c J Wedstrijden op de schaats Sport in Engeland trekt groote belangstelling Wat doen bij ijs-ongelukken? Laatste schaaknieuws uit Haarlem Panda en de Meester-dief r Wereldnieuws Spannende strijd in den Noordhollandschen dorpentocht Zaterdag en Zondag leenden zich uitstekend voor het houden van wedstrijden. Overal in den lande organiseerden de ijsclubs wedstrij den. Ook in Spaarndam bestond beide dagen gelegenheid deel te nemen aan 'n hardrijderij den eersten dag over een afstand van 160 m. en Zondag over langere afstanden De meeste belangstelling ging uit naar den dorpentocht in Noordholland. De leden van de Nederland sche Vereeniging tot bevordenring der schaats rijderssport trokken nu de profijten van hun oefening van de afgeloopen maanden' Op banen waar rijders aan de start kwamen, bleek, dat zij in betere conditie waren dan anderen, die dezer dagen weer voor het eerst de schaatsen aanbonden. Te Spaarndam De IJsclub Nova Zembla is Zaterdag en Zondag actief opgetreden. Het bestuur orga niseerde wedstrijden waarvoor groote belang stelling bestond. De beste rijder was J. E. Verharen uit Spaarndam, die twee van de drie wedstrijden won en in het andere num mer tweede werd. De uitslagen luiden: 160 meter: 1. J E. Verharen. Spaarndam: 2. J. Willemse. Vijfhuizen; 3. S P. van War merdam. Spaarndam: 4. R. Alkema. Haarlem- Noord: 500 meter: E. W. Verharen. Spaarn dam; 2. J E Verharen: 3 R Alkema; 1500 meter: 1. J. E. Verharen, 2. E. W. Verharen, 3. R Alkema. Segers wint den dorpentocht in Noordholland Segers uit Purmerend heeft Zondag middag in 4 uur 12 min. den 100 km. wed strijd van de dorpentocht in Noordholland gewonnen na een bijzonder spannenden eindstrijd met- vier andere rijders, die allen vlak na eikaar de eindstreep in Purmerend passeerden. De vijf rijders hadden het grootste gedeelte van den tocht gezamenlijk op de tweede plaats gereden achter Th. Koning uit Kwadijk die langen tijd op zijn eentje de leiding had Een tiental kilometers tegen het einde pas seerden de vijf anderen hem. Vijf kilometer voor Purmerend liepen Segers en P. Korver uit Edam uit dit groepje weg. Beiden vielen tijdens de eindspurt, waardoor C. Reek uit Heilo, S. Westra uit Warmenhuizen en N H. Keiler uit Hilversum zich opnieuw bij hen voegden. In een felle eindspurt passeerde Segers toch nog als eerste de streep. Telkens met een verschil van'l seconde volgden daar op Korver. Reek, .Westra en Keiler. Als zesde kwam twee minuten later Koning binnen. Voor dezen wedstrijd, georganiseerd door den Ijsbond Hollands Noorderkwartier, waren ongeveer 100 rijders gestart. Dijkstra korte baan kampioen Te Uithoorn zijn Zaterdag onder auspiciën van den K.N.S.B. de wedstrijden om de Nederlandsche kampioenschappen op de korte baan gehouden Slechts 14 deelnemers hadden ingeschreven, waaruit de Amsterdammers Dijkstra. Have- kotte, Ekelschot en de kampioen van het vorige jaar, Meulenbeld. zich voor de eind strijden plaatsten In de finale kwamen tegen over elkaar Dijkstra en Havekotte. Dijkstra won de eerste rit met groot verschil, terwijl het verschil in de tweede rif slechts enkele centimeters bedroeg. De snelste tijd van den kampioen Dijkstra werd gemaakt in de se ries, n.l. 15.7 sec. Havekotte werd tweede. Zijn snelste tijd bedroeg 16.2 sec., Ekelschot werd derde. Meulenbeld vierde. Noordhollandsch kampioen schap korte baan. Zaterdagmiddag organiseerde de ijsclub „Klein maar Dapper" up de banen te Krom- meniedijk korte baanwedstrijden voor ama teurs om het kampioenschap van Noordhn'- land. W Aafjes uit Assendelft won met 0.1 tec. verschil van P. Groenenwold uit Zaan dam. De tijd van Aafjes over de 16q. m. be droeg 15 sec. J. Klaassen uit Badhoevedorp werd derde met een tijd van 15.4 sec. Noorderrondrit In de provincie Groningen met start en eind punt te Winssum is Zaterdag roor de vierde naai de Noorderrondrit gehouden, waarbij voor den wedstriidtocht ruim ';50 en voor den toertocht ruim 2000 deelnemers hadden inge schreven Bij de wedstrijdrijders is het een strijd geworden tusschen de bekende elfsteden tochtrijders A. de Vries uit Franeker. A de Vries uit Giethobrn. L Geveke uit Leeuwar den en den Noordbrabander Terhoeven Om beurten hadden eerstgenoemde drie de lei ding. totdat tenslotte De Vries uit Franeker. die ook in 1941 had gewonnen een kleinen voorsprong nam en ais eerste door de finish ging. Het 150 km. lange traject legde hij af in 6 uur en 9 min De winnaar van 1940. Ge veke. die als tweede b'nnenkwam, deed er 3 min. langer over 3 Terhoeven. 4 A. de Vries uit Giethoorn. 5 J. J. van Buren uit Alde- hove. Dorpentochten in Maasland Te Maasland is Zaterdag een tiendorpen- tocht gehouden, georganiseerd door de Maas- landsche IJsvereeniging. De wedstrijd en de tocht zijn goed ges'aaed. De eerst-aankomen- de in den wedstrijd was R Boekestijn uit Maasland, die den 60 km langen tocht vol bracht in 2' uur en 22 minuten Tweede was "W. Boekestijn. eveneens uit Maasland, die zeven minuten laneer noodig had en als der de arriveerde J. Kerklaan (Piinacker) in 2 uur en 34 minuten. Aan de tocht namen een jongen van 12 jaar deel en een heer van 69 Jaar oud, die den tocht geheel volbrachten. Mej. Strijbis wint in Bergen Mej. Strijbis uit Alkmaar heeft Zondag te Bergen (N.-H de nationale hardrijwedstrij- den voor dames gewonnen. Zij werd eerste op de 500 en de 1500 meter. Tweede was mej. Borgharts uit Amsterdam en derde mej. Lou wen. eveneens uit Amsterdam. Kampioenschap schoonrijden Te Zaandam zijn Zondagmiddag op de baan ▼an de IJsclub „Zuidpool" de wedsrijden om het kampioenschap schoonrijden van Noord holland gehouden. De uitslagen luiden: Heeren: 1 M. de Ruyter (Zaandam), kam pioen: 2. C. P. Timmerman (Schagen); 3. H. Wesseloo (Bussum). Dames: 1. mej. L Schipper (Zaandam), kampioene; 2. mevr. Schoorl—Keetman (Bar- singerhorn); 3. TOevr De Jager—Wastenhorst (Heiloo). Andere wedstrijden In Eelde (Dr.) won R Koops uit Zuidlaren wedstrijden over lange afstanden. P. Keizer uit de Lier boekte successen te.Zaandam in de nummers 1500 en 3000 m., xvaardoor hij eerste werd in het totaalklassement en J Havekotte uit Amsterdam werd tweede; de 500 meter was voor hem. De Van Riessen- beker, waarom in Heerenveen werd gestre den. kwam in het bezit van J Roos uit Am sterdam, die eerste werd in de 3000 meter en de 500 meter en tweede in het nummer 1500 meter. J. van Slooten uit Leeuwarden was tweede en K. Winkel uit Heerenveen derde. Het open kampioenschap van Gelderland te Zutfen gehouden, is gewonnen door Langen- dijk uit Oud-Karspel. Tweede was S van Hoorn uit Amsterdam en derde Jonker uit Warmenhuizen. Watersport vereenigingen in een nieuwen bestuursvorm De Koninklijke Verbonden Nederlandsche Watersportverenigingen zijn overgegaan tot een nieuwen bestuursvorm, neergelegd in de gewijzigde statuten en het huishoudelijk reglement. Het aantal bestuursleden werd Zaterdagmiddag op de algemeene vergadering te Amsterdam bepaald op 15 De bestuurs leden zijn gekozen, waarbij rekening is gehou den met de wenschelijkheid, dat de belang rijke watersportcentra en de verschillende takken van sport, waarvan de belangen wor den behartigd, daarin zijn vertegenwoordigd. VdöVzitter is de heer Ernst Crone uit Am sterdam en ook heeft de heer L. v. d. Steur uit Heemstede zitting in het bestuur. Sedert 1890. dus 56 jaar lang. is de Konink lijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging voorzittende- vereeniging van de verbonden watersportvereenigingen geweest, een perio de, waarin de grondslag is gelegd tot den grooten bloei der zeilsport Op voorstel van ..De Kaag", „Loosdrecht" en ,,De Maas" werd de „Koninklijke" voor haar zoo groote ver diensten tot eerevoorzittende vereéhiging van het verbond benoemd. De dames Borghaerts en Strijbis leverden op de baan in Bergen een feilen strijd in het nummer 1000 meter voor dames. Ranglijstjes van 'de Zaterdagmidflagcoinpetitie De ranglijsten na de op 14 December J.l. ge speelde wedstrijden in de Zaterdagmiddagcom- petitie van de afdeeling Haarlem van den Kon. Ned. Voetbajbond luiden: Afdeeling A. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. Kennemerland 1 9 7 2 0 16 49—14 •TOHEZ 9 6 1 2 13 34—10 Kennemerland 2 10 6 0 4 12 36—28 V. E. W. 10 5 2 3 12 23—18 Tweede Jeugd 10 5 - 5 10 17—22 IJmulden 2 9 3 2 4 8 30—27 Telefonla 8 2 1 5 5 15—28 E. T. O. 9 1 2 6 4 19—34 V. V R. A 10 2 0 8 4 10—52 Afdeeling B. S. I. Z O. 2 Kinheim V. E. W. 2" V. V. B. Kennemerland 3 R C. H. Zandvoortmeeuwen IJmulden 3 x) Geestdrift voor bokssport is aangewakkerd Het Interessantste seizoen ln Engel and'a voet balhistorie blijft kleur en spanning verleenen aan het Britsche sportleven, dat geen enkel tee- ken van teruggang vertoont. Alle soorten bin nen- en buitensport bloeien. Het wedren-seizoen loopt nu ten einde. Golf heeft een nieuw hoogte punt in de belangstelling bereikt, waarbij voor de beroepsspelers reeds een groot bedrag aan prijzen voor het volgend Jaar is uitgeloofd. De geestdrift voor de bokssport is nog aan gewakkerd door de dynamische opkomst van de Britsche zwaargewicht-kampioen Bruce Wood cock. Tennis is tot nieuw leven gekomen door het enthousiasme van de Jonge mannen en vrouwen, die thans de strijdkrachten hebben verlaten. Een overweldigende belangstelling voor athle- tiek deed honderden kleine clubs herleven en trok een recordaantal toeschouwers naar de wedstrijden. Millioenen arbeiders vermaakten zich met het democratische zomerspel „bowls" hetzelfde spel, dat de Britsche zeeheld Sir Francis Drake te Plymouth speelde, toen de vijandelijke Spaansche Armada reeds in zicht kwam. Een groot aantal veteranen uit het leger is weer lid geworden van de rugby-vereenigin- gen, een sport, die tijdens den oorlog, toen de flinkste mannen in het leger waren, danig aan belangstelling had verloren. Hondenrennen, ijshockey en zwemmen hebben groote aantallen nieuwe liefhebbers gewonnen. Vooral de zwemsport, maar ook tennis en golf bezitten thans vele nieywe krachten. Verder is er groote belangstelling iroor motorrennen, voor al in Londen en andere groote steden. De voetbalcompetitie trekt iedere week voor de 44 competitiewedstrijden meer dan een mll- lioen toeschouwers, terwijl nog duizenden naar de kleinere wedstrijden gaan kijken. Volgens schatting zijn et thans* een kwart millioen ama- teurvoelballers in Groot Brittannië. De belangstelling voor competitie-wedstrijden in Groot-Brittannfë is zoo groot, da* het aantal toeschouwers nieuwe records zou hebben bereikt, als de publieke tribunes giooter waren geweest. Duizenden moesten nu buiten blijven. Het sta dion te Blackpool zou gemakkelijk twee maal meer menschen hebben getrokken dan de 30.000 er thans kunnen worden geborgen en de directie van dit sjadion overweegt thans om een nieuw groot stadion te gaan bouwen, zoodra het tekort aan huizen eenigszins is overwonnen. Voor den oorlog zag men wel eens vrouwen bij voetbalwedstrijden, maar nu komen er veel Nederlandsche schaatsers naar Noorwegen Zes hardrijders gaan omstreeks 10 Januari Baar Noorwegen, om een viertal weken te oefenen en deel te nemen aan de wereld kampioenschappen te Oslo, welke op 15 en 16 Februari worden gehouden. De mogelijkheid ls natuurlijk niet uitgesloten, dat deze rijders ook naar Stockholm eaan. waar een week vóór de wereldkampioenschappen de Euro- peesche kampioenschappen in het hardrijden worden georganiseerd De rijders zullen wor den aangewezen, nada* de commissie voor het hardrijden van den K.N S B de resultaten van de in eigen land gehouden en nog te houden wedstrijden nauwkeurig zal hebben bestudeerd. Engelsche league De uitslagen van de Zaterdag ln de eerste divisie gespeelde league-wedstrijden lulden: Bolton Wanderers—Sunderland 9—1: Charlton AthleticBlackpool 9—1; Chelsea—Wolverhamp ton Wanderers 1—2: Grimsby Town—Arsenal 0—0- Leeds United—Derby County 1—2; Liver poolAston Villa 41: Manchesster United Portsmouth; afgekeu-d; Mlddlesb^ugh—Brent ford 2—0: Preston North End—Everton 2—1; Sheffield UnitedHuddersfield Town 22; Stoke City—Blackburn Rovers 9—0. Selectie gymnastiekwedstrijd Voor de 5.Januari in Amsterdam te houden selectie voor den gymnastiekwedstrijd België Nederland hebben zich alle geschikte krach ten aangemeld. Uit Haarlem e.o. zijn daarvan te noemen: G. J. Wiethaar, J. Munten en Bosscha. Tot de nieuwelingen behooren de Limburgers M. Krill en H Hermans, die voor enkele weken de keurkorpsleden Munten, Vos en Groeneveld in een wedstrijd te Vaals opzij streefden. In elk geval ls de keuze groot ge noeg, want van de 22 candidaten zijn er zeker 15, die waard zijn in de ploeg van acht man opgenomen te worden Zeilwedstrijd NewportIJmuiden De mogelijkheid is groot, dat in de maanden Juni en Juli 1947 een zeezeilwedstrijd zal worden georganiseerd tusschen Newport (V. S.) en IJmulden. Deze zeiltocht wordt dan georgani seerd ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Kon. Nederl. Zeil- en Roeivereeniging. meer, want ook de vrouwen zijn onder dé be koring van dit spel geraakt. Zooals de stand van de competitie nu is, is het noorden van Engeland sterker dan het zuiden, op enkele uitzonderingen na. Een van deze uit zonderingen is de club „Everton". Deze be roemde club, die ln het seizoen van 1938—'39 kampioen werd, heeft thans minder doelpunten behaald dan welke andere club ook. De oorzaak hiervan is niet alleen een gebrek aan animo of snelheid, maar ook pech. Op een zeker moment waren er van Everton niet minder dan 14 man, die op de lijst van uitvallers stonden wegens verwondingen. Van Everton kan verwacht worden, dat deze club toch nog voor verrassingen zal zorgen, al ls het duidelijk, dat de midden-voor Tom Law- erg gemist wordt. Lawton werd door de Chelsea club gekocht voor op één na het hoogste bedrag dat tot dusver voor een beroepsvoetballer gegeven werd, namelijk 14.000 pond sterling. 0 17 45—12 3 12 35—14 S 10 27—25 3 10 24—23 5 8 30—31 5 4 14—21 6 4 '17—33 6 3 1649 18 52—16 15 50—16 8 33—31 8 22—26 7 21—26 6 "26—53 Afdeeling C. S. I. Z. O. 3 10 8 Kennemerland 4 9 7 N.W.S. (voorh HEK) 8 4 Zandvoortmeeuwen 2 9 3 V. E. W .3 9 2 Kennemerland 5 10 3 Nieuw Vennep 7 2 0 5 4 1429 S. I. Z. O. 4 x) 4 0 0 4 -2 2—23 x) S. I. Z. O* 4 twee verllespunten wegens niet opkomen. Kennemer Turnkring heeft bijna 6.000 leden Zondag werd een jaarvergadering van den Kennemer Turnkring gehouden onder leiding van den heer F. G J van den Berg In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan de zoo geslaagde gezamenlijke jubileumvie ring met een Bondskeuruitvoering en den wedstrijd NederlandLuxemburg, welke vie ring 9 Maart a.s. wordt voortgezet met de nationale vereenigingskampioenschappen In verband met de Jedentoeneming van ruim 40 over 1946 werd medegedeeld, dat deZe stijging dermate belooft toe te nemen, dat in 1947 een ledental van 6000 kan worden be reikt. De heer v. d Berg wenschte de heeren A. W. Driessen. C. Versteeg en B. J Wieland Cos geluk met het oog op hun resp. 50-, 45- en 45-jarig turners jubileum. Het werkprogramma over 1947 werd aan vaard als volgt: training keur- en. jeugdkorp- sen, film- en spreekavond. vereenigingskam pioenschappen K.N.G.V., algemeene wedstrij den. wandelmarsch, driekringenwedstrijd. sluiting Sportweek, wedstrijden of vaardig- heidsproeven athletiek, examen Bondsturner (ster) le klasse en jeugdturner (ster). De vergadering verklaarde zich eenstemmig voor de door het K.N G.V -bestuur voorge stelde verlaging van de retributie aan de kringen. Verhooging van de Bondscontributie vond bij de meeste afgevaardigden steun. Medegedeeld werd. dat een actie zal wor den ingezet tegen de hoogè zaalhuren. die zoovele vereenigingen in haar werk belem meren. De verkiezingen hadden de volgende resul taten: Notulen-commlssie: mej. J. Veldhuizen, C A. Guit en G. Huizing: Kascommissie: mej. N. Klant, A. W Volmer en J. de Pie. Bestuur* F. G. J v. d Berg. voorzitter: J Polderman en J. H. B. Brink. Technische Commissie: C. Th Smal en B. J Wieland Los. Afgevaardig den naar de Bondsvergadering: F G, J. v. d. Berg. A. J Fortgens en B. J. Wieland Los, met als plaatsvervangers F. J. Rikkerink en J. Polderman. Bouwmeester wint de tweede partij De tweede partij van de beslissingsmatch van vier partijen om het persoonlijk kam pioenschap schaken van Haarlem bracht een verrassende overwinning van H. Bouwmees ter, nadat G. Kroone in remise-stelling een fout had gemaakt. In de opening verkreeg Bouwmeester (met wit) een licht initiatief, waarbij kwam. dat Kroone zich in het mid denspel liet verrassen door een venijnlgen pionzet. Kroone herstelde zich echter, wist het evenwicht te herstellen, tot hij in nij penden tijdnood een voor hem fataal schaakje overzag. De stand is thans iVtVi in het voordeel van Bouwmeester. De derde partij wordt 24 December in het gebouw van de H. J. M. V., Lange Margare- thastraat gespeeld. Wereldkampioenschap schaken in Rusland? Uit Moscou is bü dr. Euwe telegrafisch het voorstel binnengekomen, om het tour- nooi om het wereldkampioenschap in 1947 tusschen de drie Russische grootmeesters de Amerikanen Fine en Reshevksy en on zen landgenoot dr. Euwe in Rusland te doen houden. Men steunt dit voorstel op het feit, dat de belangstelling voor een dergelijk tournooi in Rusland buitengewoon groot zou zijn en dat men in Rusland een groote ervaring op het gÊbied van de organisatie van dergelijke tour- nooien heeft Dr. Euwe zal in den loop van de volgende week overleg plegen met Nederlandsche schaakinstanties ten einde zijn standpunt vast te stellen. Dat in Rusland de belangstelling voor scha ken buitengewoon groot is, behoeft geen be toog, maar het mag voldoende bekend wor den geacht, dat zulks ook in ons land het geval is. Bovendien heeft Nederland eveneens zeer groote ervaring inzake het organiseeren van internationale tournooien. weshalve het de vraag is of de Nederlandsche schaak wereld zal terugkomen op het eens genomen besluit om de helft van het tournooi om het wereldkampioenschap in Nederland' en de andere helft in Sovjet-Rusland te lat^n spe len. j-\ESKUND1GEN hebben een reek? orac- tische wenken opgesteld, die van dienst kunnen zijn voor het bieden van hulp bij ongelukken op het ijs. 1) Indien ge goede hulp wilt bieden bij een ijsongeval, dient ge een goed zwemmer, zwemmend redder of „eerste huiper" te zijn. Deze paraatheid en kennis zijn waar borgen voor doeltreffende hulp. 2) Voorzie u steeds, wanneer u zich op het ijs begeeft, van een stevig lijntje, eenige snelverbandjes, gaasjes en eenige latjes of indien u hierover de beschikking heeft eenige spalkjes en veiligheidsspelden. 3 Zie eerst, alvorens u zich op het ijs begeeft, uit naar reddingsmiddelen, zooals reddingshaken, touwen, ladders en plan ken. Alleen met deze hulpmiddelen hebt u kans van slagen. Eenvoudige drijvende voorwerpen, zoo als een stuk hout, autoband en dergelijke, aan een touw verbonden, kunnen reeds als dusdanig dienst doen. 4) Begeef u nooit loopende naar een drenkeling, maar doe dit kruipende, waar bij u dan contact houdt met een helper op den kant door middel van een om üw mid del gebonden touw. 5) Indien geen helper op den kant aan wezig is, bevestig dan het einde van dit stuk touw om een boom of ander bevesti gingsmiddel. U begeeft zich dan achter waarts met de handen aan het touw op de buik naar den drenkeling, die u dan toe roept u bij de enkels vast te grijpen- Buig daarna de beenen in de richting van uw rug, waardoor ge de drenkeling uit het water heft. 6) Ook kunt ge den drenkeling uit het water heffen door u op den rug naar hem toe te begeven en dan de voeten onder zijn oksels te steken, waarna de drenkeling u bij de beenen vastgrijpt. U trekt daarna langzaam uw knieën op. Houdt een dren keling echter steeds stevig met de voeten vast. 7) Wanneer de drenkeling onder het ijs geschoten is, wordt de redding levensge- Competitie in de tweede klasse In de tweede klasse A brachten de deze week gespeelde wedstrijden antwoord op twee vragen. H S G II gaat, na de 'overwinningen op De Uil I en Hoogvens II nagenoeg onbedreigd aan den kop Ook de bezetting van de onderste plaats is reeds vrijwel zeker beslist: Het Oosten II leed zijn derde neder laag in successie, thans tegen De Rochade II met 3Vs6'/t. In de tweede klasse C is meer spanning. Rplland kon het tegen H.S G. III niet tot een overwinning brengen, zelfs is de voorloopige uitslag een 54 achterstand, doch het is vrij wel zeker, dat het definitieve resultaat gelijk, spel zal worden. Het "zou wel eens kunnen blijken, dat de bordpunten hier beslissende waarde hebben! Dat Het Witte Paard in deze afdeeling niet opgewassen is tegen zijn tegen standers bleek opnieuw, thans door een groote nederlaag tegen Kennemerland I: 28. De wedstrijd Heemstede IIBloemendaal II werd tot nader order uitgesteld. Van Gorselenbeker Half Januari zal een begin gemaakt worden met het tournooi om den Van Gorselenbeker, dat jaarlijks door De Rochade georganiseerd wordt, en waaraan tot dusver steeds de sterk ste Haarlemsche schakers deelnamen. Dit jaar zuilen alleen die sterke schakers uitgenoo- digd worden, die indertijd regelmatig contact hadden met Van Gorselen, het op jeugdigen leeftijd overleden Roehade-lid, ter nagedach tenis van wien dit tournooi gehouden wordt. Soort in het kort BELGISCHE DAMKAMPIOENSCHAP. Uit Antwerpen wordt ons bericht, dat de stand van den wedstrijd om het persoonlijk damkam pioenschap van België 1946 thans als volgt luidt: Oscar Verpoest, Antwerpen 8 p.; Léon Vaes- sen. Luik, 7 p.; G Havert, Brussel, 7 p.; Prof. E. Damoiseau. Luik, 5 p.; Maurice Verleene, Brussel, 3 p.; Karei Bordon, Antwerpen, 2 p. Er wordt een dubbele ronde gespeeld, zoodat nog alles mogelijk is. EUWE NAAR ZWITSERLAND. Dr. Euwe zal einde Januari begin Februari een tournee door Zwitserland maken voor het geven va\j enkele simultaanseances in groote steden. Voorts zaT een tweekamp worden georganiseerd schen den Zwitserschen meester Grob en oi landgenoot, welke tweekamp bestaat uit zes partijen. 1. Op een mooie dag, verleden zomer, kwam Panda de landweg af die naar de stad leidde. Het was mooi weer. de zon scheen en de vogels zongen en hij voelde ich erg tevreden. Hij had al een hele af stand afgelegd; waar hij precies vandaan kwam weet ik niet maar Panda's wonen erg ver weg. Het was dan ook geen won der, dat hij honger kreeg en een grote boom opzocht om in de schaduw daarvan zijn boterhammen op te kunnen eten. Hij pakte zijn bundeltje uit, zette zijn melkfles naast zich neer en begon aan zijn maaltijd. En die smaakte hem zó goed, dat hij niet merkte, dat er een vreemdeling naderde en achter zijn'boom bleef stilstaan. ..Hm", bromde de vreemdeling. Hij zette zijn hoed iets schever, nam zijn rotting onder zijn arm en staarde dromerig naar de fles en de boterhammen. Roeibond organiseert nationale kampioenschappen Mr. A J M. Hendrix heeft op de jaarlijk- sche algemeene vergadering van den Neder- landschen Roeibond gezegd, dat gebleken is. dat de jongeren, die de roeisport beoefenen, over uitstekende lichamelijke en geestelijke capaciteiten beschikken, zoodat men met ver trouwen in <Je toekomst de prestaties van Nederland ln de internationale roeiwereld mag tegemoet zien. Het vraagstuk van de benaming der booten kwam weer eens aan de orde. Het bestuur zegde toe deze aangelegen heid aan een nieuw onderzoek te onderwer pen. Het reglement voor het damesroeien werd vastgesteld. Het hoofdpunt van de agenda bestond 0uit het voorstel van het district Amsterdam, waarbij in het reglement zou komen vast te liggen, dat ieder jaar door het bestuur natio nale kampioenschappen worden uitgeschre ven en wel voor heeren in dezelfde nummers, welke door de Féderation Internationale des Sociétés d'Aviron (F.IJ3 A.) zijn vastgesteld voor de Europeesche kampioenschappen en voor dames in de nummers acht, vier met stuurvrouw, dubbel vier, dubbel twee en skiff over 1000 meter. Dit voorstel werd aanvaard, waarbij werd bepaald, dat de nationale kam pioenschappen als afzonderlijke wedstrijden op de Boschbaan te Amsterdam worden ver- roeid gedurende de maand Juli. De secretaris-penningmeester, de heer W J Jongejan, die tien jaren deze functie op buitengewoon verdienstelijke wijze heeft ver vuld, wenschte niet meer voor een herbenoe ming in aanmerking te komen. In zijn plaats koos de, vergadering mr. H. Bruyn, voorzit ter van de Hilversumsche roeivereeniging „Cornells Tromp". De heer Jongejan werd tot eerelid benoemd Hilversumsche fabrikant in vrijheid gesteld Grootste c^eel van ernstige tenlastelegging niet bewezen De tenlastelegging tegen den 45-jarigen Hilversumschen fabrikant D. J. R was een der ernstigste welke ooit voor 't Amsterdam- sche Bijzondere Hof werd voorgelezen: het verraad van ontelbare Joden, een poging zich in de kringen van het illegale dagblad „Trouw" in te dringen, verraad van de ille gale verzetsgroep „Wim" tengevolge waarvan vijf en veertig leden van deze groep door de Duitschers werden ter dood veroordeeld, het mededeelen aan het Arbeidsbureau te Hilver. sum dat iemand in het bezit was van een ondeugdelijke „Ausweis" en het zich toe eigenen van gelden, welke hij van Joden aan nam en waarvan hij voorgaf deze af te dra gen aan „Vrij Nederland" Vijf-en-twintig getuigen charge verscher nen^een week geleden voor het getuigenhekje. Zaterdag waren er negen-en-twintig dé charge. Evenals den vorigen Zaterdag liet R zich niet onbetuigd. De vorige zitting duur de door zijn vragen aan alle getuigen meer dan acht uur. Ook Zaterdag had hij voor ieder, die voor het hekje verscheen een kruis vuur van vragen gereserveerd. De procureur-fiscaal. mr H. F. Blaisse achtte het grootste deel van de tenlasteleg ging niet bewezen. Voor hetgeen er over bleef meende hij geen straf te kunnen opleggen, die uitgaat boven den tijd vbn interneering Hij zag dan ook geen reden R nog langer van zijn vrijheid beroofd te houden, doch wel $e zaak voor hernieuwd onderzoek naar dèn raadsheer-commissaris terug te wijzen. Het Hof besloot R terstond in vrijheid te 6tellen R. zeide hierop: „Het past mij u een woord van dank te zeggen voor de royale wijze waarop u mij het woord gelaten hebt. Ik ben wel eens lastig geweest met mijn vele vragen maar ik had er het recht toe. Ik verzoek het Hof mij een bewijs te willen verstrekken waarmgde ik van alle instanties medewerking kan verkrijgen voor het terugkrijgen van al mijn bezittingen, zooals mijn prachtige auto, want ik bezit niets meer Etalageverlichting niet toegestaan De minister van Economische Zaken heeft opnieuw overwogen of etalageverlichting ge durende een zekere periode kan worden toe gestaan. Nu het energieverbruik tot het uiter ste moet worden beperkt, heeft de minister beslist, dat ook zelfs binnen de toegestane rantsoenen geen toestemming tot etalagever lichting kan worden verleend De radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00. 20.00, 23.00 Nieuws. 19.00 En nu.... naar bed. 19.05 Orgelspel uit de Jeruzalemkerk te Am sterdam 19.30 Inleiding tot het muziekbegrip. 20.05 Weerpraatje 20.08 Radloscoop. 22.00 De Gitaar ln de kamermuziek. 22 45 Biologie. 23.15 Dutch Swing College. 23.45 Gino Bordln. HILVERSUM II. 415.5 M. en 218 M. 19.00, 20.00. 22.00 Nieuws. 19.16 Meesterwerken voor klavier. 19 15 NCRV-leeslamp. 20.05 Welh- nachts oratorium. 21.05 Kerstfeest en de nooden der wereld. 21.30 Welhnachts oratorium. 22,25 k Actueel geluid. 23.15 Avondconcert, vaarlijk en moogt ge, alleen te water gaan, wanneer ge door middel van een touw ver binding hebt met den kant. waar helpers aanwezig moeten zijn. Vergroot echter al vorens te water te gaan het wak en steek een stok in het water, welke ge op den bodem laat rusten en begeef u daarna te water steeds den stok met een hand vast houdend en tast zoo den bodem met de andere hand af. Een tweede stok kan hier bij goede diensten bewijzen. Laat bij duis ternis een lichtbron boven het water schij nen, doch denk er aan dat het gat, wan neer de zon schijnt en een weinig sneeuw op het ijs ligt, steeds donkerder gekleurd is dan het ijs van uit het water gezien wordt. Is het echter triestig weer dan is het gat juist helderder dan de omgeving. 8) Laat bij ernstige gevallen en wan neer ge twijfelt in ieder geval een dok ter waarschuwen en tevens den Ongeval- lendienst. Roept, indien ge levensgevaar vermoedt tevens geestelijken bijstand in. 9) Treedt bij iedere hulpverleening kalm doch met voortvarendheid op. 10) Zij, die in de nabijheid van water wonen, whar men de wintergenoegens be oefent, worden verzocht hulpmiddelen bij de hand te hebben en dit door een duide lijk zichtbaar bordje aan te geven met het opschrift: ..Hulpmiddelen voor ijsongeval- len aanwezig". Productie van Philips op vooroorlogsch peil Personeel kreea een extra rantsoen tabak In een bijeenkomst van het Philips-perso- neel heeft ir F. J. Philips, vice-voorzitter van den raad van bestuur der N V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven mede deeling gedaan van het feit. dat het bedrijf vlak voor de Kerstdagen de voor-ooriogsche oroductie heeft bereikt. Hoewel nu 6000 ar beidskrachten meer noodie waren dan in 1939 om een ?elijk resultaat te bereiken, bleek de heer Philips optimistisch te zijn voor wat de naaste toekomst betreft Hij vertrouwt, da* de moeilijkheden met grondstoffen en machine rieën en het beter „ingeteerd" zijn van het nieuwe personeel de productie minder zullen remmen, dan in het afgeloopen jaar het ge val was Hij deed een beroep op de werk nemers om hun uiterste best te doen en zich niet te laten weerhouden door de angstge dachte. dat verhoogde productie van nu over productie en werkloosheid over enkele jaren zou beteckenen Ir Philips herinnerde er aan dat Duit^chland als producent is uitgevallen. Het is de ernstige wil van de bedrijfsleiding der N V Philips om werkgelegenheid te scheppen op langen termiin. De mededeeling dat de regeering de prestatie van de arbeiders had beloond door een extra rantsoen tabak ter beschikikng te stellen, werd met daverend applaus ontvangen. Tot slot van deze bijeenkomst werd aan de Koningin een telegram gezonden, waarin tot uiting kwam het vaste voornemen van het personeel om ook in het komende jaar alle krachten te geven aan* den opbouw van Nederland. Dader van negen roofmoorden in België gearresteerd Ongevegr een jaar geleden kwam bij de boerderij van den heer H. te Denderwindeke bij Ninhove in Oost-Vlaanderen een Neder lander, die beweerde zijn familie verloren te hebben als gevolg van de oorlogsgebeurte nissen Geroerd door dit verhaal nam de heer H. hem in dienst. De man bleek een bruik bare kracht te zijn. Alles ging goed tot het oogenblik. dat een gezelschap Nederlanders een bezoek bracht aan Denderwindeke, om de inwoners van dit plaatsje hun dank te betui gen voor de tijdens bombardementen onder vonden hulp. Een van deze Nederlanders herkende *ien boerenknecht als iemand, die in zijr. streek werd gezocht voor niet minder dan negen roofmoorden Hij verwittigde na zijn terugkomst in Nederland de Nederland sche politie ,die in samenwerking met de rijkswacht van Denderwindeke den man ar resteerde en hem naar Oudenaar overbracht, in afwachting van een verzjoek tot uitlevering door de Nederlandsche justitie. De aangehoudene, K. L. I. is afkomstig uit Arnhem. Uitgebreider maaltijden in restaurants op de feestdagen De menu's in de restaurants zijn gebonden aan de bij de beschikking „Omvang van maal tijden" van den minister van Landbouw, Yis- scherij en Voedselvoorziening van 10 Sep tember gegeven voorschriften. Deze bepaal den, dat een maaltijd uit niet meer dan één gang met voor- en nagerecht mag bestaan. De minister heeft voor de komende feest dagen voor 24. 25, 26 en 31 December en 1 Januari ontheffing verleend van deze beper kingen. De menu's mogen met niet meer dan één gang uitgebreid worden. Het voorschrift, dat per maaltijd niet meer dan 100 gram vleesch verstrekt mag worden, blijft onge-, wijzigd. Daar de havenarbeiders in Antwerpen het werk niet hebben hervat, zijn thans besprekin gen gaande betreffende de tewerkstelling van militairen in de haven van Antwerpen. Heden middag werd van offlcieele zijde medegedeeld, dat alle maatregelen getroffen zijn om van mor gen 8 uur af soldaten van het corps genie de levensmiddelen, die noodig zijn voor de verzor ging van het land. uit de schepen te laten lossen, Achmed Tacher. leider van het „republi- kelnsche ieger" der Koerden, is Vrijdag uit het Perzische leger gevlucht, met pantserwagens en vuurwapenen de grens vgn Irak overgetrokken en heeft zich overge^ven aan leger en politie van Irak Een honderdtal gezinnen sloten zich bij deze overgave aan. Abdoel Rachman Dabichl, plaatsvervangend leider van de Koerdische „democratische partij" en 7 andere Perzische Koerden, die zich reeds eerder aan de regeering van Irak Een honderdtal gezinnen sloot zich thans onder arrest in het hoofdkwartier van po litie te Bagdad Volgens mededeeling van de zijde der Chi- neesche communisten zou hun vierde leger, een „overwinning zonder weerga" behaald hebben en meer dan 20.000 manschappen van Tsjang-Kai- Sjek's troepen tusschen het Groote Kanaal en de Soe in Noord-Kiangsoe buiten gevecht ge steld hebben. Meer dan tienduizend krijgsgevan genen zouden reeds gemaakt zijn. Naar men te Birmingham verneemt, zal de directie van de Austin automobielfabriek, die meer dan 2000 auto's per week vervaardigt, aan haar 17 000 arbenders meedeelen, dat zij zich genoodzaakt ziet de fabriek, wegens gebrek aan brandstof, na de Kerstvacantie voor onbepaal- den tijd te sluiten. 27.000 Duitschers zullen binnenkort terecht staan voor het feit dat zij led^j zijn geweest van misdadige organisaties. Zij zullen door Duit- sche rechtbanken worden berecht en het militair bestuur wenscht dat de processen binnen jaar afgedaan zullen zijn. Het betreft hier leden van organisaties, die door het internationale tribunaal van Neuren berg op 30 September misdadig zijn verklaard. De SS. de Gestapo en de Sicherheitsdienst. Het tribunaal sprak de SA, het rijkskabinet en Duitsche opperbevel vrij. Het Federaal Gerechtshof te Chur «test- Zwitserland) heeft Josef Frank Barwirsch. den 47-Jarigen in Oostenrijk geboren Zwitserschen advocaat, die er van werd beschuldigd, tijdens den oorlog inlijving van een deel van Zwitser land bij Duitschland te hebben beraamd, tot 20 Jaar dwangarbeid vcroojgleeld.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2