Haarlems Dagblad Het Regeerin jsbeleid goedgekeurd Fransche Episode Kamer-meerderheid voor motie der IC.V.P. Buiten vervolging gestelde politieke delinquenten SS Het tijdelijk persbesluit 1945 moet verlengd worden „Een blijvende samenwerking" te Den Pasar bepleit Hulde aan Van Mook en Sjahrir Onderzoek der Crieksche situatie 61e Jaargang No. 18514 Bureaux: Groote Houtstr. 93. Tel Admln 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N.. Soendaplem 37. Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel 12713. 10132. Vrijdag 20 December 1946 Verschijnt dageIUk? behalve Zon- en Feestdaeen. Abonnementsprijs pei w^ek 31 cent. per kwartaal 4.- - Postgiro 273107 Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem JN de Fransche politiek is met het optre den van het eerste kabinet der Vierde Republiek, het kabinet-Léon Blum, een merkwaardige politieke episode ingezet. Na de verkiezingen vcor de nieuwe Kamer van Afgevaardigden, die geen der groote partijen ook maar in de buurt van een Ka mer-meerderheid brachten, al hadden de communisten wat meer zetels veroverd dan de M.R.P., kon men het niet eens worden over de keuze van een leider der regeering. Vroeger placht een formateur door den president der Republiek te worden aange wezen. De eerste poging van de Kamer, om het. zelf te doen, is niet bepaald een succes geworden. Er zijn zaken in het staatsbestel, die men niet bij -voorkeur aan een veel hoofdig lichaam moet toevertrouwen. Ten slotte, na vergeefsche pogingen van ver schillende zijden om hun uitverkorene op het ongemakkelijke eeregestoelte des pre miers te plaa'sen, moest men zijn toevlucht nemen tot den ouden socialist Léon Blum: 72 jaar oud, eigenlijk al in retraite, niét zoo gezond meer, maar helder van geest, algemeen gerespecteerd en onbaatzuchtig. Hij. aanvaardde de opdracht. Aangezien geen kans bestond om een nationale regee ring samsn te stellen, schiep hij eenvoudig een socialistische. Met bijna algemeene stemmen had men hem zelf gekozen, met een schier even groote meerderheid aan- vaardde de Chambre des Députés het op- treden van een regeering, die slechts éen zesde van de Kamer achter zich heeft en bovendien een partij vertegenwoordigt, die bij de jongste verkiezingen in toenemenden mate aan de verliezende hand bleek te zijn. Dit is wel „een vreemde figuur", die zelfs in de levendige historie-vol-afw:sse- ling der Fransche republikeinsche parle menten haar evenknie niet vindt. Stel u voor dat een Nederlandsche regeering zou optreden, die slechts op een minderheid van zevehtien zetels in onze Kamer-van honderd-leden kon rekenen! Léon Blum maakt zieh niet de geringste illusies over den levensduur van zijn be wind. Hij heeft zelf verklaard, 'dat hij zich voorstelt dat het maar eenjge weken zal duren. lij die korte spanne tijds hoopt hij de maatregelen te „nemen, noodig om den critieken1 economischen toestand des lands te herstellen en een ren naar den afgrond der inflatie te voorkomen. Natuurlijk zul len dat drastische en impopulaire maatre gelen moeten zijn. Het is niet zoo merk waardig dat een man als Léon Blum zich hiervoor beschikbaar stelt. Het lijkt merk waardiger dat een politieke partij, welke dan ook, er zich toe leent om deze onple zierige taak in haar eentje op zich te ne men. Maar de partij verwacht ongetwijfeld, dat Léon Bilum slagen zal, hetgeen achter af tot zeker herstel van haar geschokt cre- diet bij de kiezers zou kunnen leiden. Voor de andere partijen lijkt het geen roemvolle loop van zaken. Het komt er tenslotte op neer, dat men in critieke om standigheden de verantwoordelijkheid op een ander afschuift en blijkbaar den moed mist om de volksgunst te trotseeren. Het zijn geen sterke politici, die zich slechts en doel stellen achter kiezersgunst aan te draven en te wedijveren in het scoren van goede beurten. De heele vertooning u, he laas, een uiting van zwak democratisch be leid: een raar soort compromis, dat den indruk wekt dat generaal Charles de Gaulle goed gezien heeft toen hij de op gelapte Grondwet, die er tenslotte ra.' kunst- en vliegwerk en een kleine meer derheid doorkwam, afwees. Men begint al met haar naar den geest verkeerd toe te passen, na meteen te zijn vastgeloopen. Re- geeren, ook democratisch regeeren, betee- kent tenslotte dat men gezag moet kunnen en durven uitoefenen. Gezag uitoefenen wil zeggen, dat meq het landsbelang.voor het partijbelang laat gaan en den moed heeft, als het eerste dat vereischt, impopu laire maatregelen dcor te zetten. Een goe de democratische gezagsverhouding houdt tevens in, dat politieke tegenstanders, zelfs bij het meest uitgesproken verschil van in zicht, eikaars zuivere bedoelingen ten aan zien van het landsbelang blijven erkennen. Daar hapert het in Frankrijk aan, zooals Uit den toon van verscheidene verkiezings campagnes is gebleken. Maar laat ons er niet minachtend tegenover staan, want in ons land heeft zich hetzelfde in de Indische crisis doen gelden. Scheldpartijen, waar ia zelfs een woord als „landverrader" maar losweg gebezigd wordt aan het adres van menschen in de hoogste vertrouwensposi ties, schaden het staatsgezag in het alge meen. Waardigheid en dus zekere stijl en beschaving zijn essentiëele voorwaarden voor een gerespecteerd gezag. Gelukkig heeft ons pas gehouden Kamerdebat die getcond en zich daarmee op hooger plan geplaatst dan verscheidene ex-overheids dienaren en eenige bladen. In FrankrijK moet Léon Blum, zij het in een veel zonderlinger politieke situatie en op korten termijn, nu de rol van vader- des-vaderlands en redder van den franc vervullen, die na den eersten wereldoorlog eerst aan den ouden Raymond Poincaré en later nog eens, met minder succes, aan den ouden Gaston Doumergue ten deel viel. Zal hij slagen? Een krachtige doorzetter als Poincaré is hij niet, een man van bij zondere gaven en bekwaamheid wèl. Geen demagoog, geen bezielend redenaar zelfs, maar een kenner van theorie en practijk, van boeken en van menschen. Niet, zcoals bij ons soms het geval is, alleen van theorie en van boeken. Dat is eenzijdig en daarmee slaagt een minister niet. Maar als Blum slaagt en met zijn regee ring afmarcheert, bij gebreke aan een meerderheid om mee voort te werken.... wat dan? Het vervolg is niet duidelijk. Op den achtergrond wacht de Gaulle nog steeds af. P- Britsche verliezen in Indonesië De Britsche minister van Landsverde diging heeft op een desbetreffende vraag de volgende getallen vers'rekt aangaande Britsche verliezen in Indonesië sinds het einde van den oorlog met Jaoan: vloot: 6 vermisten, leger: 50 dooden. 20 vermisten. 125 gewonden, luchtmacht: 27 dooden. 20 vermisten, S3 gewonden. Voor-Indisch le ger: 550 gesneuvelden, 300 vermisten, 1295 gewonden. CHURCHILL ZAL MOTIE VAN WANTROUWEN INDIENEN: Churchill heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat hij, als het parlement weer bijeenkomt, een motie van wantrouwen in de vegeering zal indienen. Desgevraagd zei Churchill, dat hij de regeering o.m. van tyrannie. willekeur en onbekwaamheid zal beschuldigen. De Tweede Kamer heeft met 65 tegen 30 stemmen de motie-Romme-Van der Goes van Naters vóór Linggadjati aangenomen; ook de Communisten stemden vóór, na een verklaring van den lieer de Groot, dat zij zulks deden los van zekere „reserves", ten aarzien van het accoord van Linggadjati die zij in de motie bespeurden. Van de K.V.P. stemde alleen jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck tegen en onthield zich de heer Maanen. Een viertal leden van die fractie ontbraken ten^evoV'e van ernstige ongesteldheid of ernstige familie-omstandigheden. En voorts is er een vacature. Voor dien had de Kamer met 83 tegen 10 stemmen de motie inzake de geïnterneerden aangenomen met alleen de Communisten tegen, en de motie-Schouten, die ten spoe digste bijeenrocring der Rijksconferer.tie beoogde, verworpen met 29-65 stemmen. Hier waren de Anti-Revolutionnairen, Christeliik-Historischen, Partij van de Vrijheid en Staatkundig Gereformeerden vóór, terwijl jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en de heer Maanen zich van stemming onthielden. Na afloop van de stemming over de motie-Romme-Van der Goes van Naters werd minister Jonkman van vele zijden gelukgewenscht. Toen de replieken gisteren ongeveer vijf kwartier bezig waren, hadden zij niet veel meer opgeleverd dan onderlinge polemiek, waaraan mr. Roolvink (K.V.P.). dr. Bruins Slot (A.R.), prof. Logemann (P.v.d.A.) en mr. Vonk (P.v.d.V.) op dat tijdstip had den deelgenomen. Het gros der opmerkin gen ging langs de rede van minister Jonkman heen. De heer De Groot (Comm.) beweerde dat minister Jonkman eigenlijk een zwijgende uitspraak van de Kamer had gevraagd. Tot zulk een zwijgende goedkeuring ware de communistische frac tie bereid. De goedkeuring van de com munisten beperkt zich- tot goedkeuring van de 17 artikelen dus zonder Regee- ringverklaring en Toelichting. Nadat de heer Meyerink (A.R.) zijn standpunt had gehandhaafd, kwam prof. Romme (K.V.P.) aan het woord, die namens alle fracties behalve de communisten een motie in diende, aandringende op spoedige bevrij ding van' de geïnterneerden. Nadat spr. o.m. had verklaard in te stemmen met het plan der Regeering om door middel van een briefwisseling voor de onderteekening vastgelegd te krijgen, dat de Indonesische delegatie Regeeringsverklaring en Toe lichting aanvaardt, constateerde hij verder hoe hij op al zijn vragen een bevredigend antwoord had gekregen. In ds thans aan de orde zijnde aangelegenheid, achtte sor., die de gevoelens van de grootst mogelijke meerderheid van zijn fractie bleek weer te geven, een duidelijke uitspraak op haar plaats. En dus kwam hij mede namens mr. v. d. Goes v. Naters met een motie, waar in de Kamer verklaart zich met het door de Regdfering ten aanzien van het accoord te voeren beleid te véreenigen. (Voor een vollediger verslag zie pag. 2.) Opneming in Rijksdienst op arbeidsovereenkomst Brandje op de „Oranje" C±j11 nrmpn ->n rto Oranic" van Hp Maatsrhannii Ne- UI l'ICII Op de ..Oranje" van de Maatschappij ..Ne derland" die voor herstelwerkzaamheden in het dok van de Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam ligt, heeft in den afgeloopen nacht een brandje gewoed dat gelukkig geen erooten omvang heeft aangeno men De nachtwaker ontdekte omstreeks twee uur een brandlucht en is met zes anderen op zoek getraan naar den vuurhaard, welken men eerst om tien voor vier ontdekte Het bleek dat er brand woedde in de bakkerij,Men wist met emmers water en enkele slangen op de brandleiding het vuur te dooven De bakkerij is echter voor de helft uitgebrand. Geen hockey en korfbal De voor Zondag vastgestelde hockey- en korfbalwedstrijden zijn afgelast De districts wedstrijd hockey Noordhollanö—Zuidho'land te Bloemendaal is tot Zaterdag 28 December uitgesteld De spoorbrug over de Lek bij Culemborg heeft een van haar banen af vweten staun ten behoeve van het wegverkeer, aangezien diverse schipbruggen uit de rivier zijn ge nomen. De foto toont een Dieseltrein en een auto broederlijk naast elkaar. x\V vv Elfde verantwoording Boetenpotje fl.75. X. Y. Z. f250.—. Mevr. Z f 1,50, Mej H. H. B. f6.—, G. S b. f2,50. P. de J. Pz Jr. f2,50, J. M. H.—C. f2.50, A. P de W. f2,50, D. J. H. f2,50, Mej. T. N. f2.50. Bijdrage f2,50. Spaarpot f 1,50, L. M B f5.—. S. T. v. d. V. fa.—. M. M. A. B. B. f5.—, Mej. J. P. E. f5.—, W. E. W. f5.—, H. T. J. v. V. f5.—. M T. f5,—. Dames B. de H. f 10.—M. E. S f 10.— N. N. f 10,—J. A E. V flO,—G. P.—B. f 10,— G. J. S. f 10.— C. M. B. f 10,—, Dames H. f 10,—, M. L. H. flO,—J. D. B. flO.—Fam. H. Z. f 12,50, A. A.-A. f25,—, A. G. M. f25,—. C. v. B.—B. f25,—, W. Gr. f 25.—N. N. f 100,—X. N. f6.—, v. d. Sch. f2,50, B. H. f2,50. Mevr. G. R. 13.—. J. H. flt—D. K. f2,50, C. V. M. f50,—, Dames V. H. f5,—, A. v. G. f7,50, A. C. f 10, Pens. Ouden v. Dagen Oude Gracht 24 f 12.25, H. B. -I. f 1.P. M. K. f2,50, W. J. M. f 10.—A. H—R. flO.—A. O. f25. H. J. L. f20,—. N. N. f 25,—. N. N. f 1,—, X. f 2.50, W H. K. f 2,50, G. B. f5,—, J. C. S. f5.—. H. W. f5.—. J. H. f 10.—, D J. G. f 10.—. N. v. N f2,—. J. N. f2.—, B. R. f 1.—. B. V. D. f 10.—, C. S. f 5.—. H. C. S. f2,50, N. N f5.—. J. C. H.—R. f2.50, H. H. f 10,—. W. en T. K. f2,50. J. V. f5,—, S. B. f2.—. M. G. f2,50. Mevr. R—S. f 1—Mej. R. K. f 0,50, de R. te Blaricum f5.—. Mevr. C.—W.—C. te Aerd. f7,96, N. N. f2,50. Mevr. A. v D. f2.50, A. J. R. f5,—, P. Q. f 10,Fam. v. L. f5.—. L. M. f2.50, Fam. T. fl.—J. O. fl.—J. J. O. 15,—, H. K. Jz. f 5,—. Kerstviering 5 Vs f 50. Totaal elfde verantwoording f 1018,46. In het geheel ls thans bij ons binnengekomen f 5521,51. Gif', on kunnen afgedragen worden aan onze bureaux Groo.e Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ons Postgironummer is: 273107 (bijschrijven: voor de stille armen), j Hel woord is aan Dr. A. M. M e e r I o o Iedere held is ook ergens pantoffelheld; het -s een heele knak in zijn zelfvertrouwen, als hem die Achilleshiel be wust wordt. Dader van drievoudigen moord krijgt levenslang Het Gerechtshof te Arnhem heeft arrest gewezen in de zaak tegen den 29-jarigen kruideniersbediende J. A., d.e door de Almelosche rechtbank veroordeeld was tot 20 jaar gevangenisstraf wegens den drevoudigen moord, welken hij in April 1945 pleegde op de bejaarde zusters Aaltje en Feike en haar broer Gerrit van Bzeki welk drietal ««ij met een bijl doodde om f 3000 meester te worden. Het hof heefl overeenkomstig den eisch van den pro» cureur-generaal hst vonnis vern etigd en A. tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Griep onder militairen in Breda In twee kazernes te Breda is onder ds militairen een griepepidemie uitgebroken Er zijn ongeveer 300 zieken. D? ar.d^rs militairen zijn met verlof naar huis ge zonden. Naar wij vernemen heeft de ministerraad in beginsel aanvaard, dat de mogelijkheid be staat om voorloopig zoowel de definitief als voorwaardelijk buiten vervolging gestelde politieke delinquenten, die 'niet ontzet zijn uit het recht om ambten te bekleeden, op arbeids overeenkomst weer in rijksdienst te nemen. Het ligt uiteraard niet ïn de bedoeling om indien na de in de toekomst te verwacht'en inkrimping van het rijkspersoneel weer va catures mochten ontstaan, de politieke delin quenten bij de vervulling daarvan voor-a"g te geven boven de thans in dienst zijnde amb tenaren. Na deze ambtenaren zullen eerst in aanmerking komen dieeenen die zich voor de bevrijding van ons land verdien-'e'.ijk hebben i gemaakt, alsmede zij, die vrijwillig in mili tairen dienst zijn of hun dienstplicht vefvul-l len. De ministerraad heeft met dit besluit de wederopneming in het arbeidsproces van politieke delinquenten waartoe in ruimeren zin ook de op grond van het Zuiveringsbe sluit ontslagen personen kunnen worden ge rekend willen bevorderen. Amsterdamsch saneeringspian in zijn eerste stadium De Amsterdamsche gemeenteraad heeft een voorstel aangenomen om aan de amb tenaren en werklieden der gemeente een voorschot op de komende salarisverhoo- ging te verstrekken»over de laatste drie maanden van het loopende jaar. Aangenomen werd ook een basisplan voor de vernieuwing van de voormalige Jodenbuurt begrensd door den Amstel, den Zwanenburgwal, den Houtkoopers- burgwal, dé" Markengracht en de Nieuwe Heerengracht. Het plan moet eerst ter goedkeuring aan den minister worden voorgelegd en de noodige onteigenings procedures, welke aan de uitvoering moe ten voorafgaan zullen met zich brengen, dat nog heel wat water door den Amstel langs deze stadswijk zal vloeien voor dit plan is gerealiseerd. De officieele opening van de conferentie van Den Pasar door dr. Van Mook heeft een wending gebracht in de stemming, welke, naar Nederlandsche en Indonesi sche kringen verklaren, reeds twee crises doorstaan had: Ten eerste door de splitsing van de confercnti", welke oórsoronke'ijk beraamd was voor Borneo en de Groote Oost en ten tweede door de afwezigheid van dr. Van Mook met als gevolg onzekerheid en twijfel of de gedelegeerden tenslotte wellicht toch zonder concrete resultaten naar huis zouden terugkeeren. De heer Soekawati (Bali) prees het ac coord van Linggadjati als „een staaltje van reëele staatsmanschap" en verklaarde de overeenstemming gegrond op de be ginselen, welke te Malino werden aan vaard. Thans rest slechts de staatkun dige opbouw van Indones.'ë zelf als fede ratieven staat. De federale structuur van het Indonesische staatsbestel is van pri mair belang o.a. voor het inhalen van de achterstanden in bepaalde gebieden. De centralisatie-politiek van de Nederland sche overheid is oorzaak geweest van dezen achterstand. Dit dient in de toe komst vermeden te worden. „Wat wij wil len", aldus spreker, „is een blijvende sa menwerking tusschen Nederland en Indo nesië op basis van vrijwilligheid, gelijk heid en wederzijdsche zelfstandigheid in eigen zaken". Spreker prefereert den naam „Oost-Indonesië" („Negara Indone sia Timoer") welke de verbondenheid met de rest van Indonesië beter uitdrukt. Spreker besloot met uitdrukking te geven aan zijn diepe waardeering voor allen, die medegewerkt hadden aan de overeenkomst tusschen Nederland en In donesië, vooral voor „die twee groote mannen, wier nam?n met gulden letters in de historie zullen geschreven staan: dr. Van Mook en Soetan Sjahrir". De volgende spreker, Kaloppo (Mina- hassa) verklaarde zich accoord met de stichting van een sterken staat „dl Groote Oost" op gelijk niveau met de republiek, doch zeide daarom nog niet accoord te gaan met de ontwerpregeling. Tevens ver klaarde hij zich tegen de mogelijkheid van afsplitsing van het gebied Nieuw- Guinea, aangezien dit tot de Groote Oost behoort.. Wenas (Minahassa) verklaarde, dat de vorming van den staat „de Groote Oost" Een, die zich verheugt over de vorst geen afscheiding beteekent van de rest van Indonesië, maar eerder een stap tot dc- eenheid. Iskandur Moehammed Djabir Sjah (Sultan van Temate) bepleitte de instel ling van een twee-kamer-stelsel op de wijze van Engeland en Frankrijk. Dit systeem is speciaal geschikt voor de Groote Oost metvzijn uiteenloopende po litieke en godsdienstige stroomingen. De laatste spreker Claproth (Z. Celebes) verklaarde namens zfjn groep, dat de Indo- Europeanen zich thans bij de Indonesiërs voegen en hiermee „afscheid nemen van het Nederlandsche volk". Spreker aan vaardde de overeenkomst van Linggadjati: „Een andere overeenkomst ware onder de gegeven omstandigheden niet mogelijk". Haarlem-Alkmaar electrisch De pinguins in „Artis" te Amsterdam hebben geen bezwaar tegen de kou; integen deel. ze wanen zich weer in hun geboorteland in de Poolgebieden. weer Proefrit werd zegetocht Donderdagmiddag vertrokken ongeveer gelijktijdig twee speciale electrische trei nen uit Amsterdam en Haarlem, die in Uitgeest aan elkaar gekoppeld werden, om het gere-electrificeerde baanvak Uitgeest- Alkmaar te openen. Uit Haarlem kwamen onder andere de wethouders D. J. A. Geluk en A. M. Ange- nent en Ir. Burger, adjunct-chef van den dienst Vervoer der N.Suit Amsterdam de heeren Ir. F. Q. den Hollander en Drs. D. A. Warning van de directie,, benevens Dr. P. Th. Posthumus Meyes, de man van de wekelijksche radio-causerie der Spoor wegen. Ieder station van Uitgeest af was versierd met vlaggen en bloemen en overal was de ontvangst door de burgerij en haar offi cieele vertegenwoordigers even hartelijk en enthousiast, want deze her-electrificatie beteekent immers, dat van Alkmaar af en uit Heilo en Castricum d'e menschen weer op de comfortabele wijze kunnen reizen, waarop zij het voor den oorlog gewend waren. Op het station te Castricum sprak naast den burgemeester en vertegenwoordigers van V.V.V. een gepensionneerde van de N.S. Een eenvoudige ouwe getrouwe van het corps, dat in en na den oorlog zooveel gepresteerd heeft. Uit zijn simpele woor den, die hij tot zijn directeur richtte, sprak gerechtvaardigde trots en met een stralend gezicht bood hij een krans aan, die voorop den wagen gevoegd werd bij de andere, die dezen trein in een moderne zegekar hadden herschapen. In de wachtkamer van het Alkmaarsche station hield de heer den Hollan'der, direc teur der N.S.. een «fankrede waarin hii zei: „De menschen zeggen dat Nederland arm is. Dit spreek ik tegen. Wii ziin rijk. Rijk. omdat wij in de iaren '40-'45 ge toond hebben dat wij een vasten wil heb ben. Rijk ook -omdat wij met onze eigen handen zoovéél kunnen maken van wa' wii noodie hebben". Wij dachten op den terugweg wat over deze woorden na. terwiil hiiiten het sobere Hollandsche winterlandschap, met n°g een enkelen schaatsenrijder, in den schemer aan ons voorbij "leed Aan ons. gezeten in een warme, comfortabele treincouoé. Or ie stations g'.ne het werk weer zijn gewo nen gang- het feDri was voorbij: de vlag gen waren opgeborgen. Maar we waren weer een stukle vooruP op den lan"op weg van d*m werWnobouw BYRD ONTDEKT BERGRUG. De Zuidpool-expeditie van Byrd heeft op haar tocht naar het Zuidpoolgebied een nog niet in kaart gebrachten'bergrug on der den zeespiegel ontdekt, op 26 gr. Zui derbreedte en 101 gr. Westerlengte. De bergrug is 2 mijl hoog, 30 mijl lang en 5 mijl breed. Het hoogste punt ligt en kele honderden meters onder den zeespie-1 S&L Aan het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp verlenging van den wer kingsduur van het Tijdelijk Persbesluit 1945 is het volgende ontleend: Vrij algemeen werd teleurstelling uitgesproken over het feit, dat de wettelijke voorziening met betrekking tot de zuivering v^an het perswezen en de rege- i ling der bevoegdheden van den Persraad nog steeds op zich laat wachten De Kamer wordt thans in een soort dwangpositie gep'aatst, nu zij te elfder ure over de verlenging van het minder gelukkig geformuleerde Tijdelijk Pers besluit 1945 (gedacht wordt aan de onver kwikkelijke situaties, welke bij de Noordhol- landsche bladen bestaan) moet beslissen. Een definitieve regeling behoort volgens zeer ve'e leden, zoo spoedig mogelijk tot stand te wor den gebracht, daar met de zuivering van de persbureaux en der persfotografen eerst be gonnen kan worden, wanneer de wet er is. Aan een beroepsinstantie is bovendien drin gend behoefte. Vrij algemeen was men van meening, dat een verlenging van het onderhavige besluit met drie maanden voldoende geacht moet worden Men zou gaarne vernemen, of de stand der perszuivering zoo ver is gevorderd, dat liquidatie kan geschieden. Een kortere termijn dan de in het ontwerp voorgestelde zal stimul eerend werken. Waarom, aldus vroegen enkele leden, oordeelt de regeering nu juist een verlenging van zes maanden noodzakelijk? In een nota van antwoord heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen medegedeeld, dat ook hij teleurgesteld ls. dat het wetsontwerp Noodvoorziening Perswezen nog niet bij de Kamer kon worden ingediend. De minister ls zich bewust van de onvol komenheden van het Tijdelijk Persbesluit, doch verlenging is noodzakelijk, omdat het 1 Januari afloopt en een vacuum tot zeer on- gewenschte situaties aanleiding zou kunnen geven. Hij zal' de indiening van het ontwerp Noodvoorziening Perswezen zooveel mogelijk bespoedigen. De minister zou op zeer korten termijn de bevoegdheid willen bezitten om radicaal een einde te maken aan een situatie, als zich de laatste weken in Alkmaar voordeed De pers bureaux en de persfotografen vallen, behalve voor zoover de laatstgenoemden een redactio- neele functie bij een dagbladonderneming vervullen, niet onder de bepaling van art. 2 van het Tijdelijk Persbesluit-1945 Zij kunnen dus niet aan de hand der oude bepalingen gèzuiverd worden De verlenging van het Tijdelijk Persbeslult- 1945 met een termijn van zes maanden beoogt niet. de definitieve wettelijke regeling langer dan strikt noodzakelijk is op te schorten Den stimulans, die gelegen kan zijn In een korte- ren termijn, behoeft de minister niet. daar hij zelf niets liever wil dan een zoo spoedig mogelijke afwikkeling der perszuivering De perszuivering is thans zoover gevorderd, dat per ultimo December 1948 bijkans allo geval» len behandeld zijn, voor zoover de betrokke nen een certificaat van geen bezwaar hebben aangevraagd. De Commissie voor de Perszui vering zal nog enkele maanden noodig heb ben voor het afdoen van de ambtshalve ont zettingen en de zuivering van persbureaux en fotopersbureaux. Weerbericht VORST BEREIKT ZIJN H sT El1" NT. Verwachting geldig tot Zaterdagavond: Heden: helder weer met strenge vorst en weinig wind. Morgen overdag geleidelijk wat meer be wolking bij iets toenemenden wind. hoofdzakelijk tu.--schen Oost en Zuid. Nog geen neerslag van beteekenls. Matige tot lichte vorst. Handels-overeenkomst met Noorwegen Er is, een handelsovereenkomst tusschen Noorwégen en Nederland afgeslo'en. die het handelsverkeer tusschen deze beide landen voor 1947 regelt. De totale waarde van de exporten zal wederzijds 90 millioen Noorsche kronen bedragen. Dit cijfer is kenmerkend voor de uitbreiding van het na-oor- logsche nandelsverkeer tusschen Noor- t wegen en Nederland. De Noorsche le- j veranties aan Nederland zullen hoofdzake- lijk bestaan uit grondstoffen voor de pa pierindustrie en chemische pulp voor de kunstzijde-industrie, papier, kuns'mest, vischolie, pyriet, graniet, houtproducten, ijzer- en staallegeeringen. Nederland zal aan Noorwegen leveren: zaden, bloembol len. groenten. „Boskoop" producten, super- phosphaat, buizen, textiel, kunstzijdega rens, chemische en electrotechnische pro ducten, machines enz. Wilde inbreker-jacht Een wilde jacht op een inbreker heeft Charlois in beroering gebracht. In de Schilperoortstraat werd een man op hee- terdaad betrapt, toen hij bezig was met een inbraak in de woning yan de familie W. De man wist, zich los te rukken en ging er vandoor, gevolgd door een groepje menschen. De vluchteling bleek een voor treffelijk sprinter te zijn en liet zich niet. vangen. Maar de kreten „houdt den d ef" drongen door tot een poütie-agent, d.e, vrij van dienst, zich bij de kachel koester de. Op zijn sokken rende hij naar buiten en voegde zich bij de achtervolgers. Weer ging het straat in straat uit. Het was lang zamerhand een ware optocht in ver.sneld tempo geworden die tenslotte stuitte op een van tegenovergestelde zijde komenden agent. De inbreker, de 29 jarige zeeman A. T. R., een goede bekende van de politie, stond niet alleen ges:gnaleerd, omdat hij uit een strafinrichting ontvlucht was, maar ook wegens aanranding en een ze- tal inbraken binnen enkele weken in deze zelfde buurt. De inbraak, waarbij hij be trapt werd, was dien avond zijn tweede al Hij ris in het huis van bewaring opge sloten. Gezant in Washington zal verklaring geven Officieel wordt aan het ANP medege deeld: De Nederlandsche regeering heeft door middel van de radio en de pers hier lande kennis genomen van den tekst van een communiqué van het States Department, met betrekking tot de ont- werp-overeenkomst inzake Indonesië. Wellicht was de verklaring der Neder landsche regeering omtrent haar voorne men om aan de Commissie-Generaal machtiging te geven om de ontwerp-over- eenkomst. te t.eekenen. aanleid'ng voor |deze mededeeling van het States Depart ment. I H.M.'s ambassadeur te Washington is verzocht ter kennis van het States Denart- 1 ment te brengen, dat de Nederlandsche re geering ten zeerste den inhoud en de be- i doeling van de mededeeling waardeert ook al zal de machtiging aan de Commis sie-Generaal eerst kunnen worden ver strekt. indien de Staten-Generaal het be leid. dat de Nederlandsche regeering te dezen aanzien denkt te volgen, zal hebben aanvaard. Een 15-Jariee Jongen kwam Donderdag *66 ongelukkig op het ijs van den Kampsrsingel te Haarlem te vallen dat hij met een zware hersen schudding in het ziekenhuis moest worden op genomen. Besluit van den Vei ligh ei ds raad De Veiligheidsraad heeft eenstemm'g de resolutie, waartij een commissi" van on derzoek naar de grens-incidcten tu«cVn Griekenland, Albanië. Joegoslavië en Bul garije wordt ingesteld, aa*.igenom"n. De commissie van onderzoek zal na 1 Januari worden samengesteld uit elf ver tegenwoordigers van elf landen in den Vei ligheidsraad. Ver'egenwoordigers van Grie kenland, Joego-Slavië, Bulgarije en Alba nië zullen de commissie op haar tocht be geleiden. De raad nam ook een amendement van Cadogan (Eng.) aan, dat de commissie elk voorstel kan doen om een herhaling van grensschendingen en -incidenten in deze geb:eden te voorkomen. Het aannemen van deze resolutie betee kent, dat van alle zijden concessies zijn gedaan, geen enkele maal dreigde het Ve'o. De Veiligheidsraad zal 31 December zijn volgende vergadering houden. Bevin hoopvoller fijn ooit Bevin. de Britsche minister van Buiten- landsche Zaken is uit New York te Londen teruggekeerd. Hij verklaarde bij zijn aan komst: „Ik ben nu hoopvoller gestemd dan ik ooit tijdens mijn ambtsperiode als mi nister van Buitenlandsche Zaken ben ge weest. Ik kan een belPr begrip zien komen en het werk te New York is zeer hoopge- vend geweest. Ofschoon alles veel tijd heeft gevraagd en de gang van zaken soms te leurstellend is geweest, kan ik geen oogen- blik daarvEfn als verloren tijd beschou wen". Bevin zal Zondag om 10.15 Ned tijd voor de BBC spreken over de conferenties in New York.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1