Haarlems Dagblad Stille Een Resolutie De vorst overvalt ons land Franco voorspelt berouw Wij staan aan het begin van een internationaal parlement" Van Kleffens' klachten: Krijgen Nederlandsche havens aandeel in Duitschiand-import? De Roode Haan kraaide victorie gFSSfSSLf- Weekabonnementen armen <51e Jaargang No. 1851Ö Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maan8ag 16 December 1946 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bjj de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem rpE New-York is door de „politieke en veiligheids-commissie" van de U.N.O. eenstemmig een ontwapenings-resolutie aangenomen, waarna de woordvoerders van de Groote Vijf elkaar als om strijd geprezen hebben. Bovenal prezen zij den Belgischen minister Paul Henri Spaak, die zoo goed gepresideerd had. Wij hebben dit vermeld onder den titel „Stap voor stap naar de ontwapening". Maar toelichting is noodig. Die titel geeft aan, dat men slechts langzaam vordert. Niet in galop, evenmin in draf, slechts in jtap. Maar bovendien moet erbij gezegd worden, dat hij volstrekt niet bedoelt te voorspellen dat de ontwapening nu ook bereikt zal worden. Want wij twijfelen daar hard aan. Wat zegt de resolutie een Belgisch voorstel precies? Dat de politieke en veiligheidscommissie de Algemeene Ver gadering van de U.N.O. voorstelt den Veiligheidsraad te belasten met de opstel ling van verdragen voor beperking van de bewapening en controle op de atoom energie. Deze verdragen moeten dan ter goedkeuring aan een speciale vergadering worden voorgelegd en door de staten gera tificeerd. Wie dezen ietwat ingewikkelden gang van zaken overdenkt komt tot de slotsom, dat hetgeen Vrijdag gebeurd is niet alleen slechts de eerste van een reeks stappen beteekent, maar dat bovendien verscheidene volgende veel moeilijker zul len zijn. Want tot die volgende stappen behooren de samenstelling der verdragen en hun goedkeuring door een speciale ver gadering, met al de amendementen en tegenvoorstellen die bij zulk een procedure plegen op te doemen. Het is wel te ver wachten dat de eerstvolgende stap: goed keuring door de Algemeene Vergadering van deze resolutie, slagen zal. Maar dan komen de moeilijkheden. Dat weten de vijf diplomaten, die elkaar en Paul Henri Spaak zoozeer geprezen hebben, heel goed. Alle vijf hebben natuurlijk gedacht: dit kunnen wij bij acclamatie aannemen en niemand bij ons thuis zal het ons kwalijk nemen. Als de uitwerking komt zullen wij nog wel eens zien. Wat is de grootste moeilijkheid van de uitwerking? Het vaststellen of liever ge zegd: het aanvaard worden van controle maatregelen, waarbij groote mogendheden zich verplichten om internationale contro leurs in al haar bewapening te laten neuzen. In het verleden is van dergelijk toezicht op een verslagen mogendheid (Duitschland na 1918) niets terecht ge komen. Het kost vrijwat moeite ons voor te stellen, dat de overwinnaars in den tweeden wereldoorlog elkaar nu zooiets zullen toestaan, waarmee de vanouds be faamde militaire geheimen geen geheimen meer zhuden zijn. Onder „Het Woord is aanciteerden wij Zaterdag Lord Beveridge in zijn boek „The Price of Peace" De Prijs van den Vrede. Hij heeft daarin gezegd: „Wat oorlog mogelijk maakt is het feit, dat de betrekkingen van de naties onderling niet beheerscht worden door een wet die allen bindt, maar door het eigenbelang en de strijdmacht van iedere natie". En jn hetzelfde nummer van dit blad vermeldden wij, dat de Amerikaansche minister James Byrnes ter vergadering van de U.N.O. gezegd had: „De wereldvrede hangt meer af van hetgeen in ons binftenste omgaat, dan van hetgeen in onze verdragen staat." Ongetwijfeld. En in het binnenste van lederen diplomaat en iederen minister, die zijn land ergens vertegenwoordigt, gaat nog steeds om, dat hij alleen in besluiten kan toestemmen, de de belangen van dat land niet schaden. Zoodra ergens lands belangen met elkaar strijdig zijn, loopt het daarom vast. Welslagen is alleen mogelijk nis een volk, of liever gezegd de regeering van dat volk, bereid is om offers (op reke ning van het volk) in het algemeen belang te brengen. Dat gefeurt wel eens, als het niet te veel kost en op niet te langen termijn voordeel belooft. Maar het gebeurt niet, tenminste tot dusver niet, als wereld politiek gevoerd moet worden. Die eischt het nemen van risico's, dus zelfverlooche ning. Die is te groot. Als de staatslieden let wel op het woord staatslieden, dat op zichzelf al een beperking van hun taak inhoudt dit durfden te bestaan,, zouden zij in eigen land als ministers afgedankt worden en vermoedelijk door hun tegen standers van „landverraad" beticht. Men is tegenwoordig snel met dat woord, zelfs als het eerlijke, volkomen betrouwbare men- schen betreft. Mocht een minister dit niet temin riskeeren, dan zou hij er nog niets mee bereikt -hebben. Want de maatregel, dien hij onderschreven had, zou niet door zijn land worden geratificeerd. Het is dus duidelijk, dat men van de ministers, die ter U.N.O.-vergadering op treden niet te veel verwachten moet en hun teveel macht toeschrijven. Want persoonlijk hebben zij weinig mach^ Zij zijn slechts afgevaardigden van hun regeeringen en parlementen of 1 zooals Molotof alleen van een regeering en speciaal van één man. Konden zij inderdaad als personen over ontwapening beslissen, dan zou de toestand anders zijn. Maar dat is niet denkbaar, want dan waren zij dictators en de geschie denis heeft overvloedig en hardnekkig bewezen, dat dictators geen neiging bezit ten tot ontwapenen. Zou men hieruit moeten afleiden, dat er geen kans op ontwapening bestaat? Neen. Die kans zal komen, als de volken het wil len en niet wantrouwend, ongeloovig, sceptisch, inert tegenover het vraagstuk staan, zooals nu. Zoolang dat niet verandert zal er geen aandrang op de regeeringen zijn en geen ontwapening komen en de vanouds-bekende voorbereiding voor mo gelijken volgenden oorlog zich voortzetten, met alle gevaren van dien. Ik behoef eigenlijk niet eens te vermelden dat wan trouwen, ongeloovigheid, scepticisme ken inertie zich evenzeer bij de kleine als bij de groote volken doen gelden. Hopelijk gaan wij een beter tijd tegemoet, met nieuwe energie en met ontwakende belang stelling voor de groote ideeën van slechts kleine kringen, die ze nu aanhangen. Maar nu is de toestand slecht. Gelukkij redt de uitputting der wereld haar voor- loopig vjn nieuwen oorlog. Maar wat resoluties betreft: de Volkenbond heeft er al zooveel aangenomen. De weg van de resolutie naar de,daad is lang. Meestal te Jang. R. P. Er wordt reeds geschaatst, maar voorzichtigheid is, buiten de banen, geboden. HET gekrompen kwikstaafje in den ther mometer heeft zoowel bezorgde als vroolijke gezichten veroorzaakt; zooals het iederen vorstwinter gaat, komt een plotse linge koude met bezwaren en vreugden. Huisvaders kijken bezorgd naar hun ge slonken kolenvoorraad en ijsvereenigings- besturen ontwikkelen een koortsachtige activiteit om diverse winterfestijnen te or- ganiseeren. Allemaal een ei Op 19 December zal voor alle leeftijds groepen een bon voor een ei worden be kend gemaakt Het K.N.M.I. in de Bilt rekent op een vrij langdurige vorstperiode en de temperaturen in de verschillende plaat sen van ons land, waar een observatie post gevestigd is, laten zien dat het barre ernst met den winter is gewor den. Niet alleen in ons land heeft Ko ning Winter zijn intrede gedaan; uit heel Europa wordt flinke vorst gemeld en zelfs aan de Rivièra wijst het kwik nog maar twee graden boven het nul punt aan. Uit het weeroverzicht van het KNMI blijkt, dat de Noordzee en de Oostzee de tempe raturen langs hun kusten nog relatief hoog houden, waardoor in deze gebieden door de grootere vochtigheid eenige sneeuwval verwacht kan worden. In het Oostzeege bied heeft het al vrij hevig gesneeuwd; ook aan de Nederlandsche Waddenkust kwamen buien voor. IJsvreugde reeds gaande Het ondergeloopen land, waaraan ons landje zoo rijk is, vormt met de bespoten tennisbanen vooralsnog de eenige gelegen heid, waar gereden kan worden, maar de ijsbanen in den omtrek van onze stad be ginnen hun terrein reeds op de komende winterpret voor te bereiden. Morgenavond hoopt de ijsbaan „De Volharding" te Heem stede zijn hekken te openen; er wordt hard gewerkt aan de verlichting van de baan. Haarlem zelf zal het dit jaar moeten doen met tennisbanen, singels en grachten, want het IJsclubterrein aan de Kleverlaan is nog niet herrezen de Duitschers hebben het in zoo'n desolaten staat achtergelaten, dat men voorloopig van plannen afziet, om orde in de chaos te scheppen. De baan van Spaarndam stond gisteren nog niet geheel onder water, maar ook daar zal morgen geschaatst kunnen worden. In Spaarndam komen vanmiddag twee gloed nieuwe pompen de oude installatie een handje helpen. De waarschuwing van eiken winter geldt ook thans met onverminderde kracht: het publiek wordt nog dringend afgeraden het „buiten-ijs" op te zoe ken; waaigaten en zwakte zoowel als opengebroken stukken kunnen in de eerste dagen en ook daarna levensge vaar opleveren. De voortvarende Diemer IJsclub orga niseert reeds Dinsdag nationale hardrij- wedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter op haar banen. De lasten van den winter Hoewel de scheepvaart in de omgeving van Haarlem nog geen last van het ijs on dervindt, zal een aanhoudende vorst bin nenkort zeker moeilijkheden gaan opleve ren, vooral wanneer hét grondijs eenmaal gaat vastzitten. Maar.het badseizoen is nog open..... In schrille tegenstelling tot de ijzige be richten over het weer van de laatste dagen en de sportieve consequenties, die er voor jong en oud uit te trekken zijn, staat het nieuws, dat in Zandvoort het badseizoen nog open is; zy het dan al leen voor de liefhebbers. Zondag werd in de .golven der Noordzee een late ba der gesignaleerd, die den moed had. de koele baren te trotseeren. Geen wonder, dat de toeschouwers him oogen even hebben uitgewreven Tenslotte zijn er de-vogels, die zich door de plotseling vorst zien afgesneden van vele voedselbronnen. Onze vrienden uit de natuur rekenen er op, dat er zoo nu en dan eens een kruimeltje af valt, opdat voor hen de strenge vorst geen spoedigen dood beteekent. Het IJsselmeer vriest dicht Vannacht is het IJsselmeer met grondijs dichtgeloopen. Zeilvaart is niet meer mo gelijk. Groote stoom- en motorbooten kun nen vandaag misschien nog overkomen. Als het blijft doorvriezen zal de scheepvaart totaal gestremd worden. In een officieele nota zegt de Spaansche regeering over de beslissing der Vereenig- de Volken, ambassadeurs en gezanten uit Madrid terug te roepen: „De meeste lan den zullen spijt hebben van deze beslis sing". De nota beschrijft de beslissing als een „grove inbreuk van het Handvest der vol ken". „De besluiten van New York zijn weinig doeltreffend of helder uit een prak tisch oogpunt, en zij zijn een bewijs van den niet zeer vreedzamen geest die in de nieuwe organisatie heerscht".* „De Spaansche regeering gevoelt zich, in verband met de demonstraties van het Spaansche volk op 9 en 10 December ont heven van de taak over deze aangelegen heid nadere opheldering te verschaffen". In een toespraak tot kadetten van de militaire academie van Saragossa heeft generaal Franco verklaard, dat de Spaan sche grens door gewapende benden ge schonden werd en „het leger de beste schildwacht van den vrede is. Wij moeten paraat zijn. Het is niet genoeg om den vrede te beminnen. Wij moeten hem ook verdedigen". Oostenrijk wil meepraten Dr. Karl Renner, president van Oosten rijk, heeft in een radio-uitzending ver klaard. dat Oostenrijk aan de voorloopige besprekingen over Duitschland, die in Ja nuari te Londen zullen beginnen, wenscht deel te nemen en een desbetreffend ver zoek zal indienen. „Oostenrijk heeft met Duitschland een rekening te vereffenen, daar het in 1938 door Duitschland gean nexeerd werd", aldus Renner. DE UNO-VERGADERING GAAT UITEEN ri De jeugd maakte Zondag druk gebruik van de ijsbanen. De eerste zitting van de Algemeene Vergadering van de Vereenigde Volkeren, waar van het eerste gedeelte te Londen plaats vond en het tweede te New-York, is Maan dagmorgen te 5.45 g.m.t. besloten. De secretaris-generaal Trygve Lie verklaarde in een slottoespraak: .."Wij staan aan het begin van de vorming van een internationaal parlement der menschheid". Hij bracht hulde aan den voorzitter, Paul Henri Spaak, voor de door hem gegeven leiding. Spaak verklaarde er op te willen wijzen, dat er „in deze vergadering nimmer sprake is geweest van eenig zoogenaamd „bloc". De meerderheden voor en tegen de voor stellen wisselden telkens". In een overzicht van het door de vergadering verrichte werk zeide Spaak verder, dat bijzondere dank gebracht moest worden aan de Sovjet-Rus sische delegatie, die den moed had gehad om de kwestie van de ontwapening te ber de te brengen. Eveneens moest dank ge bracht worden aan de Britsche en Ameri kaansche delegaties, die zoo edelmoedig mede dezen weg waren opgegaan. „Wij hebben aan de wereld hoop gebracht. Wanneer wij deze hoop tot werkelijkheid kunnen brengen zal de menschheid waar lijk een nieuw tijdperk zijn binnengetre den". Op het einde van deze slot-bijeenkomst schudden de gedelegeerden elkander de hand. De algemeene i^rgadering werd voor onbepaalden tijd verdaagd. De algemeene vergadering vaji de UNO heeft een Deensch-Voor-Indisch-Ameri- kaansche resolutie, gericht op het verwer pen van den eisch van Zuid-Afrika om Zuid-West Afrika te annexecren, met 36 Uit nadere berichten blijkt dat de rede, die mr. van Kleffens Donderdag j.l. voor de Nederlandsche Kamer van Koophandel te New-York heeft gehouden en waarin hij klachten van economischen aard naar vo ren bracht in verband met de bezetlings- politiek van Amerika in Duitschland. op zoo summiere wijze is overgebracht, dat belangrijke details van onze economische verlangens, die scherp en omlijnd werden vastgesteld, in de aanvankelijk doorgezon den vertaling niet tot uiting kwamen. Hier onder volgt een nauwkeuriger opsomming van verschillende details der rede en van de daarop door de Amerikaansche regee ring gegeven antwoorden. Naar aanleiding van Van Kleffens klacht, dat Nederlandsche onderdanen, die fabrie ken in Duitschland bezitten, geen toestem ming krijgen deze te bezoeken, wees de woordvoerder van het Amerikaansche de partement er op. dat het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken deze kwestie enkele maanden geleden met Ne derlandsche functoniarissen heeft bespro ken. Men kwam toen tot overeenstemming, dat de gelegenneid tot een dergelijk bezoek aan Nederlandsche burgers zou worden ge geven en dat de Nederlandsche regeering idit nader met de Amerikaansche bezettings autoriteiten zou regelen. De opmerkingen van Van Kleffens zijn de eerste aanwijzing voor de V.S., dat het resultaat van deze be sprekingen voor de Nederlandsche regee ring onbevredigend is. Op Van Kleffens' klacht, dat Nederlandsche onderdanen, die grondstoffen en gedeeltelijk afgewerkte goederen uit Duitschland willen betrekken, geen gelegenheid krijgen voor aankoop ter plaatse, antwoordde deze woordvoerder, dat de Amerikaansche bezettingsautoritei ten thans ook aan Nederlandsche zaken lieden toestaan om in Duitschland produc ten te koopen, voorzoover deze tenminste voor export beschikbaar zijn. Over de> vergrooting van de productie in Duitschland van machine-onderdeelen, waar vele steden in Europa behoefte aan hebben, heeft de „Omgus" (het bureau van het Amerikaansche militaire bestuur) door tusschenkomst van een handelsmissie te 's-Gravenhage naar onze overtuiging, al dus de woordvoerder, bevredigende bespre kingen gevoerd met Nederlandsche autori teiten. Handelsmissies te Berlijn worden in het vooruitzicht gesteld. Geen „luxe" voedsel In de huidige omstandigheden zou port in Duitschland van g^pente en fruit tegen nul stemmen en 9 onthoudingen aangenomen. Zuid-lVest-Afrika wordt dus niet bij Zuid-Afrika ingelijfd en zal onder inter nationaal beheer gesteld worden. Ontwapeningsresolutie De resolutie over ontwapening, veilig heid en internationale controle en inspec tie. die door de politieke commissie van de UNO werd aangenomen, werd thans ook door de algemeene vergadering bij accla matie aanvaard. Deze resolutie legt de beginselen vast voor het beperken der bewapening, en de controle en regeling van alle wapenen, met inbegrip van de/ atoombom. In de resolutie is opgenomen een Cana- deesch voorstel, volgens welke plannen voor de beperking van bewapening, opge steld door den Veiligheidsraad, aan de leden van de UNO ter overweging zullen worden voorgelegd, en het goedkeuren van verdragen of conventies aan een bij zondere zitting van de Algemeene Verga dering zal worden gelaten. Sir Hartley Shawcross, die dit voorstel in de commissie steunde, projecteerde een ontwapeningsconferentie binnen zes maan den. Na het aannemen van de ontwapenings resolutie verwierp de algemeene vergade ring het voorstel tot het tellen van troe pen. "Het voorstel van de politieke commissie dit onderwerp op te nemen in de ontwa peningsresolutie, werd met 36 tegen *6 stemmen en 4 onthoudingen aanvaard. Beheersraad gevormd. De Beheersraad van de UNO, het laatste groote orgaan van die organisatie dat nog moest worden gevormd, is thans voltallig. De algemeene vergadering heeft namelijk aan Mexico en Irak de twee laatste zetels toegewezen. Zaterdag heeft de Assem blée de acht ontwerpovereenkomsten van de landen, die houders zijn van mandaten van den ouden Volkenbond, goedgekeurd. Deze mandaten komen thans bij de UNO te be rusten. De beheersraad bestaat uit de-volgende landen: Engeland, Australië, Nieuw-Zee- lar.d, België, Frankrijk, de Sovjet-Unie, de V.S., China, Mexico en Irak, (beide laatste landen voor drie jaar). Overeenkomstig het Handvest bestaat de raad uit Vijf landen, die beheer voeren en vijf, die geen beheer voeren. De onder beheer staande gebieden zijn uitsluitend vroegere Duitsche koloniën. uit Nederland een verhooging van de be lasting voor den Amerikaanschen belas tingplichtige beteekenen. Zoolang de be zettende mogendheden het deficit van den Duitschen handel moeten dragen, moet de voedselimport, zooals .aan de Nederland sche regeering bekend is, beperkt worden tot betrekkelijk goedkoope producten zoo als tarwe. Den nadeeligen invloed van de zen beperkten import op de herleving van de scheepvaart op den Rijn, waar Rotter dam als doorgangshaven groot belang bij heeft, tracht de Amerikaansche regeering te verminderen door Nederland uit te noo- digen voor besprekingen over de mogelijk heid om voor import in Duitschland be stemde goederen Nederlandsche havens en den Rijn bij het vervoer in te schakelen, zoolang dit geen verhooging van onkosten voor de V.S. met zich meebrengt. De Ne derlandsche regeering heeft officieel ver klaard, dat het naar haar meening moge lijk is een dergelijke bijeenkomst van ver tegenwoordigers van het.,.Omgus" en van Nederland spoedig te doen plaats hebben. De wensch van Nederland om meer stem te hebben in de controle op de scheep vaartfaciliteiten op den Duitschen Rijn achten de V.S. een aangelegenheid voor den Raad van Ministers van Buitenland sche Zaken. De V.S. zijn dankbaar voor Van Kleffens' verklaring, dat Nederland bereid is mede werking te verleenen bij de financiering van den handel met Duitschland. Het ver leden week ontvangen Nederlandsche voor stel in dezen wordt op het oogenblik nauwkeurig door het Amerikaansche mi nisterie bestudeerd en is de eerste aan wij- ging van de bereidheid van Nederland om een dergelijke hulp te verleenen. Sovjet-troepen weg uit Port Arthur? Volgens niet bevestigde persberichten trekken Sovjet-troepen uit Port-Arthur in Noordelijke richting terug. Volgens deze berichten hebben de Russische troepen het industriegebied van Sjahokof, acht kilome ter ten Noord-Westen van Dairen in de omgeving van Port-Arthur, nog niet ont ruimd. r Het woord is aan... Anatole France: De opvoeder moet het kind twee dingen leeren liefhebben: den vrede en den arbeid. En één ding leeren verafschuwen den oorlog. In Schagen werden twee cafés en twee winkels door het vuur verwoest. Een brand, welke den omvang van een ramp dreigde aan te nemen, heeft gisteravond gewoed in het centrum van het Noordhollandsche dorp Schagen. Door nog niet opge helderde oorzaak brak brand uit in het Noordhollandsche Koffiehuis aan de Ge dempte Gracht, waar een dansavond werd gegeven. Onder de ongeveer honderd dans- lustigen brak een paniek uit. Hel vuur greep zeer snel om zich heen en daar de brandweer door het dichtgevroren water gehandicapt was, sloegen de vlammen over naar de belendende huizen, een kruidenierswinkel van J. Simons en een manufactu renzaak van A. Veenis. Vandaar breidde het vuur zich uit tot het aan de Groote Markt gelegen café Kaper. Al deze perceelen brandden tot den grond toe af. Schade liepen op het distributiekantoor op den hoek van de Gedempte Gracht en de Groote Markt, de kunsthandel „De Schouw", het café Boontjes 'en hotel Huiberts. Het geheele centrum van Schagen een belangrijk streek-middelpunt dreigde aan vankelijk door de onvoldoende middelen van de plaatselijke brandweer in vlammen op te gaan. Het Noordhollandsch Koffie huis was spoedig met zyn geheele inven taris één vuurzee, doch na drie kwartier sloegen de vlammen over op andere ge bouwen waar met man en macht werd ge werkt om de inboedels naar buiten te slee pen. Bij den kruidenierswinkel van J. Simons gelukte dit. De winkel zelf is echter bijna geheel afgebrand. Mevrouw Simons, die eenige dagen geleden een baby had ge kregen, moest met den jonggeborene ijlings het huis verlaten. Een half uur later was het perceel afgebrand. De brandweren uit Schagerbrug, Barsln- gerhom en Alkmaar kwamen die van Schagen te hulp, zoodat weldra enorme watermassa's in de vlammenzee gespoten konden worden. Op straat was het weldra een chaos van beddegoed, tafels, stoelen, kasten, kleeren en serviezen. Veel er van heeft onder de gedwongen en geïmprovi seerde verhuizing schad# opgeloopen, niet het minst doordat dpizenden liters water er overheen gespoten werden. Daar het bovendien flink vroor, lag een groot ge deelte van het huisraad al spoedig onder een laag ijs bedekt. Bovendien werd ook de straat spiegelglad. Eerst omstreeks 1 uur 's nachts was het gevaar van verdere uitbreiding geweken. De nablussching vorderde echter nog ge- ruimen tijd. Brand in de.Hema te Utrecht. Zondagmiddag om half twee is brand ontstaan in de lunchroom op de eerste verdieping van de Hema aan de Oude gracht te Utrecht. Enorme rookwolken sloegen naar buiten, maar het vuur werd vrij spoedig bedwongen door de brand weer, die met groot materiaal uititikte en door het onmiddellijk ingrijpen van het Hemapersoneel met de eigen brandblusch- apparaten. Niettemin liep de eerste étage flinke schade op en het geheele gebouw vrij groote waterschade. Vermoedelijk heeft het lunchroompersoneel bij de slui ting van de zaak op Zaterdagmiddag ver geten, een electrische kookplaat uit te schakelen. Sportgebouw in Vlaardingen in de asch gelegd. Zondagavond is in Vlaardingen brand uitgebroken in het sportgebouw in het VFC-sportpark. 's Middags was er nog een voetbalwedstrijd gespeeld. Eer de brandweer ter plaatse was. stond het hou ten gebouw in lichter laaie, zoodat aan blusschen niet meer gedacht kon worden. Bovendien waren de slooten bij het terrein met ys bedekt en duurde het geruimen tijd eer er water gegeven kon worden. De restauratiezaal in het gebouw was geheel in oud-Hollandschen stijl met open haar den ingericht. In de kleedkamers bevond zich de sportkleeding van de spelers en in de opslagplaatsen al het materiaal, waar onder een splinternieuwe grasmaaimachl- ne. De schade wordt op ruim f 40.000 ge schat. Over de oorzaak van den brand is weinig bekend, doch men vermoedt, dat deze moet worden gezocht bij één der open haarden. Veel vee omgekomen bij brand te Nyeveen. Vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden, ontstond Zaterdag brand in de groote boerderij van den heer P. dienen uiterlijk 's Woensdags te zijn betaald, daar de bezorgers op Don derdag moeten afrekenen. Een beeld van den brand in Schagen. Bouwknegt te Nyeveen by Meppel. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat twintig koeien en een groot aantal varkens in de vlam men omkwamen. Ook de oogst en land bouwgereedschappen gingen verloren. Slechts het huisraad kon worden gered. HouMoods te Oosterbeek in vlammen. In Oosterbeek is door onbekende oorzaak een houtloods van een meubelfabriek in brand geraakt. De plaatselijke brandweer, geassisteerd door die uit Arnhem en Ren- kum, slaagden er in het fabrieksgebouw te behouden. De loods met den voorraad hout ging in vlammen op. Tijdens den brand hoorde men het ge knetter van ontploffende machinegeweer patronen. De Duitschers hadden de loods voor munitie-opslagplaats gebruikt en men vermoedt, dat er nog patronen zijn achter gebleven. Weerbericht AANHOUDENDE VORST Verwachting geldig tot Dinsdagavond: Matige, voornamelijk langs de Wadden eilanden tijdelijk krachtige, Noordooste lijke tot Oostelijke- wind. Enkele over drijvende wolkenvelden, waaruit plaat selijk lichte sneeuwval. Matige tot strenge vorst. Zevende verantwoording C. P. T. 10,—. v. M Z. 1,—, Mevr. F. G. 5.—. Dames K. 3.50, Mevr. M- C. C. 5,—. J. S. d. G. 2.50, K. A. 1.—, C. A. 2,50, Mevr. B. 10.—. H. J. B. K. 10.—, Mevr. M. S. 1.—, Fam. v. M. ƒ5,—P. K. ƒ2,50, Jhr. v. d. B. 2.—. E. v. H. 1,—. H. H. 6.—. C. P. 2.50. iV D- K. 2.50. H. H. H. 2.50. G K. 2.50, G. 2,50, H. F. 5.—. J. P. B. 10,—, M. K. 10.—, C. N. 5,—. S. B. 2.50. X. Jr. 10.—, J. G. 4.—. A. T. 1,— v. d. V. 1,—, J. H. 2.50, Mej. C. B. 10.—, B. 5,—, D. A. K. O. 3,—, J. V. d. St. 5,—. F. T. 10.-. M. H. 10.—, G. en J. 5.—. G. H. B. E. Jr. 3,—, W. H. J. V. O. 20,—, F. W. Z. en O. 50,—, R. T—H. te Ot 30,—. A. J. M. S. ƒ5,—, Totaal zevende verantwoording 287,50. In het getieel is thans bij ons binnengekomen 3295,25. U.N.O.-zetel blijft in New-York De Algemeene Vergadering der Vereenig de Volken heeft met zesenveertig tegen zeven stemmen besloten, den permanenten zetel van de* organisatie der Vereenigde Volken te New-York te vestigen en den secretaris-generaal instructie te geven tot het vervaardigen van plannen voor een nieuw hoofdkwartier aldaar. Tegen stem den Australië, Egypte. El Salvador. Perzië, Libanon, Saoedi-Arabië en Syrië. De afge vaardigde van Voor-Indië. P. N. Saproe, had doen verstaan, dat Voor-Indië, of schoon het nog steeds San Francisco meer geschikt oordeelde, omwille van de een stemmigheid voor New York zou stem men. Hevige botsing tusschen tram en vrachtauto Op den ouden rijksweg van Oegstgeest naar Haarlem achter het „Groene Kerkje" zijn een vrachtauto van den Marine-radio dienst en een tram der NZ.H.V.M. in botsing gekomen. De vrachtauto werd ver splinterd. de motorwagen van de tram kwam dwars over de- rails te staan. Door het breken van een betonnen steunpaal kwam het electrische net naar beneden en ontstond er een hevige kortsluiting. De trampassagiers kwamen met den schrik vrij. De besturder van de vracht auto werd ongedeerd uit de ravage te voorschijn gehaald.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1