Haarlems Dagblad F EtS Boeken In Muiden aangerichte schade wordt op f 350.000 - geschat Kabinetscrisis in Griekenland Bespreking over den handel metde Britsche en Amerikaansche zones Scheepsramp eischt 400 dooden Poolsche verkiezingen zijn gisteren rustig verloopen (T)ie Jaargang No. 18537 |Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, '14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 115054. Bijkantoor H.N. Soendaplein 37, Tel. 12230. .Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 20 Januari 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4.Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Er zijn 342 huizen beschadigd Volgens een zeer globale schatting, heeft de ontploffing, die Vrijdag tot zelfs In Amersfoort toe ruiten verbrijzelde, in het stadje Muiden zelf 342 perceelen in min dere of meerdere mate verwoest en daarbij een schade aangericht van f 350.000, daar in nog niet begrepen de schade, welke de ontploffing heeft veroorzaakt aan de ge bouwen der springstoffenfabriek en in het naburige Muiderberg. Intusschen heeft echter de wederop- bouwdienst met goedkeuring van minister president dr. L. J. M. Beel beslist, dat de in Muiden aangerichte ravage als oorlogs schade zal worden beschouwd en vergoed. Voorts heeft de hoofdinspecteur van de volkshuisvesting te Haarlem den burge meester toezegging gedaan, dat het rijk de gemeente een voorschot van f 100.000 zal verstrekken om den eersten nood te lenigen. Zaterdagmiddag heeft de minister-pre sident de aangerichte ravage In oogen- schouw genomen. Hij heeft met den bur gemeester een wandeling door de straten van Muiden gemaakt en tevens een bezoek gebracht aan het gehavende Muiderslot, waarvan de kostbare in de Middeleeuwen vervaardigde, beschilderde ramen met voorstellingen van de schouten van Mul- den voor altijd zijn verloren. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft materiaal toegezegd voor de opruim ings- ploegen, die geassisteerd worden door groot aantal burgers uit Muiden. Voor ploegen worden door het Roode Kruis sigaretten ter beschikking gesteld. Een droeve stoet van familieleden der slachtoffers is Zondag naar het geschon den Muiden getrokken ter identificatie der stoffelijke resten van de 14 militairen, die bij de ontploffing om het leven zijn ge komen. Twaalf werden er geïdentificeerd. daarvan 17 aan het dak en den gevel, waarbij ook alle ruiten en pannen zijn vernield. Vermiste gevonden. Zaterdag heeft men 't stoffelijk overschot gevonden van den 37-jarigen W. Wolve- tang, de derde arbeider van de Nederland sche springstoffenfabriek „de Krijgsman", die het leven heeft gelaten bij deze explo sie. Hy laat een vrouw met twee kinderen achter. In Muiden is door de ontploffing bij- de kruitfabriek groote schade aangericht. In een der lokalen van de Christelijke School kwam het plafond naar beneden. HAARLEMS STADSBIBLIOTHEEK viert haar 350-jarig jubileum met een jeugdig jubilaresje naast zich: de Leeszaal, die pas 25 jaar bestaat. Zij doet het met leen tentoonstelling van boeken uit zeven eeuwen, die Zaterdagmiddag ten Prinsen- bove geopend is. Zeven eeuwenHaar lem kan het niet minder doen, sinds het 700-jarig stadsbestaan indrukwekkend ge vierd werd. Dit na-feestje van een groote jubilaresse met een kleine aan het handje maakt het ons duidelijk, dat gedurende de eerste helft van zijn lang stedelijk bestaan [Haarlem geen stadsbibliotheek bezat en dat dus gedurende de tweede helft het peil van belangstelling, kennis en letterkundig be- Igrip in deze oude veste ontzaglijk moet zijn [gestegen. Want de beteekenis, die een stadsbibliotheek als centrum van ontwik keling bezit, is groot en haar invloed ingrij pend. al leeft zij zoo rustig en voor hen. die niet tot haar bezoekers behooren, onop vallend voort. Het zijn trouwens de ge- jlukkigste instellingen, die zelden of nooit in „het nieuws" verschijnen, want nieuws beteekent in verreweg de meeste gevallen, dat er iets mis is of hapert/Tot die instel lingen behoort de Stadsbibliotheek. Haar werk gaat zijn gang met een zekerheid en regelmaat, die men haar benijden kan. En het is geen wonder dat haar directeur, de heer P. V. de Wit, die Zaterdag in dit blad aan het woord was, met zooveel toewijding [zijn vak beoefent. Het is immers een .bij uitstek schoone en nuttige taak, die de bibliotheek vervult. Ik wil den directeur gaarne bijvallen in zijn wensch, dat zij vele nieuwe lezers verwerven zal als gevolg van de algemeene aandacht, nu op de bi bliotheek gevestigd. Zeven eeuwen lectuur openen met hand schriften, gevolgd door Coster-drukken, blokboeken, incunabelen en post-incuna- belen. Zij zetten zich voort in de voor ons moderne menschen steeds toegankelijker :en vertrouwder wordende boeken der vol gende eeuwen, met een typografische in zinking in de 19e eeuw, die tenslotte toch het meest heeft bijgedragen tot uitbreiding van den lezerskring van het Boek. Want zy was het die het analfabetisme, datin haar aanvangstijd nog op groote schaal in 1 De dertiende was onherkenbaar verminkt, ons land heerschte, in haar laatste periode Het stoffelijk overschot van den laatsfcen te lijf ging, die het onderwijs uitbreidde en heeft men nog niet kunnen vinden. I tenslotte kwam tot de Leerplichtwet. Ook De problemen, waarvoor de gemeente was zij het, die de arbeiders-beweging ge- Muiden zich tsans geplaatst ziet, zijn niet 'borep zag worden, die zoo groot wer£ voor gering. Nog steeds is ieder materiaal voor ;de volksontwikkeling zou verrichten. Het de herstelwerkzaamheden aan de bescha- is moeilijk de negentiende eeuw een groote digde huizen schaarsch. Wellicht echter hoeveelheid leelijke architectuur te ver- zullen de eerste ruiten in het stadje spoe- geven, waarmee wij nog stéeds opgescheept dig kunnen worden ingezet, doordat in zitten; het is Iets gemakkelijker haar trieste Bergen op Zoom een hoeveelheid va 3000 en overdadige huisinrichting te vergeten,m2 glas ligt, welke aanvankelijk voor Ein- jomdat schier al dat kleurige trijp, al .die hoven was bestemd, maar daar niet meer j VOOvltGlll' VOOT intDOTt Tiomireueorpn on Imncthlnpmpn Pri Hp mPPS- nnArllrr it. Geleidelijke daling der temperatuur Nederlandsche gezant te Rome Dezer dagen is de benoeming te verwach ten van mr. W. F. L. Graaf van Bylandt tot De luchtdrukverdeeling duidt op aan- I buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi- houden van de Noordelijke tot Noord- nister te Rome- De heer Van Bylandt was oostelijke luchtstrooming, zoodat een ge- P°Rtie adviseur van den luitenant-gouver- leidelijke verdere algemeene daling van neur-generaal van Nederlandsch-Indië. temperatuur is te verwachten zonder dat r> var} Mook. Voor den oorlog was hij voorloopig gerekend behoeft te worden op meer dan lichte vorst des nachts. (Mini mumtemperatuur plaatselijk dalend tot ongeveer 5 graden onder nul). De maxi mumtemperaturen overdag zullen echter eveneens geleidelijk lager worden en in het Oosten van het land later omstreeks nul graden bedragen. Het wereld-Jodendom zal symbolische her stelbetaling eischen van Dultschland, op te ne men lil het vredesverdrag, aldus dr. Maurice Perlzweig. de Engelsche Joodsche leider. De eisch zal gericht worden tot den raad van ministers van bultenlandsche zaken. gezant in China. Het woord is aan....; C a rly 1 e „Onmogelijk" is geen gelukkig woord; zij. die het vaak in den mond hebben, brengen het tot niets goeds. Tsaldaris weigert opnieuw af te treden pauweveeren en kunstbloemen en de mees te bibelots nu wel zijn vergaan. Maar men is werkelijk geneigd haar styllooze typo grafie met een vriendelijken glimlach te beschouwen, omdat zij anderzijds toch zoo veel voor de volksontwikkeling heeft ge daan. Heeft de twintigste eeuw zich haar goede bedoelingen waardig getoond? Het is zeker dat die nog veel heeft te leeren, al is zij bijna voor de helft verstreken. 'Boeken! De bibliophielén onder ons, die zich verlustigen in kostbare, wonderlijke en zeldzame exemplaren, zijn schaarsch in aantal. De weetgierigen daarentegen en de zoekers naar litteraire schoonheid zijn veel tab-ijker dan zij in de vorige eeuwen wa ren. En velen van hen, ik vermoed: de meesten, hebben in den loop hunner jaren ontdekt dat de wijze van uitvoering van een boek toch wel een heel belangrijke zaak is, dat tussohen aard en karakter van den inhoud en technische verzorging zelfs een onverbrekelijke betrekking bestaat, dat men daar niet ongestraft de hand mee kan lichten en niet dan met moeite van de schepping des schijvers kan genieten, als de uitvoering van het boek haar onrecht doet of logenstraft. Dit overdenkend zal menigeen, die geen bibliophiel is, toch ge boeid worden door de schoone en zeldzame uitgaven, die tot het kostbaar bezit der Haarlemsche Stadsbibliotheek behooren. Aan boeken danken wij onmisbare ken nis en vele van onze schoonste uren in het leven. Het blijft altijd een vreugde een boek te vinden, dat weerklank in ons wekt, een nieuw vergezicht voor ons opent, ons aan onszelf openbaart. Groot is de taak van het Boek in het leven der menschen. In deze twintigste eeuw is het weliswaar de nadee- len gaan ondervinden van een onmatige veelvuldigheid van productie, die voor den lezer het scheiden van koren en kaf steeds meer bemoeilijkte. Er zijn veel prullen uitgekomen; èr is een jacht ontstaan op nieuwe boeken alsof nieuwheid de maat staf voor lezenswaardigheid zou zijn die geleid heeft tot kortstondigen roem van de snel-vergeten „best-sellers". En in deze eerste naoorlogsche jaren is het slechts de papierschaarschte, die dien te breecTen boe- kenstroom heeft doen afnemen. Wat zal het vervolg zijn? Het Boek met een hoofdletter, het Boek dat waard is gelezen te worden, zal zich ook temidden van gedrukte overdaad we ten te handhaven. Het zal altijd weer wor den ontdekt. Dat is het woord, want de trouwe minnaar van het boek is een ont dekkingsreiziger: een die rustig in zijn stoel gezeten, bij den haard, zijn grootste vondsten doet en zijn grootste voldoening en vreugde beleeft. De Wereld van het Boek blijft een wereld, rijk aan avontuur. Gij kunt daarom glimlachen als gij door dat oude hoekje van Haarlem komt, waar Prinsenhof aan Jacobijnestraat ligt. Maar als gij even nadenkt over al hetgeen zich doar in den loop der eeuwen moet hebben afgespeeld, als gij u even overgeeft aan de sfeer van de oude stad, die gebleven is, zult gij begrijpen wat ik bedoel. En ook, dat daar de tentoonstelling behoort te zijn van boeken uit zevenhonderd jaar. R. P. Caat de lading van de „Liliam" overboord? De gunstige weersomstandigheden en den Noorderwind ten spijt zijn de „Hud son" en de „Schelde" er ook Zondagmid dag niet in geslaagd de gestrande „Liliam" vlot te trekken. De reeders overwegen thans de mogelijkheid, de pijpaarde, welke het schip naar Helsinki zou vervoeren, overboord te werpen, teneinde de ..Liliam" De burgemeester hoopt dit glas voor zijn VOTI grondstoffen gemeente te mogen koopen. Hij heeft reeds 20.000 dakpannen gekocht die binnenkort uit Huizen naar Muiden zullen worden vervoerd. Het hout zal uit Overijsel moe ten komen, maar blijkt zeer moeilijk ver krijgbaar te zijn. Van de 342 beschadigde huizen zijn er 25 zwaar beschadigd en Prof. Romme op bezoek bij de troepen in Semarang Prof. Romme is op zijn reis door Neder landsch-Indië te Semarang gearriveerd, waar hij een bezoek bracht aan den bis schop van Semarang, mgr. Soegiopranoto. Vrijdag bezocht hij in gezelschap van kolo nel van Langen de in Semarang gelegerde Nederlandsche troepen. Prof. Romme gaf door allerlei vragen van zijn belangstelling voor het leven van de jongens blijk. Vooral de Brabanders en Limburgers waren zeer verheugd over de komst van prof. Romme. Professor Romme besloot zijn rondrit met een bezoek aan de graven der gesneuvelden van de Tijgerbrigade op het Tillemaplein. In zijn toespraak tot de troepen zeide hij o.a.: „Ik zou mij schamen, indien ik bij mijn terugkeer in Nederland zou moeten verklaren, dat ik niet bij de troepen was geweest". Vervolgens gaf prof. Romme - een uiteenzetting van de behandeling der| stoffen en half-fabnkaten. In groote lijnen ontwerp-overeenkomst in de Tweede' kwamen de inzichten^der Amerikaansche Kamer en wees hierbij op de eenstemmig heid van de Kamer ten aanzien van een duurzaam samengaan van Nederland en Indonesië. „Dit samengaan, aldus prof. Romme, hangt niet af van staatkundige, doch van maatschappelijke krachten" Prof. Romme besloot zijn rede met een lofprijzing over het moreel der troepen en een aansporing om voort te gaan met het toonen van zelfbeheersching nu en in de toekomst, waarbij zij moesten trachten, een stukje van hun hart te geven." Zondag is met den D-trein uit Berliin een Br itsch-Amerikaansche handelsdelegatie in Den Haag aangekomen om besprekin gen te voeren over den handel met de Britsche en Amerikaansche zones van Dultschland. De delegatie bestaat uit 35 personen en staat onder leiding van mr. D. D. Humphrey, hoofd van de Amerikaan sche en mr, E. A. Scale, hoofd van de Brit sche missie. De besprekingen met de Ne derlandsche delegatie, welke onder leiding staat van drs. A. B. Speekenbrink, direc teur-generaal van het departement van Economische Zaken, zullen vandaag begin nen. De Amerikaansche voorzitter, dr. Hum phrey tevens directeur van economische zaken bij het Amerikaansche militaire be stuur in Duitschland heeft verklaard, dat, naar hij verwachtte, een overeenkomst tot stand zou komen, welke den Nederland- schen handel met Duitschland tegen den herfst van dit jaar weer op g3ng zou bren gen. De besprekingen zouden geen han delsverdrag op langen termijn tot resul taat hebben, doch dr. Humphrey voorzag het tot stand komen van een regeling ten aanzien van den import van zekere grond- De 10.000ste passagier op de K.L.M.-lijn naar New York z WWiÈ B Sm' r r i f¥l lii .JEHH j Zaterdagmiddag vertrok van Schiphol met de KLM-Constellation PH-TAW. gezag- voeder Parmentier, de 10.000 ste passagier op de Trans-Aclantische route naar New York. Deze dienst werd op 21 Mei 1946 ge opend. Tot aller verrassing bleek de be- z_oo licht mogelijk te maken. Hedenavond trokken passagier een Nederlandsch meisje zal weer een poging worden ondernomen. van negen jaar te zijn. Het was Margaret De twee sleepbooten blijven des nachts Sheila Knipscheer. die alleen de groote niet buitengaats, maar komen thans iede- I rejs over den Oceaan maakt. Het meisje ren avond in de haven van Den Helder ontving een oorkonde alsmede een ge- terug. schenk. leden met die van de Britsche overeen. Dr. Humphrey hoopte, dat hij, wanneer hij een volgende maal naar Den Haag zou ko men, onderhandelingen zou kunnen voeren over een handelsverdrag met een Duitsch land, dat economisch een eenheid zou zijn. Hij legde er den nadruk op, dat voor de Russische en Fransche zones de deur was opengelaten om deel te nemen aan alle regelingen, die thans werden getroffen. Dr. Humprey voorzag een regeling, be treffende den import van Nederlandsche grondstoffen en het gebruik van de door Nederland verstrekte credieten, doch hij verwachtte moeilijkheden ten aanzien van den import van bepaalde landbouwproduc ten en het gebruik van Nederlandsche havens voor het transitoverkeer. Het voornaamste werk, dat tijdens de onderhandelingen moet worden verricht is het leggen van contacten voor den handel tusschen Nederland en Duitschland. De Engelsch-Amerikaansche autoriteiten zijn bereid den particulieren handel in te scha- Het Grleksche stoomschip ..Chimarra". metende 1500 ton. Is Zaterdag in het ka naal tusschen Attica en Eubonia met ruim 600 personen aan boord op een mijn ge- loopen en gezonken. Er zijn ongeveer 400 slachtoffers. De „Chimarra" was een voormalig Duïtsch hospitaalschip, dat als herstelbe taling aan Griekenland was afgestaan. Het vervoerde o.a. een groot aantal gevangen genomen rebellen, die naar hun verban ningsoord zouden worden gebracht. Bij het bekend worden van de ramp be gaven zich verschillende reddingsvaartui gen naar de plaats des onheils. De strenge koude maakt het lot der drenkelingen ha chelijk. Het schip is blijkbaar zoo snel ge zonken, dat de groote massa der passagiers geen kans gezien heeft in de booten te komen. Slechts twee honderd opvarenden konden worden gered. Het grootste aantal slachtoffers is te wijten aan de strenge vorst, die de drenkeknken machteloos maakte, zoodat zij zich niet zwemmend konden redden. De overlevenden zijn in een dorpje in Attica aan land gegaan, waar zij door Britsche Roode Kruissoldater werden verzorgd. kelen door een uitgebreid programma voor im- en export op te stellen, ♦'aarbij het aan de regeeringen en de particuliere za kenlieden wordt overgelaten nadere rege lingen te treffen. „Wij zijn thans in staat", aldus dr. Humphrey, „om bij de expansie van den buitenlandschen handel van Duitschland een groote stap voorwaarts te doen. De vraag is, wat kan Nederland leveren, dat voor ons bruikbaar is. Wij denken den in voer van Nederlandsche halffabrikaten te kunnen regelen, doch' aan grondstoffen geven wij de voorkeur- De nadruk zal moeten worden gelegd op materialen, die passen in het wederopbouwprogramma van de Duitsche economie. Wij zullen veel van den vooroorlogschen Duitschen import niet meer kunnen gebruiken, zooals levens middelen van lage calorische waarde". TEGENGIF VOOR DUITSCHE WANHOOP De Britsche plaatsvervangend militaire gouverneur der Britsche zóne, sir Brian Robertson, en de luit.-generaal Lucius D. Clay, de gouverneur der Amerikaansche zóne, zullen een gezamenlijke verklaring afleggen over de industrieele capaciteit, die Duitschland zal worden gelaten in het kader van het huidige geallieerde plan. Deze verklaring beoogt een „tegengif" te geven tegen de huidige Duitsche „wanhoop en verbijstering" ten aanzien van de in dustrieele toekomst van Duitschland. Naar mate de bizónale economische plannen vas ten vorm aannemen, zullen de geallieerden zich bezig moeten houden met de limieten voor het industrieele niveau, die in Maart van het vorig jaar zijn vastgesteld. Zes ministers van het Grieksehe kabinet van Tsaldaris hebben hun ontslag aange boden. nadat de leider der Grieksehe libe ralen, Sofoelis,aan het kabinet van Tsal daris den eisch gesteld had, af te treden- De reden tot het ontslag van de zes minis ters is gelegen In de weigering van Tsal daris om den koning te verzoeken, den raad des konings bijeen te roepen om een oplossing te vinden voor de kabinetscrisis. In een brief aan Tsaldaris deelt Gonatas. leider der nationaal liberale partij plaats vervangend premier en minister van open bare werken, mede, dat zijn partij haar steun voor de regeering zal intrekken en hijzelf zijn ontslag aanbiedt. Reuter teekent hierbij aan, dat de ka binetscrisis voornamelijk te wijten is aan het falen van de regeering in haar streven een eind te maken aan de guerilla en aan de verslechtering van de economische toe standen in Griekenland. Tsaldaris heeft te kennen gegeven niet te zullen aftreden, alvorens zijn kabinet voor het parlement zal zijn verschenen. Het terugtrekken van de nationaal-libera- len en reformisten uit het kabinet berooft de populisten van ongeveer 50 stemmen in de kamer. Deze 50 stemmen gaven hun tot dusverre de meerderheid over de geza menlijke oppositie. Naar verluidt heeft Gonatas vier andere politieke leiders voor een bijeenkomst ter bestudeering van de politieke situatie bijeengeroepen. Het Centraal comité van de Linksche Grieksehe organisatie E.A.M. heeft bij de Grieksehe guerilla-strijders aangedrongen op een bestand tijdens het onderzoek door de commissie vanwege den Veiligheids raad, op voorwaarde, dat ook de gewapen de macht van de regeering en de „met deze samenhangende organisaties" de ope raties zouden opschorten Het beroep werd gedaan op „hen, die gedwongen werden de wapenen op te nemen ter verdediging van Met den D-trein uit Berlijn arriveerde in Den Haag een Britsch-Amerikaansche dele gatie, welke besprekingen zal voeren over de handelsmogelijkheden tusschen Neder land en de Britsche en Amerikaansche bezettingszónes in Duitschland. hun leven." De commissie van den veilig heidsraad zal op 30 Januari aanstaande te Athene haar werkzaamheid beginnen. De regeering heeft geweigerd hierop in te gaan. Fransch coalitiekabinet is in wording De Fransche kabinetsformateur Paul Ra- madier (Soc.) heeft aan den president der Fransche republiek meegedeeld, dat hij bereid is aan de uitnoodiging gehoor te geven. In politieke kringen neemt men aan, dat er in beginsel tusschen alle par tijen een overeenkomst is bereikt voor de vorming van een coalitie-kabinet. Ramadier heeft, nadat hij verschillende hooge persoonlijkheden ontvangen had, o.w. Alexandre Varenne. oud-minister van staat, Edouard Herriot, Henri Queuille, af gevaardigde van de Rassemblement Gau- ches en Yvon Delbos, oud-minister, zich naar het palais Bourbon begeven. Hij had echter eerst nog met Léon Blum in hötel Matignon een onderhoud. Na dit bezoek aan Blum heeft Paul Ra madier, de socialistische kabinetsforma teur, in een verslag aan de socialistische parlementsfractie en aan vertegenwoordi gers van de pers verklaard, dat hij hoopvol gestemd is ten aanzien van een gunstig re sultaat van de pogingen tot vorming van een coalitieregeering. Bidault. ex-minister-president en leider van de M-R.P. (republikeinsche volks partij) heeft gezegd bereid te zijn in een coalitieregeering samen te werken. Weerbericht WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond: Wisselende bewolking met hier en daar enkele bultjes. Temperatuur In den nacht dalend tot enkele graden onder het vries punt, behalve ln een smalle strook langs de kust. Morgen overdag tempera tuur weer oploopend tot boven nul. Zwa/kke of matige wind tusschen Noord- West en Noord-Oost. jBuitenlandsche waarnemers merkten niets van pressie De verkiezingen in Polen, die gisteren gehouden zijn, verliepen rustig. Er is druk gestemd, vooral in de westelijke provincies. Twaalf millioen Polen hebben hun stem uitgebracht om 444 vertegenwoordigers te kiezen uit een totaal van 1600 candidaten. Plaatselijke uitslagen wezen op een groote overwinning van het regeeringsbloc. D« leider van de Boerenpartij. Stanislaw Mi kolajezyk, heeft te kennen gegeven, dat hij nietigverklaring der verkiezingen zal ver langen. Hü achtte ze niet vrij in den zin van de overeenkomst van Jalta. „Ik ge loof nog", verklaarde hü. „dat ik een meerderheid bü de verkiezingen zou ver werven, als mijn waarnemers aanwezig konden zün om de telling te controleeren. Mikolajezyk voegde er aan toe, dat hij de ambassadeurs van Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en de V. S. nota's had doen toekomen inzake zijn beschuldigingen. De Berlijnsche radio (onder Sovjet-toe- zicht gesteld) maakte bekend, dat vijftig vertegenwoordigers der buitenlands che pers bij de verkiezingen toezagen en dat Amerikaansche en Engelsche journalisten verklaarden, dat de stemming overal ge heim was. Volgens berichten uit alle deelen van het land zijn de meeste buitenlandsche waar nemers van meening. dat geen merkbare pressie is uitgeoefend. Men verwacht den officieelen uit: lag niet voor het einde van de maand. Ondergrondsche activiteit. De Poolsche veiligheidspolitie heeft strijd- orders in handen gekregen van de generale staf van de ondergrondsche verzetsorgani satie „Win" in centraal Polen, die tot acti viteit tegen de verkiezingen opwekt. De, order luidde als volgt: „Voorschriften voor de laatste dagen voor de verkiezingen: maak de gevaarlijkste leden van de plaat selijke kiescommissies onschadelijk, ver nietig kiezerslijsten en stel op den verkie zingsdag alles in het werk om stembureaux aan te vallen en kiezers te verstrooien." De autoriteiten hebben hun veiligheids maatregelen verscherpt. In de afgeloopen 3 weken hebben Poolsche militaire ge rechtshoven 19 doodvonnbsen uitgesproken tegen Poolsche verzetslieden. 724 personen zijn gearresteerd wegens samenwerking met de ondergrondsche beweging. Fabrieksarbeiders, gewapend met tom- my-guns en oude Duitsche geweren, be waken verkiezingscentra op strategische punten in Polen. Een der leiders van de Poolsche veilig heidspolitie, kolonel Romkowski, heeft ontkend, dat er sinds het begin der verkie zingscampagne 80.000 h 100,000 leden der Poolsche Boerenpartij zijn gearresteerd, zooals door den leider, Mikolajezyk wa- verklaard. Romkowski zeide. dat zich op 10 Januari j.l. 2110 leden der Boerenpartij in arrest bevonden, wegens ondergrondsche activiteit, het dragen van wapenen, samen werking met de Duitschers en zwarten handel. De aan Mikolajezyk toegeschreven be wering, dat 131 van zijn candidaten in ge vangenissen vertoeven, noemde Romkowski „een leugen". Hy zeide, dat dit er in totaal 21 zijn. FRANSCH-BRITSCH VERBOND IN VOORBEREIDING Volgens den diplomatieken correspon dent van de „Yorkshire Post" zal Duff Cooper, de Britsche ambassadeur te Parijs, bijgestaan door deskundigen van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, Enge land vertegenwoordigen bij de komende onderhandelingen over een Britsch- Fransch verbond. Men hoopt te Londen, dat deze binnen 2 of 3 weken kunnen be ginnen. Volgens den correspondent zal een van de clausules voorzien in een regeling om te bewerkstelligen, dat het Engelsche en Fransche economische en industrieele leven elkaar aanvullen. Soekarno's parlements- uitbreiding verworpen Radio Djokjakarta heeft Zaterdagavond medegedeeld, dat het werkcomité van het vborloopige republikeinsche parlement (KNIP) op 17 Januari het decreet van president Sockarno, houdende de uitbrei ding van het zeteltal van het parlement van 233 tot 413 zetels heeft verworpen. Slechts 18 van de 25 leden van het Werk comité waren bij de zitting aanwezig, waarin het veto is uitgesproken, onder wie de president van dit comité dr Asaad, die de eenige tegenstem uitbracht. Zeven leden verlieten de vergadering vlak voor de stemming, die tot resultaat had dat Soekarno's voorstel met 10 tegen 7 werd verworpen. Het werkcomité nam het besluit, om ten eerste een wetsontwerp voor te stellen, waarin 't decreet van den president tot uit breiding van het KNIP wordt verworpen en om ten tweede een speciaal comité op dracht te geven en nieuw voorstel te ont werpen voor een bevredigende toewijzing van de zetels in het KNIP. Aneta voegt aan dit bericht toe, dat dit de eerste maal :s, dat een maatregel van Soekarno offi cieel is te niet gedaan. Chineesche bezorgdheid. De Chineesche regeering vraagt in no ta's, aangeboden aan de Nederlandsche en aan de Indonesische autoriteiten te Nan king. om afdoende maatregelen ter be scherming van leven, rechten en bezittin gen harer onderdanen in Ned.-Indië. Vol gens een mededeeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken wordt in de notó scherp geprotesteerd tegen de zware verliezen, die de Chineezen onlangs te Pa- lembang geleden hebben als gevolg van gevechten tusschen Nederlanders en Indo nesiërs. welke daar hebben plaatsgehad. In de nota's wordt tenslotte gevraagd om „veiligheidszönes" voor Chineesche vluchtelingen. Soekawatl, president van Oost-Indoneslë. zal zich na zijn bezoek aan Nederland naar Frank rijk begeven. Zooals bekend zal Soekawatl op 24 T—i»rl naar Nederland vertiekkca

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1