Tentoonstelling „Boeken uit: zeven eeuwen" door burgemeester Reinalda geopend mmwmi Groote belangstelling bij de crematie van W. Jongstra 1 Maandag 20 Januari 1947 Zaterdagmiddag werd in de Statenzaal archivavesse, die de oorkonde uit 1596, Öe tentoonstelling „Boeken uit zeven waarin het besluit van de vroedschap tot eeuwen", die ter gelegenheid van het 350- jarig bestaan van de Stadsbibliotheek en het zilveren jubileum van de Openbare Leeszaal van 18-26 Januari gehouden wordt, officieel geopend. De directeur van de Stadsbibliotheek, de heer P. V. de Wit, toont burgemeester Reinalda één der kostbare boekendie op de jubileumtentoonstelling te bezichtigen zijn. Wethouder Geluk kijkt belangstellend toe. Burgemeester M. A. Reinalda heette in zijn openingsrede de twee oud-wethouders, die zooveel bijgedragen hebben tot het tot standkomen en den bloei van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, de heeren mr. A. Bruch en A. G. Boes van harte welkom en wenschte alle mannen en vrouwen, die tot nu toe hun beste krachten aan deze instel lingen gegeven hebben, geluk met dit ju- bileum. Spr. wees erop, dat het aantal menschen, dat het leven door ging zonder de diepere beteekenis ervan te kennen, vroeger zeer veel grooter was dan nu. Be langrijke groepen van de bevolking had den na den arbeid geen behoefte zich eeni- germate te verdiepen, doch bij dit feest kunnen wij vooral verhéugd zijn, dat het er velen zijn, die thans niet meer zonder de innerlijke vreugde, die kunst, wetenschap en litterhtuur bieden, kunnen leven. Burgemeester Reinalda hoopte, dat voor- Bi ook <fe jongeren de beteekenis van het prachtige bezit, dat onze stad in haar mid den heeft en dat het eigendom van alle ingezetenen is, zullen gaan beseffen. De directeur van de Stadsbibliotheek en Leeszaal, de heer P. V. de Wit, bracht dank' aan al degenen, die aan de voorbereidingen voor de expositie hadden meegewerkt, in het bijzonder aan de dames A. Veldman en G. Ratelband en den heer F. Benraadt, aan den bibliothecaris van de Rijksuniversiteit te Utrecht, die de 14c en 15e eeuwsche handschriften ter beschikking had gesteld, aan den heer A. D. Huisman, directeur van de N.V. Joh. Enschedé en Zonen, die de vitrines had afgestaan, aan den direc teur van het Frans Halsmuseum, den heer H. P. Baard, die een aantal „Costeriana" en aan mej. dr. G. H. Kurtz, gemeente- Muziek Muziekmiddag Het opschrift van dit verslag klinkt zeer gewoon. Maar wat de alt Olga Ongena en de pianist Jan Hisschemüller ons Zondagnamid dag in het zaaltje van „De Kerkuil" boden was zeer ongewoon. Een zangeres, die den aard van Bergerettes even goed treft als dien van Brahms' „Vier ernste Gesange"; die zich met succes -aan de vertolking van de door Piet Ketting getoonzetteSonnetten van Shakespeare waagt en daarna drie prachtige liederen van Chausson even juist blijkt aan te voelen is voorzeker meer dan een gewone debutante en wekt het verlangen om haar spoedig weer te hooren, en dan in een ruimte die voor de stem gunstiger acoustiek heeft. En een blinde pianist, die niet slechts een onfeilbaar ge heugen, en een voortreffelijke techniek, maar ook een volmaakt adaptatie vermogen bezit, zoodat zijn spel zich bij elke nuance der zangpartij volmaakt aansluit is een phae- nomeen. Jan Hisschemüller is zulk een phae- nomeen Ook zijn solovoordrachtenhet In termezzo op. 117 no. 2 van Brahms en De- bussy's „The Children Corner" waren vol maakt van stijl en techniek en wat hij in de uiterst moeilijke werken van Ketting praes- teerde was schier ongeloofelijk. Wat de mu zikale waarde dezer werken betreft kan ik me nog geen oordeel vormen, want de schakel tusschen Ketting's muziek en Shakespeare's poëzie ontbrak, doordat het op het eerste ge zicht begTijpen van een Sonnet van Shakespeare nu eenmaal niet ieders werk is. Dus bleef het bü een waardeering van mooi en van minder mooi klinkende episodes. Een voorafgaande toelichting, zooals Jo Vincent die onlangs bij Moussorgski's liederen met Russischen tekst gaf, zou dienstig geweest zijn. K. DE JONG. Zesde Volkseoncert der H.O.V. Morgen, ai Januari zal de Haarlemsche Orkest Vereeniging onder leiding van Kees Hartvelt haar 6e Volks-concert van dit winter seizoen geven, waaraan als soliste zal medewer ken de pianiste Sini van den Brom. Deze pianiste it voor het Haarlemsche publiek geen onbekende, aangezien zij reeds meermalen met. de H.O.V. ©pirad. Zij zal een tweetal werken ten gehoore bren gen en wel in de eerste plaats het pianoconcert In Bes-dur K. V. 450 van Mozart en vervolgens bij haar tweede optreden Rud. Mengelberg's Ca priccio voor plano en orkest. Hartvelt laat het concert openen met de Symphonie ln Es gr. terts Cmlt dem Pauken- wirbel) van Jos, Haydn. Na de pauze brengt het orkest een eerste uitvoering hier ter stede van een Kleine Serenade voor strijkorkest van den Zweedschen componist Lars—Erik Larsson en besluit, na het tweede optreden van de soliste, «Ut Volksconcert met „Wiener Drelvlerteltakt" van Joh. Wagenaar. Het „Orchestre Colonne" komt naar Haarlem De HOV zal de abonnés op de Vrijdag- avondconcerten op 7 Februari een bijzon der concert aanbieden. Het Orchestre Colonne uit Parijs zal zich dan onder leiding van den dirigent Jean Giardino in de Gemeentelijke Con certzaal doen hooren. Als soliste zal de pianiste Anneke Wes ter op veler verzoek het Pianoconcert voor de linkerhand van Maurice Ravel spelen, waarmee zy in het begin van dit seizoen op een volksconcert reeds groot iucces boekte. oprichting van de Stadsbibliotheek vervat is, had afgestaan. De gemeentelijke dienst „Hout en Plant- sonene" had weer voor de aankleeding van de zaal met planten en bloemen bijgedra gen. De heer De Wit kondigde nog aan, dat ter gelegenheid van het jubileum een beknopte geschiedenis van de bibliotheek uitgegeven zal worden, die in drukproef op de exposi tie aanwezig is. Daarna droeg hij een gees tig feestgedicht van de hoofdassistente mejuffrouw G. Ratelband voor, waarin de geschiedenis van de jubilaresse wordt verhaald. Cultureele uitwisseling Haarlem-Derby Moeilijkheden en mogelijk heden Op het oogenblik worden de voorbereidin gen getroffen voor een tournee van het or kest-van de Haarlemsche Orkeetvereeniging in Engeland in het kader van de cultureele uitwisseling Haariem-Derby. Het ligt in de bedoeling een aantal kleinere plaatsen tot 500.000 inwoners te bezoeken als Leicester, Wolverhampton, Nottingham, Burton en natuurlijk Derby zelf. In al deze steden is voor het optreden van de H.O.V. groote be langstelling. De moeilijkheid is vooral om van Engèlsche zijde een gelijkwaardige te genprestatie te verkrijgen, omdat al deze ste den geen eigen orkesten bezitten. Bovendien heeft men in Haarlem aan een orkestrale deputatie weinig behoefte. Wel zijn er in Birmingham, Liverpool en Manchester zeer groote en goede orkesten, doch men kan moeilijk een orkest van 55 leden gaan uitwisselen tegen een ensemble met een bezetting van meer dan 100 man. Bovendien zijn deze steden ook opgenomen in de tournée, die het Concertgebouworkest in Februari gaat maken. Een bijzonderheid is, dat deze orkesten zichzelf bedruipen en niet gesubsidieerd worden. Het Halle-orkest te Manchester geeft bijvoorbeeld drie concerten in de week, waarvan één in een groot circus, dat aan 5000 luisteraars plaats biedt. Uitwisseling van schilders. In Derby voelt men veel voor een uitwis seling van schilders, waarbij het niet de be doeling is om te exposeeren, maar om in de gelegenheid gesteld te worden in elkanders omgeving nieuwe indrukken op te doen en te schilderen. Men onderzoekt thans of er een mogelijkheid is, dat dit plan kan slagen. Haarlemsche Kunstenaars voor het Kunst Centrum Dezer dagen traden voor Haarlems Kunst Centrum in de Tuinzaal eenige Haarlem sche kunstenaars op. De pianiste Ans Bou- ter speelde onder andere werken van Cho pin en Debussy op verdienstelijke, maar technisch niet geheel feillooze. wijze. Mar guerite Couperus bracht, gekleed in bij passende costuums, Fransche chansons uit de Middeleeuwen en uit den tijd van Henry IV. Haar voordracht was wat te bestu deerd en kwam daardoor tekort aan de spontane oprechtheid, die het Fransche chanson groot maakte. Verfris schend werkte het door Wim Povel vertelde sprookje. In den cyclus van vergeten sprookjesfiguren, bracht hij het verhaal van den jager uit „Sneeuwwitje" en hij deed dat op een eenvoudige, maar onzegbaar boeiende wijze, die zijn publiek van begin tot eind gevangen hield. Na de pauze kwamen Chiel de Boer en Antoine Brusta, begeleid door Bert Bot- fcerman de kunst-met-een-kleine-k pre senteerden en het gebeurde op de genoeg lijke onder-ons manier, die wij van hen gewend zijn. Ster van het cabaret was dit maal Antoine Brusta. Vooral zijn lied van den kunstenaar, wiens zelfmoord maar niet wou lukken, was kostelijk. C. J. A. Slewe overleden In de Katholieke Ziekenverpleging te Hilversum is, na korte ongesteldheid, Za terdag aan een acute maagaandoening overleden de heer C. J. A. Slewe, sinds de bevrijding directeur van het R.K. dagblad De Volkskrant en bestuurslid van de Ver- eeniging .De Nederlandsche Dagbladpers. Voor den oorlog was hij jarenlang direc teur van het door hem ontworpen en ge organiseerde Centraal Bureau voor Cou rantenpubliciteit (Cebuco), een instelling van de Ned. Dagbladpers. Hij -was een bijzonder bekwaam vakman, hetgeen hij ook in zijn kortstondige directioneele lei ding van de Volkskrant heeft bewezen. Het heengaan van den heer Slewe in de kracht van zijn leven hij was pas 49 jaar zal in den kring van het Nederland: che dagbladwezen als een groot verlies gevoeld worden, niet alleen wegens zijn bekwaam heid en zijn bereidwilligheid, om vak belangen in besturen en commissies te helpen dienen, maai* ook om zijn oprechte, hartelijke en zonnige natuur. Met diep leedwezen maken wij melding van dit ver lies van een vakgenoot, dien wij tot de besten rekenden. Veiling van huizen In het Notarishuls bestond groote belangstel ling voor de eerste verkooplng ln dit Jaar. Ge veild zouden worden 81 perceelen, doch door onderhandschen verkoop, waren er eenige af gevallen. De uitslag der velling was: Indisohestraat 110 f 3505, J Borger qq; Jndl- schestraat 116 f3005. J. Benard; Indischestraat 118 f 3230. O. Dik; Indischestraat 122 f 3205. J. Benard", Indischestraat 124 f 3000, J. W. Heuper- man qq: Indischestraat 126 f S*oo. A. Th. .Toos ten qq; Rijksstraatweg 234 f 7000. P. H. Borg- houts qq; le Hoogerwoerddwarsstraat 2 f 4000. A. G. Haagen qq; Voorzorgstraat 34 f3220. A- Sie- tcrs qq; Oranjeboomstraat 123, de Clercqstraat 90 f 2905, A. v. d. Putten; Rozenprieelstraat 36 f 1150, II. I. van Goor; Esschenlaan 15. Bloemen- daal f 11.600. Mevr. A. M. Prins—Latensteyn; Jacobijnestraat 21 zw. en r. f 5000. S. Langen - berg; Barteljorisstraat 6 f 22.000, A, H. Hart kamp qq; Lange Heerenstraat 10-21 f «900, W. J. Bruyns qq; Aelbertsbergstraat 7 f 5000. J. B Kroon v. Diest qq; Delftstraat 14 f 1825. A. H. de Bruyn; Zijl weg 118 f4205. Joh. Vijn; Spoor- buurtstraat 7, Zandvoort f1750, P. Waterdrin ker; Celebesstraat 8 f 3975. opgehouden; De Wlt- straat 25 en 27 f 4050. J. W. G. AnschüU qq (Fa. J. W. G. Droste);' Lange Boogaardstraat 7. Lange Boogaardstraat 7a f2605, opgehouden; Ruysdaelstraat 9 zwart en rood f 4000. opgehou den: Duvenvoordestraat 112 f 6000, D. J. van Rijn; Duvenvoordestraat 120 f 6000. opgehouden. ZEEMANSVROUWEN-BIJEENKOMST TE BLO EMEND AAL Dezer dagen werd onder groote belangstelling de laatste ..Zeemansvrouwenvergadering" ge houden onder leiding van Ds. J. C. Brussaard uit Bloemendaal. Gedurende de bezettingsjaren werden deze bijeenkomsten op geregelde tijden gehouden tot geestelijken steun van de achtergebleven be trekkingen van de zeevarenden. Ook de mate- rieele zorgen werden daarbij niet vergeter. Bij monde van één van de dames werd ds. Brus saard bedankt en hem werden eenige boeken aangeboden. Het damescomité ontvlr.g een bloe menhulde. Tooneel „De roep van de tortel" Toen wy enkele dagen geleden toevallig een Amerikaansche courant inkeken, zagen wij daarin een lijstje met de zes tooneelstukken, die momenteel in New York het meest in trek zijn. Bovenaan stond „De roep van de Tortel" van John van Druten. Dit zegt nog niet veel, want Van Druten behoort tot de dramaturgen, die ook voor hun minder ge slaagde voortbrengselen altijd een geestdrif tig publiek vinden. Sinds hij met zijn „Young Woodleyê naam maakte, is hij een productief schrijver gebleven. Maar in dc laatste jaren hebben wij nooit meer van hem gehoord. Tot hij nu met dit oorlogsstuk opnieuw een wel zeer bijzondere prestatie levert. „De Roep van de Tortel", dat voor Come- dla een succes-stuk is geworden, speelt ln 1943 te New York en een der beide hoofdper sonen is een soldaat. Weliswaar een soldaat met verlof, maar deze verlofganger draagt de ontwrichting van den oorlog met zich mee. Hopeloos eenzaam zal hij zijn vrije da gen moeten doorbrengen: hij belt al de na men uit zijn zakboekje op, te vergeefs!, de hotels zijn vol en een stroomende regen belet hem, verstrooiing te zoeken op straat Een toeval voert hem naar het flatje van een jonge actrice, met wier vriendin hij een af spraak had. die zij niet houdt. En zoo zijn Bill (Ko van Dijk) van Sally (Mary Dressel- huys) onverwachts op elkaar aangewezen. Zij blijven van Vrijdagmiddag tot Zondag middag bij elkaar, en dit korte tijdperk is voldoende om hen tot een Innig liefdespaar te vereenigen De groote verdienste van Van Druten's stuk is de zuivere schildering van dit prille liefdesgeluk, dat valt in de lente. dc tijd. waarin naar de woorden van het Hooglied de roep van de tortel gehoord wordt. Wittebroodsweken. hier witte brood sdagen! waarin de alledaagsche be zigheden als het opmaken van een bed of het bakken van een ei tot een vreugde wor den en de huiselijkheid doorlicht is met den glans van het paradijs. Ook in dit 6tuk toont Van Druten zich ÏMiirjifi' Ko van Dijk en Mary Dresselhuys in een der scènes van „Als de tortel roept", waar van Comedia Zaterdagavond de première gaf. weor meester van de dialoog, welke in haar natuurlijken eenvoud tot een gracieus ge dicht in proza wordt. De uitwisseling van de gevoelens dezer twee jonge menschen balan ceert tusschen lichtgetoetste dramatiek en milden humor, en, hoewel er maar twee men schen op het tooneel verschijnen, is dit heel den avond vol leven. Slechts een meesterlijke regie en subliem spel kunnen zulk een kwets baar product tot zijn recht doen komen; daar om alle hulde aan Joan Remmelts, Ko van Dijk en Mary Dresselhuys, naast wie Elly Weller in de rol van de vriendin ook een compliment verdient. H. G. CANNEGIETER. Bantzinger exposeert Zaterdagmiddag werd in den kunsthan del Leffelaar een tentoonstelling van het werk van den jongen kunstenaar C. A, Bantzinger geopend door zijn kunstbroe der den heer E. de Kat. Deze zeide eerst met een zekere terughouding, daarna met warme belangstelling Bantzinger's pictu rale voortbrengsels te hebben aanschouwd. Hij wilde deze expositie in twee deelen ge splitst zien; de werken, dié op Walcheren ontstonden en die, welke het circusleven als voedingsbodem hebben. Spreker wees op Bantzinger's voorkeur voor zwart-wit, waarin hij volgens hem, de nuances in al hun verscheidenheid weet uit te buiten, aangevuld met dichterlijke invloeden, die zijn prenten soms tot ver boven de middel maat uitheffen. De heer dfe Kat prees de illustratieve kwaliteiten van den exposant, die hier en daar herinneren aan Sluyters en anderen en hij wees verder nog op de impressionistische invloeden, die het aan schijn gaven aan subtiele teekeningen. EEN C. O. V.-JONGENS KOOR. Tot dusver gebruikte de Christelijke Orato rium vereen 1 ging bij haar uitvoeringen van de Matthaus Passion steeds een Jongenskoor van „Zanglust" uit Amsterdam. Die Jongens zijn er echter tegen Paschen bijna avond aan. avond op uit. waartegen hun ouders terecht bezwaar ma ken. Zouden er in Haarlem niet voldoende Jon gens zijn met een goede stem. die ln dit werk willen meezingen? De C. O. V. meent van wel en heeft daarom een oproep tot die Jongens ge richt. Ze worden a.s. Dinsdagavond om halfvijf verwacht in het clubhuls Damstraat 19. waar eiken Dinsdagavond ongeveer een uur zal wor den gerepeteerd. Na de uitvoering wordt het jongenskoor ontbonden tot volgend Jaar. Stichting „Eerebegraafplaats" I Drie prinsesjes gingen met krijgt een nationaal karakter grootmoeder naar het circus Zaterdag had ln het gebouw van de Provinciale Griffie te Haarlem een verga dering van het bestuur der stichting „De Eerebegraafplaats te Bloemendaal" plaats. Besloten werd een commissie van toezicht te vormen, die het nationale karakter van de stichting zou weerspiegelen en waarin dus vertegenwoordigers van alle richtin gen in ons volksleven opgenomen zullen worden. De basis werd gelegd voor de voltooiing van de éerebegraafplaats op het bouwen van het groote monument na. Met de Rijkscommissie voor de oorlogsgedenk- teekens zal hierover nog overleg gepleegd worden. Tevens zal nagegaan worden in hoeverre een nationale inzameling van gelden ten behoeve van de instandhouding van de Eerebegraafplaats, waar bijna 400 helden uit het verzet een laatste rustplaats heb ben gevonden, georganiseerd kan worden. Men hoopt de ommuring en de verdere afwerking van de begraafplaats, waarvan de aanbesteding binnenkort zal plaats vin den, nog voor den zomer gereed te heb ben. Het bestuur der Stichting is als volgt samengesteld: dr. H. Wamsteker, Haar lem, voorzitter; de heer Hendrik Muller, Amsterdam, vice-voorzitter; de heer M. M. Couvee, Den Haag, secretaris; mr. C. H. de Plug, Amsterdam, penningmeester en de heeren J. Buys, F. D. Bijleveld, H. A. Douque, J. A. Meewis, W. Ravesloot, W. E. Sanders, P. A. Verburg en mr. H. A. Wassenbergh en de dames A. M. la Cos- quine de Bussyvan der Lelie, W. v. d. Donk, N. H. LulofsOtten en dr. M. B. E. Nilant. Als administrateur treedt op de heer H. G. W. Blaauw. ZijHveg 40, Haarlem. Tot leden van de Commissie van Toe zicht werden benoemd: Mevr. L. de Beau fortb.esse va Hardenbroek, Den Haag; prof. mr. dr. S. van Brakel, Utrecht: dr. J. J. Brutel ae la Rivière, Amsterdam; prof. ir. W. J. Dewez, Wageingen; prof. mr. H. J. Hellema, Amsterdam; M. P. Jis- koot, Goes; dr. B. H. de Jongh, Utrecht; Ary v. d. Kaaden, Groningen; dr. W. L. P. M. de Kort, Goirle; H. Kroeze, Enschede; P. H. Kuipers, Winterswijk; mr. Th. van Lier, Dordrecht; mr. L. A. Kesper, Rijs wijk; mr. H. P. Linthorst Homan, Leeu warden; mr. E. E. Menten, Den Haag; mej. dr. G. H. J. v. d. Molen. Amsterdam; L. Neher. Den Haag; C. F. Overhoff, Breuke- len; prof. W. Pompe, Utrecht; M. A. Rei nalda, Haarlem; mr. H. J. Reinink, Den Haag; prof. H. van Rooy, Wijchen; J. Schouten Rotterdam; mr. J. W. de Jong Schouwenburg, Aerdenhout; J. Smallen- broek, Assen; mr. F. F. Viehoff, Laren; Koos Vorrink, Den Haag; dr. J. E. baron 4e Vos van Steenwijk, Haarlem; Gerben Wagenaar, Amsterdam en D. Westra, Rot terdam. Tot groote verrassing van het publiek hebben Zaterdagmiddag de Koningin en de drie prinsesjes de voorstelling van circus Knie in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam bijgewoond. De Landsvrouwe was ver gezeld van Haar hofdame, mevrouw De Beaufort en Haar adjudant, kapitein J. C. Bührmann. Op de drie prinsesjes hield een gouvernante een wakend oog. Te oórdeelen naar hun opgetogen ge zichtjes en de kinderlijke opgewondenheid van prinses Margriet, die bewegelijk als steeds, enkele malen rechtop in haar stoel ging staan, viel de voorstelling bij de drie prinsesjes zeer ln den smaak. Bij het tügernummer vond Margriet het veiliger om op den schoot van haar gou vernante, zuster Huidekooper, te kruipen. Haar beide zusjes keken echter gespannen toe. Beatrix, die naast de Koningin zat, deelde voortdurend haar bevindingen aan haar grootmoeder mede. Om half vijf was de voorstelling ten eihde. Met auto's reed het gezelschap naar het paleis op den Dam, waar de Koningin uitstapte. De prinsesjes zetten direct daar op de reis naar Soestdljk voort. Bij het verlaten van het circus viel het oog van prinses Beatrix op de pony, die vijf weken geleden geboren werd. Spon taan riep het prinsesje uit: „O, wat een mooie pony, die is veel mooier dan de mijne. Ik zou hem wel graag willen rui len". De directeur van het circus reageerde even spontaan op dezen uitroep met de woorden: „Wij zullen u de pony gaarne aanbieden". Beatrix was opgetogen over dit aanbod. De gouvernante, zuster Huide kooper, vond het echter verstandig het voorbehoud te maken, dat de Prins en de Prinses eerst hun goedkeuring zouden geven alvorens deze pony aanvaard zal kunnen worden. SCHEEPVAART K.P.M. Nieuw Holland 17 Jan. te Am- K.N.S.M. Vulcanus 17 Jan. te Gibraltar; Hercules 17 Jan. van Valencia naar Hoek v. Holland; Theseus 16 Jan van Catania naar Messina: Helder 17 Jan. van Istanboel naar Izmir; Deo Duce 17 Jan. te Odense; Orpheus 18 Jan. te Rotterdam; Orestes 17 Jan. van Rotterdam naar Dublin: Carmeofjell 17 Jan. te Alexandrië; Stal 17 Jan. van Izmir naar Malta: Euterpe 17 Jan. te Malaga; Iirts 17 Jan te Bilbao; Marita 16 Jan. te Curacao; Pericles 16 Jan te La Guiara. West-Afrika lijnen. Congostroom 15 Jan. te Porto Amboin; Amstelkerk 18 Jan. van Cotonou naar Port Harcourt; Maaskerk 18 Jan. te Antwerpen. Nederland. Myrto 12 Jan. te New York; Roepat 13 Jan. van Melbourne, gaat onge veer half Maart naar Holland: Tarakan 13 Jan. te Penang; Manoeran 13 Jan. van Ho nolulu naar San Frailcisco; Merwede 18 Jan Malta gepasseerd. Dat de heer W. Jongstra, van wiens overlijden wij in ons blad van j.l. Vrijdag melding maakten, een belangrijke plaats in het bedrijf der Nederlandsche Spoor wegen innam, bewees de groote belang stelling, toen Zaterdagmorgen ?ijn stoffe lijk overschot op Westerveld werd gecre meerd. In den langen stoet van belang stellenden liepen onder anderen mede de oud-president-directeur der N.S. dr. ir W. Hupkes, de oud-directeur ir. W. F. van Rijckevorsel, verder de heeren dr. Th. Haitsma Muiier, hoofdinspecteur, H. A. C. Halberstadt, directeur der opleidings school, Cupery, stationschef van Amster dam C.S., vele andere chefs en vooraan staande functionarissen der N.S. en tal van leerlingen der opleidingsschool. In de aula werd het eerst het woord ge voerd door den heer W. R. Blankert, chef van dienst Vervoer, die sprak namens de directie. De heer Blankert herinnerde er aan, dat de heer Jongstra in 1899 bij de spoorwegen in dienst trad. In zijn schitte rende carrière heeft hij het hoogste be reikt wat bereikt kon worden. Zijn ver diensten zag hij beloond door zijn benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau, op voorstel der directie. Vice-admiraal L. H. Quant dankte den heer Jongstra voor de propaganda, die deze voor de marine heeft gemaakt. Hij had steeds belangstelling voor de Konink lijke Marine en kwam herhaaldelijk bij spreker met nieuwe plannen om de propa ganda voor de marine uit te breiden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 18 Januari 1947 BEVALLEN van een zoon: 17 Jan.. H. A. v. BelnumGo rissen; A. M. ZwanenburgSmink; 18 Jan.. J. J. DrenthVos. BEVALLEN van een dochter: 17 Jan., H. C. Blom—Lijnzaat; C. D. Boogaard—v. d. Vecht; D. A. v. Holst—d. Jong. GEHUWD: 18 Jan., P. IJfs en C. Muntlnga: M. J. Lamboo en E. H. Schreur; J. G. Wüstefeld en E. d. Graaf; A. N. v. d. Plas en C. C. v. d. Wiele. OVERLEDEN: 16 Jan.. J C. Bergisch. 60 j.. Nieuwe Gracht; L. G. M. Reukers, 23 j., Klever parkweg; M. Moerkerk—Beentjes. 57 j„ Gouw straat: G. A. Dlependaal. 71 j., Spaarndamsche- weg; N. v. Altena—Gort. 48 j Gasthuislaan; A. Zwemmer—Paap. 80 j Kampeilaan; 17 Jan., P J. Giebels, 43 j., v. 't Hoffstraat. ln de oorlogsdagen hebben de Duitschcrs in den mond van de Maashaven een groot droogdok tot zinken gebracht. Ka de bevrijding is het dok gelicht en naar de Waal haven gesleept, waarvan men een gedeelte heeft afgedamd en leeggepompt. Het .droogdok ligt nu op het droge om hersteld te worden. De heer M. A. E. Seeuwen zeide, den heer Jongstra in 1939 bij de mobilisatie en tijdens den oorlog als stations-comman dant te hebben meegemaakt. Spreker zeide, er van te kpnnen getuigen, met welk een takt en ijver de heer Jongstra destijds zijn zware taak als stationschef vervulde. Terwijl de organist een melodie uit de A-dur Sonate van Mozart ten gehoore bracht, werd de kist neergelaten. De oudste zoon sprak een kort woord van dank voor de belangstelling. Generaal Spoor is in Nederland aangekomen Zaterdagmiddag om halfzes is generaal Spoor met zijn Mitchell-vliegtuig op het vliegveld Valkenburg geland. Ter begroe ting waren daar aanwezig minister J A. Jonkman, generaal-majoor P. L. G. Door man en de secr.-generaal van het depar tement van oorlog L. C._ Rietveld. De generaal vertelde dat zijn noodlan ding bij Braradam (Zuid-Arabië) het ge volg is geweest van den enorm sterken tegenwind, welke het met den geringen voorraad benzine onmogelijk maakte tot Basra te vliegen. „Een noodlanding op het strand was het gevolg. Daar aanwezige Amerikanen hielpen ons werkelijk prettig, doch de politie was niet vriendelijk gezind en pikte alle paspoorten in, waarna zij spoorloos verdween. Den verderen tijd hebben wij besteed aan het terugkrijgen van die paspoorten en dat viel niet mee, want de Emir was reeds naar bed. Ein delijk wisten we toch tot hem door te dringen en hebben we met hem een onder houd van ruim 90 minuten gehad. De Emir luisterde welwillend doch zeide niets zelf standig te kunnen ondernemen. Hij diende koning Ibn Saoed hierover te telegra fee- ren. Eindelijk om 8 uur 's avonds hadden wij onze pa. poorten terug, en dat alles om 20 gallons benzine!" De generaal is- van plan om over 14 da gen terug te keeren. Over de zakelijke aan gelegenheden die hem naar het vaderland brachten, wilde de generaal nog geen me- dedeelingen doen. Nieuwe Amerikaansche ambassadeur in Nederland De Nederlandsche regeering heeft haar bewilliging verleend ten aanzien van de benoeming van den heer A. Baruch tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassadeur der Vereenigde Staten in Nederland. De heer Baruch, die dr. Stanley K. Horn- beck zal vervangen, is thans in Portugal geaccrediteerd. Hij was aanvankelijk arts en gelieerd aan een groote Amerikaansche makelaarsfirma in Amsterdam. In 1942 trad hij in regeeringsdienst en een jaar later vertegenwoordigde hij de Vereenigde Staten in den economischen oorlogsraad in Brazilië, waar hij levens optrad als advi seur van den Amerikaanschen ambassadeur aldaar. In Februari 1945 werd de heer Ba ruch ambassadeur in Portugal. DE P.R.A. VRAAGT INLICHTINGEN De P.R.A. vraagt inlichtingen omtrent de gedragingen in bezettingstijd vah Mozes Brandon Bravo, geboren 23 November 1906, van beroep kleermaker, zich ook noemende Marchie, Italiaan van geboorte of Manrico Bandagiati, eveneens Italiaan van geboorte. Hij heeft tot medio 1942 ge woond aan de Thorbeckestraat 42 te Lei den, nadien tot begin 1944 te Haarlem. Theemsplein 50, daarna in Dalen (Drente) Noord wijk 13. Genoemde Brandon Bravo heeft van April 1942 af tot de capitulatie van Duitschland in Mei 1045, als jood. op verschillende plaatsen in Nederland ge werkt voor de Sicherheits-Polizei te Den Haag. onder nummer V 92, waardoor een aantal Nederlanders het slachtoffer werd van den S.D. Inlichtingen te verstrekken aan het Hoofdbureau van den P.R.A., Fon teinlaan 3 te Haarlem, tel. 21481 of 19390. BINNENLAND Aan de grens te Ossendrecht Is het 7-Jarig dochtertje van den heer K. dat naast haar vader ln de auto ral, door een schot van een grens- commies gedood. Een sommatie om te stoppen en ook een waarschuwingsschot schijnt de heer K. niet te hebben gehoord. Prins Bernhard Is met zijn vliegtuig uit Zwitserland ln Nederland teruggekeerd. In de Nieuwe Kerk te Delft is Zaterdag het 12U-Jarlg bestaan van den bond van Chr. Oranje- Jeugdvereenlgtngen „De Oranjegarde" herdacht. Tijdens de bijeenkomst werd een telegrafische gelukwensch van de Koningin ontvangen Een sleepboot heeft het Us op de Gouwzoe, dat nog 10 c.m. dik was. gebroken, zoodat de verbinding met Marken hersteld Is. HAARLEM EN OMGEVING De Ambachtsschool te Hoofddorp Is haar tst« werk begonnen, door een aanvang te maken met een vakteekencursus waarvoor reeds 2S cursisten ztch hebben laten Inschrijven. Als leeraar ls be noemd de heer c. L. ter Horst. Op Woensdag 22 Januari des avonds te half acht hoopt het Christelijk Kinderkoor ..Hosan na" te Htllcgom onder leiding van den heer S. P. Visser een concert te geven tn de groote taal van ..Flora". Op *Un verzoek is aan mr. H. B. WÜdt MeU- boom. voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem eervol ontslag verleend als rechter- plaatsvervanger ln de arrondlssemer.ts-rechtbank te Dordrecht onder dankbetuiging voor de als zoodantng bewezen diensten. In den afgeloopen nacht overleed geheel onverwacht de adjudant der Haarlemsche ge meentepolitie F. A. van Leeuwen, ln den ouder dom van 52 jaar. De heer van Leeuwen, die reed* vanaf 1914 bU de politie ln dienst was. waa werkzaam op de politiepost aan den Rijksstraat weg. In de Begijnhof Kapel te Haarlem wordt Woensdag 22 Januari een liederen-avond gege ven door Did! Sanders, mezzo-sopraan. Aar. den vleugel begeleid door Hans Schouwman zal zij liederen ten gehoore brengen van: Schubert, Wolf, Brahms. Poulenc. Pieré en Duparc. Dinsdagavond wordt ln de Cadiclub een filmavond gegeven, speciaal bestemd voor oud- strijders uit 1940. die vrijen toegang hebber. .Met Ingang van 1 Februari ls aan den heer H. Sehemkes, bureel-ambtenaar en waarnemend griffier van het Kantongerecht wegens het be reiken van den pensioen gerechtigden leeftijd, eervol ontslag vesteend. Een verzoekschrift aan de Spoorwegen zal door het bestuur van de Algemeene Vereenlging voor Bloembollencultuur gedaan worden, om weer stoptreinen op de lijn Haarlem—Leiden ln te voeren, op grond van het belang, dat hierin schuilt voor de bollenkweekers in onze streek. Zandvoort heeft mee- en tegenvallers Openbare werken en onderwijs beïnvloeden gemeentebegrooting De gemeentebegrooting 1947 van Zandvoort elult met een bedrag aan inkomsten en uit gaven van f 1.359.902 Het tekort wordt zooals reeds gemeld is op f 210.000 ge raamd (vorig jaar f 240.000). Het werkelijke tekort van 1946 heeft echter f 184.000 bedragen, omdat na de vaststelling der begrooting bekend is geworden, dat het rijk een bedrag van f 40.000 'der politiekosten zal vergoeden en een bedrag van f 000 zal uitkeeren wegens suppletie der straatbelas ting Dat het nadeelig verschil niet nog grooter is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat ln de begrooting 1947 een aan'al meevallers kan worden verwerkt, zooals hoogere uitkeering uit het gemeentefonds f 35.000; hoogere op brengst kampeerleges f 12.000, hoogere uit keering kampeerleges f 12 000: hoogere op brengst strandverpachting f 10.000; hoogere opbrengst vermakelijkheidsbelasting f 12.000 en geen verlies gasbedrijf en waterleidingbe drijf resp. f 28.500 en f 7.800. Het totaal der meevallens bedraagt f 120.000. De begrooting is in sterke mate beïnvloed door de toegenomen uitgaven van openbare werken, eendeels veroorzaakt door den ach terstand wegens ln de oorlogsjaren niet uit gevoerde werken, anderdeels door de hoo gere prijzen. Verder zijn de personeelsuitga ven hooger en de onderwijsuitgaven zijn ge stegen door het grootere aantal leerlingen. Deze posten vragen een verhooging van f 146.000. Verder zal een belangrijk exploitatieverlies ontstaan door den bouw van arbeiderswonin gen en de in het kader van den wederop bouw uit te voeren openbare werken zullen belangrijke uitgaven vorderen, hoewel ge hoopt mag worden od een bedrage van het Rijk De gemeente ontvangt voor het verlies van inkomsten uit belastingen geen compensatie. In 1940. toen er geen tekort was, leverden de belastingen f 258.000 op en het bedrag voor 1947 wordt op f 178.800 geraamd De belas tingdruk is wel verzwaard, doch de baten komen uitsluitend het rijk ten goede. Een bedrog van f 34.450 is uitgetrokken voor herstel van een aantal straten en pleinen. Voordeelige saldi leveren op „algemeen beheer" f 11.716.—; ..belastingen" f 218 455 en „overige Inkomsten en uitgaven f 196.212. De begrootingen gasbedrijf, waterleidingbe drijf en Zuiderbad sluiten zonder verlies of winst, het tekort op het woningbedrijf wordt op f 300 geraamd en het badbedrljf levert oen nadeelig saldo van f 1967 op. Ondersteu ning nan behoeftigen vraagt f 109 203 en aan werkloozen f 11,652 Voor de openbare veilig heid wordt f 61.729 meer uitgegeven dan ont vangen; voor de volksgezondheid f 14.282 en voor openbare werken f 113.961. Astronomische expeditie naar Britsch Oost-Afrika In het voorjaar zal een astronomische expeditie, waarvoor momenteel te Leiden de voorbereidingen worden getroffen, naar Britsch Oost-Afrika vertrekken om mede te werken aan een groot internationaal pro gramma van astronomische waar-nemingen, die ten doel hebben om met groote nauw keurigheid de declinatie van ongeveer 1200 sterren te bepalen. Het ligt verder in de be doeling, een speciale studie te maken van het zodiakale licht en buitendien biologi sche gegevens te verzamelen. De Leidsehe astronoom dr. G. van Herk zal de leiding van de expeditie op zich nemen, geassisteerd door den luitenant ter zee eerste klasse W. H. van Zadelhoff. De kosten worden bestreden uit Ameri kaansche fondsen en door bijdragen van de Hollandsche maatschappij van Weten schappen, eenige andere Nederlandsche lichamen en een regeeringssubsidie. De echtgenooten van de heeren Van Herk en Zadelhoff die den tocht meemaken zullen voor groote huishoudelijke moeilijk heden staan, aangezien de expeditie geheel „self-supporting" moet zijn. De uitrustingen van deze eerste groot- scheepsche Nederlandsche wetenschappe lijke expeditie na den oorlog, die drie jaar weg zal blijven, worden samengesteld Sn de Leidsehe sterrewacht. ZIEKE BOOMEN OP DEN VERSPRONCKWEG. Door bittere noodzaak moet <le boomenrtj op den Venpronckweg een vijftal boomen missen. Deze waren aangetast door lepenziekte en inge volge een regeeringsbcslult moeten zij voor 1 April worden gerooid. Jonge boomen zullen voor de «lachtoffer» tn de plaats komen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3