Haarlems Dagblad Afbraak Nederlandsche nota aan de „Groote Vier" overhandigd Opvarenden van de Liliam tijdens storm en hooge zee van boord gehaald De „rechtsche" Italiaansche socialisten keeren zich tegen het vredesverdrag 61e Jaargang Nó. 18532! Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N. Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 14 Januari 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4.Franco per post 1 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r\E groote programpunten van dezer, t ij d zijn herstel en wederopbouw. Voor- loopïg wordt er in Npderland heel wat meer hersteld dan weder opgebouwd aan dat laatste komt men niet snel toe maar het reparatie-tempo mag er wezen. Vooral bij de Spoorwegen. Dit behaagt een aantal menschen blijkbaar niet. Het is mo gelijk dat de bezettingstijd hen meer aan trok. Zij beoefenen de afbraak en werken dus tegen. In de wagons (bijvoorbeeld) van de spoorlijn Amsterdam-Enkhuizen wordt sinds eenigen tijd een waar vandalisme be oefend. Reizigers snijden fittings kapot, be krassen ruiten en zoo meer. Men heeft wa gons, die de Deensche spoorwegen ons wel willend in bruikleen hadden afgestaan, moeten overbrengen naar de lijn Zwolle- Emmen en ze moeten vervangen door min der geriefelijke, oude Duitsche exemplaren. Met de door Zwitserland aan ons uitge leende wagons gaat het niet anders. Een aardige reclame voor Nederland in zulke landen als Zwitserland en Denemarken. Wij zullen er op die manier wel een goeden naam krijgen. Op de diensten Zutfen-Nij- megen-Winterswijk zijn o.a. de thermome ters uit de wagons gestolen. Hetzelfde ge beurde in het Noorden, maar daar is het vandalisme nu geluwd. Niet in andere dis tricten. En het is niet alleen de school jeugd, die afbraak pleegt. Volwassenen doen er ook aan mee. Dat blijkt uit het feit dat ook tweedeklasse rijtuigen, waarin geen scholieren reizen, worden geteisterd. Een pas opgeknapt tweedeklasse rijtuig werd onlangs „ingelegd" op de lijn Weert- Dalheïm. Het is nu zoo beschadigd, dat het zoo spoedig mogelijk uit den dienst moet worden genomen en vervangen door een oude Duitsche wagon. De klachten over vandalisme komen uit het geheele land. Het is de directie van de Nederlandsche Spoorwegen onbegrijpelijk dat de reizigers hun eigen belangen zoo slecht zien, dat zij den zoo noodigen op bouw op een dergelijke wijze saboteeren. Alle veroorzaakte schade komt immers als een'boomerang terug op de gebruikers van de spoorwegen! Vooral over de werklieden- treinen komen veel klachten in. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen hoopt, dat eertijds toegepaste maatregelen, zooals het laten meereizen van maréchaussées om het vandalisme binnen de perken te hou den, niet opnieuw noodig zullen blijken. Tot zoover deze mededeelingen. Het geen vroolijke geschiedenis. Het begrip „de beschaving" wordt wel gebruikt alsof het iets is dat algemeen aanvaard en nageleefd wordt, maar er zijn aanleidingen genoeg om er ons op te bezinnen en ons af te vra gen, hoever wij er als volk eigenlijk mee gevorderd zijn den goeden niet te na ge sproken. Zij leveren tenslotte het gemiddel de peil niet op. Gedachten aan het gemid delde peil kunnen niet blijmoedig zijn, want deze spoorweg-historie raakt nog maar één soort uiting van de gekke ver nielzucht en baldadigheid. Het is zeker dat de instellingen, die op dit gebied verbete ring pogen te brengen, alle steun voor hun werk verdienen. Het is hoog noodig. Maar ik hoop dat de directie van de Ne derlandsche Spoorwegen er niet opnieuw toe zal komen, maréchaussées in treinen mee te laten reizen. Dat voorkomt wel ofschoon maar ten deele, want men zal achter hun ruggen nog zooveel mogelijk pogen uit te halen maar het geneest niet. Integendeel: het lokt uit tot verzet en nieuwe stuksnijderij. Het spelletje zal spannend worden. Dien conducteur kon je makkelijker ertusschen nemen. Met de maréchaussées wordt list vereischt. Ik vraag mij af of het niet veel verstan diger zou zijn, de medewerking van een aantal „vaste reizigers" op de meest ge teisterde diensten in te roepen en him te vragen, i.n het algemeen belang mee toe zicht te helpen houden. Een heel goed mid del zou kunnen zijn, zulke toezichthouders r uit de vandalen zelf te kiezen. Vermoedelijk zouden zij, vereerd met het hun geschon ken vertrouwen en de hun toegekende ver antwoordelijkheid, de gestrengste bewa- J kers van het heil der spoorwegen daarmee van het reizend publiek zijn en een soort overredingskracht doen gel- den, waaraan geen weerstand zou worden geboden. Dit is geen nieuwe gedachte. Zij is elders vaak en met succes in toepassing gebracht, al gold het dan niet precies baldadigheid en vernielzucht, die helaas in Nederland bijzonder veel en in andere landen der be schaafde wereld niet of slechts in geringe mate voorkomen. Men heeft het middel in strafkolonies en gevangenissen gebezigd: de ex-delinquenten bleken strenge hand- 1 havers der orde. Dezer dagen nog zag ik in een Amerikaansch tijdschrift het portret van den directeur van een groote gevange nis, met de mededeeling dat hij ex-gevange ne was. Kan men op een gebied, waar geen mis daden maar wel ernstige inbreuken op de maatschappelijke orde gepleegd worden, hetzelfde principe variant op het oude woord „men moet dieven met dieven vangen" niet toepassen? Het eischt wat meer fantaisie en wat meer uitwerking dan het laten meereizen van „den sterken arm", I maar het opent dan ook mogelijkheid tot verbetering van den toestand. Misschien zou het ook nuttig zijn als men zich eens verdiepte in de vraag, welk soort baloorigheid kinderen en volwassenen tot vernielzucht en baldadigheid drijft. Met wat goedkoope gemeenplaatsen lost men zulk een vraagstuk niet op, zooals nu lang zamerhand wel gebleken is. Want deze verschijnselen hebben altijd in ons land bestaan en van den oorlog kan men dus niet zeggen, dat die ze veroorzaakt heeft. Hij heeft ze alleen verergerd. In wezen moet de zaak iets met een geestelijk tekort aan ontwikkeling in enkele gevallen misschien met een afwijking te maken hebben. Maréchaussées kunnen die met hun processen-verba al niet genezen. R. P Post uit gezonken schip na twee jaar besteld Twee jaar geleden, in de eerste dagen van Januari 1945, is op het IJselmeer de stoomboot „Groningen IV" van den dienst AmsterdamLemmer gezonken. Bij deze ramp zijn vele passagiers verdronken. Het schip is onlangs gelicht en men heeft toen ook de post teruggevonden, welke uit Friesland was verzonden. Het grootste deel bestond uit levensmiddelen pakketjes. welker inhoud natuurlijk is vergaan. Drie postzakken bevatten brie ven en kranten. Deze zijn op het post kantoor te Enkhuizen gedroogd en gesor- I teerd en daarna, twee jaar na de verzen- j ding, bij de geadresseerden besteld. Het Duitsche vraagstuk Regeering formuleert haar tvenschen op financieel, economisch en cultureel gehie<l Hedenmiddag is aan de plaatsvervangende ministers van Buitenlandsche Zaken der „Groote Vier" te Londen het memorandum van de Nederlandsche regeering overhandigd, dat betrekking heeft op het beleid, door de geallieerde mogendheden ten aanzien van Duitschland te voeren. In dit memorandum wordt verklaard, dat afdoende waarborgen ter verzekering van vrede en veiligheid geschapen dienen te worden, alsmede' waarborgen voor herstel van het economische leven van Nederland en herstel van de welvaart van Duitschland, voorzoover deze vereischt is voor de algemeene welvaart van Europa en de wereld. Vóór het sluiten van een vredesverdrag moet een gemeenschappelijk beleid worden vastgesteld. De militaire bezetting zal te zijner tijd voor is het echter niet noodzakelijk, dat beperkt moeten worden tot een aantal strategische gebieden, verkeers- en indus triecentra. De bezettingslegers kunnen dan getransformeerd worden tot een militair georganiseerde politiemacht.'Een vredes- verhouding met Duitschland zal eerst mo gelijk worden indien een minimum aan economische en sociale bestaanszekerheid aan de Duitsche bevolking kan worden gewaarborgd. Het zal noodzakelijk zijn de verantwoordelijkheid voor de voedselvoor ziening voor geheel Duitschland in Duit sche handen te leggen, aanvankelijk onder scherpe geallieerde controle. Ook zal nauw keurig toegezien moeten worden op het beleid inzake de denazificatie, waarbij voor gewaakt moet worden, dat deze geen eeuwigdurende twistappel onder de Duït- schers wordt. Het herstel van de vrijheid van meeningsuiting in Duitschland tijdens de bezetting is noodzakelijk, waarbij men den Duïtschers moet leeren het belang der geallieerden te respecteeren. Er zullen hun echter zekere reserves moeten worden op gelegd ten aanzien van uitingen in het openbaar met betrekking tot de geallieer den. Geschiedt dit niet dan zal een even- tueele openbare discussie van de denk beelden der geallieerden over de toekomst van Duitschland tot veel onverkwikkelijk heden leiden. Er zal een onderzoek ingesteld moeten worden naar de structuur van de Duitsche bevolking, naar de welvaartsbronnen en de economische mogelijkheden. Voorbereiding van het vredesverdrag Een statuut voor Duitschland zal volgens de Nederlandsche regeering gebaseerd moe ten zijn op de volgende beginselen: in po litiek opzicht zal gewaakt moeten worden tegen een herleving van het Pruisisch- Duitsche nationalisme en de Duitsche zucht naar wereldverovering. Decentrali satie van het bestuur zal beteekenen dat Duitschland op federalen grondslag zal worden opgebouwd.. De statenbond is bo ven den bondsstaat te verkiezen. In economisch opzicht zal gewaakt moe ten worden tegen hernieuwde Duitsche economische agressie. De Duitsche econo mie dient gedecentraliseerd te worden. Bij uitvoering van de plannen tot socialisatie van de mijnen en de zware industrie moet er voor gewaakt worden, dat deze sociali satie niet op nationalisatie zal neerkomen. Hoewel het herstel van de Duitsche econo mie een gebiedende eisch is, beteekent hij tevens het vergrooten van Duitschlands oorlogspotentieel. Het probleem, door deze tegenstrijdige belangen veroorzaakt, kan volgens de Nederlandsche- regeering slechts opgelost worden indien naast een redelijk herstel der Duitsche economie tevens wordt gestreefd naar decentralisatie van de poli tieke structuur en deconcentratie van de economische macht. Gaat deze gepaard aan demilitarisatie en ontwapening, dan zou den voor het Rijn- en Roergebied geen af wijkende regelingen ontworpen behoeven te worden, al zullen wel eenige speciale bepalingen voor deze gebieden ontworpen moeten worden. De Nederlandsche regeering acht het ge- wenscht,-dat een beslissing over het Saar- gebied genomen wordt tezamen met de be slissing ten aanzien van de wenschen wel ke de Westelijke buurlanden van Duitsch land hebben geformuleerd. De Nederland sche regeering heeft in beginsel volledig begrip voor de Fransche verlangens ten opzichte van het Saargebied. Economische en financiëele aspecten Het herstel van de schade, welke Ne derland geleden heeft, zal ook tot uitdruk king moeten komen in herstelbetalingen, doch daar deze niet tot een oplossing van de moeilijkheden, waarin Nederland ten gevolge van de Duitsche agressie is ge raakt kunnen leiden, zijn ook andere maatregelen noodig. Daar Nederland zich thans tot grenscorrecties wenscht te be perken, dienen de economische concessies, welke Nederland in het memorandum van November 1946 stelde, als essentieel te worden beschouwd. Overwogen zal derhalve moeten worden of gelijktijdig met het tot stand komen van een vredesverdrag met Duitschland niet tevens het ontwerp gereed zal moeten zijn voor een algemeene economische sa menwerking in Europa inclusief Duitsch land. De bezettingskosten zullen ten volle door het Duitsche volk moeten worden opgebracht. Verwacht mag worden, dat de geallieerden, die deze bezettingskosten voorschieten, de restitutie daarvan niet zullen trachten te verkrijgen door het treffen van maatregelen in Duitschland waardoor de gevestigde en traditioneele belangen van de geallieerde nabuurstaten worden geschaad. De kosten van den wederopbouw van Duitschland zullen door het Duitsche volk moeten worden gedragen Gezien de ervaringen opgedaan na den eersten we reldoorlog verdient het aanbeveling, dat het buitenland in beginsel geen langloo- pende wederopbouwleeningen zal verstrek ken aan Duitsche overheidsorganen. Herstelbetalingen in den vorm van ont manteling en afvoer van fabrieksinstalla- ties zullen met voorzichtigheid moeten worden gehanteerd. Herstelbetalingen uit loopende produc tie zijn in beginsel noodzakelijk. Ter voorkoming van Duitsche agressie in de toekomst is een duurzame ontwape ning van Duitschland noodzakelijk. Daar- men aan Duitschland alle industrieën ver biedt, die direct of indirect voor de oor logsmachinerie kunnen dienen. Daar het Duitsche imperialisme en de industrieele expansie en concentratie voor een overwegend deel gebaseerd waren op de Duitsche protectionistische tariefpolitiek zal men alleen fiscale tarieven van invoer rechten voor de Duitsche industrie mogen toelaten. Dumping en exportpremies voor industrieele producten moeten worden verboden. Uit een sociaal gezichtspunt valt te over wegen een bedrijfsorganisatie, waarbij de arbeiders bij de Duitsche organen mede te beslissen zuilen hebben in de groote vraag stukken. Op die wijze kan een wijziging van do agressieve industrieele mentaliteit op effectieve wijze worden bevorderd. Hoewel de Voedselvoorziening van Duitschland dit land dwingen zal de grootst mogelijke aandacht te schenken aan zyn landbouw, zal tijdens de bezetting reeds een politiek gevoerd moeten worden, waar door de Duitsche nabuurlanden, waaronder Nederland, hun landbouwproducten op de Duitsche markt moeten kunnen brengen. Bijzondere aandacht zal moeten worden geschonken aan den Duitschen boschbouw, opdat Duitschland meer dan tot dusverre in de Europeesche houtvoorziening kan worden ingeschakeld. Het is niet ge wenscht Durtschland van de zeescheepvaart uit te sluiten. Evenmin moet de uitoefening van het scheepsbouw- j bedrijf voor handelsdoeleinden verboden worden. De Duitsche handelspolitiek zal in het kader van de Europeesche economische sa menwerking moeten worden gebracht. Daarbij zal in het bijzonder rekening ge houden moeten worden met de belangen van de nabuurstaten. Saneering van het Duitsche financiewe zen en van het Duitsche geldwezen is op korten termijn gewenscht. De oude binnenlandsche, in Marken lui dende, schulden zullen in overeenstemming gebracht moeten worden m^t de reëele mo gelijkheden. Met de sociale consequenties zal daarbij in het bijzonder moeten worden rekening gehouden. Bona-fide geallieerd aandeelenbezit in Duitsche ondernemingen moet ten volle worden gerespecteerd. De Duitsche valuta zal voor langen tijd internationaal niet bruikbaar zijn. Om die reden moet het buitenlandsche betalings verkeer van Duitschland niet alleen in ponden en dollars kunnen worden afge wikkeld, doch ook in andere geallieerde en neutrale valuta's. Er zal een nieuwe cir culatiebank in Duitschland moeten worden gesticht. Gelijktijdig zal een nieuwe munt eenheid moeten worden geïntroduceerd met een vaste waardeverhouding tot het bui tenland. Duitschland zal buitenlandsche leenin gen alleen mogen opnémen voor de voed selvoorziening en de grondstoffenvoorzie- ning. De levensstandaard van het Duitsche volk moet op een niveau gebracht worden dat niet alleen de volksgezondheid waar borgt, doch ook een redelijke sociale orde. Het beleid zal daarbij zoo geveerd moe ten worden, dat het Duitsche volk niet de gelegenheid krijgt de geallieerden in ge breke te stellen bij een ongewenschten gang van zaken op dit gebied. Er zullen regels gesteld moeten worden met betrekking tot de vestiging van bui tenlandsche personen en bedrijven in Duitschland. Nederlandsch-Duitsche handel Binnenkort zal een handelsovereenkomst tusschen Nederland en de Fransche zóne in Duitschland worden onderteekend, al dus werd in militaire kringen te Parijs ver nomen. Nederland zal voedsel en 1.200 ton rubber leveren, in ruil voor verschillende producten. De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. seint: Het voornaamste blad van de Britsche zóne „Die Welt", dat te Hamburg verschijnt en geldt als spreekbuis van het Britsche militaire bestuur, heeft in een hoofdartikel gepleit voor stopzetting van den Duitschen kolenuitvoer. Het blad spreekt als -zijn meening uit, dat de contróleraad het volledig stopzetten van den reeds verminderden kolenuitvoer, ten minste tijdelijk, dient mogelijk te ma ken. Volgens de laatste beschikbare cijfers heeft de export uit het Ruhrgebied in No vember 715.060 ton bedragen, waarvan 144 ton naar Oostenrijk ging en de rest naar de bevrijde landen. De uitvoer naar Ne derland bedroeg volgens de laatste cijfers rond 100.000 ton per maand. Londensche bespreking begint morgen De besprekingen over het Duitsche en Oostenrijksche ontwerp-verdrag zullen worden gevoerd door de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandsche Za ken van Engeland, Frankrijk, de Sovjet- Unie en de Ver, Staten. Hunne namen zijn: Sir W. Strang, en Lord Hood (Eng.), Murphy en generaal Mark Clark (V. S.). F. T. Goesef (Sovjet- Unie) en Couve de Murville en Paris (Frankrijk). Zy zullen hedenmiddag vier uur door minister Bevin worden verwelkomd vervolgens Woensdagmorgen met de kwestie Duitschland en- 's middags met de kwestje Oostenrijk een begin maken. De plaats vervangers zullen zes weken bijeen zijn. Het woord is aan....s Publilius Syrus: De moed neemt toe door op gewekt handelen, de vrees door traagheid. Kolentrein door Duitschers geplunderd Een kolentrein, bestemd voor Nederland, is nabij de grens, tusschen Gronau en Gla- nerbrug door Duitschers aangevallen, die een hoeveelheid kolen van de wagons haal den. In verband met de helling van het terrein moeten de treinen ter plaatse lang zaam rijden, zoodat het vrij eenvoudig is de wagons te beklimmen. Het schip is waarschijnlijk verloren Met groote voldoening heeft de Neder landsche regeering kennis genomen van het feit. dat de bestudeering van een ont werp-verdrag van langen duur, de demili tarisatie en ontwapening van Duitschland beoogende. op de agenda van de aanstaan de conferentie van Moskou is geplaatst, als mede de bestudeering van andere maat regelen, welke voor het economische en militaire toezicht op Duitschland noodza- kelijk Zijn. In overeenstemming met het I "aldus in een historie gevoelen van andere vredelievende landen is ook Nederland van oordeel, dat een zoo- ar-- steeds sneller voortschreed en sedert 1933 in het nationaal-socialisme zijn duivelsche consequentie bereikte. Deze zorg wordt geenszins minder, wan neer zy zich het geestelijk vacuum indenkt, dat na het ineenstorten van den machts aroom is overgebleven en dat om vulling met positieve waarden roept. Wat thans aan brokstukken van „Weltanschauung" bij de meeste Duitschers leeft ten aanzien van de verhouding van staat en volk, de ver houding van macht en recht, gemeenschap en enkeling, stof en geest, persoonlijke verantwoordelijkheid en groepsmoraal, be hoeft grondige wijziging alvorens werkelij ke democratische verhoudingen of zelfs maar normale gezagsverhoudingen onder een bezettingsapparaat een levenden in houd voor hen krijgen, die ook innerlijk wordt aanvaard. De Nederlandsche regeering beschouwt het voortwoekeren van dit nihilisme als een bedreiging voor de geheele wereld. Genezing zal in de eerste plaats gevon den moeten worden in de opwekking van de in het Duitsche volk zelf bestaande re»- genereerende krachten. In dit verband zal aandacht moeten worden gegeven aan den heropbloei van de door het nationaal so cialisme verstikte godsdienstige, humani taire en overige ethische krachten en door versterking van haar invloed op het on derwijs, de pers, het publieke leven en andere bij den geestelijken wederopbouw betrokken gebieden. Bij dit alles zal hulp van het buitenland onontbeerlijk zijn. Er is goede grond voor de gedachte, dat Nederland tot dit herstel een eigen, be langrijke bijdrage zou kunnen leveren. Van oudsher is Nederland met den Franschen, Engelschen en Duitschen geest in aanra king geweest. Het heeft den cultuurstroom van drie verschillende volken weten te verwerken zonder in navolging te verval len. Het heeft geleerd den geest van alle drie te verstaan. Het heeft ook op de cultu- reele ontwikkeling der omliggende landen mede invloed gehad, zij het in verschillen de mate naar plaats en tijd. Het zou te betreuren zijn, indien van de ervaring, welke het Nederlandsche volk aldus in een historie van eeuwen heeft verworven, bij de oplossing van het Duitsche vraagstuk geen gebruik zou wor den* verdrag gesloten moet worden voor gemaakt te meer daar herhaaldelijk langen duur, waarin een nieuwe generatie - - J ans voldoende aanwuzingen. die er op volk, een groote en levendige belangstel ling bestaat in alle kringen van het Neder landsche volk. De Nederlandsche regeering is bereid, indien een beroep op haar wordt gedaan, te bevorderen, dat ook Nederlanders een plaats zullen innemen in die organen, welke met een geestelijke en cultureele taak in Duitschland zijn of zullen worden belast. Zy dringt er op aan, dat de belem meringen uit den weg worden geruimd, welke thans aan het geestelijk en cultu reel verkeer tusschen Nederland en het bezette gebied in den weg staan. Zij zal het op prijs stellen, indien aan Nederland sche autoriteiten, organisaties en instel lingen, op dit gebied werkzaam, facilitei ten worden verleend, welke voor verant woorde uitwisseling zoowel van personen als geschriften met geestelijk en cultureel oogmerk noodig en mogelijk zijn Zij pleit er voorts voor. dat bepaalde gedeelten van West-Duitschland, in het bijzonder die, welke door volksaard, historisch-cul- tureele banden en streektaal aan Neder land verwant zijn, voor zoover het leiding bij het cultureel en paedagogisch herstel aangaat uiteraard onder toezicht van de centrale c.q, intergeallieerde organen toevertrouwd worden aan de zorg van Ne derland. Op deze wyze kan een belangrijke bijdrage geleverd worden voor het herstel van de persoonlijke contacten, waaraan een wereld, die naar vrede snakt, dringend behoefte heeft. thans voldoende aanwijzingen, duiden, dat de val van het Hitlerisme niet het einde van het Pruisische nationalisme heeft beteekend. Om deze verderfelijke mentaliteit uit te roeien bestaat naar het oordeel der Nederlandsche regeering geen beter middel, dan den Duitschers de zeker heid te geven, dat iedere hernieuwde po ging tot agressie, in welken vorm ook. zal stuiten op den onmïddelliiken weerstand van de rechtstreeks daarbij betrokken mo gendheden, die hun eemeensohanneliik doel in een voor langen duur gesloten verdrag schern hebben omlijnd. De Nederlandsche regeering geeft er zich volledig rekenschan van, dat een veilig heidsstelsel voor Eurona slechts aan ziin doel kan beantwoorden, indien de vier daarbii betrokken groote mogendheden eensgezind optreden. Daarnaast mag de vraag echter gesteld worden of een Euro- neesch veilïgheidsstelsel. dat uitsluitend on de samenwerking dier mogendheden geba seerd is, geacht mag worden in ieder op- zirV een sluitend geheel te vormen. De Nederlandsche regeering is geneigd deze vraag ontkennend te beantwoorden. Haars inziens zouden de geallieerde nabuurlanden van Duitschland tot zoodanig veiligheids- «Msel dienen toe te treden. Ernstige zorg vervalt de Nederlandsche regeering, als zij zich rekenschap geeft van het geestelijk, zedelijk en cultureel ver- wordingsproces in Duitschland, dat na 1866 Bovenste opname: de „Liliam" had het zwaar te verduren. Onderste foto: de eerste schipbreukelingen verlaten het schip om naar veiliger oorden te worden overgebracht. Léon Blum naar Londen De Fransche premier is op uitnoodiging van minister-president Attlee naar Londen vertrokken voor bespreking van proble men die samenhangen met het economische herstel van Frankrijk. Van het Deensche s.s. „Liliam", dat Zater dagavond met een lading pijpaarde op weg naar Scandinavië voor het Westgat op de Haaksgronden bij Den Helder is gestrand, zijn gisteravond noodseinen ontvangen, waar in dringend verzocht werd de laatste opva renden, den kapitein, den machinist, den stuurman en een matroos, van boord te ha len. De motorreddingboot „Doms Rijkers" van de Noord- en Zuldhollandsche Redding- maatschappij heeft daarop onder commando van den nieuwen schipper P. W. Bot even voor negen uur zee gekozen. Onder hevig protest heeft de oude schip per van de „Dorus Rijkers". C. Bot, er in toegestemd ditmaal eens niet mee uit te varen. Het is voor hem een groote opoffe ring lijdelijk te moeten aanzien hoe thans anderen het werk verrichten, dat hij zooveel jaren met inzet van zijn leven heeft ge daan. De omstandigheden waren echter zoo danig, dat het niet verantwoord zou zijn iemand van dien leeftijd nog aan een derge lijk risico bloot te stellen. Er stond namelijk een Zuidwestenwind, die het karakter van een storm had. Het schip lag met den kop om den Noord, zoodat het aan stuurboord nog lij had. Omstreeks tien uur had de ..Dorus Rijkers" de „Liliam" bereikt. De stormachtige wind en de hooge zee bemoeilijkten het reddingswerk ten zeerste De wind was zoo hevig, dat van het afdalen langs een stormleer moest wor den afgezien. Terwijl de reddingboot aan sturboordzijde langs de „Liliam" stoomde, hielden vier leden van de bemanning een springnet op, waarin achtereenvolgens drie van de schipbreukelingen met een goed be rekenden sprong terecht kwamen. De vierde en laatste belandde op het dek. maar liep ondanks den vrij hevigen val geen letsel op. Om kwart voor elf liep de „Dorus Rijkers" de haven van Den Helder binnen en namen de uitgeputte Denen hun intrek In hotel „Wapen van Den Helder". Daar deden zij het sobere verhaal van hun noodlottig ge worden tocht, hoewel zij zic\over de oorzaak van de stranding niet wensenten uit te laten. Zoo werd bekend, dat de „Liliam" een 1506 brt, metend Deensch stoomschip van de fir ma J. Lauritzen uit Kopenhagen is en op weg was van de Engclsche haven Fowey naar Helsinki met een lading porseleinaarde voor Finland. Kapitein is de 50-jarige F. Clausen, die diep onder den indruk was van het stran den van zijn schip. Met drie leden van zijn bemanning is hij van Zaterdagavond tot Maandagavond bijna onafgebroken in touw geweest om te trachten de „Liliam" te reden. Hij heeft tot tweemaal toe geweigerd zijn schip te verlaten. Gisteravond echter beukten de woelige golven met zooi eel kracht tegen de wanden, dat het 6chlp een halven slag werd omgedraaid en gevaar liep geheel om te slaan of In tweeën te breken Gezien de hopelooze situatie en het geringe nut van een verder verblijf aan boord, besloot Clau sen gisteravond om 8 uur zijn drie metgezel len en zichzelf niet langer aan het gevaar van een verdrinkingsdood bloot te stellen. Hij seinde om hulp en twee uur later nam de „Dorus Rijkers" hen aan boord. Maandagmorgen waren reeds 13 leden der bemanning door de „Dorus Rijkers" van boord gehaald, nadat twee sleepbooten, de „Nestor" uit IJmuiden en de „Voorwaarts" van Terschelling gedurende den nacht te vergeefs gepoogd hadden het schip weer vlot te trekken De „Voorwaarts" trok al spoedig haar sleeptrossen 6tuk, terwijl de „Nestor" de sleepen moest laten slippen, omdat zij an ders kans liep tegen de „Liliam" te pletter te slaan. Het schip wordt als verloren be schouwd. daar het door den krachtigen Wes tenwind steeds verder op de zandbanken wordt geslagen. De bemanning gelooft echter nog niet in het verlies van het schip. Zoodra het weer wat kalmer is geworden wil zij zich nïet de reddingboot weer aan boord laten brengen, om na te gaan of het de moeite loont, opnieuw te pogen met sleepboothulp het schip vlot te trekken. De nieuwe Italiaansche socialistische par ty. die zich onder leiding van Saragat. den aanvoerder van de rechtsche oppositie heeft afgescheiden van de bestaande partij, heeft een manifest uitgevaardigd, waarin zij zegt een „groote autonome Italiaansche arbei derspartij" te willen vormen tot redding van Italië. Het manifest keert zich heftig tegen het vredesverdrag met Italië en ver wijt den leider van de socialistische partij en minister van Buitenlandsche Zaken. Nenni, dat hij bereid is dit verdrag, „dat Italië's rechten miskent", te teekenen. Het manifest verklaart met nadruk, dat. in tegenstelling met wat er gebeurt in En geland, in de Scandinavische landen, in Frankrijk en elders in Europa, het socia lisme in Italië in verval is en doet een be- Weerbericht ZEER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.X.M.I. te De Bilt. geldig tot Woens dagavond: Meest krachtige wind tusschen Zuid en Zuidwest. Zwaar bewolkt met nu en dan eenige regen of motregen. Morgen over dag zeer zacht. roep op alle Italiaansche arbeiders het Ita liaansche socialisme en Italië op den rech ten weg te brengen. De oorspronkelijke Italiaansche socialis tische partij heeft haar congres inmiddels voortgezet. Aan het slot daarvan heeft de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken en leider dezer socialistische partij, nog eens een vernietigende critiek uitge oefend op de socialisten, die zich onder Saragat tot een nieuwe partij hebben af gescheiden. „De eenheid van werkkrach ten. de eenheid van democratische krach ten".'aldus Nenni, „komt niet verzwakt, maar integendeel versterkt uit dit congres te voorschijn. Het plan tot samenwerking met de communisten wordt nu daadwerke lijkheid". Nenni verklaarde, dat de partij zich ge lukkig prijst de te veronachtzamen bour- geoïsfractie te hebben verloren. De socia listen hebben volgens Nenni geen minder waardigheidscomplex tegenover de com munisten, daar zij er van overtuigd zijn, de belangen van de werkende klasse van Italië te behartigen. Nenni acht het mo gelijk. dat binnen drie maanden weer een congres wordt gehouden. Nadat de journalisten de zaal verlaten hadden, begon de bestuursverkiezing, die waarschijnlijk den geheelen nacht zal du ren.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1