Haarlems Dagblad Handelsbesprekingen van ons land met Bntsch-Amerikaansche zóne Stille armen Moordhistorie Nederland ivordt ook ingeschakeld bij de credietverleening aan Duitschland Aan onze weekabonnés Tijdelijke opheffing van het Verkeersfonds Byrnes openbaart de sterkte der Amerikaansche troepen 61 o Jaargang No. 18509 Bureaux; CJroote Houtstr. 93, Tel. Adinin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 14 DecemEer 1946 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgq^c van de Stichting Voorlichting te Haarlem J")E sluipmoord in Den Haag. waarbij ze- kere Boer, zijn vrouw en een dienst bode den dood vonden tengevolge van Jiet openen van een pakje, dat even tevoren bezorgd was en een „helsche machine" bevatte, heeft ernstige dingen aan het licht gebracht. Het onderzoek, dat al tot vijf ar restaties heeft geleid en in sommige geval len tot bekentenissen waarbij overigens afgewacht zal moeten worden in hoeverre de verschillende betrokkenen schuld treft onthult immers, dat hier sprake is van een complot. Aanslagen op twee andere Hagenaars en op een te Amsterdam wo nend hoofdofficier waren'ook beraamd. De twee Hagenaars werden gered doordat een korporaal uit Delft, die het pakje bij Boer had laten bfeorgen. na het gelukken van den eersten aanslag bang werd ea zijn an dere bommen in het water gooide. De Am- sterdamsche hoofdofficier ontkwam aan den dood doordat de soldaat-per motorfiets» die met het voor hem bestemde pakje naai de hoofdstad reed, „pech had". Het pakje ontplofte onderweg, zijn mederijder een lifter werd daarbij ernstig gewond en het was tenslotte die toevallige figuur in de sensationeele stuiversroman, die de po litie op het spoor van de anderen bracht. Toen bleek ook dat een soort „arsenaal" in de onmiddellijke omgeving van Haarlem bestond en bij de volgende arrestaties was zelfs die van een officier in Den Haag, die overigens alle schuld loochent. Blijkens de mededeelingen uit het onder zoek was de Hagenaar vermoord, omdat de daders hem als „fout" in bezettingstijd be schouwden. De Delftsche korporaal ver klaarde dat 's mans vrouw ook fout was. Wat de dienstbode betreft: de korporaal had in oorlogstijd een paar honderd men- schen ter dood gebracht en zei op grond van deze oude ervaring: dat is het risico van het vak. Blijkbaar was hem niet zoo zeer opgevallen, dat er geen oorlog meer is en dat de Duitschers weg zijn. Wij leven nu weer onder ons eigen bewind in een de- mocratisch-geregeerden staat, die moord partijen niet toelaat en daders bestraft. Wij leven in vredestijd. De openbare meenirtg heeft zich blijkbaar bijzonder verontwaardigd over de wijze, waarop „de Haagsche moord gepleegd is. Die herinnert waarlijk aan de ergste wan daden van de Duitsche bezetters- Maar de manier-waarop is niet het belangrijkste. En het maakt geen werkelijk verschil, of het slachtoffer en zijn vrouw in bezettings tijd fout zijn geweest of niet. Dat verandert namelijk niets aan het feit, dat moord met voorbedachten rade is ge pleegd, waarop een ordelijke maatschappij de zwaarste straf stelt, die het strafwetboek kent. Een ordelijke maatschappij legt de rechtspleging in handen van den Staat en verbiedt den burger, eigen recht te doen gelden. Pleegt hij dat toch, dan wordt hij, tenzij hij in wettige zelfverdediging heeft gehandeld (waarvan ki dit geval geen sprake is) als moordenaar beschouwd, ge grepen en opgesloten en voor zijn réchters gevoerd, die hem volgens de wet zullen vonnissen. Zoo is het voor den oorlog ge weest en zoo is het opnieuw. Deze eenvoudige waarheden omtrent een geordende maatschappij zijn van onver minderde kracht en de wet, die ze voor den oorlog belichaamde, is dat ook. Er valt niet aan te ontkomen. Ware dat anders, liet men eigen rechtspleging toe, dan zou geen maatschappelijke orde meer heer sdien maar anarchie. In binnenlandsche verhoudingen wijst ieder beschaafd volk die laatste af. Deden wij dat niet, dan zou Nederland afzakken tot het peil van een Wild West, waarin niemand zijn leven meer teker zou zijn. De uitlating van den Delftschen korpo raal bij zijn verhoor wekt vermoedens aan den gevaarlijken geestesstaat, dien men in Engeland pleegt aan te duiden als „moral insanity" moreele krankzinnigheid maar die noch in dat land, noch in het onze door den rechter beschouwd wordt als krankzinnigheid in den zin der wet, waar door dus de schuldige van verantwoorde lijkheid voor zijn daden ontslagen zou wor den en niet in de gevangenis, maar in een krankzinnigengesticht belanden. Het is evenwel een veel ernstiger verschijnsel dan diegenen meenen, die naar aanleiding van zulke opvattingen slechts het hoofd schud den en zeggen: „Wat verruwt zoo'n oorlog sommige menschen toch". Het duidt op geestelijken achteruitgang, op remmen die niet meer werken. Het zou, als men men schen met dergelijke symptomen niet uit de maatschappelijke samenleving verwij derde, die samenleving in steeds grooter wanorde en gevaar brengen. Als de vermoorde Hagenaar en zijn vrouw werkelijk in bezettingstijd op straf bare wijze fout zijn geweest en daarvoor niet gestraft zijn, hadden de daders van deze moordpartij een klacht tegen hen kunnen indienen. Mochten zij dat gedaan hebben en met die klacht geen succes heb ben gehad, dan hadden zij zich tot een hoogere instantie dan de eerste kunnen wenden. Hadden zij daar ten antwoord ge kregen, dat er geen termen voor vervolging van den Hagenaar en zijn vrouw waren, dan hadden zij zich daarbij moeten neer leggen. Meenden zij, dat de bijzondere rechtspleging tekort schoot, dan hadden zij evenwel nog actie voor betere toepassing kunnen voeren. Dit zijn allemaal middelen, die de democratische staat erkent. Toepas sing van eigen recht aanvaardt hij niet en zal hij nimmer kunnen en willen aanvaar den. Dat aan het herstel van den rechtsstaat in Nederland nog veel ontbreekt is waar. Maar dit ontbreekt er niet aan. Om in de wel bestaande gebreken te voorzien moet men actie langs wettelijken weg voeren. Wie eigen rechter gaat spelen verergert de gebreken en verslechtert den toestand. Nederland heeft na de bevrijding geen bijltjesdag" gewild. Het wenscht ook geen verlate nabootsing. R. P. Vrijwel gelijktijdig zijn twee feiten met betrekking tot Nederlands economische be langen ten aanzien van Duitschland bekend geworden, die zeer waarschijnlijk in nauw verband met elkander staan. De Nederlandsche UNO-vertegenwoordiger, mr. E. N'. van Kleffens, hield eergisteren een rede voor de Nederlandsche Kamer van Koophandel in New-York, waarin hij Amerika en Engeland verweet, dat zU bij de pogingen om Duitschland economisch op de been te helpen, de belangen van de Europeesche nabuurlanden verwaarloozen. Gisteren werd bekend, dat spoedig onderhandelingen zullen worden geopend tusschen Nederland en de Anglo-Amerikaansche vertegen woordigers in de gecombineerde zóne van Duitschland om te komen tot handelsbe trekkingen. Daaraan werd toegevoegd, dat Nederland bU de credietverleening aan de Duitsche industrie en handel zal worden ingeschakeld iets wat de heer van Klef fens in zijn rede als een wenschelijkheid naar voren bracht. Thans is een officieele verklaring van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken verschenen, waarin aan van Kleffens een antwoord op zijn beschuldigingen wordt gegeven. Voorbereidende besprekingen voor de op de volgende maand geprojecteerde con ferentie zijn thans gaande tusschen Den Haag en Londen; in verband met het feit dat de onderhandelingen aanvankelijk zouden plaats hebben tusschen Nederland en de Britsche zóne, waarbij Washington evenwel op de hoogte zou worden gehou den. De Nederlandsche regeering zal het voorstel doen. dat in den beginne de transacties onder leiding van het gecom bineerde bureau voor export en import (geprojecteerd in de Anglo-Amerikaan sche overeenkomst inzake Duitschland) en van de Nederlandsche trustmaatschap pij zullen plaats hebben. (De laatste is een door de Nederlandsche regeering ge steunde organisatie van particuliere on dernemingen.) Men neemt echter aan, dat de Neder landsche regeering zoo spoedig mogelijk den particulieren handel met Duitschland hersteld wil zien. Oorlog door economische ellende. In zijn hierboven reeds aangestipte rede heeft mr. Van Kleffens o.a. gezegd, dat er geen oorlog behoeft te komen wanneer in de wereld een geest van geven en nemen ging heerschen, doch dat door het voortduren van de economische ellende een oorlog door het proces van zelfontbranding zou plaats hebben. Amerika en Engeland hebben be sloten Duitschland binnen drie jaar weer op de been te helpen. „Maar hebben zij tevens besloten de naburige geallieerde landen in staat te stellen weer een zekere mate van welvaart te verkrijgen door het hun mogelijk te maken hun scheepvaart en'export naar Duitschland te herstellen en hun handel met Duitschland te ontwik kelen?" vroeg mr. Van Kleffens zich af, er aan toevoegend dat het een toppunt Van onbillijkheid zou zijn om de Duitsche economie weer op de been te helpen en die der naburige geallieerde landen on- noodig te laten kwijnen. De Duitschers zullen behoefte hebben aan bepaalde credieten, die de Nederlan ders bereid zijn te verstrekken tot de li miet van hun huidige beperkte capaciteit. De Nederlanders zouden dezen handel tevens verbreed willen zien zoodat deze zich naar andere landen zou uitstrekken, en zij zouden deelneming door anderen verwelkomen, zoodat Duitschland weer economisch zelfstandig wordt in een snel ler tempo dan het geval zou zijn wanneer de huidige politiek zou worden voortgezet. „De Nederlanders hebben meer ervaring met economische relaties met Duitschland dan de meeste anderen en hun advies en steun zou van waarde zijn voor de twee groote geallieerden", aldus besloot mr. v Kleffens. Het Amerikaansche antwoord. In haar antwoord aan Van Kleffens zegt de Amerikaansche regeermg dat de Ver. Staten nimmer een politiek zullen voeren, die Duitschlantj in staat zou stellen te her leven ten koste van bevrijde landen, doch dat een zekere mate van herstel in Duitschland noodzakelijk is met het oog op het herstel van zijn buurstaten. Het feit, dat Duitschland niet in staat is de door Nederland benoodigde grond stoffen te leveren, de Nederlandsche land bouwproducten. te importeeren en gebruik te maken van de Nederlandsche binnen vaart, schrijft het ministerie geheel toe aan het verstoorde economische leven in Duitschland. „Wij verwachten", aldus de verklaring, „dat de autoriteiten, betrokken bij de economische samenstelling der Britsche en Amerikaansche zone van Duitschland, met Nederland' en andere landen, die be lang hebben bij het goederenverkeer met Duitschland, gedetailleerde besprekingen te zullen voeren. Het is waarschijnlijk, dat aan de militaire missies te Berlijn han delsmissies zullen worden toegevoegd, die te Minden zullen zetelen, waar ook het bizonale economische bureau gevestigd is". Eischen der Fransche communisten aan Blum De Fransche communistische partij, de grootste afzonderlijke partij in de Assem blee, heeft Blum doen weten, dat zij niet aan een coalitie-regeering onder zijn lei ding zal deelnemen, als hij niet alle „con servatieve groepen" uit zijn kabinet zal weren. De communisten deelden verder mede, dat zij eerst kennis willen nemen van Blums program alvorens zij een beslissing kunnen nemen inzake al of niet deelne ming aan de regeering. Het plan bestaat, tusschen Nederland en Denemarken een telefoonkabel te leggen. De te genwoordige verbinding loopt vla Duitschland. Franco heeft dezer dagen geprotesteerd tegen de interventie van de UNO in den Spaanschen regeeringsvorm. Hij deed dit in een rede vanaf het balcon van het Koninklijk paleis te Madrid, waar hij, om ringd door leden van zijn kabinet, een groote menigte toesprak. verzoeken wij, in de aanstaande week, als betaling voor de eerstvol gende twee weken, in plaats van één maal 31 cents, het dubbele van dit bedrag aan den bezorger te betalen. Wij vragen dit ter voorkoming van incasso-moeilijkheden met het oog op de feestdagen. DE ADMINISTRATIE TWEEDE KAMER door explosie Vrijdagmorgen vroeg had een explosie plaats in de granulatie-kazematten van een der hoogovens te Velsen, waarbij vier arbeiders, Beere, Giesberts en Jonker uit Beverwijk en Van Werven uit Haarlem verwondingen in het gelaat en ook aan de oogen opliepen. Hoewel deze bij eenige der getroffenen nog al ernstig waren hoopt de behande lende geneesheer de oogen te kunnen be houden. De toestand der slachtoffers is overigens I redelijk wel. I (Van onzen parlementairen redacteur). Bi; de behandeling van de rijksbegrooting van Verkeer, was de heer Serrarens (K.V.P.) de eerste van een aantal sprekers, waartoe ook de heeren Hacke (P v.d.V.) en Schilthuis (P.v.d.A.) behoorden, die slecht te spreken waren over den stand van zaken met betrek king tot het autobus-, vracht- en personen vervoer. Sinds de bezetting zou er op dit ge bied al te veel willekeur en onrecht niet «loodrecht, zei de heer Serrarens) bestaan. Hieraan moest een einde komen. Herleving van de buiten werking zijnde wet Autobus- vervoer Personen achtte men ten zeerste nood zakelijk. Dr. Hacke betoogde dat de spoor wegen boven de particuliere autobusonder nemingen bevoordeeld worden Als de juf frouw van de A T O., beladen met de noodige formulieren. bij de betreffende commissie aanklopt, krijgt zij de gevraagde vergunnin gen terstond. Minister Vos gaf zich veel moeite om het te doen voorkomen alsof die commissie toch heusch niet zoo te laken viel. gewaagde ook van cijfers, waaruit men moest opmaken, dat er heel wat meer autobusverbindingen zijn. die bovendien economischer werken, dan men we] zou meenen. Met betrekking tot ver schaffing van de noodige waarborgen voor rechtszekerheid deed hij eenige toezeggingen, ook wat betreft het voorschrift om vêortaan steeds Gedeputeerden bij het adviseeren over vergunningskwesties in te schakelen. Doch voldaan waren de critici nog geenszins. Daar om kwam de heer Serrarens met een motie voor den dag. welke spoedige herleving van de Wet en herziening van na de bevrijding gedane intrekking van tijdelijke vergunningen beoogde. Nu die motie ook den steun van de Partij van den Arbeid en insgelijks van de Partij van de Vrijheid kreeg, deed de minis ter verstandig met te verklaren, bereid te zijn haar gunstig te willen overwegen. Terstond voegde hij aan deze eigenaardige uitlating toe. dat men een bewindsman, welke voor het eerst van zijn ministericele leven een motie op zijn dak krijgt, wat meer speelruimte dient toe te laten. Aangezien de communisten stem ming vroegen en het quorum op den laten Vrijdagmiddag ontbrak, zal de Kamer daar mee Maandag haar vergadering beginnen. De tijdelijke opheffing van het Verkeers fonds ontmoette nogal bestrijding bij mr. Ver kerk (A.R.). die reeds een begrafenis van dit fonds aanvaardde; bij den heer Beernink (C. H.). die meende, dat de patient door dokter minister Lleftiyck onder narcose was wegge dragen. en bij dr Hacke doch tenslotte nam de Kamer het ontwerp aan dit keer met aanteekening van het ..tegen" der aanwezige Anti-Revolutionairen, nadat de minister had uiteengezet, dat op het oogenblik het stelsel van de ongewijzigde wet. hetwelk met zich brengt, dat de inkomsten van het fonds louter voor verbetering van wegen en bruggen wor den aangewend, niet houdbaar is. aangezien voor die doeleinden heel wat meer uitgaven zijn te doen dan het fonds aan inkomsten krijgt. Tegen zeven uur nog wat pleidooien voor de Nederlandsche haven- en Rijnvaartbelan- gen. doordat de geallieerden het vervoer naar en van Duitschland voornamelijk over Duitsche zeehavens laten loopen Antwoord van den minister, dat hij hoopt door inter nationaal overleg hier toch uiteindelijk iets voor ons land te kunnen bereiken. Toen brak het oogenblik aan, waarop ook deze begroo- tine onder den hamer doorging. Maandag en Dinsdag Indië-debat dan de begrooting van Overzcesche Gebiedsdeelen en tenslotte, eer bet Kerstreces begint, als sluit stuk de begrooting van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Ruim veertig keurmeesters zijn geruimen tijd in touw geweest om de meer dan vier duizend inzendingen op de internationale pluimveetentoonstelling van „Ornithophi- lia" in Utrecht te keuren. Onder hen waren twee Belgische vakmenschen, die versteld stonden over hetgeen de Nederlandsche fokkers hebben gepresteerd. Op de foto ziet men een der keurmeesters aan den arbeid. Belangwekkende beschouwing over ontwapenings noodzaak. James Byrnes, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in de algemeene vergadering der UNO een uitvoerige beschouwing ge wijd aan de ontwapeningskwestie en daarbij gedetailleerde gegevens ver strekt over de aantallen der Ameri kaansche strijdkrachten overzee in niet-vijandelijke landen. Hiermede is hij vooruitgeloopen op het voorstel töt een telling der troepen buitenslands, dat oorspronkelijk door'Rusland is in gediend. Hij wees de suggestie, dat Amerikaansche troepen, die in China of waar ook met toestemnling van de betrokken landen aanwezig zijn een bedreiging voor den vrede zouden vor men van de hand. Byrnes verklaarde: „Op VJ-Day hadden wij meer dan 5 millioen man troepen over zee. Heden ten dage zijn er minder dan 550.000 man troepen buiten het gebied van de V. S. Het meerendeel hiervqn bevindt zich in Duitschland, Japan, de Japansche eilanden, Korea, Oostenrijk en Venezia Giulia. Het meerendeel van de troepen, dat zich op het gebied van andere landen genoemde bezettingsgebieden niet meege rekend bevindt, bestaat uit troepen voor den aanvoer en bestuurszaken". Na de juiste cijfers voor Amerikaansche gevechtstroepen op de Philippijnen, China, Panama, IJsland en de Azoren gegeven te hebben, vervolgde hij: China. „Onze gevechtstroepen bevinden zich in het Noorden van China op verzoek van de Chineesche nationale regeering. Hun taak, behulpzaam te zijn bij de uitvoering van de capitulatievoorwaarden betreffende ont wapening en deportatie van Japanners is bijna volbracht, er is reeds opdracht ge geven om de helft van onze troepenmacht in China naar huis te zenden, ofschoon de Chineesche regeering er op aangedrongen heeft om hiermede te wachten tot de toe standen normaler geworden zijn- Wij heb ben het duidelijk gemaakt, dat onze troe pen niet aan burgeroorlog in China zullen deelnemen. Wij willen echter zeer gaarne het onze bijdragen, en wij hopen, dat an dere landen hetzelfde verlangen koeste ren, om burgeroorlog in China te voorko men en een vereenigd en democratisch China op te bouwen. Een vrij en onafhan kelijk China is onontbeerlijk voor den we reldvrede. Wij kunnen pogingen van welken staat ook, de ontwikkeling van de vrijheid en onafhankelijkheid van China te vertragen, niet toestaan. De afgevaardigde van de Sovjet-Unie heeft gezinspeeld op onM troepen in China: Ik ben er van overtuigd, dat het aantal Amerikaansche troepen in Noord-China veel geringer is dan dat van de Sovjet-Rus sische troepen in Zuid-Mandsjoerije, in het gebied van Port Arthur". Ontwapening. Byrnes zegde zijn vollen steun toe aan de door de politieke commissie aangeno men resolutie tot algemeene beperking van bewapening. „Maar", zoo zeide hij. „indien ontwapening doeltreffend moet zijn. moe ten wij onzen blik vooruit werpen. Wij kunnen nu gemakkelijk inzien, wat een dwaasheid het geweest zou zijn, indien men ten tijde van de ontdekking van het buskruit met ontwapening begonnen was door het gebruik van pijl en boog te be perken. Wij moeten er op toezien, dat de ontwapening begint' bij de groote, voor vernietiging op groote schaal geconstrueer de wapens. Wij moeten er op toezien, dat ontwapening niet op algemeene beloften, die door enkele landen gehouden en door andere genegeerd worden, gebaseerd is. De Amerikaansche cijfers James Byrnes heeft de volgende cijfers bekend gemaakt: Op de Philippijnen zijn 96.000 man Amerikaansche troepen, waaronder 30.000 aan gevechtstroepen en 17.000 man aan verkenningstroepen. In China: 19.000 (15.000 gevechtstroe pen), ongeveer de helft van. de in China gelegerde Amerikaansche troepen zal huiswaarts keeren. Panama: 1.500. IJsland: minder dan 600 en geen gevechtstroepen. Azoren: 300 man voor het onderhouden van lucht- vervoersdiensten. Wij moeten er voor zorgen, dat ontwape ning gepaard gaat met doeltreffende ga ranties. De V. S- wenschen echter niet de leiding te nemen in een bewapeningsrace. Wij zün naar voren gekomen met concrete voorstel len. Wij zijn bereid om onze kennis van atoomwapenen met de rest der wereld te deelen, op voorwaarde, dat andere landen evenals wjj zich onderwerpen aan interna- I tionaal gecontroleerde inspectie en beveili- gingen. Indien andere landen geen bommen be- 1 zitten, noch in staat zijn ze te vervaardi- gen, moet het hun gemakkelijk vallen om met een inspectie accoord te gaan. Het is onze taak om de collectieve veiligheid met nauwgezette inachtneming van de souve- reine gelijkwaardigheid van alle landen te handhaven. Souvereiniteit kan niet slechts door legers maar ook door een zenuwen oorlog en weloverwogen penetratie vernie tigd worden. De wereldvrede hangt meer af van hetgeen in ons binnenste omgaat dan van hetgeen in onze verdragen staat. De vrede en veiligheid zijn er niet mee ge baat, dat de voornaamste betrekkingen tus schen groote mogendheden afhankelijk ge steld moeten worden van de vraag welke politieke partij in Perzië. Griekenland of China nr>n dp nrmht is". Na Byrnfes en enkele andere sprekers be trad Bevin, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, het spreekgestoelte in de Algemeene Vergadering om zijn bij drage te leveren aan het debat over de ontwapeningskwestie. Bevin zeide o.a.: „Ik denk, dat de confe rentie het er mee eens zal zijn. dat, wat er ook van ons gezegd kan worden en er is heel wat gezegd wij in twee lange oorlogen aan de goede zijde hebben ge staan. Dat wil zeggen dat wij in beide ge vallen tegen den aanvaller vochten. Wij waren van het begin tot het einde in den strijd en ons volk is niet geweken." Een luid applaus onderbrak den spreker, waar- na hij zeide: „Er is geen land ter wereld, dat vuriger dan Engeland vrede, ontwa pening en veiligheid wenscht." Het woord is aan. Sir William Beveridge: Waf oorlog mogelijk maakt is het feit, dat de betrckkingri van de naties onderling viel behecrscht worden door een wet die allen bindt, maar dooi het eigenbelang en de strijd macht van iedere natie. (Uit: The Price of Peace). Alleen onder de Katholieken meer tevredenen dan on tevredenen Begin vorige week werd de volgende vraag aan tallooze Nederlanders. jonge en oude, rijke en arme, en wonend in alle deelen van ons land, gesteld door de mede werkers van het Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie: „Bent u tot nu toe in het algemeen te vreden of ontevreden over het werk van het ministerie-Beel?" 47% antwoordt: ontevreden. 34% antwoordt: tevreden. 19% heeft er geen oordeel over. Van de menschen. die bij de verkiezin gen in Mei op de K.V.P. stemden, zijn er 55% over het algemeen tevreden over het huidige ministerie en 25% ontevreden. De partijgenooten van minister Lief- tinck, minister Vos en de andere Partij van den Arbeid-leden van het 'kabinet zjjn echter vaker ontevreden (42%) dan tevreden (37%). Van de aanhangers der andere partijen zijn de communisten het meest ontevre den (90%), vervolgens de Anti-Revoluti- onnairen (68% ontevreden). Handelsaccoord met Zwitserland De handelsbesprekingen, welke te Bern werden gevoerd tusschen een Nederland sche en een Zwitsersche delegatie zijn ge ëindigd. Er is een handelovereenkomst ge parafeerd. Bloembollen voor Middelburg Het gemeentebestuur van Middelburg heeft 50.000 bloembollen ten geschenke gekregen van het Centraal Bloembollencomité in Haar lem. Hiervan zijn 10.000 bollen geplant in stadsperken. De overige 40.000 zijn ten ge schenke gegeven aan burgers, wier tuinen onder water hebben gestaan. Vertrek der diplomaten uit Madrid Als de leden der UNO hun diplomatieke vertegenwoordigers uit Madrid hebben teruggetrokken, zullen er waarschijnlijk slechts vier hooge buitenlandsche diplo maten in Madrid overblijven, nl. de aposto lische nuntius, de Portugeesche ambas sadeur en de gezanten van Ierland en Zwit serland. Ofschoon de door de UNO gedane aanbeveling niet dringend is, zullen alle leden er waarschijnlijk gevolg aan geven. In welingelichte kringen verluidt, dat Italië, hoewel geen lid der UNO. zijn am bassadeur in Spanje eveneens zal terug roepen. Bijna alle diplomatieke missies in Ma drid van de leden der UNO waren reeds in handen van zaakgelastigden. Nederland en Turkije hebben daar nog gezanten, resp. dr. D. P. E. Teppema en M. E. Atuner. Passagierslijst „Indrapoera" en „Japara" Op onze bureaux ligt ter inzage de ge combineerde passagierslijst van de „In drapoera" en de „Japara", welke schepen met repatrieerenden uit Indië waar schijnlijk respectievelijk op 23 en 27 December te Rotterdam zullen aankomen Stap voor stap naar de ontwapening Belgische resolutie aangenomen Vrijdag keurde de politieke en veilig heidscommissie der UNO eenstemmig het ontwerp der ontwapeningsresolutie goed dat door de subcommissie was voorbereid. Molotof voor Rusland. Senator Connally voor de Ver. Staten, Sir Harley Shawcross voor Engeland, Parodi voor Frankrijk en Kwo-Tai-Tsji voor China, allen prezen el kander om strijd. Allen dankten Paul Henri Spaak voor de wyze waarop hij de voor zittershamer had gezwaaid en prezen de resolutie die door de subcommissie was opgesteld, meldt Un. Press. Volgens deze resolutie, die thans naar de Algemeene Vergadering gaat om for meel te worden aangenomen, moet de Vei ligheidsraad verdragen opstellen voor de beperking der bewapening en de controle der .atoomenergie. De verdragen moeten dan ter goedkeuring aan een speciale ver gadering worden overgelegd en door de staten worden geratificeerd. De resolutie werd bij acclamatie goed gekeurd nadat alle afgevaardigden haar hadden geprezen als de eerste werkelijke schrede der UNO op den weg naar wereld ontwapening. Molotof zeide dat de resolutie de naties plaatste op „den belangrijken en moei- zamen weg naar algemeene bewapenings beperking." Weerbericht TOEN KM EN DE VORST. Verwachting geldig tot Zondagavond: Aanvankelijk nog vrij veel bewolking met plaatselijk lichten sneeuwval. Later opklarend. Tijdelijk wat aanwakkerenden Oostelljken wind. Toenemende vorst. De vorst, welke hedenmorgen reeds tot over het Noordoosten van het land was doorgedrongen, zal zioh geleidelijk uit breiden over het overige gedeelte van het land en daarbij langzaam in Intensiteit toenemen. Het is te verwachten, dat de vorstperiode eenige dagen 7.5] aanhouden bij tijdelijk toenemende Oostelijke win den. De minimum temperaturen zullen geleidelijk dalen'tot ongeveer 10 graden onder nul, behoudens in de gebieden langs de kust. De vorst zal het zwaarst zijn in het Oosten van het land. Het Comité voor de stille armen ont ving den volgenden brief: „Enkele jaren achtereen behoorde ik tot degenen die stille armen genoemd wor den. Twee achtereenvolgende jaren moch ten wij een Kerstgave van het comité ont vangen, wat wij ten zeerste gewaardeerd hebben. Waar nu door Gods goedheid de omstan digheden verbeterd zijn, wenschen wij gaarne een kleine gave bij te dragen tot leniging van den nood der stille armen, hieraan gedachtig zijnde: Het is zaliger te geven dan te ontvangen. Hierbij sluit ik een bedrag van f 25 en tevens een gave van mijn dochtertje, be dragende f 1.50. Bij het lezen van het be richt over de inzameling heeft zij geheel uit eigen beweging mij het geld gegeven. Wij besluiten met den wensch dat het> Comité voor de stille armen nog veel zegen mag ontvangen op zijn sympathie ken arbeid". Voor de inzameling om de stille armen te verblijden met een Kerstgave is aller medewerking gewenscht. De Groote Hout- straatvereehiging gaf een goed voorbeeld; zij stelde het saldo van een kienavond ter beschikking, een bedrag van f 231.75. Het is reeds in ons vorig nummer verantwoord. Zesde verantwoording J. v. L. H. 25.—. J. V. 5.—. V. G. 10.—, ■T. H B. 10.—. P A B. Jr. 10.—. Wed P. P. v B 10.—. A. S. T—W. ƒ3.—. B V W 10.—, J. A. A. O. 20.—. L. E. ƒ10,—. J R B. ƒ5.—. Dr. D. M. H. 10.—. H. F. G. P. 5,—, A. P B. S. v. D. 2.50, B. E. K.—d. B. 5.—. D. v. W. 25.—. G. W. K ƒ5.—. R. S. ƒ3.—. J. M. V. 1.50. J. W B. 10.—. H Bf 10.— J. H. M. 2.50, L. J. K. 2.50. J. A. U D 10.—. B, M. S.—de G. 2.50. Jos. R. de C. 2,50, Wed W E. ƒ5.—, M. M. A. ƒ5.—. W. A. v. d. B. ƒ5.—, Alida 1.—, N. N. 3,50. Mevr. W. S. 10,—, K. J. 10,—, H. te Hst. 2,50, M. V. H. 10.—, v. H. te A. 7,50, V. B. V. 10.—, Mevr. de B. 2,—, Mevr. E. P. M. 2.—, J. G. M. Zn. 25.—. P. N. J. K. 2.—. A. V. 250. J. F K. 2.50. W. v. R. 2.50. J. J. J. 2.50. B. R. ƒ10,—. Dames R. ƒ5.—. G. H. 2.50. Fam. Fr. ƒ5.—. G A P. ƒ2.50. M O. P ƒ5.—. N. N. 5.—. N. N. 10.—. Mevr A. M. v. II H. 25.—. U. 5.—. M. v. d M 2.50. R v. H. 10. Mevr. C. F. ƒ2.—. D. M. P. ƒ2,50. D. J. I. 5.-. F. W. ƒ2.50, C. B V. ƒ3.—. W A. v. G. ƒ2.50. I. B. ƒ25.—. J. A. P. ƒ10.—, H. C. V. I 5.— Mevr. J. B v. Z. 2.50. N. N. 25.—, Me). C. t.. Dalman 20.—, v. L. 5.—. I. M. 2.50, J. D. 1.—. H. 1,—. M J. F. E f a.—, M. v d B. S. ƒ5.—. B. v. C. 3.30. Fam S. ƒ5.- J C. ƒ1.- J Sch. ƒ10.-, J. A ƒ1.—, A. St. 1.-. K K. 1.-. E. P, G 10.-. Mr H. E. 10,—. Collecte Vrijmetselaaisloge Kenne- merland" 50,—. Ek. P. O. W. 10.— Totaal zesde verantwoording: 642.50. In be'. geheel is thans bij ons binnengekomen 3007,75.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1