Stichting „Toezicht op politieke delinquenten" hielp bijna 2000 menschen Haarlemsche biljarters huldigen P. Kobus Een record-aantal geboorten in 1946 Ex-politieagent uit Velsen staat terecht wegens brief aan Seyss-lnquart Woensdag 22 Januari 1947 HAARLEMS DAGBLAD De voorzitter, mr. Th. F. Raedt vertelt van zijn werk De Stichting „Toezicht op politieke delin quenten", die haar arbeid te Haarlem op 1 December 1945 begon, heeft thans 1950 voor waardelijk vrijgelatenen onder haar hoede en beschikt daartoe over 850 toezichthouders. Deze cijfers, die wij tijdens een onderhoud, dat wij met den voorzitter van de stichting, mr. Th. F. Raedt hadden, vernamen, toonen duidelijk aan, dat de stichting nog wel een paar toezichthouders gebruiken kan. Ovei-i- gens is de verhouding tusschen onder toe- zich gestelden en toezichthouders in Haar lem zeker niet ongunstiger, dan in andere groote steden. In Amsterdam bijvoorbeeld zijn op dit gebied meer moeilijkheden. De Zaanstreek daarentegen, die ook onder de Haarlemsche afdeeling ressorteert, slaat een buitengewoon goed figuur met 170 toezicht houders op 229 politieke delinquenten. Het aantal gedetineerden dat onder de hoede van de stichting wordt gesteld neemt nog steeds toe, al behoort de groote en plot selinge aanwas, van de maanden October en November' toen het sociale burèau van de stichting, dat onder leiding van den heer Slrijbos staat, 1000 vrijgelatenen te verwer ken kreeg, tot het verleden. Toch vervoeg den zich in de afgeloopen week nog 45 vrij gelatenen op het bureau, dat thans acht man sterk is, en dat bovendien nog twee men schen telt, die belast zijn met de uitreiking van kleeding. In het begin, zoo vertelde mr. Raedt ons, deden zich .zeer veel sociale moeilijkheden voor, maar gelukkig werd van de afdeeling roerende goederen van het Beheersinstituut, van het Gewestelijk Arbeidsbureau, van de kerkgenootschappen en ook van het thans verdwenen Volksherstel zeer veel medewer king ondervonden. Zoo kon aan 745 van 790 meubelaanvragen voldaan worden, en meubilair tot een bedrag van f 153.000.— ter beschikking worden ge steld. Bij ministerieele circulaire van 22 Mei 1946 werden de inboedels van N.S.B.'ers en der gelijke ten behoeve van den staat gevorderd en aan de Stichting „Toezicht op politieke delinquenten" toegewezen. Deze verdeelt het meubilair zoo rationeel mogelijk. Daar de politieke gevangenen als oorlogsslachtoffer beschouwd worden, krijgen zij het niet-te- ruggegeven gedeelte van hun inboedel ver goed .(voor zoover door de veroordeelende instantie niet anders beslist wordt). Daarbij wórdt als basis de huurwaarde van 9 Mei 194ü aangenomen. Op die manier wordt een hcogere waardeering van de inboedels van profiteurs en collaborateurs voorkomen. Het is wel van belang er op te wijzen, dat de gewezen N.S.B.'ers zeker niet beter be handeld worden dan oorlogsslachtoffers. Huisvesting struikelblok. De huisvesting stelt het bureau nog steed voor de grootste moeilijkheden. In ongeveer de helft van de gevallen heeft de vrij-gela- tene nog de, beschikking over zijn woning, omdat zijn vrouw geen lid van de N.S.B. was, en wat de andere helft betreft: als regel moet die door familieleden ondergebracht worden. Samenwoning geeft vaak -aanleiding tot conflicten, waarbij het opvallend is, dat deze veelal geen politieke oorzaak hebben. De tewerkstelling verloopt, naar mr. Raedt zeide. over het algemeen vlot. Verschillende bedrijven nemen de ex-gedetineerden in het productie-proces op, vooral diegenen, die tijdens hun detineering bij deze fabrieken gewerkt hebben. Soms verzoeken deze firma's zelf de Stichting d© delinquenten bij hun vrijlating bij hen te werk- te stellen. Intellectueelen en ouderen komen echter moeilijk aan den slag. Toezicht voldoet. Over het algemeen kan men volgens mr. Raedt zegen, dat de onder toezichtstellmg goed voldoet. Slechts in één geval moest éen dame, aan wie arbeidsplicht was opgelegd en die zicb daaraan niet wilde onderwerpen, naar een kamp teruggestuurd worden. De groote meerderheid der vrijgelatenen wil graag werken. Ook de opneming van de ge wezen gedetineerden in het maatschappelijk leven verloopt bevredigend. Mr. Raedt zwaaide lof toe aan de kerkge nootschappen, die vooral de jeugdige delin quenten de Stichting heeft er 4o onder haar hoede weer een plaats geven in hun jeugdorganisatiesi. 1 Met de toezichthouders bestaat een goede samenwerking. Men heeft het plan, nu de grootste drukte voorbij is, een hechtere band tusschen hen te leggen. Er zullen vergade ringen in -wijkverband gehouden worden, waar de toezichthouders gelegenheid zullen .krijgen hun klachten en wenschen met elkaar en met het bestuur te bespreken. Op deze wijze hoopt men tot een vruchtbare gedacn- tenuitwisseling te komen. rende gemeenschap, doen twee uur per dag corveewerk en hebben zelfs een commissie tot_ verbetering van hun geestelijk peil inge steld. De maatschappelijke positie en de ont wikkeling van deze menschen loopt inderdaad zeer uiteen; er zijn zilversmeden en fabrieks arbeidsters bij, maar ook een geoloog, een leeraar en zelfs een archeoloog. Voor de laatste categorie is het het moeilijkst passend werk te vinden. Deze ex-gevangenen krijgen steun van Armenzorg, die zij voor hun pen- siongeld gebruiken kunnen. Zij behoeven dan niet den vollen prijs te betalen, zoodat zij nog eenig zakgeld overhouden. Zoo vertoont het werk van de Stichting „Toezicht op politieke delinquenten" vele facetten van velerlei aard. Als grootste winstpost kan zij, volgens mr. Raedt, wel beschouwen, dat zij zeer vele politieke de linquenten voor een maatschappelijken on dergang heeft behoed. DE DISTRIBUTIE Haarlem: Letters Ka t.m. Ker. Heemstede: 9—12.30 uur Or t.m. Pig; 14.00—16.00 uur Pik t.m. Pz. Afhalen schoenenbonnen op Donderdag 23 Januari. Haarlem: Letters G. H. en I Overveen: alle letters. MILITAIREN Met ingang van 15 Januari heeft de A. M. V. J. een Inlichtingenbureau voor militairen inge steld. Deze dienst heeft een dubbel doel: a. het verschaffen van inlichtingen aan Neder- landsche militairen en gedemoblliseerden. b. gezinsleden van militairen, die naar Indië vertrokken zijn, hulp en raad te verschaffen. De dienst ls gevestigd in het A. M. V. J.-ge bouw, Leldscheboschje, Amsterdam en zal bin nenkort overal vertegenwoordigd zijn waar A M. V. J.-clubs in Nederland voor soldaten wor den opgericht. Doorgangshuis werd toevluchts oord. Tenslotte vertelde mr. Raedt nog iets over het doorgangshuis van de Stichting, dat vn hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen gevestigd is. De oorspronkelijke opzet kon zooals te voorzien was niet gehandhaafd - Voor de buitengemeenten als Zandvoort, Velsen, de Zaanstreek en de Haarlemmer meer, zijn afzonderlijke contactcommissies gevormd, waarin vertegenwoordigers uit alle geledingen van het maatschappelijk leven zitting hebben. Toen het gebouw in September van hef vorige jaar geopend werd, l§g het m de be doeling' vrijgelaten gevangenen gedurende drie weken onderdak te verschaffen, waarna men voor hen een blijvende huisvesting ge vonden hoopte te hebben. Het is heel anders uitgekomen: minstens de helft van de 75 in- wonenden vertoeft Teeds van de opening af In „Van Ouds het Raadhuis", dat dus meer een toevluchtsoord dan een doorgangshuis Jac. Zwaan 25 jaar dirigent van Scliolens Chr. Gem. Koor Morgen, 23 Januari, viert de heer Jac Zwaan zijn zilveren jubileum ate_owigeM van Schoten's Christelijk Gemengd Koor. De heer Zwaan begon zijn carrière als koordi rigent in 1920 bij de Nationale Zangschool in Amsterdam. In 1925 kwam hij naar Haarlem, waar hij voordien reeds een deel zijner werkzaamheden had gevonden. In 1922 had hii reeds de directie op zich genomen van Schoten's Gemengd Koor, daarna werd hij opvolger van Jan Booda te Spaarndam en in 1924 volgde hij den heer K, H. Kerkhoff op als dirigent van het Doopsgezind Zang koor. Later heeft zich bij deze vereenigmgen ook het Noorder Kerkkoor gevoegd. Behalve als componist is de heer Zwaan ook bekend als pianist en organist en door zijn paedagogischen arbeid in beide vakken, onder andere aan de Muziekschool van Toon kunst te Haarlem. Oranjetocht naar Soestdijk Bij de afvaardiging van 100 personen uit Haarlem voor den Oranjetocht naar Soest- dijk, die onder leiding staat van het Haar- lemsch Comité voor Nationale Feesten, heeft zich de „Motorclub Haarlem en om streken" aangesloten, die met 50 motoren de autobussen zal begeleiden. Deelneming aan den tocht als passagier der autobussen staat nog open bij het se cretariaat Jansstraat 19 (Nutsspaarbank). Bij de aanmelding moeten de kosten van t 10.worden betaald. De wijze, waarop de heer W. Houtkoo- per Dinsdagavond in restaurant „Bolwerk' de huldiging van P. Kobus, kampioen van Nederland eerste klas groot biljart (45/2). leidde, deed prettig aan. Ook de sprekers hielden gemoedelijke toespraken, waaruit bleek, dat alle Haarlemsche biljarters den kampioen een goed hart toedragen. De voorzitter van het district Haarlem van den Nederlandschen Biljartbond, de heer T. Oosterbeert, kreeg gelegenheid zijn vreugde uit te spreken over het toenemen cier belangstelling voor de biljartsport in Haarlem en over het feit, dat het peil hoo- ger wordt. Daartoe heeft Kobus het zijne bijgedragen. Het district is daarom ver heugd, dat de kampioen in Haarlem woont. Namens de Biljartclub „Haarlem", waar van Kobus lid is, spraken de heeren W. Houtkooper als voorzitter, G. Metz, secre taris, en Grymans namens de leden. Eerst genoemde besprak de wijze, waarop Kobus het kampioenschap in Den Haag heeft be haald, bood de beste wenschen aan voor de toekomst en hing den kampioen een krans om. De heer Metz haalde herinne ringen qp uit de biljartloopbaan van Kobus en overhandigde een bloemenmand. De heer Grymans liet zijn toespraak vergezeld gaan van de aanbieding van een aschbalc. Deze huldigingsavond was niet alleen be stemd voor de biljartclub „Haarlem", maar ook voor de aangesloten clubs. Een groot aantal afgevaardigden en persoonlijke rieriden bood gelukwenschen aan. Ook het bestuur van de dames-biljartclub „Primo" was aanwezig. Mevrouw Broertjes offreer de bloemen in den vorm van een hoef ijzer; zij hoopte, dat het geschenk niet al leen geluk zal brengen bij de kampioen schappen in Apeldoorn, maar ook in zijn verdere leven. Een schriftelijke geluk- wensch was binnengekomen van jhr. dr. J. MUZIEK Volksconcert der H.O.V. Op het programma kwamen voor werken van Dr. Jos. Haydn, Dr. Rud. Mengelberg, Dr. Joh. Wagenaar, Mozart en Larsson. Aan Haydn en Wagenaar was de doctorstitel honoris causa verleend. Mozart heeft men nooit die eer waardig gekeurd, hoewel hij toch wel eenlge beteelcenls als toonkunstenaar heeft ge had. Maar als titels op de programma's behooren vermeld te worden, waarom dan steeds alleen enkele namen er mee versierd? Over klassieke werken als Haydn's Symphonie no. 103 en Mozart's Pianoconcert kan men wei nig nieuws schrijven. Misschien ls het dienstig er nog eens op te wijzen, dat Haydn in die Symphonie het thema der Inleiding ook door het Allegro gewerkt heeft, Indien die vermelding niet als mosterd na den maaltijd komt. Misschien voert Hartvelt het werk binnenkort wel weer eens uit. De „Kleine Serenade voor Strijkorkest" van Lars Erik Larsson is een pretenUeloos. vlot ge schreven werkje, dat behalve in het Adagio den lichten serenadetoon niet verlaat en waaraan men allerminst zou zeggen dat de componist nog ■onder leiding van den atonallst Alban Berg een der volgelingen van Schönberg gestudeerd heeft. Rud. Mengelberg's „Capriccio voor Plano en Orkest" slaat een heel anderen toon aan: gewichtig, pompeus en hard. maar het blijft een inspiratielooze leegte, die door het bemerken van al de omzettingen van het vier-noten-motlef niet gevuld wordt. Ik heb met heel wat mooiere composities van dezen auteur kennis gemaakt. De soliste Sini van den Brom speelde de vrij zware pianopartij van dit Capriccio met het ■aplomb en de virtuositeit die daarvoor noodig zijn; in elk geval voldeed haar spel hierin rela tief veel beter dan in Mozart's Concert in Bes, K.V. 450, waar het fijnheid miste en waar ook haar geheugen haar even in den steek liet. Mo zart goed spelen is en blijft moeÖijk. Wagenaar's ,.Cyrano"-ouverture, hoe vaak ook gehoord, was na Mengelberg's Capriccio een ware ver- frissching. K- DE JONG Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 Januari 1947 BEVALLEN van een zoon: 20 Jan.. A. M. Wil- lemsev. d. Velde: A. v. Duin—Mooij; J. M. GoedendorpKnoop: M. A. MontaubanSchef- fer; 21 Jan., A. E. G. Hoff—v. d. Maat. BEVALLEN van een dochter: 18 Jan., W. C. Zijlstra—Abbink; 20 Jan.. J. Dupker—Veldwijk; C. d. Kruif—Geel; 21 Jan., A. E. G. Hoff—v. d. Maat; P, G. Veenstrad. Ouden. ONDERTROUWD: 21 Han., K. J. v. d. Bos en W. J. Evers; H. Boting en A, v. Ketel. GEHUWD: 21 Jan., J. Berghoef en L. G. Heintz- berger; P. Groenewoud en C. W. Wëgener. OVERLEDEN: 18 Jan., J. J. v. Noppen, 70 j., Hazepaterslaan; 19 Jan., C. G. Noort, 80 j., Mid denweg; E. A. Rempt—Jacobson, 49 J„ Santpoor terplein; F. A. v. Leeuwen, 52 j., Zaanenstraat; G. Raadersma—Heins, 65 j., Kamperlaan; 20 Jan., A. Schipper—Co melisse, 82 J„ Kenaupark, De voorzitter uan de de heer W. Houtkooper huldigde Piet Kobus met een krans. C. Mollerus, voorzitter van den Ned. Bil jartbond. Gehoopt wordt natuurlijk, dat de Haar lemmer dezer dagen in Apeldoorn goede successen zal boeken. Stadgenooten^ heb ben plannen gemaakt Zondag per autobus een tocht naar Gelderland te maken, met het doel eenige partijen bij te wonen. Tooneel „Hartenvrouw" bij Cremer Cremer heeft giéteravond in den Stads schouwburg een vertooning gegeveft van „Hartenvrouw", comedie in vier bedrijven door A. J. Liepman. Wij hadden met dezen Hollandscben tooneelschrijver nog niet eer der kennis gemaakt. In dit blijspel heeft hij de allang niet meer origineele truc toegepast van den tooneelschrijver, die een stuk be denkt. dat de toeschouwer dan als realiteit vóór'zich krijgt, totdat het slot de verrassing brengt, dat alles maar een gedachte van den hoofdpersoon-auteur is geweest. Door zooiets Iaat men zich maar eenmaal „nemen"; bij herhaling is de verrassing er af. Toepassing van dit procédé excuseert nog niet elk bedenksel van den auteur uit het eerste bedrijf. Het bedachte stuk moet ook als zoodanig aanvaardbaar zijn. En wij ge- looven niet, dat, wanneer Albert Dorval, de door Liepman ten tooneele gevoerde auteur, zijn stuk werkelijk had doen spelen, dit een :es ware geworden. Daarvoor is het zelfs als theater-truc te „bedacht". En er wordt in Liepman's stuk wel wat al te veel gesold met het begrip „comedie". Zelfs nadat in het laatste bedrijf de truc is onthuld en deze onthulling een passend slot zou vormen, voegt de auteur nog een wel wat langdradige liefdes-scène toe om zijn woordenspel bot te vieren. Met dit al heeft d$ schrijver dit tamelijk onmogelijke gegeven gebruikt tot tal van aar dige tooneel-effecten en de spelers hebben daai*van dankbaar profijt getrokken. Cremer heeft zich met deze vertooning weer doen kennen als vertegenwoordiger van op goed peil staand amateurisme. Het struikelblok voor dilettanten, de traagheid, was. hier door de vlotte regie vermeden; er werd in opgewekt tempo gespeeld. Ook het décor verdient lof, bijvoorbeeld om de fris- sche schilderijen in het salon van Dorval. Deze beide factoren verschaften aan het spel een genoegelijk kader-. En dit spel zelf muntte ook door verzorgdheid uit. In Dorval, die vooral in het begin niet steeds even verstaan- baar was, stond de regisseur soms den acteur een beetje in den weg. waardoor zijn overi gens voortreffelijk aeteeren wel eens wat te tooneeimatig werd. Over een heldere stem, een aardige mimiek en een charmante ver schijning beschikte Renée. Ook Berthier trof door zijn rustige en klare dictie. Met keurig getemperden humor werd d® als provinciaal vermomde rechercheur gespeeld. Zooda» het, alles met alles, een prettige avond geworden is. H. G. CANNEGIETER. Uit Zandvoorts raad School wordt verbouwd tot politiebureau De traditie getrouw heeft Zandvoorts bur gemeester, de heer H. van Alphen, in de eer ste raadsvergadering van 1947 een overzicht gegeven van het wel en wee der badplaats in 1946. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand had het druk: er werden 92 huwelijken gesloten en het aantal geboorten bereikte een record van 237. Zestien echtscheidingen wer den ingeschreven. Er vestigden zich 2864 per sonen, er vertrokken 819 en er overleden 68, zoodat de bevolking toenam met 2214 perso nen, 1040 mannen cn 1174 vrouwen. Het in wonertal bedroeg op 31 December 9150, waar onder vele gerepatrieerden, wien de burge meester herstel van hun geschokte gezond heid toewenschte. Herinnerend aan de ver kiezingen zeide hij, dat de besprekingen van den tegenwoordigen raad door beknoptheid en degelijkheid zeer gunstig afsteken bij de vergaderingen van den raad van een tiental jaren geleden, waarin vaak redevoeringen werden gehouden, waarvan de lengte omge keerd evenredig met de belangrijkheid was en waarbij dikwijls tegen middernacht de rondvraag kon beschouwd worden als een in tensief bombardement met zwak geschut op het college van B. en W. Maar bij de des tijds gehouden verkiezingen weiden dan ook zeer vele stemmen op de N.S.B. uitge bracht Wederopbouw. Sprekende over den wederopbouw zeide de burgemeester, dat Zandvoort een der zwaarst geteisterde plaatsen is, maar thans gelukkig niet den indruk van een puinhoop maakt. Voor de Zandvoortsche industrie, het vreemdelingenverkeer, zijn hotels en badin richtingen noodig. Spreker hoopte, dat de raad bij de voorbereiding van den wederop bouw meer eenheid zou toonen en het ver heugde hem, dat de klein-ZandvooWsche gedachte „Zandvoort voor de Zandvoorters" althans bij de stichting van het Strandschap verdwenen bleek te zijn. Kleine vervoerders sluiten zich aanéén Dinsdagavond had in de muziekzaal van restaurant „Brinkmanneen propaganda- avond van den Vrijen Bond Beroepsvel-voer ders plaats. De eerste Spreker, de heer C. Silleman, voorzitter van den Bond, wees er op hoe tijdens de bezetting de kleine ver voerder zijn werk met succes verrichtte en betoogde, dat vele groote ondernemers, die in de vakgroep machtsposities innamen, voor de Duitschers reden. Wij hadden gedacht, aldus spr., dat wij na de bevrijding ook van het juk van de vak groep verlost zouden worden. In plaats daar van hebben wij te hooren gekregen, dat 13.000 kleine bedrijven moeten verdwijnen Spr. wekte zijn gehoor op eensgezind te strij den voor de belangen van het kleine verv bedrijf. De tweede spreker, de heer C. S. van Mou- rik, waarnemend directeur van den Bond Bedrijfsautoverkeer in Nederland zette uit een, hoe de regeering de vorming van com binatie toejuicht en stimuleert. De huidige combinaties zijn, volgens hem, echter alle belangengemeenschappen van de groote ex pediteurs. Spr. had daarom zelf een plan voor ,een combinatie ontworpen, die alle be roepsvervoerders zou omvatten en waarin ook de kleine bedrijven tot hun recht zou den -komen. Prijzen en provisies zouden ir overleg met de deelnemers vastgesteld wor den. Bovendien wordt in combinatie brand- stoffenbesparing verkregen en het rijden met lèege wagens voorkomen Bij de nabespreking bleek, dat de aanwe zige Haarlemsche vervoerders in principe met dit plan accoord gingen. Binnenkort zal te Amsterdam een gecombi neerde vergadering van de leden van den Bond van Bedrijfsautoverkeer in Nederland, de Centrale Organisatie Beroepsvervoer en van den Vrijen Bond Beroepsvervoer belegd worden, waar dit plan nader zal worden be sproken. De nieuwste foto van Koningin Elizabeth van Engeland in staatsiegewaad. Bijzonder Hof Dinsdag hield het Amsterdamsche Bij zonder Gerechtshof zich bezig mot de be handeling van de zaak tegen deii vroege- ren Velsenschen NSB-politiemaa A. v. B. De tenlastelegging vermeldde^ twee fei ten: ten eerste, dat verdachte i« Septem ber 1941 een brief zou hebben géschreven aan Seyss-lnquart, waarin hij zijn briga decommandant Boerema er van betichtte hem bij bevordering voorbij te zien, in welken brief hij tevens mededeeling deed van de anti-Duitsche gezindheid van dien commandant. Het tweede punt van de aanklacht sprak van medeplichtigheid aan een overval te Haarlem in Februari 1945, tijdens welke verdachte uit een perceel in de Besoekistraat aldaar eenige illegale werkers had helpen halen. Tijdens het on derzoek in deze laatste kwestie zoo deelde de advocaat-fiscaal mr. B. J. Besier Dinsdag mede is zij in een nieuw licht komen te staan, waardoor dit punt van de tenlastelegging voorloopig zal moeten ver vallen. De brief, dien v. B. aan den Rijkscommis saris zou hebben geschreven, was de oor zaak van een langdurige discussie tusschen den president, mr. N. Bolkestein en den beklaagde, die zijn verklaringen bij de P.R.A. herriep en ter zitting meedeelde, dat de gewraakte correspondentie nooit gevoerd was. Toen de president wilde weten, wie den brief, waarvan een copie in het dossier aanwezig was, dan geschreven en in het Duitsch vertaald had, meende verdachte ook hierop het antwoord schuldig te moe ten blijven. Zelfs de overredingskracht van B.'s verdediger, mr. H. J. M. Tonino, veranderde verdachte's houding niet, zoo- dat de zitting eenigen tijd geschorst werd, om den PRA-lnspecteur, die verdachte in dertijd verhoorde, als getuige er bij te roepen. Deze vertelde, hoe verdachte tij dens de ondervraging zeer positief ver klaarde, dat de bewuste brief verstuurd was, maar de vroegere agent bleef bij zijn ontkenning. In zijn requisitoir achtte de advocaat fiscaal het verzenden van den brief be wezen en hij zei er niet aan 1 te denken, verdachte in vrijheid te stellen, nu blijkt dat er consequent gelogen wordt. De eisch luidde 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Uitspraak over veertien dagen. De heer Slagveld wenschte h^rna na mens den raad den burgemeester geluk met de verlenging van zijn ambtsperiode. Naar aanleiding van een brief van den mi nister van Binnenlandsche Zaken, waarin de reden voor het ontslag van den vorigen di recteur van Publieke Werken werd medege deeld. merkte de heer Siegers (K.V.P op, dat men blijkbaar een zondebok heeft gezocht. Hij wilde deze zaak nu laten rusten, maar behield zich het recht voor, er later zoo noodig op terug te komen. Verscheidene leden hadden bezwaren tegen het voorstel van B en W. om perceel Halte straat 14 voor f 8000aan den huurder te verkoopen, voornamelijk omdat het huis op f 11.000.getaxeerd is. Het voorstel werd dan ook met 7 tegen 6 stünmen verworpen. Gedenkzuil. Bij het vaststellen van enkele straatnamen verzocht de heer Blom (comm.) een straat te noemen naar den Zandvoortschen illegalen strijder Wim Gertenbach, die in het verzet tegen den vijand gevallen is. De voorzitter deelde mede, dat aan het einde van den toekomstigen Strandweg een gedenkzuil zal verrijzen, waarop de naam Wim Gertenbach een eereplaats zal krijgen. Mevrouw B. A. C. Poots-van Popta en de heeren J. van Sluisdam en D. Vader wei-den als bestuursleden van Maatschappelijk Hulp betoon herkozen. Tot leden van het Strandschap wreden ge kozen de heeren Van der Moolen en Linde man en tot plaatsvervangende, leden de hee ren Blom en Weber. Op voorstel van den heer Siegers werd een voorstel tot benoeming van een gemeen te-opzichter in vasten dienst aangehouden. Arbeidsvoorwaarden. De heer Kerkraan (P v. d. A.) stelde vervolgens aan B. en W. eenige vragen de arbeidsvoorwaarden bij het door de D U W uitgevoerde werk op het auto-circuit. Het met puin verharden van de aarden baan wordt uitgevoerd als een cultuur-technisch werk en niet als een civiel-technisch werk, wat het in feite is. Het gevolg -ts, dat de mi- nimum-loonen lager zijn. De arbeiders 'staan wantrouwend tegenover dit werk, waarvan zij de tariefregeling niet kennen. Wethouder Groos antwoordde, dat het hier een verlengstuk van vroegere werk zaamheden betreft. Zou men het opnieuw en dan als civiel-technisch werk hebben aange vraagd dan zou hierdoor vertraging ontstaan zijn en bestond de mogelijkheid dat er geen subsidie voor verleend werd. B. en 'W zullen dan de Heidemaatschappij verzoeken, aan de arbeiders bekend te maken, voor welke rieven zij werken. De raad verleende een crediet van f 20.000 voor verbouwing van school A aan den Hoo- geweg tot politiebureau en keurde voorts goed de gemeenterekening over 1944, een suppletoire begrooting voor 1946 en een voor stel inzake een overbruggingstoelage voor het gemeen-tepersoneel. Tenslotte werd nog een besloten vergade ring gehouden. Bejaarde vrouw slachtoffer van roofoverval De Schieweg (e Rotterdam werd gistermor gen in opschudding gebracht, toen de 71 jarige weduwe M. H.-P. zwaar gewond uit de deur van haar woning strompelde en met groote moeite voorbijgangers wist mede te deelen, dat zij het slachtoffer van een roof overval was geworden, waarbij de dader het tevens op haar leven had gemunt. Onmid dellijk werd de Geneeskundige Dienst en de politie gewaarschuwd. De vrouw, die in stigen toestand naar een ziekenhuis werd vervoerd, had nog de kracht te verklaren wat haar overkomen was. Maandag had zich een man bij haar gemeld, die voorgaf in den kelder van het huis de hoofdkraan van de waterleiding te moeten Tepareeren. Dinsdag morgen omstreeks tien uur was hij terugge keerd met het excuus, dat hij een stuk reedschap had laten liggen. De bejaarde vrouw ging mee naar den kelder, doch welijks waren beiden beneden, of de man sloeg haar met een hard voórwerp neer. Daarna snelde de man naar boven, rukte een gordijn af, wikkelde daar het radiotoestel in, deed een greep naar een aantal juweelen en naar het voorhanden zijnde geld, om vervol gens te verdwijnen. De vrouw heeft daarna, hoewel zwaar aan het hoofd gewond, toch nog kans gezien naar boven te gaan, de bui tendeur te openen en voorbijgangers te waarschuwen. De dader is later gegrepen. De jongen, die het misdrijf op zijn geweten heeft, bleek nauwelijks 18 jaar te zijn en tijdens den oorlog bij de SS te hebben gediend. Langen tijd had hij als politiek delinquent in het kamp te Hoek van Holland doorgebracht. Toen de politie het onderzoek begon, hield zij rekening met de waarschijnlijkheid, dat de dader geweten moet hebben dat de we duwe h.et radiotoestel in haar bezit had. De leverancier van het toestel werd in den arm genomen en door diens bemiddeling kwam de politie in het bezit van adressen van per soneel, dat den laatsten tijd bij hem in dienst was geweest. Het duurde niet lang, of het spoor wees in de richting van den Linker- Maasoever, waar de gewezen bediende W. B B. woonde, een 18-jarige radio-monteur, wiens signalement vrijwel overeenkwam met het door de weduwe verstrekte. Toen op zijn kleeding bloedvlekken werden aangetroffen, had de recherche voldoende redenen den jon geman in arrest te stellen. Hij bekende den roofoverval met poging tot doodslag. Het radio-toestel had hij verstopt in het puin tusschen de Scheepsmakershaven en de Boompjes, waar het werd teruggevonden. Aanvankelijk beweerde hij, dat hij het geld. een bedrag van ongeveer duizend gulden, in de Maas geworpen had: Later kwam hij op deze bewering terug. Het bedrag werd, op zijn aanwijzing, in den kelder van de ouder lijke woning teruggevonden. Hij gaf toe zijn slachtoffer met een fietspomp te hebben neergeslagen. De tóestand van de weduwe was hedenmor gen zorgwekkend. Komende Oranjevreugde in Bennebroek De Oranjevereeniging ..Bennebroek" orga niseert op den komenden Nationalen feest dag festiviteiten voor oud en jong. De ge boorte zal aangekondigd worden door eenige kanonschoten Om 14 uur verzamelen de schoolkinderen zich in de Schoollaan en met muziek voorop gaat het naar het huis van den Burgemeester, Tot het bestrijden van de onvermijdelijke kosten zal nog in deze week een huis-aan- huis collecte gehouden worden, waartoe door Burgemeester en Wethouders toestemming is verleend. Des avonds om 19.30 staat een fakkelop tocht op het programma, waarvoor alle plaatselijke vereenigingen worden uitgenoo- digd. De plaatselijke muziekvereeniging heeft -haar onmisbare medewerking spontaan toe gezegd. BINNENLAND Te Arnhem is een vergadering gehouden van oud-leden van het voormalige stam regiment 8 R.I. en de onderdcelen 32 R I.. 8ste depót-batal jon. 8ste grensbataijon cn 16de mitrjilUeurcom- pagnie. Besloten werd de door <ic Duitschers verboden vereenlglng „8 R.I.—IWO" weer op te richten, De nieuwe distributiemantregelen, met name de veranderde methode van bonaanwij zingen zullen geen afvloeiingen van ambtenaren tot gevolg hebben, mede omdat er door het vrij groote verloop onder het dLstributlepersonecl verscheidene vacatures ontstaan waren, waarin thans door den nieuwen maatregel voorzien kan worden. Bijzondere KLM-vtuchten naar Zuid-Afrlka zullen op 8 Februari, 1 en 26 Maart en 9 April plaats hebben. Van 31 Maart tot 7 April wordt in Johannesburg een „Paasch-show" gehouden, waarop vele Nederlandsche vertegenwoordigers zich laten vertegenwoordigen. Onder de velen, wien op 24 Januari door de Vrije Universiteit van Brussel het eeredoctoraat verleend zal worden, bevindt zich de Leldsch© hoogleeraar in de rechten, professor E. AL Meyers. Correspondentie voor de „Karei Doorman", die omstreeks 5 Februari in Cnsa Blanca wordt verwacht, moet uiterlijk 3 Februari ter post worden bezorgd. De gasaanvoer uit Duitscltland is in gevaar. Sinds October 1946 kregen de Nederlandsche Staatsmijnen een beperkte hoeveelheid gas uit Dultsehland. Niettegenstaande beloften over ver hooging van den aanvoer, wordt thans stop zetting overwogen, een maatregel, die vooral onze industrieën zou treffen. De Nederlandsche Hond van Oud-Strijders 1940 hoopt op 30 Januari in Delft zijn oprichtings vergadering te beleggen. Onder meer zal gene raal H. G. Winkelman het woord voeren. Negen veesmokkelaars zijn bij Breda tegeif de lamp geloopen; zij vervoerden op clan destiene wijze Nederlandsch vee naar Bclglc. De PhilipS-fahrleken gaan een gedeelte van het bedrijf naar Doetlnchem overbrengen. Daar toe is reeds een gebouw aangekocht. De fabriek van laschstnven wordt binnenkort verplaatst naar Utrecht. De oud-KLM-vlieger J. B. S. uit Hulzen, die lid ls geweest van de N.S.B. en die op de nominatie had gestaan voor het burgemeester schap van Heemstede, is veroordeeld tot inter- neering tot 7 Mei 1947. ontzetting uit belde kies rechten cn verbeurdverklaring van f3000. Dr. ir. J. G. J, C. Nleuwenhuls, directeur der Rotterdamsche Electrlsche Tram. ls benoemd tot Ridder in de Orde van den Ncdcrlnndschcn Leeuw. Kolonel H. F. Dudok van Heel, commandant van de eerste militaire afdeeling, omvattende Noordholland en Utrecht, verlaat op 1 Februari den militaiieji dienst. HAARLEM EN OMGEVING Mr. P. van Driel, dezer dagen benoemd tot burgemeester van Hulzen, blijft voorloopig ook nog hoofd van de afd. Sociale Zaken van het landelijk bureau van Volksherstel in Den Haag. De Communistische Partij Nederland „De Waarheid" district Haarlem, houdt op Maandag 27 Januari een openbare bijeenkomst in het Concertgebouw, ter herdenking van den 23ston ;terfdag van Lenln. De heer J. Schalker zal het woord voeren.Medewerking verleenen de Ge mengde Arbeiders Zangvereenlglng „Morgen- - rood", dirigent Hans Krieg. en de arbelders- muziekvereenlglng „Excelsior", dirigent J. AL Peeters. Zaterdag 25 Januari viert de heer J. Moolenaar, Emostraat 21, zijn 40-jarig jubileum bij de Ned. Spoorwgen. Mejuffrouw dr. A. Roes houdt op Woensdag 29 Januari In restaurant Brinkmann voor de af deeling Haarlem van de Nederlandsche Na tuurhistorische Vereenlging een lezing met lichtbeelden over „Griekenland, zijn i zijn schoonheden". Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: J. K. van Ommeren en S. J. Buy ze: H. Duursma en H. Corba. GETROUWD: L. R Wleringa en T. J. B. Wier stra; J. 't Hart en J Komen; J. G. M. van den Putten en M. A. H. Mok. BEVALLEN: e. C. A. Turenhout—van der Melj, z.; A. Jacobs—Drevel, d,; g. M. P. Lam- mers—de Boer. d.; C. .7. van Leuffenvan Leeu- d.; M M, Abbink—Kist. d.; A, H. van der PolFijn, d.; H. GroosDelis, z. BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL BEVALLEN. N. B. J. de BoerBestebreurtje, 2 d,. M le PooleDuycklnk Sander, d. ONDERTROUWD: J Hartman en J. D, Mulder; J. A. M BerssenbrUgge en F W. Y. Oppers; F. M. Benkers en E Neuerburg; M A J. de Waal Malefijt en J. van Asseldonk; W. Bijl en W. A- g. Schouw: F. Franse en A. A. Oele. getrouwd: J. C. Mann en g. Baltjes. OVERLEDEN: J. J. van Noppen, m„ 70 jaar. Tegen vernieling van plantsoenen Maatregelen van het Haarlemsche gemeentebestuur Eenigen tijd geleden heeft het gemeente bestuur (door bemiddeling van de besturen van jeugdorganisaties. buurtvcrecnigingen, hoofden van onderwijsinstellingen en derge lijke) een beroep gedaan op het publiek om medewerking te verleenen aan de instand houding van de plantsoenen Zooals een ieder bekend is, heeft de gemeente zich groote fi- nancieele offers moeten getroosten om de plantsoenen, welke op het tijdstip der be vrijding in vuilnishoopen waren herschapen, of in een zeer vervallen toestand verkeer den, weer in een staat te brengen, de repu tatie van Haarlem als bloemenstad waardig. Hoewel inderdaad als gevolg van het hier voor "bedoelde beroep eenige verbetering viel te constateeren, bereiken het gemeentebe stuur nog dagelijks klachten over vernielin gen. welke aan de plantsoenen worden toe gebracht, ook door het loopen over grasper ken en gTasstrooken. Het gemeentebestuur doet dus nog eens een beroep op een ieder om er aan mede te werken, dat het zoo kost bare gemeenschapsbezit als dc fraaie Haar lemsche plantpoenen voor beschadiging wordt Behoed. Teneinde echter tevens met de grootst mogelijke kracht de .vernielingen tegen to gaan. zal de politie fneti nauwgezetheid toe zien op de naleving van de artt. 36 cn 37 der Algemeene Politieverordening. Deze artikelen houden achtereenvolgens in: le. een verbod om op openbare gemeente gronden bulten de tot weg of voetpad bestem de deelen, door het kreupelhout door het plantsoen of over-de grasperken te loopen, te rijden of zich aldaar op te houden en 2e. een verbod om op of aan den openba ren weg staande boomen, heesters of bloem gewassen te beschadigen, of door onder zijn toezicht staande dieren te doen beschadigen. Bij het constateeren van overtreding van deze artikelen zal proces-verbaal worden opgemaakt. OUDERAVOND ADOLF VAN* N'ASSAUSCHOOL Vrijdagavond wordt een Ouderavond van de Adolf van Nassauschool gehouden. De heer Pilger, leider van de NederJandsehe Onderwijsfilm, zal een uiteenzetting geven van het nut der film bij het onderwijs. SCHEEPVAART K. N. S. M. Euterpe. 20 Jan. ie Sevilla. Orestes, 20 Jan. te Dublin. Dundee. 20 Jan. van Amsterdam naar Harlingen. Fana. 20 Jan tc Amsterdam Primo 20 Jan. te Amsterdam. The seus. 20 Jan. van Palermo naar An'wcrpen. Aspen, 20 Jan. t© Ceuta, Stureborg. 20 Jan te Fiume. Vulcanus, 20 Jan. Ouessant gep.-meerdi Manta, 19 Jan. van Curacao nanr Paramaribo. Bessa. 20 Jan. van Oporto naar Lissabon". Arn hem 20 Jan. te Trinidad. Holland Afrika I-ijn. - .Tricnpr, 20 Jan. t« Durban. Stoomvaart Maatschappij Nederland - Oranje, 18 Jan. ie Batavia. Rondo. 13 Jan. van Batavia naar Singapore. Taraakn, 17 Jan te s !:.:,ipore. Tabtnta 16 Jan. van Batavia naar Amsterdam via Suez, Radja, is Jan. van Portland naai Van couver. Pooloe Laut. 19 Jan le Batavia, Oceaan. - Melampus. 15 Jan Gibraltar ge passeerd naar Liverpool. Alcinous, 18 Jan Gi braltar gepasseerd naar Batavia. Bureau Wijsmuller. - Klccpbooten Soegic, Beatrix en Margriet slepende het Juliana droog dok van Curacao naar Socrabaja. 18 Jan. een graad 42 min. N.B. en 126 graden 46 niin. W.L. K. P. M. Boissevaln, 18 Jan. van Amsterdam naar Batavia. K. H. L. v. d. Velde. 20 Jan. uit Makassar naar Manilla, v. d. Capelle, 20 Jan. te Buenos Aires op uitreis.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3