m Kerstpost uit Zweden Wembley bereidt zich voor op de Olympische spelen Opbrengst van vele reeds hooger dan belastingen de raming De radio geeft: Een ouderwetsehe V:rcdes» Kerstmis niet Nylonkousen en wat minder brood Wat de Fiscus ontvangt Twee bekende vliegers uit den militairen dienst Panda en de Meester»dief Wereldnieuws I Op Donderdag 29 Juli 1948 beginnen in Wembley bij Londen de Olympische Spe len, waar de beste sportlieden van alle na tionaliteiten elkaar in bijna alle takken van sport de overwinning zullen betwisten. Negentien dagen lang, tot en met Zaterdag 14 Augustus 1948, zullen sportliefhebbers in alle landen der wereld reikhalzend uit zien naar het nieuws uit Wembley. Zoo mogelijk zal de Olympische fakkel door de estafetteloopers van den Olympus- berg in Griekenland naar het Wembley- Stadion worden gebracht. De Olympische Spelen zullen met een korte plechtigheid worden geopend en gesloten. Voorts ligt het in de bedoeling op den eersten Zondag (1 Augustus 1948) een massalen wijdings- dienst te houden, waarbij de nadruk zal worden gelegd op de ethische en moreele zijde van de spelen tegenover de psychi sche. Voor het overgroote deel zullen de spe len in en om Wembley worden gehouden. Het Wembley-Stadion, dat ongeveer 11 K.M. ten noorden van het middelpunt van Londen ligt, is in 1922 gebouwd en was het centrum van de groote „British em pire exhibition" in 1924. Onder normale omstandigheden kan het 100.000 toeschou wers bevatten. Bij de Olympische Spelen zullen waarschijnlijk ongeveer 80.000 men- schen tegelijkertijd de sportgebeurtenissen kunnen volgen. Het zwembad van Wembley (de beken de „Empire Pool") ls in 1934 gebouwd. Opgetrokken uit een beton-ijzeren con structie en voorzien van veel glas, geeft het 't effect van een openlucht-zwembad verschaft den 10.000 toeschouwers, die zich in kunnen verzamelen, een ononder broken uitzicht op het water. Behalve zwemwedstrijden aijn in dit gebouw ijs- hockey-, boks-, tenhis- en vele andere wedstrijden gehouden. Op het oogenblik wordt er een openluchtbad bij gebouwd, waarin de wedstrijden in het schoonsprin- gen en de waterpolopartyen zullen worden gehouden. Vele andere gebouwen in de omgeving van dit zwembad zijn geschikt voor andere takken van sport. Het comité heeft dan ook de bedoeling zooveel mogelijk wed strijden in Wembley te organiseeren, ten einde hier de typische sfeer van de Olym pische Spelen te kweeken. Het programma in het Wembley-Stad ion zelf zal waarschijnlijk de volgende wed strijden omvatten: alle baan- en grasont moetingen, waaronder athletiek, gymnas tiek, de voetbal- en hockeywedstrijden en de prix des nations. De zwem- en boks wedstrijden, worstelen en gewichtheffen hoopt men te houden in de naburige ge bouwen. De voetbal- en hockey-voojron- den zullen op verschillende voetbalvelden in Londen worden gespeeld, de roei- en kanowedstrijden op de bekende Henley Regatta-baan van de Theems. Bij Torquay in Devenshire aan de Zuid- Westkust van Engeland zullen de zeilwed strijden, bij Richmond en Bisley de schiet wedstrijden en op de Herne Hill-baan in Londen de wielerwedstrijden gehouden worden. Tenslotte zullen in de nabijheid van Londen de basketballwedstrijden, het paardrijden en de moderne vjjfkamp wor den gehouden. De accommodatie voor de deelnemers zal zoo dicht mogelijk bij het Wembley- Stadion zijn. De Engelsche regeering laat thans plannen hiervoor ontwerpen. Een overzicht van het Wembley Stadion, waar in 1948 de Olympische Spelen ge houden zullen worden. D.O.S. op bezoek bij Haarlem Het beperkte voetbalprogramma voor Zondag bevat wedstrijden, waarin drie van de vier clubs uit Kennemerland uitkomen. VSV en Stormvo gels spelen een inhaalwedstrijd, resp. tegen Ajax in Amsterdam en Xerxes in Rotterdam en Haar lem zet reeds de tweede helft der competitie in met een wedstrijd op het terrein van HFC tegen DOS. De Utrechtenaren zijn geen gemakkelijke tegenstanders. Dat is enkele weken geleden ge bleken, toen de roodbroeken met de grootste moeite konden winnen. Mogelijk hebben zij het nu gemakkelijker. RCH trekt naar ZFC en heeft kans de punten te veroveren. Veel belangstelling zal uitgaan naaf den wedstrijd In de derde klas C tusschen Schoten en Ripperda. De ontmoeting wordt ln het Noordersportpark gespeeld. Haarlemsche Korfbalbond Zondag wordt de wedstrijd Animo Ready- Sport Vereent II gespeeld, welke van groot belang Ls voor het kampioenschap van de eerste klasse H.K.B. De stand is: gesp gew. gel. verl. pt. 1 Animo Ready 9 8 0 1 16 Sport Vereent II 8 7 0 1 14 Animo Ready I verloor een wedstrijd en wel uit tegen Sport Vereent II met 31. Daarentegen deed Sport Vereent in het begin van het seizoen een misstap tegen Nieuw Flora I en verloor met groote cijfers (81). Sport in het kort TYBB SPEELT TEGEN VVZ. Zondagmiddag zal op het terrein aan den Muiderslotweg in Haarlem-Noord de vriendschappelijke voetbal wedstrijd TYBB—WZ worden gespeeld. De „Sloterdijk" met militairen naar Indië Vandaag is het m.s. „Sloterdijk" met on geveer duizend militairen van verschillen de onderdëelen uit Rotterdam naar Indië vertrokken. Tijdens de reis zal tweemaal correspon dentie aan deze militairen worden uitge reikt. Deze moet uiterlijk op 31 December en 15 Januari ter post bezorgd zijn. HILVERSUM I, 301.5 M. 18,00. 20.00. 23.00 Nieuws. 15.00 Jaarwissellngs- bijeenkomst P. v. d. A. 17,30 Vaudeville orkest. 18.15 Kees Pruis. 18.30 Strijdkr. progr. 19.00 Zang- recital. 19.30 Voor de rijpere jeugd. 20.05 Weer- praatje. 20 08 Dingen van den dag. 20.20 De Me- - tropolichinei. 20.50 Socialistisch commentaar, denken, naar de jaren van vóór den oorlog •„ry (Van onzen correspondent) Stockholm, 21 December. De soldaten, die in den Kerstnacht de wacht houden bij het paleis van den ko ning, krijgen behalve het traditioneele Kerstcadeau een paar zilveren manchet- knoopen met 't monogram van Gustaf V ook een Kerstmaal, waaraan de ge kookte ham evenmin ontbreekt als de al even traditioneele rijstenbrij. Gewone Zweden moeten het ditmaal zonder hun rijstenbrij stellen, want rijst is hier sinds lang niet meer te krijgen. En wat die Kerstham betreft: die ligt weliswaar in de licht als in de vroeg vallende schemering de donkere guirlandes over de straten vér anderen in een flonkerend baldakijn van duizenden lampjes en op de pleinen de Kerstboomen branden. Zoo nadert Kerstavond en die avond be gint al heel vroeg en duurt heel lang, want dan eet men het eerste kerstmaal en geeft men de cadeautjes en danst men om den Kerstboom, die een Zweedsche vlag in top heeft Wie Dinsdagavond om zes uur zijn radio op een Zweedsche golflengte heeft gedraaid kon het hooren dat indansen van Kerstmis in de studio is trouwens wel In een overzicht van den stand der Rijks middelen deelt het ministerie van Financiën mede, 'dat in de aanslagregeling van de In komstenbelasting eenig schot begint te ko men. Het bedrag van de opgelegde aanslagen steeg in Nevember voor het boekingstijdvak 1946-47 van ongeveer 50 miillioen tot ruim 116 millioen. Het totaal van de aanslagen over het belastingjaar 1945. hetwelk ten goe de komt aan het boekingstijdvak 1945-46, nam toe met 4Vi millioen. Ook de kohierbedragen van de Vermogens belasting van natuurlijke personen en van de Vennootschapsbelasting zijn in November behoorlijk gestegen, namelijk voor elk van deze belastingen met 7 millioen. Weliswaar wordt de jaarraming van alle in deze groep ingedeelde heffingen nog lang niet bereikt waarbij echter niet moet worden voorbijge zien dat ook in 1947 nog op dezen dienst groo te bedragen zullen worden bijgeboekt doch in den vorm van zekerheidstellingen zijn .de achterstallige belastingen voor een groot deel reeds ingevorderd. In November werd aan zekerheidstellingen geïnd 52 millioen. Einde November moest nog worden ingevorderd 734.7 millioen. zoo dat het totaal bedrag van de opgelegde en vrijwillig gestorte zekerheidstellingen was ge stegen tot 2241.5 millioen. In November werd hiervan 12 millioen op inmiddels op gelegde aanslagen afgeschreven. Het totaal bedrag van deze afschrijvingen beloopt nu 113.4 millioen. De aanslagregeling voor de Grondbelasting 1946 heeft de jaarraming overschreden. De vastgestelde kohieren geven eind November een totaal bedrag van 24.9 millioen bij een jaarraming van f 23 millioen. Na de zeer hooge opbrengst der niet-kohier- belastingen in October (162.7 millioen) welke voor een groot deel werd toegeschreven aan het inloopen van achterstand bij het afdragen van de loon-, verevenings- en omzetbelasting, zou men met betrekking tot November een betrekkelijk lage opbrengst kunnen verwach ten. Het is echter anders uitgekomen. Ook de maand November gaf een aanzienlijke op brengst. Zij plaatst zich in de rij van de elf maandopbrengsten op de derde plaats met f 141.3 millioen. De nog hoogere baten vielen in October met 162.7 millioen en in Augustus met 143.8 millioen. In totaal is thans over de .verstreken elf maanden van "het jaar aan niet-kohier-belas- tingen geïnd 1233.4 millioen, bij een jaar- raming van 1068 millioen. De jaarraming werd derhalve reeds met 165 millioen over schreden. In November hebben weer twee belastingen de jaarraming overschreden, namelijk de bij zondere wijnbelasting en de omzetbelasting. De tabaksaccijns nadert de jaarraming. De maandopbrengst is zeer gunstig beïn vloed door een buitengewoon hoog bedrag aan dividendbelasting, namelijk 22.7 millioen. In totaal heeft de dividendbelasting geduren de elf maanden 38.3 millioen opgeleverd bij een jaarraming van 8 millioen. Dit uiter mate gunstig resultaat kan niet worden toe geschreven aan de in 1946 gedeclareerde divi denden over het minder goede jaar 1945. Het is te danken aan het declareeren in 1946 van achterstallige dividenden. Twee groote maat schappijen hebben in November 1946 f 2'. millioen aan dividendbelasting afgedragen. Onder de middelen welke in deze maand buiten verwachting goed hebben gevloeid, kan in de eerste plaats worden vermeld de Omzetbelasting met ongeveer 36 millioen, hetgeen te meer de aandacht trekt na het zeer Voor den politierechter étalages van de slagers, maar men moet alhet meest beluisterde programpunt van het een heel groot gezin hebben en een paar maanden lang zuinig alle bonnen hebben opgespaard om er een te kunnen koopen. Ook met andere vleeschwaren zal het deze Kerstmis tenminste bij de stede lingen vrij krap zijn en van de vele soorten kerstbrood en kerstgebak zal de Zweedsche huisvrouw minder gebakken hebben dan andere jaren, want ons rant soen 151 gram meel per dag of onge veer 200 gram brood is nu lager dan ooit tijdens den oorlog Maar dit beteekent niét, dat de Zweden een magere Kerstmis zullen hebben. Want de noodzaak, te exporteeren in ruil voor den voor hun wederopbouw noodzakelijken invoer van hout en machines en andere be langrijke Zweedsche producten, heeft vele landen >er toe mee doen werken, deze Kerstmis tot een „ouderwetsehe vredes- Kerstmis" te maken. Van de Middelland- sche Zee kwamen schepen met sinaasap pels en vijgen, dadels en rozijnen, andere brachten Amerikaansche conserven en Engelsche cigaretten, Nederland zond, be halve zijn bloemen, die kleur geven aan den donkeren Midwintertijd in 't hooge Noorden, geestrijke dranken en Edammer kaas en chocolade en sigaren. En meer nog heeft het buitenland ge zonden terwille van de Zweedsche devie zen, zooveel, dat men, langs de hel-ver- lichte étalages schuifelend, zou kunnen 21.05 „Attentia" 21.30 Hoorspel. 22.05 Gevar. pr. 23.15 Hobby-hoek. 23.30 Nachtvoorstelllng. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws. 15.15 Jonge kunste naars. 15.45 Noviteiten. 16.20 Gregoriaansche schoonheid. 17.00 Wigwam. 18.00 Dinermuzlek. 18.15 Weekoverzicht. 18.35 Weensche muziek. 18.50 's Avonds als ik slapen ga. 19.15 Uit de muzikale voorraadschuur. 20.05 De gewone man20.15 Wie weet. hoe deze plaat heet. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Eji morgen is het Zondag. 22.00 Tombola. 23.20 Laat klassiek concert. ZONDAG HILVERSUM I. 301.5 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.30 Voor den tuin. 8.45 Zondagsmelodleën. 9.15 Schaken. 9.30 Men vraagt en wij draaien. 10.00 Terugblik over 1946. 10.15 Nederlandsch Kamerkoor. 10.40 Tuin der Poëzie. 11 00 Triangel. 12.00 Indrukken van verbluf ln Londen. 12.15 Al Goodman. 12.30 Zon dagclub. 12.40 Goor's Mannenkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Kwintetspelers. 13.50 De Spoorwegen spre ken. 14.00 Richard Odnoposof 14 05 Boekenhalf uur. 14.30 Kamerorkest 15.15 Filmpraatje. 15.30 Kamerorkest. 16.00 Wat vrouwen op het hart hebben. 16.10 Skymasters. 16.40 Sportflitsen. 17.00 G.G.-cabaret. 17.30 Oome Keesje 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Programma Nederlandsche strijdkrachten 19 00 Protest. Studio-dienst. 20.00 Nieuws. 20 05 Weeroverzicht. 20.08 Actualiteiten. 20.15 Zondagavond-concert. 20.55 Hersengym nastiek. 22.15 Waltz-time. 21.55 De toovernaar in de bergen. 22.40 Aan den oever van een snelle vliet. 23.00 Nieuws. 23.15 Van alles en nog wat. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 8 00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.30 Nieuws. 9.45 Ge- Wijde muziek. 10.00 Orgel. 10.20 Geref. Kerk dienst. 12.00 Gewijde muziek. 12.15 In '1 Boeck- huys. 12.30 Kareoi-septet. 13 30 Apologie 13.50 kroon van brandende kaarsen op het hoofd. ct T „n„_ terug-verplaatst te zijn: men herkent van- ouds-vermaarde merken, in zeven jaren bijna uit het geheugen weggevaagd, men ontdekt nieuwe dingen, die er voor '39 niet waren: doorzichtige boodschappentasschen van plastic (wat daar nu voor aardigheid aan is), vulpenhouders zonder pen en met droog-schrijvende inkt, speelgoed-jeepjes voor een jeugd, die nog nooit een Canadees heeft gezien, nylonkousen werkelijk, ze liggen hier in sommige Kerst-étalages en zijn vrijelijk te koop, al moet ge niet naar den prijs vragen. Maar laat ik dit vluchtige rapport van de Zweedsche Kerstmis niet té materia listisch maken. Kerstmis heeft hier ook andere aspecten, Kerstmis is hoe de zakenmenschen haar bij gebrek aan een Sinterklaas ook uit mogen buiten de grootste hoogtijd van het jaar, een com plex van feestelijke stemmingen, dat het levenstempo weken lang beheerscht. We ken lang, want in de eerste dagen van De cember reeds werden de winkelstraten van de wintersch grauwe steden getooid met slingers van dennengroen en kleurige Kerstsymbolen en 't zal tot 13 Janifari du ren voor volgens oude zede de kerstboom de deur wordt uitgedanst. Daar tusschen ligt die wonderlijke tijd van huiselijke feesten, van al de vele vreugden van Kersttijd: den vroegen mor gen van 13 December als in huizen en hoe ven in 't wit gekleede meisjes met een heele jaar. Ook in de oorlogsjaren heeft Zweden zoo, als één groote familie de Kerstmis ingedanst in 1939, toen ieders gedachten meer bij den strijd van de Fin nen dan bij den Zweedschen Kerstboom waren en de omroeper moeite had, vroolijk te doen en dit tenslotte ook niet verzwijgen kón, kwam er een ijlgesprek uit Helsing- fors, waar men mee-luisterde in de schuil kelders. „Ga in 's hemelsnaam door, dit is voor ons een groet uit de normale wereld", zei de stem uit Helsingfors. En men ging door met kerstpolka's en kerstliedjes. En heel den oorlog door heeft Zweden Kerst mis kunnen vieren, heeft men hier, on danks bedreiging van buiten af en distri butiebeslommeringen zoo goed en zoo kwaad als het ging het normale leven voortgezet en oude kersttradities in eere gehouden. Maar eerst nu. voor 't eerst na zeven jaar, is afgezien van ham en rijstenbrij de Zweedsche Kerstmis weer als vroe ger, weer werkelijk als in vredestijd. C. G. B. Verlaging van het luchtrecht voor Amerika Met Ingang van 1 Januari zal het luchtrecht voor correspondentie met geheel Amerika aan zienlijk worden verlaagd. Bedroeg het lucht recht voor stukken naar Aruba, Bonaire en Cu rasao tot dusverre f 0,55, nu zal dit worden terug, gebracht op f 0,25. Voor Suriname geldt een ver laging van f 0,55 tot f 0,30 per 5 gram. Voor de voornaamste overige bestemmingen in Amerika gelden de volgende verlagingen: Vereenigde Staten van Noord-Amerika met Alaska en Cana da van f 0,40 tot f 0.20. Mexico van f 0.55 tot f 0,25. Centraal Amerika van f 0,60 of f 0.55 tot f 0,30 of f 0,25. Zuld-Amerika van f 0,60 of f 0.55 f 0,30, alles per 5 gram. De verzending van luchtpoststukken naar geheel Amerika geschiedt thans 4 maal per week. Hef bittere einde van de zwarte sigaret Het waren voornamelijk zondaren op het gebied van vleesch en tabak, die zich heden voor den economischen politierechter in Haarlem hadden te verantwoorden. Van deze lieden hoorden G. P. en H. A. N. respectievelijk zes en drie maanden tegen zich eischen. G. P. had clandestien vleesch verkocht in zijn winkel en H. A. N. werd ervan verdacht dit vleesch door een ongeper mitteerde slachting verkregen te hebben. Bij huiszoeking was namelijk gebleken dat bij H. A. N onder den gootsteen vleesch was verborgen. N. verklaarde dat dit slechts af val was. dat zijn hond ergens opgescharreld had en daar verstopt. Zijn zaak werd voor nader onderzoek naar den rechter-commis- saris terug verwezen. G. P. kreeg twee maan den. Een zekere G. M. v. d. H. was indertijd door het M. G. geïnstalleerd als beheerder in de slagerszaak van een politieken delinquent. Hij had hier onder andere één en negentig kilo vleesch zonder bon verkocht en was toen zelf een zaak begonnen, waarbij hij de klanten, die hij met het bonlooze vleesch aan zich ver plicht had, van den geïnterneerde overnam. De politierechter was over deze handeling niet te spreken en legde hem, conform den eisch, een gevangenisstraf van twee maanden op. Een medeplichtige' aan een clandestiene slachting kwam er af met vier maanden en drie weken onvoorwaardelijk, gelijk aan den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht, en zeven maanden voorwaardelijk. G. M.. een Haarlemmer op leeftijd, was in het bezit van een te groote hoeveelheid shag en sigaren. De sigaren bleken uit Amerika afkomstig en dus „wit" te zijn. De Belgische shag. afkomstig uit Baarle-Nassau, oftewel, zooals de politierechter zei, „uit Nederlands grootste tabaksplantage", was echter des te zwarter. In verband met verdachtes leeftijd en financieele omstandigheden zag de politie rechter van gevangenisstraf en geldboete voorloopig af en zou rapport inwinnen. J. de O., een tabaksgrossier uit Haarlem, miste ruim vierduizend rantsoenen en had wel eens zonder bon geleverd. Dit kostte hem vijfhonderd gulden boete en twee maanden voorwaardelijk. gunstige resultaat in October van 47 2 mil lioen. Hieruit mag thans wel, ook indien men de stijging van de prijzen in aanmerking neemt, worden besloten tot een niet onbe langrijke stijging van de bedrijvigheid Deze conclusie kan ook worden getrokken uit de belangrijke baten welke de rechten op den invoer 5.6 millioen) en in bet bijzonder het statistiekrecht 422.000) afwierpen. De loonbelasting 28.8 millioen) en de vereveningsheffing 12.4 millioen) sluiten bij deze guastige tendens aan, niettegenstaan de beide in October waarin een kwartaals afdracht moest geschieden uitzonderlijk hooge baten hadden afgeworpen. Wellicht is deze stijging te danken aan verhoogingen van loonen, doch stellig zal ook de toeneming van de bedrijvigheid hierbij een factor zijn. Soekarno slaat een slecht figuur Verschillende republiikeinsche bladen hebben critiek uitgeoefend op de houding van ir. Soekarno en drs. Mohammed Hatta inzake de ontwerpovereenkomst van Ling- gadjati. ,Het past deze personen niet", aldus deze bladen, „om in hun functie van president en vice-president zich in het openbaar voor deze overeenkomst uit te laten. Zij dienen krachtens hun ambt boven de partijen te staan en zich niet in te laten met het beleid van het kabi net'. Het republikeinsche blad „Merdeka" stelt in dit verband de vraag: „Wat zou men in Nederland denken, indien Koningin Wilhelmina in Amsterdam, Rotterdam en andere steden redevoeringen hield om de Nederlander aan te sporen de ontwerp overeenkomst te aanvaarden?" Frankrijk en Saargebied In Parijs werd op Kerstavond bekend dat zesduizend Duitsche krijgsgevangenen, in woners van het Saargebied, die zich nog al tijd in Fransche krijgsgevangenkampen be vinden, per 1 Januari zullen worden vrijge laten. Al deze gevangenen de eenige Saarbe- woners die nog door de Franschen gevangen worden gehouden zijn landbouwarbeiders. Alle Saar-mijnwerkers die in Frankrijk ge vangen hadden gezeten, zijn reeds in voor- loopige vrijheid gesteld en zijn weer aan het werk gezonden in de kolenmijnen van het Saargebied. Zij zullen per 1 Januari vol ledige vrijheid krijgen. Men meent dat deze stap, die onmiddellijk volgt op de rantsoenverhoogingen voor de Saar, wijst op een taktiek die er op gericht is den steun der Saarlanders te winnen voor de Fransche eischen inzake economische an nexatie van dit gebied, zegt United Press. Gevraagd om commentaar op een ver klaring eerder door luitenant-generaal Lucius Clay, den plaatsvervangenden Amerikaanschen vertegenwoordiger in den geallieerden bestuursraad voor Duitsch- land, afgelegd, inhoudende dat het instel len van douanecontrole op de grens tus schen het Saargebied en de rest van Duitschland door de Franschen een onge rechtvaardigde eenzijdige stap was, waar van de geallieerden niet tevoren op de hoogte waren gesteld, antwoordde een woordvoerder van het Fransche departe ment van Buitenlandsche Zaken: „Alles wat ik kan zeggen, is, dat de Fransche ver tegenwoordiger in den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken, Couve de Murville, op 9 December te New York het Fransche standpunt te dezer zake aan den Amerikaanschen minister van Buiten landsche Zaken, James Byrnes, heeft uit eengezet,- en dat generaal Clay bij die ge legenheid naast Byrnes gezeten was". Ten aanzien van geruchten daaromtrent verklaarde de woordvoerder verder: „Er is geen besluit genomen door de regeering om industrieën uit andere streken van Duitschland naar het Saargebied over te brengen". Twee bekende hoofdofficieren-vliegers zullen op 1 Januari hun posten verlaten om andere belangrijke functies op zich te nemen. Het zijn de kolonel-vlieger ir. D. L. Asjes en de luitenant-kolonel ir. P. J. C. Vos. Kolonel ir. D. L. Asjes, bekend door zijn record-postvlucht Amsterdam Batavia in 1933 en door zijn Mac-Robertsonrace Lon denMelbourne in 1934, werd, toen de oorlog tegen Duitschland uitbrak en hij bij de B.P.M. te Balikpapan werkzaam was, ingedeeld bij de Nederlandsch Indische militaire luchtvaart. Tijdens den oorlog in het Verre Oosten streed hij mee tegen den vijand met zijn bombardements squadron, waarvan hij tot commandant benoemd was. Eenige dagen voor den val van Java werd het opleidingscentrum van de Indische luchtmacht naar Australië overgeplaatst en niet lang daarna naar de Vereenigde Staten. Hier bleef ir. Asjes Kolonel-vlieger ir. D. L. Asjes, die per 1 Januari de militaire luchtvaart zal verlaten. commandant. In December 1943 leidde hij een formatie van 16 gevechtsvliegtuigen op een vlucht van Jackson (V.S.) naar Brisbane in Australië. Ir. Asjes werd in Februari 1944 bevorderd tot majoor en kreeg de leiding van de operaties van het 18de squadron. Spoedig werd majoor Asjes tot luitenant-kolonel bevorderd en tevens tot commandant van het squadron. Hij nam het initiatief voor vijftig luchtacties tegen den vijand in de omgeving van Flo- res, Timor, Ambon en Nieuw Guinea. Ge durende dezen tijd werden ongeveer 70 Japansche schepen vernietigd. De Konin gin onderscheidde hem met het Neder landsche vliegerskruis. Van den Engel- schen koning-ontving hij het Flying Cross. Na het einde van den oorlog tegen Japan werd ir. Asjes door het Nederlandsch In dische gouvernement aangewezen om de zorg voor de verplaatste personen op Java op zich te nemen. Kort na zijn landing in September 1945 te Batavia stelde de luite- nant-gouvernelt-generaal hem aan als hoofd van de Nederlandsche RAPWI op Java, waardoor hij opdracht kreeg de ver- •fSSX&lc zorging van ex-krijgsgevangenen en ex- geïnterneerden ter hand te nemen. Op 28 October van dat jaar werd hij hoofd van de geheele RAPWI op Java. Hij werd te gelijkertijd bevorderd tot kolonel. Eenige -weken geleden kwam ir. Asjes per K.L.M. naar Nederland. Op 31 December wordt hij gedemobiliseerd. Kort na Nieuwjaar ver trekt hij naar Venezuela, teneinde aldaar besprekingen te voeren met vliegtuig fabrikanten. Ir. P. C. J. Vos. Luitenant kolonel-vlieger-waarnemer ir. P. C. J. Vos, stafofficier in het directo raat der luchtstrijdkrachten, gaat 1 Januari de militaire luchtvaart verlaten, om terug te keeren naar de vliegindustrie, waarin hij reeds voor den oorlog een be langrijke positie bekleedde. Ir. Vos heeft een nationale bekendheid gekregen door zijn vlucht uit bezet Nederland in Mei 1941, samen met H. Leegstra, in een Fok ker G-l. Sedert 1936 is ir. Vos aan de militaire luchtvaart verbonden. Bij de mobilisatie is de toenmalige reserve-luitenant Vos onder de wapenen gekomen als technisch officier bij het eerste luchtvaart-regiment op Schiphol. In Engeland is hij in 1941 op geleid als vlieger. Hij verwierf het R.A.F. vliegbrevet en werd vervolgens opgeleid voor instructeur. Eerst was hij instructeur en flight-commander op een Engelsche vliegschooL Later kreeg hij opdracht ook in de overige Engelsche commands erva ringen op te doen. In die periode heeft hij vele malen als tweede bestuurder deelge nomen aan vluchten met oorlogsopdrach ten. In het fighter-command heeft hij de volledige oorlogstraining op Spitfire ge volgd en korten tijd is hij bij een Engel sche jacht-eenheid geweest. Na afloop van deze periode heeft overste Vos een functie gekregen aan het directoraat der lucht strijdkrachten te Londen. Omstreeks dien zelfden tijd is hij tevens benoemd als directeur van de K.L.M. te Londen. Na de overplaatsing van het directoraat der luchtstrijdkrachten naar Engeland is over ste Vos belast met de taak van „staf officier materiaal en organisatie." Ook hier te lande hebben zijn bezig heden zich uitgestrekt tot ver buiten het terrein der militaire luchtvaart. Hij heeft onder meer zitting in den Raad van Be stuur van het Nationale Luchtvaartlabo ratorium, in het Nederlandsch Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en jn de com missie voor den regeeringsvliegdienst op Indië. Amerikaansclie schoenen Van het restant van de aankoopen van schoenen in Amerika, zijnde driehonderd zestigduizend paar, zullen tweehonderd duizend paar binnenkort aan de noodgebie- den worden verstrekt. De overige honderd zestigduizend paar zullen spoedig onder de winkeliers worden verdeeld. Alexander Moskowsky. 14.00 Nglson Messe. 15.00 Nleuwjaarsklokken. 15.45 Pablo Casals. 16.00 Missiepraatje. 16.15 Ziekenlof. 17.00 Ned, Herv. zingend van St. Lucia, allen koffie op bed komen brengen, de feestelijke drukte in de straten en in de schoon versierde Kerkdienst. 18.45 werken van Bach. 19.15 Kent winkels in de dagen voor Kerstmis, de ™iLUY ?U?.elT,.19 19-45 Noad—Lo"gac kerstmarkten hier in de hoofdstad, waar Stt^Eemrkïf 2?00 ^Uev^sïr- ker£fS °m een kafrS* in te spel. 21.15 In Holland staat een huts. 21.45 Strauss. en kerstblokken van stroo en prachtig 22.09 Nieuws. 22.15 Katholiek nieuws 22.20 Econo- boerenaardewerk en nog veel meer kan tnische medezeggenschap van den arbeider. 22.35 koopen en waar ieder loopt met een groote Avondgebed. 22.50 Ruggero Gerlin. 23.00 Klaas I rood-wit gestreepte pepermuntlollie in den jr. Beek. 23.30 Sneeuw en usünpressies. mond, dan de stad, die straalt van het 4. Ja, Panda was boos. Hij vond het ver velend, dat de vreemdeling naast hem bleef lopen en dingen zei die hij niet begreep. En bovendien had hij honger en dorst en niets meer orn te eten of te drinken. „Gij ziet eruit alsof gij niet tevreden zijt!" zei de vreemdeling. „Welaan! Hier heb ik een voortreffelijke ananas voor uSappig en volrijp! Goudgeel en rond van vorm! Neemt hem van mij aan en smult! Het zal u zijn alsof gij een zonnefragment in uw mond steekt!" „Ehis dat voor mij? Ik begrijp niet.,.. Op dat moment klonk er ineens geschreeuw achter hem en hij draaide zich verschrikt om. Het was een groenteboer die achter hen aan holde. „Lelijke dief!" riep de groenteboer. Geef hier mijn ana nas! Geef terug! Ik zal je bij de politie aangeven!" 5. „Gemene dief!" schreeuwde de groente boer. „Sta stil of ik zal doperwten van je maken! Geef die ananas terug!" „Excuseer mij een ogenblik!" zei de vreemdeling die Joris Goedbloed heette. ,JJaar is een een voudig man die u wil spreken. Ik zal mij even terugtrekken!" De groenteboer had hen intussen ingehaald en pakte Panda bij zijn oor. „Wat moet dat, hè1" vroeg hij kwaad. „Ananassen stelenSchaam je je niet? Wat zal je moe daarvan zeggen? Waarom betaal je niet als je trek hebt in mijn vruchten?" Panda haalde zijn laatste gulden voor de dag en gaf die aan de groenteboer. „Ik wist niet, dat die ananas gestolen was!" zei hij. „Ik heb hem gekre gen van eh.... ik heb hem gekregen! Zo maar!" ,flog jokken ook!" zei de groente boer. ,fiah! Schaam jel" Twintigduizend Duitsche krijgsgevangenen hebben de Kerstdagen bij Engelsche families doorgebracht. In een krijgsgevangenkamp heb ben Duitsche soldaten op tweeden Kerstdag hon derd kinderen gezellig bezig gehouden. De Duit- schers hadden van hun rantsoenen versnaperin gen opgespaard. In Duitschland hebben op hun beurt Britsche soldaten Kerstmis met Duitsche kinderen gevierd Volgens persberichten uit Hio de Janeiro, aldus Radio Moskou, zal ex-koning Peter van Joego-SIavië zioh permanent in Brazilië vesti gen. De Brazillaansche dagbladen zouden ge protesteerd hebben tegen „de komst van zulk fascistisch uitschot als Peter van Joegoslavië, Carol van Roemenië en Nicholas Horthy". De correspondent van de Daily Telegraph maakt melding van een onderhoud met den Per- zischen stafchef. Generaal Razmara, die ver klaard heeft, dat de „door de Sovjet-Unie ge ïnspireerde regeering van Azerbeidsjan" een complot tegen den Perzischen staat had gesmeed. Bij het binnentrekken in Azerbeidsjan. aldus dé generaal, vonden de Perzische troepen aanwij zingen voor het bestaan van een „machtige organisatie van zeventigduizend leden, die zich voorbejdden om op te trekken tegen Teheran. De bevelhebebrs waren ln het buitenland ge oefend". De krijgsraad van Doornik (België) heeft Jacob Lammertse, Nederlandsch onderdaan, woonachtig te Bilthoven, bij verstek ter dood veroordeeld Hij was onder meer lid van de N. S. K. K. Volgens den Britschen nieuwsdienst in Duitschland heeft het Sovjet-Russische militaire bestuur ln Duitschland een premie van suiker of tabak gesteld voor elke kilo boter, welke aan de autoriteiten wordt afgedragen. Ook voor in levering van melk bestaat reeds een dergelijk premiestelsel. De autobandenproductie in Amerika gedu rende de eerste 10 maanden van 1946 bedroeg in totaal bijna 67.000 000 stuks, tegenover iets meer dan 35.000.000 stuks in dezelfde periode va.n 1945. Het aantal banden voor personenauto's beliep in deze periode ongeveer 54.000.000, meer dan in eenig vol productiejaar van het afgeloopen tien tal Jaren,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2