Haarlems Dagblad Zwedens Tarzan Duitschers en Japanners moeten weten waar zij aan toe zijn Begunstiging van de activiteit van zakenlieden in Duitschland Een Indochineesch beroep op de Vereenigde Staten De Londensche chauffeurs in staking 61e Jaargang No. 18526 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N. Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 7 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4.Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarievén op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem I N het plaatsje Lekeby in Zweden woon- de in den jare 1928 een twintigjarige jonge man, die genoeg kreeg van de be schaving en de menschelijke samenleving en dit alles verliet. Zulke gevallen waren meer voorgekomen. Maar als regel hadden de vertrekkenden, in hun ijver om alles achter zich te laten en wellicht ook in hun twijfel, of zij wel tegen de verleiding van terugkeer bestand zouden zijn, er een verre reis voor over. Zij begaven zich naar een of ander Afrikaansch of Zuid-Ameri- kaansch oerwoud, of nog liever naar een eiland, in de Stille Zuidzee bijvoorbeeld. Gewoonlijk voorzagen zij in hun gebrek aan reisgeld door als verstekeling te rei zen. En in vroeger eeuwen kwamen zooveel schipbreuken voor, dat die hun soms van zelf een kluizenaars-oord, zij het dan een onvoorzien, verschaften. Nadat Daniel Defoe in de achttiende eeuw zijn Robinson Crusoe het eerste krantenfeuilleton ter wereld geschreven had, verwierf het be oefenen der volstrekte eenzaamheid, of schoon het in strijd met de menschelijke natuur is, een zekere romantische bekoring en ongetwijfeld namen sindsdien alle ver- laters der samenleving Defoe's boek als handleiding mee. Want er staan veel bruik bare wenken in, zoowel wat huisvesting betreft als aangaande de huishouding. De twintigste eeuw bracht de wereldver maardheid van Alain Gerbault, een Fran- sche tennisspeler van zekere faam, die deze en andere ijdelheden des levens prijsgaf en in zijn kleine open boot ..Firecrest" over de wereldzeeën ging kruisen. Op den een zamen eilander volgde dus de eenzame zeeman. Die hield het evenwel niet heele- maal vol: hij ging boeken over zijn een zame kruistochten „a la poursuite du soleiL" op jacht naar de zon schrijven en het eenigszins teleurstellende resultaat van zijn omzwervingen was, dat hij een lintje kreeg omdat hij zooveel goeds had gedaan voor den naam van Frankrijk in het buitenland. Het zonderlinge en para doxale gevolg van een vlucht uit de be schaving schijnt altijd te moeten zijn, dat de heele wereld den vluchteling leert ken nen en zich met hem gaat bezig houden. Zoo zal het met dien jongen Zweed, die in 1928 verdween, ook wel gaan. Nu hij is opgedoken is het al begonnen. Alleeq heeft hij zijn naam nog geheim weten te hou den. Maar dat zal hem niet blijven geluk ken, sinds niet alleen een Zweedsch dag blad maar ook de Times hem in een hoofd artikel heeft besproken. Misschien wil hij niet eens anoniem blijven en poogt hij slechts, door tijdelijke geheimzinnigheid over zijn identiteit, de nieuwsgierigheid des publieks te prikkelen, opdat zijn boek „De Echte Tarzan" of „Moderne Robinson" een nog grooter verkoop zal bereiken dan het nu al belooft Want hij heeft besloten, tot de beschaving (of wat daarvan nog over is sinds 1928) terug te keeren. Allicht zal hij beproeven, haar te helpen opbou wen door mede te deelen, hoeveel beter het buiten haar gesteld is. De anonieme Zweed heeft volstrekt niet gereisd. Zweden is groot, boschrijk en schaars bevolkt. Hij woonde in Smaaland, dat zeer boschrijk is. Dus ondernam hij slechts een wandeling, vestigde zich in het woud en verbleef daar achttien jaar, le vend in de meest primitieve eenzaamheid. Alleen in den winter kwam hij wel eens even naar Lekeby, nabij Nassjö, om er wat eten te halen, maar verdween dan onmid dellijk weer. Dicht bij huis hield hij, acht tien jaren lang, dit leven vol en ge kunt zeggen dat'het verdienstelijker is dan de prestatie van Robinson Crusoe, die immers wel op zijn eiland moest blijven, omdat hij er niet af kon. Maar ik geloof dat het mak kelijker vol te houden is als men weet, dat men iederen dag, ieder uur als men wil, naar de samenleving terug kan keeren. Dokters hebben hem onderzocht en zeg gen dat hij volstrekt niet gek is: een nega tieve aanbeveling, maar in dit geval toch wel een belangrijk attest. Want maar heel weinig menschen kunnen zooiets verwer ken. Zijn lichamelijke gezondheid laat ook niets te wenschen over en men vraagt zich af waarom deze boschmensch, die de sa- menleving vaarwel zei toen zij overvloed van huisvesting bood, tot haar terugkeert nu zij overal met woningnood kampt. Is hij haar nog steeds niet vriendelijk gezind? Er is evenwel meer bizonders in zijn geval. Toen deze man verdween, verkeerde de beschaafde wereld in economische hoog conjunctuur. Herinner u 1928. De mensch- heid baadde in welvaart. Het was .het laat ste gloriejaar voor de economische wereld crisis, die in October 1929 begon met „Zwarte Donderdag" op de New Yorksche Beurs. Duitschland was nog republiek van Weimar en Hitiers schrille aanvangskreten trokken nauwelijks aandacht buiten den beperkten kring van zijn aanhangers. Ons ging het zoo goed. dat Midden-Europa ons „die steinreichen Hollander" noemde. De Olympische Spelen werden in Nederland gehouden en wij oogstten roem als gast- heeren. Amerika was bezig, de gansche wereld van fraaie auto's te voorzien- Volkenbond leek een redelijke kans te ken en niemand dacht aan een tweeden Wereldoorlog. Temidden van zulk een weelde kreeg die jonge Noorderling, in het uiterst welvarende Zweden genoeg van de menschenmaatschappy. Nu keert hij er in terug. Nu! Is het noo- dig. het Heden te vergelijken met een hoog conjunctuur? Neen. Welnu dan: de vraag rijst of, bezien uit het oogpunt van dezen zonderlingen, primitieven maar overigens kerngezonden Zweed wij, eertijds versmade menschheid, wellicht beter, belangwekken der. ja misschien zelfs gezonder zijn dan in 1928, als de verwende producten van opgeschroefde welvaart die wij toenmaals waren. Zijn terugkeer schijnt .te bewijzen, dat hij er zoo over denkt. En misschien heeft hij wel gelijk. Wij zitten in de put. Wij moeten ons naar boven vechten. Wij zijn weer de moeite waard. Zoo beschouwd geeft hij ons allen als 't ware een lintje, hetgeen veel belangrijker is dan het lintje dat Gerbault kreeg. En laat hij nu dat boek maar schrijven! Tenslotte moet hij nu weer een bestaan vinden als gewoon mensch en kan niet langer met den levens standaard van een eekhoorn volstaan. Laat hij ons dus alles vertellen over eekhoorns, vossen, marters en elanden. En over de boschuil, die wijs is. Nu heb ik nog niet verteld, wat de Times In zijn hoofdartikel zegt. Dit waardige blad maakt zich met statige ironie bezorgd over het hiaat, dat achttienjarige eenzaam heid in de wetenschappelijke kennis van den Zweed veroorzaakt moet hebben- Het moet vooral naar voer hem zijn. dat hij niets van Moderne Geschiedenis weet. Maar is dat wel zoo naar? Ik ben daar niet *oo zeker van. R. P Truman tot het congres: ff ff President Truman heeft gisteren het 80ste Amerikaansche Congres, dat thans be- heerscht wordt door de Republikeinen, zijn program ontvouwd, dat hij inleidde met een beroep op beide groote partijen tot samenwerking, ondanks de waarschijnlijke meeningsverschillen tusschen president en Congres. „De macht der toekomst van dit land te vormen ligt in onze handen de uwe en de mijne gezamenlijk. Als wjj erin kunnen slagen in dit jaar en het volgende bij ieder onderwerp de juiste handelwijze te vinden, dan zullen wij voor ons volk een ongekende welvaart tot stand kunnen brengen", aldus Truman. Nieuwe sociale maatregelen aangekondigd Met betrekking tot de sociale wetgeving, die dit congres waarschijnlijk zal herzien, drong de president er op aan, geen straf wetten op te nemen in het arbeidsrecht: „Wij moeten niet om een paar arbeiders leiders te straffen, wetten aannemen die de rechten van de arbeidersklasse aantas ten. Wij moeten niet onder den druk der emoties onze Amerikaansche vrijheden in gevaar brengen door slecht-overwogen handelingen, die tot gevolgen leiden die noch voorzien noch gewenscht zijn". Truman maakte een uit vier punten be staand sociaal programma bekend: ten eerste een spoedig tot stand brengen van wetten, die stakingen waarbij juridische geschillen op deze wijze worden beslisL onwettig verklaren, en waarbij een arbitrage-instantie wordt geschapen die deze geschillen regelt; vervolgens het be vorderen van het sluiten van collectieve arbeidscontracten, het verbreeden der na tionale sociale wetgeving en ten slotte het benoemen van een commissie door het Congres om eeft onderzoek in te stellen naar de verhouding tusschen werkgevers en werknemers, die niet later dan 15 Maart in werking zou treden. De vredesverdragen „Door het leiderschap der Vereenigde Staten in de wereld", aldus Truman, „ma ken de gevolgen van hetgeen men in de Vereenigde Staten bereikt of niet bereikt zich voelbaar door de geheele wereld". Ten aanzien van de buitenlandsche politiek zei- de Truman, dat wat ook de gebreken van de vredesverdragen met de voormalige sa tellieten van de as mogen zijn, deze ver dragen zoo goed zijn als men mag hopen te bereiken. Verdere discussie zou den bin*- nenlandschen toestand van de betrokken landen ernstig in gevaar brengen. Gedu rende de debatten over de verdragen heb ben de Vereenigde Staten het duidelijk gemaakt, dat zij zich niet meer in het iso lationisme zullen terugtrekken". Met betrekking tot de Sovjet-IJnie zeide Truman, dat de verschillen tusschen beide landen het feit niet mogen verdoezelen, dat beide landen belang hebben bii het spoedig tot stand brengen van de vredes verdragen, waarbij weer normale verhou dingen ontstaan, „Wij moeten ons beiden het meest bezig houden met het bevorde ren van de collectieve veiligheid, en niet met het bevorderen van onze individueele veiligheid". De bezettende mogendheden moeten de onafhankelijkheid van Oostenrijk erken nen en hun troepen terugtrekken, aldus Truman. Duitschers en Japanners moeten weten waar zij aan toe zijn met hun gren zen, hun hulpbronnen en welke herstelbe talingen zii moeten betalen. Zonder te po gen hun hinnenlandsche zaken te regelen kunnen wij er ons van verzekeren dat zij zich ontwapenen". Truman vervolgde: „De Vereenigde Sta ten wenschen geen monopolie voor zichzelf of voor welke groep van naties over de atoomenergie: /.ij willen slechts garanties dat geen land de atoomenergie zal gebrui ken voor militaire doeleinden". Officieren van het K.N.I.L. oneervol ontslagen Aneta meldt uit Batavia: Wegens on trouw jegens het Koninkrijk zijn de vol gende officieren van het Koninklijk Ne- derlandsch Indisch Leger oneervol uit den militairen dienst ontslagen: de eerste lui tenant der artillieriè E. A. Sweep, de eer ste luitenant der cavalerie R. F. Klerk de Reus en de eerste luitenant der infanterie G. van Asperen Vervenne. Prins Bernhard in Zwitserland Prins Bernhard, die herstellende is van een lichte griep, heeft zich gisteren in ge zelschap van zijn broer Aschwin met zijn vliegtuig naar Zwitserland begeven, om in de omgeving van Genève tevens genezing te zoeken voor de maagstoornissen, waar aan hij reeds eenigen tijd lijdende is. De Prins zal waarschijnlijk een dag of tien afwezig zijn. Prof. Romme gaat morgen naar Batavia Het K.L.M.-toestel, waarmee prof. mr. C. P. M. Romme vandaag naar Batavia zou reizen, zal om technische redenen mor genochtend om zes uur van Schiphol ver- trekkèn. Het woord is aan. M a r t i a 1 i s Wie van zij-n herinneringen weet te genieten leeft twee maal. Amerikanen willen ,,open besprekingen met representatieve Duitschers Al is het koud, den schaatsenrijders enijszeilers is de vorst welkom. ,Om nutteloozen oorlog te voorkomen' Montgomery in Moskou Veldmaarschalk Montgomery is gister middag te Moskou aangekomen, waar hij de gast zal zijn van het Sovjetleger. In een toe spraak die door de radio werd uitgezonden, zeide Montgomery, dat hij als soldaat ge komen is om een bezoek aan het Sovjet- leger te brengen. „Ik wil een vriendschap pelijk contact tusschen onze legers leggen", aldus de veldmaarschalk, „en ik hoop dat daaruit wederzijdsch begrip en vertrouwen moge voortvloeien, dat in ons beider belang zal zijn". Op deze foto ziet men hem op het Lon- densche vliegveld, waar hem uitgeleide werd gedaan door den Russischen militair ren attaché. De leider van de vrije strijdkrachten van Laos (deel van Ihdo-China), die in cognito te Bangkok vertoeft, verklaarde in een exclusief onderhoud met United Press, dat vertegenwoordigers van de Vietnamrepubliek, vrij Laos en vrij Cam bodja een gemeenschappelijk beroep heb ben gedaan op de Vereenigde Staten, waarin dit land verzocht wordt de Indo- Ohineesche kwestie onder de aandacht van de UNO te brengen. Op deze wijze willen zü een poging doen de groote landen te bewegen tot interventie teneinde een „nutteloozen oorlog" te voorkomen. Deze leider deelde mede, dat een ge meenschappelijke brief gezonden is naar Washington, waarin een beroep gedaan wordt op „den zin voor rechtvaardigheid en de liefde voor de menschheid" der Ver eenigde Staten. In dezen brief wordt ge constateerd. dat de vrijheid en het bestaan van de Indo-Chineezen in gevaar worden gebracht door de „Fransche imperialisten" sinds het. begin van de ongeregeldheden in Vietnam op 17 December. Verder wordt vastgesteld, dat de Indo- Chineezen, zich bewust van de mislukking der Fransche bescherming, geen terugkeer tot het Fransche koloniale gezag wen schen. De vertegenwoordigers der drie ge bieden verklaren zich bereid aan de Ver eenigde Staten een „juist beeld van de situatie in Indo-China te geven". De geïnterviewde leider, die onbekend wenschte te blijven, zeide dat de onlangs door den Franschen minister van koloniën, Marius Moutet, afgelegde verklaring de samenwerking der drie groepen versterkt Overeenstemming in Palembang Professor Harold Laski heeft volgens Un. Press in Brussel op een persconferen tie gezegd dat Montgomery's bezoek aan Moskou de bespreking van militaire kwes ties ten doel had. Laski voegde hier aan toe dat het bezoek in het bijzonder bedoeld was als een beveiliging tegen een derden wereldoorlog. Hij legde uit dat alle gehei men van den Britschen generalen staf voor de Russen toegankelijk zijn en dat de voor naamste taak was om het vertrouwen tus schen de Russen en geallieerden te bevor deren. Laski zeide dat in Rusland niemand, van Stalin tot den kleinsten boer oorlog wil. daar Ruslands "oekomst voornameluk van ede afhankelijk is. doch dat de Russen het recht hebben om onze bedoel'ngen te wantrouwen daar Rusland dertig jaar ge leden door de andere Europeesche landen als een verstooteling behandeld werd. Republikeinen evacueeren uit de stad en omgeving Naar Un. Press mededeelt hebben de Indonesische republikeinen vandaag het ultimatum'' dat de Nederlandsche mili taire autoriteiten op 5 Januari stelden met betrekking tot de ontruiming van Palembang, aanvaard, volgens hetwelk de republikeinsche troepen de stad Palem bang en een gebied binnen een straal van 25 km rond de stad onmiddellijk moeten ontruimen. De republikeinsche commandant ter plaatse, kolonel Bambang Oetojo, is begon nen met de concentratie van zijn troe pen op de door de Nederlanders aange wezen plaatsen. Door de ontruiming ko men de olievelden van de Standard en Shell te Soengeirong en Pladjoe en het vliegveld van Palembang in handen der Nederlandsche troepen. De toestand is ln het algemeen rustig. Dr. J. C. v. d. Velde, de Nederlandsche politieke coördinator voor Sumatra, heeft te Batavia gewezen op het feit dat gene raal Soedirman, het hoofd van het repu blikeinsche leger, in hooge mate verant woordelijk was voor de moeilijkheden te Palembang door zijn rede van 26 Decem ber. Het Duitsche vraagstuk in den ministerraad Naar het ANP verneemt zal de minister raad morgen in een speciale zitting bijeen komen ter behandeling van het Duitsche vraagstuk. In deze vergadering zal rapport worden uitgebracht van de werkzaamheden der inter-departementaie commissie welke de aspecten van het Duitsche vraagstuk in I den breede aan een onderzoek heeft on- der worpen. heeft, waaraan hij toevoegde: „Geen Fransch leger, hoe sterk ook, zal in staat zijn Indo-China te veroveren". Hij ver klaarde verder, dat de Indo-Chineezen over een mobiliseerings-potentieel van tien millioen man beschikken en dat de gecombineerde strijdkrachten van Viet nam, Laos en Cambodja op het oogenblik vijfhonderdduizend man welbewapende troepen tellen. Hij legde de schuld voor de moeilijkheden in Indo-China op de groote zakenwereld van Frankrijk. De commissie-generaal tot teekenen gemachtigd Op de Eerste Kamer behoeft niet gewacht te worden (Van onzen parlementairen redacteur). Naar wij van de meest bevoegde zijde vernemen was de bij het vertrek van de Commissie-Generaal door prof. Schermer- horn gedane mededeeling omtrent de aan de Commissie meegegeven machtiging tot onderteekening van de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati juist en was daar entegen onjuist het daarmee strijdige be richt van een Haagschen berichtgever, op Zaterdag j.l. in ons blad geplaatst. Er is geen sprake van, dat de Regeering het standpunt inneemt, dat de onderteeke ning zal moeten wachten tot de Eerste Ka mer zich eventueel over het accoord zou uitspreken. De Commissie-Generaal is ge machtigd, conform hetgeen hieromtrent in het Tweede Kamer-debat is komen vast te staart, te teekenen: met andere woorden aan de onderteekening zal nog een brief wisseling met de Indonesische delegatie vooraf moeten gaan om vast te leggen, dat men over en weer de Regeeringsverklaring van 10 December j.l., alsmede de toelich ting van de Commissie-Generaal, tezamen met de zeventien artikelen van het ac coord bindend acht. Wat overigens een eventueel debat in de Eerste Kamer betreft kan nog in herinne ring worden gebracht, dat toen op 29 De cember vast stond dat een vroegtijdige be handeling van de begrooting van overzee- sche gebiedsdeelen. als door prof. Mole naar gewenscht. niet mogelijk was. de Eer ste Kamer ten eenenmaïe heeft nagelaten kenbaar te maken dat haars inziens de be handeling dier begrooting met een moge- liike besoreking van Linggadiati, aan de onderteekening zou dienen vooraf te gaan Onze senaat achtte het kennelijk niet noo- dig om zich te dien aanzien eenig recht voor te behouden. Met betrekking tot de behandeling van de begrooting van overzeesche gebiedsdee len neemt men. naar wij vernemen, thans aan. dat deze op haar vroegst in de week na 15 Januari zal geschieden - mogelijk echter nog later, zoodat de kans bestaat, dat voordien het „K.N.I.P." zioh over Ling gadjati zal hebben uitgesproken. De „Tegelberg" met militairen naar Indië Vandaag is het motorschip ..Tegelberg"*van Amsterdam naar Indiê vertrokken met aan boerrd het eerste verkennings-regiment uit Amersfoort en eenige leden van de militaire administratie. Correspondentie bestemd voor de militairen aan boord van de „Tegelberg" behoort uiter lijk 13 Januari om 21 uur te Amsterdam C S te zijn. teneinde nog gedurende de reis in een aanloophaven te kunnen worden uitgereikt Od 28 Januari gaat nog een verzenö:ig do«' laar deze militairen Hiervoor moet de cor- resoondentie uiterlijk 27 Januari om 21 uur e Amsterdam C S zijn. In het algeyieen be- hooren de stukken dus op 11 en 25 Januari ter post te worden bezorgd De postkantoren verstrekken alle verdere inlichtingen. Luitenant-generaal Lueius D. Clay, de militaire gouverneur van de Amerikaan sche zóne van Duitschland, verklaarde gis teren tijdens een persconferentie dat de Britsche en Amerikaansche regeeringen thans trachten de activiteit van zaken lieden in Duitschland te vergemakkelijken door een verzachting van de wetgeving tegen „handel met den vijand". Op een vraag of men de „haat Duitschland"poli- tiek had laten varen antwoordde Clay, dat er nooit een dergelijke politiek had be staan en hy voegde er aan toe: „Wij willen een einde maken van een politiek van uiterste ontoeschietelijkheid: wij willen representatieve Duitschers ontmoeten in open besprekingen en toonen dat wjj ge- looven in democratie". De politieke adviseur van Clay, Robert Morphy, zeide dat individueele Duitschers informeele stappen hadden gedaan bij de geallieerden, waarbij zij er op wezen, dat het wellicht niet verstandig zou zyn de nieuwe democratische Duitsche regeenng bij het teekenen van het vredesverdrag m het zadel te helpen, omdat den Duitschen vertegenwoordigers als gevolg daarvan de rol die zij gespeeld hebben, kwalijk geno men zou kunnen woitlen, waardoor de vooruitzichten voor een democratische ontwikkeling in gevaar gebracht zouden kunnen worden. Er zal een vredesverdrag komen, aldus Morphy, en er zullen onder teekenaars zijn, doch de Duitsche auto riteiten daartoe zijn nog niet aangewezen Ook ten aanzien van het deelnemen aan de besprekingen te Moskou door Duit schers zijn nog geen beslissingen genomen De situatie met betrekking tot de zui vering is zoozeer verbeterd dat de Ame rikanen nu besloten hebben de zuivering na een proeftijd van zestig dagen in han den der Duitschers te laten, aldus generaal Clay. De fusie der Britsche en Amerikaan sche zones is slecht begonnen, n.l. met een vermindering van 25, pCt. der indus- trieele productie- die veroorzaakt wordt door de thans heerschende koude. „Als de koude voortduurt zullen wij niet in staat zijn de binnenscheepvaart gaande te hou- Clay volgt Mac Narney op Luit -generaal Lucius D. Clay, de plaats vervangend militair gouverneur van de Amerikaansche bezettingszone van Duitsch land, zal generaal Joseph P. MacNarney opvolgen als militair gouverneur van de Amerikaansche bezettingszone en comman dant van de Amerikaansche strijdkrachten in Europa, aldus een mededeeling van het Amerikaansche ministerie van Oorlog. De aangekondigde benoeming is het ge volg van de reorganisatie van het Ameri kaansche leger in Duitschland en Oosten rijk. Luit.-generaal Geoffrey Keyes, thans commandant van het derde Amerikaansche leger, zal generaal Mark Clark opvolgen als commandant der Amerikaansche strijd krachten in Oostenrijk, doch eerst nadat de besprekingen te Moskou over het vre desverdrag met Oostenrijk zullen zijn vol tooid. den. en de resultaten van de fusie zullen dan nog eenigen tijd vertraagd worden", aidus Clay. Voor de eerste maa'. smds de bezetting werd de persconferentie ook door Duitsche journalisten bijgewoond. Nedcrlandsch-Duitsch handelsverkeer. Over de aangekondigde conferentie in zake het handelsverkeer tusschen Neder land. en Duitschland verneemt ANP nader dat hiervoor hooggeplaatste autoriteiten uit de samengevoegde Britsch-Amerikaan- sche bezettingszone naar Den Haag zullen komen. Er zullen echter geen vertegen woordigers uit Londen aan de besprekin gen deelnemen, zooals oorspronkelijk in de bedoeling had gelegen, toen de samensmel ting der be:de zónes nog niet was tot stand gekomen. Het karakter van de conferentie blijft evenwei ongewijzigd. Tot nu toe is nog geen datum vastgesteld. Dr. de Kat Anqelino ter beschikking van min'ster Jonkman De minister van Overzeesche Gebieds deelen heeft dr. A. D. A. de Kat Angelino. lid van de Nederlandsche delegatie in de Far Eastern Commission te Washington, bereid gevonden zich tijdelijk voor ver schillende daarvoor in aanmerking ko mende aangelegenheden te zijner beschik king te stellen. Zooals bekend heeft dr. de Kat Angelino vele belangrijke functies vervuld. Zoo was hij ln de jaren 1921-1922 politiek adviseur van de ontwapen ng-conferentie te Washington in 1924-1925 vertegenwoor diger op de groote opiumconferentie te Genève: in 1926-1927 vertegenwoordigde hij Nederland bij het exterritorialiteits- onderzoek on de douane-conferentie in China In 1931 werd hij politiek adviseur van de Lytton-commissie voor het Vol- kendbondsonderzoek in Mantsjoerye. Van 1933-1937 was hij directeur van het depar tement van onderwijs en eeredienst ui Nederlandsch-Indiê. Voorts is hij auteur van het standaardwerk „Staatkundig be leid en bestuurszorg in Nederlandsch-In- dië". Dr De Kat Angelino werd reeds eer der genoemd als mogelijk toekomstig lid der Commissie-Generaal. Van morgen zijn te Kralingen de schaatswedstrijden om het kampioenschap van Nederland begonnen. Op de 500 m. maakte Langendijk den sneisten tijd, na melijk 48.3 sec. Weerbericht AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Woensdag avond: Aanvankelijk nog Iets verder afnemende, doch later weer toenemende wind uit Qpstolijke richting. Enkele overdrijvende Wolkenvelden Vrijwel overal droog weer. In den nacht, vooral In het Noordoosten van het land, strenge vorst. Overdag strenge tot matige vorst. Maandag zyn verscheidene honderden Londensche vrachtauto-bestuurders een wilde staking begonnen voor hoogere loonen, betere arbeidsvoorwaarden en min der werkuren. Door deze staking onder vindt het vervoer van voedsel, kranten papier en grondstoffen die in de Londen sche havens worden uitgeladen moeilijk heden. Men vreest voor een solidai;iteitsstaking der havenarbeiders. De staking der vrachtauto-bestuurders nam reeds spoedig aanzienlijke afmetin gen aan. Het aantal stakers bedroeg uit eindelijk ongeveer 10.000 man waardoor het vervoer van vleesch, visch en groente naar honderden Londensche winkels werd lamgelegd. Bestuursleden van de Transport' and General Workers Union hebben een spoed vergadering uitgeschreven waarop zij zul- Republikeinsch parlement komt eind Januari bijeen Het republikeinsch persbureau Antara bevestigt het bericht dat het KNIP (voor- loopig republikeinsch parlement) 27 dezer te Malang in plenaire zitting zal bijeen komen. Op 10 Januari zal een bijeenkomst van het republikeinsche kabinet te Djogja plaats hebben. Mr. Sartono is tot vice-voorzitter van het KNIP benoemd. Schermerhom te Karachi. In een gisteren door hem te Karachi verleend interview heeft prof. Schermer hom de hoop uitgesproken, dat de onder teekening van het accoord tusschen de Nederlanders en de republikeinen het be gin zal zijn van een nauwe samenwerking tusschen beide landen „Na de onderteeke ning van het accoord". aldus verklaarde prof. Schermerhorn verder, „zal het de eerste belangrijke taak van beide partijen zijn de normale levensomstandigheden" voor ieder, die voor Indonesië wenscht te werken, te herstellen. Hiertoe is het noo- dig het land voor ieder van goeden wille veilig te maken. Dit is de eerste stap op -en langen en moeilijken weg van econo misch herstel en ontwikkeling var Indo nesië". Hedenochtend zijn prof. Schermerhorn en zijn gezelschap naar Calcutta vertrok ken. len trachten de stakers te bewegen om het voedsel dat zich in de havens en de spoorwegdepöts opstapelt, te vervoeren. De staking begon gisterochtend toen eenige honderden chauffeurs weigerden verscheidene honderden tonnen voedsel, krantenpapier en grondstoffen uit de Lon densche dokken te vervoeren. Bmnen een paar uur hadden duizenden andere chauf feurs zich bij de staking aangesloten en de eenige vrachtautos die nog reden be hoorden practisch alle aan de spoorwegen toe. Bij de spoorwegstations bleven 40 ton visch liggen. Voedsel dat Zaterdag in de autos was geloden voor vervoer naar de winkels van de World Stores ging weer terug naar de pakhuizen van de firma. Ir. G. Lienesch wordt directeur der visselierij Ir. G Lienesch. rljkslandbouwconsulent en productie-commissaris voor NoordhoIIand, Is mei insane van 1 Juni 1947 benoemd tot direc teur der visie her ij aan het departement van Landbouw. Visscherij en Voedselvoorziening. In zijn nieuwe functie zal ir Lienesch tot taak hebben het coördinecren van de organi saties on visscherijeebled Dc visscherij zal in de toekomst meer de aandacht van de over heid hebben Ook met het onderzoek naar da methode van verwerking van het produc* zal de nieuwe functionaris zich bezig houden. Door vallenden schoorsteen gedood Toen gisteravond te Stom petoren het gezin T. met eenige buurkinderen om de kache! zat. viel de schoorsteen naar beneden. Het vallende puin kwam door het plafond In de hulskamer te reent. waardooi een 15-lartg buurmeisje werd gedood Haar zusje brak een been. Ook de hond. die voor de kaehe] lag. werd gedood. t ijflandrntournooi der politie Naar wij vernemen zal in Augustus te Lelden een vljflandentoumool voor de politie op het gebied van voetbal en schermen worden gehou den. Ultgcnoodlgd zijn Engeland. Frankrijk, België en Zwitserland Natuurlijk zal ook Neder land van de prartlj zijn. Het tournooi zal 'wee dagen duren, maar zoo mctelhk »a: wei: >r. aansluiting daarop nog po,;Tie-rti;tprwcdsuijden houden. Het lig', ln de bedoeling het sportprogramma een volgend jaar verder uit te breiden en zoo te komen tot een soort „Olympische Spelen^ voor de poliüe.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1