BondigJ DANSLES INCASSO-BANK" Het nieuwjaars-optimisme komt reeds in December Fluks" De natuurramp in Japan Meters hooge watermuur achtervolgde een gillende menschemenigte Wil Rusland een Duitschen Statenbond? Kort en Kerstfeest op de Willem Barendsz Loongrens voor enkele verzekeringswetten verhoogd Wie wil naar Hengelo? bij KWEKKEBOOM ZIJLWEG 49 HAARLEM CREDIETEN SAFE-DEPOSIT HUWELIJK Onderhoud en Revisie Oliestook Installaties VAN OEFFEL - HAARLEM Drie en twintig hulp-expedities uitgezonden Het achtste Amerikaansche leger en het Japansche Roode Kruis hebben met spoed 23 reddingsexpedities gedirigeerd naar de getiesterde gebieden in Zuid-Japan, o.a. het schiereiland Wakayama, teneinde hulp te verleenen aan de naar schatting vijf honderdduizend personen, die Japan's grootste aardbeving en vloedgolf hebben overleefd. Enkele gebieden, die het zwaarst getroffen zijn, zijn nog steeds geblokkeerd door de ernstige vernieling, die aan de verkeerswegen is toegebracht. Het blijkt, dat het schiereiland Wa kayama er zeer ernstig aan toe is. Wa kayama ligt precies op de route, die de vloedgolf heeft genomen. De golven stort ten zich op de kust van het schiereiland en drongen vervolgens de binnenzee in. Het eiland Awaji, dat zich in de smalle zeestraat bevindt, had het eveneens zwaar te verantwoorden evenals het gebied van Takamatsjoe op Noord Sjikokoe. In de afgeloopen dagen kon men vele begrafenisstoeten door de straten van de getroffen plaatsen op Wakayama zien trekken. Japanners in rouw-kimono's be geleidden hun familieleden op hun laatsten gang. De kisten werden op haastig in el kaar getimmerde draagbaren meegevoerd. Sommige slachtoffers werden gecremeerd, waarna de asch naar de Boeddhistische tempels werd overgebracht. In geheel Wakayama ziet men de teeke nen van het natuurgeweld. Hier en daar liggen resten vaji visschersbooten op de daken der huizen. .Reizigers, die terugkeerden van Sjinso, tachtig mijl ten Zuiden van Wakayama, vertelden, dat van de zestig huizen in dit gehucht er slechts twee over waren. Ooggetuige vertelt. Asahis Moegi, inwoner van een plaats kan de Oostkust van het eiland Sjikokoe gaf aan Un. Press het eerste ooggetuige- verslag van de aardbeving en de vloed golf die dit eiland teisterde. „Ik sliep Zaterdagochtend in mijn twee verdiepingen tellende woning", zoo ver telde Moegi, „toen ik wakker werd door een sterk trillen. Ik begreep onmiddellijk dat dit een aardbevig was. Voor bescher ming een kussen boven mijn hoofd hou dend, rende ik naar beneden. Het huis schudde zoo hevig dat ik drie maal op de trap viel. Toen ik tenslotte de straat be reikte, was het eerste wat ik zag een roode gloed in de heuvels aan den voet van het Kishoe-gebergte. De aarde schudde nog altijd zoo hevig dat ik mij aan een Et eenen zuil moest vasthouden om niet te vallen. Plotseling hoorde ik uit de rich ting van de zee schreeuwen en gillen, ge volgd door een donderend lawaai Ik zag een menigte op mij toerennen en achter hen zag ik een zwarte massa, waarvan ik plotseling besefte dat het een hooge wa termuur was. Ik voegde mij bij de ren nende menigte en ik herinner mij kreten van wanhoop uit de achterhoede toen het water de menschen daar bereikte. Toen ik den heuvel bereikte werkte ik mij in het donker naar boven, mij vastgrijpend aan struiken en boomen. De golf sloeg tegen den voet van den heuvel, doch ik was buiten haar bereik. Later kampeerden alle overlevenden van de stad op den heuvel. Sommige van ons vonden droog hout en legden vuren aan op het terrein van een tempel. Andere gingen naar de stad terug om naar vermiste familieleden te zoeken". Kerstfeest voor hen die achterbleven Vele Haarlemsche soldatenvrouwen waren Vrijdagavond naar Zijlweg 1 getogen, waar in de gastvrije zaal van de Cadi-club het Haar lemsche NIWIN-comité op hen wachtte met een programma van ernst en jolijt. De heer E. Lefebvre trad als president voor het doek. om doel en taak van de NIWIN uiteen te zetten. Daarna zong het koortje van de Huisvrouwenvereeniging. afdeeling Haar lem. dat zoowel met de kleine Kerstcantate van A. Dyserinck als met de andere nummers een verdiend succesoogstte. Mevrouw Mackaayv d. Kamp vertelde een Kerst sproke en mevrouw T RaaphorstHofmans wist haar publiek te boeien met een aantal soli, waarvan vooral „Madonnakindje" van Catharina van Rennes haar eenvoudige, zui vere stem een kans bood Na de pauze ver gastte Clinge Doorenbos de dames op grepen uit zijn repertoire: de improvisatie op den avond zelf ontlokte de zaal een stormachtig applaus; ook de andere liedjes gingen er even grif „in" als de tractaties tijdens de pauze.- De avond van Vrijdag heeft bewezen, dat de. echtgenooten, verloofden en moeders van de militairen, die aan de andere zijde van de globe hun plicht vervullen, evenmin vergeten worden als de mannen zelf. Engelsch standpunt volgende maand bekend Effecten- en Geldmarkt Geen tol, geen brug zegt Tholens raad Tijdens de ijsperiode van de laatste da gen is het eiland Tholen voor het verkeer zeer moeilijk te bereiken geweest. De voor naamste oeververbinding welke het eiland Tholen nabij het stadje Tholen met Bra bant had, de betonnen brug over de Een dracht, is tijdens den bevrijdingsslag ver nield, zoodat sindsdien een kleine veer pont de verbinding moet onderhouden. Dit pontje moest het de laatste dagen echter afleggen tegen het ijs en de verbinding kon daarna slechts zeer gebrekkig worden pnderhouden met een motorboot, welke slechts wielrijders en voetgangers kon over Zetten. Om gedurende den winter het voet gangers- en wielrijders verkeer te waarbor gen werd het plan geopperd om over de inmiddels reeds gereed zijnde ijzeren pij lers in de Eendracht, waarover in het voor jaar de definitieve brug zal gelegd wor den, een houten noodbrug te slaan. Rijks waterstaat was wel bereid dit karweitje op zich te nemen, maar toen kwam opnieuw de oude kwestie van het tolrecht ter spra ke. Het stadje Tholen heeft nog steeds het recht tol te heffen voor het verkeer, dat gebruik maakt van de brug over de Een dracht. Vorig jaar is over deze kwestie veel te doen geweest, maar het slot was toch dat Gedeputeerde Staten Tholen voor 1947 het tolrecht lieten behouden. Nu wil het stadje Tholen ook tol heffen voor het aan te leggen houten noodbruggetje. Het rijk wil hier echter niet van hooren. Het acht het niet redelijk, wanneer de gemeen te Tholen verdient.aan op 's rijks kosten uitgevoerde werken. Dezer dagen heeft de gemeenteraad van Tholen zich nu over de kwestie beraden, Met 7 tegen 3 stemmen besloten de raads leden dat, als er geen tol mag gehevert wor den, geen goedkeuring zal worden verleend voor het maken van een noodbrug. „Voetbalprestaties in Oranjeshirt" De bekende Amsterdamsche sportjournalist M. J. Adriani Engels, die het Nederlandsche voetbal reeds vele jaren volgt en 120 van de ruim 160 internationale voetbalwedstrijden heeft bijgewoond, heeft een lezenswaardig boek geschreven over „Voetbalprestaties in oranjeshirt", waarin hij een ovei-zicht geeft van de verrichtingen van het Nederlandsch voetbalspel geeft van de verrichtingen van het Nederlandsch voetbalelftal gedurende een halve eeuw. Een droge opsomming heeft de schrijver er niet van gemaakt. Hij vertelt in 22 hoofdstukken de geheele geschiedenis, dus van het eerste elftal, dat in 1894 tegen En gelsche amateurs speelde, af tot aan het voor jaar 1946. dat zoo geducht meeviel. Over alle wedstrijden kan hij natuurlijk niet uitvoerig schrijven, maar van de belangrijke en- die, welke men niet spoedig vergeet, verhaalt hij vele herinneringen. De uitgave, welke ver zorgd is door den uitgever J. J., Kuurstra te Amsterdam, is verlucht met een aantal inte- ressante foto's .van elftallen en spelmomenten van internationale wedstrijden. Wereldkampioenschap schaken Het bestuur van den Kon. Nederlandsohen Schaakbond staat afwijzend tegenover het voor stel van Rusland, waarbij het in de bedoeling van Rusland ligt om het tournooi om het wereld kampioenschap schaken te Moskou te doen houden. Het bestuur vraagt aan Rusland toe te stemmen om de eerste helft van het toumooi in September 1947 in Rusland te doen houden en de tweede helft in October in Nederland. EINDSTRIJD DAVISCUP. Door een hevig onweer, dat een half uur, voor den aanvang het spel boven de banen te Melbourne losbrak, zijn de laatste enkelspelen van den Challenge round tusschen Australië en Amerika tot Maan dag uitgesteld. Het nieuwjaarsoptimisme) waardoor het koersverloop zich vóór den oorlog veelal in de maand Januari kenmerkte, is ditmaal reeds in December doorgebroken. En het is een verblijdend verschijnsel, omdat men het kan zien als een bewijs dat ondanks allerlei de- primeerende factoren, welke men ten aan zien van het economisch leven in ons land zou kunnen noemen, ons Nederlandsche volk zijn goede, klassieke eigenschappen niet ver loren heeft. Want het krachtig koersherstel, dat sinds kort op de Amsterdamsche beurs met name voor Industrieele aandeelen, is ingetreden en dat terwijl we dit schrijven, nog geen einde genomen heeft, is, als wij goed zien, geen ge volg van den zin voor speculatief avontuur, maar een uitvloeisel van toenemend vertrou wen in de herleving van de commercieele aandrift, die zich door alle staketsels van overheidsbemoeiing en bureaucratie heen, een weg baant naar nieuwe welvaart. De beslissing inzake Linggadjati en de chaotische toestand in Indië hebben dit ver trouwen in het geleidelijk herstel van ons bedrijfsleven niet geschokt en ook Indische waarden heeft men deze week tegen niet on belangrijk hoogere koersen durven koopen, blijkbaar in de overtuiging dat men het ginds toch niet zonder het Nederlandsch intellect en het Nederlandsch kapitaal stellen kan. Met een groot aantal landen is er in den loop van 1946 een handelsovereenkomst geslo ten en zooals we de vorige week schreven, worden er thans krachtige pogingen in het werk gesteld om ook den handel op ons groote achterland weer te activeeren. Hierbij is het van het grootste belang dat de Nederlandsche bedrijven voor een goed deel op eigen kracht allengs de bedrijfsmoei- heden, door den oorlog veroorzaakt, teboven komen en zoowel de productiecapaciteit als de productie zelve tot een hooger niveau opvoe ren, zoodat in sommige gevallen zelfs het peil van vóór den oorlog wordt bereikt of over schreden. Zoo zal de Aku in 1947 haar pro ductie weer tot 100 van voorheen kunnen opvoeren en voor 50 millioen, of 40 van haar productie kunnen exporteeren. Philips heeft dezer dagen doen weten dat zij reeds nu weer evenveel aflevert als in 1940 en dat in 1947 de productie die van 1946 zal overtref fen. Zij geeft aan 28000 menschen in ons land werk en brood en constateert dat overal waar goede gereedschappen en voldoende grond stoffen zijn te krijgen, het werktempo van vóór den oorlog benaderd wordt. Van Gelder, die haar balans eind 1945 met een Verlies van 5.8 millioen afsloof, zoodat hier en daar een afschrijving op het kapitaal gevreesd, werd, heeft de aandeelhouders gerustgesteld door de mededeeling dat in 1946 een behoorlijke winst werd gemaakt en de vooruitzichten van 1947 hoopvol zijn. zoodat het verliessaldo bin nen redelijk korten tijd uit de winsten zal kunnen worden gedelgd. Een kleiner bedrijf op kleedinggebied, Hollandia Kattenburg, rapporteert dat het verlies over 1944-45 door reserves wordt gedekt en dat voor 1945-46 en 1946-47 een gematigd optimisme gewettigd is. Dit zijn enkele symptomen uit het bedrijfs leven. welke met andere zouden kunnen wor de aangevuld, al wil dit niet zeggen dat over heel de linie van een krachtig bedrijfsherstel gesproken mag worden Maar over het alge meen beweegt de curve deT economische be drijvigheid zich in ons land, ook blijkens de statistieken, in opgaande lijn waarbij het van groote beteekenis mag worden geacht, dat on danks de spanningen, welke er nog steeds tusschen loonen en prijzen bestaan, als gevolg van een goed functioneerend organisatorisch .overleg, looncönflicten tot dusver kunnen worden vermeden. Het is voornamelijk het gebrek aan grond- en hulpstoffen, zoomede de zeer trage vernieuwing der bedrijfsinstalla- ties, waaraan te wijten is dat de productivi teit onzer bedrijven in doorsnee nog niet meer dan goed 70 bedraagt. In dit verband is het verblijdend te zien, dat in November niet alleen de export, maar ook de import belangrijk gestegen is, n.l, van 211 millioen tot 238.6 millioen, waar onder voor 18.6 millioen werktuigen en machines en voor 15.2 millioen plaat- profielijzer. Het is duidelijk dat naarmate de export stijgt, ook een grooter bedrag aan goe deren kan worden ingevóerd en dat onze ex port thans het dubbele bedraagt van het cijfer over Juni, stemt in dezen hoopvol. Bemoedigend is ook het snelle redres van de Nederlandsche vloot, welker omvang thans met 1.867.000 ton, circa 300.000 ton grooter is dan een jaar geleden en als het bestaande aankoop- en aanbouwprogram afgewerkt is, weer 80 zal 'bedragen van de tonnenmaat van vóór den oorlog ad 28 millioen. Het spreekt wel vanzelf dat ook de Nederland sche Scheepsbouw thans niet over werk te klagen heeft en zoowel over 1946 als in 1947 met goede resultaten voor den dag zal komen. Het zou niet moeilijk zijn tegenover deze lichtende faccetten van het economisch toe komstbeeld 90k de donkere vlekken naar vo ren te schuiven, maar als de beurs-ons in eer gematigd optimisme voorgaat, waarom zouden we dan, na zooveelsombere-jaatswisselïngert,- ^dltmaal den niéuwen jaarkring niet met nieu wen moed en versterkt vertrouwen tegen gaan? SM! Volgens welingelichte kringen te Londen zal Engeland op de volgende vergadering van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken een belangrijk docu ment óverleggen betreffende het Britsche standpunt inzake de loekomst van Duitsch- land. Mén is van meening dat daarin cri- tiek zal worden uitgeoefend op het ver drag van Potsdam en dat Engeland zal voorstellen de industrieën in Ruhr- en Rijngebied onder internationale controle te stelleni De plaatsvervangers komen de vol gende, maand te Londen bijeen. Volgens te Berlijn gaande geruchten zal de Sovjet-Unie den ministers van Buiten landsche Zaken. tvanneer zij bijeenkomen om de kwestie Duitschland te bespreken, een verrassing bezorgen door voor te stel len van Duitschland een statenbond te ma ken. De aan de Duitsche staatsbesturen in de Russische zone gegeven instructie om grondwetten op te stellen, wordt als de eerste stap in deze richting beschouwd. Eenige van de hoogste Amerikaansche functionarissen te Berlijn hebben openlijk te kennen gegeven, dat zij er aan twijfelen of dé ministers wel zoo ver zullen komen, dat zij een voorloopig ontwerp voor een vredesverdrag met Duitschland aan de UNO kunnen zenden. De twijfel is geba seerd op het groote aantal op te lossen problemen en op de Fransche veronder stelling, dat het jaren kan duren alvorens het verdrag wordt gesloten. Naar in officieele kringen te Londen ver luidt zal het Engelsche ministerie van bui tenlandsche zaken zijn houding ten aanzien van de Fransche maatregelen in het Saar- gebied niet eerder bettend maken, voordat nadere bijzonderheden zijn ontvangen. Bosch-fabriek naar het Saar-gebied. Een woordvoerder van het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft heden bevestigd, dat de beroemde Bosch- fabriek voor electrische uitrustingen van de Fransche zone naar het Saar-gebied is overgebracht. De woordvoerder; gaf toe, dat de Bosch- fabriek niet een dier fabrieken is, die in overeenstemming met de procedure voor Wieringerwerf in de Wieringermeer wordt weer opgebouwd. Waar ruim een jaar ge leden nog vier meter water stond, is men thans bezig met den bouw van ongeveer honderd woningen. Te middernacht loeide de sirene: er was toen weer een walvisch gevangen Over de Kerstfeestviering op de Willem Barendsz seint de speciale verslaggever het volgende: „De telegrammen uit Holland hebben ons ervan verwittigd dat het hard vriest m het vaderland, maar hier is het ongetwij feld kouder. In elk geval: de temperatuur voor. de echte Hollandsche Kerststemming is er wel. Het sneeuwt en er raast een gie rende wind. Reeds vroeg in den avond werd het werk neergelegd. De messroom, die wij voor deze gelegenheid feestelijk hebben versierd, laat niet toe dat wij allemaal tegelijk bijeenko men. Wij moeten het in ploegen doen, maar dat doet aan de goede stemming, die er heerscht, niets af. Jammer, dat de dominee er niet is. Wij hopen, dat hij in Kaapstad al zoo ver hersteld is, dat hij zijn zegenrijk werk daar kan voortzetten. Maar wat nu op de Willem Barendsz? Jan Strijbos neemt de taak van dominee Wristers over. Hij spreekt een wijdings woord en doet het met gevoel en over tuiging. Hij leest in ons hart, als wij natuurlijk aan thuis denken. Onze ge dachten gaan ook uit naar de nabestaan den van onzen vriend LCuiper, die bij het ongeluk met de „Walrus" te Kaapstad om het leven is gekomen. Donkelaar en Hoo- genkamp zijn er betrekkelijk goed afge komen, maar moesten toch in het zieken huis worden opgenomen. Wij zenden hun een Kerstgroet. rondgedeeld en worden sinaasappelen uit gedeeld. Er wordt accordeon gespeeld, af gewisseld door orgelmuziek. De stoere zeelui wisselen geen woord als de wij- dingsmuzïek door het zaaltje ruischt. De tongen komen echter weer los als Strij bos een zijner films vertoont en de bin nengekomen Kersttelegrammen worden uitgereikt. Het hoogtepunt van deze Kerstviering is de verrassing van de vele Kerstpakket jes, die onbekenden ons hebben gezonden. Soms is het als of er een vergissing in het spel is, want een gracieuse hand heeft op een velletje postpapier geschreven, dat „ik bij jullie terugkeer graag wat bana nen zou hebben". Maar bananen groeien er niet aan de Zuidpool! Het is aandoen lijk de briefjes van de onbekende geef sters te lezen. Zoo vol belangstelling zijn zij voor ons' wel en wee: „Ik ben 19 en jij?" schrijft er een. „Ik houd van alle zeelui" lees ik in sierlijk handschrift op een ander velletje. Al die onbekende geefsters danken wij allemaal hartelijk. Juist te middernacht wordt onze Kerst-' viering gestoord. De sirene loeit. Dat is het teeken, dat weer een walvisch door de slipway aan boord getrokken wordt. Nu is het met de rust gedaan. Toch hebben wij nog even tijd om den "kok op onze handen te dragen fti letterlijken en fi guurlijken zin, want hij heeft gezorgd, dat wij vandaag op Kerstdag kip, plumpud- In de messroom wordt het al voller en ding en likeur kregen, voller en de temperatuur stijgt. Buiten is Kerstmis op de Willem Barendsz zullen het ijzig koud. Hier wordt de warme wijn 1 wij nooit vergeten". Prijzen voor spercieboonen en soepgroenten in blik De prijzen, waartegen dubbele spercieboonen uit den oogst 1946 in blik ten hoogste mogen worden verkocht zijn voor de consumenten: f 0,54 per blik van een halven liter, f 0,95 per blik van een liter en f 2,86 per blik van drie liter. De consumentenprijzen voor soepgroenten af komstig uit den oogst 1946 in blik bedragen voor erwtensoepgroenten f 0,25 per blik van 1/8 liter, f 0,35 per blik van 1/4 liter, f 0,62 per blik van een halven liter en fl.15 per literblik. Julienne kost f 0,23 per 1/8 literblik, f 0,S2Mi per kwart literblik, f 0,40 per 1/3 literblik, f 0,56 per halven liter en f 1,05 per liter. Deze prijzen moe ten met ingang van 30 December in acht worden genomen. Nieuwe regeling voor ziekenrantsoenen Dezer dagen is een nieuwe regeling voor de distributie van voedsel voor zieken ge troffen, welke een belangrijke vereenvou-^ diging beteelcent. Nu vele artikelen zóoals havermout en griesmeel vrij verkrijgbaar zijn is het mogelijk het aantal groepen voor welke op medisch advies extra-voed sel wordt verstrekt, tot vier terug te brengen, namelijk tuberculose, suikerziek te, maagpatiënten en lijders aan spruw en coeliakie. Een belangrijke verbetering is, dat de extra-rantsoenen niet meer op het nor male rantsoen van den patiënt worden ge kort; De nieuwe normen zijn per twee we ken: voor tbc-patiënten: 15 liter melk, 500 gram boter, 1200 gram vleesch en 15 eieren, voor suikerziektepatiënten: 1000 gram bo ter, 1400 gram vleesch, 400 gram kaas en 15 eieren, voor maagpatiënten 15 liter melk, voor spruwpatiënten 3000 gram vleesch, 500 gram rijst. Voor de eerste drie groepen is de duur der toewijzing 24 weken; voor de laatste groep 16 weken. In zeer uitzonderlijke gevallen is het den arts mogelijk voor patiënten, die niet on der een der genoemde groepen vallen, af zonderlijke ziekenrantsoenen aan te vragen. Met ingang van 1 Januari wordt de loongrens, welke in sommige sociale ver zekeringswetten voorkomt, wegens de stij ging der loonen verhoogd van 3000 tot 3750 gulden per jaar. Tevens wordt het maximum-dagloon, waarnaar de premies en de uitkeeringen worden berekend, ge wijzigd van 8 in 10 gulden. Dit heeft tot gevolg, dat de Invaliditeitswet, de Ziekte wet en het Ziekenfondsbesluit eveneens van toepassing zullen zijn op personen, die in - loondienst werken tegen een loon van meer dan 3000, doch van niet meer dan 3750 gulden, uiteraard indien deze perso nen aan de overige in deze wetten ge noemde voorwaarden voldoen. De werk gever is verplicht bij iedere uitbetaling van het loon aan die hier bedoelde arbei ders een coupon voor ziekenfondspremie uit te reiken en indien zij in het bezit Zijn van een rentekaart, voor hen een rentezegel te plakken. Voorts dient bij als ziekenfondspremie, welke voor de helft ten laste van den arbeider komt, op diens loon 2 pCt. tot ten hoogste f 0.20 per dag (f 1.20 per week of f 5.22 per maand) in te houden. Ten behoeve van de zieken- geldverzekering kan een bedrag van 1 pCt. van het loon tot ten hoogste f 0.10 (f 0.60 per week week of f 2.66 per maand) worden gekort. De werknemers, op wie het Zieken fondsbesluit van toepassing wordt, dienen zich zoo spoedig mogelijk en in ieder geval vóór 1 Januari 1947 bij het algemeen zie kenfonds hunner keuze als verplicht ver zekerde aan te melden. Niet-tijdig aan melding kan tot gevolg hebben, dat even tueel genoten geneeskundige hulp niet voorrekening van de verplichte zieken fondsverzekering komt. KERSTCONCERT TE HILLEGOM Het parochiaal zangkoor van St. Martinus gaf Vrijdagavond in de groote zaal van „Flora" een geslaagd Kerstconcert. Het töoneel was voor deze gelegenheid geheel afgebroken en er bleek, dat deze groote zaal zeer geschikt is voor het geven" van concerten. Aan dit concert werkten, behalve het mannen koor „St. Caecilia" en het knapenkoor „Laus Deo" die gezamenlijk het parochiaal zangkoor vormen, mede mej. Rle Tuyl—Schuitemaker, de heer P. de Vos,- bas-bariton, de jongens-sopraan Thijs Visser en de heer J. Th. M. Punt, piano. Alle nummers genoten een uitstekende ver tolking. De dirigent van het koor, de heer A. J. M. v. Dlshoeck kan met groote voldoening op dezen avond terugzier. De zaal was zeer goed bezet. herstelbetalingen aan de Westersche lan den aan Frankrijk zpuden kunnen worden toegewezen, maar zeide: „Sinds de Ameri kanen besloten hebben de uitvoering van het herstelbetalingsprogram op te schor ten, zijn geen toewijzingen gedaan. Daar om heeft het inter-geallieerd bureau voor herstelbetalingen de aandacht van den raad van ministers van Buitenlandsche Za ken op deze betreurenswaardige situatie gevestigd". Terreur in Macedonië Het Grieksche ministerie van openbare orde heeft bericht ontvangen, dat 200 man guerrilla-troepen het dorp Phyia in Macedonië platgebrand en de bewoners af gemaakt hebben. De guerrilla-strijders, al dus het bericht, drongen op den eersten Kerstdag het dorp binnen en werden er later weer uit verdreven. De bevelhebber van de 27ste brigade van de zevende Grieksche divisie te Dra ma, ongeveer veertig kilometer ten Zui den van de Bulgaarsche grens, heeft de Bulgaarsche militaire autoriteiten te Nevrokop doen weten, dat hij zich ge noodzaakt zou zien maatregelen te nemen tengevolge van de onlangs plaatsgevonden gevechten met guerrilla-strijders in die omgeving. Volgens Grieksche militaire kringen zouden 29 ongewapende Griek sche soldaten in een -hinderlaag gelokt zijn door Grieksche guerrilla-strijders, afkom stig uit de Bulgaarsche bergen ten Oosten van Drama, waarna de guerrilla-strijders toen zij door soldaten van het geregelde Grieksdie leger achtervolgd werden, zich wederom over de grens zouden hebben teruggetrokken. De Bulgaarsche commandant te Nevro kop heeft een uitnoodiging van de Griek sche militaire autoriteiten te Drama voor een grens-conferentie over de controle op de grens van de hand gewezen. Als reden voor deze weigering voerde hij aan het ontbreken van instructies uit Sofia. Volgens het Joegoslavische nieuwsbu reau zijn ruim tweehonderd vluchtelingen, meerendeels kinderen en vrouwen, uit het Grieksch-Macedonische dorp Notia, even ten Zuiden van-de Joegoslavische grens, in Joego-Slavië aangekomen. Salarisregeling voor het bankpersoneel Sedert geruimen tijd zijn tusschen werk gevers en werknemers in het bankbedrijf onderhandelingen gevoerd over een sala risregeling. Als uitvloeisel daarvan werden eind November voorstellen ingediend bij het College van Rijksbemiddelaars. Deze voorstellen hielden slechts schalen in voor minimum-salarissen. Daar het college op het standpunt stond, dat in het kader der huidige loonpolitiek van de regeëring in een dergelijke regeling ook de maxima niet mochten ontbreken, bestonden bezwaren tegen goedkeuring. Naar zich liet aanzien zou het opstellen van een volledig voorstel nog geruimen tijd in beslag nemen. Ten einde nu verder uitstel voor de relatief het laagst bezoldigden te vermijden hebben partijen een overgangsregeling voorgesteld, waaraan het College van Rijksbemidde laars zijn goedkeuring heeft gehecht. BINNENLAND Met Ingang van 1 Januari zal als secretaris het Protestantsch-Chrtstelijk werkverband In de Partij van den Arbeid optreden de heer Scheps, lid van de Tweede Kamer Op Zaterdag 18 Januari zal In Musis Sacrum te Arnhem de heroprichtlngsvergaderlng van 8 R I 1940 worden gehouden. Allen die behoord hebben tot het z.g. oorlogsregiment 8 R I. 32e R I, 8e Depót-bataljon, 8e grensbataljon en de 16e mitrallleurcompagnle kunnen aan deze ver gadering deelnemen, alsmede de nabestaanden de gesneuvelden van bovengenoemde leger onderdelen. Er zal een documentaire film van het gevechtsterrein op den Grebbeberg worden vertoond. Op 17 December Is de heer H. A. P., direc teur der Amsterdamsche Bazalt Maatschappij gearresteerd en In fort Zuldwljkermeer bij Be verwijk opgesloten. Dezer dagen Is hij echter weer vrijgelaten. Itv de BUenkorf te Amsterdam zijn de 29- jarige rediclvist C. van T. en zijn 21-jarlge vriendin J. G, gearresteerd, die ln Koog aan de Zaan een overval op een taxichauffeur had den gepleegd. In de Frlesche veengebieden liggen groote voorraden turf te wachten op verzending. Als deze voorraad niet wordt opgeruimd, zal de pro ductie het volgend seizoen ernstig worden be lemmerd, De volkstelling zal waarschijnlijk op 31 Mei gehouden worden, zij zal gepaard gaan met een woningtelling Te Hardenberg ls na een korte ongesteld heid overleden de heer J. Weitkamp. oud lid van de Tweede Kamer Mevrouw Carmen Vlal de Senoret ls be noemd tot buitengewoon gezante en gevolmach tigd minister van Chili te 's Gravenhage Het vaarwater tusschen Nes op Ameland en Holwerd is nog zoodanig met Ijs bezet, dat van een bootverbinding met den vasten wal voor loopig geen sprake kan zijn. Van 1 Januari af zal de telefonische ver binding tusschen de Belgische Congc en Frank rijk, Luxemburg en Nederland hersteld zijn. De prijs van een gesprek van drte minuten met Nederland bedraagt 301 francs, verhoogd me» een vast recht van 46,20 francs. Bü beschikking van de ministers van Land bouw, VisscherU en Voedselvoorziening en van Justitie wordt Ingesteld een raad van beroep, welke uitspraak doet ln hooger beroep van eind beslissingen, genomen door den Raad vq,or het Kweekersrecht. Voor den HJd dat de minister van Marine, kapitein-luitenant ter zee J. J. A. Schagen van Leeuwen, door verblijf ln het buitenland afwe zig zal zijn, zal het beheer van het departement van Marlhe ad Interim worden waargenomen door den minister van Oorlog, luitenant-kolonel A. H. J. L. Fievez HAARLEM Een dame alt de Marsstraat te Haarlem wilde dezer dagen haar kolenkit vullen, maar ze moest tot haar schrLk bemerken, dat onver laten haar heelen voorraad brandstof hadden gestolen. De heer J. Ph. Noort te Overveen slaagde voor het staatspraktijkexamen Handel en Ad ministratie. Het tienjarig bestaan van de OverUsselsche Geldersche en Drentscbe amusementsvereenl- ging zal Zaterdag 4 Januari gevierd worden ln het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. Medewerking verleenen het Deventer Cabaret gezelschap Brekvoort—Prins en het mannen- kwartet „Orpheus" uit Haarlem, onder leiding van Nico de Zwager. Het Haarlemsche tribunaal heeft den Juwe lier J. F. veroordeeld tot interneering van twee jaar en vier maanden, eindigende 9 September 1947. In de bezettingsjaren had hij verschillende functies vervuld en verder had hij den vijand begunstigd door zijn omgang met bekende NSB'ers. WASCH WAS NIET VEILIG De Haarlemsche politie heeft drie die^-cggetv M. L. K., A. J. C. en M. H. gearresteerd, die uit een wasscherlj in de Mr. Cornellsstraat een hoe veelheid waschgoed wegnamen. Woning aldaar aanwezig ln ruil voor woning te Haarlem. Brieven no. 6459 A Machinale w tapijtreiniging. n» VLUG VAK KUNDIG TELEF 3 3 B GOLDSCHMEDING GROOTE MARKT 8 - HAARLEM Opleiding medal testa Aanvang der nieuwe lessen JANUARI. Inschrijving dagelijks. KRUISWEG 59 TEL: .'13843 aan Handel en Industrie Nog steeds voorradig PRIMA DROGE VEENKLUITEN L. J. NEDERSTIGT Zllkcrduinweg 102, Zilk bij Hillegom, tel, J. H v. Steyn 5462 (Hillegom). Eenzame! Blijf toch niet langer doorleven met Uw stil verlangen naar een oprechte levenskamaraad. Door „Excel sior" kunt U toch in contact komen met Iemand, die, even als U zelf, oprecht verlangt naar een ernstige oprechte kennismaking. „Excelsior" heeft ingeschrevenen uit alle deelen van Nederland, ook uit Uw provincie, woonplaats of omgeving daarvan. „Excel sior" bemiddelt voor Jong en oud, voor werkende, gegoede, midden- en boerenstand, heeft een speciale prettige bemidde- deling voor Jongelui en kan heeren, die in hun moederloos gezin (met huwelijk als doel) een serieuze huishoudster zoe ken of dames, die als zoodanig geplaatst wenschen te worden, ook van dienst zijn. Kom toch direct even rustig en vertrou welijk praten of vraag huisbe zoek. Het kan niet anders of ook U zult slagen. Alle kan toren zijn dag. (ook Zat. en Zond.)'van 2—5 u. geopend. 's Maandags gesloten. Attentie: Voor mondelinge in lichtingen wende men zich tot het dichtstbijzijnd kantoor van „Excelsior". Voor huisbezoek en schriftelijke inlichtingen tot het Hoofdkantoor: Hilversum. Vereenigde Nederlandsche Huwelijks-Bemiddelings kantoren „EXCELSIOR" (de grootste, allesomvattende Nederlandsche Organisatie, die ook U kan en zal helpen. Geheel onder vrouwelijke di rectie). Hoofd-Administratie: Ministerpark 18a, Hilversum. KANTOOR TE HAARLEM en omgeving: KORTE SPAARNE 7. Badiotnfcls vanaf15.50 Hulskamergarnituur 155, Salon garnituur180. Zware Engelsche Huiskamers775. Damesfauteulls 4-5, loopers 3.50 p. M., matting 6.40 p. M. Nog een paar aardige kinderfauteulls 5.90 per 'stuik. Vloerkleedjee, kapstokken, schilderijen, spiegels enz. U koopt ze voordeenger bij v. Doorn's Woninginrichting GEN. CRON JéSTRAAT 113. HAARLEM. TEL. 19141 Gonnelslraal SO. Tel. 13658; b.q.q. Tel. 17638 AUTOMATIEK Bestel voor Oudejaarsavond bij „Fluks" een keurig opgemaakte HORS D'OEUVRE SCHOTEL (om mede te nemen) vanaf één gulden per persoon. U kunt ze bestellen t/m Maandag 30 December Gelieve een eigen schaal mede te bren» gen bij bestelling. Groote Houtstraat 21-25, Haarlem Ondanks de zeepschaarschte Leveren wij steeds een keurige heldere wascli. IJmuider Wasscherij SNELLIUSSTRAAT 89, IJMUIDEN TEL. 45

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3