Eerste wetenschappelijke expeditie van ons land na den oorlog Belangstelling over de gekeele wereld Londensch verkeer wordtchaotisch In Deli wordt weer tabak geplant Buitenlandsche filmproductie in ons land? Sportprogramma's Poessie' De nieuwe bonnen Panda en de B deester-dief Wereldnieuws j Donderdag 23 Januari 1947 Een sterrenwacht in de rimboe Dr directeur van de Leidsche Sterre- wacht, prof. dr. J. H. Oort vertelde ons, dat de onderzoekingen, welke in Britsch Oost-Afrika zullen worden verricht, een onderdeel vormen van een groot interna tionaal programma van astronomische ■waarnemingen, welke tot doel hébben de onnauwkeurigheden, die heden ten dage nog bestaan in de gegevens omtrent de juiste positie van een zeer groot aantal hemellichamen, tot een minimum terug te brengen. De belangrijke en tevens eervolle taak, welke ons land in dit internationale ver band op zich heeft genomen, zal bestaan in het met groote nauwkeurigheid be palen van de z.g.n. declinatie van rond 1200 sterren. Het is hierbij de bedoeling dat zal worden voortgebouwd op een door den Nederlandschen astronoom, prof. Kapteyn, aangegeven methode. Verder ligt -het in de bedoeling, dat de waarnemers een speciale studie zullen maken van het zodiakale licht, dat zij indien mogelijk een meteorologisch journaal zullen bijhouden en ook dat zij biologische gegevens zullen verzamelen. Om alle mogelijkheden hierbij zooveel mogelijk uit te buiten zal tevens een toe stel worden gebezigd voor het langs elec- trischen weg registreeren van de licht intensiteit aan den equatcjrialen hemel. De leidei- van deze expeditie, die drie jaar zal duren, de Leidsche ajftronoom, dr. G. van Hcrk, was de man, die op dezelfde plaats waar thans wederom de waarne mingen zullen plaats vinden in de jaren 19311933, in samenwerking met dr. C. H. Hins, veel voorbereidend werk heeft ge daan. Als geen ander kent hij de omstan digheden waaronder gewerkt zal moeten worden. Voortbouwend op de in die jaren gelegde grondslagen en toegerust met de meest geperfectionneerde instrumenten hoopt men tha:is definitieve resultaten te bereiken, resultaten, welke, naar wij ho pen. voor de astronomische wetenschap der geheelo wereld van belang zullen blij ken te zijn. Dat hieraan thans ook de Ma rine één van zijn kundige krachten wenscht af te staan, strekt tot groote voldoening. Prof. Oort vertelt, dat heel de as tronomische wetenschap het oog op Leiden richt. Bekende Amerikaansche astronomen vragen zich met verba zing af hoe het mogelijk is. dat de Nederlanders dit weer klaar weten te spelen. Een bewijs, dat men echter het volste ver trouwen in onze expeditie heeft, is wel het feit, dat een aantal Amerikaansche fondsen cn ook de Internationale Astrono mische Unie in de kosten wenschen bij te dragen. Verder hebben de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen en eeni- ge andere Nederlandsche lichamen bedra gen voor dit doel gevoteerd en zal ook de regeering een subsidie beschikbaar stel len. De leider der expeditie. Dr. Van Herk, die straks zal kunnen Voortbouwen op de ervaring, welke hij in 1931—1933 heeft'opgedaan, vertelt ons dan iets van de streek waar de waarnemingen zullen plaats vinden. „Het is voor onze speciale observaties noodig, dat onze waar nemingspost zich zoo dicht mogelijk bij den equator bevindt. Na een onderzoek van de daartoe aanwezige Vnogelijkheden ds de keuze opnieuw gevallen op een streek in hét hooggebergte van Kenya, gelegen 3000 meter boven den zeespiegel. Deze streek, welke zich in een zeer afgelegen gebied bevindt, is ruim 300 km verwijderd van Nairobi, de hoofdstad van Kenya met ruim 55.000 inwoners. Het is de bedoeling, dat wij in Amsterdam scheep gaan en dat onze expeditie -in Mombasa van boord zal gaan. Van hieruit brengt ons een berg trein, welke speciaal op goederenvervoer is aangewezen., tot op een 8-tal km van onze „operatiebasis"'. Dan echter begint het moeilijkste traject pas. Door een on herbergzaam oord, waar wij zelf gedeel telijk onzen weg mo^en aanleggen, be landen wij eindelijk bij den equator". Verlaten land. Om ons dan eenigszins een indruk te geven van de totale verlatenheid van deze streek vertelt dr. Van Herk, dat hier bij zijn vorig bezoek in 19311933 op een oppervlakte, welke overeenkomt met die van Amsterdam, slechts drie farms werden aangetroffen, welke In totaaL door slechts dertig personen werden bewoond. Hierin is ook thans nog geen verandering gekomen, zoodat u zult begrijpen, dat wy in de drie jaar, welke wij hier zullen verblijven, ge heel op ons zelf zijn aangewezen. De expe ditie zal zich dan ook volkomen zelfstan dig moeten handhaven. Zijn wij eenmaal met onze zestien pon aan bagage in deze streek aangekomen en hebben we niets anders dan den ons blauw overkoepelenden hemel boven het hoofd, dan breken er eenige maanden dr. Van Herk schat dit op drie maanden van rusteloos werken aan. In de ge geven omstandigheden zorgen wij natuur lijk eerst voor een onderkomen voor den nacht, want ook die kunnen daar, evenals in Holland, koud en guur zijn. In dit verband merkte dr. Van Herk nog op, dat het klimaat in deze streken niet van dien aard is, dat men op tropenkleeding is aangewezen. Na verloop van enkele dagen als in onze woningen, welke natuurlijk maar zeer eenvoudig zijn ingericht, eenige tee- kenïng begint te komen, zal met de inrich ting van onze sterrewacht worden begon nen, die zich zeil' zal moeten kunnen voorzien van alles wat noodig is om het samenstel van kijkers, electrische tijd meters en radio-ontvangst te doen func- tionneeren en te behandelen. Laatst hebben wij medegedeeld, dat op het oogenblik in Leiden voorberei dingen worden qetroffen een astro nomische expeditie naar Britsch Oost- Afrika, die onder leiding zal staan van dr. G. van Herk uit LeidenEen onzer medewerkers heeft in Leiden zijn licht opgestoken over deze groote onder neming. Tot de inrichting van deze sterrewacht „in de rimboe" zal o.m. behooren het Azi muth-instrument. een zenith-telescoop, een Schmidt-camera, een spiegelsysteem met foto-electrische registratie-apparaten, een batterij (120 V) met oplaadaggregaat. een chronograaf, radio-toestel, een klok en Chronometers. Dr. Van Herk, die over deze uitrusting en de hem hierbij verleende medewerking zeer te spreken is, verklaarde ons, dat menige sterrewacht op deze inrichting, welke 3000 meter boven den zeespiegel te midden van het oerwoud zal verrijzen, jaloersch zal zijn. ,Het grootste probleem", aldus besluit dr. Van Herk, „is wel het probleem van het water. Daar moeten wij, onze vorige tocht heeft dit reeds bewezen, wel de uiterste zuinigheid mee betrachten. Wij weten, dat als op een gegeven moment de waterbak ken leeg zijn, ons dit de allergrootste moeilijkheden geeft. Wij moeten dan het water gaan koopen en o, dat vervoer. Handelsverdrag met Fransche zóne geteekend De handelsovereenkomst tusschen Neder land en de Fransche zóne in Duitschland. welke op 4 December 19-16 te Baden-Baden werd geparafeerd, is op 20 Januari ondertee kend. Het verdrag is met ingang van .dien' datum in werking getreden. Zal nationalisatie der transportmiddelen een oplossing brengen? Jaarlijks houden de Nederlandsche Spoorwegen een aantal dagen lang een verkoo- ping van al hetgeen vergeet-achtige treinreizigers hebben achtergelaten. Parapluies plegen het hoofdbestanddeel van den voorraad te vormen, maar verder zijn er dé meest uiteenloopende voorwerpen te vinden en men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat de eigenaars zich geen moeite hebben gegeven om ze terug te halen. (Van onzen specialen verslaggever Wie het over Deli heeft, denkt aan tabak. De tabak heeft Deli beroemd gemaakt, want een betere sigaar dan die van Deli- dekblad moet nog steeds worden uitgevon den. Sumatra's Oostkust dankt haar enor me ontwikkeling in de laatste driekwart eeuw aan de kwaliteit van dat dekblad, dat in de laagvlakte rond Medan zoo'n bij zonder goeden voedingsbodem vond. Bijna vijf jaar heeft die cultuur nu stil gestaan. De Jap interesseerde zich niet voor den Dell-sigaar bij gebrek aan af zetgebied., Hij gaf den grond uit voor voedselgewassen, opdat Sumatra althans niet al te spoedig hongerlijden zou. Wel probeerde hij op enkele ondernemingen Virginia-tabak te produceeren, doch hier voor bleken bodem en klimaat niet bijster Er bestaan plannen om in ons land Fran sche en Engelsche films te gaan maken voor buitenlandsche filmmaatschappijen, wat dus beteekent, dat een niet onbelang rijke bron voor deviezen ontstaat. .De plannen zijn van G. E. Ostwald, die voor den oorlog in Nederland al? film producent bekend, was cn onder andere de leiding heeft gehad bij de vervaardiging van de film ..Veertig jaar". De heer Ostwald heeft uiteen gezet, dat de Fransche filmproductie maatschappij E(ureau) C(inematographie) M(usicale), waarvan de directeuren kort geleden de situatie in Nederland kwamen opnemen hier wil komen werken; een Engelsch belang hebbende wenscht dit eveneens te doen. Om hier te lande films op te nemen is de gelegenheid aanwezig, maar om de in stallatie van de daarvoor benoodigde Cine- tone Studiio in orde te maken, is een be drag van f 200.000 a f 300.000 noodig. Deze studio, die te Amsterdam is gelegen, werd namelijk in de bezettingstijd door de Duit- schers leeggeroofd. De Haagsohe „film- stad" ligt in puin. Toch hoopt de heer Ostwald, dat met inspanning van alle krachten en met medewerking van de desbetreffende in stanties, binnen afzienbaren tijd in Am sterdam een proeffilm zal kunnen worden gemaakt. i Wanneer alles naai- wensoh verloopt, dan zal/op 1 Juni de Fransche productie een aanvang nemen en hoopt men half September, begin October Stendhals „Le rouge et le noir" te gaan verfilmen, niet alleen in een Fransch-, maar evenzeer in een Engelsch versie. Fransche spelers en film-technici komen voor de productie naar Nederland; voor het ontwikkelen en afdrukken is de fabriek van Willy Mullens in Den Haag beschikbaar. H. A. Wegerif De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Musetteklanken. 19.25 De vaart der volken. 19.4S R.V.D. 20.00 Nieuws. 20.05 Weeroverzlcht. 20 M Zang en voordracht. 21.30 Bar.d en plaat. 22 00 Nieuws. 22.15 Actueel ge luid 22.30 Henry Teinianka. 22 45 Avondover denking. 23.00 Orgelspel en Koorzang. 23.30 Avondconcert HILVERSUM II, 415.S M. cn 218 M. 19.00 En nu naar bed 19 05 Glno Bordin. 19.15 Huize Pietersberg. 19.30 Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20.05 Echo van den dag. 20.15 Omroep- kamerorkest. 21.15 Marie Antoinette. 21.45 Con fetti. 22.45 Nederland ln de wereld. 23.00 Nieuws. 2315 Gram .muziek. 23.30 Hoogste tijd Heeren, 23.43 Roemeensche zlgeunermuzlefc. „Utility"-artikelen komen in productie De minister van Economische Zaken heeft, in antwoord op een hem gestelde vraag, een overzicht gegeven van het sta dium, waarin de plannen tot uitvoering van het „utility-systeem" thans verkee- ren. In de glas- en keramische industrie is de productie van de utility-artikelen be gonnen. Voor de houten huishoudelijke ar tikelen zijn de plannen vrijwel voltooid. In iets minder verder stadium bevinden zich de plannen voor de metalen huishou delijke artikelen. Voor de „draadartikelen" zijn reeds vaste maximumprijzen vastge steld. eveneens voor de verzinkte huishou delijke artikelen. ln den textielsector wordt hard aan de invoering van'het systeem gewerkt, bij de schoenenindustrie is het in overweging. In den meubelsector werkt reeds een: gen tijd een dergelijk systeem. Straffere maat regelen op dit gebied zijn noodig gebleken, en worden dan ook overwogen. KEIZERS VEER WEER IN DE VAART. Naar de Rijkswaterstaat mededeelt is met ingang van Woensdag de pont bij Kcizers- veer weer in de vaart gebracht. zal de décors bouwen evenals hij dat deed voor de films: „Boefje", „Merijntje Gij zen", „Suikerfreule", „Pygmalion" en „Veertig jaar". De heer Ostwald meent, dat per jaar 4 a 5 buitenlandsche films zouden kunnen worden opgenomen en dat deze kans thans moet worden aangegrepen, alleen al met het oog op de deviezen-winst. De KNVB heeft voor Zondag 26 Januari het volgende programma vastgesteld: District I. eerstfe klas: EDO—Feijenoord; Hermes—"t Gooi; RFC-DWS; Emma—Ajax: ADO—Sparta. District II: Neptunus—DFC; De Vole wijekers—Haarlem; Blauw WitExcelsior; Xerxes—:DOS; DHC Stormvogels. District I, tweede klas A: ZFC— HVC; ZeeburgiaAl'kmBoysDe Spartaan— AFC; RCHWest Frlsia; De KennemersWFC. Tweede klas B: SDW—Volendam; KFC—HBC; Watergraafsmeer—OS V; Velsen—DWV; Vrien denschaarZVV. Derde klasse: Bloemendaal— Succes; GVO—Halfweg; DTS—Terras vogels; Kfnheim—DE.M; Aalsmeer—RlpperdaRKVVA Beverwijk; Zandvoortmeeuwen—Schoten. Vierde klasse: DSS—DCO; SM—'VIC; DIO—Spaarnevo- gels; EHSOntwaakt; WE—ASR; SCA—Vlie gende Vogels; WBXEVTHB—Fokke; Lijnden ETO. District 2, derde klas A: LFC—Hillinen Blauw Zwart—Wassenaar; HFCTYBB Het programma van den Kon. Ned. Korf- balbond luidt: Eerste klasse: Archipel—DED; Samos—Oosterkwartier; Westerkwartier—Rohda KZSwift. Tweede klasse B: DED 2Ooster kwartier 2; AZ—BEP; ZKV 2—Indo; SVK 2— DTV. Tweede klasse C: Sport Vereent—Actief. KZ 2—Watervliet. Derde klasse D: Haarlem— Togo. In den Haarlemschen Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: Nieuw Flora 1—Water vliet 2: O'kwartier 3—Sport Vereent 2; Aurora 3 —Animo Ready i. Tweede klasse: Haarlem Watervliet 3; SV 3 AOnder Ons; SV 3 B—Aurora 4; Nieuw Flora 2—O'kwartier 4. Derde klasse: Watervliet 5—Aurora 5; Aurora ft—Oosthoek 2; Animo Ready 3—Animo Ready 2. Dammen De hoofdklasse wordt in Noordholland uitgebreid Het bestuur van den Nederlandschen Dam- bond heeft besloten het aantal tientallen van de hoofdklasse van 11 op 20 te brengen. Men heeft zich de nieuwe uitbreiding als volgt gedacht; de eerste vier clubs uit de eerste klasse, district Amsterdam, promoveeren automatisch. Ditzelfde geldt voor de eerste drie van het district Kennemerland en de eerete twee van district West-Friesland In "t volgend seizoen komen er twee afdeelingen, waarvan de kampioenen een halve competitie spelen voor het kampioenschap van Noord holland. Voor het kampioenschap van Nederland spelen de kampioenen van de -provincies tegen elkaar. Sport in het kort ZWEMMEND REDDEN. Het district Noord- holland van den Nederlandschen Bond tot Red den van Drenkelingen, organiseert Zondag te Amsterdam wedstrijden zwemmend redden. De reddingsbrigades uit Amsterdam, Haarlem. Win kel, IJmuiden en Zaandam zullen deelnemen. Voor Haarlem verschijnen o.m. aan de start de dames Turkenburg, Theel en de heeren Vrugt, Geerts en Snel. geschikt. Zoodat het tabaksland rond Me dan bij het einde van den oorlog óf met rijst beplant, óf met bosch bedekt was. En zoo is het nog steeds met één uit zondering. Slechts enkele kilometers van Medan ligt een der oudste ondernemingen van de Deli Maatschappij, die dank zij haar nabijheid tot de stad al spoedig na de aankomst der Britsch-Indiërs behoorde tot het geallieerde gebied. Zij heet Helvetia, want het waren eenige Zwitsers, die hier lang geleden begonnen met den aanplant van tabak. Daar legerden de Engelschen, de Ambonneezen van het KNIL, die Oost-Sumatra uit de krijgsgevangenkam pen kwamen. In Mei verleden jaar deden extremisten een aanval op dit kamp, welke bloedig afgeslagen werd. Sindsdien is het rond Helvetia rustig geweesten nu wordt er weer tabak geplant. Moeilijk begin. Dat is in een paar woorden gezegd, maar men moet het land hebben gezien en de planters hebben gesproken om eenig idee te krijgen van de enorme moeilijkheden, die men te overwinnen had. Om te be ginnen kan men bezwaarlijk tabak gaan planten waar de bevolking reeds rijst in den grond heeft staan. Nu was een deel. van Helvetia (om precies te'zijn: 150 van de 3400 hectaren) met bosch bedekt. Dit bood dus mogelijkheden mits er werk volk èn behuizing was. Het oude emplace ment (woningen, kantoren, winkels enz.) werd door de militairen gebruikt. Maar onder de weinige hier aanwezige Deli-plan- ters leefde nog de oude geest, dezelfde geest, die Nienhuys, Cremer en Janssen inspireerde, toen deze pioniers in de tweede helft der vorige eeuw de rimboe in ta- bakstuinen omtooverden. In Augustus be gon men met den bouw van een geheel nieuw houten emplacement, dat in een maand op pooten stond. Men wierf werk volk aan, en kreeg met moeite een bont gezelschap van ondervoede, ongeldeede zwervers bijeen. En toen kon het bosch te gen den grond. Inmiddels was gebleken, dat een kluis met zaad door de Jappen wel opengebro ken, maar niet leeggehaald, was. Het beste zaad werd bijeengezocht en in de kleine Nederlandsche „concessie" van Medah, de wijk Polonia, verrezen 50.000 tabaksboo- men (de tabaksman noemt zijn plant een „boom", en hij kan ook inderdaad wel twee meter hoog worden). Het was een merk waardige aanplant, waarvoor elk plekje werd gebruikt waar geen huis stond of een weg liep. En zoo kwam Helvetia aan vol doende zaad. Behalve grond, volk, behuizing en zaad. heeft een tabaksplanter mest en gereed schap noodig. Deze twee artikelen werden gekocht van den Chinees tegen exhorbi- tante prijzen. Vrijwel al het materiaal, dat ten tijde van den Japanschen inval op de ondernemingen was, bleek door de Indone siërs aan Chineezen te zijn verkocht, en moest nu door den wettigen eigenaar wor den teruggekocht. Er zat niets anders op en men was al blij dat het er was Eerste verscheping in September Maar nu zijn de planters op Helvetia dan ook zoover, dat de grond schoon is en bin nenkort met den aanplant begonnen kan worden. Als de tabak begin Maart *den grond ingaat, kan eind April, begin Mei geplukt worden. Daarna volgt de bewer king in de droog- en fermenteerschuren, en in September kan weer het eerste dekblad worden afgescheept. Waarbij alles verder afhangt van de hoeveelheid regen in Maart en April. en van de pemoeda's. Thans is alles rustig rond Helvetia, waar Holland sche miliciens de wacht houden. Maar het tekort aan menschen is algemeen, en dit geldt ook op militair gebied. Doch in ieder geval is er een begin ge maakt; één van de tallooze ondernemingen op Sumatra is weer in,bedrijf, althans"ge deeltelijk. De 230 Javanen en 150 Chinee zen, die hier werkzaam zijn, hebben een ware metamorphose ondergaan in een half jaar tijds. Uit een stelletje magere, half naakte vagebonden is een ploeg goed ge voede, goed-gekleede werkers ontstaan. En de tabak gaat weer de zaadbedden in. Zoolang er planters zijn van de soort, dit dit hebben aangepakt, hoeft Deli niet te wanhopen. Het geld dat is gestoken in de transport middelen van Groot Brittannië voor de wegen, de spoorwegen en de kanalen bedraagt tennaastenby 6000 millïoen; en meer dan anderhalf millioen menschen verdienen er hun bestaan in. Dit bedrijf is thans staatsbedrijf geworden, bij een wet die kort geleden in het Lagerhuis is goed gekeurd. De spoorwegen en de groote vrachtrijde- ijen die van de wegen gebruik maken hadden zich met hand en tand en met dure en levendige reclamecampagnes tegen deze voorgenomen nationalisatie verzet. In het Lagerhuis zelf heerschte bij de Conservatieven en de Liberalen de kam pioenen van het particuliere bedrijf de overtuiging dat de regeering, zonder het voor en tegen te overwegen, eenvoudig tot dezen ingrijpenden maatregel overging om dat socialistische theorie, die de grondslag is van haar beleid, hem voorschreef. De partij-politieke temperatuur steeg in 's lands vergaderzaal .tot zelden genoteerde hoogten. Sir John Anderson, een der waar lijk massieve kopstukken van de Tories, verklaarde in alle oprechtheid dat hij voor het eerst van zijn leven aan zijn land zou wanhopen als het ontwerp er door kwam. Churchill, meer partijzuchtig, beschuldigde de regeering -van tyrannie, verwaandheid en onbekwaamheid. Voor een Nederlander, die sinds jaar en dag althans zijn staatspoorwegen kent, klinkt dit alles wat óverdreven. Het pu bliek hier heeft er zich ongetwijfeld ook niet zoo warm om gemaakt als zijn parle mentaire vertegenwoordigers het deden. Wat het zich wellicht wel zal hebben afge vraagd is of zijn transport er met natio nalisatie beter op zou worden. De dagbla den en de weekbladen hebben in vele dui zenden woorden druks den politieken economischen en financieelen kant van de zaak deskundig en diepzinnig besproken. Maar ze heben geen antwoord gegeven op de eenvoudige vraag, die het publiek bezighoudt! Ontstellend gedrang. Het reizen in de stad en van stad tot stad is in Engeland zeer ongeriefelijk. In Nederland is er een antitrosbeweging, die een einde gemaakt wil zien aan de trossen die aan de trams hangen. De rijtuigen van de Londensche ondergrondsche treinen kunnen geen trossen meesleuren omdat de tunnels er te nauw voor zijn. De trossen die zich op de perrons der stations rond de deuren verzamelen moeten dus naar binnen worden geperst, tot in ..every nook and cranny". Het zijn allemaal ribben van fatsoenlijke, hard werkende burgers en burgeressen, die London Transport eiken; dag een of meer uren onder hevigen druk zet. Op straat is de toestand even ontstellend als onder de straat. Wie, vooral in de avonduren, als de groote magazijnen slui ten in Kensington, Knightsbridge of Re gent Street, de dringende, struikelende, duwende en grijpende menigten ziet bij het bestormen van de omnibussen, diens hart wordt vervuld van verbijstering en meewarigheid. De opstoppingen in het Londensch ver keer worden met den dag langer en veel- vuldiger. Het aantal verkeersongelukken groeit onrustbarend. Sinds jaar en dag is de groei van het verkeer vooruit geloopen op de maatregelen om het veiliger en vlot ter te maken en het dus aan zijn doel te doen beantwoorden. „Staggering" van de werkuren is het jongste middel tot verbetering dat thans door London Transport met als steeds voor treffelijke reclameplaten wordt aanbevo len. „Staggering" beteekent vrij vertaald verschuiving. Dit denkbeeld oppert het plan dat kantoren en winkels voor een deel van 8 tot 4, voor een tweede deel van 9 tot 5, voor een derde deel van 10 tot 6 in bedrijf zijn, opdat de stroom reizigers over een broederen strook tijd zal vloeien. Maar dat is voorloopig de eenige verbetering die in het uitzicht wordt gesteld. on dei licht Voor het tijdvak van 26 Januari t.m. Februari zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten KA, KB, KC 701 (strook 3) ..Altijd heb je praatjes!" zei Panda. ,Je hebt me altijd voor de gek gehouden, maar dat zal je niet meer gelukken! Je.." „Ach.... ach!riep Joris Goedbloed terwijl hij tegen een kast ging leunen. ,Ach! Ge hebt gelijk, mijn jongske! Ik ben een mislukking! Uw toorn is terecht! Ach, hadde ik op school toch beter opgelet.... hadde ik toch beter zorg gedragen, dat mijn sommetjes in orde waren! Wat heb ik mij nen braven opvoeders een verdriet gedaan! Immer ging ik liever ravotten en spele meien dan met zorg mijne taken vervullen! En zietwat is van mij geworden Een dief!! Ja, ja! Spreek het niet tegen, makkertje! Een gewone dief! Joris liet zich op een stoel zakken en begon bitter te hui len. Panda keek verbaasd naar hem cn wist niet hoe hij het had. „Het is toch 1 eigenlijk wel een stakker!" dacht hij. 57-3 Algemeen 375 gram zachte zeep 57-4 Algemeen 2 eieren 57-5 Algemeen500 gr. sinaasappelen 57-6 Algemeen500 gr. suiker, boter hamstrooisel of 1000 gram jam, stroop enz. Bonkaarten KD, KE 701 (strook 3) 58-3 Algemeen 375 gr. zachte zeep 58-3 E Reserve 375 gr. zachte zeep 58-4 Algemeen 2 eieren 58-5 Algemeen 1000 gr. sinaasappelen 58-6 58-7 Algemeen 250 gr. suiker, boter hamstrooisel of 500 v gram jam, stroop enz Bonkaarten MA, MD 701 (strook 3) 57-4 Suiker375 gr. suiker, boter hamstrooisel of 750 gram jam, stroop enz Tabakskaarten enz. T 672 rantsoenen tabaksartikelën V 68 200 gram chocolade en/of sui kerwerk X 672 rantsoene» tabaksartikelen X 68 150 gram chocolade en/of sui kerwerk Eieren Wanneer op de voor 2 eieren aangewezen bonnen 57-4 en 58-4 Algemeen niet on middellijk kan worden afgeleverd, dient het publiek deze bonnen bij zijn handelaar in te leveren, waarna aflevering zoo spoe dig mogelijk zal plaats hebben. Sinaasappelen De bonnen 57-5 en 58-5 Algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk 29 Januari a.s. door het publiek bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingeleverd, waarna aflevering zal geschieden naarmate de aanvoer plaats heeft. Tabak Van de Tabakskaart is thans 1 bon voor 2 rantsoenen aangewezen. Op 30 Januari zal nogmaals een bon voor 2 rantsoenen worden bekend gemaakt. Suiker en snoep De volgende bonaanwijzing vqor suiker en versnaperingen zal op Donderdag 6 Fe bruari plaats vinden. Militair dagrapport uit Indië De Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft het volgende over zicht gegeven van den militairen toestand. Een post in de omgeving van Batavia werd door vuur uit verschillende rich tingen beschoten. Bij een tegenaanval brachten de Nederlandsche troepen den republikeinen zware verliezéh toe. terwijl een hoeveelheid wapenen en munitie werd buitgemaakt. Onder de gesneuvelden be vonden zich een aantal Japanneezen. Op 20 Januari zou voor het gebied Bandoeng een bijeenkomst van Nederlandsche auto riteiten en afgevaardigden van de TRI plaats hebben, die geen doorgang kon vin den, daar de leden van de TRI niet ver schenen. In den sector Soerabaja werden door re- publikeinsche artillerie twee burgers ge dood en twee gewond. Na aanhoudend re- oublikeinsch vuur op een Nederlandsche post hebben Nederlandsche troepen kam pongs van republikeinen gezuiverd. Bij al deze acties werden aan Nederlandsche zij de geen verliezen geleden. 99 Het geviel op een zonnigen voorjaarsdag van Januari, op het hofje in het .stille ach- terafstraatje, waar de hemelkoningin snip pers van haar gouden sluier liet verpul veren tegen de vlekkerige geveltjes, dat zich een deur open deed. Op zichzelf geen wereldschokkende gebeurtenis, temeer om dat deuren op hofjes immer geopend ple gen te worden, wanneer de eerste schuch tere voorboden van een nieuw voorjaar zoo'n verstorven hoekje in bezit gaan ne men Wèl een evenement, wanneer zich onder de lijst van de lage opening een zpnnekind van vier jaren komt zetten, zoo maar in dien hof van ouderdom, waar hoogstens een nest jonge katten herinne ringen aan jeugd en leven opwekt. Dus een gebeurtenis. Ze was daar zoomaar, in die zon en Moeder zat achter een bakje troost met Opoe de „granumpies" te be wonderen. die voor den vierden keer al weer in bloei geschoten waren, sinds kind je kwam. „Dat eene stekkie was gepoot, persies den dag, dat Marijke het eerste levens- over haar toen nog verschrompeld hoofdje liet spelen. „En nou bloeit'ie elk vroeg voorjaar, hoe is 'et gosmogelijk". De kleine Marijke, die ongeweten in de hofjesflora en derzelver groei en bloei be trokken werd, had te dien ure een rood gestreepte poes in het vizier gekregen en scharrelde, „poessie, poessie" roepend, dit wellcome intermezzo-op-pooten tegemoet. Nietsvermoedend overigens was deze telg van een roemrucht kattengeslacht, tot twee peuterige handjes zich in haar vel letje nestelden en het met kat en al om hoog beurden. Twee blauvfe oogen schouw den in het mysterieuze gelaat van een poes-op-jaren, die haar tijd gesleten had in de bedaagde rust van het hofje, daar in het stille achterstraatje. Wie zal het de roodgestreepte dan ook kwalijk nemen, dat zij heul' nagels kromde en verzet aan- teekende, althans aan een motie van wan trouwen begon? En wie zal boos worden op dat kind, omdat het vasthield aan het eenmaal bereikte, door poes steviger te armexeeren? Zoodat de zonneplekken op de plavuizen van het hofje plots doorbro ken werden van twee vlugge voetjes, die een kindje en een kat te torsen hadden, in de richting van de open deur. „Moe, kijk es, poessie". Maar poessie kon het niet langer gedoo- gen, zij hoorde por saldo ergens anders thuis en ging van lijdelijk tot daadwerke lijk verzet over. De noodsprong was niet welberaden, want het ijl-bloeiende „gra- numpie" sneefde met een ijsMük sch^rfge- kletter. De open deur. die de eerste ge beurtenis op het hofje inluidde, werd kort hierna achter de dik-gestaarte ren heftig blazende poes, die ijlings naar haar mandie bij buurvrouw vlood, met een onwo" i- dende klap gesloten en in het andere i- mertje heeft het gesprek dien middag lang voortgeteut over „zoo'n zonde van een bloem en dat leelijke dier. Nou mag Ma rijke nooit weer mee naar Opoe". Salomo, waar waart gij met uw oordeel? Of kwaamt gij nooit op hofjes? J. F. Filmfestival in Brussel In Juni zal in Brussel een internationaal film-festival worden gehouden. De Bel gische regeering heeft daarvoor een sub sidie van tien millioen francs verleend. De Grieksche miinster van Justitie heeft het parlement voorgesteld, de amnestie voor alle guerillastrijders, die zich met hun wapenen over geven. nog twee maanden te verlc-ngen. De minister verklaarde, dat amr.esUe een succes ls geweest en dat de activiteit der guerillastrijders is verminderd p*rt ministerie van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten heeft een verzoek van de Sovjet-Unie lot uitlevering van Klril Aleksejef afgewezen. Aleksejef ls werkzaam geweest bij de Soviet-handelsmissie in Mexico en wordt be schuldigd van verduistering. In een r.ota. welke aan de Sovjet-ambassade is overhandigd, zei de Amerikaansche regeering uiteen, dat er geen aanleiding ls. wien ook aan een vreemd land uit te leveren, indien er geen uitleveringsverdrag bestaat. Aleksejef. die zich ln de V. S. bevindt, beweert een slachtoffer van vervolging van de zijde der Sovjet-Unie te zijn. De Joodsche organisatie Irgoen Zwal Leoeini die verantwoordelijk ls voor vele aanvallen op de Britsche strijdkrachten ln Palestina, heeft vla een geheimen zender verklaard, dat elke poging tot verzet tegen de organisatie zou leiden tot ..burgeroorlog ln het heilige land". Dit is het antwoord van de Irgoen op de Maandag dooi den Joodschen nationalen raad aangenomen resolutie, dte een beroep op de Joodsche ge meenschap doet „zich zoo noodig met geweld tegen de terroristen te verzetten". Blijkens nog onvolledige berichten hebben' de communistische partij en de nationale de mocratische unie (de oppositiepartij In de Bra- ziliaansche nationale vergadering) bij de Zondag gehouden verkiezingen de meeste stemmen be haald. Zoowel de sociaal-democratische partij, van den Brazillaanschen president, generaal Gaspar Dutra, als de Braziliaansche partij van den arbeid ltjden verliezen, aldus deze be richten. De eindresultaten zullen eerst in de volgende maand worden bekend gemaakt. De vrouwenunie te Batavia, die in Decem ber J.l. begonnen ls. met het inzamelen van babykleertjes voor alle kinderen, die op den zelfden dag geboren worden als de toekomstige prins of prinses, heeft reeds zooveel succes ge had. dat men mag aannemen, dat voor alle daarvoor in aanmerking komende nieuwe we reldburgers een volledig baby-pakket beschik baar zal zijn. Naar schattingen van artsen en vroedvrouwen zullen ongeveer 90 pakketten moeten worden uitgereikt. Een referendum, dat de provinViate bond van metaalbewerkers onder de stakers der Ant- werpsche scheepstimmerwerven heeft georga niseerd. heeft, den volgenden uitslag opgeleverd: voor hervatting van den arbeid 133 stemmen, tegen de hervatting 4093 stemmen. De staking, die thans reeds twee maanden duurt, zal dua voortgezet worden.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2