De vrede op Aarde Den Haag bereidt zich voor op zijn wederopbouw Nederlandsche scheepvaarfpolitiek in België gecritiseerd Een vijfde deel van de Nederlandsche bevolking wil emigreeren Panda de Meester-dief Wereldnieuws j IN DE WERELDPOLITIEK: Er is geen enkel onderwerp ln de wereld politiek waarvan de geest zich zoo logisch leent tot een beschouwing op Kerstavond, dan het groote vraagstuk dat allen, ,,die van goeden wille zijn" dagelijks bezig houdt: De vrede op de wereld de uitbanning van den oorlog uit de maatschappij en uit de menta liteit der menschen. Gisteren vermeldde onze rubriek „Het woord is aan" een uiting van Inayat Khan „Optimisme komt van God, pessimisme is uit het menschelijke intellect geboren." De diepe zin van deze wijsheid is een hoofdstuk der philosophie op zich zelf: Het menschelijke yi- tellect, dat in staat is de wet van oorzaak er. gevolg te vatten en daarnaast het vermogen tot combineeren en deduceeren bezit, heeft het zich tot gewoonte gemaakt, vooruit te zien en verwachtingen te produceeren, gevolg trekkend uit wat het leven als praktijk te zien geeft en die verwachtingen zijn het, die meestal de zwartheid van een onheilspellende logica vertoonen. Logica, zooals de mensch die in zijn armoedig brein construeert en tot dogma verklaart. Dat dogma beheerscht zijn leven, zijn doen en laten wordt automatisch op die logica afgestemd en hij werkt onbe wust maar pijnlijk-nauwkeurig in de rich ting, die zijn dogma hem aanwijst zijn dogma, dat niets anders dan het resultaat van een verkeerde, mislukte maatschappelijke praktijk is. Er is altijd oorlog geweest er zal dus altijd oorlog zijn. De werkers voor den vrede, die als idealisten en zwoegers voortgaan op den weg naar het schijnbaar onbereikbare, krijgen die logica vaker te hooren dan dat hun een hart onder den riem wordt gestoken. De schrijvers, die het radicale, breede, zon nige vredesideaal propageeren worden fan tasten genoemd, die luchtkasteelen trachten te bouwen niet alleen, maar nog te bewonen ookDe vrede en de pessimisten zijn ge zworen vijanden, omdat de een niet in het bestaan van de ander gelooft. Optimisme komt van God en dat is logisch, wanneer men weet dat ook de vrede van God komt. Het Kerstfeest van morgen herinnert aan het en gelengezang, dat het Kerstverhaal zoo sober en eenvoudig weergeeft: Vrede op aarde aan de menschen van goeden wil. Goeden wil een begrip dat definieering noodig heeft: Optimisme en goede wil zijn twee dezelfde zaken. Goede wil is niet het overtuigd zijn van onfeilbaarheid der eigen standpunten en theorieën. Het is eenvoudig, van goeden wil te zijn wanneer men van zich zelf meent, dat niets anders goed is dan dat, wat men zelf wil. Goede wil is moeilijker dan iets ter wereld: Het is het prijsgeven van eigen overtuigingen en het begrijpen van de overwegingen van andex-en. Het is een samen vatting van alle goede eigenschappen in de menscflen, van alle deugden waarover een mensch in den adeldom van zijn wezen be schikken kan. Goede wil is zeldzaam en dat kan niet anders, omdat goede menschen zeld zaam zijn. En daarom is de vrede zoo weini gen gegeven. Dit alles, gezien in het groote complex van wereldsamenlevingen, in de vraagstukken van de wereldpolitiek, brengt de gebreken, de misvattingen, de lacunes en de uitwassen in die wereldpolitiek in een helder licht. Er is geen conflict ter wereld, dat niet zou kun nen worden opgelost door goeden wil. Het is een grove leugen, te beweren dat een oorlog de eenige oplossing voor een bepaald vraag stuk zou zijn. Het is een leugen onafhankelijk van den persoon die deze bewering ten beste geeft: Het moge een beroemd en doorgewin terd staatsman of een conducteur op de tram zijn, hij liegt en toont zijn kwaden wil. Er is op dit oogenblik ln de wereldgeschie- denis een moment, waarop volop gelegenheid wordt gegeven aan iedereen, om zijn goeden wil te toonen, De pas geëindigde U.N.O.- conferentie gaf die gelegenheid bijvoorbeeld op ongekende wijze. Er zullen nog ontelbare conferenties komen met ontelbare gelegen heden voor iedere vertegenwoordigde regee ring om van goeden wille te zijn. De Engel sche minister van Buitenlandsche' Zaken, Be- vin, dezer dagen teruggekeerd uit de Ver- eenigde Staten, heeft in het kort gepreciseerd hoe de regeeringen die gelegenheden zouden móeten aangrijpen en het moet gezegd, dat de heldejheid waarmede Bevin zijn meening for muleerde, prettiger en welluidender aandeed dan menige officieele rede van zeer-ófficieele persoonlijkheden over zeer-officieele onder werpen. De diplomatie houdt van ingewik kelde termen en vage aanduidingen, „slag om den arm"*en bedekte bedoelingen. Bevin, de arbeidersleider, herinnert zich op de juiste oogenblikken gelukkig het eenvoudige, onge kunstelde van het milieu, waaruit hij voort kwam en weet, dat de menschen graag be grijpen wat zij hooren en lezen. Hij ergert zich bepaald zeer vaak, wanneer hij de kron kelingen der diplomatieke taal verwerken en slikken moet. Bevin heeft duidelijke en sim pele woorden gebruikt om aan te geven, hoe hij de verwezenlijking van een vredige we reld ziet: „Wij moeten dusdanige voorwaar den scheppen dat het gebruik van nationale bewapeningen overbodig wordt, dat alle we tenschappelijke vooruitgang wordt aangewend voor vredelievende doeleinden, dat de groote natuurlijk hulpbronnen van de wereld voor allen ter beschikking komen. Er mogen geen grenzen meer bestaan voor de mogelijkheid tot opvoering van den levensstandaard van de groote massa, welke tot nu toenimmer in de gelegenheid was om te genieten alle voordeelen, welke het moderne leven biedt." Dat is een optimisme, waarnaar men gaarne luistert. Het is taal, die goeden wil verraadt en vertrouwen in de verwezenlijking van goede dingen. Bevin heeft nog meer gezegd, waaruit optimistische toekomst-verwachtin gen bleken. Hij heeft gesproken over zijn ge loof, dat men het stadium der eensgezindheid tusschen de groote mogendheden was binnen getreden. Bevin heeft veel gezegd, maar en kele woorden van hem zijn waard nog na drukkelijker dan al de andere te worden aan gehaald: „Zou iemand kunnen meenen, dat er nog oorlog jmogelijk is, wanneer do vijf groote mogendheden in eensgezindheid leven en worden bijgestaan door de kleinere?" al dus vroeg hij. Zijn vraag was meteen een zwijgend antwoord een laatdunkend, ver achtelijk antwoord aan de pessimisten, die slechts gelooven in wat zij zien en kennen. Bevin, de corpulente, zwaargebrilde Engelsch- man heeft weinig van een engel, maar op dezen Kerstmis willen wij hem zonder ironie en zonder spot in die rol aanvaarden, omdat hij in moderne versie de eeuwenoude woor den der zingende engelen van dien eersten Kerstmis aller tijden opnieuw heeft uitge sproken: „Vrede op aarde aan alle menschen van goeden wil, aan alle optimisten, die door hun rotsvast geloof in het onmogelijke, dat onmogelijke waar maken." J. L. Rijksduitscher ontvoerde zijn zoontje Een Rijksduitscher, die tijdens den oor log een verhouding had met een Nederland- sche, kwam enkele dagen geleden clan destien over -*de Nederlandsche grens. Zaterdagavond heeft hij zijnN2'/2 jarig zoontje uit een woning in de Nicolaas Beetsstraat te Amsterdam tijdens de af wezigheid van de moeder ontvoerd. Vader en zoon zijn bij Kaldenkirchen de grens in Oostelijke richting gepasseerd. Bijzondere Raad van Cassatie De Haarlemmer H. van R. was door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam wegens verraad tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Bij de behandeling van deze zaak voor den Bijzonderen Raad van Cassatie verzocht de verdediger zijn cliënt ontoerekenbaar te verklaren, zulks op grond van een psychia trisch rapport. De procureur-fiscaal kon zich hiermede vereenigen en concludeerde, dat Van R. ter beschikking van de regeering zal worden gesteld. A. W. van M. uit Badhoevedorp was com mandant van de landwacht geweest. Het Bij zonder Gerechtshof had hem tot 18 jaar Rijks werkinrichting veroordeeld. De procureur fiscaal concludeerde tot vermindering van deze straf tot 10 jaar. Nekkramp op de „Indrapoera" Van de tien patiënten zijn er zes overleden Gedurende de thuisreis van het repa- trieeringsschip „Indrapoera" deed zich op 6 December onder de passagiers een geval voor van nekkramp. Gedurende het verdere verloop van de reis volgden onder de passa giers nog negen ziektegevallen, waarvan in zeven gevallen met zekerheid dezelfde diagnose kon worden gesteld, terwijl in twee gevallen de diagnose onzeker bleef. Van deze tien patiënten overleden er zes (vier van de zekere en de twee genoemde onzekere gevallen). Eén patient werd in een ziekenhuis in Gibraltar opgenomen en is volgens telegrafisch bericht herstellend. Drie patiënten werden bij aankomst te Rotterdam in een ziekenhuis opgenomen. Bovendien deden zich aan boord eenige :oedaardige gevallen van mazelen voor zonder sterfgevallen. Vier nog niet geheel herstelde patiënten werden bij aankomst te Rotterdam terstond in een ziekenhuis ondergebracht. Fransche minister naar Indo-China Chineezen vragen bescherming De Fransche generale staf te Saigon heeft medegedeeld, dat Fransche troepen gestadig voortgang maken bij het opruimen van Viet- nameesche versterkingen in Tonkin en de Annamietische provincies in Fransch Indo- China. Moutet, de Fransche minister van Koloniën, die Zondag per Skymaster naar Irido-China is vertrokken, verklaai-de dat zijn reis meer gericht was op „studie dan actie". De Fran sche regeering zal tijdens zijn afwezigheid geen beslissingen nemen. Moutet voegde hier aan toe, dat Vietnam de Fransch-Vietnamee- sche overeenkomst van April van dit jaar had geschonden. Bij deze overeenkomst was de Vietnameesche regeering gemachtigd slechts 10.000 man onder de wapenen te hou den onder het gezag van dén Franschen ge- neralen staf. Moutet is voornemens te Nanking een be zoek te brengen aan generalissimus Tsjang Kai Tsjek, die een persoonlijk vriend van hem is. Men meent te weten, dat hij zich wil verzekeren van de Chineesche neutraliteit met betrekking tot de huidige gevechten tus schen de Annamietische nationalisten en de Verder deden zich gevallen van influenza Frj*nsche .strijdkrachten. Twee groote plannen van Dudok voor, waarvan enkele gevolgd werden door longontsteking. Sterfgevallen deden zich niet voor. Onder de bemanning kwam slechts een geval van longontsteking voor dat gunstig verliep. 4 Van het begin af bestond telegrafisch contact tusschen den medischen dienst aan boord en de geneeskundige autoriteiten in Nederland. Bij de behandeling aan boord werden de nieuwste geneesmiddelen, zooals penicil line en sulfa-praeparaten in ruime mate toegepast. Bovendien werd in een scheeps- radiotoespraak aan passagiers en beman ning de voorlichting over de door hen na aankomst te Rotterdam in acht te nemen voorzorgsmaatregelen verstrekt. De debar- keering van de „Indrapoera" had verder een vlot verloop. Bij de jongste gevechten te Hanoi zouden Z9 Fransche burgers, onder wie*ll vrouwen, gedood zijn. De meesten der vrouwen zouden gemarteld zijn. Negentien Chineezen zouden, opgesloten in een gebouw van de Vietnamee- sche veiligheidspolitie, vermoord zijn. Uit Nanking wordt gemeld, dat twee ver tegenwoordigers der Chineesche inwoners van Indo-China naar Nanking zijn vertrok ken om een beroep te doen op de Chineesche regeering onmiddellijk stappen te onderne men voor hun bescherming. Uit Britsche regeeringskringen wordt door Un, Press vernomen dat Britsche diplomaten in Madrid in den afgeloopen tijd leiders van. de Spaansche politieke partijen hebben ontmoet)om de mogelijkheid te onderzoeken van een te vor men interim-coalitie regeering, die het regime- Franco zou moeten vervangen, totdat vrije ver kiezingen in Spanje zouden kumxen woxxien ge houden. In een rede, die de voorzitter der Ant- werpsche Kamer van Koophandel, de heer Osterrieth, op de jaarlijksche vergadering heeft gehouden, gaf hij uiting aan zijn vol doening over de economische samenwer king tusschen België en Nederland. „De technische voorwaarden hiertoe' zoo zeide hij, „zijn in den loop van het jaar door de studiecommissies geschapen. Bel gië heeft, ongeacht de financieele, econo mische en industrieele moeilijkheden, die hieruit zijn voortgekomen, Nederland bij zijn wederopbouw gesteund. Het zijn ech ter vooral de haven- en binnenvaartaange- legenheden die de aandacht vragen omdat De schade, die twee Engelsche torpedojagers opliepen in de Straat^ van Korfoe, is de aanleiding geweest tot een B^itsch verzoek tot de Albaansche regeering oih deze wateren te zuiveren, wat door de Albaansche regeering werd geweigerd. Daarop hebben de Britten het opruimingswerk zelf ter hand genomen, onder Albaansch pro test. Deskundige Britsche mijnopruimers aan het werk: Gewoonlijk wordt met mijnen wel eenigszins anders omgesprongen doch deze mannen weten waar zij het ge vaarlijke apparaat moeten aanpakiken en schijnen er heel gerust op te zijn, dat de mijn zich „koest zal houden". De kans is momenteel echter zeer gering „Ongeveer 22 procent der Nederlandsche bevolking koestert emigratieplannen. leeftijd der gegadigden varieert van 20 tot 35 jaar en er zijn weinig minder vrouwen dan mannen onder" zoo deelde de heer J. A. A. Hartland, directeur van de Stich ting Landverhuizing Nederland in een radiopraatje mede. De drang tot emigratie is volgens den heer Hartland te wijten aan de omstandig heid, dat de Nederlanders vele jaren in een soort gevangenschap hebben geleefd. Voorts heerscht er een angst-psychose; velen vreezen een nieuwen oorlog in Europa. Dit is echter een slecht motief voor emigratie en aanleiding tot onberaden stappen. Ook door het contact met gealli eerde soldaten is bij velen de lust opge wekt, de wereld in te trekken. De groote drang naar emigratie is een bedenkelijk verschijnsel, vooral nu de vraag naar arbeidskrachten het aanbod verre overtreft. De kans op emigratie is momenteel niet groot. Er zijn weinig landen bereid en in staat emigranten op te nemen. Slechts enkele landen kunnen goed geschoolde vaklieden gebruiken, doch deze kan Neder land niet missen. De huisvesting vormt in alle landen een groot probleem. Aan emigranten kan slechts een zeer ge ring bedrag aan buitenlandsch geld ter beschikking worden gesteld, totaal onvol doende om een eigen bedrijf te stichten. In de toekomst zullen jleze moeilijkheden echter verdwijnen. Het is noodig dat emigranten zich ter dege voorbereiden. Zij moetèn de taal van het door hen uitverkoren land voldoende beheerschen. Menschen zonder voldoende vakkennis zullen zich niet staande kunnen houden. Voor administratief personeel, personen uit vrije beroepen en academisch ge vormden zal het zeer moeilijk zijn, een plaats te vinden. In de meeste gevallen worden hun diploma's niet erkend. Avon turiers, die uitsluitend uit zucht naar ver andering naar het buitenland gaan, zullen vrijwel zeker mislukken. Daar de Nederlandsche bevolking per jaar met 150.000 zielen toeneemt, is emi gratie in de toekomst onvermijdelijk. De Stichting Landverhuizing Nederland heeft daarom deskundigen naar verschillende landen gezonden, om de mogelijkheden voor vestiging van Nederlanders te onder zoeken en d» emigratie voor te bereiden. Met nadruk waarschuwde de heer Hart land tenslotte tegen voorlichting over emi gratie door niet-officieele *en semi-offi- cieele instanties. Deviezen misbruikt voor uitstapje in Zwitserland Het ministerie vestigt er uitdrukkelijk de aandacht op, dat wanneer deviezen worden verstrekt voor zakenreizen, het krachtens de deviqzenbepalingen ten strengste verboden is, deze deviezen te ge bruiken voor particuliere doeleinden. Dat de rechter overtredingen streng straft, blijkt uit een dezer dagen gewezen von nis door den economischen rechter te Rotterdam. Terecht stond mr. P. A. E„ die, voorgevende voor zijn firma een zakenreis naar Zwitserland te moeten ondernemen, daarvoor deviezen wist te bemachtigen. Na inderdaad eenige zakenrelaties bezocht te hebben, bracht hij nog eenigen tijd met zijn echtgenoote in de bergen door. Mr. E. werd voor dit laatste uitstapje veroordeeld tot f 3000 boete. deze steeds wrijvingspunten tusschen beide landen vormden. Er dient naar een gelijk- loopende politiek te worden gestreefd, hoe wel een volkomen gelijkheid wel niet al tijd bereikbaar zal blijken te zijn". In dit opzicht wees de voorzitter der Antwerp- sche Kamer van Koophandel op het vrij groote verschil tusschen het loonpeil Rotterdam en in Antwerpen. Er zijn evenwel factoren, waarover de Nederlandsche regeering iets heeft te zeg gen, merkte Osterrieth op en hij drukte er zijn spijt over uit, dat deze tot nu toe ge oordeeld heeft hier geen initiatief te ir ten nemen. Bij onderlinge overeenkomst zou tot een verdeeling van het betwiste verkeer gekomen moeten worden teneinde aldus een weg te banen voor een gemeen schappelijk optreden op internationaal plan. Verder betreurde, spreker het, dat Neder land niet is ingegaan op het Belgische voor stel de havenrechten in alle Deltahavens gelijk te maken. Osterrieth betreurde het verder, dat de nabuurstaten België's voorbeeld niet heb ben nagevolgd en alle belemmeringen van het in- en uitgaand internationaal binnen- vaartverkeer hebben opgeheven. Nederland bijvoorbeeld handhaaft zonder eenige ver zachting het oorlogsregiem. Vervolgens wees de spreker op hetgeen Nederland doet voor zijn koopvaardijvloot. Dit land kan practisch zijn geheelen invoer onder eigen vlag vervoeren en bovendien een overschot aan tonnenmaat ter beschik king van buitenlandsche afladers stellen. Hij betoogde in dit verband, dat de Belgi sche regeering de noodige voorwaarden voor de uitbreiding der koopvaardij moet scheppen. Doktoren en Ziekenfondsen De onderhandelingen nog niet ten einde Eenigen tijd geleden hebben wij medege deeld, dat de Nederlandsche Maatschappij voor Geneeskunst de contracten met de Zie kenfondsen heeft opgezegd, om daardoor te kunnen komen tot de afsluiting van niei overeenkomsten, die rekening houden met de wenschen van de doktoren en den gewijzig- den financieeleri toestand. De'onderhandelingen om daartoe te komen zijn al eenigen tijd loopende. Aanvankelijk bestond de verwachting, dat nog vóór het einde van dit jaar overeenstemming zou wor den bereikt, maar daarop kan niet meer ge rekend worden. Er komen veel kwesties aan de orde. omdat het streven nu voorzit de ge- heele aangelegenheid te regelen. Bovendien willen ook de apothekers en de tandartsen (die een voorloopige regeling hadden getrof fen) thans trachten een definitieve regeling met de ziekenfondsen te bereiken. Ons werd verzekerd, dat de onderhandelingen in een sfeer plaats hebben waarbij van beide kanten gestreefd wordt naar een bevredigende op lossing. Voorloopig is het einde der onderhandelin gen nog niet te voorzien. Onze zegsman ver onderstelde zelfs de mogelijkheid, dat in af wachting van de definitieve regeling, ook met de doktoren voor den allereersten tijd nog een voorloopige regeling zal komen. Wij onderstreepen nog-eens, dat de genees kundige verzorging door deze onderhandelin gen niet in gevaar komt. Ook al mocht hier of daar een contractlooze periode ontstaan, dan zullen er maatregelen genomen worden, dat de patiënten dien tijd op de gewone wijze behandeld worden. - -N 2. Panda begon juist aan zijn tweede boterham, toen de vreemdeling van achter de boom naar voren trad en zwierig zijn hoed afnam. „Goeden dag!" sprak hij. „Sta mij toe, dat ik mij een ogenblik naast u nederzet en een licht gesprek met u voer!" „Ehivatte?" vroeg Panda niet erg be leefd. Hij was geschrokken moet je denken en hij wist zo gauw niet wat hij anders mnest zeggen. Heel graag!" zei de vreem deling. „Ik sla uw vriendelijke uitnodiging niet af, ventje! Het weder is voortreffelijk, niet waar? Hoort hoe de vogelkens kwin keleren! Ziet hoe de zonne de aarde be straalt! Bedenk, dat de...." „Ik begrijp niet wat je zegt!" zei Panda, „Maar het is mooi weer, dat is zeker! Wie ben je eigenlijk„Helaas!" zei de vreemdeling met een volle mond (hij had net een grote hap van Panda's boterham genomen). Vergeef mij mijn onwellevendheid! Mijn naam is Goedbloed. Joris Goedbloed en ik ben geparenteerd aan de Goedbloeds die zo'n grote rol hebben gespeeld in de ont dekking van Amerika! Ik heb dan ook het recht de titel van baron te voeren, maar, je mag me gewoon sinjeur noemen!" Panda begreep niet veel van dat gepraat, maar hij kreeg ineens in de gaten, dat de vreemde ling al zijn boterhammen had opgegeten en mi zijn hand uitstak naar de melkles. Nieuw regeeringscenfrurh van groote afmetingen In het gemeentelijk museum in Den Haag is de tentoonstelling „Den Haag bouwt op" geopend. Deze tentoonstelling geeft aller eerst een beeld van den historischen groei van den Haag, een beeld, dat noodig is om tot een duidelijk inzicht te geraken van de eischen die bij den herbouw van den Haag moeten worden gesteld. De tweede afdeeling der tentoonstelling, en die is verreweg de belangrijkste, toont maquettes en kaarten van de herbouwplan nen van den bekenden stedebouwkundige W. M. Dudok. Deze herbouwplannen om vatten voorloopig twee gebieden, namelijk het gebied Sportlaan-Stadhoudersplein- Scheveningsche boschjes en -het Bezuiden- houtkwartier. Tot dit laatste plan behoort tevens de geprojecteerde saneering van het stadsdeel tusschen Stationsplein en Spui. De derde afdeeling laat gedetailleerd werk van verschillende architecten zien. De heer Dudok heeft zich, alvorens deze plannen te ontwerpen, terdege rekenschap gegeven van het stadskarakter. Den Haag is in de eerste plaats een woonstad, maar deze residentieele kwaliteiten hebben, te zamen met het feit, dat hier het regeerings- centrum gevestigd is, vele groote maas schappijen aangetrokken, die er thans hun zetel hebben. Zoo is den Haag ook langza merhand werkstad geworden. Tevens kan den Haag zetél worden van instellingen van internationale stmenwerking. De stad moet worden herbouwd met dit doel voor oogen; ze moet representatieve beteekenis krijgen, er moet gerekend worden op di plomatieke vestigingsmogelijkheden en op een cultureel centrum. De structuur van de stad leent zich wel voor een dergelijken uitbouw. Het wegen- stramiensis in het algemeen rechthoekig en maakt daardoor kernverruiming gemakke lijker uitvoerbaar. Deze mogelijkheden moeten worden uitgebuit en daarom zijn het nieuwe regeeringscentrum, het cultu- reele centrum en het ontspanningscentrum Scheveningen in de stad verspreid, om daarmee voor de vergroote stad een ver- groote kern te scheppen. Bij de uitbreiding van de stad er wordt rekening gehouden met een aantal van 850.000 inwoners - zal de wijkgedachte het leidende motief worden. Groote kantoor gebouwen, die wel veel employés, maar niet veel publiek tot zich trekken, zooals bijvoorbeeld het nieuwe P.T.T.-gebouw, zullen in de nieuwe wijken dienen te ver rijzen. De employés krijgen daar woonge legenheid en ontspanningsmogelijkheden in de omgeving. BezuidenhouJ- en Spuiplan. Aangezien dit verwoeste gebied in de on middellijke nabijheid van het Staatsspoor station ligt, is het spoorwegvraagstuk nauw verbonden met alle plannen ten aanzien van dit kwartier. Aan den bestaanden toe stand, dat een reiziger van het eene station naar het andere moet hollen, om zijn trein te missen, kan dan een einde worden ge maakt. Men wil een nieuw station maken met ondergrondsche spoorweg-aanslui tingen op de belangrijkste woongebieden, Het nieuwe Regeeringscentrum, in den vorm van vijf nieuwe ministeries, komt tusschen Stationsplein en Spui. Het komt in den vorm van een kantoorgebouwencom plex van grootsche allure, misschien te groot voor direct gebruik, maar de over tollige ruimte kan altijd verhuurd worden in het begin. Het element van herhaling in raamstel- ling treft ons direct bij deze gebouwen, maar geen herhaling uit geestelijke armoe de, maar als element van waardigheid en statigheid. Sportlaan-Stadlioudersplein- Scheveningsche Boschjes Het is de bedoeling, dat hier het cultu- reele centrum zal komen. Daartoe zijn ge projecteerd een schouwburg, een concert zaal en een congreszaal, samen 300 meter lang en verbonden door restaurants en foyers. Het ligt met opzet buiten de stad, want het is niet de bedoeling, dat men hier even binnenwipt, maar hier kan en moet men zich opmaken tot een feest van grootsch allure. In beide plannen is haast geen straat te vinden zonder boomen en overal zijn groo te grasvelden geprojecteerd. Ook van bin nenhoven is een gepast gebruik gemaakt. Zoo bereikt men het contrast tusschen rust Een ontwerp van het Plein 1945, waaraan de vijf ministeries zullen komen te liggeru en drukte, dat een stad zoo aantrekkelijk kan maken. Alles getuigt van een moderne, maar te vens solide visie en van een open oog voor de toekomst. De enorme ondergrondsche parkeerplaatsen, wegen, somsvan dertig mejer breedte, een landingsplaats voor luchttaxi's en hélicoptères, ondergrondsch spoorwegnet, het is alles gedurfd en toch logisch. „Bouwen om te dienen" Deze spreuk staat onder het borstbeeld van Beo-lage in hetzelfde museum, waar de plannen liggen voor dezen grootschen her bouw. Als men ziet, hoe Dudok zich niet door de enorme mogelijkheden die hij had, heeft mee laten sleepen tot concepties te groot voor den normalen mensch, maar in tegendeel, hoe humaan en tegelijkertijd voor de toekomst verantwoord hij zijn plan nen heeft ontworpen, dan beseft men, hoe waar dit woord is. Dudok heeft gestreefd naar de synthese van de gebondenheid aan het redelijke en de vrijheid van het schoone. Zoetwatervisch naar Engeland Van Engelsche zijde is toestemming ge geven tot het invoeren van 300 tdn versche zoetwatervisch, namelijk 100 ton snoek baars, 60 ton brasem, 50 ton snoek, 40 ton karper, 30 ton voorn en 20 ton baars. De Engelsche toestemming geldt tot 1 April 1947. Er bestaat kans, dat deze termijn nog zal worden verlengd. Amerikaansch voetbal in Rotterdam Zaterdag 28 December te halfdrle zal op het Sparta-terreiri' te Rotterdam een beslissingswed strijd gespeeld worden om het kampioenschap Amerikaansch voetbal tusschen de kampioenen van de Duitsche en Oostenrijksche bezettings- zönes. De ploegen hebben in deze competitie 9 wedstrijden gewonnen en 1 verloren, zoodat een zeer felle strijd verwacht kan wol-den. De sport is voortgekomen uit voetbal en' het Engelsche rugby. Het gaat hierbij echt Amerikaansch toe, hetgeen wel blijkt uit de bepaling, dat aan iedere ploeg 20 Invallers zijn toegestaan. Sport in het kort Dr. H. A. M. Hirschfeld krijgt op zijn verzoek eervol ontslag Bij Koninklijk Besluit is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1947 eervol ontslag verleend aan dr. H. A. M. Hirschfeld als secretaris-generaal van het voormalig depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, onder dankbetuiging voor de niet- betwiste zeer groote en belangrijke diensten, in genoemde functie gedurende vijf zeer moeilijke bezettingsjaren aan het Nederland sche volk bewezen. Tevens is hem, eveneens op zijn verzoek, op dezeti datum eervol ont slag verleend als directeur-generaal van Han del en Nijverheid bij het departement van Economische Zaken, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten den landeun laastgenoemde functie bewezen. Met ingang van 1 Januari 1947 is benoemd tot directeur-generaal van Handel en Nijver heid bij het departement van Economische Zaken dr. Ch. L. H Truijen, thans directeur van de N.V. Kunstspinnerij „Nijma" te Nij megen. HAARLEMS CHE KOBFBALBOND. Het be stuur van den Haarl. Korfbalbond heeft ln verband met de vorst alle voor 2den Kerstdag vastgestelde wedstrijden afgelast. AMSTERDAMS CH ELFTAL—ZWALUWEN UIT GESTELD. De voetbalwedstrijd Amster- damsoh elftalZwaiywen, die op Tweeden Kerst- daig ln het Olympisch Stadion te Amsterdam ge speeld zou worden, is uitgesteld tot Nieuw jaarsdag. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 18.15 v. d. Man- dere. 18.30 Strijdkr. 19.00 Naar bed. 19.05 Alfr. Cortot. 19.15 Koor. 19.45 Helpt de post. 20.08 Echo v. d. dag. 20.15 Philh. orkest. 21.00 Scrooge en Marley. 22.30 Concertgebouw kwintet. 23.15 Kerst liederen O.-Kerstnachtd, Bakenesserkerk, H'lem. HILVERSUM n, 415.5 M. en 218 M. 19.00, 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 17.15 Zang, 17.45 „Advent". 18.30 Kareol septet. 19.30 Kerst liederen. 20.05 De gewone man. 20.15 Philh. ork. 21.00 Avondgebed. 22.20 Strljkkw. 22.50 Bach. 23.15 Kerstmis ln Europa. O.-Nachtmis uit Nieuwkuyk. De Engelschman, die zijn huis voor de Kerstdagen wat wil opfleuren, kan hiervoor ge bruiken seringen ,en kerstrozen uit Nederland en mimosa uit Frankrijk. Het wordt echter een dure versiering. Voor een tak seringen moet hij vijf gulden, voor een dozijn kerstroosjes zeven gul den vijf tg betalen. Mimosa kost tien gulden per bosje. De prijs van azalea's Is zelfs nog hooger. Hiervoor moet men tusschen twintig en vijftig gulden neertellen. Dr. Menzel, de minister van binnenlandsche zaken van Noord-Rijnlnad-Westfalen, heeft ln. een rede in de universiteit van Muenster gepleit voor herstel van de oude Duitsche grenzen, al dus meldt de Britsche nieuwsdienst in Duitsch- land. „Slechts een gi-ondwet voor geheeS Duitschland en algeheele politieke eenheid kun nen de basis vormen voor een Duitsche herle ving". aldus verklaarde Menzel. „Geen grens herziening, doch epn waarlijk democratische instelling van het Duitsche volk kan een waar borg zijn voor de veiligheid van de buurstaten". Volgens radio Rome hebben vertegenwoor digers van de katholieke actie in Italië aan den Italiaanschen eërsten minister een resolutie ovex-handigd, waarin de Italiaansche regeering wordt verzocht zoo spoedig mogelijk door middel van een wetsvoorstel maatregelen te nemen, tegen de anticlericale pers, die, aldus deze reso lutie, het religieuze bewustzijn en de moreele waarden van de Italiaansche bevolking kwetst. Het Amerikaansche radiostation te Tokio meldt, dat volgens de laatste schatting van het Japansche ministerie van binnenlandsche zaken de jongste aardbeving in Japan 1026 menschen- levens heeft gekost. 1035 personen zijn gewond, 145 vermist. Naar verluidt zijn meer dan 100.000 menschen dakloos. In de nabijheid van Rio de Janeiro is een Argentijnsch vliegtuig neergestort, dat van Lon den op weg was naar Buenos Aires. Er bevonden zich 21 personen aan boord. Volgens Argentijn» sche luchtvaartautoriteiten bestaat er weinig hoop, dat er overlevenden zijn. Het Italiaansche persbureau, Ansa, meldt, dat de Italiaansche politie vijf Joden heeft ge-' arresteerd in verband met den bomaanslag op de Britsche ambassade in Rome op 31 October. Ansa verneemt voorts, dat een „sabotage-school" vaxx de Irgoen Zwai Leoemi, gevestigd in de zelfde straat, waar het hoofdkwartier van de geallieerde militaire detectives zich bevindt, ontdekt is.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2