Ondergrondsche" terreur op Bali Opmerkelijke stijging der rente in de V.S. :tx Oorlogsslachtoffertjes op bezoek bij de Koningin Eerste Kanaalzwemster thans prima werkkracht Panda en de Meesterdief J Wereldnieuws Maandag 6 Januari 1947 2 De Europeesche bezoeker merkt er niets van Den Pasar, December 1946. (Van onzen specialen verslaggever). De meest Westelijke punt van Bali is eer. schiereiland, dat Gilimahoek heet. Hier is Straat Bali slechts vier kilometers breed en door de kijkers van onze marine- post ziet men de geschutsopstellingen van de republiek aan den overkant. Meer naar het Zuiden ligt voor de Javaansche kust een Uritsch-Indisch schip, dat in Banjoe- Wangi rijst moet laden- Vijf maanden geleden werd vanuit Oost- Java een inval op Bali op touw gezet. In drie opeenvolgende nachten zouden dui zend man worden overgebracht. De eerste landing was een volledig succes: vierhon derd republikeinen kwamen ongemerkt op de Balische kust, volledig uitgerust met wapens, munitie, medicijnen, verbandma teriaal en kisten vol propaganda. Maar toevallig kwam den volgenden ochtend een Nederlandsche patrouille voorbij. Na. een kort gevecht, waarbij eenige Javanen sneu velden, anderen gevangen werden geno men en de rest in de bergen en bosschen een goed heenkomen zocht, werd de ex peditie uiteengeslagen. De tweede ploeg dorst den volgenden nacht niet meer te landen toen de afgesproken seinen uitble ven, en bleef argwanend voor de kust heen en weer varen, om tenslotte ijlings terug te keeren toen de op wacht liggende Ne derlanders het vuur openden en verschei dene prauwen in den grond boorden. Dit was het einde van de eerste en tot dusver laatste poging om Bali gewapenderhand te voegen bij de republiek. Maar hoewel sinds die eerste dagen van Juli geen regelrechte inval is georgani seerd. vond ongetwijfeld infiltratie plaats. Daar is weinig aan te doen. De Nederland sche marine controleert Straat Bali volle digoverdag. Maar 's nachts kan van alles gebeuren, en het lijdt geen twijfel of er zijn in de afgeloopen maanden heel wat republikeinen ongemerkt op Bali geland. Sommigen hunner hadden pech, zooals b.v. de vijf extremisten, die met de bovenver melde expeditie waren gearriveerd en de bergen in waren gevlucht. Toen zij na eenige dagen hongerig naar beneden kwa men en een dessahoofd om voedsel vroe gen werden zij dusdanig volgestopt dat ze vrijwel bewusteloos neervielen, waarop de Baliërs hun de wapens afnamen en aan de Nederlandsche troepen hebben uitgeleverd. Uw correspondent gebruikte dezer dagen het middagmaal bij hetzelfde dessahoofd en kan zich het lot dezer extremisten eenigszins voorstellen. De verleiding was inderdaad groot zich te buiten te gaan! Het aantal „onderduikers" van Java moet echter aanzienlijk zijn, want Bali telt eenige duizenden Javanen onder zijn be volking van anderhalf millioen, die in den regel wel bereid zijn te zorgen voor hun vrienden van den overkant zooal niet uit pure sympathie voor de republiek, dan toch uit verwantschapsoverwegingen en tevens vaak onder bedreiging met geweld. Ook tal van Baliërs ondergaan de gevol gen van een vrij krachtige Javaansch-re- publikeinsche terreur. Het blijft echter allemaal „ondergrondsch": de Europee sche bezoeker merkt niets wanneer hij volkomen veilig over het eiland toert. Het was hier onder den rook van Java. in de schaduw van de republiek, dat de conferentie tot vorming van den staat Oost- Indonesie, zooals de Groote Oost voortaan heeten zal, werd gehouden. Aanvankelijk was gehoopt, dat de re publiek „waarnemers" naar Den Pasar sturen zou. Dit ging niet door, maar er kwamen althans zeven vertegenwoordigers der republikeinsche pers. Nauwelijks wa ren deze gearriveerd of het.bleek dat on der de congressisten propagandamateriaal werd uitgedeeld. Een deel van deze pam fletten en tijdschriften was van zoodani- gen aard, dat dr. Hoven (tijdelijk voorzit ter in afwachting van de officieele opening door dr. Van Mook) de drie journalisten, die hiervoor verantwoordelijk waren, ver zocht den volgenden dag tveer te vertrek ken. Waarop hun vier republikeinsche col- Handelsaccoord met Polen In Den Haag zijn onderhandelingen met een Poolsche delegatie gevoerd welke heb ben geleid tot het onderteekenen van een handels- en betalingsovereenkomst, welke op 1 Januari in werking is getreden. Het handelsaccoord voorziet in een wederzijd- schen uitvoer ter waarde van 15 millioen gulden per jaar. De Poolsche export be staat uit steenkool, katoenen weefsels (voor Indië), ijzer en artikelen van ijzer, zink, zinkwit, kalizouten. glas, werkklee- diing, gras- en klaverzaden. De Nederland sche exportlijst bevat Philipsproducten, tin, rubber, chemische- en pharmacauti- sch'e producten, l^aoratoriumapparaten, werkpaarden, fokve" haring, koffie en cacao. Behalve deze overeenkomsten werd een additioneel protocol geteekend, waar bij van Nederlandsche zijde wordt deel genomen in den wederopbouw van Polen. Meer in het bijzonder op het gebied van scheepsbouw, .havens en waterwegen. Dit protocol geelt Polen de mogelijkheid van aankoopen tot een bedrag van 30 millioen gulden, te verrekenen met Poolsche steen- kolonleveranties verdeeld over drie j#ar. Hierdoor zal de omvang van het handels verkeer van voor den oorlog belangrijk worden overschreden. Nazi-justitie wordt te Neurenberg berecht Tegen 16 voormalige rechters, officieren van justitie en functionarissen van het nazi- ministerie van justitie, die in Neurenberg gevangen zitten, is een akte van beschul diging ingediend. De eenige, die ontbreekt op de lijst van beklaagden, is Oito Thierack, minister van Justitie onder nazi's, die verleden jaar October zelfmoord gepleegd heeft. De vier voornaamste punten, waarop de beschuldigingen zijn gefundeerd, luiden: samenzwering, misdaden tegen de men- schelijkheid. oorlogsmisdaden en lidmaat schap van misdadige organisaties. De Duitsche gerechtshoven worden er van beschuldigd een integreerend deel van de oorlogsmachine der nazi's te zijn ge weest, omdat zij geheime processen op touw zetten tegen personen in de bezette gebieden, die zich tegen de nazi's verzet ten. - Het nazistische ministerie van justitie heeft, aldus de aanklacht, het Duitsche volk aangezet tot moord op geallieerde piloten door een gerechtelijke vervolging achter wege te laten. Tevens heeft'het sterilisatie- wetten ontworpen en uitgevoerd. lega's zich solidair verklaarden en met hetzelfde vliegtuig naar Batavia zijn terug gekeerd. Dit incident heeft hier een uiterst pijn lijken indruk gemaakt. In Malino was des tijds iets dergelijks gebeurd, hoewel de betrokken journalisten toen niet werden teruggestuurd. Maar naar aanleiding juist daarvan was ditmaal uitdrukkelijk aan het republikeinsche departement van voorlich ting medegedeeld, dat dergelijke propa ganda niet meer kon worden toegestaan. Zij is niet alleen volkomen in strijd met letter en geest van Linggadjati, maar be wijst bovendien dat de voorlichters der re publiek er zonderlinge ideeën op na hou den over hetgeen de meest elementaire be leefdheid tegenover hun gastheer gebiedt. De republiek beschreef Malino als een „sandiwara", een soort poppenkast. Het zou te betreuren jyjn, als ook Den Pasar als een sandiwara werd beschouwd. Want hier werd de eerste steen gelegd voor dat nieu we gebouw, dat Vereenigde Staten van Indonesië heeten zaL Een gebouw waarin de republiek een der hoofdpijlers zal zijn. maar waarin zij toch ook die twee andere pijlers, Borneo en de Groote Oost. naast zich zal moeten dulden en niet blijvend negeeren kan. De C.P.N. herdacht Domela Nieuwenhuis Te Amsterdam heeft de Communistische Partij Nederland een herdenking gehouden van den pionier der Nederlandsche arbeiders beweging, Domela Nieuwenhuis, Henk Gort zak, lid der Tweede Kamer, zette de beteeke- ni6 van Domela Nieuwenhuis voor de arbei dersklasse uiteen. A. J. Koejemans, hoofd redacteur van ,.De Waarheid", hield een her denkingsrede. waarin hij de beteekenis van Nieuwenhuis in dezen tijd belichtte. „De C.P.N.". zoo zeide hij, „is te beschou wen als de erfgename van het werk dat Do mela in zijn besfen tijd heeft verricht en zij zal dit werk ook voltooien." De radio geeft vanavond: HILVERSUM 301.5 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.45 Land- bouwrubriek. 20,00 Nieuws. 20.00 Jeugddienst kerkkoor (Intermezzo: Causerie over emigratie). 21.00 Drlekonir.gen-declamatorfum. 21.20 Feike Asma, orgel. 22.00 Nieuws en Actualiteiten. 22.30 Clavecimbel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Symphonische werken van Nederlandsche com ponisten. HILVERSUM n, 415.5 M. en 218 M. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Platen. 19.25 Drie koningen-cantate van Telemann. 19.45 Causerie ..Inleiding tot muziekbegrip". 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Platen. 22.45 Lezing „Grondgedachten der hedendaagsche weten schappen." 23.00 Nieuws. 23.15 Swing College. In de Eerste Kamer, waar nu het Conver-1 langs 100 millioen preferente aandeelen sicplan van minister Lieftinck ook is aangc-uitgegeven en ook andere ondernemingen zien nomen, heeft alleen prof. v. d. Brink tenslotte zich door de nog altijd niet tot staan geffomen J u:; Un.f, nlf iïr, te nrHssiiicnnt» int 1 litnreiHin-p van Icnnit.ml PP- ipé De sneeuwman kijkt toe en misschien niet zonder spijt wanneer de wintersport- gasten in St. Moritz een hartversterking genieten. Zaterdag betraden vijftien kinderen, die als slachtoffertjes van den oorlog liefderijk zijn opgenomen door de stichting kinder huis „Wees een Zegen" het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam. Voor de kleine dreumesen scheen de tocht door de gangen niet veel minder dan een wan deling door een sprookjespaleis, dat zij slechts kennen uit de verhalen, die hun door de verpleegsters van het kindertehuis des avonds worden voorgelezen. De oudste van hen was 15, de jongste 2 jaar. Allen waren in hun Zondagsche plunje gestoken en droegen oranje. Het sprookje was werkelijkheid geworden: voor vijftien hulpelooze kinderen, velen uit de Jordaan, verwaarloosd tijdens den oorlog of door Duitsche maatregelen tegen de ouders aan hun lot overgelaten, tenslotte samenge bracht in een kinderhuis, waar men hen soms met groote moeite van magere en uit gehongerde stakkerds tot gezonde kinderen heeft opgekweekt, openden zich onver wacht niet alleen de deuren van het paleis, maar ook de deuren van een koninklijk hart, dat van onze vorstin. In den waren zin des woords heeft Hare Majesteit deze van den ondergang geredde kinderen, die echter nimmer den zëgen van een ouder lijk huis zullen kennen, als een moeder ontvangen. Zij heeft daarmede tevens ge toond op welke wijze het verzoek, dat Zij in haar Ouderjaarsavondrede tot het Ne derlandsche volk richtte, het gevoel van verlatenheid, van het in een hoek staan dezer oorlogsslachtoffers weg te nemen, kan worden opflbvolgd. In een kamer op de eerste verdieping van het paleis werden de kinderen, die begeleid werden door den directeur der stichting den heer J. H. Dijkstra, den voor zitter dr. H. Peters en drie verpleegsters, binnengebracht en om een ronde tafel geplaatst. Enkele oogenblikken daarna trad da Koningin binnen, reikte de bege leiders de hand en begroette ieder kind afzonderlijk. Den 4-jarigen Appie Scheffer, een jochie uit de Jordaan. dat in volkomen uitgeputten en verhongerden toestand 2 jaar geleden nog op het nippertje van den dood gered kon worden, viel de eer te beurt Hare Majesteit een bouquet bloe men te overhandigen, een taak, waarvan hij zich met Jordaansche slagvaardigheid kweet. Eenvoud kenmerkte het bezoek. Geen overdaad van heerlijkheden, die voor de kinderen toch onbekend zou zijn en daar om wellicht niet gewaardeerd zou worden, werd ter tafel gebracht. Twee koppen chocolade met stukjes tulband werden hun voorgezet. Ook daarmede bereikte Hare Majesteit juist de grens der kinderlijke verbeeldingskracht. Na een uur keerden de kinderen naai de beide kinderhuizen terug, de jongens naar Amstelveen en de meisjes naar Bloe- mendaal. Militair dagrapport uit Indië Een Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia deelde Zaterdag o.a. het volgende mede: „In den middag van 2 Januari zijn de militaire maatregelen ter verzekering van de veiligheid van Medan en het vliegveld aldaar voltooid. Alle gebieden binnen een omtrek van 2 km om Medan, waar het volksleger en de TRI mortier- en artille riestellingen hadden, ziin nu gezuiverd. Deze acties kostten den Nederlanders twee dooden en twee gewonden, terwijl de re publikeinen aanzienlijke verliezen leden. Onder de dooden aan republikeinsche zijde bevinden zich minstens twee Japanneezen. Tijdens de acties heeft de Nederlandsche territoriaal en troepencommandant, kolo nel P. Scholten, de frontlinie onder hevig vuur geïnspecteerd. Te Palembang hebben Nederlandsche troepen eenige gebouwen, daarin republi keinen zich gevestigd hadden, gezuiverd. Onder de uit de republikeinsche politiege- vangenis bevrijden bevond zich een Ja- vaansch soldaat van het KNIL, die een maand vermist werd. Te Semarang heeft een Nederlandsche patrouille zonder verliezen een troep van ongeveer vijftig man. die in Nederlandsch gebied-was binnengedrongen, verspreid. Te Soerabaja is een Nederlandsche pa trouille in de omgeving van Grissee door 25 lieden met twee machinegeweren aan gevallen. In den Zuidelijken sector moest een bende met mortiervuur verdreven worden". BOOMEN VOOR WALCHEREN. Een comité heeft zich eenigen tijd geleden tot alle onderwijsinrichtingen in Rotterdam gewend om medewerking te vragen voor een actie, welke als doel had gesteld, dat elke Rotterdamsche schoolklas ten minste één boom op Walcheren zou planten Het resultaat is. dat de leerlingen bijeen hebben gebracht een bedrag van f 8292 63, waarvoor de stichting „Nieuw-Walcheren" kan planten 2851 boomen en 4660 struiken. Het ligt in de bedoeling deze boomactie voor de jeugd over het geheele land uit te breiden. tegengestemd. Hij heelt als zijn meening te kennen gegeven dat de rentevergoeding, welke de Staat over zijn geldleeningen uit keert, met de verwachting moet overeenstem men. en hij heeft in overweging gegeven die rentevergoeding zoodanig te maken, dat pe riodieke aanpassing aan de marktrente plaats vindt. De 3—3Vi modaliteit werkt z.i. te grof. Reeds eerder is betoogd dat de lage rente stand van het oogenbïlk een kunstmatig ka rakter draagt en. naar het zich laat aanzien, slechts van korten duur zal zijn, wanneer de regeering althans het ïnflatiespook, dat ook in ons land nog altijd rondwaart, met succes wil bestrijden. Hoewel er hier en daar symp tomen zijn. die op het tegendeel wijzen, kan men in het algemeen nog van een ruime geld markt spreken, waartoe de uog steeds voort durende styging der bankbiljettencirculatle ongetwijfeld meewerkt. Per 23 December is zij weer met 100 millioen gestegen, zoodat ze thans 2.7 milliard bedraagt. Weliswaar zijn er bij de stijging op het einde der maand en vooral op het einde des jaars bijzondere factoren in het spel. maar ook over een langere periode is de stijging toch van zoodanigen omvang, dat er reden is voor bezorgdheid Wanneer men bij den bank- biljettenomloop de vrije bank- en girosaldi optelt, komt men tot een bedrag van rond 7 milliard. De minister noemde in zijn radiorede van 13 November 1945 als een nor male verhouding tusschen geldhoeveelheid en nationaal inkomen een verhouding van 1 2. zoodat op die basis het nationaal inkomen thans dus c.a. 14 milliard zou moeten be dragen. In werkelijkheid wordt dit nationaal inkomen echter op ten hoogste 9 milliard geraamd, waaruit wel blijkt dat de saneering nog alles behalve voltooid is. Men zal nu moeten afwachten welk deel van den geldsomloop 6traks zal verdwijnen als de beide Vermogensheffingen betaald zul len zijn. maar het is duidelijk dat van een geconsolideerde verhouding tusschen natio naal inkomen en geldsomloop alleen 6prake kan zijn wanneer de regeering ter dekking van haar begrootingstekorten geen beroep op de Nederlandsche Bank doet. Wanneer zij zich daarvan in de naaste toekomst zooveel mogelijk onthoudt en haar geldbehoeften aan het inkomen der bevolking onttrekt, kan het niet anders of er moet op de geldmarkt al lengs een contractie intreden, omdat ook de geldbehoeften van het bedrijfsleven groot zijn en meer en meer aan den dag zullen treden. Tal van ondernemingen staan voor de nood zakelijkheid dat het bedrijfsapparaat moet worden hersteld en vernieuwd, waarmee thans aanmerkelijk grootere bedragen ge moeid zijn dan voorheen. Zoo zijn de schepen twee driemaal zoo duur als vóór den oorlog, zoodat, ook al heb ben de maatschappijen voor een goede af schrijvingspol ltiek gezorgd, daardoor toch niet de gelden vrijgekomen zijn, welke voor de noodzakelijke vernieuwing van de vloot zul len moeten worden besteed, hetgeen er reeds toe geleid heeft dat men in vele gevallen met den bouw of aankoop van kleinere schepen genoegen moet nemen. Trouwens, de belang rijke prijsstijging van grondstoffen en materi alen doet in elk bedrijf de behoeften aan meer bedrijfskapitaal gevoelen, zoodat zelfs een bedrijf als dat van Van Gelder met een vlot tend bedrijfskapitaal van' f 10 millioen. zoo dra de mogelijkheid van grootere voorraad- vorming bestaat, op bankiers een beroep zal moeten doen. Het is we! opmerkelijk, dat zich in de Ver eenigde Staten eenzelfde verschijnsel voor doet. De General Motors beschikt, over c.a. milliard middelen, maar heeft toch on- Sehaaktournooi te Hastings Alexander heeft Zaterdag door van Prins te winnen zijn voorsprong op Tartakower vergroot daar deze slechts remise kon bereiken* tegen Golombek. De uitslagen van de zesde ronde lulden: Alexander—Prins 1—0; Golombek—Tartakower remiH; Gudmunsson—Wood afgebroken; Janows- kl won zijn afgebroken partij tegen Raizman. De stand ln de hoofdgroep is thans als volgt: 1. Alexander 516 p.; 2. Tartakower 4Va p.; 3. Janowskl 3'i p.; 4. Gudmunsson 3 p.; 5. Abra hams 2\<> p.; 6. Golembek 2 p.; 7. Raizman lV& p.;. 8. Prins 1 p.; 9. Wood H p. Verder werden nog de volgende partijen ge speeld waarbij Nederlanders waren betrokken: Premier reserve groep a: Van Steenis wint van Wijker. Premier reserve groep c: Spanjaard remise met Butcher, Kamphuis voor korfballers De Nederlandsche korfbalwereld heeft het plan opgevat haar voorultstrevenden bond een kamphuls aan te bieden, ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van den K.N.K.B. In Juli 1948. Op een bestuursvergadering werd besloten voor de inzameling van de benoodigde gelden een commissie te benoemen. Het kamphuls zal aan ongeveer 200 korfballers onderdak kunnen verschaffen, terwijl om het huis korfbalterreinen zullen worden aangelegd. Men stelt zich voor het kamphuls ln een bosch- rijke streek van Gelderland te doen verrijzen. prijsstijging tot uitbreiding van kapitaal ge noodzaakt. Het heeft de aandacht getrokken dat de deposito's bij de banken afnemen, in verband waarmede de grootste twee banken, de Bank of Manhattan en de Bank of America de deposito-rente reeds met resp. en '/s hebben verhoogd. De recente discontoverhoo- ging in België was een analoog verschijnsel en wat zich daar en in de V. S voordoet kan als een aanwijzing worden beschouwd, dat ook hier de lage rentestand zonder inflatoire machtsmiddelen van den Staat niet lang meer zal aanhouden. Zelfs een leening met een „gestaffelde" rente, welke n3 10 jaar van 3 tot 3' '2 stijgt, is daarom niet in overeenstemming met de gemotiveerde verwachtingen. Niettemin, schijnt het de bedoeling van den minister te zijn een leening met een zoodanig rentetype uit te geven, waarbij hij als eenige aantrek kelijkheid in het vooruitzicht heeft gesteld te zullen overwegen of de obligaties voor belas tingbetaling zullen mogen worden gebruikt. Dit zou voor den beurskoers inderdaad een "belangrijke steun beteekenen. Eerst dammen, dan carnaval vieren Op ultnoodlging van de oudste damvereem- ging uit Limburg, het Maastrichtsch Damgenoot- sohap ..De Schuivers", zal het hoofdklasseteam der Haarlemsehe Damclub ter gelegenheid van het derde lustrum van ..De Schuivers" op 15 Februari a.s. te Maastricht een eere-wedstrijd spelen tegen het eerste tiental der jubileerende vereeniging. Dit tiental bezet in de Hmburgsche hoofdklasse-competitie de tweede plaats. De Haarlemmers blijven daarna nog eenige dagen de gasten hunner Limburgsche vrienden om op 16 Februari a.s. de groote carnavalsoptocht bij te wonen en het carnaval mee te vieren. De Wolves in topvorm Wolverhampton mag dit seizoen met recht het wonderteam genoemd worden. Het scoorde, te gen Blackpool, hoewel het steunpilaren als de international rechtshalf Galley en Muilen miste, nadat het met de rust met 1—0 achterstond, na de hervating drie doelpunten in 14 minuten, door Pye. Forbes en Westcott in een periode, waarin hun voetbalkunst de Blackpool verdedi ging tot wanhoop gebracht moet hebben. Dit resultaat (3—1) bracht de leiders een voorsprong van vier punten op Preston North End, dat nu Middlesbrough verloor de tweede plaats Inneemt. Een ander feit van belang is hel weer ln vorm geraken van Arsenal, dat met liefst 41 in Sunderland won (Rooke 2. Lewis en doelman Mapson, die ln eigen doel trapte). In de tweede divisie werd Birmingham in Burnley voor 40.000 toeschouwers met het eenige doelpunt van dien strijd geslagen. Aangezien Manchester City eveneens met het eenige doel punt van den strijd ln Chesterfield won. staat Manchester City thans drie punten voor op de nieuwe nummer twee, Burnley. De uitslagen in I luiden: Aston Villa—Derby County 2—0: Chelsea—Liverpool 3—1; Everton— Blackburn Rovers 1—0; Huddersfleld Town- Brentford 3—0; Manchester United—Charlton. Athletic 4—1; Portsmouth—Bolton Wanderers 2—0; Preston Noith End—Grimsby Town 30; Sheffield United—Leeds United 6—2; Stoke City —Middlesbrough 31; Sunderland—Arsenal 14; Wolverhampton Wanderers—Blackpool 31. Kampioenschappen lange baan Dinsdag en Woensdag zullen op de banen van de IJsclub Kralmgen te Rotterdam de nationale kampioenswedstrijden op de lange baan verre den worden. Op* de eersten dag worden de 500 en de 5000 meter, op den tweeden dag de 1500 en de 10.000 meter verreden. Aan de nationale kampioenschappen nemen o.m. deel alle rijders die naar Noorwegen worden uitgezonden, te weten Jan Langendijk, Jan Breed. Herman Beyen, Kees Broekman. Thys Jonker en W. v. d. Voort. Verder Piet Keyzer, Slem van Hoorn. Frans Verbiezen die op eigen gelegenheid naar Noorwegen gaat. Wout Egas, Jan Roos en anderen. Uit Amerika ontvingen wij bijgaande foto, waarop Gertrud Ederlé. die ruim twintig jaar geleden wereldberoemd was, staat afgebeeld. Als negentienjarig meisje zwom zy het Ka naal over van Griz-Nez naar Kingsdown in 14 uur 30 minuten en zij was de eerste vrouw, die deze keurige prestatie verrichtte. Thans is Gertrud Erderlé op een fabriek van de Amerikaansche luchtmacht werkzaam, waar zij een uitnemende werkkracht is, wier ver richtingen op hoogen prijs worden gesteld. Zij is technisch goed geschoold en heeft een leidende functie. Destijds was zij een kleine pittige zw«mster die op 6 Augustus 1926 met een rustigen slag van Frankrijk naar Engeland zwom, na tevo ren Verscheidene pogingen in het werk te hebben gesteld. Daarmee volgde zij het voor beeld van den Amerikaan Webb, die op 25 Augustus 1875 de eerste was. Hij zwom van Deal naar Kaap Griz-Nez, een afstand van 35 km Het tempo was niet hoog, want hij deed er 26 uur over. Voor dien tijd was het een schitterende prestatie, want het heeft 36 jaar geduurd, alvorens Burgess over het Kanaal zwom. In <len nacht van 5 op 6 September Dammen Keiler volgende week kampioen? Wanneer Zaterdag ln Rotterdam de derde be- sllsslngsparty tusschen Keiler en Roozenburg. die in een tournooi om het nationale landkam- ploenschap jpet een gelijk aantal punten eindig den, zal worden gespeeld, heeft Keiler aan remise reeeds genoeg om zich Nederlandsch damkamploen te noemen. Slechts Indien Roo zenburg er ln slaagt deze laatste partij te win nen. zullen drie nieuwe beslissingspartijen ver- eischt zijn. Nadat n.l. de eerste party, die Zaterdag ln Leiden 1e gespeeld, ln remise eindigde, slaagde Keiler er Zondag in Krasnapolsky te Amsterdam in van zijn rivaal te winnen, zoodat thans de stand 3 tegen l punt ln het voordeel van Keiler Is. 10. „Waf dat voor een koffer?" vroeg Panda nog eens. „Daar net had. je die nog niet.' Die heb je vast en zeker gestolen van dien reiziger in het café!" „Bah.'" zei Joris Goedbloed. „Welk een ruwe taal voor zo'n alleraardigst kereltje! Ik had dringend behoefte aan een valies. Iemand van mijn Turners tegen België (Van onzen medewerker). Zond8g hield het K.N G V. in Bellevue te Amsterdam een wedstrijd ter samenstelling van de plleg. die ons land zal vertegenwoor digen in den wedstrijd tegen België op 15 Februari in Antwerpen. Er waren 21 deelnemers, waarvan de mees ten in aanleg elkaar zoo weinig toegaven, dat een gewijzigde samenstetling van de ploeg voor den wedstrijd vorigen zomer tegen Luxemburg zeker te wachten was. Deze waar schijnlijkheid werd grooter. toen bleek, dat er meer mislukkingen dan normaal bij het turnen aan paard en vooral aan rek genoteerd moesten worden. Daardoor viel meer dan de helft van de ploeg tegen Luxemburg af. De Amsterdammers M. J Vos en Lod. Groe- neveld. alsmede W Verhoeckx uit Rotterdam, behielden hun plaats. Verder komen in de ploeg tegen België: G v. Galen en G. B J. Schlosser uit Enschedé, welke turners bij de selectie resp. nos. 1 en 2 werden; J Linde uit Hengelo, de nauwelijks 19-jarige Alkmaarder K. Boot en de nieuweling M Krill uit Vaals. Met laatstgenoemde treedt eerst na lange jaren weer een turner uit het Zuiden in de nationale ploeg, waarin daarentegen het Noorden p.u niet vertegenwoordigd is. De belangrijkste verschuiving Is overigens, dat in de p'oeg het Westen geen superioriteit meer bezit. Als geheel mag de ploeg van groote kracht worden genoemd en de leden ontloopen e'kaar weinig. Over de deelnemers uit het gebied van den Kennemer Turnkring het volgende. Van hen begon J Munten bijzonder goed, maar allengs zakte hij Iets af. w;# niet wegnam, dat hij het toch tot ploeg-reserve bracht De nationale kampioen G. J. Wiethaar beantwoordde voor. al door een mislukking aan rek niet aan de verwachting: hij werd no. II G. Bosscha ten slotte kwam op de 15e plaats. Tennlsbond handhaaf* de promotie, en degradatieregeling In de vergadering van den bondsraad van den K N.L.T.B., ls aangaande de competitie besloten, dal de promotie en degradtle wederom door wed strijden en niet op grond van de resultaten in de competitie zelve behaald, zal worden bepaald Het begin der competitie werd nog niet defini tief vastgesteld op 20 April, doch de competitie commissie kreeg het verzoek dit begin voor alle klassen op 27 April te bepalen. Aangaande den huurprys van banen werd herinnerd aan het afkomst kan zijn tandeborstel niet tri zjn. schijnt, dat ik geen contact heb met dat 1 voorschrift van het directoraat van de prijzen. jaszak dragen! Welnu: Semper fidelis! Er| manneke!" mompelde hij. „Zijn opvattingen 'waarbij bepaald ls. dat de prijzen liggen 25 S was in gene„Als je nu niet maakt dat en levensbeschouwingen stroken niet met i boven dien van 1940. waaronder begrepen de weg komt, roep ik de politie!" riep de mijne! In genen dele!" Op dat moment j Pai'kIcaarien voor het totaal der spelers. De jaar- klonk er een Ooze stem achter hem. °o 15 Ma*r' ,e va^>" staat de dief riep ie stem. Het luns een bral'uur Nrt„lana ïoor politie-agent..,, I de wedstrijden om den Davis Cup in het ko- i mende seizoen. De eerste Kanaalzwemster Gertrud Ederlé tijdens haar dagelijksche werkzaamheden. Panda, „Ik wil niets met jou en je mooie praatjes te maken hebben!" Hij draaide zich om en liep vlug weg, terwijl Joris Goedbloed hem. afkeurend nakeek. „Het, 1911 legde hij het traject van Engeland naar Frankrijk ia 23 uur 40 minuten af. Drie zwemmers staken in den zomer van 1923 het Kanaal over en daarna was net Gertrud Ederlé, die er in 1926 in slaagde de Engelsche kust te bereiken. Haar uur-gemiddelde be droeg 2 km. 447 m. In dat jaar was de belang stelling voor het zwemmen over het Kanaal bijzonder groot, want na Gertrud Ederlé gin gen de Amerikaansche mevrouw Cor9on, de Franschman Michel, de Duïtscher Vierkötter en de Engelschman Norman Derham eveneens te water en met succes legden zij den tocht af. Anderen moesten hun pogingen opgeven. In de daarop volgende jaren volbrachten nog verscheidene zwemmers het sterke staal tje. Olympische Spelen Neemt Rusland in Londen deel? De vraag of Rusland zal worden uibgenoodigd voor de Olympische Spelen houdt nog steeds vele gemoederon bezig. Strikt genomen zou dit niet het geval moeten zijn, want toen het Engel sche Olympische comité verklaarde, dat noch Dultsohland noch Japan zouden worden uitge- noodlgd, werd de toelichting gegeven, dat dit besluit niet op politieke overwegingen steunde maar op het feit dat geen van belde landen op het oogenblik betrekkingen met de Olympische organisatie onderhield, en dat uitnoodlgingen alleen aan de landen die lid waren, werden ge zonden. De Sovjet Unie is evenmin lid. Evenwel ls het een feit. dat het Engelsche pu bliek en ongetwyfeld ook het sportllevend pu bliek in andere landen, graag zou zien dat Rusland aan de spelen deelnam. Te oordeelen naar berichten—uit Russische bron bestaat dit zelfde verlangen ln de sovjet Unde. Motorsport Wedstrijdverbod is opgeheven Het Directoraat van het vervoer heeft de Ko ninklijke Nederlandsche Motorrijders Vereeni ging gemachtigd, officieel mede te deelen, dat het wedstrijdverbod voor motorrij wielen wordt opgeheven. Dit. omdat in verband met het economisch gebruik van motorrywielen een handhaving van het verbod niet langer gerecht vaardigd zou zijn. De wedstrijden behoeven in het vervolg dus slechts de toestemming van de K.N.M.V. en niet meer van de Rijksinspecteurs van het Verkeer, behalve de races op Zon- en feestdagen. Laten we hopen, dat we in het komende sei zoen de vruchten van deze, zij het dan een beetje late, beslissing kunnen plukken in den voem van een welvoorzien programma op het oude en misschien zelfs wel op het nieuwe cir cuit in Zandvoort, Tien leden van een illegale Duitsche bewe ging staan thans terecht voor een Amerikaansche rechtbank te Stuttgart, beschuldigd van het in bezit hebben van vuurwapenen en munitie en het uitvoeren van bomaanslagen op het hoofd kwartier van de militaire politie en zuiverings rechtbanken in Stuttgart en omgeving. De ille gale beweging noemt zich ..Odessa" (Organisa tion der ehemaligen S.S.-angehoerigen). De lei der Siegfried Kabus had reeds een lijst samen gesteld van personen die in zijn kabinet zitting zouden nemen, wanneer hij de macht zou heb ben veroverd. Veldmaarschalk Erhard Milch en lt.-generaal Walter Warllmont hebben protest aüngeteekend tegen het feit. dat zij ontslagen zyn als krijgs gevangenen. aldus meldt Dena. Zij zijn twee van de tien Duitsche generaals, die thans geen krijgsgevangenen meer zijn doch burger-ge ïnterneerden in de gevangenis by het Neuren- bergsche gerechtshof. Er ls een dringend radiografisch verzoek om hulp opgevangen van het eiland Palmyra in den Stillen Oceaan. Honderdachtentwintie persor^n loopen gevaar te verdrinken, daar het eiland tengevolge van het noodweer met overstrooming bedreigd wordt. Het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Vereenigde Staten de ultnoodiglng van de regee ringen van Australië en Nieuw-Zeeland ter by- woning van een conferentie over instelling van een regionale adviescommissie voor niet-zelf- besturende gebieden in het Zuidelijk gedeelte van den Stillen Oceaan, aanvaarden. De conferentie is uitgeschreven tegen 28 Ja nuari aanstaande te Canberra. Ook Groot-Brit- tannië. Frankrijk en Nederland zyn uitge nood! gd. De Chlneesche pers voorspelt groote veld slagen in centraal Hopei (Noord-China). Zoowel de centrale regeering als de communisten ver plaatsen troepen naar Paoting. aan de ïy'n Pei- ping—Hankou. ongeveer 150 km. van Pelping. Het Chineesche ministerie van nationale verde diging te Nanking verklaart, dat zes commu nistische regimenten en 40 000 leden der commu nistische militie in Noord-SJensi worden samen getrokken voor een aanval op Joelin. ongeveer 150 km. van de communistische hoofdstad Jenan. De centrale regeering erkent het verlies van de steden Kaisiang en Joejeh ln Zuid-Oost Sjantoeng Dr. Karl Westphal, een van de 16 nazi-lei ders, die in het begin van de volgende maand zouden worden berecht, heeft zich Zondagmor gen ln de gevangenis te Neurenberg opgehan gen. Toen de wacht hem vond. hing hU dood in zijn cel aan een ijzeren stang van het raam. Een reep van zijn das heeft hem tot strop ge diend. Westphal was tijdens het Hitlerregiem advi seur van den minister van justitie by de afdee- ling voor de gerechteiyke wetgeving. Evenals de 15 anderen werd hij gisteren officieel aan geklaagd.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2