Haarlems Dagblad Geheimzinnige ontploffing beschadigt het hoofdpostkantoor te Utrecht Volksmeening Geen parlementaire stemming oVer de basis-overeenkomst? Fransche duikboot vermist Beperking in de instructie der Commissie-generaal bleek onhoudbaar De algemeene gezondheidstoestand van ons volk is belangrijk verbeterd Industrie krijgt minder kolen Kerstgave voor de Stille armen 61e Jaargang No. 18503 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 7 December 1946 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent: per kwartaal f 4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem WIJ hebben in ons vorige nummer het resultaat van een onderzoek der open bare meening inzake het accoord van Linggadjati, ingesteld door fiet Neder- landsch Instituut voor de Publieke Opinie, opgenomen. Blijkens de mededeeling van dit instituut hebben honderden enquêteurs en enquêtrices dezelfde vragen in alle dee- len des lands gesteld, dus zoowel aan de bevolking van groote en kleine steden als aan die van het platteland. Het is een ver wonderlijk feit dat daarbij elf procent, dus een negende van de vele duizenden onder vraagden, verklaard heeft, nog niets over het accoord te hebben gehoord of gelezen. Dat deze menschen in de s#tedeh zouden wonen is niet denkbaar, aangezien men er daar er over moest hooren en lezen, of men wilde of niet. De elf procent moeten dus wel ten plattelande vertoeven. Ook daar blijft het evenwel onbegrijpelijk. 95% der bevolking leest dagbladen. Er zijn tallooze periodieken. De radio bedient .weer meer dan een millioen gezinnen. Bovendien is er zooiels als de spraakmakende gemeente, die zich op geduchte wijze met het onder werp heeft bezig gehouden. Openbare ver voermiddelen hebben geschald van het ge praat over Indië. Het is moeilijk een andere conclusie te trekken, dan dat A'eleh hoorende doof en ziende blind zijn. Som- De instructies der Commissie-Generaal gepubliceerd In parlementaire kringen wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de ontwerp-overeenkomst in de Kamer weliswaar in discussie doch niet in stemming zal worden gebracht. De aangelegenheid kan constitutioneel zoodanig worden beschouwd, dat slechts over een overeenkomst stemming mogelijk is, doch niet over een algemeen accoord, dat nog tot een overeenkomst moet uitgroeien. Men wijst er op, dat het vóorleggen van een dergelijk algemeen accoord aan de Staten-Generaal in onze parlementaire ge schiedenis geen praecedent kent. Indien dus de zienswijze, dat over de basis-over eenkomst niet kan worden gestemd, dooi de regeering zou worden gedeeld, dan zou daarmede het initiatief op de oppositie overgaan, welke dan eventueel door een motie de Kamer tot een uitspraak omtrent het-accoord van Linggadjati zou moeten brengen. Het algemeen oordeel in deze kringen is voorts, dat de R.K. Kamerfractie, bij welke door de huidige parlementaire verhou dingen de beslissing berust, alles zal doen om een kabinetscrisis te vermijden. In gezaghebbende kringen te 's-Graven- jrugen hebben misschien maar gedaan alsof hagc wordt de veronderstelling van den ze er niets van wisten. I Haagschen correspondent van de New-York Van meer belang is het feit, dat de open- Times, als zou de Nederlandsche regeering bare meening over het accoord van Lmg- de gedachte van de instelling van een Rijks- gadjati zoo verdeeld blijkt te zijn. Bij dezekabinet voorstaan, „volkomen uit de lucht en<ïPfte sprak 38 /o zich voor het accoord gegrepen" genoemd. Men wijst er in deze Augustus aan de Britsche regeering deed en 3b /o er tegen uit; 26/0 verklaarde, het; kringen op, dat de ontwerp-overeenkomst toekomen in verband met de Indonesische niet te weten. Bovendien bleek, dat de njet meer is dan een basis-accoord en dataangelegenheid leert, dat na een ping overzee zal moeten erkennen. De vast stelling van de afspraken en voorberei dingen zal van de samenwerking van Ne-- derlandsche regeering en Staten-Generaal afhankelijk zijn. Artikel zeventien schrijft voor dat de C.-G. zich in gevallen van twijfel over beteekenis van uitgangspunt en richtlijnen tot den minister zal wenden voor advies. Vervolgens wordt de C.-G. opgedragen, voort te bouwen op de Malino-conferentie, de besprekingen te hervatten met verte genwoordigers van „de nieuw gevormde staatkundige organisatie welke zich aan dient als republiek Indonesia" en in geval van twijfel over de aanvaardbaarheid van bepaalde vertegenwoordigers den minister te raadplegen. Aide memoire De Nederlandsche vertaling van de mededeelingen, die onze regeering op 16 meeningen over hetgeen het accoord eigen lijk beteekent zeer verdeeld zijn en dat dit het vóór en tegen sterk beïnvloedt. Dat verwondert mij niet. Evenmin verwon dert hel mij. dat een zoo groote groep heeft verklaard, het niet te weten. Tot die groep moeten de menschen behooren, die geen oordeel over een zaak wenschen uit te spreken alvorens zij volledig zijn inge licht. Wij zijn niet volledig omtrent deze zaak ingelicht. Opheldering omtrent zeer belangrijke punten, met name omtrent taak en beslissende bevoegdheid der organen van de voorgestelde Unie tusscTien het. Ko ninkrijk der Nederlanden en de Vereenigde Staten van Indonesië, ontbreekt. Men heeft- ons medegedeeld dat dit slechts een basis- accoord was, bevattende algemeene richt snoeren: een grondslag voor een verzoe ning. Maar het is gebleken dat notulen van de te Linggadjati gehouden besprekingen zijn gemaakt, welker inhoud wel degelijk van beteekenis is voor de verdere ontwik keling van zaken. De regeering is daarvan op de hoogte gesteld; de Kamer zal daar van op de hoogte zijn als zij haar beslissing moet nemen. Maar het volk kent die no tulen niet. De dagbladen kennen ze even min. De "regeering heeft zich dagenlang door de Commissie-Generaal laten voor lichten en zal pas Dinsdag a-s. met een regeeringsverklaring voor den dag komen. Zij weet meer dan wij; daarbij heeft zij nog heel wat tijd noodig om tot een bepa ling van haar houding te komen. In deze omstandigheden, gezien de groote vaagheid van het gepubliceerde accoord, moet dit blad zich zijn meening over de uitvoerbaar heid van de overeenkomst van Linggadjati, die strekken moet tot blijvende, vereenigde samenwerking van Nederland en Indië, thans voorbehouden. Hopelijk zal de Re geeringsverklaring tot duidelijker conclu- sjes leiden, dan men uit de publicatie van het accoord kon trekken. De vaagheden en hiaten in die publicatie konden zoowel tot pessimistische als tot optimistische gevolg trekkingen leiden. Bij degenen, die een de finitief oordeel uitspraken, hing dat ken nelijk in hooge mate af van de meeningen, die zij al over de zaak hadden voor er een basis-accoord was. Want wie in staatkun digen zin een meening uit over dit stuk moet zich op het terrein der veronderstel lingen begeven. In algemeenen zin staat dit blad, zooals uit vroegere artikelen gebleken is, sym pathiek en begrijpend tegenover den drang naar zelfbestuur bij de Indische bevolking. Wie zelf vrijheidlievend is moet dat ook in anderen erkennen en waardeeren. Dat de geweldige schokken, die ook het Verre Oosten door den oorlog ondergaan heeft, een ontwalgen teweeggebracht hebben zoo wel in onze Oost als in de Britsche en Fransche koloniën: een Aziatisch ontwa ken, is menschelijk volkqmen verklaar baar. Groot mogen de karakterverschillen tusschen Oosterling en Westerling zijn, maar er bestaan eigenschappen, die alle menschen gemeen hebben. Er is door me nigeen gezegd, dat dit volk van Neder landse!)-Indië de bekwaamheden voor zelfbestuur mist en dat zal ongetwijfeld altijd gezegd zijn van ieder volk, dat zoo ver kwam dat het zulke vrijheid voor zich opeischte. Natuurlijk was er altijd tekort aan ervaring, aan yoldoende bekwame menschen pm verantwoordelijke posten 'te bezetten en ontbrak immer de traditie, die van zoo groot belang is. Des te meer zullen de Indonesiërs de nauwe samenwerking met en de hulp der Nederlanders behoeven. Aangezien die de eenigen zijn, die hen en hun land kennen en de mogelijkheden overzien, aangezien de vereeniging in staatkundigen zin met deze kleine mogend heid voor hen ook veel meer belooft dan die met een der groote machten, is dit verreweg hun beste kans. Eigenlijk hun eenige kans- Daar zijn zij, met name hun intellectueelen, zich dan ook ongetwijfeld van bewust. Dit alles stemt hoopvol ten aanzien van de oplossing, die spoedig bereikt zal moe ten worden. Want hoe men het ook beziet: zij zal spoedig gevonden moeten worden. In de practische verdere ontwikkeling van zaken in Indië, waar voor onze menschen een groote taak te vervullen zal blijven, zal veel afhangen van Nederlandsch be leid en tact in nieuwe verhoudingen. Het zal een moeilijke taak zijn. In het stadium waarin de zaak nu ver keert zijn evenwel staatkundige verhou dingen aan de orde, die onvoldoende zijn opgehelderd en waaromtrent blijkbaar meer op schrift is gesteld, dan is gepubli ceerd. Ten aanzien daarvan moeten wij op dit oogenblik zeggen, met de 26 wij wfcten het niet; wij zijn niet volledig inge licht. R. P. Vliegtuigen, torpedojagers, sloepen, cor- vetten en torpedobooten, waan'an ver schillende zijn uitgerust met anti-duikboot onderwater-detectors. zijn voor de Fran sche Middellandsche Zeekust op zoek naar een Fransche duikboot, de 2.326, die ver mist wordt. dit accoord als zoodanig uitsluitend is be- meen overzicht van de ontwikkeling van doeld als grondslag voor verdere bespre7 kingen, welke tot een constructie van dè geprojecteerde Unie moeten leiden. Om trent den naderen vorm dezer constructie heeft het kabinet voorshands zijn definitief standpunt nog niet bepaald. Dinsdag Regeeringsverklaring Van bevoegde züde deelt men het ANP het volgende mede: De stand van de be sprekingen tusschen den Ministerraad en de Commissie-Generaal en die in den Mi nisterraad wettigt de verwachting, dat het kabinet Zondag de laatste hand zal kunnen leggen aan de officieelc verklaring, welke de regcering in de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal afleggen ep waarin zij zich - zijn wij wel geïnformeerd - in groote lijnen achter het basis-accoord van Linggadjati zal stellen. Nadat Maandag 9 December de Minis terraad in gebruikelijke wekelijksche ver gadering bijeen zal zijn geweest, zal - aldus verwacht men - de officieele regeerings verklaring op Dinsdag 10 December door minister Jonkman in de Tweede Kamer worden afgelegd. Tevens zal een memorie van toelichting van de hand der Commis sie-Generaal, ongeveer 40 bladzijden tel lende, aan de Kamer worden aangeboden. De bedoeling is, dat Woensdag een begü» zal worden gemaakt met de debatten. De taak van het Driemanschap Als bijlage van de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer met be trekking tót de begrooting Van Over- zeesche Gebiedsdeelen heeft de regee ring de instructie, die aan de Commis sie-Generaal is medegegeven naar In dië, ter kennis van de Tweede Kamer gebracht, alsmede de „aide-memoire", waarin op 6 Augustus j.l. de stand van zaken in Indonesië aan de Engelsche regeering werd uiteengezet. Wij geven hieronder enkele der belangwekkend ste artikelen der instructie en een uit treksel van de nota aan de Engelsche regeer ing. De instruct ié begint met de omschrijving van „den stijl der Commissie-Generaal", waarin de autoriteit, de onderlinge ver houdingen, de standplaats, de_bevoegdheid, wijze van vergaderen en andere formeele vaststellingen worden weegegeven. Daarna \yordt in een aantal artikelen gesproken over de „taak der commissie- generaal". Deze omschrijving opent met: „Ter bevordering van de voorbereiding van een nieuwe rechtsorde voor Neder- landsch-Indië dragen wij de commissie- generaal op" waarna gesproken wordt over het afwikkelen Van aanrakingen met vertegenwoordigers onzer bondgenooten en het opnemen van aanrakingen met vol kenrechtelijke organisaties en bevriende mogendheden. Een volgend artikel draagt de C.-G. op „mede te werken aan de voorbereiding van een nieuwe staatkundige ordening voor Nederlandsch-Indië, voor te bereiden de Rijksconferentic, waarop in onderling overleg tusschen vertegenwoordigers uit alle rijksdeelen de hervorming van het staatsbestel van het geheele Koninkrijk zal worden overwogen". Artikel vijf spreekt van de opdracht, „ervoor te waken, dat de grondrechten' van de verschillende volken en bevolkingsgroepen van Ned.-Indië wor den gewaarborgd". Artikel zes spreekt van de taak, „na te gaan welke belangen bij een omzetting van de oude rijkseenheid in een op den grondslag van een vrijwillig aanvaard volledig deelgenootschap geves- tigden meer federatieven staatsbouw ge meenschappelijk door middel van rijks- den politieken toestand in de vooraf gaande maanden, de Nederlandsche regee ring nogmaals haar bereidheid te kennen gaf tot medewerking aan de oplossing van het conflict, mits de evacuatie der ge- interneerden zou worden hervat. Vervolgens zette de aide-memoire de grondslagen uiteen, waarop .de Nederlan ders bij de onderhandelingen zouden moe ten uitgaan. Deze komen op het volgende neer: Ten aanzien van Java verklaarde de Nederlandsche regeering nogmaals bereid te zijn het de facto bestuur van de re publiek hierover met uitzondering van de zich onder geallieerde controle bevin dende gebieden te erkennen, indien deze althans bereid was haar plaats in te nemen in een staatkundige structuur voor Indonesië als een in volledig deelgenoot schap gelijkwaardig lid van een nieuw hervormd Koninkrijk, waarvan alle leden ratief staatsverband, zich verplichten de fundamenteele demo cratische principes te handhaven. Een brand in de Town-Hall van Stratford- on-Avon in Engeland vernielde o.a. een schildenj van Gainsborough ter tvaarde van 40.000 pond sterling. Alles wat men terug vond, was een geblakerd stuk van de lijst, waarin het meesterwerk was gevat geweest Niemand werd gewond Omstreeks kwart over acht Vrijdag avond werden de bewoners van de Utrechtsche binnenstad opgeschrikt door een hevigen knal. In het hoofdpostkantoor op de Neude bleek zich door tot nu toe onbekende oorzaak een hevige ontploffing te hebben voorgedaan. Politie, geassisteerd door passeerende militairen, zette onmid dellijk de omgeving van het hoofdpost kantoor af. Er zijn geen personen gewond. Wel is een groot aantal ramen aan de voorzijde van het postkantoor door den luchtdruk versplinterd. De ontploffing welke gevolgd werd door een groote steekvlam, heeft zich •oorge- daan in het sousterrain aan de voorzijde van het gebouw. Deze ruimte, waarin zich het archief bevond, kreeg groote schade, welke echter geen stagnatie in de werk zaamheden op het postkantoor tengevolge In de ?fïemorie -van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Over- zeesche Gebiedsdeelen sluit de regeering zich aan bij de hulde, welke verscheidene Kamerleden hebben gebracht aan den luitenant-gouverneur generaal. Dr. Van Mook. Zij deelt tevens mede dat van Dr. Van Mook geen ontslagaanvrage is ontvangen. In een bijlage van de Memorie van Antwoord heeft de regeering tevens de instructie aan de Commissie-Generaal, welke tot dusverre vertrouwelijk was, bekend gemaakt. Verklaard wordt, dat in deze instructie in groote lijnen de begrenzing wordt aange geven. waarbinnen naar het inzicht der regeering de nieuwe ordening zich zal hebben - te voltrekken. Uit artikel 15 mag worden gelezen, dat de regeering den opzet der federatieve constructie, welke op de Maïinoconferentie is aanvaard, voor de structuur van geheel Indonesië aannemelijk acht. Uit de verslaggeving der Commissie- Generaal is al spoedig gebleken, dat de be grenzing der na te streven nieuwe orde ning volgens de instructie indien streng werd vastgehouden aan de in de aide- memoire en de 10 Februari-verklaring ge dachte uitwerking van de 7 December- i'ede te eng getrokken was. Vooral bleek hierin een ouhoudbare beperking gelegen dat bij de aangekondigde hervormingen te zeer werd uitgegaan van een nog sterk unitarisch gemeenschappelijk staatsver band, terwijl de voorgeschreven richtlijnen moesten leiden naar een overwegend fede- De regeering heeft gemeend aan de Commissie-Generaal in ruime mate gele genheid te moeten laten om na te gaan, wat van hetgeen gewenscht werd, naar haar bevinding ter plaatse als feitelijk bereik baar en aannemelijk kan worden be schouwd. Zij heeft aanvaard dat de Com missie-Generaal, in overleg met de Indo nesische delegatie en met haar president, vastlegde, welke overeenstemming kon worden bereikt en dat het resultaat dezer overeenstemming werd gepubliceerd. Ten aanzien van Sumatra verklaarde de Nederlandsche regeering zich bereid de op neming van dit eiland in het bestuursge bied van de republiek te erkennen, indien een voorafgaand onderzoek zou uitwijzen, dat de algemeene stemming onder de be volking aldaar aan deze oplossing de voorkeur zou geven boven die van een autonoom lidmaatschap van de Indone sische federatie, zooals in Malino uitge stippeld, onder de voorwaarde dat de be trokken bevolking zoodra de omstandig heden een politiële georganiseerde uit spraak mogelijk zou maken, in staat moest worden gesteld hierover in vrijheid een beslissing te nemen. De Nederlandsche regeering achtte het echter vanzelfsprekend, dat de republiek zekere waarborgen en zekerstellingen zou geven van haar vastbeslotenheid en ver mogen om tot een werkelijke oplossing te geraken. Deze garanties zijn de invrij- heidsstelling van geïnterneerden, volledi ge vrijheid van alle inwoners van welke nationaliteit, ras of religie ook, staking van propaganda, oprichting van een ge meenschappelijk bestuursorgaan voor voedselvoorziening, gezondheid, wederop bouw, handel en monetaire aangelegen heden. TWEEDE KAMER Mr. E. N. van Kleffens blijft minister Van onzen parlementairen redacteur) Minister Drees begon zijn beantwoording van de over de begrooting van Sociale Zaken gemaakte opmerkingen met uiteen te zetten, waarom uit een zakelijk oogpunt het onder brengen van het Afwikkelingsbureau Con centratiekampen onder het Informatiebureau van het Roode Kruis tenslotte de beste, meest verantwoorde oplossing was. Op die manier kreeg men de gewenschte coördinatie; Sociale Zaken heeft er reeds zorg voor gedragen, dat het bureau van het Roode Kruis door een eenvoudiger organisatie minder kostbaar zal zijn. Vervolgens den algemeenen gezondheids toestand van ons volk besprekende, kwam de minister tot de slotsom, mede op grond van cijfers, dat, vooral sinds het begin van dit Prins Bernhard, die beschermheer is van de Leidsche Studentenvereniging tot Vrij- ■iL «wr ?ejCTli"9 ■fe» Wapenhandel_„PTo Patri^ heeft gisteren in Leiden ie fees- organen behartigd rullen moeten morden tehjhheden ter gelegenheid van het 16e lustrum der vereeniging bggewoond. en de verzorging daarvan voor te berei den". Artikel vijftien zegt: Bij de vervulling van haar opdracht gaat de Commissie uit: a) Volkenrechtelijk: van het Handvest der Vereenigde Naties en van de met de geallieerden aangegane overeenkomsten; b) Staatsrechtelijk: van de Grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden en de daarop steunende wetgeving; c) Staatkundig van: 1. De Koninklijke rede van 7 December 1942; 2. De regeeringsverklaring van 10 Fe bruari 1946; 3. De Troonrede van 23 Juli 1946; 4. De aide-memoire van 6 Augustus 1946; 5. Het regeeringsbeleid, schriftelijk en mondeling uiteengezet bij de behandeling in de Staten-Generaal van het wetsont werp tot instelling der Commissie-Gene raal. In artikel zestien wordt gezegd, dat de nieuwe rechtsorde zal moeten aanpassen in de omstandigheden, zooals de oorlog die in het bijzonder elders in Azië heeft ge schapen en daarnaast Nederlands roe- (Vos- slroomrantsoen worden 20% verlaagd Nu als gevolg van de mijnwerkerssta- ten minste 20 procent zullen worden ver- king in de Vereenigde Staten de aanvoer laagd, zal op het verbruik van gas en elec- van Amerikaansche kolen opnieuw onder- trieiteit onmiddellijk een overeenkomstige broken is, ondervindt ook de kolenvoor- besparing moeten worden bereikt. ■ziening van ons land hiervan nadeelige ge- j volgen. Daarom kunnen maatregelen, die' Met allen aandrang wordt iederen ver tot een beperking van het brandstöfver- bruiker in overweging gegeven bij het bruik moeten leiden, te meer nu ook de brandstoffen verbruik de grootst mogelijke vooruitzichten voor den kolenimport uit zuinigheid te betrachten. Iedere verspilling Duitschland voor Januari zeer ongunstig van kolen, gas en electriciteit moet wor- zijn, niet uitblijven. den voorkomen, daar onvoorziene omstan- Hoewel*getracht zal worden de industrieele digheden. zooals gesloten water door vorst, bedrijvigheid zoo min mogelijk te beper- het noodzakelijk kunnen maken tot een ken, zal het kolentekort het noodzakelijk verdere verbruiksbeperking te besluiten, maken op de toewijzingen voor de industrie Er zal met alle middelen naar worden een voorloopige korting toe te passen van gestreefd de huisbrandvoorziening normaal tenminste 20 procent. I te doen vcrloopen en de voor dit stooksei- Aangezien ook de kolentoewijzingen I zoen in uitzicht gestelde 12 eenheden te voor de gas- en electrlclteltsbedrijven met waarborgen. heeft. Ook van de in het gebouw aanwezi ge personen werd niemand door dc glas splinters gewond. Vermoedelijk hebben onbekenden een pakje met explosieve stof over het anderhalve meter hooge muurtje, dat op het trottoir voor het sousterrain staat, door een der ramen naar binnen ge worpen. De glasschade is beperkt gebleven tot de ramen aan de voorzijde van het Hoofdpostkantoor. De enorme luchtdruk, welke door de explosie ontstond, is door het muurtje, dat ook beschadigd is. gebro ken, zoodat de huizen aan den overkant geen schade opliepen. De politie veronderstelt dat een flesch of een pakje met zeer explosieven inhoud, naar binnen is geworpen. Ook omtrent de beweegredenen van den persoon of per sonen, die deze zinlooze vernieling op hun geweten hebben, tast de politie volkomen in het duister. Het is merkwaardig, dat zich ccmge maanden geleden in Utrecht op het Koe koeksplein een soortgelijke ontploffing heeft voorgedaan. De schade was hier echter veel geringer dan bij de ontploffing van Vrijdagavond. Ook hier vond de po litie geen scherven, welke zouden duiden op een bominslag. Deze ontploffing is nog steeds -niet opgehelderd. Voorbijgangers verklaarden aan de poli tie dat zij, even vóór de ontploffing eenige personen hebben zien weghollen. De Utrechtsche recherche heeft een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld. De inzameling, om een Kerstgave aan de Stille Armen in naarlem mogelijk te ma- xen, is weer begonnen. Wij vertrouwen dai de verwachting van het comilé, dat ook dit jaar de bijdragen ruim zullen vloeien, niet beschaamd zal worden, want er is weer veel geld noodig, feitelijk nog meer dan vorige jaren. Mr. P. E. Barbas, de secretaris van den Armen raad iemand, die door zijn werkzaam heden het geheele terrein van de Armen zorg overziet en kent verzekerde ons, dat in de laatste jaren het aantal Stille Ar men grooter geworden is. Een ruwe schat ting leverde de zekerheid op, dat hier min stens 1000 Stille Armen in nood verkeejen, zoodat alle krachten ingespannen moeten worden, om het mogelijk te maken dat al len met een Kerstgave verblijd worden. Die zal deze menschen natuurlijk niet blij vend uit hun kommervolle omstandighe den halen, maar hen toch wel op de ko mende feestdagen eenige verlichting brengen. Kerstfeest is een feest van het Licht, ook op het donker pad der Stille Armen moet dan een blijde zonneglans vallen! Wie zal daaraan niet willen medewer ken? Ieder die financieel in staat is een offer te brengen, zal ongetwijfeld zijn steun willen geven. Groote en kleine bijdragen moeten weer in ruime mate binnenkomen. De Stille Armen zullen dan beseffen, dat zeer velen hen niet vergeten. De omstandigheden waaronder de Stille Armen leven zijn zoo vertelde mr. Bar bas nog in dezen duren tijd moeilijker Velen kunnen alleen jaar de situatie in belangrijke mate aan het verbeteren is. al wilde hij niet ontkennen, dat er met betrekking tot tuberculose, geslachts ziekten, schurft, enz. nog geenszins reden tot tevredenheid bestaat. Hier kan niet alleen medische verzorging baat brengen, doch spe len ook andere dingen, als de mogelijkheid van verbetering der huisvesting en de textiel-I dan ooit te voien en zeepvoorziening een rol Over die mogelijk- I het hoofd nog boven water houden door heden liet de minister klanken hooren. welke alles wat zij nog bezitten te gelde te ma- optimistisch waren en die onwillekeurig de ken. Meubels zijn in dezen tijd vrij veel vraag deden rijzen, of zulks, gezien de zeep- waard, maar als geregeld uit een woning schaarschte wel heelemaal te rechtvaardigen een]ge stukken verdwijnen, dan wordt het viel. Nog eenige beschouwingen over de staats E dan taak ten aanzien van dc volksgezondheid, over Is een juiste wijze van subsidiecren van in dat Giften voor do Kerstgave voor de Stille opzicht veel nuttig werk verrichtende parti- wordj.n onzc cuhere organisaties en toen kon de begroo- ting worden aangenomen met aanteekening b"r.eau* Gl'®°le Houtstraat 93 en Soenda- van het ..tegen" der communisten, die de plein 3*. Alle worden m ons blad ver- sociale politiek niet constructief genoeg vin- antwoord. den. Ook storting op onze Postgiro is mogc- Daarna verdedigde minnister Van Boetzelac-r i^k. Hel nummer is 273107. Het verdient zijn begrooting van Buitenlandsche Zaken. Hij aanbeveling daarvan spoedbehandelin- kon de Kamer verzekeren tijdens zijn verbluf te makcn opdat de i,ydragcn tijdig op- te New York alles te hebben gedaan om bil kunnen worden in onzc verant- ^?rS2eb^gh«8e.,bnedgrK 5*5 woord,ng..Ook kan gestort worden op onzc Duitsche probleem en dus voor de wensche- rekening bu de Twentsche Bank. Bu alle lijkheid, dat wij daarover dan ook een be hoorlijk woordje zullen kunnen meepraten. Dat het met de geestesgesteldheid van het Duitsche volk nog treurig gesteld is. dat de Duitschers niets van de nederlaag hebben ge leerd, kunnen wij voortdurend merken, ver klaarde de minister, die voorts dé wijze waar op men bij onze Oostelijke buren gereageerd heeft op de Nederlandsche wenschen inzake, grenscorrecties „typisch-Duitsch" noemde. Dit neemt niet weg, dat deze bewindsman er wel voor voelt, dat ook onzerzijds een steen tje zal worden bijgedragen tot de wederop- voeding van het Duitsche volk. Bevordering van vrede en veiligheid langs den weg van de organisatie van de Vereenig de Volken is punt één op het programma van ons buitenlandsch beleid en nummer twee, dat zulks liefst in universeel- verband dient te geschieden. Binnenkort komt het met Bel gië en Luxemburg tot een douane-unie. het geen de minister een heugelijk feit noemde, ook voor de internationale ontwikkeling in Europa. Het amendement-Zandt (St. Ger.) tegen ons gezantschap bij den Paus, ondersteund door stortingen men. vermelden: Voor dc Stille Ar- De Duitschland-conferentie Algemeenwordt verwacht dat a.s. Maandag de voorbereidende besprekingen der vier mogendheden over Duitschland zullen beginnen. Aangezien de Fransche minister Bidault nog niet aanwezig kan zijn,-zullen Maandag geen kwesties van be lang worden aangeroerd en zal men waar schijnlijk alleen de plaats- en tijdsbepa ling der conferentie bespreken. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de eigenlijke conferentie pas in de tweede helft van Januari in Moskou of Londen zal beginnen- Bartieli eisclit onmiddellijke atoom-controle De Amerikaansche gedelegeerde. Ber- ueiötcuiiu UUUl r-, - z- i den heer Schmal (C.H en door den heer nard Baruch, in Lake Success heeft een Scheps (P.vd.A). die er om godsdienstige a^f^al voorstellen ingediend, die zonder redenen voor was, ontmoette bestrijding bij den heer Serrarens (K V.P.) en mr Van der Goes van Naters (P v'd.A die op het belang van het Vaticaan als internationaal staatkun dig centrum wezen, en bij den bewindsman, die hierbij de kabinetskwestie stelde! Dins dag zal het amendement wel geen meerder heid halen. Of de concurrcerende moties van den heer De Groot (Comm.) en mr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.), beide gericht tegen voortzetting van het regime-Franco, doch elk op eigen wijze» meer succes zullen boeken, staat tc bezien. Vermeld zij nog. dat minister Van Boetzelaer een,vaag antwoord gaf op de vraag betreffende dé redenen welke geleid hadden tot ontslagverlening aan vice- admiraal Doorman als hoofd onzer militaire missie te Berlijn. Het blijkt de bedoeling te zijn. mr. Yan Kleffens als minister te handhaven na 1 Januari, als ons lidmaatschap van den Veilig heidsraad een einde neemt Weerbericht REGEXBUIEX V erwachting: geldig tot Zondagavond: Matige, tn het Westen van het land tij delijk krachtige wind tusschen Zuid en Zuidwest. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen. Later brekende bewolking met enkele regenbuien, voornamelijk aan de Noordzeekust. Iets hoogere tempera tuur. uitstel de instelling van een controle systeem op de atoom-energie beoogen. Hij zeide, dat het rapport, dat de Com missie voor een en dertig December bij den Veiligheidsraad moet indienen, de be vestiging dient in te houden van de prac tische uitvoerbaarheid van wetenschap pelijke controle op de atoom-energie en de noodzakelijkheid van het uitoefenen van inspectie, toezicht, licentieverleeniug en beheer in alle phasen vanaf de mijnen tot het gebruik vau splitsbare materialen. „Wie kan cr aan twijfelen", zcidc Ba rtieli, „indien wij slagen het atoomwapen onder controle te stellen, dat wij ook dc andere instrumenten voor massale vernie tiging onder controle kunnen krijcen. De uitbanning van den oorlog zelf ligt binnen de mogelijkheden". Baruch verwelkomde de recente gezag hebbende -verklaringen van de Russische vertegenwoordigers bij.de UNO. dat Rus land niet langer de oorspronkelijke Ame rikaansche voorstellen als geheel of in onderdeden als onaanvaardbaar beschouwt. Hij voegde er echter aan toe: „Wij zullen niet tevreden zijn met vrome verzekerin gen, weika» bij de volken een valsch ge voel van veiligheid opwekken. Wij heb ben hét oog gericht op een effectief plan voor de controle en zullen met niet- min der genoegen nemen. Het is thans tijd voor daden".

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1