Haarlems Dagblad Het Duitsche Vraagstuk Bevirkopent Londensche debatten Vooruitzichten van onzen handel met Engeland Grondwetswijziging plechtig afgekondigd De voorzitters der Fransche volksvertegenwoordiging gekozen Voortaan zullen alle bonnen twee weken geldig zijn 61e Jaargang No. 18533 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N. Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 15 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4.Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET memorandum van de Nederlandsche regeering betreffende het Duitsche vraagstuk, dat aan de plaatsvervangende ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier te Londen is overhandigd en waarvan wij in ons vorige nummer een uitvoerig uittreksel hebben gegeven, is een belangrijk document. In politieken zin zou het duidelijker taal kunnen spreken. Maar ten opzichte van vele onderdeelen van het probleem geeft het interessante beschou wingen en adviezen en in den zin van het Europeesche vraagstuk dat grooler is dan het Duitsche en niet minder reëel en dat het in wezen beheerscht wordt al thans een belangrijke suggestie gedaan. Die ligt niet op politiek terrein maar bepaalt zich voorzichtiglijk tot het economische, dat altijd nuchterder van aard lijkt en met beleid gehanteerd, het gebied der emoties vermijdt. Al zal men dat op den duur toch niet kunnen vermijden. De bewuste passa ge luidt: „Overwogen zal moeten worden, of gelijktijdig met het tot stand komen van een vredesverdrag met Duitschland niet tevens het raam gereed zal moeten zijn voor een algemeene economische samen werking in Europa, inclusief Duitschland". Gij zult het in een voorstander van fede rale Unie in Europa als een stap op den weg naar ware vereeniging van volken op veel grooter schaal kunnen begrijpen als hij deze aanbeveling begroet met: Aha! Dus toch! Want het is een erkenning, dat de oplossing in die richting gezocht moet worden. Niet bij wijze van experiment, of omdat het theoretisch zoo'n aardige oplos sing zou zijn, maar omdat er geen andere uitweg is. hetgeen in de eerstvolgende jaren onverbiddelijk zal blijken. Want de tien tallen staten en staatjes van Europa kun nen op de oude concurrentie-basis, elkaar voortdurend afbreuk doende, niet meer bestaan. Om het nog duidelijker te zeggen: zij zullen, na hun enorme verbezen in den oorlog, er volgens die onzekere, kostbare en verouderde werkwijze niet meer boven op kunnen komen. Om een dure concurren tie te kunnen voeren, met al de beper kingen en de tegenslagen van dien, met al de onberekenbare internationale crises, die in de negentiende en twintigste eeuw de nationale economieën van'Europa schokten, moet men over jachtige reserves beschik ken, Ik bedoel reserves in nationaal bezit, in productievermogen en arbeidskracht. Die reserves bezitten de groote en kleine staten van het vasteland van Europa niet meer. Dat weerstandsvermogen is verdwe nen. Inmiddels is een machtigenieuwe concurrent der toekomst de Sovjet-Unie aan de markt gekomen. En de Engel- schen, wier land niet geteisterd en ont wricht is gelijk het vasteland, wier samen- hang en organisatie in oorlogstijd versterkt zijn inplaats van verzwakt, zetten er alles op om een voorsprong op ons te verkrijgen. Hun doel is, hun export op te voeren tot 75 boven de vooroorlogsche. Zij durven groote, ingrijpende maatregelen aan. Hun wederopbouw vordert snel, hun socialisatie- planncn worden met kracht doorgezet en straks zuilen zij het wellicht bestaan, den arbeidstijd te verlengen. Het hun luxe is bet uit, maar dit is niet meer het slaperige Engeland van de dertiger jaren. Het loopt uit op het vasteland. En de Europeesche papieren staan laag. Die aanbeveling van onze .regeering móest komen. Zeker, zij is diplomatiek ge steld. „Overwogen zal moeten worden" is een milder term dan „noodzakelijk is" of liever: „onvermijdelijk zal zijn". Maar men moet tusschen de regels weten te lezen en den aandrahg verstaan, die uit de volgende woorden naar voi'en komt. Gelijktijdig met het vredesverdrag zou het raam voor een algemeene economische samenwerking in Europa, inclusief Duitschland, gereed moe ten zijn. Juist. Dus: met spoed. Want de nood dringt. Eer dit pas aangevangen jaar 1947 ten einde zal zijn, zullen velen in de tientallen staten van Europa de oogen open gaan en zullen zij gewaar worden hoezeer de nood dringt. Ook in dit land. In Neder landsche en in Belgische regeeringskringen ik noem de laatste erbij, want ten aan zien van Duitschland is immers zulk nauw overleg met de Belgen gepleegd is men er zich bewust van. Wie stelt zich trouwens bij nadenken voor, dat^wij op den duur kunnen voortleven op een onder-productie, een reusachtig begrootings-tekort en moei zaam afgebedelde leeningen in Amerika, die de staatsschuld verhoogen terwijl wij geweldige militaire uitgaven doen? Algemeene economische samenwerking in Europa! Dat beteekent, wil zij slagen, een gemeenschappelijk productieplan en een tolunie, die zich nie^ tot de Lage Lan den bepaalt. Anders zou zij niets om het lijf hebben en geen werkelijke verbetering in den toestand brengen. Men kan huive ren bij de gedachte aan de bezwaren tegen verwezenlijking van zulk een plan. Ja, handhaven van tegenstellingen ziet er altijd gemakkelijker uit dan het vinden van samenwerking. Maar er is meer reden om te huiveren als men denkt aan een toekomst, waarin die samenwerking niet bereikt zou zijn. Dit geldt geen geklapwiek van lieftallige vredesduifjes, maar hard, zakelijk inzicht. Erop of eronder. Wie het niet gelooft, wachte het vervolg van de huidige ontwikkeling af en oordeele dan. De grens tusschen economische en po litieke ontwikkeling is veelal moeilijk te trekken. Ik begrijp in dit geval, waarin zulk een groote en zoo sterk in het leven van alle betrokken naties ingrijpende ont wikkeling aan de orde komt als onze re geering oppert, volstrekt niet, hoe die zou kunnen slagen zonder begeleidende poli tieke samenwerking. Dit te minder als men de bezorgdheid waarneemt, die de regee ring toont ten aanzien van het Duitsche volk en zijn mentaliteit. Welke waarbor gen, welke zekerheid ten aanzien van hun vrij volksbestaan kunnen de volken van West-Europa zich voorstellen, als zij pogen een kwarteeuw vooruit te zien? Gij zult zeggen Hat het in dezen tijd geen gebruik is, vooruit te zien. Maar de regeeringen dienen dat te doen. ook nu, als zij. willen regeeren. Daarom zal ik in een volgend artikel eenige conclusies verbinden aan de beschouwingen van het memorandum over den toestand in Duitschland. R. P. Nederlandsche nota nog niet ter beschikking der conferentie De plaatsvervangers der groote vier zijn te Londen bijeengekomen om de vredes verdragen met Oostenrijk en Duitschland te bespreken. Bevln. de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, zeide in een openingsrede, te hopen dat het mogelijk zou zijn een verdrag met Oostenrijk op te stellen, dat dit land niet belemmert in zijn economische betrekkingen met andere landen £t\ bovendien, dat het verdrag zal kunnen worden opgesteld voordat de ministers der groote vier te Moskou ver gaderen. Over Duitschland zeide Bevin, dat niets moest worden gedaan dat een wederopstanding van dat land mogelijk zou maken. Prins Bernhard Inspecteur-generaal der Koninklijke Marine. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot in specteur-generaal der Koninklijke Marine de vlce-admiraal Prins Bernhard der Neder landen. De eerste bijeenkomst over Duitschland werd Woensdagochtend om 11.30 uur ge houden. De eerste vergadering over Oos tenrijk zal Donderdagochtend om 11.30 uur plaats hebben. De plaatsvervangers slaag den er na een lang debat niet in tot over eenstemming te komen over de vraag hoe de agenda zal worden ingericht. De leider der Britsche delegatie, sir William Strang, die voor de eerstkomende week het voor zitterschap der conferentie bekleedt, stelde voor, dat Oostenrijk in de ochtendverga deringen en Duitschland in den middag zal worden behandeld of dat de plaats vervangers zelf bij elke bijeenkomst zullen beslissen, wanneer zij weer zullen ver gaderen. Duitschland primair. De Sovjet-gedelegeerde, Goesef, ver klaarde zich tegen deze voorstellen. Hij stelde voor, dat men zich eerst op Duitsch land zou concentreeren en niet eerder over Oostenrijk zou beraadslagen, voordat er eenige vorderingen ten aanzien van de Duitsche kwestie waren gemaakt. Poli tieke waarnemers meenen, dat dit de over wegende belangstelling weerspiegelt, wel ke de Sovjet-Unie heeft voor het voort gaan met het leggen der eerste grondsla gen van het vredesverdrag met Duitsch land, en het thans welbekende gevoelen der Sovjets, dat het verdrag met Oosten rijk geen dringende zaak is. De plaatsvervangers besloten, dat het voorzitterschap zal rouleeren. In de vol gende volgorde zal elke mogendheid een geheele week het voorzitterschap waar nemen: Engeland, de Sovjet-Unie, de V.S. en Frankrijk. De voorzitter deelde mede, dat totnogtoe alleen Australië over bepaalde aange legenheden van procedure en Nederland een memorandum ten aanzien van Duitsch land hebben ingediend. (Het Tsjechoslo- aaksche document was op dat tijdstip blijkbaar nog niet overhandigd). In verband met de lengte van het Ne derlandsche document, aldus de voorzitter, zal het nog eenige dagen duren, voordat dit ter beschikking van de conferentie kan worden gesteld. Polen, Joego-Slavië en Tsjecho-Slowa kije hebben aangekondigd, dat zij een de legatie naar Londen zullen zenden. Van Nederland was een dergelijke aankondiging nog niet ontvangen. Er heerschte volkomen eenstemmigheid in de conferentie over het buitensluiten van de pers. Eveneens werd besloten als regel geen communiqués uit te geven. De plaatsvervangers hebben echter het recht een gemeenschappelijke verklaring te pu- bliceeren, wanneer men meent, dat Hit wenschelijk is. Voor het overige wordt het aan de plaatsvervangers zelf overgelaten, welke regeling zij geschikt achten om de pers van inlichtingen te voorzien. Russische koerswijziging? Blijkens in Engeland en de V.S. uit Berlijn ontvangen berichten zou de Sovjet Unie bereid zijn af te zien- van alle aan spraken op herstelbetalingen uit de Iqo- pende productie van Duitschland. Een functionaris van het Amerikaansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken noemde deze berichten „geweldig nieuws, als het waar is". De berichten worden toegeschre ven aan hooggeplaatste Sovjets, die deze verklaring tijdens een interview afgelegd .zouden hebben. Volgens genoemde berich ten zouden de Sovjets op de conferentie der ministers van Buitenlandsche Zaken te Moskou zich ten volle achter een plan voor .de economische zoowel als politieke eenheid van Duitschland plaatsen. Men voorspelt, dat de Sovjets zullen weigeren een aandeel in de financïeele regelingen ter dekking van de tekorten in de Duit sche economie te aanvaarden, daar zij weinig vertrouwen hebben in het voor drie jaar geldende import-exportplan, dat bij de fusie der Britsche en Amerikaansche zones tot stand is gekomen. Het Berlijnsche blad „Nachtexpress" verklaart van wel ingelichte zijde te ver nemen, dat vertegenwoordigers van het Sovjet Russische militaire bestuur in Duitschland met Duitsche politieke leiders besprekingen voeren over een toekomstig Duitschland, dat in staat zal zijn zichzelf in stand te houden. Volgens het blad zijn de Sovjets bereid aan verschillende Duit sche wenschen tegemoet te komen, vooral wat betreft de ontmanteling van de in dustrie. Het blad zegt verder, dat binnen enkele dagen inzake alle kwesties een be slissing zal worden genomen, waarvan het belang voor Duitschland niet te overschat ten is. Grieksche spoorverbinding inet het buitenland verbroken Naar Un Press meldt hebben Grieksche gueri'.latroepen drie spoorbruggen opgebla zen, ïengevoige waarvan de verbindingen van Saloniki met Macedonië. Joegoslavië. Thracië en Turkije verbroken zijn.Ook wordt gemeld, dat aanslagen zijn gepleegd op de spooriijn ten noorden van Athene. Het ministerie van openbare veiligheid deelt mede, da! de bruggen bij het meer Doirani aan de Joegoslavische grens aan de voornaamste spoorlijn tusschen Joegoslavië cn Griekenland tusschen de stations van Doirani en Mouries en de stations van Mou- ries en Dovatepe vernield zijn en dat mijnen zijn neergelegd om het herstelwerk te be moeilijken. Blijkens latere berichten is ook de brug tusschen Mouries en Kato Porroia. vier mijl ten zuiden van de Joegoslavische grens, op geblazen. Volgens officieele berichten is het station van Gravia Zondag aangevallen door hon derd man. die daarbij een trein plunderden en twee officieren en een gendarme doodden. Lewis in hooger beroep Lewis en zijn mijnwerkersunie zijn in be roep gegaan bij het Amerikaansche hoogste gerechtshof, dat zal moeten beslissen of de federale wet, die rechterlijke bevelen tegen de vakverbonden verbiedt in arbeidsgeschil len met particuliere ondernemers, ook de re geering. met wie de mijnwerkers tijdens hun laatste moeilijkheden een contract hadden ioopen, belette een rechterlijke uitspraak tegen een vakverbond te eischen. De openbare aanklager vroeg het hof de aan het vakverbond opgelegde boeten te handhaven. Twee communiqués over de Indische vijandelijkheden Zoowel de Ned.-Indische regeering als het republikelnsche ministerie van defensie heeft een communiqué gepubliceerd over de nog steeds aanhoudende vijandelijkheden Het Ned.- Indlsche communiqué zegt bedoeld te zijn om aan te tooncn. hoe de huidige situatie ontstaan is en wijst op de 350 gevallen van schending van het bestand door Indonesische troepen, en de ernstige gevolgen van verkeerd gerichte propaganda. Het republikelnsche communiqué zegt dat de Nederlanders verantwoordelijk zijn voor de hervatting der vijandelijkheden en beschuldigt hen van schending van het internationale recht Engeland is ongetwijfeld bereid Neder landsche wenschen met betrekking tot het brengen van een beter evenwicht in den Engelsch-Nederlandschen handel te overwegen of daarover te onderhandelen, zoo verklaarde de Britsche minister voor Overzeeschen Handel, II. A. Marquand, in een interview met een vertegenwoordiger van het ANP. De minister gaf toe. dat totdusverre de handel tusschen beide landen zich tamelijk eenzijdig ontwikkeld heeft, hetgeen blijkt uit de Nederlandsche officieele cijfers over den invoer uit Groot-Brittannié van Juni tot November met een totaal bedrag van 179 millioen gulden (die over Januari tot Mei zijn niet gepubliceerd), waartegen over een uitvoer naar Engeland staat van slechts 78 millioen gulden in de maanden Januari tot November. Op de komende handelsbesprekingen éusschen beide lan den zal deze kwestie zeker uitvoerig wor den besproken. Nederland zal evenwel moeten inzien, Dinsdagmiddag lagen de loopers op de trap van het bordes van het Haarlemsche Stadhuis. Tegen half drie gingen de deuren open en nieuwsgierigen, die zich verzameld hadden, ver wachtten, dat een bruidspaar zou verschij nen. Anderen wisten le vertellen, dat er een mi nister op het Stadhuis vertoefde. Slechts enke len waren er van op de hoogte, dat het oogen- blik naderde, waarop de Grondwetswijziging plechtig afgekondigd werd. Nadat de klok van den toren der .Groote Kerk half drie geslageif had, traden burgemees ter Reinalda, de vier wethouders en de ge meente-secretaris, mr. Th. A. Wesstra naar buiten, waarna laatstge noemde met een heldere stem het Koninklijk Be sluit betreffende de plechtige afkondiging van de vastgestelde ver andering in de Grond wet voorlas. De veran dering betreft artikel 192, dat aldus zal wor den gelezen: ,,De dienstplichtigen, niet vallende onder artikel 191, mogen zonder hunne toestemming niet dan krachtens eene wet naar Nederlanasch-Indië, Suriname en Curagao worden gezonden". Het voorlezen duurde enkele minuten. Eenige honderden waren bij het bordes bij eengekomen, die aandachtig naar het voor lezen van de publicatie luisterden. De Haarlemsche rechtbank kwam op hetzelfde uur in een openbare zitting on der leiding van den vice-president, mr. E. J. W. Top bijeen waarin de officier van justitie, mr. W. M. Paardekooper Overman requireerde tot het overgaan der afkondi ging. De griffier, mr. C. van Leeuwen Duivenbode las de publicatie voor, waarna de zitting, welke werd bijgewoond door een aantal leden van de rechterlijke macht en ambtenaren van de griffie en het parket, gesloten werd. Gelijkertijd is de vastgestelde verande ring in ae Grondwet voorgelezen in de dat Groot-Brittannië, wanneer het er toe overgaat in grootere mate uit Europeesche landen in te voeren, ook in grooteren om vang naar het Westelijk halfrond zal moe ten exporteeren, daar in zeker opzicht Engeland zich ten opzichte van andere Europeesche landen in een soortgelijke po sitie bevindt als tegenover Nederland. Bovendien moet Nederland niet vergeten, dat Engeland slechts of althans hoofdzake lijk goederen van essentieel belang wil in voeren, daar het zijn buitenlandsche va luta niet aan luxe of semi-luxe artikelen wenscht te besteden. Met betrekking tot den invoer van Nederlandsche landbouw producten en meer speciaal van zuivelpro ducten, verklaarde minister Marquand, dat Engeland bereid is meer van deze pro ducten te koopen, daar er een bijna niet te bevredigen vraag naar bestaat. Men kan zich evenwel niet vevoorlooven, hoogere prijzen voor Nederlandsche producten te betalen dan voor soortgelijke uit andere landen. Over de a.s. besprekingen in Den Haag tusschen vertegenwoordigers -van Neder land en van de Engelsch-Amerikaansche zóne van Duitschland, wenschte de minis ter geen officieele verklaring af te leggen. Daarover moeten ook andere departemen ten geraadpleegd worden, en ook de V.S. hebben hierin iets te zeggen. Zijn per soonlijke meening evenwel is, dat Neder land een traditioneel recht heeft op een behoorlijk aandeel in den Duitschen han del. Ten aanzien van de vooruitzichten van den Britschen handel met Indonesië merkte Marquand op, dat wanneer de mo gelijkheid bestond van gezonde en gega randeerde handelstransacties met Indo nesië, er alle reden zou bestaan de normale handels-risico's te aanvaarden. Soekawati naar Nederland Onze speciale verslaggever seint ons uit Batavia: Naar ik verneem zal de Oost-Indonesi sche president Soekawati op 24 Januari per Skymaster voor een kort bezoek naar Nederland vertrekken. Hij zal onder an dere zijn opwachting maken bij H.M. de Koningin. Italië kan 100 millioen dollar van de V.S. leenen De Amerikaansche regeering heeft bekend gemaakt, dat zij bereid is Italië dit jaar een leening van 100.000.000 dollar toe te staan. In een brief aan den Italiaanschen minister van financiën. Campigli. heeft de president van de export- en importbank verklaard, dat de bank bereid is deze leening te verstrekken „ten behoeve van bepaalde onderdeelen van de Itallaansche industrie om exportmarkten te heroveren en uit te breiden." Het woord is aan. Een dapper man loopt niet meer gevaar dan een lafaard. De Haarlemsche feesten ook financieel een succes Indertijd deelden wij reeds mede. da! de fees ten ter gelegenheid van het "oo-Jarlg bestaan van Haarlem als stad. ook In financieel opzicht een succes zijn geweest. In een dezer dagen ge houden bijeenkomst van het comité is mede gedeeld dat. hoewel de rekening nog niet is afgesloten, vaststaat, dat de gemeente Haarlem slechts een klein gedeelte van het waarborgfonds van f25.000 zal moeten betalen. Het lid der Mouvement Republicain Po pulaire Champétier de Ribes is tot voor zitter van den Raad der Republiek van Frankrijk gekozen: Vincent Auriol, socia list is gekozen tot voorzitter van de Fran sche Nationale Assemblee. Zonder oppositie werden de volgende vice-voorzitters van den Franschen Raad der Republiek gekozen: Georges Marrane (Comm.); mevr. Gilberte Grossolette (Soc.) en Gaston Monnerville (Rassemblement Gauches). De lijst was door alle groepen gezamen lijk ingediend. Nadat de nieuwbenoemde vice-voorzit- ters waren bekend gemaakt, verklaarde Jules Gasser den Raad der Republiek ge- Vincent Auriol. Chineesch protest tegen gebeurtenissen te Palembang De Chineesche Kamer van Koophandel te Singapore, een belangrijke Chineesche organisatie, welke zich met Chineesche aangelegenheden van algemeenen aard bezig houdt, heeft een verzoek ontvangen van de Chineesche gemeente te Palembang om een protestvergadering te beleggen tegen het feit, dat volgens de berichten meer dan duizend Chineezen. 2ijn gewond of gedood ter gelegenheid van een gewa pende botsing tusschen Nederlanders en Indonesiërs op den passer te Palembang. Naar beweerd wordt, hebben de Neder landers den passer van de rivier met gra- naatvuur bestookt en de Indonesiërs met mitrailleurvuur beschoten, zonder de Chi neezen uit de omgeving er van te verwit tigen, dat er vermoedelijk gevochten zou worden. vormd. Daar de voorzitter, Champétier de Ribes wegens ongesteldheid den Raad niet kon presideeren, nam mevr. Grosso lette zijn plaats in. In een geheime zitting hadden de lei ders van de vier grootste partijen getracht een overeenkomst te sluiten, waarbij iedere partij een der vier belangrijke posten zou bekleeden in de republiek. Het voorzitter schap van de Nationale Vergadering, het voorzitterschap van den Raad der Repu bliek, het presidentschap der republiek en het voorzitterschap van den ministerraad. Op den achtergrond van deze onderhan delingen stond het beginsel dat het voor zitterschap van den Raad der Republiek zou gaan naar een communist, het voorzit terschap van den ministerraad naar een populairen republikein, het presidentschap van de republiek naar den populairsten candidaat, den socialist Vincent Auriol en de voorzitterszetel van de nationale verga dering, die aldus zou vrijkomen, naar een radicaal. Nu deze regeling door de stemming van vandaag Is ontwricht, staan alle mogelijk heden open voor de verkiezing van Don derdag voor het presidentschap van de republiek. Eerste Kamer Tijdens de plechtige afkondiging van de wijziging van de grondwet. Van links naar rechts de heeren mr.-dr. A. F. H. Schreurs, D, J. .4. Geluk, beiden wethouders. M. A. Reinalda, burgemeester, mr. S. C. v. d. Wall, weihouder, mr. Th. A. Wesstra, ge meente-secretaris, die de publicatie voorlas en A, J. M. Angenent, wethouder. openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van elk der gerechtshoven, van de arrondissementsrechtbanken, m iedere gemeente van de pui of voor ae deur van het huis der gemeente, verder in de zitting van het hoogste rechterlijke col lege te Batavia, van het Hof van Justitie in Suriname en Curasao, in Nederlandsch Indië van het Paleis te Batavia van den gouverneur-generaal en in de Suriname en Curagao van het paleis van den gouver neur. Hel systeem van bonaanwgzingiX dat tot dusver werd gevolgd en waarbij een aantal bonnen twee en de rest één week geldig was, had het bezwaar, dat daardoor vaak misverstanden ontstonden over den geldig- heidsduur van de bonnen. Teneinde dit be zwaar weg te nemen, heeft het Centraal Dis tributiekantoor bepaald, dat met ingang van de op 16 Januari te publiceeren bonnenlrjst alle bonnen twee weken geldig zullen zijn, waarbij gerekend dient te worden met twee kaienderweken, ingaande op den Zondag na den dag van publicatie. Om tevens een vereenvoudiging te bereiken voor de distributiediensten zuilen voortaan over elke periode van vier weken de bonnen zoodanig worden verdeeld, dat de bonnen- omzet per week ongeveer gelijk is. Daardoor vervalt dus de z.g. „aanvullingslijst". Volgens het nieuwe systeem zullen mor gen, 16 Januari bonnen bekend gemaakt worden voor brood, rijst, melk kaas. boter, margarine en vleesch en op 23 Januari voor suiker, versnaperingen, eventueel cacao (een maal in de acht weken), eventueel eieren (in dien beschikbaar), eventueel Zuidvruchten (indien beschikbaar), eventueel zeep (indien beschikbaar) en tabak. Op 30 Januari voor: brood bioem. koffie, thee. melk. kaas. boter, margarine en vleesch en op 6 Februari voor suiker, versnaperin gen. eventueel eieren, eventueel zeep. en tabak. Volgens deze nieuwe regeling zullen dus de tabaksbonnen niet meer wekelijks doch eenmaal per twee weken worden aangewe zen. In plaats van elke week één bon voor twee rantsoenen worden van 23 Januari af dus om de andere week twee bonnen voor elk twee rantsoenen bekend gemaakt. Aangezien door deze verandering voor de week van 19 tot 26 Januari geen bonnen voor suiker, tabak en versnaperingen zouden wor den aangewezen, zullen voor deze artikelen op 16 Januari voor éénmaal weekrantsoenen bekend gemaakt worden, namelijk op de al gemeene kaart 375 gram suiker, op de ver- snaperingenkaart 100 gram versnaperingen, op de tabakskaart twee rantsoenen tabaks artikelen en op de gecombineerde kaart één rantsoen tabaksartikelen. Op 23 Januari zal vervolgens op de gecom bineerde kaart éénmaal 150 gram inplaats van 100 gram versnaperingen beschikbaar worden gesteld, zoodat ook op deze kaart een weekrantsoea meer wordt verstrekt. Op den suikerbon der toeslagkaarten voor zeer zwaren arbeid en voor aanstaande en jonge moeders wordt om dezelfde reden voor het tijdvak van 29 Januari tot 8 Februari 375 gram in plaats van 250 gram suiker verstrekt Suiker of versnaperingen Om tegemoet te komen aan de Individueele behoefte en de individueele financieele draagkracht heeft de regeering indertijd een gecombineerden bon ingevoerd voor suiker en producten waarin suiker is verwerkt, zoo als jam, boterhamsmeersels en boterham- strooiseis. De aanwijzing van den afzonderlijken jam bon in December j.l kwam voort uit de nood zaak voorraden jam te ruimen, waarvoor op den duur bederf was te vreezen. Dat voor deze 500 gram jam 250 gram suiker op het rantsoen in de thans eindigende periode in mindering is gebracht, moest geschieden om de suikerpositie niet met een 2 500 ton te be lasten, temeer omdat met de extra bonnen voor versnaperingen ter gelegenheid van de feestdagen 1800 ton suiker gemoeid Is ge weest. De aanwijzing van den afzonderlijken jam bon was een incidenteele afwijking van hc-t ingevoerde systeem, welk systeem thans weer verruiming ondergaat. Het ligt in de bedoeling met ingang van de bonaanwijzing van 6 Februari op den versnaperingenbon, behalve chocolade en suikerwerk naar keuze een gelijke hoeveelheid suiker verkrijgbaar te stellen, terwijl op den suikerbon in de zelfde verhouding (100 gram suiker - 100 gram versnaperingen) versnaperingen kun nen worden gekocht. De versnaperingenbon zal als afzonderlijke bon gehandhaafd blij ven. om het mogelijk te maken een hoeveel heid van 100 gram versnaperingen of naar keuze 100 gram suiker te stellen tegenover de tabaksartikelen op de tabaks- of gecom bineerde kaart Appelmoes voor de jeugd Morgen zullen vóór-inleveringsbonnen voor appelmoes in blik worden bekend gemaakt, waarop voor personen geboren in 1927 of later één liter appelmoes in blik beschikbaar zal worden gesteld Kinderen, geboren in 1946 of later, zullen een dubbele hoeveelheid ontvangen. Deze voorinleveringsbonnen zijn tevens koopbonnen, waarop zoo spoedig mo gelijk zal worden afgeleverd. Kleine wetsontwerpen goedgekeurd Vandaag politiek debat over de Rijksbegrooting. De Eerste Kamer heeft gisteravond, oncier voorzitterschap van den heer Anema, een korte vergadering gehouden. Zonder beraad slaging of stemming is daarin goedgekeurd het wetsontwerp tot verlenging van d%n ter mijn, bedoeld tn artikel 21 Besluit Herstel Rechtsverkeer. Dit betreft den termijn voor da indiening van rechtsherstclverzocken. Thans wordt nletj langer ln de wet zelf de eindtor- mljn genoemd (aanvankelijk was dit 1 Sept.. 1946) Aan den raad voor het rechtsherstel wordt de bevoegdheid gegeven den termijn vast te stellen. De wettelijke voorziening naar aanleiding van het Koninklijk Besluit van 7 Mei 1946, houdende nadere regeling nopens de taak van de ministeries van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en van Landbouw. VlsschevlJ en Voedselvoorziening met betrekking tot de zorg voor de natuurbescherming werd even eons zonder beraadslaging of stemming goed gekeurd Ook hechtte de Kamer haar goedkeuring aan het wetsontwerp tot wijziging van do Veewet en Intrekking van een desbetreffend besluit uit den bezettingstijd. BIJ besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en VlsscherlJ van 16 Februari 1943 werden ln de Veewet eenige wijzigingen aangebracht, hoofdzakelijk met het doel een meer Intensieve bestrijding van bet mond- en klauwzeer mogelijk te maken Dit besluit ls Ingevolge artikel 15 van het besluit bezetting» maatregelen voorlooplg geschorst. Het doel. dat aan de verschillende bepalingen van het besluit ten grondslag ligt. maakt het echter wenschelijk, het meerendeel dezer bepalingen te doen herleven Het onderhavige wetsont werp beoogt dit tot stand te brengen onder gelijktijdige Intrekking van het besluit. Tevens werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om enkele wijzigingen, waarin het besluit niet voorzag. de Veewet aan te brengen Hedenmorgen begon de Kamer met de al gemeene politieke beschouwingen over de rijksbegrooting voor 1947. Weerbericht HET ZACHTE WEER HOUDT AAN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. to De Büt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke op klaringen. overwegend di'oog. Aanhou dend zacht weer. doch in den nacht en echtend iets lagere temperatuur. Matige, tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid wee* en Zuid Britsche vrachtvaarders eischen rehabilitatie Heden heeft het 394 ton metende, uit Huil afkomstige Britsche. vrachtschip „Empire Mayrover.", dat onlang* door de Nederlandsche marine op wapens werd onderzocht, het anker uitgeworpen voor de reede van Tandjong Priok. De gezagvoer der. kapitein Kent uit Worcestershire, ver voegde zich terstond aan het Bri'sche con sulaat-generaal. Kent verklaarde tegen over Aneta dat zijn lading alleen bestond uit 33 auto's, waarvan er 24 te Southamp ton in 1946 waren ingeladen, toen het schip naar Hongkong zou vertrekken. Door de Moesson kon Hongkong echter niet bereikt worden, waarna het schip in Singapore gecharterd werd. Een Chineesche hande laar liet nog negen auto's inladen met order deze naar Cheribon te vervoeren. Toen de zwaar bewapende Nederlandsche patrouille aan boord van de Mayrover voor de reede van Cheribon kwam, waren er reeds 24 auto's uitgeladen. De scheeps- - officieren verklaarden tegenover Aneta: „Wij wenschen een officieele verklaring van de Nederlandsche regeering, dat er geen wapens voor Indonesië aan boord waren, anders krijgen het schip en wij voor ons heele verdere leven den naam van „wapensmokkelaars". We zijn hiermee nog niet klaar."

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1