D Kluchtige scène in een tragedie Circuit van Zandvoort vordert goed Het komt door Jacques Wereldnieuws Dinsdag 7 Januari 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Het optredgn van »dcn Veiligheidsraad in de Grieksche situat-e dreigt een nieuwe klucht te worden op het internationale too- neel een klucht zonder werkelijke waarde en zonder vruchtbare gevolgen, waardoor het prestige van den Veiligheidsraad andermaal in het gedrang zal komen, thans op nog ern stiger wijze dan eertijds bij de Perzische kwestie het geval was. Griekenland worstelt met de zeer gevaar lijke activiteit der „Andartes", de llnksch- geortënteerde opstandelingen, die sinds maan den een meedoogenlooze guerilla tegen het gezag der regeering voeren en daarbij uitge strekte gebieden onder een bloedige terreur 6tellen. Reeds meermalen heeft de Grieksche regeering er over geklaagd dat deze ..illega len" steun ontvangen uit en toevlucht vinden in her buiten'ar.d, met name Jopgo-Slavië. Bu!garije er. Albanië, waartoe zij een klacht bij den Veiligheidsraad heeft ingediend. Dit college heeft partij en tegenpartij gehoord, waarbij niets positiefs gebleken is zoodat besloten werd een commissie ter onderzoek ïiaar de roerige gebieden tc zenden Deze commissie zal op 30 Januari van Athene uit haar tournée langs de Grieksche grenzen be ginnen en daarna de beschuldigde nabuur landen bezoeken. Op 30 Januari! De ..An dartes" hebben een maand den tijd om zich uit de 'grensstreken te verwijderen en alle sporen van hulp uit het buitenland te ver donkeremanen wat zij blijkens de berichten dan ook naarstig doen. Tienduizend man guerilla troepen trekken uit de Noordelijke grensstreken naar het Zuiden en bezetten dorpen in het gebied ten Zuid-Oosten van de Ionische Zee In de grensstreken is de activi teit der Andartes volkomen gestaakt en er werd gedurende de laatste dagen geen er.kel incident uit dit gebied gemeld. Intusschen spreiden de Bulgaarsche. Joegoslavische en Albaar.sche grensposten een verbazingwek kende activiteit ten toon wat betreft het te rugzenden van Grieksche benden die over de grens willen. Zij zijn zoo ijverig geworden om hun grenzen voor Andartes te sluiten, dat het niet anders dan een verdachte activiteit kan worden genoemd, die de geloofwaardigheid der Grieksche regeeringsklachten in hooge mate versterkt. De Veiligheidsraadscommissie zal, wanneer lij na 30 Januari in de grensstreek komt. een hermetisch gesloten grens vinden en geen enkele aanwijzing ontdekken van eenige hulp der buurlanden aan de Grieksche guerilla's! De Grieksche regeering heeft zich over deze belachelijke vertooning terecht opgewonden en zij heeft krachtig geprotesteerd tegen het langzame, talmende gedoe, dat de heele waar de van het aanstaande onderzoek tot nul reduceert. Intusschen wijst deze ontwikkeling op het hopelooze van de situatie op den Balkan. Griekenland zal niet kunr.en ontkomen aan den ünkschen greep; ondanks hardnekkige pogingen der Britsch-gezinde regeering en ondanks de tegenwoordigheid van Britsche troepen zal de steeds groeiende opstandige beweging tenslotte een bloedigen burgeroor log ontketenen, die in naam weliswaar tot een „binnenlandsche aangelegenheid" zal worden gestempeld, doch ten deele als een in ternationale putsch zal moeten worden be schouwd om Griekenland in te schakelen bij het Oost-Europeesche bloc van links-ge regeerde volken De situatie in Griekenland is oo het oogenblik. ondanks de klucht van de Veiligheidsraadscommissie, gevaarlijker dan op welk moment sinds het einde van den oorlog ook. De Britsche politiek om hier een voet aan den grond te houden door de recht- sche regeering te steunen, is een mislukking gebleken die alleen maar een zeer bloedige en betreurenswaardige slotscène kan beleven: De Engelsche openbare meening begint dat in te zien en dringt aan op een wijziging van het Britsche beleid. Een parlementaire commissie heeft dezer dagen gerapporteerd, dat het noodig zal zijn een aantal veranderingen in de Engelsche politiek ten opzichte van Grie kenland in te voeren veranderingen die jammer genoeg den indruk van lapmiddelen maken, ook al om de vage bewoordingen, (Waarmede zij zijn geformuleerd. Zoo zegt het rapport o.adat „Engeland Griekenland moet steunen bij de vorming van een regee ring, waarin alle partijen, uitgezonderd mis schien uiterst-links, vertegenwoordigd zijn". Dit is een advies dat er allerminst op gericht kan zijn, de moeilijkheden radicaal op te los sen. Noi-interventie als voorwaarde te ver binden aan een bepaalde samenstelling der regecring, is geen non-interventie meer en als men er stellige bezwaren tegen heeft, een xegeering te steunen die ook linksche volks vertegenwoordigers telt. moet men dat rond uit erkennen en niet spreken van „behalve misschien". Wanneer de Britsche positie in De doodstraf geëischt tegen 28-jarige vrouw Voor het Bijzonder Gerechtshof te Maas tricht heeft terechtgestaan de 28-jarige A. E. B. Deze vrouw had zich te verant woorden wegens hulpverleening aan den vijand. Zij werd beschuldigd in 1944 aan den S. D. een aantal leden van de Neder landsche illegaliteit te hebben verraden, waardoor ongeveer 50 menschen in Maas tricht bij een razzia werden gearresteerd. Daarvan zijn 25 naar concentratiekampen - gezonden, waaruit 6 hunner niet meer zijn teruggekeerd. Voorts zou zij zekeren S. uit Meerssen. die lid was van de Belgische „Witte brigade'*, verraden hebben. S. is bij een overval door de Duitschers doodge schoten. De voornaamste getuige was de S. D -man Nitsch, die in zijn verklaringen de zware beschuldigingen bevestigde. HU verklaarde, dat de Sicherheitsdienst uit sluitend door de mededeelingen van de vrouw in staat was gesteld om de tiental len Maastrichtenaren aan te houden. Mr. F. baron van Voorst tot Voorst, de advocaat-fiscaal, noemde de vrouw een perfide wezen, een in vrouwenkleeren ge hulde hyena, die voor geld tientallen van haar landgenooten op de meest ergerlijke wijze heeft verraden. De advocaat-fiscaal eischte de doodstraf. .Het hof zal 20 Januari uitspraak doen. Twintig jaar geëischt wegens moord op kapelaan Het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwar- den zette het onderzoek voort inzake den moord op kapelaan J. G Boeker te Gro ningen. Dr. Hazelhoff had bij beschuldigde G. L.. die dezen moord in September 1944 had gepleegd, een verzwakking van diens geestvermogens geconstateerd. De advo caat-fiscaal mr. J. C. Louet Feisser achtte de doodstraf, in zijn vorig requisitoir ge- eischt, gerechtvaardigd, maar wijzigde deze naar aanleiding van de rapporten van dr. Hazelhoff in 20 jaar rijkswerkinrichting. Nederland helpt Mexico Het mond- en klauwzeer, dat kortgeleden in Mexico is uitgebrokefi, heeft tallooze landen tot bewijzen van medeleven ge bracht. Prof. Kielstra, de Nederlandsche gezant tc Mexico, heeft aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken meegedeeld, dat Nederland onmiddellijk 2 000 Liter vaccine kan leveren, voldoende voor de behande ling van 100.000 stuks vee. en veterinaire specialisten ter beschikking van Mexico Wil stellen. Griekenland zoo wankel is. dat zij afhangt van dergelijke raadselachtigheden, zou het wellicht maar beter zijn de Grieken zelf de vrije hand te geven' De Manchester Guardian zegt onder het opschrift „Burgeroorlog in Griekenland": „Dit alles gebeurt in een land waar wij geacht worden eenigen invloed te hebben en waar wij nog een klein bezettings leger onderhouden. Ofschoon de situatie ge makkelijk slechter zou kunnen worden wan neer onze troepen er niet meer waren, kan men dit moeilijk een bewijs van goede Brit sche politiek noemen. Als de hedendaagsche „knoeiboel" het resultaat is van een jaar „non-interventie" in Griekenland, wordt het dan geen tijd voor de Britsche regeering om te overwegen wat een weinig interventie zou kunnen bijdragen tot het verzekeren van een betere regeering en een verstandiger inter nationale politiek?" Een zoo invloedrijke en krachtige oppositie tegen het bestaande regiem als zich in Grie kenland manifesteert zij het dan onder buitenlandsche stimulans doch in de kern (aldus de Britsche parlementscommissie) in het binnenland geïnspireerd kan moeilijk worden genegeerd wanneer het er om gaat, een regeering te vormen die alle volksgroe pen omvat. Een beetje aandrang van Britsche zijde, zooals de Manchester Guardian sugge reert. zou inderdaad veel onheil kunnen voor komen Het kruit op den Balkan is droog en men moet er niet met vuur manoeuvreeren als het niet heel noodzakelijk is J. L. Amsterdams burgemeester hield Nieuwjaarsreceptie In een der zalen van het Stedelijk Museum te Amsterdam hielden gisteravond de burge meester van Amsterdam, mr. A. J d'Ailly en zijn echtgenoote een druk bezochte Nieuw jaarsreceptie. Tallooze afgevaardigden uit alle kringen van de hoofdstad en leden van het corps consulaire teekenden de felicitatie- registers en boden den heer en mevrouw d'Ailly hun nieuwjaarswenschen aan. Als eersten kwamen Teng Koe, sultan van Deli en Teng Koe Amar Oedin in gezelschap van assistent Van Gelderen hun nieuwjaars wenschen aanbieden. Bekend redder overleden Te Scheveningen is in den leeftijd van 46 jaar plotseling overleden de heer Cor- nelis Grootveld. Hij was drager van de zilveren en bronzen eere-penning voor menschlievend hulpbetoon en van de groo- te zilveren medaille van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingsmaatschappij Tevens was hij vele jaren penningmeester van de Nederlandsche vereeniging „De Reddingsmedaille" Een van zijn bekendste reddingen was die op Zondag 9 October 1938 toen hij als vrijwilliger meeging mei „De Zeemans- hoop" en deze er in slaagde, onder zeer moeilijke omstandigheden op drie rfa alle opvarenden te redden van de in het zicht van de haven, gestrande logger SCH 102. De Koningin heeft later persoonlijk aan de redders onderscheidingen uitgereikt. Buziau zeventig jaar Nieuwe startmethode voor zwaarbeladen vliegtuigen t AMS&Lj*: Juist zooals bij het vertrek van krachtige locomotieven dikke grijs-witte kolommen stoom de lucht in worden gestooten, die zich tot wolken ontplooien, zoo teekenen sedert kort de machtige 4-motorige DC-4 vrachttoestellen van de American Over seas Airlines Incorp. tijdens en na hun start hun afgelegde baan met een dikke, kol kende en suggestieve rookkolom, die onder uit den gestroomlijnd én romp van het vliegtuig verschijnt. De oorzaak daarvan is een nieuwe toe passing van de moderne techniek: nadat de vier krachtige motoren van tezamen 5800 pk de machine reeds de eerste snelheid hebben gegeven en het toestel over de startbaan voortschiet, schakelt de piloot een tusschen de vleugels aan de buik van het vliegtuig aangebrachte raket-installa ties („jets") in. Deze vergrooten de snel heid onmiddellyk, zoodat de glanzende vogel van een aanmerkelijk kortere start baan snel loskomt. De combinatie der 5800 pk van de moto ren met de 1500 pk der „jets" is een dei- laatste oorlogsuitvindingen en is op 23 December jl.. voor de eerste maal voor den handel in vredes-tijd toegepast, toen het vrachttoestel „St. Joseph" een vlaggeschip van de American Overseas Airlines, bij Mexico City opsteeg met een lading van 10 ton bananen aan boord met bestemming: het Laguardia-vliegveld bij New York. Het groote vliegtuig snelde 'over de startbaan, waarbij de vier motoren op volle kracht werkten. Na 1500 meter, bij een snelheid van ongeveer 170 km per uur, toen het zwaar beladen toestel zich nog niet in de lucht verhief, sloeg de piloot de vier jets gelyktydig aan, waardoor de machine met verhoogde snelheid werd voortgestuwd en 300 meter verder het luchtruim insteeg, een zware rookpluim achterlatend. Tien uus en 20 minuten later landde de „St Joseph" voor het tanken van benzine bU Philadelphia. Daarbij waren twee re cords uit de vrachtvliegvaart gebroken: 1. de machine vervoerde de tot dusverre grootste lading over een afstand van 3140 km.: 2. de vlucht was de eerste non-stop vlucht van een vrachttoestel tusschen de beide steden. Het laatste deel der reis, naar Het moment van de start van het eerste vliegtuig met een combinatie van motoren en aandrijvings-raketten. New York, vergde nog 20 minuten vlieg- tyd. De gemiddelde snelheid was ruim 300 km per uur. Eenige technische details der raket- aandrijving-installaties, „Aerojet-jato" mo toren, zijn: de drijfkracht bestaat uit de energie, die vrijkomt wanneer het in de „jets" aanwezige kalium-per-chloraat door benzine met zuurstof tot ontbranding wordt gebracht. De „jets" gelyken op reuzen- flesschen en zijn vervaardigd uit naadloos staal. Zy zijn ieder 25 cm in doorsnede, 90 cm lang en wegen geladen 186 pond. Beleedigende opschriften op pakketten voor soldaten in Indië Het Eerste Kamerlij de heer Algra heeft den minister-president de volgende vragen gesteld: Heeft de regeering kennis genomen van de be richten, onlangs in enkele dagbladen verschenen, volgens welke verschillende Kerstpakketten, be stemd voor de militairen in Nederl.-Indiè, bij aankomst te Tandjong Priok ontsierd bleken door opschriften als: „Vroolijk Kerstfeest, ploer ten", „Vroolijk Kerstfeest, moordenaars" en „Vroolijk Kerstfeest, ellendelingen" en is inder daad bij onderzoek te bevoegder plaatse geble ken, dat die opschriften tijdens het Inladen te Amsterdam zijn aangebracht? Is de regeering Indien deze mededeelingen met de waarheid in overeenstemming zijn, bereid een streng onder zoek naar de daders in te stellen en van de uit komsten van dit onderzoek, alsook 'van de maat regelen, waartoe het haar aanleiding geeft, ver- slaig te doen? Nederlandscli-Belgische besprekingen geëindigd Naar de correspondent van het A.N.P verneemt, zijn de onderhandelingen tus schen de financieele en economische des kundigen van Nederland en België Maan dag, nadat nog eenige détailpunten van het nieuwe financieele accoord waren be sproken, geëindigd. De heer D. P. Spie renburg. directeur van de Nederlandsche handelsaccoorden is na afloop der bespre kingen naar Luxemburg vertrokken, waar heden de raad voor economische samen werking, samengesteld uit vertegenwoordi gers van Nederland, Frankrijk en van de Belgisch-Luxemburgsche Economische Unie, byeen zal komen. De dieren hebben het ook koud De felle koude, die thans heerscht, treft niet alleen de menschen ook de die ren lijden er onder en wij, die over zoo veel méér middelen beschikken om ons tegen de natuur te beschermen, kunnen met weinig moeite de dieren in onze naaste omgeving wat helpen. Strooi een beetje voer voor de vogels wat brood en kaaskorstjes zijn altijd te vinden en ze zullen u beloonen met •een levendig schouwspel in uw tuin. Vooral wat ontdooid water stellen ze nu op prijs, nog méér dan voer zelfs, omdat er op het oogenblik practisch nergens water voor hen te vinden is. Maar voorkom, dat ze zich in de drink bak gaan baden, want dat zou hun be- vriezmgsdood ten gevolge kunnen heb ben. Voor de huisdieren geldt hetzelfde als voor de menschen: ze hebben behoefte aan beschutting tegen wind en koude. Een waakhond voelt even goed als wij, menschen, dat het tien graden vriest: geef hem daarom een goede warme slaapplaats - als het kan binnenshuis. Vandaag wordt de bekende revue-komiek Joh. Buziau 70 jaar. Reeds gedurende den tijd. dat hij de lagere school doorliep, had Buziau veel belangstel ling voor het tooneel. Aanvankelijk was dit echter slechts spel. totdat hij in Victoria in de Amsterdamsche Nes succes oogstte met acrobatische toeren. Spoedig „ontdekte*" de destijds zeer bekende directeur Frits van Haarlem hem. Een engagement voor diens variété-programma volgde spoedig Na in het buitenland met veel succes te zijn opgetreden keerde Buziau bij het uit breken van den eersten wereldoorlog in ons land terug om in Henri ter Hall's revue te worden opgenomen. Veertien jaar was Buziau aan dit gezelschap verbonden. Hierna nam hij een contract aan bij Louis Bouwmeester Jr Na diens dood stond het gezelschap onder leiding van mevrouw BouwmeesterSand- bergen. Ook in dien tijd vierde de thans zeventigjarige groote triomphen. De Duitsche inval maakte een eind aan het optreden van Buziau. Na den oor log was hy van plan weer op te treden, oorlog was hy van plan weer op te treden, maar zijn gezondheid heeft hem in deze plan nen gedwarsboomd. Dat er groote waardeerlryj bestond voor de kunst van Buziau bleek uit het feit. dat hem ter gelegenheid van zyn veertigjarig tooneel- jubileum de ridderorde van Oranje-Nasau werd verleend. Koningin nam afscheid van ir. W: Hupkes Gistermiddag heeft de Koningin ir. W. Hupkes, oud-president-directeur der Ne derlandsche Spoorwegen en een tiental spoorwegmannen uit alle rangen in het pa leis op den Dam te Amsterdam ontvangen. Ruim vijf kwartier heeft de Koningin zich met de spoorwegmannen onderhouden, die allen een belangrijk aandeel hebben gehad in het spoorwegverzet. Tevens heeft zij of ficieel afscheid genomen van ir. Hupkes als president-directeur der Nederlandsche Spoorwegen. De Koningin liet zich door ieder persoonlijk inlichten over zijn werk gedurende het spoorwegverzet. Kortenaer boort Indonesisch marine-vaartuig in den grond De Nederlandsche torpedobootjager „Kortenaer" heeft op 5 dezer een Indone sisch marinevaartuig bij Cheribon tot zinken gebracht, waarbij twee Indone siërs zijn gedood en 22 gevangen genomen. De Nederlandsche marine-voorlichtings dienst heeft een communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt dat het gebruik van republikeinscho zeestrijdkrachten in strijd met den status quo van 14 Novem ber 1946 en derhalve eveneens in strUd met de ontwerp-overeenkomst is. Toen eenheden van de Indonesische marine trachtten een kustvaartuig van Cheribon af te convoyeeren, sommeerde de „Korte naer" het convooi halt te houden. Toen aan de sommatie geen gevolg werd ge geven, openden de Nederlanders het vuur en brachten het Indonesische vaartuig tot zinken. De overige eenheden namen over de zandbanken de vlucht naar Cheribon. Een aantal wapens werd buitgemaakt. De technische hoogeschool verleent eere-doctoraten Morgen zal de senaat van de Technische Hoogeschool te Delft in buitengewone vergadering bijeen komen ter gelegenheid van den gedenkdag der hoogeschool. In deze vergadering zuUen de diplomas wor den uitgereikt aan de op 28 November benoemde eeredoctoren, ir. W J. H. Harm- I sen. directeur-generaal van den rijkswa terstaat, ir. W. Hupkes, oud-president- directeur der Nederlandsche Spoorwegen, A. Plesman, president-directeur der KLM en ir. D. P. Ross van Lennep, hoofd-be- dryfsingenieur der Staatsmynen. Mr. Van Kleffens candidaat voor gouverneurschap van Triëst? Volgens welingelichte kringen zal de zit ting van den Veiligheidsraad, welke he denmiddag gehouden wordt, gewijd zyn aan de bestudeering van het verzoek tot ratificatie van de overeenkomst van de ministers van Buitenlandsche Zaken inzake de grenzen, het statuut en het bestuur van het gebied Triëst. De kwestie van de be noeming van een gouverneur voor Triëst heeft reeds verscheidene reacties uitgelokt Verschillende namen worden genoemd. Voornamelijk die van Mr. van Kleffens. Fiorello Laguardia en Pablo Azcarate, voor malig ambassadeur van Spanje te Londen. PROPAGANDA VOOR WERELDREGEEKING In Londen is een Jeugdeonferentle geopend ter propaganda van het Instellen van een wereld- regeer'ng. Vertegenwoordigd waren onder meer de Britsche en Amerikaansehe universiteiten. Er waren verder afgevaardigden uit België. Frankrijk, Nederland en Noorwegen. Autosport 11. Panda hoorde het geluid van haastige stappen achter zich en toen hij omkeek zag hij Joris Goedbloed op zich afkomen. „Eén moment, ventje!" riep Joris. „Ik ben plot seling zeer gepresseerd. Ik heb een af spraak op het departement van onderwijs die ik schier vergeten had! Draag zolang zorg voor mijn valies, indien ge wilt. Tot ziens!" Hij duwde Panda het koffertje in de hand en rende verder. „Wat betekent dat nu weer?" dacht Panda. „Zou hi) spijt gekregen hebben?" Hij had intussen niet in de gaten dat de agent achter hem stilstond en met een strenge blik op het koffertje, zijn handen naar hem uitstak Goede verwachting, dat er dezen zomer rennen zullen zijn. In October 1946 deelden wij mede, dat Zandvoort plannen heeft om dit jaar auto rennen mogelyk te maken. De Internationale sportcommissie voor automobilisme te Parijs heeft namelijk het plan te Zandvoort op 30 Augustus as. den grooten prys van Zand voort te laten verryden. Daarvoor is het evenwel noodig het circuit j van 4800 m in orde te maken. Met dit werk is reeds een begin gemaakt. De aarde-baan wordt thans verhard met puin dat van den Wederopbouw afkomstig is Binnenkort zul len B. en W. een crediet aan den raad vra gen voor den volledigen aanleg van de we gen De verwachting is daarop wordt trou wens alles gezet dat het circuit op tijd gereed zal zyn. Schaken Schaaktournooi te Hastings De uitslagen van de zevende ronde van het schaaktournooi te Hastings luiden: Premier section: Alexander wint van Abra hams: Ralzman wint van Tartakower; Wood— Golombek remise; Gudmunsson wint van Ait- ken; YanofskiPrins afgebroken. De stand luidt thans- Alexander 6Vj; Tarta kower Yanofski en Gudmunsson elk 4Vj; Abra hams 3la; Raizman 21s; Wood. Aitken en Go lombek elk 2; Prins 1. De standen in de andere afdeeingen zijn: Premier reservegroep a: Van Steenis (Neder land) 6; Hirsch en Znosko Borowsky elk 5'-; O' Hanlon en Butcher elk 4; Newman 3!4; Wijker (Nederland) en Barzin 214. In de premier reservegroep b: deelt Eeewald de derde en vierde plaats met' Sergeant en in de premier reservegroep c bezet Spanjaard de tweede plaats' achter MUner-Barry (Engeland). Biljarten Nederlaagwedstrijden van „Groenendaal" Ter viering van het eerste lustrum heeft de Biljartvereeniging „Groenendaal" voor de aan gesloten clubs in het district Haarlem neder laagwedstrijden georganiseer^ ln café „Hof van Holland" te Heemstede, welke Maandagavond begonnen zijn. Talrijke vrienden en zusterver- eemglngen hadden prijzen geschonken. Bij de opening waren de besturen van de deelnemende vereenigingen aanwezig. De voorzitter van de Jublleerende organisatie, de heer W. J. v. d. Berg. sprak een inleidend woord. Hierna begon de wedstrijd tusschen „Groenendaal" en „Vrien denkring II" uit Haarlem, welke de Heemsteed- sche club met ld—6 won. Maandag 13 Januari komt de Biljartclub „Haarlem" op bezoek. Worstelen Recordpoging van Charité mislukt In de pauze van de Nederlandsche kampioen schappen worstelen, welke in „De Leeuwerik" gehouden zijn, ondernam de Hagenaar A, Cha re té. kampioen zwaargewicht gewichtheffen, een poging het op zijn naam staande record tweehandig stooten (145 kg.) te verbeteren.' Hij is daarin niet geslaagd. Wel stootte hij een ge wicht van 140 kg., doch dè 14?'^ kg- haalde hij niet. C. Statecker en H. J. van Slinger land werkte aan de demonstratie mee. Ambtenaar der rijksverkeers inspectie gesnapt 2500.voor aankoop vergunning van een auto Een ingezetene van Sappemeer, die zaken doet met het buitenland, had voor zijn bedrijf een personenauto noodig. Herhaal delijk zocht hij contact met de rijksver keersinspectie, doch steeds zonder succes, totdat hem een kleine wagen werd toe gewezen, welke onvoldoende was. Hij wei gerde deze dan ook. Hy wendde zich daar op tot zijn bedrijfsorganisatie en het mi nisterie van Verkeer te 's-Gravenhage en kreeg tenslotte de toezegging, dat hij een grooteren wagen zou krijgen. Dezer dagen werd de zakenman opgebeld door iemand uit Groningen, die volkomen op de hoogte bleek te zijn met den gang van zaken. Hij verklaarde te kunnen zorgen voor een aankoopvergunning, die echter i 2500 zou moeten kosten. Eenigen tijd later werd de Sappemeerder opgebeld door een dame, die beweerde „mevrouw Stekelenburg uit Gouda" te zijn. Ook zij bleek volkomen op de hoogte. Toen haar geantwoord werd, dat reeds contact was gezocht met iemand anders, antwoordde zij dat deze haar ver tegenwoordiger was. Zij stelde een bijeen komst voor in Groningen en de Sappe meerder ging daarop in. Hem werd toen medegedeeld, dat hij zich den volgenden morgen by de rijksverkeersinspectie kon vervoegen, om een aankoopvergunning in ontvangst te nemen. Daarna zou de f 2500 moeten worden betaald. De zakenman achtte toen het moment gekomen de poli tie te waarschuwen. In overleg met haar ging de Sappemeerder des morgens naar het bureau van de rijksverkeersinspectie en kreeg daar inderdaad zijn vergunning. Vervolgens ging hij naar het afgesproken restaurant en betaalde de f 2500 aan „me vrouw Stekelenburg". Toen greep de recherche in. „Mevrouw Stekelenburg" bleek in werkelijkheid de 44-jarige schoonmoeder te zijn van den 28-jarigen F. J. A.. commies bij de rijksverkeersin spectie. Deze werd gearresteerd en bleek de man te zyn, die het zaakje op touw had gezet. Zeventien duizend agenten zoeken negen gevangenen Zeventienduizend New Yorksche „cop pers" (politieagenten) zijn op zoek naar negen gedetineerden, die er in geslaagd waren uit een verouderde gevangenis in Brooklyn te ontsnappen. Politiecommissa ris Wallander heeft het bevel gegeven, dat zonder pardon op de voortvluebtigen ge schoten moet worden. De politie zocht ge wapend met machinegeweren en traangas- bommen. de onderwereld van Brooklyn en Manhattan af, echter zonder resultaat. Ge durende den geheelen nacht werden de overige gevangenen ondervraagd over het gebeurde, maar de politie-autoriteiten slaagden er niet in een stap nader tot de ontsluiering van het mysterie t'e komen. Men heeft geconstateerd, dat de ontsnap ten het traliewerk in een vijftien voet hoo- gen muur doorgezaagd hebben, maar ver der ontbreekt elk spoor der groep onder wie zich een moordenaar bevindt. Acht der ontsnapte gedetineerden behooren tot het dievengilde. Volgens het gevangenisperso neel hadden enkele der vluchtelingen een das tevoren bezoek gehad. De gevangenis-autoriteiten noemen als oorzaak van het gebeurde het feit, dat er gebrek aan personeel was en dat de cuder- wetsche inrichting van het gebouw de ont vluchting vergemakkelijkt heeft. Op Nieuwjaarsdag, heel vroeg en nog onder de dekens, had ik mij prachtige din gen voorgenomen. Soms is het goed dat de man een kind blijft. In sommige op zichten kan het ontroerend zijn te zien, hoe een kalend en zich-te-onderwaarts- uitbreidend heer nog in het wonder ge looft: Koffie zonder klontjes. En tien si garetten minder. En lederen avond maar dan ook iederen avond, zeg ik om tien uur.... niet overdrijven.... half elf maar dan ook half elf naar bed. En dan niet lezen, o nee; maar direct slaapjes doen en dan precies acht uur later hupsakee d'r uit. Scheren, tandenpoet sen en aan 't werk. Het was heerlijk dien morgen, dien Nieuwjaarsmorgen vroeg, dat wonder op te bouwen. Het glansde als een blauw-en- zilver paleis van goedheid. Een heerlijke dag, Nieuwjaar. Verrukkelijk kan koffie zonder klontjes smaken. En als je je er maar even over heen zet, is rooken eigenlyk nonsens: den heelen dag zuigen cn blazen. Kinderwerk. Hoe is het mogelijk dat er ipenschen zyn, die daar nou niet buiten kunnen. Maar met het naar bed gaan was het dien avond mis. Ik ontmoette Jacques, die al zes-en-twintig jaar lang zijn Oudejaars avond in een stationswachtkamer door brengt. Dezelfde Jacques, die, toen hij tweeduizend gulden voorschot op zijn boek, dat nooit geschreven is, had ontvangen, een klein kroegje in de. buurt pachtte en iedereen, die aan den toog kwam han gen, gratis glaasjes schonk. Na een week kwam de baas weer terug en Jacques leende een gulden van hem om zijn haar te laten knippen, hetgeen hij altijd prompt op 31' December laat doen. Want op zijn haar is Jacques precies. Dien Jacques kwam ik op 1 Januari tegen. Hij was kennelijk in de war, omdat de stationswachtkamer in Amsterdam om tien uur dicht ging. „Dat is iets nieuws", zei Jacques, „en hinderlijk. Vroeger aan de Anhalter Bahnhof en de Gare du Nord was het op oudejaarsavond altyd zoo echt ge zellig". Toen Jacques mistroostig om de mis lukking was thuisgekomen, had de vrouw van den huisbaas meelij gehad en hem een blikje sardines met drie oliebollen ge bracht. „Die bést-bedoelde combinatie was véél te vet", zei Jacques „en toen herinnerde ik mij dat ik nog ergens een voor-oor- logsch fleschje Pernod had staan, voor de ongelukkigste oogenblikken". Jacques kan niet gbed tegen Pernod. Die brengt hem altijd aan het nadenken. En hij kan alleen maar nadenken in de Gou den Leeuw. Daar moest ik hem toen gezel schap "komen houden uit solidariteit. En het werd echt veel later dan half elf en den tweeden Januari werd het 's ochtends veel later dan half zeven. Er lag een bUna-leeg doosje Zuid-Ame rikanen op mijn nachtkastje en toen ben Ik maar meteen een kop koffie met twee klontjes gaan drinken, want het is onre gelmatig om wanneer ge u drie dingen voorneemt er twee niet te houden en een wel. Het komt door de eenzaamheid van Jacques en daar zit iets heel altruïstisch in van me. Het is onzin, midden in het jaar je heele leven te gaan veranderen. En wat moet een mensch midden in den winter om half zeven op doen? Het is dan trouwens nog donker en het is onze bittere plicht jegens de gemeenschap eleotriciteit te sparen. Het komt door Jacques. Veel heil en zegen. ELTAS. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor Jongeren. 19 45 Ir. W. Hupkes spreekt. 20.00 Nieuws en Gewone man. 20.15 Kwintet van Boccherinl. 20.40 Filmpraatje. 20.50 Kamerorkest met sopraan 21.30 Luisterspel. 21.45 Lichte muziek. 22.00 Nieuws en Avondgebed. 22.30 Lichte muz. 22.50 Actualiteiten. 23.00 Dans- orkest. 23.30 Platen. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 19.00 En nu naar bed. 19.15 Causerie voor ge- repatrlëerden 19.30 Viool en plano. 20.00 Nieuws en Actualiteiten. 20 15 Operette-revue „Alle hens aan dek". 21.30 Platen op verzoek. 22 15 Buiten lands overzicht, 22.30 Dansorkest. 23.00 Nieuws, 23.15 Platen. Het Belgische ministerie van economische zaken overweegt weldra contingenten binnen- en buitenbanden vrij te geven voor den ver koop. De hoedanigheid van deze banden zal gelijk zijn aan die van voor den oorlog. De rijwielhandelaars zullen er evenwel op moeten toezien dat bij den verkoop arbeiders den voorrang zullen behouden. Op oudejaarsavond werden elf personen vermoord door een Indianenstam die een re- geerinespost in net gebied van de boven- Amazone in Brazilië aanviel. De post ts daar gevestigd ter bescherming van Indianen. De aanvallers waren gewapend met pijl en boog en knuppels. Onder de slachtoffers bevinden zich een vrouw en drie kinderen. Zeven ge wonde overlevenden zijn vier dagen door d« Jungle getrokken om Manao® te bereiken Wiston Churchill is bezig een groot boek te schrijven over de politieke geschiedenis der laatste tien Jaren Naar men verneemt, vordert het weck goed Churchill dicteert de aan tee- keningen en deze worden of door een secreta resse opgeschreven of per dictaphone op pla ten vastgelegd Philipp Reemtsma. een Duttsche cigaret- tenfabrikant, ls door de Duttsche politie ge arresteerd Hij wordt er van verdacht Goering in t934 doot middel vaij kunstvoorwerpen en groote bedragen aan geld te hebben omge kocht teneinde een diepgaand gerechtelijk onderzoek wegens door hem beganp fraude en meineed te voorkomen. Naar Radio Rome onlangs mededeelde, is maarschalk Pétain. die zich op een eiland voor de kust van Bietagne ln ballingschap be vindt. ernstg ziek. Hij zou een longkwaal hebben, hebben. De Joodsche verzetsbeweging Haganah heeft te Tel-Aviv pamfletten verspreid, waarin z!J stelling neemt tegen de laatste gewelddaden van de Irgoen Zwai Leoemi. Een Braziliaanse!) vliegtuig ls in de Ama zonen vier gestort. De 6 Inzittenden kwamen om het leven Op aandrang van verschillende zijden heeft de Spaansche regeering besloten de doodstraf, waartoe drie republikeinen waren veroordeeld, niet uit te voeren, aldus het Argentljnsche blad „Epoca". welks directeur eveneens by Franco geïntervenieerd had. Nabij Tsingtao ls een machine van de natio nale Chineesche Luchtvaartmaatschappij veron gelukt. waarbij alle achtendertig passagiers om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig was op weg van Sjanghai naar Tsingtao. De piloot van het vliegtuig was kapitein Charles Sharkey uit Lawrence (Missouri) in de V. S„ tot de slacht offers behooren twee katholieke zusters Tengevolge van de vele vliegtuigongelukken der laatste weken ln China hebben alle Chinee sche luchtvaartmaatschappijen bevel gekregen, hun diensten een week lang stop te zetten

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2