries, prof. mr. J. A. Eigeman, J. Fabius, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, dr. J. W. de Stoppelaar en mr. W. F. de Waal hebben aan den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen een voorstel aangeboden ter vervanging van de basis-overeenkomst van Cheribon, waarin wordt uitgegaan van een drievoudig desideratum, n.l.: het in uitdrukkelijke bewoordingen uitsluiten van het koloniaal systeem, het handhaven van het Staatsverband en het openlaten van een weg tot verdere onderhandelin gen. Om dit doel te bereiken bevelen de voor stellers den minister aan, de volgende grondstellingen in acht te nemen: Uitgangspunt van het beleid ten opzichte van Indië moet worden gevormd door de mogelijkheid en den wensch. de eenheid van staat en staatsgezag te bewaren, opdat een staatsorganisatie zal ontstaan in overeenstemming met de Koninklijke rede van 7 December, waarvan de samenstel lende deelen en hun volken waarlijk vrij zijn. De overeenkomst van Cheribon is vol gens de voorstellers onaanvaardbaar om dat zij de eenheid van Koninkrijk en Staatsgezag in beginsel opensplijt. Het voorstel geeft verder, met als uit gangspunt de 7 Decemberrede, de vorming aan van twee autonome rechtsgemeen schappen. die niet aan elkander onderge schikt zijn en bestuurd worden volgens eigen grondwetten op basis van de demo- cratisch-politieke gedachte. Aan den top Ongeveer 5000 aanvragen voor Consuinentencrediet Heden sluit de termijn voor het aan vragen van het Consumentencrediet. Tot Vrijdag waren er te Haarlem 4000 aanvra gen. Het liep heden evenwel zoo storm, dat aangenomen wordt, dat er nog onge veer 1000 zullen bijkomen. Het totaal wordt dan 5000. maar weer aangeduid als „Natuurreser vaat", omdat dit nu eenmaal de geijkte be naming is. Maar wat het noodigst blijft is de openstelling van vrije duinen. Die moet komen, zonder beperkingen en miezerige entrées. R. P. Na de vele, vaak tegenstrijdige berichten over de tabaksvoorziening, is er thans een voor de lookers verblijdende mededeeling uit Den Haag gekomen. Daarin wordt verklaard, dat de regeering reeds geruimen tijd geleden heeft besloten de tabaksrant soenen in 1947 op een hooger peil te brengen. Dit besluit kon echter niet worden gepubliceerd, omdat in het bijzonder de sigarettentabak, benoodigd voor de productie in 1947, nog gekocht moest worden. Bekendmaking van het besluit de rantsoenen te verb oogen zou ongetwijfeld op de zoo gevoelige markt voor sigarettentabak tot prijsverhooging hebben geleid. Dit zou ons land millioenen guldens aan deviezen heb ben gescheeld. Onmiddellijk na de regeeringsbeslissing is een aankoopcommissie naar Amerika gereisd. Deze heeft thans haar taak volbracht en de grondstoffenbehoefte van de industrie is daardoor gedekt. Om redenen van technischen aard kan de verhooging der rantsoenen slechts gelei delijk geschieden. Naar alle waarschijnlijkheid kan daarmee in het eerste kwartaal van het volgend jaar een begin worden gemaakt. Bovendien zal getracht worden zoo veel mogelijk de door het publiek gewenschte producten te distribueeren. van een in het leven te roepen federatief orgaan voor den Archipel staat de ver tegenwoordiger vanhet Staatsverband, benoemd door de Draagster van de ko ninklijke waardigheid. Het Staatsverband wordt verkregen door een vrijwillige staatkundige samenwerking der onderdee- len. Bewindvoering en volksvertegenwoor diging zullen gevormd worden door alle krachten van het staatsverband, waarin Nederland en Indonesië gelijk zullen zijn vertegenwoordigd. Het Staatskabinet be vat Staatsministers, verantwoordelijk aan het vertegenwoordigend lichaam van den Staat, het Staatsparlement. De voorstellers noemen deze beginselen „de stam, waaruit takken en twijgen der staatsorganisatie zich verder zullen kun nen ontwikkelen tot organischen groei en bloei, in tegenstelling met het dorre kreu pelhout dat uit Linggadjatti werd meege bracht. Bij verdere uitwerking zal ook de Rijksconferentie de haar toegedachte func tie kunnen hernemen". Berucht inbreker gearresteerd Door de Haarlemsche politie Is in Rot terdam een zekere G. X. gearresteerd, die al reeds bekend heeft, vier en twintig in braken te hebben gepleegd, waarvan vijf tien in Haarlem, zeven in Heemstede, één in Bloemendaal en één in Halfweg, ifi ver band met deze arrestatie zijn gisteren te vens de Amsterdammers J. E., J. M. en J. D. S. door de politie in verzekerde be waring gesteld, wegens heling van de door X. gestolen goederen. Van bedoelde goederen zijn inmiddels al een hoeveelheid textiel, vier radio's, klokken, tafelkleeden en eenige gouden sieraden teruggevonden. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. X. is niet alleen inbreker, maar ook vol leerd uitbreker. Na vorige arrestaties heeft hij al driemaal weten te ontsnappen, twee maal in Arnhem en eenmaal in Eindho ven. Toen hij in Arnhem uitbrak werd hij achtervolgd door de politie. Deze schoot op hem en schoot raak. X. kon echter den Rijn bereiken, sprong er in en liet zich twee kilometer stroomafwaarts zakken. Een anderen keer ontsnapte hij door een revolver aan een bewaker te ontfutselen. Het behoeft geen betoog, dat de Haar lemsche politie een extra-oogje in het zeil houdt, om dergelijke escapades ditmaal te voorkomen. Er kan worden medegedeeld, dat dr. P. J. A. Idenburg, generaal-majoor Buurman van Vreeden, mr. Amir Sjarifoeding en luitenant-generaal Oerip een definitieve poging zullen doen om contact tusschen de plaatselijke commandanten tot stand te brengen en wel op 29 November te Soera baja, op 1 December te Semarang, op 3 December te Medan en op 5 December te Padang". Byrnes zal aftreden Volgens den Washingtonschen corres pondent van de „Daily Mail" verwacht men, dat Byrnes, de Amerikaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, zich spoedig na de huidige bijeenkomst van den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken te New York uit het Amerikaan sche kabinet zal terugtrekken. Zijn doktoren hebben Maart 1947 als uitersten termijn gesteld, daar de gezond heidstoestand van Byrnes, door het in spannende werk geschaad, zijn aftreden noodzakelijk maakt. „IJzeren gordijn" verder naar het Oosten? Uit Berlijn wordt aan United Press me degedeeld, dat de Russische zóne nog meer afgesloten was dan gewoonlijk, nu lange rijen Russische legerauto's troepen naar het Oosten vervoeren. Volgens geallieerde schattingen willen de Russen 40 procent van hun troepen uit hun zóne weer naar elders verplaatsen. Dat zij van plan zouden zijn Oost-Duitschland in het geheel niet meer te bezetten, wordt onzin genoemd. De Russische bevelhebber heeft intus- schen de troepenverplaatsing bevestigd door te verklaren dat geen Amerikaansche journalisten in de Russische zóne worden toegelaten, zoo lang de troepenverplaatsing aan den gang is. Dat zal tot ongeveer 1 Janilari zijn. Van geallieerde zijde worden twee ver onderstellingen gemaakt om de Russische handelwijze te verklaren. De eerste is, dat de Russen het „ijzeren gordijn" naar het Oosten willen verplaatsen, van de Elbe naar den Oder om daarna met de Ameri kanen en Engelschen samen, Duitschland als economische eenheid te besturen. De tweede veronderstelling is, dat de Russen de opleiding van recruten in Duitschland hebben gestaakt en alleen ve teranen als bezetting achter laten. Positie van de Dirk KW 157 ongunstig Naar wij hedenmorgen vernamen is de toestand van den bij Petten gestranden. stoomtrawler Dirk KW 157 ongunstig. De trawler heeft een gat in het achterschip en begint zwaar naar stuurboord over te hellen. Vandaag zou getracht worden het gat met behulp van een duiker te stoppen, om daarna te probeeren het schip leeg te pompen. De kans van slagen wordt niet groot geacht. Automatisch telefonceren met liet district Utrecht Van Maandagmorgen acht uur af zal automatisch telefoonverkeer mogelijk zUn tusschen de telefoonabonnés in het tele foondistrict Haarlem en de aangeslotenen in de geautomatiseerde netten in het dis trict Utrecht. Sinds eenigen tijd was dit automatisch telefoonverkeer reeds mogelük in de rich ting UtrechtHaarlem. De z.g. kengetallen in het district Utrecht beginnen alle met K 34. Dat van de stad Utrecht is K 3400. Naar een linksche coalitie in Frankrijk. De Socialistische Partij in Frankrijk heeft een eergisteren door de communisten gedaan voorstel tot de gezamenlijke uit voering van een door de communisten op gesteld werkprogramma aanvaard. De socialisten hebben het besluit geno men tijdens een gistermorgen gehouden vergadering onder voorzitterschap van Leon Blum. Zij hebben op hun beurt voorgesteld de eerste gezamenlijke vergadering heden te houden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1