Amerikaansch republikein pleit voor Europeesche federatie Moord op Australische officieren te Buitenzorg opgehelderd SAHATOCEN Zwarte sigarettenmarkt slorpt per jaar 75 millioen gulden op Weer zoute haring beschikbaar Muze en Mode Wereldnieuws Woensdag 22 Januari 1947 Alleen dan kan herstel van Duitschlands economische capaciteit gevaarloos zijn „Twee keer binnen de laatste vijf-en-dertig Jaar heeft Europa in vlammen geslaan. I)e verliezen aan mcnschen en materiaal waren enorm en niet te herstellen. Toch werd het gebouw-Europa na lederen brand weer in zyn ouden vorm opgetrokken. Volgens my kunnen de staatslieden beter doen dan door te gaan met deze dwaasheid. Te streven naar een voortzetting van de harmonie tusschcn een aantal onafhankeiyke staten, zou het uitdagen zyn van de, gedurende eeuwen, opgedane er varing^ Een Europa verdeeld in kleine economische afdeelingen kan geen gezond Europa zijn. Het geheele Europeesche economische vermo gen moet met maximale doelmatigheid wor den ten nutte gemaakt. Daartoe behoort ook het Duitsche po tentieel, dat een economische eenheid zal moeten vormen, maar onder een federa tieve Europeesche regeering. die het moge lijk zal maken dat de Duitschers van dit eco nomisch vermogen gebruik willen maken, om mettertijd economischen druk op hun na buren uit te oefenen". Ziehier de leiddraad van het plan dat John Foster Dulles, adviseur voor buiienlandsche aangelegenheden der Amerikaansche Repu- blikeinsche Partij, dezer dagen lanceerde, voor de industr:eele ontwikkeling van Duitschland. Een plan. dat uiterst belang wekkend moet worden geacht en wel om twee redenen. Ten eerste omdat hier een con structieve gedachte wordt gegeven, die nood zakelijk is voor den wederopbouw van Europa op een nieuwe basis. Ten tweede omdat dit plan gesteund wordt door twee belangrijke figuren van de Republikeinsche partij. Ar thur H. Vandenberg. president van den Ame rikaansch en Senaat en Thomas E. Dewey, die in 1948 wel eens een goede kans op het presidentschap der Vereenigde Staten zou kunnen maken. Dulles zeide: „De aanstaande conferentie te Moskou zal aantoonen, o£ wij de wijsheid hebben voor het voorschrijven van de ge neesmiddelen voor de groote ontwrichtingen welke ons overal omringen. Deze conferentie zal zich bezig houden met Duitschland. Wie zich echter bezig houdt met Duitschland, houdt zich bezig met het centrale probleem van Europa. Europa, de ernstigste vuurhaard der wereld. Twee keer binnen de laatste der tig jaar brandde het gebouw tot den grond toe af. De verliezen aan menschen en mate riaal zijn enorm geweest en niet te herstellen. Na eiken zwaren brand in het verleden is het gebouw steeds weer voor een groot ge deelte in zijn ouden vorm opgetrokken. De staatslieden kunnen beter doen dan door te gaan met deze dwaasheid. Het is niet las tig de moeilijkheid op te sporen Natuurlijk zal de regeling ten aanzien van Duitschland op zichzelf geen federatief Euro pa tot stand brengen. Slechts de Europeesche volken zelf kunnen dit doen. en zij zulldn slechts langzaam in die richting werken. Doch de regeling ten aanzien van Duitsch land kan wellicht beslissend zijn. Het Rijnbekken, met zijn steenkool en nij vere arbeidsbevolkihg vormt het natuurlijke economische hart van West-Európa. Uit dit gebied moet niet alleen de levenskracht voor de Duitschers vloeien, doch ook voor Duitsch- lands Westelijke naburen. Indien dat ge schiedt. zou West-Europa zich op zijn minst, met zijn bevolking van 200 000.000 zielen, tot een welvarend en stabiel gebied kunnen ont wikkelen. Dit is echter niet waarschijnlijk, indien door het vredesverdrag Duitschland als een enkele economische eenheid wordt herschapen, slechts onderworpen aan Duit sche politieke controle, welke zelfs indien oorspronkelijk gedecentraliseerd, opnieuw in hooge mate gecentraliseerd zou kunnen wor den. Indien dergelijke schikkingen worden ge troffen. zullen Duitsehland'3 westelijke nabu ren Frankryk, België en Nederland aarzelen hun economie te organïsecren op een wijze welke deze afhankelijk zou maken van een bron, welke opnieuw onder controle zou kunnen komen van eerzuchtige en wraak gierige Duitsche heerschers. Dit zou de Duit schers hierna in staat kunnen stellen dat gene te bereiken door middel van economi schen druk wat zij niet konden bereiken door middel van wapens. Eerder dan dit te riskee- ren. zullen de naties van West-Europa waar schijnlijk stukken van Duitschland annexcc- ren als 2ij dit kunnen, en voor de rest econo mische afgescheidenheid aanvaarden. Dit zou West-Europa tot een ongezonde en wissel- valiigo toekomst veroordeelen. Niet alleen is een nergelijke oplossing slecht voor Europa; zij is slecht voor den vrede. Bezettingslegers in vredestijd zijn een enorm moreel risico voor zich zelf en anderen en terwijl militaire waarborgen op langen ter mijn, zooals voorgesteld door Senator Van denberg, verelscht zullen zijn. zal het Ame rikaansche volk niet voor onbepaalden tijd de groote legers in Duitschland houden, welke noodzakelijk zouden zijn voor het on derdrukken van een rusteloos volk, dat be roofd is van het werk waarvoor het geschikt is. Ook zal het Amerikaansche volk niet voor onbepaalden tijd de enorme liefdadig heid blijven betrachten voor het voorkomen van massalen hongersnood, welke alleen dreigt doordat kunstmatige toestanden worden op gelegd. De vrede moet niet afhankelijk woTden ge maakt van kunstmatige toestanden, welke slechts zoo lang stand houden als er dwang van buiten af bestaat. Dit was de voornaam ste moeilijkheid met het verdrag van Ver sailles. De vredesvoorwaarden moeten, indien zij gehandhaafd willen blijven, van binnenuit bekrachtigd blijven. Voor Duitschland is decentralisatie noodzakelijk. In het begin kan die worden opgelegd. Een groote mate van politieke autonomie kan aan de Duitsche staten worden verleend. Doch deze decentra lisatie zalgcen stand houden, tenzij zich al daar natuurlijke krachten ontwikkelen, welke de inwoners van de Duitsche staten zich doen richten naar hun naburen buiten de grenzen. De economische krachten welke hun invloed uitoefenen op de Duitschers moeten middel puntvliedend en niet middelpuntzoekend zijn. Slechts indien de decentralisatie door derge lijke krachten ten uitvoer wordt gelegd kan er op worden vertrouwd. Wanneer het Duitsche probleem op deze wijze wordt geanalyseerd, i9 het waarschijn lijk dat op een of andere wijze de federale formule moet worden toegepast. Onder ons federaal stelsel, deelen de staatsburgers van den staat Pennsylvania met anderen de wet gevende contröle over de beweging tusschen de staten onderling van hun steenkool er «taalproducten. De haven van New York wordt geëxploiteerd door een autonome auto riteit. welke is gevormd door middel van een verdrag tusschen de staten New Jersey en New York. Wij stellen een internationale autoriteit voor, welke overal het bezit en de De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19,00 Nieuws. 19.45 Geen Dualisme. 19.30 Engel- sche les. 20.00 Nieuws. 20.05 Weeroverzicht 20.08 Zangvereenlgins Excelsior. 21.35 Godsdienstige opvoeding. 21.55 Excelsior. 22.25 Actueel geluid. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23,15 Avondconcert. HILVERSUM II. «15.5 M. en 218 RL 13.00 Nederlandsche componisten der lichte muze. 10.15 Het nieuws uit Indlë. 19.30 Liturgie. 20.00 Nieuw- 20.05 Dinger. van den dag. 20.15 Verzockprouramma. 21.J5 Oostenwind—Westen wind iPearl Buck). 22.00 Stradiva-sextet. 22.30 Ramblers. 23 00 Nieuws. 23.15 Op vleug"len van muziek. 23.35 Het vroolljk cabaret. ontwikkeling van atoom-energie in handen heeft, zoodat deze nergens onder nationale contröle kan vallen, welke zou kunnen lei den tot haar gebruik voor oorlogsdoeleinden inplaais van voor het economisch welzijn. Dergciyke precedenten duiden aan dat het niet buiten de menschelykc vindingrykheid valt om een vorm van gezamenlyke controle te vinden, welke het mogelijk zai maken het industrieel potentieel van Wcst-Duitschland te ontwikkelen in het belang van het econo misch leven van West-Europa, met inbegrip van Duitschland en dit, zonder de Duitschers tot de meesters van Europa te maken. Of een oplossing volgens deze lijnen met den omvang die hieraan gegeven moet wor den uitvoerbaar is zal ;n de eerste plaats afhangen van de geallieerden op het conti nent zelf. De niet-continentale overwinnaars Sovjet-Rusland. Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten kunnen een dergelijke oplossing niet opleggen. Indien echter onze vrienden op het continent constructief den ken en er zijn teekenen dat vele van hen dit doen moeten wij Amerikanen in staat zijn nun waardevolle hulp te verleenen. Wij bezitten met Groot-Brittannië beslissende macht in West-Duitschland. Wij hebben, meer dan eenig ander volk. ervaring in het toepassen van de federale formule en in het ontwikkelen van haar veelvuldige mogelijk heden. Indien wij deze schatten benutten voor het oplossen van het Duitsche probleem, zullen wij een goed begin maken met de ten uitvoerlegging van ons besluit voor 1947, dat de volkeren der wereld welke opzien naar Amerika voor leiderschap, dit niet tever geefs zullen doen. De Koningin bezichtigt Hildebrand-monument Bezoek aan Rijksacademie voor Beeldende Kunsten Dinsdagochtend arriveerde H.M. de Ko ningin tezamen met haar dame du palais mevr. L. Th. de Beaufort en kapt. J. C. Buhrman aan de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten aan de Stadhouderskade te Amsterdam. De vorstin werd hier rondge leid door prof. J. Bronner, die Hare Ma- j jesteit werkstukken toonde van zijn mo- j nument van Hildebrand, dat te Haarlem zal j worden geplaatst. Ook bezichtigde de Ko- j j ningin een expositie van werk van leer- j lingen: beelden in steen gehouwen, por- i I.' tretten in hout gesneden en ontwerpen van bronzen deuren. Hare Majesteit onderhield zich met vele leerlingen over hun werk en zeide na afloop tegen prof. Bronner, die het koninklijk bezoek beschouwde „als een eerbewijs van Hare Majesteit jegens de Nederlandsche beeldhouwkunst", een zeer goeden indruk van de academie mee te ne men. Vervroegde uitreiking van schoenenbonnen Speciale regeling voor dringende gevallen Aan degenen, die na 1 April 1946 geen bon voor gewone of beroepsschoenen ont vangen hebben, bij voorbeeld omdat zij reeds tusschen 1 Januari 1945 en 1 April 1946 een bon gekregen hadden, en thans zóó dringend schoenen noodig hebben, dat zij niet kunnen wachten tot zij volgens het laatste cijfer van hun stamkaart aan de beurt' zijn, en die ook niet in de gelegen heid zijn hun beurt met die van andere ge zinsleden te ruilen, zal desgewenscht bij voorrang een schoenenbon verstrekt wor den. In Februari zullen uitsluitend aan bo venbedoelde personen, wier stamkaart- nummer eindigt op 3, 6 of 9 op nader door de distributiediensten bekend te maken da gen bonnen worden uitgereikt. In Maart en April zullen de overige tot deze categorie behoorende personen in de gelegenheid gesteld worden van deze voorrangsregeling gebruik te maken. Degenen, die volgens deze regeling een bon ontvangen, komen niet opnieuw voor een bon in aanmerking bij de normale reeds bekend gemaakte schoenendistributie. De aandacht wordt er nog op gevestigd dat de schoenenbonnen slechts een beperk ten geldigheidsduur zullen hebben en niet omgeruild zullen kunnen worden, zooals het afgeloopen jaar het geval is geweest. Tri-officieren en Japanners waren de daders Bij het onderzoek naar het gebeurde te Buitenzorg door de Nederlandsche justitie is ook klaarheid verkregen omtrent den moord op de leden van de Australische commissie tol onderzoek van Japansche oorlogsmisdaden, gepleegd in April van het vorig jaar. De republikeinsche autoriteiten hadden destijds.verklaard dat de moorden gepleegd werden door twee Japanners, die na hun arrestatie in een cel door het tot ontplof fing brengen van een handgranaat zelf moord pleegden. Na het ingrijpen van de Nederlandsche militaire autoriteiten werd eon onderzoek ingesteld naar de misdrij ven te Buitenzorg. Dit onderzoek leverde een groote hoeveelheid materiaal op, waar onder volledige inlichtingen omtrent den moord op de Australiërs. De moorden blij ken n.I. door de TRI te zijn gepleegd. Toen de auto der Australiërs door Buitenzorg reed, Verd hij plotseling beschoten, met het gevolg dat twee officieren onmiddel lijk werden gedood. Captain Collins, di recteur van de Glodok-gevangerds te Ba- Foor herstellenden en zwakken In dien moeilijken tijd v3n her stel wanneer de ziekte ge nezen is maar de krachten zoo langzaam terugkomen is Sanatogen een heerlijke uitkomst Het is een geconcentreerd kracht gevend voedsel, dat door de zwakste maag verdragen wordt en dat de krachten zienderoogen doet toenemen. Ook gij kunt Uw herstel met Sanatogen bespoedigen. Begin er vandaag nog mee. HtS «WH! De oud-burgemeester van Middelburg verongelukt Tengevolge van de mist en de gladheid is op den Rijksweg onder Delt't een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De majoor van den repatrieeringsdienst J. van Walré de Bor des, oud-burgemeester van Middelburg, reed met zijn vrouw in een tweezitter ter hoogte van garage de Graar, toen hij een vrachtauto met aanhangwagen wilde in halen. Uit de richting Rotterdam naderde op dat moment eveneens een vrachtauto. De heer van Walré remde krachtig. Tengevol ge van de gladheid schoof hij naar de lin kerzijde van den weg en kwam met zijn tegenligger in botsing. De tweezitter werd totaal vernield. De bestuurder werd op slag gedood. Zijn vrouw moest met ernstige wonden aan hoofd en beenen naar het ziekenhuis te Delft worden vervoerd. Regelmatig komen den laatsten tijd treinen met geïnterneerden uit hel binnenland van Java naar Nederlandsche gebiedenIedere trein wordt begeleid door een afdee- ling van de TRI. Na aankomst in Nederlandsch gebied verlaat dit detachement den trein en keert naar het binnenland terug. Appèl na het verlaten van den trein. Ons rookgenot in cijfers Vele rookers zijn bereid dure pakjes rookwaar aan te schaffen Rookers zijn uiteraard over het algemeen niet geneigd aan onbekenden te vertellen, hoeveel pakjes sigaretten zü gewoonlijk zwart koopen. Het Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie heeft echter aan het eind van het vorig jaar aan een groot aantal personen nit alle volks groepen en uit alle deelen des lands een aantal zoodanige vragen gesteld, dat uit de antwoorden kan worden afgeleid, wat ongeveer het gebruik van. zwarte sigaretten ls. Met zwarte sigaretten zijn hier natuurlijk niet de sigaretten bedoeld, welke uit Zuid-Amerikaansche tabak werden vervaardigd. De eersté vraag, welke het N.I.P.O. stelde was: --Lr ls voorgesteld om naast het huidige tabaksrantsoen de winkeliers ook boniooze. maar duurdere Engelsehe en Amerikaansche sigaretten te laten verkoopen, zoodat de zwarte handel in deze sigaretten verdwijnt. Lijkt u dit een goede of een slechte maatregel?" Van de ondervraagde mannen vond 09 pet. het een goeden maatregel, 21 pet. noemde het een slechten maatregel en 10 pet. had er geen mee ning over. Een groote meerderheid van de ondervraagde rookers is dus vóór hooggeprijsde bonvrije „officieele zwarte" sigaretten waartoe men eigen lijk ook de „Volksheretelslgaretten" kan reke nen. welke binnenkort In den handel gebracht worden. De tweede vraag ging een stap verder: „Wat zoudt u doen wanneer zulke importsiga retten vrij te koop zijn? Hoeveel pakjes gaat u per week koopen als ze i 1 per pakje kosten? En als ze f 2 per pakje kosten? En wanneer de prijs f3, f4. fa, f8, f7 bedraagt?" De 69 pet. voorstanders willen voor f 1 per 20 stuks importsigaretten koopen. Dit zijn hun antwoorden: 18 pet.: één pakje per week boven het rantsoen. 20 pet.: 2 pakjes; 11 pet.: 3 pakjes; 8 pet.: 4 pak jes; 7 pet.: 6 pakjes; 5 pet.: 6 pakjes. 69 pet. wil dus 2,4 pakje per week koopen. De mannelijke bevolking van ons land van „rookersleeftijd" kan men op ongeveer 3 mil lioen schatten. Dat wtl zeggen, dat de mannen (en die vormen ook nu nog de groote massa der rookers) tegen f l per 20 stuks per week meer dan 4 millioen pakjes bulten het tegenwoordige rantsoen zouden oprooken. 3ij een prijs van f 2 per pakje doet nog 43 pet. mee, voor totaal circa 2.300.000 pakjes per week. Bij f 3: 24 pet. totaal ca. 1.300 000 pakjes per week. Bij f 4: 13 pet. totaal ca. 650.000 pakjes per week. Bij 15: 6 pet. totaal ca. 270,000 pakjes per week. Bij f 6: 3 pet. totaal ca. 135.000 pakjes per week. Bij f7: 3 pet. totaal ca. 13S.OOO pakjes per week. Men kan waarschijnlijk gerust aannemen dal zij, die f5 of fG willen betalen voor „legale" import het nu ook voor „illegale" sigaretten doen. Zes gulden is ongeveer de prijs voor een pakje Amerikaansche of Engelsche sigaretten. Men moet dan ook aannemen dat. 3 pet. van het man nelijk publiek geregeld zulke sigaretten koopt en wel, zooals uit dc antwoorden op de N.I.P.O.- enquête blijkt, per persoon gemiddeld l'.i pakje per week. Dit ls in totaal 13S 000 pakjes voor f 810.000 dus bijna een millioen per week. Alleen aan de zwarte importsigaret wordt dus, mag men aannemen, per Jaar een veertig mil lioen uitgegeven, welke, na aftrek van de zwarte verdiensten, zijn weg over de grens vindt. Voor vijf gulden wordt echter nog menig pakje Nederlandsch fabrikaat zwart verkocht. Van de zes procen-t die f 5 per pakje willen be talen. gaat de helft niet tot f6. Var. die 3 pet. zal een groot deel echter nu geregeld f 5 aan een pakje Hollandsche „Virginia's" besteden en te zamen wekelijks nog eens een f 675.000 op de zwarte sigaretten-markt uitgeven. Het zwarte jaartotaal komt daardoor op meer dan 75 mil lioen gulden. Indien er tot officieele import of binnenland- sche verwerking van eerste klas grondstoffen zou worden overgegaan, zal omstreeks f 3,40 per pakje waarschijnlijk de gunstigste prijs blijken te zijn. Naar een op de uitkomsten van deze enquête gebaseerde schatting zal de officieele sigaretten- import (tegen officieele koersen) ons land dan evenveel deviezen kosten als de zwarte" import nu. en er een millioen klanten voor ver wacht kunnen worden. De bona-fide handel zou het er aanzienlijk drukker door krijgen en, samen met de regeering, heel wat meer verdie nen. Het zwarte gilde zou het stil krijgen en, althans aan sigaretten, niets meer verdienen!" (Nadruk verboden) De tandheelkundige verzorging van de troe pen, zoowel in Nederland als ln Indlë eiseht een zoodanige bezetting van den tandheelkundigen dienst der Koninklijke Landmacht, dat het getal gewone dienstplichtigen, die tandarts zijn, verre van toereikend is. Er worden thans ook buitengewone dienst plichtigen, die tandarts zijn, in militairen dienst geroepen Het doel van dezen maatregel ls niet een steeds grooter getal tandartsen in militairen dienst roepen, doch men beoogt het dragen van de lasten over een zoo groot mogelijk getal tandartsen te verdeelen, zoodat een aflossings systeem kan worden toegepast en de diensttijd tot een redelijken duur kan worden terug gebracht. 24. Pandav droeg voorzichtig het blaadje met de kop anijsmelk naar binnen. „Hier is uw melk, meneer de baron!" zei hij be leefd. „En neemt u me niet kwalijkde baas vertelde me net, dat u bezig bent om de schallen van koning Emerik te zoeken. Mag ik bediende bij u worden en u hel- ipeti? Ik...," uParbleu!" riep de baron. Mijn kleine vriend van weleer! Hoe klein is de wereld! Hoe grillig is het lot! Hoe wisselvallig het fatum! Plaats uw blad op gindse tafel, aardig kereltje en laat ons samen een licht gesprek voeren!" Joris!" riep Panda. Ben jij het weert En geen baron?! Je bent dus weer aan het bedrie gen! Ik wil niet.„Sinjeur Joris!" sprak de gast van het logement. „Joris, baron Goedbloed van Maupertuuns, om kort te gaan! Dat is mijn naam, vrindje! En ge ivildet bediende bij mij worden? Samen de schatten van wijlen koning Emerik zoe ken? Welaan, daar ls over te spreken, zet tavia, en de squadron-leider Burchall wis ten te ontvluchten. Collins wist zich in vei ligheid te brengen bij een Japanschen poat in de nabijheid. Burchall viel later toch in handen van de TRI. Op last van den ba taljonscommandant der TRI, majoor Toha, werd hij op 17 April 1946 gefusilleerd: Als daders zijn thans bekend de TRI-luite- nants Boestomi en Soebradi en de man schappen Oého, Koestiman, Karta en Roes- li, de beide laatsten Japansche deserteurs, die onder Indonesische namen in de TRI dienst hadden genomen. De TRI had er uiteraard niet op gerekend, dat een der vier Australische officieren zou ontsnap pen, waardoor de moord op de drie overi gen onmiddellijk bekend werd. Aanstonds is toen opdracht gegeven het onderzoek in die richting te leiden, dat de schuld ge heel op de schouders der beide Japansche deserteurs zou komen. De toenmalige re publikeinsche resident van Buitenzorg, Barnas, verklaarde dat de twee Japannee- zen nooit levend in geallieerde handen zouden komen. Daarom hebben de Japan- neezen Kai-ta en Roesli zelfmoord ge pleegd met behulp van republikeinsche handgranaten, waardoor het onderzoek dood liep. Intusschen nam de republikein sche justitie geen genoegen met de wijze waarop het onderzoek was gedaan en rap porteerde het geval bij den republikein- schen procureur-generaal, die tezamen met Sjahrir te Djogja een protest indien de. Het gevolg was. dat Barnas werd gear resteerd' en naar Djogja gevoerd. Machten te Djogja togen echter aan het werk om Barnas de hand boven het hoofd te hou den. Het resultaat was, dat hij door zijn eigen oom werd vrijgesproken. Van de Indonesische moordenaars is nooit iemand gearresteerd. Thans zijn ook gegevens beschikbaar over den in Augustus 1946 gepleegden moord op dr. Toembelaka, die werd gear resteerd, omdat hij met nica-geld betaal de. Protesten van zijn kant mochten niet baten. Door pefsoneel van de republikein sche militaire politie werd hij eerst met een „golok" (houweel) bewerkt, daarna doodgeschoten en in een rubberbosch be graven. De moordenaar Rasoep werd door de plaatselijke republikeinsche politie (..politie negara") gearesteerd, omdat hij door de Engelschen gezocht werd. Op last .van den resident Gaos werd hij aan de militaire politie van de TRI overgeleverd, die hem wederom in vrijheid stelde. Thans staat vast. dat tenminste 8 personen van Indonesischen landaard, als „nica-spion- nen" aldus zijn vermoord. Een van hen is de baboe van de familie van Mook. Blokkeering is ten deele opgeheven Harmghandelaren, die voldaan hebben aan de lastgeving van het Bedrijfschap voor Visscherijproducten tot levering van gezouten haring aan de Russische zóne van Duitschland, kunnen sedert 20 Januari j.l. weer uitvoermachtigingen verkrijgen. Dit beteekent een gedeeltelijke opheffing van de blokkeering van de voorraden gezouten haring. Daar enkele handelaren nog niet heb ben voldaan aan de opdracht tot levering kan de blokkeering nog niet geheel wor den opgeheven. De na 10 December 1946 de datum waarop de blokkeering gelast werd aangevoerde gezouten haring zal verdeeld worden onder de handelaren die aan de lastgeving hebben voldaan en wel in verhouding tot hetgeen zij geleverd heb ben. Deze haring kan bestemd worden om de leveringsafspraken, die de handelaren ten gevolge van de blokkeering niet konden nakomen, te honoreeren. Dit belieft dus zoowel binnenlandsche als buitenlandsche leveringen. Verwacht wordt, dat voor het binnenland nog een hoeveelheid van 30.000 kantjes gezouten haring van den aanvoer na 10 December ter beschikking zal ko men. De verschepmg van gezouten haring naar Rusland heeft regelmatig plaats. De aanvoeren in het zuiden van ons land van versche ijle haring hebben inmiddels een zoodanigen omvang aangenomen, dat de gestelde maximum prijs den laatsten tijd niet meer wordt gehaald. Kwaliteit en transportmoeilijkheden zijn hierbij van in vloed. Tenslotte kan de op grond van het handelsverdrag met Noorwegen verwachte invoer van Noorsche haring in de maand Februari tegemoet worden gezi^i. Geen Australische hulp voor de „Tasman" Het Nederlandsche stoomschip „Tas man" heeft bijna drie uur hopelooze po gingen gedaan om zonder hulp van sleep- booten van de Princes-pier te Melbourne los te komen. Toen alleen de voorste tros nog niet losgemaakt was, werd het schip door een sterken Zuidenwind gegrepen, waardoor de' tros in de schroeven verward raakte. De motoren kwamen tot stilstand en het schip kwam in botsing met de pier. Nadat het schip nogmaals tegen de pier geslagen was, wist de bemanning het schip door middel van een aantal windassen vast te leggen. Een Nederlandsche zeeman dook om den tros van de schroeven te verwijderen, na dat een Australisch duiker dit wegens de boycot van de vakvereeniging had gewei gerd. De duiker liep eenige verwondingen op doordat hij tegen het roer werd geslin gerd. Het tijdstip van vertrek van het schip is thans onzeker, omdat, naar men aan neemt, de schroef niet kan worden losge maakt zonder de hulp van beroepsduikers. Leden van „geheime organisatie" moeten naar de gevangenis De Alkmaarsehe rechtbank heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen negen leden van een „geheime organisatie", die zich in Augustus van het vorige Jaar heeft schuldig gemaakt aan verschilLnede overvallen In de omgeving van Hoorn, De voornaamste verdachte, een 22-Jarige ex- rechercheur van de P.R.A., afkomstig uit Lim- men, werd veroordeeld tot twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en aftrek van den in voorarrest doorgebrachten tijd. Er was achi maanden geëisclit, half voorwaardelijk en half onvoorwaardelijk en eveneens met aftrek. De andere verdachten kregen gevangenisstraf fen van vijf, tien, vier en drie maanden, gedeel telijk voorwaardelijk al dan niet gecombineerd met geldstraffen, of onder toezichtstelling, of met een tijd door te brengen in een landbouw kolonie. Ons jongste redactielid schrijft nu weert Madame Andrée Gabiom, een Frangaia (zoo zegt een buitenlandsch persbureau heeft een methode uitgevonden om op ja ponstoffen te schilderen Op zichzelf gezien is dit niets bijzonders, wan-, hetzelfde dedei wij al, toen wij als kleine bengel onze eerst* waterverfdoos ten geschenke kregen. Maai de volgens dit procédé beschilderde stof i niet alleen zeer goed waschbaar. zij is bo vendien fraai en effectvol, hetgeen van onze pogingen niet gezegd kon worden, tenzij dat misschien voor liefhebbers van ultra-Picas- soiaansch-impressionisme Stelt u zich voor, aldus het (anders minde lyrische), persbureau: avondjaponnen me geschilderde wijnranken, waaraan goudkleu rige druiventrossen hangen, visschen die ii paarlmoeren vijvertjes zwemmen, zeewie: geboren uit schuimend zeewater of groen hagedissen, die zich op biscuitkleurige rotsei zonnen. Hè ja, vooral hagedissen op biscuit kleurige rotsen. Verder, zoo gaat het pers bureau opgeruimd voort: alpenlandschappei met groene pijnhoomen. alpendorpjes is schitterende valleien en vooral niet te ver geten: het alpenlandschap in wintertenui Welk een mogelijkheden bestaan alleen al i de alpenlandschappen-branche en dit ziji slechts enkele grepen uit de vele origineel en unieke dessins! Geheel opgevroolijkt bfr sluit het persbureau, dat 1947 een aangenam afwisseling zal blijken te zijn na de jaren va: gedwongen soberheid. Een pessimist, die h« daar niet mee eens zal zijn. Dat dit grootsche idéé een omwenteling i de schilderkunst zal teweeg brengen, staa wel vast. De tijd. waarin uitsluitend auteur zich in de sympaihie van het beschilderd geslacht mochten verheugen, is nu definitie voorbij en wij bedenken met wroeging ho wij indertijd onze wat er verfdoos verkwao selden voor „Het geheim van den witten bi son" en daarmede onze toekomst bezegelde! Niet meer voor ons dus, de bewonderend blikken die wij kregen wanneer wij ori oeuvre achteloos ter lezing aanboden. Gee „Ah's" en „Ch's" meer van begrip en eer bied, die ons het hart zoo weldadig ver warmden. Dit alles worde gereserveerd voo de schilders, ja zelfs voor de flodderjas-met strik, ongekniple haren en flambard, die zo juist een lap satijn van V A besmeun heeft met een surrealistische voorstellin van drie losstaande stekelvarkensooren, ee pond gesmolten boter en een tafel met zeve pooten, die zijn diepste en waardevolste ge voelens uitbeelden. Daarom zijn wij bereid ons te interesseere in eenige combinatie, die zich ten doel moeit stellen aan deze onduldbare situatie ee einde te maken. Zij zou japonnetjes, och tendjassen, tailor-made's, ja zelfs badpak ken moeten voorzien van gedichten en kort verhalen vèn en gesigneerd döör Nederland groote schrijvers Op zijde of katoen, crêpe de-chine of angora, het is om het even. Op Aafjes en Bomans Vóórwaarts Hoorn! en van Eisschot. Schrijft vaerzen van tee derheid en passie. Laat den spot vlijmen 1 uw proza. Grijpt den groenen hagedis b zijn staart en slingert hem in de alpenland sche ptjnboomen. Verplettert de rotsen-van koek met den moker van uw machtig woor< Voorwaarts. Het gaat om uw broodje. W. L. B. Beperkte deelneming aan Leipziger Messe mogelijk De Nederlandsche Kamer van Koophand* voor Duitschland deelt mede. dat in begins* voor het Nederlandsche bedrijfsleven de mog» lijkheid geopend is tot een bezoek aan de Leip ziger Messe. Het aantal deelnemers zal echt* niet groot kunnen zijn: 80 100 personen. Nederlandsche Kamer, van Koophandel v< Duitschland zal alles ln het werk stellen plaatsen zoo billijk mogelijk te verdeelen. Kamer verzoekt het Nederlandsche bedrijfsleve echter rekening te houden met de aan deze zaa verbonden moeilijkheden, waarvoor zij zich g« plaatst ziet en roept daarom de medewerkin van alle belanghebbenden in. Nadrukkelijk wordt de aandacht gevestigd o de omstandigheid, dat de reis geenszins h« karakter van een plezierreisje zal dragen. Ge gadigdêU gelieven zich zoo spoedig mogelijk n een zoo uitgebreid mogelijke argumentatie va hun belangen, verbonden aan een bezoek aa de Leipziger Messe, schriftelijk in verbindin met de Nederland-sche Kamer van Koophand* voor Duitschland, van der Spiegelstraat 18, De Haag te stellen. De kosten zullen ongeveer b« dragen f 160 (reiskosten), vermeerderd met 151 rijksmark (verblijfskosten) tegen den geldende koers. Mondelinge aanvragen zullen niet i behandeling worden genomen. Agenda voor Haarlen Gem. Concertzaal (Tuïnzaal)„Les conférer; ces frartgaises". Lezing door Jean Albert Son „Du Rh In au Danube sous Ie général De Latti de Tasssgny, 20 uur. Begijnhofkapel: Liederen avond Didi Sanders, 20 uur. O. R. G.-Centrun Westerhoutpark 1 A: Prof. dr. H. Oldewe! spreekt over ..De triomftocht der wetenschs als grensverkenning van het wetenschappelij bereikbare", 20 uur. Heerenweg 141, Heemsted* J. L. K. Rouw spreekt over „De juiste Man' 20 uur. Rembrandt: Topper keert terug (14-j. Palace: Notre Dame van de sloppen (18 j. Luxor: Jane Eyre (14 Deze drie 14.00, 16.11 19.00 en 21.15 uur Frans Hals: De witte (14 j.) 14.00. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: De h« mei op aarde (a. 1.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 v Spaarne: Judy In hel lunapark (14 J.) 14.3 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 23 JANUARI Gem. Concertzaal: Kon- Liedertafel „Zang e Vriendschap" met solisten en orkest: Operacon eert, 20 uur. Stadsschouwburg: Tooneelgroe „Comedia": „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet' 20 uur. Zuiderkapel: Spreker J, A. Bruyn, J uur. Bioscopen: Nieuw programma. Een reiziger die uit het dorp Yentou i Noord-Kiangsoe, 100 km. ten Oosten van h« regeerlngsbolwerk Hsoechow, in Shanghai 1 aangekomen, vertelde dat twee Katholieke pries ters onder wie een Franciscaner uit Californii op 1 Januari zijn vermoord door een groe Chineesche communisten. De slachtoffers ware de Duitsche Augustijner monnik Holcum Franciscaner Jensen uit San Francisco. Beid priesters waren oorspronkelijk te Sjangtoen gestationneerd, doch tijdens den oorlog hielpe zij Amerikaansche priesters, die door de Japan ners in Yentou geïnterneerd waren. Het Amerikaansche militaire gerechtshof 1 Stuttgart.heeft Siegfried Kabus, onderoffici* bij de S.S., ter dood veroordeeld wegens bon aanslagen op het hoofdbureau van politie c zuiveringshof te Stuttgart. Het orgaan van de Berlijnsehe Joodsche gl meente „der Weg" publiceert voorstellen, van de Duitsche Joden de opneming in het vre des verd rag met Duitschland eischen. In vooretellen wordt verzocht om schrapping d< anti-semietische wetten van het Derde Rijk e het recht voor allen die gedenationaliseerd a door het regime van Hitier vervolgd werdei om vrij een nationaliteit te mogen kiezen, di zij verlangen. Tevens wordt gevraagd om gelijke behande ling als degenen, die door Hitier werden vei volgd op grond van hun ras of godsdiensi Tenslotte wordt de Instelling van een intern! tionale commissie voor alle betwiste kwesti* gevraagd. Leden van de hoogste kringen te Parij worden er van verdocht betrokken te zijn bl een oplumschandaal. De 72-jarige gravin Salie en de expressionistische schilder Edouan Goerg zijn ln dit verband gearresteerd, dod later onder borgtocht weer vrijgelaten. In <J appartementen van de gravin zijn groote hoeveel heden opium en talrijke pijpen aangetroffen Dc Finsche regeering heef; bij het pgrle ment een wet ingediend, waarbij de vrede/ver dragen met de geallieerden worden geratificeerd De regeering drong aan op het aanvaarden vai de voorwaarden, daar „er geen vooruitzicht el op verzachting" zijn.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2