Haarlems Dagblad De Commissie-Generaal zal tot onderteekening gemachtigd worden Na de staking Regeering aanvaardt ontwerp-accoord Het Indonesisch nationalisme krijgt volle vrijheid tot ontplooiing Kwestie Duitschland op 10 Maart in Moskou aan de orde Gas-gerucht tegengesproken Gevechten in Perzië begonnen Tebriz meldt bombardementen door regeeringsvliegtuigen Weekabonnementen 61e Jaargang No. 18505 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 10 December 1946 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal ƒ4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem zestien dagen tijds een schade en ont wrichting in vele landen heeft veroorzaakt. nog geruimen tijd moeten nawerken, heeft de wereld wel het een en ander te denken gegeven. Vooreerst is er opnieuw en wel op zeer drastische wijs uit gebleken hoe in dezen tijd meer dan ooit de internationale economie in elkaar grijpt en hoe direct het zwaar getroffen Europa af hankelijk is van gebeurtenissen in Ame rika. Dat na zulk een Amerikaansch ar beidsconflict maatregelen, die tot vermin derd brandstofgebruik in ons land moesten leiden, voorloopig gehandhaafd worden dat dus de toewijzingen voor de industrie met voorloopig een vijfde verminderd zul len worden en dat ook de toewijzingen van kolen voor gas- en electriciteitsbedrij- en met 20% verlaagd zullen blijven, met evenredig gevolg voor ons magere gebruik an gas en electriciteit, is in het kader van de wereld-beteekenis der zaak slechts een symptoom. Wij zijn een klein volk en mis schien valt het den machtigen leider van den Amerikaanschen Mijnwerkersbond, John L. Lewis, niet eens op dat wij tot de getroffenen behooren.^k weet ook niet of het de Amerikaansche regeering en het Hooggerechtshof bijster interesseeren zal. In de Vereenigde Staten zelf heeft men narigheid van de staking beleefd. De voor raden van de openbare bedrijven en de industrie zijn zwaar aangesproken. Daarom nu de export van vetkolen beperkt; eerst moeten die voorraden worden aan gevuld. Een verduistering in éen-en-twintig staten wel een krasse ervaring voor Amerika is nu opgeheven. Het spoor wegverkeer was ingekrompen; dat zal zich nu wel herstellen. Dit heeft alles nadeel en verlies voor de Amerikanen opgeleverd en dat treft hen natuurlijk veel meer dan de terugslag, dien zoo'n ver klein land ergens in Europa ondervindt. Sommigen zullen verwachten, dat de Ne- derlandsche voorlichtingsdienst jn New York er de aandacht op zal vestigen, dat wij jarenlahg zonder voorraden zijn ge weest en geducht kou hebben geleden, dat onze kolen-, gas- en licht-rantsoenen nog steeds heel schraal zijn, zoodat wij moeilijk vermindering kunnen dragen, dat wij zelf een buitengewone ervaring in verduiste ring hebben en dat het nu toch wel aardig zou zijn ons de kans te geven, ons moei zame herstel zonder dergelijke tegenslagen voort te zetten, De voorlichtingsdienst zou er eenige reclame voor ons sympathieke pogen, om er bovenop te komen, aan kun nen verbinden. Nu, misschien gebeurt zooiets wel. Maar ik weet niet of het helpen zou. Wel hebben de Amerikaansche autoriteiten besloten, den graanexport zoo snel mogelijk te her stellen, den achterstand in te halen en dat paan te laten voorgaan bij het spoorweg transport. Dit vestigt er intusschen de aan dacht op? dat de achterstand in de kolen- voorziening, die bij ons ontstaan is en zich vrijwel in iedere woning zal doen gevoelen, in andere landen begeleid moet worden door een achterstand in de broodvoorzie ning. Men huivert wel even als men daar- oij denkt aan den voedselnood, die in zoo veel gebieden der wereld heerscht. Als mr. Lewis aan al deze dingen denkt, tal hij extra beseffen welk een machtig' man hij is, al heeft hij dan opnieuw het noofd moeten buigen voor regeering en Hooggerechtshof. Bij zijn bevel, dat de 400.00 0 stakende mijnwerkers den arbeid jnoesten hervatten op de oude voorwaar den, heeft hij dan ook medegedeeld, dat dit slechts een voorloopige hervatting is. De staking zal in Maart worden hervat, als tegen dien tijd geen bevredigende re eling mocht zijn bereikt. In Mei van dit was er ook kolenstaking, hetgeen be wijst dat Lewis tegen snelle herhalingen liet opziet en de wereld nog meer te den- een moet geven, nu hij slechts wapenstil stand heeft aangekondigd. Begint de misère over drie maanden opnieuw? In vele zwaaf* getroffen landen zal men zich dat afvragen. Geen wonder dat het onder- Schrift van de foto van J. L. Lewis, staan de voor zijn auto tegenover een rij foto toestellen, die wij in ons vorige nummer opnamen, kon vermelden: ,,De persfotogra fen liggen en staan overal in stelling, waal lij verschijnt". Afgezien van de vraag van gelijk en on gelijk bij de Amerikaansche arbeidscon flicten, die elkaar met verwonderlijke snelheid opvolgen, moet de .rest van de wereld door een stakings-episode als de jongste wel versterkt worden in haar mee ning, dat het met de kracht van de Ver eenigde Staten niet meevalt. In tegenstel- ing met andere actieve deelnemers aan ien oorlog hebben zij den strijd niet in ïun land gehad, dat er dus volkomen on gedeerd en in het bezit van een enorm iroductie-apparaat is uitgekomen. De we- eld had gehoopt dat Amerika haar nieuwe nternationale politieke leiding in grooten iemocratischen stijl en bovendien de volle iteun van zijn reusachtige productieve ironnen zou verschaffen. De nieuwe heil zame internationale leiding is evenwel uit- [ebleven. Met verbazing en schrik heeft nen de zwakte van het bewind-Truman geconstateerd. En de productie is jam- nerlijk tegengevallen, doordat Amerika luiten staat is gebleken, den bedrijfsvrede te handhaven. Het is de gewoonte van iommigen, om zulk falen eemgszins sma- end te lachen, als het een ander land be reft. Dat is een zwakke genoegdoening. tVij hebben geen reden om er om te lachen: de gevolgen treffen ons in den meest di- 'ecten zin en het is de vraag, of het hierbij ilijven zal. Tenslotte kan men opnieuw de vraag overpeinzen hoe het toch wel komen mag, lat volle samenwerking niet alleen tus- ichen landen, maar ook binnen de grenzen /an ieder land zelf, slechts in oorlogstijd nogelijk blijkt te zijn. Zoodra er vrede is sn opgebouwd moet worden, hetgeen toch ien veel schooner en veredelender taak is ian oorlogvoeren, barsten de eindelooze nterne conflicten weer los. Engeland al- een geeft een gunstig beeld van binnen- andsche samenwerking, al is ook daar de irbeidsproductiviteit, die tijdens den oor- og geweldig was, thans laag. De Amerikanen zijn zeer trotsch op hun and, dat zij gaarne- „Gods own country" (Gods eigen land) noemen. Zijn zij te- ri-eden met den huidigen gang van zaken m beseffen zij, hoe bitter die een wereld «leurstelt, die ontzaggelijk veel van hen eerwacht had en zich afvraagt: Is dit nu iet jonge, sterke Amerika? R. P. Turkye heeft zes passagiersschepen, welke en zullen voor het vervoer over den Bos- s en over de Zee van Marmora in Nederland besteld. De schepen zullen 120 ton meten. In de Tweede Kamer heeft de minister van Overzeesche Gebicdsdcclen, mr. Jonk man, hedenmiddag een verklaring over de Indische kwestie afgelegd. Hij zeidc daarin: „Indien de regeering thans verklaart, dat het haar voornemen is de Commissie- Generaal te machtigen deze overeenkomst te onderteekenen, moet deze verklaring uiteraard zoo worden verstaan, dat die onderteekening de Ncderlandsche regee ring tot niets meer of anders verbindt dan wat volgens de door de Commissie-Gene raal opgestelde toelichting is overeenge- gekomen met onverkorte inachtneming van wat de regeering in deze vergadering verklaren zal. De overeenkomst moét worden gezien in het licht van de bij de wet en in haar instructie aan de Commissie-Generaal verstrekte opdracht: het bevorderen van de voorbereiding van een nieuwe rechts orde voor Nedcrlandsch-Indic. Deze overeenkomst stelt dus de nieuwe rechtsorde niet vast, doch beoogt de basis aan te geven, waarop die zal worden op getrokken. Aanvaarding van hetgeen door de Com missie-Generaal in dien zin is overeen gekomen, komt de regeering wenschelijk en noodzakelijk voor. omdat het vooral psychologisch en staatkundig geboden is zoodanige afspraak te maken, wil men daadwerkelijk de basis voor een vernieuw de duurzame samenwerking van de Neder- landsche en Indonesische volkeren leggen. Psychologisch immers moeten wij daartoe eerst van vijanden weer vrienden worden, of in het Idonesisch gezegd van „moesoeh" weer „temen". De ontworpen overeen komst spreekt daarvan duidelijk. Staat kundig moeten wij uitdrukkelijk de ko loniale verhouding verwerpen en het vrij willig volledig deelgenootschap in plaats daarvan doen treden. De ontworpen over eenkomst voldoet aan dien eisch. Aan de beginselen van de 7 December-rede moet een begin van uitvoering worden gegeven. De ontvyorpen overeenkomst doet daartoe een eersten stap. Zij stelt in het licht, dat Nederland de eeuwenoude koloniale ver houding, waarvan in het begin van den tweeden wereldoorlog nog slechts eenige overblijfselen aanwezig waren, radicaal en voor goecb verworpen heeft en dat het be reid is, om op voet van gelijkheid duur zaam met Indonesië samen verder te gaan. In dit aanbod is de richtlijn gevolgd overeenkomstig de koninklijke rede van 7 December dat de vernieuwing van de samenwerking van de Nederlandsche en Indonesische volkeren en andere bevol kingsgroepen van Nederlandsch-Indië in de eerste plaats de instemming van de vertegenwoordigers der Indonesische vol keren behoeft. In de oprechte en vastberaden bereid heid tot deze hervorming en tot deze sa menwerking ligt voor de regeering het zwaartepunt dezer overeenkomst. Nader overleg. De uitwerking dezer afspraak moet in tusschen nog grootendeels volgen, afhan kelijk als die is van nader overleg tusschen Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie, van nader beraad met de verte genwoordigers der Malinogebieden en der andere bevolkingsgroepen, van samenwer king met de Staten-Generaal tot wijzi ging van de Grondta/et van het Koninkrijk der Nederlanden, van de voorgestelde con- stitueerende vergadering voor de Grond wet van de Vereenigde Staten van Indo nesië en van de conferentie voor het sta tuut van de Nederlandsch-Indonesische Unie. De hoofdlijnen van de gedachte toe komstige staatkundige verhoudingen zijn evenwel geschetst, waarbij wordt uitge gaan zoowel van de geldende wettelijke als van de bestaande feitelijke verhoudin gen. Zoo handhaaft art. 15 de huidige staats- en volkenrechtelijke positie van het Ko ninkrijk der Nederlanden, en erkent art. 1 daarnevens de regeering van de repu bliek Indonesia als de facto uitoefenende het gezag over Java, Madoera en Sumatra. Bij den daarop aansluitenden opzet der toekomstige staatkundige verhoudingen in deze overeenkomst verkrijgt de nieuwe rechtsorde nog geenszins volledig gestalte, doch worden de kiemen daarvoor gelfgd. Een Nederlandsch-Indonesisch staatsrecht zal de staatsinrichting der Unie beheerschen, Nederlandsch staatsrecht zal beperkt blij ven tot het Koninkrijk (nieuwe stijl) en Indonesisch staatsrecht zal opgroeien in de Vereenigde Staten. Oppervlakkige beoordeeling van den vórm der ontwerpovereenkomst zou nu al kunnen doen denken aan volkenrechtelijke verhoudingen, als zou er hier namelijk een verdrag met een vreemde mogendheid worden gesloten, door de volksvertegen woordiging goed te keuren. Nauwkeuriger bestudeering van deri tekst van aanhef en artikelen leert echter, dat het er om gaat: „De goede betrekkingen tusschen de volke ren van Nederland en Indonesië te verze keren in nieuwe vormen van vrijwillige samenwerking, die het mogelijk maken de relatie tusschen beide volkeren op nieuwe grondslagen te vestigen" en dat met name de Nederlandsche regeering en de regee ring van de republiek Indonesia daartoe zullen gaan samenwerkeh door den* staat der Nederlanden te heiwormen tot een Nederlandsch-Indonesische Unie, waarvan Nederland en Indonesië gelijkwaardige le den zullen worden. In den aanhef zal voor wat de Neder landsche regeering betreft dan ook de on derwerping aan de „goedkeuring" van de volksvertegenwoordiging als vervallen moeten worden beschouwd, aangezien die passage er slechts aan bedoelt te herinne ren. dat de Nederlandsche regeering ook in deze aan de controle der Staten-Generaal onderworpen is. In de wet op de instelling van de Com missie-Generaal ging de republiek nog schuil onder de z.g. „nieuw gevormde staatkundige organisaties". In de aide-memoire werd een de facto-" erkenning ingeluid. Deze overeenkomst trekt deze lijn door en erkent een de facto- gezagsuitoefening van de regeering der republiek over Java, Madoera en Sumatra. Het oude Nederlandsch-Indië wordt een souvereine democratische staat op federa tieven grondslag en de Vereenigde Staten van Indonesië worden een volwaardig lid van de Nederlandsch-Indonesische Unie (artt. 2 en 6), doch de bevolking van eenig gebiedsdeel, welke zulks wenscht. kan een bijzondere verhouding tot de Vereenigde Staten van Indonesië en liet Koninkrijk der Nederlanden (nieuwe stijl) verlangen (artt. 3 en 4). De staat der Nederlanden wordt een Ne derlandsch-Indonesische Unie, waarin de leden der Unie in overwegend federatief verband gaan samenwerken, terwijl vroe ger de rijksdeelen meer unitarisch waren geordend. Samenwerking door middel van eigen Unie-organen op het terrein van buitenlandsche betrekkingen, defensie, fi nanciën en economische en cultureele be trekkingen wordt beoogd en de ter behar tiging van de gemeenschappelijke belangen genomen besluiten zullen worden genomen in naam des konings. In de Unie zal Indo- nesië zelfstandig worden en Nederland b 1 ij v e n. Een meer unitarisch geordend staatsverband zou niet alleen de Indone sische vrijheid beknotten, doch ook Neder land sterker ondergeschikt maken dan het wellicht verdragen zou. (Artt. 6-8). Aan het hoofd van de Unie staat volgens art. 8 de Koning der Nederlanden, aan wien volgens de toelichting van de Commissie- Generaal oppergezag blijft opgedragen. H.M. de Koningin draagt dus de kroon der Unie, onpartijdig troonend boven de leden der Unie (evenals in Nederland boven volksgroepen en partijen) aan het hoofd der Unie immers niet te zien als Koningin der Nederlanden, doch tevens dit zijnde. In zoodanige constructie zal de Koningin derhalve handhaven, overeenkomstig art. 53 van de grondwet, de onafhankelijkheid en het grondgebied van den staat (dan de Unie) en zal de bescherming van de vrij heden en de rechten van alle staatsburgers nog sterker uitdrukking vinden. Hoe de Unie en de Koningin aan het hoofd daarvan in de Vereenigde Staten van Indonesië zullen zijn vertegenwoor digd. wie het staatshoofd der Vereenigde Staten zal zijn, zooals de Koningin van zelfsprekend het staatshoofd is van het Ko ninkrijk der Nederlanden (nieuwe stijl), is in het óntwerp opengelaten. Het is ech ter duidelijk, dat ook de Vereenigde Staten een staatshoofd zullen behoeven en dat De groote vier in permanente overeenstemming. In het beroemde Grévin-museum te Parijs bevinden zich de vier ministers van Buitenlandsche Zaken Byrnes, Bevin, Bi- dault en Molotof als wassenbeelden. Het museum bevat wasfiguren van alle groote mannen en vrouwen der geschiedenis. De bijeenkomst der vier kenmerkt zich hier door een sfeer van harmonie en rustdie zeldzaam is.... Tegelijk met haar verklaring heeft de regeering de ontwerp-overeenkomst van Ling.gadjati en de door de Com missie-Generaal daarop gegeven toe lichting bekend gemaakt. Den tekst daarvan vindt men op pagina 3 van dit blad. ook dit staatshoofd tot het hoofd der Unie in nauwe betrekking zal moeten staan. Ook in de internationale samenleving zal Indonesië een eigen plaats gaan innemen, wanneer de Nederlandsche regeering erin slaagt de toelating van de Vereenigde Sta ten van Indonesië als lid van de organisa tie der Vereenigde Volken te erlangen, hetgeen de jongste troonrede mede in het vooruitzicht heeft gestel^. Psychologisch en staatkundig moet ook de in het tweede lid van art. 17 opgenomen mogelijkheid van arbitrage worden ver klaard, waarbij uiteindelijk zelfs de be middeling van een door den voorzitter van het Internationale Hof van Justitie te be noemen derde kan worden ingeroepen. De regeering ontveinst zich niet, dat dc Commissie-Generaal door deze bepaling op te nemen zeer ver is tegemoet gekomen aan het verlangen der republiek om al bjj deze overeenkomst, en gedurende den over gangstijd voordat de nieuwe rechtsorde zal zijn gevestigd, ten vojje als zelfstandige partij te worden erkend. De regeering heeft na rijp beraad ook deze benaling aanvaard. Het Indonesisch nationalisme in zijn ver schillende schakeeringen krijgt volle vrij heid tot ontplooiing, terwijl Nederland zijn roeping overzee blijft vervullen. Zoowel de Malinogebieden als de repu bliek worden in hun eigen waarde erkend en kunnen de plaats in bet nieuwe staats bestel verwerven, welke- hun toekomt en welke zij verlangen. Aan de andere bevolkingsgroepen wordt hun recht van medezeggingschap gewaar borgd. De fundamenteele menschelijke rechten en vrijheden van het handvest der vereenigde naties zullen zij genieten, en aan de wederzijdsche uitoefening van het staatsburgerschap door Nederlandsche en Indonesische staatsburgers kan. indien noodig voor hen het recht worden ont leend, d a t staatsburgerschap deelachtig te worden, waaraan zij de voorkeur zullen i geven. Met inachtneming van den daaraan door de Commissie-Generaal gegeven uitleg, j welke eenerzijds onverkort laat de onder scheiden verantwoordelijkheid van par tijen, en anderzijds de mogelijkheid van arbitrage uigft'nibofci'ofct» tot de vaststelling van de nieuwe rechtsorde zelve en welke overigens uiteraard die arbitrage beperkt tot die geschillen, welke uitsluitend op de verhouding tot de republiek betrekking hebben. Samenvattende stemt de regeering der halve in met de psychologische en staat kundige strekking der ontwerp-overeen komst en ziet zij in de daarin neergelegde schets der toekomstige staatkundige ver houdingen de mogelijkheid geopend om de beginselen der 7 December-rede bevredi gend te verwezenlijken. Zij is zich ervan bewust, dat van de uitwerking dezer afspraak overigens alleg afhankelijk is en dat zij dus de belangen der Indonesische en Nederlandsche vol keren geestelijke en stoffelijke bij voortduring gewaarborgd moet weten. Uit het vereischte democratisch karakter en de verzekering der fundamenteele rech ten en vrijheden volgt mede, dat zal ver dwijnen, wat de Japanners als daarmede tegenstrijdig hebben achtergelaten. Naar de voorwaarden van het gesloten bestand zal de evacuatie der nog in he* gebied der republiek geïnterneerden snel moeten worden voltooid. De voorbereiding der nieuwe rechtsorde in Indonesië zal op voldoende machtsmid delen moeten steunen. Tot verzwakking of vermindering daarvan zal niet mogen wor den overgegaan, voordat de waarborgen eèner rechtsorde aanwezig zijn. De Commissie-Generaal stelt zich voor na dit politieke accoord over de ge- wenschte financieele en economische ver houdingen nadere besprekingen met de Indonesische delegatie te voeren en ook te dien aanzien tot een afspraak te komen over wat gezamenlijk zal worden nage streefd. Ook de regeering acht dit noodza kelijk. Het zal noodzakelijk zijn op den grond slag van bestand en politiek accoord ten spoedigste mede overeenstemming te ver krijgen over financieele en economische waarborgen. In dit kader waren dan in het algemeen de voorwaarden te schep pen. waarop Nederland overheid en particulieren voor zoover noodig ge steund door buitenlandschen ondernemings geest bereid zullen kunnen worden ge vonden, de volkshuishouding van het nieu we staatsbestel te dienen in wederkeerig- heid, tevens arbeid, vernuft en kapitaal uit de geheele Unie over zoo breed moge lijk gebied productief makende. De regee ring zal daartoe de Commissie-Generaal van nadere instructies voorzien. De regeering meent echter de ondertee kening der basis-overeenkomst niet op deze aanvullingen te moeten laten wachten. Op het eerst gesloten bestand behoort dit politieke accoord zoo spoedig mogelijk te Volgen. Het is de taak der Nederlandsche regee ring te bevorderen, dat de verschillende volkeren, welke over vier werelddeelen verspreid in het Koninkrijk der Nederlan den werden samengebracht en ee§wenlang hun samenleving hebben beproefd, thans na de omwenteliflg van den tweeden we reldoorlog naar de eischen van dezen tijd den nieuwen vorm van verdere samen werking vinden. Daartoe kan de oude rijkseenheid niet meer dienen en is een nieuwe Unie op den hechten grondslag van een vrijwillig aanvaard volwaardig deelgenootschap der leden op te bouwen. „Bij welslagen met Gods hulp van deze conceptie zouden Indonesië en Neder land aan de wereld een voorbeeld geven. In dezen geest is de regeering bereid de door de Commissie-Generaalmedegebrach- te ontwerp basis-overeenkomst te doen on derteekenen", aldus besloot de minister. Geruchten doen de ronde dat de Engelsche kroonprinses Elisabeth zich binnenkort zal verloven met den Griekschen prins Philip. Hierbij een recente foto van den prins. Het woord is aan. H. W.Shaw: Succes bestaat niet hierin, dat men nooit fouten maakt, maar dat men nooit een tweeden keer dezelfde fout maakt. Aanslag op Duitsche krijgsgevangenen Twee gemaskerde mannen hebben hand granaten geworpen in een kamp voor Duitsche krijgsgevangenen bij Bourg in Frankrijk. Twee Duitschers werden ge dood en twee anderen gewond. De Duit sche krijgsgevangenen bevonden zich in een barakkenkamp bij een Fransche draad fabriek, waar zij te werk waren gesteld. De mannen hebben de wachten bij het ba rakkenkamp overweldigd en vastgebon den, waarna zij vier handgranaten wier pen in de barakken, waar de Duitschers sliepen. De ministers van Buitenlandsche Zaken hebben gisteravond besloten, de volgende bijeenkomst van don Raad van Ministers ter bespreking van dc kwestic-Duitschland op 10 Maart in Moskou te houden. Allen stemden in met het voorstel van Molotof om de volgende bijeenkomst te Mos kou te houden, daar de Raad van Ministers achtereenvolgeijs te Londen, Parijs en New-York bijeengekomen was. Molotof gaf Byrnes de verzekering, dat de Sovjetrussische regeering aan de pers dezelfde faciliteiten zou verstrekke/t als in de andere steden het geval geweest was. „Ondanks moeilijkheden op huisvestings- gebied". aldus Molotof, „zal te Moskou voor woonruimte voor journalisten ge zorgd worden. Zij zullen tevens uit Mos kou berichten over het verloop der confe rentie kunnen verzenden, zooals zij dat in Parijs en New York konden doen." Hierna ontspon zich een discussie ove: de vraag, of speciale plaatsvervangers ter bestudeering van het Duitsche vraagstuk moesten wcfrden benoemc? voordat de vol gende bijeenkomst van den ministerraad zou worden gehouden. Byrnes zeide, dat de V.S. niet bereid waren een besluit, b.v. inzake de grenzen van Duitschland, te nemen, alvorens de zienswijzen van de direct belanghebbende landen bekend zouden zijn gemaakt. Tenzij afgevaardigden werden benoemd, die de standpunten van andere landen zouden vernemen, konden deze landen geen eischen indienen, die besproken konden worden. Byrnes was het er niet mede eens, dat de ministers hun plaatsvervangers, alvorens deze met hun taken zouden beginnen, richt lijnen zouden geven. De ministers moesten eerst inlichtingen inwinnen en alleen dan zouden zij succes hebben, aldus Byrnes. Molotof gaf te kennen bereid te zijn de kwestie in overweging te nemen. Hij zou binnen enkele dagen hierop antwoorden. Bevin betoogde dat een voorbespreking van de plaatsvervangers noodig was om het vertrouwen te wekken, dat de Raad van Ministers de aangelegenheid grondig en met volledige kennis van de bestaande situatie ter hand nam. Aangaande de toekomst van Duitsch land 'zeide Bevin dat Groot-Örittannië een federale regeering met enkele bevoegd heden voor centrale Duitsche instanties voorstond. Groot-Brittannië handelde niet Weerbericht VRIJ KOUD Verwachting geldig tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist en plaatselijk eenigen neer slag. Temperatuur ongeveer tusschen 0 en 4 graden. Later weer iets toenemende wind uit Oostelijke richtingen. uit ideologische overwegingen. Bevin zag niet in, waarom de plaatsvervangers nief alvast een ontwerp-verdrag met Oosten rijk konden opstellen, naar het voorbeeld der vijf voltooide yredes-verdragen. Hij was van meening, dat de Oostenrijksche kwes tie te Moskou spoedig besproken zou moe ten worden. Hierna werd de bijeenkomst verdaagd. Eeredoctoraat voor H.M. de Koningin De Koningin is benoemd tot eeredoctor van faculte libre de theologie Protestante de Montpellier. De deken der faculteit, prof. Henri Leenhardt, zal Donderdag in het Paleis aan het Voorhout de doctorsbul aan H M. overhandigen. In antwoord op het Antarabericht, dat door de Nederlandsche troepen bij Buiten zorg gifgas was gebruikt, deelt de leger- voorlichtingsdienst mede, dat het K.N I.L. en de Köhinklljke Landmacht niet over gif gassen beschikken, zoodat het gebruik daarvan tot de onmogelijkheden behoort. Een beschieting van het Bataviasche vliegveld met mortier-granaten had aan Nederlandsche zijde een doode en drie ge wonden tot gevolg. Te Semarang openden benden mitrailleur- vuur op Npderlandsche patrouilles. Het vuur werd beantwoord. De aanval werd afgeslagen. Te Soerabaya worden van Indonesische zijde wederom pogingen gedaan naar het Nederlandsche gebiod op te dringen, het geen lichte patrouillebotsingen tot gevolg heeft. Eenige gevallen van ontvoering van Indonesische burgers wei-den gerappor teerd. KUSTVAARDER OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Fransche persbureau Agence France Presse meldt, dat het 391 ton metende Nederlandsche schip „Tromp" tusschen de eilanden Laaland en Langesand op een mijn is geloopen'. De bemanning is gered en overgebracht naar Korsoer. De „Tromp", een kustvaarder, maakt deel uit van J. Vermaas' scheepvaartbedrijf te Rot terdam. De spanning: in Perzië. waar regeerings- troepen aan de grenzen van het autonome Azerbcidsjan gereed staan om binnen te trekken en zulks op verschillende plaatsen reeds gedaan hebben, is ten top gestegen door berichten oVer gevechten en bombar dementen. Pishevari, de leider der Azer- bcidsjaansche regeering. heeft verklaard dat de groote dag der revolutie is aange broken en Ghavam es Sultaneh, de premier van Teheran, heeft oproepen tot de Azer- beidsjaansche bevolking gedaan om in op stand .te komen tegen de terreur van Pishevari en zijn trawanten. Volgens radio Tebriz (Azerbeidsjan) „bombardeeren vliegtuigen van de Perzi sche regeering genadeloos Koerdische dorpen". Vele boerenwoningen zijn ver woest. Volgens dezelfde bron hebben de Per zische regeeringstroepen aanvallen gedaan aipi de grens van Azerbeidsjan, die met tegenaanvallen beantwoord zijn. De radio verklaarde: „Regeeringstroe pen hebben aanvallen gedaan op de grens van Azerbeidsjan onmiddellijk na de pro clamatie van den Perzischen premier, Ghavam es Sultaneh, waarin deze vrije verkiezingen beloofde. Tanks en artillerie werden door de regeering gebruikt gedu rende een gevecht van drie dagen in het bergdistrict van Sardaasjt (Koerdistan), dienen uiterlijk 's Woensdags te zijn betaald, daar de bezorgers op Don derdag moeten afrekenen. dat zij bezetten nadat dit twee maal van bezetter verwisseld had". Met uitzondering van gevechten in Koerdistan, hebben de troepen der centra le regeering nog geen offensief op groote schaal ingezet, vertelde de chef van den generalen staf der regeeringstroepen gis teren aan United Press. Hij zeide dat bij de twee genoemde plaatsen de gevechten die, naar hij be- weerde door de democraten ontketend zijn, nog voortduren. De troepen der centrale regeering die langs de gehëele grens van Zuiderlijk Azerbeidsjan g/estationneerd zijn, wachten instructies af, deelde de stafchef mede. Tusschen radio Teheran en radio Tebriz is een complete radio-oorlog uitgebroken. Zondagavond herhaalde radio Tehran de proclamatie van premier Ghavam, waarin werd gezegd dat de centrale regeerings troepen spoedig Azerbeidsjan zouden bin nenrukken en de intellectueelen en boeren van deze provincie werden opgeroepen bij de aankomst der regeeringstroepen hun medewerking te verleenen. Zij die zich zouden verzetten zouden snel gestraft worden. Voor de Stille Armen Tweede verantwoording Mej. A. A A, B 30.—. MeJ. B. 0,50, Fam. S. v. U. 10—, Mevr. P. 2,$0, J. C. v. B. 7.50, L. 2,50, A. D. 10.—. H. W. D. 1.—. Dames T. 2.—, C. V. C. O. 10.—, A. N. S. 2.-. A. D. B.—.J. 20,—, J. Th. R. S. 10,—, Paraat H. L. B. 10.—. M. M. V. B, 5,—, W. S. Jr. 1.—, J. P, H. 0.50. B. T. 0.50, D. V. M. 0.50, H. B. 0.50, N. N. 0,50, M. 0.50. Jac. V. 0.50. L. ƒ0,50. P v. L. 0,50. P W f 0.50. B. 0,50. H. A. K. 2,50. G. S. f 2,50. Stads Evan gelisatie Haarlem f 15.—. C. H. S. 10.—. J. B. 1.—. B. 2.50. J. M.—Z. j 10.—. A. G. B. 10.—. Totaal 2e verantwoording 183,—, in het geheel is thans bij ons binnengekomen 1158,50.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1