Slechts de helft van het vereischte hout •d is beschikbaar „Zenuw-oorlog" in Indonesië Het zoeken naar vermist marine-vliegtuig gestaakt J Hout uit het Schwarzwald De dloelkere dagen Drie voorstellingen van het Residentie-Tooneel Kort en Bondig De moeilijkheden van den wederopbouw Uit de mededeelingen die wij de laatste week hebben opgenomen over den Wederopbouw, is gebleken dat er moeilijkheden zijn wat de materialen- voorziening betreft. Wij hebben in Den Haag een nader onderzoek inge steld, waaruit wij de overtuiging kre gen, dat de toestand nog ongunstiger is dan aanvankelijk verondersteld kon worden. Op het oogenblik gelden de zorgen in het bijzonder hout, maar ook de onvol doende aanvoer van betonijzer en glas werpt problemen op. Hoeveel huizen in 1947? In ons land is voor het tijdvak 1 Augus tus 1946—1 Juli 1947 slechts 680.000 M3. hout beschikbaar. Daarvan is 300.000 M3. hout aan den Wederopbouw toegewezen. Om de behoefte te dekken zou de Weder opbouw evenwel het dubbele noodig hebben. Komt er dus geen verbetering in onze houtpositie, dan is het voor iedereen duidelijk, dat er niet te denken is aan een volledige uitvoering van het opge maakte programma. In de memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de begrooting van den Wederopbouw (die twee weken geleden in druk is verschenen) is nog medegedeeld, dat men in 1947 verwacht 28.000 arbei derswoningen te kunnen bouwen. Toen wij terzelfder tijd over deze aangelegenheid een bespreking op het betrokken departe ment hadden, werd ons al gezegd: wat wij in 1947 meer bouwen dan 25.000 moet als een meevaller worden beschouwd. Nu wij een nadere uiteenzetting over de ma- terialenpositie hoorden, krijgen wij den indruk, dat ook dat getal van 25.000 op timistisch geraamd is. Hoeveel het er wel zullen worden, is niet te voorspellen. Aller eerst niet omdat nog gehoopt wordt, dat de pogingen die aangewend worden om méér hout te krijgen, zullen slagen. Bovendien streeft de Wederopbouw er naar, niette genstaande het tekort aan hout, toch zoo veel mogelijk nog huizen te bouwen door de hoeveelheid hout, die aan elk huis ver werkt wordt, tot het uiterste minimum te beperken. Steenen vloeren in kamers vindt de Wederopbouw verre van ideaal, maar beter een huis met steenen vloeren, dan geen huis. De roep om hout! Wij wezen er reeds eerder op, dat in de geheele wereld een tekort aan hout is. Het Is dan ook uiterst moeilijk hout aan te koopen. Met verschillende landen is on derhandeld over het sluiten van handels verdragen, maar daardoor was het slechts mogelijk een klein deel onzer behoefte te dekken. In sommige gevallen wil men ons alleen hout leveren als wij er een leveran tie tegenover kunnen stellen (Zweden ver langt van ons in ruil steenkool). In menig geval kan een ander land, dat evenals Nederland hout noodig heeft, een aanlok kelijker aanbod doen. Daarbij komt nog, dat wij, als wij een leverantie van een land vragen, soms ook nog om een han- delscrediet moeten verzoeken om den aan koop te financieren. Dit alles maakt, dat wij als koopers niet overal in het buiten land met open armen ontvangen worden. Onze handelsbalans is nog altijd niet zooals wft die gaarne zouden wenschen. Wij hadden dit jaar op een export van 1 milliard gerekend, maar wij hebben het helaas niet verder kunnen brengen dan 750 millioen. Maar al leveren onze deviezen moeilijk heden op bij de aankoopen in het buiten land, toch staat de regeering op het stand punt, dat die overwegingen niet mogen gelden wat den aankoop van hout betreft. Als er hout in het buitenland te koop is, dan wordt het gekocht. De regeering meent dat dit verantwoord is zoolang er in de geteisterde gebieden nog menschen in krotten of in kippenhokken moeten wonen. Dezer dagen zullen wij over onze hout positie nog nadere bijzonderheden mede- deelen. België had op zich genomen ons elke maand 250.000 M2 glas te leveren. Over October is evenwel slechts de helft ont vangen. Blijkbaar zijn de Belgische glas fabrikanten ontstemd over het plan in ons land een glasfabriek op te richten. Daar om zoeken zij blijkbaar andere afnemers, die bovendien meer betalen dan Neder land. Maar het kan nog wel eenige jaren duren voor deze Nederlandsche fabriek gaat produceeren. Het gevolg van de hou ding dezer Belgen noemde men in Den Haag niet tactisch, want daardoor nood zaken zij ons immers tot het bespoedigen van de eigen fabricage. Voor de nieuw te bouwen woningen is wel voldoende glas beschikbaar, alleen de herstelwerkzaamheden in de getroffen ge bieden lijden onder den verminderden glas- aanvoer uit België. In ons land gaat het nu ook nijpen met de ijzervoorziening voor het betonwerk. Dit is een gevolg van de staking in Ameri ka. Het was al eenigen tijd mondjesmaat met het betonijzer, maar nu is er van een tekort sprake. Ook dit werpt weer moeilijkheden op. Een beschouwing van A.F.P. Een speciale correspondent van het Fransche persbureau AFP seint uit Bata via: De politieke situatie in Indonesië wordt op het oogenblik geheel beheerscht door het afwachten van de beslissing van het Nederlandsche parlement over het ontwerp van Linggadjati. Al heeft de aanvaarding van het ontwerp door het Nederlandsche kabinet de spanning eenigszins vermin derd, toch blijven aan Nèderlandsche zoo wel als aan Indonesische zijde een onge duld en een zenuwachtigheid bestaan, die fich manifesteeren door veelvuldige inci denten, waarvan de beteekenis geenszins mag worden overdreven, maar die toch el- ken dag een aantal slachtoffers eischen en het karakter aannemen van schending van het bestand en de order tot het staken van het vuren van 14 October. Rondom de enkele door de Nederlanders bezette steden vinden gevechten plaats, die dikwijls van ernstigen aard zijn. Dat doet den „zenuwenoorlog" voortduren en belet den terugkeer van den vrede. De situatie op Borneo en de Groote Oost is eenigszins anders, omdat daar de autochthone bevol king, ofschoon niet zonder nationalistische gevoelens, naar den vrede verlangt en de aanwezigheid van troepen, die door de republikeinsche regeering daarheen ge stuurd zijn, beschouwt als een element, dat moeilijkheden kan veroorzaken. Daarnaast staat dan nog het optreden van het volksleger, dat vooral in de berg streken terreur uitoefent. Tot dusver heb ben de republikeinsche autoriteiten nog niet ingegrepen en Nederlandsche kringen leggen dit uit als een bewijs, dat de repu- „Handhaving Rijkseenheid" Protestacties tegen Linggadjati gecoördineerd Onder voorzitterschap van prof. mr, P. S. Gerbrandy is gevormd een nationaal comité „Handhaving Rijkseenheid", dat zich ten doel stelt het cehtraal orgaan te vormen van alle acties, welke in het land gevoerd worden tegen het aanvaarden van het ontwerp accoord van Linggadjati, ten einde te bevorderen, dat deze tegenstand op z.i. waardige wijze en langs wettigen weg wordt gevoerd. Het comité stelt zich daarbij de volgen de 6 punten als beginsel: „Elke wijziging in de grondwettelijke structuur en staats orde des rijks dient uitsluitend te geschie den langs den door de grondwet voor geschreven weg. Handhaving der rijkseenheid, in de eerste plaats tot uitdrukking komend in een reëel gezag van de Kroon, is een noodzakelijke voorwaarde voor de regeling der Indische quaestie. Het streven tot oplossing der moeilijk heden worde gedragen door verantwoorde lijkheid voor het lot van de millioenen- bevolking van Nederlandsch-Indië. Zoolang de nieuwe structuur van het Koninkrijk niet is verwezenlijkt, behoort het tot de taak van het Nederlandsche ge zag de volken in Nederlandsch-Indië tegen onrecht en willekeur te beschermen. Het dient daartoe over de noodige machtsmid delen te beschikken. Aangestuurd dient te worden op het spoedig bijeenkomen der Rijksconferentie. Ter voorbereiding van de Rijksconferen tie behooren besprekingen te worden ge voerd met vertegenwóordigers van alle be volkingsgroepen." Het bestuur wordt gevormd door de hee- ren: Prof. dr. P. S. Gerbrandy, mr. J. R. M. Angeren, lt-gen. M. L. F. Bajetto, mr. Th. M. Bautz, prof. mr. R. P. Cleveringa, lt.-admiraal J. Th. Fürstner, prof. mr. E. G. J. Gimbrère, prof. mr. J. A. van Hamel, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, prof. V. Koningsberger, dr. J. W. Meyer Ranneft, mr. P. J. Oud. gen. I. H. Reynders. J. Schou ten, H. W. Tilanus, mr. G./Vonck, Ch. J. I. M. Welter, mr. J. A. de Wilde, gen. H. C. Winkelman, drs. W. Reyseger, secretaris. Smeekschrift aan de Koningin Steunend op de ruim 300.000 adhaesie- betuigingen, welke op den oproep van het „Comité Handhaving Rijkseenheid" bin nenkwamen, hebben de onderteekenaars Hare Majesteit de Koningin een smeek schrift doen toekomen, waarin zij, herinne rend aan de Koninklijke rede van 7 De cember 1942, een beroep doen op de Ko ningin om „de ramp af te wenden en het rijk tegen heillooze mogelijkheden te be hoeden". De staf van den Commandant Zeemacht blikeinen zich niet het ongenoegen van het i heeft opdracht gegeven het zoeken naar volksleger op den hals willen halen, daar het sinds Dinsdag vermiste Firefly-verken- zij rekening houden met de mogelijkheden, i ningsjachtvliegtuig van den Manne-lucht- dat zij van zijn diensten gebruik zoudenvaai'tdienst, dat thuis hoorde op het mili- kunnen maken op het oogenblik, dat eentaire vliegveld „Valkenburg" te staken, algemeene opstand noodig zou zijn om de nationale aspiraties te verwezenlijken. Beide partijen zijn het er echter over eens, dat een afwijzing van het accoord van Cheribon een algemeen bloedbad zou beteekenen. Een rapport van het Ned. Ind. leger meldt o.a.: In het gebied van Bandoeng stroomen vluchtelingen binnen; op 12 December werd de Noordelijke sector van Semarang gezuiverd. In het gebied van Soerabaja Voorloopig komt 100.000 M3 Wij hebben reeds medegedeeld, dat er hout uit het Schwarzwald naar Nederland zal komen. In Dordrecht zal een dezer dagen uit Duitschland per schip aankomen ongeveer 1000 m3. rondhout Deze zending is de eerste van een reeks, welke in totaal voorloopig on geveer 100 000 m3. hout zal omvatten. De Ne derlandsche regeering heeft met de autoritei ten van de Fransche bezettingszone in Duitsch land een contract gesloten, waarbij Nederland 100 000 m3. hout op stam in het Schwarzwald heeft gekocht. Deze boomen worden door Nederlandsche arbeidskrachten geveld en als stammen naar Nederland vervoerd, om hier te worden gezaagd Deze overeenkomst is voorbereid en gesloten door het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw, welk ministerie ook de verantwoording voor de uitvoering van dit contract heeft. De „Neder landsche Grond Mij." voert thans het werk ter plaatse uit. In het dorp Reichental zijn barakken gebouwd voor de huisvesting der houtwerkers en de twee hotels zijn in beslag genomen voor cantine en bureaudoeleinden. Sinds eenige maanden is de uitvoering aan den gang Op het oogenblik werken in Rei chental omstreeks 100 Nederlandsche arbei ders. Een groot aantal vrachtwagens en en kele tractoren zijn ingeschakeld voor transportwerkzaamheden. Geleidelijk aan zal het aantal arbeiders en het machinepark wor den uitgebreid. Het is n 1. de bedoeling, ter zijner tijd tot een wekelijksche productie van omstreeks 4000 m3. rondhout te komen Tot nu toe is rond 20 000 m3. hout gekapt. Haarlemsche aanvragen voor Consumenïencredlet gestegen De verlenging van den termijn voor het aanvragen van het Consumentencrediet, heeft tengevolge gehad dat het aantal aan vragen in Haarlem gestegen is tot ongeveer 6500. Voor de verlenging waren er 5000. Toch is het aantal aanvragen vér bene den de raming gebleven. Aanvankelijk was het op 15.000 a 16.000 geschat. Burgerlijke Stand HAARLEM, 14 December 1946 BEVALLEN: 13 Dec.. A. M. C. Harmes—v. Leeuwen, z.; A. T. P. Zltwlng—Wlllems, d.; M. L Peet—Burger, d.; M. J. M. Houssart—Blokker. v.\ W. Hoek—Langeveld, z.; K. Koofj—Look. d.; 14 Dec., G. J v. Weezenbeek—Sint, z.; G. E. Gelsing—Hazenberg, d. GEHUWD: 14 Dec., K. v. Wijngaarden en M. L. Brinkman. OVERLEDEN: 12 Dec.. J. W C. t. Have, 66 j.. Casthuisvest; 13 Dec., J Lenterman, 71 J., Ged. Voldersgracht; T. Lagerveld—Jongejan, 67 J„ Mulderslotweg. De opsporingsmaatregelen zijn zonder re sultaat gebleven en men neemt thans aan, dat de bestuurder van het toestel, de offi cier-vlieger der tweede klasse W. Salty koff,'om het leven is gekomen. Via Scheveningen Radio zijn, sinds de vermissing Dinsdag bekend werd, regel matig verzoeken uitgegaan naar schepen op de Noordzee om naar het wrak en den vlieger uit te kijken. Men houdt echter nog rekening met de mogelijkheid dat de to.0off icier-vlieger Saltykoff door een vis- hebben Indonesische terroristen de heftigeschersvaartuig is opgepikt, dat geen radio aanvallen op een Nederlandsche patrouille j aan boord heeft. Deze hoop zal men offi- ondanks artillerie en mortiervuur voort-1 cieel echter laten varen, wanneer morgen gezet. Een gebied in den zuidelijken sector] nog niets van hem vernomen is. De offi- van Soerabaja is door de TRI onder water i cier-vlieger Saltykoff was oorspronkelijk gezet. reserve eerste luitenant van de landrtiacht Bij uitgebreide zuiveringsacties in Zuid- en gedetacheerd bij de Koninklijke Marine. Makassar in den nacht van 11 December Hij ontving zijn opleiding bij den Marine zijn 80 terroristen gedood, onder wieLuchtvaartdienst op het Marine-luchtkamp eenige leden van de TRI. De terroristen,bij Soerabaja in 1942, week uit naar Aus- die Zuid-Celebes waren binnengedrongen, 1-"~ +4,~ -trnnrt. in Amp. kwamen van verzetscentra. Veel verliezen. De lijst van gesneuvelden in Ned. Indië van de afgeloopen week'vermeldt in totaal 34 verliezen. De Kon. Landmacht had 16 gesneuvelden en één vermiste te betreuren, het K.N.I.L. 17 gesneuvelden. De meeste verliezen wer den uit Padang en Medan gemeld. Azerbeidsjansche leiders gearresteerd „Rust is hersteld" meldt Teheran Dr. Djavid, gouverneur van Azer- beidsjan, en Chabestari, voorzitter van den provincialen raad van Azerbeidsjan, die sinds Zaterdag gevlucht waren om ergens in Azerbeidsjan bescherming te zoeken tegen de woede van de bevolking, zijn in Tebris teruggekeerd en gearresteerd. In geheel Azerbeidsjan is de staat van beleg afgekondigd. De Perzische regee ring heeft verklaard, dat deze weer zou worden opgeheven gedurende de aanstaan de verkiezingen, voor welke nog geen datum is vastgesteld. Volgens U.P. is ook Pisjevari, de op standelingenleider, door de Perzische troe pen gearresteerd. Radio Teheran meldt, dat Ghazi Moha- med, leider der Koerden, die eenige maan den geleden een vriendschapsverdrag met de democraten van Azerbeidsjan heeft ge- teekend, zich aan de Perzische regeerings- troepen heeft overgegeven. In Tebris, waar de staat van beleg nog steeds van kracht is, heeft de politie 300 democraten gearresteerd, aldus radio Teheran. Reuter verneemt voorts, dat te Teheran officieel bekend gemaakt is, dat orde en rust m de geheele noordelijke „autonome" provin cie van Azerbeidsjan hersteld zijn. Arabi sche leiders te Teheran hebben den Sjah van Perzië gefeliciteerd met de bezetting van Azerbeidsjan door de keizerlijke legers. SCHEEPVAART K. N. S. M. Odysseus. 13 Dec. te Barcelona. Arnhem, 13 Dec. van Lissabon naar Trinidad Dalwarnik. 12 Dec te New York. Aruba. 13 Dec te La Guaira. Ino. 14 Dec. van Curacao naar La Guaira. Evangelinepark, 13 Dec van Trinidad naar Punta Cardon. Rossum, 14 Dec. van Para maribo naar Barbados. Boskoop. 1 3Dec. te Anto. fa ga sta MU. Nederland. Salawatl, 9 Dec. van Pe- nang naar Batavia. Java. 12 Dec. uitreis Gibral tar gepasseerd Tarakan, 12 Dec. van New York naar Batavia. Oldenbarneveld, 13 Dec. thuisreis te Suez aangekomen. West Afrika Ll)n. Congostroom, 13 Dec. van Freetown naar Monrovia. K. P. M. Boissevaln. 13 Dec. Gebraltar ge passeerd. thuisreis. Tegelberg, 13 Dec. te Southampton Kon. Holl. Lloyd. Oosterbeek 13 Dec. te Montevideo (thuisreis). tralië en zette zijn opleiding voort in Ame rika- Vrijwillig bood hij zich aan als jacht- vlieger in een Engelsch eskader, dat ope reerde van het vliegtuigmoederschip „Fu rious" af. Dit eskader voerde aanvallen uit op het Duit-sche slagschip „Tirpitz" Later werd hij geplaatst op een ander En gelsch vliegkampschip, de „Emperor". Van dit schip af nam hij deel aan de invasie van Zuid-Frankrijk en ondersteunde de gevechten in de Middellandsche Zee. Daar na ging hij weer naar Indië, waar hij na de bevrijding door de extremisten op Sumatra werd ontvoerd. Hij wist echter te ontkomen. Officier-vlieger Saltykoff was onderscheiden met het vliegerkruis en de Distinguished Service Order. Hij was drie- en-twintig jaar oud. Op het vliegveld „Valkenburg" zal mor genmiddag een herdenkingsplechtigheid worden gehouden. Traject Amsterdam—Alkmaar Vrijdag weer electrisch Met ingang van 20 December zal het baanvak AmsterdamUitgeestAlkmaar weer met electrische treinen bereden wor den. Er wordt een uurdienst ingevoerd. De rijtijd der stoomtreinen van 75 minuten is door de electrische treinen tot 49 minuten teruggebracht. Uit Amserdam vertrekken de treinen op werkdagen van 's morgens 6.13 uur af om het uur tot en met 22.13 uur Daarna is er nog een trein om 0.00 uur precies. Oolfcde verbinding tusschen Alkmaar en Den Helder is verbeterd. Vijftien jaar geëischt tegen prof. mr. H. Westra De procureur-fiscaal van den Bijzonde ren Raad van Cassatie, prof. E. G. Lange- meyer, eischte na een uitvoerig requisitoir tegen prof. mr. H. Westra, ex-burgemees ter van 's-Gravenhage. een gevangenis straf van 15 jaar- Het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage had prof. Westra tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bijeenkomst van gerepatrieerden De stichting „Het Contact" hield Zater dagmiddag in „de* Leeuwerik" een bijeen komst voor gerepatrieerden uit Indië. Als sprekers traden op de heeren A. L. v. Coe- verden Jr. en Mr. M. B. v. d. Hoeven, die beiden een nauwere aaneensluiting der gerepatrieerden bepleitten, teneinde hun in het nauw gekomen belangen beter te kunnen behartigen. Tevens werd de oprich ting van een dagblad voor gerepatrieerden „Contact" aangekondigd. Beide sprekers critiseerden in felle be woordingen het Indische beleid der regee ring. „PRO REGE" IN DE KLOPPERSINGELKERK Wegens de ingevallen koude wordt de Pro- paganda-avond van de Ned Chr Militairen verteniging op Dinsdag 17 December niet in de Groote Kerk, doch in de Klopperslngel- kerk gehouden. 1 Moord met polifieken achtergrond Jeugdige Amsterdammer stak collega met een mes De 19-jarige Amsterdammer F. H. R. M. heeft in de le Leeghwaterstraat te Am sterdam den 22-jarigcn H. F. M., dien hij had verweten, bii dc SS te zijn geweest, in een perceel naast de fabriek met een broodmes in de hartstreek gestoken. Het slachtoffer is enkele uren later in het ziekenhuis overleden. Beide jongens maakten deel uit van het personeel van een fourniturenfabriek aan de Leegwaterstraat. F. M. vertelde aan zijn collega's dat H. M. bij de SS zou heb ben gediend. Dit kwam M. ter oore, die zich daarover hevig opwond. Na een hoog- Ioopende oneenigheid nam F. M. Zaterdag middag op staanden voet ontslag. Enkele uren nadat hij was thuisgekomen arri veerde zijn vrouw met de mededeeling, dat H. M. haar op straat in het gezicht had geslagen. In zeer opgewonden toestand liep haar 19-jarige echtgenoot het huis uit om de rekening met H. M. te vereffenen. De j beide jongens ontmoetten elkaar dicht bij de fabriek en raakten slaags. Daarbij trok F. M. een broodmes, dat hij naar beweerd wordt, steeds bij zich droeg en stak den vermeenden SS-er daarbij in de hart streek. Aanvankelijk liet de wond zich niet ernstig aanzien en liep de getroffene naar zijn woning, daar voelde hij zich niet goed. Men bracht hem naar het O.L. Vrou wengasthuis, waar hij eenige uren later overleed. De dader, die gevlucht was, is nog den zelfden avond gearresteerd. De heer J. de Jong overleden In den ouderdom van 65 jaar is te Heem stede overleden de heer J. de Jong. oud-hoofd der Bronstee-schSol aldaar. De overledene heeft het onderwijs te Heemstede vele jaren gediend. Eerst was hij hoofd van de school voor lager onderwijs aan den Voorweg en toen de Bronstee-school, waaraan een Ulo was verbonden, in gebruik werd genomen, werd hij hoofd van deze school. In 1941 werd de heer De Jong wegens het bereiken van zijn zestigsten verjaardig pensioen verleend. De overledene gaf aan verschillende bestu ren zijn krachten, o.a. aan het Witte Kruis. De teraardebestelling is bepaald op Woens dag 18 December om drie uur op de Alge- I meene begraafplaats te Heemstede. Fransche officieren bezoeken de stormschool Bloemendaal Op het oogenblik brengt een vijftiental Fransche officieren een bezoek 'aan ons land. Zij zullen de Stormschool te Bloemendaal en de cavalerieschool te Amersfoort bezichtigen. Men zal zich herinneren, dat enkele maan den geleden de chef van den Franschen gene- ralen staf, generaal De Lattre de Tassigny, een bezoek bracht aan ons land Hij inspec teerde daarbij ook de Stormschool Bloemen daal. waar een opleiding wordt gegeven in den geest der Engelsche commandotroepen door Nederlandsche instructeurs, die in den oorlog bij dat corps dienden. De generaal was over hetgeen hij aanschouwde zoo enthousiast dat eenigen tijd later de commandant der school, majoor Gualtherie van Wcezel, uit- genoodigd werd voor een bezoek aan Frank rijk. Thans zijn Fransche officieren naar Nederland gekomen om zich-op de hoogte te stellen van den huidigen stand van zaken In ons leger. Speelgoed voor Walcheren 'De leerlingen der Bloemendaalsdhe School- vereeniging hebben, ten behoeve van de kin deren der getroffenen op Walcheren, een hoe veelheid speelgoed verzameld. Dit speelgoed zal spoedig worden verzonden. De provinciale H.A.R.K. zal de verdeeling op zich nemen. Nachtelijke trein-tragedie Reizgers uit Rotterdam, Schiedam, Delft en Den Haag, die Zondagavond met den om 21.14 uur uit Rotterdam vertrokken electrischen trein naar Haarlem en Am sterdam reisden, zullen niet vermoed heb ben dat zij eerst den volgenden dag op de plaats van bestemming zouden aan komen. Even voorbij het station Hillegom raakte de trein defect en het heeft ruim twee uren geduurd, voordat de storing was opgeheven. Al dien tijd hebben de dicht opeengepakte passagiers geduldig staan en zitten wachten en de reizigers in de vol gende treinen benijd, die over een ran geerspoor den defecten trein voorbij reden. Toen de stemming evenredig aan de tem peratuur buiten was gedaald en in een der wagens bovendien de batterij voor de verlichting uitgeput raakte, kwam er plotseling weer beweging in den trein, die tenslotte, na nog een keer gestopt te heb- Deze donkere dagen voor Kerstmis heb ik eenige jaren lang gekend in landen waar het - althans over dag - nimmer donker was: warme landen, met altijd de glorie van een felle zon aan den smette- loos-blauwen hemel. Drie jaar geleden liep ik - eind December - onder de stille, weidsche palmen van Ha- vana's boulevard. Een heerlijke stad, vol vreugde en muziek, met den eeuwigen zo mer in haar hart. De zon maakte het groote Capitool tot een blinkend-blank wonder werk. Er waren ruischende fonteinen. Er waren felle muziekjes op de café-terras sen. En de menschen zaten op de banken, in de parken en rookten hun cigaretten. Het leek een wereld zonder zorg. Ik heb vele steden gezien, doch nooit een. die mij zorgeloozer leek dan dit ver rukkelijke Havana. Kunt ge u voorstellen dat ik, in de zon ben, om halfeen 'e naehU in de Spaarne- - ST!»'ZÏÏ stad arriveerde MUZIEK Concertgebouw-orkest Na een afwezigheid van verscheidene jaren is het Concertgebouw-orkest weer eens in Haarlem geweest. Er was een enorme belang stelling voor het Zondagmiddag gegeven con cert en de élite der Haarlemsche muzikale fijnproevers heeft, evenals vroeger op de con certen, die onder de auspiciën der Haarlem sche Bachvereeniging plaats hadden, weer kunnen genieten van het prachtige samenspel, inzonderheid van den verrukkelijken klank en onderlinge zuiverheid der blaasinstrumen ten. In Tschaikowskv's Symphonie pathétique bereikten die factoren hun hoogtepunt Het derde hoofddeel daarvan geleek een gewel dige. alles voor zich uitdrijvende en tenslotte triomfeerende Slavische stormmarsch. scherp afstekend tegen de tragiek der finale. Trou wens, in de geheele vertolking heerschte de uiterste klaarheid: elke noot der partituur kwam tot haar recht. In hoeverre dit aan den dirigent Hein Jordans te danken was, Is ten opzichte dezer symphonie. een oud parade paard van het orkest, moeilijk precies af te wegen. Zeker is wel dat Jordans zich in hoofdzaak streng aan alle voorschriften der partituur hield (alleen in het tweede hoofd deel bracht hij enkele willekeurige tempo- wijzigingen aan) en toch de hartstochtelijke bewogenheid van verschillende episodes goed tot uiting bracht. Toch was het jammer, dat wegens Ed. v. Beinum's ziekte het programma gewijzigd werd: velen hadden liever eens de hier zelden-gespeelde Zevende van Bruckner gehoord. Van Haydn's Symphonie „La Reine" inte resseerde vooral de zoo meesterlijk contra- puntisch bewerkte Finale De Suite uit Rous- sel's „Le Festin de l'Araignée" bracht veel bekoorlijks, vooral in de fijn geciseleerde walsmotieven. maar heeft geen sterk-descrip- tieve kracht. Het was moeilijk de in het pro gramma vermelde episodes in de muziek te hervinden, te meer omdat alles tonder onder breking verliep en dus scherpe begrenzing en afscheiding ontbraken. Evenals bij Havdn's Symphonie was bij deze Suite slechts een deel van het orkest in actie. K. DE JONG. Zangersfeest Leger des Heils Propvol was de ruime Kloppersingelkerk Zaterdagavond, de ruimte voor de banken en ook de kansel zelf geheel door geuniformden bezet. Er klonken verscheidene strijdliederen, maar zelfs titels als „Bloed en Vuur" golden geen vernietigingsstrijd. doch opheffing en vertroosting van medemenschen. Het Leser des Heils heeft daarvoor zijn eigen woorden en klanken gevonden. aan geen ritus ontleend, noch Gregoriaansch, noch psalmwijzen, maar eenvoudige melodieën, die zich gemakkelijk in elk gehoor en elk geheugen vestigen. 350 leden van Zangbrigades uit Amsterdam en Haarlem hebben, deels gezamenlijk, deels brigade-gewijs gezongen, meest a capella, soms door het orgel gesteund: ook improvi seerde kapelmeester B Verkaaik bij sommige voor- en tusschenspelen Ik wil geen vergelijkingen tusschen de ver richtingen der brigades trekken: het was im mers geen concours, maar wel tusschen dezen verzorgden, beschaafden en welluidenden zang en dien welken ik in mijn jeugd wel eens van het L. d. H. hoorde. Welk een voor uitgang! De sopraansolo van zr. B. Zoethout en de baritonsolo van kapelmeester W. Groot openbaarden ons goed stemmenmateriaaT, de trombonesolo van ^nderkapelmeester B. Schut fraaie toonproductie en zuivere intonaties. Kommandant en mevr. Ch. H. Durman leid den. bijgestaan door 'n tolk, deze bijeenkomst waarin ook een andere dignitaris het woord voerde en waarin een opgewekte geest heerschte, die zich meermalen in applaus uitte. K, DE JONO. De bekende Amerikaansche zangeres Greta Keller is enkele dagen in ons land om een aantal concerten te geven. De foto toont haar tijdens een repe titie met den organist Pierre PaXla. „Drie om een" Het Residentietooneel heeft gedurende het afgeloopen week-einde in den Stadsschouw burg drie voorstellingen gegeven. Zaterdag avond ging weer eens een stuk van den on- uitputtelijken Noel Coward, groot-leverancier van blijspelen, die meestal gemengd zijn uit een pseudo-psychologisch conflict, een schijn van cynisme om den burgerman te braveeren en een strooisel van dwaasheden, waarin de peper vaak beter te proeyen is dan het zout, dit alles omspoeld met een duchtige dosis „alcohol". Design for living, in het Hollandsch opge diend al6 Drie om één, vormt een typisch proefstuk van zijn eigenaardig talent. Het geeft een voortreffelijke spelleidster als Bets Ranucci Beekman gelegenheid tot 'n éclatante regie; een stel voortreffelijke acteurs als Mary Dresselhuys, Paul Steenbergen. Eric van Ingen en Richard Flink, gelegenheid tot schuimend en fonkelend spel. een voortreffe lijk décorateur als Willem Deering gelegen heid tot aardige vondsten en het publiek ge legenheid tot een avond hilariteit. Het kan aan ons liggen, maar wajineer wij zulke luisterrijke tooneelkrachten hun kunst aan zooiets zien verknoeien en wij denken aan de hachelijke situatie, waarin ons vader- landsch tooneel, ten overstaan van zijn roe ping om mee te werken aan het geestelijke en cultureele herstel der natie, verkeert, dan lachen wij mee, maar, als een boer die kiespijn heeft! „Antigone De Zondagmiddag bracht ons Cocteau's mo noloog aan de telefoon, onder den titel: De menscheiyke stem. Dit wel wat langdradig en larmoyant afscheid van een minnares aan den haar ontrouw geworden beminde ver mocht in de voordracht van Ida Wasserman slechts matig te boeien. Met te grooter ver wachting zagen wij dus het hierop volgende werk van den jongen Franschen dichter Jean Anouilh tegemoet, die het noodig heeft ge vonden Sophokies' „Antigone" te moderni- seeren. Dergelijk streven zou alleen te ver ontschuldigen zijn, wanneer men terwille van de aan de oude Grieksche wereld ontgroeide toeschouwers de tragedie in vormen van den tegenwoordigen tijd transponeerde. Het onbe graven blijven van een doode kan momenteel niet meer twistpunt zijn tusschen staatsnood«- zaak en menschelijk gevoel. Maar er zijn juist momenteel dilemma's te over, die eenzelfde conflict kunnen wakker roepen, en die een modern publiek beter zou begrijpen. Anouilh heeft echter de oude gegevens in tact gelaten; alleen heeft hij de motieven ver troebeld en met zelf verzonnen tegenstellin gen aangevuld, hierbij het spel rekkend met niet met de kern samenhangend en derhalve dus overbodige, ook door alledaagschheid hin derende scènes, zooals die met de voedster, wier verdwijnen eindelijk een opluchting was Onvergeeflijk dunkt ons de weliswaar door Richard Flink keurig over het voetlicht gebrachte banaliteit van het Koor. dat de tragedie nota bene besloot met: „Dat is dan dét!" Hetgeen een aardigheid zou zijn ge weest in een parodie, zooals Charivarius ze wel verzon, wordt tot wanklank in een stuk. dat blijkens de door Caro van Eyck en Paul Steenbergen met waardig pathos gespeelde scènes tusschen Antigone en Creon. ernstig bedoeld is. Het origineele invoegsel, waarbij Piet Bron als paleiswachter het contrast tusschen de vulgariteit en het verhevene zoo geestig rauw verpersoonlijkt, behoort tot de beste gedeel ten uit het stuk. en bewijst, dat de jonge dichter over voldoende oorspronkelijkheid beschikt om af te zien van een bewerking, welke het klassieke genie krenkt inplaats van het te eeren. Pygmalion Tenslotte op den Zondagavond Pygmalion, nog een overgeschoten tractatie van Bernard Shaw's negentigsten verjaardag. Dit nooit- oudbakken dessertje smaakte, in den onver- beterlijken vorm, waarin het door Lily Bouw meester als het bloemenmeisje. Richard Flink als de ongelikte professor en Dirk Verbeek als de kolonel werd opgediend, weer even delicieus als steeds. Anton Roemer bTacht met een geestig getypeerden Doollttle er de vroolijke noot in en het was een voorrecht. Bets Ranucci Beekman, wier arbeid achter de schermen wij zoo dikwijls kunnen bewonde ren. nu ook eens In zichtbare gestalte als actrice in de rol van Higgins' moeaer te mo gen ontmoeten. Zoodat het met deze driedubbele demon stratie van het Residentietooneel toch nog „eind goed. al goed" is geweest. H. G CANNEGIETER. Literaire club en „H-46" Zaterdagavond gaf de „Literaire Club" in samenwerking met den filmkring „H 46" in onze stad een filmavond, tijdens welke de rolprent van Sam Wood „Our town" draaide Zoowel deze bijzondere film. die het leven ln een Amerikaansch plaatsje behandelt, daar bij met lichte filosofie het vergankelijke van al het aardsche geluk belichtend, als de voort- afgaande 6tudle van Rudi Hornecke oogstten het succes dat deze voorstelling toekwam. verlangen had naar Nederland in zyn De- cember-duisternis? Gij niet, denk ik. Gij huivert in uw win terjas. En gij zegt: „altijd die mist, altijd die kou. altijd (lie vochtigheid, die mij diep in de botten kruipt; een vervloekt klimaat, en donker zyn de dagen voor Kerstmis". En ge kunt het u voorstellen: die aanlokkende droom van een land waar het eeuwig zo mer is en waar ge hartje December wandelt onder de eeuwig-groene palmen, met de geuren van rozen en jasmijn, den zoeten smaak van rijpe vruchten, de tee- derheid van den wind, die over de opalen zee langs uvwoogen gaat. Gij zoudt èlles willen achterlaten voor het bereiken van dien droom. Gij zoudt u de vaderlandsche modder van de schoenen willen stampen en in een kleine boot gaan over vier zeeëa, om een kopje koffie voor dat groote café tegenover het roomblanke Capitool van Havana. En toch is het zéó: dat ik na vier jaren eeuwige zon en na vier jaren eeuwigen zomer droomen kon van die vochtige, kille en mistige donkere dagen voor Kerstmis in het verre Nederland. Met mijn winterjas aan. mijn kraag tot over mijn ooren en met een stad in de mist. Met grauwe menschen, die langs u gaan als vreemdelingen; schim- men in den namiddag, die voorbij uw leven schuiven en nimmer zullen binnen treden. Torens tegen den regenhemel: grijs tegen grijs. Bruggen over het water: grauw over grauw. En de vochtigheid, die u in de botten dringt. En de modder, die ge van uw schoenen stampt voor ge de warmte van uw huis gaat betreden. Drie jaar geleden, in het hart van De cember, in den eeuwigen zomer van Ha vana, midden in het licht van die geluk kige stad, verlangde ik naar de duisternis van Nederland, naar de duisternissen van zijTi steden en zijn dorpen, zijn landwe gen en zijn bosschen juist in deze don kere dagen voor Kerstmis, die zoo licht kunnen zijn voor wie het licht willen zien. Zoo zwerft de mensch over de aarde. En in den winter droomt hij van den zomer. En in den zomer van den winter. En altijd verlangt hij naar de verte, die beter is. Zelf moet ge in die verte hebben getoefd, jaren lang, om te weten hoe goed het thuis is. Hoe licht de duisternis kan zijn. Wanneer die duisternis van het eigen land en van het eigen hart is. ELLAS Zaterdag Is de herstelde spoorbrug over de Maas bij Mook in gebruik genomen, Per vliegtuig Is ln Nederland aangekomen I de heer M. de Niet, procureur-generaal ln Suriname. Na een twintigjarig verblijf ln Suri name zal de heer De Niet eenigen tijd verlof nemen, alvorens een functie op de West-Indische afdeeling van het departement van Overzeesche GCbiedsdeelen te aanvaarden. liet Nederlandsche programma van de BBC van 7.45 en 20.30 uur wordt voortaan uitgezon den op golflengte 1796 meter. De uitzending van 14.15 uur zal worden verzorgd op 267 meter. Op het kyulspunt te Tweelo b(| Meppel ls een/Jeep ln botsing gekomen met een perso nenauto. Van de vijf Inzittenden van de Jeep, die afkomstig waren uit Haren (Gr.) werd de heer P. H. gedood. Vier anderen kregen zeer zware kwetsuren. De Inzittenden van de andere auto kregen geen letsel. De laatste dagen wordt NUmegen en om geving weer verontrust door hevige ontploffingen in het grensgebied. Het vermoeden bestaat, dat de Dultschers grootere massa's munitie laten ontploffen dan hun aanvankelijk door de Engel sche autoriteiten ts toegestaan. In Noord-Lim burg ls weer glasschade veroorzaakt. HAARLEM EN OMGEVING De heer G. J. H. Kerkhoff, schilder en tee kenaar en oud-leeraar aan de school voor Kunst nijverheid te Haarlem, wordt 7 Januari 75 Jaar. De heer Kerkhoff was Indertijd medewerker al» kunstcriticus aan ons blad. Het vUfde Volks-concert van dit seizoen, dat de Haarlemsche Orkest Vereenlging Dinsdag 17 December ln de Gem. Concertzaal te Haarlem zal geven, staat wederom onder leiding van Kees Hartvelt. Soliste ls de mezzo-sopraan Rélle Rimathe. die met orkestbegeleiding de Cantate Ariadne auf Naxos" van Jos. Haydn zal zingen. Het concert begint met de Haffner Symphonie van Mozart, waarna het optreden van de soliste volgt. Na de pauze zal de „Onvol tooide" Symphonie ln b kl. terts van Schubert ten gehoore worden gebracht. Zuster Riek Muller, werkzaam ln Katwijk aan Zee hoopt 17 December den dag te herden ken. dat zij 25 Jaar aan het Haarlemsche Diaco- nesser.huis verbonden ls. Dr. Spoelder hield voor de Vereenlging „Bosch en Vaart" een lezing over het zuidelijke deel der Spaarne-stad. Met talrijke lichtbeelden verduidelijkend boeide de spreker zijn gehoor. Het werd in gedachten mee gevoerd langs Wa genweg. Leldschevaart, Schouwtje en door den Hout. Verschillende schrijvers werden aange haald en gedeelten uit de werken van Jac. van Looy en Prof. van Moerkerken voorgedragen, waarbij zoowel de humor als het bloemrijke in hun oeuvre ln herinnering werd gebracht. Aan het slot deelde de voorzitter mede, dat de Ver eenlging „Bosch en Vaart" ln Februari een kunstavond geeft, waaraan medewerken de Am- sterdamsche déclamatrtce Aafje Top. de zange res Akke de Vries en de pianist Roel Riphagen. De afdeeling Bennebroek van „Bloembol lencultuur" besloot bij acclamatie Jhr. Mr. Dr. O v. Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom aan te bevelen als voorzitter van het hoofdbestuur De heer C. Hazenbroek te Bennebroek zal 31 December den dag herdenken waarop hij voor 2S Jaar als bestuurslid van de Noordhollandsche Vereenlging „Het Witte Kruis" werd gekozen. Gedurende een reeks van Jaren heeft hij zich vooral verdienstelijk gemaakt als magazijn meester. Zondag 12 uur ls er gelegenheid hem geluk te wenschen. Zaterdagavond werd ingebroken ln een hul» aan de Houtmankade. terwijl de bewoners af wezig waren. De bult bedroeg dertigduizend gulden, sigaretten, sigaren, linnengoed en sieraden. Twee Haarlemsche meisjes, een van veertien en een van vijftien zijn door de Amsterdamsche kinderpolitie overgegeven aan de Haarlemsche recherche wegens diefstal In een warenhuis te Amsterdam Bij onderzoek bleek, dal zU zich hadden schuldig gemaakt aan winkel diefstal ln Haarlemsche zaken,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3