Eerste-Kamerleden geven hun meening over Linggadjati Ons babyhoekje De zee heeft haar prooi moeten prijsgeven De „Liliam op eigen kracht vlot gekomen Groote 'plannen voor vacantiekamp Kort en BondigJ Vrijdag 24 Januari 1947 HAARLEMS DAGBLAD Critiek en instemming Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting 1947 van het Departement van Overzeesche Ge- biedsdeelen. Het volgende is er aan ont leend: Verscheidene leden keurden het af, dat de regeering in haar antwoord aan prof. Gerbrandy op diens voor de radio uitge sproken rede heeft verklaard, dat de volks vertegenwoordiging zich in groote meerder heid achter haar voornemens zou hebben geschaard. Zulks toch is in strijd met de feiten. De volksvertegenwoordiging be staat uit de beide Kamers. Van déze nu heeft de Eerste Kamer zich nog niet over Linggadjati kunnen uitspreken. Andere leden betreurden eveneens, dat de Eerste Kamer niet de gelegenheid had gekregen, om vóór het vertrek der Com- niissie->Generaal naar Nederlandsch-Indië van haar meening over het basis-accoord te doen blijken. Ook wezen deze leden op het karakter van het basis-accoord. Naar de opvatting der regeering is dit een politiek en niet een legislatief stuk, weshalve zij het recht had, de bespreking er van te beperken tot het politieke college, dat de Tweede Kamer, in tegenstelling met de Eerste Kamer is.y Regeeringsbeléid Verscheidene leden konden zich met het beleid van den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen niet vereenigen. Zij waren van meening, dat deze, evenals zijn ambts voorganger, te veel overlaat aan den luite nant-gouverneur-generaal. Deze leden achtten de regeering en de Commissie-Generaal verantwoordelijk voor het gebeurde te Bagan-Si-Api-Api, voor de onvoldoende watervoorziening te Soera- baja, voor de'incidenten bij de ontscheping ter reede van Cheribon en voor tal van verbijsterende, onwaardige en voor ons gezag in Nederlandsch-Indië onverdraag lijke gebeurtenissen. Een bewind, dat dit alles duldt ten einde zoo min mogelijk aan stoot te geven, stelt zich als overheid een zijdig aan den kant der opstandelingen. Ernstig bezwaar hadden deze leden ook tegen het beleid, dat de regeering had ge volgd ten aanzien van de republiek Indo nesië, vermits aan deze meer relief is ge geven dan noodig en nuttig was. Dat het! z.g, bestand op een misrekening is uitge- loopen, geeft, de minister weliswaar nog niet toe, doch het aantal der aan Neder- landsche zijde gesneuvelde militairen stel len hen in het gelijk, die hebben voorzien, dat het aan de republiek onmogelijk zou zijn, de voorwaarden van dat bestand na te komen, juist omdat zij geen werkelijk gezag op Java uitoefent. Andere leden, die eveneens zeer critisch gestemd waren over het beleid der regeering ten opzichte van Nederlandsch-Indië, verklaarden, zich in menig opzicht met de beschouwingen, hier boven weergegeven, te kunnen vereenigen. Zij vestigden de aandacht op huns inziens niet onbedenkelijke uitlatingen van den heer Sjahrir en op een brief, openbaar ge maakt in het communistische orgaan „The Daily Worker", waarin hervormingen van den heer Sjahrir en de zijnen werden aan gekondigd voor alle sferen van leven en maatschappij, In welken geest die hervor mingen zouden uitvallen, blijkt, aldus deze leden, uit hetgeen de heer Sjahrir schreef dn zijn brochure „Onze strijd", gepubli ceerd in November 1945. Hierin wordt geijverd voor de communistische leer en practijk. De opvattingen van den heer Sjahrir vormen voor de leden, hier aan het woord, met andere factoren, een onover komelijk bezwaar om aan hem, al of niet verbonden met ir. Soekarno, de macht over de Indonesische volkeren toe te vertrou wen. Zij duchtten verder, dat de Sovjet- Unie, als eenmaal de heer Sjahrir en ir. Soekarno de macht zouden hebben ver kregen, zich met al haar invloed achter de republiek zou gaan stellen en dat Indonesië daarmede een voorpost in Oost-Azië van de Sovjet-Unie zou gaan worden. Verscheidene leden, tegenstanders van et regeeringsbeleid in zake Neder landsch-Indië, betreurden voornamelijk, Burgerlijke stand van Haarlem BEVALLEN van een zoon: 19 Jan., A. Vercou- teren—1v. Geilswijk; 20 Jan., W. M. B. Koning— Obblnk; 21 Jan., J, S. Jelgersma—v. Fegigelen; G. Oldenburg—v. d. Bos; P. J. v. d. Kamp—Hom- deman; 22 Jan.. N. J, Knip—Sleper; A, Hangjas —Sleper. BEVALLEN van een dochter: 20 Jan., A. DirOcla—Jansen; E. M. d, Vries—Wendel; 22 Jan., J. P. M. Schouten—v. Reljseri; J. O. P. v. d. Horst—v. Schaick; 23 Jan., J. H. d. Jager—Hlrs. GEHUWD: 23 Jan.. L. Kuljl en J. H. Pull: H. J. v. Groningen en C. S. Schoen; M. J. Koender- man en A. G. Banning; P. Simons en J. P. Ne lemans; w. A. Kervel en J. S. Janssen: M. C. Wijt en C. M. J. F. L. d. Meijer. OVERLEDEN: 20 Jan., H. G. HiUeger, G4 J.. M. v. Heemskerkstraat; 21 Jan., H. A. Looman, 14 j.. Pleter Kiesstraat; 22 Jan.. M. C. v. Beelen— v. Rhijn, 85 J.. KI. Houtstraat: E. v. d. Veldt—Kol. 70 j., Z. Tuindorplaan; C. Goebert—v. d. Vygh, 76 J.. Binnenpad. Wij hebben weer lste kwaliteit l>cdzeil afgepast en per M. luierbroekjes gega.r. waterdicht, bijtringen ln plastic prima, en veiligheidsriemen zuiver leer. Van lüeeit voor de Baby Agenda voor Haarlem Gem. Concerzaal; Operaconcert „Zang en Vriendschap", 20 uur. Stadsschouwburg: Hel Vrije Tooneel ..Per luchtpost". 20 uur. Geb. „De Nijverheid": Openbare vergadering voor de werknemers ln het Transportbedrijf, georgani seerd door de E.V.C.. 20 uur. O R, G.-Cenlrum. Westerhoutpark 1 A: Prol Ch. Glasz spreekt over „Christendom en Economie". 20 uur. Rembrandt: Tarzan's verborgen schat (14 J.); Palace: Always in my heart (14 j.) Luxor: Rus sische rhapsodle (14 J.). Deze arle: 14.00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Eén van de wei nigen (a. 1.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 u. Spaarne: Vlammende pralrie-oogen (1\ J.) 14,30, 19 00 en 21.15 uur. City: Hótel du Nord (18 J.) 14.15, 16.30, 13.00 en 21.15 uur. ZATERDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg: Het Vrije Tooneel: „Per luchtpost", 20 uur. Bakenesserkerk: Youth for Christ bijeenkomst, me). Corrle ten Boom spreekt over: „Hoe ik Amerika zag". 30 uur. Bioscopen: Zie Vrijdag, dat het kabinet niet er in was geslaagd, dat beleid te voeren onafhankelijk van de partijpolitieke sfeer. Zoo wezen zij er op, dat reeds lang voor de aanneming door de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot in stelling van een Commissie-Generaal, aan een bij uitstek politieke figuur, namelijk aan prof. Schermerhom, wiens staatkunde bij de in Mei gehouden verkiezingen was gewraakt, de zekerheid was gegeven, dat hij de leiding van de Commissie-Generaal zou verkrijgen, althans deel van dat college zou uitmaken. Andere leden waren van oordeel, dat de samenstelling van de Commissie-Generaal toejuiching verdient. Sommige leden hadden ernstig bezwaar tegen het optreden van de Commissie- Generaal. Zoo wezen zij er op, dat haar voorzitter reeds bij zijn eerste aankomst in Nederlandsch-Indië een redevoering had gehouden, waarvan de inhoud naar de algemeene opvatting weinig gelukkig kon worden genoemd. Deze leden, hier aan het woord, betreurden, dat de minister deze gelegenheid niet had aangegrepen om prof. Schermerhorn op het hart te drukken, zich te matigen. Hij is dan ook voortgegaan met het doen van onberaden uitlatingen. Be denking had bij deze leden ook ontmoet, dat de leden der Commissie-Generaal com mentaar op het basis-accoord hadden ge leverd. voordat zij over dit accoord met de regeering van gedachten hadden gewisseld. Andere leden stelden daartegenover, dat de Commissie-Generaal herhaaldelijk een eigen standpunt had weten door te zetten. Zoo heeft de Indonesische wederpartij moe ten berusten in de aanwezigheid van Ne- derlandsche troepen in Indonesië. Voorts waren deze leden van meening, dat de leden der Commissie-Generaal en vooral haar voorzitter wel waren genoopt, hun beleid meermalen in het openbaar te be spreken en te verdedigen, gelet op de her haalde aanvallen op dit beleid. Eenige leden vreesden dat de regeering bij haar voornemens tot lytbreiding van de Com missie-Generaal te zeer het oog gericht houdt op versterking van dat college met een staatsrechtelijken en een financieel - economischen specialist. Belangrijker acht ten zij aanvulling er van met een cultu- reelen expert. De basis-overeenkomst Verscheidene leden verklaarden, dat de politiek dtr regeering met betrekking tot de basis-overeenkomst wordt gekenmerkt door onvastheid en onduidelijkheid en dat zij zelf oorzaak er van is, dat de verwar ring omtrent de gevolgde staatkunde eer toeneemt dan vermindert. Deze leden wa ren van meening, dat de regeermgsverkla- ring, noch de toelichting in alle opzichten verhelderend werkt. Hetzelfde verklaar den zij ten opzichte van de redevoeringen van den minister van Overzeesche Ge biedsdeelen in de Tweede Kamer. Tegen den inhoud van het basis-accoord haddên deze leden een tweetal onoverko melijke bezwaren. Ten eerste is de regee ring huns inziens er niet in geslaagd, dui delijk te maken, welke de positie van de Kroon zal zijn. De toelichting door de Commissie-Generaal te dezer zake ge geven, doet aan ais een „toast". De re geering zelf beaamt, dat er van alles uit kan groeien. Zij weet nochtans, dat de republiek de Kroon beschouwt als een bloot symbool. Ten tweede achtten deze leden in het accoord van Linggadjati een gevaar voor de plannen te Malino ontworpen, Hun in ziens blijft de republiek er naar streven, die plannen te doorkruisen. De onderbren ging van Sumatra bij de republiek ver breekt, naar deze leden vreezen, het even wicht in de vereenigde staten van Indo nesië en maakt het overgelbeven deel van den archipel tot een aanhangsel van de republiek. Voorts werd gevraagd, welke waarde mopt worden gehecht aan de afspraak, dat de overeenkomst zoo spoedig mogelijk aan de goedkeuring van de volksvertegenwoor diging zal worden onderworpen. Wat de Staten-Generaal betreft, is wel gebleken, dat de desbetreffende clausule ten on rechte in het acoord was opgenomen. Wat de republiek betreft, is de vraag gewet tigd, of zij inderdaad een volksvertegen woordiging kent, die haar onderscheidt van hetgeen andere fascistische landen op 'dit stuk te zien gaven en of zij derhalve beschikt over een lichaam, waarin in vrij heid gekozen leden zitting hebben, ver tegenwoordigende alle groepen der bevol king en verzekerd van de onmisbare par lementaire onschendbaarheid. Gaarne zou den deze leden op deze vragen een dui delijk antwoord ontvangen, omdat de re geering de verantwoordelijkheid 'voor de vrijheden en de rechten van alle "bevol kingsgroepen op Java is blijven dragen. Amdere leden waren van meening, dat de basis-overeenkomst inhoudt een wijziging van de structuur van het koninkrijk, waar voor grondwetsherziening noodig zou zyn Nochtans heeft de regeering genoegen er mede genomen, dat een deel der Staten- Generaal, met gewone meerderheid, zien met de grondgedachten dier structuurwij ziging accoord verklaarde. Dit achtten zij volkomen in strijd met ons constitutioneel? recht. Een zoodanig beleid maakt het deze leden onmogelijk, zich achter de regeering te stellen. Vele leden konden zich met deze critiek niet vereenigen. Men heeft niet te doen met een juridische overeenkomst, wel met een bindende afspraak over de beginselen die richtsnoer zullen zijn voor de uniecon ferentie bij de vervulling van de taak, een definitieve en nauwkeurige regeling van het nieuwe bestel te ontwernen. Pas wan neer die taak zal zijn vervuld, kan en moet herziening van onze Grondwet aan de orde komen. Met groote instemming hadden de hier aan het woord zijnde leden van den inhoud der basis-overeenkomst kennis genomen Met nadruk wenschten zij te verklaren, dat de verwachtingen, die zij indertijd van de uitzending der Commissie-Generaal had den gehad, ten volle in vervulling waren gegaan. De Commissie-Generaal heeft, naar hun gevoelen, de samenwerking tysschen de beide gebiedsdeelen in zoodanig stadium gebracht, dat de beste verwachtingen er omtrent kunnen worden gekoesterd. Eenige leden betreurden, dat de oppositie tegen het basis-accoord vaak een persoon lijk karakter had en in sterke mate was ge richt tegen de leden der Commissie-Gene raal en den luitenant-gouverneur-generaa' Interventie Eenige leden zouden gaarne vernemen, in hoeverre Engeland en Amerika invloed hebben geoefend op de totstandkoming van het basis-accoord. Enkele leden verklaarden, dat de meer derheid van ons volle zich geen voldoende rekenschap geeft, dat ook bij een overwin ning van de verbonden mogendheden ons land een belangrijk offer zou moeten bren gen. Met onze oude neutraliteitspolitiek is Algemeene vredesweek van 5 tot 10 Mei In de Donderdagavond gehouden algemeene vergadering van de afdeeling Haarlem van de Vereeniging voor Internationale Rechtsorde, die thans de Nederlandsche afdeeling vormt van het Wereldverbond van de Vereenigde Volken, werd bekend gemaakt, dat er plan nen zijn om van 5 tot 10 Mei een algemeene vredesweek te houden, waarin de aandacht van het publiek via radio, kerk, jeugdorga nisatie en school op het doel en dc activiteit van de Vereenigde Volken gevestigd zal worden. Deze plannen zijn nog niet in een stadium van uitvoering, daar eerst de toestemming der autoriteiten moet worden afgewacht. De bedoeling is uiteindelijk tot het houden van een internationale vredesweek te komen. De V.I.R.O., die nauw contact met het Ge nootschap voor Internationale Zaken onder houdt, zal zich in het bijzonder gaan bezig houden met de bestudeering van de rechten van den mensch. Op Dinsdag 25 Februari zal de heer H. Troostheiöe in een ledenvergadering over de taak van de V.IR.O. en het vredeswerk in net algemeen spreken. De voorzitter van de afdeeling Haarlem, de heer F. S. Noordhoff, werd tot lid van het hoofdbestuur benoemd. De zandbank .,De Razende Bol" heeft haar buit, het 1500 ton metende gestrande Deensche s.s.* „Liliam". na 11 dagen prijs moeten geven. Vanmorgen omstreeks 9 uur is het schip op eigen kracht los geko men, nadat de sleepboot „Hudson", die gisteravond bij springtij heeft getracht de boot naar het nog slechts 25 meter ver wijderde diepe water te sleepen, het schip tot aan den rand der vrijheid had ge bracht. Om half tien vanmorgen meldde de kustpost dat het schip vlot was ge komen en op eigen kracht naar Den Helder stoomde. Van de 1500 ton pijpaarde, waar van een gedeelte overboord moest worden geworpen om het lichten van het schip te vergemakkelijken, bevindt zich nog on- vcer 1000 ton in het schip. De eerste officieele foto van de DC-99, een nieuwe machine van de Amerikaansche luchtmacht, een gigantisch zes-motorig transportvliegtuig dat 400 man met uitrusting zal kunnen vervoeren. Het heeft een lengte van 60 meter en een vleugelspanwijdte van 75 meter. het voorgoed gedaan en de hegemonie van den Britsch-Amerikaanschen bondgenoot brengt mede, dat wij ons naar hem moeten richten in tal van opzichten, waarin wij vroeger volstrekte vrijheid genoten. Wenscht Engeland, aan welke mogendheid door het verloop der krijgsverrichtingen m het Verre Oosten een zoo verantwoorde lijke taak in Nederlandsch-Indië werd toe gewezen, daar een bepaalde politiek te volgen, dan is het bijna onmogelijk, al thans in dit stadium, ons daartegen te verzetten, dan moeten wij die althans in groote lijnen volgen, ook al vervult zij ons met zekeren weerzin. Gaarne zouden eenige leden vernemen, waarom de regeering niet heeft nagegaan, of de toelichting der Commissie-Generaal naar geest en letter met de notulen over eenstemt. Vooral achtten zij zulks van be lang met het oog op de positie der Kroon. De commissie van rapporteurs acht het gewenscht, dat die notulen ter inzage van de Kamerleden worden verstrekt. De geïnterneerden Opgemerkt werd, dat de regeering nog steeds niet er in is geslaagd, de bevrijding van de geïnterneerden te bewerkstelligen. De positie,van deze ongelukkigen gaat al lengs in bedenkelijke mate gelijken op die. waarin de gijzelaars tijdens de Duitsche bezetting hebben verkeerd, die namelijk vaak met ohantage-oogmerken werden vastgehouden. Enkele leden voegden hier aan toe, dat zulke praktijken nu eenmaal passen in een fascistisch opgezet bestel als de republiek. Men drong er op aan, dat aan de Commissie-Generaal opdracht zou worden gegeven om geen enkele overeen komst met de republiek te onderteekenen, voordat alle geïnterneerden onder de be scherming van de Nederlandsche strijd krachten zouden zijn gebracht: Nota van prof. Molenaar Bij het voorloopig verslag is een afzon derlijke nota van prof. Molenaar (P.v.d.V.) gevoegd. „Wanneer gesproken wordt van een taak van Nederland of een verantwoordelijkheid, die op de Nederlandsche regeering rust. dan kan zulks alleen slaan op den tijd, da' de nieuwe staatsorde nog niet is tot stand gekomen en de regeering van het ko ninkrijk nog gevormd wordt door de re geering van het rijk in Europa. In de toe komst komt die taak te rusten op de schou ders van de regeering van het koninkrijk der Nederlanden", aldus prof. Molenaar. „Late men zich toch afvragen, wat het beteekent een volk van 70 millioen inwo ners, bestuursrechtelijk, financieel en eco nomisch te besturen en tegeliïk voor goede politie en rechtspraak te zorgen. Moet men zich hiervan rekenschap gevend, niet er kennen, dat deze taak, afgezien nog van eischen van socialen en cultureelen aard. voor de Indonesische gemeenschap op dif oogenblik te zwaar is en dat de eisch, dat de leiders der republiek of andere inheem- schen zich thans reeds volledie van zooda nige taak zouden moeten kwijten, kortwec onredelijk is? Daarom zijn de eischen, die Soekarno, Sjahrir c.s. stellen, onredelijk, niet omdat wij meenen, dat zij iets vragen wat Nederland hun op welke gronden ook niet w i 1 geven, maar omdat wij het niet kunnen geven, op gronden van volko men feitelijken aard. Eerst wanneer de zekerheid is verkregen, dat het Indonesisch overheidsapDaraat rust en orde kan verzekeren, knevelarij en on derdrukking vermag te voorkomen en een onpartijdige rechtspraak heeft gevestigd, kan de taak met betrekking tot de verant woordelijkheid van het Nederlandsche ge zag geacht worden vervuld te zijn". De steller der nota kan den indruk niet van zich afzetten, dat de Commissie-Gene raal het Koninkrijk der Nederlanden prijs heeft gegeven, zonder zich van de gecom pliceerde staatkundige aspecten van het vraagstuk voldoende rekenschap te hebber gegeven. Aangezien ter uitvoering van de artike len 6-8 (de unie-artikelen) „biina alles no- aan verdere uitwerking is overgelaten" acht de steller nog de mogelijkheid aan wezig om een herziening der staatsorde binnen het raam van het Koninkrijk der Nederlanden alsnog in overweging te ne men. Bloemendaal geeft H.O.V. subsidie van f 1250.- Bij de voortgezette behandeling van de ge- meentebegrooting 1947 in den gemeenteraad van Bloemendaal verzocht wethouder Van Geluk aan de inwoners zoo spoedig moge lijk aangifte te doen, als zij last hebben van ratten. In de omgeving, waar de vijand ge huisvest was, heerscht nu een rattenplaag. Om dit euvel te bestrijden worden vergiften gestrooid, waarvan de kosten op f 300 wor den geraamd. De heer N ij d a m (comm.) stelde voor het subsidie voor de HO.V opnieuw op f 2500 te brengen (B. en W. stelden ,f 1250 voor) en zeide, dat musici het minder prettig vinden in het Bloemendaalsche Bosch le spelen. De heer Cossée (P. v. d. A.) achtte dezd plaats daarentegen bijzonder geschikt en de muziek komt goed tot haar recht. De v oo r z i 11 e r deelde mede. dat de klachten onderzocht zullen worden: hij ont raadde hel voorstel tot subsidieverhooging. Het voorstel van den heer Nijdam werd niet ondersteund, zoodat f 1250 uitgekeerd zal worden. De heer Bier (P. v. d V.) diende een voorstel in het bedrag voor de viering van nationale feesten te verhoogen van f 500 op f1050.—. De heer N ij d a m jurchte het voorstel toe, omdat mogelijk bereikt wordt, de viering op een hooger peil te brengen. Hij dacht b.v aan het organiseeren van volksdansen. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. Nadat de leden nog een aantal wenschen geuit hadden, werd de begrooting vastgesteld. Tot onderwijzeres aan de Bornwaterschool benoemde de vergadering mejuffrouw R. W. Weide uit Eindhoven. Wethouder R o h 1 i n g deelde mede dat de schoolkinderen bij de viering van de aan staande blijde gebeurtenis chocolademelk en versnaperingen zullen ontvangen. De ge meente mag ten hoogste f 0.30 per leerling betalen, hetgeen neerkomt op een bedrag van f 1500.—. De voorzitter merkte op, dat er streng opgetreden zal worden ais er in den kom dei- gemeente llchtkogels afgeschoten worden Naar aanleiding van een vraag van d"en heer Bier antwoordde de burgemeester, dat zij die reeds evacués onderdak hebben verleend eventueel later aan de beurt zullen komen om gasten in huis te nemen dan zij. die er vroeger vrijgesteld van zijn geweest Beant woording der vraag op het eno.uéte-formu'ier ls dus van belang Verder zal indien mogelijk des avonds duidelijker worden aangegeven waar het bureau van politie gevestigd is. om te voorkomen, dat vreemdelingen het ge bouw voor het station aanzien, zooals volgens den heer P i nx s t e r geschied ls. Vrouw ontvoerde haar eigen kind De Amsterdamsehe politie heeft mevrouw M. G. gearresteerd, die In Oct van het vorig jaar haar eigen kind uit Haarlem heeft ontvoerd. Zij was in 1942 wegens haar niet onbesproken levens wandel uit de ouderlijke macht over haar thans zevenjarig zoontje ontzet. Niet elleen op haar was trouwens iets aan te merken,, want haar man 1s op het oogenblik ln Frankrijk gedeti neerd. Haar zoontje was hij pleegouders in Haarlem ondergebracht, die voor zijn opvoeding zorg droegen. In October heeft zij gebruik gemaakt van de goedgeloovtgheid van een onderwijzer van zijn school en hem weggehaald or.der het motto, dat zij toestemming had gekregen het kereltje eenige dagen bij zich thuis te hebben. Gedurende drie maanden ls zU er ln geslaagd, hem te verbergen. Thans vertoeft zij ln het politiebureau te Haarlem, ln afwachting van gerechtelijke ver volging voor het door haar gepleegde feit. SCHEEPVAART K. N. S. M. Euterpe. 21 Jan. van Seville n. Lissabon. Carlbla, 22 Jan. te Aa.-hus. Deo Duce. 22 Jan. van Kopenhagen naar Amsterdam. Vul- canus. 22 Jan. te Amsterdam. Ardennes. 22 Jan. te Amsterdam. Ary Scheffer, 22 Jan. van Am sterdam naar Lelxoes. Java-Chlna-Japan-Lijn. M.s. Tjitjalengka. 24 Jan. uit Manilla naar Batavia (29 Jan m.s. TJisldane, 24 Jan. uit Batavia naar Muntok (23 Jan.) Singapore. Hoongkong (1 Febr.) Amoy en Shanghai, s.s. Tjlbadak. Tarakar, (24—25 Jan bunkeren). Kobe f3 Febr Yokohama en terug naar Nederlandseh Irtdië. s.s. Tjlbesar qog steeds In Sydney, m.s. Van der Helst. 2 Febr ln Rotterdam verwacht, s.s. TJlpondok. begin Fe bruari naar Ned. Indië. s.s, TJikampek, 7 Febr. In Nederland. Laatste nacht op de zandbank. Ruim 25 meter scheidde de „Liliam" gis teravond nog van het diepe water, toen de „Hudson" de kabels strak trok en de be manning van de „Liliam" met de eigen lie ren het gestrande schip naar de uitge worpen ankers toe hieuwde. Tijdens het werk kwam de zekerheid van het succes, naarmate men den rand van de zandbank naderde en daarom besloot de Deensche kapitein geen pijpaarde meer overboord te zetten. Tegen middernacht lag het schip weer vast. doordat de eb was ingetreden. Bij het eerste ochtendgloren liet men de machinekamer op volle kracht werken. De lieren draaiden, de kettingen stonden strak en de schroef van het schip sloeg het water kolkend onder den achtersteven uit. Spoedig kwam er beweging in de „Li liam". die, tot groote vreugde van de be manning. plotseling vlot kwam. De ankers werden ingehaald en op eigen kracht stoomde de „Liliam" naar Den Helder. In de haven van Den Helder zal waar schijnlijk onderzocht worden van welken omvang het lek in het achterschip is. Zoo mogelijk zal de „Liliam" morgen uit Den Helder vertrekken naar Rotterdam, waar de boot moet worden gerepareerd. In de duinen bij Zandvoort Een Amsterdammer, N. Bouwens. Is reeds eenlgert tijd bezig met het voorbereider, van plannen om. !n den geest van de„Butllnkampen" in Engeland, hier te lande een groot vacantie kamp te stichten. Aanvankelijk had hij daar voor het oog geslagen op de omgeving van Noordwljk. maar omdat daar niet de gewenschte medewerking werd verkregen, is nu fnaar „Het Parool" meldt) Zandvoort uitverkoren Kr is contact gezocht met het Zandvoortsche gemeentebestuur, dat, naar wij vernemen, ge negen is de plannen ernstig te bestudeeren. om dat de indruk bestaat, dat de uitvoering daarvan kan passen in het kader van het Zandvoort der toekomst. Met de N V. ..Zandvoortsch Duyn" wordt op het oogenblik onderhandeld om het voor het kamp benoodigde 100 h.a. duinterrein, dat aan de Noordzijde van de spoorlijn Haarlem—Zandvoort ongeveer een kwartier gaans ten Oosten van de corodexfabriek is gelegen, in erfpacht te verkrijgen. Het ligt in de bedoeling een N.V. te stichten, die het kamp exploiteeren zal, waarin verschillende groote concerns zullen deelnemen. Uit de inlichtingen, die wij verkregen, bleek ons. dat de heer Bouwens deze zaak in het groot wil opzetten. Er zullen een aantal pavil joens gebouwd worden die tezamen aan onge veer 1500 gasten onderdak zullen bieden. Voor de maaltijden komen er afzonderlijke restau rants, voor de verstrooiing bij slecht weer wordt In een bioscoop, een concertzaal en een dancing gezorgd. Evenals bij het Engelsche voorbeeld het geval is, zal een uniforme pensionprijs gelden, waarin alle 6ervlce. die in het kamp gegeven wordt, inbegrepen zal zijn. Aan de spoorwegen zal gevraagd worden bij het kamp een halte in te stellen. Op onze vraag, wanneer men in het kamp zijn eerste gasten zou kunnen ontvangen, kon men ons nog geen definitief antwoord geven. De initiatief-nemer hoopt, dat dit in het voorjaar van 1948 het geval zal kunnen zijn. Er zijn echter groote moeilijkheden te overwinnen door de materiaal- en personeelschaarschte. Men had het plan lichte metalen, die oorspronkelijk voor de» bouw van militaire vliegtuigen bestemd waren, uit Engeland te importeeren. Wel zou dit devie zen kosten, maar daar staat tegenover dat in Engeland groote belangstelling voor dit vacantle- oord bestaat, zoodat de deviezen ook weer ln ons land zouden terugkeeren, wanneer een groot aantal Engelschen waar de heer Bouwens op rekent tot de jaarlijksche bezoekers zouden gaan behooren. Ook zou het volgens hem niet onmogelijk zijn, dat de in Duitschland verblij vende Amerikanen hun verloftijd in Zandvoort zouden gaan doorbrengen. Een verhooging bepleit van provinciaal subsidie aan H.O.V. In de commissie uit de Prov. Staten van Noordholland is de vraag besproken of de subsidie aan de H.O.V. verhoogd moet worden. Eenige leden wezen er op, dat de ge meente Bloemendaal in haar financieele moeilijkheden aanleiding had gevonden het toegezegde subsidie voor de H.O.V. in te trekken. Zij achtten het gewenscht, dat de provincie nu haar subsidie zou verhoogen, en het weggevallen subsidie, althans voor een deel, over zou nemen. Eenige andere leden sloten zich hierbij aan, temeer, omdat zij het provinciale belang nog nauwer be trokken 2agen bij de H.O.V. dan bij het Concertgebouworkest. Als stedelijke or kestvereniging zou de H.O.V. zelfs geen bestaansmogelijkheid hebben: zij bestaat zeer zeker juist als provinciaal instituut, in tegenstelling met het Concertgebouw orkest. Het lid van Gedeputeerde Staten ter ver gadering aanwezig, wees er op, dat het sub sidie voor de H.O.V. dit jaar reeds is ver dubbeld. zoodat een nog verder gaande verhooging buitensporig zou zijn. Ook wan neer men de beteekenis voor de Provincie in aanmerking neemt, is een verhouding van 10 tot 25 tusschen de subsidies voor H.O:V. en Concertgebouworkest alleszins verantwoord. Het wegvallen van het sub sidie der gemeente Bloemendaal is zeer te betreuren, doch kan geen reden zijn voor onmiddellijk ingrijpen. De consequenties daarvan zullen volgend jaar moetgn wor den bezien. Tot zoover dit verslag van de commis sie-vergadering. Wij teekenen hierbij aan dat de gemeente Bloemendaal. door den 'inaneieelen toestand genoopt, het subsi die aan de H.O.V. heeft gehalveerd, name lijk van f 2500 op f 1250 gebracht. Over 1946 is dit bedrag uitgekeerd, en op de be grooting voor 1947 is eenzelfde bedrag uit getrokken. Raadslieereii in den Hoogen Raad Tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden zijn benoemd mr. H. F. F. Dubois, directeur van 's Rijks belastingen en domeinen, te 's-Gravenhage: prof. mr. M. P. Vrij, hoogleeraar in de rechtsge leerdheid te Groningen; mr. T. Y. Boltjes. raadsheer in het gerechtshof te Amster dam en mr. F. J. de Jong, rechter in de rechtbank te 's-Gravenhage. Schaatsenrijders treden voor de derde maal aan Voor de derde maal in dit wmterseizoen re geert Koning Thialf. Op de slooten zijn de schaatsenrijders weer in actie en de ijsbaan „Volhatding" te Heemstede is opengesteld. Vanavond en eventueel ook volgende avonden zal op deze baan ge reden kunnen worden. Het Italiaansche ministerie van Buitenland- sclie Zaken heeft gisteren bekend gemaakt dat Joegoslavië en Italië overeen zijn gekomen, po litieke vertegenwoordigers uit te wisselen. i'.w - -J „Wie weet, waar de beste thee vandaan komt?" „Ik, Juf, van Niemejjer uit Groningen - Nlemeyer's Gala-thee!" Muziek Opera-concert van „Zang en Vriendschap" Wat onze Koninklijke Liedertafel op het opera-concert van Woensdagavond zong week geheel af van wat men „Hedertafelmuzlek" noemt. Het waren operafragmenten met orkest begeleiding uit ..Der Freisohüti". „Tannhkuaer", ..Der fllegende Hollander", „Lohengrin". ..Guillaume Teil", „raust". „IWrodiade" en „La Forza del Destlno", alle dus uit werken van beroemde componisten. Wat het muzikale ge halte betreft kon men die afwijking als een winst beschouwen: daarentegen komen dergelijke uit hun verband genomen fragmenten niet geheel tot hun recht wat hun dramatische beteekenis be treft. Doch dit ls met elk operaconcert zoo Hoe dit ook zij: de Koninklijke Liedertafel heeft onder leiding van Jack P. Loory flink gezongen en met nanie ln het dubbelkoor uit „Lohengrin" en het Monnlkenkoor uit „La Forza del Destlno" zeer respectabel werk verricht. De mllitaristisch- imperlallstlsche tekst van het koor uit „Héro- diade" k'unkt ln dezen tijd even weinig sympa thiek als Massenet's grove, schetterende mu'lek. De bariton Theo Baylé zong schitterend en oogstte vooral met zijn virtuoze vertolking van de beroemde Cavatine uit Rossini's „Barblere" een verdiend groot succes. Greet Koeman la een echte dramatische sopraan; In de concertzaal konden haar stem en zangtechniek me echter niet geheel bevredigen. De jonge dirigent Loory toonde zich ook een vurig en handig orkestleider. De „Freischütz"- ouverture klonk best, die van „Guillaume Teil" had een levendiger tempo mogen hebben. Het orkest speelde de begeleiding van de bariton aria uit „Der fllegende Hollander" nogal onzui ver en onduidelijk. K. DE JONG DE DISTRIBUTIE Afhalen van nieuwe bonkaarten op Zaterdag 25 Januari Haarlem: Restant K. Afhalen van schoenenbonnen op Zaterdag 26 Januari. Haarlem: M en N. Aerdenhout: alle letters. BINNENLAND Eenlgen tUd geleden heeft de Nederlnnd- sche rcgeeVlng een overeenkomst gesloten met den Internationalen noodvoedsclraad voor den Import van een niet onbelangrijke hoeveelheid witte boonen. Binnenkort kan de eerste hoeveel heid witte boonen in ons land worden verwacht. Er ia een roofoverval gepleegd op de boe renleenbank te Akmarllp In Friesland, De dader, die gekleed was In lederen motorpak was ge wapend met eert karabijn. Hij dwong den kas sier de brandkast te openen en maakte zich daarna meester van f 2300 aan bankbiljetten HIJ toonde een papier, waarop vermeld stond, dat hij tot de Germaansche SS behoorde! Het restant van de na dc bevrijding door de SHAEF geleverde gedroogde Amcrlkaansche soepen waarvan een gedeelte in de btnnen- landsche consumptie ls opgenomen Is aan het Engelsche ministerie van voedselvoorziening verkocht ten behoeve van de Brttsche zftne ln Duitschland. Deze soep bleek niet te voldoen aan den smaak van het Nederlandsche publiek. Bewoners van het Zuldhollandsche dorpje Heerjansdam hebben zeshonderd hynclntenbol- len gezonden aan studenten van de handels- hoogeschool te Ottawa als dank voor de kleeren, die de studenten aan Inwoner» van Heerjansdam ten geschenke gaven. Op zijn verzoek ls aan inr. II. F. Blalsse eervol on:* 'ig verleend al» advocaat fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amstordnm. In zijn plaats ls benoemd mr. H. O. Th. Keunc, advocaat en procureur te Amsterdam. De Vunrzltter van de Gemeenschap van Oud- illegale Werkers ln de provincie Uterecht. mr. H. J. Ewoudt Vermeulen Is op ultnoodlglng van prof. mr P. S. Gerbrandy toegetreden tot het Comité Handhaving Rljkseenheid. De 44-jarige Journalist E. J. M.. tijdens den oorlog redacteur van het strijdblad der Gër- maansche SS ..Storm", is door het tribunaal te Amsterdam veroordeeld tot eer. detentie voor den tijd van 6 Jaar. dus tot 14 Mei 1631. mot ont zetting uit alle politieke rechten, benevens ont zetting uit het recht ambten van welken aard dan ook aan een dagblad of periodiek te beklee- den. Verdachte was lid van dc N S.B, en tevens hulp-iandwachter. HU gaf ook een krantje t, „De Landwachter". De landdag van den Bond van Oud-Stoot troepen zal op 8 Februari ln Hertogenbosch gehouden worden. HAARLEM EN OMGEVING De vereeniging „Bosch en Vaart" geeft op 7 Februari een kunstavond in Bethesda Sarepta. waaraan medewerken Aafje Top. voordracht, Akke de Vries, zang en Roe; Riphagen, plano. YTJf losloopende honden werden dezer da gen door de Hillegomsche politie neergeschoten, omdat z6 over de bloembollenveldcn zwierven en daar allerlei ..honder.kwnad" uithaalden. De Provinciale Commissie voor Noordhol land van het Nederlandseh Jongeling* Vcrbor.d organiseert een conferentie voor Jeugdleiders en vereeniglngsbestuurders gedurende het week-er.d van 25 en 26 Januari In het gebouw der C. J M. V.. Lange Margarethastraat 13. Zater dagavond houdt de heer A. Janson. lid van het bondsbestuur van het N. J, V., een rede over „Klaar voor den start". Dj. G. Koch spreekt Zondagmiddag over: „De Jongeman en het Evangelie' Ten slotte vindt Zondagavond de laatste vergadering plaats, waar o.a. zal wordon opgevoerd „Het Geweten" toonoelspel van Ds. A. K. Straatsma. B. en W. van Haarlem hebben, in hot belang van de veiligheid en dc vrijheid van het ver keer. voor het gedeelte van den Koudenhorn tusschen de Zandersbrug en de Catharijnebrug. een parkeerverbod vastgesteld en de verhoogde middengedeelten als openbare parkeerplaatsen aangewezen. üe Ned. Clir. Kelsvarccniglng. afdeeling Haarlem, geeft Maandag een filmavond in het gebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden. Dc nieuwste Zwjtsersche geluidsfilms zullen worden vertoond. De bijeenkomst begint te acht uur. De heer A. van Geluk, weUiouder van Pu blieke Werken der gemeente Bloemendaal, zal morgen. Zaterdag, geen spreekuur houden. Tot de Ainsterdamyehe Hervormde predi kanten. dse dit Jaar met emeritaat moeten gaan wegens liet bereiken van der. 65-Jarigcn leeftijd, behoort Ds. P. J, dc Jong. die daarvoor stond te Bermcbroek,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3