Haarlems Dagblad Dakota van de K.LSM. neergestort bij vliegveld Kopenhagen Ook een vliegramp op Croydon Vliegrampen Alarmeerende berichten uit Soerabaja 61c Jaargang No. 18343 Bureaux: Groote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825, Redactie 10600, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maantfag 27 Januari 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnement.'prijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50 Postgiro 273107. Advert-tarleven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem op Schiphol, waarbij een Dakota-toestel van de K.L.M. in een poging tot landen neerstortte en in brand vloog. Bemanning en passagiers kwamen allen om. De ramp scheen het gevolg te zijn van een fout van den piloot een schier onbegrijpelijke fout evenwel voor een zoo ervaren piloot als Moreton, die het toestel bestuurde, want het was op geringe hoogte in een bocht afgegleden. Zondagmiddag is een lijntoestel van de K.L.M. op weg naar Stockholm, eveneens een Dakota, bij het vertrek van het vlieg veld te Kopenhagen van 100 M. hoogte neergestort. Volgens verklaringen van aan wezigen bij het ongeluk was het niet over belast en had de gewone controle voor het vertrek aangetoond, dat alles in orde was. Het startte normaal, klom tot 100 M. hoog te, waarop de piloot het rechttrok, maakte daarop een draaiende beweging, stortte neer en vloog in brand. Alle inzittenden kwamen om. Ditmaal was de piloot Geys- sendorffer, de eerste en oudste vlieger van de K.L.M.een man met een schitterenden staat van dienst en een weergalóoze erva ring van een kwart eeuw als verkeersvlie ger. In dit geval schiint het zeker dat een defect aan het toestel het ongeluk veroor zaakt moet hebben, maar tevens wordt de lindruk gewekt, dat dit op 14 November ook heel wel de oorzaak geweest kan zijn. Toen geschiedde de ramp aan het eind van een vliegtocht, zij het dan een korte, van Lon den naar Schiphol; ditmaal bij het weder- opstijgen na® een reis van Schiphol naar Kopenhagen, maar nu onmiddellijk nadat controle geen afwijkingen had aangetoond. Zaterdagmiddag viel op Croydon een Dakota eveneens dadelijk na den start en kwam daarbij op pen onbemande andere Dakota terecht. De meesten in heit val lende toestel werden gedood, beide vlieg tuigen verbrandden. Volgens de berichten uit Engeland kwamen de verschijnselen bij deze ramp sterk overeen met die in Kopen hagen. Tijdens het weekend zijn in verschillende landen in totaal acht vliegrampen voorge komen, niet alle met verkeerstoestellen, maar het aantal valt toch sterk op. Het ongeluk in Kopenhagen heeft diepen indruk vooral in ons land en in Zweden ge maakt. Dat tot de slachtoffers Prins Gus taaf Adolf van Zttjeden behoort, de oudste zoon van den kroonprins, dus voorbe stemd voor het koningschap, die van een bezoek aan ons prinselijk paar terugkeerde, treft ons in onze sympathie jegens een volk, dat door zijn geaardheid nauw aan het onze verwant is en ons in onze moeilijkste om standigheden van zijn medeleven en hulp vaardigheid heeft doen blijken. Dat wij een man als Geyssendorffer, iemand op wien Nederland trotsch was, op deze wijze verliezen moeten gaat ons ter harte en ons medegevoel gaat uit naar zijn gezin en naar de gezinnen van de andere slachtoffers. Er is temeer aanleiding om opnieuw de vraag te stellen of er een bijzondere, nog niet opgehelderde oorzaak kan zijn van het groote aantal vliegrampen, dat zich in den laatsten tijd in de wereld voordoet. De K.L.M. is daarbij, naar getalsverhouding der ongelukken, niet meer dan in beschei den mate betrokken. Men kan trouwens met recht aanvoeren, dat bij een zoo groot aantal niet met redelijkheid verwacht kan worden, dat zij er geheel vrij van zou blijven. Hetgeen verwondering wekt en tot vragen leidt zijn de omstandigheden, waar onder deze rampen plaats grijpen: bij gun stige weersgesteldheid en goed zicht, zon der overbelasting, na behoorlijke controle van de toestellen en dan nog wel onder de leiding van de beste piloten. Het valt daar bij op, dat een zoo groot aantal ongelukken met Dakota's geschiedt. Het Londensche ochtendblad Daily Ex press schrijft daarover vandaag in een hoofdartikel: „Alweer Dakota's. De Dakota heeft een prachtigen staat van dienst in oorlogstijd voor wat betreft uithoudings vermogen en veiligheid. Vijf-zesden van het luchttransport der wereld geschiedt thans per Dakota en alles bijeengenomen wordt door Dakota's over een reusachtigen afstand passagiersvervoer verricht. En toch begint de naam van deze machine schrikwekkend „vertrouwd" te worden. Wat mankeert eraan? Welke zijn de fouten, waardoor de geheele burgerlijke lucht vaart in discrediet gebracht dreigt te wor den?" Tot zoover faalt het betoog van het Engelsche blad in logica. Als inderdaad tachtig procent van het wereld vervoer nu met Dakota's geschiedt verklaart dat juist, dat bij een onvermijdelijk aantal ongeluk ken dit fabrikaat het meest betrokken is. De overige twintig procent zijn immers nog over verschillende andere fabrikaten verdeeld. Maar ik herhaal: de gunstige om standigheden waaronder rampen, zooals die bij de K.L.M., geschieden zijn het die vragen doen rijzen. De Daily Express stelt er eenige: „Ge schiedde de bediening van deze machines op deskundiger wijze in oorlogstijd? Was de controle intensiever? Vliegen de Dakota's met een te zware betaalde vracht, om een maximum aan veiligheid te kunnen waar borgen? Het publick moet op al deze pun ten gerustgesteld worden, wil de luchtvaart niet een achterstand van jareq gaan lijden. Twee dingen moeten gedaan worden, en spoedig: ten eerste moeten alle landen het voorbeeld van Groot-Brittannië volgen door een openbaar onderzoek te houden naar een ramp. Bij het onderzoek naar het ongeluk in Kent zijn reeds onverwachte dingen aan het licht gekomen. Ten tweede moet een internationaal veiligheids-regle ment worden opgesteld en in acht genomen Worden in alle landen". Dit zijn verstandige voorstellen, al kan men wat het laatste punt betreft slechts de hoop uitspreken, dat zulk een internatio naal reglement in alle landen nauwkeurig nageleefd zou worden. In elk geval ware het goed, het. tot stand te brengen en in te voeren. En wat het onderzoek naar de oor zaken van rampeti betreft: het is ongetwij feld in ieders belang, ook in dat der lucht vaartmaatschappijen, dat eventueele ge bleken tekortkomingen na een ramp be kend worden. Wie werkt maakt op zijn tijd fouten; niemand is feilloos; Dat dit blijkt heeft beter uitwerking dan dat men bij her haling verneemt dat allps in orde was, hetgeen aan een geheimzinnig noodlot doet denkeni Al kunnen wij slecht gelooven dat een ervaren piloot de fout van een begin neling zou maken er zijn andere moge lijkheden. Wordt bijvoorbeeld de controle op het toestel wel steeds volkomen uitge voerd? Is dat in Kopenhagen geschied? Het is maar een vraag. Zou de veiligheid wor den opgevoerd door het huidige belastings maximum te verlagen? Dat is een andere. Tenslotte dient eraan herinnerd te wor- Prins Gustaaf Adolf van Zweden, Geyssendorffer en Grace Moore onder de 21 slachtoffers Enkele oogrenblikken na het vertrek van het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen is Zon dagmiddag een Dakota van de K.L.M., de PH-TCR, van ongeveer 100 meter hoogte neergestort en in brand gevlogen. Alle leden der bemanning en de zestien passagiers kwamen om 't leven. Onder de slachtoffers bevinden zich de zoon van den Zweedschen kroonprins, prins Gustaaf Adolf en de bekende Amerikaansche zangeres Grace Moore. De eenige Nederlander onder de passagiers was de heer P. Engel, directeur van de N.V. Dekker's Houthandel te Zaandam. Gezagvoerder van het verongelukte toestel was de bekende K.L.M.-piloot G. J. Geyssendorffer. Verder bestond de bemanning uit G. J. Rietman, 29 jaar, tweede piloot, S. M A. Pijnenburg, 31 jaar, eerste tele grafist. W. Brandenburg, 26 jaar, tweede telegrafist, W. A. Bommel, 22 jaar, mecani cien en H. Hoek, 39 jaar, steward. De laatste foto van den Zweedschen Prins Gustaaf Adolf, gemaakt juist voor hij in het vliegtuig stapte, terwijl hij met Z.K.H. Prins Bernhard een kopje koffie dronk in het restaurant op het vliegveld Schiphol. Joegoslavisch consul in Napels doodgeranseld Reuter meldt uit Rome: Volgens het Romeinsche blad „Momento-Sera" zijn de Joegoslavische consul te Napels Vicko Gloenic, en de consulair attaché Vincocik Engel, tijdens een bezoek aan een kamp bij Napels door „anti-Tito gezinde Joego slavische soldaten" afgeranseld. De consul bracht een bezoek aan een kamp van Joe goslavische vluchtelingen om de bewoners ervan toe te spreken. Volgens tot nog toe ontvangen berich ten van het Agence France Presse zou de consul aan de bekomen verwondingen over leden zijn. De toestand van den attaché zou hopeloos zijn. Het toestel was Zondagmorgen om 11.50 van Schiphol vertrokken met bestemming Stockholm. Het had de reis tot Kopenha gen normaal volbracht en landde daar om even voor drie uur. Om half vier vertrok het onder goede weersomstandigheden. Kort na den start ging het toestel plotse ling stijl omhoog, waardoor het onbestuur baar werd en nog boven het vliegveld neer stortte. Het .vloog terstond in brand. Alle inzittenden moeten echter toen reeds dood zijn geweest. De'brandweer van het vlieg veld rukte onmiddellijk uit en ook de brandweer uit Kopenhagen was korten tijd later ter plaatse. Voor de inzittenden kon echter niets meer gedaan worden. Vier van de zestien passagiers waren op Schiphol ingestapt, de twaalf anderen wa ren te Kopenhagen aan boord gekomen. Drie passagiers hadden te Amsterdam in het vliegtuig plaats genomen met bestem ming Kopenhagen en waren op Kastrup uitgestapt. Het waren twee Nederlanders, de heeren Wentges en een Deen, Mourier. Voor den start op Kastrup is de machine nagekeken. Alles was in orde bevonden. De volgende passagiers stegen te Kopen hagen in met bestemming Stockholm: De Amerikaansche zangeres Grace Moore, me vrouw Gerda Neumann, een bekende Deen- sche zangeres, mevrouw Sermann en de heeren Dennow, Thomsen, Bradt, Brix en Malkeprang, ailen van Deensche nationa liteit, voorts de Zweden Sorbon en Tuvha- gen en de Franschen Loup en Mallic. Voorts bevond zich in het toestel behal ve de reeds genoemden nog de heer Greve Stendock adjudant van Prins Gustaaf Adolf en de Spanjaard Izquierdo. Omtrent het vertrek van Prins Gustaaf Adolf van Zweden van het vliegveld Schip hol verneemt het A.N.P. nog, dat de prins tegenover een vriend verklaarde, dat hij met veel genoegen enkele dagen op het paleis in Soestdijk had doorgebracht. De prins had bij zijn bagage speelgoed voor zijn kinderen, dat hij in Nederland had ge kocht. Prins Bernhard voerde een levendig gesprek met zijn gast. tot op het moment, dat het vliegtuig taxide naar de plaats, waar het zou starten. Bij het afscheid ga ven zij elkaar een stevigen handdruk. Rouwbeklag van het Prinselijk Paar. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben telegrammen van rouwbeklag verzon den aan de echlgenoote van wijlen pring Gustaaf Adolf, prinses Sibylle en aan de echtgenoote van wijlen den secretaris van prins Gustaaf Adolf, mevrouw Greve Stendock. Voorts heeft het Prinselijk Paar deelneming betuigd aan den koning van Zweden en aan den vader van den omge komen prins, kroonprins Gustaaf Adolf. Vertegenwoordigers van de K. L. M. hebben de lijsten, waarop de lading staat aangegeven, gecontroleerd. Zij verklaren, dat zij noch een fout noch overbelasting hebben kunnen vaststellen. Voorts verkla ren zij, dat de machine naar behooren was nagekeken, voordat het startsein gegeven werd. Hoewel de ramp geschiedde onder het oog van het luchthavenpersoneel te Kastrup, zal het moeilijk zijn, de oorzaak van het ongeluk vast te stellen. Een onderzoek door de Deensche lucht vaartautoriteiten, bijgestaan door Neder- landsche deskundigen van den Rijkslucht vaartdienst, zal worden ingesteld. Hedenmorgen is om 8.43 uur de PH-TBA gezagvoerder Pool. met luchtvaartdeskun digen naar het vliegveld Kastrup bij Ko penhagen vertrokken. Aan boord bevon den zich de heeren Falkenhage n Goossen van den Rijksluchtvaartdienst, Kolff van den KLM-lijndienst in Europa, Buys van den stationsdienst op Schiphol, Wijdooge, Naber en Endenburg van den tedmischen dienst, dr. K. Slotboom van den medischen dienst en de chef van het vliegbedrijf, Fuchs. v De K.L.M. deelt mede, dat de maximaal toegestane belasting van het verongelukte vliegtuig 12.710 kg. bedraagt. De belasting ten tijde van het ongeval bedroeg nauwe lijks 12.000 kg. en bleef derhalve beneden het toegestane maximum. Deensche luchtvaart-inspecteur was ooggetuige. Een Deensche luchtvaart-inspecteur, die op het vliegveld Kastrup aanwezig was en het ongeluk zag gebeuren, verklaarde het volgende: „Het was een heldere middag met zonne schijn, maar het was bitter koud, ongeveer vijf graden onder nul. Het vliegtuig taxide naar de startbaan, de piloot gaf vol gas en het toestel snelde langs den grond om ver volgens langzaam op te stijgen. Plotseling stak het den neus omhoog en ik begreep dat er iets niet in orde was. Ik maakte ter stond alarm en. terwijl de alarmbel reeds luidde, begon de machine te slingeren en stortte van een hoogte van ongeveer hon derd meter neer. Er volgde een hevige ont ploffing en het toestel vloog in brand. Toen we bij de plaats des onheils kwamen, kon- den we slechts gedeelten van de vleugels en een deel van de cabine herkennen. De inzittenden moeten onmiddellijk gedood zijn, toen het toestel tegen den grond sloeg. Nadat de vlammen gedoofd waren, werden de stoffelijke resten geborgen. De identifi catie was buitengewoon moeilijk". Het woord is aan., Churton Collins: Er is vaak minder gevaar in de dingen die wij vreezen, dan in de dingen die wij begeeren. Nederlandsche delegatie heden naar Londen Naar wij vernemen zal een uit drie leden bestaande Nederlandsche delegatie heden avond naar Engeland vertrekken om het Nederlandsch memorandum voor de plaats vervangers der ministers van 'Buitcnland- sche Zaken toe te lichten. De leden der delegatie zijn: de heeren H. van Vredexi- burch. hoofd van de politieke afdeeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, A. T. Lamping, Nederlandsch gezant in Roemenië en dr. H. M. Hirschfeld, voor malig secretaris-geyeraal van het ministe rie van Economische Zaken. BRITSCH-RUSSÏSCH-FRANSCIIE ALLIANTIE OP KOMST? Ambtenaren van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken toonden zich gereserveerd ten aanzien van berichten volgens welke generalissimus Stalin aan zou dringen op een drievoudige militaire alliantie tusschen Rusland, Engeland en Frankrijk. Een vertegenwoordiger van het kabinet van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken zeide, dat tot dusver geen stappen door de Russen ten aanzien van dit onderwerp waren gedaan, „doch wij weten niet wat de toekomst in zich bergt". Men acht echter een dergelijke stap van Russische zyde niet uitgesloten. Het blijft voorloopig koud Het grootste deel van Europa zit stevig in den greep van den winter. Een langgerekt gebied van hoogen luchtdruk strekt zich uit van Midden-Rusland, via Midden-Scandir.avië naar de Faroer. Over het Middellandsche Zeegebied is de luchtdruk laag, met het cen trum in de omgeving van Corsica. Onder in vloed van de sterk gedaalde barometers in Zuid-Duitschland en Frankrijk namen de luchtdrukverschlHen in onze omgeving toe, waardoor de Noordoostelijke wind tijdelijk sterk in kracht toenam. Aanvoer van koude Russische lucht is volledig hersteld. Aange zien de algemëfene luchtdrukverdeeling vrij stabiel is. zal de koude over Europa voorloo pig aanhouden. De depressie-activiteit in de Middelland sche Zee gaf aanleiding tot zwaren sneeuwval in Zuid-Frankrijk, Zwitserland. Oostenrijk, Noord-Italië en den geheelen Balkan. Som mige stations in Joego-Slavië en Hongarije meldden sneeuwstormen. Temperatuuroverzicht van hedenmorgen negen uur: Twente -10; Den Helder -3: De Bilt -8; Vlissingen -6; Schiphol -7; Eindho ven -9: Leeuwarden -5; Eèlde -7; Beek -10; Gilze Rijen -10: Berlijn -11; Parijs -7; Londen -2; Bazel -10; Marseille -5: Milaan -14; Wee- nen -10; Praag -13; Stockholm -6; Oslo -6. Er zouden gevechten op groote schaal zijn uitgebroken Aneta meldt: Volgens berichten van het republikeinsche persbureau „Antara" is er te Krian in den sector van Soerabaja een hevige strijd ontbrand. Volgens dit pers bureau zou de dessa Krian op 24 Januari zijn geëvacueerd, doch de Nederlandsche Legervoorlichtingsdienst heeft geen na dere gegevens beschikbaar. De luitenant-gouverneur-generaal dr. Van Mook en generaal majoor Buurman van Vreede zijn Zondag per vliegtuig naar Soerabaja vertrokken .,in verband den, dat tegenwoordig meer gevlogen wordt dan ooit te voren en dat in principe de vliegtuigbouw niet verbeterd is. Wel in constructie, in omvang, in aantal motoren en bereikte snelheden, maar niet in prin cipe, zoodat vertrek en landing nog steeds met groote snelheid geschieden en verre weg de meeste ongelukken nog steeds daar bij plaats grijpen. Bij toeneming van het luchtverkeer moet dr/ in het algemeen het aantal ongelukken normaal toenemen, zoo lang gèen groote principieele verbeteringen zijn gevonden. Dit alles dient mede over wogen te worden. R. P. De bemanning van het gisteren nabij Kopenhagen verongelukte K.L.M. vliegtuig. Boven: van links naar rechts: G. J. Geijs- sendorffer, gezagvoerder, G. J. Rietman, 2de piloot; S. N. A. Peijnenburg, lste telegra fist. Beneden: van links naar rechts: W. Brandenburg, 2de telegrafist; W. A. van Bommel, boordwerktuigkundige en de ste ward H. Hoek. Het tribunaal voor oorlogsmisdaden dat 45 vroegere SS en politle-bewakers van het con centratiekamp Flossen burg berecht heeft, heeft 15 van deze mannen ter dood veroordeeld, aan 11 levenslangen gevangenisstraf gegeven en aan 14 gevangenisstraffen varleerend van 1 tot 30 jaar. De overige 5 werden vrijgesproken. Het proces was op 12 Juni begonnen (U. P.) met den militairen toestand aldaar en de gevechten te Krian". Dr. P. J. A. Idenburg en dr. P. J. Koets zijn heden naar Buitenzorg vertrokken, teneinde zich van den plaatselijken toe stand op de hoogte te stellen. Tot zoover Aneta. Onze speciale verslaggever seinde uit Batavia: „Dr. Van Mook vloog hedenmiddag met den chef van den staf naar Soerabaja, na dat het republikeinsche persbureau Antara melding had gemaakt van ernstige gevech ten aldaar. Volgens Antara veroverden de Neder landsche troepen Vrijdag j.L Krian een strategisch punt ten Zuiden van Soerabaja in de Indonesische zóne, waarbij aan beide zijden zware verliezen zijn geleden. Dit bericht is van Nederlandsche zijde nog niet bevestigd, maar in Soerabaja al gemeen bekend. De situatie is zeer precair. Indien het Antara-bericht juist is, zijn de consequen ties nog niet te overzien". United Press meldt nader: „Volgens berichten uit Soerabaja zyn Nederlandsche troepen met zware artille rie, tanks en vliegtuigen op 24 Januari een actie op groote schaal begonnen in Zuidelijke richting van Soerabaja uit. Zij trokken op tegen het spoorwegknooppunt ModjokertoSidoartjo. Duizenden inlan ders namen de wijk uit het gevechtsgebied. Vele dorpen zijn keer op keer in andere handen overgegaan". Uitbreiding Commissie-Generaal. Van bevoegde zijde verneemt Aneta, dat, indien de wetswijziging, waardoor het aantal leden van de Commissie-Generaal van drie tot vijf zal worden verhoogd, zal worden aangenomen, de regeering voor nemens is prof. Posthuma voor te drogen voor de benoeming,van Commissaris-Gene raal. Thans treedt prof. Posthuma op als financieel en econopiisch deskundige in de Commissie-Generaal. Naar aanleiding van enkele publicaties n de Nederlandsche dagbladen, heeft prof. Posthuma heden aan een correspondent van Aneta verklaard, dat hij eerst door de Nederlandsche regeering voor de be noeming is gepolst, toen de ontwerp-over- eenkomst reeds door de Tweede Kamer was besproken en de daarin vastgelegde politiek was aanvaard. „Reeds daaruit blijkt", aldus prof. Posthuma, „dat ik be- eid ben op basis van het accoord van Linggadjati mede te werken aan den we deropbouw van Indonesië". Spoedige onderteekening van het ontwerpaccoord? Het republikeinsche kabinet zal op 5 Februari te Batavia bijeenkomen voor het behandelen van de begrooting. Aan repu blikeinsche zijde acht men het niet uitge sloten, dat de Indonesische delegatie op deze vergadering aan het kabinet zal rap porteeren, dat zij de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati lieeft geteekend. Twaalf personen gedood Op het Londensche vliegveld Croydon startte Zaterdagmiddag een Dakota van de Zuid-Afrikaansche luchtvaartmaat schappij Spencer Airways, bestuurd door den eigenaar van de onderneming, kapitein Ted Spencer, met bestemming voor Kaap stad. Behalve een bemanning van vijf kop pen had het vliegtuig achttien passagiers aan boord. Vlak na het onstijgen, dat onder slecht zicht gebeurde, dook het toestel met den neus naar den grond, recht op een op liet vliegveld staande Tsjechische machine af, waar monteurs bü aan het werk waren. De Dakota stortte met een daverenden slag op de stilstaande machine en vloog vervolgens in brand. De familieleden der inzittenden, die bij het vertrek aanwezig waren en nog ston den te wuiven toen het ongeluk ging ge beuren, renden in panischen, schrik naar de plek waar «de machine was neergekomen en ook het vliegveldpersoneel holde ijlings naar de brandende ruïne, doch onmiddel lijk nadat men er in geslaagd was enkele inzittenden uit het toestel te sleuren, vlo ben de benzinetanks in brand en kon men wegens de geweldige hitte geen hulp meer bieden. Nadat de vliegveldbrandweer het vuur met schuimbluschapparaten had ge doofd. bleken twaalf personen te zijn om gekomen, onder wie twee kleine kinderen en hun ouders, drie missiezusters en de pi loot Ted Spencer. De overlevenden, die allen min of meer ernstig gewond zijn, werden naar een ziekenhuis overgebracht. Over de oorzaak van deze ramp is weinig positiefs bekend. Een lid van de Spencer- Tlians levenslang gevraagd tegen Yan der Weide De oud-burgemeester van Velsen, Tjeero van der Weide, die op 7 October 1946 doo: het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam ter dood werd veroordeeld, stond heden middag voor den Bijzonderen Raad van Cassatie te 's-Gravenhage in hooger beroep terecht. Mr. B. W. Stomps uit Haarlem stond requirant als toegevoegd raadsman ter zijde en pleitte clementie. De procureur-fiscaal, prof. mr. E. Lange- meyer, zag trekken in het karakter van v. d. Weide, die hem tot een geweld-mis dadiger stempelen, maar kon toch waar deering hebben voor de eerlijkheid, waar mee hij voor zijn houding uitkomt. Bij zijn conclusie liet de procureur-fiscaal de persoonlijkheid van requirant gelden, vroeg om vernietiging van het vonnis van het Bijzonder Gerechtshof en eischte le venslange gevangenisstraf. Australisch crediet voor Ned. Indische regeering De Australische minister-president Chifley, heeft medegedeeld, dat de Austra lische bank aan de Nederlandsch-Indische regeering een crediet zal verstrekken, het welk het bedrag van 7.500.000 pond niet zal te boven gaan. ten einde Nederlandsch- Indië tegemoet te komen in de betaling van vorderingen uit den oorlogstijd en loopende onkosten in Australië. De Neder landsch-Indische regeering overweegt den aankoop van zekere voorraden, die door Australische strijdkrachten aan het einde van den oorlog in den Stillen Oceaan in Indië zijn achtergelaten. Nederlandsch- Indië had de verantwoordelijkheid aan vaard voor de zorg en de bewaking van deze goederen. De overeenkomst bepaalt echter uitdrukkelijk, dat dit crediet niet aangewend mag worden voor den aankoop van \yapens of munitie. Nederlandsch-Indië heeft toegestemd dit crediet met interest binnen drie jaar terug te betalen, hetgeen door de regeering van het Koninkrijk der Nederlanden gegarandeerd moet worden, CHURCHILL STELT MOTIE VAN WANTROUWEN IN HET VOORUITZICHT. Winston Churchill heeft laatst in het Lagerhuis gevraagd wanneer het beloofde debat over de economische situatie van het "and zou plaats vinden en hij voegde hier aan toe. dat de oppositie bij die gelegenheid mis schien een motie van wantrouwen zou indie nen meldt Un. Press. De woordvoerder der regeering Arthur Greenwood antwoordde dat de regeering van plan is de volgende maand een economisch debat te houden. maatschappij, die bij den start aanwezig was, verklaarde, dat na den start het Iinksche draagvlak omlaag scheen te zwaaien, hetgeen een mankement aan den linkschen motor zou doen veronderstellen. Een van de overlevende passagiers ver klaarde, dat hy tijdens het starten vuur uit den linker-motor had zien komen. De drie omgekomen missiezusters waren afkomstig van het klooster „La Sagesse" in het Noordwesten van Londen, van welke congregatie zich het moederhuis in Frank rijk bevindt. Het zijn de zusters Jeanne" Rouselot. een 71-jarige Francaise, die veer tig jaren in de missie van Nyasaland ge werkt heeft. Eugènie Martin, een 31- iarïge Francaise die als pleegzuster voor het eerst naar de missie ging en Helen Lester, een 52-jarige Engelsche. die een bezoek had gebracht aan het moe'derhuis in Frankrijk. Een der leden van de bemanning, die het er levend afbrachten. George Wright, ver telde, dat een van de zusters haar leven voor het zijne had opgeofferd. ..Ik had veel moeite om de deur voor in de machine open te krijgen", aldus zeide hij, „en toen me dat gelukt was-wilde ik een der zus ters probeeren te helpen om te ontsnap pen. Zij duwde mij echter door de deur naar buiten en toen ik achterom keek zag ik haar in brand staan". Vliegtuigongeluk bij Hongkong. Een vliegtuig van de Philippijnsche luchtvaartmaatschanpij is Zaterdag tegen den Duivelspiek bij Hongkong te pletter is gevlogen. Het had'een lading goud ter waarde van drie millioen zevenhonderd- vijftigduizend pond sterling aan boord. Vier personen, onder wie een vrouw, zijn bij deze ramp omgekomen. De gouden sta ven en munten ter waarde van 1 millioen pond sterling, die het vliegtuig vervoerde, lagen verstrooid wijd en -:ijd op den grond. Tengevolge van de dichte mist kou men eerst Zondag het wrak bereiken, dat door een Chineesche koelie gevonden was. De ligging van het wrak doet vermoeden, dat het vliegtuig slechts 15 meter had hoeven op te trekken om den heuvel over te ko men. Tevoren had een lucWft-aartcontröle- post herhaaldelijk met den meesten aan drang geseind hooger te gaan vliegen. Chlneesch vliegtuig vermist. Volgens welingelichte kringen te Hong kong wordt een vliegtuig van de Chinee sche luchtvaartmaatschappij, dat Zaterdag van Canton naar Tsjoengking is vertrok ken, vermist. Chineesche vliegtuigen zijn op zoek naar de machine, die veel passa giers aan boord beeft. Mosquito neergestort. Zaterdag is op drie kilometer afstand van North Allerton (Engeland) een Mos- quito-vliegtuig neergestort, de bemanning twee personen kwam om het leven. 100 km ten Zuiden van Hamburg is Zaterdag een Amerikaansch legervliegtuig omlaaggestort. Het vliegtuig vloog tegen een hoogspanningskabel. De piloot werd gedood. Een vliegtuig van de Colombian National Airways, dat sinds Woensdag was vermist, en dat 17 passagiers vervoerde, is thans door twee Amerikaansche vliegers ge vonden. Men vreest dat alle inzittenden om het leven zyn gekomen. Naar United Press meldt zyn twee sehroeflooze vliegtuigen van het Ameri kaansche leger te March Fields m Cali- fornië in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De machines stortten neer en beide piloten werden gedood. De toe stellen waren van het type P80, de zoo genaamde ..Shooting Star". Weerbericht AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het II K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dins- dagavond: Matige, aan de Waddenkust tijdelijk 5 krachtige Noordoostelijke wind p I Overdrijvende wolkenvelden, waarui* s J hier en daar eenige sneeuw valt. In if H het Noordwestelijke gedeelte van hei f- 'a.nd lichte tot matige vorst en in he f g overige gedeelte matige tot streng a vorst.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1