KERSTBAL De toegepaste psychologie d:ent den mensch Een f prachtgeschenk^' fe met Kerstmis: ïl/Shave Dancing Taveerne Tegen te hooge prijzen De Haarlemsche prijzenccmmissie doet een beroep op de huisvrouwen Vorst over haar hoogtepunt heen Moeilijkheden voor verkeer en scheepvaart nemen toe „Amicitia Juncti" viert haar 60sten verjaardag N.I.W.I.N.-COLLECTE KERSTNUMMER de Be Kleine Krant 50ct Scholier, particulier en bedrijfsleven spinnen zijde bij de psychotechniek DE toegepaste psychologie, die zich in onze moderne maatschappij manifes teert in den vorm van bureaux voor be roepskeuze of instituten voor psychotech nisch onderzoek heeft zich reeds een be langrijke plaats in de maatschappij ver overd. Hóe belangrijk kunnen slechts die genen verstaan, die regelmatig met de re sultaten van de wetenschap-in-dienst-van het-leven in aanraking komen. In Amster dam, Utrecht, Den Haag en andere steden hebben dergelijke instellingen reeds be wezen, in een behoefte te voorzien; weini gen is het echter bekend, dat ook onze stad een instituut voor psychologisch on derzoek herbergt. Onafhankelijk van, maar in overleg met het Gemeentelijk Bureau voor Be roepskeuze heeft de psycholoog J. Baan namelijk in October 1945 een particulier bureau opgericht, dat zich nauw lieerde met een tweetal bekende psychiaters en den directeur van het Gemeentelijk Bureau. Bovendien zijn er artsen en economen aan verbonden, die in bijzondere gevallen een adviseerenden stem uitbrengen. Tests voor school en leven. De „klanten" voor een psychotechnisch Instituut worden in alle lagen der maat schappij gevonden: de arbeider komt zij het dan meestal door bemiddeling van zijn patroon om zich te laten testen, maar ook de intellectueel ma§kt gebruik van de mogelijkheden, en de waarschuwingen, die -een psychologisch rapport kan inhouden. Kinderen zijn veel en graag geziene be zoekers, de eene maal, omdat de stippel lijn voor 'hun toekomstige opleiding te vaag is, een andere keer, omdat zich stoor nissen openbaren, die de ouders nopen tot het inwinnen van een deskundig advies. Menschen van allerlei karakter en aan leg komen bij den psycholoog en hij heeft de taak met de middelen der moderne wetenschap een analyse op te stellen, waar aan de betrokkenen houvast hebben er die hen helpt de juiste plaats in het leven te vinden. Deze middelen der wetenschap zijn boeiend. We kennen ze in den vorm van tests, die de intelligentie, het karakter, de technische vaardigheid, kortom alle facet ten van den mensch moeten belichten. Moderne Amerikaansche methodes geven den psycholoog van onze dagen een inzicht in de verstandelijke vermogens, i.e. de in- Verkrijgb bi) eiken oPhitiShave handelaar KV PHILIPS VmOOP-MU VOOS NEDERLAND EINDHOVEN Heemstede sluit een gdd- leening van 99,275 In de Vrijdagmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Heem stede is besloten een geldleening aan te gaan van 99.275 tegen een rente van 3% Tevoren was een besloten zitting gehouden. De leening wordt aangegaan met de Coöpe ratieve Spaar- en Voorschotbank „Boaz" G.A te Driesum (Fr De gelden zijn bestemd voor vervroegde aflossing per 31 December 1946 van het restant 39.275) der geldleening, oor spronkelijk groot 120.000 tegen een rente van 4 1/8 aangegaan bij raadsbesluit van 29 October 1940 en voor dekking van kapitaal verstrekking. De raad vereenigde zich met het voorstel van B. en W. de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel met 10 te verhoogen, in overeenstemming met de bepalingen van het burgerlijk rijkspersoneel. De burgeme'ester, jhr. J. P. W van Doorn, deelde mede. dat het de bedoeling is reeds vóór de Kerstdagen de verhooging met terugwerkende kracht uit te keeren. De heer Zegwaard (K.V.P.) bracht dank aan het college voor de voortvarendheid om het voorstel, dat Dinsdag j.l. was ingekomen, reeds nu aan de orde te stellen. Jhr. V a ti der Poll (C.Hvroeg in de rondvraag óf de straatverlichting niet later aangestoken kan worden dan halfvijf, om eenige bezuiniging te verkrijgen. Wethouder Disselkoen (P.v.d.A.) ant woordde, dat rekening gehouden moet wor den met donkere dagen. Dan zal halfvijf niet te vroeg gewe.est zijn. Voorts drong hii er op aan zuinig met gas en electriciteit te zijn, om gaslooze en lichtlooze uren te voorkomen. De straatverlichting is reeds beperkt, maar ver der moet men niet gaan, anders neemt het aantal inbraken weer toe. Nadat de burgemeester den leden van den raad dank had gebracht voor hun medewer king. richtte de nestor der raadslieden, jhr Van der Poll. zich tot den burgemeester, om hem en zijn echtgenoote het goede toe te wen- schen en te danken voor de prettige leiding in de raadsvergaderingen Burgerlijke Stand HAARLEM. 20 December 1946 BEVALLEN: 16 Dec.. A. J. J. M. van den EerenbeemtVerhagen, d.: 18 Dec.. P. D Meij- boomde Zwart, d 19 Dec., J. M. W. Verweij Nijhof. d.; J. E. de Kustervan Assema, z,; 20 Dec., C. C. Hilbers—Schuurmans, z.; J .A. Stap pers—DuijB. z. OVERLEDEN: 18 Dec., J. P. F. Rost van Ton- rvingen. 14 J., Hazepaterslaan; B. M., 3 d., d. van H. van Dijk, Kleverparkweg; J. W A. Nells, 14 j., Hoogerwoerdstraat; T. Portegles, 67 J., Ti- morstraat; A. A. J. van der Tuyn, 68 j., Crayenesterlaan; J. H Kuné, 12 J., Indische- straat; 19 Dec., J. van Heiningen. 65 j Gasthuis- vest; P. Molenaar, 85 J,. Zuidcr Bulten Spaarne; A. W Schol tenK r u u p56 j.. Graaf van Wied- etraat: B. M. H., lm.'l van G. Herman, Nach tegaalstraat. GEHUWD: 20 Dec., L. Aarts en C. van Steen; S,. 3 Meijerlnik en M. M. Morlang. telligentie van zijn proefpersoon. Intelli gentie en intellect moeten daarbij §cherp gescheiden blijven. Want het gaat er niet om, wat het individu werd bijgebracht, wat trai ning, onderwijs of leven hem of haar aanleerden; de psycholoog moet verder doordringen dan dit vernis van intel lect: hij moet er achter zien te komen, in welken voedingsbodem dit aange leerde wortelt, in hoeverre zün aange boren eigenschappen hem recht geven op een bepaalde plaats in de maaf- schappij. Als onderdeel van de „karakter test", die dit „oorspronkelijke in den mensch", dat dus niets te maken heeft met zijn schoolsche kennis, zagen we tijdens een bezoek aan het instituut van den fyeer Baan een eenvoudige, doch doeltreffende me thode, om iemands zin voor systeem te onderzoeken. Hiertoe wwdt hij voor een bord met lampjes gezet, die elk correspon- deeren met een stekker. Wanneer de stekker wordt uitgetrokken, houdt het lampje op met branden. De „tester" laat alle lampjes achter elkaar opgloeien en uit de manier, waarop de proefpersoon bij het uithalen van de stekkers, om de licht jes te dooven, te werk gaat, kan de mate van zijn systematischen zin worden af geleid. Kinderen maken een belangrijk percen tage uit van het totaal aantal bezoekers. Ook bij hen, zelfs in nog versterkte mate, vergeleken bij de „groote menschen", gaat de stelregel op, dat „intelligent reageeren goed en snel reageer en" 'is- Uit de wijze van reactie op bepaalde vragen en proe ven kan de ervaren psycholoog snel en met groote trefzekerheid het karakter en. wat daarmee nauw samenhangt: de aanleg van het kind afleiden. Leidt de onvol groeidheid van den kindergeest vaak tot een onvoltooid beeld van zijn aanleg, aan den anderen kant zal zijn impulsieve eer lijkheid obstakels, die bij volwassenen .een diagnose belemmeren, voorkomerf. De tests, die voor kinderèn gebruikt worden, komen voor het grootste deel uit de Nieuwe Wereld; een chronometer con troleert den tijdsduur der proeven en daar mee de reactie-snelheid van <Je beproefde kinderen. Zoo'n consult, zoowel van kinderen als van volwassenen is een tasten van den psy choloog naar de vele rimpelingen in het gemoed van zijn cliënt. Door praten, door vragen, soms door een simpel kopje thee wordt hem. den geoefenden menschenken- ner, een blik gegund in het intiemste van den mensch: zijn ziel. Later laat hij ze wellicht ingewikkelde figuren uit het hoofd nateekenen, maar in het rustige gesprek is reeds het fundament ran zijn meening gelegd. De valk, dc uil en het kind. „Vele ouders meenen hun uil een valk te zijn". Deze, door de psychologei) be treurde en voor de kinderen vaak ramp zalige betweterij van vaders en moeders, is menigmaal een rem op het psychologisch onderzoek van een kind. Hiertegen:n zet de heer Baan, evenals zijn collega's in binnen- en buitenland, een volstrekte eerlijkheid tegenover de ouders als eerste voorwaarde voor een psychologisch con sult. De literatuur op het terrein der experi- menteele psychologie biedt een schat aan tests .en onderzoekingsmateriaal, dat op eiken persoon weer'toegepast kan worden. Zoo weïden ons, behalve de verfijnde Amerikaansche methode voor het beproe ven van leger-recruten en het bepalen van hun opleiding, behalve de bewondering- afdwingende karaktertests, waarmee, door middel van eenvoudige vragen de proef persoon zich ongemerkt tot op zijn diepste-" ■ik laat belichten, de universeele en alom gebruikte Behn-Rohrschach methode ge toond, die zoowel in pormale als in abnor male gevallen gebruikt wordt om met be hulp van kleur, vorm en reactie hierop een dubieus karakter tot in de finesses in een rapport vast te leggen. De heer Baan was de man, die deze methode indertijd -op de Utrechtsche universiteit introduceerde. Wanneer men spreekt met een man. die zijn levenstaak gevonden heeft in 'het zoeken naar het goede en het negatieve in den mensch, ten dienste van dien mensch zelf, dan komen even de verantwoordelijk heden naar voren, waarmee hijals psy choloog rekening heeft te houden: zijn oordeel kan een menschenleven in een volkomen gewijzigde richting sturen ^n het is te begrijpen, dat een tastende, voor zichtige werkwijze de eenig mogelijke is. Mag een leeraar van het Lyceum raadslid zijn? In den Raad van State is behandeld het oeroep van den gemeenteraad van Haar lem tegen het besluit van Ged Staten van Noordholland, die het raadsbesluit, om ir. P. C. van der Heijden met toe te lateS als lid van den raad, hadden ver nietigd. De raad was destijds van meening, dat de heer Van der Heijden niet kon wor den toegelaten, omdat hij leeraar was aan het R.K. Lyceum. In de vergadering van den Raad van State kreeg de betrokkene gelegenheid zijn standpunt toe te lichten. De beslissing van de Kroon volgt later. Een dergelijk geval doet zich ook m Heemstede voor. waar de heeren M. J. Weyers (K.V.P.) en mr. O. H. van Wijk (A.R.) niet zijn toegelaten, omdat zij aan een Lyceum verbonden zijn. Het beroep van den gemeenteraad dier gemeente zal de Raad van State waarschijnlijk op 2 Januari behandelen. Raaks 1J3 Haarlem - Tel. 13147 2e Kerstdag tot 2 uur 's nachts TWEE WELDOENERS ONTMOETEN ELKAAR. Onverwachts ontmoetten zij el kaar op dien kijlen December dag. Met welgevallen keek de grijze bisschop naar den omvang rijken zak, dien de Kerstman mee voerde. „Ja, ik krijg er weer plezier in, Sint", begon de Kerstman, „èr is weer heel wat voorhanden in dit goede land". „Inderdaad, vrind", antwoordde Sint en ik zie daar bekende kleuren en strepen in Uw zak. .Als ik mij niet vergis, is mijn hofleverancier ook de Uwe „Ja Sint, alleen „En betere waar" komt in aanmerking enin dezen tijd is tien procent korting meer dan ooit van belang". „Zeer goed gezien Chris en wat een geluk, dat alle huisvrouwen hiervan kunnen profiteren!" „Ze hebben het verdiend Sint", antwoordde de Kerstman en toen scheidden hun wegen tot het volgend jaar. (aAv.) Duo-avond Niet minder dan 5 duosonates hebben de violist Jan Hesmerg en de pianiste Ans Hesmerg-Bouter Vrijdagavond in de Be gijnhofkapel voorgedragen. Het was een daad die moed en doorzettingsvermogen toonde: de zaal was door den verminder den gasdruk niet voldoende te verwarmen en het auditorium was wegens de vinnige koude slechts klein. Maar het spel was "er niet minder om. Dat het samenspel op een paar kleine schommelingen na goed was, mochten we verwachten, maar alles was ook zoowel instrumentaal als stilistisch verantwoord. Chronologisch was de reeks der Sonates niet. Eene van J. Hüllmandel (vermoedelijk Nicolas Joseph H.) vormde net begin. Die was in den stijl van J. Chr. Bach; vaak leek ze nog echt een „Sonate voor piano met vioolbegeleiding" zooals het in de tweede helft der 18de eeuw veelal heette; H. leefde n.l. van 1751-1823 en was een leerling van Ph. Em. Bach. De oude Bach, Joh. Seb., volgde met de Sonate in b min., die met haar geweldig drievoudig contrapunt de vorige geheel verduisterde. Dan, van Mozart, de Sonate in A, K. V. 526, die Mozart's voorliefde voor .contrapuntiek in zijn laatste schep pingsperiode duidelijk toont, maar in de Finale de schittering van een concertstuk brengt. Een nog in manuscript verkeerende So nate van B. Geuer was rythmisch interes sant; in harmonischen en melodischen zin bevatte ze moois en leelijks, van dit laat ste jarhmer genoeg, het meest. Gelukkiger wijze kon Beethoven's Sonate op. 30 no. 3 de bevrediging der schoonheidsbehoefte weer op het peil van voor de pauze bren- brengen, zoodat we geestelijk zeer voldaan naar huis konden gaan. Hesmerg's mooie toonproductie op de g snaar in de Sonate van Geuer wil ik nog speciaal memoreeren. K. DE JONG- Koleu worden duurder Met ingang van 1 Januari wordt in Haar lem en Utrecht de prijs voor steenkolen met 10 cent per eenheid verhoogd. Voor gascokes was dit reeds op 1 November ^geschied. SOKKEN IN ZAKKEN. In den afgeloopen nacht heeft de Haar- lemsche politie zich ontfermd over een'- tweetal mannen, die zich op verdachte wijze m de Molukkenstraat ophielden met een zak over den rug. Een onderzoek leverde op, dat de nachtelijke wandelaars J. B. en P. J. K. 60 paren sokken uit een goederenloods van Van Gend en Loos hadden weggenomen, waarna ze zich met den buit in een zak uit de voeten hadden gemaakt. De twee lieden legden een vol ledige bekentenis af. Naar van offtcieele zijde wordt medegedeeld, laat zich de voedselpositie in de Brltsche zóne van Duitschland iets gunstiger aanzien. De im port verloopt volgens het schema en de graan voorraad is toereikend voor vijf tot zes dagen. Dit is het dubbele van twee weken geleden. Volgens De Bilt heeft de vorst in den afge loopen nacht zijn hoogtepunt bereikt. Ver wacht wordt, dat vanavond de bewolking za! toenemen en de temperatuur zal stijgen, al komt zü niet direct tot boven het nulpunt Vandaag vroor het nog hard. De ijsgang op de groote rivieren belemmert niet alleen de scheepvaart, maar ook het ver keer. doordat veerdiensten zijn gestaakt en schipbruggen moesten worden weggenomen Wegens ijsgang op de Maas zijn de stuwen te Linne. Roermond, Belfeld, Sambeek en Grave buiten werking gesteld. De schipbrug bij Hedel. een belangrijke schakel in het verkeer tusschen Noord en Zuid, is weggenomen Hierdoor moest de autobusverbinding van de Nederlandsche Spoorwegen tusschen Zaltbommei en 's Her togenbosch worden gestaakt. Reizigers moe ten nu per trein over Nijmegen reizen Auto mobilisten kunnen ook via de Moerdijkbrug rijden. Ook de schipbrug bij Westervoort is buiten dienst gesteld. De autobusdienst tusschen Arnhem en Zevenaar gaat nu over Zutphen De bootdienst Den Helder—Texel is beperk* doch op den geregelde afvaart kan niet wor den gerekend De vliegdienst LeeuwardenAmeland heeft het druk. Er zijn drie diensten per dag en er worden gemiddeld vijftig passagiers vervoerd. ZUIDER BUITEN SPAARNE Vrijdag hebben eeniee schepen nog gepro beerd het ijs van het Zuider Buiten Spaame te doorbreken, maar zij moesten onverrichter zake terug keeren. Verder naar het Noorden :s er nog scheepvaart mogelijk en de Spaarn- damsche sluizen functioneerden hedenmorgen nog. De vaart op het Noordaeekanaal wordt opengehouden met ijsbrekers. zoodat de aan voer uit de hoofdstad nog gaande gehouden wordt. Mocht de vorst echter verder dooo* zetten, dan is de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat de waterwegen om Haarlem alle onbevaarbaar worden. KERSTFEEST VOOR KINDEREN VAN GEVALLEN ILLEGALE WERKERS. De Nederlandsche Vereeniging van Ex- Politieke Gevangenen uit Bezettingstijd, afd. Haarlem, organiseert op 24 December in de Cadiclub een Kerstfeest voor Kinderen van nagelaten betrekkingen en van de leden dier Vereeniging. Ieder, die sympathiseert en een pakje voor deze kinderen zou willen afstaan, kan dat afgeven vóór 24 December aan het secretariaat. Marnlxstraat 44. Storting van lelden kan geschieden op postrekening 13845 ten name der Vereeniging bij v. Oyens Co's Bank te Haarlem, Kruisweg. De Haarlemsche prijzencommissie heeft de volgende oproeping verspreid Huisvrouwen van Haarlem, Zooals u gelezen zult hebhen is hier ter stede door den Burgemeester de Prijzen- Commissie geïnstalleerd. Deze Commissie is inmiddels haar werk begonnen. Op het oogenblik wordt in»Nederland over weinig meer gesproken dan over de prijzen en wel in 't bijzonder over de te hooge prijzen Voortdurende prijsstijging kan tijdelijk een schiinbloei met zich- mede brengen, ten slotte is inflatie het gevolg. Het vertrouwen in het geld verdwijnt en het heele Neder landsche volk wordt er de dupe van. Wanneer niet spoedig een einde wordt gemaakt aan de voortdurende prijsstijging, dan staan wij voor een zelfde economische crisis al$ dat na den vorigen oorlog het ge val is geweest. De strijd voor lage kosten van levensonderhoud en dus tegen inflatie is een nationale zaak, een zaak van het heele Nederlandsche volk in al zijn ge ledingen. Daarom doen wij een beroep op de huis vrouwen. Betaal niet de te hooge prijzen, koop vooral niet meer zwart. Tracht met uw rantsoen uit te komen. Liever geen koekjes of taartjes dan* zwart gekochte lekkernijen. Er worden door de regeering prijslijsten uitgegeven voor de belangrijkste groepen van gebruiksartikelen, die door den distri- butiedienst worden uitgereikt. Er verschijnt ook een prijzenblad, waarin vermeld wor den de uur^oonen van de ambachtslieden. Binnenkort zal een voorschrift afgekondigd worden op grond waarvan op de rekening het bedrag «an verbruiksmateriaal en het aantal uren, dat tegen het vastgestelde ta rief is gewerkt, vermeld moeten worden. Voor een groot deel hangt het slagen van het werk der Prijzen-Commissie af van de Nederlandsche huisvrouw. Laat zij voorkomen dat door voortdurende prijs stijging, die allerwege een loonsverhooging ten gevolge moet hebben en zwart koopen, de inflatie zou optreden. Huisvrouwen, weest u bewust, dat de toekomst van ons land in uwe handen ligt. Gelegenheid tot behandeling van mon delinge klachten wordt gegeven iederen Dinsdagmiddag van 24 uur, in het ge- houw van den Haarlemschen Bestuurders- bond. Kruisweg 74 en iederen Donderdag middag van 24 uur in het gebouw van den Katli. Landarb. Bond, Zaanenlaan 18. Opvoering van Antigone" in den Schouwburg De 60e verjaardag van de oudste school- vereeniging in onze stad, die van het Ste delijk Gymnasium, is voor het bestuur en de leden van „Amicita Juncti" een blijde geworden. De receptie in de aula van het schoolgebouw aan het Prinsenhof mocht zich in een groote belangstelling verheu gen, velen der curatoren, der leeraren en der leerlingen kwamen de twee dames en de twee heeren met het 60-jarig bestaan van hun .„Amicitia" geluk wen schen. „Antigone' Toen de gymnasiasten, die ter eere van het jubileum van hun vereeniging een tooneelavond wilden geven, hun rector een daartoe geschikt lijkend stuk ter beoordee ling aanboden, heeft dr. Spoelder dit „on- b^chrijfiyk snertstuk" verontwaardigd vjm de hand gewezen en hun de vertoo ning aangeraden van zijn lievelings-trage- die Antigone. Deze rector besefte, dat adel verplicht, en dat jongelui, die het voorrecht smaken, een klassieke opleiding te genie ten, blijk moeten geven,, dat zij een derge lijk privilege waard zijn. En, hoewel dr. Spoelder zich wel eens heeft afgevraagd, of hijgde krachten zijner leerlingen met deze opdracht niet had overschat, was naar hij in een toespraak verklaarde deze vrees tijdens de voorstelling geheel geweken en bleef hem niets over dan de executanten dankbaar te zijn voor het bui tengewone. dat zij hebben gepresteerd. Inderdaad heeft deze vertooning blijk gegeven van een arbeid, een ernst en een toewijding, welke het wantrouwen in de veel misprezen „tegenwoordige jeugd" be schaamt. Maar tevens openbaarde zij een artistiek aanvoelen en vermogen, dat bij Kreon zelfs boven de maat uitging van wat men van dilettanten verwachten mag- Dit wil geenszins zeggen, dat het bij de overige acteurs beneden die maat bleef! Integen deel. zoowel de beide zusterrollen Antigone en Ismene werden met begrip vertolkt: de kleinere vrouwenrol van de koningih bleef in den toon, en Haimon, die het als toe hoorder van de lange rede van Kreon moeilijk had om de juiste houding aan te nemen, ontpopte zich, zoodra hij aan het woord kwam, als een levendig acteur, het geen ook van den bode kan worden ge zegd, die zijn aangrijpend relaas met be- •heerschte bewogenheid reciteerde. Een in drukwekkende figuur was, mede door zijn mimiek en dictie, de blinde priester en groote lof komt toe aan het koor, dat on der leiding van Frans Hesmerg de metri sche verzen in zuiver, gelijkgestemd rhythme door de ruimte deed klinken. Met waarlijk geniale bewerking waren deze jongenshoofden herschapen in prachtige grijsaardskoppen, Praxiteles waardig! Aan den regisseur Wim Pauw is terecht lof toegezwaaid; toch gelooven wij. dat de wezenlijke bron van dit succes is te zoeken in het gymnasium zélf, dat zijn leerlingen vertrouwd maakt met de sfeer en den geest der klassieken en hen hiermede zoo doordrenkt, dat zij een dergelijke vertoo ning met de daarbij passende wijding ver richten. H. G' CANNEGIETER DE DISTRIBUTIE Maandag 23 December Na-uitrelklng nieuwe bonkaarten. Overveen. Geb. Domi: 9—12 uur. Schoenenhonnen. Haarlem, Vleeschhal: O, P, Q, R. GEFN ECHTE VRIENDSCHAP. Een te Bloemendaaal vertoevende gerepa trieerde uit I.-idonesië ontmoette dezer dagen een ouden kennis, die ook uit den Oost teruggekomen «ras. Hij nam hem mee naar zijn pension en de vriend toonde zich zeer verblijd over het weder zien, zeide zeer tevreden te zijn over het pen sion en verklaarde daar ook wel te willen blij ven. Ja wel een half Jaar vooruit te willen be talen, hetgeen hij echter niet deed. Na een ver blijf van vier dagen zeide hij op reis te moeten sn vroeg zijn vriend een regenjas en wlndjak ter een, waarmede hij echter tot heden nog niet Is teruggekeerd. Ter waarschuwing voor anderen deed de vriend aan^Jfte bij de politie. Schriftelijke klachten kunnen uitsluitend worden ingedieftd aan de secretariaten: A. Mars, Kruisweg 74 en A. van der Vcldt, Van 't Hoffstraat 296. Maandag 23 December: De N.I.W.I.N. (Nationale Inspanning Welzynsverzorging Indië) heeft 150.000 Kerstpakketten gereed gemaakt en deze zijn reeds in Indië aangekomen. Deze pakketten zijn bestemd zoowel voor burgers als militairen en bedoeld als Kerst groet van het geheele Nederlandsche volk voor onze menschen in Indië. De inhoud bestaat uit: 3 doodsjes ciga- retten, 3 chocoladereepen, biscuits, stroop wafels, taai-taai, pepermunt, postpapier en een boek. De kosten bedragen f 5. Door de medewerking van de leveran ciers zijn deze pakketten tijdig gereed ge komen, lang voor de benoodigde gelden bijeen waren gebracht. Op ons allen rust thans de taak deze gel den te verschaffen. Hiertoe zal in Haarlem een collecte plaats vinden op Maandag 23 December. BEVOLKING VAN HAARLEM, HOEVEEL PAKKETTEN NEEMT GIJ VOOR UW REKENING? PREDIKBEURTEN ZONDAG 22, DINSDAG 24, WOENSDAG 25 en DONDERDAG 26 DECEMBER HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Dhr. D. Beute Zon dag 10: Geen dienst. 4: Ke^tfeest voor Doof stommen en Hardhoorenden in de Consistorie kamer. 7; Geen dienst. Zie Nieuwe Kerk. Woensdag 10: Ds. I. P. van der Waal 7: Dr. H van der Loos Donderdag geen dienst. Nieuwe Kerk. 10: Ds A J. van Rhijn. 7: Bijzondere dienst. Ds. L D. Terlaak Poot. 's Gravenhage. Woensdag 10: Ds. G. J. Waardenburg. Donder dag 10: Ds W j' van Élden. Noorderkerk 9 en 10.45: Ds E Dijkhuis. 7.30: Ds P. J. Mackaay. Kerstwijding. Woensdag 9 en 10.45: Ds P J. Mackaay. Donderdag 10: Ds. van Nleuwénhuij- zen. Heemstede. Oosterkerk 10: Ds. P. J Mackaay. 7: Ds. A. J. van Rhyn, Kerstwijding Woensdag 10: Ds. A. J. van Rh|Jn. Donderdag 10: Ds E. Dijkhuis Bakenesserkerk 9.30: Kin- derkerk. 10 30: Ds I. P. van der Waal. Woens dag 9.30: Klnderkerk. Kapel Bethel 10.45: Ds. W. J van Elden 11.45: Klnderkerk Woensdag 9 30: Klnderkerk. Dhr G. Smit. 10.45: Ds. E. Dijkhuis. Stads Evangelisatie. 10: W. F. Kloos. 7 30: In de Broederkerk Parklaan 34 Woensdag 6 v.m.: Kerstwyding. 10 en 7.30: W. F. Kloos en J F. Snoeks Donderdag 7.30: Samenkomst. Zulderkapel. 10: Dhr. H. C. van der Flier. Evang te Enschedé 4: Kerstprogramma met zang, munzlek en declamatie door de Jeugd o.l.v. H C. van der Filer. Woensdag 10: Dhr. E W Pera den Haag Zang door Adr. Pape. Donderdag Geen dienst. Opwekkingssamenkomsten. Dins dag 8: Kerstwijding door het Zuiderkapelkoor. Yr(Je Evang. Gemeente. 10: Ds Joh. J. van Petegem. 5Kerstwyding, Koor en Soli. Ds. Joh. J. van Petegem, R. Relling Theol. Stud., Ds D. J D du Fossé. 10: Klnderkerk. Woensdag 10: Eeredlenst met Koorzang. O. R. G. Centrum. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Anglican Church. Dec. 26th 9 a.m. Holy Communion at the Oud-Ka- tholleke Kerk. Kinderhuissingel. Rev. J Moly- neux. Egllse Wallonne. Dtmanche 22 Décembre a 15 h 30: Arbre de Noël. Mercredl 25 Décem bre a ion. 15: Service de Noël, présidé par le pasteur M. Jospin. Christian Science. 10: Ned. taal 11.15: Engelsche taal. Brocderge- meeente. Dinsdag 6 n.m.: Kerstavonddienst met Koorzang. Woensdag 3: Dhr. Harald Schütz, met koorzang. Evang. Luth. Gemeente. 10.30: Ds. J Ph. Haumersen, van Beverwijk. Dinsdag nam. 11: Kerstvesper. Woensdag 10.30: Ds. W. Spliethoff. Donderdag 10.30: Ds, J. Heidinga, Ver. Doopsgez Gem. 10.30: Ds. Hoekema. 7.30: Ds. Daalder. Kerstwyding. Woensdag 10.30: Ds. Leendertz. Donderdag 10.30: Ds. Hoekema. Ver. v. Vrij/.. Herv. 10.30: ps, J. Heidinga. Woensdag 10.30: Ds. J. Heidinga. Vr(|z. Christ Jeugd Ge meenschap 4.30: Ds. J. de Graaf. Kern, Geref. Gemeente. 10.30Dr. W. R. M. Noordhoff. Dinsdag 23.30: Kerstnachtdienst. Ds, C. B. Heyn. Woensdag 10.30: Dr. W. R. M. Noord hoff Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. J. W. Siertsema. Woensdag. 10: Ds. A. M Boeyinga. 5: Ds, L Hoorweg Wllhel- mlnakerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. A. M Boeyinga. Woensdag 10: Ds J. W. Siertsema. 5: Ds. J A. van Arkel. Donderdag 10: Ds. A. M Boeyinga. Zuld-Oosterkerk 10: A. M Boeyinga. 5: Ds L. Hoorweg. Woenroag 10: Ds J. A van Arkel 5: Ds. A M. Boeyinga. Geref. Kerk (Art 31) 10 30 en 5: Ds D. van Houdt. Woensdag 10 30 en 5: Ds. A. Bos. Ond-Geref. Maandag 7 30: Ds. E. van Dijk, den Haag. Don derdag 3.3Ó: Ds. E van Dijk, den Haag dir. Geref. Gem. 10: Leesdienst 6: Ds Marls Woensdag 10 en 4.30: Ds. Holtrop. Donderdag 10: Ds. Holtrop. Baptlste Gemeente 10: Dhr. R. Relling (Theol student). 5: Dezelfde. KerstwiJ- dlngsdlenst. Woensdag 10: Dhr R. Relling. Met medewerking zang.. Donderdag 10:^phr. R. Rei- !ing. Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstr. 14. 10: Openbare Dienst 7: Kerstwydlngsdlenst m. Zangkoor „De Lofst'em". Woensdag 10 en 4: Openbare Dienst Gemeente des Heeren: 10 en 7: Openbare Godsdienstoefeningen. Gem. Gods. 10: Dienst. Woensdag 10: Dienst Vergadering van Geloovlgen. 11: Samenkomst (Broodbre- kcn). Zevende Dags Adventisten, Kerk Jacobstr. Zaterdag 10: H. A Ds Oossanen. De Christen gemeenschap, Jansstr 83. Woensdag 10.30: Menschenwydingsdlenst Hersteld Apost. Zen dingsgemeente. Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendings gemeente, Jacobynestr. 15 10 en 5: Godsdienst oefening Woensdag 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Donderdag 10: Godsdienstoefening. Ned. Vereen, van Spiritisten Harmonia. 10.30: wy- dlngsmorgen. Spreker de heei* H. J. Kort. Hrl. Rozekrulsers Genootschap. 7.15: Tempeldienst Spr. J. F. Wemelsfelder. Soefi-Beweglng (Universeele Eeredlenst). Ged. Oude Gracht 47 10 30: Dienst HAAKLEM-NOORD." Ned. Herv. Kerk. Julia- nakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. 7: Dezelfde. Woensdag 10: Dr. M. v. d Voet. Donderdag 10: Dr. H. v. d. Loos. Immaniiëlkerk 10: Dr. H. v. d. Loos. Woensdag 6 vm.: Dr. H. v. d. Loos, Kerstnachtdienst. 10: G. Koch. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. H. J Renting, van Heinkenszand. 7: Uit voering Kerstcantate door het Zangkoor met Kinderkoor. Dinsdag 10 nam Ds. G. H. vnn de Woord. Kerstwijdingsdienst Woensdag 10: Ds. G. H. v d Woord. Donderdag 10: Ds H. J. Plaggemars. Ned. Prot. Bond. 7: Ds N Padt. te Zutfen Gcref. Kerk. Noord-Schoterkerk 9 en 10.30: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds J A van Arkel. Woensdag 9 en 10.30: Ds. A. M Boeyinga 5: Ds. J. W Siertsema. Donderdag 10: Ds J. A. van Arkel. Chr Geref. Kerk. 10 en 4: Ds J. C. Marls. Woensdag 10 en 5: Ds. J. C. Marls. Don derdag 10: Ds. J C. Marls. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk Kerk Wllhel- minapleln. 10: Ds. H. Bartlema. Dinsdag 10 n m Ds. Barger. Liturgische Kerstwijdingsdienst Woensdag 10: Ds Bartlema Donderdag 10: Ds Barger. Kapel Nieuw Vredenhof. 10 30: Ds Nleuwenhuyzen Dinsdag. 10 nam.: Ds Briët. Kerstwydlngsdlenst. Woensdag. 10 30: Ds. v Nleuwenhuyzen Donderdag 10 30: Ds Briët, Ned. Prot. Bond. 1030: Ds G. Sirks. Rem Am sterdam. Woensdag 10.30: Ds. K Wybenga, Herv., Bergen op Zoom. Geref. Kerk (Art 31) 8 15 en 3: Ds J. Keizer. Donderdag 8.15 en 3: Ds J Keizer. Geref Kerk. Koedlefslaan. 10: Ds. Dondorp. 5: Ds Richel. Woensdag 10: Ds. Dondorp 5: Ds. Richel Donderdag geen dienst Camplaan 10: Ds. Richel. 5: Ds. Dondorp, Woensdag 10: Ds. Richel. 5: De. Dondorp. Donderdag geen dienst Amsterdammer Dubbele omvang Zes verhalen uit binnen, en buitenland Zes teekenaars Illustraties in zwart en veelkleurcndruk Alle gewone rubrieken Aan alle kiosken In den boekhandel Koopt het heden I ^EUDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. G. de Ru. Rotterdam. Woensdag 10: Ds. D. J. Vossers. Lelden. Rellg. Kring. Woensdag 10 30: Prof. Dr. L. J. van. Holk, Hoogleeraar. Leiden. BLOEMENDAAL. 10: Ds. J C. van Dijk. Dinsdag 9 nam.: Ds. G W. van Deth. Kerstwy- dlngsdienst Woensdag 10: Ds. J. C van Dyk. 4: Kerstsamenkomst voor iedereen. Ds. J C van Dyk. Ned. Prot. Bond. 10 30: Ds. C B. Heyn, Rem., Haarlem Woensdag. 10.30: Ds. Mr, M. J. A Moltzer, Rem.. BloemenJaal Ver. Doops gez. Gem. In geb. N. P B Zaterdag 8: Ds Daal der. Kerstwljding Soefi Beweging, l'nivorseele Eeredlenst 4.30: Geen dienst Vrije Katholieke Kerk 10.30: Gez H. Mis. Dinsdag nam. 12: Hoogmis met predlcatie. Woensdag en Donder dag geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds M. Hln- lopen. te Amstelveen. Bed. v. d_ H. Doop. Woensdag 10: Dr. Ch de Beus. BENNÈBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Lekkerkerker. Woensdag 10: Ds. J. G Lekker- kerker. Donderdag 10: Ds. H. A. Visser, van Watergraafsmeer. Jeugddienst Geref,. Kerk 10 en 5: Ds Mulder, van Heemstede. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds, H. O. Molenaar, Liturgische Kerkdienst. Woensdag 10: Ds. H. O. Molenaar. 7: Ds. F D. Emous. van Badhoevedorp. Donderdag. 10: Ds. H. O. Mo lenaar VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A. C. Brörens. Maandag 7: Ds. Emous, van Bad hoevedorp. Kerstwljding. Woensdag 10: Dhr. A. C. Brörens. 3: Dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G.' H. v d Woord. Dinsdag 8: Ds. H. J. Plaggemars. Kerstwydlngsd. Woensd. 10: Ds H J. Plaggemars. Donderdag geen dienst. West Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. H. J. Renting, van Heinkenszand. 7: Uitvoering Kerst cantate door het Zangkoor met Kinderkoor. Dinsdag 10 nam.: Ds. G H v. d Woord. Kerst wydlngsdlenst. Woensdag. Ds. G. H. v. d. Woord. Donderdag 10: Ds. H. J Plaggemars. REMBRANDT THEATER. Deanna Dur- bin zingt weer in het Rembrandt Theater en tevens treedt zij op in een vlotte pittige film waarin het sprookje van Asschepoester ver werkt is. Voor het eerst wordt deze film „De eerste liefde" niet in Haarlem vertoond, maar dat neemt niet weg, dat er veel belangstel ling zal bestaan voor het kostschoolmeisje, dat na afloop van den schooltijd geen eigen tehui6 meer heeft'en bij familie gaat, wonen, waarbij zich vele huiselijke verwikkelingen voordoen. Deanna heeft geleerd, dat zij zich door moeilijkheden moet heenslaan en daar door slaagt zij in haar leven. Het sprookje, waarin het muiltje van Asschepoester een rol vervult, heeft een gelukkig einde. LUX OR THEATER. Het voorprogramma is ditmaal interessanter en van beter gehalte dan de» hoofdfilm, die bestaat uit drie dwaze avonturen van het duo Laurel-Hardy, dat on uitputtelijk schijnt in het presenteeren van telkens weer dezelfde grapjasserijen. Een boelend en geestig gecomponeerd Fransch documentaire rolprentje over „even wichtskunst" domineert in het voorprogram ma; de technicolor van Disney „Elmer de olifant" is niet gloednieuw maar wel van een sprankelenden humor, die zelfs nog best te genieten is als men Elmers avontuur al een6 eerder zou hebben gezien Het nieuws is zeer actueel: ijspret fen heb aanbieden van een ge denkraam in het Santpoortsche ziekenhuis zijn dingen van den dag, die de belangstelling verdienen. SPAARNE THEATER. De Drie Muske tiers zijn zoo langzamerhand geregelde en graag geziene bezoekers geworden. Ook in deze film „Prairie Duivel" weten zij zich weer met de hun eigen durf en charme uit de spannendste situaties te redden. Him charme dient er tevens toe om zich van de gènegenheid vair het zwakke geslacht te ver zekeren. In de hoofdfilm bezorgt „De Witte Gorilla" het publiek koude rillingen als hij op zijn angstaanjagende en geheimzinjiige manier in de jungle verschijnt Een natuurfilm, die te vens „th'riller" is en wel van de spannendste soort. CINEMA PALACE. De tTadltie van de Kerstweek getrouw is het programs deze week aan het luchtige genre gewijd. „Meet the navy" een revue-film heeft in zoo verre voor ons bijzonder aantrekkelijke aspec ten omdat zij gemaakt is naar motieven van een revue, die destijds voor de Canadeesche strijdkrachten werd opgeveerd Zoodoende zijn revue-tafreelèn dan ook de belangrijkste bouwstoffen van het geheel. Het zijn er vele en ze worden levendig en vlot voorgedragen. Het verhaaltje, dat er tusschen geweven is, draagt tot het verloop der zaken weinig* bij, al is het handig gestoffeerd met authentieke opnamen uit Canada. De apotheose van de revue Is in technicolor opgenomen en heeft verscheidene bekoorlijke effecten, al schijnt een zekere kakelbontheid nog niet vermeden te kunnen worden. CITY THEATER. De Tsjechische film industrie heeft, behalye eenige uitzonderlijk goede producten, vrij veel confectiewerk ge leverd Al zou „Verboden liefde" onder de aatste categorie te rangschikken, te ver gaan; ?en sterke film is het niet Tegenover de te trage handeling en het suikerachtige verhaal hebben de Tsjechen echter een dosis filmi sche kunstzinnigheid weten te zetten, die Franschen invloed schUnt te verraden en waaraan zich het gevoelige 6pel van de hoofd personen harmonisch aansluit. Het verbodene van de liefde, dat dit Tsjechische maaksel zijn naam bezorgde vindt zijn oorsprong in een jongeman, die 'priester wordt, maar de vrouw van zijn droomen met geheel vergeten kan, hoewel zijn roeping hem voor een af dwaling bewaart. FRANS HALS. „Hoe langer hoe gekker" is de titel van een reeks avonturen der twee komieken Laurel en Hardy, die al eens eerder werd vertoond.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7