Herdenkings-tableau onthuld in Provinciaal Ziekenhuis Bekende figuren werken mee bij „Caecilia's" jubileum - Chris Lanooy exposeert in Haarlem Kort en Bondig Drie Haarlemsche boksoverwinningen Geschenk van ondergedoken Joden In de vooral voor de Joden zoo bange oorlogsjaren hebben eenige honder den hunner, daartoe in staat gesteld door het bestuur van het Provinciaal Ziekenhuis, de gelegenheid gehad zich als patient in dit ziekenhuis te laten opnemen en op deze manier onder te duiken, hetgeen steeds geschiedde op een „verklaring" van een arts, dat op neming noodzakelijk was. Voor velen beteckende dit een redding van een wissen dood, maar dit waren slechts vijftig van de ongeveer 200, die allen meen den voor de vervolging van den vijand vei lig te zijn, maar daar toch op den duur niet konden blijven. Zij, die er het leven afbrachten, hebben van hun dankbaarheid jegens bestuur, doktoren, verplegend en ander personeel getuigd, door het aanbieden van een fraai tableau, een opaline-mozaïek, ontworpen en vervaardigd door den heer Frans Ba- lendong te Haarlem. Het fraaie tableau is opgehangen in de hall, waar het Maandagmorgen door den 4-jarigen Robert van Furth, die in 1942 in de inrichting werd geboren, werd ont huld. Deze onthulling geschiedde na een een voudige plechtigheid in de bestuurskamer, waar allereerst de heer Philipson het woord voerde namens het bestuur der Joodsche gemeente te Haarlem. De heer S. Blitz bood hierna het tableau aan het bestuur aan. In zijn toespraak wees hij er op, dat van de 200 Joden, die in de inrichting onderdoken, helaas een klein gedeelte de zoo vurig begeerde vrij heid heeft beleefd. Op sprekers verzoek werd de nagedachtenis der dooden met eenige oogenblikken van plechtige stilte geëerd. De heer Blitz sprak daarna eenige hartelijke woorden van dank voor de lief de en de toewijding die allen hebben mo gen genieten, waarbij hij tevens wees op de groote hulp, die de Joden in heel Ne derland te beurt was gevallen. De heer A. W. Michels, die als oud-voor zitter van de commissie van bestuur het geschenk aanvaardde, wees er op, dat men in 1943 bij de evacuatie van het ziekenhuis, niet heeft kunnen verhinderen dat een groot deel der ondergedokenen ten onder ging. Gelukkig kon echter een deel wor den gered. Het bestuur stelt het geschenk op hoogen prijs. Het zal een symbool zijn Van het gezamenlijk verzet tegen den niets ontzienden vijand, maar ook van de saam- hoorigheid. Namens het bestuur zal hij het geschenk gaarne aanvaarden. De directeur van het ziekenhuis dr. G. Kr a us betreurde het eveneens, dat niet al len konden worden gered. Toen spreker hoorde van het plan, een huldeblijk aan te bieden, vroeg hij zich af „hebben we dan zooiets bijzonders gedaan?" We hebben on zen plicht gedaan, aldus dr. Kraus; allen van de 550 leden van het personeel deden dit, zelfs de N.S.B.-leden hebben geen ver raad gepleegd. Ondanks de bedreigingen zijn allen steeds hulp blijven Yerleenen en velen deden dit met gevaar voor hun le^ ven. We haddon dit niet kunnen doen, als we van buiten- af niet zooveel hulp hadden gekregen. Velen met name genoemden bracht de directeur dank voor de verleen de hulp. Onder groote belangstelling werd daar na het tableau onthuld. De vierjarige Robert van Furth onthult het tableau. Op de gala- en feestconcerten van het mannenkoor „Caecilia" te Haarlem, die op 15 en 16 Januari a.s. gegeven worden ter gelegenheid van het gouden jubileum, tre den als gast-dirigenten op de heeren Henri Pielage (oprichter van het mannenkoor in 1897), Fred. J. Roeske, dirigent van de Koninklijke Mannenzangvereen. „Apollo" te Amsterdam, en Sem Dresden, directeur Koninklijk Muziek-Conservatorium te 's-Gravenhage. Solistische medewerking verleenen Wil lem Andriessen, piano, en Herman Schey, bariton, beiden te Amsterdam. Op het feestconcert van 16 Januari ver leent bovendien medewerking de Kon. Mannenzangvereeniging „Apollo" te Am sterdam, onder leiding van Fred- J. Roeske, die dezer dagen zijn gouden jubileum als dirigent van dit koor gevierd heeft. MUZIEK Leeraren der Kweekschool namen afscheid De gymnastiekzaal van de Rijksleerschool aan de Schreveliusstraat te Haarlem was Zaterdagmiddag gevuld met een groote schare ouders, het geheele corps van leerkrachten en de kinderen van de derde tot de hoogste klas. Deze gioote belangstelling gold het af scheid van twee leeraren dezer onderwijs inrichting: de heeren H. Elzinga en W. A. J. Goeting hebben kunnen ervaren dat ham werk gewaardeerd werd. Namens de huidige oud er commissie sprak de heer E. van Soest, de vorige werd vertegenwoordigd door den heer J. Blauw en de erkentelijkheid voor het geen de scheidende onderwijzers, die het gees telijk en het lichamelijk heil van de hun toe vertrouwde kinderen resp. 17 en ruim 30 jaar gediend hebben, uitte zich in twee ca- deaux. De heer Elzinga werd met een bliksem lichtinstallatie voor zijn fot^oestel bedacht;- voor den 'heer Goeting en zijn echtgenoote was een mooie schemerlamp gekocht. Na het officieele gedeelte kwamen de vroe gere leerlingen van de twee onderwijzers aan ,de beurt: een uitgebreid programma van lied jes en tooneelstukjes hield het aandachtige publiek aangenaam bezig. Ongezouten vleesch en straf Voor den economischen rechter te Haarlem stond een Beverwijksch echtpaar terecht, dat zonder vergunning varkensvleesch had ver voerd. De man S. had 20 kg. van dit veelbe geerde artikel aangeschaft voor vijf en veertig gulden en het naar huis gebracht, alwaar hij zijn eega had bevolen het vleesch in te zou ten Zijn eega had zich niet aan het bevel gehouden, en was het vleesch gaan uitventen, waarbij zij betrapt werd. Het bleek, dat beide verdachten zich reeds op ongeoorloofde wijze met clandestien vleeschfchadden ingelaten en de Officier vond het een ernstig feit. Hij eischte tegen de vrouw twee en tegen den man vier maanden met aftrek van voor-arrest. De verdediger, mr. Baron, zag de zaak min der zwaar in en bepleitte spoedige invrijheids telling, zoo mogelijk voor de komende feest dagen. De uitspraak luidde twee maanden voor de vrouw en drie voor den man, beide met af trek van voorarrest. 3. M. B. van Vlijmen overleden Te O verveen is in den ouderdom van 61 jaar overleden de heer J. M. B. van Vlij men, directeur van de Boldootfabrieken, en oud-lid van de Kamer van Koophandel te Amsterdam en oud-voorzitter van de R.-K. Werkgeversvereeniging. De overle dene was officier in de Orde van Oranje- Nassau en was begiftigd met het eere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Donderdag zullen in de R.-K. Kerk te Overveen de uitvaartdiensten worden ge houden, waarna zijn stoffelijk overschot ter aarde zal worden besteld- Enkele weken geleden is de zoon van den thans overledene bij het vliegtuigongeluk nabij Schiphol om het leven gekomen. Twintig militairen wegens fraude gearresteerd Naar de Nieuwe Courant verneemt, is bij het centraal depót intendance van het Kon. Ned.-Ind. Leger aan den Zwarteweg te 's-Gravenhage een groote fraude ont dekt. Militairen, belast met het beheer en de uitgifte van miliaire goederen, hebben ernstige onregelmatigheden gepleegd. In opdracht van den auditeur-militair bij den krijgsraad heeft de Haagsche recherche een diepgaand onderzoek ingesteld en als gevolg hiervan zijn 20 militairen in arrest gesteld. AGENDA Jacobstraat 6: Général de Bénouville, 20 uur. Concertzaal: Volksconcert H. O. V., 20 uur. Klcppersingelkerk: Wat moeten wij doen voor onze militairen?, 20 uur. Rembrandt: Herman Rinket's variété, 14.50 en 20 uur. Palace: Zoolang ik leef (18 j.). Luxor: De laatste der Mohikanen (14 j.) -Deze twee: 14 00. 16.15, 19.00 en 21.15 Frans Hals: Het smeulende vuur (18 J.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Koraalrif (14 J.), 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Overvalwagens (14 J.) 14.00. 19.00 en 21.15 uur WOENSDAG 18 DECEMBER Stadsschouwburg: Oompjes droom, (Chat Köhler), 20 uur. Concertgebouw: Itaiiaansch opera-concert, 20 uur. Bioscopen: als Dinsdag. In den Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg, is een tentoonstelling geopend van werk stukken door den bekenden Nederlandschen pottenbakker Ghris Lanooy. De expositie wordt gehouden ter feestelijke herdenking van zijn 50-jarig jubileum als pottenbakker. Het openingswoord werd gesproken door wethouder Geluk Anna Bonarius luisterde met haar vocale medewerking de plechtigheid op. De heer Geluk schetste den prillen arbeid van Lanoy van vóór 50 jaren. Hoe hij tot het besluit kwam zich zelf te vestigen, omdat er destijds nog slechts grove volksuitingen op dit gebied in ons land te zien waren. Maar hij vreesde óók het folkloristisch element erin te schaden als hij te vroeg zijn eigen inzichten volgde. Daarom ontwikkelde hij zich met overtuiging langzamerhand. Als opzichter bij een architect maakte Lanooy op zulk een wijze kennis met de sociale arbeidersproblemen, dat hij lievfer zijn artistieken zin volgde en vrij in eigen werkplaats zijn talenten liet uit bloeien. Zijn kunst is een levende kunst geworden. Hij verfraaide het gebruiksvoorwerp met zijn fijnen smaak voor vorm en kleur. Iedere ge legenheid heeft hij benut om zich te ontwik kelen. Spreker wees vervolgens op de groote beteekenis der pottenbakkerskunst, die wij als het ware een oer-kunst kunnen noemen, omdat wij uit haar vormen en versieringen, op zulk een belangrijke wijze de geschiedenis van het oude cultuurleven kunnen afleiden. Daarna bezichtigden de talrijke aanwezigen de tentoonstelling, die tot 30 December voor het Haarlemsche publiek toegankelijk zal zijn. Chris Lanooy, een Zeeuw uit Sint Annaland op het eiland Tholen, is een gevoelig man, die belangstelling heeft voor alles wat schoon is. Hij lijkt op een patriarch met zijn witten baard en witte manen. Hij is muzikaal, schil dert en heeft nog meer liefhebberijen, maar dat zijn versieringen van zijn leven. Waaraan het is gewijd dat is: de herleving en verede-, ling van de nobele Potterij. Wie zijn kleurzin wil leeren kennen, kan in de vitrines en op de tafels het diepe rood bewonderen naast het koele blauw, het ver zadigde wit, het volle muisgrijs, het kille groen en de vloeiende, stijlvolle toevallig heden, die langs de golvende lijnen der pot ten en kommen stroomen. De schoone vorm van een bokaal en de elegante lijn van een pul groeien uit het lenige gebaar van zijn pottenbakkershand. Opaliseerend zijn soms de kleuren waarin het licht speelt in onverwachte effecten. Veel dankt Lanooy aan eigen vindingen en het zijn juist deze origineele vondsten, die hem zijn grooten naam hebben bezorgd. Zijn voorwer pen hebben altijd iets, dat hen onderscheidt van het werk van anderen, een bepaalde distinctie, die zijn eigenaardig talent er aan verleende. Wie met hem spreekt over zijn werk, voelt, dat hij nooit tevreden is over Eduard van Beinum terug De eerste dirigent van het Concertge bouworkest te Amsterdam, Eduard van Beinum die vorige week in Parijs een aan val van niersteen kreeg en dientengevolge zijn tournée moest afbreken is Maandag ochtend per K.L.M-vliegtuig uit Parijs in Amsterdam teruggekeerd en per ambulan ce naar zijn huis overgebracht. Dank zij een speciale behandeling is het gelukt den niersteen te verwijderen. De dirigent hoopt na de voorgeschreven rustperiode zijn werkzaamheden in. het komende jaar te hervatten. Eduardo del Pueyo komt in Haarlem spelen Donderdag 19 December hoopt de Spaansc'ne pianist Eduardo del Pueyo in de Haarlem sche concertzaal een recital te geven. Het programma vermeldt werk van Beethoven, Chopin, Liszt, de Falla, Espló en Albenitz. De thans 40-jarige kunstenaar, die reeds op zeer jeugdigen leeftijd van zijn ongewone talenten blijk gaf, behaalde in 1918 de eerste prijs voor pianospel van het Madrileensche conservatorium en zijn snelle carrière werd drie jaar later voortgezet met een buiten gemeen succesvol optreden in zijn geboorte stad Saragossa, waaruit een beurs van het gemeentebestuur voortvloeide, die del Pueyo in staat stelde zijn studie in de Fransche hoofdstad te vervolgen Parijs erkende unaniem zijn groote begaafd heid: de orkesten Colonne. Lamoureux en Pasdeloup noodigden hem uit om als solist op te treden. De groote Spanjaard was echter zelf niet tevreden met het bereikte en trad gedurende eenige jaren niet op, om aan de volmaking van zijn techniek en muzikale opleiding te werken. Eerst in 1937 betrad del Pueyo weer de concertzalen van Europa: klaterende succes sen in Zwitserland, Engeland, Scandinavië en Amerika maakten hem tot één der meest ge vierde musici van onzen tijd. Gedurende den oorlog verbleef del Pueyo in België, maar met den vrede herleefde zijn cosmopolitische activiteit, welke zich thans ook tot onze stad gaat uitstrekken. zichzelf en eigenlijk altijd, zonder uitzonde ring, nieuw zou willen zijn. Dat is wel de geest, die een pionier moet bezielen. Met hem en door hem is de Potterij in ons land een nieuw leven begonnen, hij heeft gebroken met sleurvormen, gedurfd met kleuren, die anderen verblindden en aangepakt met han den, die voor het nobele vak geboren waren. Er zit vaart in dezen kleinen patriarch en we kunnen nog veel van hem verwachten. HERMAN MOERKERK. Tooneel Ballet Trudi Schoop Trudi Schoop als „Barbara", de dansende clown. De verwachtingen, welke de aankondiging van Trudi Schoop's komst hadden opgewekt, zijn volkomen in vervulling gegaan. Haar nieuwe ballet „Barbara" is bij de première, waarvan onze Stadsschouwburg de eer heeft gehad en die door vele Amsterdammers, on der wie wij diverse artisten van naam op merkten, werd bijgewoond, een succes ge worden. Men zou deze vertooning naar twee be- standdeelen kunnen beoordeelen. De kern is Trudi Schoop zelf, die als de steeds weer eenzaamde Barbara een tragi-komische figuur vormt en hierom ook reeds in haar vroegere creatie van Fridolin met Charlie Chaplin is vergeleken. Om deze kern heen breidt zich het milieu uit, dat een parodistische panto mime te zien geeft in steeds wisselende varia ties, welke soms aan de revue doen denken. Ja, men komt nu en dan een oogenblik in de verleiding om van een revue inplaats van een ballet te spreken, omdat andere factoren dan de dans ln dit amusante bedrijf een tame lijk groote plaats innemen. Wij denken bijv. aan de prachtige persiflage op de jazz in de scène, waarin de ironie den boventoon voert: het feest ten bate van de arme kinderen. En aan Barbara's zuster, die aan de piano haar zangoefeningen houdt. Aan Rosmarie Kr.öpfli in haar acrobatiek en aan de veelzijdige Blan che Aubry, die als de duur uitgedoste kwee lende soubrette het publiek zulk een Innige pret verschafte. Op het 6tuk van den dans komt aan deze artiste de eereprijs toe; inzonderheid heb ben wij haar bewonderd in het fijn-geestige tafereel van het danspaar, dat in een nog katterige ochtendstemming zijn nummer thuis in de ongezellige huurkamer repeteert. Hier toonde deze artiste, hoe men ook in de mal ste spotternij al zijn gratie ten toon spreiden kan. Na de inleidende scène in de stationshal, welke een ietwat rommeligen indruk maakte, ook wat de kleuren-combinatie betreft, ver raste de charmante parodie in den kleeren- winkel. waarin ook de pantomime-dans ge heel tot zijn recht kwam en bij de zotste costuum-vondsten zich steeds weer een ver fijnde smaak openbaarde. Origineel was ook de variatie op de parade-parodie op het plein van de huurkazernes, waar het spel het weer won van den eigenlijken dans. Hier. zoowel als in het vermakelijk familie-tafereel bij Barbara thuis, imiteerde dit spel de mario netten Vol elegantie was de tenniswedstrijd; elegant was ook het optreden van de Holland- sche medewerkster Hanny Bouman. En vooral mogen wij het nummertje njet vergeten, waarin Trudi Schoop zoo oolijk met muziek noten jongleerde. Als wij dit noemen, denken wij meteen aan den musicus-componist Nico Kaufmann. aan wiens begrip en artistiek ver mogen veel van het succes is te danken ge- weest H. G. CAN NE GIETER. Concert in de Bakenesserkerk Bij het derde concert voor het orgelfonds der Bakenesserkerk had de organist Hendrik Lasschuit de medewerking van het Koor der Ned. Herv. Gem. te Schoten en van den flui tist Henk de Graaf. Het was voor het eerst dat hier een kerk koor medewerkte en deze collaboratie was interessant met het oog op de in verscheidene kringen der Ned Herv. Kerk gekoesterde wenschen om de liturgie zóó te wijzigen, dat de muziek daarin een grooter aandeel zou krijgen. In dit kader volgden op 4 orgel- koraalvoorspelen van Bach de gelijknamige koralen, waarvan twee met orgelbeleiding en twee vierstemmig a capella gezongen werden. De zang was mooi van klank en zuiver: ook in de onbegeleide koralen bleef de tonaliteit strikt gehandhaafd. De dirigent L. J. van Mechelen had eer van zijn werk. Het koor zong ook nog een Lied van Bach, een werkje van Palestrina en drie Oud-Nederlandsche Kerstliederen; dit alles, op een kleine onzui verheid in het eerste na, eveneens uitstekend. De organist opende het concert met een lieflijke pastorale Toccata van Pachelbel er het mooie Koraalvoorspel „In dulci Jubilo' van Buxtehude. Hij scheen dezen avond aan vankelijk minder goed gedisponeerd dan an ders, want enkele onzekerheden waren in zijn voordrachten bemerkbaar, ook bij de koraal-voorspelen. Later speelde hij nog een „Benedictus" van Al. Rowley, een stuk vol grillige afwisseling en Variaties over „Nu zijt wellekome" van Paul Chr van Westering. In de eerste twee daarvan is het thema vrij een. voudig gevarieerd, in de derde nogal vreemd harmonisch; hoe die variaties successievelijk de welkomstgroeten van engelen, herders wijzen-uit-het-Oosten moeten karakteriseeren is me niet duidelijk geworden. De fluitist werkte met den organist in So nates van Handel en Loeillet zeer verdien stelijk samen. K. DE JONG. Een muziekconcours in Bloemendaal De Christelijke harmonievereeniging „Sursum" te Bloemendaal zal 22 Mei 1947 haar 25-jarig jubileum vieren en dan een muziekconcours houden. Dezer dagen zal in de gemeente Bloe mendaal een circulaire verspreid worden om financieelen steun te vragen voor djt concours. Langere vacanties te Haarlem In verband met de kolenpositie in ons land zijn de vacanties aan alle lagere scholen lengd. Zij worden nu gelijk aan die der Mid delbare scholen, namelijk van 22 December tot 5 Januari. Crematie W. Noorman Maandag had te Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer W. Noorman, oud-raadslid van Bloemendaal en oud-ambtenaar van het Provinciaal Ziekenhuis. De heer Noorman vertegenwoordigde de S.D A.P. in den raad, ook in den Noodraad. In de aula werd allereerst het woord gevoerd door den burgemeester van Bloe mendaal, jhr. C. J. A. den Tex, die den overledene noemde „een eenvoudig man, die 't misschien niet eens goed zou vinden dat er over hem gesproken werd". Spreker schetste hem als iemand, die, zoowel in den raad als in het ziekenhuis de menschen aan zich wist te binden. Door hem is veel bereikt in het belang der gemeente. Namens de Woningbouwvereeniging Bloemendaal-Noord bracht de heer C. Schulz den overledene dank voor het werk, dat hij had verricht en wijdde woorden aan het strijden van den heer Noorman voor de arbeidersbeweging en de volkshuis vesting. Spr. zeide dat ter nagedachtenis een gedenksteen zou worden aangebracht in het kantoor van de Woningbouwvereeni ging. Onder de tonen van „Morgenrood" daal de de kist. De heer F. W. G. van Dalsum. schoon zoon van den overledene, dankte de aan wezigen voor de betoonde belangstelling. De heer W. F. Visser, wethouder der ge meente Velsen was mede aanwezig, even als de heer L. van Hameien, namens de Partij van den Ai-beid te Velsen. De heer Tinkelenberg vertegenwoordigde bestuur en doktoren van het Provinciaal Ziekenhuis. Geopende ijsbanen HEEMSTEDE. Het bestuur van de IJsvereeniging „Vol harding" te Heemstede, verdient hulde voor de wijze, waarop het gezorgd heeft de baan weer in orde te maken. Zooals bekend, was er niets meer van de opstallen overgebleven op het terrein aan de Wagnerkade. Dank zij den steun van de gemeente is er hard gewerkt aan het herstel, waarbij men door gebrek aan materiaal met moeilijkheden te kampen had. De omrastering is echter gereed gekomen en ook is de dijk opnieuw in orde gemaakt. Hedenmiddag om twaalf uur is de baan opengesteld voor leden. Een beperkt aantal liefhebbers, dat niet is aangesloten, is even eens welkom. Met de verlichting was men vanmorgen nog niet gereed gekomen. Dit punt heeft ook de aandacht en misschien komt men hiermee nog klaar. Anders moeten schaatsen rijders (stère), die in de avonduren willen rijden, nog even wachten. Het ijs was goed te noemen. Indien de vorst aanhoudt, zullen wedstrijden gehouden wor den, doch plannen hiervoor bestaan nog niet. HOOFDDORP. De baan, die in Hoofddorp is aangelegd op het Concours-terrein, is van hedenmiddag 1.30 uur af geopend. Plannen voor wedstrijden zijn in voorbereiding. Z ANDVOORT. Vermoedelijk zal er Woensdag op de vijver in Zandvoort gereden kunnen worden. ZUIVERING OVERHEIDSPERSONEEL. Op grond van het zuiveringsbesluit 1945 is ontslag verleend, gerekend met ingang van 5 Mei 1945 aan A. Jacksen. wethouder der ge meente Heemstede; en gerekend met ingang van 5 Mei 1945 aan M. van Driel, wethouder van onderwijs der gemeente Haarlem. PROF. Mr. C. P. M. ROMME 50 JAAR Op Zaterdag 21 December a.s. zal prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Kamerfractie van de K. V. P., wonende te Overveen, zijn vijftigsten verjaardag vieren. Burgerlijke Stand HAARLEM. 16 December 1946 BEVALLEN: 13 Dec.. D. M. Farla—Hart. d.; J. E. W. M. Jansen—v. Breemen, d.; N. d Wagt —v. Eik, z.; 14 Dec., A. J M. KorsSchaafsma, z.; M. Erkelensv. Sehagen, z.; H. J. Vuijst— Kok, d.; B. J. NelisBruggeman, d.; A. Bolwidt —v. d. Schaaf, d.; W. Spoor—Regenboog, z.; R. H. Wolff—Dumais, z.; T. Rekman—Advokaat, z.; i 15 Dec., H. J. W. C. v. B'.lderbeekSeyts, d.; M. j A. Zuidweg—Kruyver, a.; B. M. v. Dijk—Spring- veld, 2 d.; P. G. Huijbens—Fabel, z.; J. A. Bouckaert—v. Wonderen, d D. Rlethoff—Schip- j per. z.; A. v. Poelgeest—Kaatee, z.; A. Woort- j mar.d. Jong. d.; M. M. Hahn—Peterse. d.; 16. Dcc.. M. J. Hirsv. Asselt, d. OVERLEDEN: 14 Dec., H. c. Ameiung—Sei nee, I 68 J., Kamperstraat, De voedselvoorziening baart geen vrees De directeur van het Di6tributiebureau te Haarlem, die tevens directeur van het Slacht- .wezen en het Havenbedrijf is, de heer A. van Driel, deelde ons mede, dat er geen vrees be hoeft te bestaan, dat, bij doorgaande vorst, stagnatie komt in de voedselvoorziening. Op dit oogenblik zijn de waterwegen nog open. Er liggen thans vrij veel schepen met aard appelen te lossen, zoodat er ongetwijfeld vol doende aardappelen zullen zijn. Als de groente niet meer per schip zou kunnen komen, kan aanvoer per auto plaats hebben. Trouwens de ervaring leert dat den laatsten tijd, nu er weer een behoorlijk autovervoer is, de meeste goederen per as worden aangevoerd Ook geen kolen-zorgen Het Brandstoffenbureau voor Haarlem en omstreken deelde ons mede, dat ook geen stagnatie verwacht wordt wat de brandstof fen aangaat. Als de vorst doorzet is wel te vreezen, dat de aanvoer per schip onmogelijk zal worden. Dan is men uitsluitend aange wezen op den spoorweg. Maar zoo werd op gemerkt de vervoerstoestanden zijn geluk kig wat beter dan in vorige jaren Wat de huisbrand aangaat, moet men bovendien be denken dat reeds vele menschen 9 eenheden in huis hebben. Er is ook nog voorraad in de 6tad, zoodat ieder wel zal krijgen waarop hij aanspraak kan maken. Wat de industrie aangaat, wordt de hand gehouden aan de ingevoerde rantsoen-ver- mindering met 20 Uitspraken van het Bijzonder Hof Hedenmorgen velde het Amsterdamsch Bij zonder Hof het vonnis tegen den Zandvoor- tenaar L. P., die ervan beschuldigd werd in 1942 dienst genomen te hebben bij de Waffen SS. Veertien dagen geleden eischte de advo caat-fiscaal de doodstraf tegen verdachte. De uitspraak luidde thans levenslange gevange nisstraf en ontzetting uit de kiesrechten voor dezen tijd. met het recht van cassatie Voorts werd de voormalige SS -schoenma ker uit Haarlem, die volgens de tenlasteleg ging in 1944 dienst nam bij dit vijandelijke legeronderdeel, tot 8 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek veroordeeld De eisch was 7 jaar met aftrek. De Zaandammer B. S.. tegen wien wegens dienstneming bij den Berichtendienst van de Luftwaffe 15 jaar met aftrek was geëischt. hoorde zich hedenmorgen conform den eisch tot 15 jaar Rijkswerkinrichting veroordeelen Hem werd het recht van cassatie verleend. Tegen W. A. B. C. uit Beverwijk, volgens de aanklacht ln 1944 in dienst getreden bij de Duitsche oorlogsmarine, was 5 jaar gevraagd; het vonnis luidde 3 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. De Haarlemsche tandtechniker K. Th. van der E., die in 1944 teekende voor de Waffen SS werd tot 4 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek veroordeeld; de eisch was 10 jaar met aftrek geweest. De zaak tegen den 19-jarigen L. Pver dacht van dienstneming bij de Waffen SS werd voor een nader onderzoek terug verwezen naar den raadsheer commissaris. De eisch tegen L. P. was 5 jaar geweest. Haarlemsche begrooting 1947 in Februari verwacht Er wordt op het Stadhuis hard gewerkt aan de samenstelling van de begrooting voor 1947. Er moet evenwel nog veel ge beuren voor tot publicatie kan worden overgegaan. Eerst dient nog de rekening over 1945 afgesloten te worden. Dit werk nadert zijn voltooiing. Aanvankelijk was uit Den Haag het bericht gekomen, dat in de begrootingen voor 1947 de uitgaven van 1945 ter vergelijking moesten worden op genomen. Later is evenwel de mededeeling gekomen dat ook wel volstaan kon worden ihet 1944. Toen was het moeilijk om nog daartoe over te gaan, zoodat in de Haar lemsche begrooting de cijfers over 1945 zullen worden opgenomen. Er wordt gehoopt dat het nog mogelijk zal zijn de begrooting eind Januari te la ten uitkomen, maar de verwachting is, dat het wel Februari zal worden- In dit jaar kon de begrooting voor 1946 pas in Mei uitkomen, zoodat er' al een deel van den achterstand is ingeloopen. In de toekomst hoopt men te bereiken, dat de begrooting voor het einde van het jaar in den raad behandeld kan worden. Gezinsfeesten en wat wij er zelf van kunnen maken In het „Huis voor Ouders" te Haarlem sprak dezer dagen mevrouw Ir. M. Waardenburg— Lindeyer voor een geheel vrouwelijk gehoor over „Feesten in het Gezin". Haar betoog was gesponnen om de drie kernpunten, die elk huiselijk feest volgens de spreekster karakte riseeren moeten. Het „hoogtepunt" in het leven van alledag, „de herdenkende waarde" en het „ontspannende element". In de tegen woordige rage van fuiven en feesten ontbre ken de eerste twee eigenschappen maar al te vaak, volgens mevr. Waardenburg. Na een breedvoerige behandeling van de verjaar- dags- en Kerstfeestviering, waarbij de spreek ster aandrong op een goede voorbereiding en de noodige soberheid, werden de bezoeksters in de gelegenheid gesteld, een aantrekkelijke tentoonstelling van eigengemaakte Kerstver sieringen in oogenschouw te nemen. Zater dagmiddag togen nieuwe belangstellenden naar de Lange Margarethastraat, om nieuwe ideeën op te doen voor de komende hoogtij dagen. BINNENLAND Het kinderkamp te GllzenrUen van den Rot- terdamschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, gelegen aan den Rijksweg Breda—Tilburg zal tot verblijf voor vrouwelijke politieke delin quenten worden ingericht. De bedoeling ls. dat het nieuwe interneerlngskamp nog vóór Januari betrokken wordt. BU K. B. Is met Ingang van 1 December 1946 op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan. den generaal-majoor A. R. van den Bent. adju dant ln buitengewonen dienst var. H. M. de Ko ningin als kanselier van de Nederlandsche Orden, onder dankbetuiging voor de door hem ln deze functie verleende diensten, en is met lr.gang van dien datum benoemd tot kanselier van de Nederlandsche Orden de reserve-gene- raal-maloor Koot. BIJ koninklUk besluit is mr J. C de Mi randa praktizljn bij het Hof van Justitie in Su riname. met ingang van den d3g van vertrek naar Suriname benoemd tot lid van voor noemd hof. Beroepsrecht huisraadschade. Op grond van artikel 3. lid 2. van de eerste Uitvoeringsbeschik king besluit op de Materieele Oorlogsschaden 1945 kan iedere belanghebbende tegen de beslis singen van den secretaris der schade-enquête commissie nopens de toe te kennen bUdrage in huisraadschade een beroepsschrift indienen bij den minister van financiën. Beroepsschriften, ingediend later dan één maand na de terpost bezorging of de toezending op andere wijze van de mededeeling der beroepen beslissing, worden niet-ontvankelijk verklaard, tenzU voornoemde minister van oordeel is. dat de te late Indiening den appellant niet kan worden toegerekend. De gemeenteraad van 's Gravenhage be noemde tot tUdelljk wethouder van economische zaken en kunstaangelegenheden, uitgezonderd tooneelzaker.. C. P. Damme (Partij van den Ar beid). voor den tijd gedurende de ziekte van dr. B. van den Tempel. De heer Damme nam zijn benoeming nog niet aan. De grond-, sloop- en gewapend betonwerken voor het nieuwe stadhuis te Den Haag zijn on derhands aanbesteed. Laagste Inschrijver: Aan nemingsmaatschappij „De Condor" te Amster dam f2.418.000. De zangeres Atte van Brederode, de cellist Samuel Brill en de pianist George van Renesse. die zijn uitgezonden door de N1WIN. om ln Ne- derlandsch-Indlë voor burgers en militairen te concerteeren, zijn per vliegtuig naar Batavia vertrokken. De technische verzorging van het herstel van door oorlogsgeweld beschad-.gde boerderijen berust bij de bureaux voor den Wederopbouw. Thans is in overleg met het ministerie van Financiën besloten, dat ook de financiering van het herstel op dezelfde wijze zal geschieden als vodr het herstel van woningen. In Groningen en Enschedé hebben aanne mers en bouwers bijeenkomsten belegd, waar ls verklaard dat ook de overheid nog opdrachten aan weermachtsaannemers geeft. In een motie •aan de regeering werd geprotesteerd tegen het geven van opdrachten aan weermachtsaar.ne- mers, zoolang de centrale zuiveringsraad voor de bouwindustrie geen uitspraak heeft gedaan. De politie waarschuwt tegen den 39-jarigen J. A. die zich ten onrechte uitgeeft als verte genwoordiger van het orgaan .,De Prinsestad". Hij sluit abonnementen af, doch gebruikt de daarvoor ontvangen gelden ten eigen bate. De door hem verstrekte kwitanties, hoewel met naam en'adres van „De Prinsestad" bedrukt, zijn door dit weekblad niet verstrekt. De heer J. J. Stoltenhof te Wassenaar, die door zijn persoonlUk bezoek aar vele zieken en door de uitgave van een voor zieken speciaal in het leven geroepen blad ..Ziekentroost" een groote bekendheid geniet wordt 25 December 60 Jaar. Er bestaan plannen tot oprichting van een flotterdamsche Opera onder leiding van mevr. A. Brooshoofd—Verhulst. Dirigent zal zijn de heer Willy Kluchert en zakelUk leider de heer J. van Trigt Voor de openingsvoorstelling ls „Lohengrin" gekozen met Llesbeth Poolman— Melssner als gast. Als noviteit wil de Rotter- damsche Opera binnen niet al te langen tijd uitvoeren „De ring van Gyges" van den Belg August Boeyens. De minister van Oorlog heeft In Den Haag aan een aantal opper-officieren, hoofdofficieren, officieren en onderofficieren van het Britsche leger onderscheidingen uitgereikt als dank voor hun buitengewone prestaties ten behoeve van de bevrijding van Nederland. De Nederlandsche Vereenlglng tot Bescher ming van Dieren vestigt de aandacht van het publiek op de wenschelijkheld om pluimvee te laten slachten door een erkend poelier of, zooals dit ln vele plaatsen ook mogelijk is, op het ge meentelijk slachthuis. Dc „English Arts Theatre Company" zal Donderdag 19 December voor de laatste maal een voorstelling geven van „Hamlet" in den Koninklijken Schouwburg ln Den Haag. HAARLEM EN OMGEVING Op grond van het Zuiveringsbesluit heeft de minister van Blnnenlandsche Zaken Ingaande 5 Mei 1945 ontslag verleend aan J. C. Cosse, A. A. Hofman en M. van Driel, wethouders te Haar lem ln den bezettingstijd. Een negentienjarige verpleegster kwam gis teren bij het schaatsenrijden op de ijsbaan aan den Wagenweg te vallen. Zij werd met een her senschudding in het gasthuis opgenomen. In de Parochiekerk aan de Nieuwe Groen markt heeft deken J. C. van der Wiel twee klok ken Ingezegend, welke in de plaats komen van die, welke de Duitschers in de bezettingsjaren hebben weggenomen. Op een der klokken staat: „Nadat mijn voorganger door Teutonisch ge weld werd geroofd, heeft de parochie van den H. Antonius mij geplaatst en mij wederom toege wijd aan de Onbevlekte". Ans Boutcr, plano en Jan Hesmerg, vlooi geven Vrijdag 20 December in de Begijnhof Kapel te Haarlem een duo-avond. Het program ma bevat werken van Bach, Hüllmandel, Mozart, Beethoven en Geuer. De raad van Bennebroek vergadert a.s. Don derdag 's avonds 8 uur. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel tot Invoering van een straatverlichting, voorstel tot aanvaarding van een voorschot voor den bouw van twee woningen en voorstel tot samenwerking met den Technischen Dienst van Heemstede. Een aanzienlijke belangstelling bestond er Maandagavond voor de bokswedstrijden voor amateurs, welke de Haarlemsche boksvereeni- glng „De Ring" in het Concertgebouw organi seerde, waarbij de Haarlemmers Hessels. Deys en Terstal overwinningen boekten. Hun clubge- nooten beschikten over te weinig routine, om succes te behalen Aan geestdrift ontbrak het hun echter niet. doch dan vergaten zij het dek ken te veel. waarvan hun tegenstanders gebruik maakten. Roelofs raakte tegen P. Seur In de eerste en tweede ronde achter, maar later her stelde hij zich. echter te laat. In het bijzonder moeten de nieuwelingen nog veel leeren. Zij waren wel snel, maar maakten van fouten te weinig gebruik. Klerioc zou nog een kans heb ben gehad om te winnen, maar wegens het slaan ln den hals kreeg hij twee maal een waar schuwing. Ko Hessels had W. Kraus als tegenstander in een partij, welke niet op een hoog peil stond, omdat er te weinig gebokst werd. Hessels viel af en toe fel aan. maar onverwacht kwam Kraus dan opzetten. In snelheid deden zij weinig voor elkander onder. Vanavond ontmoeten de boksers elkaar weer in Amsterdam. Deys—Dlsko was een goede partU. welke aanvankelijk gelijk op ging. Van oogenblikken, dat de Amsterdammer onvoldoende dekte, maakte Deys gebruik en won op punten. Terstal begon tegen Brochard uit stekend en in de tweede ronode ging Brochard bijna k.o., doch de gong bracht hem redding. Daarna herstelde de Hagenaar zich en hield in de laatste ronde moedig stand. Punten kwam hij echter tekort en verloor. Deys won den stijlprijs ln de klasse A en de Amsterdammer Van Llnge in de klassen B en C. De uitslagen luiden: VrUgewicht: Tabak (Amsterdam) wint op pun ten van Smit (Haarlem); J. A. Hessels (Haarlem) wint op punten van W. Kraus (Amsterdam). Vedergewicht: partij Van Oosten (Den Haag)— G. H. van Beek (Amsterdam) onbeslist. Weltergewlcht: party W. y, d. Busken (Any. sterdam)—J. van Eek (Amsterdam) onbeslist; Th. Terstal (Haarlem) wint op punten van Brochard (Den Haag); L. Walraven (Amsterdam) wint op punten van De Bas (Den Haag), partij J. K'.erkx (Haarlem)—M A. Visser (Amsterdam) onbeslist. Lichtgewicht: P. Seur (Amsterdam wint op punten van C. Roelofs (Haarlem); Van Lingo (Amsterdam) wint op punten van H. J. Bakker (Haarlem). Barnes en Bradman scoren elk 234 runs Australië heeft 571 runs voor zes wickets De vierde dag van de tweede testmatch Australië—Engeland werd onder dezelfde ideale weersomstandigheden op een vrijwel perfect wicket voortgezet Barnes, die geen enkele poging deed om het tempo op te voeren, bereik, te zijn dubbele century voordat Bradman het zelfde presteerde TwlnUg minuten voor het einde van den speeldag ging Bradman lbw op het bowlen van Yardley en nog geen vijf minuten later was Barnes op dezelfde score (234) uitge schakeld door een vang van Iking op het bowlen van Bedser. De innings van Australië luidt: Barnes c. Ikln b. Bedser Morris b. Edrieh 5 Johnson c. Washbrook b. Bdrtch 7 Hassett c. Compton b-, Edrieh 34 MlUer c. Evans b. Smith 40 Bradman lbw b. Yardley ïa4 Mc. Cool not out 2 Tallon not out 3 Extra's u rotaai, yoor 4 wickets 621

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3