Haarlems Dagblad Over Democratie Byrnes treedt af als minister van Buitenlandsche Zaken der V.S. De Bilt verwacht nog geen dooi Marshall hekelt het „Chineesche extremisme vafi beide partijen" Elfstedentocht is uitgesteld De „bezettingslichtingen" komen waarschijnlijk grootendeels niet onder de wapenen 61e Jaargang No. 18527 Bureaux: Groote Houtstr. 93. Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N. Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkery Z. B Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 8 januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4.Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem O ENIGEN tijd geleden heb ik maatrege- ■c' len bepleit, om de bevolking opnieuw voor te lichten over het wezen van de par lementaire democratie: van de democratie dus, zooals de moderne staten van het Westen die verstaan en naar dewelke ook wij zijn teruggekeerd, na vijf jaar lang on der het juk van Duitsche dictatuur te heb ben gezucht. Dat leek mij vooral ge- wenscht. omdat velen de werking-in-de- practijk en ook de diepere beteekenis van onze vrije staatsinstellingen blijkbaar niet meer begrijpen. (Een aantal van hen heeft er ongetwijfeld nooit iets van begrepen of er over nagedacht). Dat er aanleiding genoeg is om zulke voorlichting te doen geschieden blijkt wel uit het resultaat van een enquête, die het Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie pas gehouden heeft. „Kunt u aan geven wat u verstaat onder democratie?" heeft het N.T.P.O. aan duizenden menschen van alle richtingen en uit alle geledingen des volks gevraagd. Ik vestig er de aan dacht op dat niet gevraagd werd wat er onder verstaan moet worden, maar slechts: „wat verstaat u er onder". Het was dus geen examenvraag, maar inderdaad een onderzoek naar de meening van den be trokkene. Ofschoon de kwestie zoo ruim gesteld werd, wist zes-en-dertig procent, dus meer dan een derde, geen antwoord te geven. Tot die zes-en-dertig procent be hoorden een kwart van de ondervraagde mannen en bijna de helft (48%) van de ondervraagde vrouwen! Is het Nederlandsche volk in het bijzon der zoo slecht op de hoogte? Neen. want er wordt bij vermeld dat het Britsche Insti tuut voor de Publieke Opinie bijna gelijk- tijdig dezelfde vraag aan mannen en vrou wen in alle deelen van het Vereenigd Ko ninkrijk heeft gesteld en tot het resultaat kwam. dat twee-en-dertig procent er geen meening over had- Dat is dus niet veel gunstiger: in Groot-Brittannië faalde bijna een derde. Wie daarom lachen of er uit afleiden, dat het er dus niet veel op aan komt zou ik er attent op willen maken, dat het Britsche resultaat den toestand in ons land niet verbetert en dat zoowel het communisme als de fascistische dictaturen zich, -"'-de moeite gegeven hebben, om de bretöÜ kQ1en van hun volgelingen duidelijk te maken'j-at zij beoov*en en hoe zij den staat wensen ten te erf geiniseeren of reeds georg miseerd hadden. De Westersche de mocratie zou zoowel voor haar zelfverde diging als in het belang van haar verdere ontwikkeling in de wereld hieruit een lee ring kunnen trekken. Zij zou moeten han delen! Waarom gebeurt dat niet? Waarom bekommert men zich zoo weinig om deze dingen, die den grondslag van hét bestaan de vertrouwen in de staatsinstellingen raken? In ons land hebben dus 64.% wèl een antwoord gegeven op de vraag, wat zij verstaan onder democratie. De letterlijke beteekenis van het woord, zooals de Griek- sche Oudheid die verstond, is: heerschappij door het volle, waarmee evenwel niet het volk bedoeld werd, zooals wij moderne mensehen dat In den meest algemeenen zin bedoelen. Het waren slechts de vrijgebore nen, die in den Griekschen stad-staat een kleine minderheid vormden tegenover de groote meerderheid der slaven. De „demo cratie" der Oudheid was dus geenszins ge lijk aan onze moderne Westersche opvat ting en de ondervraagden, die een meening hadden, hebben blijk gegeven, dat te be grijpen. 29% antwoordde: regeering geko zen door het volk, rustend op den volks wil, voor het volk, door het volk en derge lijke. 20% zei: vrijheid voor allen, vrije critiek op de overheid, vrijheden voor het individu e.d. ZeVen procent formuleerde het in: een goed bestaan voor allen, sociale voorzieningen, steun voor arbeidersbelan gen, economische gelijkheid en dergelijke elementen van wat wel genoemd wordt „economische democratie". Dat was dus minder ruim geformuleerd. Dan w<»ren er nog 6% die spraken over gelijke rechten voor allen, rechtsstaat, gelijke kanseri en plichten, 4% die het hadden over samen-, werking voor allen en eenheid voor alle klassen en tenslotte nog een groep, die uit- eenloopende meeningen ten beste gaf. Wie deze verzameling bekijkt komt wel tot de cnnclusie. dat hier ook nog heel wat voor lichting nuttig zou zijn. In Engeland waren de antwoorden van hen. die wel een meening bezaten, in zoo verre verschillend van de Nederlandsche, dat nevens een Nederlandsche groeD van 29%. die haar meening formuleerde als „volksinvloed op de regeering" slechts een Engelsehe stond van 15%. die hetzelfde deed Veertig procent der Engelsehe onder vraagden formuleerde democratie als vrij heid Slechts twintig nrocent der Nederlan ders drukte zich in dien vorm uit, hetgeen natuurlijk niet wil zegzen. dat de-óverigen democratie niet als vrijheid beschouwden. Toch valt het verschil op. Het N I.P.O. leidt er uit af dat de volkssouvereiniteit bij onze overburen minder zwaar weegt en de vrij heid voor velen zwaarder. Is dat inderdaad zoo? Het eerste liikt gemakkelijker aan vaardbaar dan het tweede. In Nederland heeft 67%-. dus juist twee derden. een bevestigend antwoord gegeven op de vraag: „Vindt u dat er een democra tie is in ons land'" Vijftien procent ant woordde ontkennend en achttien procent had er geen oordeel over. h°t?een dus de helft zou zijn van degenen, die ntet wisten wat zit onder democratie moesten ver staan. De andere helft deed blijkbaar ineens weer mee. De Neen-stemmen scholen voor een aanzienlijk deel onder de communis ten, van wie de helft van meening bleek te zijn, dat ons land niet democratisch is. 68% van de ondervraagde Nederlanders achtten Engeland democratisch. 59% de Vereenigde Staten. 51% Bal-na. 47% Frank rijk, 11% Rusland en 3% Spanip. In het Snaansche geval zeiden nog 27% dat zij het niet wisten, zoodat niet meer dan 70% Franco on-democratisch achtten, hetgeen den Spaanschen dictator zelf wel zeer zou verbazen, als hii het vernam. Zonder te veel waarde aan een enquête als deze te hechten zou ik wil'en vragen: bewiist zii niet opnieuw, hee broodnoodig het is dat onze dagbladen, de kleinste in Europa, het papier en daarmee de ruimte krijg/en voor meer algemeene voorlichting? R. P. Veel Ijs in Noordzeekanaal Er is zeer veel ijs in het Noordzeekanaal. Hier en daar zijn open plekken, zooals bij het pontveer dat met eenige moeite wordt onderhouden. IJsbrekers houden het ijs in het kanaal los, opdat de scheepvaart van en naar Am sterdam doorgang kan vinden. George Marshall zijn opvolger Ondanks het feit dat het aftreden van den Amerikaanschen minister van Buitenland sche Zaken, James F. Byrnes, in de toekomst verwacht werd, is het bericht dat hij per 10 Januari a.s. zijn functie zal neerleggen, als een groote verrassing gekomen. Men had gedacht dat Byrnes de conferentie van Moskou nog zou meemaken. Niet minder groot is de verrassing over het feit dat generaal George Marshall, Truman's vertegen woordiger in China, tot opvolger van Byrnes is benoemd. De correspondentie tusschen Byrnes en het Witte Huis, die heden gepubliceerd is, onthulde dat Byrnes reeds in April van bet vorige jaar zijn ontslagaanvrage heeft in gediend; zijn gezondheidstoestand liet reeds lang veel te wenschen over. President Tru man heeft thans „met tegenzin en leedwe zen" de ontslagaanvrage ingewilligd. James Byrnes. De benoeming van Marshall zal naar men verwacht groote voldoening wekken in de Sovjet-Unie, daar deze veel contact heeft gehad met de Russen gedurende de oor logsjaren en alle belangrijke conferenties met hen heeft bijgewoond. Het wordt een opmerkelijk feit genoemd dat Marshall juist op denzelfden dag als zijn benoeming bekend werï, door een (elders in dit blad opgenomen) verklaring over den toestand in China blijk heeft gegeven van een zeer objectieve opinie over het Chineesche pro bleem, waarbij het zwaartepunt der ver antwoordelijkheid voor den burgeroorlog gelijkelijk wordt verdeeld over de twee strijdende partijen, en, zooals meermalen door de Kwomintang-regeering is gesug gereerd, niet enkel op de rekening van de communistische groep wordt geschreven. Complimenten van Truman De aankondiging van het ontslag van Byrnes en de aanvaarding daarvan door Truman kwam eenige uren nadat Byrnes een bezoek had gebracht aan Truman. President Truman schreef bij het aanvaar den van het ontslag aan Byrnes: „Ik besef zeer goed hoe zwaar en gecompliceerd de vraagstukken zijn geweest, die u hebt moe ten behandelen sinds ge uw ambt aan vaardde in Juli 1945". Truman complimenteerde Byrnes voor zijn werk, en hij releveerde in het bijzon der zijn „zeldzame tact en oordeel en indien noodzakelijk zijn vastbeslotenheid en vasthoudendheid". „Ge hebt een vaste hand gehad bij de moeilijke problemen die zonder ophouden ontstaan zijn. Voor alles wat ge deed ge durende den oorlog en bij het tot stand brengen van den vrede hebt ge den dank van het volk verdiend. Ik zeg dus: goed gedaan, in de -hosp dat wij ook verder een beroep op u mogen doen voor den raad. dien ge uit een zoo rijke en afwisselende ervaring kunt geven", aldus de president. De voorgenomen uitbreiding der Commissie-generaal Prof. S. Posthuma zal een even. tueele benoeming aanvaarden Het ANP verneemt van welingelichte :|jde, dat prof. S. Posthuma. directeur van de Nederlandsche Bank, zich bereid heeft vierklaard een eventueele benoeming tot lid van de Commissie-Generaal te aan vaarden Uit den aard der zaak zal over deze benoeming eerst beslist kunnen wor den na de totstandkoming van de wetswij ziging, welke noodig is voor de voorgeno men uitbreiding van de Commissie-Gene raal. Republikeinsche leiders aan het woord De Indonesische minister van Defensie, Sjarifocdin, heeft op een massabijeenkomst van republikeinsche strijdorganisaties te Djogjakarta een rede uitgesproken, waarin Donderdag weer radiorede van prof. Gerbrandy Prof P. S. Gerbrandy zal Donderdag avond om kwart voor tien over beide zen ders een radioteae houden ter beantwoor ding van de officieele regeerxngsverklaring van Vrijdag. Het woord is aan. Thérèse Hoven: Een ontevreden gezicht ver wekt meestal ergernis, zelden medeleden, nooit sympathie. Vooral in het Zuiden des lands zal het minder koud zijn Het weer ln Europa wordt nog steeds beheerscht door het uitgebreide gebied van hoogen lucht druk over Noord- Rusland en een die pe depressie op den oceaan. Beide lucht druksystemen na men in de afgeloo- pen 24 uur in betee kenis toe. In het centrum van de hij volgens Un Press de Nederlanderser- j 0„aan,t0rlng daaI. ,fin K„c*r,K 11/-I 1 rreïe. Hot *71I Kil ITOrC/infllHpnP van beschuldigde, dat zij bij verscheidene gelegenheden de wapenstilstandsovereen komst hebben geschonden en het Indonesi sche leger dagelijks hebben geprovoceerd. Hij drong er bij de Indonesiërs op aan. voor de wereld te demonstreeren dat zij politiek vereend zijn. Tegelijkertijd heeft generaal Soedirman, de commandant van het republikeinsche leger, verklaard dat het Indonesische volk den strijd moet voortzetten en dat de agres sie van het Nederlandsche leger alle Indo nesische pogingen om tot v reedzame oplos sing van hun probleem te komen, verstoord heeft. (A.N.P. heeft een eenigszins uitvoeriger bericht van denzelfden inhoud ontvangen van Aneta. - Red. H.D.) Zijn missie is als mislukt te beschouwen Midden-Noordholland lag droog Gevolg van ernstige waterverspilling Uit angst voor een' bevroren waterleiding en alle nadeelige gevolgen hiervan, hebben een groot aantal inwoners van het gebied van midden-Noordholland de kranen laten loopen. Het gevolg was dat een groot aantal aangeslotenen op het provinciaal waterlei dingnet enkele uren van water verstoken waren, daar de watertorens totaal leeg raak ten. Het ergste trof deze gestagneerde water voorziening de ziekenhuizen Met klem wordt het publiek verzocht, geen water te verspillen. In het gebied ten Noorden van het Noord zeekanaal verbruiken de 110.000 aangeslotenen bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordhojland 's nachjs van 1 tot 3 uur ge middeld 1000 m3. water per uur. Doordat velen de kraan lieten loopen, was dit waterverbruik gisternacht verdubbeld Deze waterverspiliing is des te ernstiger, aan gezien zij een extra verbruik van kolen noo dig maakt, om de stagnatie in de waterleve ring op te heffen. Al vriest het hard het ijs wordt slechter Uit Leeuwarden wordt gemeld, dat de Elfstedentocht, die aanvankelijk op Don derdag was bepaald, op dien datum niet doorgaat. Ondanks de strenge vorst ln Friesland wordt het üs er. vooral in de omgeving van Leeuwarden, niet beter op. Vermoedelijk is dit een gevolg van den zeer harden wind en van de stroomingen onder den ijs vloer. Het aantal wakken langs de Elfste- denroute is voorts toegenomen. Het bestuur van de Friesche Elfsteden- vereeniging kon nog geen naderen datum voor wedstrijd en tocht opgeven. Nederlandsche ambassadeur in Moskou benoemd Bij Koninklijk Besluit is de heer A. H. J. Lovink benoemd tot buitenge woon en gevolmachtigd, ambassadeur bij de Unie der Socialistische Sovjet Republieken. De heer Lovink was voorheen in Tsjoenlung geaccrediteerd. Bespreking over Duitschland begint volgende week De plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandsche Zaken zullen aanstaan de week hun eerste vergadering in Londen houden, waarbij zij kennis zullen nemen van de inzichten en opinies der belangheb bende landen met betrekking tot de vre desverdragen met Duitschland en Oosten rijk. Naast de bestudeering van het Duit sche vraagstuk hebben de plaatsvervangers een ontwerp qp te stellen voor de onafhan kelijkheid van Oostenrijk. In Maart volgt dan de conferentie der vier ministers in Moskou, die vermoedelijk vijf weken zal duren. In een verklaring uitgegeven door het Amerikaansche ministerie van Buitenland sche Zaken, spreekt generaal Marshall, die Trumans persoonlijke vertegenwoordiger in China was, de beschuldiging uit dat zelfzuchtige belangen in China overeen komsten gesaboteerd hebben die tot vrede in dat verdeelde land hadden kunnen leiden. Marshall zegt dat zijn pogingen om Chi na's inwendige twist te regelen „telkens opnieuw gedwarsboomd zijn door extre mistische elementen aan beide zijden". Hij zegt dat China's communisten volkomen marxistisch; anti-democratisch en vastbe sloten zijn om uiteindelijk aan China een communistische regeering op te leggen. Volgens Marshall zijn de liberale groepen die tot dusverre nog ongeorganiseerd zijn, Oiid-K.L.M.-vlieger voor het tribunaal Voor het Gooische Tribunaal heeft zich de 47- jarige o-ud-K .L.M.-vlieger J. B. S. uit Hulzen te verantwoorden gehad. Hij was ln 1935 tot de N.S.B. toegetreden, doch had weer bedankt ten einde officier-vlieger bij de Nederlandsche luchtmacht te kunnen worden. In 1940 was hij opnieuw lid geworden. Na de capitulatie had hij eenige malen, tot Augustus 1940, als vlieger Duitsche regeerinjgspersonen van en naar Duitschland gevlogen. Hij had diverse functies bij de N.S.B. bekleed, was opperhopman bij de luchtvaart-W.A. en had een burgemeesterscur sus gevolgd. De benoeming tot burgemeester van Heemstede had hij echter geweigerd, omdat naar hij zeide, hij te weinig voor Nederland zou kunnen doen door de vele Duitsche ver ordeningen. Uitspraak 21 Januari. Brand bij burgermoeder van 31iddelbeers In de woning van den vrouwelijken burge meester van Middelbeers, mevrouw J. Smulders, is Maandagavond laat brand uit gebroken. De felle wind wakkerde het vuur aan, zoodat spoedig het rieten dak in brand stond. Een toevallig passeerend lid der Oir- schotsche brandweer waarschuwde de be woners van het brandende huis, die zich reeds ter ruste hadden begeven. De brand weren van Hilvarenbeek en Oirschot waren spoedig ter plaatse. De strenge vorst be lemmerde de blusschingswerkzaamheden zeer. Zoo bevroor de motor der Oirschot- sche brandspuit, terwijl ook niet voldoen de water kon worden gegeven. Het geheele huis ging in vlammen op. Tijdens het blus- schingswerk stortte de gevel in, doch onge lukken deden zich niet voor. Het grootste gedeelte van den inboedel kon worden ge red. de eenigen die de situatie zouden kunnen redden. Marshall beweert dat onverzoenlijke groepen in de Kwomintang, geïnteresseerd bij de handhaving van hun feodale macht in China, blijkbaar niet werkelijk het plan hadden om de overeenkomsten die ver leden jaar door de twee strijdende partijen bereikt ziin en die China toen een basis voor vrede en* wederopbouw boden, in praktijk te brengen. Marshall zeide dat hij, hoewel hij als soldaat sprak, meende den overheerschenden mili tairen invloed in de Kwomintang te moe ten betreuren, een invloed die de zwakte van de burgerlijke regeering Ln China accentueert. Nieuwe Kamerheer van de Koningin De Koningin heeft tot Kamerheer in buitengewonen dienst benoemd mr- K. P van der Mandele. voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken van Zuidholland te Rotterdam. De Koningin heeft Haar nieuwen Kamerheer verzocht Haar te ver tegenwoordigen bij de opening van den nieuwen schouwburg in Rotterdam op 10 Januari. de de luchtdruk be- neden940 millibaren en ln Rusland ste gen de barometers weer tot ongeveer 1047 millibaren Aan gezien ook over Scandinavië de ba rometers zijn geste-, gen zal de Ooste lijke wind in onze omgeving weer wat aanwakkeren - De grenslijn tusschen de' koude continen tale lucht en de warmere oceaan- lucht, die ongeveer van Zwitserland via Noord-Frankrijk naar midden-Engeland loopt, is tijdelijk wat dich ter bij ons land gekomen In de Zuidelijke provincies is het daardoor bewolkt weer en vannacht viel er plaatselijk sneeuw. Ook de temperaturen zijn in het Zuiden van het land minder laag dan in het overige gedeelte. Van morgen werden om 9 uur de volgende tem peraturen afgelezen- vliegveld Twente —14 gr.. Den Helder —12 gr.. De Bilt —9 gr.. Vlls- singen —2 gr., vliegveld Schiphol —11 gr.. vliegveld Eindhoven 6 gr., vliegveld Leeuwarden —14 gr., vliegveld Eelde 14 gr., vliegveld Beek —6 gr., vliegveld Gilze-Rijen —6 gr In midden-Europa en den Balkan onderging de temperatuur slechts weinig verandering, alleen in Zuid-Duitschland nam de vorst eenigszins af Zoolang het machtige gebied van hoogen luchtdruk over Rusland stand houdt, kunnen de oceaan-depressies het con tinent van West-Europa niet binnen trekken. De aanvoer van koude lucht zal dus in onze omgeving voortduren. Wel komt het over gangsgebied dicht bij onze grenzen, waardoor de kans op neerslag toeneemt en de tempera- Weerbericht MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l te De Bilt, geldig tot Donder dagavond: Matige, tijdelijk krachtige wind tusschen Oost en Zuid. Ilier en daar nevel of mist, overigens vrij veel overdrijvende wolken velden, waaruit hier en daar neerslag (motregen of sneeuwvalt, voornamelijk ln de Zuidelijke provincies. In het Noor den van het land strenge. In het midden matige en in het Zuiden lichte vorst met in Zeeland tijdelijk temperaturen om het vriespunt. Op bijgaande teekening zijn de omstan digheden, die de koude veroorzaken, in beeld gebracht. Uitgaande van het koude centrum bij de Karpathen stroomt een hoeveelheid koude lucht over Europa. Deze stroom wordt veroorzaakt door het hooge drukgebied dat zich thans in Rusland be vindt. Op de kaart is aangegeven hoe de temperatuur over Europa verloopt. De nul lijn geeft de grens van het vorstgebied aan. Voorbij deze nulljj-n is de invloed merkbaar van den warmen luchtstroom uit dc Oceaan. Vanuit Canada nadert eveneens een stroom koude lucht. (Van onzen parlementairen redacteur). Nu men een begin heeft gemaakt met de keuring van de lichting 1944. hebben wij nog eens nagegaan, welke plannen er bestaan met betrekking tot de z.g. be zettingslichtingen, dat zijn die lichtingen, waarvan de jongelui, doordat zij hadden moeten opkomen in een van de jaren uit den bezettingstijd, niet gediend hebben. Daarvan kon immers hier te lande geen sprake zijn. Uit de Memorie van Antwoord over de wijziging van de Dienstplichtwet blijkt, dat men overweegt, wel alle bezettmgs- lichtingen te laten registreeren. Maar men schijnt met de keuring niet verder terug te zullen gaan dan tot de lichting van 1944. Deze was nu eerst aan de beurt voor keuring, waarna in den loop van dit jaar ook nog de keuring van de lichting 1948 zal geschieden. Keuren %wil echter nog niet zeggen die nen. Wat dit betreft bestaat het plan, de lichting '44 in hoofdzaak te gebruiken ter Witgloeiend waren de huidplaten van Engeland's na-oorlogsche koopvaarder „Corin- thic", toen Zaterdagmorgen brand ontstond in een der ruimen van dit 15.000 ton metende schip, dain Maart a.s. zijn „Mai den-trip" zou maken. Enorme hoeveel heden bluschwater werden in het in brand staande ruim gespoten. Tijdens het blusschin gswerk. voorziening in de tekorten, welke onder scheidene groepen bij de lichtingen 1945, '46 en '47 hebben opgeleverd. Hiervoor zullen uit de lichting 1944 niet meer dan 10.000 man noodig zijn Met dit laatste is echter geenszins gezegd, dat er nu in derdaad 10.000 jongelui van de lichting 1944 zullen moeten opkomen. Daaromtrent !S nog niets beslist en ook niet omtrent de vraag, hoe men eventueel te werk zal gaan bij het doen van een keuze uit de geheele lichting. Een en ander hangt af van de „gaten", die tenslotte opvulling blijken te vereischen. Aan de hand van de gegevens, die de keunngskaarten bevatten men bedenke, dat met. de keuring meteen o.m. een test gepaard kan gaan. waarvan het resultaat insgelijks op de keunngskaarten vermeld wordt zal men tenslotte nagaan, wie voor opvulling der „gaten" in aanmerking komen. Aan bovenstaande kon nog worden toe gevoegd. dat, tenminste bij handhaving van de op het oogenblik bestaande voor nemens, van keuring der lichtingen 1942 en 1943 in dit jaar heelemaal geen sprake zal zijn. Wat trouwens het laten opkomen betreft van een aantal goedgekeurden van de lichting 1944 tegelijk met de thans aan de beurt zijnde lichting, moet men rekening houden met de moeilijkheid van voldoende plaatsruimte voor legering, van voldoende uniformen alsook van voldoende kader. Dit alles noopt tot beperking van het onder de wapenen roepen van men schen uit de bezettingslichting. Stockholmsche dynamiet- nianiak gevat? Een achttienjarige jongen, Erland Mats- son genaamd, die op Oudejaarsavond te Stockholm werd gearresteerd wegens ver moede poging tot het opblazen, van de ste delijke bibliotheek te Stockholm, zou be kend hebben verantwoordelijk te zijn voor de serie springstof-aanslagen, welke gedu rende de afgeloopen weken in Stockholm plaats hadden. Hij zou vijftig kilogram dynamiet gestolen hebben uit een opslag plaats bij Stockholm, in September j.L, en daarna die opslagplaats in de lucht hebben laten vliegen. Bom in Neurenberg United Press meldt uit Frankfort, dat volgens een autoriteit van het bezettings leger gisteren in het Neurenbergsche de- nazificatiehof een bom ontploft is. Un. Press meldt geen verdere by zonderheden. tuur in de Zuidelijke provincies, vooral tn Zee land, tijdelijk om het vriespunt kan komen. Van een algemeen intreden van de dooi ln Europa, zooals dat in berichten, afkomstig uit buitenlandsche bron. wordt gesuggereerd, is dan ook naar de meening van het KNMI. in De Bilt geen sprake tenzij men het intre den van de dool in Engeland en Frankrijk heeft bedoeld. Kolen uit hun Isolement verlost. Dinsdag meldden wij dat bij Buitenhuizen een kolenschip, bestemd voor Haarlem, ln het ijs beklemd was geraakt en dat men met sleepboothulp zou probeeren. de kostbare vracht „vrij'' te krijgen ln den middag is dat inderdaad gelukt en daar de verbinding tusschen Amsterdam en Haarlem nog steeds wordt opengehouden, kunnen meer kolenllch- ters uit de hoofdstad verwacht worden. De ijsbreker van den Rijkswaterstaat bewijst hierbij onschatbare diensten. De vrees, dat de sluizen bij Spaarndam door het ijs buiten gebruik zouden moeten worden gesteld, is nog niet tot werkelijkheid gewor den: er wordt nog steeds gespuid en geschut. De Waddenzee één ijsvlakte. De bewoners van Ameland hooren sinds een etmaal niet langer het ruischen van de branding: de Waddenzee is veranderd in een onafzienbare ijsvlakte, waarboven een ver dwaalde meeuw verbaasd naar zijn verstijfd voedselgebied tuurt De toestand op Ameland, dat ln den winter van 1940'41 eveneens op een dichtgevroren Waddenzee uitzag, is thans beter dan toen, daar er nu een geregelde luchtverbinding tusschen het eiland en den vasten wal bestaat die een normale post- en lcvcnsmiddelenvoor- ziening waarborgt Zoo werden er Maandag en Dinsdag drie vluchten per dag gemaakt, waarbij 60 personen konden worden meege nomen. Morgen een zeepbon Babies krijgen een dubbele hoeveelheid In de aanvullende bonnenlijst, welke morgen wordt gepubliceerd, zal een bon bekend gemaakt worden voor 225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep. Voor kinderen beneden 1 jaar (E-groep) wordt de dubbele hoeveelheid beschikbaar gesteld, zoodat men voor deze kinderen 450 gram huishoudzeep of 180 gram toilet zeep ontvangt. Ook een bon voor scheerzeep. Van de textielkaart VA 605 voor mannen is bon ..Textiel I" waarop bovendien de aanduiding M voorkomt, aangewezen voor één rantsoen scheerzeep. Men moet dezen bon inleveren bij den winkelier, die later de scheerzeep zal afleveren. Alexander wint te Hastings De Britsche speler Alexander heeft door In de achtste ronde van den Canadeeschen kam pioen Yanofski te winnen, reeds beslag ge legd op den eersten prijs van het Tournooi van Hastings. De andere resultaten van deze ronde waren: Golombek wint van Altken en Gudmuns- sonAbrahams remise. In de overige afdee- lingen waren de volgende uitslagen- premier reserves a: Cole (Engeland) wint van Wijker (Nederland) De stand in deze afdeeline is: Van Steenis (Nederland) eerste met zes pun ten. mei Wijker en Rarzin elk met 2"t punt op de achtste plnats In de nfdeeling premier reserves b staat Seewald vijfde met drie pun ten en in premier reserves c slaat Spanjaard met vijf punten op de vierde plaats In maior section a bezet Vader samen met Pindar en Herringshaw elk met vier punten de vierde plaats. In major groep b staat Gerritse samen met Copping en Watlts bovenaan'eik met zes punten, gevolgd door mejuffrouw Heemskerk met vier punten In maior groep c staat Ja- cobson zevende 'mei V/t punt In de »«rste klas groep a is Van Eindhoven vierde met 5'/» punt en Postma laatste met een half punt. In groep b is Torn derde met vijf punten en in c Is Hoffman tweede met vijf punten,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1