op Uiv bon! 'S Vet Vet Vet IVeem 'f heste DANS Haarlem heeft een groot tekort aan vakarbeiders De industrie in Haarlem en omgeving heeft uitbreidingsplannen DeTechnische Hoogeschool eert degenen, die aan het herstel van ons land werken Ons babyhoekje THEE KOFFIE Coöp. Boerenleenbank Th. v. d. Moolen VLEESCHPALEIS Donderdag 9 Januad Ï947 HAARLEMS DAGBLAÖ NIEUWJAARSREDE VAN DEN BURGEMEESTER B. en Woverwegen de mogelijkheid van een aanvulling met buitenlandsche metaal-arbeiders Een beschuldiging weerlegd In de Woensdagmiddag gehouden zitting van den Haarlemsehen Raad hield de burge meester*, de heer M. A. R e i n a 1 d a, een rede waarin hij zijn beste wenschen voor 1947 uit sprak voor alle raadsleden. Ditzelfde deed spreker jegens de gemeente en de gemeente naren. Moge 1947 een jaar worden van voor uitgang op ieder gebied. Vervolgens gaf de voorzitter een overzicht van den loop der bevolking in het afgeloopen jaar. Het aantal inwoners van Haarlem steeg dit jaar van 150.464 tot 155.738, een vermeer dering dus van ruim 5000. De welstand der gemeente en haar inwo ners *i6 in bijzondere mate afhankelijk van den arbeid. Twee factoren zijn daarbij van groot belang, arbeidslust en arbeidskracht. Gelukkig kan geconstateerd worden dat wij wat de arbeidslust betreft in Haarlem op den goeden weg zijn, ook al kan niet ontkend worden, dat er nog een levendige zwarte handel is. Bedacht moet worden dat zwarte handel in het diepste wezen beteekent: ver arming. Met de criminaliteit in vele groepen der bevolking is het helaas nog slecht gesteld Op velerlei terrein is van een zedelijke verwil dering te spreken. Toch is oök op dit gebied gelukkig eenige verbetering te constateeren. Met de arbeidskracht in de gemeente is het ongunstig gesteld. Wij hebben een tekort aan geschoolde en een teveel aan ongeschoolde arbeiders. Wij zien dit o.a. in de metaalnijver heid. Er zijn grondstoffen en machines, maai de groote moeilijkheid is dat er geen vol doende vakarbeiders zijn. B. en VV. overwegen thans of het gewenscht is de mogelijkheid te openen buitenlandsche vakarbeiders naar Haarlem te laten komen om het tekort aan vakarbeiders in de Haar- lemsche metaalnijverheid aan te vullen. Ook in de bouwvakken dreigt c-en tekort aan vakarbeiders. Wij houden ons 'hart vast, als wij bedenken hoeveel metselaars, timmer lieden, stucadoors, enz., noodig zullen zijn als over eenigen tijd wij hopen dat dit spoedig zal zijn belangrijke bouwobjecten uitge voerd kunnen worden. Daarom moet alle aandacht gegeven wor den aan herscholing, omscholing en scholing van vakarbeiders- Het vraagstuk der vakopleiding is nijpend voor de jeugd. De burgemeester deed een be roep op de ouders om hun kinderen een vak te laten leeren. Er gaan te veel kinderen naar kantoren, of leeren in het geheel geen vak. Aan het vakonderwijs moet ook alle aandacht gegeven worden. In de bezuinigingsjaren is de opleiding op de Ambachtsschool vermin derd van drie tot twee jaar. Het is gewenscht die drie jaar weer te herstellen. B. en W. overwegen het avondnijverheids- onderwijs uit te breiden, omdat dit van be lang zou zijn voor de opleiding van. de jongens dié op fabrieken werken. Uit het gezin moet ons volk de kracht put ten voor geluk, welvaart en gerechtigheid Ons volk is materieel arm, heel aim. ook al zien wij dat niet altijd. Oogenschijnlijk is het zoo goed, maar wie achter de schermen kan kijken, weet dat het anders is. Daarvan zijn spanningen op velerlei terrein het gevolg. Tenslotte riep de vooi zitter de hulp van alle raadsleden, ambtenaren en werklieden in om mede te bouwen aan het nieuwe huis der gemeenschap, dat de Duitsöhers getracht heb ben te vernielen. De nestor van den Taad. de heer Klein Schiphorst (K.V.P.) wensohte wederkee- rig aan den voorzitter en de wethouders een goed 1947. De raadsleden beloven voor 100 hun medewerking. Tarieven Openbaar Slachthuis. De agenda telde slechts een 10-tal punten. Het belangrijkste was het voorstel van B. en W om, in verband met de gestegen exploi tatiekosten van het Openbaar Slachthuis de tarieven met 25 k 30 te verhoogen. Van de slagers was een verzoek ingekomen om de verhooging pas te doen ingaan als aan het eind van 1947 gebleken is. dat er inder daad een tekort bij het Slachthuis zal zijn. De wethouder van financiën, mr. dr. Schreurs (K.V.P) was hiertegen, omdat er reeds in de afgeloopen jaren belangrijke tekorten zijn geconstateerd. De heer Meijers (P.v.d.A.) had geen oe- zwaar tegen de voorgestelde verhoogmgen, maar drong in de toekomst aan op vereen voudiging der tarieven. Voor alles en nog wat moet bij het Slachthuis betaald worden, bijna is betaling noodig als men daar aan de bel trekt (gelach). De wethouder vertelaarde het hiermee eens te zijn. Melk op de scholen. Besloten werd gebruik te maken van de aanbieding van het Centraal Melkcomité oir (zonder bonnen) melk te verstrekken aan kin deren der laagste twee klassen van de ïageTe scholen De bijdragen der ouders varieerer. var. 0.10 tot 0 25 per week Ieder kind krijgt 1 L. geDasteuriseerde melk. verdeeld over vier dagen. Voorloopig geldt de regeling tot 1 April 1947. Mevrouw Averink (Comm.) betreurde het dat B. en W pas nu met een voorstel komen, hoewel de aanbieding dateert van 13 Augustus. De kinderen van de gesteunden van Sociale Zaken moeten, naar zij meende, de melk kosteloos krijgen. Bovendien moeten er maatregelen genomen worden, dat er ook schoolvoeding gegeven wordt aan kinderen die het noodig hebben. De heer Geluk (P.v.d.A.) wees op de tljd- roovende voorbereiding van het voorstel, om dat men ook met vervoersmoeilijkheden zat. De gesteunden van Sociale Zaken zullen zoo veel mogelijk van betaling der melk vrijge steld worden. B. en W. hebben reeds maat regelen genomen dat kinderen die het noodig hebben, gedurende de vorstperiode een war men maaltijd krijgen. Kleine voorstellen. Bekrachtigd werd de aankoop van negen perceelen in de Tulpenstraat, voor 22.674. Deze aankoop staat in verband met een daar :n de toekomst uit te voeren saneering. f 3200 werd beschikbaar gesteld voor de vernieuwing van 52 gesprongen ramen van het Gemeentelijk Concertgebouw. Dit werk is al uitgevoerd, maar het geld moest nog ge voteerd worden. 748 werd uitgetrokken voor de aanschaf fing van een telmachine voor den dienst van Sociale Zaken. Van het rijk zal voor 4500 aangekocht worden een reservewagen (met gereedschap pen. die vooral bij technische ongevallen van belang zijn), die na de bevrijding tijdelijk aan de brandweer in gebruik gegeven is. Een crediet van 65 300 werd beschikbaar gesteld om ook dit jaar bij den dienst voor den Hout en de Plantsoenen en op de Be- graafolaa^s arbeiders te werk te stellen, die lichamelijk niet in staat zijn den zwaren arbeid te verrichten, welke met financieele medewerking van den Rijksdienst voor de ^Uitvoering van Werken wordt uitgevoerd. De afbraak in de oorlogsjaren. De heer Angenent, wethouder van Openbare Werken (K V.P.), deelde mede. dat B. en W., naar aanleiding van een beschuldi ging die indertijd door den heer Van Kessel in den raad is geuit wal betreft de afbraak van huizen in Haarlem in den bezettingstijd, een onderzoek hebben ingesteld. Daarbij is gebleken dat den directeur en het personeel van Openbare Werken geen enkele blaam treft. De heer Hooy (K.V.P.) wees er op, dat de heer Van Kessei niet zelf de beschuldiging heelt geuit, maar alleen in den Noodraad had medegedeeld, dat hem de beschuldiging ter oore gekomen was. Hij herhaalde die om B. en W. in de gelegenheid te stellen na onder zoek met een tegenspraak te komen. Personalia, Op verzoek werd eervol ontslag verleend aan den heer A. Meilink, als leeraar bij het M.O. en aan mej. A C, van Tol als tijdelijk leerares aan de 2e H.B.S. B. Het ontslag aan den heer Meilink werd verleend onder dank betuiging voor belangrijke diensten aan de gemeente bewezen. Benoemd werden als lid en plaatsvervan gend lid in het bestuur van het Strandschap „Zandvoort" de heeren mr. Th. A. Wesstra en H. Meeusen. Als bestuurslid der Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs mr. J. Bierens de Haan te Bloemendaal. Als tijdelijk leeraar Jn de Staatsinrichting aan de le H B S. B mr. F. C. Kooyman te Haarlem, als leerkracht aan de Centrale School No. 1 mej. H van Dalen en als onder wijzer aan de Prinsenschool de heer A. G. de Brie te Haarlemmermeer. Mevr. G. Max zal ais onderwijzeres over geplaatst worden van de Anslijnschool naar de Frans Halsschool. De raad vereenigde gich met het voorstel van B. en W. om de heeren G. Brouwer en M A. van Heuven, die ontslag verkregen hadden, omdat zij 60 jaar geworden waren, op verzoek nog eenigen tijd bij het onderwijs te herplaatsen. Ontvluchte S.S.-er gepakt en weer ontsnapt Hij dreef zwarten „handel" Dezer dagen waren opsporingsambtenaren van de Prijsbeheersching in Haarlem er. omgeving bezig met het ontwarren van een clandestienen textielhandel, tijdens welke actie zij Dinsdag den verkooper op het spoor kwamen. De man „bewerkte" verschillende Haar- lemsche textiel-detaillisten. maar hij raakte zijn waren niet al te grif kwijt, ten eerste omdat hij exhorbitante prijzen vroeg en ver volgens daar de naam van de firma, waar voor hij zei op te treden, onbekend bleek. De ambtenaren voelden den zwarten han delaar geducht aan den tand en na een scherp verhoor vertelde deze, dat hij „iets met de N.S.B." te maken had gehad. Tenslotte kwam hij met zijn ware antecedenten voor den dag: hij bleek de In Amsterdam geboren D. te zijn. IJet bloedgroep-teeken van de S.S. onder den arm verried zijn politiek verleden en bij nadere informatie kon nog worden vastge steld, dat hij tijdens zijn interneering vrij willig in de mijnen was gaan werken, uit welken werkkring hij ontsnapte, om door middel van den zwarten handel in zijn onder houd te voorzien. De arrestant werd Woensdag aan de P.R.A. te Haarlem overgegeven, maar ook hier zou de gevangenschap niet van langen duur zijn. D. werd in een vertrek opgesloten, maar wist in een onbewaakt oogenblik de beencn te nemen, door uit het raam op de eerste ver dieping te springen. De P.R.A. heeft in samenwerking met de politie thans uitgebreide maatregelen geno men. DE DISTRIBUTIE Vrijdag 10 Januari Nieuwe bonkaarten. Haarlem: Rest B (Vleeschhal). Heemstede: F t.m. Ger (9—12 30 uur), Ges t.m. Go (14.00—16.00 uur). Acrdenhout: I—R (Gemeentekweekerij). Het tekort aan vakarbeiders remt de uitvoering In zijn Nieuwjaarsrede heeft de burge- 1 meester van Haarlem, de heer M. A. Rei- nalda, er op gewezen, dat er moeilijkheden zijn wat de beschikbaarheid van arbeids krachten in Haarlem betreft. Er zijn name lijk te weinig geschoolden en te veel onge schoolden. Dit tekort aan vakarbeiders doet zich nu reeds voor in de metaal industrie, maar het zal ook blijken in de bouwnijverheid als de „Wederopbouw" zooveel materialen heeft dat flink met de bouwerij begonnen kan worden. Er wordt door het gemeentebestuur over wogen, of het gewenscht is buitenlandsche metaalarbeiders naar Haarlem te laten komen. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem, de heer A. P. M. van Riel, deelde ons mede, dat het tekort aan arbeiders in de metaalindustrie een gevolg is van de uitbreidingsplannen van de industrie in Haarlem en omgeving. De fabrieken werken thans reeds met meer arbeiders dan zij voor den oorlog (in 1939) hadden. Zij hebben zooveel opdrach ten er is voor vele jaren werk dat het gewenscht wordt geacht de capaciteit nog belangrijk op te voeren. Dit geldt niet alleen de Haarlemsche fabrieken, maai ook de Werkplaats der Spoorwegen. De Hoogovens te Velsen hebben zelfs het plan het aantal arbfeiders dat nu 3800 be draagt, in 5 jaar tot 10.000 op te voeren. De metaalnijverheid heeft behoefte aan vakarbeiders. Het is evenwel' zeer moeilijk daaraan te komen. Als het mogelijk zou zijn goede vakarbeiders uit het buitenland te halen zou daarvoor wel wat te zeggen zijn, maar de kans daarop is niet groot. Er was eenigen tijd geleden door de regee ring besloten, dat 1200 Polen, die deelge nomen hadden aan de bevrijding van Ne derland, toestemming zouden krijgen om zich in ons land te vestigen. Dit waren Polen die bij het leger van generaal An ders in Duitschland ingedeeld zijn. De Ge westelijke Arbeidsbureaux in ons land hebben toen getracht die 1200 Polen bij de industrie onder te brengen. In Haarlem ,Jane Eyre" in filmvorm Orson Welles en Joan Fontaine in ,Jane Eyre". In Luxor draait van Vrijdag af de nieuwe Amerikaansche film „Jane Eyre", vervaar digd naar jiet bekende boek van Charlotte Bronté Dit boek is onlangs door de radio in den vorm van een uitstekend hoorspel ten gehoore gebracht, zoodat er voor de film meer dan gewone belangstelling zal bestaan. De Motion Pictures Export Association, de instantie die de nieuwe Amerikanen hier uit brengt. heeft deze film met de noodige ophef aangekondigd, maar men kan het gevoel niet van zich afzetten, dat deze ophef niet geheel gerechtvaardigd is. De film komt zeker niet boven een middelmatige verdienstelijkheid uit Joan Fontaine als „Jane Eyre" geeft een aanvaardbare vertolking van het heisje dat een reeks schokkende avon turen beleeft voor dat zij het geluk vindt. Het verhaal van deze dramatische geschiedenis die zoowel in boek- als in hoor spel- en filmvorm talrijke romantische, tra gische en verrassende effecten bevat, mag bekend worden verondersteld; Edward Ro chester, de kasteelheer, wordt in een niet zeer constante creatie vertolkt door Orson Welles. en omgeving voelde men daarvoor niet omdat er teveel bezwaren aan verbonden waren (o.a. de huisvesting). Bovendien waren liet geen vakmenschen. Het is even wel gelukt voor de 1200 Polen plaatsen te reserveeren in het Zuiden van ons land, maar tenslotte zijn er slechts 240 gekomen. Hét is vrijwel zeker dat geen enkel land zal willen medewerken om vakarbei ders aan Nederland af te staan. Misschien zoii er alleen kans zijn met Duitschers, maar het is de vraag of de geallieerden daarvoor toestemming willen geven. Afge zien nog van de vraag of het wenschelijk zou moeten worden geacht Duitschers naar ons land te hadlen, moet rekening gehouden worden met het feit, dat onze regeering op het standpunt staat, dat slechts aan zeer weinig Duitschers een verblijfsvergunning in Nederland wordt gegeven. Er loopen eenige aanvragen voor Duitschers die hier, omdat zij een speciale vakkennis hebben, niet gemist kunnen worden, maar toch weigert Den Haag een vergunning te geven. Het is zoo vervolgde de heer Van Riel beter te trachten het aantal vak arbeiders te vergrooten door ongeschool den op te leiden. Dan bereikt men twee voordeelen, niet alleen krijgt men meer vakarbeiders, maar het aantal ongeschool den (dat nu te groot is) wordt kleiner. Als het aantal geschoolde arbeiders bij een on derneming vergroot wordt, heeft dit bo- endien nog tengevolge dat er meer onge schoolden aangesteld kunnen worden. Daarom wordt alles gedaan om de scho ling te bevorderen. Alleen is het jamiper, dat slechts een laag percentage onge schoolde arbeiders voor scholing in aan merking kan komemn, namelijk niet meer dan 10%. Muziek Bacli-concert Twee Kerstcantates, drie Geestelijke Liederen en het Klavierconcert in d kt. t. vormden het programma van het Bachconcert van Woensdag avond in de Kerk van de Vrijz, Herv. Gemeente. De Cantate no. 142, „Uns ist ein Kind geboren" is voor den lsten Kerstdag, de Cantate no, 28, „Gotllob nun geht das Jahr zu Ende" voor den Zondag na Kerstmis geschreven, de drie Lie deren bezingen de komst van het Christuskind. Als Kerstviering kwamen die alle wel wat laat. als muzikale demonstratie zijn ze ten allen tijde te aanvaarden, hoewel de eerste Cantate vrij droog en meer den geest van Corelli-Vivaldl dan dien van Bach ademt. Veel belangrijker is de andere Cantate, die o.a. een mooi contrapuntisch koorgedcelte. een even mooie Koraalfantasie en een rijk gefigureerde sopraan-ariabevat. Deze laatste werd door To Klon uitstekend gezongen. De alt Bep Misset had in de eerste Cantate goe de momenten, maar doorgaans klonk haar stem te zwak; van den tenor en den bariton konden stem noch voordracht bevredigen. Mevr. Ger trude Maclalne bespeelde het clavecin als con tinuo en als solo-instrument. Haar spel in het Concert was zeer correct, doch de korte dunne tonen kwamen ondanks de uiterst bescheiden orkestbegeleiding, bijna niet door. Wat voller en meer doorklinkende pedaalregistratie dienstig geweest. De drie Liederen had ik liever door de sopraan dan, zooals nu. door zes jongeni gehoord. Het kamerorkest „Die Haerlemsehe Musyekkamer" verrichtte goed werk; het R.K. Mannen- en Knapenkoor „Haerlems Cantorye eveneens, al mag dit nog wel wat aan klank schoonheid winnen. Doch het was verheugend den arbeid van den Jongen dirigent André Kaart te beluisteren. Zijn geestdrift voor de goede zaak kan nog menig mooi resultaat oplev* Zijn gebaar ls nog te uitbundig; een Bachcantate veretscht niet dezelfde directie als Mahler's 8ste Symphonic. Dat zal ook wel terecht komen K. DE JONG In Haarlem 1100 vorstwerkloozen Door de vorst zijn te Haariem vele arbei ders uitgev.roren Vrijwel alle bouwwerken werden stilgelegd. Daardoor zijn ongeveer 1100 vorstwerkloozen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau ingeschreven. Nu het weer omgeslagen ls, kan verwacht worden, dat velen weer gauw aan het werk zullen gaan. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 9 JANUARI Gebouw VrUzinnig Hervormden, Jacobstraat: Lezing J. de Vries, over het Jodenprobleem Zuiderkapel: Ds, J. Vasseur, 20 uur, Lezlpg Evangelische Maatschappij uitgesteld. Luxor: Hawaii call (a. 1.). Rembrandt: Going my way (a. 1. onder geleide). Palace: Gekke tourlsten (a. 1. onder geleide). Deze drie: 14.00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. City: Jeugdidylle (a. 1.) 14.15. 16.30. 19 00 en 21.15 uur. Spaarne-theater: Gevaarlijk Spel (14 J14.30, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Symphonic pastorale (18 j.) 14.00, 16.30. 19.00 en 21.15 uur VRIJDAG 10 JANUARI Stadsschouwburg: Amsterdamsch-Rotterdamsch Tooneelgezelschap: „Carrousci" 20 uur. Biosco pen: Nieuw programma. In een buitengewone zitting van den senaat van de Technische Hoogeschool te Delft, gehouden ter gelegenheid van den 105en dies hebben Woensdagmiddag de eere-promoties plaats gehad van de heeren ir. W J. H. Harmsen, directeur- generaal van den Rijkswaterstaat, ir. W. Hupkes, oud-president-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, A. Plesman. president-directeur van de K-L.M. en ir. D. P. Ross van Lennep, hoofdbedrijfsingenieur der Staatsmij nen. De plechtigheid geschiedde in de Wester- kerk. Onder de aanwezigen was de mi nister van Verkeer, minister van Openbare Werken en Wederopbouw ad interim; de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen had zich doen vertegenwoor digen. Voolrts was aanwezig oud-minister Ringers. Na inleidende toespraken van den waar nemend rector-magnificus, prof. dr. J. A. Grutterink en van prof. ir. C. J. van Nieu- wenburg ging de senaat tot de uitreiking der eere-doctoraten over. Prof. Grutterink herinnerde daarbij aan de verwoestingen, die de vijand in ons land heeft aangericht. De mannen, die thans hun eere-diploma ontvangen, hebben het herstelwerk ter hand genomen en gezwoegd met duizenden, die onder hun en anderer leiding werkten. Het spoedig herstel van het spoorweg verkeer is bereikt door het toegewijd werk van velen. De K.L.M. had na den oorlog bijna geen vliegtuigen meer, maar de K.L.M. was er nog en thans vliegt zij méér lijnen dan voor den oorlog. Bij de mijnen openbaarden de funeste gevolgen der bezetting zich op andere wijze, maar het lukt in steeds sneller tem po de productie op te voeren, de mijnen hebben m hooge mate bijgedragen tot het hei-stel van ons land. Door het eere-doctoraat in de technische wetenschappen toe te kennen aan de hee ren Harmsen, Hupkes, Plesman en Ross van Lennep wil de senaat tevens zijn waar- decring uitdrukken voor hen. die onder hen werkzaam zijn in particuliere, rijks, provinciale en gemeentelijke diensten, die krachtdadig hebben medegewerkt aan het herstel. Voor de a.s. moeder hebben wij goed nieuws, wij kunnen nl. bij iedere wieg een aardig uitzetje leveren. Zie etalage. Van lüeeit voor de Baby Na de plechtigheid in de Westerkerk in Delft: van links naar rechts ir. Ross va» Lennep, A. Plesman, prof. Grutte rink, ir. Harmsen en ir. Hupkes. Jubileum W. H. Meijers Hedenmorgen werd het wertc op onze zetterij een oogenblik onderbroken ter huldiging van den heer W. H. Meijers, die den dag herdacht dat hij voor 25 Jaar in onzen dienst trad. Hij werd namens de directie toegesproken, waarbij een en ander uit zijn loopbaan werd aangehaald. Thans is hij machlnezetter maar ook zijn arbeid op andere afdeellngen van ons be drijf werd gememoreerd, waarbij hem de verze kering werd gegeven, dat zijn werk op hoogen prijs werd gesteld. Een enveloppe met Inhoud begeleidde de gelukwenschen van de directie. Namens de collega's voerde de heer G. Talens het woord, die wees op de goede kameraad schap met den Jubilaris en op zijn werk in de organisatie. Ook deze woorden gingen van een enveloppe met inhoud vergezeld. De heer Meijers dankte, mede najnens zijn vrouw, die ook aanwezig was, voor de hem ge brachte hulde. Toiletzeep of Huishoudzeep? Hulsvrouwen, wees verstandig in Uw keuze. U moet uit Uw rantsoen halen, wat er uit te halen ls. Kies daarom 225 gram huishoud zeep, dat wil zeggen twee forsche 6tukken Sunlight Zeep! Daarmede kunt U de wasch voor het heele gezin doen. In dezen tijd van schaarschte moet de huisvrouw vóór alles zuinig zijn: dus op Uw zeepbon: twee kloeke stukken heerlijke Sun-Ilght Zeep! (Adv.) Reiniging was de gladheid te glad af Pluvius heeft in den afgeloopen nacht het slapende Haarlem verrast, maar hij vond de Gemeer. ciniging paraat om de listen van de grond vorst, welke in samenwerking met den regen wegen, straten en pleinen in een ijsbaan herschiep, te bestrijden Omstreeks drie uur zijn de zandstrooimachi- nes uitgerukt en werden bruggen en opritten in de binnenstad van een zandlaag voorzien Later kwamen ook de hoofdwegen in de bui tenwijken aan de beurt. Deze actie heeft succes gehad, want de On- gevallendienst behoefde vanmorgen slechts voor een klein aantal ongelukjes in het ge weer te komen. Vrachtauto gestolen Woensdagavond omstreeks acht uur ls een leege vrachtauto van Van Gend Loos, die voor de bagage-afdeeling van het station te Haarlem geparkeerd stond, gestolen. Het betreft hier een Bedford-legerauto, die het nummer L 15923 en het opschrift „Com missariaat Noodvoorziening" draagt. De politie stelt een uitgebreid onderzoek ln. Vertrek van de „Oranje- fontein" vertraagd >c „Oranjefontein" van de Holland- Afrikalijn arriveerde op 24 December in de haven van Amsterdam met een lading, gedeeltelijk bestemd voor Antwerpen, deels voor Nederland. Wegens de Antwerpschc havenstaking heeft men Antwerpen niet aangedaan maar besloten de voor de Bel gische haven bestemde goederen in Am sterdam te lossen en op te slaan. De haven arbeiders hebben echter geweigerd deze „besmette" lading te lossen. Inmiddels zijn besprekingen geopend tusschen reeders. havenbedrijf en havenarbeiders om tot een oplossing van de moeilijkheden te komen. Intusschen zal de „Oranjefontein" niet volgens schema op 10 Januari kunnen vertrekken, maar waarschijnlijk eerst op 18 Januari. BINNENLAND Bij beschikking v*n den minister van Economische Zaken zijn de prljsvoorschrtften voor oud papier Ingetrokken. De prijzen van oud papter zijn hierdoor geheel vrij geworden. De plaatselijke distributiediensten zullen op nader vast te stellen dagen na 19 Januari aan kinderen geboren ln Januari van een der Jaren 1932 t m. 1946 een schoenenbon uitreiken. Donderdag 30 Januari zal ln Delft een ver gadering worden gehouden om te komen tot op richting van een landelljken bond van oud-strlj- ders. Generaal Winkelman zal een rede houden. Te Amsterdam Is in den ouderdom van SS Jaar overleden de heer K. de Vries, oud-lid van den gemeenteraad aldaar, oud-ild van de Pro vinciale Staten, vroeger secretaris van Volks onderwijs en lid van den Onderwijsraad. Te Leiden ls onverwacht op 51-Jarlgen leef tijd overleden de heer J. ter Haar, zoon van het oud-Kamerlid Jan ter Haar en mede-directeur van de N.v. Leidschc Textielfabrieken. De heer Ter' Haar is een vooraanstaande figuur ln de illegaliteit geweest. Tot thesaurier-generaal bU het ministerie van Financiën ls benoemd Dr. A. Treep. finan cieel raadsadviseur aan de Nederlandsche am bassade te Londen. HAARLEM EN OMGEVING „Het Residentie Tooneel" zal Zaterdag 11 Januari in den Stadsschouwburg te Haarlem de eerste opvoering geven van ..Gevaarlijk» Bocht" ln drie bedrijven van J. B. Priestley. „Het Residentie Tooneel" zal Zondag 12 Januari in den Stadsschouwburg de eerste op voering voor Haarlem geven van: De Gebroe ders Karamazov een tooneelbewerking in vijf bedrijven door Jacques Copeau en Jean Crone naar den gelijknamigen roman van den grooten Russisehen schrijver Dostojewski. Mr. G. J. Paré, substituut-griffier bU de Haarlemsche rechtbank lcomt voor op de aan bevelingslijst voor de vervulling van de vacature van rechter ln de rechtbank te Dordrecht. De heeren L. A. van Hoeve cn A. Cram- winckel, beide te Haarlem, W. H. v. d, Horst te Aerdenhout. W. F. Hennlnk te Amsterdam en A. Volkers te Heemstede zijn bU Koninklijk Besluit lot leden van het Tnounaal te Haarlem benoemd. BU het politiecorps van Bloemendaal zijn benoemd: de hoofdagent J. G. Verbeek tot bri gadier en de agenten L. Voorema. G. W. Ha- meka. A. Beekman. W Leyhert, W. Oosterhof. B. Kampen, H. F. van Klink en A. Bosnia tot hoofdagent. A. M. B. te Aerdenhout was wegers toe treding tot de Waffcn SS door het Bijzonder Gerechtshof tot 9 Jaar rijkswerkinrichting ver oordeeld. De Bijzondere Raad van cassaue heeft deze straf tot zes Jaar verlaagd. B(j beschikking van den minister van Ver keer is tot het tijdstip van Invoering van de wet op de Zeevischvaartdiploma's, doch uiterlijk tot 31 December 1947 benoemd ln de commissie voor de examens ter verkrijging van het diploma als machinist en als machinist-stoker aan boord van stoomvisschersvaartulgen de heer U. Hem- penius te Overveen. Voor het genootschap Nederland—Engeland, afdeeling Haarlem, spreekt vanavond mr. W, A. Gibsor. Martin, lid van de „Royal Geographical Society" in een der zalen van Brinkmann aan de Groote Markt. Het onderwerp van zijn lezing die om 20 uur begint ls „Over the Sea to Skye". Mr. Martin's causerie wordt geïllustreerd met lantaarnplaatjes. Zaterdagavond 11 Januari zal de Jongeleden- afdeeling van de Haarlemsche Jongemannen Vereenlging haar eerste Jaarfeest vieren ln haar gebouw Lange-Margarethastraat. Opgevoerd zal o.a. worden het tooneelspel van Ds. A. K. Straatsma: „Het Geweten" Woensdagmiddag brak in een elcctrische croquetjesoven van een slager ln de Gen. Cron- Jéstraat door oververhitting brand uit. De brandweer wist met behulp van een schulm- bluschapparaat het vuur tot den oven, die ge heel vernield werd, te beperken. Burgerlijke Stand BEVALLEN van een zoon: 7 Jan.: A. G. Ne- derstigt-Setjsener; J. T. Broekers-IJff; M. I. M. Huizinga-v. Brero; A. H. Rothert-Slager; Maass-Verhoeff; 8 Jan.: M. C. v. Waveren-Ver- 2eer; van een dochter: 7 Jan.: I. Troost-Swart; M. M. v. Leeuwen-Wohlfait; J. d. Jong-Meijer; M. d. Jong-v. d. Linde; W. H. v d Horst-Mulder; 8 Jan.: A. M. v. Hoorik-Huijgvoom; P. Dlekstra- Anraad. ONDERTROUWD: 8 Jan 1947: E. Fijlstra en D. Luidens; J. H. Span en P. Snoek; F. H. Blok- poel en J. S. H. d. Vries; T F. J. A. FonviHe en J. Rosenhart; A. Rootlieb en C. J. Scheepers; T Zwarts en A. Boudsema; L. Kuijl en J. H Pull: C. Bruijn en J. N. Ras; J. D. d. Vries II. J. Werlich; A. v. Kerkwijk en T. Wilmink; H. J. Huijbens en M. F. H, Otten; P. B Kerk- hoff en J W. M. Blankwater; A. Zeljlmans G. W. West; A. M. Dalstra en H. W. Zomer; d. Freitas en M. J v, d. Hoorn; H v. d. Meijden en T. Zuiver; L. A. Hut en A. J Hammer; C. A. t. Welsoher en A. J. Bader; J. L. d. Leth en E H. Hannelink; G. Breemouer en C. H. v. Oei; H J. Best en J C. Verslagers; J. C. Traksel en E M. Lammers. GEHUWD: 8 Jan. 1947; C. Spanjaard en A. Welagen; M. v. Kruiselbergen en E. Hessling; I.. J. Lembeck en E. G. Voorham en E. G. Voor ham; W. C. Rutte en M. H. Preenen: P. v. d Kroft en G, B. v. Roon; N. J. v. d. Aar en A. L. Bergkamp; A. D Stöver en W. A. Kleef; H. T. v. d. Peet en C. Rutte; C. v. Kampen en W. B. d. Penning; J. Kloos en J. Bruijn; T. H. Mul der en F. J. v. Langendonck; S. Meinsma en A. Bakker; W. J. Hogenes en W. Inpljn; G. H. Scl- horst en J. Boumar; R. A. Duineveld en M. H. B. Koreman; G. J. Smoorenburg en A. J. Klum- ;>er; T. Wijckelsma en J. v. Looyengoed; P. H. Bol en M. C. v. Zonneveld; L. Bellekom cn W. M. Saarloos; H. G. Schouten en J. D. Vriesen; A. J. Tromp en E. M. J. Hazenberg. OVERLEDEN: 2 Jan.: G. H. Rutjes-Bull. 81 J.. Hazepaterslaan; J. M. Hartog-d. Vries. 79 Jaar. Rijksstraatweg: 3 Jar,.: B. v. Blankensteln, 73 Jaar. d. Genestetstraat; 4 Jan.: C. C. Jouger- naets-Lotman, 72 jaar. Gasthulsvest; 5 Jan.: H. .1. Struijk. 59 ;aar. Staten Bolwerk; M. H. d. Brutn-t. Heide. 73 Jaar. Rijksstraatweg; J. Stad'., 92 jaar. Schotersingel; 6 Jan.: G. J. d. Moes-d. Keljzer, 71 Jaar Delistraat; A. H. B. Sprengers, 73 Jaar. Floresstraat; T. Peters. 65 Jaar. Klein Heiligland; G Kwak-Trenn;ng, 54 jaar. Haze paterslaan; M. S. Rost-Haitsma, 85 Jaar. Gast- huisvest; 7 Jan.: M. S. Lubbers-t. Brink, 74 jaar. Mr. Cornelisstraat; P. Neelissen, 76 jaar, Lo- rentzkade; H. T. M. Lubbers. 3 m.. Leeuwerik- straat. FIETSENDIEF GEPAKT. Een surveilleerende agent van politie, die Woensdag zijn fiets tegen een huls in de Krelagestraat te Haarlem waar hij even was binnengegaan, geplaatst had. zag dit rijwiel prompt verdwijnen. De politie wist nog den zelfden avond den dief, een zekeren P. H, die zijn buit inmiddels te Amsterdam ver kocht had. te Haarlem te arrestecren. ANNO 1832 Wegens brandstoffenschaarschte zullen de kantoren van de Spnnmwoudcrstraut 99, Haarlem, voorloopig Dinsdags en Donderdags GESLOTEN zijn. Alleen voor zeer dringende gevallen; Mevr. W. Zonder!a.nd_ Schelf er, Spaarnwouderstruat 73, tel. 12915. INSTITUUT NIEUWE GRACHT 66 TEL. 15656 - HAARLEM Aanvang van de danslessen voor beginners cu gevorderden HALF JANUARI a.s. Inschrijving dagelijks. Opleiding medal test. Dit zijn de dagelljkschc zorgen van de hulsvrouw. Wij nemen de zorgen weg. Deze week prachtig Vet vleesch plus nog vet er bij Zonder bon verkrijgbaar: Ileeriykc Smcerworst. Nier- worst. Zure Zult, Bloedworst, Erwtensoep in bilk, alles te gen vastgestelde prijzen KROCHT 12 over tie Hcma

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3