BondigJ ie d: Provinciale Staten zetten de behandeling der begrooting 1947 voort Slapen ho-maar - Pijn des te meer! Kerstpotten in donkere dagen Oud-leeraar van Lyceum voor het Tribunaal Amerikaansch oorlogsschip brengt schilderijen terug Ontwerp voor ontwapening vordert moeizaam Kort en In de middagvergadering van Dinsdag der Provinciale Staten van Noordholland zijn de algemeene beschouwingen over de provin ciale begrooting 1947 voortgezet Zes leden van de communistische fractie hebben het woord gevoerd, om wenschen ten aanzien van subsidies voor huisherstellingbn (door den Haarlemmer, mr. Proper) land- en tuin bouw en volksgezondheid te bespreken. Hun fractievoorzitter, de heer A J. Koeje- m a n s zelde o.a., dat er in de begrooting nog weinig van de vernieuwingen is waar te nemen en hij gaf in overweging doortastend op te treden. Uit het reservefonds behooren gelden gehaald te worden voor het herstel van huizen e.d. en voor werkzaamheden welke in de bezettingsjaren niet uitgevoerd konden worden. Subsidies zijn z.i. te laag en hij zou die in het algemeen met 10% willen verhoogen. Ten aanzien van de verkiezing van Ged. Staten merkte spr. op, dat hij ver deeling der zetels door de P. v d. A. en de communisten de beste oplossing had gevon den. De heer Polak ging in het bijzonder in op hetgeen mr. Bakhuizen van den Brink gezegd had over de C.P.N., welke volgens hem in ons land een specifiek Nederland sche partij is. Over de samenstelling van het college spraken ook nog de heer C1 y n k (K.V.P.) die samenwerking met de communisten af wees, doch opmerkte, dat aanvaarding van twee zetels juist te achten was tegenover de kiezers, en Mr. dr. Van Bruggen (C.H.) Met betrekking tot de volksgezond heid betoogde de heer Sajet (P. v. d. A.) dat de organisatie er van in de provincie op een chaos lijkt. Van eenheid is geen sprake en om die te bereiken riep hij de medewer king in van Ged. Staten. De heer C1 y n k heeft ook den wensch geuit het georganiseerd overleg uit te brei den tot alle organisaties, aangesloten bij de Stichting van den Arbeid. Een zuiver financieel betoog hield de heer Rustige (C.-H.), die er o.a. op aandrong een financieel rapport samen te stellen, waardoor de leden een goed inzicht krijgen van de financiën. Dan is het gemakkelijker mee te werken aan de versobering. Over de indeeling der begrooting, speciaal ten aan zien van waterstaatswerken, had mr. S. J. baron van Harinxma thoe Sloo- ten (P. v. d. V.) een aantal technische op merkingen, en zijn fractiegenoot, de heer De Bruin besprak de mogelijkheid van aanstelling van een particulieren accoun tant. Verder gaf de heer Donk (K.V.P.) een historisch overzicht over de belastingheffing, om te betoogen, dat de Staten meer zelfstan dig moeten kunnen optreden. De heer W. Th. A. van Beek (K.V.P.) verzocht meer werken uit te voeren en de bedragen voor ontginningen te verhoogen, waarna de heer V i s s e r (P. v. d. A.) aan dacht vroeg voor het werken onder arbeids voorwaarden. Nadat de heer Mul (C.-H) de belangen van tuinders had bepleit, een lans had ge broken voor verbetering van het land- en tuinbouwonderwijs en de wenschen óver de instelling van een commissie voor water schappen had ondersteund, verdaagde de voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk de zitting tot Woensdagmorgen. Antwoord van Ged. Staten Woensdagmorgen waren de leden van Ge deputeerde Staten aan het woord. Mr. dr. W it t erna n (K.V.P.) zeide verheugd te zijn, dat nu weer de taak in samenwerking met de Provinciale Staten vervuld wordt. Er is ge sproken over vernieuwing, maar het college heeft nog te weinig tijd gehad daaraan aan dacht te besteden. Ook ontbreekt er geld. Thans wordt alleen gedacht aan herstel van gemeenten als Den Helder en IJmuiden. Met subsidies moet niet te ruim worden omge sprongen; naar behoefte behoort te worden uitgegeven. Tegen een algemeene verhooging van 10 bestaan bezwaren Spr. betoogde, dat de gedachten minder af te lossen, het reservefonds in tien jaar op te maken en het aantal opcenten te verhoogen, niet overgeno men kunnen worden. Beter is te wachten op de plannen inzake de financieele verhouding tusschen rijk en provinciën, hoewel het rap port der commissie-Oud in 1947 nog niet ge reed zal zijn. Spr. zegde toe te overwegen het volgend jaar financieele overzichten van eenige afdeelingen te zullen geven. De heer Bouwman (K.V.P.) merkte op, dat de zuivering van personeel behoort tot de competentie van den minister van Binnen- landsche Zaken en den Commissaris der Koningin. Als zuivering heeft plaats gehad, moet het uit zijn. Over.de nieuwe salarieering van het provinciaal personeel zijn nog geen nadere gegevens bekend. Op het oogenblik zijn 2326 ambtenaren werkzaam (1596 in vas ten dienst, 273 in tij del ijken dienst en 484 op arbeidsovereenkomst). Sprekende over indee- Eere-docforaaf voor E. H. Krelage De senaat der Landbouwhogeschool te Wageningen heeft het doctoraat in de Landbouwkunde honoris causa verleend aan den heer E. H. Krelage te Haarlem. ling in klassen zeide de heer Bouwman, dat Ged. Staten diligent zijn. Enkele maanden geleden is 'b.v. meegewerkt Bloemendaal in de eerste klas te pladtsen, echter zonder succes. De heer Harmsen (Comm.) behandelde eenige agrarische punten. Hij zegde toe, dat Ged. Staten niet ongenegen zijn steun te ver- leenen aan hen, die een klein bedrijf hebben. Mej. Ribbiu6 Pelletier (P.v.d.A.) deel de mee, dat Ged. Staten bereid zijn mee te werken, een commissie van deskundigen sa men te stellen, die de onderwerpen, betrek king hebbende op de organisatie van de gezondheidszorg, zal behandelen. De heer Prakken (P.v.d.A.) beantwoord de opmerkingen over den economisch-techno- logischen dienst. Op bescheiden wijze is deze dienst na de bevrijding weer begonnen. Er is nog een behoorlijk bedrag in kas, om aan in dustrieën in de naaste toekomst medewerking te verleenen. De heer De Vries (P.v.d.A.) merkte op, dat Ged Staten gaarne bereid zijn overleg te plegen met een commissie van waterstaats zaken. Daarom zal aan de samenstelling wor den gewerkt; het overgroot deel zal bestaan uit leden der Provinciale Staten. Ten aanzien van Werkverruiming zeide spr., dat normaal werk tegen normale loonen uitgevoerd moet worden. Er liggen verscheidene plannen ge reed. Hierna begonnen de replieken. Als ge slaapt voelt go Uyr rheumatisehe pijnen niet, maai- joilst die pijnen veroor zaken Uw slapeloosheid. En zóó verzwakt Uw gestel en weerstandsvermogen nog méér. Begin daarom zoo gauw mogelijk die wel dadige Kruschen-kuur. Kruschen brengt Uw bloedzuiverende organen tot krachtiger werking. De pdjnver wekkende onzuiver heden verdwijnen, omdat 't bloed krachtiger stroomt. Pijnen vallen van U af, lustejoos- heid verdwijnt, kortom ge wordt al gauw weer veerkrachtig en fit. Kruschen Salt is verkrijgb. bij alle Apoth. en Drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). (Adv.) Dienstbode stal meer dan 2000 gulden Bij de Haarlemsche politie werd aangifte gedaan door G. de J. van een vermissing van honderdvijf gulden. In verband hiermee werd de dienstbode M W. van R. aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van eenige zilveren munten. Tijdens de ondervraging bekende zij, niet alleen dezen diefstal gepleegd te hebben, maar tevens dat ze bij 'den schoonvader van G. de J. een bedrag van tweeduizend gulden had ontvreemd. Dit geld was echter niet meer te achterhalen, aangezien./de gedienstige het in drie weken had opgesbupeerd. Dinsdagmiddag had in het trappenhuis van het Haarlemsche Stadhuis een korte plech tigheid plaats, tijdens welke het gedenkraam, dat de inwoners van Venray bijmonde van hun burgemeester, den heer A. Jansen aan het gemeentebestuur van Haarlem overdroegen, door burgemeester M.A. Reinalda werd aanvaard. - Op de foto bedankt de heer Reinalda zijn ambtgenoot uit het getroffen Limburgsche plaatsje voor het zoojuist onthulde raam. Voor de achtste kamer van het Haar lemsche Tribunaal onder presidium van mr. Erades, stond G. E. W., oud- leeraar van het Katholiek Lyceum in Haar lem terecht. Hij werd er onder meer van beschuldigd, sympathiseerend lid geweest te zijn van de N.S.B., van het letterengilde van de Kultuurkamer, van het opvoeders- gilde en van de Duitsch-Nederlandsche Cultuurgemeenschap. Tevens werd hem ten laste gelegd, dat hij als poëzie-criticus van een dagblad een gedicht had gewijd aan Hitier ter gelegenheid van diens ver jaardag en voorts dat hij een gedicht had geschreven over het Oostfront. In den tijd dat hij rector van het Stedelijk Gymna sium in Utrecht was, had hij gefungeerd als verbindingsman tusschen de Land wacht en de Duitsche politie. Verdachte gaf het ten laste gelegde in groote lijnen toe. De toenmalige burgemeester van Utrecht, van Ravenswaay, als wiens adviseur hij optrad, had hem een wethoudersplaats aangeboden en hij had zich in principe be reid verklaard deze aan te nemen, doch hij vond het gewenscht, zooals hij ter zitting verklaarde, nog niet meteen in functie te treden, daar hij het waarschijnlijker acht te, dat hij bij een eventueel wegtrekken der Duitschers niet zoo 'gauw ontslagen zou worden als rector van het gymnasium dan als wethouder. De president sprak zijn verwondering uit over het feit, dat verdachte als classicus, als iemand dus, die de werken van Plato, Seneca en Aristoteles had bestudeerd, on der den invloed kon komen van de natio- naal-socialistische wereldbeschouwing. Uit verschillende getuigenverklaringen bleek, dat verdachte niet slecht bekend stond en dat hij nog nimmer iemand had verraden. Volgens een van deze verkla ringen was W. een idealist, die zeker niet uit winstbejag, maar mogelijk wel terwille van een hoogere functie lid van de N.S.B. was geworden. Mr. Hellema, verdachtes verdediger, be gon met het voorlezen van een schrifte lijke uiteenzetting van verdachte aan- E. H. Krelage. Dit is een verdiende onderscheiding voor onzen stadgenoot, die, zooals algemeen er kend wordt, zeer groote verdiensten heeft gehad voor de Bloembollencultuur. De heer Krelage was vele jaren voorzitter van het hoofdbestuur van de Algemeene Ver- eenigirkg voor Bloembollencultuur, voor zitter van den Nederlandschen Tuinbouw- raad, voorzitter van de Nederlandsche Tuinbouwvereeniging. voorzitter van de Kamer van Koophandel te Haarlem en_lid van den Haarlemschen gemeenteraad. Op congressen en tentoonstellingen op het gebied van bloembollen "en tuinbouw in het algemeen nam hij een zeer voor aanstaande positie in. De heer Krelage is thans 77 jaar. Toen hij in 1935 aftrad als voorzitter van Bloembollencultuur, omdat hij meende zijn functie aan jongere krachten te moe ten overgeven, beteekende dit niet, dat zijn belangstelling voor de bloembollen cultuur vermu^lerd was, evenmin, dat hij aan het einde van zijn werkkracht geko men was. Dit is trouwens wel gebleken toen eenige maanden geleden zijn gi'oot Standaardwerk verscheen over de Bloem bollen en allës wat met teelt, handel en Uitvoer verband houdt. „Van diligence tot Mac" Dubileumrevue van Van Gend en Loos Wanneer Jean "Baptiste van Gend en Maria Loos hadden geweten, dat 150 jaar na hun idylle die een diligence-dienst als gevolg had de huidige personeelsleden van het expeditiebedrijf met den ouden Vlaamschen naam in veertien voorstellingen hen ten too- neele hadden gevoerd, dan zou Jean Baptiste misschien tegen zijn eigen onderneming een proces begonnen zijn wegens smaad De feitenverdraaiing op het tooneel van Krasnapolsky te Amsterdam deed echter niets af aan het succes, dat de jubileum-revue i „Van Diligence tot Mac" ook op dezen veer tienden en laatsten avond behaalde. Integen deel: de humoristische interpretatie van dc van Gend-en-Loos-geschiedenis ontlokte de stamp- vole zaal stormen van bijval en toen de vele Haarlemmers, die de gasten waren van het gezelschap, diep in den nacht huiswaarts keerden, bleek uit de enthousiaste beoordee lingen in de extra-tram, dat het gebodene ten volle gewaardeerd werd. Niet alleen de gedramatiseerde historie van de 150-jarige viel in den smaak, ook de tegen woordige stand van zaken gaf stof tot een reeks sketches, die de talenten onder het ATO- en Van Gend en Loos-personeel gelegen heid gaven, zich te ontplooien. Vooral „Jean Baptiste" bleek een geboren artist te zijn. Muziek, décors, balletten en grime: zij vorm den een uitstekende entourage van de kleurige tafreelen. Snijbloemen naar Engeland Voor de periode van 16 December tot en met 31 Maart 1947 heeft de Engelsche regee ring den invoer van snijbloemen weer in be perkte mate toegestaan. De K. L. M. zal van Maandag af weer ge regeld versche snijbloemen naar Engeland gaan vervoeren, speciaal seringen, prunis en kersenbloesem. Des namiddags uit Nederland uitgevoerde bloemen zullen den volgenden morgen op de Covent-Gardenmarkt te Londen worden ver kocht. gaande de motieven, die hem geleid had den bij het bepalen van zijn houding. Uit deze uiteenzetting sprak verdachtes angst voor het bolsjewisme en zijn wantrouwen tegen Engeland en Amerika. Toen het aan vankelijke optreden van de Duitschers en de eerste redevoeringen van Seyss-Inquart hem nog niet zoo slecht leken, trad hij toe tot Nationaal Front. In 1941 bedankte hij voor deze beweging, omdat hij er „een ge brek aan beginselvastheid en offervaar digheid in bespeurde". Toen eind 1942 Mussert van zijn gesprek met Hitier terugkwam met garanties voor Nederlands onafhankelijkheid stapte W. over zijn bezwaren heen en trad toe tot de N.S.B. Hij zeide nooit blind geweest te zijn voor Duitschlands fouten, maar koos van twee kwaden het, volgens hein, minste. De anti- Duitsche verhalen vond hij „niet erg be trouwbaar" en omdat hij geboycot werd hoorde hij weinig uit het andere kamp. Deze uiteenzetting eindigde met de woor den die hij tijdens den oorlog eens had uitgesproken: „Als Duitschland den oorlog heeft gewonnen zal ik anti-Duitsch wor den. Nu kan ik me die luxe niet permit- teeren". Mr. Hellema voegde hier nog aan toe, dat W. geen politicus is, maar dichter en geleerde. Hij drong op clementie aan, om dat W. reeds gestraft is met ontslag uit zijn leeraarsfunctie. Hij is broodeloos ge worden. De uitspraak werd bepaald op 24 De cember. Haarlemsche geldleening niet volteekend Men weet, dat de gemeente Haarlem een 3% geldleening van f 2.100.000 heeft aan gegaan, ter aflossing van een leening a 31/2 procent. In ons vorig nummer is medegedeeld, dat het resultaat van de inschrijving is, dat alle inschrijvingen volledig worden toege wezen. Dit wil dus zeggen, dat de leening niet volteekend is. Dit feit komt niet onver wacht. omdat sinds de voorbereiding van deze leening de omstandigheden voor het op de markt brengen ongunstiger zijn ge worden. Met de beoordeeling van de cre- dietwaardigheid der gemeente houdt dit dus geen verband, daar hier alleen alge meene omstandigheden in het geding zijn. De gemeente ondervindt van deze niet vol- teekening geen moeilijkheden, omdat de leening was overgenomen door een bank- consortium, dat dus het overblijvende deel der leening op een gunstiger tijdstip op de markt zal brengen. HT.O.V.-Ledenconcert De Jonge Tsjechische zangeres Vlasta Urbanova. die reeds in alle groote steden van Nederland met veel succes is opgetreden, zal thans voor de eerste maal te Haarlem haar solistische mede werking verleenen en wel op het leden-concert (het 5e van serie B). dat de Haarlemsche Orkest Vereenlging op Vrijdag 13 T)ec. a.s. in de Gem. Concertzaal te Haarlem zal geven. Het programma van dit concert, dat vóór de pauze is gewijd aan werken van Mozart, zal aan vangen met een eerste uitvoering te Haarlem van een Konzertantes Quartett voor hobo, cla rinet, hoorn en fagot met orkestbegeleiding Hierna zingt Vlasta Urbanova een tweetal aria's uit resp. Die Zauberflöte (Pamina-aria) en Die Entführung aus dem Serail (Constancia- aria). Na de pauze brengt het orkest, dat wederom onder leiding vai) Kees Hartvelt concerteert, Twee Nocturnes van Debussy ten gehoore en besluit het concert met de Carnaval Romain van Berlioz. <9 HEEMSTEEDSCHE POLITIE WON IN SOEST. Een voetbalelftal van de Heemsteedsche poli tie heeft gisteren na een spannenden wedstrijd in Soest met 1—0 gewonnen van de Soester politiemannen. VLIEGTUIGRAMP KOST 21 LEVENS. Dinsdag jl. is een vliegtuig met 17 pas sagiers en een vijfkoppige bemanning in de buurt van de Japansche haven Osaka neergestort. Slechts een der inzittenden, een passagier, bracht er het leven af. In de donkere dagen voor Kerstmis werden de straten en pleinen in onze steden, dus ook in Haarlem, door de jaren heen versierd met de sobere Kerstpotten van het Leger des Heils De traditie wordt ook dit jaar voortgezet en het Heilsleger doet een beroep op de mensch- lievende gevoelens van de Haarlemmers, op dat het Kerstfeest voor vele behoeftigen tot een waar feest kan worden gemaakt Laat de Kerstpotten niet vergeefs op goede gaven wachten! Voor de Stille armen te Heemstede Het Comité voor de Stille Armen te Heem stede mocht de navolgende bedragen ontvangen: H. B. 5,—; Mevr. v. H. 2,50; J. G. W. 10,—; H. J. E. D. 30.—; N. N. 10,—; J. M. v. T. 100.—; K. 10,—; Mej. d. V. 2.—; Mevr. C. 10—; N. N. 10.—; Mevr. T. de B E. 10,—; Mevr. Wed. H. 10.—; W. S. 2.50; M. de B. 5.—; G. van N. 2.50; E. v. d. N. 10,—. Gaarne zal de penningmeester van het Comité, de heer A. van Wingerde, bijdragen te zijnen huize Antonius Duycklaan 12 of ten Raadhuize, in ontvangst nemen. Ook kunnen gelden worden gestort of overgeschreven op zijn postgiroreke ning No. 153308. Onze aardappelpositie is niet rooskleurig Tn een vergadering te Utrecht heeft minister Mansholt de jongste maatregelen inzake de aard- appelvoorziening gemotiveerd. Hij verklaarde dat de aardappelen dezen zomer op verzoek van de Stichting van den Landbouw vrij van distri butie waren gekomen, omdat men gunstige ver wachtingen had van den oogst. De situatie heeft zich echter geheel anders ontwikkeld. In tegenstelling tot de verwachting oefenden de zandaardappelen geen prijsverlagende werking uit ten opzichte van de kleiaardappelen. Hoewel de zandaardappelen 3 cent per kilo goedkooper waren, wilde het publiek deze niet afnemen. Het was niet voldoende een maximumprijs voor de stad en een telersprijs voor de boeren vast te stellen, het bleek eveneens noodig voor den handel een terugloopenden toeslag te bepalen, al bracht dit onbillijkheden met zich mede. De prijsstijging van de kleiaardappelen in de stad j liep parallel met de opgeloopen prijzen bij de j boeren. De oorzaak moet worden gezocht in het feit. dat de vraag naar kleiaardappelen oneven- redig groot was. De aanwezige voorraden bleken aanzienlijk kleiner te zijn dan de schatting en om geen risico te nemen, werden de maatrege- lén getroffen en o.a. ook het verbod uitgevaar- digd om consumptieaardappelen voor veevoeder te gebruiken. De minister deelde nog mede. niet voornemens te zijn om aardappelen bij de boeren te vorde ren. Wel moeten deze de voorraden beschikbaar houden voor de consumptie door het afsluiten van contracten. Verwacht mag worden, dat de voorraad tot 400.000 ton zal stijgen. Op 18 December wordt het Amerikaan- sche oorlogsschip „Adria" te Amsterdam verwacht met de zes schilderijen aan boord, welke door het Rijksmuseum in 1939 zijn uitgeleend voor de „World Fair" in New York. Deze schilderijen zijn „De melkmeid" van Vermeer, „Binnenkamer" van Pieter de Hooch, „Gezicht op Haar lem" van Ruysdael, „De vischmarkt", van Van Ostade, „De spinster" van Nicolaas Maes en „Musiceerend gezelschap" van Willem Buitenwegh. Rusland is bereid strijdkrachten in het buitenland te demobiliseeren Naar Reuter meldt heeft de door de sub- commissie voor de ontwapening gevormde I commissie voor het ontwerp van een be sluit tot uitvoering der algemeene ontwa pening een groote mate van overeenstem ming bereikt wat betreft het combineeren van de verschillende voorstellen met be trekking tot de ontwapening. Afgevaar digden en hun adviseurs hebben gedurende drie uur gewerkt aan een ontwerp-reso- lutie, die gisteren nog aan de sub-commis sie zou worden voorgelegd. Ofschoon de sub-commissie in besloten vergadering is bijeengekomen, wordt van bevoegde zijde vernomen, dat de Sovjet delegatie een nieuw voorstel heeft inge diend. Naar verluidt zijn de Sovjets be reid hun troepen, die uit het buitenland worden teruggetrokken, te demobilisee ren. doch zij zouden niet genegen zijn hun troepen in het eigen land te demobilisee ren. Over deze kwestie werd geen over eenstemming bereikt. De commissie besloot ten slotte de eer ste punten van de ontwerpresolutie aan de Algemeene Vergadering voor te leggen. Deze luiden: 1) De Algemeene Vergadering erkent de noodzakelijkheid van een spoedige ver mindering der bewapening en der strijd krachten; 2) Dienteengevolge beveelt de Alge meene Vergadering den Veiligheidsraad aan een program op te stellen en zich er van te verzekeren, dat de ontwapening al gemeen zal worden doorgevoerd. De door den Veiligheidsraad opgestelde plannen zullen ter ratificatie aan alle leden der UNO worden voorgelegd. Ook werd overeenstemming bereikt over drie andere punten van de ontwerpresolu tie, betreffende de spoedige vorming van een internationaal controlesysteem binnen het kader van den Veiligheidsraad en een aanbeveling voor beperking van binnen- landsche strijdkrachten. AFSCHEID AAN DE RIJKSLEERSCHOOL. Zaterdagmiddag 14 December vindt in het ge bouw van de Rijksleerschool aan de Schrevelius- straat het afscheid plaats van den heer H. El- zinga, voorheen hoofd der school en den heer W. A. J. Goeting, gymnastiekonderwijzer. De heer Elzinga werd benoemd bij het middelbaar onderwijs te Haarlem en de heer Goeting gaat met pensioen. De oudercommissie van genoem de school belegt een bijeenkomst waar leerlin gen. oud-leerlingen, ouders en belangstellenden de gelegenheid wordt geboden afscheid van beide bekende onderwijskrachten te nemen. De bijeenkomst vangt aan te kwart voor drie. Burgerlijke Stand HAARLEM, 10 December 1946 BEVALLEN: 7 Dec.. M. Kersteman—Gil jou. d J. T. Loenen—Hasselman, d.; K. P. A. Aarts Honijk, d.; M. R. Plantenga—Vansteenbeek, z.; 8 Dec.. W. Kaiser—Kettenis, z.; 9 Dec., T. Bör- gerBaartse, z.; M. Geerts—t. Beek. z.;H. N. M. v. LeuvenKerstholt, z.; A. J. Jl. Akkerman d. Vries, z.; M. J, SmalSwart* z.; 10 Dec., L. d. WinterPuzicha, d.; M. A. HesselsHulscher, d.; P. Laarhoven—v. d. Merwe, z.; G. Kuijpers v. Leeuwen, z. GEHUWD: 10 Dec., M. D. Scheer en M. C. v. Dobben. OVERLEDEN6 Dec., B. Hajunga, 77 j., Mo- lenaerstraat; A. v. Meesche, 68 j Kamperlaar.: S. Cnossen—Koopmans, 87 J„ Balistraat; 7 Dec., H. Vogels. 68 j.. Kamperlaan; 8 Dec., J. M. Poort Hodde, 53 j., Kleverlaan; J. Blauw. 71 J., Rol- Een volksbeweging op West-Java Vrije staat in de Unie Kort geleden is te Bandoeng een volks beweging onder den naam „Partai Rakjat Pasoendan" opgericht, welke zich ten doel stelt een vrijen staat Pasoendan (West- Java) op democratischen grondslag te ves tigen. Deze staat zou in de federatie van Indonesië moeten worden opgenomen als staat en niet als gebiedsdeel van de re publiek Java en Sumatra. Deze partij heeft te Bandoeng en omgeving duizenden leden. Bij elke 'vergadering treden massa's Soen- daneezen toe. In een request gericht tot de Commissie-Generaal, heeft de vereeniging laten weten, dat zij het eenige orgaan is. waardoor 't Soendaneesche volk zijn stem kan doen hooren en dat zij spreekt namens millioenen Soendaneezen, die zich thans niet kunnen doen hooren, zoodat zij daar om de verlangens van het volk van de Soendalanden formuleert. Het request wijst er op, dat het Soendaneesche volk sterk verlangt naar vrijheid, doch dat de ver wachtingen, welke door de rede van 7 De cember gewekt waren, door de gebeurte nissen niet bevestigd zijn. Indonesiërs klagen bij Rusland Over lage doeleinden'* der Nederlanders De Vereeniging van Indonesiërs en Ma- ieiers in Groot-Brittanmé heeft zich onlangs in een brief tot Gromyko gericht en haar dank uitgesproken voor het feit dat hij en de an dere Sovjet-afgevaardigden bij de U N O. hen en de rechtvaardige zaak van het Indonesische volk verdedigd hebben. Het schrijven zeide o.a.: „Duizenden Nederlandsche soldaten wor den nog steeds In Groot-Brittannië opgeleid Ondanks den z.g. wapenstilstand en de „over eenkomst" arriveeren er nog steeds goed ge trainde en -bewapende Nederlandsche solda ten in Indonesië. Er kan in geen enkel op zicht aan getwijfeld worden, dat het ware doel en voornemen van Britten en Neder landers de handhaving van hun heerschappl' over Indonesië is." Na beweerd te hebben dat Engeland en Ne derland het Atlantisch Handvest, het Hand vest der Vereenigde Volken en de verklaring van Teheran schenden, vervolgen de opstel lers van den brief: „Tot op het oogenblik. dat de U N.O het Nederlandsche gouvernement verhindert zijn lage doeleinden na te streven kan er in Zuid-Azië geen bestendige vrede noch een succesvolle oplossing van de proble men worden bereikt. *Het is hoog tijd. dat de U/N.O. een actie onderneemt in overeenstem ming met het charter." „Masjoeni" afwijzend De in het Indonesische kabinet en par lement in minderheid vertegenwoordigde Masjoemiparty heeft zich tegen de over eenkomst van Cheribon verklaard. De mo gelijkheid van een kabinetscrisis als gevolg hiervan wordt in het algemeen echter niet groot geacht. De bekende musicus Fred. J. Roeske vierde gisteren zijn gouden jubileum als dirigent van de Amsterdamsche mannenzangver- eeniging „Apollo". Na een door hem geleid gala-concert in het Concertgebouw te Amsterdam viel hem een hartelijke huldi ging ten deel. Albanië moet Engeland genoegdoening geven In een nota, waarvan de inhoud thans bekend is gemaakt, heeft de Britsche re geering van die van Albanië binnen veer tien dagen verontschuldigingen geëischt „in verband met de niet uitgelokte aanvallen op schepen van de Koninklijke Britsche Marine in de zeeëngte van Korfoe". Op 15 Mei jl. werden de Britsche krui sers Orion en Superb, door Albaneesche kustbatterijen beschoten, zonder dat scha de veroorzaakt werd. Op 22 October lie pen de Britsche torpedojagers „Saumrez" en „Volage" op mijnen. Beide vaartuigen werden ernstig beschadigd en 44 leden der bemanning werden gedood. Voorts zijn koopvaardijschepen, die door de zeeëngte van Korfoe voeren, door de Albaneesche batterijen beschoten. Engeland verlangt in de bovengenoemde nota ook schadevergoeding voor verliezen aan menschenlevens en materiaal. Indien geen voldoening wordt gegeven, zal Enge land de zaak ©voor den Veiligheidsraad brengen. Fransche republikeinsche Unie mislukt Vincent Auriol, de socialistische voor zitter van de Fransche Nationale Verga dering, verklaarde gisteren dat hij den voorzitters der politieke partijen had voor gesteld een „groote republikeinsche Unie" te vormen van de communistische en soci alistische partijen en de republikeinsche volkspartij. „Het doel van het voorstel, aldus Auriol. is het verwijderen van de verschillen tusschen de linksche en recht- sche formaties, die het vormen van een nieuw kabinet tegenhouden en die de toe komst van Frankrijk bedreigen". Later werd. echter gemeld dat deze po gingen om een overeenkomst tusschen de drie voornaamste Fransche politieke par tijen te bewerkstelligen na een gedachten- wisseling van drie uur schipbreuk had ge leden. Neem geen risico, Moeder I De oude, vertrouwde LIGA- voeding in de ROODE pakken van 35 cent, staat borg voor een gezond en krachtig kind. Let op de échte Tooneel Haarlem lieeft de primeur van ballet Trudi Schoop Trudi Schoop. de Zwitsersche danseres, wier pantomime „Fridolln" men zich zal herinneren, heeft thans een nieuw nummer gecreëerd, dat buiten de grenzen van haar vaderland nog niet la vertoond. Zij gaat ermee via Engeland naar Amerika, en doet op die route ons land aan, waar zij tusschen 16 en 30 December enkele voor stellingen geeft. Haarlem zal de primeur van deze tournee krijgen. Maandagavond komt zij met haar gezelschap In onzen Stadsschouwburg het nieuwe ballet „Barbara" dansen. Onder de omstreeks zestien medespelenden, die uit alle deelen van de wereld gerecruteerd zijn, zal men ook een Nederlandsche aantreffen, de danseres Hanny Bouman. die op Java is ge boren en te Parijs zich in de danskunst heeft bekwaamd. Van de beide musici. Kurt Sunger en Nico Kauffmaon, die het spel aan den vleu gel begeleiden, heeft laatstgenoemde de muziek voor dit nieuwe ballet gecomponeerd. „Barbara" is een dans-comedie In tien tafe- reelen. In dit nieuwe type, dat vermoedelijk een zielsverwante van Fridolin is, belichaamt Trudi Schoop een meisje, dat haar geliefde ln den oorlog heeft verloren en nu op den langen en moeilijken levensweg ronddwaalt, totdat zij ten slotte als dansende clown een beroep vindt, dat haar zoodanig bezielt, dat zij er een huwelijk voor afwijst. Naar wat wij erover hoorden, moet Trudi Schoop in dit spel van fantasie en realiteit, dat uit algemeen-menschel ij ke situaties geboren is, haar toeschouwers een levensspiegel voor houden. waarin zij den h'umor en de tragiek van het menschenbestaan herkennen. Hoewel wij natuurlijk eerst moeten zien en dén oordeelen. belooft de aankondiging van deze pri meur een belangwek kenden avond. H. G. CAN NEG LET ER MUZIEK Theo Olof speelt op het ledenconcert der II.O.V. De derde Symphonle van Anton Bruckner kwam voor zoover lk weet ln langen tijd niet op een programma der H.O.V. voor. Levendig herinner lk mij de eerste uitvoering onder Verhey in '39; ze werd een openbaring van mu zikale schoonheden en tevens van de hoogte waartoe het spel van ons orkest door goede lei ding kon gebracht worden. Maar de zwakten dezer muziek: haar lengten, haar gemis aan organisch verband en logische ontwikkelingen bleven evenmin onopgemerkt als de weelderige klankcombinaties en de kernachtigheid van som mige thema's; de soms op blinde navolging ge lijkende overeenkomst van sommige momenten met episodes of wendingen uit Beethoven's Negende en Wagner's „Tristan und Isolde" even min als de oorspronkelijkheid van andere. De uitvoering onder Kees Hartvelt droeg ook het stempel van Inzicht, toewijding en serieuze voorbereiding. Lof verdient ons orkest even goed als de dirigent; vooral de blazers, die zoo'a belangrijke en zelfstandige taak in deze Sym phonic hebben, leverden prachtig werk. Dit laatste deden zij ook in Tschaikowsky's Vioolconcert waar zooveel gevaar is dat ze de solopartij verstikken, maar waar nu door hun bescheidenheid het magistrale spel van Theo Olof tot zijn volle recht kon komen, althans voor zooverre de potentie zijner viool toeliet. Want aan Olof, die gerust tot de prominente violisten van onzen tijd gerekend mag worden, komt een machtiger instrument toe dan hij nu bespeelt. Toch was zijn spel fascineerend, kristalhelder en levendig bewogen, vlekkeloos zuiver zelfs waar hij de geboden moeilijkheden door octaafverdubbelingen nog vermeerderde, hetgeen ln een veelszins op virtuoos effect ge richt stuk als dit volkomen geoorloofd geacht moet worden. De ovaties waren verdiend. De begeleiding door 't orkest was goed. K. DE JONG „DE ZAAK VAN IKDIë" In het bericht over de vergadering van de Anti Revolutionnaire partij en de Chr. Historische Unie is meegedeeld, dat de bijeenkomst van Vrijdag niet zou gehou den worden in twee kerken. De belang stelling is echter zóó groot, dat er twee vergaderingen 'op het programma staan en wel in de Wilhelminakerk en de Klopper singelkerk.-De heeren prof. dr. J. de Zwaan en J. Schouten spreken in beide kerken. Maandagavond is een delegatie Nederland sche spoorwegbeambten te Parijs aangekomen. Zij werd aan het station begroet door vertegen woordigers van de Fransche spoorwegmaatschap pij en van de verzetsorganisatie der spoorwegen. Dinsdagmorgen hebben dc spoorwegbeambten een bezoek gebracht aan den Are de Trlomph en aan de bij Parijs gelegen Mont-Valerien, waar veel verzetslieden zijn gefusilleerd. Don derdagmiddag zal de delegatie weer vertrekken. BUITENLAND Het Amerikaansche opperste Hof heeft in principe toegestemd ln een herziening van het vonnis, dat tegen John Lewis en den mijn wer kers bond is uitgesproken, aldus wordt in Washington bekend gemaakt. De zaak komt op 14 Januari opnieuw ln behandeUng, aldus dee'.t United Press mede. Joego-Slavte heeft Frankrijk verzocht den raad van ministers van buitenlandsche zaken mede te deelen dat het deel wenscht te nemen aan de aanstaande discussie van den raad over Duitschland en Oostenrijk als een staat, onmid- deliyk betrokken by de vredesverdragen met deze landen. HAARLEM EN OMGEVING Een onvoorzichtig autobezitter had gisteren zijn auto. voorzien van contactsleuteltje, -n de I Groote Houtstraat laten staan. Toen hij terug- kwam was de wagen weg. Het was een Opel I waarvan de linkervoorruit ontbrak. Summer 1 GZ 11582.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3