Haarlems Dagblad De Vrede „Het nieuws is n:et geruststellend" Elfmerentocht met zesduizend rijders Geen Joodsche deelneming aan Palestina-conferentie Soekawati tot staatshoofd gekozen voor Oost-lndonesiè Dr. v. Mook over Nederland's verantwoordelijkheid Duitsche „lichte gevallen" krijgen kwijtschelding Nog geen Indië-debat in de Eerste Kamer Stille armen Slechts 5 uur gas in Haarlem 61e Jaargang No. 18517 Bureaux: Groote Houtstr. 93. Tel Admin 10724, 14825 Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N Soendaplein 37. Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel 12713 10132. Dinsdag 24 December 1916 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. oer kwartaal 4,— Postgiro 273107 Advertentie tarieven op aanvraag bu de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem LIET is weer de vooravond van Kerstmis en velen zullen aan den vrede denken. Dit is geen bemoedigend jaar geweest. Het heeft zooveel spanning in de internationale verhoudingen gebracht, zooveel mislukte conferenties en nieuwe geschillen, zoo scherpe tegenstellingen ook in ons eigen land, tengevolge van de Indische crisis, dat menigeen zwartgallig is geworden. Toch brachten de laatste maanden verbetering. De beraadslagingen der machtige groote mogendheden begonnen resultaten op te leveren. Men werd het tenminste eens over de vredesverdragen met de vijf landen, die als „de as-satellieten" worden aangeduid. De Russen veranderden van houding en beantwoordden de opvattingen van de meerderheid in den Veiligheidsraad niet meer met een voortdurende toepassing van het recht van veto. Ook werd met hun medewerking een resolutie voor ontwape ning aangenomen. Er is meer noodig om daarop uitzicht te krijgen dan de enkele aanvaarding van een resolutie. Wie zich lang, ook in den Volkenbondstijd. met deze vraagstukken heeft bezig gehouden weet, dat resoluties pas een eerste aanloop zijn naar den berg van moeiMikheden. die over wonnen moet worden. Hij weet bovendien, dat aan daadwerkelijke ontwapening de onvermijdelijke eisch van internationale controle verbonden is en dat de toepassing daarvan niet licht aanvaard zal worden en practisch uiterst ingewikkeld is. Maar het streven naar den vrede moet alle we gen beproeven: zeker ook dezen weg, waarop men indertijd zoozeer is gefaald. En in elk geval geeft de aanneming der resolutie weer een bewijs van samengaan der groote mogendheden. Als het zoover komt. dat zij een in hoofdzaken eensgezind beleid gaan voeren, zal de wereld een eind verder op den weg naar den vrede zijn ge vorderd. Bevin heeft zich hoopvol uitgelaten. „Ik geloof, dat wij het eerste stadium hebben betreden van eensgezindheid tusschen de groote mogendheden", heeft hij in een op- timistisch-getint betoog gezegd. Een derge lijke verklaring is meer, dan wij in den loop van dit jaar konden verwachten. Ook als men er rekening mee houdt, dat een minister aan het woord is, die zijn buiten- landsch beleid tegenover zijn kiezers ver dedigt en te kampen heeft met oppositie in zijn eigen partij, kan men deze verklaring haar waarde niet ontzeggen. Er zijn trou wens feiten, die haar staven. Zoo is er dan inderdaad reden tot de hoop, dat de gun stige wending van de laatste weken het eerste stadium beduidt van eendracht in der machtigen beleid. Het is pas betreden, nog niet voltrokken. Als het zich verder ontwikkelt, zal 1947 een gezegend jaar zijn. Kerstmis moge de bezinning brengen, die dit bevordert. De verantwoordelijkheid van de groote mogendheden is zeer groot. Hun falen om tot overeenstemming te ko men heeft sinds de bevrijding het herstel belemmerd, den opbouw vertraagd en de energie geremd van velen, die uit de ge beurtenissen slechts afleidden dat wij toch weer naar een volgenden wereldoorlog stevenden en die niet in staat bleken, zich boven zulke gedachten te verheffen. Er hamert nog zooveel aan veler arbeidslust. Indien het groote wereldbeleid werkel'ik een andere koers inslaat en constructief gaat worden, zal dat onberekenbaren in vloed doen gelden. Er zal een nieuwe geest door de wereld varen. Als de massa he+ besef krijvt dat het keerpunt is bereikt, da waarlijk kan worden gebouwd, zullen de gevolgen groot en prachtig zijn. Dan zal ook het wantrouwen, dat niet alleen in de onderlinge verhoudingen der mogendhe den, maar in zoo tallooze menschelijke be trekkingen is ingeslopen, zijn verlammende werking verliezen. Edward Stettinius, de Amerikaansche diplomaat die aan zoovele onderhande lingen heeft deelgenomen, heeft onlangs in „Reader's Digest" een artikel geschreven onder den titel „Ik geloof aan den wereld vrede". Hij spoort aan tot geloof, vastbe radenheid en geduld. Hij meent dat wij allen te haastig zijn en te spoedig resultaten willen zien. Misschien is dat waar. In elk geval is het. na hetgeen de wereld sinds 1914 heeft doorgemaakt, begrijpelijk. Als Stettinius, thans ambteloos, niet rustig en in welstand op zijn onbeschadigde boer derij in Virginia zat, maar in versch°urd en geteisterd Europa verkeerde, temidden van onzekerheden, zou hij beter begrijpen dat men hier eindeliik daden wil zien en dat wij Amerika's eindelooze arbeidscon flicten, die ons spaarzame vervoer en onze schrale licht- en warmtevoorzieningen al weer aantasten, ook niet bewonderen kun nen. Behalve op den vrede met Rusland zouden de V.S. zich ook op den arbeids- vrede in eigen land kunnen toeleggen, meent men hier. Het wil toch zooveel in vloed hebben en zooveel verantwoordelijk heid dragen! Evenals anderen denkt Edward Stettinius er niet steeds aan, dat er zooveel menschen zijn buiten zijn eigen volk en dat dit een grooter last op ziin schouders heeft geno men, dan alleen voor zichzelf te zorgen en zelf geduld te hebben. En sommige motie ven in zijn betoog herinneren ons aan het geen wij den kir.derliiken Amerikaanschen trant plegen te noemen. Maar tf"ch is die kinderlijkheid ook frisch en onbevangen en ziet zij over de moeilijkheden heen naar den beteren tijd, die komen moet. Dat maakt haar sterk „Wij kunnen alleen stre- ven naar een algemeen we'ziin, naar een wereldvrede. Maar noch God noch de menschen zullen het ons vergeven, als wij het geloof missen dat het ons mogelijk maakt, aldus te streven", zegt Edward Stettinius. Het is een eenvoudig woord. Maar een woord dat bij Kerstmis en den vrede past. Wie er schamper om lacht moet dat zelf maar weten. Maar wie het beaamt zal sterk ziin. oneindig sterker dan de schampere. Hij zal zelf mee-streven. al is het in nog zoo bescheiden taak. En hij zal helpen bereiken. R. P. Byrd vergat ski's De geweldige, weergalooze uitrusting van de Amerikaansche Zuidpool-expeditie on der leiding van Byrd omvat alle technische hulpmiddelen die een moderne poolvor- scher zich maar denken kan. Eén klein detail is echter vergeten, meldt Un. Press. n.l. deski's. De expeditie leden kwamen op hun vaart naar Klein- Amerika plotseling tot de ontdekking, dat het inladen der ski's was nagelaten en dat de heele expeditie slechts over twee paar van die onmisbare instrumenten beschikte Duizenden paren ski's zullen nu moeten worden nagezonden, wat aanzienlijke ver traging zal veroorzaken. Britsche politiek veroordeeld Het congres van Zionisten te Bazel heeft met algemeene stemmen een resolu'ie aan genomen, waarin het voortzetten door d Britsche regeering van de politiek van het Witboek van 1939 ten strengste wordt ver oordeeld. De resolutie zegt dat het Wi'bo-k geen rechtsgeldigheid heeft, daar het is ver oordeeld door de VolkenbondTommissi? voor permanente mandaten en door voor aanstaand? leden der huidige Britsche re geering. Als de Britten d"ze politiek niet hadden voortgezet, aldus de resolutie, zou den vele Joden uit de handen der nazi moordenaars zijn gebleven. Een tweede door het congres aangeno men resolutie veroordeelt de huidige immi gratiepolitiek als in strijd met de verplich tingen, die voortvloeien uit het mandaat. Het quotum van 1500 per maand wordt on voldoende genoemd. De resolutie zegt ver der, dat de onredelijke vertraging bij de uitvoering van de beslissing der Anglo- Amerikaansche commissie van onderzoek (spoedige toelating van 100.000 Joden in Palestina) het vermoeden bevestigt, dat ook die commissie deel uitmaakte van de poli tiek van uitstellen- Het congres is van meening, dat een Joodsche staat de eenige vorm is, waarin de oorspronkelijke bedoeling van het man daat kan worden vervuld. Men is tegen elke nieuwe beheersregeling voor Palesti na. Een andere resolutie veroordeelt het vergieten van onschuldig bloed als nrddel tot politieke oorlogvoering en steunt de zionistische beweging in Palestina „bij haar pogingen het terrorisme te onderdrukken", daar dit het ware karakter van de Jood sche gemeenschap in Palestina in een ver keerd licht stelt. Na lange besprekingen besloot het con gres tenslotte onder de huidige omstandig heden niet deel te nemen aan de volgende maand te Londen te houden conferentie inzake Palestina. Da rda nellen-kwestie weer ter tafel Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur in Moskou, Sir Maurice Peterson, het Sovjet-Russische ministerie van Buiten landsche Zaken er mondeling van in ken nis heeft gesteld, dat Groot-Brittannië niet accoord kan gaan met de in de jongste Sovjet-Russische nota over de Turksche zeeëngten vervatte voorwaarden. BELGISCHE DOCUMENTEN VERDWENEN IN LONDEN. In Londen is Vrijdag j.l. een auto gestolen, waarin zich o.m. een diplomatiek valies be vond. bevattende documenten (van de Belgi sche regeering. De auto werd'later terugge vonden, doch de diplomatieke documenten waren er uit verdwenen. Volgens latere mede- deeling van Belgische zijde zouden de docu menten van groot belang zijn geweest. Huurbijslagregeling voor evacués Verscheidene geëvacueerden, wlen tenge volge van den heerschenden woningnood een woning werd toegewezen waarvan de huur uitgaat boven die van ae woning, welke door hen voorheen werd bewoond, zijn in finan- cieele moeilijkheden komen te verkeeren. Binnen zekere grenzen zijn de districts- bureaux Verzorging Oorlogsslachtoffers thans gemachtigd deze moeilijkheden uit den weg te ruimen aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede De evacués die huurschuld heb ben. ook al kwamen zij reeds met den kan tonrechter in aanraking doen dus goed die moeilijkheden aan het districtsbureau Ver zorging Oorlogsslachtoffers voor te leggen Er kan slechts een regejing getroffen worden voor thans bestaande schulden Voor hen. die in de toekomst niet aan hun verplichtingen zullen voldoen geldt het vorenstaande niet De regeling is thans zoo. dat een ieder aan zijn verplichtingen kan voldoen Huurbijslag kan immers worden gevraagd, indien de huur boven de oude huur u:tgaat en meer bedraagt dan 15 procent (20 procent voor gezinnen met vier of meer kinderen) van het gezinsinko men na aftrek van hetgeen dit inkomen door algemeene loonsverhooglng is gestegen. Hel woord is aan. Etienne Rey Ironie is vaak slechts schaamte der teederheid. Fransche begrooting aanvaard De Fransche begrooting van inkomsten voor de eerste drie maanden van het komend jaar is door de Nationale Verga dering met 530 tegen 60 stemmen aan vaard. De inkomsten worden geraamd op 137 milliard franc. Zaterdag had de Natio nale Vergadering de begrooting van uit gaven ad 135 milliard franc aanvaard Philip, de minister van financiën, ver klaarde, dat thans, bij een in balans ge brachte begrooting, de omstandigheden gunstig wareft voor een verlaging van het prijsniveau, doch dat men zich toch geen illusies moest maken. EERSTE KAMER Kerstmis is een internationale gebeurtenis doch de viering van dit hoogtepunt ge schiedt overal op de traditioneele nationale wijs. Wel zeer sober en eenvoudig, doch daardoor niet minder stemmig is dit beeld van kleine Laplanders uit Noord-Zioeden die bij een onversierden Kerstboom hun welluidende Kerstliederen zingen Op Schiphol zijn twee Dakota's van de K.N.I.L.M. aangekomen met een groote hoeveelheid Kerstpost van de Nederland- sche militairen in Indië. Een kijkje in een der vliegtuigen, waar de postzakken in groote netten zijn opgehangen. Soekawati, afgevaardigde van Bali, Is op de conrerentie van Den Pasar heden tot tijdelijk staatshoofd van Oost-Indonesië ge kozen. De rede die dr. van Mook Zondag te Den Pasar heeft gehouden als antwoord op d"2 algemeene beschouwbigen der afgevaardig den over de ontwerpregeling voor d" Groote Oost, bevatte elementen, die boven rerwach tlng sterk het Nederlandsche gezichtspunt weergaven. Dr. van Mook begon m~f e- on te wijzen, dat de ontwerpregel'ng veel meer Is een basis voor discussie dan een ontwerp in parlementairen zin. De d°finitieve sanc tie van den Nederlandschen wetgever zal de noodzakelijke sluitsteen voor h~t nieu we gebouw zijn. Het is verheugend thans te kunnen steunen op een positieve uitspraak van de Tweede Kamer, die in me?rd?rh"id achter Linggadjati staat, terwijl de tegen stemmers wel het Indonesische nationale streven willen honoreeren, doch op andere wijze. Wanneer ook het republikeinsche vertegenwoordigende lichaam zijn instpi ming heeft betuigd en de overeenkomst zal zijn oiderteckend, Is de grondslag gevond-n voof het sam°nbrengen der thans nog ge scheiden deelen van Indonesië en het s; menbrengen van Indonesië en Nederland. Dr. van Mook wees vervolgens op de Léon Blum over situatie in Indo-China De Fransche eerste minister, Léon Blum, heeft in de Nationale Vergadering een ver klaring over de situatie in Indo-China ge geven. Hij zeide daarbij dat het nieuws niet geruststellend is. Blum verklaarde voorts, dat generaal Philippe Leclerc, die het bevel voerde over de Fransche divisie, die tijdens den oorlog Parijs bevrijdde, aan het hoofd van een inspectie-missie Woensdag naar Indo-China zal vertrekken. Volgens Blum kan een on middellijke beindiging aan de vijandelijk heden tusschen Frankrijk en Vietnam niet tegemoet gezien worden. Hij voegde er aan toe. dat men veel moeilijkheden tijdens de komende weken kon verwachten. Volgens het blad „France Soir" worden momenteel versterkingen naar Indo-China gezonden. Eenheden van het vreemdelin- ONS VOLGEND NUMMEF Het volgende nummer van ons bla' verschijnt op Vrijdag 27 December a.s Treinverkeer zal beperkt worden Spoorwegen moeten kolen besparen Ook de Nederlandsche Spoorwegef! moeten kolen besparen. Daarom zullen binnenkort be zuinigingsmaatregelen genomen worden, wel ke bestaan nit verkorting van treinen, ver mindering der verwarming en het laten ver vallen van een aantal electrische treinen. Deze laatste maatregel zal pas ingaan op Maandag 30 December Indien noodig zullen met Kerstmis nog voor- en volgtreinen wor den ingelegd De beperking van het treinverkeer zal voor loopt? nog uitsluitend geschieden op de ge- electriflceerde lijnen, daar door de hoose frt&quentie op deze baanvakken de moeilijk heden voor het uitvallen van een enkelen trein door.de reizigers minder zwaar zullen worden gevoeld Voor dit doe! worden treinen uitgekozen op de minst drukke uren in een enkel geval forensentreinen met geringe be zetting. Men raadrt'ege de aanp'akbilietten op de stations, die daar uiterlijk Zaterdag zul len hangen. gen-legioen zijn verleden week uit Algiers naar Indo-China vertrokken. Ook afdeelin- gen van luchtlandingstroepen uit Bone zijn naar Indo-China gestuurd. „Wil zullen de mogelijkheid, een eind te maken aan d° huidige situatie, niet van de hand wijzen. Volgens onze republlkelnsoh" leerstelling is het oude koloniale stelsel, gebaseerd op bezit door verovering en het handhaven er van door geweld, iets uit het verleden. Als de huidige crisis is overwon nen. zal ons doel steeds hetzelfde zijn de inrichting van een vrije Vietnameesche re publiek". Deze verklaring werd door den linlwr- vleugel toegejuicht, door den rechter- af gekeurd. „Voor alles", aldus vervolgde Blum, moet de orde hersteld worden- Dit moet basis zijn van ieder vergelijk" Nader word gemeld dat het Fransche ïorlogsschin Duquesne. me'end 10.000 ton, naar Indo-China is vertrokken. Florimond Grammens krijgt 12 jaar De krijgsraad te Brussel heeft Florimond Grammen* den prooaeandist voor de V'anm "che taal. die er van beschuldigd werd met de Duitschers te hebben samengewerkt, ver oordeeld tot 12 iaar buitengewone hechtenis ?n 2 millioen francs schadevergoeding aan den staat De eisch luidde 15 jaar hechtenis en betaling van een schadevergoeding van 3 millioen aan den staat In een hedenavond te houden radiorede zal de waarnemend gouverneur der Ame rikaansche bezettingszone, generaal Mac- Narney. bekend maken dat ongeveer een millioen ..kleine nazis". die ondpr de Duit sche denazificatiewet vallen en binnenkort zouden worden gedaagd, amnestie zullen kriigen en dus niet zullen worden vervolgd Onder deze bepaling vallen alle in de vijfde klasse ondergebrachte nazi-delin quenten en een deel der derde en vierde klasse. Het zijn de Duitsche „lichte geval len" die ter gelegenheid van het Kerst- feesl aldus vrijgesteld zullen worden van straf. Deze maatregel is genomen op initia tief van de militaire autoriteiten. groote moeilijkheden, die de jonge staat nog zal moeten doormaken. Men moet ver antwoordelijkheid hebben om ervaring te krijgen, doch men moet de moeilijkheden ook werkelijk zien en zich niet schamen hulp te vragen, indien deze onoplosbaar blijken. In een sfeer, waarin het vrijheidsgevoel ovarheerscht, klinken nuchtere waarschu wingen veelal als opmerkingen van een voogd, die zijn voogdij eigenlijk niet wil opgeven, maar uit de geschiedenis van het laatste jaar kan ieder de overtuiging put ten. dat Nederland niet zal rusten voor In donesië in de wereld kan treden in sa menwerking met Nederland in een nieu wen, vrijwillig gekozen vorm. Nederlands verantwoordelijkheid is ge grondvest op het feit, dat Nederland nog de volle souvereiniteit draagt tegenover de wereld en op het moreele feit, dat Neder land verantwoordelijk is voor het welzijn der bevolking en in het bijzonder voor de veiligheid en het recht van bepaalde groe pen. Nog steeds worden uitingen gehoord, dat degenen, die de zijde der regeering hebben gekozen, daarvan de gevolgen zul len ondervinden, zoodra de Indonesische onafhankelijkheid zal zijn verkregen. De regecring eischt, dat geen wraak wordt ge nomen op hen. die met de regeering den wettigen weg der evolutie zijn gegaan. Voorts is de regeering verantwoordelijk voor de minderheden, die volledige zeker heid op gelijkheid van recht moeten heb ben. Financieel helpt Nederland Indonesië thans reeds in belangriike mate. maar de vrede tusschen deze volken is noodig voor het verkrijgen van buitenlandsch crediet. aangezien het buitenland de mogelijkheid van deze landen als productielanden on derkent, maar anderzijds de financieel- economische ervaring van Nederland daar bij ingeschakeld wenscht. Nederland en Indonesië gescheiden zijn beiden zwak. doch sterk, indien vereenigd. Dr. van Mook maakte tenslotte zijn hooo kenbaar, dat ook de Indonesische volks vertegenwoordiging Linggadjati zeer spoe dig zal aanvaarden, waarna' er dan reden zal zijn om over te gaan tot vrijlating van poli'ieke en milita're gevangenen. Vooral indien van republikeinsche ziide de oro- Daganda. welke gebaseerd is op mogelijke voortzetting van het conflict, gestaak* wordt, zal de roodwitte vlag niet langer het symbool van strijd zijn. doch zij zal dan kunnen worden aanvaard als symbool van het Indonesische nationalistische streven Een voortijdig genomen besluit zou con flicten kunnen uitlokken, welke uiterst schadelijk zijn. Grond wets wijziging goedgekeu rd (Van onzen parlementairen redacteur). In het voorzittersgestoelte zat de oudste der senatoren, prof mr Anema (A R.) Nu prof Kranenburg door een gelukkig niet ernstige ongesteldheid eenigen tijd verhinderd zal zijn. den hamer te hanteeren. zal overeenkomstig het Reglement van Orde de over nog jeugdige kracht beschikkende oudste uit onzen senaat als president optreden, hetgeen hem ten volle is toevertrouwd. Overigens had hij het gis teren geenszins moeilijk Prof mr Molenashr (P.v.d V.) was zeer bescheiden geworden liet zijn aanvankelijk plan varen, om te trachten terstond ook aan deze zijde van het Binnen hof een Linggadjati-debat uit te lokken Hij bepaalde zich tot het verzoek allereerst de begrooting van Overzeesche Gebiedsdeelen te doen behandelen om dan meteen nog wat over Linggadjati te kunnen nakaarten Hier na kwam de Grondwetsherziening aan de orde. die ten doel had art. 192 zoo te veran deren. dat het verbod om dienstplichtigen van de landmacht naar Indië te zenden komt te vervallen en dit voortaan ingevolge een daar voor dan vast te stellen wet wel zal kunnen De heer Koejemans (Comm.) bleef tegen, vond bovendien dat het voorstel nu door de feiten overbodig was geworden, een stelling die zoowel prof. Donker (PvdA) als minister Beel bestreden Vermeld zij alleen nog dat laatsteenoemde verjt'aarde dat er geen troe penversterking. maar wel 'aflossing zal ge schieden Voorts wist hij mee te deelen dat reeds 30 5 40 pCt. van de ginds aanwezige Veertiende verantwoording T. fto.—. J. G. K. f2.—. Wed. R. B—K. E de K. 12.50. Tr K W. H L. f 2 50. G R. f 2 50. Wed H. S f2.50. Wed. G. J. L B f 10.— D. D. 110— A. S v C MO—Met M. K. f 10— flO.—. Hilarlus f20.—. G. P. M v. B. f25.—. A Z. f25—. L. S K f 1—D'mes V. d V. f2—, W. S. f 10—A. A. S. f5.— N. N f2.50 W K. f5,-. H. v. d V. f2.50. H. M f 1.—Fam -. Tr. J. B. f2.50. Mevr. Kr. f 10—J. B f5.—, W. L. N' flO.—N N K. f 1.—H. de K f5,—, J. J. H. f2.50 A. M. B. f 10,—G. te Bid M,—A K. MO.-. G. J. S. MO.—M L. f2.50, C f5.—. H. D.-A. J. f5,—. N. N ft.—, 2e H. B S. b f 125.04. v. D. f5.—. J. M. L. MO—, D. ft.—Wed. W. A. f 2.50, H. H. S. f 2.50. V MO.—P G. f 10—sigaret f 12.50, F. B. f3.50, Fam. G f 1.50, ,T. F f 1,—Jo f2.50. G. F. f5,—. Mevr. G N. H. f2.50. L. P. D f2.50. H. V. f 1,— f 10.—N. N. f2.50, H. den B f3.—. Kla verblad f7.50 Mevr. R. M,—N. N. f 5,—Bezor. gers H D, f21.18. E. B. f3.50. J. v. T. f2,50, J. W V. T. fl.—N. N. f2.—. L. D. H. tl.—, A. R. f2.50. H. H. f3.50. J. G. f2.50. P. 't rf. f 15.— Totaal \geertiende verantwoording f 545.22. In het geheel ls thans bij ons binnengekomen f 7177.66. Giften kunnen afgedragen worden aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ons Postgironummer ife: 273107 (bijschrijven: voor stille armen). oorlogsvrijwilligers kenbaar hebben gemaakt straks als burgers in Indië te willen blijven werken Met 293 (Communisten waren te gen) ging het ontwerp er door. Weerbericht MISTVELDEN Verwachting geldig tot Woensdagavond: In den komenden nacht lichte tot matige vorst. In de kuststrook temperatuur om het vriespunt. Morgen overdag tempera tuur om het vriespunt met plaatselijk lichte dooi. Mtetvelden. Meest zwaar be wolkt. Geen neerslag van beteekenis. L«ter hier en daar opklarend. Zwakke wind. Waarschuwing voor het verkeer: plaatse lijk gladde wegen I Publiek werkte niet mee aan bezuiniging De gasverbruikers in Haarlem hebben niet meegewerkt om tot de voorgeschreven bezuiniging van 20 pCt. op de rantsoenen te komen. Er is zoo deelde de directie van het gasbedrijf ons mede practisch niets bezuinigd. Daarom is het noodzakelijk om door gas- looze uren tot bezuiniging te komen. Er zal, ingaande heden, alleen voldoende gasdruk zijn: 's morgens7.008.30 uur 's middags11.0013.00 uur 's avonds 16.3018.00 uur Op de overige uren van den da" za' de gasdruk zoo laag zijn, dat het practisch on mogelijk wordt om daarop te koken. Bo vendien zou het dan zeer oneconomisch zijn. De directie betreurde het zeer. dat deze krasse maatregelen noodig zijn geworden, te meer omdat daardoor verschillende in dustrieën, die gas gebruiken, getroffen worden. Nogmaals wordt het publiek ernstig aangemaand zeer zuinig te ziin met gas en inderdaad de voorgeschreven bezui'-' -ing van 20 op de rantsoe nen toe (e passen, anders bestaat het gevaar dat binnen afzien baren tijd de gasvoorziening geheel stnn~e7ct zal moeten worden, daar d" kolenvoorraad aan de fabriek gering is. Vij wezen er reeds eerder op. dat de gas fabrieken een bepaalde soort steenkolen gebruiken, die voor een groot ;leel 'Ut Amerika komen. Door de staking in Ame rika is in den aanvoer een belangrijke stagnatie gekomen. In de'omstreken De Haarlemsche gasfabriek levert ook gas aan verschillende omliggende gemeen ten: Heemstede, Bloemendaal, Benne- broek en Haarlemmermeer. De directie er 'abriek heeft aan de betrokken gemeente besturen verzocht dezelfde maatregelen te nemen. De gemeente Bloemendaal zal zich aan sluiten bij de Haarlemsche regeling en dus dpzci'de bemerkingen invoeren. In Heemstede was hedenmorgen nog geen beslissing genomen. Gezant le Madrid teruggeroepen Offlelerl wordt medegedeeld dat de Neder landsche regiering haar gezant te Madrid heeft t"-upjjerh?pen. Dit Is een gevolg van een do. r de algemeene vergadering der Vereenigde Volken aangenomen resolutie, waarin den leden werd geadviseerd ambas sadeurs en gezanten, geaeereditccrd bii de Spaansche regeering. terug te rocp"n Va het vertrrk van den heer Teppema uit Spanje zal mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst als tijdelijk zaakgelastigde der Nederlanden te Madrid optreden. Schoenenbon 5 Zij, wier stamkaartnumrqer op een 5 ein digt zullen in Januari een bon ontvangen voor één paar schoenen. De uitreiking van deze bonnen zal na 20 Januari geschieden Degenen, dienog niet in staat geweest zijn een schoenenbon af te halen, hoewel zij op grond van hun stamkaartnummer daartoe wèl in aanmerking kwamen, kun nen nog tot en met 25 Januari een schte- nenbon afhalen. Oproep aan alle mijnwerkers De beheerder van de Staatsmijnen, dr ir. Ch. Th. Groothoff. heeft den volgenden oproep tot de mijnwerkers gericht: ..Ons land en onze medeburgers hebben meer kolen en meer gas noodig. nu de winter zoo streng inzet. Gij kent allen mijn garantie voor de accoorden. Zet dus alle wantrou wen opzij en slaat er uit wat gij kunt. Gij helpt ons land en onze medeburgers. Gij doet hiermede een goede daad." Te Langweer startten Maandagmorgen om 17 minuten over neeenen 122 rijders en riid- >ters voor het 100 km lange traiec! van den elfmeren-wedstrijd. Om 12 uur 46 kwam de eerste wedstrijdrijder te Langweer aan de finish Het was A Verhoeven uit Dussen 'Noord-Brabant) in een groep van acht rijders die elkaar practisch niets toegaven Binnen eenige seconden waren in volgorde genas- seerd- 2 J. Bosman uit Breukelen 3 J. Cha- risius uit Lekkum. 4 C Kortenhoef uit s-Graveland 5. L Geveke uit Leeuwarden en 6 S. Beetstra uit Ter Kapple Om 1 uur *>7 kwam als eerste dame in orachtigen stijl binnen Sjoerdje Faber uit Warreea direct gevolgd door mej Kortbeek uit Amersfoort Als derde dame volgde op ongeveer vijf minuten mej Wopje Koolstra uit Warrega die door het breken van haar schaats op een Friesche schaats en een Noor het parcours uitreed Alle rijders en rijdsters waren zeer voldaan over de kwaliteit van het ijs Voor den toertocht, die te Sneek begon, was het om halftien een drukte van duizen den rijders die op de Nieuwe Veemarkt bijeen waren gekomen om te starten Het weer was orath'ig. er stond slechts weinig wind uit 7,u:d-Ooste'ijke richting De temoera'uur was eenige eraden onder het nulpunt en het ijs van Drima kwaliteit de meest guns'iee voor- waarden voor een prachtieen tocht Om ha'f vier s middags was het iulste aantal deel nemers noe niet bekend De tocht duurde on dat ooeenblik trouwens noe voort maar de n'fmeren-commissie meende dat onsever 7000 rijders en rijdsters waren opgekomen De tocht ging over een elftal van de mooiste meren in den Zuid-Wesi-hoek van Fries'and en de idea'e weersgesteldheid werkte mede om er een geslaagden dag van te maken De i He Wntor^nr» ci, deelnemers kwamen uit alle deelen van Ne- Waterpoort m Sneek werd de eer ÉÉÜÉI Aan den Elf merentocht in Friesland namen 120 wedstrijdrijders en 7000 toeristen deel. derland, zelfs Zeeland was vertegenwoordigd.! contróle-post gepasseerd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1