Haarlems Dagblad Sleep bij Marken in het ijs Permanente bezetting van het Rijnland door Westelijke naties Besprekingen te Batavia hervat Omvang der bankblljettencirculatie niet verontrustend Twee eieren! Weer vorst: vijf tot tien graden ile Jaargang No. 18539 lureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 4825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 5054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. irukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Voensflag 22 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnement?prijs" per week 31 cent, pzr kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 373107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De Belgische eischen L Federaal Duitschland, economische eenheid, strenge controle pe Belgische eischen tot schadevergoeding aan Duitschland en zün beschouwingen over de politiek der geallieerden ten opzichte van dat land zün thans in den vorm Mu twee nota's overhandigd aan de plaatsvervangers der vier ministers van Buiten- hndsche Zaken te Londen. De Belgische eischen tot herziening van zijn grenzen mei puitschland waren reeds in een vroeger memorandum op 14 November van het vorige jaar in New-York aan den raad der ministers overhandigd. In de thans aangeboden nota's wordt naast de opsomming der economische eischen geprotesteerd tegen het feit, dat België niet is toegestaan, aan de besprekingen deel te nemen. In het kader der eischen terzake levering ran-grondstoffen en electrische drijfkracht Iraagt België 6.6 millioen ton steenkool jer jaar, electrische centrales met een ver- pogen van 150.000 kw., overeenkomend net een stroomlevering van 750 millioen pvu per jaar, ongeveer 1 millioen bruin koolbriketten per jaar, 300.000 ton in- justrieel zout per jaar, 80.000 ton keuken- jout per jaar, 100.000 ton kalizouten per par, 27.000 ton bariumsulfaat per jaar en iOO.OOO kub. m. hout per jaar, Wat de joutlevering betreft deelde Spaak mede. lierbij vooral het oog te hebben op de bos- jchen, welke gelegen zijn in de onmiddel- ijke nabijheid van de Belgische grens. Over het algemeen zou de levering dezer iroducten zich moeten uitstrekken over jen periode van 40 jaar. Indien het andere Jmden wordt toegestaan kolenvelden in puitschland te verkrijgen, vraagt België iet eigendom van zekere mijn vergunningen n het Ruhrbekken. j De gevraagde electrische centrales be- finden zich nu in het bruinkoolbekken, ten testen van Keulen. Zij zullen niet ont manteld noch naar België vervoerd, doch Br plaatse geëxploiteerd worden, j Op het gebied van vervoer en verbin- jingen omvat het memorandum eischen, lot herstel van een regiem van vrijheid en lelijkheid op den Rijn, eischen welke er (oe strekken aan Duitschland te verbieden, lat het maatregelen neemt, die naar zijn Hedenmorgen zijn de Ncderlandsche en Indonesische delegaties in het paleis Rys- iijk te Batavia bijeengekomen. Een com muniqué zegt o.m., dat beide delegaties Toltallig aanwezig waren. Het communiqué gaat voort: „Men heeft len toestand besproken, zooals deze zich lier in de laatste twee maanden heeft ont wikkeld. Met betrekking tot de militaire jituatie zullen binnenkort verdere bespre- iingen tusschen de beide delegaties plaats ebben, waarbij men zal trachten een op- issing voor de huidige moeilijkheden te inden. De besprekingen zullen morgen- liddag worden voortgezet". Naar een Nederlandsche militaire woord- oerder heden mededeelde, heeft een vlieg- uig pamfletten uitgeworpen boven twee laatsen in de omgeving van Makassar, be- attende een ultimatum van 72 uur, omdat nvoldoende gehoor is gegeven aan de ■aarschuwing geen barricades op te wer- len of bruggen te vernietigen. In den sector Soerabaja heeft een gewa- ende bende van 45 man een dorp binnen federlandsch gebied aangevallen. Neder- andsche troepen wisten de aanvallers uit en te drijven. Te Soerabaja zijn nogmaals honderd •luchtelingen uit Madoera aangekomen. Gisteren Reeft de Commissie-Generaal erklaard dat zij een bezoek wil brengen an Oost-Indonesië en andere deelen van len archipel, en dat zij verder het plan :oestert de conferentie te Pontianak bij wonen. (Op deze conferentie zal de toe- lomstige status van Borneo worden vast- esteld). Volgens officieele woordvoerders is de oornaamste taak van de Commissie-Ge- eraal thans de moeilijkheden, die zich tij ens haar afwezigheid hebben opgestapeld, it den weg te ruimen. ,De kleine landen" in Londen log steeds het onderwerp Na een levendige discussie van meer dan rie uur zün de plaatsvervangers der mi- isters van Buitenlandsche Zaken voor de westie Duitschland niet tot definitieve vereenstemming kunnen komen over de rocedure voor het hooren van de kleine eallieerde landen. Men verwacht, dat Australië, dat het erst aan de beurt is om zijn zienswijze ekend te maken. Donderdagmiddag ge oord zal worden. De Britsche, Franschë Amerikaansche afgevaardigden stelden oor, dat de kleine geallieerde landen in 11e stadia van de voorbereiding van het luitsche verdrag geraadpleegd zouden rorden. De Franschman Couvé de Murville was an meening, dat het werk van de Euro- eesche adviescommissie een precedent ormde om de kleine geallieerde landen lan de besprekingen te laten deelnemen. De Amerikaan Robert Murphy steunde en Franschen afgevaardigde. De Britsche afgevaardigde zeide, dat er elegenheid moest worden geboden voor olledige besprekingen met de kleine lan en, indien niet nu, dan toch na de bijeen- omst van de ministers te Moskou. De Sovjet-Russische afgc-raardigde was an oordeel, dat overleg met andere ge llieerde regeeringen zeer belangrijk zou ijn, maar wees er op, dat de ministers er groote vier het ontwerp van het vre esverdrag zouden opstellen. Vervolgens opperde Murphy een denk- eeld over een „internationaal statuut", at als een voorloopige regeling zou kun- ïen worden beschouwd voor de periode ■oorafgaande aan de definitieve sluiting •an het vredesverdrag. Een dergelijk in- ernationaal statuut zou kunnen worden ngesteld, het Duitsche volk zou er- over .unnen stemmen door middel van. een eferendum of het zou door leiders van luitsche partijen of door een voorloopige luitsche regeering kunnen worden goed- lekeurd. havens het verkeer zouden afleiden dat normaal den weg van deh Rijn of het Bel gisch spoorwegnet zou moeten volgen, eischen tot beperking van de Duitsche Rijnvloot tot een tonnenmaat, die beant woordt aan de behoeften van de Duitsche binnenscheepvaart, zonder dat Duitschland op een monopolie van dit verkeer aan spraak zou kunnen maken. Tenslotte benoudt de Belgische regee ring zich het recht voor op een later tijd stip andere eischen van algemeenen of bij-, zonderen aard ten opzichte van Duitsch-" land in te dienen. Wü'zlglng der procedure In het tweede memorandum herinnert de Belgische regeering er aan, dat zij sedert lang gevraagd heeft vanaf den beginn< aan de besprekingen omtrent het Duitsche vraagstuk te kunnen deelnemen; dat d< thans gevolgde procedure haar geen vol doening kan schenken en dat zij hoopt, dat deze zal gewijzigd worden voordat de uit eindelijke beslissing valt. De kern van de overwegingen der Bel gische regeering omtrent de politiek van de geallieerden ten opzichte van Duitsch land kan volgens Spaak als volgt worden samengevat: De Belgische regeering stelt aan de groote mogendheden een geordend stel sel voor, waarvan de hoofdpunten de volgende zün: Instelling in Duitschland van een federaal politiek stelsel, economische eenheid van het land, met algemeene controle op de industrie, algemeene controle der ontwapening, militaire be zetting en een bijzonder internationaal toezicht op het Ruhrbekken. De Belgische regeering stelt voor, dat, bij de opheffing der algemeene mi litaire bezetting van Duitschland, het RÜnland ln elk geval voor onbeoaal- den tijd daaraan onderworpen blijft: zij acht het wenschelijk dat de vijf staten van West-Europa namelijk België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Luxemburg en Nederland in nauwe samenwerking aan deze bezetting deel nemen. Bovendien stelt zij de oprich ting voor van een internationaal con- tróle-orgaan in het Ruhrbekken, ten einde er een strenger toezicht op de economie uit te oefenen en over een sancticmiddel te kunnen beschikken. Ten slotte adviseert de Belgische regee ring Duitschland buiten de mogelijkheid te stellen zijn handelspolitiek te gebruiken om het oprichten van een oorlogseconomie te bevorderen ten nadeele niet enkel van de ve#igheid, doch ook van de stoffelijke belangen der andere volken. Een zekere graad van welvaart mag aan Duitschland slechts worden teruggegeven, indien het niet langer een gevaar voor de wereld be- teekent. Naar de heer Spaak tenslotte nog mede deelde zal baron R. V. de Gruben, direc teur van de politieke afdeeling van het Belgische Ministerie van Buitenlandsche Zaken, op 31 Januari a.s. te Londen een bespreking hebben met de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandsche Za ken, waarbij hij een toelichting zal geven op de Belgische eischen. Motie van vertrouwen voor Ramadier Eduard Herriot is als opvolger van Vin cent Auriol, die president van Frankrijk is geworden, tot voorzitter der Nationale Vergadering gekozen met 429 tegen 155 stemmen. De Fransche Nationale Vergadering heeft gisteravond haar vertrouwen in Ra madier uitgesproken. Volgens officieele cijfers verkreeg hij 549 stemmen. 68 afge vaardigden onthielden zich van stemming. Ramadier haalde 239 stemmen meer dan de vereischte constitutioneele meerderheid van 310. Ramadier heeft in de Nationale Ver gadering verklaard, dat van 1 Maart a.s. af de volledige persvrijheid in Frankrijk zal worden hersteld. Tegen het einde van Februari zal de regeering n.l. het decreet intrekken, waarbij is bepaald, dat geen nieuwe kranten mogen worden uitgegeven zonder toestemming van de regeering. Rapport over het Duitsche oorlogspotentieel verwacht Ir» Sovjet-zóne toestand het gunstigst De inspectie-commissie van vertegen woordigers der vier bezettende mogend heden, die in elke zóne van Duitschland steekproeven heeft genomen naar den Hul digen toestand van het Duitsche oorlogs potentieel, zal binnenkort aan de mili taire bestuursautonteiten rapport uit brengen, aldus werd uit bevoegde bron te Berlijn vernomen. De Sovjet-autoriteiten zouden zich. vol gens deze bron, naar het oordeel van dt commissie het best gekweten hebben van de taak het oorlogspotentieel in hun zóne te vernietigen. In de Britsche zóne zouden niet zulke goede vorderingen ge constateerd zijn als in de Sovjet-zóne, doch de liquidatie zou bevredigend voort gang maken. In de Amerikaansche zóne zou de elimineering van de oorlogsindus trie goed fijn doorgezet, doch de Fransche autoriteiten zouden in hun zóne weinig gAiaan hebben om het programma voor de vernietiging van de Duitsche oorlogsindus trie uit te voeren. Een nieuw gebouw voor vergaderingen en concerten? Terrein van den Jansweg- schouwburg te Haarlem ongeschikt. Er is in Haarlem groote behoefte aan uitbreiding van het aantal zalen voor ver- gader.ngen, concerten, enzoovoort. Het voornemen van het college van B. en W. is, ter zijner tijd met een voorstel bij den raad te komen, om van gemeentewege zoo'n gebouw te zetten. Natuurlijk is dit een plan dat in de eerste jaren nu al onze materialen noodig zijn voor den We deropbouw niet uitgevoerd kan wor den, maar wel wordt aan de voorbereiding gewerkt. Aanvankelijk was voor dit nieuwe gebouw het aan de gemeente toe- behoorende terrein van den ouden Jans- weg-schouwburg bestemd, maar een on derzoek heeft uitgewezen, dat het minder geschikt is. Daarom wordt uitgez.en naar een terrein dat zich voor de nieuwe be stemming beter leent. Lenin herdacht in Rusland Ter gelegenheid van de 23ste jaarlyk- sche herdenking van Lenin's sterfdag (21 Januari 1924) hebbenNn de geheele Sovje'. Unie massa-bijeenkomsten van arbeiders, boeren en intellectueelen plaats gehad. Wladimir Iljitsj Oeljanof. bekend gewor den als Lenin. is in 1870 te Simbirsk (thans Oeljanofsk) geboren en werd her dacht als „de stichter en het eerste hoofd van den eersten socialistischen staat ter wereld". Hel woord is aan. Casimi: Delavigne: Nooit! dal is lang. mevrouw, en dat woord bedriegt ons even zeer in de politick als in de liefde. (Uit: La Princesse Aurélie). EERSTE KAMER Stapels en stapels ongebruikte bommen zijn in Engeland achtergebleven als materiaal van de Amerikaansche luchtmacht, die tijdens den oorlog voor een goeden voorraad zorgde op haar Britsche bases. Men is thans bezig de z.g. „dumps" te liquideeren. Het IJselmeer blijft onbevaarbaar Vrachtboofje gezonken Hoewel het Us in de binnenwateren grootendeels verdwenen is, blijft het IJsel meer onbevaarbaar. Er zün enkele po gingen gedaan om althans een va"argeul te maken, maar alle zün ze zonder resultaat gebleven. Op de stations hangt nog steeds de aankondiging, dat de veerdienst Enk huizenStavoren gestaakt ts en de sche pen moeten in de havens wachten. De „IJselstroom" van de reederij itoppe in Amsterdam heeft Maandag vergeefs ge probeerd den waterweg naar Zwolle open te breken. Vandaag doet ze een tweede poging. De toenemende koude en de Noor denwind, die het üs naar het Zuiden op stuwt, maken een hervatting van het scheepvaartverkeer, althans op het Zui delijk deel van het IJselmeer nog zeer moeilük. Hoe hardnekkig het Ijs weerstand biedt aan alle pogingen om er door te breken, ondervonden een sleepboot en vier vracht- booten, die getracht hebben van Enkhui- zejn naar Amsterdam te komen. Niet al leen raakten alle vier de vaartuigen vast, maar één ervan is doordat het ijs op een gegeven oogenblik begon te kruien, in zeer korten tijd gekraakt en gezonken. X>e sleepboot was de „Zeemeeuw", on der den kapitein-eigenaar Damstra, af komstig uit Hoorn. Ze had vier vrachtboo ten achter zich. De sleep werd gevolgd door het beurtschip „Koopmans Welvaren" van schipper Altena uit Hoorn, die een vrachtdienst onderhoudt tusschen Hoorn en de Zaanstreek. Aanvankelijk verliep de reis vlot, maar tegen half éen in den nacht raakten de vaartuigen bij Marken in een ijsveld. Bij haar verwoede pogingen om een vaargeul te banen verloor de sleepboot „Zeemeeuw" juist op het oogenblik, dat zij 200 meter m het ijs was doorgedrongen, haar schroef, zoodat ze volkomen machteloos was. Een der gesleepte booten, de „Neerlandia" Een Tsjechoslowaaksch jeugdkoor dat momenteel in Londen optreedt, komt binnen kort naar Nederland. Een vroolijke groep in nationale kleederdracht in de straten van Londen. van de scheepvaart maatschappij Rotter dam, begon daarop, samen met de achter den sleep varende „Koopmans Welvaren" een geul voor de andere schepen te maken. De motorvrachtboot nam de lamgeslagen sleepboot „Zeemeeuw" en de beide over gebleven sleepschepen op sleeptouw door het inmiddels gebroken ijs. Weldra echter was het opnieuw onmogelijk om verder te gaan en tegen drie uur zaten alle schepen* muurvast in het opstuwende ijs. Plotseling begon het ijs te kruien en verbrijzelde het een der sleep-schepen, het 100-ton metende scheepje „De Hoop" dat binnen weinig oogenblikken onder het ijs verdweeh. De opvaren den hadden het ongeluk aan zien komen en zich nog juist over het ijs in veiligheid weten te stellen. Al hun bezittingen ging echter verloren. „De Hoop" was met een lading mest op weg naar de bollenstreek. Schipper Meier kon met vrouw en twee kinderen en met zijn schoonouders de „Onderneming" bereiken. Noodgedwongen hebben de schepen daarop den nacht in het ijsveld doorgebracht. Tegen den ochtend zag „De Onderne ming" kans zich vrij te maken uit het ijs veld wat overigens niet zonder schade verliep en koers te zetten naar Amster dam, waar zy Dinsdagmiddag om één uur binnenliep. Direct daarop is de sleepboot „Inter nos", onder den kapitein-eigenaar Mole naar uitgevaren om te trachten de sche pen bij Marken, die in een zeer genarde positie verkeerden, te bevryden. Dit is gedeeltelijk gelukt en ze arriveer de Dinsdagavond met de sleepboot „Zee meeuw" op sleep in de Oranjesluizen. Te gelijk met hen werd de sleepboot „Al- eylon", die de vrachtboot „Emanuel" sleepte, geschut. Alle booten stoomden naar Amsterdam op. De vrachtbooten „Koopmans Welvaren" en de „Neerlandia" zitten nog in het ijs vast. Volgens de bemanning van de bin nengekomen schepen is de toestand van deze twee schepen niet zonder gevaar, daar het kruiende ijs hen dicht onder den wal heeft opgeduwd. Als de ijsmassa weer in beweg.ng zou komen bestaat er groote kans dat de schepen worden opgelicht en door den geweldigen druk totaal versplin terd. De toestand van het ijs is echter zoodanig, dat niet mag worden aangeno men dat heden reeds een ontzettingspo ging kan worden ondernomen. Vandaag zal de passagier-vrachtboot. ..Rijnstroom", met de „IJselstroom"van de reederij Koppe te Amsterdam, welke reederij een dienst onderhoudt tusschen Amsterdam en Zwolle een tweede poging ondernemen om een waterweg over het IJselmeer naar Zwolle te breken. De Koningin ontvangt verzetslieden De Koningin heeft gisteravond in het paleis op den Dam achttien verzetslieden ontvangen. De vorstin bood den dames en heeren een thee aan en onderhield zich gedurende anderhalf uur met hen H.M. informeerde belangstellend naar de werk zaamheden, die zij gedurende de bezetting hebben verricht. Mej. mr. A. E. Ribbius Peletier bedankt als lid (Van onzen parlementairen redacteur) De vergadering van de Eerste Kamer begon met de mededeeling van prof. Anema. die nog steeds het voorzitterschap voor prof Kranenburg waarneemt dat mej. mr. A. E Ribbius-Pelletier (PvdA) voor het lidmaat schap bedankt heeft. Blijkbaar meent zij het Kamerlidmaatschap niet goed genoeg te kun nen waarnemen naast haar functie van Gede puteerde van Noordholland. De Eerste Ka mer zal daardoor een waardevolle kracht missen. Haar redevoeringen waren welver zorgd, getuigden van knap inzicht en een ter dege beheerschen van de onderwerpen, die zij behandelde. Het algemeen financieel debat had wel beschouwd niet veel om het lijf en duurde nog korter dan men gedacht had doordat wegens plotselinge ongesteldheid prof Van den Brink (K V P.) verstek moest laten gaan hetgeen zijn fractieleider Kerstens aanleiding gaf naar de vroeger al meermalen door ge noemden senator gehouden beschouwingen te verwijzen. Bepaald oppositioneele geluiden lieten mr. Vixseboxse (C-H.i en mr. Rip (A.-R.) hooren. van wie eerstgenoemde prin- cipieelen tegenstand van de Christelijk-His- torischen tegen een heffing-in-eens aankon digde, en voorts vrije effecten- en geldhan del bepleitte, terwijl de A.-R woordvoerder die beweerde dat minister Lieftinck's beleid met bygeluiden van P v d A.-huize af komstig gepaard gaat. klaagde over te ge ringe spaargelegenheid tengevolge van aller lei regeeringsmaatregelen. Ook prof. Mole- Voetgangers bekneld onder kantelende autobus Op den hoek van de Koninginnelaan en den Lammerschansweg te Leiden is een auto bus met 24 passagiers na een botsing met een vrachtauto gekanteld en op het trottoir terechtgekomen De passagiers, waarvan er vijf gewond waren, konden door het nood- luik in het dak de bus verlaten. Met man en macht heeft men daarna het voertuig opge tild, om twee voetgangers te bevrijden, die onder de bus bekneld waren geraakt. Zij bleken zwaar gewond te zijn en moesten, evenals vijf passagiers, naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. Mr. VAN KLEFFENS BLIJFT NEDERLAND VERTEGENWOORDIGEN. In de eerste zitting van den Economischen en Socialen Raad, die op 28 Februari a.s. te New York zal bijeenkomen, zal Nederland vertegenwoordigd worden door mr E N van K'.effens, minister zonder portefeuille en oud-minister van Buitenlandsche Zaken, die, in verband met de vertegenwoordiging van Nederland in den Veiligheidsraad tot 1 Januari 1947, thans nog te New York ver blijft. Aan den vertegenwoordiger zullen verschillende deskundigen worden toege voegd. De kippen hebben blijkbaar erg haar best gedaan, want morgen zal voor personen van alle leeftijden een bon voor twee eieren be kend gemaakt worden. Het kan voorkomen, dat sommige winke liers nog niet bevoorraad zijn zoodat zij nog niet terstond eieren kunnen leveren. In dat geval moeten de bonnen tegen ontvangstbe- wys by den winkelier worden ingeleverd. naar (P. v d. VJ was als kampioen voor de spaarders opgetreden, welke zijns Inziens slachtoffers van de belasting- en heffing- politiek van dezen minister worden Voor de arbeidsprestaties van den bewindsman, als ook voor die van zijn ambtenaren had hij groote bewondering, doch deze hulde werd door menige critische opmerking over de lage-rente-politiek en de te groote stijging van de bankbiljettencirculatie gevolgd Zeer gouvernementeel uitte zich de heer Van de Kieft (P. v d A l. van wten wij vernamen, dat hij al jarenlang getrouwd en dus een gedisciplineerd man is! Dit naar aanleiding van zijn terstond gehoor geven aan den wenk van den president om niet te ver van het eigenlijke thema af te dwalen Daarom keer de hij fluks terug naar een bespreking van den financieelen toestand dien hij nog al lerminst rooskleurig kan noemen Maar juist het feit. dat tal van factoren moeilijkheden van onderscheidenen aard opleveren, noopte zijns inziens tot veel overheidsingrijpen en -controle. Hij bleek meer vertrouwen in s ministers beleid ter keering van het infla tiegevaar te koesteren dan het comité tot daadwerkelijke bestrijding van dat gevaar, hetwelk Wolgens hem vooral is voortgekomen uit kringen, waar men zich. gezien allerlei debacles van groote ondernemingen in de periode tusschen de beide wereldoorlogen, wat bescheidener moest gedragen' De heer Van Santen (Comm.) hield zich vooral met een dogmatische uiteenzetting bezig, welke in belangrijke mate diende om den lof van de nationalisatie-gedachte te zingen Op het late middaguur waarop de minister aan het woord kwam bepaalde deze zich tot de bespreking van één punt de rest voor den volgenden dag bewarende te weten de door prof Molenaar gemaakte opmerking over den toegenomen omvang van de bank biljetten-circulatie Hierin zag minisier Lief- tipek een op zichzelf geenszins verontrustend na-oorlogsch verschijnsel Hij toonde met cij fers aan. dat die stijging bij ons sinds 1939, vergeleken met het buitenland, den toets der critiek heel goed kon doorstaan Op een modeshowdie speciaal gearran geerd was voor de Engelsrhe prinsessen in het vooruitzicht van de reis der Britsche koninklijke familie naar Zuid-Afrika, was ook deze uitzonderlijke hoed te be won deren. „Lady admiral" heette dit ontwerp een naam, waarvan de oorsprong niet ver te zoeken is. Het hoogedrukgebied over Noorweger, nam nog steeds in beteekenis toe. zoo deelt het KNMI in de Bilt vanmorgen mede. In de kern worden thans barometerstanden waargenomen van bijna 780 millimeter. Het breidt zich voornamelijk in Westelijke richting naar IJsland en in Oostelijke richting naar Noord-Rusland uit. Dit heeft tot gevolg, dat de luchtstrooming over geheel Europa langzaam van Noordelijk meer Noord- Oostelijk wordt en steeds koudere lucht, af komstig uit het gebied van Nova Zembla, wordt aangevoerd. In Zweden en Denemarken worden de tempe raturen dan ook bij vrij harde winden geleide lijk lager, ondanks het feit. dat de lucht over de openliggende Oostzee moest stroomen. Stockholm vroor het hedenmorgen 5 graden. De koude luchtstrooming bereikte nu ook de Pyre neeën. In Zuid-Frankrijk daalde de temperatuur bij windstilte tot 4 graden onder nul. Geheel Europa is nu door de koude lucht overspoeld i op vele plaatsen viel wat sneeuw. Op de plaatsen, waar de lucht helder wordt, en de luchtbeweging afneemt, dalen des nachts de temperaturen sterk. Zoo vroor het heden morgen tegen de Alpen en in Tsjecho-S.owak.je plaatselijk reeds buna 10 graden. In ons land daalden na het passeeren van neerslagzöne de temperaturen tengevolge van nachtelijke uitstraling weer flink. Hedenmorgen om 6 uur werden de volgende temperaturen ge meten: Vliegveld Twente -7: Den Heider -2; Vlisslngen -2; De Bilt -4; Vliegveld Schiphol -3 Nog geen tabaksbonnen voor veertien dagen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in afwyking van het eerder ver schenen béricht, de bonaanwijzing van de tabakskaart op 23 Januari nog niet voor 14 dagen tegelijk zal geschieden. Op 23 Januari za! een bon voor twee rantsoenen worden bekend gemaakt, geldig tot en •riet 8 Februari. Op 30 Januari wordt we derom een bon voor twee rantsoenen aan gewezen, welke eveneens tot en met 8 Februari geldig zal zijn. Het ligt in het voornemen om van' 6 Februari af de bon nen voor tabaksartikelen voor 14 dagen tegelijk aan te wijzen. Weerbericht IETS TOENEMENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. te De Bilt. geldig tot Dondcr- dasavond: Lichte tot matige vorst. Wisselende be wolking met,enkele verspreide sneeuw buien. Matige, langs de Waddeneilanden tijdelijk vrij krachtige. Noordoostelijke wind. Vliegveld Eeldo -€; Vliegveld GIlze-RIJen -4. Vliegveld Leeuwarden -J. verwacht mag worden, dat de vorstperiode voorlooptg za 1 aanhouden, en dat de laagste temperaturen (tot omstreeks -10 des nachts) tn Gelderland. Noord-Brabant en Limburg zullen voorkomen, en dat In die provincies de tempe ratuur overdag ook bijna overal enkele graden onder nul zal blijven, ln de overige provin cies kan ln den r.acht 5 tot 10 graden vorst ver wacht worden, behoudens In een smalle strook langs de Noordzee en overdag omstreeks o graden. Aanslag in Tokio Twee nog niet geïdentificeerde indringers hebben een aanslag gepleegd op Katsoemi Kikoenami. voorzitter van het Japansche nationale congres van industrieele organi saties. Kikoenami werd gewond. De in dringers stelden hem de vraag, wie ver antwoordelijk .s voor de golf van stakingen en andere ongeregeldheden op arbeidsge bied in Japan. Te Tokio is men van meening. dat deze klaarblijkelijk politieke misdaad grooten weerslag zal vinden. In sommige kringen schryft men den aanslag toe aan een Japan sche ondergrondsche beweging, die hierbij weer voor het eerst zou optreden. Ontwerpaccoord over Rotterdam en Antwerpen Naar ANP meldt, wordt thans een ont- werp-accoord tusschen Nederland en Bel gië eenerzijds, en de Amerikaansche en Britsche autoriteiten anderzijds, in studie genomen inzake het doorvoorverkeer langs Antwerpen en Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1