J Een ingewikkelde oplichtingszaak met een politiek tintje Rechtbank gelast nader onderzoek Coefhe's Iphigenie Zionisten-congres in Bazel Het Palestijnsche probleem in vogelvlucht Na twee weigeringen aanvaardt Bloemendaal de voorwaarden inzake noodlijdendheid Ons babyhoekje Van lüeeit Kort en Stichting van een groot industriegebouw in IJmuiden neemt vastere vormen aan Een Amsterdamsche 26-jarige stoker op een IJmuidensch vaartuig stond voor de Arrondissements-rechtbank te Haarlem te recht wegens te Bloemendaal gepleegde oplichting in September van dit jaar. Hoe wel verdachte bij den aanvang van zijn verhoor tijdens de zitting „er niet over wil de praten" en het antwoorden aan zijn ver dediger wenschte over te Idten. kreeg de president hem toch zoover dat hij de toe dracht van de affaire uit de doeken deed. Hij zou dan in contact gekomen zijn met een Bloemendaalsche fröbelonderwijzeres, wier kennissen in „Duinrust" gedetineerd waren, waar ook verdachte eenigen, tijd volgens hem ten onrechte had doorgebracht. In zijn kwaliteit van lid van een groep oud-illegalen „Het verbond van 100" wist hij te vertellen, dat, zoodra de vrouw van den gedetineerden H., die in het kamp te Bakkum was opgeborgen, vrij kwam het verbond een gedeelte zou betalen van de garderobe dier dame. Maar de onderwijzeres zou er f 150 moeten bijdragen, wat ze dan ook prompt deed. Later kwam de stoker bij de onder wijzeres terug met een, volgens den pre sident eigenhandig geschreven brief, zoo genaamd van 4e gedetineerde mevrouw H., waardoor de onderwijzeres weer bewogen werd tot het geven van geld; ditmaal f 100. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte tegen v. A., mede wegens zijn verre van blanco strafregister een jaar en drie maanden ge vangenisstraf. Mr. S- v. d. Wall, begon zijn pleidooi met de opmerking, dat het „Verbond van 100" inderdaad bestaat. Voorts vertelde hij, dat zijn cliënt tijdens de bezetting op de „Corry" voer, die Engelandvaarders naar de overzijde van het Kanaal bracht. Dit illegale werk werd verraden en ook verdachte kwam in een Duitsch concen tratiekamp terecht; de „doodenmarsch" van Sachsenhausen haar Schwerin over leefde hij ternauwernood, maar volgens Mr. v. d. Wall werd hij op de lijst van overledenen geplaatst. In Nederland terug zou de vroegere stoker op aanwijzing van een P.O.D. rechercheur uit Velsen in het interneeringskamp zijn terecht gekomen; volgens de verklaringen van verdachte aan zijn advocaat die deze ter zitting zonder Van twee inbrekers verdronk er één Tegen den overlevenden acht maanden geëischt commentaar vermeldde zou de recher cheur zelf de bemanning van de „Corry" verraden hebben, met het gevolg, dat hij na den ongewenschten terugkeer van den stoker niets beters wist te doen, dan hém van verraad te beschuldigen om zich aldus van hem te ontdoen. De aanklacht tegen v. A. bleek onge grond te zijn, zoodat de detineering werd opgeheven. Mr. v. d- Wall vroeg zich af, of het juist zou zijn, verdachte een jaar en drie maan den op te sluiten, en hij kondigde bij voor baat aan ingeval van een cönform vonnis, daarvan, in hooger beroep te zullen gaan. Verder vroeg de verdediger om de on middellijke vrijlating van v. A„ op welk verzoek na Raadkamer, afwijzend beschikt werd. Er ontspon zich een discussie tus- schen het rechterlijk college en den verdachte, waarbij één der bijzittende heeren de vraag stelde: „Waarom hebt u dit niet allemaal bij den Rechter commissaris verteld?" Verdachte ant woordde, dat hij een vooraanstaand Amsterdammer, die eveneens in deze aangelegenheid betrokken was, niet wille belasten met een omstandig ver haal. De Officier van Justitie meende, dat de politiek met deze zaak slechts „in de verte" iets te maken had. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig en wees de zaak terug naar den Rechter-Commissaris voor een nader on derzoek. Naar aanleiding van de vertooning door de tooneeigroep Comedia heeft mevrouw Dra M. M. Boldingh in een der zalen van het restau rant Brinkmann gister een matinee gewijd aan Goethes „Iphigenie auf Tauris". In een breedvoerige inleiding behandelde zij den samenhang tusschen Goethe's kunst en zijn leven.- dat zich in zijn dichterlijke scheppingen weerspiegelt Orestes is Goethe zélf, die door schuldgevoel als reactie op zijn onburgeilijke leefwijze wordt gekweld en die onder den weldadigen invloed van Charlotte von Stein van zijn Erinyen wordt verlost, ge lijk Iphigeneia Orestes van zijn wraakgodin nen bevrijdt In Iphigeneia belichaamt de dichter d< ideale vrouw, in wie hij het humaniteits- ideaal zijner dagen verwezenlijkt zag, dat volgens de toenmalige opvattingen eenmaal door de Grieken tot praktijk is verheven ge weest. Koning Thoas is bij Goethe ook een „edel" man, op zijn wijze een voorbeeld var de „edele menschelijkheid", welke den dich ter als ideaal voor oogen stond. De hoofdge dachte van zijn drama is te vinden in een versregel uit een gedicht dat Goethe gewijd heeft aan een acteur, die den Orestes buiten gewoon treffend had vertolkt. Deze regel luidt: „Alle menschelijke gebreken worden door zuivere menschelijkheid verzoend." Na gewezen te hebben op de verschillen tusschen Euripides en Goetfhe bij hun bewer king van dezelfde stof, gaf mevrouw Boldingh een overzicht van Goethe's Iphigenie en droeg ze hierbij de kenmerkendste passages voor. H. G. CANNEGIETER. DE DISTRIBUTIE Zaterdag 21 December Haarlem. Nieuwe bonnen. Na-uitreiking in de Vleeschhal. Schoenenbonen: letters M en N (Vleeschhal). De Vleeschhal is Zaterdags geopend van 8.30 12.15 uur. Op het oogenblik komt in Bazel het twee en i sprekingen In Londen plaats, waaraan noch twintigste Zionistencongres bijeen. Het is het loor de Joden, noch door de Palestijnsche eerste, dat na den oorlog wordt gehouden en Arabieren werd deelgenomen van zeer veel belang voor de huidige ontwik- Waarschijnlijk op aandringen van de Ver- keling in Palestina en voor de behandeling renigde Staten heeft de Agency een nieuw van bet probleem der Joden zonder „huis" project uitgewerkt voor een volledig onaf Den Zondagavond van 6 October vol trok zich achter het Heemsteedsche Sportpark een drama, waarbij de 34-jarige P. S. uit Heemstede tijdens een ontvluch tingspoging den dood vond. Tezamen met zijn 38-jarigen broer J S. wilde hij. met behulp van een roeibootje, twee fiets wielen met banden, die in den vooraf- gaanden nacht door hen uit een booten huis gestolen en achter het Sportpark verstopt waren, weghalen. De politie was echter gewaarschuwd door een visscher, die de wielen onder een hoop vuil ont dekte en toen de broers hun buit 'wilden halen, werden zij door politie opgewacht. De beide mannen sprongen, nadat hun ach tervolgers eenige malen in de lucht hadden geschoten, uit het bootje en P. S„ die de zwemkunst niet meester was, verdronk. De schilder J. S. moest zich voor de Haarlem- sche Arrondissementsrechtbank verantwoor den wegens diefstal met braak. Verdachte verklaarde, dat de inbraak door hem gepleegd was om een boor, waarom hij verlegen zat. De fiets, die later" van het frame ontdaan werd, en eenige gereedschappen werden „in de haast" meegenomen. In zijn requisitoir memoreerde de Officier van Justitie het gunstige rapport, dat over S. werd uitgebracht en hij vroeg 8 maanden, waarvan vijf voorwaardelijk tegen den schil der. Mr A. G. H. H. Roeffen, zijn advocaat, achtte het bewijs niet geleverd en meende, dat vrijspraak hier op haar plaats zou zijn. Na raadkamer werd het bijkomende verzoek om onmiddellijke invrijheidsstelling afge.we- zen. Gefingeerde handel op België. Een 29-jarige los-werkman en oud-hulp postbesteller. H M. B. uit Haarlem, verscheen in het verdachtenbankje wegens „oplichting subsidiair verduistering". In September van dit jaar gaf B zich bij diverse inwoners van zijn vaderstad uit voor een P.T.T.-beambte, die met behulp van postzakken en postauto's gemakkelijk allerlei beaeerenswaardige arti kelen uit België zou kunnen smokkelen Op deze manier kreeg hij van een aantal per sonen geld los, dat echter in eigen zak ver dween. Reeds eerder had B. een winkelier uit Leeuwardën voor f 5000 bestolen, zoodat! de Officier dezen avonturier als een „gevaar voor de samenleving" afschilderde. Twee jaar opsluiting met aftrek was de eisch. die het korte requisitoir besloot. Mr. J G. Bettink voerde in zijn verdediging, aan, dat een gecombineerde straf met een ge voelige stok achter de deur misschien zijn cliënt in het rechte spoor zou kunnen houden Op-den 2en Januari van het volgend iaar zal de rechtbank in deze twee zaken vonnis wijzen. Een maand gevangenisstraf tegen tram-bestuurder geëischt De 43-Jarige wagenvoerder van de N.Z.H.T.M., A. M. uit Leiden, moest zich voor de rechtbank e Haarlem verantwoorden ln verband met een ongeval in Heemstede op Tweeden Paaschdag, waarbij een aanhangwagen van den „Leide- naar", die om ongeveer twee uur des middags de IJzeren Brug passeerde, ontspoorde en het i 6-jarig dochtertje van de familie v d. L. dood- drukte tegen de pui van een winkel. Ooggetuigen verklaarden tijdens de zitting, dat e tram met groote snelheid over den wissel ter plaatse reed: de bestuurder zelf zeide vaart te hebben geminderd, toen hij de wissel passeerde. De eisch luidde een maand pnvoorwaardelijk; Uitspraak over dertien dagen Dezer dagen kwam met het Amerikaansche oorlogsschip „Adria" een zestal beroemde Nederlandsche schilderijen, toebehoorende aan het Rijksmuseum te Amsterdam, in ons land terug. Tijdens een receptie overhandigde de gezagvoerder van het schip Lieutenant Commander Karl E. Johansson U. S. Navy, de kimstschatten officieel aan Jhr. D. C. Roëll, hoofd-directeur van het Rijksmuseum. Lieutenant Commander Johansson en Jhr. D. C. Roëll bij „Het Melkmeisje" van Vermeer. Vacantie gemeentepersoneel wordt nader bezien Met tien tegen zeven stemmen heeft de gemeenteraad van Bloemendaal Donder dagmiddag besloten alsnog de algemeene voorwaarden voor noodlijdende gemeen ten te aanvaarden, nadat de vergadering vroeger reeds twee maal van mecning was geweest geen medewerking te moeten verleenen. In de vorige maand besloot de raad met 16 tegen vier stemmen de voorwaarden niet te aanvaarden. Thans stemde de katholieke raadsfractie vóór. evenals de leden van de Partij van den Arbeid en mevrouw Fahren- fort, (Partij van de Vrijheid). Tegen stemden vier van de vijf vertegenwoordigers van de P v. d. V. en de leden der C. H. Unie en A. R. Partij. Bij de gedachtenwisseling merkte de heer P i n x t e r (K.V P.) op, dat de inzichten sedert de vorige vergadering niet gewijzigd zijn. want wat Ged. Staten schrijven was al bekend. Het is hem nog niet duidelijk, wat er zal gebeuren, als de voorwaarden niet aan vaard worden. Wanneer de begrooting 1946 niet goedgekeurd zou worden, is beroep bij de Kroon nog mogelijk Spr. en zijn fractie zulleri toch vóór stemmen en wel naar aan leiding van den aandrang van B en- W. Mr. Vliegen (P.v.d.A.) die de vorige bijeenkomst niet heeft bijgewoond, zei. dat tegenstelling met den heer Vliegen geen ver. trouwen in Ged. Staten. Dat is bijv. uit de nota van wijzigingen op de begrooting 1946 gebleken. De heer Vliegen wil de pil. welke geslikt moet worden, vergulden Spr. meende, dat de beloften van Ged. Staten te vaag-zijn en verklaarde tegen te zullen stemmen. De heer De Jong Schouwenburg (C. H.) merite op, dat een ernstige inbreuk op de autonomie gemaakt wordt, hoewel het niet noodig is. Er is volgens spr geen reden voor de gemeente zich onder curateele te laten stellen, omdat zij niet noodlijdend ge noemd kan worden. De heer C a s s e e (P.v.d.A meende, dat als de raad weigerachtig blijft, B. en W geen mandaten zullerf kunnen teekenen. Spr. is niet enthousiast" over het voorstel, maar ter wille van B. en W. zal hij zich er niet tegen verzetten. Nadat de Voorzitter, jhr mr. C. J. A. den Tex, medegedeeld had niet te weten, welke situatie zal ontstaan, als de voorwaar den niet aanvaard worden, zeide mr. H ij s- zeler (A.R.), dat hij wilde afwachten tot 1947 Hij stelde voor de voorwaarden niet voor 1946 te aanvaarden, omdat Bloemendaal niet noodlijdend is Dit voorstel werd verwor pen met 13 tegen 4 stemmen (de heer Pinxter, mr. Hijszelaar. De Jong Schouwenburg en Schooneveld stemden voor). Daarna werd met 10 tegen 7 stemmen besloten de voorwaarden te aanvaarden. Credleten beschikbaar gesteld De raad verleende de volgende credieten: uit den toon van den brief van Ged Staten 45.000 voor uitbreiding algemeene begraaf- blijkt. dat zij de moeilijkheden voor Bloemen- plaats; 31.500 voor doortrekking van de daal inzien. De raad moet vertrouwen stellen Dompvloedslaan tot de Willem de Zwijger- in de gezindheid van dat college Indien de laan; 6000 voor verlichting van de Harten- raad weigert, kan hij en mogelijk het college lustschool; f 2500 voor verwarming van de van B en W worden uitgeschakeld. Met een Vondelschool; verhoogde vergoeding tot dergelijken gang van zaken kan spr. zich niet, f 3000 voor het maken van een dissertatie Agenda voor Haarlem VRIJDAG 2# DECEMBER Begijnhofkapel: Duo Ans Bouter en Jan Hes- merg, 20 uur Stadsschouwburg: Antigone (Gymn.vereeniging Amicilia Juncti), 20 uur. Spaarne Theater: De witte gorilla (14 j.) 19.00, 21.15 uur. City: Verboden Liefde (18 j.) 14.15, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Rembrandt: Eerste Liefde (a.l. onder geleide) 14.00. 16.15, 19 00 en 21.15 uur. Palace: Meet the Navy (a. 1. onder geleide) 14.00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: Liever lui dan moe (a. 1.) 14.00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur Frans Hals: Hoe langer hoe gekker (a. 1 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Heemstede: Kerstoratorium in de Geref. Kerk aan de Koediefslaan met H.O.V. en solisten, 20 uur. ZATERDAG 21 DECEMBER Kennemer Lyceum (Overveen): 15.30 Thé Sansant en 19.00 uur Kerstdiner voor oud-leer- Mngen. Concertgebouw: Feestavond door Haar lems Postaal mannenkoor, 20 uur. Stadsschouw burg: „comedta": „De hemel komt later wel", 20 uur. "Bloscvpen: als Vrijdag. vereenigen. over de geschiedenis van Bloemendaal door De heer Hempenius (P.v.d.V.) heeft in: den heer Hoekstra; f 6000 voor verbouwing van het Raadhuis; 479 voor verbreeding van den Zandvoorterweg en 165 voor aanschaf fing van een „tapley" decelerometer ten be hoeve der politie (voor contróle deugdelijkheid' van remmen) Goedgekeurd werden de voorstellen van B. en W. over de verordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik der algemeene begraafplaats, over de verordening op de heffing en invordering van een straat belasting, over verhooging van het subsidie van 30 tot 60 per leerling van de bijzon der voorbereidende scholen en over de In standhouding van de Graaf Florisschool. Het voorstel' van B. en W om het aantal vacantiedaeen voor leden van het gemeente- personeel, dat in 1942 door den N S B.-burge- meester verhoogd is, weer op het vroegere getal terug te brengen, werd teruggenomen; het college zal een nieuw advies inwinnen bij de commissie van overleg. Bij de rondvraag deelde de burgemeester mee naar aanleiding van een opmerking in de vorige vergadering, dat een politie-agent wel in actie komt, ook al Is hij alleen op een post aanwezig en dat vermoedelijk niet de Haarlemsche jeugd baldadig is opgetreden. De volgende vergadering wordt op Donder dagmiddag 16 Januari 1947 gehouden en begrootingszitting od Donderdagmorgen Januari om negen uur Het blijft met de kleine hoeveel heid Textiel die wij krijgen steeds een, moeilijkheid dit te ver-dee-len. Wij raden U daarom aan nu en dan eens te komen aanloopen. voor de Baby Burgerlijke Stand HAARLEM 19 December 1946 BEVALLEN: 16 Dec., A. J. J M v. d. Eeren- beemtVerhagen, d.; 17 Dec.. E. M. OosGroot, z.; T. M. Manshanden—Meilink, z.; C. W. v. d. Toorn—Hoogenraad. d.; G. K. Huizingad. Quaasteniet. z.; E. NieuwendijkSmit, z.; M. v. Tongeren—Babb, d.; 18 Dec., A. E. Berk—Cor nelissen, d.; F. W. VermurmlehtKornelissen, z.; E. M. v. Lohulzen—Stouten, d.; C. M. A. d. Bruijn—Baart, d.; M. v. AmerongenBrugman, z.; J. M. v. d. Nes—Kauffman. d.:G. de Graaf— Schipper, z.; T Schröder—Sorgdrager. d.; J. Claassen—Minnema, d.; P. J. Seller—Brons, z. GEHUWD: 19 Dec., J G. Ducro en J. Rönitz; A. Vrijbloed en E. A. Veenstra; J. P G. Baars en C. G. Fielmich; H. Wijntnckx en E. Schuur man; H. Zwier en J. W. Dekker; F. J. Bak en T. D. Smeding; G. Jongert en G. Kamp; P. Stok man en W. P. Rost; A. Planting en A. C. Lewis: J. C. Balk en G. E. Mentjox; J. H J Mathijsen en C. W. Kokke. OVERLEDEN: 16 "Dec., J. W v. Leeuw- in de wereld. Het vorig congres in 1939 moest worden af gebroken om de gedelegeerden gelegenheid te geven naar huis terug te-keeren, daar de wereldoorlog, juist uitbrak Sindsdien is veel gebeurd, meer dan een derde gedeelte van het volk. waarvoor de Zionistische beweging een oplossing wil vinden, is in den laatsten oorlog door de bestialiteit der nazi's ver moord De resten der Joodsche gemeenschap, waar van verreweg het grootste deel zich in Ame rika bevindt, hebben dus alle aanleiding om zich opnieuw te beraden ovei de problemen die zich voordoen. Deze zijn niet gering Na den vorigen wereldoorlog schonk de Engel- sche regeering grootmoedig den Joden het recht om in Palestina, toenmaal een kaal en armelijk land. zoojuist op de Turken ver overd, een eigen nationaal tehuis op te rich ten. Het nationaal tehuis was niet alleen de vervulling van een ouden droom, de terug keer naar Palestina, maar ook een politiekè noodzakelijkheid, zooals het gezien werd door de Zionistische Beweging, door Theodor Herzl in 1897 eveneens te Bazel gesticht, en zooals het werd onderschreven door de Engelsche regeering blijkens bovenstaande verklaring De Joden hebben dan ook met geestdrift gebruik gemaakt van deze gelegenheid om oude aspiraties te verwezenlijken en een ein de te maken aan het noodlot van hun volk, altijd als minderheid onderhevig te zijn vervolgingen en als zondebok te dienen voor alles wat in de wereld verkeerd ging. De Volkenbond schonk in 1922 het Mandaat over Palestina aan Groot-Brittannië, waarbij het Joodsche volk werd vertegenwoordigd door de „Jewish Agency for Palestina" Groot Brlttannië heeft het mandaat aanvaard en was verantwoording schuldig aan de man- datencommissie van den Volkenbond, eenige basis waarop het Britsche bestuur ln Palestina berust Is de vrijwillig aangegane verplichting om het mandaat nauwgezet uit te voeren en het Joodsch nationaal tehuis mogelijk te maken. Door vele moeilijkheden met de Arabieren, die meenden, volgens des. kundlgen ten onrechte, dat Groot-Brittannië ook hun beloften tot zelfbeschikking over Palestina had gedaan, veranderde de Engel sche regeering steeds weer haar koers ten opzichte van de uitvoering van haar politiek als mandataris. Tenslotte verklaarde een En gelsche commissie uitgezonden na de groote onlusten van 1936, dat alleen een deeling Palestina in een Arabischen en een Joodschen staat de oplossing zou brengen. Na harden strijd binnen de beweging werd in 1937 de deeling door de Joden aanvaard, maar door de Arabieren verworpen. Het Witboek. In 1939 vaardigde de Engelsche regeering een witboek uit, dat d^ Joodsche immigratie tot een totaal van 75000 beperkte en de land aankoop door Joden ln het grootste deel van Palestina verbood. Dit witboek lokte in het Lagerhuis heftige protesten uit, werd door de Mandatencommissie verworpen en door de Joden bestreden, maaris in feite nog steeds van kracht De Anglo-Amerikaansche Commissie van Onderzoek door Engeland en de Vereenigde Staten in November 1945 be noemd. heeft In het voorjaar van dit jaar een rapport uitgebracht, waarin een aantal aan bevelingen worden gedaan, o.a de onmiddel lijke toelating van 100.000 Joden en de ophef fing van het verbod om land aan Joden te verkoopen in het grootste deel van Palestina De Engelsche regeering is er niet toe over gegaan om uitvoering te geven aan de aan bevelingen dezer commissie Zij heeft bij monde van minister Herbert Morrison een deeling voorgesteld, die de Joden een zoo klein gedeelte aanwees, dat de Jewish Agency wel moest weigeren. Daarna vonden de be- hankrltyken Joodschen staal op 65?/, van het Palestijnsche grondgebied. Dit is echter ge beurd zonder de goedkeuring van het souve- reinr Congres en onder de hier vertegenwoor digde groepen bevinden zich heftige tegen standers van iedere deeling zoowel onder de radicale arbeiderspartij als onder de agres sief nationalistische revisionisten, terwijl ook burgerlijke groepen en velen der religieuze party er tegen zyn. Men verwacht echter, dat het deelingsvoor- stel, zal worden verworpen, terwijl een be stuur. dat uit een coalitie der partijen zal bestaan, toch dé mogelijkheid zal hebben ver der te onderhandelen. Op het oogenblik is over de gehouden redevoeringen het volgen de te zeggen: Prof Weizmann eischte een Joodschen staat, maar liet de interpretatie vrij. de Amerikaansche leider. Abba Silver Brood een cent duurder Donderdagmiddag hebben de bakkerspa troons in Haarlem en omstreken den brood prijs besproken. Besloten werd met ingang van Maandag den dan geldenden mini mumprijs te berekenen. Dit wil dus zeggen, dat de broodprijs te Haarlem met één cent verhoogd wordt. Uit concurrentie-overwe- gingen werd besloten zich daartoe voorloo- pig te beperken, ook al wordt naar in de vergadering werd betoogd door verschil lende bakkers thans beneden den kosten- den prijs verkocht. In 80% van Nederland /.al door de bakkers, met ingang van Maan dag, de maximumprijs berekend worden, die 2 cent hooger is dan de minimumprijs. Er wordt een accountants-onderzoek inge steld naar de financieele resultaten van de bedrijven voor het verzamelen van gege vens om aan te dringen op verhooging van den minimumprijs. BINNENLAND Op Dinsdag 31 December zullen de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zijn gesloten. Geneesheer veroordeeld. De geneesheer te Garijp, die door zijn ongediplomeerde assistente zette zich heftig tegen iedere verdeeling en 1 een recept had laten gereed mak^n. dat na toe- ondersteunde het verzet tegen de Engelsche diening den dood tengevolge had van een Jeug- regeering, terwijl de arbeidersleider Ben Gu- rion, hoewel het Ideaal van een Joodschen staat in geheel Palestina trouw blijvend aan de zelfstandigheid n u ook op een kleiner gebied voorkeur gaf Hoe of de loop der de batten zal zijn, valt niet te beoordeelen; zoo als gezegd, rekent men op een compromis, waardoor de nieuwe leiding wel aan de ver dere besprekingen in Londen kan deelnemen In het laatste geval zou ook Amerika willen medewerken om tot een oplossing te komen Het Congres duurt tot 23 December. In een volgend verslag zullen wij de besluiten aan een beschouwing onderwerpen JAAP SOETENDORP. Doodelijk ongeval bij de Hoogovens Bij de werkzaamheden aan de in aan bouw zijnde zoutloods van de Mekog, een nevenbedrijf van de Hoogovens, is Don derdagmiddag de ongehuwde dakbedekker J. J Huizer van de fa. Gebr. Kramer te Hillegersberg verongelukt. Hek slachtoffer sprong van een steiger op dig patientje, werd door de rechtbank te Leeu warden veroordeeld tot 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf en f 4000 boe"te. Fransche obligaties. (Jlt een mededeellng van een officieele Fransche instantie blijkt, dat een tegemoetkomende houding zal worden aan genomen tegenover Nederlanders wier coupons van Fransche obligation per II December 1946 zouden verjaren. De dirigent Willem van Otterloo. die var. een zware operatie hersteld Is, zal binnenkort zijn werkzaamheden hervatten. Voor het eerst na zijn ziekte zal hij optreden .in Amsterdam Bij die gelegenheid zal Mozart's „Ontvoering uit het Serail", gedeeltelijk ln nieuwe bezetting, worden opgevoerd Overdracht noodwoningen. De betrokken ministers hebben een beschikking gemaakt, waardoor noodwoningen op gunstige voorwaar den door het Rijk aan de gemeenten kunnen worden overgedragen. De Boschbrandweer zal haar belangen voor taan behartigd zien door de Hoofdafdeellng Boschbouw der Stichting voor den landbouw, in afwachting van een nadere wettelijke rege ling. De minister wil de overheidsbemoeiing mot de boschbrandweren na 1 Januari doen eindigen. De vrouwen-wereldgebedsdag zal ln 1947 gehouden worden op 21 Februari. Twee Jaar sluiting van zijn winkel werd opgelegd aan een tabakshandelaar uit Zaandam. - - - die shag te duur verkocht had/Bovendien legde een plank, die over een gat in den vloer ,uohtreoh,„ hcm 100 boete op. van het tunnelgebouw lag. Door den sprong begaf de plank zich, waardoor Huizer een val maakte van ongeveer 20- M. Dr. Gos- linga, die onmiddellijk aanwezig was. con stateerde ernsfige verwondingen aan het hoofd en het rechter-onderbeen. Het slacht offer overleed een half uur na het ongeval Een nader onderzoek wordt ingesteld. Verspil geen drinkwater Het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland heeft de aangeslotenen tot uiterste zuinigheid met het gebruik van leidingwater aangespoord en tot vermijding van verspilling. Het sedert het invallen van de vorst zeer hooge waterverbruik heeft reeds tot onge rief voor vele aangeslotenen geleid. Dit had niet het geval behoeven te zijn, indien alle aangeslotenen de bekende maatregelen ter voorkoming van bevriezing der waterlei ding zouden hebben genomen. In het algemeen belang zal er door het P.W.N. op worden toegezien, dat geen wa ter verspild wordt: bij het constateeren van waterver9pilling zal tot afsluiting van het betrokken perceel worden overgegaan. De radio geeft vanavond' stelling ..Veer en pels" 18.30 Nederlandsche leenen. HAARLEM EN OMGEVING Truus Kloes zal Zaterdagavond 28 Decem ber oude Kerstliederen zingen bij de luit ln de Renaissance zaal van het Frans Hals Museum (Ingang KI. Heiligland). Als blj^pnderheld zij vermeld, dat de zaal door kaarsen verlicht zal worden, hetgeen de artistieke waarde van dit concert zal verhoogen. De Minnestreeien, van Hubert Cuypers, ga ven Donderdagavond te Hillegom een concert in de Gereformeerde Kerk. dat ln alle opzichten als zeer geslaagd kan worden beschouwd Ei- werd een programma van Kerstliederen uitge voerd, waarnaar met groote belangstelling werd geluisterd. Zaterdagmiddag 28 December wordt ln den Stadsschouwburg te Haarlem een opvoering ge geven van de „Sneeuwkoningin", operette Ir. zes bedrijven. Het geheel wordt door kinderen ge speeld, gezongen en gedanst. Regie: Ely Huy- boora, muzikale leiding Joh. van 't Vlie, ballet ten Leny v. d. Ree—van Tricht De D. S. J. V. „Nieuwe Koers" houdt Dins dag 24 December haar Kerstavond ln het H. J. M. V.-gebouw. Lange Margarethastraat Deze bijeenkomst wordt opgeluisterd met muziek en declamaUe. Dr. v. Leusen uit Velsen zal een Kerstwoord spreken. Op een verzoek van de Haarlemsche Orkest- vereeniging om toekenning van een subsidie voor 1947 hebben B. en W. van Zaandam een af wijzend praeadvies uitgebracht. B. en W. achtten het n. a. v. de financieele omstandigheden der gemeente niet gewenscht aan bulten Zaan dam gevestigde vereenigtngen subsidie te ver- Eduardo de) Pueyo strijdkrachten, 19 00 Denk om de bocht. 19 15 Lichte muze op de zwarte schijf 19.30 VPRO. 20.08 „Koningen in Judea". 21.10 Men vraagt en wij draaien. 21.30 Buitenlandsch overzicht. 21 45 Slradiva-sextet. 22.15 Jazz-uitzendlng, 22 40 Avondwijding. ..15 Symbolisch concert. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00, 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 18.00 „Indlë en onze Jongens ln de krijgsmacht". 18 15 Vrij en blij 19.15 Departementale uitzending. 19 30 Toe spraak Jkvr mr. J. E. B. Altlng van Geusau 19.35 Gramofoon. 19 45 Het evangelie ln Espe ranto. 20.05 Bijbel en muziek. 20.40 moeilijke teksten uit het nieuwe testament: 21.00 Serenade In E gr. t. op 22. 21 30 Metropole-orkest. 22.15 Vragen aan voorbijgangers. 23.00 Nieuwe Neder landsche muziek. 23.30 NCRV Harmonie-orkest. Evenzeer als Stevan Bergmann (die in het kader van de vorige reeks door de afdeeling Haarlem van de „Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst" georganiseerde Kamer muziekavonden optrad), is de solist van dit jaar Ed. del Pueyo een pianistische persoon lijkheid, doch een van geheel anderen aard Virtuoos met alomvattende techniek en colo rist met rijkvoorzien palet is hij in de eerste plaats; den conscientieuzen opbouw moet men in -eijn spel niet zoeken. Zijn zuidelijk tem perament voert hem tot tempowisselingen en erupties, welker elementaire kracht vaak ont zag verwekt en meesleept, meestal boeit, som tijds echter storend werkt Zijn enkele malen I aan den dag getreden achteloosheid ten op-1 zichte van periodiciteit en metrum zal daar mee wel in verband staan; zij veroorzaakte in D Beethoven's Sonate op. 31 no. 3 door weg- DOUWkosten Op rutm lating of toevoeging van maatdeelen of, van een maat verbreking van het evenwicht En. hoe fantastisch de iriseerende accoordpassa- ges bij de koraal-melodie van Chopin's 3de Scherzo ook werkten, toch deed hun snelheid den tijd tot uitklinken voelbaar inkrimpen. Doch dit zijn kleinigheden, vergeleken bij het schoone, dat hij met milde hand gaf Vooral in de werken van Spaansch karakter, als Liszt's Rhapsodie espagnole en de composi ties van zijn landgenooten De Falla, Esla Albeniz was zijn spel electriseerend en bezat het vaak koninklijke pracht. Zijn nimmer falende techniek demonstreerde in Albeniz' Triana wel het uiterst-bereikbare. De Falla's „Danse rituelle du Feu" vormde zijn toegift na den geestdriftigen bijval. K. DE JONG. De kerkeraad der Ncd. Herv. Gemeente van Haarlem heeft aanvaard een voorstel der Com missie „Groot Haarlem" betreffende do san 'li stening van een Groot-Haarlem (Haarlem Scho ten, Heemstede. Bloertiendaal en Spaarndnm- Spaamwoude) omvattende Regionalen Kerke raad. In dit besluit is te zien een eerste stap om te komen tot nauwere samenwerking tus schen de Kerkeraden der Herv. Gemeenten ln Groot-Haarlem. Ds. W. Fljnvandraat heeft het beroep ala predikant bij de Gereformeerde Kerk van Over veen aangenomen. Zondag 22 December organiseert de Haar lemsche Renners-Club. „De Jonge Kampioen", ln het gebouw Flora op het Pretoriaplein een Dans- en Kienavor Weihnachts-oratorium Een spoedeischende zitting van den raad van Heemstede Hedenmiddag om vijf uur komt de gemeente raad van Heemstede in een spoedeischende zitting bijeen. Aan de orde zullen worden ge steld het aangaan van een geldleening en een voorstel van B en W. een overgangsregeling te treffen voor de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel. Het voorstel houdt in een verhooging van 10 en komt overeen met een besluit, dat ten aanzien van het bur gerlijke rijkspersoneel Is genomen. VERKOOPINGEN IN HET NOTARISHUIS. In het Notarishuis zijn geveild: hoerenhuis Gisteravond voerde de Heemsteedsche Chris telijke Oratorium Vereeniging met medewer king van de H.O.V Mea BakkerNaberman. sopraan. Annie Hermes. alt. Han Lefèvre, tenor, Peter de Vos. bas en Bets Nederkoorn clavecimbel. het geheel onder leiding van George Robert, in de Gereformeerde Kerk aan de Koediefslaan. het Weihnachts-orato rium van Joh. Seb Bach uit. Het Weihnachts-oratorium bestaat, zooals trouwens de meeste kerkelijke cantaten, uit koren, aria's en recitatieven De solopartijen worden vervuld door den Evangelist (tenor), de de alt, aan wie de belangrijkste partij is toe vertrouwd. een partij die bij Annie Hermes in goede handen was. de sopraan en den bas. Een van de hoogtepunten was de aria van Annie Hermes in het tweede deel „Schlafe mein Liebster". j„ Gasthui^vest; 18 Dec.. F. WesteraGroen, 77 f met erf en tuin, gelegen aan den Rijksstraat- j., Gen. de Wetstraat; E. Antonisse—d. Blaazer, weg 117, J v. d. Aardweg q.q. 8800; percee- 76 j„ K. v. Manderstraat: G. J. Lenderink, 46 j.. len Tulpenstraat van 8 tot er met 2* J. W G. Gibraltarstraat. Anschütz q.q. 20.275. „Roemenië" in de Tuinzaal Dezer dagen vertelde de Roemeniër mr. S. Pragano voor een aantal Haarlemsche leden van de Nederlandsche Reisvereenlging in de Tuinzaal van het Concertgebouw, over zijn land en volk. Na een beschrijving van de zeden en ge woonten van het Roemeensche volk, dat voor 80 uit boeren bestaat, kwam de politiek aan bod. waarbij de heer Pragano de waarde der Roemeensche verkiezingen zeer laag schatte. De ouderwetsche landbouwmethoden houden het land arm, hoewel alle hulpbron nen aanwezig zijn. De lantaarnplaatjes na de pauze illustreerden het met belangstelling gevolgde betoog van den Roemeenschen gast. een millioen geraamd De mogelijkheid, dat ook in de gemeente Velsen binnen afzienbaren tijd een fa brieksgebouw zal worden gesticht, waarin vele industrieën een plaats kunnen vinden, neemt vastere vormen aan. Indertijd is ter bestudeering van de mogelijkheden om te komen tot oprichting van een dergelijk gebouw, een commissie opgericht, welke thans bestaat uit de heeren F. Visser, wet houder van Openbare Werken, voorzitter: J. H. Levenkamp, directeur van de Twent- sche Bank, IJmuiden, secretaris; Ir. W Fuhri Snethlage, directeur van den Econo- misch-Technologischen Dienst voor Noord holland, Ir. C. A. de Vassy, hoofd van het streekbureau „Noordholland-West" van den Wederopbouw; H. A. Maaskant, een der ontwerpers van het wederopbouwplan voor de gemeente Velsen; J. Smit, procuratie houder van de Papierfabriek Van Geld°r Zonen N.V. te Velsen en F. A. A. M Al- lard,- directeur koelhuis „IJsvries" te IJmuiden. Deze commissie is thans zoover met haar voorbereidingen gevorderd, dat aan den architect ir. H. C. Wentink opdracht is ver strekt een uitvoerig* schetsplan te ontwer pen. Dc heer D. L. M. Smi( te Bloemendaal is belast met de voorbereiding van den fi- nancieelen opzet. Als plaats van vestiging- is gedacht een terrein, gelegen aan de Kanaalstraat en Oranjestraat te IJmuiden. Het gebouw zal bestaan uit twee gedeelten met daartus- schen een garage. De fabrleksruimte heeft een oppervlakte van bijna 7.000 M2. en zal uitsluitend gelijkvloers zün. De kanto ren zullen op de verdieping een plaats vin- dop. Bovendien zijn In het plan opgenomen een café en tien of meer winkels met bo venwoningen. De kosten van den bouw worden ge raamd op ruim één millioen gulden, welk bedrag zal worden verkregen door samen werking van overheid en particulieren. Bij de oprichting van dit gebouw is in de eerste plaats gedacht aan de vele bedrij ven, die in IJmuiden door oorlogsgeweld zijn getroffen. Met een aantal industrieele huurders zijn reeds besprekingen gevoerd en daarbij is gebleken, dat er van die zijde zeer groote belangstelling bestaat, hetgeen niet te verwonderen is, gezien het tekort aan fabrieksruimte, dat overal is ontstaan. Ook voor huur van het café, de winkels en de woningen zal ongetwijfeld wel veel in teresse bestaan. Voorrang wordt evenwel gegeven aan hen, die tengevolge van oor logsgeweld of afbraak een inschrijving hebben in het Grootboek voor den Weder opbouw of recht hebben op een bijdrage in de oorlogsschade tezamen met een z.g. her- bouwplicht. Door de hieruit voortvloeiende van overheidswege verleende financieele faciliteiten kunnen zy den bouw mee helpen financieren. Naar men ons mededeelde, koestert de commissie de verwachting, dat reeds in den loop van 1947 met den bouw zal kunnen worden begonnen. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM DISTRIBUTIE VAN ZEEP VOOR ARTSEN ENZ. Geneeskundigen, verpleegsters, vroedvrodwen enz komen voor de 13e periode 1946 en de le en 2e periode 1947 ln aanmerking voor huishoud zeep. De uitreiking geschiedt vanaf heden tot en met 18 Januari 1947, aan het Kringkantoor Zijlstraat 70. loket 16 A, Bijkantoor Noord, Steenbok- straat 15—19. De Tweede Distributiestamkaart en eventueel het betreffende diploma, dienen te worden over gelegd. Uitreiking Distributiebescheiden. Teneinde stagnatie voor betrokkenen' te voor komen, wordt er nogmaals uitdrukkelijk op ge wezen. dat het in ontvangst nemen van distri butiebescheiden uitsluitend kan geschieden op den dag waarop men ls opgeroepen. Uitreiking op een ander tijdstip is'bij de than* voorgeschreven organisatie niet mogelijk. De Directeur, A. VAN DRIEL Afd.: P. Se O. Dtct: DOwB. DISTRIBUTIEDIENST HEEMSTEDE-BKNNEBROEK. Na-uitreiking bonkaarten 701. Voor hen die verzuimd hebben hun bonkaarten op de aangegeven tijden af te halen wordt een na-uitreiking gehouden op Maandag 23 Decem ber van 9—12 uur, kantoor Binnenweg tsu.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3