Jteem&is III ■fsijt finders in tweede kamer Verhooging der loongrens de sociale verzekeringswetten Kort en 2 Hyïzen £ouis Jïiïïioi Hei uitzoeken Excelsior-Stofzuigers ^Dancing „£ida" Jamboree schoenen Elk transport door van Elk A. G. van Elk TEL.13000 DAG en NACHT PLEIN 33 ADVERTEER MET OVERLEG! OVERLEG MET JOIREK"! Van onzen parlementairen redacteur) Daar zaten met den minister-president een aantal ministers achter de regeerings- tafel, monter en frisch alsof er geen In disch vuiltje aan de lucht is, en of geen mspanftende bijeenkomsten van den mi nisterraad met en zonder de commissie- generaal aller excellenties krachten en tijd in beslag nemen. De meeste bewindslieden jonden weer spoedig de vergaderzaal ver laten, aangezien de ontwerpen, die hun tegenwoordigheid vereischt hadden, er :onder stemming met eenige hamerslagen doorgingen. Ook minister Lieftinck keerde al vroeg in den middag naar den Kneuter dijk teryg, ofschoon zijn conversie-voorstel :et laatste agendapunt was. Aangezien hij het echter pas nog in belangrijke mate ge wijzigd heeft, gaf de Kamer er de voor- leur aandit ontwerp tot de volgende treek te laten rusten. Het ontwerp, dat beoogde de loongrens de Ziektewet en de andere sociale ver- tekeringswetten van f 3000 op f 3750 te brengen, zulks wegens de stijging, die de loonen ondergaan hebben, lokte discussie it. De heer Steinmetz (K.V.P.) vond, dat de Duitsche insluipsels, de door de be lettende macht aangebrachte wijzigingen, raardoor ongehuwde moeders, wat dé janspraken op uitkeeringen betreft, met ■ehuwde moeders gelijk gesteld zijn, met sen uit de wet verwijderd hadden moeten worden. De minister van Sociale Zaken, die later langs wettelijken weg deze zaak m orde wil brengen en die verklaarde, dat de Duitsche overheid in strijd met het volkenrecht een dergelijke wetswijziging iad gemaakt (volgens het Landoorlogs recht mist de bezetter in een dergelijk ge val de bevoegdheid om de nationale wet ten te veranderen), wees er echter op, dat n het kader van het huidige ontwerp, dat alleen ten doel had een wijziging aan te brengen, die met de loonstijging samen hing. deze zaak niet aan de orde gesteld ion worden. Overigens hield hij den heer steinmetz voor, dat diens bewering, dat religieus oogpunt zulk een gelijkstel- jng van de ongehuwde met de gehuwde moeder ontoelaatbaar is, niet opging. Een too Christelijk man als minister Talma lad destijds een soortgelijken maatregel juist verdedigd met een beroep op Gods jebod! Dit alles weerhield den heer Stein metz niet een door den bewindsman niet sympathiek genoemde motie voor te stel en, de regeering uitnoodigende de Ziekte wet 300 te wijzigen, dat alleen gehuwde noeders aanspraak zullen hebben op uit- teering in geval van zwangerschap of be valling, en dan op andere wijze voor- tieningen getroffen zouden moeten wor den voor de ongehuwde moeders. Bij de stemming viel de regeeringscoali- ie weer eens uit elkaar en herstelde zich de oude rechtsche coalitie, die tezamen met de Staatkundig Gereformeerden er •oor zorgde, dat de Kamer de motie met 39—25 stemmen verwierp. Van de andere nog aangenomen wets voorstellen lokte dat betreffende het rechtsherstel voor tijdens de bezetting ont slagen ambtenaren alsmede het ontwerp tot intrekking van het Vorderingsbesluit dienst- en woonruimte 's-Gravenhage en omgeving, nog korte gedachtenwisseling uit. Minister Beel slaagde er gemakkelijk in, ook deze voorstellen zonder stemming aangenomen te krijgen. Nü weer een echt St. Nicolaas geschenk Wendt U tot een erkend ..l'bilishave" handelaar KV. PHIUPS' YERKOOP-MAATSCHAPPU V. NEDERLAND (Adv.) Tooneel Sint bij de soldaten Vrijdagavond vierden de mannen uit de Ripperdakazerne een Sinterklaasfeest in iet Haarlemsche Concertgebouw, dat klonk als een klok. De volle zaal heeft genoten van het aardige programma dat een caba ret-variété-inslag vertoonde en onder de bekwame leiding van de luitenants C. F. 'ramer en Gravenstein uitgroeid tot een vlot jeheel met een uitstekende muzikale om- ysting door de „Richtingaanwijzers". Tot groote hilariteit wipte de goede Sint even over naar het Concertgebouw, ver gezeld van twee zwarte dienaren, waarvan er één op ordelijke militaire wijze letter lijk uit de lucht kwam vallen. De zak met surprises leek onuitputtelijk en menig sol daat kreeg een pluimpje voor zijn goed gedrag, dat hem tot in den hals deed blo zen. Aan het einde van den avond, die aanzienlijk met tijdnood te kampen had, richtte luitenant-kolonel Kloppers het woord tot de aanwezige mannen van de compagnie, die binnenkort naar Indië vertrekken. Met dit Sinterklaasfeest, dat door verscheidene hooge militaire autori teiten uit Haarlem en omgeving werd bij gewoond heeft de jonge afdeeling Haarlem van de „Recreatie Algemeene Ontwikke ling" (R.A.O.) eer ingelegd'. DE DISTRIBUTIE MAANDAG 2 DECEMBER. Nieuwe bonnen: HAARLEM: La tot en met Liz (Vleesch- hal) ZANDVOORT: H.K. (Distributiekan toor). Aanvragen rijwielen en banden: HEEMSTEDE: 9—12 (v. Merlenlaan 2). Aanvragen werkschoenen: HEEMSTEDE: tot 14 December. Inleveren formulieren voor zeep (vuile arbeid) 912 (v. Merlenlaan 2). Duizendste „Boefje" Annie van Ees in Zandvoort gehuldigd Juist op haar 27sten verjaardag heeft Annie van Ees op 30 October 1923 in den Grooten Schouwburg te Rotterdam voor het eerst Brusse's „Boefje" gespeeld. Gis teravond vertolkte zij deze rol in Monopole te Zandvoort voor den duizendsten keer. En het was, zooals de directeur van „De Ko medianten" Ed. van Kinsbergen bij de hul diging zei: zij heeft door haar meesterlijk spel het publiek bij dezen duizendsten keer evenzeer Ontroerd als toen zij ermee voor het eerst voor het voetlicht trad. De om standigheden mogen, ook wat de behande ling van jeugdige misdadigers betreft, veranderd zijn sinds Brusse zijn bekend boek schreef, maar de humane geest, die eruit 9preekt, treft het gemoed en ge weten nog met dezelfde overtuigende kracht. En men mag niet vergeten, hoe veel de popularisatie van de moderne op vattingen inzake de behandeling van de verwaarloosde en misdadige jeugd door de aanschouwing van „Boefje" tot deze modemiseering heeft meegewerkt. Het milieu, waarin Annie van Ees met haar succesrol is opgetreden, is in den loop der jaren aanhoudend verwisseld. Thans zijn het Johan Kaart als Boefje's vader, Magda Janssens als Boefje's moeder en Gerard Alexander als zijn patroon mr. Halma, die naast haar de hoofdfiguren be lichamen. Annie van Ees heeft over dit nieuwe ensemble geen reden tot klagen. Maar allen blijven toch eigenlijk niet meer dan omlijsting van het centrale figuurtje, dat in den loop der jaren nog aan humor en innigheid schijnt te hebben gewonnen. Het lijkt een wonder, dat een vrouw van middelbaren leeftijd zich bij de gratie van de kunst in dit schrale en armetierige jochie kan metamorfoseeren! Bij deze duizendste voorstelling kon een huldiging niet uitblijven. De burgemeester van Zandvoort, met den ambtsketen om hangen, bood de gevierde actrice namens de gemeente een bloemenmand aan en ge waagde in zijn toespraak van een persoon lijke ontmoeting met het echtpaar Van der Lugt Melsert op het Waddeneiland Rot tum, waar deze artisten hun vacantie liever doorbrachten dan op de kruk van een bar in een mondain uitspanningsoord. Dit teekende zijns inziens hun levens houding. Na den heer Van Alphen voer den nog een aantal sprekers het woord en kreeg de jubilaresse bloemstukken en fruit namens de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer, namens vier verschillende Zandvoortsche dilettantenvereenigingen en namens het tooneelgezelschap De Ko medianten. Haar zoon en schoondochter hadden uit Zwitserland bloemen gezonden. H. G. CANNEGIETER Nederlandsch jeugdtooneel Het is een belangrijk stuk opvoedingswerk waaraan het Nederlandsch Jeugdtooneel on der leiding van Rob Gcraerds en Rie Beyer zich heeft gewijd. Het betreft hier niet louter het brengen van goed verzorgd amusement aan het jonge volkje; de ondernemers hebben met hun kindervoorstellingen door beroeps acteurs, tevens het doel, een nieuw schouw burgpubliek te vormen, dat van kindsbeen af weer de dramatische kunst is gaan waardee- ren, welke door de zoo op de gemakzucht werkende radio en film bij een groot deel der massa in miscrediet is geraakt. Een gewichtige factor bij dit streven is de medewerking, welke het geniet van de onder- wijs-autoriteiten, die toegestemd hebben, dat deze schoolvoorstellingen tijdens den les rooster worden gegeven. En zoo kan men het merkwaardige schouwspel waarnemen, dat op een gewonen ochtend in de week een too- neelzaal gevuld is met scholieren, die in schoolverband onder leiding van hun onder wijzers de voorstelling bijwoneh. Zoowel openbare als bijzondere scholen zijn hierbij van de partij; in den vorigen cursus heeft het gezelschap 377 voorstellingen door het geheele land gegeven en hierdoor meer clan 200.000 scholieren in aanraking gebracht met het tooneel. Dat dit contact onder de beste omstandig heden plaats vindt, hebben wij bemerkt, toen wij gisteren in het Rembrandt-theater zulk een schoolvoorstelling bezochten. Hier was grondig gebroken met de opvatting: „Och. het zijn maar kinderen; dan komt het er zoo pre cies niet op aan!" Integendeel, aan het décor, de costumes, de regie en het spel bleek de uiterste zorg besteed, en wat ook vat) belang is: het sprookje, dat in het oude China speelt, hield rekening met de ethnografische gege vens en de ethische tendenties, welke de ver tooning behalve onderhoudend ook leerzaam maakte. Na „De gouden papegaai" zijn van ochtend en vanmidadg (nu in het Concertge bouw) voor andere groepen scholieren twee voorstellingen van ..Asschepoester" gegeven. H. G. CANNEGIETER. „In 't Witte Paard" Dit witte paard is al heel vaak van den operettestal gehaald en heeft, al dan niet met den verschuldigden eerbied jegens zijn oor- spronkelijken meester,met zeer uiteenloopende tuigen rondgedarteld en het zelfs eens tot in de bioscoop gebracht. En tel kenmale verrast het bestje weer door zijn onbluschbare vitaliteit en ook een beetje door zijn aanpassingsvermogen. De „Hofstad-operette" presenteert het vroolijke ros nu als een revue-operette, maar zijn be minnelijk karakter verloochent het niet. De revue overweldigt echter de operette wel eens met solistische uitweiding op het gebied der rhythmiek, met veelvuldige dansen en balletten, en dc dramatische beteekenis daarvan is niet altijd evenredig met dé virtuo siteit. Maar het paardje is van een goed ras, doorstaat dit ingrijpen met glans en triom feert met zijn overbekende melodieën en goedmoedig mengsel van dwaasheid, senti mentaliteit en levenswijsheid, waarvan ook de laatste opvallend aangepast is aan de actualiteit. De vocale ster van het gezelschap is Camilla Spira, die de rol vervult van de waardin van !den befaamden herberg aan 't Wolfgangmeer. Bernard Taverne, die naar het schijnt Johan Heesters' voetsporen zoo nauwkeurig,mogelijk tracht te drukken, is in muzikaal opzicht haar evenknie. Harold Horsten, die den vrijmoedi- j gen chef-kellner speelt daarentegen boeit voor namelijk door de luchthartige distinctie van zijn spel en Paul Harden is een volmaakte kluchtfiguur. Er zijn vele namen, die nog herinneren aan de operette Fritsch Hirsch. andere zijn Nederlandsche en van hen ver dient Piet te Nuyl gereleveerd te worden voor zijn innemenden Keizer Frans Josef. De balletten hebben den, zwier van den altijd mooien wals tot hoogtepunt. Pim de la Fuente in de orkestbak is de muzikale koetsier van het dartele witte paard. Het publiek toonde zich zeer voldaan en was gul met open doek jes. v. G. Nationale vogeltentoonstelling Een vroolijk getjilp begroet den bezoeker der nationale tentoonstelling van de club van volièrehouders en vogelvrienden „Onderling Genoegen" in het gebouw Cultura. Hier is de keur van wat cr in Nederland op vogelgebied te vinden is, bijeengebracht en het is een lust voor oog en oor. De meest exotisch gekleurde parkieten, kanaries, vinken, sijzen en andere soorten en kruisingen vertegenwoordigen de buitengewone prestaties van de Nederland sche fokkers. Zelfs voor niet-kenners is deze interessante tentoonstelling een bezoek ten volle waard. De tentoonstelling is heden en morgen voor het publiek geopend. De opening der tentoonstelling werd Vrij dagavond door den hoofdcommissaris, den heer Tenckinck verricht. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 29 November 1946 BEVALLEN: 27 Nov., Jonkvr. C. S. Menalda v. Schouwenburg—v. Panhuijs, d.; G. E. Hoogland Faber, d.; 28 Nov., C. M. v. d. Maat—Stam, z.; P. E. Makker—Borst, d.; S. C. Berkhout—v. Deursen, d.; N. TanlsBroekhuizen, z.; H. Fran keDikkeboom, d.; J. L. Baars—Schijf, z.; A. C. L. v. Polanend. Winter z.; G. M. Heijerman— Börner, z.\ E. M. J. v. Dobbenv. Proosdij, d.; A. d. Wijs—Wever, z.; W. A. Verzeilberg—Haa- mans, d.; A. d. Wind—Broekema, d.; T. Broers Hielkema, z.; E. A. J. M. Veltkampv. Ree den, d.; K. Verburg—Goris, d.; 29 Nov., C. M. Nijssen—Karrenbeld, z.; D. E. v. Lingen—v. Bronckhorst, z. GEHUWD: 29 Nov. H. J. C. Leijendekkers en J. C. Fris. OVERLEDEN: 26 Nov., A. J. Meijer—d. Groot, 44 j.;F. P. Gozeling, 82 j., Hazepaterslaan; 27 Nov. E. C. RoggebandHofste, 75 j., Prinsesse- kade; C. Stemler, 67 j., Zoetestraat; J. A. v. d. Beek—d. Rooij, 58 j.; M. Sondorpv. d. Putten, 33 j., 2e Zuidpolderstraat; E. Mastenbroek—Kel derman, 51 J., Zomervaart; 28 Nov., J. Verbeek Sanderse, 77 j., Slachthuisstraat; P. Scholte, 78 j.. Kruistjchtstraat; A. v. Eerden—v. d. Haak, 43 j., Gen. Bothastraat. MUZIEK Jubileum-concert „Apollo" Er wordt ernstig en met toewijding gemu siceerd in „Apollo Meermalen heb ik dat ervaren in den tijd toen Joh. B Kok nog leider was en ook reeds eenmaal nadat deze de leiding aan George Blok had overgedragen Twintig jaar lang heeft Kok dit mandoline orkest gedirigeerd en ontwikkeld. Hij is een deskundige op dit gebied. Zijn composities en arrangementen benutten alle mogelijkheden der getokkelde instrumenten zonder die te overschrijden, zijn doorgaans vrij van banali teiten en bevatten vaak aardige harmonische wendingen, alleen zijn ze wel eens wat breed sprakig. Ter herdenking van het 30-jarig bestaan concerteerde „Apollo" in samenwerking met de IJmuidensche zustervereenigj^g „Excel sior" Vrijdagavond in de geheel gevulde Tuinzaal. Keurig werden de eerste drie nummers van het programma: Keler Beia's bekende Lust- spiel-Ouverture. „Dans la Neige" van De la Fuente en „Juliska" van Kok gespeeld, deze Czardas bij uitsfek rythmisch. Van de latere maakte een werk van K. Wolki een zeer goe den indruk: in die van Kok assisteerden en kele houtblazers van „Excelsior". Een dier nummers was een door Kok voor het 15-jarig jubileum van „Apollo" geschreven Feest- marsch, die nu als slot van de trits „Het daagt" diende. Mevr. MooimanBox en de heer F. Souwer zongen daarin verdienstelijk de 6olo-partijen, en Spaarndams Gemengd Koor werkte er ook in mee. Een andere even eens belangelooze medewerker was de flui tist K. Suring, die zuiver en correct een So nate van Loeïllet, de Menuet uit Bizet's „L'Ar- lesienne" en een werkje van Caplet voor droeg. Voor de begeleiding had een betere piano moeten worden gebruikt. Het koor zong eenige nummers a capella. De Hoofdcommissaris van Politie de heer E. H. Tenckinck opende Vrijdagavond in gebouw Cultura de vogeltentoonstelling, georganiseerd door Onderling Genoegen. Een van de jongste deelnemers Ben Pen behaalde in de jeugdafdeeling zeven eerste prijzen. Op de foto toont hij één van zijn vogels- Van links naar rechts, de heer van Geluk, wethouder van Onderwijs, Heesemans, voorzitter van Onderling Ge noegen en Tenckinck, Hoofdcommissaris van Politie. Liederen, en piano-avond In het Jeugdhuis te Bloemendaal zong de sopraan Gerda Lingeman, begeleid door den pianist Johan Ligtelijn, Vrijdagavond liederen van Caldara, Buononcini, Mozart, Schubert,J Dvorak, Fauré, Pierné en De Falla. Hiervan slaagden die der drie laatstgenoemden het best, vooral door de levendige voordracht. Waar het echter op bel canto aankwam scho ten stem. adembeheersching en techniek nog te kort, ook de stenjomvang, die met moeite tot tweegestreept g reikte. Ligtelijn gaf het beste in zijn begeleidingen; een fijn staccato in Mozart's „Komm liebe Zither" en zijn spel in de Zigeunerlieder van Dvorak en Jota van De Falla waren hoogtepunten. In zijn solo's van Schumann en Brahms was hij niet geluk kig; te snelle tempo's veroorzaakten ondui delijkheden en afdwalingen. „Granada" van Albeniz slaagde beter. K. DE JONG. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 30 NOVEMBER Schouwburg: Hoofdstad Operette: „In 't Witte Paard, 20 uur. Rembrandt: Het intieme leven van Don Juan (18 j.). Palace: Buchenwald (18 j.). Luxor: Het geheim van Mr. Wong (18 j.). Deze drie: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Contrabande (14 j.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Gewetenswroeging 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Ridder zonder vrees 14.00, 16.15. 19.00 en 21,15 uur. ZONDAG 1 DECEMBER Gebouw Cultura: „Harmonia", lezing J. P. Smits, 10.30 uur. Gebouw Vrijdenkers ver. „De Dageraad": Openbare lezing van Willem van Iependaal: „Recht, Rechter, Straf en Reclassee- ring", 10 uur. Brinkmann: St. Nic. dansavond voor oud ULO-C'ers, 20 uur. Luxor: Modern Times, 23 uur. Bioscopen verder als Zaterdag. Schouwburg eveneens als Zaterdag, 2 voorstel lingen 14.30 en 20 uur. MAANDAG 2 DECEMBER Bioscopen en Schouwburg: als Zaterdag. Kinderfeest in de Concertzaal Een schare schoolkinderen, die met hun enthousiasme de Gemeentelijke Concert zaal bijna afbreken, is het elk jaar terug- keerende beeld van de Sint-Nicolaasvie- ring voor leerlingen van de Haarlemsche Lagere scholen. Vanmorgen werd een 35 jaar oude traditie voortgezet in den vorm van een kleurig sprookjesspel, dat de derde klassen van veertien scholen een paar uur tintelend genot bezorgde. Het Amsterdamsche Jeugdtooneel bracht „Asschepoester" in een vlotte bewer king van één zijner leidsters, Rie Beyer, voor het voetlicht en honderden kinderstemmen zongen in de pauzes als vanouds de bekende Sinterklaasliedjes. De stemming werd niet on belangrijk verhoogd door de versterkingen die „den kleinen inwendigen menseh" wer den toegedien<J; een reprise van ..Asschepoes ter" kan vanmiddag ongetwijfeld op den zelfden bijval als van vanochtend rekenen v De Haarlemsche Bestuurders Bond en Indonesië Het bestuur van den Haarlemschen Be- stuurdersbond heeft een telegram aan den ministerraad gezonden waarin, mede na mens de bij dezen bond aangesloten 7300 leden, als zijn uitdrukkelijke wensch te kennen wordt gegeven, dat, gezien de agi- l tatie welke er rondom het besluit van j Cheribon ontwikkeld wordt, alles gedaan j dient te worden, om op vredelievende wijze tot overeenstemming met Indonesië te komen. De arbeiders wenschen geen oorlog meer, doch vrede. BUNKER WORDT GESLOOPT Gisteren is aanbesteed het sloopen van den bunker ter hoogte van het voormalig Zuiderbad. Hoogste inschrijfster was de fa. J. Vleer te Am sterdam, laagste de maatschappij Condor te Am sterdam voor f13,500. De gunning zal later geschieden. BIOSCOPEN FRANS HALS. De „romantische docu mentaire", die deze week in Frans Hals draait heeft Conrad Veidt de gelegenheid geboden, een sterk en overtuigend stuk 6pel te toonen. Fascineerend van camerabehandeling de Londensche verduisteringsscènes zijn juweel tjes van filmkunst en met een scenario, dat van begin tot einde boeit, is „Contrabande" een alleszins geslaagde „thriller", die maar twee feilen heeft: de erbarmelijke vertaling en de onnoodig ingewikkelde handeling, waar in te laat klaarheid komt. LUXOR. „Het geheim van Mr Wong" Boris Karloff, die het publiek meestal laat griezelen, brengt het in de film „Het geheim van Mr. Wong" in bewondering door de wijze, waarop hij twee moorden opheldert. Thans is hij een beroemd detective, die als gast een feest meemaakt en getuige is van een moord. De politie staat voor raadselen, vooral als er in hetzelfde huis een tweede moord geschiedt. Boeiend is de wijze, waarop Boris Karloff den moordenaar ontmaskert. In het voorprogram ma zijn beelden te zien van den Woensdag middag gespeelden voetbalwedstrijd Enge landNederland. REMBRANDT. Op kostelijke Amerikaan- sche wijze wordt den bioscoopbezoeker „Het intieme leven van Don Juan" voorgezet. Dou glas Fairbanks, daartoe uitgerust met een wonderlijk mengsel van Amerikaansche en Spaansche karaktertrekjes, geeft een heer lijke typeering van den grooten, maar niet mee'r zoo héél jongen charmeur. Dat hij niet meer zoo heel jong is, ervaart hij op pijnlijke wijze, als hij, na op een gegeven moment als dood te zijn opgegeven, terugkeert van een zesmaandelijksche rustperiode op het platte land naar Sevilla, de stad van zijn triomphen. De desillusie, die hij doormaakt als niemand meer wil gelooven, dat hij de echte Don Juan is, doet hem teruggaan naar Donna Dolores (Merle Oberon), de eenige vrouw die zijn charmes, tot juiste proporties teruggebracht, nog erkent. SPAARNE THEATER vertoont hoe Joe E. Brown als „Ridder zonder vrees" handelt. Op zichzelf is dat natuurlijk al een tegenspraak, want Brown is wél een branie, maar zijn moed is daar niet mee in overeenstemming. Of mis schien is het beter te zeggen, dat hij zichzelf diep in de nesten werkt en van louter wan' hoop ten langen leste zóó ontzettend dapper wordt dat nu ja, dat hij weer echt Joe Brown is. Voor dit proces zich ten volle ont wikkeld heeft, is er een reeks koddige scènes gepasseerd, die aantoonen, dat hij een in zijn vak doorkneed komiek is. Spaarne Theater blijft verder zijn traditie van altijd sensaties te vertoonen, getrouw, want „De Zilveren Duivel", met Hoot Gibson in de hoofdrol is alles behalve een salonstuk. Het gaat er stevig en gespannen toe. CINEMA PALACE. ,,De weg naar dc Hel" is een Belgische productie die Buchen wald tot onderwerp heeft. Zij kan gezien wor. den als de Belgische verzetsfilm, de zooveel- ste in de reeks van nationale verzetsrolpren ten, waarvan de Russische, Deensche ei Fransche deel uitmaken. De Belgische is niet de beste in die reeks, maar zeker wel de ingetogenste en daardoor voor niet op sensatie beluste filmliefhebbers zeer wel te genieten. De afschrikwekkende titel leidt een film in, die het delicate en gemakkelijk tot gruwelijke overdrijving aan leiding gevende onderwerp met kieschheid en in sobere beelden behandelt. De ondergrond- sche activiteit der Belgische „Witte Brigade", haar weg via verraad en Gestapo naar het kamp, de lijdensjaren der opgeslotenen hun krachtgevende bezieling het zijn alle interessante en vaardig verfilmde elementen, die tenslotte oplossen in de apotheose der bevrijding. CITY. De vroeger reeds hier ter stede vertoonde verfilming van Tolstoi's „Opstan ding" draait thans opnieuw onder den titel „Gewetenswroeging". Het is een Amerikaan, sche film, welke echter alle kenmerken toont van de voortreffelijke regie van Rouben Ma- moullian en waarin Anna Sten en Fredric March zeer sterk spel te zien geven. Opval lend is ook de fraaie fotografie. PREDIKBEURTEN ZONDAG 1 DECEMBER HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Groote Kerk. Zaterdag 7 30: Avondgebed in'de Brouwerska pel Dhr. C B. Th. Enklaar. Zondag 10: Ds. E. Dijkhuis. Voorbereiding H. Av. 4: Liturgische godsdienstoefening v. doofstommen en slecht- hoorenden in de Consistoriekamer der Groote Kerk 7: Ds. F. J. Pop. Bijzondere dienst. Nieuwe Kerk 10: Ds. W J. van Elden. H. Doop. Noorderkerk 9 en 10.45' Ds. G. J. Waardenburg 7: Ds. P. J. Mackaay. Oosterkerk 10: Ds. M. M. de 'Jong. van Nieuw-Vennep. 7Ds. A. J van Rhijn. Bakenesserkerk 9,30: Ds P J. Mackaay, Klnderkerk. Kapel "feethel 9.30: Dhr. A. Bosch- ma Klnderkerk. 10.45: Ds. I. P v d. Waal. Btads Evangelisatie. 10: H. Avondmaal voor kinderen Gods. 7 30: R. van Tuinen. Amster dam. Zuiderkapel 10: J. Kits. Evang. te Zeist. 4: Dezelfde H. Avondmaal: vrij voor alle ge- loovlgen. 7.45: Jeugdsamenkomst o.l.v. J. Kits Opwekkingssamenkomsten. Donderdag geen dienst Nederl. Youth for Christ, geb. Jacob- straat 6 Maandag 8: Jeugd-Appèl Sprs. Dr. H. van der Loos en Sydney Wilson. Zang en mu ziek. Egllse Wallonne. Dimanche 1 Dócembre a 10 h 15: Service présidé par mr. Ie pasteur M Jospin Christian Science. 10: Ned. taal. 11.15: Eng. taal. Evang. Luth. Gemeente 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10 30: Ds Daalder Ver. van YrUz. Herv. 10.30: Ds. J. de Graaf Rem. Geref. gemeente. 10.30: Ds J J. van Hllle. Rem. Pred te den Haag. Gerefi Kerk. H. Avondmaal en Nabetr. in alle diensten. Kloppersingelkerk 10 en 5: Ds. A. M. Boeylnga. Wilhelminakerk 9 30 en 5: Ds. J. W. Siertsema. Zuld-Oosterkerk 10 en 5: Ds. E de Jong van Pematang Slantar Geref. Kerk. (art. 31) 10.30 en 5: Prof. P. Deddens. Geref. Gem. Parklaan 21 Dinsdag 3 en 7: Ds. P. Hon- koop Dankdag. C'hr. Geref. Gem. 10 en 4.30: Ds. M. Holtrop, Baptiste Gemeente. 10 en 5: Dhr H. Jut. Theol. student. 8: Jeugddienst I.eger «les llells 10 en 8: Adjudant A. G Schram Pinkstergemeente. 10 en 7.30: Openbare sa menkomsten. Gemeente «les Heeren. 10 en 5: Openb. Godsdienstoefening. Hersteld. Apost. ^endlngsgemeente. Wllhelmlnastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening Hersteld Apost. Zen- dlngsgemeente, Jacobljnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi Beweging (Unlver- seele Eerediensti. 10.30: Dienst. Ned. Vereen, van Spiritisten Harmonia. 10 30: Wijdingsmor gen Dhr. J P. Smits. Haarlem. VrUe Evang. Gem. 10: Ds. D J D du Fossé. 5: Bed H. Avondmaal 10: Klnderkerk Gem. Gods. 9.30 Samenkomst. Zevende Dags Adven tisten. Kerk Jacobstr Zaterdag 10: Ds. de Ruiter. Rozekrulsers Genootschap 7.15: Tem peldienst H A. Rutgers v. d. Loeff. HAARLEM-NOORI). Ned. Herv. Kerk. Juür- nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr M. v. d Voet. Doopsbedlenlng. Immanuël- kerk 10 en'7: Ds. G. Koch. Ned. Prot. Bond. 10.30- Ds. C B Heijn. Geref. Kerk. Noord-Scho- terkerk 9. 10.30 en 5: Ds. L. Hoorweg. In alle diensten H Av. en Nabetr. Clir. Geref. Gem. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk Wll- helmlnapleln. 10: Ds. Dronkers. van Utrecht. 7: Ds. G. A. Barger. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds H. Bartlema. 7: Ds. J. W. van Nieu- wenhuyzén. Ned. Prot. Bond. 10.30: Dr. H. Jansen. Geref. Kerk. (Art. 31) 8.15 en 3: Ds. J. Keizer. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. C. de Ru. Zandvoort. Relig. Kring. 10.30: Ds. W. R M Noordhoff. Rem. pred. te Haarlem. BLOEMENDAAL. 10: Ds J. C. van Dijk Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Dg. Haarlem. 'siM-fi Beweging, Untverseele Eere- dlenst. 4 30: Dienst. OVERVEEN: 10: Ds. G. W. van Deth. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr A. C. Brörens. van Vijfhuizen. 7: Ds. II. O. Molenaar SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk_ Oost. Oude Kerk. 10: Ds. H. J. Plaggemars" West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10 en 5: Ds G. H. v, d. Woord. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. IJzer man. H. Av. 3A. C.' Brörens, Dankzegging. Telefoneercn met Curacao. Op 2 December wordt volgens United Press het radio-telefonisch verkeer tusschen Curacao en Nederland geopend met een gesprek tusschen den waarnemend gou verneur van Curacao en den minister van overzcesche gebiedsdeelen. De ex-NSB-burgemcester van NUmegen, de 02-jarige gewezen hoofdofficier van het Neder- landsche leger M, van L. had zich voor het Bij zonder Gerechtshof te Arnhem te verantwoor den. Hem was hulpverleening aan den vijand en verraad ten laste gelegd. De procureur-fiscaal requireerde 18 jaar gevangenisstraf. HAARLEM EN OMGEVING St. Nlcolaasfecst. Het St. Nicolaasfeest, ge organiseerd door de Bloemendaalsche en de R.K. Middenstandsvereenigingen heeft Woensdag 4 December plaats. St. Nicolaas en zijn knecht arriveeren om 2.95 per trein en maken van het station af een rondrit door de plaats, welke ein digt bij Hötel Vreeburg. Daar heeft het feest plaats en zal de gootdielaar mr. Sparro de kin deren vermaken, terwijl zij natuurlijk ook ont haald worden. De heer W. Vleghert, agent van politie te Aerdenhout, is Zondag 1 December 25 Jaar In dienst van het Bloemendaalsche politiecorps. De heer A. IJzerman, oud hoofd der open bare Mulo-school te Bloemendaal, wordt 6 De cember 80 Jaar. Op 1 December is het 25 Jaar geletiep, dat de heer J. Stulp, Berkenstraat 3, in dienst trad bij de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem. Hij is al die jaren werkzaam geweest als leeraar In de metaalbewerking aan de M. T. S. De b»j den heer G., «lireeteur van het Frans Halsmuseum, gestolen Perzische tapyten zijn door de Haa^emsche politie opgespoord. In ver band hiermede zijn J. B. en H. M. gearresteerd, die bekend hebben de tapyten, die een waarde van drieduizend gulden vertegenwoordigen, t* hebben gestolen. JANSWEG 17 en KRUISSTRAAT 22 vol geschenken Boekenkast en Boekensteunen TVurfau -garnituren Divanklecden Dressoirs Fauteuils Fantasiekussens Kinderstoelen Kinderledikanten Kapstokken Kapstokkleeden Kanten kleedjes Leeslampen I.ect uurstandaards Linnenbankjes Naalbankjes Parapluiestandaards RadiotafeLs Rookgamituren Rookstoelen Scheerspiegels Schilderijen Sjoelbakken Tafelkleeden Tafels Theemeubeleu Theebetirsen Tuinstoelen Voet zakken Voetkussens Wiegen WONINGINRICHTING Voor de St. Nicolaas heeft een prachtige keuze in origineele FRANSCHE PARFUMS - Lotions - Eau de Colognes en Schoonheidsartikelen o.a. van: Caron - Lancome - Guerlain - Lucien Lelong - d'Orsay - Vigny - Gabille etc. Zijlstraat 88 - Telefoon 10083 van Sinterklaas-geschenken is wel een aangename bezigheid. Vooral bij RKEMERS. Daar zijn. in den winkel, op meer-dan-honderd- nieterlange-etaiages talrijke fraaie artikelen ten toongesteld die voor Sinterklaas uitermate geschikt zijn. Artikelen in elke prijs, portemonnaies, portefeuilles en tasschen ook ran echt leer. Armbanden, ringen, spelden, broches enzoovoort van echt gehamerd zilver, prachtige vazen van kunst-aardewerk, en van mooi glas, sierlijke foto standaards, enzoovoort, enzoovoort. Het kijken is er geheel vrij. en als U van het kijken vermoeid wordt, kunt U zioh aaneenaam verkwik ken in de IJsrotonde. met een Droom-coupe van het heerlijkste IJs-met-crême. Kruisstraat 35 SERVICE - ONDERHOUD - HEPAHATIE LEEGHWATERSTRAAT 16, HAARLEM TEL. 15617 MAAT BEZOEKT ONZE Corsetière Mevr. EENDEBAK Hotel de Leeuwerik (ruisstraot 30 - Haarlem ederen Woensdag en Oonderdag tusschen 9.30 - 5 uur. Vanaf ZONDAG 1 DECEMBER het bekende HAARLEMS DANSORKEST „IRVING CONN" DIRECTIE DRA6EN ONZel met prima kernlederen zool NEDERLANDS GROOTSTE SCHOENFABRIEKEN - BEST XB. door geheel Nederland. Lading verzekerd. U belt en wij komen. Haarlemmeriiede, Iiewegrje 24 - Tel. 10518 Haarlem EEI1 MOOIE RING OF EEII SMAAKVOLLE ARMBAND 15 EEN STEEPS WELKOM SIHT MIC. OEStHEIIK. 'k/j bijzonder^ bied! U 6R.H0UTSTR37IT49 Mej. C. de Weers Koopt Dames-, Heeren-, Kln- derkleedlng en Babygoed, enz. KAMPERVEST 45. LET OP 4 5. Cremerplein<29 Telefoon 17628 Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3