Haarlems Dagblad Oorlogserfenis doodt 17 menschen Duidelijk Beleid Onontploffe de wijde granaten maken omgeving gevaarlijk Auriol geeft opdracht aan Socialistisch kabinetsformateur Nederlandsche regeering ontvangt uitnoodisinsj voor Londen öle Jaargang No. 18536 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N. Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaaj^e 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 18 Januari 1947. Verschijnt dagelijks benalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4.—. Franco per post 1 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bü de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Öud-minister mr. J. A. W. Burger, die tegenwoordig Nederlandsch gedele geerde bij de algemeene vergadering van de U.N.O. is, heeft in een rede voor het Comité voor Actieve Democratie té Am sterdam gezegd, dat het noodig is dat Bui- tenlandsche Zaken een duidelijk politiek beleid gaat voeren. Wij moeten breken met het stelsel van vakministers voor Buiten- landsche Zaken. Deze raadgevingen liet onze afgevaar digde bij de U.N.O. voorafgaan door een critische beschouwing weergegeven in het nummer van Donderdag van dit blad waarin hij verklaarde, dat men ons in de U.N.O. „politiek niet interessant" vindt en dat wij de grootste moeite hebben, onze vertegenwoordigers in de verschillende commissies gekozen te krijgen. Dit verbaast mij niet. Het was te ver wachten. Herhaaldelijk is hier de aandacht gevestigd op het ontbreken van een wel omschreven buitenlandsch politiek beleid, dat groote lijnen volgt en de stem van Nederland, als. gezaghebbend door ervaring en „standing" onder de mogendheden, doet hcoren. „Why don't you people make more noise?" heeft een Amerikaan, onlangs reeds op deze plaats geciteerd, een van onze Ka merleden gevraagd. „Waarom maken jullie niet meer lawaai?" In de buitenlandsch0 politiek moeten wij den indruk maken van een nederig, verschrikt volkje. Onze afge vaardigde bij de U.N.O. drukt dat grimmi- /ger uit. Hij zegt „Wij maken den indruk van een machteloos, verslagen land". De openhartigheid van zijn taal Verheugt, a' zijn de krachtigste termen niet altijd de meest welsprekende. Maar het is goed dat een gedelegeerde bij de U.N.O. ronde taal spreekt en daarmee het waas van officiëele angstvalligheid, dat om het buitenlandscn beleid hangt en den ouderwetschen indruk tracht te handhaven, dat het een zeer ge heimzinnige zaak is, doorbreekt. Wij zijn op den verkeerden weg in de buitenlandsche politiek. De volksvertegen- I woordiging veronachtzaamt haar en houdt een tweederangs debat bij de betreffende begrooting, alsof van dit beleid niet onze gansche toekomst afhing. De Eerste Kamer gaat, een half jaar na de kabmets-forma- tie, daar nog eens een heelen middag over na-leuteren. Dit moet veel menschen ge- erger d hebben: wat is het nut van 'be schouwingen als die van den heer Kolff, die zich „verkneukelt" over de vergissing vanvde Partij van den Arbeid, die gedacht had dat de Christelijk-Historische Unie'ten doode was opgeschrevenen het was lekker niet zoo? Dat de C.H.U. zich ge handhaafd heeft weten wij allang; het is oüd nieuws; iedereen heeft het geconsta- I teerd. Er is waarachtig wel wat anders te doen dan zulke hofjespolitiek. Of de een of andere partij wat meer of minder stem men verloren of gewonnen heeft is klein I en onbelangrijk in vergelijking met de groo te problemen in een feibewogen tijd als deze, waarbij ons volksbestaan op het spel staat. Begrijpt men dat niet? Dan ziet het I er slecht uit. Begrijpt men niet, dat men in dezen tijd niet kan voortgaan met Buiten landsche Zaken te beschouwen als een soort geheimzinnig laboratorium, dat diplo matieke mengsels samenstelt waarmee men zich maar liever met bemoeien moet, zoo lang het. buitenland niet kwaad wordt en wij ongestoord onze binnenlandsche poli tieke kibbelarijtjes kunnen voortzetten? Het memorandum, dat naar de Groote Vier is gezonden betreffende het vredes verdrag met Duitschland, is niet eens door het parlement behandeld. Ik begrijp dat niet. Meent men, dat het parlement er alleen voor zaken is, die de voortzetting van ons volksbestaan niet raken? Het is tocb waarlijk duidelijk genoeg, dat het Duitsche vraagstuk een levenskwestie voor Nederland is. Vlak naast ons, in het kleine België, zien wij minister Spaak in strijd met parlementaire commissies over het Belgische memorandum. Afgezien van de vraag, wie gelijk heeft in dat dispuut, blijkt eruit dat het Belgische parlement zich wel bewust is van de belangrijkheid van de zaak. Wij zijn op den verkeerden weg met ons buitenlandsch beleid, dat in hoofdzaak geen beleid is. Als het zoo door moet gaan, zal de historicus een hard oordeel vellen over dezen tijd: een oordeel waarin de woorden gebrek aan inzicht en durf niet zullen ont breken. En het woord van den historicus is het ergste niet. Wij zouden er heel kwa de gevolgen van kunnen ondervinden. Want wij hebben, zooals ik onlangs al geschre ven heb oud-minister Burger heeft het zelfde onderwerp ook aangeroerd voor ons verder beleid in Indonesië het begrip, den steun en de sympathie van anderen noodig. Wij hebben, om straks in Europa niet in de verdrukking te raken, de er kenning noodig dat wij energiek en krach tig zijn en een vast beleid voorstaan en verdedigen. Dat is heel iets anders dan neerzitten en afwachten met geen ander initiatief dan een reeks vorderingen ten aanzien van ons direct economisch belang en een schuchtere vraag over Europeesch economisch beleid. Er is nu besloten tot een. Fransch-Engelsch verbond. Wat is het oordeel van Buitenlandsche Zaken daar over? Komt er een interpellatie in de Ka mer? Of beschouwt zij dit verbond, dat van beslissenden invloed ook voor ons land kan zijn en dat de kansen op Europeesc'ne eenheid zou kunnen vergrooten, als wij ze tijdig aangrepen, als een privé aange legenheid van dat geheimzinnige gebouw op het Plein, waar de heer van Boetzelaer van Oosterhout zijn voorzichtige concocties samenstelt? Dat een van onze gedelegeerden bij de U.N.O. zich genootizaakt ziet te verklaren, dat men ons in New-York als „politiek niet interessant" beschouwt en dat wij zelfs moeite hebben om vertegenwoordigers in commissies benoemd te krijgen, is bescha mend en duidt op een verkeerd begrip van dezen critieken tijd. Hetgeen wij aan kracht en, macht tekort komen behoorden wij zooveel mogelijk te vergoeden en te doen vergeten door onze knapste koppen en stoutmoedigste denkers op den voor grond te doen treden, door te toonen dat wij, een zeevarend volk, nog altijd de dingen in het groot zien en een krachtige wereldpolitiek durven aan te bevelen. Dat zou psychologisch juist gezien zijn. En dan zou men rekening met ons houden. Men zou zeggen: Hoor dat kleine volk eens een toon aanslaan! - maar er respect voor heb ben. Er is een andere overweging. In een tijd van nood, zooals de huidige, moet men niet afzijdig blijven en alleen voorzichtig manoeuvreerend, op eigen belang bedacht zijn. Men moet toonen dat men wil mee helpen. Dat wordt gewaardeerd. En dat zou men van ons begrijpen en aanvaarden. Wij behoorden ons onze historie meer Waardig te toonen. Dit is geen aantrekkelijke bewindstaak Hevige ontploffing bij kruitfabriek in Muiden Vrijdagmiddag even na één uur heeft zich op het terrein van de kruitfabriek „De Krijsgman" te Muiden een enorme explosie voorgedaan, waarbij zeventien dooden te betreuren zijn. Een opruiniingsploeg van den Mijnenopruimingsdicnst uit Leiden was juist aangeko men met drie vrachtwagens, ieder beladen met vijf ton Duitsche granaten, die In IJmuitlen in bunkers opgeslagen hadden gelegen. Naar alle waarschijnlijkheid is tengevolge van een onvoorzichtigheid bij het uitladen een projectiel ontploft met i zooveel kracht, dat de eerste auto opgenomen en in de Muidertrekvaart geslingerd werd. De veertien militairen, die bij het uitladen hielpen, werden allen gedood. De chauffeur, die zich juist even verwijderd had, bleef ongedeerd. Twee arbeiders van 1 de springstoffenfabriek, die juist passeerden, kwamen eveneens om het leven. Een derde arbeider wordt nog vermist. Vijf inwoners van Muiden werden zwaar gewond. I Hun toestand was hedenmorgen bevredigend. In Muiden ontstond door den luchtdruk en door granaatscherven groote schade. Geen huis in bet stadje, dat geen kapotte ruiten heeft. Hier en daar is het noodig gebleken binnenmuren af te breken of dakpannen te verwijderen. Tot in Amersfoort werd glasschade geconstateerd. Van de opruimingsploeg van vijftien man zijn er veertien bij de ontploffing gedood. Elf lijken zijn thans geborgen; naar de andere drie wordt nog gedregd in de trekvaart, j waar men ook het stoffelijk overschot van den derden vermisten arbeider hoopt te vinden. Na het ongeluk zijn de geneeskundige diensten van Bussum en Weesp onmiddellijk uitgerukt, terwijl ook de G.G.D. uit Amsterdam spoedig arriveerde. Soldaten uit het doorgangskamp te Muiden werden eveneens bij het bergingswerk betrokken. De Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die zich naar de plaats van de ramp begeven had, heeft onmid dellijk alle mogelijke hulp toegezegd bij het verhelpen van de schade, die, naar geschat wordt, reeds eenige tonnen bedraagt. Het is alsof Muiden gebom bardeerd is (Van een specialen verslaggever) De waarschuwing „Let U op de grana ten. die hier overal verspreid liggen," die wij bij het inslaan van den ouden Muider- straatweg van de militairen, die het terrain hadden afgezet meekregen, bleek niet overbodig te zijn, want al spoedig moesten wij voor een vervaarlijk geel projectiel, dat midden op den weg lag .te dommelen, uitwijken. Nog even verder en we moesten het doorrijden opgeven, want hier was de geheele omgeving met granaten in. allerlei soort en afmeting bezaaid. Een zolder schuit, die dwars over de vaart lag, die den weg van het terrein van de springstoffen fabriek scheidt, was tot brug geïmprovi seerd en aan den overkant liep een groepje militaire autoriteiten discussieerend rond twee enorme kraters van vijftig meter middellijn, terwijl zij angstvallig veilige ple"kken tusschen de her- en derwaarts lig gende projectielen zochten. Het eerste gat wees de plek aan. waar de vrachtauto gestaan had met zijn ge vaarlijke lading van vier tot vijf ton springstoffen. Het tweede bevatte de res ten van een kleine opslagplaats van de kruitfabriek, die een inhoud van 500 kg munitie borg. De directeur van de fabriek, dr. ir. H. J. L. Donker, vertelde ons dat de soldaten 'van den Mijnen Opruimingsdienst uit Lei den een paai- vrachtautos met Duitsche munitie, die in bunkers te IJmuïden opge slagen had gelegen, naar Muiden hadden gebracht, waar deze gedemonteerd zou worden. De bruikbare onderdeelen komen dan weer ten goede aan de Nederlandsche industrie. Volgens hem Waren de jongens reeds begonnen met het afladen van de granaten, toen er nog geen personeel van de fabriek aanwezig was. De schafttijd was juist om en de arbeiders keerden naar hun werk terug. Vandaar, dat er ook dooden onder het fabriekspersoneel zijn. Dat wa ren menschen, die juist van huis kwamen en langs de vrachtauto liepen. Volgens den heer Donker moet er een onvoorzichtigheid begaan zijn, terwijl de explosie tevens zoo dicht bij de opslag plaats van zijn fabriek heeft plaats gevon den, dat ook deze in de lucht is gevlogen. Wij vernemen verder, dat-het vrij ab normaal is, dat een explosie van het ééne projectiel zich meedeelt aan het andere. Dat wordt trouwens wel bewezen door het onnoemelijke aantal granaten, dat hier ver spreid 1 ligt en die alle uit de ontplofte vrachtauto afkomstig zijn. Ook de drie andere militaire auto's, alle eveneens met vijf ton aan springstoffen, staan nog onge rept langs den weg, alsof niet op enkele meters afstand de ontembare kracht van het kruit dood en verderf heeft gezaaid. De wagen zelf is aan de overzijde van de vijftien meter breede vaart terecht'geko men en alleen een paar wrakstukken ste ken boven het watervlak uit. De andere trucks werden slechts licht beschadigd. Trieste stemming in vredig landschap. Het geheele Hollandsche landschap ademt vrede en rust. Een verre fabrieks- fluit schijnt de schrijnende gevoelens te willen vertolken van degenen, die hier loo- pen, onmachtig om iets te veranderen aan de grillen van het noodlot. Bij de ophaalbrug, die den weg met 't dorp verbindt, staat een grauwe massa Mui- aenaren. Zij wachten daar al uren lang op nader nieuws. Nog worden twee mili tairen vermist. Maar waar zal men ze zoeken? „Ze werden vele meters weggeslingerd", zegt achter ons een oude sergeant van Eén heeft er geluk gehad'van deze ploeg van jonge kerels. Dat was de chauffeur. Terwijl zijn kameraden schertsend en flui tend elkaar de altijd dreigende, doodelijke gestroomlijnde voorwerpen overgaven, moest hij zich even verwijderen. Even slechts, enkele minuten maar, en daaraan dankt hij het leven. De leden van de hulp ploeg zitten verslagen in de cantine van de kruitfabriek. Zij kenden de slachtoffers allen persoonlijk, het waren kamergenoo- ten of vrienden. De wachtmeester heeft zijn bezinning al weer terug. Hij roept een paar soldaten bij zich en beveelt: „Jullie gaan naar Leiden en komt mor gen met honderd blokken trotyl, een duizend slagpijpen en honderd meter vuur- koord terug. En zeg tegen moeder-de- vrouw, dat ze de flesschen voor den ver jaardag nog maar drie dagen in den kelder houdt, want die hebben we hier wel noo dig voor het opruimen van dien Duitschen rommel". Het schemert al; vandaag kan er niet meer gewerkt en gezocht worden. Morgen zal de Mijnenopruimingsdienst met haar luguberen arbeid verder gaan. De ravage te Muiden. Op onzen terugweg komen wij door Muiden, dat er uit ziet alsof het zoojuist een bombardement heeft doorstaan, waar bij alleen de ruiten verbrijzeld zijn. Hier en daar gaapt .een groot gat in een dak. Daar is een granaat doorgeslagen, die nu, onontploft, op den zolder als een stille bedreiging na zijn luchtreis ligt uit te rusten. De bewoners zijn niet te bewegen met dit tuig den nacht door te brengen. De leerlingen van een christelijke school zijn aan den dood ontsnapt. Een half uur nadat de lessen geëindigd waren, stortte het plafond omlaag. De Koningin betuigt haar deelneming. H.M. de Koningin heeft haar adjudant, kapitein J. C. Bührman hedenmorgen op dracht gegeven het volgende telegram aan den burgemeester van het zwaar getrof fen plaatsje Muiden te versturen: „Zeer getroffen door de ramp, die giste ren in uw gemeente heeft plaats gevonden, draagt Hare Majesteit mij op U en Uw ge meente Haar hartelijke deelneming te be tuigen en in het bijzonder de familie der slachtoffers haar blijk van medeleven over te brengen". De dag na de ramp. Muiden is hedenochtend meer dan ooit een bedrgvig stadje. De bewoners trachten zoo goed mogelijk de geleden schade pro visorisch te herstellen. De vensters wor den, voor zoover hout beschikbaar is, dichtgetimmerd. De meeste worden echter gedicht met cartonnen platen, waarvan gisteravond reeds groote ladingen in Muiden zijn aangekomen. De bewoners zijn echter weinig er over te spreken, dat- ze voor elke plaat carton twee gulden moeten betalen. Ook in het Muiderslot, waar een dertig tal glas-in-lood ramen, vele met histori sche wapens van bewoners van het slot omstreeks 1500, het moesten ontgelden, was men hedenochtend druk in de weer. Hier werden twee centimeter dikke schar nieren als stukjes blik verbogen. Van de steenen lijst zijn eenige stukken geslagen. De held van den dag is de zevenjarige Gertje Mol. Hij wandelde op het Kruitpad, toen de auto explodeerde. Gertje maakte drie salto's en kwam op zijn rug terecht. Gelukkig echter liep zijn avontuur slechts met ontvellingen en bloeduitstortingen af. De namen van de slachtoffers. Hieronder volgen de namen der miilitai- ren, die gisteren bij de ramp te Muiden om een hulpploeg uit Leiden. „De menschen j leven zijn gekomen. Zij maakten allen kwamen met de afgerukte ledematen hier j deel uit van den OBD en waren gedeta- bij ons en vele slachtoffers waren zoo ver- cheerd op het fort „Eiland Muiden". Van minkt, dat zij, die toch dagelijks met hen verschillende namen mankeeren nog de omgingen, ze niet eens herkenden. Enkele, I voorletters. die licht gewond bleken te zijn, werden in het kanaal geworpen, waar zij jammerlijk verdronken, omdat zij geeen kans zagen te zwemmen. Wie weet of de vermisten niet onder de onderdeelen van de auto zijn geraakt". „Och meneer, je moet geluk hebben", antwoordt hij op onze vraag of rampen als deze nu normaal zijn te noemen of niet. Kort geleden heeft hij nog een „misstap" begaan bij het demonteeren van een VI in den achterhoek, maar het liep gelukkig goed af. En in Asten haalde hij onlangs nog anderhalf ton munitie tusschen de pla fonds vandaan, die de jeugd daar verstopt had. „Ja, je moet geluk hebben". voor diplomaten van de (neutrale) car rière. Die zijn er te voorzichtig voor. On getwijfeld. Zet mijnentwege een ruwen, vierkanten Bevin aan Buitenlandsche Za ken. Maar doe wat! Wees wat! R. P. Sergeant-majoor Valkenburg uit 's-Gra- venhage; Sergeant Van Mo'ók uit Haas trecht; Korporaal Pols uit Loosduinen; Soldaat le klas Cuus uit Zeist en de sol daten Van Heusden uit Brakel, Klaren- bèek uit Amsterdam, R. de Kruyff uit Utrecht, H. F. van Meurs, uit Utrecht. C. J. Muniaerts uit Utrecht, J. Renes uit Lopik, F. H. van Rijn uit Warmenhuizen, H. de Wilde uit Delft, E. van der Blom uit West- zaan en K. de Korver uit Rotterdam. Zwaar, doch niet levensgevaarlijk ge wond is: soldaat J. Ramselaar uit Soest, die naar het ziekenhuis te Naarden werd over gebracht. Zeepbonnen langer geldig De geldigheidsduur van de bonnen 55-9 Algemeen en 56-2 D Reserve voor 1 rant soen en van den bon 56-2 E Reserve voor 2 rantsoenen huishoudzeep of toiletzeep is verlengd tot en met 25 Januari. Muiden had zich juist hersteld Muiden had zich juist hersteld van de gevolgen van de explosie van bijna twee jaar geleden, toen de Duitschers de groote sluis opbliezen. In 1883 en 1923 kwamen ook reeds ont ploffingen in de kruitfabriek voor. De wederopbouw is reeds ingeschakeld om het materiaal te leverendat bij de repa ratie van de beschadigde woningen noodig is. Verwikkelingen in Spanje? Drie vertegenwoordigers der Cataloni- sche socialistische party, die onlangs in het geheim de Fransch-Spaansche grens zün gepasseerd, hebben de spoedige vorming van een voorloopige democratische Spaan- sche verzetsregeering binnen Spanje voor speld. Tevens zou Qiral's repubükcinsehe regeering in ballingschap spoedig daarop worden ontbonden. Het woord is aan. La Rochefoucauld: Weinig dingen zyn op sich- zelf onmogelijk; de loeieijdtng om ze te bereiken ontbreekt ons meer dan de middelen. Voortzetting van Blum's politiek De Fransche president Vincent Auriol heeft den socialist Faul Ramadier opgedra gen een regcering te vormen. Ramadier is 58 jaar en komt uit La Ro- chelle in West-Frankrijk. Hij was oor spronkelijk advocaat en deed in 1928 zijn intrede in de politiek, toen hij als socialis tisch afgevaardigde werd gekozen. Tijdens den oorlog was hij lid van de „parlemen taire verzetsgroep", die in 1940 stemde te gen het geven van volledige bevoegdheden aan maarschalk Pétain. Voordat Blum zijn kabinet vormde werd Ramadier genoemd als mogelijke candidaat voor het premier schap. Voordat Ramadier door Auriol werd aan gezocht, had Blum een uitnoodiging afge slagen met het oog op zijn zwakke gezond heid. Na overleg met een aantal partijleiders heeft Ramadier aan de pers meegedeeld, dat de nieuwe regeering de door haar Bovenste foto: Kolonel M. 'M. Odé van den Mijnenopruimingsdienst neemt de ver woestingen in oogenschouw. Onderste foto: De resten van de vernielde vrachtauto kwamen in de Muidervaart terecht. voorgangster ingevoerde politiek moot voortzetten. Het gaat er vooral om vol gens Ramadier aan de door Blum opge wekte stuwing, die er een maand geleden niet was. niet een dam op te werpen. Ra madier verklaarde, dat de toekomstige re geering gegrond moet zijn op een samen gaan van de absolute meerderheid, waarbij iedere partij haar eigen belang moet ach ter stellen bij het pationaal belang ten einde de Fransche economie te bescher men. Het secretariaat van de republikeinsche volkspartij (MRP) heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de M. R. P. een homogeen socialistisch ka binet wenscht, „opdat het economisch ex periment ten eir.de worde getracht". Ramadier is Vrijdagavond begonnen met besprekingen met de partijleiders om de kansen voor de vorming van een coali tie te peden. Hij zal Auriol heden officieel mededeelen of hij in staat is de vorming van een kabinet op zich te nemen. Het is de bedoeling, dat Ramadier zijn regeering Dinsdag a-s. aan de Assemblée voorstelt. HANDELSBESPREKINGEN MET ENGELSCHE EN AMERIKAANSCHE DELEGATIES. Begin volgende week zullen in Den Haag onder auspiciën van het Departement van Economische Zaken handels-besprekingen plaats vinden met delegaties uit de Amc- rikaansche en Engelsche bezettingszönes van Duitschland. De Amerikaansche delegatie zal Zater dagavond 18 Januari per specialen trein uit Berlijn vertrekken en hoopt, tezamen met de Britsche delegatie, ln Den Haag aan te komen op Zondagmorgen 19 Janu ari 8.30 uur. De delegatie zal tot Woens dag 22 Januari in Nederland vertoeven en zal de gast zijn van Economische Zaken. Weerbericht WEEKIG VERANDERING Weersverwncht ing. medegedeeld door hot K.N.M.I. te De Bilt, geklls tot Zondag avond In don nacht en vroegen ochtend: hier en daar nevel of mist. welntó wind, tem peratuur oin het vriespunt. Morgen over dag: enkele overdrijvende wolkenvelden afgewissekj door lange perioden met zon neschijn. vrij zacht voor den tijd vun het jaar. Tot matig toenemende wind tus schen Zuidwest en Zuidoost. Naar ANP verneemt, heeft de Neder landsche regeering van de plaatsvervan gers der ministers van Buitenlandsche Zaken van de groote vier de uitnoodiging ontvangen, te Londen haar meening over het Duitsche probleem' mondeling te ko men toelichten. Deze uitnoodiging wordt door de Nederlandsche regeering zeer op prijs gesteld en is door haar met voldoe ning aanvaard. Op vragen, aan welke personen de Ne derlandsche regeering zal opdragen het Nederlandsche standpunt mondeling toe te lichten en wanneer een Nederlandsche de legatie naar Londen zal vertrekken, kon op het oogenblik nog geen antwoord worden gegeven. Tijdens de gisteren te Londen gehouden algemeene besprekingen der speciale afge vaardigden der groote vier voor Duitsch land over de te volgen werkwijze bij het opstellen van het vredesverdrag, heeft men voor het eerst van gedachten gewis seld over de vraag, of de vrede al of niet door een centrale Duitsche regeering moet worden geteekend. De politieke waarnemers te Londen hechten bijzondere beteekenis aan het feit, dat Couve de Murvilles, de Fransche afge vaardigde. zich niet verzet heeft tegen het plan om het verdrag door een toekomstige centrale Duitsche regeering te laten onder teekenen. De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken hebben hun agenda voor het aanhooren der kleinere naties ge wijzigd. Polen zal nu gehoorri worden Maardagrruddag 27 Januari. Nederland Dinsdagmiddag 28 Januari.. Australië zal vermoedelijk gehoord worden op 23. Zuid- Afrika en joego-Slavië 24 Jan Canada 25 en België 29 Januari. Men is tot herziening van hpt program ma overgegaan omdat de kleinere naties de vroegere voorstellen der plaatsvervan gers niet aanvaardden. Gruber naar Engeland. Dr. Karl Gruber, de Oostenrijksche mi nister van Buitenlandsche Zaken, is be noemd tot afgevaardigde bij de conferen tie der plaatsvervangers van de groote vier voor Oostenrijk. Men verwacht, dat Gru ber a.s. Woensdag te Londen aankomt; hij zal worden vergezeld door zeven deskun digen. De plaatsvervangers voor het verdrag Oostenrijk maakten heden op hun tweede vergadering opnieuw goede vorderingen. De bijeenkomst was in hoofdzaak gewijd aan de groote lijnen van het verdrag. Een speciale commissie zal de preambule op stellen. Hierin worden alleen de histori sche feiten gegeven, zonder vermelding van goed- of afkeuring. He; eigenlijke verdrag zal een politieke, militaire en economische afdeeling bevat ten. De ontweipen voor de politieke al- 6 deeling moeten a.s. Maandag ter bespre king worden aangeboden- De kleinere ge allieerde landen zullen alleen met toe stemming van den betrokken auteur in zage van bepaalde documenten kunnen krijgen. De plaatsvervangers komen Maandag weer bijeen. Zuid-Afrika heeft den raad van ministers en den plaatsvervangers verzocht nauwer dan thans in de bedoeling -ligt samen te werken met de landen, die actief aan den oorlog tegen de asmogend- heden hebben deelgenomen. De Koningin bezochl fabriek van Werkspoor Gistermiddag heeft de Koningin na een rijtoer door de volksbuurten van de hoofd stad een bezoek gebracht aan de fabrie ken van „Werkspoor". De Koningin maakte een rondgang over het uitgestrekte terrein en bezocht ver schillende werkhallen, waar Zij zich onderhield met enkele arbeiders. Geruimen tijd vertoefde zij in de werkplaats van de centrale leerschool. H.M. begaf zich tal- looze malen tusschen de draaibanken en informeerde vol interesse naar de vorde ringen van de leerjongens. Om half vier verliet H.M. het fabrieks terrein. In de Plantage Middenlaan voor de Hollandsche Schouwburg waar een tal rijk publiek was samengestroomd hiel den de auto's één minuut stil. Voor het Te huis van Ouden van Dagen in de Roeter- straat zaten de oudjes op lange banken voor het tehuis. In zeer langzaam tempo liet de Landsvrouwe Haar auto voorbij rijden en wuifde hen lachend toe. Engelsche vliegtuigen en onderdeelen voor Nederland In den vorm van een witboek is in Lon den gepubliceerd de tekst van een Britsch- Nederlandsche overeenkoipst, geteekend te Londen op 4 December 1946, betreffende de levering van een zekere hoeveelheid vliegtuigen en vliegtuigonderdeelen aan Nederland. De overeenkomst bepaalt, dat Nederland 1.800.000 pond sterling zal betalen voor het gedeelte der goederen, dat niet reeds is af geleverd in het kader van de wederzijdsche hulpverleening. Te bevoegder plaatse in Den Haag ver neemt A.N.P., dat het materiaal in kwestie bestemd is voor de opleiding van vliegend en grondpersoneel van marine en land macht. De opleiding dezer beide onderdee len geschiedt gezamenlijk ter besparing van kosten, onder verantwoordelijkheid van het directoraat luchtstrijdkrachten. De Britsch-Nederlandsche overeenkomst loopt over drie jaar. Nenni afgetreden De Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken. Pietro Nenni, heeft zijn ontslag ingediend. Nenni weigerde eenige verklaring aan de pers te geven over zijn ontslag. Men weet echter, aldus A.F.P., dat Nenni's partij niet zal toestaan dat een harer vertegenwoordi gers het vredesverdrag teekent. Het is te vens bekend dat Nenni zich uitsluitend met de partij wil bezighouden. Men weet niet of het ontslag van Nenni ook het ontslag van de andere socialistische ministers met zich zal brengen. De toestand zal door de partijleiding worden overwogen. De Gasperi heeft Saragat, den leider van de nieuwe socialistische partij, bij zich ont boden. Volgens een officieel vanwege den Ita- liaanschen eersten minister uitgegeven communiqué heeft Nenni met den eersten minister de Gasperi van gedachten gewis seld over de internationale en de binnen landsche politieke situatie. Nenni heeft de Gasperi er van op de hoogte gesteld, dat hij aan de socialistische partij en de socia listische parlementsfractie zijn verlangen kenbaar zal maken om af te treden zonder een regeeringscrisis te veroorzaken. Tijdens het eerder gemelde onderhoud van de Gasperi met Saragat is volgens een mededeeling van laatstgenoemde aan de pers de kwestie van het bijeenroepen van de constitueerende vergadering besproken. In gezaghebbende kringen is men van mee ning dat Saragat voorzitter der vergadering zal blijven, zoolang er nog geen plaatsver vanger is gekozen. Invoer van rookartikelen floor particulieren beperkt Daar de zwarte handel profiteert van de voor particulieren bestaande mogelijkheid om een bepaalde hoeveelheid rookartike len van elders in te voeren, waardoor ook voor ons land deviezen verloren gaan, o.a. aan zoogenaamde geschenkzendingen, ziet de overheid zich genoodzaakt dezen invoer ingrijpend te beperken. Teru£keerende reizigers (onder wie worden begrepen scheeps- en vliegtuigberfianningen) zullen met ingang van 1 Februari niet meer dan 200 sigaretten of 250 gram tabak per maand hier te lande mogen invoeren. Voor ge- Fchenkzendingen geldt dezelfde beperking, voor zendingen uit niet-Europeesche lan den treedt deze regeling in werking met ingang van 1 Maart. Evenwel zal in de bestaande regeling voor uit NederlandSch-Indië afkomstige repatrieerenden vooralsnog geen wijziging worden gebracht. In het normale interna tionale reisverkeer zullen niet meer dan 40 sigaretten dan wel 50 gram tabak of 50 sigaren zijn vrijgesteld van de heffing van invoerrechten. Nidat de heer A. Mars. voorzitter van den Haarlemsehen Bestuurders Bond. eenige weken ln het St Elisabeths Gasthuis verp'ecird I*. en een tweetal operalies heeft, onderga .-.n is h'.J !n zooverre hersteld, dat hij het ziekenhuis heeft mogen verlaten. Hij zal nog wel eenlgen lijd rust moeten nemen, alvorens hij zijn werk weer zaj .kunnen hervatten.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1