al met attracties Dieren dingen naar den eerepalm Dancing Nieuwjaarsdag Amerikaansche parlementscommissie rapporteert Russische herbewapening Uw pijnen verdwijnen Agenda voor Haarlem Kort en Schoonheids wedstrijd voor honden in het Concertgebouw Alles wat aanspraak meende te mogen Jnakcu op den titel „rashond" in Kenne- merland was Zondagmiddag, onder het 7orgzame geleide van het vrouwtje of den baas naar het Haarlemsche Concertgebouw getrippeld, om in de Tuinzaal mee te dingen naar de dertig prijzen, maar vooral naar de eer, weggelegd voor het puikje onder de blaffende viervoeters. „Patjepoef' is mijn naam en natuurlijk was de eerste prijs voor mij. Maar het vrouwtje deelt ook een beetje in de eer. Gevaarlijk-uitziende boxers en pedante poedels, een knaap van een Rottweiler en precieuse pekingeezen, zij hebben met hun vijf en zeventigen vele uren lang de monsterende blikken der keurmeesters ge voeld, om der wille van de „match" die door de Kynologenclub „Kennemerland" was uitgeschreven. Vele blaf-intermezzi onderbraken de ver schillende keuringen en het stampvolle MUZIEK Kerstliederen bij de luit We gingen tegenover de oude geveltjes fn het Groot Heiligland de poort van het Frans Hals Museum binnen, over het bin nenplein, waar de omlijsting zich nauwe lijks tegen de donkere lucht afteekende en waar een kaarslantaren den weg aan duidde. Alles ademde rust en schiep een 17de eeuwsche sfeer,' ook in de Renais- sancezaal, waar meer dan vijftig kaarsen in koperen luchters een licht verspreidden dat in deze omgeving paste. Daar paste ook de luit, die in een modem electrisch verlichte concertzaal een anachronisme lijkt en de kleeding der zangeres Truus Kloes sloot zich daarbij eveneens harmo nieus aan. De stemming waS er, vóórdat we een toon géhoord hadden en werd door de eerste klanken, de Gregoriaansche hymne „Puer natus est" verbroken. Want het Gregoriaansch is niet aan een tijd gebonden, en zeker niet met dien van Pi eter de Hooch verknocht; het is van alle tijden, irïaar men moet het in een Gotische of Romaansche kerk hooren om zijn volle schoonheid te beseffen. Het was en bleef de eenige dissonant op dezen Za terdagavond. Maar de stemming keerde terug met oud-Nederlandsche, Vlaamsche en oud-Fransche .kerstliederen, door Truus Kloes met enkele woorden ingeleid voorbeeldig, soms, als in „La Fuite en Egypte" met levendige contrasten groote uitdrukkingskracht gezongen. De luit had meestal een zeer bescheiden rol: een enkele maal, zooals in „Er is een kin- delke", epn meer bewegelijke. Merkwaar dig is de mineurtoonsoort der meeste zan gen. Van de na de rustpoos ten gehoore ge brachte liederen vermeld ik het Negro- Spiritual „Mary had een baby", dat onze gedachten naar de plantage verplaatste en dat, op verzoek der zangefes, door allèn zacht meegezongen werd; de Spaansche Kerstliederen met hun karakteristieke fi guurtjes en de Oud-Duitsche: de vroolijke „Himmlische Menuet", het humoristische „Schlesisches Krippenspiel" met zijn tel kens wisselende, soms profape melodieën, en „Die Heilig Dreikönig", waar de gitaar- begeleiding wat meer uitkwam dan m de vorige. En na hartelijken bijval gingen we, zoo als we gekomen waren, doch verrijkt met vele mooie indrukken. K. DE JONG. H.O.V. Ledenconcert Het eerste concert, dat de Haarlemsche Or kest Vereeniging in het nieuwe jaar zal ge dit is het 6e Leden-concert serie B zal plaats vinden op Vrijdag 3 Januari 1947. Het zal ditmaal gedirigeerd worden door een gastdirigent, den Zwitser Walter Kagi, dirigent van het Symphonie Orkest te Bern. Als solist zal optreden de eerste concertmees ter der H.O.V., Gijs Beths, die het viool concert in A-dux K.V. 219 van Mozart zal voordragen. Kagi laat het concert openen met een Se renade van zijn in 1901 geboren landgenoot Conrad Beck; dit is een eerste uitvoering te Haarlem. Hierna speelt Gijs Beths het reeds genoemde vioolconcert van Mozart Na de pauze zal het orkest nog een tweetal werken uitvoeren, n.l. Pastorale d'été van Arthur Honegger en Paul -Hindemith's Sym phonie „Mathis der Maler". Dit concert vindt wederom plaats in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Bandelooze bandenleverancier Een Haarlemmer kreeg dezer dagen bezoek van Iemand, die vertelde, dat hjj bij een rubber fabriek werkte en dus gemakkelijk aan fiets banden zou kunnen komen. Bovendien wist hij een „gaatje" voor lakens en sloopen; de Haar lemmer gaf den man f 47 mee, waarvoor hij ech ter nos* geen banden en textiel heeft gezien. Burgerlijke Stand HAARLEM, 28 December 1946 BEVALLEN: 23 Dec., J. C. Kimmijzer—Smits, 24 Dec., I. Groen—Laarmans, d.; 25 Dec., J. N. Schaaij—Rademaker, d.; 26 Dec., J. Bakker- Bergman, d.; E. Verton—Koster, z.; T. P. A. WalbeekSarlet. z.; 27 Dec., J W. d. Cock—v. d. Brink, d.; H. H. Struijs—v. Rij, d.; F. Land- werd—Barmentlo, z.; W. D. F. Naessens—Joustra. d.; G. d. Groot—Scholtens, d.; 28 Dec.. A. Slot- houberHartman, z.; T. H. BoeréeGoosen, z.; H. A. Rijs—Hogeboom v. Buggenum. d.: D C. Moolenaarv. d. Putten, z.; A. TimmersVer steeg. d. GEHUWD: 28 Dec., J. Kapteijn en C. A. Ernst; J. Emmelot en M. Alkema. OVERLEDEN: 26 Dec., J. P. M Roozen, 25 J., M. v. Heemskerkstraat; A. M. d. VnesGrooten- boer, 60 j,. Boschlaaru C, I. y. Dflk, 68 J., Kam- perlaaA, zaaltje was niet bepaald een koele, aange name plaats, noch voor de soms heftig te genstribbelende slachtoffers, noch voor het publiek. De mooie dieren vergoedden echter alles, en zelfs degenen, die mopperend bij den uitgang moesten wachten op een beetje ruimte, in de menschenmenigte, vergaten htm zorgen, toen ze zich eenmaal een plaatsje om het keuringsvak veroverd had den. Na veel wikken en wegen kwamen tenslotte de volgende hoofdprijzen uit de bus: Tot de beste hond van de match werd de pekingees Po-Go's Patje poef van mevrouw M. Zillesen v. d. Horst te Haarlem uitgeroepen; volgens kenners is deze hond de mooi ste in zijn soort uit Nederland. Het diertje behaalde bovendien den prijs als het beste aanwezige dameshondje. Op één na de beste hond van de keuring was de Duitsche herder Heinz v. d. Ulings- heide, toebehoorende aan den heer J. G. v. d. Mey. De Iersche Terrier George O'Hara, of liever zijn baas, de heer G. Beun ging met den derden prijs strijken; daarenboven werd deze 1V^-jarige reu als de beste terrier bekroond. Joekel, een Whippet van mevrouw G. Vermeren be haalde, behalve den 4en prijs, ook de ver melding van „de beste windhond". Het was opvallend, welk een gave exem plaren er onder de weinige aanwezige poe dels te bewonderen waren; ook de boxers de foxen en de barsoys sloegen trouwens een goed figuur. De organiseerende vereeniging, keur meesters en de tallooze hondenliefhebbers uit onze omgeving kunnen met voldoening op dezen middag terug zien; den 23en Fe bruari van het volgende jaar mogen de Kennemer kynologen weer hun krachten meten in de zaal van Hötel de Leeuwerik. Tooneel Het is geen pretje voor een boxer van standing, om door den dokter onderzocht te worden; die menschen weten blijkbaar niet, dat een hond niet tegen kietelen kan! Dr. M.. van der Voet naar Indië In de oorlogsjaren zijn vele predikanten in Nederlandsch-Indië overleden en het geestelijk werk aldaar ligt voor een be langrijk deel stil. Daarom heeft de Synode der Ned. Hervormde Kerk besloten vijftien predikanten op rijperen leeftijd naar Indië te zenden, die daar tijdelijk de Indische kerk zullen dienen. Onder hen is ook dr. M. van der Voet, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente van Schoten (Haar lem-Noord), die eind Januari of begin Fe bruari hoopt te vertrekken. De Schotensche gemeente heeft den pre dikant in de gelegenheid gesteld zijn werk zaamheden voor enkele jaren te onderbre ken. Na zijn terugkeer uit Indië komt dr. Van der Voet dus in Haarlem-Noord te rug. Duinrust krijgt zijn oude bestemming Vorige week zijn de laatste politieke de linquenten, die in huize „Duinrust" te Overveen verbleven naar elders overge plaatst Het huis is leeg en is aan het be stuur van het rusthuis teruggegeven. In de naaste toekomst zullen er dus weer ouden van» dagen kunnen wonen. Het zal nog wel eenigen tijd duren, alvorens het zoover is. Eerst hebben de Duitschers het gebouw gebruikt en daarna was het be stemd voor de geïnterneerden. Veel is gesloopt en vernield, zoodat herstel nood zakelijk is. RAAKS 1—3 TELEF. 13147 tot 2 uur 's nachts „De Sneeuwkoningin" In den Stadsschouwburg is onder regie van Ely Huj oom en met muzikale bege leiding van Joh. van 't Vlie Zaterdagmid dag een vertooning gegeven van de ope rette „De Sneeuwkoningin", naar het sprookje van Andersen. Dit sprookje leent zich, gelijk trouwens bij al Andersen's sprookjes het geval is, niet zoo goed tot dramatische vertolking als de meer op onmiddellijke handeling gerichte sprookjes van Grimm, die bovendien het element van sensatie en spanning in sterker mate bezitten. Sneeuwwitje, Roodkapje en Klein Duimpje boeien de jeugdige toeschouwers meer, hetgeen uit hun onrustige reacties merkbaar is. Bij „de Sneeuwkoningin" heerscht in de zaal een voor dit publiek haast onwezenlijke kalmte, hetgeen niet beteekent, dat de toeschouwers niet onder de bekoring van het vertoonde verkeeren. Maar het is in dit geval eer het louter aesthetisch genot van het kijken naar de mooie kleertjes der executanten, naar hun aardige dansjes en vooral naar de licht effecten, die inzonderheid de bergtoppen met prachtige paarse tinten versierden. En dan het luisteren naar het melodieuze zin gen der koren van elfen, vlinders en dwer gen, onder wie enkele ondermaatse man- nekes met aangeplakte baarden ongewild het humoristische element aanbrachten. De operette laat van Andersen's schep ping eigenlijk niet zoo heel veel over; maar opzichzelf is het een niet onaardig werkje geworden. De kleine Gerda weerde zich dapper, en Leny van Reevan Tricht, die de balletten heeft ingestudeerd, had alle eer van haar werk. Duizendste „Boefje" Zondagavond heeft Annie van Ees in den Stadsschouwburg met „Boefje" ge jubileerd. Eigenlijk is zij met deze Haar lemsche voorstelling al over de duizend gekomen; immers hebben wij reeds te Zandvoort de duizendste gezien. Over de vertooning hebben wij toen breedvoerig geschreven, zoodat wij thans kunnen vol staan met de vermelding, dat de actrice is toegesproken door wethouder Geluk en door den heer Herman Deinum. Eerstge noemde huldigde haar namens het ge meentebestuur en namens het publiek en uitte zijn bewondering voor de innigheid, waarmee zij zich ook nu nóg telkens weer inleeft in de figuur van het twaalfjarige jongetje. Behalve het kunstgenot, dat zij met deze rol aan honderdduizenden hfëft geschonken, heeft zij daarbij ook telkens weer de aandacht gevestigd op een sociaal probleem, dat ondanks de verandèrde om standigheden juist nu na den oorlog op nieuw acuut is geworden, nu er zooveel boefjes in den zwarten handel en door straatslijperij tot de misdaad vervallen. De heer Deinum bracht de jubilaresse den dank over van het schouwburgpersoneel voor den hartelijken en vriendelijken om gang, waaruit haar goede hart spreekt, dat ook het geheim is van de wijze waarop zij deze rol vertolkt. De 1250ste „Baron Kneut" Siem Nieuwenhuijzen heeft met zijn .Baron Kneut" het record geslagen, wat het aantal voorstellingen betreft. In het Concertgebouw gaf hij Zondagavond de 1250ste voorstèlling, en ér is om zijn clownerieën nog even hartelijk gelachen als den eersten keer. Hij is dan ook bijna in letterlijken zin een geboren komiek. Immers reeds op zijn negende jaar trad hij als Tom Pouce met zijn grappen voor het voetlicht, en wie kent hem niet uit de revuès, waarin hij met partners als Buziau zijn jaarlijksche successen behaalde. Ze ventien jaar bij Henri ter Hall, twaalf jaar bij Louis Bouwmeester en nu de twaalf honderd vijftigste voorstelling van een door hemzelf met tekst en muziek en al vervaardigde solo-klucht! Want zijn mede spelers moeten zich' laten welgevallen, dat zij tot relief en aanleiding dienen voor wat hij in de rol van den clownesken huis knecht aan komiekigheden verzint. Wie in zorgelijke tijden 1250 maal een uitver kochte zaal een paar uur met onschuldige dwaasheid opvroolijkt, heeft stellig dank en hulde verdiend! H. G. CANNEGIETER. Stijging verwacht van de Ziekenfondspremies De Amsterdamsche Ziekenfondsen heb ben, wegens de groote stijging van de kos ten (behoudens de goedkeuring van de be voegde organen) besloten met ingang van 6 Januari 1947 de premies voor de Vrijwillig Verzekerden te verhoogen van 40 tot 50 cent en 60 tot 75 cent per week. Wij hebben geïnformeerd of te Haarlem maatregelen van gelijken geest te verwach ten zijn. Ons werd medegedeeld, dat er in de toekomst ook hier ter stede wel een verhooging noodzakelijk zal zijn, maar op dit oogenblik is er nog geen voorstel ter tafel om daartoe over te gaan. De premie is evenwel eenige tientallen jaren geleden vastgesteld. De kosten der geneeskundige verzorging zijn in dien tijd sterk gestegen, zoodat er verschillende fondsen zijn, die de uitgaven niet door de inkomsten kunnen dekken. Bovendien zijn er, zooals men weet, onderhandelingen gaande tusschen de Zie kenfondsen, de doctoren, apothekers en tandartsen, die ongetwijfeld ten gevolge zullen hebben dat de uitgaven der Zieken fondsen nog meer stijgen, zoodat ook daar in een reden zal gelegen zijn om tot pre- mieverhooging in de toekomst over te gaan. Advies tot beïnvloeding van Europeesche landen In een rapport van dc bijzondere commissie van liet Amerikaansche Huis van afgevaardigden voor na-oorlogsche economische politiek, dat aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken is overhandigd, wordt een ernstige beschuldiging geuit aan het adres der Sovjet-Unie, die ervan beticht wordt de overeenkomst van Potsdam <*i andere overeenkomsten te hebben geschonden. Het rapport eindigt met dc merkwaardige conclusie, dat de Westelijke geallieerden het recht zouden hebben om algeheele ontruiming van Duitschland Tc cischen van de Sovjet-Unie. Het rapport adviseert het ministerie van Buitenlandsche Zaken, „een zoo groot mogelijken druk uit te oefenen op Enge land, Zweden, Zwitserland en Frankrijk, om deze landen ertoe te brengen, de in- dustrieele ontwikkeling van de Sovjet- Unie niet te helpen bevorderen, daar dit bij de hedendaagsche politiek van de Sov jet-Unie alleen maar verderfelijk kan zijn voor de belangen van een veilige vre dige wereld". De commissie beschuldigt in haar rap port de Sovjet-Unie eenstemmig van ern stige schending der overeenkomst van Potsdam, doordat zij voor haar herbewa pening gebruik maakt van de Duitsche fa brieken in de door de Sovjet-Russen be stuurde zones, waartoe ook het productie- en pr'oefterrein voor vliegende bommen te Poenemunde behoort, dat volgens over eenkomst, buiten dienst zou moeten wor den gesteld. Geallieerde inspectiegroepen hebben wel besloten, maar nog geen toe stemming gekregen om de Sovjet-zönes te bezoeken. Deze toestand zou tot een op zegging van de geheele overeenkomst van Potsdam kunnen leiden. Russische ontwapeningsijver. De Sovjetvertegenwoordiger bij den Veiligheidsraad, Andrei Groroyko, heeft in een schrijven aan den secretaris-gene raal der UNO, Trygve Lie, een resolutie ingediend ter bespreking op de vergade ring van den Veiligheidsraad op Dinsdag a.s. waarin hij er op aandringt binnen drie maanden*een volledig ontwapeningssche- ma op te stellen, waarin tevens zijn ver vat bepalingen inzake internationale con trole op de atoombom en andere doodelijke wapens. Tot dat doel zou een speciale commissie uit den Veiligheidsraad moeten worden gevormd. met de schadelijke zuren, als ge met de beroemde dagelijksche (kleine) dosis Kru- schen de zuren verwijdert, die de pijnen verwekken. Dan smoort ge Uw rheumatiek als het ware in de klem. Niet zonder reden zweren tienduizenden oud-rheumatieklijders r de geheele wereld bij Kruschen Salts. Zij weten bij ondervinding wat Kruschen oor hen deed. Volg hun goede voorbeeld, begin ook een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Verkrijgbaar bij alle Apoth. en Drog. Fabr. Griffith Hughes Ltd., Manches ter (Engeland). (Adv.) „De baas" der Spoorwegen neemt afscheid ,De baas" der Nederlandsche Spoorwe gen, zooals hij door velen genoemd wordt, ir. W. Hupkes, treedt op 1 Januari af als president-directeur. Zaterdag heeft de per- soneelsraad reeds afscheid genomen en vandaag heeft het personeel voor den scheidenden hoogsten chef gedefileerd. De voorzitter van den Personeelsraad, de heer G. Joustra, t<#ens voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, herinnerde er aan, dat ir. Hupkes de leiding heeft gehad on der omstandigheden, zooals nog nooit eer der zijn voorgekomen. Als ziel van de spoorwegstaking en als man van formaat had hij de leiding in het verzet tegen den bezetter. Hij heeft dit tot een goed einde gebracht. De heer Hupkes heeft steeds den polsslag van den tijd in acht genomen en de menschen om hem heer^, ongeacht hun functie, als zijn medewerkers beschouwd. Men was dan ook verheugd dat ir. Hupkes lid van den Raad van Commissarissen blijft. Nadat voorts de heeren L. H. Wigman van den R.-K. Bond St Raf&ëJ, A. Meines van den Prqt. Christ. Bond en E. Kupers van het N.V.V. gesproken hadden, herin nerde ir. Hupkes aan enkele gebeurtenissen tijdens zijn 42-jarige loopbaan bij de Spoorwegen, o.a. aan de staking van 1903. toen hij leerling-machinist was. Hij was toen reeds overtuigd, dat deze staking voor komen had kunnen worden, wanneer er betere verhoudingen waren geweest tus schen de bedrijfsleiding en het personeel. Hij bracht dank aan mannen als Oudegeest, Moltmaker en vele anderen, die door hun karaktereigenschappen en overtuigd van het goed recht van de vakvereenigingen na de staking hebben doorgezet, totdat bij de leiding het juiste inzicht kwam. De hem toegezwaaide lof wees hij terug naar zijn voorgangers Kalff, Van Dijk en Van Maa- nen. Het afscheid was hem moeilijk, omdat de Spoorwegen na 1 Januari zonder hem ver der zullen rijden. Als blijvende herinnering zal den heer Hupkes een door den kunstenaar Mendlik te Aerdenhout geschilderd portret worden aangeboden. Een goede daad der Padvinders Bijna honderd kinderen uit behoeftige ge zinnen zijn Zaterdagmiddag thuisgekomen met armen vol geschenken en hebben hun ouders opgetogen verteld van den prettigen middag, welken zij als gasten van de vier Pijl- groepen der Haarlemsche padvinders hadden meegemaAt. Het was een middag in Kerstsfeer, er stond een mooi versierde Kerstboom in het zaaltje van gebouw Cultura in de Jansstraat, de wanden waren getooid met dennengroen en toepasselijke spreuken, er werden Kerstlie deren gezongen, aardige tooneelstukjes ver toornd, cr waren goochelaars,die de kleinen ver steld deden staan door hun kunststukjes, er werd een mooi Kerstverhaal verteld en de kinderen konden volop smullen van choco- laadjes, suikergoed en koek. En een der hoogtepunten van dit kinderfeest, dat onder leiding stond van vaandrig L. Smit, was wel de uitdeeling der pakketten met levensmid delen, lekkernijen, speelgoed en boeken, alles door de padvinders zelf bijeengebracht. was zooveel, dat de kinderen alles zelf niet eens konden dragen, zoodat verkenners welpen moesten assisteeren bij het naar huis gaan. Deze „Kerst-goede-daad" der padvinders bracht vreugde in vele gezinnen en de blijd schap, die uit al die kinderoogen straalde, was wel de schoonste dank, dien men zich denken kan. Des avonds was er het traditioneel e Kerst diner voor leden en oud-leden der Pijlgroe- pen, waaraan ook deelnamen de districts commissaris. de heer M. C. de Jong en mevr. De Jong, alsmede de oud-hopman Laming, die na de bevrijding het initiatief nam tot op richting van de vier Pijlgroepen. De Zwarte Pijl, de stamgroep, bestaat reeds bijna vijf- en-dertig jaar en is een der oudste groepen in Nederland. Het menu van het Kerstdiner bestond uit de gebruikelijke boerenkool-met-worst. Een kwartet bestaande uit viool.cello, fluit en piano zorgde voor een muzikale omlijsting en de heeren De Jong en Laming hielden toe spraken. Ook werden eenige tooneelstukjes vertoond. Tot besluit van het jaar werd Zondagavond in het wijkgebouw van de Noorderkerk een bijeenkomst gehouden, waarin de. A. J. van Rhijn een toespraak heeft gehouden. Haarlemmers in cassatie veroordeeld De Bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag deed heden uitspraak in de zaak tegen A. A. en A. v. d. P., twee vrouwelijke voor malige leden van de N.S.B. uit Haarlem, die irt Maart 1943 een Jodin aan de Grüne Polizei zouden hebben verraden. Het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam had hen wegens dit feit veroordeeld tot resp. 10 en 8 jaar Rijks werkinrichting. De Bijzondere Raad. uit spraak doende, verwierp het beroep van re- quirante A. en veroordeelde requirante v. d P. tot 5 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek van het voor-arrest. L., een timmerman uit Haarlem, was door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 3 jaar Rijkswerkinrichting, wegens het verraden in October 1942 van het Joodsche echtpaar V. De sententie van den raad luidde thans: twee jaar Rijkswerkinrichting met aftrek van het voorarrest. De uitspraak tegen den Haarlemschen N. K.K.-man M A. K. luidde: verwerping van het beroep evenwel met de bepaling, dat de tijd in voorarrest doorgebracht, zal worden afgetrokken. K. was wegens vordering van auto's en onderdeden in bezettingstijd ver oordeeld tot vier jaar Rijkswerkinrichting. MAANDAG 30 DECEMBER Concertzaal: Buitengewoon H.O.V.-concert met als solist Edwin Fischer, 20 uur. Stadsschouw burg: Iphigenela in Tauris (Comedla), 20 uur. Rembrandt: Er komt een vriend vanavond: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 u. Cinema Palace: „Het roodc teeken 14.00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: Hands across the border 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Synphonie Pastorale 14.00. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Het gebeurde in Napels: 14.15, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: De koning der Prairie 14.30, 19.00 en 21.16 uur. DINSDAG 31 DECEMBER Bioscopen: als Maandag, geen voorstelling om «.U UHt. i li* welingelichte kringen wordt deze stap van de Sovjet-Unie verklaard als een nieuwe poging om het initiatief te nemen bij het bewerkstelligen van een spoedige ontwapening. Het was' Molotof, die op de algemeene vergadering der UNO de ont wapening naar voren bracht. Waarnemers zijn van meening, dat het voorstel bedoeld zou kunnen zijn om de aandacht af te leiden van den eisch van Baruch, het Amerikaansche lid van de atoomcommissie, tot volledige aanvaar ding van het Amerikaansche plan voor controle op de atoomenergie, waarop het recht van veto niet van toepassing is. De Britsche delegatie is niet verrast over het voorstel. Zij legt er den nadruk op dat Engeland volkomen bereid is de ont wapening zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen. Teraardebestelling Tj. K. Roosjen Zaterdagmiddag is op de Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal het stof felijk overschot van. den' heer Tj. K. Roosjen, in leven hoofd van de Chr. Mulo-school aldaar, onder buitenge woon groote belangstelling Ier aarde besteld. Behalve het bestuur van de school, het personeel en eenige klassen waren talrijke oud-leerlingen naar het kerkhof gekomen. Verder waren van de vele vereenigingen, waarvan de overledene een werkzaam be stuurslid was deputaties aanwezig. Het ge meentebestuur van Bloemendaal was ver tegenwoordigd door burgemeester Jhr. mr. C. J. A. den Tex, eenige wethouder» en leden van den gemeenteraad. In de aula sprak allereerst Ds. J. C. van Dijk, als voorzitter van het bestuur der school en namens den Chr. Nationalen Werkmansbond, die zeide dat groote dank het hart van velen vervulde voor alles, wat de overledene 19 jaar lang voor de school en den bond was geweest. Namens het personeel der school sprak de heer J. W. Schotman, die herdacht wat de overledene voor de leerlingen en het personeel deed. Na de bevrijding volgde hij cursussen voor de nieuwe opvoeding bij het onderwijs en bracht dit het perso neel bij, doch het voornaamste was voor hem de karaktervorming. De oudste broer van den overledene, de heer Roosjen, oud-hoofd der Noorder- school te Haarlem, zeide dat de overledene op zijn school zijn stempel had gezet; zijn school stond immers bekend als de „Roos- jen-school". Mr. dr. J. van Bruggen uit Heemstede sprak namens het hoofdbestuur der Ned. Chr. Reisvereeniging; hij wees er op, dat de overledene in yerschillende commissies en als leider van reizen zeer geliefd was. Ir. G. L. Ludolph, directeur van de Mid delbaar Technische school te Haarlem, voerde namens de leeraren en de vele leer lingen, -die de overledene heeft opgeleid het woord. De heer H. van den Tol uit Rotterdam sprak namens het bestuur van de Vereeni ging van Chr. Muloscholen. De directeur der Bloemendaalsche Schoolvereeniging, de heer S. A. Wilson, sprak als collega en memoreerde, hoe zijn school in de oorlogsjaren in die van den heer Roosjen werd ondergebracht en welk een goede samenwerking er was. Ofschoon uitgaande van verschillende levensbe schouwing, waren zij elkaar toch nauw verwant. Ds. J. C. Brussaard, bestuurslid der Chr. Mulo-school, voerde namens de plaatse lijke schoolcommissie het woord. De heer H. v. d. Bunt, sprekende na mens de illegale werkers, bleef even stil staan bij de annonce der twee Joodsche kinderen, die den overledene danktèn voor het verblijf gedurende eenige jaren in zijn huis. Namens alle verzetsmenschen dankte spr. den overledene, maar ook zijn echt- genoote voor het hooghouden van den goe den Hollandschen geest. Hierna zong mej. Hogenbirk een lied: „U kan ik niet missen, U, Jezus mijn Heer' Toen de kist in de groeve was neerge laten, zongen kinderen der school twee coupletten van Gezang 7: „Op U, mijn Heiland, blijf ik hopen". Ds. van Dijk sprak de begrafenisliturgie, waarna een zoon voor de belangstelling dankte. Gromyko wordt plaatsvervangend minister van Buitenlandsche Zaken De Koningin naar de hoofdstad De Koningin heeft zich hedenmiddag per auto naar Amsterdam begeven en haar in trek genomen in het Paleis op den Dam. De Koningin zal ongeveer drie weken in de hoofdstad vertoeven. In tegenstelling met het traditioneele jaarlijksche officieele bezoek zal dit ver blijf van de Koningin in Amsterdam het karakter dragen van een „tijdelijke ves tiging". Vandaar dat geen programma van ontvangsten en bezoeken is vastgesteld. De Koningin hoopt in de Amsterdamsche winkelstraten even ongestoord te kunn^i rijden of wandelen als Zij dat in Haar re sidentie gewend is. Het is de wensch van H.M., dat de Amsterdammers haar gedurende haar verblijf geheel als hun stadgenoote beschouwen. Den eersten dag van het Koninklijk verblijf zal de Amsterdamsche Koninklijke Studenten-schietvereeniglng de wacht voor het Paleis betrekken. Alleen de eer ste dagen en bij bijzondere gelegenheden zal een „groote wacht" in het geweer zijn, beurtelings door de marine en de land macht te verzorgen. Gromyko als voorzitter van den Veilig heidsraad, welke junctie op toerbeurt door de vier groote mogendheden wordt vervuld. De Sovjet-Russische ministerraad heeft Andrei Gromyko. momenteel permanent afgevaardigde van de Sovjet-Unie bij den Veiligheidsraad, tot plaatsvervangend mi nister van Buitenlandsche Zaken benoemd. De Sovjet-Unie heeft nu vijf plaatsver vangende ministers van Buitenlandsche Zaken. De andere vier zijn: Andrei Wis- jinsky, Fydor Goesef, voormalig ambassa deur in Londen. Jakob Malik en JVladimir Dek-arjoyffr BINNENLAND Op 31 December en 1 Januari zullen van 18 tot 19 uur over den zender Hilversum I, als mede in den Nieuwjaarsnacht van 0.301.00 öur uitzendingen uit Indië worden doorgegeven, waarin groeten van Nederlandsche militairen aan hun familieleden en vrienden zullen wor den uitgezonden. Jo Vincent heeft een ultnoodiglng ontvan gen, om in November 1947 een tournee door de Vereenlgde Staten van Noord-Amerika te maken. Het z.g. „Canadeesche kamp" te Nijmegen zal worden ingericht tot kazerne voor 300 leem ten, die zullen worden opgeleid voor het Neder landsche bezettingsleger in Duitschland. In een bijeenkomst te Amsterdam Is her- dacht dat het op 31 December een eeuw geleden Is, dat Domela Nieuwenhuls In de hoofdstad geboren werd. De deelnemers aan de bijeen komst zongen de „IntemaUonale" en „De wa pens neer, laat ons de kazernes sloopen". Eenige sprekers memoreerden het werk van Domela Nieuwenhuis. Er werden steunbonnen verkocht voor een fonds voor hulp aan principieele dienst weigeraars. De P.T.T. heeft een radiozender geplaatst op Schiermonnikoog, waardoor weer telefonische verbinding met de aangeslotenen op het eiland mogelijk is. De telefoonkabel is door het ij» vernield. In Zaandam is een groote vrachtauto het trottoir opgereden. De 69-jarige Zaandammer C. Schuitemaker kwam onder de auto en werd zoo ernstig gewond, dat hij later is overleden. Te Astep (N.B.) speelden eenige kinderen met slaghoedjes, waarvan er een ontplofte. Do 10-jarige A. V. werd op slag gedood, zijn 15-jarig vriendje W. S. werd zwaar gewond. In Den Haag botste op de Koninginnegracht een autobus tegen een tram. Beide voertuigen werden vrij ernstig beschadigd. Acht passagiers werden gewond, waarvan twee ernstig. Op 25 Januari zal in Den Bosch ccn landdag worden gehouden van oud-stoottroepers. De P. R. A. te Alkmaar heeft den heer P. S., directeur van een verffabriek in Zaandam ge arresteerd. De fabriek zou tijdens de bezetting voor ongeveer 15 mlllioen gulden verf aan de Duitsche weermacht hebben geleverd. Met ingang van heden is het briefpostver» keer met Japan op beperkte schaal hervat. Uit sluitend niet geïllustreerde, niet aangeteekende briefkaarten voor de eilanden Honshu, Shikoku en Hokkaido zijn in dit verkeer toegelaten. De briefkaarten mogen slechts mededeelingen van strikt persoonlijken aard bevatten. Uit een bioscoop in Den Haag Is een brand» kast met f 5700 ontvreemd. De daders hebben zich blijkbaar'na de laatste voorstelling laten in sluiten. Met een steekwagen hebben zij de kast naar buiten gereden en op een ander voertuig overgeladen. De, steekwagen werd later terug gevonden in de, omgeving van de bioscoop. Begin Januari zullen de provinciale voed- selcommlssarissen een inventarisatie houden van beschikbare voorraden consumptie-aard appelen. welke nog bij telers en handelaren aan wezig zijn. De bedrijven krijgen bezoek van tellers die de voor consumptiedoeleinden be schikbare hoeveelheden zullen vaststellen. Vier Brabantsche gemeenten die te veel electrlschen stroom verbruikt hebben, zijn Zater dagavond op Jast van het Rljkskolenbureau van stroom verstoken geweest. Militairen, die op 2 Januari naar hun garni zoenen moeten terugkeeren, worden verzocht op 1 Januari om één uur 's middags te luisteren naar de nieuwsuitzending over beide zenders. In deze uitzending zullen gegevens over de terug reis worden omgeroepen. De vliegdienst van de Nederlandsche Lucht strijdkrachten Leeuwarden—Ameland is door den mist gestagneerd. Daar dit de eenige ver binding was fan het eiland met het vaste land, zoekt men naar andere middelen om tenminste het post- en passagiersverkeer te onderhouden. De reddingboot „Abraham Fock" zal nu een poging wagen om "uit Hollum het dorp Zwarte Haan aan de Friesche kust te bereiken. HAARLEM De heer A. J. Sondorp zal 2 Januari 2S jaar als looper bij „Ziekenzorg" in betrekkmg zijn. In Hillegom is opgericht een afdeeüng van den Ned. Chr. Bond van Overhelt: -rsoneel. Het voorlooplg bestuur bestaat uit ae heeren W. M. Versluis, J. Wittenaar, G. Bruin, F. Door nebal en A. Vink. Leerlingen van de Radlo-Technlsche School hielden Zondagavond een feestavond in de „Leeuwerik". Tot elf uur was er cabaret, voor namelijk door leerlingen, waarbij vooral the Larrysons opvielen door hun virtuositeit op de mondharmonica en daarna werd gedanst tot twee uur. Volksherstel hield Zaterdagavond een af scheidsavond voor zijn personeel in Brinkman. Bij dokter L. aan den Wagenweg te Haar lem moest de brandweer Ingrijpen voor een begin van brand. Bij den haard was de vloer gaan smeulen; de bewoners dachten echter, dat de rook afkomstig was van de turf, die er ge stookt werd. De schade bleef beperkt tot een gedeeltelijk verbrande vloer en de gevolgen van waterballet. 1 Januari zal het 30 Jaar geleden zlja, dat de hoofdagent van politie P. Flink, wonende Eiken straat 50, bij de politie in dienst trad. Hij werkte respectievelijk in Nieuwkoop, Velsen en Scho- *131 en de laatste 20 Jaar te Haarlem. Ds. R. de Vries uit Alblasserdam heeft be dankt voor het beroep naar de Gereformeerde Kerk van Haarlem en aangenomen het beroep naar Kampen. Onze oud stadgenoot Ds. L. W. Korvlnus, mtssiepredikant te Keboemen, met verlof hier te lande, heeft aangenomen het beroep als hulp prediker bij de Gereformeerde Kerk van Beet- sterzwaag. Prof. Mr. C. P. M. Roramc zal op 3 Jan In een openbare vergadering van de K. V. p.. in'het gebouw van den Kegelbond in de Tempeliers- straat te Haarlem, spreken over: „<Je K. V. P. ie ontwerpovereenkomst van Llnggadjatl". OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 1946/47. Regeling Kamer- en Pensionbewoners. Ten behoeve van kamerhuurders kunnen voor het 2e gedeelte van het 9tookseizoen 1946/47 t w van 15 Januari t,m. 30 April 1947, brandstoffen- bonnen worden aangevraagd. Formulieren daartoe (MD 333-22) dienen in het tijdvak van 2 t.m. 8 Januari a.s. te worden afge haald aan het Uitreiklokaal „De Vleeschtoal" Afdeeüng VoorüchUtig (Brandstoffen). Deze formulieren behooren onder overlegging van de Tweede Distribudestamkaarten van dm be treffend en verhuurder en huurders in het» zelfde tijdvak te worden ingeleverd. HAART .KM, 30 Decern ucr 1946. De Directeur, A, VAN PBlEtt»

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3