Bestrijding van de baMadigheid en verwildering der jeugd De gezondheid der Haarlemmers is goed Indië in nood ladioprogrameia's voor de Kerstdagen Eerste Kerstdag Tweede Kerstdag B u i tc n 1 a nclsc lis zenders Voor 1946 lager cijfers voor sterfte, ook aan tuberculose Op het Kampereiland is thans de rietoogst in vollen gang. Veel riet wordt op het oogenblik by den wederopbouw gebruikt. Het ijs vergemakkelijkt het werk van de rietsnijders ten zeerste. De Commissie voor de Geestelijke Volks gezondheid te Haarlem heeft al meer malen aandacht gewijd aan de bestrijding van de verwildering der jeugd. In den afge- loopen zomer werden (via Volksherstel) maatregelen genomen dat meer speelgoed beschikbaar kwam, in de overtuiging, dat ook daarin een krachtig wapen gelegen is om de kinderen op goede wijze bezig te houden, omdat de ervaring leert, dat zij als ze niets te doen hebben, licht tot ver keerde dingen komen. Helaas kon nog slechts op beperkte schaal in de behoefte aan speelgoed, dat tegen redelijke prijzen te koop is, voorzien worden. Op den in geslagen weg zal worden voortgegaan. Er kwamen o.a. stelten en autopeds beschik baar. Thans zal nog worden onderzocht welke artikelen de jeugd het meest be geert. Breedvoerig werd nog gesproken over de vraag wat meer gedaan kan worden om baldadigheid en verwildering tegen te gaan. De overtuiging kwam naar voren, dat men moet trachten de belangstelling der jeugd te winnen voor positieve waar den, waardoor vanzelf de aandacht afge leid wordt van de negatieve. Er zal een enquête onder de jeugd ge houden worden om te weten te komen voor welke onderwerpen zij zich in het bijzonder interesseert. Die onderwerpen zullen dan voor de jeugd behandeld worden, om op die manier te bereiken, dat het denken der jeugd in beweging gebracht wordt. De gedachte werd geopperd om die onderwerpen te behandelen voor kleine groepen, liefst klassikaal. Daarbij werd gewezen op het bestaan van debatingclubs aan verschillende scholen. Het werd even wel betreurd, dat slechts een klein percen tage van de kinderen daarvoor belangstel ling toont. Voor de enquête zal de medewerking van de hoofden der scholen gevraagd worden. Dr. C. G. J. Bos stelde in het licht, dat men vooral den psychologischen ondergrond van de verwildering der jeugd niet mag onderschatten. Hij ziet alle geestelijke en moreele verwording meer als een gevolg van de angst, die allen, maar niet het minst de jeugd, tijdens den oorlog hebben moe ten doorstaan. Deze gemoedsuiting, de angst, is nog aanwezig ei. slechts een juist inzicht in de onderhavige problemen zal de jeugd kunnen helpen. Naar aanleiding van deze opmerking werd Dr. Bos uitgenoodigd een lezing over dit onderwerp te houden voor het onder wijzend personeel, liefst schoolsgewijze, met welk voorstel de commissie haar in stemming betuigde. DE DISTRIBUTIE Vrijdag 27 December Schoenenbon afhalen. Haarlem, Vleeschhal: W, X, IJ, Z. De Minnestreelen De vereeniging ..Haarlem's Kunstcentrum" heeft ons weer eens een festijn voor 't oor be reid. Want dit ls een door „De Minnestreelen' gegeven concert. Niet dat nu alles van begin af even mooi was De mannenzang in het openings nummer, het Gregorlaansche „Kyrie", leed nog aan eenige ruwheid van klank. Maar toen de iongensstemmen in ..Rorate Coeli" er bij kwa men bloeide de schoonheid hoe langer hoe meer op En van toen af werd het veelal als ln hel gedichtje „Jesus' Bloemhof" verteld wordt: ..engelenzang en harpgespeel" Hubert Cuypers zat n.l aan tien vleugel ditmaal den grooten concertvleugel en ontlokte daaraan ln zijn be geleidingen en modulee rende tusschenspelen zulke fijne, teere klanken, dat het instrument een geïdealiseerde harp geleek. Er waren 22 nummers, te veel om ze afzonder lijk te noemen maar alle Kerstliederen. Sommige werden a capella, de meeste begeleid gezongen en enkele zoowel jonge als volwassen zangers lieten zich als solisten hooren. Vooral de jon gensstemmen klonken verrukkelijk. Cuypers streeft er naar ze zoo natuurlijk mogelijk te ont. wikkelen, zoodat het oorspronkelijk timbre be houden blijft Men noeme dit niet „dressuur" Het is evenmin dressuur als een behoorlijke schoolontwikkeling dat is. Ook hun voorbeeldige houding op het podium heeft hun jongensaard niet verstikt; gedurende de pauze zag ik eenigen in de stemkamer met een bal koppen.. Flink zoo, jongens, alles op z'n tijd. En ook den Holland schen Jongen misstaat beschaafd optreden niet Het koor zong Latijn, Nederlandsch. Duitsch. Fransch, Spaansch. Italiaansch en Tsjechisch soms ook in dialect, alles met hetzelfde gemak. Maar toen na afloop Cuypers aan 't publiek de keuze van een toegift overliet, koos men haast unaniem Cuypers' effectvolle bewerking van „Stille Nacht", die wondermooie klankcombina ties bevat Een avond die in dankbare herinnering blijft K. DE JONG Wantrouwig staat de kleine, donkere mensch met de ongewone schaatsen om zijn tengere schouders in de Nederlandsche kou. Je ziet zyn gedachten terugvliegen naar een zondoorstoofde voorgalerij, ergens op Java, maar direct daarop is toch het heden weer nummer één, en met bedacht zame passen schrijdt de ingepakte vreem deling naar den gladden vloer. Zijn geschoeide handjes peuteren onwen nig aan de schaatsenbanden, wanneer een plaatsje gevonden is op den knisterigen wallekant en berustend aanschouwt hij het wintersche gedoe vóór hem. De wereld van het ijs laat zich echter aan dit vreemde eendje niets gelegen liggen en zwiert lustig voort. Zoo, dus waar die R op staat, moet aan dezen voet, dat bandje door dat lusje heeft mams gezegd en dan een knoop. ,,Soedah, wat een peuterwerkje". Kijk die dikke vent een schuiver maken! Wanneer de dikke vent weer op de smalle ijzers ge klommen is, wriemelen tien vingertjes nauwgezet verder aan het zooveelste raad sel van 'Olland en na een serie damnige zuchten tracht de kleine man overeind te komen. „Denk om die barst", peinst hij behoedzaam, met een zes-jarige wijsheid, lie zich nooit eerder aan ijs-scheuren oetste, maar die toch onfeilbaar in hem opborrelt. De aanvangsstreek op de vreemde sub stantie, waar het bruine mensje voor het eerst mee kennis maakt in zijn reeds aan ondervindingen rijke bestaan, eindigt met een ster in het ijs en een waarschuwende oijn in de lagere regionen van zijn kleine lijf. Maar die dikke vent ligt ook ahveer met al z'n armen en beenen in de lucht te krieuwelen net een tjitjak dus het schijnt meer voor te komen. Als echter het honderdste probeersel hardnekkig uitloopt op een ster en een pijn, zoekt de kleine met schuchtere, naast de schaatsen slierende streekjes den veiligen wallekant op, en peutert met verstarde vingertjes de gele bandjes los. Na een min achtende blik op het gedoe op het ijs. slaakt hij een hartgrondig „soedah" en kuiert met een dampsliertje achter zich aan naar een warme en veilige kachel. Niks gedaan..dat ijs. J. F. De directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Haarlem, Dr. W. B. Smits, deelde ons mede, dat de gezond heidstoestand der Haarlemmers in het nu bijna verstreken jaar, weer goed is te noe men. In het algemeen ls men de ongunstige gevolgen van de oorlogsjaren weer te boven gekomen. Dit bilijkt ook wel uit het sterfte cijfer. Op het oogenblik zijn nog slechts de cijfers tot 15 December van dit jaar be kend. Dit aantal is 1123. In de laatste weken is het aantal overledenen omstreeks 20. zoodat het eindcijfer ongeveer 1165 zal worden. Daarbij komen dan nog de Haar lemmers die elders overleden zijn, maar dat is niet hoog. Aangenomen kan worden dat het sterftecijfer per 10.000 ingezetenen niet veel boven de 8 zal komen. In de vorige jaren was het sterftecijfer: 1940: 9.8; 1941: 9.5; 1942: 10.4; 1943: 11.2; 1944: 12.4; 1945: 17.2. Gelukkig is ook het sterftecijfer aan tuberculose weer belangrijk gedaald. Tot 15 December was het 53. Daarbij komen nog de twee laatste weken van dit jaar, alsook de Haarlemmers die elders over leden. De sterftecijfers aan tuberculose waren in vorige jaren: 1939: 3.97; 1940: 3.47; 1941: 5-24; 1942: 4.56; 1943: 4.37; 1944: 5.49 en 1945: 11.75. Het cijfer voor 1946 zal vermoedelijk on geveer hetzelfde zijn als in de jaren 1942 en 1943. Daaruit kan evenwel geenszins de con~- clusie getrokken worden, dat er een einde gekomen is aan de groote stijging wat de tuberculose betreft, die in de laatste jaren van den oorlog werd waargenomen, want Neen geen rls!co; Moeder! De oude, vertrouwde LIGA» voeding in de ROODE pakken van 35 cent, staat borg voor een gezond en krachtig kind. Let op de echte! (Adv.) Bloenibollententoonstelling te Lisse geopend Dr. A, J. Verhage. voorzitter van de Alge- Oieene Vereeniging voor Bloembollencultuur en van het Bedrijfschap voor Sierteelt-pro ducten. heeft hedenmiddag in het gebouw van Hollands Bloembollen Genootschap een groote Kersttentoonstelling geopend, georga niseerd door de stichting „Bloemlust" te Lisse. De tentoonstelling is tot en met Zaterdag geopend met uitzondering van den Eersten Kerstdag. Warme maaltijd voor kinderen Het ligt in het voornemen van Burge meester en Wethouders van Haarlem om bij aanhoudende vorst aan kinderen van on- en minvermogenden tot 14 jaar een maal per dag een warmen maaltijd te doen verstrekken door de Cen'rale Keuken van de St Vincentiusvereeniging. Ouders, die meenen dat hun kinderen hiervoor in aanmerking kunnen komen, moeten schriftelyk een verzoek daartoe in dienen bij den directeur van den Gemeen telijken Dienst voor Sociale Zaken, Groote Houtstraat 142, Haarlem. „waarmee ik dan de vergadering 6luit." Punt. Dat was dat, en nu als de weerlicht weg, weg van die droge gezich ten met hun aanmatigende monden en hun eeuwige sigaren er parmant ingestoken. Met een veel te harde zwaai werd de buitendeur van het restaurant openge duwd en van Drevelen bonkte in zijn haast bijna tegen den gérant op, die met flad derende jaspanden en een haastig „pardon" ln de warme ruimte van de hall verdween „Ellendig, zoo'n vergadering, net voor Kerst en dan zoo'n commissaris, die hel naadje van alle kousen wilde weten en hij met z'n hoofdpijn en z'n zorg. Enfin, eersi maar eens zien. dat'ie thuis kwam en den boom optuigen Eigenlijk gek laat, den avond voor Kerstmis en dan nog een boom maar Jos zeurde zoo en Lijntjewaar om hebben we dat kind in hemelsnaam gewend aan dien zotten naam; Marjolein was toch veel nelter. Lekker, die koele kou om z'n hoofd, hè, nu even je hoed af zetten en een dazen sprong maken, zoo één. waar die muffe commissaris de stui- het aantal ziektegevallen is helaas "nog niet verminderd. Er zal een langdurige inten sieve (en kostbare) bestrijding noodig zijn om de tuberculose weer terug te dringen tot het vooroorlogsche peil. Limburgsche kunstenaars exposeeren in Haarlem De expositiezaal van het.Frans Halsmuseum te Haarlem herbergt sinds eenige dagen een collectie werken van Limburgsche kunst e-_ naars, die, in het kader van de cultureele* uitwisseling tusschen de verschillende gedeel ten van ons land. uit het Zuiden naar Haar lem zijn gekomen Den Haarlemschen schil der Ab Loots komt de eer toe. het initiatief eenomen te hebben tot dezen ruil tusschen Limburg en de stad aan het Spaarne De directeur van het Frans Halsmuseum, de heer J. Baard zwierf door Zuid-Limburg om de collectie doeken op te sporen, die thans de wanden van het museum sieren. Sieren is het inderdaad, wat deze bonte verzameling doet- van de sombere begrafenisstoet van Charles van Eyck tot de fleurige stukjes van Seroen- ti, zij zijn alle exponenten van een Zuide'ijk warm temperament, dat met vreugde begroet kan worden in onze contreien De email-gloed die Nelissen aan zijn „Martinus" wist te geven, de sombere, aan Sluyter's Piëta herin nerende Moderne Job van de hand van Jan Hul, het zijn schilderijen met karakter, soms nog niet tot volle rijpheid gekomen, maar toch met^ een belofte voor de toekomst van de groep artisten. die zich in Maastricht en Roermond heeft gevestigd De tentoonstelling, die onder auspiciën van het Nederlandsche Kunstverbond wordt ge houden. verdient in de komende dagen on getwijfeld de warme be'anestelline van Haar lemmers. die willen ervaren, wat er in het „verre land van bronsgroen eikenhout" leeft onder de jongeren. Een bovenzaaltje, waar de grafische pro ducten van de Limburgenaren een be'ang- rijk aandeel leveren, een aantal scuioturen en een zeldzaam mooie boekband van Justine van Aelst, completeeren dit interessante over zicht Kermisvolk op Kerstmis „Geloof en Wetenschap" ls bij de keuze van dit stuk zeker uitgegaan van het gegeven, dat het een echt kerststuk zou zijn En hierin is de ultnoodigende vereeniging niet teleurgesteld ge-, worden. Men krijgt de Heilige Kindsheid volle dig uitgebeeld, en wel op de wijze, waarop dit ln de middeleeuwen in een door reizende acteurs ln de open lucht op het marktplein op geslagen theatertje gebeurd moet zijn. Hier is het een troep Zigeuners, die Henri Ghéon laat optreden. Na onder hun maaltijd door het dorps- publiek te zijn aangegaapt, improviseeren ztj een voorstelling, welke door den oudsten hunner, den grijzen Melchior. telkens wordt ingeleid met een voorlezing uit den Bijbel. En zoo krijgen wij dan de heele reeks overbekende tafereelen te aanschouwen, welke door schilderijen en prent jes reeds gemeengoed zijn geworden, en alleen maar meer interesseeren. als ze in den goeden stijl worden weergegeven. Men weet, dat Ghéon zijn stichtelijke vertoo ningen gaarne met humor kruidt. En zoo heeft hij hier profijt getrokken van het contrast tus schen de verhevenheid der vertoonde stof en de alledaagschheid van het theaterbedrijf. Nog is de sfeer van zulk een heilig tefereel, waarbij de gebeden der Kerk worden gepreveld, niet opge trokken, of de toeschouwer wordt door de rauwe voorbereiding tot het volgende tafereel ont nuchterd. en bezig gehouden met breedvoerig behandelde „dorpsche" onderwerpen. Misschien is dit door een middeleeuwsch marktpubliek te genieten geweest, maar in den schouwburg zal menigeen zich verveeld of ge- erge rd hebben, temeer daar de voorstelling door het Zuid-Nederlandsch Tooneel de primitiviteit nog wat aandikte door velerlei tooneeltech- nische tekortkomingen. Tusschen den eenvoud, die kenmerk is van het ware, en deze voorstel ling ligt een principaal verschil. H. G. CANNEGEETER. De vermolmde Asaph Ook de provincie verleent steun De Haarlemsche gemeenteraad stelde een crediet van f 6700 beschikbaar voor de ver nieuwing van het beeld Asaph van het or gel van de St. Bavo, omdat dit door hout worm geheel is aangetast. Ged. Staten van Noordholland stellen aan de Prov. Staten voor 15 pet. dezer kosten te dragen, wat neerkomt op f 1000, mits het rijk f 2000 subsidie geeft. Inleiding tot het Kerstfeest In het gebouw van den Religieuzen Kring trad Maandagavond voor de vereeniging Aer- denhout dr. Van Meir voor het voetlicht met een interessante analyse van Dickens' „Christ mas Carol", waaruit verschillende deelen in het Engelsch door den spreker werden voor gedragen. De sfeerteekening en het tijdeigen van Dickens' werk in 't algemeen en van dit fijn-gecomponeerde Kerstverhaal in het bij zonder werden door dr Van Meir raak en zuiver getypeerd, zoodat de tendens van het karakteristieke werk helder gedefinieerd naar voen kwam. Het was een stemmige en inte ressante inleiding tot het Kerstfeest. pen van zou krijgen als 'ie het zag Daar kwam lijn twee aan, jongens, wat een conservenblik van een voorbalcon, dat wordt persen, toch zien dat ik hem haal, dien bóóm en Josje met z'n vragend snoet Met een drensgeluid schoof de tram de bocht in en aan de lus bengelde van Dre velen met zijn gedachten als een pijn m zijn hoofd, terwijl een welgedane dame haar bontjas en de cadeautjes achter hem in veiligheid bracht, door ze een eindje omhoog te schuiven, wat van Drevelen weer noodzaakte boven op de voeten van een werkman te gaan staan Zou hij van hoorenZeg es vader" spoot de be dreigde eigenaai van de geplette teenen al, en van Drevelen keerde zich om, met 'en glimlach en een verontschuldiging in netto. Maar toen het gezicht van den •verkman. dat half onder het licht ergens in de lucht hing, even van een straatlan- *aarn pen lichtstreep opving, hield hij zijn woorden in. „Verdraaid, waar had Hij dien man meer gezien, was dat niet. „Krimmeneelbulderde het door het achterbalcon. dat geïnteresseerd naar het vervolg van den proloog luisterde. „Bè-jij et kerel? Dèt is me toch effies een paar „Beroepskeuze" gaat naar hef Arbeidsbureau Indertfid heeft de gemeente Haarlem aan den Werkloosheidsdienst een bureau voor Beroepskeuze geopend. Dit bleef bij dezen dienst, ook nadat vrijwel alle afdeelingen die betrokken waren bij de Werkloosheids- zorg overgegaan waren naar het Geweste lijk Arbeidsbureau (een rijksinstelling). Wij vernemen nu, dat het in de bedoe ling van het rijk ligt, met ingang van 1 Mei 1947, ook „Beroepskeuze" over te brengen naar het Gewestelijk Arbeidsbureau. Het is nog niet bekend hoe het dan met het gemeentelijk bureau zal gaan. Denk om de gladheid! Nu men met de mogelijkheid rekening moet houden, dat door plotseling inval lende dooi, de wegen spiegelglad kunnen worden, is het raadzaam eenige wenken in acht te nemen. Voerlieden, zet Uw paarden op scherp. Huisvrouwen, strooit asch of zand voor Uw huis (politieverordening). Automobilisten, remt niet plotseling, maar accelereert ook niet ineens. Rijdt zooveel mogelijk op Uw top-versnelling. Mocht gij slippen, debrayeert dan en stuurt in de richting van den slip. Dat wil zeggen, als het achterdeel van den wagen naar rechts slipt, stuur dan ook naar rechts bij. Controle op textielprijzen De verlaging van de handelsmarges op textielgoederen zal op 15 Januari 1947 van kracht zyn geworden. Op dien dag, aldus wordt van bevoegde zijde medegedeeld, moeten alle textielwaren opnieuw zijn ge prijsd. De prijscontrole zal na 15 Januari bij het constateeren van overtredingen on middellijk proces-verbaal opmaken. TWEE WEKEN VOOR „WEGGESUFTEN" CHAUFFEER. G R.. de chauffeur, die op den Rijksweg AmsterdamDen Haag in October van dit taar. een motorrijder had doodgereden, toen hij even was ..weggesuft". is veroordeeld tot twee weken hechtenis en één iaar ontzetting uit de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. De eisch luidde zes weken hechte nis. platte stiefels waardKom mee, man, dan gane me naar huis, d'r is nog een flesschie met lekkers, ken ik je an me ba rones voorstelle en an de kleine troon opvolgers Laat ie fijn zijn...." Gnui vend troonde de oude schoolkameraad van Drevelen mee naar den uitgang, zon der te letten op de verwijtende blikken van de ovèrige balconbewoners, die hun taartjes en hun gemoedsrust besprongen zagen door tweehonderd pond uitbundig heid. „Maar ik moet"begon van Dre velen. „Niks mot je, je mot effe meekom- me, is me- dat een verrassing, in twaalf jaar niet gesien, sinds de knikkerpot zoo gezegd uit me horizon verdwene en je nou late gaan? Ho effies, conducteur, d'r mot hier een weersien gevierd worre en dan zal jij doorrije, - kom mee, maar denk om die glimmende slee, want die dinge bezorge je gratis een zalig Kerstfeest." Onder een booglamp werd de hernieuw de kennismaking formeeler. „Ja, twaalf jaar geleden zat ik achter je bij meester Klos, nee eigenlijk heette 'n ie van Gro ningen, maar net was immers zoo'n stom me vent met z'n soepoógen. Of Dirk van Drevelen effe in het leven geslaagd was! Moest je hém zien, rechtdoor uit de heffe des volks, mo'je maar niet op lette, een studiekop had 'ie nooit bezete, alleen maar een gevoel voor draaibanke en dat leverde net genoeg op om je stand als eerlijk ar beider op te houwe. Zoo, we benne der." En van Drevelen werd meegetrokken in een klam portaal, waar een electrisch oeertje zijn best deed. ganglamp te wor den, maar het niet verder bracht dan nachtpit.ie „En leg me nou niet an me hoofd te meiere over je vriende en je Kerstfeest, want eerst mot je op mijn ap- oartemente komme die Dirk! haha, dat je zoo'n toffe knul nou net uitgerekend op lijn twee tegen z'n demi aan moet loope De plotselinge gastheer schreeuwde in het donkere gat van de trap: „Jet, mojje nou deris kijke wat ik voor je Kerstmis heb meegebracht, kompleet de heele def tigheid van de stad, maak et salon effe ln orde, dan zal Ik me smoking anschiete. Uitspraak in drama in Haarlemmermeer Hedenmorgen wees het Amsterdamsehe Bij zonder Hof vonnis tegen een viertal verdach ten uit de verraad-zaak die eenigen tijd ge leden voor dit Hof diende C. N D. en N. v. d. V. uit Nieuw-Vennep tegen wie de doodstraf geëischt was. werden veroordeeld tot 15 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. Zij werden er beiden van ver dacht als hulpagent van politie te hebben deelgenomen aan een doorzoeking van het erf van een boer uit de Haarlemmermeer op 8 September 1944. tengevolge waarvan een aan tal onderduikers en wat vuurwapenen ont dekt werden Drie der onderduikers moesten deze razzia met den dood bekoopen. D. v. W die het groepje menschen voor de executie bewaakt had en tegen wie zes iaar geëischt werd. werd conform veroordeeld De 30-iarige J J V die eveneens aan de onderzoeking heeft deelgenomen hoorde in dertijd 20 jaar tegen zich eischen en werd nu veroordeeld tot 12 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. Dp trap kraakte en toen hij den hoek om draaide, keek van Drevelen in het gulle gezicht van een jonge vrouw met een ver wonderlijk gaaf gebit, waaromheen een glimlach uit het hart lag geplooid.„Komt u boven meneer en laat Sjef maar raze, die betijt wel". Netjes was het er, een plankje met boe ken en een oranje lampekap met een vroo- lijk tafelkleed eronderZoo, as u nou daar gaat zitten, dan...." „En wat zeg je van me dierbare wederhelft?" stormde Sjef's stem de kamer binnen. „Hebbe jul lie eigenlijk al kennis gemaakt? Nou dan. dit is meneer van Drevelen, die mijn op school altijd de baas was, behalve in blom metjes begiete, en hier hè-je mijn uitver korene „Jet, geef die flesch uit het buffet es an, zoo, en dan de gróóte glaze, proost kerel en datteme d'r nog veel magge neme, in vrede en gezondheid". Van Drevelen voelde zich wonderlijk op z'n gemak, maar in een uithoekje van zijn hart woonde een knagend gevoel van schuld, Lijntje en de boom en zijn vrouw. „Sjef, ik vind het verduveld prettig, je weer eens ontmoet te hebben, maar het is morgen Kerstmis en de boom moet bij ons nog opgetuigd worden: bovendien heb ik tot laat in den avond vergaderd, dus je snapt. „Jij wou d'r op het eerste ge- zich al tusschenuit hè? Laat die vrouw van jou nou effies zelf met de rooie balletjes spele. overkomt het jou eiken dag* dat je op lyn twee een vriend van een paar eeuwen geleden bij z'n jas grijpt? Vrouw, geeft nog es een rondje. Met een zucht schoof van Drevelen te rug in zijn stoel en hij capituleerde met de woorden: „Vooruit dan maar. maar de gevolgen zijn voor jouw rekening...." Heerlijk was het. even de zorgen van de zaak van je af te voelen zakken en even terug te glijden in een tijd. toen er niets belangrijkers op de wereld was dan de appelboomgaard van het Achterwegje of de prijs van de knikkers. Met volle teu gen dronk van Drevelen de stemming van het oogenblik in en meer en meer ver- waasde het beeld van een vrouw-met-een- humeurtje en twee kinderen, die blasé waren van eiken Kerstboom, die in het huis op den Singel wilde prijken. „en zoo bennen we toen maar ge trouwd. Veel was er niet, maar net genoeg en dat is al hèel wat waard", vertelde Sjef Vandervoorde, terwijl hij een kringetje van zijn sigaar zat na te staren. „Maar we hielde van mekaar. Jet en ik en de ouwers ware d'r niet tege, en we ware allebei jong, niet?.. „Kijk es effe naar de kachel, kind, ik geloof dat 'ie last krijgt van een leege maag De klok draaide langzaam de minuten weg en een sfeer van vertrouwen en in nigheid welde in de kleine kamer op, rond de gouden glazen met de goedkoope port en de kat in zijn mandje achter het sala manderkacheltje. Sjef vertelde van zijn strijd in het leven, een strijd, die door hem werd uitgevochten met als eenig wapen de zon in zijn hart en de liefde tot Jet en de kinderen. „Moet je die kleine Vandervoor- tjes nog effe zien?" Daar lagen ze, in één bedje, stijf tegen elkaar aan, twee gezonde kinderen, met gebalde vuistjes en zoo nu en dan een trek van een droom over hun wangen, ja, pre cies als hun vader, alleen de kleinste had het neusje van moeder de vrouw, „maar dat was omdat daar zooveel was bij komme kijke, is 't niet Jet?" Plotseling schrok van Drevelen en keek op zijn polshorloge. „Menschen, ik moet weg, beslist, maar ik kom zeker nog eens terug. nee. vast en zeker en jullie moeten ook eensbij ons aan loopen, ja op den Singel, ja precies. De tegels van het trottoir hadden kleine stukjes glinstei gekregen van de vorst, maar van Drevelen zag het niet, hij dacht en vergeleek Dat stel menschen en zijn eigen, gecompliceerd leven van zaken en een vrouw, die eigenlijk alleen maar zijn huishoudster was. nou ja. laten we zeggen, dame van gezelschap, en zyn kinderen. Josje en Marjolein met hun nukken van door en door verwende blagen. Zyn eigen leven dat aan elkaar was gelijmd van klei ne successen op de beurs en een spits woord tegen de commissarissen, maar zon- British Born Club Te Haarlem Is ongericht de British Born Club (B B.C.), waarvan lid kunnen worden zij, die in Engeland geboren zijn. Op de oprich tingsbijeenkomst waren 43 dames en heeren aanwezig. Thans is het aantal leden reeds tot. 100 gestegen Het secretariaat is gevestigd Duinoordstraat 43. De B B C organiseert op 28 December in restaurant Brinkmaan een Kerstfeest Verdef i6 er Tweeden Kerstdag in de Oud-Katholieke kerk aan den Kinder- htulssingel een speciale kerkdienst. Een dameskoor zal kerstliederen zingen. Trambestuurder als detective Ter aanvulling van het bericht in ons b'ad van 19 December, over de buit van een in braak die zich achter een boom bevond deelt de directie van de N Z.H T M ons mede. dat het aan de activiteit van een wagenvoerder te danken is. dat twee politie-agenfen in kon den grijpen Op weg naar Amsterdam zag hij bij de Kampervest twee individuen die een pak droegen dat hem verdacht voorkwam In verband hiermee heeft hij toen de politie gewaarschuwd. BUURTHUIS KAMPERSINGEL. De voorbereidende werkzaamheden aan het Buurthuis, dat gevestigd is aan den Kamper singel. zijn zoover gevorderd, dat het begin Januari in gebruik zal worden genomen. der de werkelijke vreugde van een Kerst feest onder een oranje lampekap en een glas goedkoope port bij een vuurrood sala mandertje „Wat ben jij Iaat. Dirk". Natuurlijk, dat zou ze zeggen En dan kwam er misschien weer een klaagzang over Josje en Lyn. die zoo stierlijk ongezeglijk waren geweest. Dat moest en dat kón anders. Nu. Van avond. Hij Dirk van Drevelen, wilde ook een oranje lampekap in ziin leven hebben en ook een poes in een mandje, zoo'n wol lige poes met allerlei spingeluidjes, als je hem over z'n vel streek Lang rinkelde de bel door het hooge Singelhuis Marjon deed zelf open. dêrht hij wel. had natuurlijk danig in angst ge zeten. wie weet wel getelefoneerd naar het restaurant van de vergadering. Afijn, maar zoo goed mogelijk opvangen. „Zoo, wat ben je onmogelijk laat op den laaisten avond voor Kerst" „Dag kindje, kom eens hier, eerst een Kerstzoen" Marjon liet zich knuffelen, maar het ging niet van harte en ze keek ook wat bevreemd door die onverwachte aanhaligheid. Dien avond ging er voor van Drevelen ook in zijn huis een oranje lampekap schij nen en de kinderen wisten niet, wat ze aan vader hadden, die deed zoo leuk. véél leuker dan op andere avonden voor andere Kerstfeesten, jasses, toen was het zoo saai, maar nuEn moeder, het leek wel. of er een kaarsvlammetje in haar oogen brandde, niet echt natuurlijk, maar zoo'n lichtje van tevredenheid, en ze keek soms naar vader heel anders dan andersJa, dat zou een Kerstfeest worden, net als de andere kinderen op school vertelden Gek alleen, dat vader zoo laat was thuisgeko men en dat moeder en hij toen zoo lang in de keuken waren geweest en dat moeder zulke vochtige oogen had gehad, toen ze binnenkwamen met den boom. Toch wel mooi. die slierten engelenhaarHeer lijk, zoo'n Kerstfeest dan hoefde ie tenminste niet vervelend te doea om iets te bereiken...... J. ft HILVERSUM I, 301.5 M. 8.03 13.00. 18.00, 20.02 en 23.00 uur Nieuws berichten. VARA: 8.00 Kerstklokken. 8.02 Kerstwensch. 8.15 Omroepkamerkoor o.l.v. Fred Boshart. 9.00 „Het Kerstkind". Een verhaal van Rai- ner Maria Rilke. verteld door Johan La- perre 9.15 Hongaarsch Strijkkwartet. VPRO: 10 00 Oude en moderne Kerstpoëzie, voorgedragen door Wanda Reumer. IKOR' 10.30 Protestantsche kerkdienst uit de Remonstrantsche kerk te 's Gravenhage, voorganger Ds. J C. A. Fetter. VARA- 12 00 Kerstklokken. 12.02 Stradiva sextet. 12.35 „Mijlpalen op weg naar den vrede" 13.15 The Ramblers. 13.50 Om en nabij de twintig: „Met Kerstmis thuis". 14.15 Kerstoverpeinzingen met een tikje filosofie. 14.45 Engelsche Kerstliederen 15.45 „Kerstmis 1946". Stemmen uit de Partij van den Arbeid. 15 55 „Op bezoek bij zie ken". 16 45 Een Kerst-uitgave van „Het stond in de krant". 17.15 Orgelspel 17.30 Kinderkoren. 18.15 Kerstfeest in Zeeuwsch Vlaanderen. RNIO: 18.30 Kerstmis bij onze jongens In Indië. VARA: 19.00 ..Oorlogsbruidjes" in Canada en hnn familie in Nederland wisselen Kerst groeten uit. VPRO 19 30 Kerstdienst voor de kinderen. VARA: 20 00 Kerstklokken. RNIO: 20.05 Weerpraatje. VARA: 20.08 Metropole orkest. 20.40 Blanco Posnet'6 ware gedaante, een tooneelspel van Shaw 21 15 Operette „Der Bettelstu- dent". 21.55 Radio Philharmonlsch orkest. 23.15 Langs de steden der wereld, (gr.pl.). HILVERoUM II. 415.5 M. en 218 M. 8.03 9.30. 13.00. 19.30. 22.00 Nieuwsberichten. NCRV- 7.00 Kerstzangdienst KRO: 8.00 Klmer I klokker Rung. 8.18 Inlei ding en daarna Hoogmis NCRV- 9.45 Orkest o.l.v Plet v. d. Hurk. IKOR: 10.00 Protestantsche Kerkdienst uit de Elthetokerk te Amsterdam, voorganger Ds. J R. Wolfensberger. NCRV: 11.30 Kerstklanken. 12.15 NCRV-kleln- orkest. 13.15 Orgelspel RNIO: 13.45 Kerstmis ln de muziek m tn. v. Hélène Ludolph. Ré Koster Annie Hermes, Rosa Spier. Léon Combé. Jacob v. d. Wou- de. Louis van Coevorden. Léon Blom. Max Rodriguez en Hans Brandts Buys 14.45 Kerstprogramma voor de jeugd. 14.45 Or kestwerken. 16.15 Kerstfeest tn Indië. NCRV- 16.30 Matrozenkoor. 17 00 Kerkdienst uit de Ger Kerk te Bloemendaal Pl m 18.80 Kerstliederen 19 00 Orgelspel uit de Groote Kerk te 's Gravenhage. 19 45 Radio Phil harmonlsch orkest. 20.30 Kerstdeclama- torium: „Dit wonderbaarlijke Kind". 21.20 Kinderzang uit verschillende landen (over genomen van Brussel. Fransch) 22.15 Ac tueel geluid 22.30 Harmonieorkest. 22.45 Avondoverdemking. 23.00 Beethoven. HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00 13 00 18.00. 20 00. 23.00 Nieuwsberichten. AVRO- 8.15 Belaardconcert van den St. Jan te 's Hertogenbosch. 8.30 Gram muz 9.15 Morgenwijding 9.30 „Een roze is ontloken" 9.47 Vioolmuziek. VPRO. 10.00 .De brandende fakkel". IKOR: 10.30 Protestantsche Kerkdienst. AVRO. 12 00 Cantate voor den 'weeden Kerstdag 12 30 Wat vrouwen op het hart hebben 12.40 Clavecimbel 1315 Aeollan- sextet 13 45 Gr pl 14.10 Een Tersche Kerst legende. verteld door Allne Markus. 14-30 Muriek-mozaiek t5 00 ..Voor zieken en ge zonden" 16 00 Gr.pl 16.45 Hoorspel .Kerst nacht". 17.00 Kaleidoscoop 17 20 Dr. Por- tlelje. 17.30 Vaudeville orkest. 18.45 De stem van de viool RNTO: 18.30 Strijdkrachtenprogramma. AVRO' 19.00 En nunaar bed. 19.05 Sport 19.20 HVH-verzoekprogramma. 20 08 Echo van den dag 20.15 Musica Antiqua 21.00 De vrouw in de Wereldlitteratuur 21.30 „Kerstpralines" een gezellig Kerstpro gramma met om 22.00 uur een prijsvraag van Volksherstel. 23 15 Skymasters. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 8.00, 9.30 13.00. 19 00. 20.00. 23.00 Nieuws NCRV: 8.15 Barthel Dennis, longenssopraan IKOR: 8.30 Protestantsche Studiodoenst. KRO: 9.45 Inleiding en daarna Hoogmis. 11.30 Fluit en viool. 12 00 Angelus 12.03 Kerst triptiek 12,30 Lunchconcert. 12.55 Zonne wijzer 13 15 Nederlandsch Kamerkoor 13.45 „De klokken van Reimerswaal". een Kerst legende. NCRV: 14.00 Nederlandsch Sextet. 14.30 Kleu- terultzending. 15 03 Bijbeische sonaten. 15 45 Kerstviering ln het militaire Hospitaal te Nijmegen. 16.45 Concert tn C gr terts van Bach voor twee clavecimbels. 17 00 Het Kerstlied klinkt ert Nederland zingt. RINO: 17 50 Rijk over zee. Kerstmis NCRV: 18.00 Fluit en viool. 19.15 Vereehiglng Internationaal Jeugdverkeer. 19.30 Kerst motetten en chansons 20.05 Fragmenten uit Handels „Messiah" 21.30 „Kerstnacht" declamatie 22 30 Gramofoonmuzlek. 22.45 Avondoverdenking. 23.15 Avondconcert. 25 DECEMBER: Brussel Vlaamsch (321.9 M.) 20.00 Kerstoratorium Brussel Fransch (483.9 M 16.00 ..Echec Noël (Hoorspel) BBC Home service (440.1 m.). 10.20 Kerstklokken uit het Vereenigd Koninkrijk en uit Bethle hem Parijs nationaal programma (437 7 m.) 15.00 Bach's Weihnachtsoratorium. 26 DECEMBER: Brussel Vlaamsch (321.9 m.)- 20.30 Nu sijt wellecome" Kersthoorspel door Peggy van Kerkhoven BBC Light program- me (1500 m.). 15.15 Kerstconcert door Sandy Mac Pherson. Zweden (1389 m.) 18.00 ie deel van de „Messiah" van Hfindel.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6