Haarlems Dagblad I '-rH Dankbetuiging voor het inlossen der Koninklijke belofte Een Wensch i Stille armen „De UNO-vergadering was een parlement" Permanente Nederlandsche vertegenwoordiging bij de UNO Leening van 500 millioen dolla aan Nederland? Kerstboodschappen Meer steenkool uit Amerika? 4 Japanners sneuvelen in Indo-China 61e Jaargang No. 18518 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Vrijdag 27 December 1946 Verschijnt'dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal f 4,— - Postgiro 273107 - Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem N de laatste dagen des ouden jaars dringen wenschen voor het nieuwe naar voren. Vandaag zou ik uiting willen geven aan deze: moge Nederland in 1947 zijn stem doen hooren in de wereldpolitiek. Moge het met plannen en voorstellen voor den dag komen, die zich niet beperken tot direct eigenbelang, maar uitgaan van de vraag: welke koers moet het wereldbeleid volgen in het belang der menschheid? In het begin van December heeft de Tweede Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken gedebatteerd. Er kwamen veel onderwerpen aan de orde, die voor Nederland van belang zijn, maar het was geen debat in grooten stijl. Want het bewoog zich niet op het niveau van dat wereldbeleid, waarvan het tenslotte af hangt of onze belangen zullen worden ver wezenlijkt. Het scheen dat aan andere, machtiger mogendheden over te laten. En dat is niet goed. Want machtiger mogend heden, al beschikken zij over oneindig veel meer soldaten en wapens en industriëele mogelijkheden, dragen tevens zware ver antwoordelijkheid en him staatslieden moeten er zich wel van bewust zijn, dat zij daar niet steeds aan beantwoorden. Zij wil len gaarne van de meening, den raad, den invloed van anderen profiteeren. Zij ver wachten die allicht van een land als Ne derland, dat in den loop der eeuwen veel mannen van groote bekwaamheid heeft voortgebracht en welks volk een krachti ger, stabieler eenheid is gebleken dan me nig grooter volk, dat over meer hulpbron nen beschikte en in materieelen zin beter kansen leek te hebben. Woordvoerders van kleine volken hebben meermalen een groote, invloedrijke positie in de wereld politiek ingenomen. Na den eersten wereld oorlog deden zich de Griek Venizelos en de Zuid-Afrikaan Smuts sterk gelden. Men kan niet zeggen, dat Griekenland en Zuid- Afrika in de moderne wereld factoren en invloeden van meer bcteekenis zijn dan Nederland. Maar blijkbaar leeft men in Den Haag nog steeds in de opvatting, dat het wel zoo veilig is maar een beetje op den achtergrond te blijven, af te wachten en te zien waar men zijn voordeel mee kan doen. Dat is geen groot beleid. Het is klein. Wij zouden gaarne een andere hou ding van ons eigen land zien in een tijd, waarin de wereld opgebouwd moet wor den en een nieuwe richting vinden voor een internationaal beleid, dat zich nog maar heel aarzelend en tastend poogt te vestigen. Het Kamerlid Schilthuis heeft een Ame rikaan geciteerd, die zijn verwondering over ons zwijgen had uitgesproken. Hij had dat in Amerikaanschen stijl uitge drukt. „Why don't you people make more noise?" had hij gevraagd en de eenvoudige vertaling luidt: „Waarom maken jullie niet meer lawaai?" Ja, waarom niet" Waarom zeggen onze gezaghebbende men- schen niet duidelijk, wat Nederland zich van de nieuwe ontwikkeling der wereld voorstelt: in welke richting het naar onze meening zou moeten gaan? Zijn wij plot seling zoo overmatig schuchter en beschei den geworden? Zijn wij zoo nederig,-dat wij meenen dat iemand hel beter moet weten omdat hij tot een talrijker volk be hoort, dat over meer arbeiders, fabrieken, vliegtuigen, bommen en credieten beschikt dan wij? Is er, behalve de macht, ook nog niet zooiets als de geest? Men verwondert zich 'over ons en men gelooft zeker niet in zulke nederigheid. Daar heeft 'men dan ook gelijk in. Men verwondert zich erover, dat wij geen groo te politiek durven aan te geven. Men ziet er meer angstigheid en voorzichtigheid dan bescheidenheid in. Dat valt niet mee van de Hollanders, van wie men in critieke ttTden andere taal heeft vernomen. Dat moet wel den indruk maken, alsof er niet veel fut in zit. Nu wordt het nog toege schreven aan den klap, dien wij in den oor log hebben gehad. Maar als 1947 geen ver andering in onze houding brengt zal men den indruk gaan krijgen, dat wij in betee- kenis zijn afgezakt, dat wij geen bijdrage tot de oplossing der groote vraagstukken meer te leveren hebben. Dat moet voorko men worden. In de huidige wereld is voor zichtig zwijgen en afwachten voor een volk als het onze psychologisch fout. Het is kortzichtig beleid. In het Kamerdebat waren er wel leden, die voelden wat er haperde. Maar slechts enkelen gaven daar uiting aan. Het week blad Je Maintiendrai zei in een nabeschou wing: „Men mag misschien na ruim een eeuw van politieke afzondering niet dade lijk een aanpassing aan de nieuwe ver houdingen eischen. Maar het is toch wel zaak, dat binnen korten tijd ons buiten- landsch beleid -een constructiever toon laat hooren, niet alleen naar buiten, maar ook binnen onze eigen grenzen, waar aan de vorming van een publieke opinie over deze zaken nog zoo ontzaglijk veel gedaan moet worden. Dan alleen is het mogelijk dat het gevoel van onbehagen over het buiten- landsch beleid, waarvan de heer Serrarens sprak, verdwijnt, om plaats te maken voor een door de groote meerderheid van ons volk bewust gedragen politiek. Zoover zijn wij nog lang niet". Neen, zoover zijn wij zeker nog niet. In stemmend met deze beschouwing zou ik er deze vragen aan toe willen voegen: „En wat doet onze regeering, wat doet ook het grootste deel van onze pers, om dien „con structiever toon" te vinden? Hoe denkt men hem te vinden als van Buitenlandsche Zaken niet een breeder, krachtiger leiding uitgaat? Misschien zal 1947 verandering brengen. R. P. Vijftiende verantwoording G W.—S. f 100.—, J. V. t 5,—, R. H. f 10.Di rectie Peisoneel „Hesso-Cheina C. V. tc Hrl. f25.—. A H. X 5,V. D. X 2.50, H. K. te B. X 2.50. L. v. d. F. X 5,W. B. f5,—. Gebr. F,. X 20.— M. A. XI.Rompelman f 10,Niet rijlc maar rijk in God X 2,50. W. G. L. W. X2.50. W. A. L. £2 50, A. B. X. X 5,N. N. X 10.-. Dames H. 10— N. N. 12,50. Mevr. K. W. 12,—. Dames B. f5.—. v. E. S. f2,50. C. v. L. f 2,—Dames H. T f2.50. Dames R. Z. f 10.—Personeel Be heers Inst. f 47,21, IJ. Z. X 10,—, N. B. X 10,-, N. N XI,—, A B. XI.—. A. B. XI.—. I. I-. P. f2.50, J. V. X10.—X. X. X. £10.—. Gede X2.50. A. G. K. £1.-. J. W. £2.50. Totaal vijftiende verantwoording 348.71. In het geheel Is thans bij ons binnengekomen f 7526.37. Gestort bij de Twentselie Bank door: Tkl. Haarlem f5,40. Dr. J. E./En. de V. v. St. 125.—, M. A. C. f25.—. Mevr. J. A. C. v. M—F. X 10.— Mevr. Dr. Th. A. v. P.—V. H. X 10,—J. F. £10.—. Bij het Comité: Personeel Openb. Slachthuis (nagekomen gift) X2.50.-MeJ. L. F. 13.—, J. K. ft,—. Mej. A. K. f2,50. M. E. £10.—, Personeel Gem. Gen. Dienst £70.—. Personeel Gem. Kjectr. Bedrijf £62,25, Personeel Gem.. Gasbe- Ci '41 17,7J, Paul Spaak wijst op verschil tusschen Volkenbond en UNO Paul Henri Spaak, de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken en voorzitter van de Algemeene Vergadering der UNO, heeft in een persconferentie tc Brussel een critisrh overzicht over de werkzaamheden der organisatie van de UNO gegeven. Hij gaf een opsomming van de punten die geregeld zijn. Hoewel de ontwapening niet op de agenda stond, werd deze toch behandeld. Het voorstel-Molotof mocht als sensatio neel beschouwd worden, doch het slaagde boven alle verwachtingen. In het kort kan men zeggen, dat alle overeenkomsten in beginsel bereikt zijn. Men is het er in het algemeen over eens, dat men op weg is naar een progressieve en gecontroleerde ont wapening. De vraagstukken zijn nu naar den Veiligheidsraad gezonden. In den Veilig heidsraad blijven de oude maatregelen van kracht, doch als de voorstellen eenmaal aangenomen zijn. kunnen de leden hun veto niet meer doen gelden. Minister Spaak releveerde vervolgens het verschil tusschen den Volkenbond en dc UNO en zeide, dat dit verschil op de vergadering sterk tot uiting kwam. De laat ste is meer een parlement met al zijn voor deden en gebreken. De tijd van voorbe reide redevoeringen is voorbij. De ge delegeerden spreken voor de vuist weg en dienen onmiddellijk van repliek. Een ander novum is, dat de vrouwen meer op den voorgrond treden. Niet alleen me\T. Roose velt liet zich veel hooren, doch ook mevr. Pandit, de zuster van Pandit Nehroe, mevr. Douglas en mevr. Lefaucheux, van de Fransche delegatie. Ook was het niet meer uitsluitend het blanke ras, dat den boventoon voerde: Voor-Indië, China, de Philippijnen, Haïti en tal van andere lan den hadden belangrijke delegaties gezon den, die de koloniseerende staten soms sterk critiseerden. Vooral in Azië is een sterk dynamische beweging merkbaar. De Belgische minister van Buitenland sche Zaken wees er op, dat België min of meer geprivilegieerd was door het groote aantal zetels, dat het in de verschillende commissies van de UNO bezette, en daar om ten gunste van Nederland zijn plaats in de sociaal-economische commissie afge staan had. De heer Spaak deed uitkomen, dat deze geste het gevolg was van de zeer vriendschappelijke verhouding, die er tus schen beide landen bestaat. De besprekingen verliepen in een zeer gunstige atmosfeer, vooral gedurende de laatste zes weken. Hij trok hierbij een pa rallel tusschen New York en Parijs, en liet uitkomen, dat in de Fransche hoofdstad zich tal van moeilijkheden voorgedaan had den. In New-York heerschte een geest van vertrouwen en volkomen medewerking en er was geen sprake van blokvorming. Zoo was liet bijvoorbeeld onmogelijk geweest te voorspellen hoe de verschillende landen op voorstellen, afkomstig van Sovjet-Rusland of van de Anglo-Saksische landen, zouden stemmen. Op de vraag van een journalist verklaar de de heer Spaak, dat hij zich in het parle ment zou uitspreken over de houding van België tegenover Duitschland. Spaak zeide een voorstander te zijn van openbaarheid in de politiek, doch was van oordeel, dat een minister in ieder geval over een zekere •vrijheid moet beschikken. Er zijn nog een massa onbekende mementen, die eerst nog stuk voor stuk onderzocht dienen te wor den, aldus besloot Spaak. Officieel wordt medegedeeld: Nu op 1 Januari het mandaat van mr. E. N. van Kleffens, minister zonder portefeuille, als vertegenwoordiger van Nederland in den Veiligheidsraad aflóopt, ligt het in de be doeling van de Nederlandsche regeering, te New York een permanente vertegenwoor diging bij de Vereenigde Volken in te stel len. In afwachting hiervan is bepaald, dat met ingang van 1 Januari de heer R. Fack, gezantschapssecretaris, die tot dusverre aan mr. Van Kleffens in den Veiligheids raad was toegevoegd, voorloopig belast wordt met de waarneming van de zaken, de Vereenigde Volken rakende. Brand in Zandvoort Toen de bewoners van perceel Gasthuis straat 9 te Zandvoort gisteravond thuis kwa men, wachtte hun een onaangename verras sing. Tijdens hun afwezigheid was namelijk de benedenverdieping van hun huis totaal uitge brand. Omstreeks half negen sloegen de vlammen plotseling naar buiten en hoewel de brand weer na enkele oogenblikken ter plaatse was. kon de benedenverdieping niet meer behou den worden. Na een half uur was het vuur gebluscht. Bij hun thuiskomst verklaarden de bewoners, dat zij een pan met vet op de bran dende kachel hadden laten staan. Vermoede lijk is dit vet in brand geraakt, hetgeen nog nader wordt onderzocht. Paus Pius XII: Paus Pius de twaalfde heeft in een Kerstuitzending tot „de menschen in de geheele wereld" via radio Vaticana ge zegd, dat „de vruchten der overwinning tot nog toe bitter zijn geweest; de moei lijkheden van den wede zijn nog niet overwonnen". De Paus erkende de inspanning van vele staatslieden, maar de oplossingen zijn van broos karakter en in vele harten is er een gevoel van ontevredenheid en angst, dat er een nieuw conflict zal uitbreken. „De kerk is niet van plan in zuiver aardsche zaken en tegenstellingen tusschen beide te komeri. Wij willen niet critisee- ren of beschuldigen, maar wij willen hel pen. Wij weten echter zeer goed, dat onze woorden voor propaganda-doeleinden kun nen worden gebruikt. De menschheid toont groote ontwikkeling op militair gebied, voor millioenen menschen is de spanning dan ook te groot. De boodschap van Beth lehem is heden voor de wereld noodzake lijker dan ooit", aldus de paus. De paus bracht tenslotte het lot dei- hongerlijdende volkeren in herinnering en drong op hulp aan. Koning George: Koning George van Engeland heeft in een Kerstboodschap van Sandringham (Norfolk) uit, waar de koninklijke familie haar Kerstvacantie doorbrengt, gezegd, dat het herstel van de wereld door voort durende volharding en goeden wil kan worden bespoedigd. Hij zeide: „Het is onze taak den Kerstgeest te mobiliseeren en diens kracht en genezing in ons heden- daagsche leven te brengen". De koning bracht het nog moeilijke afgeloopen jaar in herinnering en sprak de overtuiging uit, dat betere dagen wachten. President Truman: In een Kerstboodschap voor de Ver eenigde Staten zeide president Truman: „Wij hebben een goed begin gemaakt op weg naar den wereldvrede. Voor'ons ligt de groote taak den vrede veilig te stellen. Wij hebben gezien dat het voor mannen gemakkelijker is zij aan zij te sterven op het slagveld dan thuis in vrede te leven. Maar zij die gestorven zijn, zijn tevergeefs gestorven indien wij in den vrede althans niet iets van de geestelijke eenheid be waren die wij bezaten tijdens den oor log". Onderhandelingen met de Internationale Bank voor den Wederopbouw Volgens een bericht uit New York heeft de vroegere Nederlandsche minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Stcen- berghe medegedeeld, dat op het oogenblik onderhandelingen gaande zijn over een leening van de Internationale Bank voor den Wederopbouw aan Nederland ten be drage van 500 millioen dollar. Wanneer deze leening tot stand komt, aldus mr. Steenberglie, zal zij de eerste zijn, die door de bank wordt verstrekt en derhalve in zekeren zin een experiment vormen. Met betrekking tot het instituut voor Nedérlandsch-Amerikaansche samenwer king bracht mr. Steenberghe zijn tevre denheid tot uiting over de besprekingen, die tot dusver met Amerikaansche indus- trieelën en bankiers .zijn gevoerd over de industrieele en financieele samenwerking tusschen beide landen. Naar hij zeide, wor den verscheidene projecten voor Ameri kaansche deelneming in Nederlandsche on dernemingen reeds in overweging geno men. Het is voor het instituut noodzakelijk de uiterste selectie toe te passen ten aan zien van Nederlandsche verzoeken voor contact met Amerikaansche financieele en industrieele kringen. ,,Wij wenschen, aldus mr. Steenberghe, dat de Amerikanen we ten, dat wij hen slechts met betrouwbare personen in aanraking brengen". Over de samenwerking tusschen het in stituut en de American Overseas Corpora tion, waarover besprekingen ^jn gevoerd, deelde de heer Steenberghe mede, dat deze niet tot stand is gekomen, aangezien het ondoenlijk bleek te zijn het bijzondere ka rakter van het instituut, dat zich het ma ken van winst niet ten doel stelt, te ver eenigen met dat van de American Overseas Corporation, die wel voor dit doel is op- Granville Conway, de coördinator van de noodprogramma's voor export heeft medegedeeld, dat de hoeveelheid steen kool, die in Januari zal worden verscheept, grooter zal zijn dan de volgens het export programma vastgestelde 1.800.000 ton per maand. Hij schatte, dat voor einde Janu ari tweehonderd en dertig schepen met steenkool de Amerikaansche havens zul-- len hebben verlaten. Nieuwjaarsreceptie Commissaris der Koningin De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland en baronesse Dc Vos van Steenwijk zullen op Zaterdag 4 Janu ari a.s. om half vier voor autoriteiten en besturen van vereenigingen met him da mes een Nieuwjaarsreceptie houden in het gebouw van het Provinciaal bestuur van Noordholland aan de Dreef. gericht. Het instituut streeft er in het bij zonder naar om, evenals dit voor den oor log met succes geschiedde, den bouw te sti- muieeren van groote fabrieken in Neder land, die bestemd zijn voor het monteeren van in de Vereenigde Staten in massa ge produceerde onderdeelen, doch het be schouwt het niet als een onderdeel van zijn taak om voor bepaalde Nederlandsche ondernemingen of personen het vertegen- woordigingsrecht te verwerven van Ame rikaansche maatschappijen. De heer E. H. Tenckinck met pensioen Bij Koninklijk Besluit is aan den heer E. H. Tenckinck. hoofdcommissa ris van gemeentepolitie te Haarleij, als zoodanig met ingang van 1 Januari 1947 eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de aan de politie bewezen diensten. Het woord is aan. Jean Jaurès: Moed is: het leven te beminnen. E. H. Tenckinck De heer Tenckinck heeft een lange reeks van jaren de Haarlemsche politie gediend. Zijn werk is 1 Juli j.l. bekroond met de benoeming tot hoofdcommissaris. Wij deel den toen reeds mede, dat hij deze functie slechts enkele maanden kon vervullen, omdat hij bijna 65 jaar was. 4 November heeft hij den pensioengerechtigden leeftijd bereikt. GENERAAL DEMPSEY TREEDT AF. Het Engelsche ministerie van oorlog deelt mode, dat generaal sir Miles Demp- sey, opperbevelhebber van het Midden- Oosten, op zijn verzoek per 1 Juli a.s. den militairen dienst zal verlaten. Hij zal wor den opgevolgd door luit.-generaal sir John Crocker. Generaal Dempsey was in de laatste jaren van den oorlog opperbevelhebber van het Britsche tweede leger. Hij rukte na zegevierende veldslagen in Frankrijk en België, op 18 Sep Amber 1944 Nederland binnen via de Zuidelijke grens en bevrijdde een groot deel van Brabant. Slotzitting der conferentie van Den Pasar Zonder hoofdelijke stemming is tijdens ochtendzitting van 24 December dc ontwerp-regeling voor de Groote Oost door de conferentie van Den Pasar .aan vaard, Soekawati, de voorloopigc president van Oost-Indonesië, heeft Nadjamocddin Dacng Malewa, afgevaardigde van Zuid- Celebes, tot kabinetsformateur aangewezen. In de slotzitting stelde dr. van Mook bij ordonnantie de volgende drie punten vast: Oost-Indonesië wordt voorloopig georgani seerd op den voet, zooals is vastgelegd in de regeling voor de vorming van den staat Oost-Indonesië. Soekawati is door de con ferentie tot staatshoofd gekozen. De namen van de leden der volksvertegenwoordiging worden vastgelegd. Vervolgens legde de voorzitter van het voorloopige parlement Tadjoeding Noor, den eed af in handen van dr. van Mook, werden de leden van het voorloopige par lement door den voorzitter gezamenlijk beëedigd en geschiedde de beëediging van het staatshoofd in handen van den voorzit ter van het voorloopig parlement. Van de gelegenheid tot redevoeringen te houden maakten 23 leden gebruik. De af gevaardigde van Soemba, Toemboe Toeng- goe Billi stelde voor een telegram aan de Koningin te zenden en werd daarbij onder steund door A. Conterius van Flores. Staande de vergadering werd de tekst op gesteld. welke als volgt luidde: Regelmatig komen thans in Soerabaja transporten met cvacnés uit het binnenland van Java aan. Hun geheele bezit bestaat gewoonlijk uit niet meer dan wat zij mee dragen. Auto slipte en botste tegen een boom Luit.-kol. dr. A. van Anrooy om het leven gekomen Dinsdagmiddag reed luitenant kolonel dr. A. van Anrooy uit Den Haag, hoofd van den Identificatie- en Bergingsdienst, met een militaire personenauto, waarin ook mevrouw van Anrooy en een chauf feur gezeten waren, op den rijksweg tus schen Ede en Arnhem. Ongeveer ter hoogte van de Langeberg vloog de wagen, die met een snelheid van 85 km per uur reed, dooi de gladheid van het wegdek uit de bocht, om vervolgens in botsing te komen met den eenigen boom, die daar ter plaatse langs den weg slaat. De wagen werd aan de voor zijde totaal in elkaar gedrukt. Dr. van Anrooy, die zelf aan het stuur zat, werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. Hij overleed enkele minuten later. Zijn echt- genoote kreeg zeer ernstig letsel en werd naar het Juliana-ziekenhuis te Ede ver voerd. De chauffeur, die achterin zat, werd slechts licht gewond. Oud-illegalen en Linggadjati Onder voorzitterschap van den heer H. J. Ewoudt Vermeulen kwam in Utrecht de provinciale raad van dc Gemeenschap van Oud-Illegale Werkers Nederland bijeen. De voorzitter hield een betoog, waarin hij scherp stelling nam tegen de overeenkomst van Linggadjati. Omdat dc G.O.I.W.N. als gemeenschap niet aan pólitiek doet, zal een comité uit deze illegalen worden gevormd, dat zich achter de actie van oud-minister P. S. Gerbrandy zal stellen. Mededeeling werd gedaan van bespre kingen om te komen tot samenwerking met de federatie van oud-illegale/i, die prac tisch alleen in Zuid- en Noordholland werkt en de vorming van een nationalen federatieven raad. Bij oprichting daarvan zouden alle oud-illegalen in één over koepelende organisatie zijn samengebracht. „Het voorloopig vertegenwoordigend lichaam van den staat Oost-Indonesië, den 24sten December te Den Pasar voor de eerste maal bijeen, betuigt Hare Majesteit den dank van het volk van Oost-Indonesië voor de inlossing van de belofte vervat in Haar rede van 7 December 1942 en smeekt den zegen van den Allerhoogsten af voor Hare Majesteit en haar Huis". Onder applaus werd besloten dit telegram aan Hare Majesteit te zenden. Weerbericht OPVRIEZEND Verwachting, medegedeeld door het E.N.MJ. te De Bilt. geldig tot Zaterdag avond: Vannacht tijdelijk helder, opvriezend weer. Morgen overdag overdrijvende wol- keuvelden. Geen neerslag van beteekenls. temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Matige of zwakke meest Westelijke wind. Vliegtuigrampen in China Ruim 60 dooden op één dag Drie Chlnecsche passagiersvliegtuigen, alle vol bezet,'zijn Donderdag kort na elkaar, tengevolge van de mist verongelukt bij landingspogingen op mistige vliegvelden. Het eerste vliegtuig, dat verongelukte, was een „Skytrain". Het toestel was Nan king voorbijgevlogen vanwege de slechte weersomstandigheden en poogde te Kiang- wan te landen. Door het totale gebrek aan zicht miste het de landingsbaan en vloog op een boerderij. Een vrouw in de boer derij werd gedood en haar drie kinderen gewond. Twee uur later gebeurde het tweede ongeluk. Thans was het een C. 47 Skytrain, die vergeefs gepoogd had te Kiangwan te landen en daarom bij Loeng- joea te pletter viel. Het derde toestel, ook een C 47 Skytrain, had ongeveer drie en een half uur boven het vliegveld van Kiangwan gecirkeld, pogende met behulp van zijn instrumenten de juiste landingsplaats te vinden. Daarna was het doorgevlogen naar Loengjoea, doch verongelukte daar bij het neerkomen, anderhalve kilometer ten Zuidwesten van het vliegveld. Na de rampen is het vertrek van alle civiele vliegtuigen uit Sjanghai tijdelijk opgeschort. Volgens de laatste berichten zijn min stens 62 passagiers en leden van de beman ning omgekomen. Twee vliegtuigen be hoorden tot de Chineesch-Amerikaansche luchtvaartmaatschappij, het derde tot de door den staat beheerde centrale maat schappij voor het vervoer door de lucht. De drie vliegtuigen kwamen van Tsjoenking en hadden totaal 68 passagiers en 9 leden bemanning aan boord. Coördinatie van het Haarlem sche Vereenigingsleven Een commissie ter voor bereiding benoemd Eenigen tijd geleden deelden wij mede. hoe de „Zwolsche Gemeenschap" werkt, om coör dinatie te verkrijgen in het vèrcenigingslevon in Zwolle. In het artikel kwam tot uiting, dat daarbij gunstige resultaten werden behaald. Wij vernemen dat het Haarlemsche ge meentebestuur ook werk in gelijken geest wil bevorderen. Daartoe is contact gezocht met het „Cultureel Centrum". Er is een commissie benoemd, die overwegen zal wat gedaan kan worden om een betere regeling te krijgen voor concerten, uitvoeringen, tooneelvoor- stelllngen, enzoovoo'rt. Nu komt het namelijk meermalen voor, dat twee of moer concerten op één avond gegeven worden, terwijl het aan hét bezoek ten goede zou korncn. als spreiding over verschillende «vonden was toegepast. Zoo is het niet alleen met concerten, maar ook met tooneelvoorstellingen, voordrachten, lezingen en andere publieke vermakelijk heden De oorzaak is, dat de organisccrders van deze bijeenkomsten thans in den regel niets van elkaar afweten. Dc heer D. J. A Geluk, wethouder van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, ver zekerde ons. dat hij veel voor zoo'n coördina tie voelt, zoodat het streven om daartoe te komen, zeker zijn steun heeft. De moeilijk heid te Haarlem is de zalcnnood. Het tekort aan zalen maakt, dat de programma's door verschillende vereenigingen opgemaakt wor den met als basis de avonden waarop een zaal gehuurd kan worden. Maar met samensprc- king moet ongetwijfeld iets goeds in de ge- wenschte richting te verkrijgen zijn. Op initiatief van een onder bescherming van den Belgischen kardinaal van Roey staande organisatie zal binnenkort een eerste gezelschap van vijfhonderd Oostenrijksche kinderen in België aankomen. De toestand in de Antwcrpsche haven is on veranderd. Momenteel zijn 2000 militairen, ver deeld over 31 ligplaatsen, bezig met het lossen van steenkool en van levensmiddelen. Vietnam vraagt steun aan Voor-Indië De strijd tusschen Fransche troepen en Indo-Chineesche nationalisten is in hevig heid toegenomen na een officieuzen wa penstilstand op Kerstmis. Dc Vietnameesche radio meldde giste ren, dat de regeering van Vietnam, welke uit Hanoi was gevlucht voordat de ern stige vechten met de Fransche troepen vorige week begonnen, zich naar Padong had begeven, dertien kilometer ten Zuid- Kerstdrukte bij dé Spoorwegen viel mee Naar dc directie van de Nederlandsche Spoorwegen mededeelt, is het met de drukte op de Kerstdagen nogal meegeval len. Dinsdag was het tamelijk druk, maar behalve enkele plaatselijke opstoppingen kon men het veevoer zonder groote moei lijkheden verwerken. Op Eersten Kerstdag was het zooals gebruikelijk stil op de sta tions, doch op Donderdag herhaalde zich de stroom van Dinsdag, zij het in iets min dere mate. De spoorwegen zagen nog kans, ondanks de kolenschaarschte, op Dinsdag enkele extra-treinen in te leggen cn wel op de lijnen Rotterdam1Dordrecht, Rot terdamDen Haag en AmsterdamZaan dam. 'Regeling der leen- en pachtwet President Truman heeft heden ver klaard dat onderhandelingen tot regeling van de uitstaande rekeningen ingevolge de leen- en pachtovereenkomsten, „actief voortgang vinden" met Noorwegen, Neder land, Griekenland en Zuid-Afrika. In zijn 22ste rapport aan het congres over de leen- en pachtoperaties verklaarde Tru man, dat ook aan Rusland verzocht is der gelijke onderhandelingen te openen, doch tot dusver zonder resultaat. De president verklaarde voorts: „Ik geloof dat de rege lingen, die uitgewerkt zijn, niet slechts in hooge mate bevredigend zijn voor de Ver eenigde Staten in financieel opzicht, doch dat zij ook op langen termijn de belangen van ons land dienen door het verschaffen van een basis voor een economische stabi liteit in de na-oorlogsche wereld". Westen van Hanoi. Een Fransch leger-, communiqué meldde bloedige gevechten in en om de stad Nam-Dinh, tachtig kilo meter ten Zuid-Oosten van Hanoi. „De Fransche troepen handhaafden hun posi ties overal en brachten zware verliezen toe aan de Vietnameesche strijdkrachten", zeide het Fransche communiqué. „Onze actie in de Zuidelijke zóne van Ifanoi", aldus het Fransche communiqué, „ontmoet zwaren tegenstand. De zuive- ringsopcraties in het Vietnameesche ge deelte van de stad zijn begonnen. Vele Japanners waren onder dc gedoode Viet nameesche strijdkrachten. De organisaties, die de Fransehcn ontmoeten, bewijzen dat dc actie langen tijd is voorbereid en dc medewerking van waarschijnlijk Japan se he technici is duidelijk". Ofschoon van Fransche zijde de toe stand in Indo-China over het algemeen als gunstig werd bestempeld, wordt de doo- denlijst betreffende de burgers met den dag langer. De Fransche minister van ko loniën, Marius Moutct, is Woensdagavond te Saigon aangekomen teneinde voor de Fransche regeering rapport tc maken van de situatie. Admiraal Thierry d'Argenlicu. de Fran sche hooge commissaris voor Indo-China, heeft in een speciale Kerstboodschap te Saigon Vietnameesche leiders van ver breking der overeenkomst met Frankrijk beschuldigd en verklaard, dat Frankrijk zulk een ..ernstige en flagrante breuk van een vrijelijk aangegaan verdrag" niet zou gedogen. Mai-The-Sjau, vertegenwoordiger in Voor-Indië van de permanente delegatie van Vietnam heeft een beroep gedaan op den steun van Voor-Indië voor het Vietnameesche volk. „Het voortbestaan van de democratische republiek van Viet nam is thans in gevaar, aldus zeide hij, door de aanvallen op groote schaal van Fransche troepen in het Noorden en het Centrum. Nog meer vliegtuigen, tanks, oorlogsschepen, soldaten van het vreem delingenlegioen en parachutisten worden naar Vietnam gezonden onder commando van Generaal Leclerc, die in 1945 Cochin- China bezette met dc hulp van Britscha en Indische troepen".

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1