c „Onze moeilijkheden zullen niet geringer zijn dan in 1946" Voorloopig alleen zandaardappelen Rotterdam verloor en Amsterdam won van „De Zwaluwen" Schaaktournooi in Hastings begonnen Panda en de Meester-dief J Donderdag 2 Januari 1947 2 Dr. L. J. M. Beel: Geestelijke idealen reiken verder dan stoffelijke welvaart „Laten wij ons niet verhelen, dat de moeilijkheden in 1947 niet geringer zullen zijn dan in het voorbijgegane jaar. I)c arbeid zal ons echter gemakkelijker vallen, omdat het leven dragelijk is geworden. Wij moeten nu den blik hooger richten. Wü moeten het oog weer openen voor de dingen des geestes. Wij moeten ernst gaan maken met de bestrijding van den geestelijken nood, waarin ons volk verkeert en met name de idealen van de jongeren moeten aan bod komen; idealen, die verder reiken dan de materieele welvaart." Dit verklaarde de minister-president, dr. L. J. M. Beel in een ter gelegenheid van de jaarwisseling gehouden radiorede. Hij zeide voorts, dat 1946 een jaar van groote beteekenis voor Nederland en voor de we reld is geweest, omdat het besteed kon worden aan de liquidatie van den oorlogs tijd en aan den- opbouw van een nieuwe samenleving. Beide zullen langen tijd noo- dig hebben, want de oorlog heeft de grond vesten van de welvaart diep aangevreten. Een periode van één jaar kan dan ook nauwelijks als graadmeter dienen. „In 1946", aldus de minister-president, „hebben de teekenen van het herstel zich vermeerderd. Wij zijn in 1946 vooruit ge gaan. Onze rantsoenen en onze winkels, ons schoeisel en onze kleeding, onze in dustrie, onze landbouw, ons verkeer, onze uitvoer oft de inzet van onze arbeidskracht getuigen ervan, zij het dan ook, dat veel te wenschen is overgebleven. Weliswaar moe ten wij ons op het oogenbllk ten behoeve van het behoud onzer oude en van de win ning van nieuwe afzetgebieden nog veel ontzeggen. Deze ontzegging is echter winst, omdat zij gericht is op het openhouden van de arbeids- en levensmogelijkheid van ons volk in de toekomst. He; leven is econo misch beter geworden in Nederland. De mensch leeft echter niet van economisch welzijn alleen. Te allen tijde en alom ter wereld wegen de dingen des geestes zwaar der dan stoffelijke rijkdom. Wij hebben tij den gekend waarin wij rijker waren dan nu, doch minder gelukkig, omdat wij ons niet zeker in ons bestaan en ons in gees telijk opzicht beknot wisten. Ook op deze beide punten heeft 1946 vooruitgang ge bracht. Schrede na schrede zet de regee ring verder op den weg naar sociale zeker heid en rechtvaardigheid. Daartoe is het noodig. dat de overheid zich niet te snel terugtrekt van haar bemoeienis op velerlei terrein. Dit beteekent geen willekeur, want in den democratischen staat leeft de over heid onder de controle van de vertegen woordiging des volks. Juist op dit punt hebben wij in 1946 een zeer belangrijken stap voorwaarts gezet. Al onze democratische colleges in ge meenten, provincies en rijk zyn thans we derom rechtstreeks gekozen en weerspie gelen duidelijk den wil van het Nederland- sche volk. Dat beteekent, dat de regeering nu nauwkeuriger dan verleden jaar weet wat het parlement wil en dat het parle ment weet wat het volk wil. Op grond daarvan is een kabinet tot stand gekomen, dat nauwe samenwerking met de Staten- Generaal zoekt. Die samenwerking is van dag tot dag nauwer geworden. Dat betee kent. dat onze samenleving meer en meer wordt doortrokken van de atmosfeer der democratie. Dat is die atmosfeer, waarm ieder ademt als een vrij burger. Indonesië Een bijzonder hoofdstuk in de geschie denis van oorlogsliquidatie en welvaarts herstel biedt de ontwikkeling van onze verhoudingen tot onze overzeesche gebieds- deelen. Het doel waarnaar de regeering streeft heeft de Koningin genoemd: „In beide volken den wil en het vermogen te herstellen tot eensgezind en vrijwillig sa mengaan'*. Er is geen sprake van dat wij dit doel reeds hebben bereikt. Ook het thans aangebroken jaar zal de voortduren de inspanning en de uiterste voorzichtig heid vergen. In 1946 is echter de moge lijkheid verruimd om in wederzijdsch ver trouwen gezamenlijk constructief werk te verrichten. De Engelsche troepen hebben het Indische grondgebied verlaten en wij hebben de bescherming van de Nederlan ders en Indonesiërs, in die gedeelten waar over wij in feite gezag uitoefenen, geheel in eigen hand. Verleden jaar werden onze betrekkingen tot bepaalde gedeelten van het rijk over zee nog beheerscht door een geest van wantrouwen en vijandschap. Ne derland heeft thans daden gesteld, offers gebracht, die deze sfeer moeten doen^wij ken voor een sfeer van onderling vertrou wen en samenwerking. Nederland heeft zijn goeden wil bewezen. Daardoor staat *t sterker dan verleden jaar ook in den lering der volken. Met meer recht nog dan verle den jaar mag Nederland thans van de vol ken overzee een gelijke, eerlijke bereidheid vragen om samen te bouwen aan het nieu we staatsverband, waarin het voor allen, ook voor onze gebiedsdeelen in het Ameri- kaansclie werelddeel, goed zal zijn te leven. In Nederland zullen wij de hulp der ker ken, der maatschappelijke organisaties, met name der jeugd-organisaties, behoeven om ons volk op een hooger geestelijk en zedelijk levenspeil te brengen. Voorts is Werktijden voor verpleegsters In een gewijzigd besluit Is thans bepaald, dat een arbeider in een verplegingsinrichting niet langer arbeid mag verrichten dan negen en-een-kwart uur per dag en een-en-vijftig uren per week, behalve bij dienstwisseling. in welk geval ten hoogste elf uren op één dag in twee achtereenvolgende weken en ten hoogste zes en zestig uren per week arbeid mag worden verricht, mits niet langer dan tweehonderd-vier uren in vier achtereenvol gende weken. Een dagdienst mag ten hoogste vijftien uren en een nachtdienst ten hoogste tien uren bedragen. Een arbeider, die niet deelneemt aaa arbeid, bestaande in bet ver plegen van zieken, mag niet langer arbeid verrichten dan tien uren per dag en vijf-en- viiftig uren per week. Dit besluit is op 1 Januari in werking ge treden. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I. SOI.5 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Het Boyd Neel Strijkorkest. 19 25 De Vaart der Volken 19.43 Rc-geertngsvoor lichtingsdienst. 20 00 Nieuws. 20.05 weerover- ztcht. 20.00 Populaire klanken. 21.30 Met band en plaat 22.00 Nieuws. 22.15 Actueel geluid. :2.30 Rja Glnstcr. 22 45 Avor.doverder.king. 23.00 Nieu we Nederlandsche muziek. 23.35 Weensch Phll- harmonlsch Orkest. HILVERSUM II, 415.5 M. en 21* M. 19.00 F.n nu naar bed. 19.05 Pianospel 1915 Historisch filmarchief 19.30 Radio Volksmuziek school. 20.00 Nieuws. 20.05 Kcho van den dag 20.15 Radio Philharmonisch Orkest. 21.05 Gijs- brecht van Aemstel22.15 Renova Septet 22.45 Nederland i.n de wereld. 23.00 Nieuws. 23.15 BBC Theater orkest. 23.30 Hoogste tijd Heeren. 23.45 Mills Brothers en Andrew Sisters. Vragen over Dr. Van MooklDoor snef|e Qpen aan*va||en won H.F.C.'Met ZO°» maar ZO noodig hooger waardeering van het huis gezin als grondslag en kern van iedere ge zonde samenleving, een grooter besef var eenheid en een sterker streven naar een goed staatsbestel. Nederland bezinne zich ook op zijn plaats tusschen de volken. Wat we in 1946 tot stand brachten in onze be trekking tot België houdt goede beloften in voor de toekomst. Wij zullen voortgaan bij te dragen tot verbetering der interna tionale betrekkingen die zich in 1946 heb ben ontwikkeld in een richting, die zekere optimistische verwachtingen voor de toe komst van den wereldvrede wettigt. Wan neer wij willen, ligt een mooie toekomst voor ons open. Dit is niet de eerste maal dat wij uit een oorlog zijn gekomen, die ons veel kostte. Tachtig jaren hebben wij gevochten voor onze vrijheid. Zij hebben een gouden eeuw ingeleid voor ons gees tesleven. Onze strijd om welvaart en so ciale gerechtigheid, om de verwezenlijking onzer geestelijke idealen gaat voort. Het nieuwe jaar moge een gulden jaar worden voor ons land, ons vorstenhuis en ons volk. een jaar waarin wij dichter by onze idealen komen, dat is tenslotte dichter bij Hem, d;e alle ware idealen Zijn leven ingiet en Die 1947 tot een zegenrijk jaar voor allen moge maken. In het belang van de aardappelvoorzie ning zullen de voorraden klei-aardappelen wegens de grootere duurzaamheid tot het laatst van het seizoen worden gereserveerd, Voorloopig zullen alleen zandaardappelen geen veenaardappelcn voor consump tie-doeleinden worden aangevoerd. Daar om wordt het vervoer van kleiaardappclen voorloopig verboden. Er zal een toeslag op zandaardappelen worden verleend. Teneinde een goeden gang van zaken van de aardappelvoorziening te bevorderen, heeft de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening aanvankelijk ge dacht aan een gedeeltelijke herinschake ling van de Vereenïging tot Behartiging van den Nederlandschen Aardappelhandel (V.B.N.A.*) Thans is de minister evenwel, na overleg met de organisaties der belang hebbenden van meening, dat de uitvoe ring der noodzakelijke maatregelen niet een afzonderlijk daarvoor bestemd semi- overheidsapparaat vereischen. Daar niet wordt overgegaan tot rechtstreekschen aan koop van aardappelen van overheidswege houdt de handel in aardappelen vrijheid van beweging. Er is een regeling ontwor pen, die vooral beoogt de consumenten prijzen op het vastgestelde peil te hand haven. Deze regeling houdt in, dat op aan te voeren zandaardappelen een toeslag wordt verleend, welke ongeveer gelijk is aan het verschil tusschen den door de ver goeding voor bewaarloon en dergelijke stijgenden telersprijs plus handelsmarges en de vastgestelde maximum-consumenten prijzen. Op deze wijze is het voor den han del mogelijk tegen de vastgestelde maxi mum-consumentenprijzen te verkoopen. De uitbetaling van dezen toeslag en de daarmede verband houdende controle ge schiedt door het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten. Bespreking over dollar leening nog in beginstadium Mr. Steenberghe waarschuwt tegen te groot optimisme De Nederlandsche oud-minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart mr. M. P. L. Steenberghe, die in opdracht van de Nederlandsche regeering in Amerika pn- derhandelingen voert over de eventueele leening van 500 millioen dollar van de Wereldbank aan Nederland, heeft gewaar schuwd tegen een te groot optimisme ten aanzien van het resultaat van de bespre kingen. Mr. Steenberghe verklaarde, in geen enkel opzicht den uitslag van deze besprekingen te kunnen voorspellen, daar zij nog in een beginstadium verkeeren. Hij deelde mee, dat de heer L. R. W. Souten- dijk, financieel attaché van de Nederland sche ambassade te Washington, binnenkort naar Nederland vertrekt om op verzoek van de Wereldbank nadere gegevens te ver zamelen inzake het gebruik van de lee ning. Mr. Steenberghe verwacht, dat de besprekingen na den terugkeer van den heer Soutendijk in Februari zullen worden hervat. Minister Jonkman antwoordt Het Tweede Kamerlid de heer Vonk, had aan den minister van Overzeesche gebieds deelen vragen gesteld wegens het niet af vaardigen van mr. M. Slamet naar de con ferentie te Pankalpinang. Is het, zoo vroeg hij. den minister bekend, dat velen in Indië den luitenant-gouverneur-generaal er In het alge meen van besdhuldigen, dat hij personen, die zich met zijn politiek niet vereenigen en hier aan op gepaste wijze uiting geven, in open bare functies niet duldt, hen daaruit weert, ten gevolge waarvan talrijke deskundige en trouwe functionarissen, ongeacht hun land aard of herkomst, zich bevreesd en in hun bestaan bedreigd zijn gaan gevoelen? Is het den minister bekend, dat velen in Indië den luitenant-gouverneur-generaal er in het bijzonder van beschuldigen, dat hij ook voor de te Maüno gehouden conferentie aan de toen toegelaten vertegenwoordigers van bevolkingsgroepen eischen van politiek in zicht of politieke meegaandheid heeft gesteld, met het oogmerk zijn persoonlijke staatkunde te bevorderen, althans belemmeringen daar van te voorkomen. Is de minister bereid mede te deelen, of er gronden zijn voor de in de beide laatste vra gen bedoelde beschuldigingen, en. indien zulks het geval is, tevens bereid, den luite nant-gouverneur-generaal de aanwijzingen te geven, die noodig zijn zoowel om de in een vrije democratie onmisbare vrijheid van politiek denken en spreken te herstellen en te waarborgen als om de in Indië plaats heb bende voorbereidende besprekingen nopens de toekomstige staatsrechtelijke structuur van den archipel op objectieve wijze te doen hou den, hetgeen het deelnemen inhoudt ook van personen, die andere staatkundige inzichten huldigen dan de luitenant-gouverneur-gene raal. De minister heeft geantwoord, dat hij van grieven, als in de vragen aangeduid, wel heeft gehoord. Anderzijds zijn hem echter klachten ter oore gekomen, als zou de luite- nant-gouverneur-generaal ambtenaren, die zijn politiek zouden dwarsboomen, ten on rechte handhaven. Door ingewonnen infor maties heeft de minister de slechts aange duide grieven niet kunnen preciseeren. De commissie-generaal heeft den minister nadrukkelijk medegedeeld, dat zij dc ir. de vragen neergelegde en vermeende beschuldi gingen ongegrond acht en de daarin op zoo losse gronden op den luitenant-gouverneur- generaal geworpen blaam zeer ernstig be treurt. De minister deelt dit gevoelen en ver klaart. dat zijns inziens de verslagen van de conferentie te Malino en te Pangkalpinang 'van een democratischen geest getuigen, waar op blijkens de vragen te recht zoo hooge prijs wordt gesteld. W oningruilbureau te Amsterdam De Amsterdamsche huiseigenaren hebben zich op verzoek van het gemeentebestuur be reid verklaard over te gaan tot het stichten van een woningruilbureau, dat door de ge meente wordt gecontroleerd. Dit bureau stelt zich tot taak te bemiddelen tusschen hen, die een woningruil wenschen aan te gaan, zoowel locaal als interlocaal. Het woningruiibureau zal zijn gevestigd Weteringschans 53, telefoon 32766. De bemid deling geschiedt niet kosteloos. Binnen enkele dagen zijn twee voetbal wedstrijden op het terrein aan de Span jaardslaan in overwinningen van 65 ge ëindigd én beide keeren in het voordeel der thuisclub. Nieuwjaarsdag boekte HFC het resultaat in den jaarlijkschen wed strijd tegen de Oud-internationals, die hun techniek stelden tegen de snelheid der HFC'ers, Het veld was nog ongunstiger dan Zondag. Doordat de hal in den grond zit, is door het regenwater een aantal plassen ontstaan, in het bijzonder op het middenveld. Daar bleef de bal steeds steken en ook voor doel rolde het leer niet In het begin hadden de Oud internationals veel last van het zware veld en zij konden zich niet zoo snel verplaatsen als de jeugdige Haarlemmers. Dezen demon streerden de eerste twintig minuten een vlot spel met snelle aanvallen. De voorsprong van 30. verkregen door toedoen van de gebroe ders Winter en Beets, was verdiend en de doelpunten waren ontstaan uit goede aanval len, welke bekroond werden door goede scho ten of door kopwerk. Indien HFC op die wijze in de competitie 6peelt, zou het elftal een beter figuur slaan. Het tempo konden zij ech ter niet volhouden en ook kwam de Oranje- ploeg er langzamerhand beter In. Gesteund door de middenlinie trokken de voorwaartsen met kort samenspel op het Haarlemsche doel af. waar Andriessen zich uitstekend weerde. Hij stopte den bal verscheidene malen fraai en toen bij een zeker schijnend doelpunt een clubgenoot den bal met zijn hand tegenhield, waarvoor scheidsrechter Kotte een strafschop toekende, stopte hij het weliswaar niet goed genomen, maar wel harde schot behoorlijk. Vóór rust doelpuntten Van Spaendonk en Lagendaal, waardoor de stand 32 was ge worden. Nadat HFC in de tweede helft den voor sprong vergroot had. was het elftal der Oud- internationals weer bijzonder op dreef en zet te dea achterstand in een voorsprong van Na een matigen wedstrijd heeft hei Amster- damsch elftal in het Olympisch Stadion een verdiende overwinning van 32 behaald op een Zwaluwen-elftal, ten aanschouwe van 30.000 toeschouwers. Van Onselen (VSV) die de middenvoorplaats bezette, bleek een doorzetter te zijn, maar ondervond te weinig steun van zijn binnen- spelers van wie vooral Abe Lenstra teleur stelde om tegen de stevige Amsterdamsche achterhoede succes te kunnen hebben. In den aanvankelijk vrij gelijk opgaanden strijd was de Amsterdamsche voorhoede het gevaarlijkst. Na 19 minuten sloeg Runderkamp (Volendam) die ingevallen was voor De Vos. met de hand den bal uit het doel. Uit den hiervoor toege- kenden strafschop doelpuntte Bergman voor Amsterdam (10). Vijf minuten later plaatste de linksbuiten Hofma van Heerenveen na een doelworsteling den bal langs Van Raalte. In de hierna volgende periode verknoeide Kil (DWS) de kans van den dag door voor open doel te missen. Vlak voor de rust werd het zwoegen van Van Onselen beloond, toen hij op een moeilijken bal doorliep, de Amster damsche achterspelers omspeelde en van kor ten afstand de Zwaluwen de leiding bezorgde (12), met welken stand de rust inging Was het spel voor de rost matig, daarna werd het zelfs slecht. De Amsterdammers verknoeiden door kort spel kansen. Drongen zij tot het doel door, dan stond daar Kraak, die in goeden vorm was. Dit ging zoo door tot vijf minuten voor het einde, toen Berg man op den linkervleugel den bal vrij kreeg en met een hard schot Kraak het nakijken gaf (22). Even leek het alsof de Zwaluwen los kwamen, maar toch was het Drager die met een kopbal uit een voorzet van Bergman, den Amsterdammers in de laatste minuut van den wedstrijd een verdiende overwinning van 3—2 bezorgde. Te Rotterdam onbevredigend spel Zeeronbevredigend voetbal werd op het uitverkochte terrein van Sporta vertoond tus schen de Zwaluwen en het Rotterdamsch elf tal. De uitslag 32 moge dan niet onverdiend zijn voor de gasten, het is toch vooral deze ploeg geweest, die ver onder de verwachtin gen bleef. Met uitzondering van Roozen en doelman Jacobs maakte het geheel een bij zonder matten indruk. Er zat geen vaart in het spel en eelfs de minste animo oiji er een schepje op te gooien ontbrak. De Rotterdam mers boden goed partij en namen zelfs een groot deel van de tweede helft het initiatief, voornamelijk dank zy Wilkes, die na een slappe eerste helft in het tweede gedeelte wat meer fut kreeg. De come-back van De Harder zal velen, die dezen oud-internatio naal van vroeger kenden, teleurgesteld heb ben. De Harder moest kort geleden een knie operatie ondergaan en heeft, nu hij voor het eerst sedert bijna drie jaar een wedstrijd speelde, natuurlijk zijn ouden vorm nog niet terug. Zijn doelpunt was echter uitstekend. Na vijf minuten greep Landman, hoe stijl vol hij ook was, mis naar een voorzet van Lakenberg. De Harder zwenkte naar binnen, tikte den bal zuiver naar Roozen, die de rest deed (10). De gelijkmaker kwam ongeveer op dezelfde wijze toen 25 minuien later Van Kilsdonk, de Rotterdamsche linksbuiten, goed voorgaf, Jacobs op zijn beurt misgreep en Batsleer zonder moeite kon doelpunten. In de tweede helft leefde het spel wat op. Roozen gaf kort na het begin Biesbrouck een goede kans, waarna deze doelpuntte (21). Een half uur later vergrootte De Harder den voorsprong van de Zwaluwen, toen hij, na v. d. Lely gepasseerd te hebben, met een on houdbaar schot den stand op 31 bracht. Kort voor het einde zorgde v d. Tilyn nog voor een verdiend Rotterdamsch tegenpunt (3—2). Dammen Twee belangrijke damwedstrijden Maandagavond a.s. speelt de Haarlemsche Damclub voor de hoofdklasse-competitie van den Nederlandschen Dambond tegen de club kampioene 1945-"46 „Gezellig Samenzijn" uit Amsterdam. In het hoofdstedelijk team spe len o.m. mede de meesters R. C. Keiler (kam pioen van Nederland), J. H. Vos, Herm. de Jongh (tweede aankomende in het wereld kampioenschap 1928) en W. Rustenburg. Woensdagavond a.s. speelt Damclub Haar lem voor de le klasse competitie tegen de Haarlemsche Damclub II Deze tientallen bezetten in deze competitie de bovenste plaatsen en daar deze wedstrijd de laatste ontmoeting in deze competitie is, zal deze dus de beslissing van het afdeelings- clubkampioenschap moeten brengen. Sport In het kort Raichenbach komt naar Nederland. De oud-wereldkampioen Maurice Raichenbach (Frankrijk) komt in Februari s. naar Hol land voor het spelen van verschillende mat ches en het geven van simultaan-séances. RACECLUB „EXCELSIOR". De Haarlem sche Raceclub „Excelsior" hield haar jaarlljk- sche ollebollenrit op Nieuwsjaarsdag in de om geving van Kraaije Lek. De uitslag werd: 1. J, v. Eijkeren. 2. K. Neeft; 3. B. Groenveld; 4. J. Jouby: 5. H. Koelemij; 6. J, v. Marls; 7. B. Schcll; 8. J. Westbroek; 9. H. v. Eh: 10. A. v. de Matten. De heer J. Westbroek reikte de prij zen uit. Hef elftal der Oud-Internationals, dat op het terrein van-HFC met 65 verloor. Op den voorgrond: Wels, Vente, Lagendaal, Tap en Van Gelder en op de tweede rij de heer K. J. Lotsy, Van Spaendonk, achter dezen Krom, Pellikaan, Leo Halle, Caldeii- hove en Stijger. 54 om. Wels, Van Gelder en Lagendaal maakten de doelpunten In die periode lieten de gasten technisch behoorlijk spel zien, waar tegen de niet bijster 6terke verdediging van HFC niet op kon. Toch hebben de Haarlemmers met 65 ge wonnen. Af en toe waren de voorwaartsen in den aanval verrassend snel. Caldenhove vormde een struikelblok en In het begin ook de Haarlemmer Krom. die op een goeden wedstrijd kan terug zien. De buitenspelers P. Ligtenstein en Hein Winter doelpuntten ieder één maal. waardoor een zwaar bevochten zege behaald was. Het publiek heeft genoten van een groot aantal doelpunten, van snelle aanvallen der HFC'ers en van een betere techniek der Oud internationals, die af en toe hun oude trucjes lieten zien. Leo Halle werkte als in een ech ten interland-wedstrijd en het gevolg was, dat zijn trui en broekje onder de modder zaten. Een Amerikaansch journalist, Ray Crom- ley, heeft er zich over beklaagd, dat het democratiseerïngsprogramma der Ameri kanen in Japan in de modder zakt, omdat Taro Tanaka (de Japansche Jansen) de nieuwe grondwet niet kan lezen. Evenmin is hij in staat de uiteenzettingen in kran ten en tijdschriften over economische en politieke problemen te volgen. De reden hiervan is, dat de Japansche taal te moeilijk is. De Kanji (begripstee- ken) heeft gemiddeld drie of vier betee- kenissen en het Japansche alphabet telt er ongeveer vijftigduizend. Om de zaak nog wat ingewikkelder te maken, zijn er bovendien nog verschillende Japansche talen, die varieeren naar gelang van de sexe en de maatschappelijke positie. De Amerikanen, die bekend staan om hun kernachtigheid, hebben hierover waar schijnlijk hun ontevredenheid uitgesproken en de Japanners, ijverig als altijd, zijn nu op komen draven met een nieuwe spelling (niet zoo-50.000 Kanji's. maar zo-1850 Kanji's). De Japansche collega van mi nister Marchant, die het met deze drasti sche beperking waarschijnlijk drukker heeft gehad dan onze Excellentie, die van 1 zes en twintig letters slechts het af en toe weglaten van eenige klinkers en mede klinkers propageerde, heeft hooge ver wachtingen van zijn taalhervorming. Hij hoopt namelijk de grootste belemmering voor de schepping der democratie in Ja pan weggenomen te hebben- Een doel, dat ons niet direct voor oogen zweefde, maar zooals ik al zei, onze taalvernieuwing is bescheidener van aard en het succes dus waarschijnlijk navenant. Zoo zullen wij dus binnenkort op de film kunnen genieten van het schouwspel, dat Taro Tanaka, zijn vrouw Saké (Ja- pansch voor Lies en de kleine Fuj-Jong-hai (wij zouden zeggen Kees) ons bieden als zij, om den sojakom gesohaard, zich het verkorte aap-noot-mies eigen maken, om de zoete vruchten der democratie metter tijd te kunnen plukken. Mettertijd, ja, want als het in Nippon net zoo lang duurt als hier, voordat de nieuwe spelling officieel wordt aanvaard, dan is Hirohito Jr. waarschijnlijk alweer tot de conclusie gekomen, dat hij eigenlijk toch een zoon van de zon is. W. L. B. Op oudejaarsavond is Ameland opnieuw ge ïsoleerd door den lagen waterstand van de Wad denzee. De postboot, die weer twee dagen d« verbinding had onderhouden, moest onverrichter zake terugkeeren met 30 passagiers, die den Oudejaarsavond op Ameland zouden door brengen. 7. „Je bent een schurk!" riep Panda. „Die gulden heb je van den groenteboer gesto len'. Ik wil niets met je te maken hebben! Laat me los.' Ik wil dien man zijn geld teruggeven! Laat me gaan!" „Tut, tut!" sprak Joris Goedbloed sussend. „Kom, kom! Die eenvoudige man zou denken, dat je hem bij de neus hebt gehad! Nee, dat gaat niet meer, mijn ventje! Komaan, laat ons verder kuieren in de richting van ginds stadje en deel mij mede wat het doel van uw tocht is! Het komt mij voor, dat gij dringend behoefte hebt aan iemand die u beschermt en u onderricht in enkele zaken die het Volle Leven betreffen!" „Ik weet niet wat je bedoelt!" zei Panda. „Ik ben jou ventje niet en je bescherming heb ik niet nodig. Ik zoek een leermeester, die mij een vak kan leren en een doel heb ik niet! Maar jij kan mij niets anders dan schur kenstreken lerenIk heb met jou liever niets te maken!" „Komaan" zei de vreem deling. „Dat is openhartige taal'. Nu weten wij ivie wij voor hebben! Ziet, ginds cafetje noodt lot verpozina Kom mee ik geef u een glaasjel" In het schaaktournooi van Hastings heeft de Nederlander Prins in de eerste ronde ver loren van den Engelschman dr. Aitken. De Nederlander, die Siciliaansch geopend had, geraakte in tijdnood en zijn tegenstander was in staat een door Prins niet te stuiten konings aanval te ondernemen, De andere uitslagen waren: YanofskyTartakower remise; Gud- mundsonRaizman 10 In de tweede ronde verloor Prins van Gudmundson (IJsland). Wegens ziekte is de derde partij van den Nederlander uitgesteld Wood speelde remise tegen Yanofsky; Aitken—Alexander 01; Tar takowerAbrahams 1—0 en de partij Golom- bekRaizman werd afgebroken. H. van Steenis won in een andere groep van Weehsler (Engeland). Van Eindhoven van Wilkinson en Gerritse van P. M. Foster. M. J. Jacobson speelde remise tegen A. D. White (Engeland). In de „Premier Section" leidt op het oogen- blik zonder een enkel verliespunt de Brit Alexander met drie overwinningen, gevolgd door dr. Tartakower met 2*/a punt en den IJs lander Gudmundsson met Yanofsky beiden 2 pnt. De resultaten van Woensdag waren: Raizman verloor na Cl zetten van Abrahams, dr. Tartakower won na 16 zetten van Wood, Yanofsky won na 30 zetten van Aitken, Alexander won na 27 zetten van Gudmunds son Onze landgenoot H. van Steenis won tot nu toe twee van zijn drie partijen. Tn de „premier reserve section a" en in „c" haalde Spanjaard IV: pnt. uit drie par tijen. Paardensport Britsche totalisator De Racecourse Betting Control Board (to- talisatorbedrijf) heeft meegedeeld, dat in 1946 de omzet van dit bedrijf in Groot-Brittannië 14.790.000 pond is geweest, hetgeen meer dan tweemaal zooveel is als over het jaar 1945. De Engelsche league De uitslagen der Woensdag gehouden league wedstrijden in de eerste divisie lulden: Blackbum RoversBrentford 0—3; Bolton Wanderei-s—Preston North End 10; Ever ton Aston Villa 2—0; Middlesbrough—Grimsby" Town 3—0. In de tweede divisie staat Manchester City als leider thans ook in punten (34 uit 23) boven Birmingham (32 uit 24) aan de top van de rang lijst. Regeeringsopdracht aan Marius Monnikendam Het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft eenige weken geleden een commissie benoemd welke ter verrijking van de nationale muziekschat Nederlandsche componisten uitnoodigl bijdragen te leveren. Op advies van deze commissie is aan den componist Marius Monikendam te 's-Graven- hage de belangrijke regeeringsopdracht ver strekt om, in samenwerking met de K.R O een groot werk voor koor en orkest te schrij ven. Bij onze schaarsche litteratuur en heden- daagsche werken voor koor en orkest over weegt de componist de mogelijkheid van een oratorium of een passie in oorspronkelijken vorm. Het werk zal waarschijnlijk ©ind 1947 gereed komen. Aan de wedstrijden in Hastings neemt ook mejuffrouw Heemskerk (derde van links deel, die in de eerste ronde tegen F. H» Senheck uitkwam. Getuigen hebben voor het gerechtshof voor oorlogsmisdaden te Tokio verklaard, dat Neder landsche kinderen van 10 jaar oud ln een lnter- neeiingskamp herhaaldelijk door de Japansche bewakers werden afgeranseld." De getuigen som den verder een lange lijst van wreedheden op, die tegen Nederlanders waren bedreven. Wan neer de openbare aanklager gereed is gekomen met. het voordragen van de zaak, wat mogelijk 15 Januari het geval zal zijn, zal het hof 15 dagen op reces gaan. Harold LaskI, de Engelsche arbeiderslclder, die eenige dagen in België za] doorbrengen, zat Zondag a.s. door gouvex-neur Leclercq in het provinciaal paleis worden ontvangen. Dienself den dag zal de heer Laskï een voordracht houden over- „Sovjet-Rusland en de Westersche demo cratie". In Frankfort is officieel bekend gemaakt, dat het ledenaantal van vakvereenigingen in de Ameiikaansche zóne van Dultschland 920.000 of 25 van alle werknemers in de zóne, bedraagt. In de Sovjet-Russische zóne is aan vrije Duit- sche vakvereenigingen toegestaan met ingang van 1 Januari een nieuw weekblad. „De Tri bune". uit te geven. Het Britsche militaire bestuur in Duitsch- land heeft bekend gemaakt, dat de datum voor de parlementsverkiezingen van de Duitsche staten Sn^de Britsche zóne op 30 Maart is vast gesteld. Als gevolg van de kotenschaarschtc zuilen te Hamburg alle restaurants, schouwburgen en andere plaatsen, waar openbare vermakelijkhe den worden gehouden 's avonds om 7 uur moe ten sluiten. Jan Kemp, generaal in den boerenoorlog, vrija williger bij de Duitsche strijdkrachten in Zuid west Afrika gedurende den eersten wereld oorlog en ex-minister van landbouw van d« Unie van Zuid Afrika, is te Pietretlef overleden. Lord Beveridge zal Zondag a.s. uit Londen voor een tournee van vier weken naar Dultsch land vertrekken. Groot Brittannië zal bij de Spaansche- re geering een elsch tot schadevergoeding ten be drage van enkele millioenen ponden sterling indienen wegens schade aan Britsche schepen gedurende den Spaanschen burgeroorlog. Bij een explosie in een metaalfabriek in de Russische zóne van Dultschland werden tien personen gedood, zoo meldt de Berltjnsche pers. Bij deze ramp in-de Landgraf metaal fabriek die volgens de autoriteiten waarschijnlijk ver oorzaakt is door verkeerde behandeling van de verwarmingsinstallaUe, werd een schade aan ge reedschap en producten van naar schatting meer dan een kwart millioen mark aangericht. Een woordvoerder van het Jewish Agency heeft het geeselen *van een Britschen officier en twee onderofficieren door leden van de Irgoeo Zwai Leoeml afgekeurd. He: huwelijk van Miss Mary Churchill de 24-Jar.ge dochter van Winston Churchill, met kapitein Christopher Soames zal op lt Februari worden voltrokken in de kerk van St. Margaret, Westminster. Alle theaters en bioscopen te Heidelberg (Amerikaansche zóne van Dultschland) zijn wet gens steenkoolgebrek gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2