Haarlems Dagblad Amerikaansche kolenstaking voorloopig geëindigd Op 31 Maart hervatting wanneer geen bevredigende regeling wordt bereikt Sjahrir's partij accoord met overeenkomst Zwaar gewonde sergeant op autoweg Amsterdam-Den Haag aangetroffen Zijn kwetsuren bleken door bomscherven veroorzaakt te zijn Uitgaven voor het leger in Indië voor 1946 geraamd op 243 millioen ,Duitschland "-conferentie in Moskou? Weekabonnementen Kerstgave voor de Stille armen De KW 28 aan een groot gevaar ontsnapt 61e Jaargang No. 18304 .Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maanttag 9 Üecenilter 1916 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De president van den mijmverkersbond der Vereenigde Staten, John L. Lewis, heeft Zaterdag onmiddellijke hervatting van het werk gelast. Hiermede is voorloo pig een einde gekomen aan de staking in de vetkoolindustrie. Lewis heeft het voor behoud gemaakt dat de staking op 31 Maart 1947 zal worden hervat, wanneer geen be vredigende regeling wordt bereikt. Dit is de tweede maal, dat Lewis het veld heeft geruimd na in conflict geweest {e zijn met den president. Tijdens de sta king in 1943 wilde hij evenmin toegeven tot president Roosevelt besloot, de mijn werkers rechtstreeks te verzoeken hun leider in den steek te Ifften en het werk te hervatten. Enkele minuten voordat Roosevelt zijn radiorede zou beginnen hief Lewis de staking op. Nadat de Amerikaansche openbare aan klager, Clark en de verdediger van de mijnwerkersvakvereeniging met den chief - justice hadden geconfereerd over het ver zoek van de regeering om een onmiddel lijke herziening van het vonnis, dat over Lewis is uitgesproken, heeft Lewis thans een brief aan de leden van zijn vakver- eeniging het bevel gegeven aan het werk te gaan, voorloopig tot 31 Maart a-s. Als verklaring van dit bevel, werd er aan toe gevoegd, dat het gegeven was om het hooge Amerikaansche gerechtshof in staat te stel len de mijnwerkersstajjing en alles wat hiermee samenhangt vrij van „den druk der publieke meening, die door de hysterie en de razernij van de economische crisis is veroorzaakt", te beoordeelen Deze brief werd door Lewis zelf aan een aantal verslaggevers voorgelezen en Lewis verklaarde, dat de, daarin vervatte beslissing, geheel van hem afkomstig is en volkomen in goed vertrouwen is genomen. Lewis zeide, dat de vakvereeniging bereid is over een arbeidsovereenkomst te onder handelen met de regeering, die sinds de staking in de afgeloopen lente de mijnen exploiteert, of met de mijneigenaren vol gens elke richtlijn, die door het Hooge Gerechtshof zal worden vastgesteld. De staking heeft 16 dagen geduurd. President Truman zou Zondagnacht een rede gehouden hebben, waarin hij een be roep zou doen op het publiek om steun tegen Lewis en zijn mijnwerkers-vakver- Gebruik van gas en stroom moet beperkt blijven Van zeer bevoegde zijde wordt medege deeld dat, hoewel de mijnwerkers in Ame rika weer aan het werk zullen gaan, de aanvoer van Amerikaansche kolen in ons land nog wel eenige weken op zich zal la ten wachten. De maatregelen, die tot een beperking van het brandstof.gebruik moeten leiden, blijven daarom ongewijzigd van kracht. De toewijzingen voor de industrie zullen dus verminderd worden met voorloopig 20 procent. Ook de kolentoewijzingcn voor de gas- en electriciteitsbedriiven zullen met 20 pCt. verlaagd blijven. De besparing op het ver bruik van gas en electriciteit van eveneens 20 procent blijft gehandhaafd. Ondanks hét opheffen van de staking geeft men van bevoegde zijde iederen ver bruiker den raad zoo zuinig mogelijk met brandstoffen om te gaan. Onvoorzichtigheid kost jongen een hand Ontploffing aan de Brouwerskade De leerling-meubelmaker C. J. v. d. W., een 15-jarige ambachtsscholier, wonende Brouwerskade no. 45 te Haarlem, vond eenige maanden geleden in de duinen bU Kraautjc Lek een buisje, waaraan zich een veer en een afschroefbaar dopje be vonden. HU nam het voorwerp mee naar huis en bewaarde het op zijn kamer en toen hij er Zondagavond omstreeks 11 uur, voor het slapen gaan, nog even aan peu terde, sloeg het buisje met een hevigen knal uit elkaar met'het gevolg, dat v. d. W.'s linkerhand bijna geheel werd afge rukt. Verder liep hij verwondingen op aan borst en rechterschouder. De jongen liep met de bloedende hand naar dokter M. C. Hilbrink aan den Zijlweg, die hem eerste hulp verleende. Later moest de hand in de Mariastichting worden geamputeerd. Men deelde ons mee, dat de toestand van den jongefban redelijk wel te noemen is. Aangaande de toedracht van de nood lottige ontploffing wordt vermoed, dat de ze zich niet tijdens de manipulaties met het buisje voordeed, maar dat de jonge man het gevaarlijke voorwerp reeds uit handen had gelegd. Volgens zijn eigen zeg gen had hij het gevonden voorwerp van daag bij de politie willen brengen. Hoewel ongelukken als dit den laatsten tijd niet meer zoo veelvuldig voorkomen als in den afgeloopen zomer en lente, blijft voortdurende voorzichtigheid met onbekende vondsten geboden. Boven staand ongeval leert, dat een gevonden projectiel, hoe onschuldig het er ook uit mag zien, te allen tijde naar de politie moet worden gebracht. Vliegtuig van de Willem Barendsz in zee gestort Navigator wordt vermist Een van de vliegtuigen van den Neder- landschen walvischvaardcr „Willem Ba rendsz" is tijdens het maken van een oefenvlucht boven de Tafelbaai bij Kaap stad in zee gestort. Drie van de yier leden der bemanning zijn gered. De navigator wordt echter vermist. Een van de geredden Is ernstig gewond eeniging, die verantwoordelijk is voor de staking van 400.000 mijnwerkers. De x-ede is niet doorgegaan. Weer sleepbootenstaking dreigende. De vakvereeniging van sleepbootman schappen van de American Federation of Labour, welke reeds eerder dit jaar ge durende dertien dagen door een staking het verkeer in de New Yorksche haven heeft stilgelegd, heeft haar functionaris sen machtiging verleend om een oproep te doen voor een stemming over staking. De vereeniging is op het oogenblik met de reeders in onderhandeling over een nieuw contract. De Fransclie Senaat gekozen De kiesmannen, die de Fransche Se naatszetels hadden te verdeelen, hebben Zondag van dé 200 zetels er 62 toegewezen aan de MRP, 59 aan de Communisten, 36 aan de Socialisten, 23 aan de Radicalen, 10 aan de Onafhankelijke Republikeinen, 8 aan de Republikeinsche Vrijheidspartij en 2 aan de ander? formaties. De MRP kreeg 27280 stemmen, de Com munisten vergaarden er 25.780 en de Socia listen 15.719. Deze uitslag beteekent een overwinning der MRP, waarvan de practische resulta ten niet erg groot zijn, daar de Senaat in de nieuwe grondwet slechts zeer geringe bevoegdheden kreeg toegewezen. GEEN ATOOMBOMMEN'IN ENGELAND Robert Patterson, de Amerikaansche mi nister van Oorlog, verklaarde gisteren,- dat er geen atoombommen of grondstoffen daarvoor naar Engeland of welk ander land ook zijn gezonden, en dat iedere an dere verklaring ten aanzien van dit on derwerp onjuist is. Minimum-broodprijs één cent hooger Van officieele zijde in Den Haag wordt medegedeeld: Voor brood bestaat tot nu toe een vaste prijs, waarvan noch naar beneden noch naar boven mag worden afgeweken. Aangezien de werkelijke kostende prijs van brood tezamen met een redelijke winst voor den bakker een prijs noodzakelijk maken, die ver boven den vastgestelden prijs ligt, geeft de regeering een subsidie aan de verbruikers van 6 cent per brood van 800 gram. Deze subsidie, welke uit het Landbouw crisisfonds wordt betaald, zal mq£ ingang van heden met 1 cent worden verminderd. Hierdoor wordt per 23 December de prijs voor brood met 1 cent per 800 gram ver hoogd, terwijl tevens de vaste prijs wordt afgeschaft en vervangen door een maxi mumprijs. Bovendien is een minimumprijs Hotelbrand eischt 122 cfooden Een hotelbrand, die als „de grootste in de Amerikaansche geschiedenis" wordt beschre ven. heeft gewoed in het Winecoffhotel te •Atlanta in den staat Georgia (V.S Ongeveer dertig personen moeten gedood zijn. doordat zij van de derde verdieping sprongen. Het drie en dertig jaar oude gebouw bezat geen brand-trappen. maar stond ais ..orand- proof" geboekt. 122 personen zijn gedood. Het woord is aan Comtesse Diane: Wat is sympathieHetgeen maakt, dat men elkander be grijpt voordat men spreekt. De Partai Socialis, de partij van Sjahrir en Sjarifoeddin, heeft Zondag op een vol tallige zitting van het partijbestuur te Djogja zich achter de ontwerp-ovcrccn- konist van Linggadjati geschaard, 'aldus meldt het republikeinsche persbureau An- tara. Antara meldt verder dat de hooge ad viesraad der republiek Donderdag en Vrij- -dag a.s. te Djogja zal bijeenkomep ten- gesteld, die 2 cent per brood beneden djtn elnde holldlne teeenover dc ontwerp- maximumprijs ligt. Zoo zal in die plaatsen, waar tot nu toe de vaste prijs van 20 cent gold voor afge- overeenkomst te bepalen. Aneta verneemt, dat thans de door beide naald brood van 800 gram en 21 cent voor partijen aanvaarde demarcatielijn te bezorgd brood, de maximumprijs per 23 Medan vrijwel het geheele bebouwde stads- December 21 cent voor afgehaald en 22 j gebied bevat, zoodat ook de gevaarlijke De Amerikaansche kolenstaking is geëindigd. Dit bericht werd zoowel in de Ver eenigde Staten als elders in de wereld met een zucht van verlichting ontvangen. De man, die de staking uitriep en na den druk die door de regeering op hem werd uit geoefend, bevel gaf het werk weer te hervatten, John Lewis, staat in het middelpunt der belangstelling. De persfotografen liggen en staan in stelling overal waar hij verschijnt. Nauwelijks een uur vóórdat Donderdag een St. Nicolaaspakje met ontplofbare stof door een nog onbekenden militair aan het huis van de familie Boer te Den Haag was bezorgd, trof de bestuurder van een D.K.W. auto op den grooten verkeersweg Amster dam-Den Haag op een afstand van 24 km. van de hoofdstad een zwaar gewonden 29- jarigen Nederlandschen sergeant aan, die zwakjes met zijn arm zwaaide. De automo bilist bracht zijn wagen tot stilstand, nam den sergeant, die in 's-Gravenhage is gedetacheerd, op en bracht hem naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam, waar de gewonde ter verpleging werd opgenomen Zijn toestand is nog ernstig, maar niet le vensgevaarlijk. Aanvankelijk meende men met een slachtoffer van een verkeersongeluk te doen te hebben, maar een mediach onder zoek wees uit, dat het slachtoffer ernstig gewond was door bomscherven. Aan een hoofdinspecteur van de Amsterdamsche recherche, die den sergeant verhoorde, verklaarde de gewonde eerst, dat hij op den weg was aangereden. Toen hem werd voorgehouden, dat hij daardoor bezwaar lijk tallooze scherfwonden had kunnen op- loopen, nam hij deze verklaring terug en antwoordde aarzelend, dat hij zich niet kon herinneren wat er met hem gebeurd was. Zijn "uitlatingen werden daarop dermate onsamenhangend, dat de doktoren een langer verhoor niet verantwoord achtten. Het ernstige vermoeden is thans gere zen, dat deze sergeant het slachtoffer van een tweede St. Nicolaas-surprise is gewor den. Daar het een militair is geweest,^die eep uur later bij de familie Boer liet pakje met den bom heeft bezorgd, acht de recherche het niet uitgesloten, dat ook de langs den weg gevonden sergeant een pakje met een bom bij zich heeft gehad dat, naar men vermoedt, ontijdig is ontploft. De Amsterdamsche recherche verzoekt den tot dusverre onbekend gebleken D. K. W.-bestuurder, die den sergeant in zijn wagen heeft opgenomen en naar hpt zie kenhuis heeft vörvoerd, zich met het oorzaak van zijn wond heeft gewaagd. Het antwoord kan van groot belang zijn voor het verder onderzoek. Derde slachtoffer in Den Haag De ontploffing van een St. Nicolaaspakje ten huize van de familie Boer aan de Prin sengracht in Den Haag heeft nog een derde slachtoffer geëischt. Het dienstmeisje van de familie, mcj. J. Visser, is Zaterdagavond overleden. Zü was bij de ontploffing ern stig aan het hoofd gewond. De toestand van de 18-jarige dpóhter en van de schoondochter is redelijk. Niettegenstaande het uitgebreide on derzoek van de politie is er tot nu toe wei nig licht gekomen in deze .zaak. Omtrent de motieven van den dader tast men in het duister. Politieke beweegredenen worden zeer onwaarschijnlijk geacht. cent voor bezorgd brood worden. De mini mumprijzen worden respectievelijk 19 en 20 cent. Haarlem en omgeving. Het is nog niet te z§ggen hoe in de naaste toekTomst de broodprijs in Haarlem en omgeving zal zijn, omdat nog onzeker heid bestaat over de ontwikkeling van den concurrentiestrijd die hier in de laatste dagen gevoerd wordt. De minimumprijs die op 23 December voor het brood zal gelden, is één cent hooger dan thans door de meeste bakkers gevraagd wordt. kampongwijken binnen het bezette gebied worden gebracht. Naar aanleiding van het reeds gemelde gebruik van dum-dumkogels door de In donesiërs werden aan Aneta de bewijzdh geleverd, dat op 30 November op de lijken van de aanvallers, behooretide tot het Barisan Rakjat en ook in verlaten stellin gen dum-dummunitie gevonden was. De Nederlandsche en Indonesische com missies zij* Vrijdag j.l. ten Zuiden van Semarang bijeen geweest, doch konden niet tot overeenstemming komen, doordat de Indonesische commissie vasthield aan De regeering heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat een overzicht betreffen de den financieelen toestand van Neder- landsch-Indië thans nog niet kan worden gepubliceerd. Uit een kasbe.grooting voor het tweede halfjaar van 1946 blijkt, dat voor den gewonen dienst een tekort van 175 millioen en voor den buitengewone* dienst een tekort van 33 millioen wordt ge raamd. De uitgaven welke verband houden met de bijzondere omstandigheden worden geraamd op 444 millioen. Het totaaltekort, bedraagt derhalve 652 millioen. Deze cijfers hebben alleen betrekking op de uitgaven en ontvangsten in de door de Nederlandsch-Indische regeering beheerde gebieden; zij omvatten niet de uitgaven, \velke#in Nederland ten laste van den In- dischen dienst worden gedaan uit de daar voor door den minister van Financiën^ be schikbaar gestelde credieten. Volgens'een zeer voorloopige schatting worden deze uitgaven in Nederland voor het geheele jaar 1946 gesteld op 334 millioen, waarin aan niet weerkeerende "uitgaven een be drag van 183 millioen begrepen is. Onder de uitgaven van de laatste groep nemen 'de legeruitgaven met 243 millioen de belangrijkste plaats in. Een globale becijfering van de schuld positie van Nederlandsch-Indië per ultimo October wijst een eindcijfer aan van rond f 2.900.000.000, zijnde meer dan het dub bele van den stand voor de Duitsche in vasie (pl.m. f 1.333.000.000). Daarbij is nog geen rekening gehouden met de verplich- Weerbericht ENKELE BUIEN Verwachting geldig tot Dinsdagavond: Wind geleidelijk weer omloopend en af nemend. Aanvankelijk nog zwaar be wolkt met enkele regenbuien. Hier en daar natte sneeuw. Later opklarend. In het Noorden van het land vannacht tem peraturen om het vriespunt, overigens temperatuur tusschen 3 en 6 graden. Meer aandacht voor kleine bondgenooten Uit betrouwbare bron verneemt Reuter dat Molotof op ecu bijeenkomst van mi nisters van Buitenlandsche Zaken zich ac coord heeft verklaard met het plaatsen van het onderwerp „Oostenrijk" op de agenda der besprekingen inzake Duitschland. Hij stelde voor, dat deze besprekingen om streeks Februari gehouden zullen worden. Men veronderstelt, dat Molotof verzocht heeft de beraadslaging over Duitschland in Moskou te doen plaats vinden. De ministers bespraken verder de kwes tie van het hooren van landen, die eischen ten aanzien van Duitschland hebben. Het voornaamste geschilpunt tusschen Molotof en de anderen betrof de vraag, of de -lan den in kwestie reeds thans voor een com missie hebben te verschijnen of eerst na de volgende samenkomst van den Raad hoofdbureau van politie te Amsterdam invan ministers van Buitenlandsche Zaken, verbinding te stellen. Het ligt namelijk Bevin steunde Byrnes, die van oordeel voor de hand, dat hij den sergeant naar de Zes werkbazen van fabriek in Nijmegen vergiftigd De politie te Nijmegen heeft sinds 1943 eenige vergiftigingsgevallen in onderzoek. Een zestal werkbazen van de stijfsel fabriek Hollandia is in den loop van 1943 en 1944 on der ernstige vergiftigingsverschijnselen ziek geworden. In 1943 zijn er vier van hen be zweken Het vijfde slachtoffer overleed in 1944. Na het onderzoek van den geneesheer is op last van de politie een sectie-onderzoek toegepast. Daarbij is komen vast te staan, dat de man zeer waarschijnlijk door rattenkruid vergiftigd was. Het zesde slachtoffer leeft nog. Alle slachtoffers hadden tevoren dreig brieven ontvangen, doch zich daarvan weinig aangetrokken. Thans heeft een nader onderzoek uitgewe zen. dat de mannen Telkens vergiftigd zijn op den dag, dat een bepaalde werkman de can- tine bediende. Deze man is door de politie in verhoor genomen en de deskundige van de politie heeft overeenstemming gevonden tus schen het handschrift van dezen verdachte en dat van de dreigbrieven. De man ontkent ech ter hardnekkig. was dat de kleine landen hun bezwaren nog niet voldoende hebben doen hooren. Molotof was van meening, dat de eischers niet gehoord kunnen worden, voordat de plaatsvervangers der ministers richtlijnen van den raad hebben ontvangen. Bevin meende dat de landen, die gevochten heb ben aan de zijde der groote geallieerden, meer aandacht verdienen dan zij hebben genoten bij de onderhandelingen over de vredesverdragen met de satelliet-landen. Byrnes stelde tenslotte voor, dat spe ciale plaatsvervangers der ministers de in zichten zullen vernemen van België, De nemarken, Joego-Slavië, Luxemburg, Ne derland, Polen en Tsjecho-Slowakije. Deze landen moeten borden gehoord, voordat dienen uiterlijk 's Woensdags te zijn betaald, daar de bezorgers op Don derdag moeten afrekenen. tingen uit hoofde van de oorlogsschade- regelingen, waartegenover ook de Indische claim op de oorlogsschade-vergoeding van Japan niet in rekening is gebracht. Uit een overzicht van den huidigen stand der leeningen op langen termijn blijkt, dat de bij het publiek uitstaande geconsolideer de schuld per ultimo van dit jaar gesteld kan worden op f 983.100.000. welke geheel in Nederland en Nederlandsch-Indië is ge plaatst. Daarboven loopen buitenlandsche credieten ten deele op naam van de de van Indonesische zijde vastgestelde demarcatielijn. Voor de Nederlanders was deze lijn niet aanvaardbaar, daar zij niet ge baseerd is op den status quo van 14 Octo ber, die door de gezamenlijke bestands commissie als bindend was aangenomen. Daar gebleken is, dat dc T.R.I. water van den irrigatdedienst Modjokerto ui strijd met de bepalingen van de water overeenkomst gebruikte voor militaire inundaties binnen de Nederlandsche zóne, zijn de Nederlandsche troepen gedwongen geweest den dam bij Ponokawa op te bla zen en het Nederlandsche patrouillegebied weer droog te leggen. Om ook dit jaar een Kerstgave aan de Stille Armen mogelijk te maken is natuur lijk veel geld noodigl Dit .kan alleen bij elkaar komen als het weer een algemeene actie wordt. Iedereen die kan, moet mede werken om het schoone doel te bereiken, aan de Stille Armen een blijde Kerstmis te bezorgen. Een lichtstraal op hun donker levenspad. Behalve groote giften zijn ook zeer vele kleine bijdragen noodig. In elk bedrijf moet iemand zijn die het initiatief neemt om een lijst te laten circuleeren om bijdragen te verzamelen. Winkeliers kun nen busjes neerzetten om ieder in staat te stellen zijn offertje te brengen. De Provinciale Griffie te Haarlem zond ons heden een bedrag van f 22.50 voor dê Stille Armen uit de bus die daar voor be zoekers is geplaatst om te offeren voor „liefdadige doeleinden". Eerste verantwoording X. 10.—. N. N. 10.—. X. X. 5,—. 11. 200.—. T. 15.—, J. C, T. 10,—. N. 13. 10.—, L. P. G 2,50. O. V. B. 10.—, A. S. 10.—. A. R 10_, r. Kn, 5,—. J. H. B. T. 2.50. G. T. 2.50. A. S. 1.—. Mevr. A. V. N.—W. 5,—, Bus Bur. Motor Rljwlrlwet 22,50. N N". 1.—, J B. Cz. 10.—. Mr. W. 10,—. Mevr. M. H 10.—, C. Sch. 10.-. R. A. K 10.-. F. Sch. ƒ5.—. E. G. M. ƒ2,50. J. N. K ƒ2,50. R. J. T. 2,50, H. M. L.. 10.—, M. >1. V. S. L. 10.—, E. X. 5,—, Haarlems Dagblad 500.—, T. 2,50, N. 1 10.—, N. 2 1.—. N. 3 1,— Bank voor Indië, doch door het land ge- j N. 4 10.—x. 10.—N. 5 1—s. b. l.- garandeerd* tot een bedrag van w. G. i,—a f 276.130.000.- Uitgaven voor de Commissie-generaal In een nota van wijziging op de begrooting van Overzeesche Gebiedsdeelen voor 1946 zijn gelden aangevraagd ter bekostiging van de commissie-generaal. Ten laste van de personeelsuitgaven komen van 10 September 1946 af de bezoldigingen van de drie commissarissen-generaal- ad 18.000 per jaar; van den secretaris-generaal der commissie en een drietal ter beschikking gestelde Nederlandsche of Nederlandsch-Indi sche ambtenaren met bezoldigingen, variee- rende van 12.000 tot 6000 per jaar en van eenige secretarissen met .salarissen van f 275 tot 175 per maand. De representatiekosten zijn globaal geraamd op 10.000. Overige uitgaven zijn: reiskosten ad 61.300, verblijfsvergoedingen in Indië ad 30.000, uitrustingskosten ad 20.000 en overige materieele uitgaven ad 22.000 in totaal 133.300. Op de begrooting voor 1947 wordt voor de totale kosten der commissie-generaal uitge trokken 580.785 voor het geheele jaar. de Raad van ministers beslissingen heeft getroffen. Verder verlangde Byrnes, dat de Geal lieerde Bestuursraad rapport zou uitbren gen over de voorloopige regeering in Duitschland en de instelling van centrale lichamen in verband met de economische en politieke toekomst van Duitschland, Kamerdebat over Indië niet vóór Donderdag Onze parlementaire redacteur seint van morgen Het ANP heeft bericht, dat na de Re- gceringsverklaring omtrent de overeen komst van Linggadjati, die morgen (Dins dag) in de Tweede Kamer afgelegd zal worden, het Kamerdebat Woensdag zou aanvangen. Ik vernam evenwel dat bij de Kamer de wensch overheerscht, om na de Reegeringsverklaring minstens een dag ge legenheid te hebben, om zich erover te beraden. Dus is het debat niet voor Don derdag te verwachten. Voorts moet nog rekening gehouden worden met de moge lijkheid, dat een voorstel gedaan zal wor den tot het houden van een afdeelings- onderzoek. Ik acht het evenwel niet waar schijnlijk dat dit een meerderheid in de Kamer zal vinden. „Sloterdijk" brengt Duitschers naar huis Toen het Nederlandsche motorschip „Sloterdijk" dezer dagen de haven van Hamburg binnenkwam, oordeelden de 1320 Duitsche ex-geïnterneerden, die zich aan boord bevonden, het noodzakelijk om hét Duitsche volkslied aan te heffen, meldt Un. Press. De Britsche militaire autoritei ten konden deze demonstratie niet appre- cieeren en arresteerden alle "'geïnterneer den om hen aan een ondervraging te on derwerpen. De Duitschers waren afkom stig uit Britsch-Indië, waar zij gedurende den oorlog geïnterneerd waren geweest. Met de „Sloterdijk" werden zij naar hun I vaderland teruggebracht. de J. ƒ1,—. N. 6 ƒ1.—. N 7 1,—, L. 1—, Br. 1.—. J. S. 1.—. G. B. 0,50, D. S. ƒ1,— A. V. ƒ0,50, E. 0.50 J. S. ƒ1,—, T. X. f 1,—G-. G. l.«-. K. 0,50, L. V. 1,—. J. S. 0,50. M. C. 1.—, B. V. 1.—» P. H. K. 1 de J. 1.—. M. B. 1.—. Totaal bij ons ingekomen giften 975,50. Zal Stalin aftreden? Het Zondagsblad „The People" meldde gisteren dat Stalin volgende maand het oppergezag in Rusland zal neerleggen. Vol gens dit blad zal de officieele aankondi ging op den Russischen nieuwjaarsdag ge schieden. „The People" schrijft dat als re den van zijn aftreden Stalins gezondheid zal worden genoemd, doch een andere fac tor is de bdtsing der persoonlijkheden in de Sovjet-Unie. „The People" schrijft: „Sedert het eind van den oorlog heeft een botsing der per soonlijkheden onder de sterke mannen die hem omringen plaats gevonden. Eenige leden van den oppersten raad der .commu nistische partij hebben hun zinnen gezet op een wijziging van de Sovjet-wereld politiek. De groote zeven zijn volgens „The People" in volgorde van hun belangrijk heid de volgende mannen: Minister van Buitenlandsche Zaken Mo lotof. generaal Zhdanov, communistisch partijleider en Molotofs grootste rivaal, Andreyev eveneens partijleider en ver trouweling van Stalin, generaal Bulganin die onder Stalin met de nationale verdedi ging belast is, Kaganovitsj, Stalin's zwa ger en „minister van olie", Mikoyan, mi nister van Handel en Malenkof, vice-pre mier en secretaris-generaal van de com munistische partij. Joodsch emigranten.schip vergaan Een woordvoerder van het Jewish Agency heeft medegedeeld, dat 8 personen van een schip met Joodsche refugiés dat Zon dagochtend in een storm vergaan is.ker mist wotxien. Het schip had 800 personen aan boorïNen is nabij het eiland Rhodes gezonken. Behalve de 8 vermisten zijn al len veilig op het eiland Cyrene aangeko men, aldus de woordvoerder. Naar verluidt zullen in Palestina gesta- tionneerde vliegtuigen van de R.A.F. voed sel en medicamenten voor dc Joodsche schipbreukelingen uitwerpen. Het schip is ongeveer 90 K.M. ten Noord-Westen van het eiland Rhodes gezonken. De Palestijnsche regeering heeft de Britsche ambassade te Athene per radio verzocht, zoo snel mogelijk hulp te ver- Na dc ontploffing, die onbekenden Vrijdag-, leenen aan de overlevenden van het Jood- avond in het hoofdpostkantoor te Utrecht schc emigranlenscliip. veroorzaakten, lagen de gangen van het gebouio vol glasscherven van de vernielde ruiten. SIDKY PASJA VRAAGT ONTSLAG. Reuter meldt uit Cairo: Zondagavond is te Cairo officieel medegedeeld dat Ismail Sidky „e adêi"stwnde~Hitiëï'"krachti'g',ên"deze no KPvnfKf-hp minffUpr-nro-cinont 7„n AGRARISCHE HERVORMING IN DUITSCHLAND. In de Amerikaansche en in de Sovjet- zóne van het bezette Duitschland heeft een agrarische hervorming plaats, ten gevolge waarvan de Duitsche adel een groot deel van zijn bezit aan land zal kwijt raken. SaaE£nSiSC£fdm^ °nteigeTg koning Faroek hot ontslag nog niet had aan- D,c voornaamste grootgrondbezitter vaard. ex-keizer Wilhelm met familie geweest. Mijn ontplofte in het net Ofschoon het aantal mijnongelukken op zee na dezen oorlog veel geringer is dan na den vorigen wereldoorlog hèeft de mo- tortrawllogger KW 28 ondervonden, 'dat er nog steeds met de mogelijkheid van een münontploffing rekening gehouden moet worden. De logger lag aan den trawl in „de Pit" en terwijl de opvarenden aan dek bezig waren met het strippen van de visch van den vorigen trek werden ze plotseling op geschrikt door een zware explosie. De mannen schrokken hevig, omdat zij in de eerste oogenblikken vreesden dat hun schip op een mijn geloopen was. Het bleek spoe dig, dat het zoo erg niet *'as. Er was, toen het net op een diepte van 27 vadem over den zeebodem werd gesleept, een mijn in het net gekomen, die ©ogenblikkelijk ont plofte. Gelukkig geschiedde de ontploffing op een flinken afstand van het schip, waar door de gevolgen zich beperkten tot een vernield net en vernielde vischborden. Bevin spreekt met Truman De Britsche minister van Buitenland sche Zaken, Ernest Bevin, heeft Zondag gedurende een uur met president Truman geconfereerd. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat alle belangrijke wereldpro blemen zijn gesproken.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1