Albert Heijn Nabetrachtingen over de Kabinetsformatie Instemming en critiek Strooptocht door Nederland eindigt voor de rechtbank Rotterdamsche Bankvereenigin* N.V. BEHANDELING VAN ALLE BANKZAKEN Donderdag 16 Januari 1947 HAARLEMS DAGBLAD Eerste Kamer (Van onzen parlementairen redacteur). Bulm een half jaar na de vorming van het kabinet-Beel kregen we in de Eerste Kamer wat eigenlijk gezien haar beperkte taak als Kamer van revisie overbodig te achten ware nog eens een gedachtenwisseling over die formatie. Prof. Molenaar (Pv.d.V.) ware het optreden van een nationaal kabinet, waarvoor zijns inziens de grondslag aanwezig was, heel wat liever geweest. Wie, zoo vroeg hij, heeft zulks tenslotte onmogelijk gemaakt? Zelf gaf hij hierop ten deele een antwoord, toen hij zeide. dat de Partij van den Arbeid, eigenlijk voortgekomen uit de Volksbewe ging. terstond kenbaar had gemaakt, niet met de Partij van de Vrijheid, de A R. en de CH. in een ministerie zitting te willen nemen. Hij constateerde dat de Partij van den Ar beid langzamerhand het Marxisme en socia lisme links laat liggen, hetgeen afneming der politieke tegenstellingen kan bevorderen. Zijn fractie wil zooveel mogelijk samenwer ken, doch men moest op "n^ar tegenstand re kenen wanneer de oude Marxistische Adam weer om den hoek zou komen kijken. De heer Kersten (K.V.P) keurde het beleid van het kabinet-Beel goed. Het ver leden heeft geleerd, dat samenwerking van de Christelijke groepen lang niet altijd hecht was. Hij prefereerde het financieel beleid van minister Lieftinck boven dat van mr. De Wilde. De K.V.P. staat echter niet critiekloos tegenover het kabinet. Er is weinig voort gang bij het tot stand brengen van de douane unie met België en Luxemburg. Spreker wil de gaarne weten wanneer de huwelijksvol trekking zal geschieden. Mr. Kolff (CH.) verkneukelde zich over de vergissing van de Partij van den Arbeid, die gemeend had dat de C.H.U. ten dooae was geschreven, die springlevend bleek te zijn. Hij hield zich vervolgens bezig met de zijns inziens reeds onmiskenbaar aan den dag getreden zwakheden van de Partij van den Arbeid. De fout, dat Dr. Beel geen nationaal kabinet heeft gevormd wreekt zich nu al volgens den heer Kolff. Intusschen 6taat de C.H.-fractie onbevangen tegenover dit kabinet. Mr. Po 11 em a (C.Hroerde een viertal belangrijke punten aan waarover naar zijn meening na het memorandum van prof. Ger- brandy nader licht gewenscht is. Dit geldt voor de wisseling in het opperbevel in het begin van 1940, het niet tijdig voor 10 Mei 1940 onschadelijk maken van de N.S.B., de kwestie De Geer en de financieele gestie van de kabinetten-Gerbrandy. Onderzoek door een 6cmi-parlementaire commissie met als stok achter de deur een parlementaire en quête zou misschien aanbeveling verdienen. De heer Koejemans (Comm.) betoogde Öat de levensbelangen van het land worden opgeofferd ten behoeve van het militaire ap paraat. Terugkeer van den vroegeren export naar Duitschland kan én mag niet meer mo gelijk zijn en daarom moeten wij ons oriën- teeren op een industrie, welker producten naar Oost-Europeesche landen geëxporteerd kunnen worden. De heer Koejemans somde een aantal zijner bezwaren tegen het regee- ringsbeleid op, o a. het te langzaam tegemoet komen aan dc Indonesische verlangens. Hij noemde het kabinet het minst vooruitstre vende en het meest reactionaire, dat onder de huidige omstandigheden te vormen was. De Partij van den Arbeid zou de onvrucht bare coalitie moeten verbreken om tot een democratische combinatie over te gaan. Blijk baar doelde de heer Koejemans op een sa mengaan met zijn partij, doch hij zweeg in alle talen toen prof Molenaar interrumpeer de: „Dan is er geen meerderheid!" Prof. Woltjer (A.R.) zette uiteen dat het kabinet-Beel niet in overeenstemminf was met den verkiezingsuitslag. Het bewind- Schermerhorn achtte het ter bevordering van „de groote doorbraak" noodig, een „ver- Australië was opgetogen over Willem Noske De Nederlandsche violist, Willem Noske, die thans een toumée door Australië maakt, hecht ginds de eene trofee na de andere aan zijn vaandel. De muziekrecensenten zijn het er unaniem over eens, dat deze begaafde Ha genaar tot de grootmeesters op de viool ge rekend mag woi-den. Het hoogtepunt van de reeks van tien concerten, die hij in de groote Bteden van Australië onder auspiciën van de „Australian Broadcasting Company" gaf, werd gevormd door de uitvoering van 19 December in Sydney, waar Noske onder meer het concertstuk voor viool en orkest van den Nederlandschen componist Robert de Roos introduceerde. Wegens te korte repetities met de Australische pianisten kon Willem Noske geen gevolg geven aan zijn wensch, om een grooter aantal nieuwe Nederlandsche werken aan de andere zijde van den aardbol bekendheid te geven. lichte neo-«ocialistische aespotie" te voeren, maar de volksgeest bleek minder veranderd en minder kneedbaar dan de gangmakers van de Partij van den Arbeid hadden gedacht. Niettegenstaande een geenszins in die rich ting wijzend 6tembusresultaat kwam er ten slotte een ministerie, dat liefst zeven leden van het vorige kabinet bevatte, waaronder de meest nuchtere en meest parlementaire minister van de vorige combinatie, namelijk minister Drees. De formateur is gezwicht voor den tegenstand van de Partij van den Arbeid en heeft geen nationaal kabinet ge vormd. Reeds na een half jaar is duidelijk gewor den, dat het tusschen de twee partijen, waar op het ministerie steunt, herhaaldelijk kraakt. Onjuist is het te doen voorkomen alsof de regeeringspartijen vooruitstrevend, de ande ren conservatief zijn. De A R. fractie acht verkeerd hetgeen de regeering doet en wil met betrekking tot de verhouding tusschen staat en maatschappij, zulks bovenal door drijven van de P. v. d. A. Op economisch, op sociaal en tevens ook op cultureel gebied wordt het alles dwang. De premier en an dere bewindslieden uit den kring van de K.V P. vormen hier remmende krachten, maar zij moeten zich in allerlei politieke bochten wringen om het niet tot een breuk met de P. v. d. A. te laten komen. Intusschen dit alles wil niet zeggen, dat de Anti-Revo lutionairen de rol wenschen te vervullen van een, naar betreding van het regeerings- kasteel hakende loyale oppositie. Zij zijn, waar het mogelijk is, tot samenwerking be reid. De oorlogsjaren hebben in bijzondere mate den geest van saamhoorigheid bevorderd, zoo constateerde de heer R e i n a 1 d a (P.v.d A.), die hartelijk dank zeide voor de groote be langstelling in den wintertuin van dit debat aan de P v. d. A. gewijd, al waren in dien wintertuin de druiven misschien een beetje' zuur! De Pariij van den Arbeid nam spreker in bescherming met de opmerking dat deze partijen staatssocialisme afwijst en een groo- tere plaats aan het individu ln de maat schappij wenscht toe te kennen dan weleer het geval was. Onder het bewind-Colijn werd, om der wille van den gulden, wat de S.D.A.P. met betrekking tot de bestrijding van de werk loosheid voorstond, nagelaten. „Was Romme toen niet minister?" vroeg een der commu nisten met een ondeugende interruptie. Lang en moeilijk zal de weg zijn dien de P. v. d. A. heeft af te leggen, want het con servatisme in ons volk is vrij sterk, mede in arbeiderskringen. De doorbraak is geko men, zij het nog schoorvoetend Als we bij den opbouw van de socialistische maatschap pij de liberalen als medewerkers ontmoeten, is ons dat welkom, verklaarde de heer Rei- nalda, die eveneens aandrong op verdere opening van zaken na het memorandum- Gerbrandy, mede op grond van diens ver klaring ten aanzien van Dr. Van Mook. Spre ker achtte nakoming noodig van Nederlands verplichtingen ten aanzien der internationale samenleving. Daarvoor is een leger noodig. maar op den duur kan ons volk niet dragen, wat er thans voor defensie wordt uitgegeven. Dr. Beel antwoordt In zijn antwoord zette Dr. Beel uiteen, dat bij de kabinetsformatie de Partij van den Arbeid bezwaar had gemaakt tegen de bree- de basis, welke hij zelf uiteindelijk ook niet mogelijk achtte, daar de verschillende partij standpunten toch te zeer uiteen bleken te loopen. Op basis van het ontwerp-werkpro- gramma hadden de twee regeeringspartijen elkaar gevonden. Hierna kregen we nog een6 te hooren dat volgens dit ministerie de taak van den staat beheerscht wordt door het na te streven doel, behartiging van het algemeen belang. Hier is geen scherpe begrenzing mogelijk, maar heeft men wel iets dynamisch te doen. af hankelijk van tijd en omstandigheden. Bedrijfsorganisatie is en mag naar de op vatting van het Kabinet niet zijn een voor portaal voor socialisatie. Planmatige produc tie, zoo heette het verder, blijft noodig in verband met de conjunctuur Wat de „huwelijksplannen" met België be treft, voor de huwelijksvoltrekking moeten eerst de huwelijksvoorwaarden worden vast gesteld Men moet over en weer, ook wat loonen en prijzen aangaat, naar elkaar toe groeien. Er wordt onafgebroken overleg ge pleegd en binnenkort komt de ontwerp- douane-overeenkomst in den ministerraad. Omtrent de hooge militaire uitgaven ver namen wij, dat deze inderdaad »wel deviezen kosten, maar dat die worden gehonoreerd door speciale credieten, die niet beschikbaar zijn voor civiele doeleinden. Tot besluit zij uit 's ministers rede nog aangestipt, dat hij het denkbeeld-Pollema om naar eenige door het memorandum-Gerbrandy onopgehelder de punten een onderzoek te doen instellen, in overweging zou nemen. Hij scheen echter meer te voelen voor een parlementaire en quête, steunende op de enquête-wet. In elk geval zal hij deze aangelegenheid in den ministerraad ter tafel brengen. DE DISTRIBUTIE Willem Noske. Tijdens de tallooze interviews, die hem werden afgenomen en ook in een radiocause rie heeft hij echter veel weten te vertellen over zijn land en zijn volk. De warme be langstelling, die er voor de belevenissen in de lage landen tijdens de bezettingsjaren ook in Australië bestaat, gaf Noske gelegenheid, te vertellen van dezen benarden tijd, waarin het muziekleven in stilte den bezetter trot seerde. De zelfde maatschappij, die de thans bijna geëindigde tournée organiseerde, heeft plan nen, om den Nederlandschen violist in Augustus, wanneer in Australië het winter seizoen begint, voor een nog uitgebreider rondreis te vragen; dan zal ook Nieuw Zee land bezocht worden. Na een afwezigheid van vijf maanden wordt Noske tegen het einde van deze maand in ons land terug verwacht; begin Februari gaat hij naar Oostenrijk, om er onder meer met de „Wiener Symphoniker" te concerteeren en een recital tezamen met den vroegeren begeleider van Pablo Casals, Prof. Schulhoff, staat eveneens op het programma. Geduren de de maand April zal de violist in eigen land een serie uitvoeringen geven. VrUdag 17 Januari. Nieuwe bonkaarten afhalen. Haarlem. Vleeschhal. Rest. G. Bloemendaal, Jeugdhuis, Donkerelaar.: LP. Heemstede, Binnenweg 160 9.00—12.30 Leh t.m. Lz, 2.00—4.00 M tot Mey. Burgerlijke stand van Haarlem HA \RLEM, 15 Januari 1947 BEVALLEN van een zoon: 11 Jan., W. J. G. Kalbflelsch—v. Marteen; 13 Jan., J. Raar—d. Graaf; 14 Jan., S. T. d. Hond—Verkrulssen; I. M. Rieu—Geukers; M, E. G. Janssen Steenberg—v. d. Valk; 15 Jan., M. C. v. d. Kroft—v. Horick; C. A. L. Kinket—Sprokholt; A. v. d. Laarschot— v. Sehie. BEVALLEN van een dochter: 14 Jan., C. A. Hollmann—Moerman; J. A. M. Laarveld—Rothen- gatter; M. Cnossen—d. Ruiter; H. M. Lamboo- v. Ruiten; D. K. v. d. WartKaues; 15 Jan., E. Horeman—Weisz. ONDERTROUWD: 15 Jan K. Kamphuis en H. C. C. v. d. Steeg: T. C. v. d. Putten en W. d. Jong: J. Schoonderbeek en J. Selhorst; N. D. Struijkenkamp en M. J. Helmerhorst; L v. d. Veen en J. G. Ophuijsen; H. J. Bakker en J. M. Tons; R. v. Wetter en C. J. Zuurendonk; E. v. Beusekom en G. A. v. d. Hurk; J. Ruijs en W. A. A. Themmen*. A. Hissink en S. T. Caron; J. Groenink en B. Zabukovec; C. Nefs en C. M. A. Janssen; J. P. Kroone en J E, v. Schie; W. B. Kuijkhoven en E. P. J. v. Buel; D. v d. BUI en M J. Nolet; H. J. Schaapherder en C. A. v. Vel- zen; W. J. Richel en M. E. v. 't Woudt; G. J. H. Slikker en M. C. v. Gelder; C. L. Frdhken en C .S. Dlehl; J. Brouwer en H. W, Vermeer; N. J. Hendriks en J. C. Jansen; W. Tolboom A. Snel; C. P. H. Brouwer en J. M. v. Egmond; A. Paap en G. v. Schaik; M. J. v. Ktpshagen en J. J. v. d. Niet; J, A. Janssen en G, Diks; P. v. Wort en L. M Timmers; J. d. Mare en J. Ken- sen; F. M. v. Vliet en M. v. Gulllc; H. Warmer dam en C. M. J. Eichhom; W- J. v. Beelen en J. H. v. Bilderbeek; J. P. Koster en A. D. Blei; J. M. v. Paradijs en J. A. Bulterman; H. Bre mer en B. C. v. d. Wiele; W. Verhoef en M. E. V. Groskamp; W. Bijl en w. A. G. Schouw; G. W. v. Driest en C. J. v. Woudenberg; A. v. d. Pol en N. Calandt; H. v. Essen en M C. Nooij. GEHUWD: 15 Jan., J. W. Kal en H. C. M. Lips; F. Doing en J. M. t. Wolbeek; J. G. d. Wit en J. H. M. Schooaebeek; A. v. Vaneveld en J. G. Hoogendtjk; D C. Vrolijk en J. P. G. Duineveld; S. A. Bak en N. Benschop; F. W. Meijer en M. W. Bruijnstens. OVERLEDEN: 13 Jan., H. H. J. DUkhuizen. 74 j„ M. v. Heemskerkstraat, L. J. Jansen, 10 d., Dr. Leljdsstraat; 14 Jan., S. Blom. 81 j., Zijlweg; J. v. Es, 78 j., Nachtegaalstraat; A. M. Olifiers— Bertels, 62 j., Duvenvoordestiaat; J. Rosenhart. 79 j„ Ruychavenstraat; J. M. C. Krul—Camlnade. 46 j., Gr, Houtstraat, In het postkantoortje tegenover het Paleis Soestdijk is in afwachting van de blijde gebeurtenis een telex-apparaat geplaatst. ln Haarlem moesten radio's het ontgelden Men zal zich herinneren, dat de Haar- lemsche politie in November van het vorig jaar door de oplettendheid van een tram bestuurder in Amsterdam een tweetal leden van de hoofdstedelijke onderwereld kon arresteeren, dat even te voren in Haarlem en omgeving een aantal radio toestellen had gestolen. Hedenmorgen moesten de betrokken 25- jarige zwervende koopman G. X. en zijn even oude collega W. v. d. K. zich voor de Haarlemsche arrondissementsrechtbank verantwoorden voor de diefstallen, die zij tezamen in den nacht van den 18en No vember in Heemstede en Haarlem pleeg den. De buit bestond toen uit drie radio's, die X. door inbraak ontvreemdde, terwijl v. d. K. op den uitkijk stond. Het strafblad van den eersten was overladen met delic ten, waarvoor hij in Arnhem reeds een straf van 5 jaar te incasseeren kreeg. El ders in den lande, in Oegstgeest, Utrecht, Zeist en Amersfoort, maakt X. zich even eens schuldig aan grootere en kleinere diefstallen, die nog op berechting wach ten. Al met al vermeldde het zondenregis- ter een 100-tal diefstallen. Mr. B. v. d. Eurg. de Haarlemsche Officier van Justitie eischte tegen dezen „gewoontemisdadiger", zooals hij hem noemde, 3 jaar met aftrek voor de in het arrondissement Haarlem gepleegde feiten. Mr. Ligtenstein, de verdediger, zag geen eind aan verdachte's verblijf in de ge vangenis en vroeg om eenige verzachting. De tweede beklaagde, die aan den kost trachtte te komen door het verkoopen van brandhout, is tweemaal met X. „op stap geweest", toen dit niet genoeg opbracht, maar de officier vond hem toch wel „een ander type" dan zijn mede-verdachte en eischte IV2 jaar met aftrek. Mr. v. Löben Seis Jr. wees in zijn plei dooi op de deplorabele gezinsomstandig heden van zijn cliënt, die hem tot de mede plichtigheid brachten en vroeg eveneens om clementie. Op den 30en Januari zal de rechtbank vonnis wijzen. Postbesteller bestal pater Henri de Greeve. Verder stond terecht de 44-jarige PTT- besteller J. W. P., die verleden jaar ver- Mr. P. van Driel geïnstalleerd als burgemeester van Huizen Hedenmorgen heeft onze stadgenoot, mr. P. van Driel, zijn ambt als burgemeester der gemeente Huizen (N.H.) aanvaard Na aan de grens der gemeente met echt- genoote en dochtertje te zijn begroet door de wethouders, begaf het gezelschap zich naar het fraaie, sinds 1940 in gebruik geno men raadhuis, waar om half elf een bijzon dere vergadering van den gemeenteraad werd gehouden, onder leiding van den loco burgemeester, den heer K. Westland Nadat het Koninklijk Besluit inzake zijn benoeming was voorgelezen, werd mr. Van Driel door een commissie de raadszaal binnengeleid. De loco-burgemeester hield een toespraak, waar in hij mr. Van Driel gelukwenschte met zijn benoeming tot burgemeester van de gemeen te Huizèn, welke tijdens den oorlog voor ernstige vernielingen gespaard is gebleven en die ook in financieel opzicht een gunstige uitzondering vormt, doordat zij niet nood lijdend is. Wel is er evenals elders een wo ningtekort, waarin dringend voorzien moet worden. Na de verzëkering te hebben ge geven dat. de burgemeester op aller mede werking kon rekenen, hing de heer West- land mr. Van Driel den ambtsketen om en overhandigde hem den voorzittershamer. De nieuwe burgemeester nam hierna het woord om dank te brengen aan Hem. Die zijn leven tot hiertoe geleid heeft, aan H.M. de Koningin, aan den minister van Binnen- landschc Zaken, den Commissaris der Koningin en aan allen die aan zijn benoeming medewerking hebben verleend. Hij dankte ook voor de toegezegde samen werking en gaf een uiteenzetting van de taak van den burgemeester, speciaal ten aanzien van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente en de huidige regeling ten aan zien van de politie. Hij deed een beroep op het gemeentepersoneel om met hem*»samen te werken en wees de bevolking op de ver antwoordelijkheid, die ieder ook voor zijn medamensch heeft. Met een woord van dank aan zijn ouders besloot de heer Van Driel zijn toespraak. Nadat de heer Mos namens den raad alle medewerking bij het bestuur der gemeente had toegezegd werd de raadsvergadering ge sloten. In een hierop aansluitende bijeenkomst werd de nieuwe burgemeester toegesproken door afgevaardigden der Kerken, den burge meester van Hilversum, namens de Gooische burgemeesters, den heer Dudok van Heel namens de Kamer van Koophandel, mej. mr. Tjeenk Willink, secretaresse-generaal van Nederlandsen Volksherstel, den heer Van Egmond namens den Alg. Ned. Chr. Ambte narenbond. den heer D. A J. Spek namens de A. R. Kïesvereenïging te Haarlem Ten slotte sprak ook de vader van den nieuwen burgemeester, de heer A. van Driel uit Haar- Mr. Van Driel dankte allen voor hun har telijke toespraken. Na een lunch ten raadhuize werd onder gioole belangstelling der bevolking een rij toer door de gemeente gemaakt. Daarna hield de nieuwe burgemeester een receptie, waar yelen hun opwachting kwamen maken. scheidene brieven aan pater Henri de Greeve van hun geldelijken inhoud ont deed en zoo een „spaarpotje" van onge veer* f 600 wist te kweeken. Hij legde het, volgens zijn eigen verklaring, handig aan, door zilverbonnen van f 2.50 door papier tjes van een gulden te vervangen, maar tenslotte werd hij toch betrapt door een wachtmeester van de Rijkspolitie. Uit hoofde van de generale preventie wilde mr. v. d. Burg dezen verdachte een flinke straf opleggen: hij eischte 8 maanden met aftrek, waarop mr. S. v. d. Wall op for- meele gronden de tenlastelegging aanviel, die volgens hem niet ontvankelijk ver- klaard mocht worden. Voorts bleek, vol gens den advocaat, uit het reclasseerings- rapport, dat zijn cliënt nog niet alle kan sen op een normaal leven verspeeld had. Ook hier zal de uitspraak over twee weken volgen. „Ons Buurthuis" wordt in gebruik genomen De stichting Club- en Buurthuizen in Haarlem en omgeving heeft heel wat moei lijkheden te overwinnen. Daardoor heeft het zoo lang geduurd alvorens het eerste gebouw „Ons Buurhuis" aan den Kamper singel 70 in gebruik genomen kon worden. Woensdag a.s- worden de eerste kinderen verwacht, die in clubverband kunnen spe len. knutselen, teekenen, handenarbeid verrichten enz. Aan het hoofd van de Stichting zal een directeur staan. Reeds heeft iemand deze functie eenige maanden waargenomen en zich bezig gehouden met het voorbereidende werk, doch om gezond heidsredenen heeft hij zijn taak moeten neerleggen. Thans is mejuffrouw D. J. Memelink uit Bloemendaal, hoofdleidster van het kinder werk, begonnen met de inrichting van „Ons Buurthuis" en het treffen van maatrege len. Bij de eerste aanmelding gaven zich ruim honderd kinderen op, die in clubs zijn ondergebracht -en dezer dagen ontvangen zij een bericht wanneer het werk begint. Voorloopig houdt het Buurthuis zich be zig met clubs voor kinderen. Als een nieu we directeur benoemd is volgen er cursus sen voor volwassenen. Dan zal er ook spreekuur gehouden worden voor opvoe dingsmoeilijkheden en als er behoefte be staat zal een consultatiebureau voor zuige lingen ingesteld worden. Het gebouw aan den Kampersingel is uitstekend voor het doel geschikt. Het is prachtig gelegen voor het Rozenprieel en omgeving en bevat een groot aantal ka mers, waar groote en kleine groepen bij een kunnen komen. Gelijkvloers zijn ka mers ingericht voor de jeugd en de boven verdieping is in de toekomst bestemd voor ouderen- Een kamer is bestemd voor lees zaal, waar kinderen boeken, welke het de partement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen beschikbaar stelt, ter plaatse kunnen lezen. Op bescheiden schaal wordt naar het voorbeeld van „Ons Huis" te Amsterdam begonnen, onder leiding van mejuffrouw Memelink met medewerking van dames, die een cursus op sociaal gebied of een huishoudschool hebben bezocht. In de toe komst zullen ook buurthuizen in andere deelen van dc stad worden opgericht. Dat zal nog eenigen tijd duren. De financiën spelen daarbij een belangrijke rol. Het subsidie, dat de gemeenteraad destijds heeft verleend, zal niet worden uitgekeerd, omdat er plannen bestaan een rijksrege ling voor de buurthuizen te treffen. Op het oogenblik wordt gewerkt met het geld dat de Stichting Volksherstel voor dit doel ge schonken heeft. Korfbal Programma voor Zondag Het programma van den Kon. Ned. Korfbal- bond voor Zondag luidt: Tweede klasse B: DED 2—SVK 2. 13 uur; Indo —Amsterdam Zuid; Swift S—ZKV 2, 12 uur. Derde klasse D: Victoria—Aurora 2, 12 uur. In den Haarlemschen Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: O'kwartier 3—Oosthoek 1; SV 2 —Aurora 3. Tweede klasse: SV 3B—Haarlem 2; Aurora 4—Watervliet 3; O'kwartier 4—SV 3A; Nieuw Flora 2—Onder Ons. Derde klasse: Oost hoek 2—Animo Ready 2; Aurora 5—Animo Ready 3; Aurora 6—Watervliet Zwemmen „De Waterratten" 25 jaar „De Waterrat", het orgaan van de Haarlem sche Zwem- en Poloclub „De Waterratten" ver meldt bijzonderheden over de viering van het 25-Jarlg bestaan. Op 22 Juli wordt een fcestver- gadering met oudejaarsavondviering gehouden en kort daarop kunnen nlet-leden van zwemver- eeniglngen deelnemen aan een volkszwemfeest. De verdere feestelijkheden worden eentge maan. den later gehouden. Het programma luidt: 13 en 14 September internationale zwem- en polowed- strljden; 20 September receptie, gevolgd door een maaltijd; 4 October feest voor adaplranten; 19 October onderlinge zwemwedstrijden; 15 No vember feestavond in het Concertgebouw. Maandag zal Byrnes verdragen teekeuen Maandag a.s. zal de aftredende Ame- i-ikaansche minister van Buitenlandsche Zaken James Byrnes de vredesverdragen met Italië, Roemenië en Hongarije onder teekenen, aldus werd door een woordvoer der van 't Amerikaansche departement van Buitenla.ndsche Zaken bekend gemaakt. Op 10 Februari zal de Amerikaansche ambassadeur te Parijs ten behoeve van Byrnes teek enen; dan zullen ook de vroe gere satelliet-staten te Parjjs de vredes verdragen teekenen. Gas- en electriciteitsrantsoen blijft nog beperkt Maatregelen tegen over schrijders te Haarlem Daar de moeilijkheden wat de kolen- voórziening betreft nog niet overwonnen zijn, blijven voorloopig de kortingen van 20% op de gas- en eiectriciteitsrantsoenen gehandhaafd. Evenzoo de gaslooze oren, die in Haarlem en omgeving in elk geval deze maand nog onveranderd zullen blU- *en. Maatregelen tegen overschrijders van de •erminderde rantsoenen kunnen te Haar lem pas over eenigen tijd getroffen wor den, omdat om de twee maanden meters opgenomen worden. Men verzocht ons de verbruikers en nog eens op te wijzen, dat het algemeen belang en ook de billijkheid eischt, dat ieder zich aan zijn rantsoen houdt. Het is ontoelaatbaar dat men zijn kolenbonnen aanvult door onbe perkt een gas- of electriciteitskachel aan te zetten. Iemand die zoo iets toch doet, schendt het vertrouwen dat in hem gesteld is (contróle na twee maanden). Hij kan er zeker van zijn, dat tegen hem maatrege len worden genomen, dat wil dus zeggen voor eenigen tijd afsluiting. Muziek Mannenkoor „Caecilia" gaf een gala-concert Het mannenkoor „Caecilia" viert in deze maand zijn gouden jubileum. Op de druk bezochte receptie, Zaterdag in een der za len van café Brinkmann, bleek uit talrijke geschenken en toespraken de groote waai- deering voor het koor van de zijde van ons Gemeentebestuur, van talrijke zuster- vereenigingen en van musici; het Gala concert van Woensdagavond toonde wat het koor zelf aan vitale kracht, materiaal en geoefendheid bezit. Behalve Caecilia's eigen dirigent Nico Hoogerwerf, dirigeer den nog drie andere, nl. Henri Pielage, Sem Dresden en Fred. Roeske; dat het koor zich aan al die leidingen zóó wist aan te passen, dat alle leiders uitbundig in hun lof waren, ook waar het. zooals bij Dres den en Roeske, de vertolking van hun eigen werken betrof, bewijst tevens met hoeveel inzicht Nico Hoogerwerf de instu deeringen had verricht. Al die werken wa ren moeilijk, maar dat was voor het koor geen bezwaar. In de gezochte modulaties van Loots' „Onze Duinen" bleef het vrij wel op toon en zong even verder een prachtig pianissimo. „Wildzang", door Nico Hoogerwerf op een tekst van Vondel ge componeerd en aan „Caecilia" opgedragen en nu voor 't eerst uitgevoerd liet de schoo- ne kwaliteiten van den koorzang tot haar recht komen. Dresden's „Boerenfeest" bood als steeds meer nieuwen stijl dan wellui dendheid en Roeske's „Gebed voor den Tempel" bleek nog altijd een der beste en meest doorwrochte composities voor man nenkoor te zijn- Alle dirigenten werden met een liervor- mig bloemstuk gehuldigd; de 82-jarige Henri Pielage, oprichter van „Caecilia", bovendien door het eere-dirigentschap. Solistische medewerking aan dit concert verleenden Herman Schey en Willem An- driessen. Door Andriessen voortreffelijk gesecondeerd zong Schey 5 Liederen van Schubert, waarvan „Die Stadt" wel den meesten indruk maakte, „Erlkönig" me niet geheel voldeed en Brahms' „Zigeunerlie- der": deze enorm van stem en expressieve kracht. Andriessen speelde de heerlijke Nocturne op. 62 no. 1 en de 1ste Ballade van Chopin, waarvan eerstgenoemde heel mooi en poëtisch; later toonde hij in 3 werken van Albeniz, w.o. „Triana" succes vol te kunnen rivaliseeren met den Spaan- schen pianist Ed. del Pueyo. Beide kunste naars ontvingen een bloemenhulde. K. DE JONG. HONDEN AAN DE LIJN IN ZANDVOORT. De politie in Zandvoort zal strenger op treden tegen de verontreiniging van den openbaren weg door honden. Het is thans verboden honden los te laten loopen in het bebouwde deel der gemeente. Hondeneige naars zijn verplicht er voor te waken, dat de dieren geen trottoirs of voetpaden veront reinigen. BINNENLAND Naar liet Brllsche ministerie van Voedsel- oorcicnlnj mededeelt, is invoervergunning ver leend voor ongeveer 60.000 kisten, elk van 12 flesschen. Nederlandsche Jenever. De maximum verkoopprijs voor den kleinhandel is vastgesteld 30 shilling per flesch. Vrijdag 17 Januari zal het 25 Jaar geleden z(jn dat prof dr. N. J. Polak tot hoogleeraar ln de bedrljfshuishoudkunde aan de Economische Hoogeschool te Rotterdam werd benoemd. Post voor opvarenden van Hr. Ms. Van Ga len behoort utterlUk respectlcvelUk heden, 16 Januari en 5 cn 14 Februari te worden gepost, gefrankeerd volgens blnnenlandseh tarief en met twee elkaar kruisende lUnen over het adres. Het bewaklngsbataljon IV 8 R.I., bestaande uit dienstplichtigen uit Noord- en Zuidholland, dat op 30 Januari met de „Johan van Olden- barneveldt" naar Indië vertrekt, is geadopteerd door het personeel van de N V. Bendlen's Con fectiefabrieken te Almelo. In Duitschland is de klok van de R.K. kerk te Alphen (X.B.) teruggevonden. Tevens zijn vier klokken ontdekt uit het carillon van de groote kerk te Breda. Het comité „Nederland helpt Indië" heeft een aantal winterjassen aangekocht voor ge- repatrieerden uit Ned. Indië De verstrekking geschiedt via de dlstrictsbureaux voor oorlogs slachtoffers. Inbrekers hebben uit de brandkast ln het districtsbureau voor oorlogsslachtoffers te Den Haag ongeveer f 14.500 gestolen. Er Is een commissie benoemd welke den minister van OnderwUs. Kunsten cn Weten schappen van advies zal dienen inzake het inter nationaal jeugdverkeer, alsmede over Jeugd reizen in binnen- en buitenland, voorzoover de scholen hierbij zijn betrokken. HAARLEM EN OMGEVING Uit een bU den Stadsschouwburg staande auto. zUn een plaid, sigaretten en sigaren ge stolen. Drie Amsterdamsche Jongens van ongeveer zeventien Jaar werden op heeterdaad betrapt bU het stelen van eenige pakken chocolade uit een vrachtauto in Haarlem. In het fllmverslag van het Spaarnetheater is abuslevelUk vermeld, dat de titel van de hoofdfilm „Ongelukkige Jeugd" luidde. Dit is onjuist. De film heet „Onschuldige Jeugd". Op den Telterodeweg in Overveen had gis teren een botsing plaats tusschen een autobus en een personenauto, waarvan de bestuurders elkaar te laat zagen. De personenauto werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Ds. H. L. Lieve, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Sloehteren, daarvoor hulpprediker te Velsen, heetf 't beroep naar dc Protest. Kerk in Ned. Indië aangenomen. De heer K. J. Kapteyn, theol. cand. te 'sGra- venhagc, ls beroepen bij de Geref. Kerk onder houdende artikel 31 K. O. te Santpoort. Ds. L. Floor te Amsterdam-N,, ontving een beroep van de Chr. Geref. Gem. van Nleuw- Vennep. SCHEEPVAART K. N. S. M. Theseus. 14 Jan. van Napels n. Llpari. Ornen. 15 Jan. te Amsterdam. Dur.dee, 14 Jan. te Amsterdam. Aardenburg. 14 Jan. van Amsterdam naar Valencia. Delft. 14 Jan. te Val paraiso. Van Ostade. 14 Jan. te Trinidad. Ma- rita. 14 Jan. van Baranquilia naar Curasao Mü- Nederland. Nieuw Holland. 13 Jan. Gi braltar gepasseerd. Jan Steen. 14 Jan. te Rotter dam. Tegelberg, 13 Jan. Gibraltar gepasseerd. Slngkep, 10 Jan. van Karachi. Roepat, 12 Jan. te Melbourne. Tablan, 10 Jan. te Singapore. Ma- doera, 9 Jan. van Batavia naar Rangoon. RotU, 14 Jan. te Los Angeles. Holl. Afr. LUn. Randfontein, 15 Jan. te Am sterdam. Oceaan. Polyphemus, 14 Jan, te Amsterdam. Phrontis, 10 Jan. te Batavia. Melampus, 7 Jan.' van Port Said naar Liverpool. Kon, Holl. Lloyd. Salland (thuisreis) 14 Jan. van Santos. Waterland (uitreis) 14 Jan. te Rio de Janeiro. Wijsmuller. Sleepbooten Soegto. Beatrix en Margriet, sleepende het Jullana-droogdok van Curacao naar Soerabaja. bevonden zich 13 Ja nuari op 2 graden 10 minuten Noorderbreedte en 118 graden 28 minuten Westerlengte. Hillegom Meisje overreden en gedood In Hillegom is hedenmorgen omstreeks ne gen uur een ongeluk met doodelljken afloop gebeurd. In de Hoofdstraat fietste het 16- jarig meisje E. van B. naast een vriendin. Een zeswielige vrachtauto reed het meisje Van B aan, waardoor zij viel en door de auto werd overreden. Zij W86 op plag dood. Het stoffelijk overschot is naar het St. Jozef gesticht overgebracht. Het andere meisje, dat eveneens gevallen was, werd licht gewond. Santpoort Op verzoek van de afdeeilng Santpoort van „Volksonderwijs" komt Dr Posthumus Meyes Maandag a.s in het Jeugdhuis een lezing houden over: „De spoorweg voorbeen, thans en in de toekomst". Het gesproken woord zal op het witte doek verduidelijkt worden. Fotoeopleën beter, sneller en goedkooper. Foto Hilarlus Groote HouUtr. 102, tel. 108G6 JONGEMAN ln opl, heiig, en massage, ln bezit v. dlpl. B ziekenverpl;, techn. onderl zoekt werkz. v. ochtenduren. Br. no. 6604. ADMIN. ONDERL. PERSOON mlddelb. leeft, alg. ontw. ken nis der mod. talen, zoekt be trekking (ook als vertegen woordiger of Jets derg.) Br. no. 6608. Te huur op goeden stand Cem. Zit- en Slaapk. v. ff. voor h. of d. b. b. h. h. geen kookgel. indien noodig ^ed pens. Brieven no. 6603. Huis gevraagd in Aerdcnhout of omg. min stens 8 kamers in ruil voor huis ln Voorburg. 6 kamers en badkamer, huur t 750, Brieven no. 6611. Aangeb. MODERN HUIS te Heemstede, centr. verwvaste waschtafels, 7 kamers en ga rage, huurprijs f 800 in rul! voor grooter huls te Aerden- hout of omg minstens 8 ka mers. Brieven no 6594. Aangeb. groote JTAARSMA HAARD, ln prima staat f 140. Heerenweg 175. Heemstede. Foto-Studio ACTO VOOR Mode opnamen KENNEMERPL. 1 Tel. 10373 Correspondentschap BLOEDEEND AAL BLOEMEND A ALSOIJEW EG 72 - TELEFOON 24880 Geopend: Dagelijks van 912 Zaterdags van 911 Neem een maand de proef: Z 4 i Of het nu Jonge of belegen kaas is, wanneer A.H. Uw kruidenier ls, proeft U pas wat KWALITEIT is. En dat geldt niet alleen voor kaas. Heusch het ls de moeite waard eens een maand de proef te nemen... U 2mlt een goede ervaring rijker zQn. VOOR KWALITEIT

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3