De „grootst mogelijke meerderheid" der K.V.P.- fractie vereemgt zich met het regeeringsbeleid Prof. Romme dient twee moties in Tweede-Kamerdebatten over Linggadjati Trustmaatschappij wordt cèntraal lichaam voor handelsverkeer met Duitschland Wereldnieuws In het vervolg van zijn antwoord aan de Tweede Kamer over de Indische kwestie ging minister Jonkman gisteren de opdracht aan de C.-G na, zoomede de toelichting welke hij er op gegeven heeft Het recht van afschei ding werd erkend. Hij vroeg zich af, of het redelijk is aan het betrokken artikel zelf te ontleenen een mogelijkheid tot strafbaarheid. Van de 7 December-rede af wordt gehinkt op twee gedachten: of het moet zijn een uni- tarisch verband of een federatief verband. In de Troonrede vindt men dezelfde veelzijdig heid. Men vindt het terug in elk staatsstuk; en als men nu gaat staan op het federatieve been, is zoo sterke oppositie dan wel juist? Er is gevraagd, is dit nog wel een Konink rijk? De overeenkomst moet genomen wor den naar haar eigen tekst en dan ziet men in art. 6 een federatie, die Unie wordt gehee- ten; in art. 7 organen, die gemeenschappelijke belangen zullen behartigen; en men ziet aan het hoofd der Unie den Koning. Besluiten worden genomen in naam des Konings. Er is een conflictenregeling aangekondigd: hieruit blijkt de eigen souvereinlteit der Unie. In elk geval wordt een en ander nog open gelaten voor nadere uitwerking. In de Unie wordt de laatste gedachte der overheersching weggenomen als men ziet, dat aan het hoofd der Unie staat een Koning uit het huls van Oranje en niet het Koninkrijk der Neder landen. De beteekenis van de defacto erkenning is, naar sprekers inzicht, duidelijk uiteengezet door den heer Logemann. Of men de erkenning wil betitelen als regio naal of niet kan de positie niet verhelderen. Het i6 de erkenning van de republiek die een staat zal worden van de Vereenigde Sta ten van Indonesië. Spreker erkende, dat na koming in het bestand zich op zeer onbevre digende wijze voltrekt. De kern van de er kenning, dat de republiek het gezag uitoefent ligt hierin, dat het noodzakelijk is als bewijs onzer vreedzame bedoelingen, de republiek te erkennen. De minister merkte op dat de opmerkingen van de heeren Logemann en Goedhart ten aanzien van Nieuw-Guinea door de regeering ter harte zullen worden genomen. Wat moet er gebeuren als de opzet mislukt? Dan zal ongerept zijn gebleven de verantwoordelijk heid der Nederlandsche regeering. In antwoord op een desbetreffende vraag deelt de minister mede, dat de Grondwet van de Vereenigde Staten van Indonesië zal wor den vastgesteld door de Indonesiërs. Neder land zal niet als lid der constitueerehde ver gadering daaraan deelnemen, maar wel is aan Nederland in deze een taak toebedacht. De minister verklaart, dat hij met belang stelling vele opmerkingen over de artikelen heeft gehoord, maar hij is van oordeel, dat zijn conclusie een andere moet zijn dan die van hen, die tegen Linggadjati opponeeren. Vervolgens wijst hij erop, dat het ontwerp, hier ter tafel gelegd, geen voorstel is Een motie is er nog niet. Als er geen komt, dan neemt de regeering aan, dat de Kamer toe laat, wat de regeering voornemens is te doen „Wij hadden moeten doen vóór de Japan- sche occupatie, wat de heer Schouten n u wil," zeide de minister. Andere plannen heeft spreker niet gehoord. Hij is gesterkt in de overtuiging, dat het ac- coord zoo spoedig mogelijk moet worden on derteekend. Spreker eindigde met den eed der ministers nog eens nauwkeurig na te gaan: verlangd wordt trouw aan de Koningin, trouw aan de Grondwet; getrouwe vervulling der verplich tingen. Daaraan meende hij te voldoen. Te ruim één uur, nadat de minister twee uren gesproken had, werd besloten de dis cussie te schorsen tot 's avonds acht uur. Replieken De beraadslaging werd 's avonds voortgezet met een verklaring van den heer Rool- v i n k (K.V.P.) die de adressen, welke aan de Kamer zijn gezonden, besprak Naar zijn in zicht is de scheidingslijn tusschen voor- en tegenstanders van de afspraak van Lingga djati een kunstmatige. Deze stroom van in gekomen protesten heeft hij als een gunstig teeken beschouwd Degenen, die Indonesië al hebben opgegeven, zijn klein in getal. De minister heeft een uitvoerige uiteenzet ting gegeven, daarover zal de heer Romme nog spreken. De heer Bruins Slot (A.R.) verklaart, dat het antwoord van den minister hem wei nig bevrediging heeft geschonken Elke juri dische beschouwing der zaak wordt door den minister afgewezen met een beroep op de po litieke strekking van het accoord en op grond van den psychologischen aard Er zijn echter gevolgen van staatsrechtelijken aard en dat vervult spreker met zorg. Als men zich een doel van oogen 6telt moet dat 'staatkundig verantwoord zijn. De ontwerp-overeenkomst draagt een eenzijdig Indonesisch karakter, en men verbergt zich achter hinderende notulen Op grond van de onrijpheid- der Indonesiërs voor zelfbestuur zou men tot de conclusie moeten komen, dat er nog een beslissende Nederlandsche controle noodig is. Daarbij hoort een passende medezeggenschap welke spreker nader gepreciseerd zou willen zien. Dat kan een rechtstreeksche relatie tusschen Nederland en Indonesië zijn, met het optre den van de noodzaak verschijnt ook de plicht Spreker zit niet gevangen in een valsche rijkseenheid-mystiek. Wat de heer Logemann aanbeveelt als de gewenschte oplossing is niet de situatie van vóór 1866 en niet de situa tie van na 1866. maar van 1866 zelf, de crisis. De minister heeft thans gezegd, dat de stukken allen zullen binden. Dat is een ver betering, maar ze zijn te weinig uit één stuk. P. v. d. A.Vierkant achter de regeering" De heer Logemann (P.v.d A.) stipuleert nog eens, dat de overeenkomst de beide par tijen in goede trouw bindt. Het accoord is een aan de oude rechtsorde vreemd element. Er zal we] weer veranderd moeten worden, wil len we niet in het oude blijven steken. Bij het streven naar een nieuwe rechtsorde moet men met nieuwe factoren rekening houden De heer Schouten zegt wel dat ook aan zijn kant de progressieve gezindheid aanwezig is, maar hij verzuimt dat op tijd waar te maken. Hij en de heer Bitiins Slot kunnen geen af stand doen van Nederland's voogdij. Voor spreker is het zoo dat een dergelijk verant- i woordelijkheidsbesef niet dan met wapenge- j weid tegen vrijheidsstreven kan gaan. Spreker beschouwt het als pose wanneer, men zegt: We hadden flink moeten doen tegen Engeland en Amerika Naar sprekër's mee ning is het Koloniaal overwicht niet meer te i handhaven Hij juicht toe wat de regeering I wil doen. Veel en diepgaand overleg met de Staten-Generaal is gewenscht. Wat de Kamer tot taak heeft is een openhartige bespreking en waar noodig critiek. De partij van den Arbeid, zoo besluit spreker, stelt zich vier kant achter het gevoerde beleid. De heer Vonk (P.v.d.Vr.) herhaalt dat zijn partij zich geschaard heeft achter het plan- Welter. De zaak kan nog wel gered worden: Den Angelsaksers moet duidelijk gemaakt worden, dat het zoo niet langer kan en Soe- karno moet te verstaan gegeven worden, dat hij geen gezag heeft, dat de wapenstilstand een farce is geworden. Als er klare taal wordt gesproken, zal men begrijpen, dat men de beginselen van de Koninklijke rede zal vol gen. Een oorlog is daarvoor niet noodig, Noch Engeland, noch Amerika wenschen chaos in Indië, merkt spreker tenslotte op Van ons had men zekerheid verwacht; wij verzaken onzen plicht. Geven wij geen zekerheid, dan zullen anderen dat doen. De heer De Groot (C.P.N.) herinnert er aan. dat hij gepleit heeft vooi een uitspraak der Kamer over het accoord. Nu heeft de minister getracht de Kamer geen uitspraak te laten doen. Als er geen motie komt beschouwt de regeering dat als een goedkeuring. Naar sprekers meenirig is dat een zwijgende uit spraak, maar geen sterke figuur. Een motie zou waardeloos zijn en de positie der C.-G. niet versterken. Het is beter een uitspraak, waarbij niets gezegd wordt dan een nietszeg gende uitspraak. De heer M e y e r i n k (A.R.) spreekt zijn teleurstelling uit over de nadere verklaring van den minister De conclusie van den mi nister als zouden de critici zich niet willen laten overtuigen is in zooverre juist, dat zij hun beginsel niet wenschen prijs te geven Wat zal de regeering doen a' het tegendeel geschiedt van wat ze van de oubliek ver wacht Bijv. ten aanzien van ól- Nederlanders die nog in kampen opgesloten zijn, ten aan zien van het bedrijfsleven en ten aanzien van het teruggeven van geroofde goederen? Zal de regeering de republiek dan kunnen dwin gen? Twee K. V. P.-moties De heer Romme (K V P.) zegt met vreug de uit de rede van den minister te hebben geconstateerd, dat de regeering van een geest van zoeken vervuld is, het zoeken naar wat bindt en niet naar wat scheidt De taak op kort zicht betreft de noodzakelijkheid, dat alle slachtoffers van de gebeurtenissen van Indonesië uit hun toestand van ellende wor den verlost Aan die slachtoffers en hun fa- milie zou spreker willen zeggen: Begrijp dat i we ook hart hebben voor de noodzaak dat gij j in vrijheid moet kunnen leven en dat de j Kamer en de regeering zich daarvan bewust j zijn. Het lijkt spreker nuttig een uitspraak der Kamer uit te lokken, opdat die overtuiging duidelijk moge klinken. Spreker dient een motie in. mede onderteekend door de heeren Van der Goes van Naters. Schouten. Tilanus, Bierema, Zandt en Ruys de Beerenbrouck. luidende: „De Kamer, van oordeel dat de vrijheid en veiligheid der slachtoffers van de gebeurtenissen in Indonesië en de geïnter neerden thans in ieder geval behooren te worden verzekerd, gaat over tot de orde van den dag." Bij de beoordeeling van de vraag of de regeering moet worden toegelaten^ tot het aangaan van het werkelijke Linggadjati heeft spreker overeenstemming op drie punten ge constateerd en wel over het uitgangspunt in de rede van 7 December; over de wenschelijk- heid, dat de rijksconferentie ben belangrijke taak in den ppbouw wordt toegekend en over een groot verschil tusschen de voorstelling die bij velen bestaat over Linggadjati en het werkelijke Linggadjati. Dat het gaat over het werkelijke Linggadjati staat wel vast. Met dat werkelijke Linggadjati gaat spreker ac coord. Spreker zegt het antwoord van de regeering met spanning te hebben afgewacht De verhouding van het politieke accoord en de economische financieele aangelegenheden is zoo, dat bij onoverkomelijke moeilijkheden het accoord niet bindt Spreker is het daar mee eens. Ten aanzien van den stand der machtsmiddelen is spreker bevredigd door de i mededeelingen der regeering De regeering is duidelijk geweest ten aanzien van de periode van 1 Januari 1949 Voor herstel in de breuk zijn drie middelen mogelijk Een revolution- I naire methode, een anti-revolutionnaire me- i thode en een niet-revolutionnaire methode j Met de laatste methode kan de heer Romme zich vereenigen. Sprekende namens de grootst mogelijke meerderheid van zijn fractie zegt Westindische commissie vertrekt in Januari De commissie uit de beide Kamers der Staten-Generaal, welke een bezoek zal brengen aan Suriname en de Nederlandsche Antillen, heeft tot haar voorzitter benoemd mr. Kropman, en tot haar secretaris mr. M. F. F. A. de Neree tot Babberich, com mies-griffier van de Tweede Kamer. De commissie heeft het plan in de tweede week van Januari te vertrekken. spreker dat zij de regeering toelaat tot het aangaan van wat de regeering als het wer kelijke Linggadjati aangeeft. Tenslotte dient hij een mede door den heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) onderteekende motie daar toe in, luidende: „De Kamer, overwegende dat de regeering terecht haar beleid er op richt, om, met over winning Van de zoowel hier te lande als in Indonesië heerschende vertrouwenscrisis, een duurzaam samengaan van Indonesië en Ne derland op den grondslag van de beginselen der Koninklijke rede van 7 December 1942 te verwezenlijken: overwegende, dat de regee ring hiertoe dienstig acht het aangaan met vertegenwoordigers van de regcering der re publiek Indonesië van een wederzijdsche ver bintenis, met inachtneming der geldende Grondwet, tot niets meer of anders dan wat volgens de door de Commissie-Generaal op gestelde toelichting te Linggadjati is overeen gekomen met onverkorte inachtneming van de Regeeringsverklaring van 10 December 1946 en van de aanvullende regeerings verklaring van 19 December 1946: van oordeel, dat deze wederzijdsche verbin tenis, by juiste uitvoering daarvan, inder daad de mogelijkheid opent om het noodzake- iyk duurzame samengaan tusschen Nederland en Indonesië op den grondslag van de begin selen der Koninklijke rede te verwezenlijken; vereenigt zich met het ten deze door de re gcering voorgenomen beleid en gaat over tot de orde van den dag." De heer T i 1 a n u s (C. H.) sprekende over de moties, zeide, dat hij aan de eerste zijn stem had kunnen geven en wel van ganscher harte. Over de tweede kon 6preker kort zijn. Hij wilde daaraan zijn stem niet geven. Hij voelde in de behandeling dezer materie een botsing der beginselen, die hij ook heden ochtend duidelijk had gevoeld. Het was on juist dat zijn fractie niet naar de toekomst zou zien Neen, juist indien men naar de toe komst keek, zag spreker geen heil in-de re publiek voor de bevolking, maar wel ellende, terreur en slecht bestuur. De republiek is een Japansch product. Bij de uitroeping zou zij zich 6lechts tot Java beperken. Doch thans komen daarbij Sumatra en Madoera Ook de minister acht de gezagsuitoefening voor de republiek zeer zwaar. Dit is te zacht uitge drukt. Zij kan het gezag niet uitoefenen, wes halve men het haar niet mag overlaten. Toen onze unie van Utrecht ontstond, wil den, aldus spreker, de zeven provinciën, die volkomen zelfstandig waren, geheel vrijwillig een unie. Hier is het omgekeerde het geval. Hier was een hechter eenheid, die thans wordt opgegeven. De minister heeft zich te licht over de Grondwet uitgelaten. Wij heb ben met de uiterste zorg de Indische staats regeling samengesteld terwille van de bevol king zelf. Prettig achtte spreker het terecht wijzen van den heer Goedhart, dien hij „plus Soekamiste que Soekafno" nbemde. Onderteekening van deze overeenkomst be- teekent erkenning van een niet bestaand ge zag. Is het democratisch dit te aanvaarden zonder de bevolking van de betrokken eilan den te hooren? Wat weet men van de wen schen der onderscheidene bevolkingsgroepen? Van de ontwerp-overeenkomst verwacht spreker geen heil; hij zal zich dus uitdrukke lijk tegen onderteekening uitspreken. Vervolgens neemt de neer Schouten (A. R het woord. „De regeering had gebruik kunnen maken van de mogelijkheid," aldus de heer Schouten „een wijziging aanhangig te maken en ik neem aan, dat zij dit welbewust heeft nage laten". De taak der Commissie was in de wet nauwkeurig afgegrensd. De regeering heeft zelf medegedeeld, dat er op een bepaald mo ment reden was om aan te nemen, dat deze begrenzing te nauw was, weshalve zij een ruime bevoegdheid toekende Dat was over treding van de wet zonder noodzaak, want anders had men daarvoor wel de argumenten aangehaald. En dit had de heer Joekes bij de verdediging van het regeeringsbeleid nu wel moeten doen Ook de minister heeft nagelaten hierover te spreken. Tegen de regeeringsverklaring van 10 Fe bruari 1946 is van verschillende zijden ernstig bezwaar gemaakt. Daarna kwam een nieuw kabinet en de Troonrede. De wijze van wer ken der regeering is naar sprekers inzicht hoogst afkeurenswaardig. Motie voor Rijksconferentie Overigens geeft spreker nog te kennen, dat hij gezegd heeft, dat het de plicht der regee ring was geweest haar eigen verantwoorde lijkheid tegenover het Engelsche belei^ te dragen Het antwoord van den minister heeft spreker niet kunnen bevredigen Er is niet eens geantwoord op de vraag of alle afspra ken- in de notulen zijn opgenomen De heer Schouten verklaart zich niet te kunnen vereenigen met het beleid der regee ring. Tenslotte dient hij een mede door de heeren Bierema, Tilanus, Zandt en De Wilde onder teekende motie in, waarin de regeering wordt uitgenoodigd de Rijksconferentie ten spoedig ste bijeen te roepen. De heer Stokvis (C.P.N.) betoogt dat Nederland de realiteit in Indonesië moet er kennen. Het patriarchale verband van kolo niale verhoudingen is verbroken. Het ver leden is voltooid verleden tijd. De heer Van Walsum (P.v.d.A) gaat nader in op de door de heeren Tilanus en Bruins Slot gemaakte opmerkingen. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) ver- Dezer dagen is in het stadje Chur in Zwit serland het proces tegen den Zwitserschen Quisling, Dr. J. F. Barwisch begonnen. Dr. Barwisch wordt beschuldigd van land verraad en van een aanslag op de onaf hankelijkheid van Zwitserland. Hij is oorspronkelijk Oostenrijker en onderhield nauw persoonlijk contact met Seyss Inquart en Kaltenbrunner. De aanklacht vermeldt o.a. pogingen om aansluiting van Zwitser land bij Duitschland te bewerkstelligen. klaart o.a. met genoegen vernomen te heb ben, dat de minister de plannen-Weiter en -Schouten verwerpt. De heer Joekes (P.v.d.A.) acht het debat voldoeninggevend te zijn geweest. De minis ter verdient z i. dank voor de wijze waarop hij is ingegaan op wat in de Kamer naar voren is gebracht. Spreker zegt onaanvaard baar te achten de opvatting als zou de repu bliek een Japansch maaksel zou zijn, al zal niemand ontkennen, dat er een stimuleerende 'Japansche invloed is geweest Nadat hi^ uitvoerig is ingegaan op opmer kingen van den heer Schouten, verklaart hij de motie-Schouten niet te kunnen steunen. De minister antwoordt Nadat ook de heer Zandt (St Ger.) nog heeft gesproken, komt minister Jonkman aan het woord. Hij erkent o.m dat waar is wat een der leden zeide- De regeering laat ons in den mist. Inderdaad, aldus de minister, wij zitten in den mist Spreker merkt op. dat het recht van afschaffing theoretisch zou be staan. Het is immers conform de 10 Februari- verklaring door de regeering erkend. Het voorstel-Welter zal z.i. in Indonesië doen ver moeden dat men een superstaat wil vormen in de verwachting, dat men de Nederlandsche leiding wil handhaven. Met Den Pasar is haast, omdat de Malino-gebieden niet den indruk mogen hebben, dat zij minder zouden zijn. De vraag is gesteld of na 1 Januari 1949 de Nederlandsche invloed zou zijn verdwenen In de Vereenigde Staten van Indonesië Dat zal inderdaad zoo zijn, maar op andere wijze zal die toch tot uiting kunnen komen De eerste motie-Romme zal de regeering uiteraard steunen. De tweede motie-Romme geeft de regeering steun, waarvoor zij erkentelijk is Beide moties zijn der regeering welkom De bindende notulen zijn verwerkt in de memo rie van de C.-G Maar mocht er ten deze iets zijn verzuimd, dan kan dat nog worden her steld De motie-Schouten heeft iets aantrekkelijks voor de regeering. maar een bezwaar is dat er een strekking in ligt. welke voor de regee ring moeilijk aanvaardbaar is De beraadslaging wet-d hierna gesloten Be sloten wordt de stemming over de moties Vrijdag direct na de hervatting te doen hou den. De voorzitter schorste om half twee de vergadering tot hedenmorgen elf uur. Nog niet geopend voor het publiek De secretaris van de pas opgerichte Trustmaatschappij voor den Handel, van Nederland met het buitenland, mr. Marius, heeft een nadere uiteenzetting gegeven van haar werking. Kortweg gezegd is het doel der Trust maatschappij bevordering van het herstel van het economische verkeer met Duitsch land. In het bijzonder zal de vennootschap: a. Alle voor handelstransacties met Duitschland vereischte of gewenschte verklaringen, certificaten en garanties kunnen afgeven. b. Den goeden afloop van handelstrans acties kunnen garandeeren. c. Als trustee kunnen optreden al dan niet onder haar garantie bij de financiering van alle handelstransacties. d- Al dan niet op eigen naam alle finan cieele en handelstransacties voor reke ning van derden kunnen verrichten, e. Alle overeenkomsten met binnenland- sche en buitenlandsche regeerings- en particuliere instanties, welke de werk zaamheden van de vennootschap be treffen of daarmede samengaan, kun nen aangaan. Het is de vennootschap uitdrukkelijk niet toegestaan handels- en financieele transacties, welke uiteindelijk voor haar eigen rekening moeten komen, te doen. De Trustmaatschappij zal, voorloopig al thans, het cenjrale lichaam zijn, dat de noodige onderhandelingen met de bezet tingsautoriteiten voert, dat mogelijkheden van handel tusschen Nederland en Duitsch land opspoort, dat waar noodig, bemidde ling verleent en de formaliteiten voor het Avonden lengen - Pijnen strengen... 't Is weer zoo laat; met 't kille jaargetijde Voor de deur, worden ook de rheumatische pijnen weer heviger en de aanvallen volgen elkaar sneller op. Een reden te meer om Kruschen te nemen. Die kleine dagelijksohe dosis Kruschen doet wonderen; de aanspo rende werking op de bloedzuiverende orga nen is heilzaam voor Uw heele gestel, 't Bloed gaat sneller stroomen en de scha delijke zuren oorzaak van Uw lijden en pijn verdwijnen vanzelf. Vraag Kruschen Salts bi) Uw Apotheker of Drogist. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). (Adv.) Volgende week Zaterdag de elfstedentocht De datum van den Friesehen elfstedentocht en wedstrijd is vastgesteld op 28 December De organisatoren zijn over het algemeen zeer te vreden over den toestand van het traject. Op enkele plaatsen moet het ijs nog wat sterker worden en wat dat betreft zijn de onmiddellijke vooruitzichten niet ongunstig want het vroor Donderdagavond in Friesland acht graden Maar er kan in acht dagen nog veel gebeuren. Maandag elfmerentocht. De datum van den elfmerentocht en wedstrijd is nader bepaald op 23 December. Lr wordt in Sneek gestart. Ronde van Grauw Voor de ronde van Grauw, een langebaan wed strijd over ongeveer 100 kilometer is Donderdag 26 December gekozen. Zondag a.s. dorpentochten In Noordholland. Schaatsenrijders, die liefhebbers van dorpen- tochten over slooten, kanalen en meren zijn, kunnen Zondag 22 December hun hart ophalen in Noordholland, benoorden het IJ. De tochten voor toeristen staan open voor Iedereen, die er aan deel wil nemen en zijn zoo gestipuleerd, dat men naar verkiezing in Alkmaar (bij de Friesche brug), in Hoorn (Keizerskroon), in Purmerend (Doelen), in Uitgeest (Ooievaar) en in Zaandam (Posthoorn) kan starten voor een tocht, waar van de afstand op het oogenblik nog niet is vastgesteld Waarschijnlijk kan ook hierin een keuze worden gemaakt, omdat de Ijsbond Hol lands Noorderkwartier, die de tochten organi seert, van plan ts tochten over verschillende afstanden te organiseeren Van halfnegen des ochtends af zal men kunnen starten-. Voor wed strijdrijders is een dorpentocht vastgesteld, die begint in Purmerend. Het ijs is prachtig; de en kele gevaarlijke wakken zijn door den Ijsbond afgezet. Loosdrechtsche plassen. Hoewel hét ijs op. verschillende plaatsen nog uiterst zwak is, is mén Donderdag toch begonnen met het uitzetten van de banen op de Loos drechtsche plassen. Het ijs is overigens door den sterken wind nogal hobbelig. Vrijdag en Zater dag worden de eerste wedstrijden gehouden Zuldhollandsche mercntocht. De Zuldhollandsche Ijsbond organiseert op Zondag 22 December een merentocht van ca 50 KM. welke wordt geprojecteerd over de reizigersverkeer vereenvoudigt. Het is ech ter niet de bedoeling, dat de Trustmaat schappij voor een lange reeks van jaren dit centrale punt blijft vormen. Naarmate de mogelijkheden ruimer worden, zal de par ticuliere handel de werkzaamheden moe ten overnemen. Het doel van de Trustmaatschappij is niet het maken van winst, hetgeen ook tot uitdrukking komt in de bepaling van de statuten, dat aandeelhouders maximaal 5 pet. dividend zullen ontvangen. De werkzaamheden der Trustmaatschap pij zijn te verdeelen in twee categorieën, waarvan de eerste betrekking heeft op het verkrijgen van een offerte, de tweede op het afsluiten van de transactie. De Trust maatschappij zal voor beide soorten werk zaamheden een provisie in rekening bren gen. De Trustmaatschappij staat voorloopig nog niet voor het publiek open. Zij bezit nog geen eigen kantoorgebouw en de per- soneelsterkte is nog zeer gering. Het is on mogelijk, dat reeds thans met het in be handeling nemen van aanvragen begonnen wordt. Ter dood veroordeelden in onzekerheid Tot 1 September waren door de bijzon dere gerechtshoven en het hof van cassatie in ons land in totaal 69 personen ter dood veroordeeld. Nog slechts in 5 gevallen is op de verzoeken om gratie een beslissing genomen. Drie doodvonnissen zijn ten uit voer gelegd Eén ter dood veroordeelde heeft door zelfmoord de beslissing in eigen hand genomen. In het vijfde geval werd de doodstraf in gevangenisstraf veranderd. Dit wil dus zeggen, dat alle andere veroor deelden gedurende een langen tijd in een pijnigende onzekerheid verkeeren. Bij on ze informatie in den Hapg bleek, dat de behandeling der gratieverzoeken tijdroo- vend is. Thans moeten alle leden van hét hof, die aan de veroordeeling hebben me degewerkt. in een plenaire zitting hun ad vies brengen. Dit geeft dikwijls moeilijk heden. Daarom wordt een wijziging van de wet voorbereid, waarin komt te staan, dat het hof in raadkamer zijn advies kan vast stellen. Daardoor wordt de gratie-proce dure vereenvoudigd. Maar zoo werd ons verder medege deeld de bestaandé procedure mag tijd— roovend zijn, zij is geen afdoende verkla-, ring voor het zeer langzame tempo waarin tot heden de beslissingen zijn afgekomen. Het oponthoud zit vooral aan het departe ment van Justitie. Het wordt algemeen aangenomen dat het streven bestaat het aantal doodvonnissen zeer sterk te beper ken. Een middel om daartoe te komen is het vertragen van de beslissingen op de gratieverzoeken. De moeilijkheid wordt in gezien van het uitvoeren van doodvonnis sen als de veroordeelden een langen tijd in onzekerheid hebben verkeerd over de vraag of gevolg gegeven zal worden aan hun verzoek om gratie. De nu gevolgde weg om tot het beoogde doel alleen doodvonnissen uitvoeren in de zeer ernstige gevallen te komen, werd in het algemeen afgekeurd. Het moge, zoo werd gezegd, niet zoo erg zijn dat een veroordeelde, die zich zoo ernstig misdra gen heeft, dat $e- rechter overtuigd was, dat hii met zijn leven moet boeten, eeni- gen tijd in onzekerheid verkeert voor hij fioort. dat zijn gratieverzoek is ingewil ligd. daartegenover staat, dat de straf ver zwaard wordt voor ter dood veroordeelden die tenslotte toch hun ongewijzigd vonnis moeten ondergaan. Er moet alles aan ge daan worden om die verzwaring van straf te voorkomen. De familieleden van veroordeelden Thans is in de wet vastgelegd, dat per sonen, die veroordeeld worden wegens het treden in vreemden krijgsdienst, hun Ne derlanderschap verliezen. Het gevolg daar van is tevens, dat ook hun vrouwen cd minderjarige kinderen hun nationaliteit verliezen. In de praktijk heeft dit tot on- te organiseeren, welke dan rakter zal dragen. I MBi? De slooten en vaarten in Volendam zijn ook berijdbaar en de jeugd profiteert er volop van. Philharmonisch orkest voor Brabant Na een studie van drie maanden heeft een commissie, die door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant in het leven was geroepen, gunstig gerapporteerd over de in Brabant al gemeen met sympathie ontvangen plannen om in deze provincie een eigen beroepsorkest te vormen. De commissie adviseert een geheel nieuw ensemble te vormen naast de amateur-orkes ten en het 's Hertogenbosch als zetel te geven. Het zal uit ongeveer 60 musici bestaan. De regeering is bereid om reeds in 1947 een sub sidie te geven Het nieuwe orkest zal nauw samenwerken met het conservatorium van Tilburg. Iu liet Zuiden zijn weer ,3sper-uren" voor gas In het Zuiden van het land bestaan weer „sper-uren" voor die bedrijven en parti culieren, die gas betrekken uit de Staats mijnen, zulks tengevolge van het feit, dat de mijnen eenige dagen krap zitten met mijngas. De Geldersche electriciteitscen- trale is er toe overgegaan om de kabels, waarop meer stroom wordt gebruikt dan is toegestaan, „droog te leggen". In Zeeland is dit eveneens het geval. Deze .situatie blijft zoolang bestaan, tot nieuwe stroom- levering via de kabels mogelijk is. Adres aan de Tweede Kamer inzake lijfstraffen Het landelijk comité van actie tegen de doodstraf heeft in een adres den leden van de Tweede Kamer aanbevolen der regee ring te verzoeken een diepgaand onder zoek onder leiding van deskundigen te doen instellen naar het desbetreffende probleem. Het comité meent, dat alle lichamelijke straffen verwerpelijk zijn, omdat zij wei een onvermjjdellijke rechtstreeksche af schrikking van bepaalde handelingen kun nen teweegbrengen, maar de mentaliteit, waaruit de te bestrijden misdrijven voort komen, niet vermogen aan te tasten, ter- Iwijl zij daarentegen het cultureele peil der bevolking in het algemeen in ernstige mate verlagen. j Kagerplassen, Brasemermeer, Wijde Aa, Does billijkheden aanleiding gegeven. Zoo kan enz. De start wordt gehouden van 11 uur af bij het voorkomen dat een minderjarige zoon café Zomerzorg Lelden en van het paviljoen van een veroordeelden SS-er zijn Neder- „De Brasem" te Oude Wetering landerschap verliest, niettegenstaande hij Men stelt zich voor, in den loop van de vol- steeds goed geweest is en zelfs belangrijk gende week een twee-, drie- of vlermerentocht ^legaal werk heeft verricht. Daarentegen wedstrUd-fca- beh»ud, een jonge ss_er zijn Nederlander- schap als zijn vader in de oorlogsjaren „goed" geweest is. Bovendien is het onbillijk als een vrouw van een veroordeelde, die het met haar man niet eens was en zelf niets verkeerds gedaan heeft, bij de veroordeeling van haar man haar nationaliteit verliest. In regeeringskrmgen zijn deze onrecht vaardigheden ingezien. Daarom is een wij ziging van de wet in voorbereiding. Ijstochten in Noordholland Tochten in Noordholland kunnen gemaakt worden over de wateren tusschen Alkmaar en Hoorn, via Stompetoren en Ursem, van Hoorn door den Eilandspolder bij Graft en vla Spijkerboor naar de Jisperplassen. het Ilper- veld. via Ilpendam naar Purmerend. Vervol gens terug naar den Zeevangpolder via Mid- delie en Warder naar Oostwijzen en Hoorn Startende van Uitgeest uit rijdt men via het Westzijderveld over Assendelft en Wes'zaan naar Zaandam Ook het Alkmaardermeer wordt in de routes opgenomen Ook In Water land kunnen diverse tochten worden gemaakt Via Ransdorp en Zunderdorp langs Broek in V S Waterland en Zuiderwoude kunnen schaats-1 rijders naar Monnikendam rijden. Ter eerste offtcteele vergadering van Leon De traditioneele tocht naar Marken kan op Blum's kabinet is men accoord gegaan met een het oogenblik nog niet zonder gevaar worden ..muilkorfwef. volgens welke het aan Fransche gemaakt door de verschillende groote wak- regeertngs-ambtenaren verboden ls. persconfe- ken, die zich noe. in het Ijs van kle Gouwzee i renties te houden of Interviews te verleenen. dan bevinden wel radto-toespraken te^houden zonder daartoe Als de vorst doorzet, zullen ook hier echter gemachtigd te zijn Volgens opvattingen van zoo spoedig mogelijk banen worden uitgezet loumalisten zou deze maatregel waarschijnlijk Hetzelfde geldt voor de wateren bezuiden het sterken tegenstand ontmoeten Deze maatregel IJ in de richting van de Vechtstreek .en op zal niet aan de Assemblée ter goedkeuring wor. de Westeinderplassen Gebeurtenissen te Buitenzorg voor gemengde commissie Het Fransche persbureau AFP meldt uit Batavia, dat de gemengde Neder- landsch-Indonesische commissie voor on derzoek van de jongste incidenten te Bui tenzorg in Batavia is teruggekeerd. Zij heeft besloten, om de kwestie aan de ge mengde commissie voor toepassing van het bestand voor te leggen. Een Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft verklaard, dat een uitgebreid complot, georganiseerd om de maatregelen van de bestandscommissie krachteloos te maken, is ontdekt. Dit was het resultaat van een onderzoek, ingesteld na de arrestaties, die verricht zijn onder de republikeinsche politie te Buitenzorg. Hij voegde hieraan toe, dat de Neder landsche commandant van Buitenzorg zich genoodzaakt zag militaire maatregelen te nemen, om de Nederlandsche troepen tegen een onverwachtschen aanval te bescher men en om de rust en orde in de stad en de veiligheid van de burgerbevolking te verzekeren. WOLLEN STOFFEN IETS GOEOKOOPER. In de Staatscourant ls verschenen de beschik king: „Wijzigingen en aanvullingen van den vporgelegd en ook niet bij wijze van Presi dentieel decreet worden uitgevaardigd, doch ls genomen op verantwoording van het kabinet. De Belgische gemeente Jabbeke ts tn op schudding gebracht door een' zware ontploffing, veroorzaakt door het tn de lucht springen van een met landmijnen beladen auto Bij deze ont ploffing werden 7 personen gedood en 9 andere j zwaar gewond Het Belgische blad „Ctté Nouvelle" deelt mede dat een der voormannen van het Vlaamsch Nationaal Verbond. Ward Hermans te Berlijn ls gearresteerd. Htj zal binnenkort naar België worden overgebracht om daar terecht te staan. Drie Itaiiaansche vliegers, de bemanning van een toestel der Italfaansche luchtmacht, zijn op een oefenvlucht om het leven gekomen, toen hun toestel neerstortte op een veld bij Monte- rotondo te Noord-Westen van Rome. Officieel wordt In Athene medegedeeld, dat ln Thracië een nieuwe actie tegen het bende wezen is begonnen Aan deze actie nemen behal ve troepen en politie ook guerrillastrijders van de vroegere verzetbeweglng onder kapitein Tsaous deel Gedurende de bezetting opereerde de Tsaous-groep tn Thracië Een communistisch woordvoerder beweert, dat de groep tn contact stond met antl-communlsten. Terwijl ln Londen in Buckingham Palace de ontkenningen van de berichten dat Prinses Elisabeth en Prins Phlltp van Griekenland on officieel verloofd zijn. duidelijk zwakker wor den. wordt ln Athene ln kringen die nauwe be trekkingen met de Grleksche Koninklijke familie onderhouden, gezegd, dat men niet verrast zou zijn. Indien de verloving omstreeks den een en twintigsten verlaardag van de Prinses, die ln April van het volgend Jaar valt. zou worden calculatiesCbema voor wollen stoffen". Tenge- bekend gemaakt. Men zegt in deze kringen dat volge hiervan zullen de prijzen die voor wollen J Prins Philip zoo volkomen ver-Eengelscht ls. stoffen berekend mogen worden, met eenige dat men nauwelijks nog aan hem als aan een procenten dalen. j Griek denkt.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2