Haarlems Dagblad Bidault weer minister van Buitenlandsche Zaken Wanneer? Overeenstemming bij handelsbesprekingen met Britsch-Amerikaansche delegatie Joegoslavië acht Oostenrijk verantwoordelijk Financieele beschouwingen geëindigd 61e Jaargang No. T854Ö Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur I 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. ÏJonïïerïïag 23 januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnement; prijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem wij leven en de tegenstellingen lus- I schen ons rechtsbegrip en het onrecht, dat I in velerlei vormen gepleegd wordt zijn zoo scherp, dat menigeen zich in de zwartgal- ligste beschouwingen uit en dat nog veel meer menschen er zich maar liever niet in verdiepen en zich slechts toeleggen op het nastreven van hun persoonlijke belangen. Wie in vereeniging, bond of federatie bree der interessen moet helpen bevorderen ondervindt, dat dit moeilijker is dan ooit. Van het streven naar eenheici, in de bezet- I tingsjaren voorgestaan en toen ook in zekere mate verwezenlijkt, is bitter weinig meer over. De tpan die werkelijk een alge meen belang wil dienen, bijvoorbeeld in een vakvereeniging waarin hij met zijn be drijf of instelling betrokken is, en die dien- I tengevolge bereidheid toont tot concessies, komt veelal met ontsteltenis tot de ontdek- king dat hij een der weinigen is, die het j vakbelang vooropstellen. Het is een wel bekende ervaring ook op andere gebieden, waar samenwerking vereischt wordt. Een menschenleven duurt kort; menigeen zucht als hij denkt aan de hoeveelheid tijd, die teloor gaat in schier eindelooze vergade ringen, waarin men maar niet tot besluiten kan komen omdat eigenbelang niet wil wijken en individualisme koppig hoogtij I viert, ook al schrijft het gezond verstand j voor dat gemeenschappelijk handelen oj den duur in aller belang zou zijn. Op den duur. Er is niet veel belangstel ling te vinden op dien grondslag. De mees te menschen leven nog bij den dag, zooals in bezettingstijd, toen men daar wel toe genoodzaakt was. Wie beproeft, begrip te wekken voor de groote vragen van den tijd, waarbij vooruitzien noodzakelijke voorwaarde is, merkt hoe moeilijk deze op gaaf is. Toch zijn dat de zaken, waarvan onze toekomst waarlijk afhangt en zij zul len niet opgelost worden door een struisvo gelpolitiek, die zich meent te beveiligen door den kop in het zand te steken en de werkelijkheid met te zien. Op deze plaats is al vele malen geschre ven over zulke onderwerpen als het Duit- sche vraagstuk, dat ons ten nauwste aan gaat zoowel uit het oogpunt van zelfbehoud als uit dat van onze groote economische belangen, over den toestand waarin het geteisterde en staatkundig-versplinterde Europa verkeert, dat zich op vereeniging moet bezinnen wil het niet ten onder gaan tusschen de gfoote machten van het Wes ten en het Oosten, over onze verarming, waarmee de thans nog in ons land heer- schende levensstandaard niet overeenstemt. I Ook over de vermindering van onze natio nale welvaart, het handliaven van een be grooting, die overbelast is met enorme uitgaven vooral voor militaire doeleinden en dan ook een fantastisch tekort aanwijst, de kostbaarheid van het overheidsapparaat, dat nog steeds veel te uitgebreid is. Weer een ander onderwerp van bespreking heeft zich voorgedaan: de noodzaak dat wij ons als volk in de buitenlandsche politiek doen gelden en ons op den voorgrond dringen inplaats van bescheidenlijk en ietwat ver schrikt op den achtergrond te blijven, af wachtend wat er gebeuren gaat, zoodat men Nederland volgens een van onze eigen gedelegeerden te New-York betitelt als „politiek niet interessant". Er zijn meer groote zaken genoemd, die aandacht en begrip van noode hebben in ons eigen belang. Wanneer zal het zoover zijn, dat dit besef in Nederland gemeengoed wordt bij denkende menschen, die vroeger niet gedachteloos plachten voort te leven en wier belangstelling verder pleegt te reiken dan hun direct eigenbelang? In België schijnt men na den eersten wereldoorlog, waarin het land evenals in 19401945 door de Duitschers bezet was en alle moreele en materieele nadeelen van een bezettingstijd ondervonden had, reeds tot de ervaring gekomen te zijn dat het twee jaar duurde na de bevrijding, eer het besef der noodzaak van samen werking, van vooruitzien en van ernstige beschouwing der groote nieuwe vragen, die zich in de samenleving voordeden, was hersteld. Het is nu al meer dan twee jaar geleden dnt België opnieuw werd bevrijd en dus zou daar op het oogenblik meer samenwerking en bezinning op de groote kwesties moeten bestaan dan in ons land het geval is. Vaak, ofschoon niet in alle verschijnselen, krijgt men inderdaad den indruk dat dit het geval is, dat de Belgen den schok en den terugslag, door de be zetting van hun land veroorzaakt, wer kelijk al meer overwonnen hebben dan wij. De volledige bevrijding van Neder land, met inbegrip dus van het Westen, dat de helft van de bevolking herbergt, de voornaamste centra bevat en de zware beproeving van den hongerwinter onderging, zal in Mei pas twee jaar ge leden zijn. Zal daarna geleidelijk na tuurlijk waarlijk een verbetering in de samenwerking en in inzicht optreden? Het zou van groote beteekenis zijn en een belangrijke nieuwe phase in het herstel inluiden, dat. niet slechte van materieele zaken afhangt en in wezen zelfs door ge heel andere factoren beheerscht wordt. De zoo sterk verminderde, nog steeds lage arbeidsproductiviteit is daar een duide lijk voorbeeld tan; ondanks het physieke herstel van ons volk, dat blijkt uit gunstige cijfers betreffende den algemeenen ge zondheidstoestand, is zij nog veel te laag. Twee jaar. Is dat inderdaad de termiin voor een keerpunt? Laat ons hopen dat Zij niet langer gerekend moet worden. R. P. Toclit van zeven uren door het ijs op het IJseJmeer Na een tocht van zeven uur zijn gister middag om vier uur de „IJselstroom" on der kapitein Berends en de „Lekstroom" onder kapitein Schippers van de reederij Koppe te Amsterdam, behouden in Kam pen binnengeloopen. Gistermorgen om zeven uur verlieten de booten Amsterdam om een tweede poging te wagen over het met ijsvelden bedekte IJselmeer Kampen te bereiken. Niet min der dan zeven uur duurde de tocht, waar van gedurende ruim zes uur de schepen zich door ijsvelden van 15 a 20 cm. dikte moesten breken. Alleen ter hoogte van het Keteldiep bereikten zij open water. Één maal moesten de schepen stoppen voor een kruiend ijsveld van ongeveer 40 cm. dikte. Fransch coalitie-kabinet gevormd: Communisten krijgen Defensie,*Arbeid, Wederopbouw en Volksgezondheid MONTGOMERY NAAR AUSTRALIë. Naar Un. Press meldt heeft de Australi sche minister-president Joseph B. Chifley in het parlement medegedeeld, dat veld maarschalk Lord Montgomery in Juli een bezoek aan Australië zal brengen om be sprekingen te voeren over de imperiale defensie. Naar Radio Parijs gisteravond meldde is Ramadier thans gereed gekomen met de formatie van zijn kabinet en heeft hij de lijst met de namen van zijn ministers aan den president voorgelegd. Volgens Reuter zyn vier portefeuilles toevertrouwd aan de communisten, n.l. die van Nationale De fensie, Arbeid, Volksgezondheid en Weder opbouw. Georges Bidault heeft Buitenland sche Zaken. Thorez, de leider der commu nistische partij, is tezamen met den MRP- man Pierre Teitgen vice-premier gewor den. Er Ls een afzonderlijke portefeuille voor Oorlog, die beheerd wordt door de MRP. Reuter geeft de volgende officieele lijst met namen van de nieuwe Fransche mi nisters: Minister-president: Paul Ramadier (soc.); Vice-premiers: Maurice Thorez (commu nist) en Pierre Teitgen (MRP); Ministers van Staat: Felix Gouin (socia list), Marcel Roclore (onafh. conserv.) en Yvon Delbos (rad.); Minister van Binnenlandsche Zaken: Edouard Depreux (soc.); Minister van Justitie: André Marie (rad.); Minister van Buitenlandsche Zaken: Geor ges Bidatlt (MRP); Minister van Economische Zakfen: André Philip (soc.); Min. van Financiën: Robert Schumann (MRP); Min. van Verkeer en Openbare Werken: Jules Moch (soc.); Min. van Nationale Defensie: Frangois Billoux (comm.); Min. van Landbouw: Henri Tanguy Prigent (socialist); Min. van Arbeid: Ambroise Croizet (com munist) Min. van Oorlog: Paul Coste Floret (MRP) Min. van Luchtvaart: André Maroselli (radicaal); Min. van Marine: Louis Jacquinot (onafh. conservatief); Min. van Onderwijs: Marcel Naegelen, (socialist); Min., van Volksgezondheid en Bevolkinj Georges Marrane (comm.); iClin. van Kunsten, Jeugdzorg en Voorlich ting: Pierre Bourdan. Min. van Wederopbouw: Charles Tillon (communist): Min. van Handel en Voedselvoorziening: Jean Letourneau (MRP); Min. voor Oudstrijders: Frangois Mitterand (rad.); Min. van Industrie: Robert Lacoste (soc.); Min. van Overzeesche Gebiedsdeelen: Marius Moutet (socialist). Gaat dr. van Mook toch lieen? Naar Elsevier's Weekblad meent te we ten zou in verband met de hardnekkige ge ruchten over een te verwachten aftreden van dr. van Mook de naam worden ge noemd van den Nederlandschen ambassa deur in Moskou, A. H. J. Lovinck, als even tueel opvolger van den lt. gouverneur-ge neraal. Naar de Maasbode meldt zou jhr. Michiels van Verduynen, de Nederlandsche ambassadeur in Londen, „voor de eer heb ben bedankt". Tramontsporing in Heemstede veroorzaakte stagnatie Omstreeks kwart voor vijf is gistermiddag op den Binnenweg bij de Julianalaan te Heemstede een tram ontspoord Juist toen de bestuurder het enkelsporig baanvak wilde oprijden, sprong het groene signaallicht op rood, ten teeken, dat van den anderen kant een tram naderde. De bestuurder reed daar om achteruit, maar doordat de voorste wielen den wissel reeds gepasseerd waren, ont spoorde de tram. Het duurde ongeveer een uur, voor dat men den wagen weer in het rechte spoor had. <Jedurende dien tijd was het tramverkeer HaarlemHeemstede gestag neerd. VAN KLEFFENS Paul Ramadier. „Wij willen niet wraakzuchtig doch evenmin zacht zijn" Mr. E. N. van Klef fens heeft Woensdag dagavond als eeregast aangezeten aan een diner, aangeboden door^ de Kamer van Koophandel van den staat New York en de stichting Nederland-Amerika. Spreken de over het vredesverdrag met Duitsch- land en het Nederlandsche memorandum hierover verklaarde mr. Van Kleffens: „Dit is niet alleen een zaak van vredes verdragen. Ik geloof niet, dat vredesrege ling volledig kan worden genoemd zon der een systeem voor collectieve vermin dering der bewapening en gewapende machten". Na een lang en gedetailleerd overzicht van den Nederlandschen toestand en de eischen in het memorandum besloot hij: „Wij zijn niet een zeer emotioneel volk. Het lijkt soms verbazingwekkend, als men in aanmerking neemt op welke beestach tige wijze de Duitschers mijn landgenooten gedurende vijf lange jaren hebben behan deld, hoe objectief de Nederlanders kun nen praten over rechtvaardige en in het algemeen wenschelijke oplossingen. Van deze geestesinstelling draagt het Nederlandsche memorandum de stempel. Wij wenschen niet wraakzuchtig, doch ook niet zacht te zijn. Er is een groote chirur gische operatie noodzakelijk. Laten wij die koel, oordeelkundig en zonder vrees uit voeren, niet alleen voor het welzijn van den patiënt, maar ook in het bijzonder voor het welzijn van ons allen: de ge meenschap der naties als een geheel". Nederlandsche ambassadeur bij de republiek China Bij Koninklijk Besluit Ls F. C. baron van Aerssen Beijeren van Voshol benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij de republiek China. Grondstoffen naar Duitschland Een groote mate van overeenstemming is bereikt bij de onderhandelingen tusschen de Nederlandsche regeering en de Britsch-Ame rikaansche delegatie inzake het zenden van Nederlandsche grondstoffen naar en voor be werking in Duitschland. Ook zou men tot overeenstemming zijn gekomen over vereen voudigde procedures voor den handel tusschen Nederland en de Britsch-Amerikaansche zóne. Uit Amerikaansche bron wordt verno men, dat als gevolg van het zich terugtrek ken van het militaire bestuur uit het gehccle beheer over het handelsverkeer, „de 14 han delingen, die voordien vereischt waren om een handelstransactie af te sluiten, geredu ceerd zuilen worden tot slechts enkele". Naar verluidt zouden van Nederlandsche zijde aan de Britsch-Amerikaansche delegatie enkele voorstellen gedaan zijn betreffende Tractatie voor de schooljeugd Teneinde de vierifig van de aanstaande blijde gebeurtenis op scholen voor ge woon lager en voorbereidend onderwijs mogelijk te maken heeft de directie van de voedselvoorziening v3n het ministe rie van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening toestemming verleend, dat via de plaatselijke distribntiedien- sten toewijzingen zullen worden ver strekt, waardoor per kind een tractatie van één beker chocolademelk en 25 gram versnaperingen zal kunnen wor den gegeven. Nader zal nog worden medegedeeld, op welke wijze zij. die zich met het orga- niseeren en financieren van deze trac tatie willen belasten, een verzoek om toewijzingen kunnen indienen. het gebruik van Nederlandsche havens voor het transitoverkeer naar Duitschland. Deze voorstellen zouden rekening houden met de schaarschte aan buitenlandsche valuta in Duitschland. Een der voorstellen zou ..mo gelijkheden" inhouden, die door de Britsch- Amerikaansche delegatie na terugkeer in Berlijn bestudeerd zouden worden, Dit voor stel zou zich over een lange periode uitstrek ken en bij de Britten en Amerikanen meer kans van slagen hebben dan eenig ander voorstel, dat Nederland tot dusverre aan de hand gedaan heeft. De uiteindelijke beslissing zou echter niet tijdens de loopende conferen tie kunnen worden genomen. Men verwacht, dat de kwestie van het ver- leenen van Nederlandsche credieten ter sti muleering van den handel met Duitschland hedenavond besproken zal worden wanneer de delegatie naar Amsterdam gaat om bespre kingen te voeren met de Nederlandsche Trustmaatschappij voor den handel met het buitenland. De besprekingen in Den Haag zullen Vrijdag voortgezet worden. Komt Koning Winter terug? Uit het weeroverzicht van het K.N.M.I. van hedenmorgen blijkt, dat het gebied van hoo- gen luchtdruk langs de kust van Noorwegen iets in beteekenis toenam. Ook over Noord- Rusland stijgen de barometers nog langzaam De aanvoer van koude lucht met den Noord- Oostelijken w nd houdt dus aan. Aangezien echter de temperaturen in Zweden overdag nog niet zoo bijzonder laag zijn zal ook in ons land de vórst overdag wel meevallen. In den nacht daarentegen zal vooral op plaatsen, waar een sneeuwlaagje aanwezig is. de tem peratuur flink kunnen calen. echter in het algemeen niet beneden -10 graden. In Mid den-Europa en in de Balkan is op sommige plaatsen de temperatuur door nachtelijke uitstralingen tot -15 graden gedaald Ook in Italië is de koude doorgedrongen. Rome meldde vanmorgen 3 graden vorst. Temperatuuroverzieht van hedenmorgen 9 uur- Twente -7; Den Helder -2: Vlissingen -2; De Bilt -4: Schiphol -3: Eindhoven -4: Leeu warden -3; Vliegveld Eelde -4) Vliegveld Beek -4; Gilze Rijen -4. Zweedsche prins de gast van Prins Bernhard Met de Scandlnavië-Express arriveerde gisteravond te Amersfoort prins Gustaaf Adolf, zoon van den Zweedschen kroonprins, die op uitnoodiging van Prins Bernhard een kort bezoek aan ons land brengt. Prins Bernhard begroette zijn gast op het perron, waarna men per auto naar paleis Soestdijk reed. Vandaag gingen Prins Bernhard en zijn gast ter jacht in de kroondomeinen bij paleis Het Loo te Apeldoorn. Het woord is aan....j Hare: De helft van de mislukkingen in het leven ontstaat, doordat men zijn paard inhoudt als het Wil sprincjen. (Uit: Guesses at Truth; 1827). Prins Bernhard met zijn Zweedschen gast. Gevolgen der nazi-agressie: 30.000 levens en een half milliard dollar op Oostenrijkss rekening Toen in September 1944 de Duitschers bij de nadering van de geallieerde legers hun delingsplannen in de Amsterdamsche ha vens ten uitvoer brachten, werd ook het voor de terreinen van de Amsterdamsche Droog dok Mij. liggende Julianadok. waarin het Ita- liaansche s.s. „Maggio 24" lag. opgeblazen Het zonk en vorm: een ernstige bedreiging voor de scheepvaart. Reeds in Juli 1946 werd begonnen de 9^00 ton metende ..Maggio 24" op te ruimen Met duikers, die van snijbranders waren voorzién. werden alle „kleine deelen" afgebrand en weggesleept. De romp werd. ook met behulp van duikers, die nu echter niet alleen met snijbranders werkten, maar ook met spring- gelatine, in stukken „geschoten", die thans alle op de enkele na. waarop de machines staan geheel opgeruimd zijn. Woensdag is een stuk, dat niet minder dan 170000 K G. woog, met een drijvende bok van Werkspoor, die een hefvermogen heeft van 175 ton opge takeld. Toen het stuk reeds boven water in de takels hing dreigde het nog mis te gaan. De stalen platen, waarin vierkante gaten wa ren gebrand om de takels houvast te geven, scheurden uit onder het enorme gewicht. Gelukkig zat enkele decimeters hooger een zijspant, waarop het geheel bleef hangen. Qp 'bok wendde de steven en voer naar Nieu- wendam, waar hij op het „wrakstukkenkerk- hof" zijn enorme last neerlegde Het 25 000 ton metende dok dat 198 M lang en 40 M breed is. blijft voorloopig nog lig ger. Besprekingen zijn gaande om het in stukken te lichten en het in een daarvoor speciaal te bouwen haven bij Nieuwendam weer tot een geheel te verbouwen Het zal echter nog wel tot den zomer duren, alvorens met deze werkzaamheden een aanvang zal worden gemaakt. Men hoopt het dok over ongeveer een jaar geheel gelicht te hebben. Als eerste der kleine landen is gisteren Joegoslavië gehoord door den raad der plaatsvervangers te Londen met betrek king tot het Oostenrijksche verdrag. De Joegoslavische afgevaardigde Joze Vilfan heeft daarbij Oostenrijk ervan be schuldigd, de hoofdverantwoordelijkheid te dragen voor de nazi-agressie in Zuid-Oost Europa, meldt Un. Press. Vilfan verscheen voor de plaatsvervan- ;ers om kracht bij te zetten aan den Joe- goslavischen eisch tot afstand van duizend ierkante mijl Oostenrijksch gebied en het doen van zware herstelbetalingen door de Oostenrijksche regeering. „Gedurende zijn geheele geschiedenis is Oostenrijk de voorhoede geweest van Duitsche onderdrukking van een heele serie volken: Slowenen. Kroaten. Serven, Tsjechen, Italianen en Polen." aldus Vil fan. „Reeds voor de anschluss werden plannen gesmeed en voorbereidingen ge troffen in Oostenrijk voor de bezetting en Germaniseering van Joegoslavisch gebied. De ergste herinneringen van de Joegosla vische volken aan dezen oorlog zijn aan Oostenrijk verbonden", verklaarde Vilfan. Hij schoof Oostenrijk verantwoordelijk heid in de schoenen voor een groot percen tage der oorlogsgruwelen in Joegoslavië, met inbegrip van den massamoord van ze venduizend Joegoslaven in Kragujevac. De Joegoslavische commissie voor oorlogs misdaden heeft aanklachten ingediend tegen ruim tweeduizend Oostenrijkers. Vil fan zeide dat zijn regeering Oostenrijk verantwoordelijk hield voor meer dan epn half milliard dollar oorlogsschade en den dood van dertigduizend Joegoslaven. De herstelbetalingen moesten volgens Vilfan in Amerikaansche dollars voldaan wor den. Vilfan sprak ook nog de beschuldiging uit dat de tegenwoordige Oostenrijksche regeering niet krachtig tegen nazi-aan hangers optrad en dat er in dat land pro nazi demonstraties plaats vinden. Ten slotte zeide Vilfan dat het gebied van Ca- rinthië, dat door Joegoslavië wordt opge- eischt,het eenige deel van het Duitsche rijk was dat een verzetsbeweging heeft De Gaulle weigert onderscheiding Generaal De Gaulle heeft geweigerd de militaire medaille, welke de Fransche re geering eveneens aanbood aan Churchill, generalissimus Stalin en wylen president Roosevelt, te aanvaarden. De redenen hiervoor worden gegeven in een brief aan Léon Blum, welke gistermorgen werd ge publiceerd. Generaal De Gaulle verklaart in zijn brief o.m., dat „voor een man. die zichzel de missie stelde Frankrijk en de Fransch' Unie te leiden van de ramp en slaverm tot de overwinning en vrijheid, er geen andere „aanvaardbare" belooning is dan die van geslaagd zijn". gekend die de nazis gedurende den gehee- len oorlog bevocht. „Oostenrijk zal zich met groote vast beslotenheid verzetten tegen de aanwezig heid van welke geallieerde bezettingstroe pen ook op zijn grondgebied, nadat het vredesverdrag gesloten zal zijn", zoo ver klaarde" de Oostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Karl Gruber gisteren tegenover Un. Press. „De Oostenrijksche strijdkrachten", zoo voegde hij hier aan toe, „zijn sterk genoeg om te zorgen voor grensbescherming en kwesties van interne veiligheid". „Om principieele redenen zal Oostenrijk zich verzetten tegen eischen die zouden voortvloeien uit een beweerde Oostenrijk sche oorlogsverantwoordelijkheid, doch Oostenrijk is bereid zekere problemen te bespreken", aldus Gruber. „Geen enkel artikel in het Oostenrijk sche verdrag dat zich bezighoudt met Oos tenrijks uiteindelijke scheiding van Duitschland zal op tegenstand der Oos tenrijksche regeering stuiten. De Oosten rijksche regeering wil zulk een scheiding juist gaarne geaccentueerd zien", zoo be sloot Gruber. Poolsche eischen werden in Moskou besproken Erkenning der Westelijke grenzen De communistische waarnemend minis ter van buitenlandsche zaken der Poolsche regeering, Modzielewski, die juist uit Mos kou is teruggekeerd, heeft verklaard, dat bij zijn onderhoud met Molotof is geble ken, dat de houding van beide landen ten aanzien van Duitschland, ofschoon niet geheel gelijk, op vele punten overeenkomt. Hij voegde hieraan toe, dat hij gaarne een bezoek aan Londen en Washington zou brengen als hij slechte wist, dat het Pool sche standpunt daar even goed zou wor den begrepen als te Moskou. Modzielewski zeide. dat Polen bereid is met een democratisch Duitschland samen te werken, doch niet met dr. Schumacher (voorzitter der Duitsche soc. democrati sche partij) die volgens zijn eerste pro gram herziening van de Poolsche Weste lijke grens eischt. Een dergelijke politiek zou volgens den minister vroeg of laat tot nieuwe agressie leiden. Het voornaamste punt van het memo randum dat de Poolsche regeering aan de plaatsvervangers te Londen zal doen over handigen, betreft de erkenning van Polen's Westelijke grenzen. Polen verlangt verder politieke eenheid voor Duitschland. Het vredesverdrag moet in Warschau getee- kend worden. Duitschland's economie moet zich op vredesplan ontwikkelen met uit sluiting van de wapenindustrie. Naar een rechtsche coalitie in Griekenland Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat op de door den Griekschen eersten minister. Tsaldarls, bijeengeroepen confe rentie van partijleiders, overeenstemming is bereikt ten aanzien van het program en de samenstelling van een coalitieregeeringr. De liberaal Sofoeiis nam niet aan de con ferentie deel. Aan Tsaldaris is verzocht den koning van de bereikte overeenstemming op de hoogte te stellen. De Grieksche ambassadeur te Londen, Thanassis Aghnides, heeft in een exclusief interview met Reuter de eischen aan Duitschland bekend gemaakt, die Grie kenland aan de speciale plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandsche Za ken zal voorleggen. Duitschlands aansprakelijkheid moet zoo hoog mogelijk gesteld worden ten einde een vergoeding van de geweldige schade, die Griekenland geleden heeft, mogelijk te maken. De herstelbetalingen zullen mede uit de loopende productie dienen te geschieden, zoodat Griekenland 500.000 ton steenkool per jaar zal kunnen ontvangen. Duitschland zal verplicht moeten wor den gedurende 20 jaar na het teekenen van het vredesverdrag jaarlijks een even grpot deol van zijn import uit Grieken land té betrekken als het gemiddelde in de jaren 1935-1939. Deze voorziening staat voornamelijk in verband met de Griek sche export van tabas Verder eischt Grii kenland Duitsch oor logsmateriaal. waaronder schepen en vlieg tuigen, en 30.0i>0 stuks vee, bij voorkeur paarden. DE GASPERT OPNIEUW KABINETS FORMATEUR De president der Italiaansche republiek, de Nicola, heeft den aftredenden premier, Alcide de Gasperi, opgedragen een nieuw kabinet te vormen. De Gasperi deelde mede, dat hij heden ochtend zal beginnen met het raadplegen van politieke persoonlijkheden. Weerbericht AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door hel K.N.M.L te De Bilt, geldig tot Vrijdag avond: Wisselend bewolkt met hier en daar een •meeuw-buitje. matlse. tijdelijk krachtige Noordoostelijke wind. EERSTE KAMER (Van onzen parlementairen redacteur) Na cie Dinsdag reeds door prof. Molenaar aan de ambtenaren van Financiën gebrachte hulde, deed de minister Woensdag hetzelfde, hierbij tevens gewagende van het zware ver lies,doordat een zijner beste krachten Dr. Ridder, slachtoffer van de vliegtuigramp op Schiphol aan zijn ministerie ontvallen is Minister Lieftinck hield een betoog van twee uur, waarop na de replieken nog eens een dupliek van omstreeks een uur volgde. Deze bewindsman greep dus.in ruimen mate de gelegenheid aan. om den senatoren zijn antwoord niet schuldig te blijven Daarin verklaarde hij, dat zijns inziens het Comité tot Daadwerkelijke Bestrijding van het In flatiegeyaar gaarne den dans om het. welis waar niet meer gouden, maar nog steeds eer flinken omvang hebbende kalf ten uitvoer wil brengen. Overigens verheelde hij zijn twijfel nie; omtrent danslustigheid van den anti-revolutionairen senator mr Rip Roe rend was de bewindsman het eer.s met den communistischen spreker Van Santen, wa' diens streven naar emancipatie dat wil zeggen bevrijding van overheerschirtg door anderen van de arbeidersklasse betreft Maardan moest hiervoor .niet overheer- sching door anderen in de' plaats treden, evenmin als zijn Excellentie iets voelde voor vervanging van een economisch door een staatkundig monopolie Hij erkende dat zich 'usschen hem en den communistischen voordvoesder geen Chineesche muur bevind' ioch, zoo voegde hij er ondeugend aan toe wellicht is die muur iets Westelijker geie- Waakzaamheid .deblokkeering dus geen lichtvaardige tegen de inflatorische ten- denzen blijft 's ministers beleid beheerschen. Bezuiniging. mits men realistisch te werk gaat, heelt zijn sympathie. Trouwens. hij heeft op zijn ambtgenooten een beroep ge daan om de op zichzelf door hem juist ge oordeelde verhooging van de ambtenaren salarissen door inkrimping van den staats dienst op te vangen, hetgeen hij mogelijk achtte mits er voortgaande verbetering in den algemeenen toestand valt waar te nemen. Over de mogelijkheid tot sparen en het ge leidelijk aan sluitend te krijgen budget, bleek de minister optimistische! gestemd dan ver schillende sprekers. Later kwam hij nog eens op het sparen terug toen hij opwekte hem te steunen bij een komende spaarcampagne. Men moet, zoo betoogde hij. mede in dit verband, mijn voorstellen en maatregelen op zichzelf, naar hun eigen verdiensten beoor- dcclen, dus los van de door mij aangehangen Drincipicei-staatkundiee beginselen Daar over was. door hei gebruiken van de uitdruk king „bijgeluiden" eenigermate in verwijten den zin gesproken De bewindsman eisehte echter voor een minister van Financiën in een parlemeniair kabinet het recht op. voor eigen beginsel uit te komen vooral wanneer het parlement zelf hem daartoe eerst verlokt en hij het bovendien met zekere reserve doet. Hiermee is ongeveer het belangrijkste weergegeven van minister Lieftir.ck's rede. waarin hij nog aankondigde een binnenkort n te dienen Bankwet die ook voor vertegen woordiging van de bankierswereld in den Rankraad zorg za! dragen Na zijn dupliek ging de senaat, wat haar openbare bijeenkomsten betreft onvoor ziene omstandigheden daargelaten to: 4 Februari uiteen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1