Burgemeester Reinaida hield feestrede bij het jubileerende „Caecilia" Heemstede nog niet noodlijdend N.I.B.E.G. op de bres voor gerepatriëerden Geruischlooze conversie van staatsschuld Maandag 13 Januari 1947 3 Zaterdagmiddag hield het mannenkoor „Caecilia" ter gelegenheid van zijn gouden jubileum in de Kroonzaal van restaurant „Brinkmann" te Haarlem een receptie, die druk bezocht werd. De voorzitter, de heer J. A. Dal, wees er in zijn openingswoord op, dat niet trots doch dankbaarheid op dezen dag het overheer- schende gevoel vormde. Staande herdachten de aanwezigen met hem de dooden. Daarna bracht de heer Dal hulde aan de feestcom missie, aan den dirigent, den heer Nico Hoo- gerwerf en aan de zangers. De leden van het koor zongen daarop spontaan het Cae- cilialied. Mevrouw C. M. Kok-Van Zutphen vertolkte namens het damescomité de sympathie die de vrouwen ven de zangers voor het koor koesteren en zij bewees deze gevoelens door het bestuur bloemen, een fraaie oorkonde en een door de heeren .T. Pronk en E van Bom mel ontworpen en vervaardigd gebrandschil derd gedenkraam, dat de legende van de H. Caecilia voorstelt, aan te bieden. Het hoogtepunt van de receptie vormde de rede van den beschermheer van het koor, burgemeester M. A. Reinaida, die namens het gemeentebestuur zijn gelukwenschen uit sprak. Wij verheugen ons in dit jubileum, aldus de burgemeester, omdat „Caecilia" be langrijk werk verricht in deze stad. Ons volk moge arm geworden zijn, het is rijk geble ven door de innerlijke overtuiging, dat het zichzelf wenscht te blijven. Zoo is ook „Cae cilia" blijven leven in de harten van hen, die trouw aan zijn vaandel waren. Het ge meentebestuur was en is diep onder den in druk van de zanghulde, die. het koor op 8 Mei bij het graf der aan de Dreef gefusil- leerden bracht. Spr. betoogde tenslotte, dat het de jongeren zijn, die de toekomst, van ons land in handen hebben. Hij hoopte, dat er ooit jongeren gevonden zouden worden om „Caecilia" groot en sterk te houden, opdat het bij zou kunnen dragen tot de 6choone toekomst van het vaderland. Na den burgemeester voerde een lange rij van sprekers namens vele zustervereni gingen het woord, waarvan wij willen noe men de Koninklijke mannenzangvereeniging „Apollo" uit Amsterdam, de Koninklijke lie dertafel „Zang en Vriendschap", het man^ nenkoor „Zang en Vriendschap" uit Hoofd dorp, dat bloemen aanbood, het Wormer- veersch mannenkoor, dat een door het be stuur van „Caecilia" geestdriftig aanvaard voorstel deed om in den zomer een uitwis selingsconcert te organiseeren, en Haarlems Chr. Mannenkoor. Tijdens het diner 's avonds, waaraan bur gemeester Reinaida en diens echtgenoote en de wethouders D. J. A. Geluk en mr. S. C van der Wall aanzaten, werd de voorzitter van „Caecilia". de heer J. A. Dal, bij accla matie door het koor tot eere-lid benoemd en als zoodanig door den beschermheer burge meester Reinaida geïnstalleerd. Het gebrandschilderde raam, dat aan „Caecilia" werd aangeboden. DE DISTRIBUTIE Uitreiking nieuwe bonkaarten. Haarlem, Vleeschhal: Rest. D en Z t.m. Er. Spaarndam: 9.00—12.00 A t.m. G, 14.00—1 H t.m. N. Bloemendaa, Jeugdhuis Donkerelaan: A—D. Tooneel „De gebroeders Karamazow"' Er blijft altijd een bezwaar bestaan tegen de bewerking van romans voor het tooneel. Men moet het boek in zulke gevallen louter ais inspireerend gegeven beschouwen en het dan verder vergeten. Inzonderheid een, on danks de realistische dramatiek, zoo be schouwend en diepzinnig werk als dat van Dostojewski. wordt als tooneelstuk of film tot een afgekloven geraamte. Men ondergaat niet meer de typische ontroering van zijn lec tuur. Maar hiervoor is iets geheel ander soortigs in de plaats gekomen, dat op zijn wijze bij machte is emoties te wekken. Co- peau's bewerking van „De Gebroeders Kara- mazow" nadert de grenzen van het melo drama; het heeft de sensationeelste episoden tot een welsluitende compositie bijeengevoegd en een spannende intrige met karakteristieke scènes tot een boeiend spel vereenigd. Het Residentie Tooneel heeft dit vijf be drijven lange en met een ballet gelardeerde stuk op indrukwekkende wijze vertoond En kele acteurs van formaat traden hierbij op den voorgrond. In Hans Kaart hebben wij een vertolking van den ouden wellusteling Feodor Karamazow bewonderd, welke ons aan niemand minder dan aan Louis Bouw meester herinnerde. Met een griezeligen hu mor werd dit monster ten voeten uit ge creëerd; in zijn dronkemans-lhansworsterij kwam toch telkens de sinistere wanhoop en angst uit den afgrond dezer verloren ziel naar boven. Welk een volmaakt genre-stukje was de maaltijd-scène! Op hoog peil stond ook Jos Gevers met Smerdiakov, een rol, waarmee deze Vlaming vijftien jaar geleden ook reeds een welver diend succes heeft behaald. De valschheid en sluwheid van dit, krachtens zijn fatale ge boorte reeds bedorven, individu werd door dezen zuiver en stemmig spelenden acteur mmmer aangezet tot de uiterlijkheid van den marqué; de rol bleef steeds in de psycholo gische sfeer, en 'wekte hierdoor te sterker het soms door begrijpend meelijden getem perde afgrijzen. Benjamin Royaards verpersoonlijkte op even intelligente wijze den kouden nihilist Iwan en maakte de waanzin-scène in het laatste bedrijf tot een grootsche manifesta tie. Guus Hermus was een beminnelijke Alexei en Joris Collet, die de rol van Dmitri op zich had genomen, belichaamde de onbe- heerschtheid van deze hartstochtelijke fi guur wel wat él te theatraal. Een verrassing bracht Corry Meunier met haar voortreffe lijke Groesjenka, een juweeltje van mimi sche kunst. Jet Naessens gaf de gecompli ceerdheid van de zichzelf zoekende Katha- rlna met prijzenswaardige ingetogenheid v/eer. H. G. CANNEGIETER „Gevaarlijke bocht" .„Dangerous Corner", waarvan het Resi- dëntietooneel Zaterdagavond in den Stads schouwburg een vertooning heeft gegeven, is door Priestley jn een zijner, vermoedelijk weinige, pessimistische buien geschreven. Men herkent hier den auteur van „The good Companions" met zijn zoo beminnelijken kijk op het menschdom nauwelijks Want de goedheid, welgezindheid en naïeveteit. welke deze schrijver zoo gaarne in zijn alledaagsche figuren demonstreert, is verre te zoeken in het gezelschap, dat na het diner in de wo- n ng van de familie Caplan aan het kouten is. Echtbreuk, verduistering, zelfs moord blijkt bij deze vriendelijke dischgenooten niet onbekend, en als de auteur dit halve dozijn tafelgasten representatief acht voor de bur gerlijke maatschappij, bij welke heel wat aan 't licht zou komen, wanneer de waarheid van achter het vriendelijke omhulsel te voor schijn sprong, ziet er het met ons, fatsoen lijke menschen, niet al tc best uit! „Gevaarlijke bocht" kon beter „gevaarlijke wending" heeten. Want het knusse gesprek neemt naar aanleiding van een bijzondere sigarettendoos een gevaarlijke wending, waarbij de eene vraag de andere en de eene onthulling de andere uitlokt. Aan het slot van het stuk laat Priestley hetzelfde gesprek zich herhalen, maar nu blijft de vraag over die doos .achterwege en er gebeurt niets. Men doet een huiselijk dansje zonder te weten, welk vleesch men van weerszijden in de kuip heeft. Zoo hangen het heil en de vrqde soms van een toevallig- heidje af! «i ..Dangerous Corner" is meer een praatstuk dan een speelstuk; alles moet bij de regie en de acteurs dus komen van de juiste drama tiseering van de dialogen. Een subtiele op dracht! Maar met een geniaal begrip heeft mevrouw Ranucci Beckmann zich van deze opdracht gekweten. En de acteurs, onder wie Fie Carelsen als prima inter pares de bij zondere aandacht trok. hebben de fatale ge sprekken door een spannend samenspel tot een boeiende demonstratie van echte tooneel- kunst gemaakt Dit is weer eens een avond geweest, waarop men. zoowel wat het stuk als het spel betreft, met dankbaarheid kan terugzien! H. G. CANNEGIETER In 1947 geen zwaardere lasten op de bevolking Ofschoon het nog wel enkele weken du ren zal, vóór de Heemsteedsche gemeente- begrooting over 1947 zal worden gepubli ceerd, is de voorbereiding er van toch zoo ver gevorderd, dat althans in groote lijnen vast staat, hoe zij er zal uitzien. Deze week zal de behandeling in de verschillende raadscommissies plaats vinden. Met vrij groote zekerheid kan verwacht worden, dat de begrooting sluitend zal zijn, zoodat Heemstede ook dit jaar nog aan de noodlijdendheid zal kunnen ontkomen en in financieel opzicht dus de zelfstandig heid kan behouden. Wel moet worden aan genomen, dat 1947 het laatste jaar zal zijn, waarin dit mogelijk is, tenzij nog dit jaar een nadere regeling van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten haar beslag zal krijgen. Zooals bekend, zal dit vooral afhangen van de vraag, of de Staatscommissie-Oud binnenkort met haar voorstellen gereed zal komen. De begrooting voor 1946 kon destijds sluitend gemaakt worden doordat 1944 een batig saldo van bijna f 28.000had op geleverd, terwijl er f 120.000.uit het re servefonds kon worden geput. Het jaar 1945 heeft echter een nadeelig saldo opgeleverd van f 119.000.terwijl de laatste reserves niet meer dan f 98.000.bedragen. Alleen uit dezen hoofde is de toestand voor 1947 dus al f 169.000.ongunstiger dan hij voor 1946 was. Dat het niettemin gelukt schijnt te zijn, de ramingen van ontvangsten en uitgaven in evenwicht te krijgen, moet hoofdzake lijk worden toegeschreven aan een aantal bezuinigingen en aan de hoogere opbrengst van verschillende belastingen. Naar wij vernemen beteekent dit niet, dat de gemeentelijke heffingen zullen wor den verzwaard. Ook de straatbelasting zal niet worden verhoogd. Uit deze hoogere belasting-opbrengsten blijkt wel, dat Heemstede toch een geheel ander karakter heeft dan Bloemendaal. De veranderingen, die tijdens de bezetting in het gemeentelijk belastinggebied zijn aan gebracht en waarbij de gemeentelijke op centen op de belastingen naar inkomen en vermogen in hoofdzaak zijn vervangen door de ondernemingsbelasting, hebben Bloe mendaal veel zwaarder getroffen dan Heemstede. Ook Heemstede te in de eerste plaats een woongemeente en geen indus trie- of handelsplaats, maar toch brengt de ondernemingsbelasting in deze gemeen te vele tienduizenden guldens meer op dan in Bloemendaal, dat door de aage- brachte wijzigingen wel het zwaarst getrof fen is van alle gemeenten in ons land. Overigens behoeft het nadeelig saldo over 1945 ad f 119.000.(het eerste nadeelige saldo, gemeenterekening nog ooit heeft opgele verd) volstrekt niet gezien te worden als een aanwijzing, dat ook de volgende jaren een tekort zullen brengen. Het is nl. geheel ontstaan doordat de gas- en electri- teitsbedrijven gedurende de eerste helft van 1945 hebben stil gestaan. De ontvang sten vielen toen geheel weg, terwijl alle uitgaven aan rente, aflossingen, loonen en andere z.g. vaste lasten onverminderd voortduurden. In de tweede helft v^n 1945 kwam daar in weliswaar verandering, maar de lage rantsoenen veroorzaakten een zoo geringe aflevering, dat het groote verlies over hét eerste halfjaar niet meer kon worden in gehaald. In 1946 zijn de omzetten in ieder geval zooveel grooter geweest, dat de geraamde winst van anderhalve ton wel behaald zal zijn en ondanks de oogenblikkelijke beper king van de rantsoenen zal o<5k voor 1947 weer de winst van een behoorlijken omzet geraamd kunnen worden. Zijn onze inlichtingen juist, dan zal het ook niet noodig zijn, de prijzen van gas, electriciteit en water voor 1947 te verhoogen.. Burgerlijke Stand BEVALLEN: 9 Jan., C. C. Roosen—Kors, z.; J. M. Veilings—Helmerhorst, d.; 10 Jan., E. F. Mijerv. Maris, z.; E. J. Leenhoutsv. Dragt. z.; M. J. Dams—t. Bosch, d.; D. Heere—Lult. d.; A. G. J. A. Brinkmann—Hazenberg, d.; M. G. Aarsen—v. Voort, d.; 11 Jan.. M. v. Galen— Gaupp. d.; A. Michel—Kapteln, d.; A. Aazoux— Roos. d. GEHUWD: lil Jan., G. d. Vries en H. M. Eek hout; J. v. Slooten en L. Vreeken. OVERLEDEN: 9 Jan.. A. H. Zelnstra—Riet- hoff, 62 j.. Westerhoutpark; J. Blaasse. 93 j Hazepaterslaan10 Jan., A. W. Terpoorten. 88 j.. Zijlweg; J. P. Janssen. 67 j.. Parkiaan; A. M. Hulsman, 19 m„ Gasthuisvest. De radio geeft vanavond: 301.5 M. Nieuws. 19.15 NCRV leeslamp. HILVERSUM 19.00. 20.00. 1 19.35 Comedian Harmonists. 19,45 Landbouwrü- briek. 20.05 Weerpraatje. 20.08 Volkszang. 20 45 „Aanvallend Christendom". 21.05 Nederl, Strijk orkest. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Harriet Cohen. 22.45 Avondoverdeivking. 23.00 Jan van Weelden. 23.30 Boedapester Strijkkwartet. HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 18.00, 20.00 en 22.00 Nieuws. 19.00 Leon Combé en Jean Anonietti. 19.30 Partij v. d. Arbeid 19.45 Sweet and Swing. 20.05 Dingen van den dag. 20.15 Omroeporkest. 21.15 Oud volksverhaal. 21.45 Gevar. progr. 22.45 Geestelijk leven. 23.45 Van twee kanten bekeken. De Nederlandsch Indische Bond van Ex- krijgsgevangenen en Geïnterneerden had Zondagmorgen in het Rembrandt-Theater te Haarlem een propaganda-bijeenkomst belegd. De heer H. Bijleveld, chef van de afdeeling Repatrieering van het D.B.V.O. te Haarlem gaf zijn gehoor enkele wenken betreffende geneeskundige behandelin; huisvesting en kleeding. Hij wees er op, dat de hulpverleening niet zes maanden na de aankomst in Nederland ophoudt, doch dan automatisch overgaat in de nor male steunverleening voor Nederlandsche oorlogsslachtoffers. Velen verzuimen ech ter te vragen of zij onder de algemeene oorlogsongevallenregeling vallen. Zoo kan men na een half jaar nog voor „voort gezette'? of voor „uitgestelde" geneeskun dige behandeling in aanmerking komen. Wat de huisvesting betreft: spreker wees op de te weinig gebruikte mogelijkheid om via het Centraal Bureau voor Oorlogs slachtoffers onderdak in Friesland te vin den. Het woningprobleem blijft echter een voortdurende zorg, te meer daar binnen i kort enkele contracten met hotels en in-' richtingen, waar gerepatrieerden onder gebracht zijn, afloopen en niet verlengd worden. De heer Bijleveld kon van het kleed in g- front verheugend nieuws melden: er zijn door het Comité „Nederland helpt Indië1' over het geheele land 6000 winterjassen ter beschikking gesteld, die zoowel door dames ■als door heeren gedragen kunnen worden. Deze jassen kunnen schriftelijk worden aangevraagd bij het Kringkantoor' van het comité „Nederland helpt Indië" te Haar lem, doch men dient er rekening mede te houden, dat deze jassen in de eerste plaats bestemd zijn voor hen, die als Neder landsch oorlogsslachtoffer beschouwd wor den en in de tweede plaats voor hen, die aan boord van de repatrieeringsboot geen jas ontvangen hebben. Dit zijn de schepen, die in het tijdvak van 10 Juli tot en met 24 September 1946 in Nederland zijn aan gekomen. Tenslotte vestigde de heer Bijleveld de aandacht op de aanzienlijke hoeveelheid bagage, die de betreffende afdeeling van den Nederlandschen repatrieeringsdienst nog onder zijn berusting heeft en die nog steeds niet door de rechthebbenden werd afgehaald. De voorzitter van de Haarlemsche af deeling van „Nederland helpt Indië", Ir. W. Badon Ghijben, gaf een historisch over zicht van het tot standkomen en de werk zaamheden van dit comité. Hij releveerde den grooten steun, dien het van de Neder landers genoten heeft en spoorde de beter gesitueerden onder de gerepatrieerden aan ook hun steentje voor dit werk bij te dragen. Het hoofdbestuurslid van den N.I.B.E.G., de heer J. C. baron van der Feltz wekte zijn gehoor op lid van dezen bond te wor den. Hij liet daarbij duidelijk uitkomen, dat het den N.I.B.E.G. er in de eerste plaats om te doen was, dat de gerepatrieerden hun lot in eigen hand zouden kunnen nemen. Zij moeten weer geestelijk fit wor den en de oude „Indische spirit" herkrij gen. Spr. legde er den nadruk op, dat de regeering aan dit streven alle medewer king verleent. Hoofddoel is, dat deze Indi sche gemeenschap weer terugkeert naar waar haar historisch verkregen rechten liggen. ACTIE TEN BATE VAN MIDDELBEEKS TE HEEMSTEDE Op Dinsdag 14 Januari zal de R.K. Gem. Too- neelvereenlging „Door Eendracht Sterk" een opvoering geven van het blijspel „Over twaalf dagen tegen middernacht" van Gerard Nielen De baten van deze voorstelling (die in het R.K. Vereenigingsgebouw wordt gegeven) komen ten goede aan de zoo zwaar getroffen Ingezetenen van Middellbeers, De grootste conversie-operatie in de ge schiedenis van ons land geschiedt nagenoeg geruischloos. Want elke houder van de op 15 dat een Heemsteedsche Februari a.s. aflosbaar gestelde leeningen tot een totaal bedrag van 2700 millioen. wordt geacht tot een overeenkomstig bedrag deel te nemen in de nieuwe 33Vs Nederlandsche staatsleening 1947, tenzij hij vóór 27 Januari a.s. op een daarvoor bestemd formulier ver klaart van de aangeboden conversiemogelijk heid geen gebruik te willen maken. Het wordt hem dus wel gemakkelijk gemaakt. Conver teert hij niet. dan wordt zijn geld maximaal 5 jaar geblokkeerd a 2j4 rente, welk geld uiterlijk op 31 December 1951 uit de opbrengst van een zoonoodig gedwongen leening zal worden „afgelost". Ziedaar in een notedop de heele procedure, die den Staat van een deel zijner verplichtingen tot betaling van rente en aflossing moet ontlasten Het had ook anders gekund en, naar veler opvatting beter. Degenen, die deze opvatting huldigen, betoogen, dat de Staat tegenover een bepaalde categorie der bevolking, welker bestaan en streven (spaarzin) hij zegt hooge- lijk te waaraeeren. misbruik maakt van zijn machtspositie en zich niet Integraal houdt aan de leeningsvoorwaarden. welke er tus schen hem en zijn geldschieters bestaan. Vele houders van staatsfondsen hebben voor het financieele overzicht van minister Lieftinck op dit punt geen waardeering en zijn er van overtuigd, dat ons staatscrediet er niet mee gediend is. Het bleek reeds aan stonds bij het bekend worden der conversie- plannen. toen vrij spoedig daarna de koersen van 3'/ï en 4 staatsobligaties tot beneden pari daalden en het is deze en de vorige week opnieuw tot uitdrukking gekomen in een groot aanbod van staatspapier, zoodat alleen de „Boeken uit zeven eeuwen" in de Stadsbibliotheek In ons blad van j.l. Zaterdag vermeldden wij reeds, dat ter gelegenheid van het 350- jarig bestaan van de Stadsbibliotheek en van het 25-jarig bestaan van de Openbare Lees zaal een jubileumtentoonstelling georgani seerd wordt. Deze expositie zal onder het motto „Boe ken uit zeven eeuwen" een keuze bevatten uit het bezit van de Stadsbiblioheek, die re presentatief geacht mag worden voor de ont wikkeling van het boek van 1250 af tot heden. Burgemeester M. A. Reinaida zal de ten toonstelling op Zaterdag 18 Januari om half drie officieel openen. Op 17 Januari zal het personeel in besloten kring het jubileum feestelijk vieren. De Stadsbibliotheek en lees-, j,_t zaal zal op deze beide dagen voor het publiekdoor steunaankoopen varTdè*'regëëring ven te maken over de verhooging van den rentevoet van 3 tot 3Vs op 15 Februari 1957 Immers, de regeering kan bijvoorbeeld via een gedwongen leening, de 3—3Vj leening 1947 aflosbaar stellen, hetgeen trouwens ook mogelijk is ten aanzien van de buiten de con versie gebleven 3—3Vs leening 1938. waar van de rente op 1 Maart 1948 volgens de lee- ningsovereenkomst tot 3'/* moet worden verhoogd Intusschen mag men zich er over verheugen dat door de uitvoering van het conversieplan althans aan de periode van onzekerheid een einde gekomen is. want niets is voor de ont wikkeling van den beurshandel fnuikender aan de vrees voor nadeelige regeeringsmaat- regelen. Moge daarom ook spoedig over de Vermogensheffing worden beslist. Ook de afgeioopen week hebben weer velen bun staatsfondsen in aandeelen omgezet, waarbij aanvankelijk in hoofdzaak Nederlandsche inaustrieele aandeelen. later ook Scheepvaart en Indische waarden tegen sterk stijgende koersen koopers vonden. Dat de aandeelenmarkt niet geheel vrij is van inflatoire tendenzen, behoeft geen ver wondering te wekken. En evenmin dat er tegen 't midden der vorige week een reactie intrad, welke aan begrijpelijke winstne mingen kan worden toegeschreven. gesloten zijn. Leesgraag Haarlem In 1946 werden dooi- de Stadsbibliotheek aan het Prinsenhof 132.787 boeken uitgeleend; het Huls te Zaanen leende 50.480 werken uit, zoodat in totaal 183.267 boeken door lezend Haar lem werden „verslonden". In 1W5 leende de bitolotheek 119.953 boeken uit. Van de in 1946 afgegeven werken, werden er 7267 uit de muziek bibliotheek afgegeven. Het gebouw aan het Prin senhof werd in 1946 door 44.291 personen bezocht, het filiaal aan de Zaanenlaan telde er 7031. In 1945 was het totaal aantal bezoekers van de twee inrichtingen 23.728, dus minder dan de helft van het totaal aantal ln het afgeioopen Jaar. Droste's Cacao- en Chocolade fabrieken In een vergadering van aandeelhouders van Droste's Cacao en Chocoladefabrieken N.V. te Haarlem werd op verzoek der betrokkenen ont slag verleend aan mevrouw H. J. Droste—Savrij als president-directrice en aan den heer A. Teerink als directeur (dit laatste ontslag gaat 1 April a.s. in). Voorts zijn benoemd tol president- directeur de heer Ch. E. Visser, thans directeur; tot directeuren de heeren Mr. J. C. Droste en M. W. Savrij Droste titans procuratiehouders met den persoonlijken titel van onderdirecteur. koersen op c.a. 99'/; konden worden handhaafd. Konden de nieuwe 33Vs obligaties 1947 niet voor de betaling van de Vermogensaan- wasbelasting en de Vermogensheffing worden gebruikt, dan zou het aanbod In de oude lee ningen natuurlijk nog veel grooter geweeft zijn, want dat velen hun geld voor vijf jaar VA willen vastleggen, valt niet aan te nemen, al heeft men daardoor het voordeel in dien tijd althans de hoofdsom intact te hou den. een voordeel dat aan beteekenis gewon nen heeft door de mededeeling, welke de minister onlangs heeft gedaan, dat de even- tueele gedwongen leening te zijner tijd niet uitsluitend de houders van bij den Staat ge blokkeerde gelden zal treffen, maar dat voor de deelneming in die leening andere normen zullen worden aangelegd. Wat nu de voorwaarden van de nieuwe Conversieleening betreft, ze zijn niet onver deeld aantrekkelijk. De regeering „behoudt zich alle rechten voor" Van jaarlijksche af lossing a pari i6 geen sprake. Alleen ingeval en voor zoover de koers beneden 97 daalt, wordt jaarlijks ter beurze tot 2Vï van het op 1 Januari van elk jaar uitstaand bedrag De Carryphoneeen nieuw draagbaar ingekocht. Ook mag de leening vóór den telefoontoestel, dat op het oogenblik bij de uitersten termijn van aflossing (1987) geheel Amertkaavsche spoorwegen in gebruik is. of gedeeltelijk a pari worden aflosbaar ge- jt„. steld. wat dus wil zeggen, dat. blijft dlze "fj/jf" 9 l regeering aan en slaagt zij er in haar goed-101/6 een a/sta"d ian rijf en twintig kilo koopgeld-politiek voort te zetten, de houders j nieter te telefoneeren met seinposten en der nieuwe obligaties zich geen illusies behoe-' andere, zich op de lijn bevindende, treinen. Lisse opent Dinsdag tweede bloembollententoonstelling De tweede groote bloembollententoon stelling in dezen winter zal Dinsdagmiddag om twee uui; in het gebouw van het Hol- landsche Bloembollenkweekersgenoot- schap te Lisse worden geopend. Prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het labo ratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse zal het woord voeren. Deze expositie zal in oppervlakte tweemaal zoo groot zijn als de Kersttentoonstelling. De voor zitter van de tentoonstelling de heer A. H. Nieuwenhuis, zal vooraf een rede houden. De vorige tentoonstelling trok 5000 be zoekers, welk aantal ditmaal ver over troffen zal worden. Het doel is ook nu weer, het publiek te toonen over welk rijk materiaal men beschikt in net artikel Hollandsche bloembollen. Ook zal ge demonstreerd worden, hoe de producten verwerkt kunnen worden tot een schitte rend geheel. De tentoonstelling zal geopend zijn van 14 tot en met 18 Januari. Vorst-scbade in Haarlemmermeer De vorst heeft ook ln den Haarlemmermeer polder schade veroorzaakt. Bij verschillende landbouwers hebben ingekuilde aardappelen suikerbleten geleden. Doordat er in vele land bouwbedrijven een tekort aan werkkrachten ls, was het, toen de vorst Inviel, niet mogelijk tij dig voldoende maatregelen te nemen. Ook ls op enkele plaatsen schade toegebracht aan de wintertarwe. Dit product kan ln het al gemeen veel verdragen, waaruit dus valt af te leiden, dat de koude nu zeer snijdend was. GESTOLEN JEKKER OPGEDOKEN. Een Haarlemmer te wiens nadeele eenige weken geleden een jekker uit zijn auto werd gestolen, toen de wagen op den Burgwal stond geparkeerd, zag dezer dagen 't vermiste klee- dingstuk om de leden van een hem onbekend man De jekkerdrager werd door de politie aan zijn jas getrokken eri hij vertelde, dat zijn nieuwe aanwinst afkomstig was van een onbekende. De wetsdienaren speurden ver der en kwamen vla het Amsterdamsche Wa- terlooplein bij een zekeren H. O. terecht, die echter ontkende, iets -met den diefstal uit staande te hebben. De politie achtte het even wel gewenscht dezen O in arrest te nemen. Illegaal werker handelde in bonkaarten Van 1943 af tot de bevrijding was de ge meente-ambtenaar H. te Sliedrecht door de illegaliteit belast met de verspreiding var. bonkaarten onder de onderduikers. Bij de geldsancering bleek, dat H. een groot bedrag op de bank had 6taan Een onderzoek, van wege den officier-fiscaal te Dordrecht inge steld. bracht aan het licht, dat H. honderden kaarten heeft verhandeld en dat de baten, die hij uit zijn transacties verwierf, ongeveer 25.000 bedroegen H. heeft een volledige bekentenis afgelegd Op zijn gehee'.e bezit, meubels incluis, heeft de officier-fiscaal be slag laten leggen. Het heeft in Sliedrecht echter algemeene verwondering gewekt, da' H nog steeds ln gemeentedienst is en zich niet in voor-arrest bevindt. Schip met sinaasappelen aan den grond geloopen Tien minuten nadat het den Nieuwen Waterweg was binnengeloopen is het Noorsche stoomschip „Fana", groot 1375 b.r.t., en varende voor de K.N.S.M door den mist bij geleidelicht 1 te Hoek van Holland aan den grond geloopen. Hoewel twee sleepbooten van L. Smit en Co's In ternationale Sleepdienst spoedig ter hulp snelden, mocht het niet gelukken het schip vlot te krijgen. Een Zaterdagmorgen met drie sleepbooten herhaalde poging mocht evenmin gelukken. Aangezien het van Valencia komende schip sinaasappelen in heeft, is men ter plaatse begonnen het schip te lossen. Zoowel aan de firma Smit en Co als aan Van der Tak's bergingsbe drijf is opgedragen in gezamenlijk over leg de „Fana" vlot te brengen. Smokkelaars onder vuur genomen Douane-ambtenaren stootten te Nispen bij Roosendaal op een groep, smokkelaars. Toen hun bevolen werd. halt te houden, kozen de smokkelaars het hazenpad. Na herhaalde sommatie richtten de dopanen het vuur op de smokkelaars, waaroor een zekere A. uit Roosendaal in den buik werd getroffen. Hij werd naar het ziekenhuis in Roosendaal gebracht. Ook in de grensstreek bij Breda is een lid van een smokkelploeg aangeschoten. Levensgevaarlijk gewond is hij naar het 'ziekenhuis gebracht. Kabinetsformatie op Curacao Naar Aneta uit welingelichte bron heeft vernomen, heeft de gouverneur van Cura cao, dr. P. Kasteel, op aanbeveling van de Staten aan den heer A. D Jonckheer de opdracht gegeven een voorloopig kabinet te vormen. Dezelfde bronnen verklaarden, dat dit de eerste stap op den weg van hervorming van de politieke structuur van Curacao in de richting van een grootere mate van autonomie beteekent. De heer Jonckheer behoort tot een bekende Cura- caosche familie. Hij is een broer van het lid der Staten dat indertijd deel uitmaak te van de commissie Da Costa Gomez en voorzitter is van de democratische partij. Tervyijl het bericht van de kabinetsfor matie door het publiek met algemeene instemming is ontvangen, noemt het blad „Amigoe di Curacao" in een hoofdartikel deze daad opmerkelijk en vraagt, welk recht de Staten hebben om een der gelijken stap den gouverneur aan te bevelen. SCHEEPVAART- Mij- Nederland. Roepat, 8 Jan. te Adelaide Tegelberg, 10 Jan. van Southampton naar Port Said. Sumatra. 10 Jan. te New Orleans. West Afrika LUn. Amstelkerk, 10 Jan. te Port Bouet. Ml). Oceaan. Phrontls, 5 Jan. van Singapore naar Ned. Indië. Kon. Holl. Lloyd. Oosterbeek, thuisreis. 9 Jan. van Bahla. Nieolaas Witsen, 11 Jan. te Am sterdam. Agenda voor Haarlem MAANDAG 13 JANUARI Ver. v. Vrijzinnig Hervormden, Jacobstraat: Openingsavond Volksuniversiteit: Lezing met film over „De spoorwegen van voorheen en thans en in de toekomst", 20 uur. Kennemer Golfclub (Zandvoort): Gala-avond voor de NI WIN met Jo Vincent, 20 uur. Concertgebouw: E.V.C.-vergadering, 19.30 uur. Brinkmann: Open bare Psychometrische séance. 20 uur. Frans Hals: Een nacht ln RIo 08 J.) 14 00. 16.80, 19.00 en 2i .is uur. Luxor: Jane Eyre 04 j.) Palace: Zeedui vels (18 J.) Rembrandt: Vier Veeren (14 J.). Deze drie 14.00. 16.15, 18.00 en 21.15 uur. City: Jeugd- idylle (a. 1.) 14.15 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne theater: Onschuldige jeugd (14 j.) 14.30. 19.00 en 21.15 uur. DINSDAG 14 JANUARI Concertgebouw: H.O.V.-ledenconcert, 20 uut. Remonst ran ten huis: Wllhelminastraat 22. Het le ven ln den Geest, 29 uur. Bioscopen: als Maandag. BINNENLAND In de A.V.R.O.-studio is een tooneelinstal- tatle aangebracht, welke Zaterdag ls ingewijd met een opvoering van „Spel van liefde en ge luk" een twee eeuwen oud Fransch blijspel, dat de directeur van de A.V.R.O., de heer W. Vogt. ln het Nederlandsch had vertaald. Zaterdagavond Is tijdens dichten mist een zware vrachtauto van de A.T.O. van de 6 meter hooge Waalkade te Nijmegen ln de Waal gestort. Door den lagen waterstand bleef de wagen groo- tendeeïs boven water. De twee inzittenden O. G. en J. G. uit Arnhem worden zwaar gewond. De goederen konden vrijwel onbeschadigd uit de auto gehaald worden. De heer J. E. van Tijen van de N.V. Fok kerfabrieken, die uit Amerika ls teruggekeerd, heeft tegengesproken, dat er onderhandelingen gevoerd zijn met de Beech Aircraft Company ter. behoeve van de Nederlandsche vliegtuig industrie. Opnieuw heeft zich In een der kazernes te Breda een geval van nekkramp voorgedaan. Als voorzorgsmaatregel zijn ln de kazernes quaran tainevoorschriften afgekondigd. NabU het zwembad tc Voorst is de M-Jarlge J. G. S wonende te Apeldoorn, met zijn motor geslipt en tegen een auto geslingerd, ten ge volge waarvan hij enkele uren later ln een zie kenhuis te Apeldoorn is overleden. De schipbrug bU Hedel ls w-eor In dienst gesteld, zoodat relztRcrs naar 's Hertogenboscli niet meer den omweg over Nijmegen behoeven te maken. HAARLEM EN OMGEVING Op Maandag 20 Januari zal Jo Vincent in de Gem. Concertzaal te Haarlem een liederen-avond geven. Aan de vleugel begeleid door Emmy van Eden, zal zij liederen ten gehooro brengen van: Schumann. Strauss, Debussy, Benj. Britten en Oud Nederlandsche liederen. Dit is de derde avond ln de serie Volksconcerten. Te Heemstede ls oen afdeeling van den Bond van jonge en kleine kweekers ln het bloembollenbedrijf opgericht. Tot secretaris ls benoemd de heer A. Goossens, Laan van Insu- llnde 27. Van den Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te Bloemendaal la de heer H. J. RiJn- hart te Overveen afgetreden als diaken, in zijn plaats ls benoemd de heer G. stulen. Tot kerk voogd werd benoemd de heed J. Rot te Bloemen daal, terwijl als zoodanig werd herbenoemd mr. J. W. de Jong Schouwenburg te Acrdenhout. De Chr. Jonge Mannen ver. en de Bloemen- daalsche en Ovcrvecnsche Jongens Clubs hebben Zaterdagavond ln het Jeugdhuis te Bloemendaal een welgeslaagd Jaarfeest gehouden. Muziek, zang en voordrachten vulden de eerste helft van der. avond, na de pauze werd het tooneelstuk in zes bedrijven ..De antieke klok" van Joh. v. d. Baaren vertoond, dat veel applaus oogstte en dat heel goed werd vertolkt. De heer H. Vis sprak een openings- en slotwoord. In Februari zal deze uitvoering nog eens herhaald worden. De Liedertafel Haarlem's Zanggenot hield voor het eerst na de bevrijding een druk be zochte vergadering, waarin met algemeene stemmen besloten werd de repetities te her vatten. Op de vergadering van 20 Jan. zal een definitief bestuur en een dirigent gekozen worden. De Koninklijke letterlievende vereeniglng „J. J. Cremer" zal op Dinsdag 21 Januari ln den Stadsschouwburg een opvoering geven van de comedie „Hartenvrouw" door A J Liepman. Henk Bakker zal de regie voeren. in de week van 29—Januari zal ln het centrum van de Open Religieuze Gemeenschap te Haarlem een serie lezingen worden gehouden over het onderwerp „Aan de grenzen der we tenschap". Sprekers zullen zijn Dr. C. Spoeider. rector van het gymnasium te Haarlem, prof. dr. H. Oldewelt. buitengewoon hoogleeraar te Am sterdam. prof Ch. Glasz, hoogleeraar aan de Economische Hoogeschool te Rotterdam en Dr. J. M. Rombouts. waarnemend geneesheer-direc teur van het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort. Britsch vliegtuig neergestort Zes inzittenden gedood Omstreeks vijf uur 'Zaterdagmiddag is aan de Zuidkust van Engeland bij mistig weer een Engelsch passagiersvliegtuig neergestort. Er waren zestien personen aan boord, waarvan er zes wer den gedood. Het vliegtuig kwam over de witte rotsen van Dover Engeland binnen, na boven het Kanaal in moeilijkheden te zijn geraakt. De slachtoffers warerr drie leden van de bemanning en drie passagiers. Van de tien andere overledenen verkeert de navigator in ernstigen toestand. Twee passagiers zijn ernstig gewond. Een baby van achttien maanden bleek een been fractuur te hebben opgeloopen. De British Overseas Airways heeft over het ongeluk een communiqué bekend ge maakt. dat als volgt luidt: „Een Boac Dakota, dat om 9.30 uur Za terdagmorgen van het vliegveld van Lon den was vertrokken, bleek met in staat een landing uit voeren op de eerste lan dingsplaats, Bordeaux, naar men aan neemt als gevolg van slecht weer. Nadat geprobeerd was een geschikte landings plaats in Frankrijk te vinden, zette de pi loot koers naar Engeland, daar de weers omstandigheden boven Frankrijk blijkbaar zoo slecht waren, dat elke landing aldaar er door belet werd. Om 4.04 uur des middags, toen men zich boven het Kanaal bevond, zond het toestel een S.O.S. uit- Later stortte het toestel neer in de buurt van Ashford in Kent. De oorzaak van het ongeluk wordt onderzocht". Het Dakotatoestel was van Londen ver trokken met bestemming Lagos in West- Afrika, meldt Un. Press. Vliegtuigramp in Amerika. Een Amerikaansch vliegtuig van de Eastern Airlines is Zondagmorgen vroeg in de bergen nabij Galax (Virginia) neer gestort. Van de negentien inzittende personen werden achttien gedood en een gewond. Het toestel bevond zich op een normale vlucht van Detroit in Michigan naar Miami in Florida. Het had zestien passagiers en een bemanning van drie personen aan boord. De cenige overleven de verklaarde dat het vliegtuig in brand vloog, voordat het neerstortte. Kinderverlamming wordt thans straf aangepakt De New-Yorksche correspondent van de Londensche „Times" meldt, dat twee leden van de chemische faculteit der Stanford- universieit. de doctoren H. S. Loring en C. E. Schwerdt, er in geslaagd zijn, het virus van de kinderverlamming to; op minstens 80 pCt. zuiver te isoleeren. Dit succes is van groot belang voor de proeven tot het berei den van vaccins tegen deze gevreesde ziekte. Foto's, genomen met een electronenmicro- scoop hebben uitgewezen, dat het kinderver lamming-virus uiterst klein is. Nieuwe Raad voor de Luchtvaart Bij Koninklijk Besluit is een geheel nieuwe Raad voor de Luchtvaart benoemd. Daar de betrokkenen nog niet in kennis zijn gesteld van hun benoeming moet met publicatie der namen worden gewacht. De ambtsperiode der leden van den vorigen Raad voor de Luchtvaart eindigde op 1 Januari 1945. De voorzitter, mr. dr. N. Kooien, overleed in den bezettm^stycL

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3