Haarlem wordt steeds dichter bevolkt Eisch geen twee pakjes X Een andere de Bénouville Koelkasten ontdooien deviezen Bondig) Een hoog geboortecijfer, talrijke vestigingen, veel huwelijken en geen nieuwe huizen Het inwoner-aantal van Haarlem groeit snel. Op 1 Januari van dit jaar hadden wij 150.464 inwoners, op 1 Augustus reed.- 153.400. Dat wil dus zeggen: in tijd van 7 maanden een vermeerdering van niet min der dan 2936! Voor den oorlog was de toe neming nooit meer dan 2000 in het jaar. soms zelfs veel minder- Voor een groot deel ligt de verklaring van dezen snellen groei in het zeer hooge geboortecijfer. Wij gaven eenigen tijd ge leden al cijfers over de eerste maanden van dit jaar. Nog steeds houdt dit na-oorlog- sche verschijnsel aan. De geboortecijfers (berekend over 1000 inwoners over een vol jaar) waren over Juni en Augustus 31.9 en 31.1, tegen slechts 19.71 en 19.31 over dezelfde maanden van 1938. 'Van 1 Januari tot en met 31 Juli 1946 zijn in Haarlem 2823 kinderen geboren ,(1432 jongens en 1391 meisjes). Het sterftecijfer is (nadat het in de laatste oorlogsjaren en de eerste maanden daarop aansluitend zeer hoog geweest is) weer normaal, zelfs wat aan den lagen kant. Er overleden in dien tijd 498 mannen «n 453 vrouwen. Totaal dus 951. Het verschil tusschen geboorte en sterfte |vas dus 1872. Het bevolkingscijfer steeg in de eer ste 7 maanden van dit jaar met 2936. Het verschil tusschen geboorte en ster ven is 1872. Daaruit blijkt dus, dat zich in dien tijd te Haarlem 1064 personen meer gevestigd hebben dan er vertrok ken zijn. En dat niettegenstaande het moeilijk is om een vestigingsvergunning te krijgen. Er worden als regel alleen zulke vergunningen gegeven als personen opgenomen zijn in het arbeidsproces in onze gemeente. Daar naast hebben zich evenwel veel Indische gerepatrieerden hier gevestigd, waarvoor (die eisch niet geldt. Uit deze cijfers blijkt, dat Haarlem steeds dichter bevolkt wordt. Een feit, dat zich $teeds sterker doet gevoelen nu de woning bouw vrijwel stilstaat. Het aantal woningen te Haarlem is thans nog iets kleiner dan in het begin van den oorlog, toen Haarlem inplaats van 153400 nog geen 140.000 inwoners telde. Er is im mers niets gebouwd, terwijl er nog een 100 huizen zijn vernietigd door oorlogsgeweld, pf op last der Duitschers zijn afgebroken. Trouwlustigen. De woningvoorziening wordt ook steeds moeilijker door het groote aantal huwe lijken dat gesloten wordt, want al- nemen de meeste jong-gehuwden (door den nood gedwongen) met enkele kamers genoegen, doch is het gevolg van een en ander, dat de reserve aan woonruimte (als die hier en daar nog is) steeds kleiner wordt. Tot op heden zijn er in 1946 in Haarlem reeds ruim 1700 huwelijken gesloten. In 1945 waren het er 1085, in 1944: 791 en in J.943: 1152. Veel onwettige geboorten. Zeer hoog is het aantal onwettig geboren kinderen te Haarlem. In de eerste 7 maan den van 1946 was het cijfer al gestegen tot 88 (56 jongens en 32 meisjes). Over de zelfde maanden van 1945 was dit aantal 45. Dit verschijnsel doet zich evenwel in heel pns land voor. In Nederland werden in als ge er aan één genoeg hebt. Maizena fabrikaat Duryea is nog maar beperkt beschikbaar en de vraag is zoo groot. Het oude dien tijd 5191 onwettige kinderen geboren, wat neerkomt op 0-55 per 1000 inwoners Voor Haarlem komt het cijfer op 0.58, dus slechts heel weinig hooger. Talrijke echtscheidingen. Ook het hooge aantal echtscheidingen, dat thans wordt geconstateerd, ziet men algemeen als een na-oorlogsch verschijn sel. Te Haarlem zijn tot heden in 1946 niet minder dan 263 echtscheidingen ingeschre ven. In 1945 was het aantal 144 en in 1944 151. In de jaren voor den oorlog bleef het cijfer steeds onder de 100. Tegenover zeven huwelijken die in 1946 te Haarlem gesloten werden, staat een echtscheiding. Zilver zonder inlevering Twee vrouwelijke employés van een Haarlemsch restaurant trachtten hun voor raad tafelzilver op oneerlijke wijze uit te breiden, door een deel van het bestek van hun patroon mee te nemen. Bovendien ontvreemdden zij een aantal soepkommen. De politie, die in dit geval niet kon mee gaan met de meening der dames, dat men in het veen niet op een turfje ziet, arresteerde het duo; de gestolen waar is weer op de plaats van herkomst beland. Studiekamp voor kweekeliiigen De leerlingen van de derde en vierde klassen der Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Haarlem brachten een .studiekampweek" door op de Volkshooge- school De Zandhoeve" bij Bergen (N.H De leidende gedachte bij het opstellen van het programma was de opvatting, dat het uit drukkingsvermogen van den mensch beter tot zijn recht moet komen in het onderwijs Een kunstschilder heeft het vijftigtal cur sisten 'ingeleid io het zien van schilderijen. Een bezoek aan eenige ateliers, ook aan die van een beeldhouwer en een pottenbakker, verduidelijkte diens uitleg Een toonkunstenaar voerde hen door woord en spel in het rijk der muziek. Een tooneel- speler wijdde hen in in de mogelijkheden en eischen van de voordrachtskunst, die zij ook zelf onder zijn leiding beoefenden. Een des kundige op het gebied der lichamelijke op voeding toonde in woorden en door een de monstratie met de kweekelingen zelf aan, welke uitdrukkingsmogelijkheden er ook op dit gebied zijn. In den trant van het volkshoogeschoolwerk is er door de jongelui en hun leeraren veel practisch werk verricht. Er zijn poppen ge modelleerd en aangekleed voor een poppen spel en in een zelf vervaardigde fraaie pop penkast is de taaiuitdrukking bepefend. Er werden volksdansen uitgevoerd, gezongen en gedeclameerd en steeds werd gewezen op de practijk van dit alles in de schooi, het toe komstig arbeidsveld van de jonge menschen Op den Raamsingel te Haarlem waren vele liefhebbers bijeen gekomen, om een baantje te rijden. Kerstviering van trekkers en padvindsters De Heemsteedsche Padvindsters hebben Zaterdag Kerstfeest gevierd. Des middags te halfvijf trokken padvindsters en kabouters langs .de woningen te Heemstede in kleine groepjes en zongen bij ouden van dagen en zieken Kerstliederen Des avonds w.erd een bijeenkomst gehouden ln de Wilhelnv.nakerk, waarbij vele ouders •waren De hoofdleidster mejuffrouw Busscher opende de samenkomst met een kort gebed. Daarna las zij een fragment voor van het Kerstevangelie. Ter afwisseling zong het vendel „Margriet" een tweetal Kerstliederen •waarna een groep padvindsters een leekespe! over Kerstmis opvoerde.- Aan het slot werd gezongen ..Groote God. wij loven U" Zondag vierden de Heemsteedsche Trekkers hun Kerstfeest. Des middags werden in het hoofdkwartier eenige welpen als gidsen en trekkers geïnstalleerd door hopman Bakker. In het Sportpark-restaurant is een Kerst maaltijd gehouden, welke door de -Trekkers was bereid en waarbij ook een aantal Zand- voortsche Trekkers aanwezig was. Wintersch gezichtsbedrog Zondagmiddag om ,5 uur rukte de Haar- lemsche brandweer met groot materieel uit, om een brand te gaan blusschen in de Nieuwe Kerk. Een voorbijganger had na melijk aan de Zuidzijde van den toren een groote hoeveelheid rook ontwaard en de angst sloeg hem om het hart voor het Bchoone gebouw. De roode wagens kwa men echter gelukkig tevergeefs: de rook bleek damp te zijn, als gevolg van de gas kachels, die de kerk moesten verwarmen. Twee mannen en een diefstal Zaterdagavond hield de Haarlemsche politie in de Van 't Hoffstraat iemand aan, die een schrijfmachine en een hoeveelheid kleedingstukken vervoerde. Het bleek de Amsterdammer J. W. A. S. te zijn, die de goederen aan de Lorentzkade had ont vreemd. Eenige uren later werd ook de Haarlemmer P. C. D. gearresteerd; hij verklaarde een zak met linnengoed in een open poort te hebben geworpen, toen zijn metgezel S. door de politie werd gesnapt. Zoete zonde Zaterdag maakte de Haarlemsche politie proces-verbaal op tegen twee arbeiders bij een chocoladefabriek hier ter stede, die er van verdacht worden drie „brooden" cho cola te hebben weggenomen. Behalve de eigenlijke daders P. V en L. v. d. V., wer den de helers van de zoetigheid, A. Z. en N. M. P. V. gearresteerd. In de kunstafdeeling van een boekhan del te Amsterdam, luisterde dezer dagen weer een klein gezelschap naar een der bouwers van de „Maquis", de Fransche organisatie van het gewapend verzet. De pas drie en dertig jaar oude generaal Dè"* Bénouville staat'gemoedelijk met de handen in de zakken, hij schudt oude vrienden de hand en zet handteekeningen in exemplaren van zijn boek „Le Sacrifice du Matin". Weldra ontstaat een tintelend gesprek tusschen hem en twee andere Franschen, Ds. Arnal van de Waalsche Gemeente en den Franschen Consul. Alles op geestelijk en artistiek terrein interes seert dezen veelzijdige en wanneer hij tenslotte komt te spreken,over litteratuur, krijgt zijn toon iets heel warms en dieps. Hij zegt, dat een der grootste figuren onder de moderne litteratuur zijn gestor ven vriend Antoine de Saint-Exupéry is, dien we steeds meer bezitten, naarmate zijn doodsuur verder van ons wijkt. Deze kun stenaar was allereerst een man, een die het leven had geproefd en ondergaan, al vorens hij litteraire werken begon te scheppen: „Vol de Nuit" (Nachtvlucht), „Terre des.Hommes" (Aarde van de Men schen). Diep gaat De Bénouville in op het laat ste werk van De Saint-Exupéry „Lettre a un otage" (Brief aan een gijzelaar) en dat hij wel in alle talen vertaald zou wil len zien. Dit boekje is ontstaan uit het krachtige, nimmer falende gevoel van solidariteit tusschen allen, die van goeden wille zijn, die zoeken naar wat goed is en schoon, rechtvaardig en verheven. Hier, in intiemen kring, klinkt de ge sluierde stem van dezen schrijver en strij der heel anders dan in de zalen, waar hij zijn enthousiaste conférences houdt. Hier wordt ons duidelijk, hoe het eigenlijk „zachte krachten" zijn, die de Fransche ontwerpers van het verzet, hebben gedre ven tot hun vermetele daden. En groot wordt onze zekerheid, dat Frankrijk met zulke figuren weer tot bloei kan komen; dat het nog steeds een bijzondere kracht bezit, die diep wortelt m wat algemeen-menschelijk is, maar toch speciaal Frankrijk toebehoort. Zoo zetten wij ons aan het boek, dat aan de pen ontvloeid is van Generaal De Bénouville en waarin zoo boeiend beschre ven wordt, dat velen offerden wat zij niet kenden: den vdllen bloei van het leven, den stralenden morgen van een veelbelovenden dag. C. H. Haarlemsche gemeentepersoneel krijgt nog dit jaar toeslag Het ïs bekend, dat aan het rijkspersoneel een toeslag van 10% wordt uitbetaald, in gaande 1 October. Door het Haarlemsche gemeentebestuur is bepaald, dat dezelfde toeslag ook aan ons gemeentepersoneel zal worden gegeven. Maatregelen zijn genomen, dat de uitbe taling nog aan het einde van dit jaar plaats kan hebben. In afwachting van een latere verrekening er is een salarisherziening in aantocht wordt '10% van het basis salaris van 1940 gegeven. Over de maan den October, November en December dus 2i/2 pet. van dit basis-salaris. Studenten werken voor de kost In een groote villa te Aerdenhout Is door het bureau „Studiehulp" een internaat gesticht voor middelbare seholen-bezoekende kinderen. ..Studiehulp" werd ln 1942 gesticht door eenige studenten, die op deze manier ln hun ondehoud voorzagen. Het beoogde hulp bij huiswerk voor leerlingen der middelbare scholen en kreeg na eenigen tijd afdeelingen ln Heemstede, Over- veen en Amsterdam. Het Internaat, dat keurig is Ingericht, biedt plaats aan vier en dertig kinderen en staat on der leiding van deskundigen op opvoedkundig gebied. De hulp bij het huiswerk geschiedt door vier studenten. De receptie op Zaterdag jongstleden, ter gele genheid van de opening, werd druk bezocht. DE DISTRIBUTIE Dinsdag 24 December. Haarlem. Schoenenbonnen: S, T, U en V (Vleeschhal). Enquête over de situatie van ex-politieke gevangenen Reeds dikwijls is er gesproken over de nooden van hen, die naar lichaam of geest (ebroken uit Duitsche gevangenissen öf concentratiekampen teruggekomen zijn. en van de nagelaten betrekkingen van hen, die helaas niet zijn teruggekeerd. De Nederlandsche Vereeniging van Ex- politieke gevangenen laat geen gelegenheid voorbijgaan om de eischen tot schade vergoeding van de getroffenen onder de aandacht van de regeering te brengen. Bij de besprekingen mét de regeering is herhaaldelijk gebleken, dat er groote behoefte bestaat aan gedocumenteerd materiaal betreffende den aard en den om vang van deze nooden. Daarom heeft het bestuur op zich genomen, in samenwerking met het Rijksbureau voor Oorlogsdocumen tatie een enquête te houden. Wil deze sla gen, dan moeten alle ex-politieke gevange nen meewerken, niet alleen de leden der vereeniging, doch ook de niet-leden. Aan de leden worden door bemiddeling vafi de afdeelingsbesturen de enquête-formulieren toegezonden. Doch ook de vele niet-leden 'moeten in de gelegenheid worden gesteld hun nooden en wenschen kenbaar te maken. Ieder, die ex-politieke gevangene is of nabestaande van een ex-politieke ge vangene kan een formulier krijgen bij den vporzitter van de Sociale Commissie der Afdeeling Haarlem, mr. P. J. Prinsen Geer- ligs, Jansweg 52 te Haarlem. Uiterlijk 31 December behooren de ingevulde enquête formulieren weer op hetzelfde adres terui beztfrgd te zijn. Burgerlijke Stand HAARLEM. 23 December 1946 BEVALLEN; 18 Dec., P. J. Seller—Brons. 19 Dec.. M. H. RansrjnBoesmans. z.; J. W. der Veen—van Hooff. d.; 20 Dec., A. M. Rlks- manDuijndam. z.; G. A. Tak— MesenhöUer. d T. J. Leleringvan der Laan. z.; A. J. van der SpekBertholee, z.; G. M. Sipma—van Houten, d.; W M. HoogervorstGéesink. d.; J. T. Klaver —de Bruin, d.; 21 Dec., G. van Lammeren—de ^lan. d.; L. L. van Weezenbeek—Bosse. d.; J. "M. C. Vonk—Hanjoel. z.; T. Eysker—Mulder, z.\ J. Kwaad—Gerritsen, d.; A. M. Kamsteeg- Evers, d. OVERLEDEN: 20 Dec., F. G. ToorenFaas, j.. Rijksstraatweg. GEHUWD: 21 Dec., J. G. van Driel en M. C. Smelik; R. van der Woude en P. Rührop. De herbouw van Zandvoorf Plannen voor 1947 Binnenkort gaat de wederopbouw van Zandvoort een tweede phase in, die van bouw plan 1947 De eerste phase betrof het op het plan 194*5 gebaseerde bouwwerk, omvattende een hofje met 27 woningen voor ouden van dagen en 14 arbeiderswoningen, voor rekening van de woningbouwvereeniging „Eendracht maak: Macht' Het is in een vergevorderd stadium van uitvoering. Men is met de kapconstructie begonnen en reeds zijn de mooie lijnen te zien, welke de architect Stevens uit Haarlem in zijn ontwerp heeft neergelegd. In Mei 1917 hoopt men deze woningen gereed te hebben. Dit. is de eerste vrucht van de snelheid waarmede het plan-Friedhof (nog tijdens de bezetting) is tot stand gekomen In menige getroffen gemeente is men nog niet zoo ver Aansluitend heeft dezelfde architect 48 wo ningen ontworpen, in 1947 te bouwen aan de Burgemeester Engelbertstraat en omgeving Nu inmiddels omtrent de financiering nadere gegevens bekend zijn geworden, worden deze woningen gebouwd voor rekening van per sonen, die hun eigendom door slooping hebben verloren. Uit de daarvoor volgens de her verkavelingsregeling het meest in aanmerking komenden waarbij aan de gevestigde Zand- voortsche bevolking de voorkeur wordt ge geven heeft men een keuze gedaan en met die personen worden- momenteel besprekin gen gevoerd. Een belemmering vormt nog de onzekerheid omtrent de grootte der inschrij vingen in het Grootboek voor den Weder opbouw in verband met de aanhangige her- taxatie der gesloopte gebouwen. Natuur lijk maakt de beperkte bouwcapaciteit het onvermijdelijk, dat tientallen andere gedu peerden, die in vrijwel dezelfde omstandig heden verkeeren, nog eenigen tijd geduld zul len moeten hebben. Tegelijkertijd wordt in 1947 de bebouwing van de Kerkstraat ter hand genomen Deze zal aan de Noordzijde aansluiten aan die van de Burgemeester Engelbertstraat. Daar zullen een aantal winkels en enkele cafés worden gebouwd. De Zuidzijde zal eveneens door den bouw van winkels worden voltooid en op den hobk van de Kerkstraat en het Badhuisplein wil men een café laten bouwen. De gebouwen aan de Noordzijde van de Kerkstraat tot aan de woningen aan de Bur gemeester Engelbertstraat. worden ontwor pen door den architect W A. van Gogh te Zaandam, die aan de Zuidzijde door den ar chitect A. P. Smits té Aerdenhout. Laatstge noemde is ook aangewezen voor het ontwer pen van het complex gebouwen aan de Oost zijde van het Badhuisplein, aansluitende aan de bestaande bebouwing van den Hoogweg Dit deel van zijn plan zal zoodra mogelijk ter hand worden genomen. De woningbouwvereeniging "„Eendracht maakt Macht" zal binnenkort overgaan tot den bouw van 18 woningen aan de Da Costa- straat en de Helmerstraat (architecten J C de Vries en H de Rijk te Amsterdam) In voorbereiding is o a. nog de bouw van ongeveer 32 woningen aan de Nic. Beetslaan Vondellaan (architect J A. van Asdonk te Bloemendaal). Al deze plannen overtreffen het voor 1947 toegestane bouwvolume. Het bouwplan van Asdonk voor 32 woningen wordt daarom in reserve gehouden voor het geval nog een grooter bouwvolume aan Zandvoort mocht worden toegewezen of. indien de herbou door particulieren onverhoopt stagnatie mocht ondervinden. Het zal echter, naar ver wacht wordt, zeker in 1948 ter hand worden genomen. Vrouwèn-gemeenschap G.G.G. Het prQgramma van de Haarlemsche Vrouwen-gemeenschap G.G.G. (Geluk door Geestelijken Groei) voor de komende maanden vermeldt een aantal lezingen en voordrachten, die één voor één de moeite van het aanhooren meer dan waard zijn. Bekende inleiders (en -sters). zullen de meest uiteenloopende onderwerpen behan delen: wij noemen op 8 Januari een lezing van den dierenarts L. J. Kas over „de ziekten der dieren, voorzoover ze van be lang zijn voor den mensch"; causerieën over Bali, Buitenlandsch'e Politiek, Muziek en den Haarlemschen St. Bavo. Voorts animeert de Vrouwen Gemeen schap maandelijksche excursies, zij heeft in verschillende buurten kinderclubs ge sticht en tracht door een bibliotheek goede lectuur onder ieders bereik te brengen. De voordrachten worden gegeven in Ge bouw „De Nijverheid" in de Jansstraat te Haarlem. AGENDA MAANDAG 23 DECEMBER WUkgebouw, Ged. Oude Gracht 104: Kerst feest voor Chlneezen. 1» uur. Concertzaal: Kerst programma door de Minnestreelen, 20 tiur. Spaarne Theater: De witte gorilla (14 J.) 14.30, ra.00, 21.15 uur City: Verboden liefde (18 14 15. 16.30. 19.00 en 21.15 Uur. Remhrandt: Eerste Liefde (a. 1. onder geleide) 14 00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Palace: Meet the Navy (a. 1 onder gelelde) 14 00, 16.15, 19.00. 21.15 uur Luxor: Liever lui dan moe (a. 1.) 14.00, 16.15, 19.00 uur. Frans Hals: Hoe langer hoe gekker (a. 1.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. DINSDAG 24 DECEMBER Concertzaal: Kdhstconcert Inter Nos, 20 uur Parklaan 34: Bijzondere Wljdlngsdienst met so liste en koor, 20 uur. Raafs(raat (Hulpkerk) Kerstwijdingsdienst voor ledereen. 20 uur. Wes- terhoutpark (Open religieuze gemeenschap) Kerstnachtdienst 4 uur des nachts. Zuiderkapel: Kerstwijding, 20 uur. Concertgebouw (Tuinzaa.) Eduard Verkade met Macbeth. 20 uur. Ged Oude Gracht 104: Kerstfeest voor eenzamen, 20 uur. Bloemendaal Vrije Katholieke Kerk: Viering van den Kerstnacht, 24 uur. Bioscopen als Maandag. Luxor ook om 21.15 uur. We staan voor een blinkend wit Instrument dat iedere huisvrouw graag het hare zou wil len noemen. Maar gelijk het een Nederland sche en vooral na-oorlogsche vrouw betaamt, zou zij vooraf vragen wat het verleidelijke geval moet kosten. „Op het oogenblik komt deze ijskast nog op zoo'n achthonderd gulden", luidt het antwoord, maar als balsem op deze wonde in het budget van Holland's ijskast- looze keukenh^erscheressen laat onze zégs- man zich ontglippen, dat er een kleiner model op het programma staat, welks prijs beneden de honderd (gulden zal blijven. In een ruime hal van de Haarlemsche scheepswerf „Holland-Nautic" wordt op het oogenblik hard gewerkt aan een ijskasten- fabricage, die niet alleen Nederlanders maar ook afnemers in het buitenland aan conser- veerende koude voor spijzen en dranken zal kunnen helpen. Hoewel deze nieuwe afdee ling van de werf nog lang niet op volle toe ren draait, glijden wekelijks reeds tientallen glanzende ijskasten „van stapel", die hun weg vinden naar België, Frankrijk, Zuid-Amerika en Zuid-Afrika. Wat natuurlijk de noodige deviezen oplevert. Bovendien heeft men de fabricage van con servators ter hand genomen, die bedoeld zijn als kleine koelhuizen voor de winkels, wan neer plannen voor distributie van „diep ge vroren" fruit en groente volgens een regee- rings-schema tenuitvoer gelegd kunnen wor den. De twee factoren, die de fabricage van deze beide artikelen bijna ongewoon vlot doen ver- loopen. zijn: de gerationaliseerde werkmetho des en het praedicaat ..Geheel Nederlandsch". De machines waarop de onderdeelen voor de ijskasten en de cons&rvatoren vervaardigd worden, zijn dermate eenvoudig gehouden, dat een kind zoo'n kastgeval zou kunnen bouwen. De fantasie van één der werkbazen hielp de directie aan een apparaat, dat met het grootste gemak en zonder verhitting een lange buis in een spiraal verandert; een ander werktuig buigt den kop van een stalen koker met een handomdraai naar binnen. Op deze manier is het probleem der ge schoolde arbeidskrachten, dat diverse indu strieën als een nachtmerrie pleegt te achter volgen.' uit de wereld geholpen. Bovendien levert de Nederlandsche industrie zoo goed als alle grondstoffen voor de ijskastenfabriek Op dit oogenblik zeven weken na het begin van de nieuwe fabricage staan de machines, die onderdeelen voor de twee soor ten ijskasten produceeren, nog verspreid door het fabriekscomplex, maar als in Januari de groote, er voor bestemde hal gereed is. zal het zonder veel moeite mogelijk zijn honderd en meer kasten per week af te leveren. De invoer van buitenlandsche ijskasten ls dan ook reeds door de regeering stopgezet, want van de productie komt 20 ten goede aan de binnenlandsche markt. Het buitenland kijkt deels argwanend, deels Instemmend naar dit „ijselijk" gedoe ln Haar lem. Argwanend, omdat de koelkasten en de conservatoren met de beste Amerlkaansche producten kunnen concurreerengoedkeurend omdat er groote belangstelling bestaat voor deze handige Nederlandsche nieuwigheid Nieuwigheid? Ja. want de ijskasten en con servatoren uit de Spaarnestad kunnen zoowel met een petroleum- als een gasvlammetje op koeltemperatuur gehouden worden en bovendien bestaat de mogelijkheid om ze op het lichtnet te laten werken. Feesteoncert Haarlems Postaal Mannenkoor Hoe verbreid de liefde voor de muziek en ;peciaal voor den /ang in de kringen der P. T. T. ls. bieek duidelijk bij de receptie, die het bestuur van het Haarlemsche Mannenkoor ter lelegenheid van zijn 3de lustrum Zaterdag smiddag m een dei zalen van Brinkmann hield. Daar waren vertegenwoordigers van vereenigln- alle tot de groote familie van Tante Pos behoorend, uit Haarlem. Utrecht. Amsterdam. Alkmaar. Baarn^en Zeist van andere P T. T vereenlglngen op kunstgebied, van de Unie van Postale Zangvereenigingenvan de Commissie Ontspanning en Ontwikkeling van het P T. T. personeel, van de Sportvereeniging „Tele- fonia" en voorts nog van het Haarlemsche Man nenkoor „Caecilia". allen om het bestuur van Haarlemsch P.T.T -koor geluk te wenschen Dat daarbij menig fraai bloemstuk aangeboden werd spreekt van zelf. maar ook andere ge schenken als een kaas '(uit Alkmaar), een leg penning (uit Zeist) en 't volledige koormateriaal van een koorwerk van Hendrik Andnessen (na mens „Caecilia") vertolkten de vriendschappe lijke gevoelens jegens het jubileerende koor. en menig hartelijk en waardeerend woord werd daarbij gesproken. 's Avonds had ^ïet Feestconcert ln de Gem. Concertzaal plaats, Haarlem s Postaal Mannen koor heeft een eervollen staat van dienst. In de 15 jaar van zijn bestaan heeft het zich dank zij den ijver en de zaakkundigheid van zijn diri gent. deiwpostambtenaar P M. Germ es. van de 4de tot de hoogste Afdeeling bij concoursen opgewerkt, en ln deze laatste nog in dit jaar een lsten prijs benevens een directeursprijs behaald. En toen het 's avonds t*et concert opende met „Kyrie" en „Gloria" uit een Mis van Ph. Loots bewees de uitvoering zijn recht op een hooge plaatsing al waren dit geen concoursnum mers, bewees ze niet minder den goeden smaak van den dirigent, die deze mooie, doch naar aard en gehalte geheel van het gewone mannenkoor repertoire afwijkende muziek gekozen en inge studeerd had. Roeske's „Tranen waarmee bekroningen behaald werden, behoort tot het genre, dat Wagenaar in zijn .,0de aan de Vriend schap" zoo kostelijk geparodieerd heeft; de mu ziek is even bombastisch als de tekst. De P T T.-koren uit ((Amsterdam. Baahn, Zeist (gemengd koor) en Utrecht leverden eveneens hun aandeel in dit concert. Ik wil geen verge lijking tusschen hun prestaties trekken, want het was geen concours, maar toch speciaal den uiterst beschaafden zang van het kleine Baanr- sche koor eervol vermelden. Amsterdam zong o.m. een „Sanctus" en „Benedictus" van zijn dirigent Nico v. d Linden, nogal lang, maar goede momenten bevattend, Baarn o.a. een een voudig liedje van den in Duitsche gevangen schap overleden Jacob Hamel. Utrecht een ver- llederiaTelden „8ste Psalm" van A. B. H. Ver- hey. Dit wat enkele der uitgevoerde werken be. treft. Albert de Klerk begeleidde sommige aan het orgel en speelde als solo een Fantasie van Telemann uitmuntend. Ten slotte vereenlgden alle koren zich onder het oppercommando van den heer Germ.es; een vestzakvleugel, door Gosse Kroese bemand, con- voyeerde de reusachtige, meer dan 400 zangers tellende onderneming, die ondanks de korte voorbereiding volkomen slaagde De comman dant kreeg een groote krans als onderscheiding K. DE JONG De naheffing op het tulpenareaal De Commissie Bloembollen van de Stichting voor den Landbouw heeft naar aanleiding van de areaalheffing voor tulpen, welke noodig ls voor de financiering van den opkoop van de marktoverschotten. er bij den minister van Landbouw. Vlsscherlj en Voedselvoorziening op aangedrongen, dat het bloembollenvak door een leening ln sta^t wordt gesteld, de naheffing welke noodig zal >ijn op deze areaalheffing, uit te stellen. Indien de minister er ln zou toestem men om uit het Landbouwfonds datgene, dat nog boven de heffing van f31 per are geheven moet worden, aan het Bloembollensurplusfonds te betalen, zou het surplusfonds verplicht kun nen worden dit bedrag ln drie Jaar terug te be talen uit de gelden, die het fonds krijgt door de heffingen van het Bedrijfschap voor Sierteelt producten Het groote surplus aan tulpen, naar schatting ter waarde van f 15.000.000.op basifcvan de bin nenlandsche minimumprijzen, dat dit jaar ls ontstaan, ls voor ongeveer 85 veroorzaakt door het groote gewas, terwijl verder de opbrengst van de teelt zonder teelt vergunning en de inle vering van bollen geteeld op bloemisterijvergun ning A dit surplus nog aanzienlijk hebben vergroot. De commissie is van oor-deel. dat de naheffing van naar schatting f21.50 per are voor tulpen nog dit Jaar door de bloembollenkweekers be hoort te worden- voldaan. Deze naheffing. die het totaaal der heffingen zou brengen op ongeveer 155,— per are. zou echter het bloembollenvak wel zeer zwaar be lasten. De Commissie meent. datJiet niét verant woord zou zijn. deze naheffing op tulpen alleen op dit seizoen te doen drukken. De eerste overweging daartoe is. dat door de sterk gestegen bedrijfskosten de bloembollen teelt dit Jaar niet loonend is geweest. In het bijzonder de kleine kweekersbedrijven zouden daardoor In een zeer moeilijke positie geraken Het niet-loonend zijn van de teelt is voor een belangrijk deel ook daaraan te wijten, dat door het groote overschot de prijzen in het algemeen niet gestegen zijn boven de gestelde minimum prijzen. Bovendien hebben de verplichte inle veringen de bedrijven zeer ongunstig beïnvloed Voor de stille armen te Heemstede Ontvangen werden door het Comité voor de „stille armen" te Heemstede de navolgende bij dragen: J. H. H. V. B. 2.50. C. J C. 5.— Mevr F. 2.50. W G f 3.—, P M. v. G 10.—, S. M. 5.—, Mej. W. H. M. ƒ2,50, C. P. ƒ5.—, D. v. W. 50,—. W. R 10.—. Mevr. J.—de L. M. 100.—. Mevr B K3.—. N. N. 2,50, Mevr. O. 10.—. K. 2.50, G. H. v. A. 10.—. H. J. L. 10.—. K. R. v S. 50.—, Mr. A W. S. 2.50. J. M. S. 10.—. M. T. G. 100.—, M S. 2.—. C. S. 5.—. Mevr. M. H.—L. 5.—, Mevr. H. M. B.—B. f 10.—, A. en F. H. 100.— W. B. 5.-. Mevr. Wed. J L. 10,—, P. O. R. f 5.—. v. d H. 5,-. Jkvr. W. v. d. C. 5.—, J. W. L. 2,50, N. N. 2—, A. van E. 2,50,- A. L. 5,—. N. N. 2.50. J. D B. 5.—, Mevr. J. D G. 40.—, P. 25.—. Mevr. A. v. d. L. j 10.—. Bijdragen kunnen nog steeds worden bezorgd bij den penningmeester van het Comité, den heer A. van Wlngerde, te zijnen huize Antonis Duycklaan 12. of ten Raadhuiae. Zijn postgiro- nummer ls 153306. „Kerstmis nadert snel enNiaarom nog een op roep tot hen. die bij willen dragen, doch dit tot heden niet deden, zoo spoedig mogelijk hun bij dragen ln te zenden. Hoe meer er binnenkomt, hoe meer er geholpen kan worden. Stel ons in de gelegenheid veel te doen" zoo schrijft het comité. Tuinlieden vergaderden De Onderlinge Tuin lieden vereeniging „Aer denhout en Omgeving" hield ln de Volksbond- eantlne aan de Heemsteedsche Dreef haar jaar vergadering. Uit de jaarverslagen van den secre taris en den penningmeester bleek dat .het afgeloopen jaar voor de vereeniging zeer goed Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat hij na ruim 28 Jaar bestuurslid te zijn geweest, thans zijn functie wilde neerleggen om plaats te maken voor een Jongere kracht. In zijn plaats werd gekozen tot voorzitter de heer W. v. Zadel. De belde andere bestuursleden, de heeren W Ravenhorst en J. Berkhout werden'bij accla matie herkozen. Nadat een commissie was benoemd die met het nazien van de boeken werd belast, werd vervol gens een feestcommissie üi het leven geroepen, welke tot taak zal hebben, het Jaarfeest te orga- niseeren, waarna de vergadering door den heer H. v. Gurp gesloten werd. EEN NIEUWE ZWEMINRICHTING. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat het in de toekomst noodig zal zijn, een nieuwe zweminrichting te maken, daar de grond waar op de zwemvijver „Groenendaal" ligt, be stemd is door den tijd getrokken te worden bij de begraafplaats. De raad stond een cre- cHet toe voor boringen op een terrein bij de Sportparken, ter beoordeeling van de vraag, Te Oterlcek ls de groote boerderU ..De drie Koningshoofden" bewoond door den burgemees- van deze gemeente, den "heer J. Bosch, af gebrand Do inboedel ging verloren. Een paard een kglf kwamen ln de vlammen om - In de week van 2 tot en met 6 Januari zal de Katholieke Volkshoogcschool op het land goed ..Drakenburgh" bij Hilversum een studie week houden over christendom en communisme onder den titel: „De wereld van morgen". Tot de sprekers behooren: prof. C. V. Gestel uit Leuven, dr. Chr. Lannoy uit Brugge, dt Boris Raptschtnsky. pater dr. P. A. van der We IJ en p J. S. Serrarcns. secretaris van de Internatio nale Christelijke Vakbeweging Op Tweeden Kerstdag wordt vla Hilversum I van 22.00—22.20 uur een luisterwedstrijd uitgezon den onder den titel: „Welken tak van sport zag het Kerstmannetje?". De opbrengst komt ten goede aan het Fonds Noodgebieden. De inzen ding der oplossingen kan geschieden per brief kaart aan het „Fonds Noodgebieden". Palels- straat 1. Den Haag. Op deze briefkaarten moet, behalve de normale frankeering. ten ^minste 40 cent aan postzegels bijgeplakt zijn. De tentoonstelling van Fransche wandtapijten in het Rijksmuseum te Amsterdam zal tot en met 1 Januari worden verlengd. Op de belde Kerst dagen en Nieuwjaarsdag ls zij des middags van 1—5 uur geopend. Op 15 Februari 1836 werd de spoorbrug over den Mssel bij Westervoort als eerste spoorbrug in ons land voor het verkeer opengesteld. Als zoovele andere bruggen werd ook deze ver- keersschakel door oorlogsgeweld vernield Zater dag is de herbouwde brug officieel weer ln dienst gesteld. Postpakketten voor Finland en het Euro- peesche gedeelte van de Sovjet-Unie met Inbe grip van de randstaten kunnen per vliegtuig worden verzonden De postkantoren verstrekken nadere Inlichtingen. Op 31 December zullen de postkantoren na 15 uur voor alle geldzaken, dus ook voor spaar banken. gesloten zijn. In het briefpostverkeer met Dultschland zijn voortaan, behalve mededeellngen van strikt persoonlijken aard. ook mededeellngen toegelaten van eenlgszins zakelljken inhoud. Dit verkeer Is beperkt tot het bevestigen van feiten en het uitwisselen van Inlichtingen. Niet toege staan Is het afsluiten van zakentransactie.- en overeenkomsten. Bovendien, ls correspondentie van Duitschers betreffende hun buitenlandsche bezittingen verboden, zelfs Indien slechte ver zoeken om Inlichtingen worden gedaan. Er zal een commissie worden Ingesteld, welke der. naam draagt van Centrale Jeugdzorg commissie. De commissie heeft tot taak de mi nisters van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen. van Justitie, van Binnenlandsche Zaken en van Sociale Zaken van advies te dienen ten aan zien van alle voorzieningen betreffende de jeugdzorg In den ruimsten zin van het woord, voor zoover deze niet ligt op het terrein van het onderwijs. Voor schaatsen slUpen. zoo wordt van be voegde zijde medegedeeld, mag met meer wor den berekend dan de volgende prijzen: hol slij pen f2. vlak slijpen fi.40. polijsten f 0.60 Met Ingang van 7 Januari zal Rüpweterlng opgenomAi worden In het automatische telefoon net onder het kengetal K 1712. Wegens het tekort aan personeel op vele telefoonkantoren wordt het publiek verzocht in den nacht van 31 December op 1 Januari het aantal en den duur van de nlet-automatlsche telefonische Nleuwjaarswer.schen te beperken. Vrijdag 10 Januari zal de herstelde spoor brug over de Waal bij Zaltbommel officieel worden geopend. Als hulde aan Ir. W. Hupkes, die op 1 Januari als president-directeur der Ne derlandsche Spoorwegen aftreedt zal deze oeververbinding den naam „Ir. "Hupkes-brug" krijgen. HAARLEM EN OMGEVING Te Heemstede wordt 24 December ln de Ka pel Nieuw Vredenhof een liturgische Kerst wij dingsdienst gehouden, die des avonds te 10 uur begint. Het zal zijn een korte dienst waarin veel zal worden gezongen. Ds. Briët zal een korte predikatie houden. Mevrouw Jonkheid—Peere boom heeft zich bereid verklaard eenige Kerst liederen te zingen. De heeren J. G. Baak te Aerdenhout en J. G. Kliemble te Haarlem zijn geslaa d voor het accountantsexamen van het Nederlandsch Insti tuut van Accountants. Voor het candldaatsexamcn rechten zijn aan de Vrije Universiteit te Amsterdam ge slaagd mej. A. A. van der Bend te Heemstede en de heer J. W. de Rijk te Haarlem. Mr. C. J. Paré, substituut-griffier bij de Arrondissementsrechtbank te Haarlem komt voor op de aanbevelingslijst voor rechter in de Arnhemsohe rechtbank. De Kennemer Foto Kring houdt, voor het eerst na de bevrijding, weer haar Kerstsalon, de jaarlijksche tentoonstelling van foto's. De opening Is Dlnsdagaovnd 8.15 ln de „Nijverheid" ln de Jansstraat. Mr. W. A. baron Van, der Feltz, waarnemend ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten In het arrondissement Haarlem ls benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten ln het arrondissement 's Gravënhage. Tot nctfarls binnen het arrondissement Haar lem, ter standplaats Krommenie ls benoemd de heer D. Gorter, candldaat-notarls te Amsterdam. De Vereeniging tegen het Mishandelen van Dieren vestigt er de aandacht op, dat men wild en gevogelte vakkundig kan laten slachten in het Slachthuis, waar Sulks Dinsdag van 9—12 en van 2—5 kan plaats hebben a f0.25 per stuk. Dit voorkomt dat het slachten door ondeskundiger* geschiedt en dat weerlooze dieren ernstig lijden. Het Humanistisch Verbond belegt op den len Kerstmiddag, ln de muziekzaal Brinkmann, Groote Markt, een Zonnewendebijeenkomst. Als spreker zal optreden Prof. Dr. H. M. J. O lde- welt, met als onderwerp Overdenking in ver band met de Zonnewende. Verder zang en declamatie. De wethouders der gemeente Bloemendaal houden deze week geen spreekuur. De wethou der van Onderwijs en Personeelszaken, mr. F. P. Th. Rohllng zal bovendien op l Januari geen spreekuur houden. Foto-tentoonstelling. De Kennemer Fotokring houdt op de belde Kerstdagen een tentoonstel ling ln het gebouw de Nijverheid ln de Jans straat te Haarlem. Mej. M. M. van Houwellngen Rijkhoek slaagde voor doctoraal examen rechtsweten schappen aan de Universiteit ,te Leider.. Een brandend petroleumlampje, dat de be woner van een huls in de Clerqstraat te Haarlem onder den vloer bij den watermeter had neer gezet, omdat dit Instrument de vorst niet had kunnen weerstaan, veroorzaakte Zaterdagmiddag een begin van brand, dat echter door de brand weer met één straal op de waterleiding be dwongen werd. of deze grond geschikt is voor de nieuwe inrichting. Maar dit wil niet zeggen, dat de plannen den eersten tijd tot uitvoering kun nen komen In verband ook met den „Weder opbouw" is het aan te nemen, dat het nog wel vier of vijf Jaar kan duren voor met den bouw begonnen zal worden. Wel is reeds te zeggen, dat het ln de be doeling ligt in de nieuwe inrichting drie bas sins te maken één groot (met een lengte van 50 m., wat van belang ls voor internatio nale wedstrijden) cn twee kleinere Dan zal het mogelijk zijn rekening te houden met wenschen over gemengd en afzonderlijk ^wemmen van dames en heeren. Oók moet gedacht worden aan het maken van een „strandje" om gelegenheid te geven voor zonnebaden Het nieuwe Jerrein zal in alle geval zoo grondig mogelijk beplant worden, om te bereiken dat er een behoqrltike beplan ting is als de inrichting geopend kan worden. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTKIB CTIEDIENST HEE.MSTEOE-BFNNKBROEK. BRANDSTOFFEN voor kamerhuurders. Ter verkrijging van brandstoffen voor kamer bewoner-s moeten aanvraagformulieren worden afgehaald op Vrijdag 27 December van 9—12 uur of Zaterdag 28 Dec. van 8—lt uur. kantoor v. Merlenlaan 2. Deze formulieren moeten uiterlijk 31 Dec. aan hetzelfde kantoor worden ingeleverd. Voor het afhalen der bonnen wordt daarna een oproep kaart toegezonden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3