Haarlems Dagblad - Indo-China weer oorlogstooneel Stille Het Besluit Kapitein Van H. legt een bekentenis af Haagsche recherche heeft thans de zaak tot klaarheid gebracht Prof. Romme licht zijn „motie toe Verwoede strijd in Hanoi uitgebroken Ontwerpregeling voor Oost-lndonesië te Den Pasar vastgesteld „Plan Baruch aangenomen armen 61e Jaargang No. 18515 Bureaux. Groote Houtstr 93, Tel Admin. 10724, 14825 Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N.. Soendaplein 37. Tel 12230. Drukkerij Z. B Spaarne 12, Tel 12713 10132 Zaterdag 21 December 1946 Verschijnt dagelijks oehalve Zon- er- Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. oer kwartaal t 4,— - Postgiro 273107 Advertentie tarieven op aanvraag by de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem deze plaats uitgesproken, dat het Ka merdebat over Linggadjati ertoe leiden zou, dat de Regeeringsmeerderheid zich ten volle achter het accoord zou scharen en dat een motie van de oppositie verworpen zou worden, is bewaarheid met één uitzonde ring. Het R.K. Kamerlid jhr. Ruys de Beerenbrouck heeft het accoord niet willen beamen. By de stemming over de motie- Schouten heeft hij zich onthouden, zoodat de stemmenverhouding reSp. 6530 en 2965 is geweest. Tevoren was een motie, onderteekend door alle fractieleiders be halve dien der communisten en waarin werd verklaard, dat de Kamer van oordeel is dat de vrijheid en veiligheid der slacht offers van de gebeurtenissen in Indonesië en de geïnterneerden thans in ieder geval behooren te worden verzekerd, rqet 83 te gen 10 stemmen aangenomen. Alleen de communisten stemden daartegen: een vreemdsoortige houding. Bij het besluit tot aanvaarding van het accoordde schets, de richtlijnen ter verzoening, zooals het ook van regeerings- zijde genoemd isheeft de fractieleider van de Katholieke Volkspartij, prof. mr. C. P. M. Romme, in het middenpunt der be langstelling gestaan. Hij was de man, die het beslissende woord moest spreken, na dat hij in zijn groote rede in eerste instan tie al duidelijk gemaakt had in welke rich ting zijn voorkeur ging, maar vei-schillende toezeggingen van de regeering had ge vraagd. Die werden hem door minister Jonkman gegeven; bij de replieken ver klaarde hij, dal hij op al zijn vragen be vredigend antwoord had gekregen. Daar toe behoorde de toezegging van de Regee ring, dat zij door middel van briefwisseling vóór de onderteekening vastgelegd wilde krijgen, dat de Indonesische delegatie ook de Regeeringsverklaring en de toelichting van de Commissie-Generaal aanvaardt Die geven inderdaad uitbreiding aan de te vage en onvolledige formuleeringen van het ac coord. De kwestie beft-effende de geheime notulen is evenwel niet opgeklaard; de Regeering achtte het niet gewenscht ze aan de Kamer over te leggen en heeft zich be paald tot de mededeeling, dat zij in de Toelichting waren verwerkt. De aangenomen motie-Romme-van der Goes van Na ter s spreekt de overtuiging uit, dat de Regeering er terecht haar be leid op richt om (met overwinning van de zoowel hier te lande als in Indonesië fceer- schende vertrouwenscrisis) een duurzaam samengaan van Indonesië en Nederland op grond van de Koninklijke Rede van 7 De cember 1942 te verwezenlijken. Zij over weegt, dat de Regeering hiertoe een ver bintenis met vertegenwoordigers der repu bliek Indonesië dienstig acht een ver bintenis tot niets meer of anders, dan het geen volgens de toelichting van de Com missie-Generaal te Linggadjati is overeen gekomen. Die woorden „niets meer of an ders" zijn van belang; zij stellen vast dat op zeer belangrijke punten, zooals de or ganisatie van de Unie met het Koninkrijk der Nederlanden en de regeling van de bevoegdheden daarin, de beslissingen nog volkomen open zün en door nieuwe onder handeling moeten wffrden bereikt. In een vorig artikel schreef ik, dat Linggadjati nog geenszins beslist h%eft over de toekom stige samenwerking en verhouding tussr-hen Nederland en Indonesië. Het is een station, een mijloaal als men wil, op den weg die BPT de beslissing leidt. De motie spreekt voorts de meening uit dat de wederzijdsche verbintenis, bij juiste uitvoering daarvan, inderdaad de mogelijk- De bomaanslagen in Den Haag Vijftien dagen nadat een bomaanslag werd gepleegd op de familie Boer aan de Prinscgracht in Den Haag heeft de Haagsche recherche deze geruchtmakende zaak tot klaarheid gebracht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de bomaanslag en de voorgenomen aanslagen niet het werk zijn geweest van een organisatie. Met de tot dusverre gearresteerde personen iheeft men de voornaamste schuldigen in handen. Kapitein F. J. J. baron Van H., die steeds ontkend had, lets met deze zaak te maken te hebben, heeft gisteren een bekentenis afgelegd. Het is gebleken, dat kapitein Van H. moeilijkheden over den dienst had mei twee meerderen een koloone] en een luite nant-kolonel. De namen van deze hoofd officieren zullen niet bekend gemaakt wor den. Zij grepen in den dienst van kapitein Van H. in, omdat het daar een beetje wild toeging. Van H. was namelijk commandant van het motortransport in de Nieuwe Fre- derikskazerne en compagniescommandant. Indertijd zijn maatregelen genomen om aan het wilde „gelift" waarbij militaire chauffeurs een aardig duitje verd:enden. een einde te maken. Voor alle legeronder- deelen werden strenge maatregelen inge voerd; hetgeen den militairen chauffeurs niet beviel. Bovendien^schijnt kapitein van H. nog andere interne dienstmoeilijkheden met de betrokken hoofdofficieren te heb ben gehad. Gisteren heeft hij tegenover de politie een volledige bekentenis afgelegd. Hij zegt. slechts op het laatste oogenblib van de bomaanslagen geweten te hebben. Kapitein var. H. hield de moeilijkheden met zijn superieuren niet onder zich. Hij sprak hierover met zijn ondergeschikten Onder hen was sergeant A. T. de B.. een man met een schitterenden staat in de illegaliteit, die voor zijn kapitein door het vuur ging. Het beviel (Tem met dat kapitein Van H. moeilijkheden had. Vaak schijnen opmerkingen gemaakt te zijn als: „die kerels moésten verdwijnen" en dergelijke. Het staat vast dat De B. zijn kapitein heeft voorgesteld de beide hoofdofficieren te ontvoeren. Dit plan bleek echter prac- *isch onuitvoerbaar. Intusschen bestond ook ontevredenheid tusschen de betrokkenen over de berech ting van politieke misdadigers. De heer Boer van de Prinsegracht werd reeds lang verdacht van verraad door opzet, onvoor zichtigheid of onachtzaamheid van twaalf Engelandvaarders. Reeds eerder werd ge meld, dat hieromtrent niets vast staat, om dat deze kwestie niet te onderzoeken is. Dit was voor kapitein Van H. en zijn vriend, den heer B. en de andere betrokkenen re den tot groote ontevredenheid. In het voorjaar of het begin van den zomer zijn eenige militairen onder aanvoering van korporaal P. er op uit geweest om den heer Boer neer te schieten bij zijn vogelhaan op Loosduinen of op den Monsterschenweg. De heer B. verscheen echter niet w»ar- door deze „executie" niet door ging. P. is zelfs by Boer geweest om de mogelijkhe:d van een andere wijze van liquidatie te on derzoeken. .JVIolotof cocktail". Begin November toonde sergeant De B. aan kapitein Van H. een teekening van een z.g. „Molotofcocktail". Dit is een kistje met eironde handgranaat en een flesch ben zine. Opent men het deksel van het kistje, dan wordt door sen veer de ontsteking van de handgranaat ingedrukt. Na vier s»con- heid opent om het noodzakelijke duurzame [den ontploft de granaat en slaat de flesch •.samengaan op grond van de Koninklijke Rede te verwerkelijken en vereenigt zich met hef ten deze door de Regeering voor genomen beleid, Hier verdienen de woorden „bij juiste uitvoering daarvan" de aandacht. Diege nen, wien het aan vertrouwen in de goed willendheid van de leiders der Indonesi sche republiek ontbreekt, kunnen hieruit de voorwaarde lezen die de Kamer aan haar goedkeuring verbindt: gij moet uw thans gegeven woord nakomen. Laten wy het opnieuw vaststellen: men is er nog lang niet, er moet nog veel gebeuren en het zal zoowel van de oprechte medewerking van de Indonesiërs als van een resoluut zelf bewust en door volledige deskundigheid gewaarborgd Nederlandsch beleid af hangen, of men waarlijk tot definitieve resultaten op grond van „de schets" van Linggadjati zal komen. In de motie-Schouten, die niet het ka rakter droeg van uitgesproken wantrouwen in het reseeringsbeleid. werd de regeering uitgenoodigd, ten spoedigste over te gaan tot de bijeenroeping van een Rijksconfe rentie, zooals olechtig was toegezegd in de Koninklijke Rede van 7 December 1942. Minister Jonkman zei, dat hij veel aan trekkelijks in deza motie zag, maar haar moeilijk aanvaardbaar achtte- Dat laatste gold natuurlijk haar overwegingen, waarin gezegd werd dat Linsgadjati J»rma*e voor- uitlieD op het overleg in de Riiksconferen- tie, dat aan de bedoelde olecMige toezeg ging „in feite niet, althans slechts zeer bezwaarlijk" zou kunnen worden voldaan Zil werd verwornen: nie+'emin kriigt men den indruk dat h?a" doel in zekeren'mate is bereikt, want de Regeering h°eft ver klaard. dat zij de behoeft» gevoelt aan bet houden van een Ronde Tafel-conferentie Hier moet ik herhalen dat het van belang zal zijn. da* bij het verdere verloop der onderhandelingen meer Nederlanders wor den betrokken dan de leden der Commis sie-Generaal. Het Kamerdebat Is in waardigen trant gehouden. Wellicht zal het nog door een tweede, in de Eerste Kamer gevolgd wor den. De Senaat zal daar Dinsdag zelf over beslissen. Dat dit een ander resultaat zou kunren opleveren dan de Tweede Kamer bereikt heeft, lijkt onwaarschijnlijk. Het zou m i. toch gewenscht ziin. ter volledige bespreking van de zaak door de Staten- Generaal, als ook de Eerste Kamer er zich aan kon wijden. R. P. Zwitser«che Quisling veroordeeld De advocaat Josef Franz Barwirsch die we gens hoogverraad te Zürich terecht heeft ge staan. is tot twintig jaar gevangenisstraf ver oordeeld. de hoogste straf die volgens de Zwitsersche wet in vredestijd opgelegd kan worden Barwirsch was ten laste gelegd uit lokking tot een aanval op Zwitserland, ver raad van militaire geheimen en politieke en militaire spionnage Hij verliest alle burger lijke rechten en moet de kosten van het rechts geding betalen, meldt United Press. uit elkaar, waardoor bovendien brand ont staat. Kapitein Van H. en.ook zijn vriend B keurden dit ontwerp goed. B. leverde zelfs wijnflesschen om „cocktails" te maken. On 3 December was de eerste bom klaar. Ka pitein Van H. „vond het wel iets". Hij wist echter jpas op 5 December, wat De B. van plan was. De B. is dien dag driemaal by hem geweest. De adressen werden uitge zocht. De vier bommen zouden bestemd zijn voor de twee hoofdofficieren, voor den heer Boer en voor een anderen Hagenaar Nadat de pakjes klaar waren is kaoi+ein Van H. voor een dienstreis naar Brussel vertrokken. Hij wist, dat dien dag de vier bommen naar hun bestemming gingen. Hoe de zaak verder is geloopei! werd reeds volledig gepubliceerd Alleen de bom bij de familie Boer sprong. Een tweede ex plodeerde tijdens het vervoer naar Amster dam in de motortasch van den soldaat Van H. De korporaal P. reed wel langs de adres sen van de beide andere uitgekozen slacht offers, doch gaf de pakketten niet af. Hij wierp ze den volgenden dag in Delft in het water.' Een der beide paketten is terugge vonden. Van H. en B. kwamen na de arrestatie van De B., P. en Van H. danig in het nauw te zitten. Zij'belegden een conferentie bij een wederzijdschen vriend en besloten tot het laatste toe te ontkennen, indien zij door de recherche aangehouden zouden worden Tot gisteren heeft Van H. dit volgehouden Commissaris N. D. Pool van de Haagsche politie heeft verklaard dat sergeant De B. thans zeer veel spijt heeft van het ge beurde. Hij beschuldigt''zichzelf, de moor denaar van drie menschen te zijn. Kapitein Van H. was een slappe en weifelende fi guur. Hij heeft niets gedaan, om De B. te weerhouden van de uitvoering van zijn plannen. Men staat volgens commissaris Pool in vele opzichten voor een psychologisch raadsel. Het is dan ook niet onmogelijk, dat hangende het onderzoek reeds een psy chiatrisch onderzoek zal worden ingesteld. De berechting voor den krijgsraad zal nog wel eenige maanden op zich laten wachten De verdachte B. komt voor een gewone rechtbank, diens houding is ook een raad sel. De vele vragen die nog openstaan, kun nen wellicht worden opgelost, indien een psychiatrisch onderzoek wordt ingesteld De vraag waarom De B. in den loop van den zomer tot tweemaal toe weigerde zijp medewerking te verleenen aan andere ge vallen, waartoe hem door ontevredenen hei verzoek wérd gedaan, kan nog niet beant woord worden. Wellicht heeft hij later meegewerkt, eigenlijk het initiatief geno men. omdat hij blind vertrouwde op zyn kapitfein, die te weinig doortastend was om hem te remmen en die in de oogen van De B bedreigd werd. De samenloop van ontevredenheid met de berechting van po litieke delinquenten, dienstmoeilijkheden vriendschap, blind vertrouwen en over blijfselen van gedachten uit den bezettings tijd. is wellicht de oorzaak van deze gru welijke gebeurtenis geweest, aldus luidt de voorloopige meening van de gerechtelijke en politie-autoriteiten, die het onderzoek hebben geleid. Sprekende over de arrestanten zeide commissaris Pool: „Juist omdat zoo hard nekkig ontkend werd hebben wii gedacht, dat er meer achter moest zitten". Ook de auditeur-militair mr. Baak erkende zulks. Aqhteraf is echter gebleken, dat hiervan geen sprake was. ALEXANDER MINISTER VAN DEFENSIE Koning George van Engeland beeft zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van lord A V. Alexander tot minister van Defen sie Op den eersten minister Clement Attlee blijft echter de verantwoordelijkheid rusten voor de national verdediging als géheel. Linggadjati nog in de Eerste Kamer? Van onzen parlementairen redactor) In de vergadering van de Eerste Kamer van Donderdag 12 December heeft prof Molenaar (P.v.d.V.) aangekondigd, dal hij zich voorbehoudt, om na afloop van de Indische debatten in de Tweede Kamer, een voorstel te doen ten einde te bereiken, dat ook tusschen den senaat en het kabinet over Linggadjati van gedachten gewisseld zal worden. Maandagmiddag komt de Eerste Kamer bijeen Het is nog niet bekend of prof Molenaar een motie zal indienen die ten doel heeft alsnog de kwestie aan de orde te stellen. Geschiedt dat wel, dan moet de meerderheid over eventueel debat beslissen Koffie- en tlieeboniieD langer geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de bonnen 51-6 Algemeen voor 125 gram koffie en 51-9 voor 100 gram thee tot en met 28 December geldjg blijven. De Koningin naar Soestdijk De Koningin is naar het Loo vertrokken teneinde Maandag het kerstfeest mede te vie ren op het herstellingsoord „Het Loo" van de Stichting 1940—1945. Daarna zal de Koningin naar Soestdijk gaan om de Kerstdagen met haar kinderen door te brengen Op 27 Decem ber keert Zij naar Den Haag terug. Hel woord is aan A. Tournier: Men houdt op man van de daad «.e zün als men pessimist wordt. Iedere overwec.ng moest wijken voor hooger belang Gisteravond heeft prof. mr. C. P. M. Romme, die vandaag zün 50sten verjaar dag viert, in Bellevue te Amsterdam ge sproken over de K.V.P. en dc ontwerp overeenkomst van Linggadjati. ..Dat Linggadjati een probleem is staat vast", zoo zelde hy. „Ook ik heb e- lang mee ge worsteld. Hoe men de beslissing die door Generaal Smuts, de premier van Zuid-Afrika, heeft een bezoek aan Griekenland ge bracht, waar hi} met veel eerbetoon werd ontvangen. De foto toont den ouden staats man bij de inspectie van een Grieksche eerewacht, in gezelschap van prins Paul van Griekenland. De gespannen situatie in Indo-China is tot uitbarsting gekomen. Telegrammen, die In Parijs ontvangen werden, meldden dat Vleinam;tro"pen een grootgchecp^chen aanval hebben ondernomen op de door de Franschen bezette stad Hanoi. Het Fr arische hooge commissariaat voor Indo-China in Saigon verklaart In een communiqué, dat strijd krachten van Vietnam uit loopgraven een offensief op Hanoi hebben geopend met artillerie- en mortiervuur. De aanval, zoo zegt dit communiqué, was niet geprovoceerd en werd zonder eenige verklaring begonnen, hoewel gedurende den dag een „hoffelijk contact" had bestaan tusschen de autoriteiten van Frankrijk en Vietnam. In Hanoi is de water- en electriciteits- toevoer afgesneden evenals de telefoon verbindingen. In den Franschen generalen staf te Parijs noemt men den toestand in Indo-China critiek. Op het oogenblik be vinden zich in Indo-China totaal 89.000 manschappen onder Fransch commando. Volgens militaire deskundigen te Parijs zou men 200.000 manschappen meer noo dig hebben om Indo-China te .heroveren", indien de troebelen militaire operaties op groote schaal noodzakelijk zouden ma ken. Regeering gevlucht- Generaal Molière, waarnemend hooge commissaris voor Frankrijk in Fransch- Indochina heeft zich met een proclamatie tot de bevolking van Hanoi gericht. Hij verklaart hierin, dat Vietnam op verrader lijke wijze de vijandelijkheden heeft ger opend met een zelfde tactiek als Japan in Maart 1945. „De regeering van Vietnam is op de vlucht", aldus de proclamatie, „de Fransche autoriteiten zijn verplicht de orde te herstellen". De hooge commissaris belooft alle noodige veiligheidsmaatrege- 'en te zullen nemen. Niemand mag zonder speciale vergunning wapenen dnsgen. de avondklok wordt tijdelijk ingesteld. Tot nog toe hebben de Fransche troepen in Indo-China opdracht gekregen uitsluitend defensief op te treden. Slechts in enkele uiterste gevallen hebben zij gebruik ge maakt van tanks en vliegtuigen. De Vieünameesche troepen hebben vol gens de laatste berichten drie steden aan gevallen: Bac Minh. ongeveer 65 kilometer ten N.O. van Hanoi, Hauduong en Phulang Huong, ongeveer 65 kilometer ten Noorden van Hanoi. De regeering van Vietnam heeft Hanoi verlaten „wegens de uitbreiding der door nationalistische extremisten veroorzaakte gevechten". Hanoi zou door 30.000 aanhangers van de autonome regeering van Vietnam om geven zijn. De Fransche minister van Ko loniën, Marius Moutet zal zich per vlieg tuig naar Indo-China begeven. Op verzoek van den pLemier van Frankryk. Leon Blum, zullen de discussies over Indo-China veertien dagen, tot Moutets terugkeer, worden uitgesteld. Agence France Presse meldt, dat de Fransche troepen o.m. het station, de ge vangenis. het koninklijk verblijf en den schouwburg van Hanoi bezet hebben en dat het aantal dooden aan beide zijden groot is. In het gebouw van het Nederlandsche Roode Kruis te Weenen ls een groote brand ultgebro ken. Een aanzienlijke hoeveelheid levensmidde len en medicamenten Is verloren gegaan. Nederlandsch commando in Engeland verdwijnt Op 1 Januari a.s. zal het commando der Nederlandsche troepen in Engeland ophou den te bestaan. Het personeel der Ko- ninklyke Landmacht zal dan, op enkeli honderden manschappen na, wier opleiding nog niet is voltooid, Groot-Brittannië heb ben verlaten. De training van een deel der Luchtstrijdkrachten en van de Marine za nog eenigen tyd in Engeland worden voort gezet. In het geheel zijn sedert einde 1944 meei dan 13.000 Nederlanders in Engeland mi litair opgeleid Zij vormden het kader en technisch personeel van twee nieuwe divi sies. Een hiervan, de z.g. „Zeven-Decem- ber"-divisie, bevindt zich thans, fcooals be kend. in Nederlandsch-Indië. Weerbericht GELEIDELIJK AFNEMENDE VORST. Verwachting geldig tot Zondagavond: Hedennacht nog strenge vorst, doch wat minder dan In den afgeloopen nacht. Weinig wind. Zondag: Geleidelijk toenemende be wol-" king met later voornamelijk ln het Wes ten van het land eenige sneeuw, aan de kust wellicht regen. Langzaam afne mende vorst. Langs de kust hier en daar liohte dooi. Wat aanwakkerende wind tusschen Zuidoost en Zuidwest. ïn de nieuwe hangar op Schiphol wordt een der luchtreuzen van de K.L.M., de Lockheed Constellation PH. T.A.W. grondig nagezien. Nadat 38 sprekers het woord hadden ge voerd, is op de conferentie te Den Pasar de ontwerpregeling voor de vorming van den staat Groote Oost of „Oost-lndonesië" vastgesteld. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Men bedoelt een staat, omvattende het grondgebied van het vroe gere gewest Groote Oost met restrictie voor Nieuw-Guinea te vormen op grond- sag van hetgeen op de conferentie te Ma- ino besproken is. De constructie beoogt een zoodanige regeling van de staatsrech- 'elijke positie van den nieuwen staat, dat deze staat bij de vorming van de Vereenig- de Staten van Indonesië als gelijkwaardi ge van de andere staten, die voor lidmaat schap van de federatie in aanmerking ko men, kan optreden. Bij de totstandkoming van de federatie gaat men voorts uit van het recht van de bevolking der verschil lende gebieden om zich op democratische wijze uit te spreken over haar plaats in het geheel en van het beginsel der vrij willige samenwerking tot het schepper van een nieuwen vorm voor de staatkun dige ontwikkeling. By artikel 1, luidend: Ingesteld wordt Rusland stemde niet mee De atoom-commissie van de U.N.O. heeft de principes van het Amerikaansche plan voor controle op de atoomenergie goedgekeurd Rusland kwam met ernstige bezwaren voor den dag en weigerde te steramen Even voor de stemming kondigde Gromyko aan dat zijn regeering op dit oogenblik niei aan stemming over hei Amerikaansche voor stel wenschte deel te nemen Het resultaa* der stemming was tien voor terwijl Polen zich van stemming onthield en voor Rusland geen stem genoteerd werd Het Amerikaan sche plan zal nu in het komende jaar aan den Veiligheidsraad worden voorgelegd De Soviet Unie is echter zoo zij dit wenscht. bij machle het plan onmogelijk te maken met behulp van het vetorecht. een staat De Groote Oost, dient gezegd, da de naam, slechts .voorloopig, veranderd kan worden b.v. in Indonesia Timoer (Oost- Indonesië). Nieuw-Guinea is niet bij het staatsgebied ingedeeld, omdat de regeling van de staatsrechtelijke positie van dit ge bied een probleem op zichzelf is, dat apart n behandeling is genomen. De in artikel 4 genoemde fundamenteele rechten zijn in de eerste plaats: Gelijke aanspraak van alle inwoners van den «tan" >p bescherming van persoon en goederen en op vrijheid van meeningsuiting, welkt weer te onderscheiden zijn in vrijheid van drukpers, van vereenigine en vergadering en het recht tot het richten van verzoek schriften aan de overheid (recht van De- itie). alsmede godsdienstvrijheid. Hieron der valt ook de gelijkheid van rechten voor staatsburgers van verschillenden landaard Artikel 5, dat betreft de instelling van een volksvertegenwoordiging, welke de kerr vormt van de democratische staatsinrich ting, geeft tevens den voornaamsten waar borg voor de rechten en belangen der min derheden Deze waarborg is gelegen in he: deelhebben aan de regeering van den staa' door middel van de volksvertegenwoordi ging. De slotbepaling artikel 26 luidt: De verordening treedt in werking met ingang van een door den gouverneur-generaal te bepalen dag. Ernstige aardschok in Japan Hedenmorgen om vier .uur twintig plaai selijken tijd is voornamelijk het Zuider van het Japansche moederland getroffen namelijk het eiland Sjikokoe, door een aardbeving. In de provincie Kotsji op dit eiland werden zestig procent van de huizen vernield. In de streek van Tokio werd ge durende twee minuten een aardschok waargenomen; hier werd geen schade aan gericht. De aardschok ginggepaard met een vloedgolf, die vijf steden teisterde. Er zijn tot nu toe 300 dooden, 400 gewonden en 800 vermisten geteld. de Tweede Kamer Ls aangenomen ook waardeert, over één ding kan dunkt mij eenstemmigheid bestaan, dat de 20ste December 1946 voor het Koninkrijk der Nederlanden een dag van groote histori sche beteekenis is. De fractie van de K.V.P. heeft daarbij den doorslag gegeven en bovendien heeft, zy bevorderd, dat de juiste inhoud en de juiste beteekenis van dit politieke accoord uit de doeken zijn gedaan, zoadat thans vast staat waartoe de beide betrokkenen zich wel en niet verbinden". Prof. Romme was er zich van be*ust, dat tal van Ne derlanders en ook tal van Katholieken iets anders van de fractie hadden verwacht of gehoopt. „Wij hebben velen ui den lande door onze beslissing een schok gegeven", zoo betoogde spreker, „om wille van een hoo ger belang, dat wij aan geen enkele over weging willen of kunnen opofferep. Ling gadjati is een begin en het hoogere belang is dat wij Indië willen behouden, niet om het te exploiteeren. maar om het overeen komstig de beginselen van de Koninklijke rede van 7 December 1942 gelijk gerech-^ tigdheid te schenken. De Nederlandsch- Indonesische Unie. waarin het Koninkrijk der Nederlanden zal worden* getransfor meerd, beteekent een omzetting die noo- dig was om aan de gelijkgerechtigdheids- gedachte der Koninklijke rede te voldoen. Deze Unie zal door de Kroon. worden ge regeerd. niet door een soort gekroond ver siersel als ornament, zooals sommige te genstanders thans beweren: Dooi de de batten in de Kamer is vast komen te staan, dat deze Koninklijke Unie tevens-een sou- vereine Unie zal zijn ter behartiging van de haar toegekende belangen". „Er is van waarlük serieuze zijde", ver volgde prof. Romme. ..gezegd, dat het aan gaan van deze overeenkomst schending zou beteekenen van onze grondwet: maar de leden van onze regeering zyn geen grondwetschenders. Deze overeenkomst laat in haar geheel genomen onze geldende grondwet ongerept gehandhaafd, al moeten wy straks, wanneer de Konink lijke rede is Ingelost. tot een nieuwe grondwet komen. Om mogelijkheden te voorkomen hebben wjj in de mnti>' de woorden geplaatst: dat een wederzijdsche verbintenis alleen kan worden aangegaan met Inachtneming der geldende grond wet". „wy behoeven niet meer van eer. be paalde directe dwangpositie te spreken. Deze omstandigheid maakt het ons minder moeilijk bij onze pogingen een tangdurigen oorlog te voorkomen. Wy zijn daarbii ver gegaan en hebben zelfs met Soekarno ge sproken. Ook ik wensch een optreden ra waardigheid. Maar wij mogen terwille van deze waardigheid de toekomst van ons Koninkrijk niet in de waagschaal stellen of zelfs ophangen en moeten dus over die gevoeligheden heen stappen. Ik wil het Koninkrijk nimmer in de positie brengen, dat men internationaal zou kunnen zeg gen: Nederland heeft geweigerd wat een veel machtiger staat in deze wereld zelf wel heeft gedaan. Deze groote bondgenoot heeft het betrachten van die zelfde waar digheid niet noodig geacht en zal het ra ons dus ook niet waardeeren". (Op een vraag die een der aanwezigen aan het einde van de rede stelde, ant woordde prof. Romme. dat hii met dezen bondgenoot niet Engeland bedoelde.) ..Wy hebben thans te maken met een vertrou wenscrisis". betoogde spreker ra het ver volg van zün .rede. „Thans moeten wü Dogen aan die crisis een begin van een einde te maken. Bij de aanvaarding van* die taak staan wy voor een berg Van moei lijkheden en zorgen. Van de maatschappe lijke kracht van het Nederlandsche volk zal het afhangen of het nieuwe gebouw zal kunnen worden opgetrokken Daartoe is actieve medewerking van tallooze Ne derlanders noodig. die zelf maar naar In dië moeten gaan. juist zooals onze mili taire jeugd, die zich daar thans van haar allerbeste zijde laat zien". Prof. Romme besloot zyn rede met den wensch tot een duurzame, bljjvende sa menwerking tusschen Indonesië en Neder land. Nog een paar dagen en dan is het Kerst mis. Feest van licht en vrede, op de wereld en in het menschenhart. Vooral in het menschenhart. Welk een licht en een vrede daar kunnen wonen, kan alleen hij weten, die het spreekwoord verstaan heeft over het geven, dat zaliger is dan het ont vangen. Met name aan hen, die deze dagen géén licht en géén vrede om zich heen Sehhen. omdat de zorgen hen te zwaar op het hart liggen. Deze stille armen kunnen net een gave van u hun Kerstfeest toch misschien nog vieren met wat licht en wat vrede, gij kunt hun zorgen helpen verminderen. Maar doet het dan vandaag nog! Twaalfde verantwoordinq K. en W. f2.50 M. en B. f6, v. E. f 1.—g. en L fio—Mevr. T.—B. f2.50. Mel. v W '125 Mej. J. V f 3.50, N. N. f5.-. H. S. f 1.50, Mej! Br. f 12.63, Fam. M. f3.50. H. G B. f 10.—E» f5- D. I. N. K. f3,— M. J. f2.50. J 3 S. f 2.50, A. L. Kr. f 10.—. Trtx en Ka?»n 10.- W. C 10.—. A. N. f2.50, J. B. 11.—. E. W. G. f 1.—. H. W. S. f3.50. A L.—V f 2.50 V. B 1 10 St. f5.-. A. B. C. f 2.— C. V. f io.-, L H. f5 50 Mevr. W. G. f3.-, A. B. L. 11.—. Wen p. w f5.-, D. S. fJO.-. J. S. f5.- G. H f 10.—. G. v. H. f2.—, A. M. f5.—. van de twee W's fio.—. Mevr. H en dochter f3.- K f 0.50. van Ambte naren ter Gemeente Secr. f 127 Totaal twaalfde verantwoording f 322.88. In het geheel ls thans bij ons binnengekomen f 3841.39. Gestort is bij de Twentsche Bank door: Mei M. B. te W. f2.- Ingekomen bij het Comité: Personeel Stads- Blbliotheek f28,50. Personeel Openbaar Slacht huis f 138,51. Giften kunnen afgedragen worden aan onze bureaux Groote Houtstraat r,-. wnuuwwaai 4,o til Dit is de grootste natuurramp, die Japan Soendaplein 37. Ons Postgironummer v sinds 1923 heeft getroffen. 1273107 (bijschryven: voor stille armen).

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1