Winston Churchill zet een stap naar een „Vereenigd Europa" Actie-organisatie opgericht Negentienhonderd paardekrachten trachten de „Liliam" vlot te trekken Ons babyhoekje Van lüeeil Geen hout - wel beton Kort en Bondig J Vrijdag 17 Januari 1947 HAARLEMS DAGBLAD Winston Churchill heeft zich aan het hoofd gesteld van een opmerkelijke bewe ging in Engeland, welke alle partijen om vat, Deze beweging heeft ten doel de zaak van een Vereenigd Europa te bevorderen. De actie der beweging wordt vandaag officieel ingezet door een indrukwekkende commissie, waarin vooraanstaande man nen van alle politieke partijen en alle re ligies zitting hebben. De beweging heeft nog geen vastomlijnde opvatting ten aan zien van den constitutioneelen vorm van de Europeesche Unie, die zfj wenscht. Een „Vereenigd Europa" moet den status van regionale groep, zooals neergelegd in het handvest der UNO, hebben, en als zoodanig nauwe vriendschap en samenwerking met de Sovjet-Unie en de V. S. zoeken. De constitutioneele vorm kan, aldus beweert men, slechts groeien uit vrije beraadslagin gen en practische ervaring. Er zullen in geheel Engeland openbare bijeenkomsten worden gehouden en er zal contact wor den gezocht met overeenkomstige groepen in andere landen. „Indien Europa wil blij ven bestaan, moet het zich vereenigen", aldus de leuze der beweging. Commentaar. Naar aanleiding van de oprichting door Churchill van een beweging voor Vereenigd Europa schrijft de Times, dat een moeilijk heid op de lange baan met betrekking tot zulk een plan is de „bijzondere positie waarin Groot-Brittannië zich gebracht ziet door zijn lidmaatschap van het Britsche gemeenebest en haar andere belangen in gebieden overzee. Groot-Brittannië zou van een Europeesche unie noch uitgesloten kunnen blijven, noch er deel aan kunnen hebben. Het beginsel van de Britsche bui- tenlandsche politiek is gelegen in een stre ven om de Europeesche en overzeesche belangen van Groot-Brittannië voortdurend in evenwicht te houden. Dezelfde moeilijk heden rijzen in zekeren zin voor de Sovjet- Unie, welke onweersprekelijk ook bij Europa behoort, ofschoon niet heelemaal. Ruim dertig jaren geleden uitte Lenin zijn wantrouwen in de leuze van een „Ver eenigd Europa". Sommige van zijn bezwa ren zijn thans zeker verouderd. Doch in de Sovjet-Unie zal men waarschijnlijk niet vergeten de vooropstelling van Lenin, dat geen enkele politieke leuze beoordeeld kan worden los van haar economische beteeke- nis. Dit is inderdaad het zwakste punt van, het plan. Percy Cudiipp schrijft in de „Daily Herald": „De idee van een Vereenigd Euro-, pa. nagestreefd in den vorm waarin Chur chill haar voorstaat, zou argwaan en te genkanting in Sovjet-Rusland wekken en gaan leiden naar diepere kloven tusschen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië. Ik ben er vrijwel zeker van. dat de idee, in wel ken vorm dan ook, wanneer Churchill als haar eerste bevorderaar optreedt, ditzelf de effect zou hebben". De schrijver zegt vervolgens, wel een voorstander van de idee van een Vereenigd Europa te zijn, doch dan door economische samenwerking en vooral door het tot stand brengen van eenheid van denken en optreden onder de groote continentale mogendheden. „De le den van het comité voor een Vereenigd Europa zullen misschien antwoorden, dat dit precies de doeleinden zijn, welke zij nastreven. Doch hun Vereenigd Europa, in tegenstelling met het mijne, omvat niet de Sovjet-Unie". Cudiipp waarschuwt tegen het oprichten van een bloc, waardoor West en Centraal-Europa van het Oosten ge scheiden zouden worden. De heer W. Jongstra overleden Op 64 jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de heer W. Jongstra, in leven inspecteur eerste klasse van het lijnbureau der Nederlandsche Spoorwegen. Op 16-jarigen leeftijd kwam hij in dienst van de H.IJ.S.M., op 48-jarigen leeftijd aanvaardde hij de functie van stationschef eerste klasse bij de Staatsspoorwegen, in welke hoedanigheid hij respectievelijk m Noord-Scharwoude, Den Helder, Bever wijk, IJmuaden, Feyenoord en Zutphen dienst heeft gedaan. Op 1 April 1936 volgde zijn benoeming tot stationschef eerste klasse aan het Centraal Station te Amsterdam. Zeven jaar later op 1 April 1943, werd hij inspecteur eerste klasse van het lijnbureau te Utrecht, waar hij speci aal belast was met de opleiding van het personeel. Dezer dagen moest de heer Jong stra een operatie ondergaan, welke hij niet heeft doorstaan. De crematie zal morgen op Westerveld geschieden na aankomst van trein 11.41 uur. Onze stadgenoot mr. P. van Driel is gisteren geïnstalleerd als burgemeester van Hui zen. Wethouder K. Westland hangt den nieuiuen burgemeester den ambtsketen om. Voor Uw balby kregen wij een Belg. box aan, met teh'aam, prachtig1 gelakt. Ook hebben wij voor U een tafel stoel in blank en bruin. voor de Baby Burgerlijke stand van Haarlem BEVALLEN van een dochter: 13 Jan.. C. E. Kramer—Heeren; 15 Jan., N, Scholie—v. Beelen: J. opnof—Hoek, 2 d.; M. E. Sloff—Groenendijk; M. C. Bussing—v. d. Velde; L. Hoek—v. d. Plas; J. J. Redekei1—Wolters; 16 Jan., A. Lelne—De- clemy. BEVALLEN van een zoon: 13 Jan., W. J. M. Huisman—Brakel; 14 Jan., A. Knotler—Loos; M. M. v. <1. Vaart—Pott; 15 Jan., J. M. Vrendenberg —Bakker; J. v. Hardeveld—Vergers; C. J. H. G. M. Weisscher—Schilder; E. C, v. d. Wal—Ver baten; 16.Jan., H. J. Davddse—Spoor; G, Kamp man—Diekman; M. L. v. Danslk—Blazejc; w- Bühl—v. d. Putten. ONDERTROUWD: 15 Jan.. A. P. Smits en J. I. Bisschop; 16 Jan., A. C. v. Norden en J. C. Kat. GEHUWD: 16 Jan., A. H. v. Dijk en M. T. H. Weijnen; H. Mica en G. J. M. Duijn; R. Hessels en W. H. v. Oene; S. v. d. Pols en J. Balk; H. F. v. d. Aardweg en H. C. Spruijt; E. C. M Wolf en G. M. Sweers; R. H. P. Eikerbout en L. C. Wesselink; J. v. d. Ploeg en R. M. Jolman. OVERLEDEN: 14 Jan., H. M. A. Hoeksema, 55 j„ Nassaupleïn; 15 Jan., C. J. Jansen, 2 d„ St. Antonlesteeg; S. M. v. Haren, 1 m., Saenredam- straat; E. v. Amstel. 84 J., Schotersingel; H. Kwantes. 73 j., Spaérnwouderstraat: 16 Jan., C. Baas—Leeuw, 73 J„ Kamperlaan. Philatelie en philantropie Vorig Jaar is er in Haarlem een commissie opgericht, die zich ten doel stelde postzegels te verzamelen voor gewonde soldaten in het bui tenland. Deze inzameling is een groot succes geworden, daar reeds meer dln vijf duizend in zendingen binnenkwamen, waarbij verschillen de van onze militairen uit JndiC. Er waren vele in het Engclsch gestelde brieven bij. foto's en soms zeifs chocolade, ook albums en catalogi. Van de ingekomen zendingen is reeds een groot aantal verzonden naar Amerika. Engeland en België. Er wordt hard gewerkt aan doorzending van de nog resleerende inzendingen. Aan do ont vangers Is verzocht zich met de afzenders in verbinding- te willen stellen, waardoor schrifte lijk contact tot stand komt. De commissie is gebleken dat internationale correspondentie en ruil van postzegels door velen geambieerd wordt. Daarom heeft zij het voornemen om in den loop van dit Jaar een in ternationale correspondentie- en rullvereeniging op' te richten met contact adressen in alle landen ter wereld. Postzegels kunnen worden gezon den aan den secretaris der commissie, F. W. M. Vink, Leidsohevaart 466. DE KONINGIN BEZOCHT STUDENTEN THEATER. „Hudson krijgt hulp van de „Schelde" Alle pogingen om het bü Den Helder ge strande Dcensche stoomschip ..Liliam" vlot te sleepen, zijn tot nu toe mislukt. De ber gingspogingen worden momenteel onder nomen met de reuzensleepboot „Hudson' van L. Smit en Co's Internationalen Sleep dienst. De 1000 pk machine van deze boot bleek, op volle kracht draaiend, nog niet bü machte, het schip los te trekken. Heden middag zou de „Hudson" assistentie krijgen van de „Schelde", welke een vermogen van 900 pk heeft. Het was kalm weer toen de „Hudson" gisteren, vergezeld van Heldersche jutters en motorvletten, na zich behoedzaam door het nog niet van mijnen gezuiverde vaar water een weg te hebben gebaand, bij de „Liliam" arriveerde. Vierhonderd meter op zij bleef de „Dorus Rijkers" een oog in het zeil houden om onmiddellijk te hulp te kunnen komen, indien een der schepen op een mijn mocht loopen. Met de motorvletten bracht de Deensche bemanning de verbinding met de „Hudson" tot stand, die met behulp van een om een klink op het dek van de „Liliam" geslagen tros, waaraan de zware sleep bevestigd was, met eigen motor den sleep aan boord van de „Liliam" hieuwde. Het schip zwaar op de zandbank, doordat door het lek in het achterschip bijna 5 ton water naar binnen was gestropmd, maar maakte geen slagzij meer. De bemanning ging on middellijk aan het werk om stoom te ma ken voor de pompinstallatie en korten tijd later kringelde er rook uit de pijp. Tegelij kertijd trok de „Hudson" den sleep aan en liet daarop de machines op volle kracht draaien. Twee uur lang, tijdens den duur van den vloed, vormde het door de schroef van de sleepboot weggeslagen water een kolkend zog achter de „Hudson" en stond de kabel strak gespannen. Maar in de po sitie van de „Liliam" kwam geen veran dering. De „Dorus Rijkers" koerste om vier uur terug naar de haven. Ongewenschte „uitstapjes" van Amsterdammers Trio der duistere „kleinkunst" voor de rechtbank De jacht op „zwijntjes" vulde Donderdag weer een aanzienlijk gedeelte van het pro gram-ma der Haarlemsche arrondissements rechtbank. Een timmerman uit Amsterdam, die zich in Mei van het vorig jaar aan een Haarlemsche fiets vergreep en het karretje later van de hand deed voor f 175, bleek een duister verleden te bezitten, zoodat de Offi cier van Justitie, die dergelijke Amsterdam- sche „uitstapjes" naar de Spaarnestad nu wel eens beëindigd wilde zien. he-in een jaar en drie maanden wilde laten opsluiten. Een stadgenoot van dezen verdachte, een 34-jarige steenhouwer, ontfermde zich on rechtmatig over een Bloemendaalsch rijwiel. Hij vertelde de rechtbank, dat de opzet van zijn reis in Westelijke richting het schoon maken van grafsteenen op een begraafplaats zou zijn geweest maar het ontbreken van gereedschap en het kaartje „enkele reis" dat hem derwaarts bracht, maakten dit ver haal voor de toehoorders- niet geloofwaar diger., Tenslotte verdween er dan uit een achtertuin te Bloemendaal een rijwiel met den steenhouwer er op. Ooggetuigen zetten een succesvolle achtervolging in, die de arrestatie van den moegetrapten fietsendief De Koningin heeft gisteravond een be- ten gevolge had. De Officier bracht hem Don- zoek gebracht aan het door studenten geëxploiteerde Kriterion-theater te Am sterdam. Na vertooning van de film „Iwan de Verschrikkelijke" begaf Zij zich naar den foyer, waar de studentenstaf aan Haar werd voorgesteld. UITSPRAKEN RECHTBANK Donderdag veroordeelde de Arrondissements rechtbank te Haarlem de volgende personen, allen uit Haarlem: R. L„ 1 jaar. waarvan 6 maanden voorwaardelijk; J. S. en J. M.. 8 maan den en F. E. 1 jaar. waarvan de helft voor waardelijk. De Amsterdammer P de 11. werd tot 10 maan den, waarvan de helft voorwaardelijk veroor deeld. Al deze straff en "gelden met aftrek van de preventieve hechtenis. derdag aan het verstand, dat de Bloemenda lers dergelijke hoofdstedelijke bezoekers kun nen missen als kiespijn en vroeg eveneens een jaar en drie maanden gevangenisstraf Geval nummer drie was dat van een dertig jarigen colporteur, ook al uit Amsterdam, die in November van het afgeloopen jaar be trekkingen onderhield met een juffrouw met- een-spaarbankboekje. Zijn hartsvriendin droeg hem op f 10,65 van haar tegoed te halen, maar de colporteur liet het tientje in eigen zak verdwijnen. Daar deze delinquent Vannacht bleef de sleepboot voor anker liggen bij de „Liliam", terwijl de Denen aan boord van hun schip gedurende dezen tijd zooveel mogelijk water over boord bleven pompen. Bij den volgenden vloed, welke hedenmorgen om drie uur begon, deed de „Hudson" opnieuw een poging, welke evenmin resultaat opleverde. Intusschen was de Deensche bemanning er in geslaagd de pompinstallaties aan boord van de „Liliam" van stoom te voor zien, zoodat reeds een zeer groot gedeelte van de ongeveer vijf ton water, die naar binnen was gestroomd, uit het schip ge hoosd is. Met vereende krachten zullen de beide sleepbooten bij den volgenden vloed onder het wakend oog van de weer uitge varen reddingboot „Dorus Rijkers" een po ging wagen het hardnekkige schip vlot te trekken. Moeilijkheden oan den wederopbouw Ook de dienst van Openbare Werken te Haarlem ervaart, dat het thans moeilijk ïs van den Wederopbouw medewerking te verkrijgen voor het uitvoeren van werken indien daarbij hout noodig is. De verbouwing van „Dreefzicht" in den Hout werd niet toegestaan, omdat daaraan nog al wat hout verwerkt zou moeten worden. Voor het maken van een kademuur aan het "Spaarne was hout gevraagd, omdat dit het doelmatigst werd geacht. Met het ge- heele werk was slechts een crediet van 25.000 gemoeid, maar de gemeente kreeg van den Wederopbouw toch de mededee- ling, dat het voorloopig niet kor? worden uitgevoerd. Maar er werd bij gezegd, dat indien met beton volstaan werd, toestem ming verkregen kon worden. Dit was aan leiding om de plannen alsog om te werken en het hout door beton te vervangen. Het gevolg is dat de vergunning nu is gegeven. Het zou evenwel onjuist zijn uit dit feit de conclusie te trekken dat voor alle wer ken in beton toestemming te verkrijgen ïs. De moeilijkheid is namelijk, dat ook met onze ijzer voorraden spaarzaam moet wor den omgegaan, ook al blijkt van een be paald soort ijzer hier nogal wat aanwezig te zijn. Brug over Jan Güzenvaart. Openbare Werken bereidt thans den bouw van een nieuwe brug over dc Jan Gij zen - ■aart voor. De verwachting is dat de Wederopbouw de medewerking daarvoor verleenen kan, omdat elk gebruik van hout daarbij vermeden zal worden. Het Haarlemsche industriecentrum- De gemeente Haarlem maakt thans een bij het bestaande aansluitend gedeelte van het industrieterrein bij de nieuwe haven aan het Noorder Buiten Spaame in orde. Daarbij is alleen aanvoer van zand noodig en dat is hier in voldoende mate aanwezig. Haarlem heeft evenwel alleen iets aan industrie-terreinen indien zich daarop ondernemingen kunnen vestigen. De eerste fabriek op het nieuwe indu strie-terrein in den Waarderpolder wordt thans gebouwd. Dit is een inrichting waar pakking vervaardigd zal worden. De aanvraag voor den bouw liep al een jaar. Bovendien wordt ook bij dit werk zeer weinig hout gebruikt. De overtuiging bestaat, dat ook voor andere industrieën, die zich op dit terrein willen vestigen, wel vergunning van den Wederopbouw te verkrijgen is, mits het ondernemingen zijn die in het bijzonder zullen werken voor export. Nederland heeft deviezen noodig. Bovendien is in het schema van den Wederopbouw voorrang verleend aan de industrie. VERGISSING VAN DE U.N.O. - De Volkskrant weet mede te deelen. dat de U.N.O. aan dr. ir. M. Dijt, die vroeger in Haarlem woonde, verzocht heeft naar New York te komen om mede te werken Tooneel Thalia gaf: „Schijn" De vertooning van een Friesch tooneeistuk door een Hollandseh gezelschap openbaart, hoeveel van het succes aan de locale sfeer is toe te schrijven. Ontfriescht verliest het veel van zijn bekoring, vooral wanneer de regie er niet in slaagt, althans iets van het boer- sehe en dorpsche in costuum, interieur, ty peering en speeltrant te behouden Ons dunkt dat Thalia met behulp van den een of ande ren Frieschen stadgenoot wel enkele hoofd fouten had kunnen vermijden. De dienstbode van een boer met een gouden oorijzer is een paskwil en dat de femelaar Pikkema bij het feest in het laatste bedrijf een hoogen hoed opzet, houdt niet in, dat dit ook zijn dage- lijksche dracht is, Ook de hoofdpersoon zag er voor een dorpsnotabele te „stads" uit. Dit zouden bijzaken zijn, wanneer met, ook afgezien van gewestelijke kenteekenen, de figuren te schraal cn te stijf waren gety peerd, of, gelijk Pikkema, teveel naar de carlcatuur waren getrokken. De illusie van een dorpsspel met levende menschen werd hierdoor belemmerd. Alleen Fokkes bracht ondanks zijn zonderling vest de vereischte sfeer mee. Schuitmaker's stukken leveren overigens ook in het Hollandseh zeer speelbaar mate riaal. Hij kruidt zijn dramatische gegevens Fransche Saar-plannen zijn gereed Deskundigen van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken hebben, naar United Press meldt, hun plannen voor de annexatie van het Saargebied vrijwel vol tooid. Men verwachtte, dat Léon Blum den Brïtschen premier op de hoogte zou stellen van de algemeene strekking dezer plannen en dat deze in den vorm van een memo randum aan de andere leden der groote vier zouden worden voorgelegd, voor het begin der conferentie te Moskou in Maart aanstaande. De voornaamste punten van dit program zijn, volgens deze inlichtingen: een volle dige economische aanhechting van de Saar aan Frankrijk, met een volledige tolunie en monetaire unie, een politieke afschei ding van het Saargebied van de rest van Öüïtschland en instelling van een autonoom gebied binnen de Fransche grenzen. Dit gebied zou een eigen parlement krijgen en een ruime mate van plaatselijk zelfbestuur. Wat dc munteenheid betreft, was nog niet beslist of Frankrijk de instelling van een „Saar-franc" wil of behoud van de mark, dan wel invoering van den Fran- Hondschc vergissing Er zijn veel zwervende honden, meer da» vroeger, heb ik in mijn lijfblad gelezen. Zijn de een groot kynoloog-van-de-straat ben ik op alle losloopcnde honden in de stad mijner vaderen gaan letten, hen allen „Fikkie" doo- pend en hen tot mij roepend. Eilacie, mijn liefderijkheid Is wel zeer averechts uitge komen. want toen de dag van gisteren het moede hoofd op den horizon ter ruste legde ontfermden mijn hefhebberige gevoelens zich over een reusachtigen Airedale-terrier, die verwoed naar een baas liep te solliciteeren. en die zeker niet op mijn bovenhuis zou pas sen. Bovendien was het gedierte vrijwat la waaierig. Maar voor de zwervenden onder de honden is een barmhartige Samaritaan meer dan noodig en bovendien bezat de Airedale een paar ontroerende bruine kijkers, die mijn ziel op haar fundeeringen deden trillen. Was het dus zoo slecht, dat ik den ernormen Fik kie met zoete woorden in mijn voetspoor deed treden? Zeker wel. want bij den laatst en hoek van mijn straat, juist toen mijn over denkingen zich bewogen om een emmer als toekomstige voederbak voor den gevonden huisgenoot, werden mijn schreden achter haald door die van een man, veel grooter en aanzienlijk sterker dan ondergeteekende. Ach. ik had pal moeten staan, op dien hoek, maar het was al schemerig, bovendien deed Fikkie zoo vreemd aanhankelijk tegen dien ander met humor en hscht komische figuren ter schen franc in de Saar. Vermoedelijk zou 1 en ik zat, dit ais verzachtende omstandig- afwisseling in. Vaak, zooals hier bij den vee drijver David, belichamen deze laatsten de wijsheid, de waarheid of het recht. Zulk een levendige rol is gemakkelijker dan die van den koopman, van wien door zijn innerlijke conflicten bij stil spel een groote mate van mimiek wordt vereischt, die deze hoofdrol speler niet kon geven. Al kunnen wij niet ontkennen, dat wij van deze voorstelling van Thalia meer hebben verwacht, toch mogen wij besluiten met een loffelijk getuigenis voor de keuze van dit serieuze stuk, dat in zijn eenvoudige reali teit en gezonde strekking een echt, degelijk volksstuk is. Moge Thalia zich van dit genre niet laten afschrikken door de meerdere moeite en zorg, welke het, vergeleken, bij goedkoope kluchten, vereischt! H. G. CANNEGIETER Muziek Caccilia eert Fred. Roeske Evenals den vorigen avond flankeerden Donderdagavond het Caecilia-vaandel en het Caecilia-raam een geschenk van de da mes der werkende leden het podium. Maar dit was nu dubbel bezet: de Kon. Mannen- zangvereeniging „Apollo" uit Amsterdam werkte nu mede. Nico Hoogerwerf leidde de vereenigde koren bij het „Wilhelmus" en daarna „Caecilia" bij de herhaling van zijn jongste werk „Wildzang", maar verderop werd het hoofdzakelijk een „Apollo"-avond en een gepaste en sympathieke eering van den grootmeester van onzen mannenkoorzang Fred. Roeske, die onlangs bij zijn gouden jubileum als dirigent van „Apollo" te Am sterdam gehuldigd werd en die ook in Haar lem zijn sporen verdiend heeft „Apollo" zong voor de pauze Dresden's „Boerenfeest", waarna Hoogerwerf het dirigeergestoelte be klom en ter eere van Roeske twee fragmen ten uit diens imposante koorwerken „Gebed voor den Tempel" en „Groot is de Heer" liet zingen. Het was buiten het programma en onvoorbereid, maar „Apollo" kent die wer ken uit 't hoofd. Vervolgens huldigde de wel sprekende voorzitter van „Caecilia" Roeske op geestige wijze en overhandigde hem een geschenk voor zijn levensgezellin. Na de pauze volgden: een klein en zeer onwelluidend koorwerk je van P. F. Sanders; het stemmingsvolle, doch te weinig afwisse ling biedende „Het Hazegrauwt" van W. Lan- dré de aanwezige componist werd op het podium geroepen het geestige „De groote hond en de kleine kat" van Bern. Zweers: een nieuw werk van Roeske zelf, n.l. „Drinc! sprak den herfst", waarin ook hij moderner klanken geeft, maar het magistrale van de beste zijner vroegere werken niet benadert, En als slotnummer Roeske's bekend „Bede", dat, door de gecombineerde koren gezongen, vooral achter in de zaal prachtig klonk. De grijze, maar in hart en gebaar nog jonge diri gent leidde natuurlijk alles uit 't hoofd. een Saar-franc de oplossing zijn. Deze inlichtingen zeggen verder, dat Frankrijk geen stappen zal nemen in deze kwestie voor de conferentie van Moskou gehouden is en de andere groote mogend heden den tijd hebben gehad het schema te bestudeeren. Wallace richt vermaan tot Marshall Als redacteur van het liberale weekblad „New Republic" heeft Henry Wallace, de vroegere Amerikaansche minister van Han del. een open brief aan generaal Marshall geschreven. Hij zegt hierin, dat Amerika „het initiatief bij de veranderingen, die de ontredderde volken van Europa en Azië eischen, aan de Sovjet-Unie overlaat". Wallace verwelkomt generaal Marshall als minister van Buitenlandsche Zaken en laat zich waardeerend uit over diens rap port inzake China. „U hebt in China de Amerikaansche politiek zien falen", zoo schrijft Wallace, „terwijl geen man beter in staat zou zijn geweest die politiek te verwezenlijken dan gij"- „Het mislukken der politiek vond zijn oorzaak in de politiek zelf. Als minister van Buitenlandsche Zaken zal het tot uw taak behooren er op toe te zien, dat an dere Amerikaansche vertegenwoordigers een meer realistische en practische politiek hebben uit tc voeren. De politiek van Amerika was statisch geworden in een tijd waarin mannen en vrouwen trachtten de wereldorde te wijzigen". „Het was noodig geweest", aldus Wal lace, „een luid „ja" te laten hooren waar ontredderde volken om een wijziging vroe gen. Thans werpen de Sovjets zich tegen over alle koloniale volken op als de eeni- ge vijand van het „imperialisme". Wij moeten de koloniale volken helpen zich te bevrijden. In het geval van Franco moe ten wij actief cptreden en niet passief an deren in hun oppositie volgen". „Waar wij de Sovjet-Unie ook in Euro pa ontmoeten, is de vijand niet de Sovjet- Unie, doch de ontreddering zelve". Ontheffingen mogelijk van den herbouwplicht Het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw «deelt mede, dat onder bepaalde omstandigheden uitzonderingen kunnen worden toegestaan op den regel, dat de van rijkswege verleende bijdrage held. nog steeds met de parkeerruimte voor het hondengovaarte ir. mijn benauwde maag. Zoodat de Airedaie-telg op zijn schreden terugkeerde, vroolijk kwispelend tegen den ander, en ik dc laatste stappen naar mijn bovenhuis aflegde met een bedreiging boven mijn hoofd dat. als ik dien hond nog es zou probeeren te gappen, een openbare aframme ling mijn deel zou worden. Misschien hebben die straat-Fikkies bij nader inzien toch wel een eigen baas en is mijn bezorgdheid te ver gegaan. Laat ik dus voorzichtig zijn met het aanknoopen van betrekkingen met vreemden. J. F. tor, U-..1114UC11. i\cvv i uix ie Komen om meae ie wersei »n<LS .a^ere vermogensdelicten op zijn aan ^en opbouw van de wereldvoedselor- kerfstok had en bovendien een rijwiel op ietwat vreemde wijze van eigenaar liet ver anderen, moest hij volgens den openbaren aanklager tien maanden worden opgeborgen. Op den 30sten Januari zal de rechtbank uitspraak doen. ganisatie. Men herinnerde zich dr. Dijt waarschijnlijk als uitvoerder van het pian- Deterding. Men wist blijkbaar niet dat dr, Dijt thans als N.S.B-'er en SS'er geïnter neerd is- - 'D<solovoortrachten van Herman Sch.y de aaIT gebouwd onroerend 1 Willem Andnessen waren dezelfde als op i - - den avond tevoren. K. de Jong <=oed slechts wordt uitgekeerd, mdien deze voor herbouw werdt besteed. Deze bijzon dere omstandigheden kunnen zijn: hooge leeftijd en moeilijke financieele omstandig heden. Na het tot stand komen van de nieuwe wettelijke regeling van de mate- rieele oorlogsschade zal waarschijnlijk op dit punt een grootere tegemoetkoming mogelijk zijn. Elk verzoek om ontheffing van den her bouwplicht dient afzonderlijk te worden beoordeeld. De bureaux voor den weder opbouw reiken daartoe een formulier uit, dat ingevuld en onderteekend bij het bu reau moet worden ingediend- Verder zijn beslist noodig een verklaring van den in specteur der directe belastingen omtrent de financieele positie van den betrokkene en een kadastraal extract. Bij het verleenen van vrijstelling zullen de Rijksbijdrage en de eventueele onteige ningsvergoeding, nadat daaruit de op het verwoeste pand gevestigde hypotheken zijn afgelost, geblokkeerde rekening worden uitbetaald. Indien een belanghebbende verzoekt zijn herbouwplicht te mogen vervullen in een andere gemeente dan die, waarin het ver woeste pand (dit geldt ook voor industriee- le bedrijven) was gelegen, moet een bewijs worden overgelegd dat hij in de gemeente, waar hij wil gaan herbouwen, bouwgrond in eigendom heeft of kan verkrijgen uit eigen vrije middelen. Ook moet het schriftelijk advies van het bestuur der gemeente, waar het verwoeste pand was gelegen, in origineel worden gegeven. Jean Albert Sorel spreekt in Haarlem Woensdag 22 Januari houdt Jean Albert Sorel in de Tuinzaal van de gemeentelijke concertzaal een lezing voor „Les conféren ces frangaises" onder den titel „Van den Rijn naar de Donau onder Generaal Delattre de Tassigny". Sorel is doctor in de rechten en tevens auteur van een aantal politiek-historlsche werken, waarvan wij noemen „Le Mandat frangais et TExpanslon de la Syrië et du Li- ban", „Le chemin de Croix 1939-1940", „Le Calvaire 1940-1944" en „La Résurreclion 1944- 1945". Voor den oorlog was hij modewerker aan verscheidene Fransche kranten en weekbladen, zooals „Revue des deux mon- des", „Journal des debats", „Le Gaulois' ,,1'Echo de Paris". Bovendien was hij cor respondent in Parijs van het Bulletin de 1'Alliance frangaise en Hollande, waarin hij regelmatig de „Lettres de Parts" verzorgde. Ook Sorel heeft zich in den oorlog zeer verdienstelijk gemaakt, al heeft hij dan mis schien niet zoo n eminenten staat van dienst als de vorige spreker, generaal de Bénouyille. In de campagne van '39-'40 verwierf hij het oorlogskruis met drie eervolle vermeldingen en gedurende de bezetting wijdde hij zich van begin tot eind aan de Fransche verzetsbe weging Na de bevrijding van Parijs nam hij vrij willig dienst in het eerste Fransche leger onder den beroemden generaal Delattre de Tassigny. Hier maakte hij de heele Duit- sche campagne mee, in den loop waarvan hij weer een eervolle vermelding in een dag order kreeg. Het lijkt wel, alsof wij ook hier weer de zeldzame combinatie van goed soldaat en goed 6preker zullen vinden, die generaal de Bénouville in zoo hooge mate belichaamde. Dat Sorel een goed soldaat is, bewijzen zijn vele onderscheidingen. Dat hij een goed spre ker zal zijn mogen wij wel afleiden uit het feit, dat hij onder auspiciën van de Alliance frartgai.se niet alleen in Frankrijk en Hol land lezingen heeft gehouden, maar tevens door haar nsar Amerika en Canada is afge vaardigd. DE DISTRIBUTIE Zaterdag 18 Januari. Nieuwe bonkaarten afhalen. Haarlem, Vleeschhal; H t.m. Hen. SCHEEPVAART Het s.s, „Nieuw Holland" van de K. P. M., op reis van Batavia naar Amsterdam dat den 13en Jan. J.l. Gibraltar passeerde, wordt Vrij dagavond in IJmuiden verwacht. K. N. S. M, Evangeline Park, 15 Jan. te Tri nidad. Gerasslmos Vergottls, 14 Jan. van Curagao naar Barranqullla. Orestes. 16 Jan, to Hoek van Holland. Aardenburg, 16 Jan. van IJmuiden naar Valencia. Flnga, 16 Jan. te Amsterdam. Rita, 15 Jan. van New Port naar Papras. Orpheus. 16 Jan. Ouessant gepasseerd. Theseus. 15 Jan. te Lipari. Themisto. 15 Jan. te Valencia. Java-Chlna-Papan-Lün. TJitJaler.gka, 14 Jan te Hongkong, aankomst te Manilla 20 Jan., ver trek 24 Jan.. 29 Jan. te Bataria. Tsjlsadane, 16 Jan. te Makassar, vertrek 18 Jar., van Makassar en via Soerabaja. Semarang. Bataria (22 Jan.) en Hongkong naar Shanghai. Tjibadak. 17 Jan. vertrek van Batavia, via Soerabaja. Tarakan en Kobe naar Yokohama. TJlmanoek. 17 Jan te Menado. 19 Jan. vertrek van Menado naar Soe rabaja en Batavia. Van der Helst. 18 Jan. te Suez, te Port Said. 19 Jan. op weg naar R'dam. Kon. Holl. Lloyd. v. d. Capelle, uitreis 15 Jan. van Santos naar Montevideo. Holl. Afr. LUn. Congostroom, 21 Jan. van Porto Ambolm naar Boma. Bloemendaalsehe feestplannen Op initiatief der Algemeene en R.K. midden- standsvereenigingen te Bloemendaal werd Hotel Vreeburg een vergadering gehouden, ter bespreking van de te houden volksfeesten bij de komende heugelijke gebeurtenis in Prinselijk gezin. De hetde nuddenstandsvereeni- gingen zullen tot de feestelijkheden bijdragen door het houden van een etalagewedstrijd, rr.et daaraan verbonden zoekwedstrfjd. Medegedeeld werd. dat op initiatief van den burgemeester een algemeen Oranje-comité voor de geheele gemeente zal worden gevormd, heer de Vogel gaf een uiteenzetting van plannen: een rondgang door herauten, zanghulde door de scholen, kerkdiensten en des avonds feesten in verschillende lokalen. Vermoedelijk zal ook een boom geplant worden. Medewerking werd toegezegd door de muzlek- vereeniging Sursum, Bloemendaalsch Tooneel, Bloemendaalsch Commando, den Hervormden Jeugdraad, de Padvinderij, de Bloemendaalsehe Gymnastiekvereniging en OveA-eensch Dames koor. De heer Van Noppen uit Aerdenhout deelde mede. dat daar feest zal zijn <?p de scholen, dat 's avonds op drie plaatsen vreugdevuren zullen worden ontstoken en waarschijnlijk een muzi kale ommegang zal worden gehouden. Bloemendaal wil acht nieuwe arbeiderswoningen bouwen Op de begrooting der gemeente Bloemendaal voor het jaar 1947 is als nieuwe post uitgetrok ken een bedrag voor den bouw en herstel van arbeiderswoningen.. De woningen 1 tot en met 10 van het Hofje van Stoel en die aan de Dompvloedslaan van 1 tot en met 39 en 43 tot en met 53 moeten drin gend verbeterd worden. Een bedrag van f 16.600 is noodig. B. en W. stellen den 'gemeenteraad ook voor een bedrag van f 88.500 uit tc trekken voor den bouw van acht arbeiderswoningen aan den Tetterodeweg. De grondkosten bedragen f7500 en de bouwkosten f 81.000. Bloemendaals tekort wordt nog grooter Bij de ontwerpbegroting voor 1947, zoo als die door B. en W. bij den raad is inge diend, werd het tekort geraamd op 572.000. Thans zün nog eenige wijzi gingen aangebracht, waardoor het geraam de tekort ge tegen is met ƒ55.000, zoodat het nu op 627.000 gesteld is. Enkele posten konden verlaagd worden, maar de uitgaven zijn nu gestegen met 70.000, in verband met de voorgenomen verhooging van de salarissen van het ge- meentepersoneel met ongeveer 10 procent en 7000 wegens bevordering van het gemeen tepersoneel. Bloemendaals raad behande' Donderdag de begrooting Donderdagmorgen a.s. om negen uur komt de gemeenteraad van Bloemendaal bijeen ter behandeling van de gemeente- begrooting. Daarna komt nog aan de orde de benoeming van een onderwijzeres aan de Bornwaterschool. De voordracht luidt: 1. mej. R. W. Weide te Eindhoven; 2. mej. C. M. J. van Steenis, Eist bij Rhenen; 3. mej. M. Weijling te Bloemendaal. GEMEENTERAAD VAN ZANDVOOKT De gemeenteraad van Zandvoort zal Dinsdag avond 21 Januari vergaderen. Op de agenda komt voor een voorstel van B. en W. om het gebouw van school A aan den Hoogeweg ln te richten tot politiebureau. De heer Korkman heeft gevraagd B. en W. te inlerpelleeren over de arbeidsvoorwaarden der D.U.W.-arbeiders bij den aanleg van het autocircuit. 1 i i i *0 BINNENLAND Op een terrein aan de Geerstraat te Heerlen heeft men resten van Romelnsch aardewerk ge vonden. Te Sclieveningen ls, 90 Jaar oud, de bekende redder Leendèrt Bruin overleden, d!e een kwart eeuw schipper van de roeireddingboot der N. z. H. R. M. is geweest. In 1903 redde hij de beman ning van de Oostenrijksche bark „Henriëtte" waarvoor hij door keizer Franz Jozef werd on derscheiden met Met gouden kruis van ver dienste. Ook In Rotterdam Is de politic een ;y:tie begonnqn tegen treeplanktrampassagiers. Den eersten dag werden 38 personen bekeurd. De landdag van oud-stooltrocpon, welke 25 Januari in Den Bosch gehouden zou worden ls uitgesteld. In dc Staatscourant van 15 Januari zijn prijzenbeschikkingen afgekondigd voor verochll- Iende houtsoorten, voor eau de cologne, voor begrafenissen en voor wand- en vloertegels. Dc Nedcrlandxche Bruckncrvereenlglng wil haar werkzaamheden hervatten, doch haar ar chief en de iedenlijsten zijn bij een bombarde ment verloren gegaan. Vroegere leden worden verzocht zich tot den heer Helns Gravenzande in Boskoop te wenden. HAARLEM EN OMGEVING Te Beverwijk is beroepen als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente Ds. P. P. J. Monster te Dinteloord. Ds. H. W. Duyvondak, geestelijk verzorger van „Meer en Bosch" zal binnenkort naar Indië vertrekken, om daar gedurende twee Jaar de Indische kerk te dienen. De Haarlemsche Harmonle-muzlekvereeni- glng „Apollo" houdt op Zaterdag 1 Maart in de bovenzaal van gebouw „Cultura" een bazar. Onze stadgenoot de heer N. van Deenen, die Donderdag zijn zilveren Jubileum bij de N.v. Levensverzekeringsmaatschappij RVS te Rotter dam vierde ls des morgens namens de directie toegesproken door den waarnemend dlstriclslei- der. den heer Schouten. Als blijk van v/nardee- ring voor zijn arbeid ontving de jubilaris een geschenk in een leeren portefeuille, zijn collega's boden eer, acte-tasch aan. Van vele zijden ont ving de heer Van Deenen nog bloemen eb ge schenken. Tot de predikanten, die zich op verzoek van de Synode der Ned. Herv. Kerk beschikbaar hebber gesteld voor de Protest. Kerk in Ned. Indië. behoort ook mej. da. E. Visser tc sant poort, een dochter van Ds. H. J. Visser aldaar. Voor dc leden van de Porsoneelsverceniging der P.R.A. Haarlem wordt op Vrijdag 31 Januar; een feestavond georganiseerd in dc tooneelzaal van Hótel De Leeuwerik. Opgevoerd zal worden de klucht ,.Dc familie van mijn vrouw". „Zang cn Vriendschap" geeft op Donder dag, 23 Januari een opera-concert ln de gemeen telijke concertzaal te Haarlem. De H.O.V. zorgt voor dc begeleiding: Greet Koeman (sopraan) en Theo Baylé (bariton) zullen een aantal aria's en duetten zingen. Het concert begint om 20 uur, Dinsdag 21 Januari brengt de Koninklijke Letterlievende Vereenlglng „J. J. Cremer1' in den Haartemschen stadsschouwburg het blijspel van A. j. Liepman „Hartenvrouw" voor het voetlicht. Deze uitvoering Is tevens de première voor Nederland; de regie berust bil Henk Bakker. Te Bloemendaal in het jeugdgebouw aan de Doonkere Laan zal Dinsdagavond 21 Januari Prof B. Molwcrda spreken over het onderwerp „Wat is er ln de Gereformeerde Kerker, ge beurd?" Qe afdeeling Haarlem van de Ned. ..Youth for Christ" houdt Zaterdag 25 Januari In de Bakenesserkerk een jeugdbljeenkomjt. Mej. Corrie Ten Boom die in Amerika meer dan 250 lezingen heeft gehouden zal spreken over het onderwerp „Hoe ik Amerika zag".

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3