Haarlems Dagblad Onderzoek „Velen zijn zoo vervuld van eigen belang dat zij de ellende van anderen vergeten Moederlijk woord van onze Vorstin Onverwachte vijandelijkheden in de buurt van Medan Ontwapeningsdebat wordt uitgesteld tot begin volgende week Sterker linkervleugel in gewijzigd Indonesisch parlement Nieuwe bonnen 61e Jaargang No. 18522 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel.-Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N. Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donïlertlag 2 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4.Franco per post 4.50. Postgiro 273107, Advert.taricvpn op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EEN Engelsche generaal, Major-General J. F. C. Fuller, heeft in een boek onder den titel Bewapening en de Geschiedenis beweringen geuit, die de Manchester Guar dian op bedenkelijken toon vermeldt. Vol gens den generaal wordt niet alleen de ge schiedenis der menschheid in hooge mate bepaald door bewapening en door oorlog, maar stellen zij in dezelfde mate het karak ter van menschelijke samenleving vast. De generaal zegt ook dat „van werktuigen en wapens, mits men de goede soort ontdekt, de overwinning voor 99 afhangt", het geen heelemaal niet klopt met de inzichten van veldmaarschalk Montgomery, die bij zondere beteekenis hecht aan „het moreel" der strijdende volken. Overigens verlangt generaal Fuller terug naar de tijden, waar in de strijd beperkt werd door zekere er kende gebruiken. Bedoelt hij dien veldslag der oude tijden (ik meen bij Crécy, maar het kan ook die bij Agincourt geweest zijn) waarin de besteekte en bepluimde aanvoer ders in hun rijke gewaden zich eerst voor het front hunner troepen begaven en el kaar met hoffelijke buigingen begroetten, waarna de Fransche opperbevelhebber met een breed gebaar voorstelde, dat de tegen partij het eerst zou schieten? Misschien wil hij niet verder terug dan de Napoleontische veldslagen, met veel cavalerie en in elk geval zonder landmijnen, tanks, atoom bomen en vliegtuigen. Er is niet veel kans op terugkeer naar beschaafder vormen van oorlogvoering, zooals de Manchester Guardian dan ook bedaard opmerkt. Het blad vindt het boek van den generaal nogal provoceerend, of- 'schoon dat ook .zijn nut heeft. Want er is nu wel vrede, maar de mogelijkheid van oorlog is een veel voorkomend onderwerp van gesprek gebleven en wij kunnen de zaak niet negeeren. Met dat al vindt de Guardian dit een deprimeerend boek. Zou den wij karakter en oorzaak van oorlogen niet eens wetenschappelijk kunnen gaan onderzoeken? Of de sociale wetenschappen voldoende ontwikkeld zijn, en gezag genoeg bezitten om erkenning van hun conclusies te verwerven, betwijfelt het blad evenwel. Bij den aanvang van een nieuw jaar, als wij allen geneigd zijn het op een andere en betere manier te probeeren. zal zulk een gedachte veler belangstelling trekken. Zii is niet nieuw, maar het is goed dat zij weer een.s naar voren komt. Als men de moeizame pogingen van de U.N.O. aan schouwt en zich den Volkenbond herinnert krijgt men den indruk, dat steeds weer'ge poogd wordt een geneeswijze te vinden, zonder dat. men de oorzaken en hoedanig heden van de kwaal met zekerheid heeft vastgesteld. Merkwaardig is ook het gebrek aan wetenschappelijke voorlichting om trent den bijzonderen geestes-staat, voe rend tot de wildste en meest onbeheerschte excessen, waarin Duitsche en andere Nazi's geraakten: een geestes-staat, waarvan niet met zekerheid gezegd kan worden, of in de huidige wereld nog niet velen erdoor beheerscht worden en of het gevaar niet bestaat dat hij opnieuw, ia eenigen vorm en onder eenig etiket, zal uitbreken. Daar mee wil ik dan meteen zeggen, dat bij wetenschappelijk onderzoek van den oor- iogs-kanker de psychologie in hooge mate 1e hulp zou moeten komen. Zij is een jonge wetenschap, die haar ontdekkingen dus belangrijk zal moeten uilbreiden en onge twijfeld" haar gevolgtrekkingen in menig opzicht zal moeten herzien. Maar mag dit een beletsel zijn voor de psychologen, spe ciaal voor de beoefenaars der massa psychologie, om hun krachten te bundelen in een' onderzoek van de noodlottigste 'kwaal, die de menschelijke samenleving teistert? Men zou zeggen dat er alle reden is voor een initiatief der universiteiten en van mrllionnairs die, zooals Rockefeller en Lord Nuffield, enorme bedragen te hunner beschikking hebben- gesteld om de ontwik keling van speciale studies te bevorderen en er de noodige begaafde krachten voor vrij te maken. Dit is overigens een zaak. die niet alleen in de studeerkamer maar ook in de practiik des levens uitvoerig on derzoek zou eischen. Het geval van generaal Fuller is psycho logisch niet moeilijk verklaarbaar. Hij wil meer erkenning voor zijn militaire beroep en voelt zich allesbehalve gelukkig bii het discrediet. waarin oorlogen zun geraakt en bij strijdmethodes, die hij zelf bezwaar lijk kan bewonderen. Hij zou graag de burgers er buiten houden en weer vechten gelijk Nanoleon. zii het dan met goede wapens, die hij belangrijker acht dan sol daten. Maar met dit soort gedachten schiet de menschheid. die verlost wil worden van den oorlog en gaarne zou zien dat alle generaals overbodig werden, niet op. Zij hebben voor haar waarliik alleen nut als provocatie: als een uitdaging om het wer kelijke vraagstuk aan te pakken. Zal dat na "den Tweeden Wereldoorlog werkeliik gebeuren, ook in wetenschappelijken zin? R. F. Felle Egyptische aanvallen op Londen's Soedan-politiek Nokrasji Pasja, de Egyptische eerste minister heeft in de Kamer van Afgevaar digden een krachtigen aanval gedaan op de Britsche politiek in den Soedan. Hij verklaarde, dat deze politiek „vijandig" was aan het volk van het Nijldal. Verschillende ministers en vele leden van het parlement weenden, toen zoowel regeerings-aanhangers als leden van de oppositie den minister-president luide toe juichten. Makrain Ebeid Pasja, de leider van de oppositie, verklaarde onder toejuichingen, dat „de oppositie zich achter de regeering schaarde en haar zou steunen wat betreft haar politiek betreffende den Soedan". Waarnemers te Londen merken op, dat de ontwerp-overeenkomst betreffende den Soedan opgesteld is door den voormaligen eersten minister van Egypte, Ismail Sidky Pasja en Ernest Bevïn, den Britschen mi-, nister van buitenlandsche zaken. Daar Engeland gebonden is door de be lofte, dat de Soedan zelf mag bepalen welke relaties ze met Egypte wenschte te onderhouden en daar men vreest, dat de Egyptische regeering het ongedaan maken van deze belofte verlangt, nemen waar nemers te Londen aan, dat er weinig kans op overeenstemming tusschen Egypte en Engeland in deze aangelegenheid bestaat. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Op Nieuwjaarsochtend is bij Charleston in de V, S. een vliegtuig van de International Airways neergestort Het brandde geheel uit en de drie leden der bemanning kwamen om het leven. Er waren geen passagiers aan boord. Op Oudejaarsavond heeft de Koningin de volgende radiorede gehouden: „Nu gij voor de laatste maal in 1946 om den huiselijken haard zijt geschaard, of misschien ver hier vandaan in eenzaam heid naar mii lustert, wil ik een enkel woord tot u spreken van gemoed tot ge moed. Allereerst mijn hartelijke wenschen voor het nieuwe jaar. Moge het u veel brengen waarvoor gij nu of later dankbaar kunt zijn. Mijn wenschen strekken zich uit van de vervulling van de meest eenvoudige be hoeften des levens tot de goederen van de hoogste geestelijke waarde. Hel zijn wen schen voor uw huiselijk geluk en een hechte familieband, voor een groeiende saamhoorigheid als volk. voor levensblij heid en arbeidsvreugd, wenschen vooral voor beschaving van geest en gemoed. Onze rijksgenooten in het Westelijk half rond wensch ik toe de spoedige vervulling, eerst van het binnen de huidige Grondwet bereikbare en daarna van wat pas na Grondwetswijziging kan worden tot stand gebracht, opdat die zelfstandigheid u deel worde, waarnaar velen uwer zoo vurig verlangen en welke voor "allen een geluk kige toekomst moge openen. Mijn gedachten gaan uit naar Indonesië, waar velen nog zoo zwaar worden be proefd. Moge het nieuwe jaar de nieuwe rechtsorde naderbij brengen waarvoor van verschillende zijden alle krachten worden ingespannen en welke allen ten goede moge komen, ieder zijn rechtmatige aan deel brengende in de geestelijke en stof felijke welvaart". Zich richtende tot allen in het moeder land, zeide de Koningin: „Wij leven in de overgangsjaren naar den vrede. Vanzelf sprekend is ons denken en handelen ge richt op een zoo spoedig mogelijk ontko men aan de ellende, waarin de oorlogsja ren ons hebben gedompeld, op een voor de toekomst veiligstellen van ons zelf en de onzen. Hoe prijzenswaard de inspanning is, waarmede wij dit trachten te verwezen lijken, zij brengt groote gevaren met zich. Velen vergeten te spoedig, wat zij door maakten, zijn zoo vervuld van eigen be lang en leven zoo in zich zeiven gekeerd, dat oog, oor noch hart meer openstaat voor het leed- van anderen voor de groote nood, stoffelijk maar vooral geestelijk, waarin soms de naaste buren verkeeren. Vraagt gij u ooit weieens af, waar het meisje is gebleven dat iedere veertien dagen trouw, opvallend en ongekend, de bonkaarten thuis bracht voor uw zoon, die onderge doken was? Wat is er van den jongeman geworden, die met verachting van gevaar voor eigen leven u, ongezien, geregeld de illegale bladen thuis bezorgde, uit welker inhoud gij weer nieuwen moed putte en hoop op de uiteindelijke* bevrijding? Zijl gij niet al te spoedig vergeten de schand daden uit de concentratiekampen, die de edelsten en besten uit ons volk ondergin gen en die gruwelijker waren dan wat de geschiedenis ooit heeft gekend? Geeft gij u er rekenschap van dat de verbittering van vele jongeren voortkomt uit miskenning en achterstelling, welke een gevolg zijn van het niet willen of kunnen begrijpen van hun moeilijkheden en gerechtvaardigde verlangens? Schijnt het soms niet of velen de oogen sluiten voor het leed van de oorlogsweduwe en haar jonge kinderen, die dag in dag uit herinnerd wordt aan het gemis van man en vader, voor den nood van hun vrienden uit Indie of van hen, die die in dit land zelf moesten evacueeren en enkel het vee- ge lijf nog konden redden? Hebt gij verleerd u in te denken en te verplaatsen in het leed en het gemis van al deze broeders en zusters? En ook gij, oud-illegale werkers, herin nert gij u voldoende uw goede voornemen in tijden van grooten nood, toen gij uw kameraden beloofdet, dat, mocht hun iets overkomen, voor hun vrouwen en kinde ren goed gezorgd zou worden, niet alleen materieel maar vooral ook geestelijk? Landgenooten, ik vrees, dat er een scheidsmuur wordt opgetrokken tusschen velen uwer en hen, die de doorstane schok ken nog steeds niet te boven zijn geko men, zoo dit al ooit gebeuren zal. Ik ver geet hierbij niet de goede en verblijdende uitzonderingen van hen, die geheel open staan voor al dit leed en voor wie geen moeite te groot is om troost en verzachting te brengen. Met waardeering gedenk ik in dit verband den arbeid der Stichting 1940 1945. Vrienden echter, noch een organisa tie als de stichting, kunnen het gevoel van verlatenheid wegnemen. Dat kunnen wij slechts als. volk in zijn geheel door te za- men de verantwoordelijkheid er voor op ons te nemen. Laten wij ons onze eere schuld bewust blijven. Ik doe allereerst een dringend beroep op hen, die verant woordelijkheid dragen en op posten staan, waar geholpen kan worden. Mij tot alle landgenooten wendend, vraag ik, voor verdriet en gemis, voor geestelijke en stof- felijken nood de deuren van hart en huis en eigen kring open te zetten. Tracht hen, die in en door den oorlog geleden hebben, in den diepsien zin des woord te begrij pen en mede te voelen wat er in hen leeft. Laat hen beseffen, dat zij een vaste plaats, een vriendenplaats hebben in het midden van onze volksgemeenschap. Thans wend ik mij tot de oudstrijders in het binnenlandsch verzet- Laat u niet ontmoedigen en wanhoopt niet, wanneer gij het doel waarvoor gij hebt gestreden nog veraf ziet. Het komt er thans op aan. dat datgene, waarvoor gij in het verzet pal hebt gestaan in\ en door het geheele Ne der landsche volk wordt verwezenlijkt en het is daarom noodzakelijk dat gij ook nu nog, ieder op zijn plaats, de idealen, ge koesterd in uw strijd, blijft uitdragen. Groote idealen worden niet in één jaar bereikt. Laat u niet tot daden verleiden en prik kelen, die u zelf slechts schade kunnen brengen en die een geest ademen waarte gen juist uw gevallen makkers gestreden hebben, toen zij hun leven gaven voor recht en wet. Slechts zóó blijft gij trouw aan den geest van het verzet. En tenslotte wend ik mij tot u die na den oorlog vereenzaamd in het leven zijt achtergebleven en door de traagheid des harten, ook van wie u omringen, vaak zoo radeloos gestemd, w.anhoop in u voelt op stijgen. Uit vele brieven die ik in den loop van dit jaar heb ontvangen weet ik hoe moei lijk uw leven is door verdriet en liefde loosheid. Gy zijt echter niet verlaten. Goddank kloppen er in ons volk nog liefhebbende harten voor u. In deze tijden van onrust en onzekerheid, die zoowel in als buiten ons vaderland hun invloed doen gevoelen, gaat wat u drukt ook aan mij niet voorbij. Ook ik heb mijn sombere oogenblikken, wanneer ik zooveel liefdeloosheid, leed en verwarring om mij heen zie. Maar neen, wij komen van het Kerst feest en nemen daarvan mede geloof, hoop en liefde, maar de liefde het meest. Die liefde, die nimmer wanhoopt en steeds klaar staat om vertrouwen te schenken. Laat ons elkander in het nieuwe jaar een kans geven en vertrouwen schenken en nok in dit opzicht het voorbeeld volgen, dat Christus ons geeft. Dan zal veel mo gelijk zijn, dat thans onmogelijk schijnt". Aanvaring op de Westersclielde Omstreeks kwart voor zeven gisteravond kwam het Belgische stoomschip „Caritas I", groot ongeveer 2700 ton op de Wester- schelde in aanvaring met een onbekend schip. De „Caritas I", die op weg was van Gent naar zee, is aan den grond gezet. Met het achterschip vol water maakt het schip zware slagzij. Het zal vermoedelijk kapseizen. Kapitein en bemanning hebben het schip verlaten. Hel woord is aan. Hij dient zijn partij het best, die het vaderland het best dient. (Uit: Inaugural Address; 1887). Republikeinen zegden overeenkomst betreffende demarcatie-lijn op De republikeinsch-Indonesische Kolonel Sitompoel heeft medegedeeld, dat de republi- kleinen de overeenkomst betreffende de demarcatielijn bU Medan opzeggen. Indonesische troepen in den omtrek van Medan hebben Maandag laat in den avond met zware artillerie het vuur geopend, zulks als gevolg van de schending van de overeenkomst door kolonel Sitompoel, aldus heeft een officieele Nederiandsche woordvoerder heden medegedeeld. De Nederiandsche troepen antwoordden met zware artillerie en brachten na drie en een half uur vuren de Indonesische artillerie tot zwijgen. Met het oog op de militaire situatie hebben Nederiandsche trocpeq|de tele fooncentrale. die voordien in repubiikeinsche handen was. bezet. Dinsdagochtend begon de artillerie opnieuw te vuren, terwijl huiten de stad con centraties van de Lasjkar Ra'jat (volksleger) werden bericht. Naar aanleiding van de schending van de overeenkomst hebben Nederiandsche troepen Kotamasoem bezet. Er werd eenig verzet geboden, waarbij aait Nederiandsche zijde een doode te be treuren was. Een beeld van de openingszitting der conferentie van Den Pasar. Aan de regeerings- tafel, van links naar rechts: C. J. H. R. de Waal, plaatsvervangend algemeen regee- ringscommissaris voor Borneo en de Gr;otc Oost, dr. B'. Bokhoven, directeur binnenlandsch bestuur, dr. H. J. van Mooi en dr. E. O. baron van Boetzelaer, gouvernem entsecretaris. De. Veiligheidsraad De Veiligheidsraad heeft het algemeene debat over de ontwapening tot het begin van de volgende week uitgesteld. Tijdens de zitting van 31 December ver zochten de Vereenigde Staten een spoedige behandeling van het Amerikaansche pro gramma voor internationale controle op de atoom-energie. De Amerikaansche gedele geerde, Herschel Johnson, diende een for- meele resolutie in waarin den Veiligheids raad wordt verzocht „eersten voorrang" te geven aan de vestiging van internatio nale controle op de atoom-energie en in overeenstemming daarmede, behandeling van en beslissing over het aanstaande rap port van de atoom-energie-commissie zoo dra dit ontvangen is. Daarna zal. naar Johnson uiteenzette, overwogen dienen te worden welke prac- tische maatregelen genomen moeten wor den voor de toepassing van de resolutie der Assemblée inzake de algemeene ont wapening. De Sovjetgedelegeerde Gromyko, die Johnson antwoordde, drong er op aan, dat de Veiligheidsraad de Sovjetresolutie het eerst in behandeling zou nemen, omdat men hier met een „practischen maatregel" te doen had. terwijl het Amerikaansche voorstel slechts verzocht om „voorrang voor practische maatregelen". De Veiligheidsraad heeft de discussie over deze kwestie tot de volgende bijeen komst, die uiterlijk op 7 Januari zal plaats hebben opgeschort. Mr. Van Kleffens neemt afscheid. Als aftredend voorzitter deelde Johnson mede. dat hij zyn opvolger zou verzoeken, de kwestie Triest op de voorloopige agenda gevaardigde, mr. Van Kleffens. nam met een korte toespraak afscheid van zijn col lega's in den Veiligheidsraad. Hij zeide: „Lc betreur het, afscheid te moeten ne men van mijn collega's- In onze debatten heeft net nooit aan beleefdheid, het wezen der diplomatie ontbroken. De Veiligheids raad moet nog een enorme taak vervullen, met name de kwestie van de ontwapening, de pacificatie van het Zuid-oosten van Europa en vele andere kwesties. Wij heb ben reeds verschillende precedenten en interpretaties van het handvest gegeven. Sommige zullen den tijd trotseeren. andere zullen onder den druk van de publieke we reld-opinie veranderd moeten worden". Over de aanleiding tot deze incidenten meldt Aneta, dat de Nederiandsche mi litaire woordvoerder in Batavia op 31 De cembcr heeft medegedeeld, dat de repu- i blikeinsche delegatie van de commissie voor uitvoering van de bestandsvoorwaar j den het Nederiandsche hoofdkwartier te Mcd#n er van in- kennis heeft gesteld, dat zij alle bestaande overeenkomsten, die met betrekking tot de demarcatielijn op 7 De cember waren gesloten, opzegde op grond van de beslissing van de gemengde be standscommissie te Batavia dat „nieuwe defensiemaatregelen niet geoorloofd wa nen". Dc militaire woordvoerder voegde aan zijn mededeeling toe, dat de overeenkomst betreffende de demarcatielijn met volledige instemming van de repubiikeinsche delega tie gesloten was. Dr. J. J. van de Velde, politiek adviseur van de Nederlandsch-Indische regeering op Suniatra, verklaarde in aansluiting hierop, dat aan Nederiandsche zijde alles was gedaan om de overeenkomst, welke door Sjarifoedin en Oerip onderteekend was, na te leven, doch dat de repubiikein sche militaire leiders haar voortdurend sa beteerden. Thans is met een telefonische mededeeling van kolonel Sitompoel yan Siantar. die evèneens mede-onderteeke- naar is geweest, de overeenkomst geschon den zonder eenigen redelijken grond. In verband met d«ont»..-i".v!<eling heeft men de bevolking van Medan geadviseerd in huis te blijven. Militair incident op Zaterdag In het, op oudejaarsdag uitgegeven over zicht van den militairen toestand in Indië wordt medegedeeld, dat op 23 De cember in Medan een Nederiandsche pa trouille bij vergissing de voorloopige da- marcatielijn in den Zuidwestelijken sector overschreed. Ofschoon Nederiandsche mili taire autoriteiten onmiddellijk contact zochten met een republikeinschen liaison officier en met den republikeinschen bur gemeester van Medan. terwijl zij de fout' toegaven en maatregelen tegen de overtre ders toezegden, werd toch door gewapende benden een aanval in dezen sector inge zet. De Nederiandsche posten werden twee uur lang met geweren, mitrailleurs en mortieren beschoten, waarbij bovendien van Indonesische zijde voor het eerst van artillerie gebruik werd gemaakt. Alle pogingen door bemiddeling der repubiikeinsche officieren en den burge meester van Medan, de verhitte gemoede ren te bedaren, waren vergeefsch. Toen de mortiergranaten in de Chineesche wijk neerkwamen, besloot het Nederiandsche militaire commando 's avonds om half elf tegenmaatregelen te nemen. De Neder iandsche artillerie vuurde tweemaal, waar op de tegenpartij 'net vuren staakte. Aan Nederiandsche zijde werden geen verliezen geleden. De verliezen aan repu biikeinsche zijde zijn nog niet bekend, doch naar verluidt zijn vele Indonesiërs gewond, omdat de mortiergranaten in eigen gebied terecht kwamen. Voor de stille armen Nagekomen giften: N. N f 10.—F, J. M V. f2.50, S. H. H. f5.—, W V. f5.—, C. M. f 10.— M. J n. f2,50, C. J. E. f 10,J. K—W. fS.— B. W. f2,50. A E. K. f2,50. N. V—N. f5,—. Totaal zeventiende verantwoording f60,—. in het geheel la dus btj ons binnengekomen f 7739,77. Weerbericht TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Verwachting, medegedeeld door. het K.N M.I. te De Bilt. geldig tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met enkele lijdelijke op klaringen Plaatselijk eenige neerslag. Aanvankelijk afnemende laier weer toe nemende wind. voornamelijk tusschen Zuidwest en 2uidoost. Temperatuur om het vriespunt. Waarschuwing voor het verkeer: In den nacht van Donderdag op Vrijdag, vooral in het Noordoosten van het land, op vele plaatsen gladde wegen. Sjahrir is van meeningdat het accoord van Linggadjati door het K.N.LP. zal tvorden aanvaard Het Indonesische Centrale Nationale Co mité (K.N.I.P.) is als gevolg van een de creet. dat Maandag door president Soekar- no onderteekend werd, zoo meldt U.P., van 233 op 413 zetels gebracht- Na de nieuwe toewijzing der zetels zal de linkervleugel aanzienlijk sterker voor den dag komen. De buitengewesten, die vroeger nauwelijks vertegenwoordigd waren, beschikken thans over 91 zetels. De arbeiders en boerengroe pen, die vroeger niet vertegenwoordigd - - - waren, hebben in het nieuwe parlement ran de volgende bijeenkomst te plaatsen, samen tachtig zetels, De communisten kwa- Hij sprak_v_ervolgens_ tot de afgevaardig- I men van op 35 zetels. Met een speciuai gecharterd vliegtuig van de KLM arriveerde de eerste Kerstpost uil Nederland in Batavia. Onder toezicht van de M. P. en een lid van de Koninklijke Marechaussee wordt de Kerstpost door Japansche krijgsgevangenen uitgeladen. den van Nederland, Egypte en Mexico,, een woord van afscheid. Deze landen zullen hun plaatsen aan Columbia, Syrië en Bel gië moeten afstaan. De Nederiandsche af- Een samenzwering ontdekt tegen Hongaarsche regeering Volgens een bericht van het officieele Joego-Slavische nieuwsbureau „Tanjug" zou te Boedapest een complot tegen de Hongaarsche republiek ontdekt zijn. naar aanleiding waarvan tot een honderdtal ar restaties zou zijn overgegaan. Een arresta tiebevel zou zijn uitgevaardigd tegen den oud-generaal Lajos Dalcori Veres, die een leidend aandeel in de samenzwering zou hebben gehad. De samenzweerders zouden helpers hebben gevonden in personen, die tot het leger onder het regiem van Horthy behoorden en die in contact zouden staan met aanhangers van Horthy in het buiten land. In het begin van 1946 werd bericht, dat admiraal Horthy, die regent van Hongarije was onder het nazi-regiem, te Belgrado in arrest was, in afwachting van een proces wegens oorlogsmisdaden. Dit nieuwe parlement, dat gedurende Januari in volledige zitting bijeen zal ko men, moet beslissen over de aanvaarding of verwerping van de Indonesische basis overeenkomst. Op het oogenblik hebben de beide groot ste partijen, de „Masjoemi" en de Indone sische Nationalisten tezamen 112 zetels. Men zegt, dat zij afwijzend tegenover de overeenkomst staan, en dat minstens 74 leden, de socialistische, communistische en katholieke partijen vertegenwoordigd, vóór de overeenkomst zijn. Een aantal kleine partijen, alsmede de buitengewesten, die op het oogenblik over een krachtige verte gen-wooixiiging beschikken, hebben hun meening nog 'niet kenbaar gemaakt. Interview met Sjahrir. Donderdag heeft Soetan Sjahrir tegen over een correspondent van het A N P. verklaard, dat hij een zoo grooteuitbrei ding van het K.N.I.P. als vervat is in het decreet van president Soekarno niet ver wacht had- Het decreet van Soekarno gaat uit van desbetreffende voorstellen van het werkcomité van het K.N.I.P. en van de „Masjoemi", welke in hel K.N.I.P. sterker vertegenwoordigd wilde zijn. Rekenend met een omslaan van de stem ming, wanneer het accoord van Linggadjati, in de tweede helft van Januari in het K. N. I. P. zou worden behandeld, was Sjahrir van meening. dat het accoord zou worden aanvaard. Naar zijn schatting zouden de groote partijen tezamen ongeveer 200 stemmen ten gunste van het accoord uit brengen, terwijl een aanzienlijk aantal stemmen vóór van de kleinere partijen wordt verwacht. Zoo zou dan een meerder heid vóór Linggadjati bereikt worden. Omtrent den militairen toestand ver klaarde Sjahrir, dat de sfeer in het bin nenland van Java met den dag slechter werd. Hij zeide dat zelfs na onderteeke- ning van de overeenkomst de fronten voor- loopig gehandhaafd zouden moeten blijven, daar er nog te veel wantrouwen heerscht. Sjahrir voegde hieraan toe. lat wanneer dit wantrouwen zou zijn verwijderd en overal waar de economische en sociale toestand dit vereischte, de militaire posi ties zouden kunnen worden verlaten. Vietnameesche aanval in Hanoi afgeslagen Volgens het Fransche legerbericht neemt de druk der Vietnameesche troepen in he* noorden der provincie .Tonkin toe. De zwaarste aanval is gedaan op Nam Dinh. ongeveer 75 KM. ten Zuidoosten van Ha noi De aanval is afgeslagen. De Vietnameesche radio-omroep meldt, dat het Vietnameesche kabinet op 30 De cember ergens in Hanoi in het geheim bij eengekomen is om een verslag van presi dent Ho Tsji Minh* en den minister van defensie over den toestand te vernemen. De permanente commissie van de Viet nameesche nationale vergadering heeft een oproep tot de bevolking gericht, waarin voornamelijk gezegd wordt, dat ..de strijd hevig zal zijn, maar dat de eindoverwin ning verzekerd is". 55-1 Brood 55-2 Brood 55-1 Boter 55-2 Boter 55-3 Boter 55-1 Melk 55-2, 55-3 Melk 55-1 Vleesch.... 55-2 Vleesch 55-1 Algemeen.. 55-2 Algemeen.. 55-3 Algemeen.. 55- 1B Reserve,. 55-1C Reserve. 56-1D Reserve. 56-IE Reserve.. Voor de periode van 5 tot en met 18 Ja nuari zijn de volgende bonnen geldig ver klaard: Bonkaarten KA KB KC 701 (strook no. 2) 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 3 liter melk 100 gram vleesch 300 gram vleesch 200 gram kaas 1 ei 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. 1600 gram brood 800 gram brood Bonkaarten KD KE 701 (strook no. 2) 56-1 Brood 800 gram brood 56-1 Boter 250 gram boter 56-2 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 56-1 Melk12 liter melk 56-1 56-2 Vleesch 100 gram vleesch 56-1 Algemeen.. 100 gram kaas 56-2 Algemeen.. 1 ei 56-3 56-4 Algem. 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. 800 gram brood 600 gr. bloem of kinder meel (niet uit rijst ber.) Tabak en snoep T 652 rantsoenen tabaksartikelen V 66200 gram chocolade en/of suikerwerken X 652 rantsoenen tabaksartikelen X 66100 gram chocolade en/of suikerwerken Bonkaarten MA MB MC MD 701 (strook no. 2) 800 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 20(1 gram vet 55-4 Melk5 liter melk 55-4 Vleesch300 gram vleesch 55-5 Vleesch.... 100 gram vleesch 55-4 Kaas200 gram kaas 55-4 Suiker 250 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 500 gram jam. stroop enz. Voor de week van 12 tot en met 18 Januari zullen nog bonnen worden aangewezen voor bloem koffie, thee, cacao en tabak. De bonnen van de strnoken no. 1 der toeslagkaarten voor bijzonderen arbeid en voor aanstaande en jonge moeders MA, MB. MC en MD 701 zijn na 5 Januari niet meer geldig. De bonnen dezer toeslagkaar ten hebben, zooals bekend, een geldigheids duur. welke gelijk is aan dien van de ove rige genummerde bonnen. Op de nieuwe bonnen kan morgen wor den gekocht met uitzondering van de bon nen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag mag worden ge kocht. Bij deelneming aan maaitijden van de rentrale keuken moeten aldaar dc bonnen ..55-1 Vleesch en 56-1 Vleesch" worden in geleverd. De niet aangewezen bonnen van strook no. 1 kunnen worden vernietigd. 55-4 Brood 55-4 Boter 55-4 Margar.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1